VAN s liïïISmTr TWEEDE BLAD NIEUWE HAARl EMSCHE COURANT - MAANDAG 17 DECEMBER 1928~ BLADZIJDE 1 Explicaties van een scheids rechter STANDEN N. V. B. AFDEELING I H.F.C-Hermes D.V.S. 2-3 De man met de fluit Stormvogels—Hilversum 1-2 De plaats, welke de dagbladpers tegen woordig voor sport inruimf, is zeker uiterst belangrijk te noemen en voelt men zoo dui delijk, dat de sportbeweging een zeer be langrijke rol speelt in het leven van ons volk. Hoewel wedstrijdverslagen misschien niet in die mate, omdat zij vaak niet smeuïg wor den opgediend, blijkt de belangstelling des te grooter voor andere evenementjes, welke in onze sportwereld passeeren. Vandaar het feit, dat wij u voor enkele weken de geschie denis van een strafschop brachten, met het verzoek om opheldering van den arbiter, die zijn nuttige artikelen voor ons sportblad le vert. Eerst onzen dank voor Vmans duidelijke en tweeledige explicatie, welke ook bij onze sportmirmende lezersschaar zeker in den smaak zal zijn gevallen. Echter moeten wij onzen arbiter teleur stellen voor den verderen loop van het geval. De Eng. Off. Med. bevatten dienaangaande niets, hetgeen ten deele duidelijk is, voordat geen protest werd ingediend en alleen in scheidsrechters-kringen het feit is bespro ken. Echter over de opmerking aangaande het afkeuren van het veld willen wij nog iets zeggen. De consignes voor het afkeuren van een veld zijn in Engeland veel en veel soe peler dan bij ons en moet 't een unicum wor den genoemd, wanneer de grond ongeschikt wordt verklaard. Men moet niet uit het oog verliezen, dat het groote programma precies de wintermaanden vult gn geen Zondag ruimte laat. Kan een wedstrijd onverhoopt niet doorgaan, moet die in de komende week dus op een werkdag plaats vinden het geen een schade van eenige duizenden pon den sterling aan recetten beteekent. Om zulks te voorkomen beschikt men over goede drai nage-inrichtingen, doch tegen overvloedi- gen regenval gedurende een match, is niets bestand. Echter beschouwt men 't aan den overkant als de gewoonste zaak van de we reld om den strijd te beëindigen. Alleen mist, en die kan in Engeland ontzaglijk dik zijn, treedt af en toe als spelbreker op en d.i. j.l. Zaterdag (8 12) voor het eerst gebeurt en nog slechts bij één wedstrijd. Met deze feiten voor oogen meenen wij wel te weten, dat de F.A. zelfs bij een even tueel protest de scheidsrechterlijke houding zou hebben gesanctionneerd, ter wille van het uitspelen van den wedstrijd. Natuurlijk heeft men reglementen om de organisatie bindend te maken, doch wanneer eigen inia- tief in het belang is van een algeheel en goed verloop, en een gewijzigde toepassing der regels niet storend werkt, verdienen derge lijke rechtspraken hulde voor hun onmid dellijk inzicht en hun kranig beleid. 't Gebeurt meermalen, dat wij merkwaar dige voorvallen van de buitenlandsche voet- baimarkt onder het oog krijgen. Van onze zijde zullen wij meer nog dan tot dusver de aandacht hierop vestigen, hetgeen wellicht voor onzen scheidsrechter-medewerker weer aanleiding is zijn licht hierop te laten schij nen. En het publiek is op zijn beurt hiermede gebaat, omdat 't bij wedstrijden o zoo vaak blijk geeft de finesses onvoldoende te be- heerschen. Derde klasse Hoek v. Holland: H. v. H.-Concordia 5o Maassluis: V.D.L.Delfia 4o R'dam: TransvaliaLeonidas21 Schiedam: D.H.S.Bodegraven 12 Gouda: G.S.V.Holland 12 Leerdam: L.S.V.Kampong14 Sliedrecht: J.O.Z.St. Volharden 13 R'dam: MusschenU.S.C. 2o Vierde klasse Leiden: D.V.S.Laakkwartier...... 