li Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Het conflict Bolivia-Paraguay en de Volkenbond RADIO-OMROEP PUROL er op TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 4 MARCIA DE LAUBLY GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RADIO-NIEUWS Onderscheidingen voor kortegolfpioniers Draadloos besturen van autos Het verzacht en geneest v e u t< In de geheime slotzitting van den Volken bond van Zaterdag zijn als resultaat der be sprekingen in het conflict BoliviaParaguay twee telegrammen aan de betrokken regee ringen gezonden. Ditmaal dringt de Baad iets energieker op naleving van de Volkenbondsverplichtingen aan dan in het eerste telegram, zonder dat bok thans weer een inbreuk op de Monroeleer daarin kan worden gezien. De Raad herin nert er partijen aan dat zij niet zonder in breuk te maken op haar verplichtingen als leden van den Volkenbond, en met name op art. 12 van het pact, tot een andere dan vreedzame procedure haar toevlucht kunnen nemen, en dat het pact o.a. een feit, dat een inbreuk vormt op een internationale overeen komst of een schadevergoeding, die voor zulk een inbreuk verschuldigd is, als voorbeelden noemt van geschillen, die door arbitrage be slecht kunnen worden. Van belang is voorts dat de Raad partijen meedeelt, dat de ervaring hem geleerd heeft dat het van het hoogste belang is dat defen sieve militaire maatregelen beperkt blijven tot zoodanige, welke niet als agressief tegenover de andere partijen beschouwd kunnen wor den, en niet het gevaar in zich bergen dat gewapende troepen elkaar ontmoeten. Dit laatste zou den toestand verergeren en de po gingen, die op het oogenblik gedaan worden tot handhaving van den vrede, bemoeilijken. De tekst van deze telegrammen wordt in Lugano algemeen gunstig beoordeeld. De Volkenbondsraad heeft besloten de met Bolivia en Paraguay gewisselde telegrammen ter kennis van alle leden van den Volkenbond te brengen. De Raad droeg zijn voorzitter Briand op de geheele aangelegenheid met groote aan dacht te volgen, de leden van den Raad steeds op de hoogte te houden en zoo noodig een buitengewone zitting van den Raad bij een te roepen. Het antwoord van Bolivia Het tweede antwoord van Bolivia op het telegram van den Volkenbondsraad is in hoofdzaak een bevestiging van de uiteenzet ting der feiten, die Bolivia nog vóór ontvangst van het telegram van Briand aan den Vol kenbond had gezonden. Bolivia doet geen beroep op interventie van den Volkenbond, doch vestigt de aan dacht van den Raad op da schending, door Paraguya, van de artt. 10 en 13 van het Pact; het staat op het herstel van het gele den nadeel en behoudt zich voor om defen sieve militaire maatregelen te nemen voor de bescherming der veiligheid. Alvorens Bolivia voldoening heeft gekregen voor de geleden schade is het de regeering niet mogelijk het moreele evenwicht in de openbare meening te herstellen, hetwelk een hervatting der vreedzame onderhandelingen mogelijk moet maken. De slotzitting te Lugano Incident tusschen Stresemann en Zaleski Het slot der 53ste Raadszitting werd ge kenmerkt door een incident tusschen Stre semann en Zaleski, in verband met school- klachten van Duitsche minderheden in Opper-Silezië. De klachten der Duitsche minderheden noemde Zaleski een in het oog springend misbruik en de actie van den Duitschen Volksbond in Opper-Silezië gevaarlijk voor den vrede. Stresemann sloeg tijdens deze rede, waar aan Zaleski een geheel niets ter zake doende uiteenzetting over de economische opleving van Poolsch Opper-Silezië vastknoopte, tot tweemaal toe met de vuist op de tafel en riep: „Unerhört!", toen Zaleski de minder heden-klachten een éclatant misbruik noemde. Stresemann antwoordde Zaleski, dat uit diens rede haat jegens de minderheden ge sproken had. Hij protesteerde tegen het feit, dat de verdediging door de minderhe den van haar heiligste rechten als misbruik werd beschouwd. Als deze meening veld won, aldus Strese mann, zou de Volkenbond een van de pijlers, waarop hij rust, zien wegvallen, en de sta ten, die in de minderheden-bescherming al hun vertrouwen op den Volkenbond had den gericht, zouden alsdan de redenen moe ten herzien, die hen er toe geleid hebben tot den Volkenbond toe te treden. Briand sprak, nadat Stresemann zijn rede had beëindigd, enkele kalmeerende woorden en verklaarde, dat hij, ter voorkoming van eenig misverstand in de publieke opinie, uitdrukkelijk wenschte vast te stellen, dat nimmer de Volkenbond zich van de bescher ming der heilige rechten van de minderhe den zou kunnen afkeeren. De minderheden kunnen steeds op