Heringa &Wuri)rii,Raarierii Stadsnieuws THERMOGENE AMSTERDAMSCHE BEURS Centrale Verwarming Stofzaigerlmis MAtëRTENS Barteljorisstr. 16 TeL No. 10756 IpexKlop-Yeefl-Stofzal jers f 175^ 85 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 17 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 18 December De Oude Weg Verbetering voor f 12.000 De tweede autobus lijn Onze onpractische dienst van Openbare Werken BURGERLIJKE STAND De ramp van de „Salento" Ingebruikneming 48 woningen aan de Sterreboschstraat Aanbesteding Autobotsing Rheumatiek Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest R. K. Kring De brug over de Ringvaart bij Sloten Audiëntie Bloembollencultuur Opgepast Bekroond Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland Pluimvee-tentoonstelling iu Gebouw „St. Bavo" Lezing Sjef van Dongen Rijwieldiefstallen Berooving Het lot van een stofzuiger Gymnastiekvereen. O. S. S. Verkoop van grond aan den Zijlweg LAATSTE NIEUWS De brand in Carp's garen- fabriek te Helmond Fusie tusscheii de Ned, Hypotheekbank teVeendam en de eerste Ned. Hyp. bank te den Haag Een 45-jarige vrouw verbrand De ziekte van Koning George De gladheid Een Javaansch fuselier door een krankzinnige gedood Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay Bolivia wijst elke bemiddeling af De aankomst van den Belgischen Kroonprins op Java Het s.s. „Raisdale' gesleept vlot Ned. Reisvereenlging Jubileum P. v. d. Burg Ernstige brand te Kentucky De influenza-epidemie overgeslagen naar Canada Hevige gevechten bij Kaboul Een plotselinge uitbarsting van den Bromo MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNSBANK Haarlem - Amsterdam De „Gooi- en Eemlander" De reis van Hoover Een gedenksten voor Amundsen Verblindende autolichten en de gevolgen POSTZEGELNIEUWS Nieuwe zegels 521% 439 175 b 508 142 208 b 73'%, 33"% 89 67 4/ 74 684 96 1 154 1 134 1 523% 435% 507% 175 144 209 1 72% 33%« 86% 67 Sociëteit „St. Bavo" 8 uur St. Caecilia half 9 uur college collectanten St. Joseph 8 uur Rechtskundig bureau 8 uur Be stuur Grafische bond 8 uur Ondersteu- nningsfonds 8 uur Tooneelclub R. K. Vrouwenbond. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Het Vereenigd Rotterd. Hofstad Tooneel „De Spooktrein". Rembrandt Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur bioscoopvoorstellingen. Alleen voor volwassenen. Luxor Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Cinema Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Statenzaal, Prinsenhof half 11 uur Pro vinciale Staten van Noord Holland. Gemeentelijke Concertzaal 8.15 uur Con cert te geven door 't „Residentie Orkest". Naar aanleiding van een verzoek van be woners van den Oude Weg tot verbetering van dezen weg in de vergadering van 8 Augustus j.l. om praeadvies in handen van B. en W. gesteld deelen B. en W. mede, dat de toestand van den Oude Weg inder daad zeer slecht is. Met het gewone onder houd is het thans niet meer mogelijk dezen weg in goeden staat te houden. Verbetering is te verkrijgen door van de bestaande keibestrating bij de viaduct tot voorbij den spoorwegovergang van de gas fabriek, d.i. over een lengte van ongeveer 440 M. eene bestrating van oude keien aan te brengen over 6 M. breedte. Het profiel moet door zandaanvulling verbeterd worden, dat de kruin van den weg op A. P. komt te liggen. Waar noodig zullen voor afvoer van regen water eenige kolken geplaatst moeten wor den, met afvoer naar de poldersloot, terwijl teneinde verstuiving van zand langs het op gehoogde terrein van de lichtfabrieken te gen te gaan daar ter plaatse eenige bezoding aangebracht moet worden. Ook