Uit het Roomsche Voetbalkamp NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 AFDEELING II Eerste Klasse 't Gooi—H.V.V. 0-3 E. D. O-D. F. C. 2-0 H. B. S V. S. V. 1-0 Reserve le klasse R. C. H. II—H. F. C. II 4-2 Internationaal voetbal- verkeer Tweede Klasse Haarlem—H.V.C. 5-2 R. K. F. Graaf Willem I-T.Y.B.B. 1—0 V. U. C-R. C. H. 3-4 V SPORT-NOUVELLE Hoe 't kwam dat Jaap toch meespeelde Jaap. weer overmatig druk en uit een scrimmage ontstaat het tweede doelpunt. De zenuwen krijgen blijkbaar de overhand en nu is hef vooral N. N„ die vele aanvallen weet af te slaan. Doch de druk is ontzettend groot en een derde tegenpunt is er het gevolg van. Het ziet er naar uit, dat het een herhaling van den slag aan den Middenweg zal gaan worden, doch de spelers schijnen het devies aangenomen te hebben „dat nooit". Inderdaad wordt met man en macht ver dedigd, Kos verricht wonderen, vele corners volgen weer, zelfs in de laatste minuut moet nog een hoekschop genomen worden. Heel V. U. C. staat voor het Racing-doel, doch F os bezweert het gevaar. Het laatste sig naal brengt dan de opluchting in de R. C. H.-gelederen. Met een ietwat geflatteerde overwinning kon de terugreis worden aan vaard. 't Gooi heeft Van' Dolder bij wijze van proefneming als midhalf en Franssen links half, aan welke proefneming na de rust een einde werd gemaakt. De middenlinie van 't Gooi had daardoor haar oude kracht her wonnen, maar H.V.V. liet zich den voor de rust behaalden voorsprong van 30 niet meer ontnemen, waartoe de Haagsche ver dediging met Neuerburg aan het hoofd het meeste heeft bijgedragen. Die voorsprong was verkregen door goed en sluitend samen spel der Haagsche voorhoede en door goed steunen harer middenlinie, 't Ging als van een leien dakje en Gorel es. hadden de grootste moeite met dit verrassend spel. Zij konden na een half uur spelens niet verhin deren, dat Max Jansen met een van zijn bekende harde schoten de score opende. Pasteur het tweede doelpunt op onverwach te wijze maakte en Jansen even voor de rust het derde doelpunt langs Van Rhijn joeg. Na de rust is behoudens eenige gevaar lijke uitvallen van H.V.V. 't Gooi het meest in het offensief geweest, maar tot doelpunten konden de Gooische voorhoede spelers het niet brengen. De Haagsche voor hoede bestond na de rust meermalen uit slechts drie spelers. De andere waren in de verdediging teruggetrokken. Zoo nam H.V.V. op verdiende wijze revanche en met dezelfde cijfers. (N.v.d-D.) E.D.O. neemt revanche De belangstelling was slechts matig, wat niet te verwonderen was. Niet alleen de con currentie maar ook de koude zal velen terug gehouden hebben van een bezoek aan het voetbalterrein. Het terrein was hard en glad. te hard om te voetballen, het was merkbaar, dat de spelers zich niet geheel konden geven, want een val op het harde terrein was verre van aangenaam. D. F. C. toonde voor rust een aantrekkelijk open spel, doch 't binnen- trio kon er maar niet inkomen, wat voor een groot deel zijn oorzaak vond in het goed- spelend achter-trio van E.D.O. Nog voor rust moest Dragt wegens een ongelukkigen trap in den grond verdwijnen en werd vervangen door De Groot. E.D.O. was beter dan D.P.C. en 't spel was voor rust vrij van egoïsme, wat de oorzaak was dat binnen korten tijd een nut tige voorsprong van 20 was behaald. Na rust was het spel minder en dat deed de toe schouwers de koude dubbel voelen. De leiding was in handen van Theo Bosch, welke be houdens een enkele vergissing zeer goed was. D.F.C. was volledig en E.D.O. had een inval ler voor v. d. Hurk en Meenhorst. De elftal len stellen zich als volgt op: D. F. C.: Bom, Eitz, De Bruin. Bierens. Mookhoek, Piantoni, v. Dam, Ruisch, Lebret, Dragt, Scheicher. E. D. O.: H. Oomen, J. L. Perukel, Steffens. Tanis, A. Swart. C. v. d. Laan, Dinkla, J. Perukel, Boeré, Kuil, De Kief te, De eerste aanval is voor Edo, welke beslo ten wordt met een schot van Perukel dat naast gaat. Het spel is in de eerste minuten weinig verheffend, maar dan komen beiden er beter in en wordt het spel aantrekkelijker. Toch gaat er van de E. D. O.