22 Den Haag: De JagersV.D.So4 Den Haag: TonegidoVogel 21 Dordrecht: FluksO.S.So1 Gorinchem: D.O.S.B.D.J.S. 51 Res. eerste klasse R'dam: V.O.C. II—D.H.C. II 0—4 Res. tweede klasse Den Haag: A.D.O. IIH.V.V. III.. 131 Den Haag: H.B.S. IllV.U.C. II..3—5 Dordrecht: O.D.S. IIExcelsior II 1I Den Haag: H.V.V. II—D.F.C. III.. 2—1 Res. derde klasse Leiden: A.S.C. II—A.D.O. III.... 3—1 R'dam: Overmaas IIG.S.V. II.... 42 Bodegraven: Bodegraven IISiod II 21 R'i^n: Excelsior IIIV.O.C. III.. 22 Leerdam: Leerdam II-Feyenoord IV 11 AFDEELING I ie klasse gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. '117,1 3 34—28 15 Hilversum13 7 1 5 3233 15 1 A.D.O96 2 x 2310 14 Sparta 85 1 2 2611 11 R.C.H10 5 1 4 2223 11 I H.D.V.S. 10 4 2 4 2832 10 H.F.C. 93 3 3 1613 9 Stormvogels 12 3 1 -8 1725 7 U.V.V. 11 2 2 7 2438 6 Ajax 91 2 6 1625 4 AFDEELING II ie klasse Blauw Wit E.D.O Feyenoord 't Gooi Z.F.C D.F.C V.S.V H.B.S H.V.V x celsior II 9 2 27—14 18 II 6 2 3 3018 14 8 5 2 I 2818 12 10 5 I 4 2721 11 12 4 3 5 2826 11 12 5 l 6 33—38 11 II 3 4 4 1920 10 9 3 I 5 1622 7 9 3 6 24—25 6 li i 2 8 1848 4 Eerste klasse AFDEELING I Haarlem: H.F.C.H.D.V.S23 Den Haag: V.U.C.R.C.H34 IJmuiden: StormvogelsHilversum 12 AFDEELING II Hilversum: 't GooiH.V.V.. Haarlem: E.D.O.D.F.C. Den Haag: H.B.S.V.S.V. 0—3 2o ADEELING IV Tilburg: Willem IIP.S.V.22 's Hertogenbosch: B.V.V.Roermond 21 AF F DEELING V Groningen: Be QuickVelocitas.o1 AFDEELING I Tweede klasse Helder: H.R.C.W.F.C41 Enkhuizen: West Frisia—Z.V.V.4—1 Alkmaar: Alcm. Victr.Helder 3o Hoorn: Hollandia K.F.C. o 5 Haarlem: Haarlem—H.V.C. 5—2 Derde klasse Oostzaan O.S.V.K.V.V21 A'dam: A.P.G.S.O.D.E. 2o A'dam: OosterparkW'graafsmeer.oo Leiden: L.F.C.E.H.S. 3o Leiden: U.V.S.—Alphia 3—1 Haarlem: T.H.B.—Scheveningen 2—3 Vierde klasse A'dam: MeteoorSchinkelhaven.... 1o A'dam: Electra—Uitgeest 2—1 Wormerveer: Q.S.C.Zaandijk 30 Amersfoort: AmsvordeSloterdijk.. 43 Hilversum: VictoriaA.P.W.C.41 Utrecht: D.O.S.S.L.T.O......... 5o Res. eerste klasse Hilversum: Hilvers. II—Spartaan II 3—3 Haarlem: R.C.H. IIH.F.C. II.... 42 Res. tweede klasse A'dam: V.V.A. II—BI. Wit III1—4 Weesp: Rapiditas IIVelox II 13 A'dam: D.E.C. II't Gooi II15 Culemborg: Vr.densch. li-Hercules II 93 Res. derde klasse A'dam: Amstel IIH.R.C. II 11 Hilversum: 't Gooi IIIAjax IV 62 A'dam: O.D.E. II—Z.R.C. II2—6 A'dam: Wilh. Vooruit IISpartaan III 0—3 Utrecht: Kampong IIHercules III 9o Amersfoort: H.V.C. IID.O.S. II.. 31 AFDEELING II Tweede klasse Den Haag: V.I.O.S.V.O.C. Delft: D.H.C.A.S.C Utrecht: HerculesFortuna 2—3 9o a5 Een voor de Haarlemmers over het alge meen onfortuinlijke wedstrijd. Reeds na enkele minuten verkreeg Hermes de leiding, vrij spoedig gevolgd door no. 2, waarmee het er voor de H. F. C.'ers al donker begon uit te zien. Toen voor rust deze voorsprong tot 3—0 vergroot werd, heerschte 'n som bere stemming in het H. F. C.-kamp. Wat spel-capaciteit betreft, zoo stak wat samenspel betreft, de aanval der Schiedam mers verre uit boven die der Haarlemmers. Aanvankelijk speelde v. Haeren bij H. F. C. in den aanval hetgeen echter deze linie niet veel gevaarlijker maakte dan gewoon lijk. In de tweede helft scheen het in het begin een herhaling te worden van de eerste helft, met nu de doelpunten aan H, F. C.