voorbij den spoorweg-overgang is de weg niet in goeden toestand. Teneinde de kosten niet te hoog op te voeren kan hier worden volstaan met het plaatselijk herstel len door puin en afdekken met basaltslag of grind. De aan de uit te voeren werken verbonden kosten worden geraamd op 12.000. B. en W. stellen voor genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen door bekrach tiging van het hierbijgevoegd ontwerp-be sluit. Een der plaatselijke bladen bevatte het bericht, dat de tweede autobuslijn niet op 19 December as. zou kunnen geopend wor den. De directie deelde ons mede, dat dit bericht onjuist is en dat de tweede auto buslijn as. Woensdag zal gaan rijden. Sinds de Manegebrug wordt vernieuwd, staat bij de Magdalenastraat een bord waar op staat vermeld, dat het doorgaand ver keer door die straat behoort te gaan. Zij wordt echter juist nu opnieuw bestraat. Dat de practische dienst van Openbare Werken, die nooit naar de Magdalenastraat heeft omgekeken, juist nu den tijd gekomen acht om daar een nieuw vloerdek aan te bren gen, zullen wij maar verder onbesproken laten. Iets dergelijks komt meer voor. Maar laat men -tenminste het misleidend bord aan den ingang van de straat wegnemen. Geboren: 13 Dec.: C. M. Spook—Kuiper, d. H. de ZwaanStevenhagen, d. 14 Decem ber: J. Reus—Zeeman, d. W. Steenhuizen— Roode, d. 15 December G. H. Janse—van Vlijmen, z. G. Polakvan Dalum d. J. H. MensDuindam, z. Overleden: 13 December: R. v. d. Haak, 18 jaar, Gen. de la Reijstraat, 14 December: M. Rijkenberg, 70 jaar. Karei van Mander- straat; J. S. M. Blom—Koeleman, 73 jaar, Kamperlaan. De heer E. C. ürlus te Noordwijk ontving Van de familie van een der opvarenden van de „Salento", de heer Maurizio Gavi, boots man op 't Italaansche stoomschip „Salento", dat dezer dagen op onze kust schipbreuk leed, een schrijven waaraan wij het volgende ontleenen: De familie ontving nog geen bericht dat het stoffelijk overschot gevonden werd. Bijzondere ken teekenen van Maurizio Gavi: een gecompliceerde en slecht genezen breuk van de linker-onderarm, de verdikking van het been, de plaats van de breuk, moet nog gemakkelijk te herkennen zijn. Verder was hij getatoueerd op zijn linker arm met een crucifix, terwijl op den rechter arm zijn familie-naam Gavi getatoueerd was. Naar wij vernemen, heeft de vrouw van den kapitein van de „Salento". daarna nog de familie, van een door Garassino uit Holland meegebrachte foto, het lijk herkend van den len officier van het schip. Machele de Vito. Dit lijk werd Zaterdag 1 Dec. j.l. alhier als onherkenbaar begraven. Zaterdagmiddag om drie uur kwamen bestuur en enkele genoodigden van de woningbouwvereeniging „Luctor et Emergo" in gebouw „Rosenhaghe" bijeen voor de officieele ingebruikneming. Nadat de voorzitter, de heer P. Dekker, de aanwezigen begroet had, deelde de secretaris de heer Valbracht mede, dat het college van B. en W. om formeele redenen niet zou ko men. Brieven met gelukwenschen waren ingekomen van de heeren D. Kruijf, directeur en A. F. P. Onderwater, hoofdinspecteur van Bouw- en Woningtoezicht en van den heer M. A. Reinalda. Vervolgens hield de heer Dekker een toespraak. Hij sprak zijn spijt er over uit, dat B. en W. niet aanwezig waren. Gelukkig was de heer Kuhlemeier, inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht aanwezig, die zijn aandacht besteed heeft aan den bomv der woningen. Spr. zeide, dat de arbeiders ook strijd voeren voor de verbetering der woningen. Zij worden te dezer stede bijgestaan door B. en W., die een woord van hulde verdienen voor hun voortvarendheid. Vervolgens richtte spr. woorden