-aanvallen meer gevaar uit, het is een totaal gemis aan egoïsme, waar het gevaar van uitgaat. Het spel is 5 minuten oud als Swart een voorzet v. Oomen benut. Vlak na den aftrap probeert Ruisch het met een ver schot dat over gaat. Hoewel Ruisch een meesterschap over den bal toont, pingelt hij te veel, waardoor er van zijn kant weinig gevaar komt. Een gevaarlijk schot van Oomen weet Born behendig corner te werken, welke niets oplevert. Aan den anderen kant houdt De Kiefte er n gevaar lijk schot van v. Dam uit. Plotseling ontstaat het tweede doelpunt voor E.D.O. als Steffens er van door gaat en een lange pass geeft, welke Tanis langs Bom jaagt. D.F.C. houdt het spel goed open en er wordt prachtig op de vleugels geplaatst, wat gevolgd wordt door goede voorzetten, de achterhoede heeft echter het binnen-trio volkomen in bedwang. Tevergeefs tracht Lebret eenige van zijn gevaarlijke schoten te lossen. Dragt valt dan uit en wordt door De Groot vervangen. Enkele wat de scherpe voorzetten van de vleugels onderschept De Kiefte. Een vrijen schop vlak buiten 't pe- naltygebied schiet Lebret hard naast. Rust gaat in met 20. Bij de hervatting heeft E.D.O. het voordeel van den wind. Spoedig zit Edo weer voor Born welke op solide wijze schoten van Swart en Steffens uit zijn doel houdt. Bijna vergroot Tanis de leiding als hij een vooruitgespeelden bal eerder bereikt dan Born, het schot gaat echter naast. De D. F. C.- achterhoede met De Bruin als de beste geeft E.D.O. geen gelegenheid te passeeren. 't Wordt nu eens geprobeerd met verre schoten even eens zonder succes. Onophoudelijk doet D. F. C. zijn best het spel te verplaatsen, maar in plaats van langs den grond te cpelen wordt de bal te veel het luchtruim ingejaagd. Daar de achterhoeden meester over de voorhoeden blijven, wordt de spanning minder en daar ook het spelpeil danig gaat zakken, doet de koude ons naar het einde verlangen. Toch komen er nog een paar spannende momenten als Ruisch een prachtkans voor doel krijgt, zijn schot gaat echter naast. Aan de overzijde bemachtigt Tanis 'n bal van Litz, maar val lende weet Born het schot te keeren. Er dreigt 'n gevaarlijk moment voor 't E.D.O.-doel als v. Dam een vrij veld voor zich heeft, vlak voor doel komt hij te vallen, waardoor de kans verloren gaat. Tegen het einde lijkt het er veel op dat E.D.O. de score nog zal opvoe ren als Perukel buiten het bereik van Born tegen den paal kogelt. Nog enkele oogenblik - ken en dan fluit Bosch af en kan het publiek door hard loopen probeeren de verloren warmte terug te krijgen. Met den oneven goal verloor V. S. V. in Den Haag van H. B. S. Het veld was door de gladheid niet in al te beste bespeelbaar heid, wat aan het spel veel afbreuk deed. Gevoeglijk zou gezegd kunnen worden, dat er van een le klasse kamp in 't geheel geen sprake is geweest. Tallooze malen werden gemakkelijk kansen gemist, terwijl vele bal len, die op een gewoon terrein te achterha len geweest zouden zijn, hier doodleuk uit rolden. Zoodoerde werd het spel tot verve lens toe onderbroken, wat nog verergerd werd door een groot aantal vrije trappen, die verdiend en onverdiend door arbiter v. Gessel, die de teugels niet in handen wist te houden, werden uitgedeeld. Het publiek liet zich in geenen deele van de beste zijde kennen. Spelers en scheidsrechter werden totaal genegeerd. Onder politiegeleide wer den na afloop de V. S. V.-spelers van het terrein naar de reisgelegenheid geleid. Er werd ruw gespeeld, in het laatste kwartier werd ontegenzeglijk hiermede het hoogte punt bereikt. Ongeveer 2 uur wordt door de bezoekers afgetrapt. H. B. S. heeft: Rambor.net, C. Diehl, Vermetten, v. d. Bergen. J. Diehl, Schoorel, de Vries, v. Rossem, Smeet-, v. Kesteren, Graafland. V. S. V. heeft: Koning, Horeman, Heijerman, de Koning, Hillekamp, Weij, Bruidschaar, Demmers, v. d. Pieterman, v. d. Griend, v. d. Wind, Bij H. B. S. staat C. Diehl op de plaats van Denis. Terstond is aan te zien, dat het noodige enthousiasme niet aanwezig is. V. S. V. begint met een paar tamme aanval len, welk voorbeeld door H. B. S. nagevolgd wordt. De achterhoeden krijgen allen tijd om weg te werken, v. d. Pieterman is de eerste achterwaartsche, die zich een beetje moet haasten om dreigend gevaar te bezwe ren. Een gunstige aanval van V. S. V. ver loopt in buitenspel van den linksbuiten, v. d. Wind stopt achtereenvolgens twee harde schoten schitterend. Eén van Smeets en één van v. Kesteren. De eerste vrije trap is voor V. S. V. Heijerman kan hem niet benutten. Keeper v. d. Wind wordt stevig aan 't werk gezet. Steeds weet hij het doel schoon te houden. Wanneer hij eenmaal niet voldoende kan wegwerken, daagt Weij in laatste in stantie op om de situatie te redden en voor komt daardoor een bijna zeker doelpunt. Aan beide kanten gaan meerdere corners zonder noemenswaardigheden voorbij. Smeets, de centervoor van H. B. S., krijgt dan een zeer helder oogenblik. Een voorzet van rechts knalt hij onberispelijk ineens onhoudbaar langs v. d. Wind. 10. H. B. S. leidt. Dit is voor de bezoekers het sein iets meer te komen opzetten. Een tijdlang bezorgt de V. S. V.