-zijde. Toen het 32 werd, herleefde de hoop by de H. F. C.'ers. Hermes hield echter kranig stand en hield ten slotte de overwinning aan zijn zijde. De publieke belangstelling was niet bui tengewoon toen circa twee uur H. F. C. aftrapte. Het elftal der thuisclub miste ten slotte toch nog v. d. Lee, waardoor de opstelling als volgt was: v. d. Meulen, Wamsieker, v. Baasbank, Jongeneel v. Renesse Lamp De Ruyter, Kruyt, v. Haeren, Miezerius, v. d. Berg. Het spel is nog geen twee minuten aan den gang of door onhandig opstellen van v. Baasbank ziet Hermes kans door v. d. Griendï te doelpunten, 10. Het terrein blijkt vrij hard waardoor de bal nogal moei lijk onder controle te houden is, waarmee de H. F. C.'ers meer last hebben dan de Schiedammers. Hermes heeft -aanvankelijk het beste van het spel. Wamsteker is op dreef en blijkt een geweldig struikelblok. Tooh vergroot na ongeveer 10 minuten spelens Hermes zijn leiding wanneer v. d. Meulen een bal weg- stompt en hierbij blijkbaar niet oplet in welke richting hij zulks doet. De bal al thans belandt voor de voeten van den Her- mes-midvoor en het is 20. Inmiddels sohept H. F. C. zich enkele kansen, dooh Kruyt schiet leelijk over. Voor al de linkervleugel der Schiedammers is een herhaald gevaar. Van der Meulen krijgt heel wat meer te doen dan zijn Sohiedamsöhe collega. Inmiddels verdient een fraai schot van v. Renesse vermelding. Na ongeveer een half uur spelens weet Hermes wederom te doel punten door v. d. Griendt, een doelpunt vrijwel op dezelfde wijze gefabriceerd als no. I, 3—0. 't Begint er leelijk voor H. F. C. uit te zien. H. F. C. wijzigt inmiddels zijn opstel ling doordat v. Haeren weder back gaat spelen, waardoor v. Baasbank links-half wordt 'en Lamp als middenvoor gaat fungee- ren. 't Spel is nu meer verdeeld. Hermes doel punt nog ten vierde male doch dit punt werd geannuleerd, naar wij meenden voor buitenspel. H. F. C. krijgt kort na elkaar eenige vrije trappen te nemen, doch Mieze - rus schiet steeds over. Rust komt met 3—0 voor Hermes. Nauwelijks is afgetrapt of na een korte Hermes-uilval belandt de bal bij v. d. Berg. Deze geeft 'n goeden voorzet waarbij Mie- zérus hoog opspringt en den bal, hoe wist hij zelf niet, in doel doet belanden, 3—1. Luide wordt H. F. C. aangemoedigd en werkelijk heeft H. F. C. een poosje het spel In hoofdzaak in handen. Vijf minuten later een voorzet van De Ruyter. De Hermes- 12. #ij zetten de behandeling van de, de orige week gestelde vragen voort, en zijn dus gekomen aan geval B. Naar de meening van den vragensteller betrof het hier wel een buitenspel doelpunt, want, redeneert hij, zoodra de bal bij X komt, oefent hij invloed op het spel uit. Op zich is dit niet juist. X's positie oefent invloed op het spel uit. Hijzelf eerst wanneer hij den bal speelt. Bovendien schreven wij reeds, dat wij er slechts mede te maken hebben oi X stiaf- baar was op h.:t'. moment, dat de bal wordt getrapt, dus niet later, als X den bal via den paal krijgt toegespeeld. "Evenals in het geval A. is het doelpunt dus ongeldig. Er is niet de minste aanleiding om tusschen beide gevallen verschil te maken. De vragensteller merkt op, waarom den spelers toegestaan wordt om zich bij het nemen van den strafschop, buiten het straf schopgebied voor den bal te begeven, als hun dit door den buitenspelregel onmogelijk wordt gemaakt. Dat is tamelijk logisch en de uiteenzetting hiervan bevestigt nog eens onze meening over het eerste gevalGesteld, dat de spelers van de verdedigende partij zich links en rechts van het doel op de doellijn, buiten het strafschopgebied, doch binnen het speel veld opstellen, dan kunnen de aanvallers zich de luxe permitteeren om voor den bal en dichter bij de doellijn te gaan staan, omdat er dan natuurlijk van buitenspel geen sprake kan zijn. De verdedigers zijn er evenwel van doordrongen, dat zij op deze wijze hun partij eer na- dan voordeel zullen berokkenen, daarom stellen zij zich