van dank namens bestuur en leden tot de heeren J. van der Ban, den ontwerper der huizen, H.H. Kuhlemeier voor diens toezicht tijdens den bouw, D. H. Brummel, opzichter en A. M, Joustra, den bouwer van het complex. De heer Dekker las daarna een rijm voor, dat voor B. en W. bestemd was. De heer Van der Ban dankte voor de prettige samenwerking met het bestuur. Hij herinnerde er aan, hoe wijlen de heer Bouw man aan de plannen gewerkt heeft. Jammer is het, dat hij de huizen nooit voltooid heeft gezien. De heer Kuhlemeier merkte op, dat het voor een ambtenaar aangenaam is een dankwoord te hooren. Het werk is zonder een wanklank tot stand gekomen, hetgeen voor het bestuur zeer prettig zal wezen. Tenslotte wenschte spr. het bestuur geluk en sprak den wensch uit, dat het den bewoners voorspoedig moge gaan. De heer Valbracht richtte waardeerende woorden tot den heer Van der Ban en bood hem een bloemenmand aan. Vervolgens ging men naar de Sterrebosch straat, waar de huizen bezichtigd werden. Hedenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize alhier in het openbaar aanbe steed in twee perceelen. Perceel I. Het verbouwen van perceel Kampersingel 4 tot bureau van de gemeen telijke duinwaterleiding te Haarlem. Perceel II. Het verrichten van glas- en verfwerk, ten behoeve van de in perceel I genoemde werken. Perceel I. De laagste inschrijver was: P. Rosen-hart te Haarlem, voor f 17.290, en voor perceel II A. de Laat te Haarlem voor )f 1864. Gisterochtend, omstreeks 11 uur heeft op de Laan van Nieuw O.-Indië te 's-Graven- hage een autobotsing plaats gehad. Een der inzittenden, mevr. D. B., geb. K., wonende te Bloemendaal, kreeg een hersenschudding en werd ernstig aan het hoofd gewond. De geneeskundige dienst bracht haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal over. bostrydl met «acces B& Apothekeren Drogisten heelt doos f 0.75, haloe doos f 0.45 De filmavond voor de leden van den R.K. Kring begint hedenavond, wegens de uitge breidheid van het programma, reeds om 8 uur. Op de vragen van het Statenlid K. de Vries, omtrent den autobusdienst Amster damSchiphol, en de brug over de Ring vaart bij Sloten, waarvan het draagvermo gen 3000 K.G. is terwijl de autobussen veel zwaarder zijn, antwoordden Ged. Staten van Noord-Holland, dat zij de aandacht van den exploitant M. van Poelgeest en van de K.L.M. op deze brug hebben gevestigd, en daarbij in overweging hebben gegeven over leg te plegen met 't bestuur van den Haar lemmermeerpolder, om tot een vernieuwing der brugdekken te geraken. Behalve de reeds Zaterdag 1.1. gemelde dagen zal Z. D. H. de bisschop van Haar lem ook Woensdag geen audiëntie verleenen. In Café „Neuf" vergaderde onder voor zitterschap van den heer Hoog de Afdeeling Haarlem der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Ingekomen was een circulaire van het hoofdbestuur aanbevelend te trachten de gewenschte maatregelen te nemen om wrat ziekte van aardappelen tegen te gaan, wat mogelijk is door soorten te telen, die niet vatbaar zijn voor deze ziekte. Ter vergadering werd erkend het groote belang van opvolging van dezen behartens- waardigen wenk. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag van het hoofdbestuur werd besloten te antwoorden, dat de afdeeling niet meer kan doen dan ze gedaan heeft en verdere maatregelen tot de competentie van het hoofdbestuur geacht moeten worden. In de plaats van de heeren Th. Jonkheer en J. M. van Til, die niet herkiesbaar zijn, werden candidaat voor het hoofdbestuur gesteld de heeren A. Verduyn Jr. te Lisse en J. H. Avis te Midwoud. Aan de rekening en de begrooting der Algemeene Vereeniging werd goedkeuring gehecht. Een onderwerp van bespreking maakte uit het voorstel van Hillegom om snijbloe men-contracten zoodanig te handhaven, dat geen zaken gedaan zullen mogen worden met personen, die geen lid der Algemeene Vereeniging zijn. Daar te dezer zake nog geen beslissing ge nomen behoefde te worden, werd besloten dat de afgevaardigden de besprekingen zullen afwachten en dat in de volgende Afdeelings- vergadering vermoedelijk de besprekingen zullen worden voortgezet en eventueel een besluit zal worden genomen. De heer J. Mooy werd als penningmeester herkozen. Tenslotte kwam ter sprake de herdenking van het 50-jarig bestaan al dan niet in ver binding met andere Afdeelingen of met de afdeeling Haarlem van de Ver. Ned. Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde, die eveneens het volgend voorjaar 50 jaar bestaat. In verband met de tentoonstelling, die de afd. in 1927 heeft gehouden, met den toestand der kas en den onvoldoenden tijd om voor bereiding werd besloten den herdenkings dag onopgemerkt te doen voorbijgaan. Een zeer lage oplichtings-methode Een 83-jarige weduwe heeft het volgende bij de politie aangegeven. Op den 13 Decem ber ventte een onbekende met anthraciet geladen in een vrachtauto, langs de hulzen. Zij kocht 11 H.L., doch kwam later tot de ontdekking, dat er slechts 6 H. L. geleverd was en dan nog geen anthraciet maar vette bakkerskolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een weduwe van 83 jaar bedriegen is niet zoo'n lofwaardige uiting van mensch-zijn. Op lie Nationale Pluimvee-Tentoonstel ling te Hillegom behaalde H. Keerwolf in de afdeeling Postduiven broed 1928 in de vlieg- klasse een eersten prijs en twee eere-prijzen. Het correspondentschap Haarlem van genoemd Verbond heeft een aardig pro gramma samengesteld, ter bevordering van de algemeene ontwikkeling der leden. 10 Januari 1929, Lezing van den heer J. Va der, directeur Gem. Arbeidsbeurs alhier, over de werkloosheidsbestrijding. 17 en 31 Januari, Lezing van den heer Ve- nema, leeraar Lyceum, over gemeenschappe lijke gebruiken bij primitieve en beschaafde volkeren. Toegelicht met Lichtbeelden. 24 Januari. Lezing van den heer Jansen, ambtenaar, over de beroepskeuze. 7 Februari. Lezing van den heer A. Meilink, leeraar Lyceum over: Eenheid en veelheid in het leven. Toegelicht met Licht beelden. 14 en 28 Februari. Lezing van den heer A. Lodder, over de Pensioenwet 1922. Alle lezingen worden gehouden in de tuin- zaal van café Brinkmann, om 8 uur n.m. Vrijdagavond om 7 uur werd de 14e ten toonstelling van „Nut en Sport" en de „Eerste Haarlemsche Ver. van houders van Sierdui- ven" officieel geopend in het gebouw „St. Bavo". De voorzitter de heer J. J. Opten, leidde den spreker, de heer E. H. Tenckinck, commissa ris van politie, met een enkel woord In. Spr. bracht dank aan den secretaris, den heer W. G. Quax Jr., voor het vele en moeizame werk, dat hij zich voor het welslagen van de tentoonstelling heeft getroost. Tevens aan de schenkers van prijzen. De heer Tenckinck begon met te vertellen, dat hij altijd veel voor de pluimvee-teelt heeft gevoeld. Hij herinnert zich ook levendig de tentoonstellingen van de laatste 25 jaar, die hij bezocht heeft. Spr. vergeleek dan den toe stand, zooals hij vroeger en zooals hij thans is. Nadat de voorzitter den spreker bedankt had, werd een rondgang door de tentoonstel lingszalen gemaakt. Wij hebben hiervan reeds een verslag ge geven in ons blad van Vrijdagavond, tevens de prijswinnaars gepubliceerd. In het gemeentelijk concertgebouw heeft Sjef van Dongen Zaterdagmiddag wederom een lezing gehouden over zijn lotgevallen bij zn tocht met kapitein Sora, op zoek naar de „Italia". De belangstelling was slechts matig. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond in de Schag- chelstraat; tevens een rijwiel, dat stond in een schuurtje achter perceel Wilgenstraat 30. Iemand die zich gisteravond om 10 ma in een woning van een echtpaar bevond, werd beroofd van 52.50. De politie heeft een gedeelte van het vermiste geld in be slag genomen en de man en de vrouw in be waring gesteld. J. J. kocht een stofzuiger op afbetaling en verkocht deze machine aan een ander voor 25. Ook deze persoon kon een winstje ma ken en deed zijn eigendom evenzeer van de hand. Ten slotte gelukte het de politie de stofzuiger te achterhalen en in beslag te nemen. J. werd naar het politiebureau gebracht, alwaar uit kwam, dat hij een op dergelijke wijze een andere winkelier in de stad even zoo heeft benadeeld. Op 5 Maart 1929 bestaat de gymnastiek- vereeniging „Oefening Staalt Spieren" 25 jaren. Ter herdenking van dit feit zullen natonale gymnastiekwedstrijden worden ge- gehouden. Donderdag 13 December vergaderde het bestuur van O. S. S. met en aantal genoo digden in hotel Zomerlust, teneinde een feest- en regelingscommissie samen te stel len. De commissie, samengesteld op deze vergadering, bestaat uit: mevr. Weenink en de heeren W. Rauch, J. van Raalte, E. H. Brokmeier, Lovink, Jellema, Heijdeman, P. L. de Vries, P. Meeth, Grimmon, Dinnewet, komeman, S. v. d. Bos, Hok, Rinkel, Werk hoven, Hoogenboom en Gunterv. Het dagelijksch bestuur werd als volgt gekozen: Voorzitter: de heer W. Rauch; secretaris: de heer J. van Raalte; pnningmeester: de heer E. H. Brokmeir. Ht voorlooplg programma is: Op 5 Maart een feestavond in gebouw „Monopole", voorafgegaan door een fakkel optocht. 9 Maart, feestavond voor de adspiranten. 10 Maart, receptie. 11 Mei, eere-avond. 12 Mei, nationale gymnastiekwedstrijden. De voetbalvereenigine „De Zeemeeuwen" heeft haar trreln voor deze wedstrijden be schikbaar gesteld, B. en W. stllen voor aan te koopen voor de gemeente voor een bedrag van 40.000, de perceelen grond aan den Zijlweg kad. sectie T 2 nrs. 746, 749, 750 en 751, samen groot 4726 c.A. Aankoop van dien grond komt B. en W. voor de gemeente ge wensch t voor. HELMOND, 17 December. Omtrent den feilen brand van Carp's garenfabriék te Helmond wordt gemeld, dat verbrand zijn: het groote fabrieksgebouw, de kantoren, de magazijnen met veel voorradten en de ver verijen. Uit de kantoren is slechts een ge deelte der boeken gered. Volgens schatting zou de schade niet veel minder dan een millioen gulden bedragen. Naar het persbureau Vas Diaz verneemt, is j tusschen de Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam (directeur mr. M. J. Bos en mr. J. Wilkens) en de Eerste Ned. Hypotheekbrief Bank te Den Haag een fusie tot stand geko men. De Ned. Hypotheekbank zal het bedrijf der Eerste Ned. Hypotheekbrief Bank, waar van de directeuren de heeren J. van Roosen burg en G. H. Bierman de directie zullen blijven voeren, geleidelijk overnemen en met ingang van 1 Januari a.s. In het kantoor gebouw van laatstgenoemde hypotheekbank aan de Lange Vijverberg no. 9 voor Den Haag een kantoor openen. Deze banken heb ben een gezamenlijk kapitaal van 5.750.000 gulden, met ruim 3 millioen aan reserves, 70 millioen aan in omloop zijnde pandbrie ven en 73 milioen aan uitstaande hypothe ken. AMSTERDAM, 17 Dec. Hedenmorgen omstreeks half 10 heeft in een perceel aan den Hoogeweg een onbeteekenend binnen brandje den dood van een 45-jarige vrouw veroorzaakt. Van de bewoonster van