-voorhoede het achtertrio van H. B. S. angstige oogenblikken. De wing Horeman- Koning is niet opgewassen tegen Vermet ten, die te veel op zijn kracht speelt. Het schot van Heijerman kan het doel niet vin den. Hoewel de wing Hillekamp-de Koning meer weet door te breken, blijven doelpunten uit, ofschoon een kopbal van Heijerman ake lig dicht over den ligger gaat. Kort voor rust v rslapt V. S. V. en H. B. S. neemt het spel in handen. De aanvallen worden te doorzichtig opgezet, zoodat v. d. Pieterman e. a. steeds kunnen ingrijpen. Met 10 in 't voordeel van H. B. S. en verdiend, wordt gedraaid. Het spelpeil is na de thee zoo mogelijk nog meer gezakt en de wedstrijd is nauwelijks het aankijken waard. Afwisselend worden de aanvallen geleid, zonder dat zeer gevaarlijke momenten in de doelgebieden worden be werkstelligd. Is er dus, als er tenminste wat aan viel te verliezen, aan spelkwaliteit ver loren, aan ruwheid is veel gewonnen. Her haaldelijk „nemen" spelers elkaar. Scheids rechter v. Gessel is niet bij machte het euvel te keeren. Een prachtkans om gelijk te ma ken, wordt door de bezoekers versmaad door hoog over te schieten. Aan den anderen kant mist ook H. B. S. een vrijen trap even buiten het strafschopgebied. Het publiek wordt intusschen zeer rumoerig. Dit was misschien aanleiding voor den heer v. Ges sel om Heijerman zonder eenig voorval kort voor het einde naar de kleedkamer te ver wijzen. Gedoelpunt wordt er niet meer, zoo dat H. B. S., verdiend of onverdiend, gewon nen heeft. Er werd geen aangename herinnering van Den Haag meegenomen. De heer v. Gessel hoort als scheidsrechter niet meer in de eerste klasse thuis. Ons vermoeden is juist gebleken. De re serves van den Middenweg hebben zich ook nu, evenals op het H. F. C.-terrein onbe twistbaar de meerdere getoond over het tweede elftal van de Spanjaardslaan-bewo ners. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, daar de H. F. C.'ers al spoedig de leiding hadden door een misverstand in de achter hoede. Het werd nog bedenkelijker, toen daarop een tweede doelpunt volgde, dat eveneens door minder goed verdedigen ter wereld kwam. R. C. H. 2 kwam daama eerst goed los en in de voorhoede werd goed ge speeld, waartegen blauw-witte defensie niet bestand was. Zoo werd nog voor de rust den achterstend verkleind, uit een penalty door van Dem gelijk gemaakt, en door den zelfden speler het derde doelpunt in de H. F. C.-touwen gewerkt. Met een 32-voor- sprong werd gedraaid. Na de rust bleef de thuisclub vrij regelmatig een tikje sterker en wist dit nog door een doelpunt uit te drukken. Met een 4—2-overwinning voor Nieuwenhuis en de zijnen brak het einde aan van dezen wedstrijd. R. C. H. 2 speelde met: Kruyver. Kuit, van Dam, Prevost, Nieuwenhuis, de Vos, Maarse, van Dam, Nachtegeller, Kuit, Hessels EERBIED VOOR DEN SCHEIDS RECHTER Sir A. G. Hines, bestuurslid van de F.A. en bekende persoonlijkheid in het Engel- sche sportleven, heeft verleden week te Not tingham een lange redevoering gehouden Het houden van redevoeringen bij bijzondere sportevenementen is een Engelsche karak teristiek en men benut deze gelegenheden om hulde te brengen, waar hulde moet wor den gebracht, ofschoon men ook niet ver zuimt de vinger op zwakke plekken te leg gen. Sir Hines sprak uitvoerig over het scheids rechterwezen. Evenals in onze lage landen, blijkt bij John Buil de eerbied voor de scheidsrechter lijke opofferingen zeer gering te zijn en mocht er een fout worden gemaakt, is men onmiddellijk gereed een fluitconcert te be ginnen, hetgeen op zijn minst genomen schromelijk lomp is. Persoonlijk had Hines Zich daar altijd zeer aan geërgerd. Maar het vreeselïjkst vond hij, dat dit euvel zich zelfs bij wedstrijden uit de Amateur League voor deed, niettegenstaande het bezoek daar van intelligenter gehalte is, dan in de prof-afdee- lingen. Doch ook daar gaat men zich vaak op de ergerlijkste manier te buiten, waarin de spelers zelfs deelen. Waar juist thans het klachtental van jaar tot jaar toeneemt, is sir Hines een krachtig voorstander om het respect voor den scheidsrechter kunstmatig aan te kweeken. Beide partijen „cheeren" elkander om beurten voor den aanvang toe, waarop de spreker het voorstel deed om dit gezamenlijk na afloop voor den scheidsrech ter te doen. Dit plan werd door het aandachtig audi torium spontaan toegejuicht, alleen de vraag nu, of men 't in de practijk zal doorvoeren? De vroegere scheidsrechter en vertegen