KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 18 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 HAARLEMMERMEER De gemeentepolitie heeft te dezer zake thans proces-verbaal opgemaakt. HILLEGOM HALFWEG HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE De eerste bel voor de O. L. Vr. Onbevl. Ontv. te Heemstede Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel 2213 VELSEN IJMUIDEN-OOST. BENNEBROEK NIEUW-VENNEP BEVERWIJK De gemeentebegroo ting van 1929 Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag WIJK AAN ZEE CASTRICUM LAATSTE NIEUWS De staking aan de olief abriek „De Zaan" Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay De opstand in Afghanistan Burgerlijke Stand Van 1417 December Geboren Elisabeth Josephina, d. v. J. A. Beltzer en E. J. de BoontCornelis, Z. v. C. Slootweg en H. v. d. Schee Anna Maria, d. v. P. J. v. d. Linden en A. Warmen- heven Clarina Maria, d. v. N. J. v. Bentem en W. C. Blokker Jan Adrianus, z. v. J. Touw en C. M. JcnkerLevenl. z. v. S. Breijer en A. Eveleens. Overleden Klara Kuperus, 57 j., geh. met H. Bakker Johannes Petrus de Heij, 8 we ken, z. v. J. P. de Heij en R. M. Kouijzeer. te Haarlem Cornelia van der Vlugt, 74 j., wed. v. A. v. d. Bos. Een onware geboorte-aangifte Bij een ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Haarlemmermeer deed enkele weken geleden een man aangifte van de ge boorte van een pasgeboren kind, daarbij ook mededeelende den naam van den geneesheer, die de verlossing zou hebben gedaan. Thans is door een samenloop van omstan digheden uitgekomen dat de aangever ver moedelijk onware verklaringen in de aktes heeft doen opnemen en genoemd kind ver moedelijk elders geboren en reeds meer dan een jaar oud is. Of het in de geboortere gisters van de plaats waar de geboorte inder daad plaats had, misschien ook is ingeschre ven, zal het in te stelen onderzoek wel uit wijzen. Geroemde geneesheer wist ook van de geboorte van dit kind niets af. Gemeentebegrooting Wij ontvingen Je fcegrooting van Inkomsten en Uitgaven voor den dienst 1929, met memorie van Toelichting. Vrijdag a.s. wordt deze behan deld. Het is een lijvig boekdeel met 143 bladzijden druks in groot formaat en ziet er keurig verzorgd uit. We ontkenen aan de begrooting het volgende Ontvangsten. De secretarie-leges en rechten worden geraamd op 1200 tegen 1000 vorig jaar rechten voor het gebruik van de zweminrichting 2500 opbrengst wegens gebouwde eigen dommen 7500 vorig jaar 6900 rechten voor het aansluiten van perceelen aan de gemeentelijke rioleering ƒ375, vorig jaar 225opbrengst schoolgelden L. O., 1760 vorig jaar 1580 idem openb. U.L.O. 775, vorig jaar 732 opbrengst schoolg. bijzonder L.O., 6560, vorig jaar 7848 subsidie der provincie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen 2793,33 vorig jaar 2331,67 bijdragen particulieren voor idem S29, vorig jaar 60780 epeenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen ƒ12259,03, vorig jaar /1C944,80 50/100 opc. op de hoofdsom der personeele belasting 10000, vorig jaar 18C 67,52 60 opc. op de hoofdsom der vermogensbelasting 6423, vorig jaar 7938,60 belasting naar het inkomen 195300,68 y2 belasting op honden 450, vorig jaar 400 belasting op tooneel- vertooningen en andere vermakelijkheden 700, vorig jaar 800 opbrengst vervol- gingokosten 500, vorig jaar 350 ontvang sten Gasbedrijf ƒ38.28,44 vorig jaar 39110,42 ontvangsten Waterleiding-bedrijf 45620,73, vorig jaar 34796,48 terug ontvangst der