een onpartijdig en minu tieus onderzoek van hun klachten door den Volkenbondsraad staat maken. Briand sloot daarop de openbare zitting. Het officieele communiqué Briand, Stresemann en Chamberlain heb ben Zaterdagmiddag een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven over hun bespre kingen tijdens de raadszitting. Het communiqué is in algemeene termen gesteld en vermeldt, dat de Raadszitting een zeer nuttige gedachtenwisseling mogelijk heeft gemaakt. De besprekingen leidden tot een bevesti. ging van hun zienswijze, dat de verzoenings- en toenaderingspolitiek, door respectievelijke landen gevolgd, het beste middel is om den vrede te verzekeren. Alle drie staten blijven deze politiek trouw. In dezen geest zullen de onderhandelingen, die op grond van de op 16 September j.l. door de zes mogendheden getroffen over eenkomst zijn begonnen, worden voort gezet. De drie ministers verklaren voorts alles wat in hun macht is. te zullen doen, om zoo mogelijk tot een volledige en algeheele oplossing van alle der uit den oorlog voort komende moeilijkheden te geraken, en al dus op grondslag van het wederzijdsch ver trouwen een verdere ontwikkeling der be trekkingen tusschen dé resp. landen te verzekeren. Het communiqué wordt vrij gunstig be oordeeld en de positieve toon bevestigt den indruk, dat de besprekingen niet zonder resultaat zijn. Aan Fransche zijde bestaat thans de overtuiging, dat ook de onderhandelingen over de ontruiming van Rijnland in den loop van Januari, uiterlijk begm Februari, zullen aanvangen. De onderhandelingen zullen te Berlijn, of in de buurt ervan gehouden worden. Zij zul len langs diplomatieken weg gevoerd worden onder leiding van Stresemann. De financiee' deskundigen beginnen hun werk te Parijs, maar het is niet uitgesloten, dat zij later te Berlijn zullen worden i gezet. Algemeen is men van meening, dat Za leski Polens positie in den Raad een lee- lijken klap heeft -oegebracht en dat Strese mann door zijn schitterende improvisatie, als antwoord op de in alle details voorbereide rede van Zaleski, zijn positie in den Volken bond en in Duitschland aanmerkelijk heeft versterkt. Het incident zal ongetwijfeld Polens kan sen om in September 1929 als raadslid te worden herkozen, verzwakken. GEVECHTEN TUSSCHEN BOLIVIAAN- SCHE EN PARAGUEESCHE TROEPEN. NEW-YORK, 16 Dec. (V.D.) Volgens be richten in de Zuidamerikaansche bladen, hebben hevige gevechten plaats gehad tus schen Boliviaansche en Paragueesche troe pen. De Boliviaansche troepen hebben de forten Boqueron en Rojas Silva bezet en Boliviaansche vliegtuigen bombardeerden een Paragueesche stelling aan de Pilcomayo-ri- vier. Uit La Paz wordt gemeld, dat de Pre sident van de Boliviaansche republiek in het Congres het woord voerde en naderhand voor een menigte van 30.000 menschen sprak. Onder gejuich zei de President, dat Bolivia den Volkenbond had medegedeeld, dat het genoegdoening verlangde en gedwongen wa^ zijn toevlucht te nemen tot militaire maat regelen. Paraguay heeft troepen op vooruit geschoven posten stelling laten nemen en nieuwe 'botsingen uitgelokt. Volgens later 17—7 ingekomen berichten heeft het Boliviaan sche ministerie van oorlog meegedeeld, dat Paragueesche troepenafdeelingen Boliviaan sche forten in het Gran Craco-gebied heb ben aangevallen, waarbij het tot bloedige botsingen kwam. In antwoord daarop heb ben de Boliviaansche troepen toen het fort? Baqueron bezet. Verder wordt uit Bolivia van officieele zijde medegedeeld, dat de re geering verdere vijandelijkheden voorkomen wil. Intusschen is de Boliviaansohe bevol king geheel door een oorlogsroes bevangen. Een aantal studenten-organisaties verlang den onmiddellijk in het leger te worden in gedeeld. BEVEL TOT MOBILISATIE IN PARAGUAY LONDEN, 16 Dec. De regeering van Paraguay heeft heden, Zondag, een besluit bekend gemaakt waardoor de lichtingen van 10 jaren welke de leeftijden van 18 tot 28 jaar omvatten, gemobiliseerd worden. In Asuncion heerscht op grond van dit mobilisatiebevel groote opwinding. De be slissing der regeering wordt door de bevol king met groot enthousiasme begroet. Groo te scharen vrijwilligers melden zich aan. DE SPAANSCHE KONING BIEDT BEMIDDELING AAN PARIJS, 17 Dec. Naar verluidt uit be richten uit Buenos Aires heeft de koning van Spanje zijn bemiddeling aangeboden in het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. BOMMEN GEWORPEN OP EEN HAVENSTAD PARUS, 17 Dec. Volgens berichten uit La Paz heeft een Boliviaansch vliegtuig op een havenstad, welke vroeger in het bezit was van Bolivia, n.l. Bahia Negra, bommen geworpen. DE PAUS BEMIDDELAAR? NEW-YORK, 17 Dec. In officieele Bo liviaansche kringen wordt beweerd, dat de paus zich in het belang van een vreedzame oplossing van het conflict gewend heeft tot de regeeringen van Bolivia en Paraguay. DE ZIEKTE VAN DEN ENGELSCHEN KONING Twee nieuwe geneesheeren, van wie een radioloog-electroloog, zijn Zaterdagmiddag in consult geroepen. Zij verlieten het pa leis om 5.30 uur en keerden een half uur later terug. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de stralen-therapie, tot welker toepas sing is besloten, zal worden aangewend als een nieuwe aanvalsmethode in den langen en moeilijken strijd, dien de doktoren voe ren. De uitputting, welke nog steeds aan houdt, is het gevolg van de gifstoffen, welke zich hebben ontwikkeld bij de algemeene infectie, waaraan de koning heeft geleden. Het feit, dat de koning een rustigen dag heeft gehad en dat de koorts matig was is geruststellend. Het avondbulletin wordt onder de gegeven omstandigheden bevredi gend geacht. De koninlijke familie De koningin heeft Zaterdag haar gewonen middagrit niet gedaan. Prinses Mary heeft haar komst op een liefdadigheidsplechtigheid te Windsor afge zegd. In den brief waarin zij haar weg blijven toelicht, verklaart zij, dat haar af wezigheid niet een verergering in de ziekte haars vaders beteekent. Gegeven echter den ernstigen toestand, wenscht' zij niet lang het paleis te verlaten. Een kleine verbetering in den toestand. LONDEN, 16 Dec. (V.D.) Het bulletin, dat hedenmiddag bekend werd gemaakt, luidde, dat ondanks de koning een ruste-' loozen nacht had doorgebracht, de algemeene toestand een weinig verbeterd was. Het hedenavond uitgegeven bulletin luidt: De koning heeft een rustigen dag gehad en de hedenmorgen vastgestelde verbetering in Z. M.'s toestand heeft zich gehandhaafd. HET SCHANDAAL VAN DE GAZETTE DU FRANC Naar aanleiding van de verklaring van mevr. Hanau, heeft men in haar woning te Boulogne-sur-Seine voor een waarde van vele honderdduizenden francs gevonden. De oud-kolonel De Courville, die wordt verdacht betrokken te zijn bij de zaak der Gazette du Franc, is, na een verhoor van vijf uur door den politie-commisaris Glard, in preventieve hechtenis gezet. Naar van andere zijde omtrent de huis zoeking in de woning van mevr. Hanau te Boulogne-sur-Seine wordt medegedeeld, zou den alle door haar aangewezen papieren ter waarde van 1.000.000 francs ontdekt zijn. DE „CELTIC" IN EEN UITERST NETELIGE POSITIE Zooals men weet, is men er niet in ge slaagd de „Celtic" het passagierschip van de White Starlijn, dat Maandagmorgen bij den ingang van de haven van Cork aan den grond liep, vlot te brengen en is men thans bezig het schip te ontladen. Volgens bericht uit Cork aan de „Times", helde 't schip onder een hoek van tien graden naar ba oordzüde over en vermeerderde het ge vaar met het uur. De lading van de „Cel tic", waarvan een groot deel door het wa ter is beschadigd, bestaat uit maïs, graan en appelen. Bij vloed stijgt het water in een der ruimen tot 25 voet hoogte en zelfs bij laag water bevindt zich naar schatting nog 6000 ton water in het schip. Men vreest, dat het water de „Celtic" op den top van de rots, waarop zij gestrand is, zal werken, in welk geval een poging, om haar vlot te krijgen, de reeds aangerichte schade slechts kan vergrooten. Word de zee ruw hetgeen thans blijkbaar het geval is, daar de werk zaamheden aan boord moesten worden ge staakt dan vreest men dat het schip, dat thans reeds kraakte, zal worden uiteen geslagen. De „Celtic" heeft groote pech gehad, om dat het juist den laatsten keer zou zijn, dat zij Cork zou aandoen en daarna zou varen op de route Belfast—New-York. De „Celtic" werd tijdens den oorlog als troepentrans portschip gebruikt, waarbij zij tweemaal ge torpedeerd werd. DE VERVOLGING VAN KLOTZ Daar de Senaat het ontslag van Klotz heeft aangenomen, is de gerechtelijke vervol ging tegen den oud-senator geopend. De rechter van instructie heeft zich naar het sanatorium te Surésnes begeven en Klotz' identiteit vastgesteld. Hij zal drie krankzinnigen-doktoren aanwijzen om Klotz' geestvermogens te onderzoeken. Het Klotz ten laste gelegde betreft de uitgifte van chèques zonder dekking en valschheid in geschrifte. Oud-senator Klotz tegen wien een be vel tot aanhouding wegens oplichting en valschheid in geschriften is uitgevaardigd, zal in verband daarmee, op last der justitie, van het staatskrankzinnigenge- sticht te Suresnes overgebracht worden naar de ziekenafdeeling der gevangenis te Fres- nes, waar drie specialisten een onderzoek zullen instellen naar den toestand zijner geestvermogens. Volgens dit rapport is de ramp van de „Vestris" niet te wijten aan een onvoldoende inspectie door onbevoegden, verricht door genoemden dienst, maar aan een gebrek aan discipline onder de equipage van de „Vestris", welke te lang heeft gewacht met bet uitzetten der booten en het uitzenden van signalen om hulp te vragen. 