woordiger journalist Groothoff, is een groot voorstander van internationaal voetbalver- keer tusschen de onderscheidene landen. En inderdaad heeft zijn inzicht veel voor, om dat 't tot verbetering kan leiden van het spel peil in kleinere landen en men tot vergelij king kan komen bij naties, welke ongeveer van gelijke capaciteiten zijn. Vooral Kerstmis en Nieuwjaar leenen zich bijzonder voor dergelijke krachtmetingen en om den lezers een denkbeeld te geven, wat er zoo in het internationaal verkeer bij de be- belangrijkste clubs passeert, worden de vol gende reizen ondernomen. Uitdrukkelijk zeggen wij de belangrijkste vereenigingén, omdat wij kleinere clubs van ondergeschikt belang achten. De Karlsruher Fussball Verein speelt op 26 December te Zürich tegen de „Grasshop pers", daarna reizen de heeren verder naar Italië, waar op den 2gsten nog een ontmoe ting wordt geregeld. Tennis Borrussia (Ber lijn) komt op 30 December tegen de club Francais te Parijs uit, terwijl onderhande lingen voor Nieuwjaarsdag nog loopende zijn. „F.H.C." (Boedapest) gaat naar Spanje en doet op den terugweg Zuid-Duitschland aan. „Hungaria" bezoekt Italië, terwijl ,,Ijpest" naar Egypte oversteekt. Hierbij zwijgen wij nog van de steeds op reizen en trekken beluste Weensche elftallen, die in Italië, Spanje en Zwitserland tal van verbin tenissen hebben afgesloten. Als men dit ziet, vraagt men onwillekeu rigen ons land......? Slechte verliezers Het aantal candidaten voor het kampioen schap in deze afdeeling wordt 6teeds kleiner en zag Haarlem zich de vorige week door D. E. C. vrijwel uitgeschakeld, thans deden de roodbroeken hetzelfde met het Amersfoort- sche. H. V. C., dat tot eenige weken geleden nog zulke goede kansen op het kampioenschap had, maar daarna de inzinking kreeg die wij na de kennismaking met dit team in October in Amersfoort feitelijk reeds hadden verwacht. Bewees Haarlem dus in de eerste pla.ats een goeden dienst aan de Amsterdamsche clubs D. E. C. en de Spartaan ook het alge meen voetbalbelang werd o.i. gisteren gediend, want een elftal dat een spel durft te spelen als H. V. C. gisteren deed, toen een nederlaag dreigde en zekerheid werd verdient allerminst in aanmerking te komen om een kans te mogen wagen tot de eerste klasse door te dringen. Wanneer men de voetbalsport be oefent dient men niet alleen over voetbalca paciteiten te beschikken maar zeker niet min der over voldoende zelfbeheersching om wan neer men tegenover sterkere tegenstanders komt zich met een nederlaag te verzoenen en goede verliezers te toonen. Bij velen van het team dat Haarlem gisteren haar „gasten" mocht noemen liet dit echter vrijwel alles,te wenschen over Meer willen, wij van het wan gedrag van Kerstholt en anderen niet zeg gen. Aangenamer was de kennismaking met den .Rotterdamschen scheidsrechter Van der Zan den, die zich een uitstekend leider toonde met een goeden kijk op het spel. Het terrein was hard, waardoor de bal levendig was, maar over het algemeen pasten de spelers zich goed aan en wanneer de be zoekers na de rust hun aandacht minder aan de schenen van de Haarlem-spelers en meer aan den bal hadden besteed was het zelfs een goede wedstrijd geworden. Ondanks de afwezigheid van Dik en Snooy. zat er bij Haarlem gang in het elftal en nu de geheele middenlinie den aanval goed steunde, kon deze linie een spel ontwikkelen dat scoringskansen bracht. Op het laatste oogenblik moest het Haar lem-elftal worden gewijzigd, waardoor het zich opstelde met: De Vries, P. v Daalen, Goedhart, Torringa, W. van Daalen, Moolenaars, Iseger, de Geus, Huisman, Oldenburg, Po- lanen. Onmiddellijk na den aftrap ontwikkelt zich een aantrekkelijk spel dat het aankijken alleszins waard is. De aanvallen van de Haarlem-voorhoede waarin vooral de vleugel Isegerde Geus fraai combineert zijn tal rijker dan die van H. V. C. De Geus kopt een voorzet van Iseger te zacht en om succes te hebben en Polanen mist een kans, en de zelfde speler onderbreekt door buitenspel staan een viertel aanvallen. H. V. C. begint dan wat vuriger te spelen en dringt tot het Haarlem-doel door, waar W. v. Daalen een bal die De Vries reeds gepasseerd is nog juist uit het doel kan trekken. Het schieten van H. V. C. is nogal onzuiver en de Haarlem backs onderbreken menigen gevaarlijken aan val. Kerstholt begint dan al „onaangenaam" te worden, vooral wanneer de Haarlem- aanval steeds beter op dreef komt. Iseger komt na goede centers van de Geus en Huis man enkele malen door de H. V. C.