kosten van aanleg, bestrating, rioleering, gas-, water- en electriciteits- geleidingen van het stratenplan „Elsbroek" ƒ60000 totaal 323.172,04»/2. Uitgaven. Jaarwedden ambtenaren en be dienden der gemeente-secretarie, der con cierge en de boden en van het kantoor van den gemeente-ontvanger ƒ21995, vorig jaar 191C 3,33 schrijf- en bureaubehoeften 1200, vorig jaar 1400onderhoud en schoonhouden van het getouw of vertrek, bestemd voor de vergaderingen van den Raad, van Burgemeester en Wethouders en voor de secretarie der gemeente ƒ1165, vorig jaar ƒ675. Deze vermeerdering van uitgaven betreft eenige noodzakelijke restau raties onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken 605, vorig jaar 1205 verlichting en verwarming ƒ1152, vorig jaar 1259 archief ƒ485, vorig jaar 135 kiezerslijsten en het uit oefenen der kiesverrichtingen 215, vorig jaar 20 oorzaak verkiezing leden Tweede Kamer kosten van het herzien van het ritbreidingsplan der gemeente 250, vorig jzar 200 kosten van de ambtswoning van den Burgemeester 150, vorig jaar J 250 kosten van vergaderingen 3C0, vorig jaar 180 kosten ambtswoning secretaris 200, vorig jaar 105 kosten van onderhoud woonwagenkamp ƒ115, vorig jaar 50; kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters 1234, vorig jaar 1432 kosten van de ambtswoning der veldwachters 40, vorig jaar 265 reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politic ƒ484, vorig jaar ƒ350 onderhoud van brandblusch- middelen en reddingsmiddelen 1625, vorig jaar ƒ625. De verhooging is noodig voor aankoc p 400 M. slang met koppelingen onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting f 10510,90, vorig jaar 10073,20 verzekering van de motorspuit tegen W. A. 63, vorig jaar 161,55 (toen volledige verzekering) kosten van den keu ringsdienst 1372, vorig jaar 2672,67. Deze vermindering staat in verband met het nieuwe slachthuis, dat 1 Juli gereed zal zijn. Kosten van vervoer van zieken 400, vorig jaar 15C. Dit betreft de bijdrage aan J. G. van Dooren voor de exploitatiekosten van een ziekenauto onderhoud van straten en pleinen 9502, vorig jaar 8000 onderhoud van wegen en voetpaden ƒ8601,50, vorig jaar 2000 onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 4500, vorig jaar 3920 onderhoud pompen en riolen 1498, vorig jaar 2025 kosten havens, vaarten, kaai muren, sluizen en andere waterwerken ƒ1830, "orig jaar ƒ1190. De meerdere uit gaven zijn noodig voor bagger werk kosten van de gemeentereiniging, niet vallend onder Hoofdstuk 13 3569,50, vorig jaar 5177 dag en weekgelden van werklieden, voor zooverre met onder andere posten vallende f 2C957, vorig jaar 17835 kosten werkkleeding gemeente-arbeiders 241,75, vorig jaar f 156. Er zullen uniformpetten voor de gemeentewerklieden worden inge voerd onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst gebruikt cf van werken en inrirhtingen geheel of voor een groot deel buiten de gemeen'e gelegen f 288, vorig jaar 1078 verlichting, verwart, mg en schoonhouden van school gebouw n 1774,50 vorig jaar ƒ1962 uitkeering aan gemeenten, ingevolge art. £6 der L. O. wet 1920 1250, vorig jaar 800 kosten van over fenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen ƒ8380, vorig jaar 6995ondersteuning aan werkioozen 10000, vorig jaar idem kosten in verband met de onafgebroken openstelling van den telefoondienst ƒ1150; kosten van rioleeren en bestraten van ver schillende straten, wegen en pleinen 138163, vorig jaar 90000kosten van aankoop van