25.000.000 DOLLAR VOOR GRIEPBESTRIJDING WASHINGTON, 15 Dec. In het Huis van Afgevaardigden werd een wetsontwerp inge diend, strekkende om 25 millioen dollar voor de bestrijding der griep-epidemie-te bestem men. BRUG INGESTORT IN NEW-JERSEY NEW-YORK, 16 Dec. De nieuwe groote bru- die Newark met Jersey-City verbindt, is door onbekende oorzaak ingestort. Het is nog niet na te gaan, of er menschenlevenr te betreuren zijn. DE RAMP VAN DE VESTRIS Het officieel rapport omtrent de oorzaak In het verslag van het onderzoek nopens de schipbreuk van de Vestris, verricht door den inspecteur-controleur-generaal der re- geeringsscheepvaartinspectie, die voor het vertrek van de Vestris van New-York het desbetreffende certificaat teekende, wordt o.m. verklaard, dat alle reddingbooten in goeden staat waren. Bekend Berlijnsch advocaat in moeilijkheden De Berlijnsche politie houdt zich met een geval bezig, dat in de geschiedenis der crimineele justitie geen gelijke heeft. Een bekend Berlijnsch advocaat, die bij de overheid en bij zijn collega's een zeer goe den naam heeft, is, naar men aanneemt, door misdadige beïnvloed ng van een bui tenlander in de ongelukkige positie gebracht diens oplichterijen met zijn eigen naam te moeten dekken. De advocaat heeft zich reeds bereid ver klaard, de schade, die buitengewoon hoog is, zooveel mogelijk te zullen vergoeden en heeft de helft van zijn inkomen gedurende zijn leven aan zijn schuldeischers beloofd. Het onderzoek heeft het volgende aan het licht gebracht: Ongeveer een jaar geleden kwam een Roemeen in Berlijn, die, zooals later bleek, onder een valschen naam groote transacties wilde afsluiten. Hij beweerden goederen van allerlei soort naar het buitenland te willen exporteeren en hij huurde in de Frederick- ■strasse een kantoor waarin hij eenige be dienden aanstelde. Alles leek in den aanvang in orde; wis sels werden ter betaling aangeboden en vlot voldaan. De Roemeen riep de hulp van een advo caat in voor het opmaken van verschillen de documenten en sprak er over hem later als vennoot in zijn onderneming te willen opnemen. De advocaat koesterde geheel geen ver denking, temeer, daar een onderzoek naar het gedrag van zijn cliënt heel gunstig voor hem uitviel. In Juli van net afgeloopen jaar kwam de Roemeen wederom bij zijn advocaat en legde hem een reeks wissels voor. Thans wordt de bewering geuit, en deze schijnt wel op waarheid te berusten, dat de advocaat door hypnotischen invloed van zijn cliënt er toe gebracht is, om op de wis sels zijn e'gen handteekening te zetten. Het ging cm zeer hooge bedragen. De wissels kwamen in omloop en omdat de handteekening, die daarop gesteld was, alle vertrouwen genoot, gelukte het den Roemeen daarvoor allerlei goederen te kunnen koo- pen, welke hij voor een derde van hun waar de weer verkocht. Toen de wissels door de schuldeischers gepresenteerd werden, was er geen dekking en werden zij geprotesteerd. De Roemeen maakte zich uit de voeten en ging naar het buitenland en de schuld eischers wendde zich tot den advocaat, die de wissels ook onderteekend had. Deze heeft onmiddellijk op zich genomen de schade zooveel mogelijk te vergoeden. Vast. staat dat hij geen cent voordeel van de zaken, die de Roemeensche oplichter heeft gedaan, heeft gehad. Mocht bewezen kunnen worden, dat de advocaat onder hypnose zijn handteekening heeft gezet, dan zou hij zelf het slachtoffer van een misdaad zijn geworden en dus niet verplicht om de schade te vergoeden. Des niettegenstaande heeft de advocaat ver klaard den slachtoffers van de oplichter zoo veel mogelijk de schade te vergoeden, welke zij ook door zijn handteekening hebben ge leden. Het naderende Kerstfeest 1.200.000 dennenboomen voor Berlijn Op de straten en pleinen van Berlijn is in de laatste dagen een bosch van kerst- boomen ontstaan; het verbruik van een wereldstad als Berlijn aan dennenboomen loopt natuurlijk in de millioenen, omdat bijna elke Duitsche familie een Kerstboom heeft en geheel Berlijn en omgeving deze boomep op straat koopt. De prijzen zijn dit jaar zeer hoog, grooten- deel ten gevolge van de hooge vrachtprijzen der spoorwegen. De bonmen die op de Ber lijnsche markt komen, zijn bijna zonder uit zondering