-verdedi- ging heen, maar schiet juist hard naast en over het doel en goede schoten van Huis man en Oldenburg worden keurig gestopt. Rust komt met 00. Na de hervatting heeft Haarlem het voordeel van den wind en valt derect aan. Na 5 minuten geeft Huisman den bal goed door naar Oldenburg, die met een fraai schot de score opent 10. Even later is de stand weer gelijk, wanneer de middenvoor van de H. V. C. met een on houdbaar schot De Vries passeert, 11. Haarlem antwoordt met eenige goede aan vallen en Iseger stelt Huisman in de gele genheid Haarlem weer de leiding te geven, 21. Met een nederlaag in zicht beginnen eenige H. V. C.-spelers dan een slechts wei nig gezien unfair spel te spelen, wat Haar lem een serie vrije schoppen en Kerstholt een waarschuwing oplevert. Uit een dezer goed door Van Daalen genomen vrije schop pen krijgt de Geus een kans en het is 31, waarna Huisman zich met alle daaraan ver bonden risico tusschen de backs doorwerkt en de score op 41 brengt. Uit een straf schop wegens hands verkleint H. V. C. den achterstand tot 4—2, maar uit den zooveel- sten vrijen schop brengt W. van Daalen met een goed geplaatst schot den eindstan.d op 5—2. Iedereen is ten slotte verheugd als de scheidsrechter door zijn eindsignaal den H. V. C.-spelers belet hun „aanslagen" verder uit te voeren. De strijd om de tweede plaats is voorjoopig beslist in het voordeel van Graaf Willem doordat de geel-zwarten met de kleinst mogelijke cijfers in de Hagenaars hun meer deren moesten erkennen. Opvallend is het dat de boys in hun uitwedstrijden zeer onfortuinlijk spelen, want ook ditmaal waren zij driekwart van den wedstrijd in de meer derheid zonder het nochtans tot doelpunten te kunnen brengen. Het veld was door de vorst keihard en effectvol en doordat de geel-zwarte voorhoede het spel kort hield wat onder deze omstandigheden al zeer ontactisch was kon de uitstekende Haag sche verdediging met doelman Heumers aan het hoofd geregeld met succes ingrijpen. O.i. zou een kleine omzetting in de voor hoede den aanval zeer ten goede komen. Over den wedstrijd het volgende: Precies twee uur laat scheidsrechter Visser tossen. T.Y.B.B. is geheel volledig; de Hagenaars stellen zich als volgt op Heumers de Lange Bouwers Starrenburg Wolf v. d. Loef de Graaff, Leeuwens, Kemperman, Wigmans, v. d. Ham. In het begin wordt er aan beide kanten raar geschutterd, doordat het terrein hard bevroren is. De thuisclub weet zich het eerst aan de omstandigheden aan te passen, wat haar al spoedig een doelpunt oplevert waarvan de Graaff de maker was. Als de geel-zwarten ook eenmaal ingespeeld zijn gaat het spel vrijwel tegen elkaar op, zelfs komen de boys tegen rust flink in de meerderheid. Goed verdedigen van het Haagsche achter trio zorgt er echter voor dat de stand onge wijzigd blijft. Rust 10. Na de thee krijgen de geel-zwarten den feil Oostenwind in den rug en zijn geregeld in de meerderheid. De voorhoede begaat nu echter de reeds hierboven gesignaleerde fout waar door de gelijkmaker uitblijft. De halflinie der boys speelt in deze periode schitterend en stuwt steeds de voorhoede ten aanval, doch het succes is nihil. Gr. W. krijgt zelfs nog een mooie gelegenheid om den voorsprong te vergrooten doordat scheidsrechter Visser hun een strafschop toekent, doch Mooren stopt het harde schot schitterend. De laatste tien minuten zitten de boys er nog eens allen op; zelfs de beide backs stellen Heumers op de proef, doch het wil helaas niet lukken. Zoodat als de heer Visser laat inrukken de tweede nederlaag der geel-zwarten een feit is, waarmede de kansen op de eereplaats een leelijken knauw hebben gekregen. Es war so schön gewesen, es hat nicht sollen sein I De leiding van den heer Visser was prima, terwijl de verstandhouding in het veld niets te wenschen overliet. Alleen was „Duin- digt" een imitatie-Noordpool! G. D. A. I—H. B. C. I 1—1 Met gemengde gevoelens zagen wij Zondag morgen H. B. C. naar Loosduinen vertrek ken. Nu zelfs nóg zonder Cor Vesters, door diens vertrek, wiens plaats door Jac. v. d. Eem werd ingenomen. Maar, als ooit het spreekwoord van de kat in het nauw bewaarheid werd, dan heeft H. B. C. dat spreekwoord bewaar heid. Ja, ze hadden onderling afgesproken, zich tot het uiterste in te spannen, ze hebben het gedaan, en met succes, want als de scheidsrechter op het eind niet een fout gemaakt had, door een vrijen trap aan G. D. A. toe te kennen, in plaats van aan H. B. C., dan waren beide puntjes naar Heemstede gegaan. staan. In de voorhoede der Vogels werkt Kui kens geweldig, doch Wijnkoop en Muller wer ken als twee .remmen. In de laatste minuten krijgt de Hilversum- rechtsbinnen nog een pracht van een kans, K-elke hij op onbegrijpelijke wijze onbenut laat. Ook Muller laat een gemakkelijke kans on benut. Met 12 komt het einde. Wederom veel spanning en emotie V. U. C haalt een achterstand van 40 J tot 43 op Het schijnt langzamerhand gebruikelijk te zijn, dat de wedstrijden tusschen beide bo vengenoemde clubs zeer doelpuntenrijk zijn. We hebben een tijd gekend, dat R. C. H. met 60 won en daarna dat V. U. C. zich enkele malen met 72 of zoo iets de meerdere toonde over de Racing. De peide wedstrijden in dit seizoen leverden samen 15 doelpunten op, een respectabel aantel. Was het aantel op het R. C. H.