per ceel no. 4, mevr. BadenLeubert, geraakten bjj ontsteken van de vlam van 'n gascom- titm «B kleeren in brand en voordat redding «ebode» kon worden, hadden de vlammen S» vrouw reeds zoodanig aangetast, dat zij OMniddellijk aan de bekomen brandwonden bezweek. De brandweer had het brandje spoedig gebluscht. LONDEN, 17 December. Volgens het bulle tin van hedenmorgen omtrent den toestand van den koning, heeft de patiënt een be trekkelijk goeden nacht gehad met eenigen natuurlijken slaap tegen den ochtend. De lichte verbetering, die gisteren werd vastgesteld, duurt voort. De gladheid op de rijkswegen .in het Gooi is zoodanig dat de autobusdiensten HilversumAmsterdam van de Gooi-Express en de locale diensten HilversumBussum en Blaricum—LarenBussum vanmorgen zijn stopgezet BANDOENG, 15 December. (Aneta) Bij het legerbestuur is een telegram uit Atjeh ontvangen, dat een losgebroken krankzinnige in de gevangenis te Tjalang, een Javaansch fuselier aanviel en ver wondde. De fuselier is later aan de ge volgen overreden. BATAVIA, 15 December (Aneta) Een Chineesche onderwijzer van de school te Tanah Abang, die bij aankomst in Indië opgaf koelie te zijn, is op het Residentie kantoor ontboden. Vermoedelijk zal hy eerstdaags worden uitgewezen. Briand houdt zich op de hoogte PARIJS, 17 Dec. De „Petit Parisien" meldt uit Lugano, dat Briand, die alsvorzitter van den Raad van den Volkenbond door de re geering van Bolivia telegrafisch op de hoogte wordt gehouden van het verloop van het conflict met Paraguay, nog steeds hoopt, dat het niet tot vijandelijkheden zal komen. Het schijnt, dat de regeering van Bolivia onder den druk van de openbare meening die door de inneming van liet fort Vanguar- dia zeer opgewonden is, door de bezetting van een fort in Paraguay een zeker even wicht heeft willen herstellen, om de open bare meening te bevredigen en zich een be tere positie bij een verdere regeling van het conflict door arbitrage te verschaffen- Briand heeft de andere leden van den Raad van den Volkenbond in kennis gesteld van den gang van zaken. NEW-YORK, 17 December Uit Was hington wordt gemeld, dat Bolivia het be middelingsvoorstel van cïen Volkenbond hof felijk doch definitief heeft afgewezen en te genover het voorstel van de Pan-Ameri- kaansche conferentie eenzelfde houding zal aannemen. BATAVIA, 17 December. (Aneta) Er was geweldige belangstelling van het publiek bij aankomst van de Insulinde te Tandjcoig-Priok, met welke boot het Belgi sche Kroonprinselijke paar aankwam. Ter verwelkoming waren aanwezig de Belgische consul-generaal, de heer G. van Schendel, met zijn echtgenoote en de Zweedsche consul-generaal, de heer F. Th. E. Fevrell. Verder begaven zich aan boord een dochter van den Gouverneur-Generaal en de intendant van het paleis luit.-kolonel W. J. Stoutjesdijk. De Kroonprins zeide, dat hij groote be wondering had en zeer enthousiast was over hetgeen hij tot dusver van Indië had ge zien. Vervolgens vertrok het kroonprinselijk paar met gevolg in auto's van den Gouver neur-Generaal naar Buitenzorg. De menigte juichte hen zeer hartelijk toe. De Ned. Reisvereeniging, afdeeling Haar lem, zal op Dinsdag 18 December as. des avonds te 8 uur, een lezing met lichtbeelden .en films houden in den schouwburg Jans- weg Als spreker treedt op de heer D. van Staveren,, uit 's-Gravenhage, die een cau serie zal houden over Polen. De heer P. v. d. Burg vierde gisteren den dag dat hij 25 jaar in dienst was bi) de .Posterijen. Op het telegraafkantoor alhier werd hij Zaterdagmorgen gehuldigd. De directeur sprak den jubilaris toe en roemde hem als een nauwgezet en