allen achter den bal op, omdat dan niemand van de aanvallende partij zich dichter bij de doellijn kan opstellen dan de plaats waar de bal ligt. Dit is het logische gevolg van deze bepalingen. Het is de gebruikelijke wijze van strafschop nemen en daarom zijn velen, dit zij nog even terloops opgemerkt, in de veronderstelling, dat alle spelers, ook de verdedigers, bij het nemen van een strafschop achter den bal moeten staan. Dit is niet juist. De spelers moeten tenminste 9 meter van den bal staan (ook de verdedigers) en zij moeten zich buiten het strafschop-ge bied, doch binnen het speelveld bevinden, met uitzondering natuurlijk, van dengene, die den strafschop neemt en den doelman, die verplicht is op bet moment, dat de bal genomen wordt, zich op de doellijn te bevin den. De bepaling, dat de spelers zich buiten het strafschop gebied, doch binnen het speel veld moeten bevinden is hoofdzakelijk ge maakt, om te voorkomen, dat de verdedigers zich b.v. in het doel achter de doelliin konden opstellen en zoo onmiddellijk konden ingrij pen als de penalty gestopt wordt. In het derde door vragensteller genoemde geval is het doelpunt eveneens ongeldig. Behalve dat X door zijn positie invloed op het spel uitoefent vergt hij de volle aandacht van den tegenstander, die naast hem staat. Waar de buitenspelregel zegt, dat de aan valler twee spelers vóór hem moet hebben en hij alleen den keeper maar voor zich heeft en met den anderen verdediger op een lijn staat, is hij buitenspel. Hiermede meenen wij de zaak voldoende te hebben toegelicht. Mochten wij niet dl i- delijk genoeg geweest zijn, wij staan den vrager gaarne te woord. Een andere vraag, die ons deze week nog bereikte, is spoedig beantwoord en kunnen wij hier nog wel aan vastknoopen. Wat moet er gebeuren, wordt ons gevraagd, indien de scheidsrechter na een half uur spe len, tot de ontdekking komt, dat de partij, die zich reeds een 20 voorsprong heeft verzekerd, met 12 in plaats van met elfmen- schen speelt. Het is alweer niet onaardig gevonden, al gelooven wij, dat de scheidsrech ter, die zulks niet zou merken al zeer slechte oogen moet hebben. Wij willen er evenwel eerst op wijzen, dat de stand van den wedstrijd in dit geval niets ter zake doet. De allereerste regel van onze voetbalwet zegt „Het spel wordt gespeeld door niet meer dan elf spelers van elke partib" Duidelijker kan het niet. Als dus bovenge noemd geval zich inderdaad zou voordoen zit er niets anders op dan dat de wedstrijd opnieuw wordt begonnen. ARBITER H. F. E. door Hermes D. V. S. geklopt. Een van de vele momenten waarop vooral voor rust het Haarlemsche doel in gevaar verkeerde De wedstrijd H. F. C.Hermes D. V. S. H. F. C.ers. Een mislukte aanval der doelman keert dezen maar de bal belandt hoog de lucht in. Neervallend weet Kruyf z'n hoofd er onder te plaatsen en de stand is 32. De nederlaag is nu nog geenszins zeiker. H. F. C. komt geducht opzetten en er word't werkelijk beter gespeeld dan in de eerste helft. Hermes echter ziet het gevaar in en verdedigt dapper. Er heerscht intus- schen geweldige spanning. Zou H. F. C. het nog halen? Zou Hermes volhouden? Het spel raakt intusschen meer verdeeld en verplaaatst zich uiterst vlug. De Hermes-verdediging blijkt echter niet voor die der Haarlemmers onder te doen. Partijen blijven goed tegen elkaar opwegen waarbij door geen der partijen meer ge doelpunt wordt. Einde komt alzoo met een 32 overwinning der Schiedammers. Vooral de tweede helft was een spannende strijd tusschen twee gelijkwaardige tegen- stendars. Met dat al is H. F. G. nu wel als