afkomstig uit Sleeswijk-Holstein, Beieren en Thüringen. De prijzen schom melen tusschen twee, en twintig Mark; voor twee Mark krijgt men een boom van onge veer een meter hoog. Welke factoren bepalen nu den prijs? Een wagon van ongeveer duizend boomen kost in Sleeswijk-Helstein 300 Mark, in Thüringen 450 Mark en in Beieren 500 Mark. Ongeveer 400 tot 500 groothandelaren, en twee duizend tot drie duizend kleinhandelaren houden zich met den verkoop van kerstboomen bezig. Berlijn en omgeving heeft tusschen de 5000 en 6000 wagons boomen noodig, dus tusschen de 5 en 6 millioen boomen, welke jaarlijks op Kerstavond met kaarsen en allerlei glin sterende en kleurige versiering behangen, de huizen der Berlijners een feestelijk aan zien geven. De man met den dubbelen naam Onwillekeurig denkt men aan een detec tiveroman van Wallace als men de geschiede nis. van den ,27-jarigen misdadiger Georg Scheunenpflug leest die voor de rechtbank te Berlijn terecht stond. Georg Scheunenpflug, die reeds herhaalde malen veroordeeld is en door psychiaters ter nauwernood toerekenbaar wordt geacht, is niet alleen zichzelf, maar ook Georg Bomett. Hij is onder dezen naam herhaaldelijk ver oordeeld en heeft onder dezen naam ook in de gevangenis gezeten. Maar nu bestaat er ook een man, die wefkelijk Georg Bomett heet en Scheunenpflug heeft voor de mis daden, welke deze Bornett heeft gepleegd ook in de gevangenis gezeten. Waarom? Dat zegt Scheunenpflug niet en de justitie is daar tot nog toe niet achter kunnen komen. Ëen der laatste straffen, die Scheunenpflug ondergaat, is twee jaar tuchthuisstraf wegens inbraak. In April van dit jaar kreeg het O. M. uit de gevangenis van Scheunenpflug een brief, waarin hij mededeelde onschul dig tot twee jaar tuchthuisstraf veroordeeld te zijn. „Wanneer ik schuldig zou zijn aan deze inbraak, zou ik dit wel bekend hebben." schreef lpj. „Wel heb ilc in September 1926 een man, Meklenburg genaamd, vermoord." Wegens deze daad stond nu Scheunenpflug terecht. In het vooronderzoek had hij zijn bekentenis gehandhaafd en verteld hoe hij tot dezen moord was gekomen. Hij had met Meklenburg twist gekregen en hem in zijn woede met een mes in den hals gestoken. Op de zitting echter herriep hij zijn bekentenis en verklaarde, dat hij dezen moord niet kon hebben begaan, omdat hij op het tijdstip van den moord op Georg Bornett gevangen zat in de Oranierburger gevangenis. Als getuige was opgeroepen de hoofdbewa ker der Oranierburgergevangenis, die toegaf dat er op het tijdstip waarop Meklenburg vermoord werd inderdaad een Georg Bornett in de gevangenis zat en de bewaker herkende in den gearresteerde, die op de terechtzitting aanwezig was, zijn vroegeren gevangene. De president deejjle mede, dat nog een an dere getuige gehoord zou worden, die Scheu nenpflug alias Bornett in den nacht van den moord op Meklenburg gezien had. Nadat met beklaagde zes handschriftproeven genomen waren hij moest driemaal Scheunenpflug en driemaal Bomett schrijven werd de behandeling verdaagd, totdat de tweede ge tuige gehoord zou kunnen worden. Waardecrende woorden van Mac Donald voor den Koning. Onlangs heeft de arbeidersleider Ramsay MacDonald hulde gebracht aan d'e persoon lijkheid van Koning George. Thans meldt de draadlooze dienst, dat hij Vrijdagavond in een rede wed'ercm over de ziekte des Konings heeffgeSproken en zeide dat allen er diep getroffen door zijn. „Dit medevoelen is geen slaafschheid", zoo betoogde hij. „Degenen van ons, die het groote genoegen hebben den Koning per soonlijk te kennen, d'ie weten hoe oprecht hij toegewijd is aan zijn plicht, welken hij met volkomen constitutioneele onpartijdig heid verricht, gevoelen op dit oogenblik hoe buitengewoon goed hij zijn taak heeft ge daan, hoe hij geheel aan de natie toebe hoort én zijn gansche leven heeft getracht de nationale belangen te dienen. Er is geen lid van het vroegere Arbéiderskabinet of hij zal zich aansluiten bij mijn bede, dat de Koning herstellen zal. Voor Léon Daudet. Een nieuwe oproep van letterkundigen. Anderhalf jaar geleden werd een oproep gepubliceerd van eenige Fransche letterkun digen, onder wie de gravin de Noailles, Ro bert de Fiers (sedert overleden), Henry Bernstein en Antoine, waarbij buiten alle politieke overwegingen om in het belang van ö'en naam van Frankrijk op letterkun dig terrein, aan de regeering gevraagd werd of die naam geen groot nadeel leed doordat een groot schrijver als Léon Daudet in de gevangenis werd 'gezet, wiens misdaad het was wanhopig te zijn geweest door den vree- selijken dood van een kind. Nu er