Binnenlandsch Nieuw Gemengd Nieuws VOOR DE HUISKAMER derde blad 3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 17 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 De kwestie der kwaliteitszetels Minister Kan naar Drente Prins Hendrik en de Od-Fellows Rondom de kwaliteitszetels De onderhandelingen tus- schen Nederland en België De binnenlandsche sociaal- economische toestand Het maximum-gewicht van postpakketten SOCIAAL LEVEN Kath. Jonge Werkgevers vereeniging Stedebouw en ruil verkaveling Natuurbescherming in Indië KERKNIEUWS Het internationaal Eucharistisch congres De Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch RECHTSZAKEN Met een mes gestoken VERKEER EN POSTERIJEN Verbluffende staaltjes van brutaliteit Tusschen een hefbrug bekneld Tragisch auto-ongeluk Gevaarlijk sneeuwballen gooien „Geluktelegrammen'' Jan Het uittreden van Prof. Veraart uit het dageiyksch bestuur der R. K. Staatspartij Zaterdag j.l. deelden wij reeds mede, dat Prof. dr. J. A Veraart in verband met het door het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij onbeantwoord laten van een be roep van het bestuur der R. K. Rijkskies- kringorganisatie te 's Gravenhage inzake het aanwijzen der kwaliteitszetels uit het Dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij is getreden. Genoemd beroep is neergelegd in een schrijven van het bestuur der R. K. Rijks kieskring-organisatie 's Gravenhage van 3 December J.l. dat luidt als volgt: ..Aan het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij te 's Hertogen bosch, Mijne Heeren, In zijn vergadering van Vrijdag 30 Novem ber j.l. behandelde het voltallig kringbestuur van de R. K. Kiesvereeniging. 's Graven hage o.a. het beredeneerd verslag over de werkzaamheden van het centraal college, bedoeld in hoofdstuk II van het Kiesregle ment 1927 der R. K. Staatspartij. Met verwondering nam het kringbestuur kennis van eenige onderdeelen van dit ver- In de eerste plaats werd onze aandacht getroffen door de laatste alinea op bladzijde 1, aanvangende met: ..Bij de besprekingen over de formuleering der kwaliteit^ sub 9 enz., tot aan: „te kunnen volstaan.' Het kringbestuur is van meening, dat geen enkele bepaling in art. 8 van het kiesregle ment 1927 het centraal college de bevoegd heid geeft een bepaling vast te stellen als in deze alinea is vervat. Immers alinea 3 van genoemd artikel geeft niets anders dan de omschrijving van een speciale kwa liteit zonder meer, terwijl alinea 4 nog het recht geeft: „een dui delijke en concrete, zoo noodig in bijzon derheden afdalende omschrijving van de kwaliteit" te geven. Dat het centraal college er nu toe komt om bepaalde deskundigen op het gebied van een bijzondere kwaliteit uit te sluiten, is - naar eenstemmig oor deel van het kringbestuur met ®£^ers te beschouwen dan als een overschrijding van bevoegdheden. Op bladz. 2 van het verslag, trof ons Kringbestuur aan de verdeeling van de 18 kwaliteitszetels over de lijsten. Bij de groep Den Bosch—Zeeland bv. leest men: „Des- deskundige op het gebied van middenstands zaken en het middenstandsvraagstuk." (Deze kwaliteitszetel is bedoeld als de zetel voor Zeeland). Tevergeefs heeft het Kringbestuur zich afgevraagd waaraan het Centraal College de bevoegdheid ontleent om deze aandui ding te geven. Alweer geeft geen enkele bepaling san het Centraal College het .recht om zetels voor bepaalde kieskringen binnen bepaalde samenvoegingen van Rijkskieskringen te reserveeren. Dit komt dan ook nergens voor, noch bij de groep Amsterdam—Rotterdam-s-Gra- venhagtb noch bij de groep Haarlem-Den Helder, noch elders. Deze beide overschrijdingen van bevoegd heid acht ons Kringbestuur van zeer ern- stigen aard. Immers, van meet af aan kun nen nu de kiesvereenigingen in de periode 15 December 528-15 Januari '28 op een dwaalspoor worden gebracht. Volkomen ten onrechte zullen de verschillende besturen en groenen van leden meenen. dat zij in de aanwijzing van candidaten beperkt zijn op een wijze, welke het kiesreglement niet kent. Oo deze manier zullen verschillende ®onfl - ten kunnen ontstaan. Waar moet het bo vendien heen, indien het van bovenaf met zo nauw genomen wordt met de zeer pre- ciese