kampiocnscandidaat uit geschakeld. Het wordt, waar het verschil in deze afdeeling in kracht niet zoo bijster groot is, zelfs weer oppassen voor lagere regionen. Na een op zeer laag peil staanden wed strijdeen gevolg van het harde, gladde terrein, heeft Hilversum kans gezien de twee punten mede te nemen. De thuisclub had Vrouwe Fortuna wederom niet op haar hand, want de twee doelpunten, die Hilver sum maakte, kunnen gevoeglijk op haar reke ning worden geschreven. Toch moet de ne derlaag ook voor een groot deel geweten worden aan de weinige schotvaardigheid van het Stormvogels binnentrio, inzonderheid van Wijnkoop en Muller. De elftallen waren: Thijssen, v. d. Lugt, Koster, Effern, Haak, v. d Velde, De Jonge, Kuikens, Wijnkoop, Muller, Boe- kelaar. O v. d. Hooff, v. Oost, Toes, v. d. Veld, Fokking, Oudenailer, Huizinga Jr., Looysen, v. Rennes, Huizinga Sr., Meinders. Stormvogels heeft dus één, Hilversum 3 invallers. Het begin is een heen- en weer getrap van je welste. Haak maakt hieraan even eeni eind door het eens op z'n eentje te probee- ven. Hij heeft hiermee zooveel succes, dat hij kans krijgt, om een hard schot te lossen, het welk Meinders echter stopt. Bij volgende Stormvogels-aanvallen blijkt, dat Huizinga, Jr. en Van Rennes goede verdedigers zijn. indanks het harde, gladde terrein. Er wordt voorloopig het meest op de Hil- versum-helft gespeeld. De voorhoede der Vogels schiet echter niet. Toch kan Meinders liet heelemaal werkeloos toekijken, daar Haak en zelfs Koster „de goal-getter" ui6 :len Haag hem onder vuur nemen. Een schot van Haak stopt hij netjes. De volgende Vogels-aanval heeft echter succes. De Jonge zet dan keurig voor het doel, waar na Boekelaar op fraaie wijze scoort, 10. Veel pleizier heeft Stormvogels van dezen voorsprong niet, want als Thijssen even on handig doet, scoort v. d. Hooff, 11. Niet ontmoedigd trekt Stormvogels weer op Meinders af. Kuikens krijgt van Wijnkoop oen prachtige kans, doch hij schiet keihard naast. Maar ook Hilversum komt nu wat meer in actie. Uit een vrijen trap schiet Fok king keihard in, doch Thijssen stopt fraai. Meteen is de bal weer voor Meinders, Wijn koop schietgoal. Wegens buitenspel van Kuikens gaat dit doelpunt echter verloren. Het spel blijft op een bedenkelijk laag peil staan. Toch krijgen vooral de Stormvogels kansen, doordat de defensie der tegenpartij nog al eens rare trappen doet, Haak lost eenige harde, hooge schoten, welke Meinders echter goed opvangt. Rust 11. Na een korte rust wordt .weer begonnen en onmiAlellijk zat de Stormvogels-aanval voor 't Hilversumsche doel. Wanneer deze eerste aanvallen zijn afgeslagen, raakt het spel wat meer verdeeld. Kuikens krijgt het leder vrij, maar als hij wil schieten, glijdt hij uit. Het valt op, hoe weinig van de 22 eerste klas spelers 't leder bij deze terreinomstan digheden laag bij den grond houden. Spil Huizinga maakt nog al eens een uitzondering. Bij de hoog opspringende ballen spreken „lengte" en „geluk" een hartig woordje mee. Dat op die manier het spel nauwelijks het aankijken waard is, is te begrijpen. Na ongeveer een half uur spelen, trapt Koster te zacht op Thijssen terug. Uitloopend trapt deze tegen Toes aan en de bal ver dwijnt in 't net. Ongeluksgoal nummer twee. (1—2). Haak verwisselt nu even met Kuikens van plaats, doch al spoedig zien we hem weer spil E. D. O. klopt D. F. C. met 20. De rood-zwarte voorhoede in strijd met de Dordtsche verdediging Een tweede moment voor het Dordtsche doel tijdens den wedstrijd E. D. O.—D. F. C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5