ijverig werker, wien hij toewenschte, dat hij, na vervulling van een even moolen dienststaat als tot nu toe, het 40-jarig ambtsjubileum mocht vieren. Als blijk van hulde en sympathie werden een ets .en bloemen aangeboden. (Deze Papina gedeeltelijk gecorrigeerd.) SOERABAJA, 17 Dec. Het Engelsche stoomschip „Raisdale", dat op een bank nabij Kangean (Madoera) was vastgeloopen, is door het s.s. „Camphuys" der Kon. Faket- vaart-Maatschappij vlot getrokken. Beide schepen worden hedenmiddag te Soerabaja verwacht. Negen personen omgekomen LONDEN, 17 Dec. Uit New-York wordt ge meld, dat te Hazard in den staat Kentucky een groote brand heeft gewoed. Negen per sonen zijn hierbij om het leven gekomen. De schade wordt op 2 millioen geschat. LONDEN, 17 Dec. In Ottawa en vele an dere districten van Canada is een influenza- epidemie uitgebroken. De ziekenhuizen zSjn meer dan vol. In vele bedrijven zijn zooveel leden van het personeel ziek, dat het moeite kost de zaken aan den gang te houden. LONDEN, 17 December. Uit New Delhi wordt gemeld, dat de rebellen Kaboul hebben aangevallen. Hevige gevechten worden gele verd aan den voet van de stad. In de Afghaansche hoofdstad heerscht groote onge rustheid. SOERABAJA, 17 December. (Aneta) In den nacht van Zaterdag op Zondag is plotseling, zonder dat waarschuwende ver schijnselen vooraf gingen, een vrij hevige uitbarsting geconstateerd. bij den Bromo, gevolgd door een heviger uitbarsting in den morgen. Een vuurkolom van vijftig meter hoogte kwam uit den berg te voorschijn en een zware aschregen daalde neer. Gelukkig waren er geen toeristen aanwezig. Het bestuur nam maatregelen om het bezoek aan den Bromo en de zandzee te verhinderen, aangezien dit levensgevaar lijk zou zijn. Observatie door den Vulcanologischen Dienst is voorlooplg onnoodig. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Moord te N. Roofmoord te M. Berooving te P. Brutale inbraak te O. Aanranding te R. Brandkast geforceerd. Brandkast op een kruiwagen weggereden en in het bosch geopend. Alleenwonende oude man met revolver bedreigd. En, als om dat alles te bekronen, mijn eigen lieve, rustige, onschuldige geboorte plaats erbij Roofoverval te Lisse Ja, zoo lees je iederen dag hetzelfde liedje in de krant, 't Is om van te rillen dat het zoo onveilig wordt in ons lage landje bij de zee- En dan raak ik wel eens aan het filosofeeren en dan zucht ik het tenslotte uit: Worden nu nooit verstandiger Die inbrekers? Neen, natuurlijk niet. Ik bedoel de arme slachtoffers. Dat spreekt- Ja, worden ze nu nooit verstandiger Wie laat het voor de dieven nu nog de moeite waard zijn, nu het Missiehuis in Hoorn be staat en de zorgvolle handen van Father Liefhebber u van de zorg ontlasten willen en het crediteeren in het Hemelsche Groot boek, dat nooit vervalscht kan worden en jaar nooit een tekort is, (dat tekort zit alleen maar in het Missiehuis). Als u wilt, betaalt het Missiehuis u rente uit zoolang u leeft. Wat wilt u nog meer gedurende uw leven de rente en de zekerheid dat later uw geld gebruikt wordt om priesters te vormen? En dan zijn er nog menschen die hun geld voor de dieven bewaren Terwijl in het andere geval u, bij inbraak, rustig uwhoofd buiten de dekens kuntsteken, en tegen den dief kunt zeggen „Beste jonge n je bent juist te laat. Father Liefhebber is ie voor geweest. Nu mag je, om je te overtuigen, nog wel zoeken, maar doe het rustigjes, dan kan ik tenminste weer doorslapen. Denk eraan daar boven in de kast, dat is geen bitter dat is een zenuwdrankje uit den tijd, dat ik nog geld in huis had. Nu, dag hoor- Goed de deur sluiten s. v. p." Als mijn vrienden het maar eens goed wil den begrijpen 1 Missiehuis, Hoorn FATHER LEFEBER Postrek. 