bepalingen van het kiesreglement? Een hopelooze verwarring en noodelooze verbit tering zullen daarvan onvermijdelijk het ge- ^fet^Kringbestuur van. de R. K Kiesver- eeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage doet dan ook vol vertrouwen een beroep op het dagelijksch bestuur tot handhaving van e geschreven recht in de R. K. Staatspartij. Het grondt dit beroep op art. 21 van het partyreglement ..maatregelcn tegem n^ati- gen en beslissing van geschülen Het dage lijksche bestuur toch is in dat artikel aange wezen als het college, belast met de hand having van het recht in de partij. Mitsdien verzoekt ons kringbestuur het dagelijksch bestuur zoo spoedig mogelijk, want de tijd dringt hieromtrent een be slissing te willen nemen en die aan alle Rbkskieskring-organisaties mede te deelen Het, kringbestuur verzoekt, u drir>~°nd een beslissing t» willen mededeelen. opdat deze nog gelegenheid hebben de onder hen res- sorteerende kiesvereenigingen te waarschu wen. waardoor mogelijk kwade gevolgen kunnen worden verhinderd. Met de meeste hoogachting, Voor het bestuur vsn de R. K. Kies vereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage. w.g. W. J- VAN DIJCK, Secr. De motieven van prof. Veraart Naar aanleiding van dit uittreden van prof. Veraart heeft de „Resb." zich om na dere inlichtingen gewend tot nrof Veraart, die zijn besluit als volgt motiveerde: Er dreigt op dit oogenblik allerlei verwar ring en teleurstelling ten gevolge van een overschrijding der bevoegdheden door het Centraal College, volkomen in strijd met ar tikel 8 van het nieuwe Kiesreglement. Wat in Utrecht gebeurd is ten opzichte ven den middenstanöskwaliteitszetel en de vier zetels voor arbeidsvraagstukken, is vol komen in strüd met den geest van artikel 8. In een vermoeiende vergadering heeft men ten slotte onder dreigement en om beoaalde moeilijkheden te ontwijken, een interpellatie van artikel 8 toegelaten, welke tot veel groo- tere moeilijkheden zal leiden. De R. K. middenstand heeft daarom het partijbestuur gevraagd, vóór 15 December wanneer de werkzaamheden voor de candi- daatstelling beginnen de bezwaren tegen deze interpretatie onder de oogen te zien en een beslissing te nemen. Alle voorzitters van de parochiale kies vereenigingen in Den Haag hebben hetzelfde gedaan. Ook ik zelf, aldus prof. Veraart, heb mijn collega's in het partijbestuur verzocht vóór 15 December bijeen te komen, ten einde, al vorens de kiezers aan het werk gingen, een uitspraak van 't partijbestuur uit te lokken, of de beperking in Utrecht aan de kwali teitszetels toegevoegd, toelaatbaar is. De meerderheid van het partijbestuur heeft dit echter niet noodig geacht. Het gevolg is, dat men nu de kiezers in to tale onzekerheid. Tegen elkaar laat opbot- sen en een groote ontstemming te voorschijn roept. Voor een dergeiyk beleid kan ik als lid van het partijbestuur gen enkele verantwoorde lijkheid dragen, aldus prof. Veraart en daarom heb ik gisteren op 14 dezer, mijn ontslag genomen. Op de vraag of het juist is, dat hij geen vrijen zetel wenscht te aanvaarden, ant woordde de hoogleeraar, dat de zaak iets anders is. Hij kan zich niet laten diskwali- ficeeren als deskundige op het gebied van arbeidszaken. Wanneer men tegen mij zegt: U is niet geschikt om arbeidsvraagstukken te behandelen in de Kamer, dan is dit voor hem degradatie waarin hy onmogelijk zon der meer kan berusten. Had men voor Den Haag twee kwaliteits zetels aangewezen, een voor een binnen landsch bestuur en een voor financiën of militaire zaken bijv., dan zou hy zonder bezwaar een vrijen zetel hebben aanvaard. Maar wanneer men zegt, daar is in Den Haag een kwaliteitszetel van arbeidszaken maar gij Veraart komt daarvoor niet in aanmerking, dan legt hij zich daarbij niet neer. Hy zal zich dan ook wel degelijk voor de zen zetel Candida at laten stellen en wacht met vertrouwen de beslissing van 't partij bestuur af of hij voor dezen kwaliteitszetel al of niet in aanmerking komt. De kwaliteitszetel voor den Middenstand. De leden van het Centraal College, aan gewezen door het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, hebben zich gewend tot den voorzitter en secretaris van het Centraal