-terrein acht, waarvan elk vier, gisteren won de racing met de oneven goal uit zeven, na een uiterst spannende finish. De Racing Club heeft daarmede ge toond, ondanks dat met een aantal Invallers moest worden gespeeld tot goede dingen in staat te zijn. Inderdaad mag de overwinning op het V. U. C.-terrein als een zeer goede prestatie worden aangemerkt en het geheele elftal verdient daarvoor een woord van lof. Kos heeft in het R. C. H.-doel schitterend werk verricht, terwijl Vrugt zoowel als N. N„ welke laatste plotseling de linksback plaats moest bezetten, ook zeer goed gespeeld heb ben. De geheele middenlinie vormde weer een igoed geheel en heeft een zeer groot aandeel in het succes. De voorhoede, waarin zoowel Verkerk als Hanse ontbraken en daardoor met Warren en Kedde als invallers ver scheen, speelde zeer gevaarlijk en de vier doelpunten zeggen dat volkomen. Roelfsema scoorde er twee. Kedde en van de Werve elk een. V. U. C. speelde beter dan de ne derlaag doet vermoeden en dat de rust met een 20-achterstand werd ingegaan, was hoofdzakelijk gevolg van het onvoldoende schieten der voorwaartsen, zy het ook, dat de verdediging weinig gelegenheid bood. De middenlinie van de Haarlemmers achten we sterker en vooral de invaller-rechtsback was zeer matig. Keeper Andeweg speelde belang rijk minder dan ,Kos bijv. en was oorzaak van het tweede doelpunt. Als geheel is V. U. C. het meest in den aanval geweest en te dien opzichte zouden zij een gelijk spel wel verdiend hebben. Scheidsrechter Hauber leidde den wedstrijd goed. Hij floot om twee uur de volgende elftallen op het wel bespeel bare, doch zeer effectvolle terrein: ry. U. C.: Andeweg, Lochjes. v. d. Zalm, fvan Leersum, Hendriks, Hendriks, Volkers, de Wild, Dill, Klein, van Gelder •R. C. H.: Brugman, Kedde, Roelfsema, van de Werve, Warren, Muller, Ruis, Geutskens, N. N. Vrugt, Kos Van den aftrap af is V. U. C. sterker en ♦eeds direct krijgt Kos een hard schot te stoppen. Doch de R. C. H.'ers, spoedig ge- gewend als zij waren aan de terrein-omstan digheden, komen dan ook wat opzetten en keeper Andeweg wordt even duchtig aan den tand gevoeld. Nadat nog even het spel gelijk opgaat, neemt V. U. C. geruimen tyd het spel In handen en de achterhoede van R. C. H. krijgt overmatig veel werk. In een mini mum van tyd worden zes corners op het doel van de Racing genomen en deze goed geno men zyn alle even gevaarlijk. Kos verdedigt in deze periode zijn doel meesteriyk, hij stopt OA. een kogel van Hendriks zeer fraai, al is het ten koste van den zooveelsten corner. De rechtsbinnen komt eenmaal alleen voor Kos, doch zijn schot faalt. De enkele uit vallen, die Roelfsema es. in deze periode ondernamen, waren weliswaar zeer gevaar- hjk, doch leverden niets op. Totdat ongeveer tien minuten voor half-time Warren goed voorzet, een doelworsteling ontstaat en met een goed gericht schot geeft Roelfsema aan zijn elftal de leiding. Dit succes mist zijn uitwerking niet en van nu af aan volgen meerdere gevaarlijke uitvallen. Wederom geeft Warren den bal goed voor het doel, Andeweg stopt maar half en Kedde vol trekt het vonnis door No. twee in het net fce jagen. Dan is het spoedig rusten. De tweede helft zet de Racing in met een sterk offensief. Roelfsema kogelt over, het is echter uitstel van executie, want even la ter bemachtigt hy een ver doorgespeelden bal en langs den' uitloopenden keeper depo neert hy nummer drie in het V. U. C.-doel. Nog vinden zij het niet genoeg. Roelfsema opent het doel steeds goed naar de vleugels, vooral Brugman krijgt mooie vrye ballen en uit een daarvan geeft hy een prachtigen voorzet, waar van de Werve zijn hoofd onder zet en het staat 40. Met dezen voorsprong ziet het er voor R. C. H. gunstig uit, doch plotseling weet de rechtsbinnen van V.U.C. van een weifelen in de R. C. H.