egen antwoord op dien oproep is verschenen, hebben enkele andere schrijvers, o.w. Roland Dorgelès en Georges EJjihamel zich tot den voorzitter van de „Société des Gens de Lettres" gewend met het verzoek de zaak van Daudet ter hand te nemen. Verkoolde diamanten. Een pakket, dat van Londen naar Tunis was gezonden, bestemd voor een buiten landsch diamanthandelaar, die aldaar op zijn doorreis vertoefde, en hetwelk voor een waarde van 1%. millioen aan briljanten be vatte, bleek bij aankomst t% zijn gevuld met stukken steenkool. De handelaar heeft zich tot de politie ge wend. De Katholieke richting in de Fran sche Literatuur, door Paul Claudel Eenigen tijd geleden verbleef Paul Claudel in Ottawa waar de Universiteit hem het eere-doctoraat verleende. Bij deze gelegenheid hield deze bekende letterkundige, die gezant van Frankrijk in Washington is. een lezing over de Katholie ke richting waarin zich de Fransche Litera tuur ontwikkelt. Paul Claudel wees hierbij op het belang wekkend verschijnsel, dat de Literatuur in Frankrijk in katholieken geest begint te herleven. „In mijn jeugd kreeg ik een prijs uit de handen van Ernest Renan, die des tijds het toppunt van zijn treurige ver maardheid bereikt had. Bij die gelegen heid verklaarde Renan aan de leerlin gen van 't Lyceum van Lodewijk de Groote: „Wie weet of er eerstdaags nog niet eens iemand der uwen zal opstaan om te zeggen Ernest Renard heeft veel onheil gesticht." Welnu, die jongeling, dat moet ik zijn. Toen er een sterke critiek werd uitgeoefend hechtte de kerk meer waarde aan haar vei- DINSDAG iS DECEMBER. f HILVERSUM, 1071 M. 12.15—2.00 Concert door het De- ris Lensky Trio 2.002,30 Praatje over kookku door F. W Kers 3.004.00 Knipies door Mevr. Leeuw van Rees 4.005.00 Microfoon-debutantf" 5.305.45 Concert door het omroep-orkest o.Lv- 1 Treep 6.457,15 Pianoconcert door Coba Ryneke 7.157.45 Engelsche les, gevorderden 8.05 Boekbespreking door Dr. P. H. Ritter Tr. 8.35 Rozenkrans," tooneelspel 111 4 bedr. door A. Bisson na den roman van L. Barclay „The Rosary." Enny Leeuwe in de hoofdrol. o n» HUIZEN, 340.0 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend K.R*^ uitz. 12.301.30 Concert door het K. R. O. Trio 5.306.30 Gramoioonniuziek 6.307.00 ^u,tsC*/f les 7.007.30 Kerklafi'n 7.308.00 Spr. 1 Mr. P.L. Steenöerghe Gezin, Staat en Maatschappij 8«° 8.30 Spr. Dr. C. Meuieman De nood van de on?e~ huwde moeder 8.30 Radio-Tooneel. „Zijn Revanche, tooneelspcl m 3 bedrijven door T. v. Randwijk. Het stu spce't i. d. tegenwoordigen tijd in een industriestadje en 2e bedr. ten huize van Es. 2de bedr. op 't privé kant0? van Room. Muz.iL'. medew. van het Amsterdamse»* orkest „Stephan Part.os," o. 1. v. M. v. d. Ende. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Cranio* foonmuziek 12.20 Concert. Vecepino Trio en W. JaC scr.-bariton 1.202.20 Orkestconcert 3.20 School*' bedjes 4.20 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje -* 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek 7 °5 Schubert's pianosonaten7.20 Lezing 7.35 Muziek"*" 7.45 Lezing over postzegels 8.05 „Bethlehem," kerst" spel in 3 scenes van Bern. Walke 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing 9.50 Nieuwsb. 9.55 De militaire kap» en A. Clayton-tenor 10.5511.20 Dansmuziek 11.20 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50—2.10 Orkest- concert 4.055.50 Orkestconcert 8.35I1,2? Concert „La Legere Apprivoisée" van Silver. Orkest en solisten. LANGENBERG, 469 M. 11.3011.50 Bespeling van het Wurlitzer Orgel 11.5012.10 Mechanische muziek 12.25i-5o Orkestconce-t 5.055.50 Orkestconcert" 7.20 Finsche avond. Orkest. E. Grape-piano. Hr. Rieta- declamatie. KONIGSWUSTFRHAUSEN (ZEESEN), 1680 M. iu29 3.50 Lezingen 3.504.50 Orkestconcert 4-50~-' 7.05 Lezingen 7.20 Kamermuziek. M. v. d. Berg* vioo!. K. Kraus-viool. E. Höer-viola. W. Höber-viola. E* Stegman-cello 8.20 Dansen op 2 piano's 8.50 Le zing. HAMBURG, 395 M. 5.35 Dansmuziek 7.20 Concert. Orkest en soFsten. Werker van Leo Fall 8.20 Causerte „An der Karibischen See." 10.0511.20 Orkestconcerf» BRUSSEL 509 M. 5.20 Orkestconcert6.50 Kamermure* 8.2s Orgelconcert 9.25 Concert door de Minstrels Club Orchestra 10.35 Sluiten. lig en verzekerd voortbestaan dan zich te mengen in allerlei strijdvragen. En terwijl de Kerk niet, ten onderging is de critiek langzamerhand vervluchtigd. De ka tholieke gedachte heeft al het verloren ter rein weer heroverd. De Fransche literatuur van de 19e eeuw werd overal gekenmerkt door een zeker gevoel van onzekerheid dat uit den geest van vertwijfeling voortsproot. Maar