College, tevens voorzitter en secretaris van het bestuur der R. K. Staats partij, naar aanleiding van de passage in het beredeneerd verslag der vergadering van het Centraal College hetwelk zegt dat de Middenstandszetel bedoeld is voor Zeeland- werking met de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, een commissie ingesteld ter bestudeering van een wettelijke rege ling van den stedebouw, waarin ook het vraagstuk der ruilverkaveling ter sprake komt, waarover wij op 1 December 1.1. een beschouwing van den heer W. H. Doorman publiceerden. Die commissie bestaat uit de heeren H. P. J. Bloemers, H. de Bordes, mr. P; Drooglever Fortuyn, mr. D. Hudig, prof. dr. G. A. van Poelje, prof. mr. dr. V. C. van der Pot, ir. P. Bakker Schut, J. J. Talsma en mr. J. Vink. Heden brengt minister Kan, vergezeld van den heer Meyer de Vries, een bezoek aan Drente. Het ligt in het voornemen van den minister, die door den Commissaris der Koningin, mr. J. T. Linthorst Homan, zal worden rondgeleid, allereerst tegenwoordig te zyn bij het in gebruik nemen van de sluis in het nieuwe kanaal RuinenSchoon oord; daarna zal het buurthuis te Emmen- Erfscheiderveen worden bezocht, terwijl men slotte in den middag de werkzaamheden van net waterschap De Oude Vaart door den mi nister officieel voor aangevangen zullen worden verklaard. Op verzoek van de ver- veners heeft de minister zich mede bereid verklaard te Emmen een deputatie uit hun midden te ontvangen. De „Limb. Koerier" schrijft: „Het ligt niet in onze lijn, critiek uit te oefenen op handelingen van leden van het Koninklijk Huis. De noodzakelijke vrijheid van beweging, die door den aard hunner hooge positie toch reeds eenigszins is in geperkt, dient hun onverkort te worden gelaten. Toch kan het, in het belang der hoogge- plaatsten zeiven, somwijlen bij uitzondering nuttig zijn, er hen op te wijzen, als zij te goeder trouw door onvoldoende of verkeerde voorlichting, daden stellen, die in uitgebrei de kringen van ons volk hun aanzien gevaar doen loopen een ernstige vermindering te ondergaan. De Prins-Gemaal geniet öngetwijfeld in breede volkslagen een zekere populairiteit door zijn goedhartigheid, eenvoud en onge kunsteld optreden. Des te meer heeft 't het katholieke volks deel en ongetwijfeld ook een aanzienlijk deel der rechtzinnige protestanten on aangenaam getroffen, te vernemen, dat de Prins het beschermheerschap van de Cen trale Commissie voor maatschappelijk werk der Independent Order of Odd-Fellows in Nederland op zich heeft genomen. De Orde der Odd-Fellows is een geheim genootschap. „De broederbond is gesloten voor vreemde indringerij," zoo drukt het de „Broederschap-federatie" zelve in hare 2e uitgave van Nov. 1921 op blz. 24 uit. Dit feit alleen reeds maakt het onwen- schelijk, dat iemand, die in ons Staatsbestel een zoo hoogen rang bekleedt als de Prins der Nederlanden, zich met een verdoken gezelschap op eenigerlei wijze in verbinding stelt. Zelfs als die verbinding geschiedt via een onderdeel ervan, dat vooropzet, zich meer in het bijzonder met ethisch-sociale doeleinden bezig te houden. Dergelijke doeleinden behoeven niet langs geheimgenootschappelijken weg te worden nagestreefd De organisatie-vorm der Onafhankelijke Orde van Odd-Fellows (leterlijk wil dit zeg gen: Zonderlinge Gezellen of Rare Snaken) is in zijn grondwezen dezelfde als die der Orde der Vrijmetselaren die der gesloten, voor niet-ingewijden ontoegankelijke Loges. „De Loges zijn de werkplaatsen, waar het Ordewerk wordt verricht, en waar de leden wekeiyks samenkomen." In de „R. K. Werkgever", orgaan van de Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging en van het R.K. Verbond van Werkgevers- vakvereenigingen, schrijft de heer P. J. J. Asselbergs, voorzitter der Alg. R.K. Werkge versvereeniging, een beschouwing over de kwaliteitszetels, zooals die door het Centraal College der R. K. Staatspartij zyn vastge steld. De heer Asselbergs merkt daarin o.m. op, dat by een stelsel van kwaliteitszetels onver brekelijk een stelsel van zeer groote kies districten past. Door deze conclusie niet te aanvaarden, aldus de schrüver, heeft de katholieke partij aan de kiezers een eisch gesteld ,die in me