-verdediging te profiteeren en wordt Kos gepasseerd. Nu komen de Hagenaars weer het meest aan het woord. Er is nog een half uur te spelen, derhalve kan nog alles gebeuren. En inder daad gebeurt er iets. Geheel V. U. C. valt onstuimig aan. De achterhoede krygt het Hct ;s zegt Hildebrand ergens een goede gewoonte van sommige moeders, om dochters te hebben. Inderdaad. De moeder, die ik bedoel, had n dochter, Annie, en deze Annie had een goeden vriend, Jaap de voetballer. De geschiedenis, die ik vertel, is de waarach tige roman van een befaamd eerste-klas voet baller, die sinds onheuglijke tijden in 't nationaal elftal werd gekozen, 't Is dus his torisch. Jaap dan was verliefd geworden op Annie. Annie was 'n meisje, en zag er uit zooals meis jes in verhalen er altijd uitzien beeldschoon, met blond haar. Is het wonder dat Jaap gek werd, toen-ie deze bij vergissing op ajrde vertoevende fee ontmoette De arme kerel was gewoonweg z'n positieven kwijt. En toch tot z'n geluk beminde zij hem wederkeerig. Ik geloof dat ik mij goed uitdruk, 't Oogen blik waarop-ie haar vragen ging, 'n moment waarop wij allen een gevoel hebben gehad of er iets in ons verkeerde keelgat schoot, door stond-ie dapper. Hij kreeg ze. Jaap had ze. Zie zoo Neen, bekoorlijke lezeressen, lees nu door alstublieft. Ik begrijp dat voor u de span ning er uit is. Maar 't kan toch afraken, niet De meesten van u zullen dat wel ondervonden hebben. Jaap kreeg ze dus. En hij was d'r blij mee, als 'n poes met een tarbot-graat, als 'n sloome visscher met 'n dikke paling. Toch was1 't voor Jaap niet alles rozengeur en maneschijn. Want ik heb u gezegd, dat Annie 'n moeder had. En wat voor 'n moeder. Een van die vrouwen, die haar woningen beschouwen als een fregat, waar ze 't bevel over voeren. De Staat is zij. Annie's mama regeerde als 'n Zonne-Koningin. Wat zij zeide, gebeurde subiet. Meneer, de jongens, Annie, de bonnes, de knecht, de poes en de kanarie bogen voor haar wil. Een wenk van haar deed 't huis vlie gen. Als haar zijden japon in de verte ruischte, kregen de huisgenooten precies 't zelfde gevoel dat de Bey van Algiers kreeg als-ie 't klappe ren hoorde van de Hollandsche vlag. M. a. w. ze zaten geweldig in den piepzak. En nu had Mevrouw de puist aan voetbal. Annie niet. Maar omdat mevrouw 't had moest Annie 't ook hebben. Maar Jaap vertikte 't z'n spe op te geven. Als-ie getrouwd was, goed, dan werd 't wat anders, maar zoolang Te nog verloofd was, zou ie er nog van profiteeren. Schoonmama in spel nam het hem geweldig kwalijk. Ze rammelde met al den donder van haar woede tegen 't spel en ze schoot de flitsen van haar hoogharti- gen spot op Jaap af. Maar deze bleef trappen. Mevrouw, die gedacht had dat-ie t om harent wil laten zou, zag zich bedrogen, en werd koel tegen hem. Ijzig koel. Op 'n afstand. En Annie, die moeder niet durfde weerstaan, kreeg van den weeromstuit ook iets tegen het spel, nu dit de verhouding tusschen Jaap en haar huisgenooten finaal dreigde te beder ven. Ze drong er bij hem op aan, dat-ie zou ophouden met spelen. Hij weigerde. Als ze getrouwd waren, goed. Maar nu nog niet. Tot zoover, nietwaar van ongeduld aan gebrande lezers? is er niets buitengewoons in. Neen. Maar dat komt wel. Mevrouw, hoe wel in alles anders dan anders, had dit toch met anderen gemeen, dat zij ieder jaar een keer jarig was. Die verjaardag was iets gewel digs thuis. Ze zaten in draf als 'n regiment soldaten voor de inspectie van den generaal. Zoo brak haar verjaardag weer aan. Binnen kort zouden Jaap en Annie trouwen. De club zou Jaap dan finaal verliezen. Ze zaten er in zak en asch over. Zonder Jaap gingen ze naar beneden. Hij was hun beste speler. Hun Cassar. Wat jammer dat-ie ophield. Maar en fin. Nu wilde 't toeval,dat juist op mevrouws verjaardag de club van Jaap een zeer belang rijken wedstrijd moest spelen. Stel u dat voor1 Schoonmoeder in spe, die zoo ontzaglijk de puist aan voetbal had, jarig enJaap moest voetballen. Lieve lezer, ook al hebt ge bij uw geboorte slechts een minimale dosis snuggerheid meegekregen, het zal genoeg zijn om te doen snappen, dat in dit geval een dramatisch conflict onvermijdelijk was. Drie dagen voor haar verjaardag zei Mevrouw tegen Jaap, dat ze verlangde, dat ze begeerde, dat ze hoopte, dat ze vertrouwde, enfin, dat Ze er subiet op stond dat Jaap nu Zondag eens niet zou voetballen, dat-ie ter harer eer na de koffie zou komen en dan den heelen middag blijven. Heusch, dat wenschte ze nu eens gedecideerd. En Jaap, nietwaar, zou loyaal genoeg zijn om te erkennen, dat dit een zeer rechtvaardig en billijk verlangen van