120937 Directeur God mint den blijden gever. MAANDAG, 17 DECEMBER Koersen Heden opening HILVERSUM, 17 Dec. Zaterdagmiddag is het nieuwe hoofdgebouw van het Dagblad .„De Gooi- en Eemlander," gevestigd aan den Groest no 21 te Hilversum, door den loc.o-burgemeester, den heer B. H. Bakker de burgemeester, Mr. P. J..Reymer was door ziekte verhinderd officieel ge opend. Betoogingen te Montevideo. NEW-YORK, 17 December. Uit Mon- tivicfeo wordt gemeld, dat het aldaar bij de aankomst van den nieuwen president der Ver. Staten, Hoover, tot anti-Annerikaansche betoogingen is gekomen. Hoover arriveerde aan boord van den krui ser Buenos Aires". Toen hi) aan wal stapte, moest zijn auto door bereden politie worden beschermd. De demonstranten riepen: „Leve Sandino! Weg met Amerika!" Toen Hoover voor het paleis van den president der republiek aankwam, moest de politie de betoogers uiteenjagen. OSLO, 17 Dec. In de geboorteplaats van Amundsen Borge bi) Sarpsorg is Zondag een gedenksteen voor Amundsen onthuld. Vele duizenden personen uit de naaste en verre omgeving waren bij de onthulling tegenwoordig. Na een herdenkingsrede ver richtte kroonprins Olaf de onthullingsplech tigheid. Prins Olaf wees er op, dat het Noor- sche volk geen beter voorbeeld voor moed en ondernemingsdurf kan vinden dan Roald Amundsen. Staatsleeningen. 6% Nederland 1919 6% Nederland 1918 4 y3 Neder! 1917 6% N.-Indlë 1923 E 4)4 N-Ind. 1928 Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mi). Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Neder! Kunstzijde Maecubee Hol! Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U. 8. Steel Snia Vlscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Bubber. A'datn Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V I. O. O. Allied Xntercontin Rubber Zondagavond reed op den Rijksstraatweg tusschen Naarden en Muiden .een automo bilist, toen uit tegenovergestelde richting een auto met verblindende lichten kwam. De heer P. kon niets meer zien en reed .hier door een wielrijder, F. v. A. uit Weesp aan. Deze kwam zoodani.g te. vallen dat hij met een levensgevaarlijke schedelfractuur naar de Majellastichting te Bussum moest wor den vervoerd. Gwalior: De 8 a. lila der uitgave 1927 van Engelsch-Indië, watermerk ster veel voud, verscheen met den opdruk „Gwalior". Guatemala: De Peso-waarde wordt ver anderd in „quetzal". In afwachting van de definitieve serie zijn de volgende zegels overdrukt: 450.000 van 2 p. veranderd in A quetzal. 700.000 van 5 p. veranderd in 54 quetzal. 950.000 van 2)4 p. veranderd in 1 quetzal. De oplage in pesos was 1 millioen van elke waarde. Jhind: De 2 a. violet der uitgave 1927 (inschrift: Postage and Revenus) van En- gelsch-Indië, watermerk ster veelvoud, ver scheen met den opdruk „Jhind". Scheepvaart. Hol! Amerika L(Jn dito Gem. Elg iü Kon. Ned. Stoomb Kon. Paketvaart Ml). Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine co mm Marine pret. Suiker. H. VA. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 101 1027/ s 100 100'/8 99% 241 160% 169% 1691/, j 287% 405 1541/2 192% 780 1 7751/, 209% 154% 21% 220 217% 153 385!*; 225 b 404% 1651/2 233% 160 58i/, 182 91 b 127 681 H'/s 101% 101% 100"/,. 100%, 9911/1. 241 1 161 170 171% 1 287 410 156 193 780 1 775 209 218 1 153 1 383 402 165 233% 127 671- 11% Tabak. Dell Batavia Oude Dell •eeeeeee Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 81 79 92% 233% 200 185% 209% 209 6% 6 35% 36 6871/2 373 96 153 132

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2