nig district tot moeilijkheden aanleiding moest geven. Hier treft echter het Centraal College geen verwijt. De fout ligt bij het kiesreglement, dat nu eenmaal betrekkelijk kleine kiesdis tricten voorschrijft en bij het Partijbestuur, dat aan dat voorschrift een toepassing heeft gegeven, waardoor meer dan noodig de ver brokkeling in de hand is gewerkt. Met het kiesreglement in de hand zou het Partijbestuur het land in 4 a 5 districten hebben kunnen verdeelen. In plaats daarvan heeft dat bestuur het land in 9 stukken ge splitst. De heer Asselbergs somt verschillende be zwaren op, welke z.i. het gevolg zullen zyn van een dergeiyke toepassing van het kies reglement en besluit aldus: Het zal ons niet verbazen, wanneer na de verkiezingen de Staatspartij wel tijdig zorg zal dragen, dat haar verkiezingsreglement eens duchtig zal worden herzien. Tot zoolang echter zal zy moeten roeien met de riemen, die zy heeft. Wij vreezen echter, dat het bootje wel eens schommelen zal. Het is de taak der ervaren stuurlieden to make the best of it. 2. het gebied van den Piek van Indra- poera op Sumatra; 3. het Niroegebied op Sumatra; 4. het eiland Komodo. De juiste begrenzing der reservatiën zou nader kunnen worden vastgesteld, rekening houdende met den plaatselijken toestand. De voorstellen omtrent de reservatiën houden rekening met de bevolking en met de cultures, d. w. z. zij hebben betrekking op terreinen, die zeer spaarzaam bewoond zijn en waar de cultures zich niet gevestigd hebben. Adressanten zijn er van overtuigd, dat deze omstandigheden het mogelijk zul len maken, dat aan het verzoek der com missie zonder bezwaren kan worden vol daan. De brief is verzonden met een aanbe veling van den Minister van Koloniën, die zelf lid van de commissie is. Het antwoord van België De Belgische nota van antwoord op het rapport der deskundigen in zake een Neder- iandsch-Belgisch verdrag, zal, naar net „Hbld." verneemt, begin dezer week aan de Nederlandsche regeering worden overhan digd. De tekst is thans klaar, doch die wordt nog eens door de technische diensten van het departement van buitenlandsche zaken herzien. Aan de eerstkomende vergadering van den Belgischen ministerraad op heden of Dins dag a. s. wordt de nota ter goedkeuring voorgelegd. Zij zal niet openbaar worden gemaakt. Naar verluidt, legt de Belgische regeering er uitvoerig haar standpunt uit en antwoordt zy op enkele bezwaren van Nederlandsche zyde, in verband met het Maarregiem en de verbinding Luik—Rotterdam geuit. In liet derde kwartaal van 1928 De door de afdeeling voor Soc.-Econ. Sta tistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde kroniek verstrekt omtrent Nederland tal van gegevens betref fende onderwerpen van socialen en econo- mischen aard en wel in de eerste plaats om trent den algemeenen bedrijfstoestand. Hoewel in bijzondere gevallen niet beter, meermalen zelfs ongunstige, dan in vorige perioden, bleek deze in Nederland in het 3e kwartaal van 1928, alles bijeengenomen eer iets vóór den achteruitgegaan te zijn. Met betrekking tot den toestand der indus trie en den stand der arbeidsmarkt, wordt opgemerkt, dat de algemeene toestand tot zekere hoogte niet onbevredigend mag wor den genoemd, al dien men de grootere of kleinere bezwaren, die werden ondervonden, niet uit het oog te verliezen. In vergelijking met verleden jaar, was de werkloosheid in de meeste beroepsgroepen afgenomen, over het geheel zelfs niet onbelangrijk. Handelsbeweging Ten aanzien van de handelsbeweging wordt geconstateerd, dat de waardecyfers van in- en uitvoer, die van de beide ver geleken kwartalen (3e kwartaal 1927 en 2e kwartaal 1928) hebben overtroffen. De uit voer nam het meest toe, zoodat de handels balans gunstiger werd. Dit demonstreerde zich ook hierin, dat een hooger percentage van de waarde van den invoer door uitvoer werd gedekt dan in de beide andere kwar talen. In verschillende takken van den goede renhandel (suiker, rubber, cacao, copra, j kapok, thee, ryst, wol, vlas) heerschte een over het geheel tamelyk lustelooze of gedruk te stemming. Ook de markten voor huiden leder, katoen, plantaardige oliën en graan, kenmerkten zich door een neiging tot dalen. Gunstiger