thans beluistert men in de letterkundige producten weer het vertrouwvol gelooven. De christelijke beginselen en gedachten begin nen thans te spreken bij den uitbouw en ver dieping. Ook het antwoord dat Maurice Rostand den schrijver van „Napoleon IV" gaf op een vraag, die hem en meerdere andere kunste naars en geleerden gesteld werd is ook bui tengewoon typisch. Men had gevraagd hoe hij den laatsten dag van zijn leven zou doorbrengen als hij eens wist wanneer hij zou sterven. Hij ant woordde daarop: „Wiil deze dag toch vast er zeker komt is het veruit het beste om iederen dag zóó te beleven alsof het de laatste was. Overigens moet men den dag waarop men zijn geloof verliest als den laatsten dag be schouwen. Want zonder geloof leeft men als op een zinkend schip zooals 'n schipbreukeling, die alle hoop op redding verloren heeft. De onderdrukking en vernfcttMng va» het geloof, dat een grootere liefde in onze 'har ten zou ontstoken hebben heeft ons gemoed verhard. En zoo voegde de schrijver er nog aan toe: bij.'t .einde, der wereld houdt ook het ge loof op." dan «uilen we de dingen zien zoo- als ze zijn. Deze laatste mtcmRHnf bevat dè Hoofd gedachte van een nieuw werk, dat deze be kende letterkundige binnenkort hoopt uit te geven De Incorporated Radio Society of Great Britain heeft onlangs twee onderscheidin gen toegekend, n.l. aan T. P. Allen, als den amateur, die de grootste medewerking ver leend heeft gedurende het afgeloopen jaar aan particuliere amateurs; de andere on derscheiding viel ta beurt aan J. W. Ma thews, die buitengewone zendprestaties ver richt heeft op een golflengte van 10 meter en ook de eerste Britsche zendamateur is geweest, die het eerst op deze golflengte In communicatie stond met Amerika. Het American Institute of Radio Engi- heers heeft de Morris Liebmann-herinne- ringsmedaille voor 1928 toegekend aan Dr. Walter G. Cady voor zijn werk over de piezo- electrische verschijnselen en hunne toepas singen in He radio-techniek. In Chicago is men er in geslaagd 4 auto's draadloos te besturen door middel van een zender, die op 5 meter golflengte werkte! Dit belooft wat in de toekomst voor de verkeers agenten! Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidVerwondingen (Naar het Fransch) 33 In 't salon ontmoet Marcia Lady Trafford, die met ijver aan een kantje zit te haken; een voorbeeld van een vrouw dus, die in de weerwil van haar bereisheid toch nog zeer huiselijk is gebleven. „Er is izts onduidelijks in dit patroon" begon zij, Marcia toeknikkend, „je bent zoo handig, help mij eens uit den nood!" Op 't zelfde oogenblik, dat Marcia haar best doet, de kunst van 't haakpatroontje te ontdekken, wordt de deur van mijnheer Belde's kamer geopend en Sylvain treedt binnen, ernstig en deftig. .Mijnheer vraagt, of de juffrouw dadelijk komen wil." Marcia stond op. „Na het diner zal ik u verder helpen!" zegt zij verontschudigend tegen lady Trafford en volgt, den neger. 0 Oom liet haar in den laatsten tijd dikwijls roepen, nu eens om een boek te zoeken, dat Sylvain niet kon vinden, dan weer om 't een of ander voor hem op te teekenen. Bij 't binnentreden bemerkte zij, dat hij een telegram in de hand hield. Maar dit verontrust haar volstrekt niet. Het valt niet te ontkennen, dat men som tijds een voorgevoelen heeft van 't geen ge beuren gaat, maar evenmin valt het te be twijfelen, dat maar al te vaak zekere slagen ons geheel onverwacht treffen te midden van ons geluk, om onze rust geheel te ver storen. Mijnheer eBlde zag Marcia even aan en wendde de oogen van haar af. Dit was niet zijne gewoonte, maar het viel Marcia niet op. „Marcia", begin hij eindelijk met bevende stem, hebt gij in Morgères wel eens den naam Ronville gehoord?" „Zeker, zoo heet onze dokter, oom!" antwoordde zij verbaasd. Nog vermoedde zij niets! „Maak je niet ongerust Eerst nu kwam zij tot bezinning. „Uw oom is ziek en zijne vrouw zag u ;aame bij haar...... „O, God! Zij sloeg hare handen voor de oogen door schrik bevangen; de woorden bleven haar in de keel steken. „In Gods naam kalmeer u. Men heeft je noodig, maar als je je niet kan bedwin gen, kan je niet van dienst zijn!" De woorden klonken koel en koud; maar ook hier werd bewaarheid: e'est le ton, qui fait la musique en Marcia gevoelde zich ge troost en sterk en met tamelijk kalme stem vroeg zij: „De dokter vraagt dus, of ik komen wil? Wat schrijft hij? Mag ik het telegram zien?" Wat is hare stem veranderd, zij kent zich- zelve niet meer. Mijnheer Belde verwrong het telegram tusschen zijn vingers. „Gij weet nu genoeg; morgen kunt ge vertrekken, zoo