haar was. Ze gaf 'm twee vingertoppen en ruischte weg. Daar stond-ie. Zondag zoo'n wedstrijd, een ontmoeting waar 't kampioenschap van afhing, en dan zou hij er niet bij zijn Parbleu, dat-ie nou net een schoonmoeder moest treffen, die op zoo'n dag jarig was. Altijd had-ie pech. Als 't-ie nu weigerde, o, hij voelde, dat zou de verhou ding gansch al bedorven zijn. Misschien, wie weet, zou., 't wel afraken. (Tusschen twee haakjes ziet ge wel lezeressen, die volgehou den hebt, dat er nog spanning komt Stel je voor. Hij wist hoe Annie d'r onder zat. Hoe ze d'r moeder blindelings gehoorzaamde.! Als schoonmama zei dat het af zou wezen, dan zou niemand het kunnen veranderen. Ook Annie zelf niet. De beslissing was moei lijk. Wat zou z'n club treuren, als-ie niet kwam. Maar Annie vroeg 'm met tranen in d'r oogen om toch dezen eenen keer inschik kelijk te zijn, om toch niet te spelen. Over 'n poosje zou hij toch voor goed moeten uit scheiden, nietwaar Wat gaf het dan of hij hu wegbleef Jaap kon maar niet tot een besluit komen. Verdraaid. Z'n club en z'n schoonmoeder in spe en z'n club en z'n schoonmoeder in spe, en z'n schoonmoeder in spé en z'n club ze morrelden 'm door zijn hersens. Hij droom de dat z'n schoonmoeder in spe middenvoor speelde in z'n club en in het strafschopgebied op'den heupzwaai genomen werd. Brrrr1 Lezers en lezeressen, thans komt het. Schikt uw das recht, schraapt uw keel, from melt aan uw blouse, want het komt. Zaterdagsavond nam Jaap eindelijk n besluit. Hij zou niet spelen. Er was 'n stem. in 'm, die zei, dat z'n schoonmama in spe ditmaal een rechtvaardig verzoek had gedaan. Hij moest maar toegeven, ook om Annie, 't Was beroerd voor z'n club, maar enfin. En dus schreef-ie Zaterdagavond 'n briefje aan z'n secretaris „Amice Ik hoop dat jullie 't niet kwalijk neemt, maar ik kan niet komen. M'n a. s. schoonmama is jarig, brrr 1 Je weet hoe 't oude mensch de pe. aan voetbal heeft. Als ze d'r over hoort spreken beginnen de haren van d'r pruik te trillen en schieten haar val- sche oogen vuur. Overigens is het een geschikt mensch. Maar ze stond er op, dat ik haar ver jaardag zou meemaken, ook om m'n meisje moet ik dat karweitje opknappen. In gedachte ben ik bij jullie. Veel succes. Ik Zal jullie, terwijl ik door allerlei saaie tantes en magere nichtjes wordt gelukwenscht, in stilte aan moedigen. Telefoneer me s. v. p. geregeld hoe 't staat. Saluut...." Aan zijn schoonmoeder schreef-ie een lief briefje dat-ie niet speelde, dat-ie een 's middags kwam, en hij wenschte haar al vast geluk van ganscher harte. „Uw lief hebbende Karei." En toen-ie die twee brie ven in de bus liet glijden borrelde n reuzen zucht uit z'n keel. Zondagmiddag. Klokslag half twee belde Jaap bij schoon mama aan. Hij had zich uitgesloofd. Een weelderige bos blanke seringen, die zoet geurden, had-ie in z'n hand om haar aan te bieden. En hij dacht aan z'n club. Toen-ie binnen kwam, zat Annie met be- traanden blik op 'n stoel. Ze keek 'm met d'r suikeroogen stil-verwijtend aan. Hij schrok. Snapte er niks aan. En schoonmama in spe stond kaarsrecht, majestueus koud, ijs-koud roerloos. Haar oogen waren felle vlammen. Jaap kwam naderbij, stamelde wat, wilde z'n seringen geven. Ze nam ze niet aan. „Mijnheer," vroeg ze met een stem als 'n stormklok „kent u dit briefje Ze gaf 'm een velletje papier. Hij keek en werd zoo wit als een schoon halfhempie. 't Was de brief, dien hij aan secretaris had geschreven. En die, hij snapte het direct, door hem in de verkeerde enveloppe was gesloten. En de brief van schoonmama was bij den secretaris....! „Mijnheer" Zei ze „u begrijpt, na zoo'n brief, zoo'n infame brief, die bij toeval in m'n handen kwam" (ze was heesch van woede) „hebt u de laatste stap in ons huis gezet. Ik verzoek u heen te gaan." Ze wees als een vorstin naar de deur. Hij keek naar Annie als 'n gevangen garnaal naar de zee. Annie zag voor zich. Zei niets, vroeg niets, dee niets. Hij ging. Er werd getost. De club, die zonder Jaap spelen moest, ging met weinig zelfvertrouwen den strijd in. Wat 'n peph. En net toen de strijd beginnen zou, kwam er ademloos een mijnheer in 't zwart, met 'n prachtige bos seringen in de hand, 't veld op rennen. Tegelijk klonk een stem,: „Daar is Jaap." Een geweldige emotie ontstond. Toen 'n daverend gejuich. De invaller, die mee Zou spelen ,viel weer uit. En tien minuten later kwam Jaap tusschen de lijnen. Een ontzaglijke ovatie viel hem ten deel. Zoo was hij nog nooit toegejuicht. FRITS VERLEGH

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6