berichten kwamen in omtrent den handel in cacao, groenten, versch en geïmporteerd fruit, aardappelen, koffie, specerijen, dierlyke vetten. Havenverkecr De cijfers nopens het verkeer in onze voornaamste havens, waren weliswaar over de geheele lijn gunstiger dan in het vorige kwartaal, maar zy vertoonden ten opzichte van het 3e kwartaal van 1927 hetzelfde beeld, dat zich in het 2e kwartaal aftee- kende, n.l., dat van vooruitgang voor de Am- sterdamsche haven en van eenigen terug gang voor de Maashavens. Het decres van de Rijksmiddelen, samen hangende met de belastingverlaging, bleef aanhouden. Landbouw Wat de overige bedrijfstakken betreft, valt nopens den toestand van den landbouw op te merken, dat deze belangrijk gunstiger was, dan in het 3e kwartaal van menig vorig jaar. Vlsscherü De stoomtreilvisschery gaf bevredigende besommingen, echter in Juli over het geheel slechts matig, mede door de vaak lage vischpryzen (warm weder)zij bleven in- tusschen meestal, hoewel de vangsten door- eengenomen wat ruimer waren, gemiddeld iets ten achter bij verleden jaar. De uit komsten der dryfnetvisscherij op haring, waren, uitgezonderd in Juli (vrij sterke prysdaling van de maatjesharing) over het geheel bevredigend tot goed of zelfs zeer goed en beter dan in 1927. Behalve de gebruikelyke Nederlandsche conjunctuurlynen, zijn in de als afzonder- lyke brochure uitgegeven kroniek nog opge nomen eenige lynen betreffende de conjunc tuur der Nederlandsche cacao- en chocolade nijverheid. In een nota, naar aanleiding van het verslag inzake het wetsontwerp tot wijzi ging van den pakketpostwet, zegt de Mi nister van Waterstaat, voorloopig meenen te moeten afwachten, hoe de verhooging van het maximum tot 7 K.G. zal werken. Zoodra de financieele omstandigheden zullen veroorlooven, dat ten aanzien van de P. T. T. met tariefsverlaging wordt ver der gegaan, zal verlaging van het port der binnenlandsche postpakketten mede een punt van overweging uitmaken. De half jaarlijksche vergadering. De R.K. Jonge Werkgeversvereeniging heeft te Rotterdam haar iialfjaarlijksche bijeenkomst gehouden, die door vele leden werd bijgewoond. De voorzitter, ó'e heer Laurent Janssens C.zn. zag in die groote opkomst een teeken van de groeiende activiteit in de vereeni ging. Dit laatste blijkt overigens uit het groot aantal actieve studie-clubs in verschil lende deelen des lands. Een prijsvraag wordt uitgeschreven over de „Code Social". Spr. bracht een bijzonder woord van hulde aan d'en secretaris, mr. G. A. J. M. Mutsaerts, voor zijn mooie brochures. In aansluiting hieraan, wees spr. op den byzonderen plicht der Katholieke jonge werkgevers ten aan zien van de gehoorzaamheid aan het Ker kelijk gezag in kwesties betreffende de Ka tholieke Staatspartij, de kleeding der vrou wen en meisjes, leeken-apostolaat, organi- satie-reoht, e.d. Denkt er om, zoo vermaande spr. de leden, er wordt door het volk op onze handelwijze in alles gelet. En men ver wacht een voorbeeld. Het grocte belang van het vormen van degelijke leden der Katholieke standsorga nisaties besprekend, wees spr. op de ver- aeniging van de jonge werknemers. Veel idealen wachten nog op verwezenlijking, maar in ons moet steeds de overtuiging leven, dat alleen door een omvorming van de maatschappij in katholieken geest de problemen van dezen tyd kunnen worden •opgelost. Na dit openingswoord, werden de notulen van de 25ste algemeene vergadering goed gekeurd. In de vacature, ontstaan door het voorge nomen aftreden van den huidigen penning meester, den heer Egb. Slaghek, die zich niet meer herkiesbaar stelt, werd gekozen de heer P. Man-es uit Amsterdam, die 1 Januari in functie zal treden. Daarna hield de nieuwe adviseur der ver eeniging, prof. dr. A. Weve O. P. een en thousiaste rede over: „Idealisme". Het Nederlandsche Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw heeft, in samen- De Nederlandsche Commissie voor Inter nationale Natuurbescherming heeft een brief gezonden aan den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, waarin zy als haar oordeel uitspreekt, dat, ten einde het uitsterven van bepaalde diersoor ten te voorkomen, het stichten van reser vatiën in Nederlandsch-Indië