ge wilt!" „Morgen! Neen van avond nog, als ik ten minste niet voor mijn koffer behoef te zor genOom, ik wil het telegram zien! Ik kan niet naar huis gaan, zonder iets te wetenAls u het mij niet geeft, geloof ik zeker, dat hij dood is!" Vriendelijk doch smeekend klonk de bede, de oude man ontroerde er van. Hij strekte zijne hand uit, en angstig en bevende las zij het volgende: „Laubly beroerte gekregen! Verzoeke juf frouw Marcia onmiddellijk thuis te laten komen. Ronville" Was het niet vreeselijk! Een beroerte, en dat op zijn leeftijd! Marcia ziet hem voor zich, nog in den bloei van zijn leven, met zijn schitterende oogen, energieke houding en vlugge bewe gingen Zü ziet haar oom aan, smeekend en vra gend, alsof zij van hem wilde vernemen, dat zij zich vergist had en dat dit alles maar een droom was. Maar neen, de koude wefkelijkheid laf voor haar! „Als je werkelijk den trein van negenen nog halen wilt, moet ge u haastenIk zal Guillemette zeggene dat zij je weg moet brengen. Als er in de damescoupé zich een dame voor Rennes bevindt, zal zij deze wel verzoeken zorg voor je te dragen; zoo niet, dan zal zij zelve u wel verge zellen." Even te voren nog scheen het Marcia toe, alsof het verdriet haar verpletteren zou en al het overige haar onverschillig was gewor. den; zij verwonderde er zich nu over zoo gevoelig te zijn voor de goedheid, haar door haar oom bewezen. Zij voelde zich aangedaan, en tranen kwa men haar in de oogen, ofschoon zij bij het vernemen van het droevige nieuws geen traan gestort had. „Ik ben heusch niet bang, oom! Harte lijk dank voor uw goede zorgen. God ver- gelde het u!Het spijt mij, u te moeten verlaten AI haar kracht was uitgeput. Met kalmte had zij deze woorden uitgebracht, haar best doende zoo duidelijk mogelijk te spreken, teneinde te bewijzen, dat zij zichzelve meester was. „Wacht nog even, kindlief... Als uw naaste bloedverwant En met opende hij de lade van zijn schrijf bureau Doch Marcia begreep zijn bedoeling en hield ziin hand tegen. „Neen. oom, dank u. U heeft mij al ge noeg gegevenIk neem nu zulk een aangename herinnering van mijn verblijf alhier mede! Ik ben hier zoo gelukkig ge weestNeen, geen geld, dank u! Hoewel met zekere spijt voldeed hij haar wensch. „Gij komt toch nog terug, is 't niet, Marcia, om je ouden oom nog eens op te zoeken?" „Zeker, lieve beste oom, ik hoop van ja!Een beroerte is toch niet altijd doo- delijk? Hij is nog zoo jong." Zij zag hem angstig en gejaagd aan, als wilde zij van hem een geruststellend ant. woord vernemen; haar geheele verdriet sprak uit deze vraag, zoo duidelijk en open, dat hij haar diep bewogen antwoordde: „Zeker, hij kan genezen. Ook ik heb een beroerte gehad en ben er bovenop gekomen, ofschoon gebrekkigIk heb weliswaar niets meer aan mijn levenMaar voor hem is dat iets andersHij heeft nog zooveel personen, die hem lief hebben Nooit maakte mijnheer Belde de min ste toespeling op zijn eigen leed, dat wist Marcia, en daarom vielen zijne woorden haar dubbel op; bovendien getuigden zij van zulk een hartelijkheid en innigheid, dat Marcia. toegevende aan een plotseling ge voel van liefde, hem een vurigen kus op het voorhoofd drukte. „Dank u voor alles! God vergelde het u!" antwoordde zü, voor de tweede maal deze heilige bede, hier zoo onbekend, herha lende. Een half uur later had zij reeds afscheid genomen van Juiane en lady Trafford en reed, door Guillemette vergezeld, naar het station. Raymond geleidde haar uit en hielp haar in het rijtuig, maar zij leed te veel, cm hem bijzondere aandacht te wijden. Bij het hek gekomen, waar zij nog eenige uren tevoren met het kind van den portier gespeeld had. hoorde zij voetstappen en een stem. die riep: „Wacht even, nog een oogenblikje!" Silvain, geheel buiten adem, verscheen voor het portier, in de hand hield hij een rozenkrans van grijze en roode kralen. „Dit is voor juffie.... Vergeet niet een weesgegroetje voor mij te biddenHet zijn kralen uit mijn landde tranen van Job!" Met het licht van de lantaarn bekeek zij de kleine, schitterende grijze kraaltjes. Als herinnering aan haar bezoek bij haar oom, nam zü dus een rozenkrans mee, uit tranen samengesteld. XVI In Marcia's coupé zat een oude dame. die Guillemette beloofde Marcia onder hare hoede te zullen nemen. Dit was inderdaad geen moeilüke taak: het arme kind zat in een hoekje gedoken, haar voile strak over haar gelaat getrok ken en bewoog zich niet, zoodat ha9* medegezellin haar slapende dacht. Wordt vervolgd T c c r c c t V v k 8 t n v t P V d d e Cl 1! V' O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8