dringend noodig is. Zy geeft Zyne Excellentie in overweging, als eerste stap vier reservatiën te stichten, nl.: 1. Op het grensgebied der Gajoe- en Alaslanden op Sumatra; In 1932 in Ierland? De „Universe" ontvangt uit Rome bericht, dat het internationaal Eucharistisch Con gres in 1932, dat in Argentinië zou worden gehouden, misschien in Ierland zal plaats hebben wegens het vijftiende eeuwfeest van Shit Patricks komst aldaar. Op 27 December as. zal te 's-I-Iertogen- bosch feestelijk herdacht worden het feit, dat het wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch voor 75 jaar aan die stad werd truggeschonken; voorts wordt dan her dacht de plechtige kroning voor 50 jaar. Het feest zal worden voorafgegaan door 'n triduum in alle parochiekerken. De rechtbank te Assen heeft- behandeld de zaak tegen B. H. M„ arbeider te Zwartemeer die aldaar in den avond van 4 Nov. Geert Harbers met een mes een diepe snede in den hals heeft toegebracht, waardoor deze ernstig verwond is geworden. Onveilig Oost-Brabant Men schrijft uit Oost-Brabant aan de „Nieuwe Venl. Ct.": Roofpogingen, aanrandingen en dergelijke boosdoenerijen, komen in Oostelyk Noord- Brabant in die mate voor, dat het vermoeden gewettigd is, dat een goed-georganiseerde dievenbende dit deel der provincie tot haar operatieveld gekozen heeft. Tal van platte landsbewoners zyn er reeds de dupe van ge worden. Wanneer men even nagaat waar de „heeren" tot nu toe op bezoek zijn geweest, dan behoeft het niet te verwonderen, dat men er van overheidswege over gaat denken, om tegenover die inbrekersmacht, versterkte poli tiemacht te gaan stellen, want het getal nachtelyke inbraken wordt zoo groot, dat de politie daartegen op het oogenblik absoluut machteloos staat. Bijna geen plaats werd ge spaard en 't eene geval is in brutalen opzet en uitvoering al erger dan het andere. Dit bleek om. uit den brutalen roof-overval te Oploo, waar de dader(s) jammer genoeg door de politie niet gevonden is (zijn), maar dat bleek ook uit de nachtelijke inbraken te Boe kei, Mill, Oss, Heesch, Uden en verschillende andere plaatsen. Ze gaan tegenwoordig op stap soms nemen ze een auto mee trap pen hier of daar een ruit in, ontzetten de deuren of ramen, verzetten brandkasten als blokkendoozen, nemen wat er te nemen is, doen zich te goed zoolang de voorraad strekt aan eieren of andere versterkende spyzen, en gaan al fuivende op zoek naar geld. Ze trek ken van plaats naar plaats en maken het de politie niet gemakkelijk. Uit overtollige brutaliteit stelden ze in de genoemde plaatsen een gedupeerde met hun voornemen tot inbraak in kennis. De politie werd gewaarschuwd. De omgeving werd tot vier uur 's nachts bewaakt en toen bij het krieken van den morgen de politie 't niet meer noodig vond nog langer te surveilleeren en dus vertrok, sloegen de schurken, zoodra het erf veilig was, hun slag. Kan het erger? Uit de geheele manier van werken is gebleken, dat de dieven met de plaatselyke toestanden zeer goed op de hoogte zyn. In het dorpje Heesch zijn verleden week zooveel bewoners het slachtoffer geworden, dat men op St. Ni- colaasmorgen in groepjes naar het politie bureau stapte om de politie van een dozyn inbraken, met diefstal, in kennis te stellen. In één straat werd op een zestal plaatsen ingebroken, waarbij men hier en daar den durf heeft gehad, vertrekken, waar de bewo ners in een bedstede sliepen, te doorsnuffe len. De politie-ambtenaren, de corpsen uit de omliggende plaatsen werken samen, bewaken ook des nachts de omgeving, doch tot op heden heeft nog geen arrestatie plaats gehad. Te Deventer geraakte bij het neerlaten van de hefbrug over de nieuwe haven het achtjarig dochtertje van een arbeider G. Lindt met haar beentje tusschen de brug en het vlak, waarop de brug rust, tengevolge waarvan het been geheel werd afgekneld. Het kind moest onmiddellijk naar het zieken huis worden vervoerd. Dc secretaris der gemeente Barsingerliom verdronken Te Barsingerhom is een tragisch auto ongeluk gebeurd, waarbij de heer H. H. Dubbelman, secretaris dier gemeente, het leven verloor. De heer Dubbelman zou met zijn echt- genoote een bezoek per auto brengen aan een zijner vrienden in Schagen. Hiervoor moest hij den auto uit de garage halen; de wagen is daarbij waarschynlijk door de gladheid van den weg in den sloot gereden. Niemand had het ongeval gade geslagen en inmid dels stond de echtgenoote te wachten op haar man. Toen deze niet kwam opdagen, ging men kyken en vond den auto in het water. Terwijl men den wagen op het droge haalde, bemerkte men pas, dat het lyk in den auto lag. De verslagenheid over dit diep tragisch verscheiden van dezen man is in de ge meente algemeen. Te Almelo is de 20-jarige mej. L. B„ naar het „O. D." meldt, zoodanig door een sneeuwbal getroffen, dat zy van haar rywiel viel en bewusteloos bleef liggen. Een genees heer constateerde hersenschudding en achtte toediening van de laatste H.H. Sacramen ten gewenscht. In de maand October werden 13890 Geluks telegrammen verzonden bestemd voor het binnenland en 428 voor het buitenland. Van uit het buitenland en de binnenlandsche Scheepsstations werden respectievelijk 328 en 71 Geluktelegrammen alhier ontvangen. Amsterdam verzond 3150 Geluktelegrammen en ontving van het buitenland en de binnen landsche Scheepsstations 82; Rotterdam 1512 en 57; 's Gravenhage 1393 en 57; Alkmaar 70 en 2; Arnhem 336 en 6; Breda 144 en 4; De venter 110 en 1; Dordrecht 115 en 7; Eindho ven 180 en 4; Groningen 263 en 4; Haarlem 318 en 5; 's Hertogenbosch 100 en 4; Hilver sum 196 en 7; Leeuwarden 146 en 2; Leiden 163 en 4; Maastricht 84 en 4; Nymegen 207 en 4; Tilburg 140 en 1 2; Utrecht 373 en 12; Zut- phen 70 en 2; Zwolle 107 en geen; de overige kantoren In één totaal 5135 en 119. Het doet ons een genoegen mede te kunnen deelen, dat in deze maand 1666 Geluktele grammen meer verzonden zyn dan ln de maand September. Van de opbrengst der Geluktelegrammen over deze maand wordt door het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut een bedrag van 42.85 beschikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraafpersoneel. Jan liep 'n beetje te mopperen Ai, wat was 't koud. Wat deed die wind je ijzen. Geef mij den zomer maar. Kouwe ooren, kouwe wangen, kouwe handen, kouwe voeten! Je kan bijna de doos niet in je han den houwen. Je handen vallen af „Zoo Jan!" „Dag mynheer Rikkers!" „Gaat 't goed, Jan?" „Best, mijnheer Rikkers." „Kan je 't nogal stellen bij je baas?"' „Best, opperbest, mijnheer Rikkers." „Koud weertje vandaag hé!" „Nou, en of!" „Ik zou maar zorgen, dat ik die doos gauw kwijt was. Of zijn d'r nog meer kar weitjes vanavond?" „Dat is de laatste, meneer. Dan hebben we 't gehad. Maar in de Sinterklaasdagen, meneer, toen was 't druk; och, as ik er nog an denk'k Wist niet meer hoe of ik gaan cf staan most op 't laatstdaar wor je gek van! Altemaal banket, meneer, en pasteitjes, wat ze dan motten hebben, en 't mot allemaal gebracht worre, meneer, d'r Is geneen doossie, dat er uit z'n eiges naar toe tippelt, hi-hi-hi." „En nou de Kerstdagen nog, Jan!" „Met Kerstmis, meneer, met Kerstmis, hi-hi.hi, mij niet gezien! 'k Ga lekker naar me getrouwde zus in Almelo. De baas neemt een hulpie en ik smeer 'm d'r tusschen uit. De baas vindt 't best hoor. „Neem jy maar 'n paar gezellige Kerstdagen, Jan," zei d'ie, „en kom dan als een flinke frissche kerel terug." Nou, meneer, dat frissche kunnen ze d'r anders wel af laten." „Je bent zestig, is 't niet?" „Geweest, meneer, de vyftiende, en ik heb blomme gehad en een zilveren horlogeket ting, ze benne daar zoo goed voor me me neer." „Gelukkig maar Jan, hou je taai hoor! Tot ziens." „Dag meneer Rikkers." Brr, wat was 't koud, gauw loopen nou, dan word je warm. Was 't maar niet glad, dan ging 't wel met de fiets, maar je breekt nou je ribbekast, als je met de fiets gaat. Uitkyken Jan, oversteken Seldrement, wat wordt 't toch druk in de stad. Wacht, voorbij dien auto, dan gaat 't wel. Ook 'n lolletje voor zoo'n verkeersagent, wat zal die man kouwe voeten hebben Goeie baas, die mijnheer Rikkers om je zoo maar op straat zoo opeens an te spre ken. kan 'm heelemaal niks schelen. Nog een dag of tien, dan ging die op va- cantie! 't Was nog een heel eind, naar Al melo. Maar dat gaf niks. Fijn met den trein. Mooie pakkie aan. koffertje bij 'm. En danvóór je Kerstdagen was 't toch beter zoo, as bij een protestantschen baas. Hij kon wel altyd naar de kerk, en.ie was heelemaal vrij, maar och, nee dan was 't by Cato heel wat echter, een mooie kribbe en naar de Nachtmis. Dat was Korstnr.s. 't Was anders een goeie kerel, wie laat z'n Knecht anders Vrijdags vóór Kerstmis al op vacantie gaan, hartje tyd „Uitkyken, hé daar! Alle Joden, tegen hem, gauw Maar 't was te laatBomdaar lag.le met allebei z'n handen plat op de straat. De doosgauw. de doos. De man met de fiets, die 'm aangereden had, keek even, of d'r wat ernstigs was. Niks. Hij ging al weer overeind. Niks gebeurd, en hy ging weer. Jan hód de doos ondersteboven lag die op de straat een beetje menschen d'r om heen. „Arme kerel," zei d'r een. „Eigen schuld," zei een ander. Jan keerde behoedzaam de doos om met deksel styf er tegen aan gedrukt, drong zich door 't groepje menschen. „Daar gaat-ie," zei een jochie. Hy dacht niet om z'n bemodderde knieën en z'n vuile handschoenen en niet om z"n jas, die vol met slijk zathij had de doos met twee handen vast; de doos met taartjes, met vijfentwintig taartjes, die naar me vrouw Verhey moesten en die allemaal ka pot waren. Hij liep maar door, werktuigelijk, voelde geen kou, hield stijf de doos vast allemaal kapotdoor mekaaréén kliek, de room d'r af. Zou-ie, zou-ie niet beter kunnen terug gaan, zou-ie ze weer naar z'n baas bren genvijfentwintig taartjes van een dubbeltje; tweeguldenvyftig naar de maan, door eigen stommigheidnog één straat, dan was-ie d'rzou ieWat zou-ie doen? Even stond-ie stil, liet-ie z'n doos rusten tegen een etalage.vensterbank.... effe kijkendeksel op een kiertje wat een zooitje, allemaal stuk en kapot en door mekaar. Dat kon-ie niet afgeven, dan ging de naam van z'n baas d'r an Au, z'n handen, die deeën ook zoo'n pijn, waren vlak op de straat terecht gekomen. Hij ging niet terug, dandan kreeg-ie op z'n kop natuurlijk. Zou 't misschien zelf moeten betalen, en z'n reisgeld dan, waarvoor ie weg moest. Maar ie moest toch terug, dat, dat namen ze zoo toch niet, dat kon niet Doorloopen Jan, probeeren maar jongen Daar ging-ie weer Menschen op straat liepen 'm haastig voorbij. Hij ging niet meer hardpijn aan z'n knieënhy zou morgen wel stijf zijn Daar was 'top nummer 65. Toen belde 'n-ie. Z'n hart voelde 'n-ie bonsen. Nou ging 't kommen. „Dag juffrouwisis mevrouw mi3 schien effe bij de hand? „Mevrouw? Die doos kun je aan mjj ook wel geven." „Ja, maar ik moet mevrouw effe hebben, roep u d'r effe." „Da's goed, geef maar hier, die doos." „Neen," zei Jan, en hij hieid 'r met alle bei z'n handen vast. Daar kwam mevrouw al. „Dag mevrouw." „Dag „Ikik heb een ongelukkie gehad ikik heb die doosdie is gevallen, op de straat.... en kijk u nou is Hy lichtte het deksel op. Z'n ouwe hand beefdeWat zou ae zeggen? „Ik hebkan 't niet helpenof eigenlijk wel, geloof ik, ik liep niet rechts geloof iken toen reed een fiets me an.... en alles is kapoten u hoeft 't zoo niet te aksipteerenatuurlykmaar as u misschien zoo goed wil zynme vrouwMe baas zal me „Hoeveel waren 't er ook weer?" „Vyfentwintig, mevrouw, van een dub beltje „Heb je 't briefje bij je?" „Jawel, mevrouw." Hy zette de doos neer.... zocht in z'n zakken't briefjewaar- was 't briefje nouo, hier was 't „Astublieft." „Marie, leeg jij die doos evendoe doe 't maar op een paar schalen in de keuken." „Tweeguildenvyftig, alsjeblieft. Ik zal 't maar aannemen nuMaarre, veeg je jas wat afdie is heelemaal beslykt maarrekan je baas nog andere laten. bakken?" „Neejaik weet 't niet, mevrouw, ze waren apart besteld, ziet u." „Nou, laat ook eigenlyk maarzeg maar niets, maar een tweeden keer doe ik dat niet meer." „Nee, mevrouw't gebeurt niet meer, mevrouwdank u wel, mevrouw, dank u welo, de doosdank u wel me vrouw, dag mevrouw, dank u wel Daar stond-ie weer op de stoep. „Wat een engelwat een engel Vlug liep-ie naar huis, leege doos onder z'n arm. Wat 'n engel van 'n mensch. Alle joden, nou hoefde ie niks te zeggenniks. Maar toenie thuis kwam en een koppie koffie kreeg met een overgeschoten koek. kie, by den baas in de opkamer, toen heeft-ie toch maar alles verteld, want-ie kon niet zwygen, zie je.... dat had ie nooit ge kund.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9