een auto-vrachtwagen 2450 kosten van aankoop van pneumatische faecaliën-zuig- installaties op auto-tractie 6500 kosten van aankoop van een stoom- of motorwals 7500 kosten van doortrekking der nieuwe Haven 18225 kosten van verbreeding van de Haven 29750 kosten van uitbag geren van de Killegommerbeek en de Nieuw Beek 10000 kosten van stichting van een kantoor Openbare werken met wagenloodsen, bergplaatsen en gemeentewerf ƒ37800. Nieuwe werken De oude Beekbrug zal worden gesloopt en de Hippelaarsbrug verlaagd, (ƒ3250). Opnieuw bestraten der Koogewerfstraat 2860). Bestraten der Meer straat vanaf de Hoofdstraat tot de Krocht straat herbestraten van de overige lengte tot de Prins Hendrikstr. Aan beide zijden wordt een trottoir gemaakt 9432). Be strating Brouwerslaan vanaf de Hoofdstraat tot de Brouwersdwarsstraat het maken van voetpaden daar. 6030). Herbestrating van den rijweg Meerdorpstraat en voetpaden. 3902). De Kerkstraat en het Kerkplein worden bestraatde steenen zijn reeds voor handen arbeidsloon etc 675. Leidsche- straat langs de Westzijde tot N.V. J. Lom- merse Ltd. vanaf de Veenenburgerlaan 3500 het maken van een voetpad vanaf de St. Josephkerk (plus betegelen) tot „Elles" 4620 Het maken van een voetpad van basaltine trottoir-tegels vanaf inrij J. Lom- merse tot de Kartebaan (J. v. Til) 4620. Het maken van een voetpad aan de Westzijde van de Weeresteinstraat, vanaf de Haarl. Bank tot de Treslongstraat 2673 het door trekken van dit voetpad tot de verbreeding voorbij Villa Weerestein f 6480 het maken j van een voetpad aan de Oostzijde der Weere- i steinstraat van de Vosselaan tot de Molen- j laan 4914 het leggen van een rioleering van de Weerlaan tot villa Weerestein. lengte 156 M. 4000.Het leggen van een riolee ring van het Stationsplein tot de Wilhel- minaalan, lengfe 852 M., raming 15960 (Loos'erweg II). Het verstraten van de gootbestrating in de Van den Endelaan met koplagen f 315. Het bestraten van den bocht in Loosterweg III tegenover de inrij M. V. van Zanten 945 idem van den bocht drie weg VeenenburgeflaanLoosterweg III ƒ945.Het maken van. een voetpad van basaltine trottoirtegels aan de Noordzijde van den Stationsweg ƒ4500.Aanleg, bestrating, rioleering, gas-, water- en electri- citeitsgeleidingen van het stratenplan „Els- broek", geraamd op ƒ60000, welk bedrag door de Mij. „Elles" aan de gemeente wordt terugbetaald. Afscheid dr. J. H. der Weduwen Ten einde onze lezers niet teleur te stellen, deelen wij mede, dat de afscheidsreceptie niet a.s. Donderdag, doch a.s. Zaterdag zal plaats hebben. Mooie gift van mr. D. F. Pont Als tegenprestatie voor de eer, den Burgemeester bij diens installatie bewezen op 20 Nov. jl., heeft deze aan de armen een bedrag van f 500 geschonken, welke som verdeeld is als volgtf 200 aan de R. K. Armen, f 200 aan die der Ned. Herv. Kerk en f 100 aan die der Ger. Kerk. Uit de Raadstukken Ingekomen stuk ken. Dit behelst alleen proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger door het Centraal Bureau voor verificatie en fin. adv. der Ver. van Ned. Gemeenten te Den Haag. Voorstel tot het deelnemen in het garantiefonds voor de bloembollententoonstelling. B. en W. stel len den Raad voor, tot een bedrag van f 400 aandeel te nemen in het bovenomschreven j waarborgfonds. Thans is de instructie voor den voorman der gemeente-werklieden den Raad ter vaststelling bij de stukken aange- i boden. Periodiek aftredende leden der gas- I commissie zijn de heeren J. H. A. Vooren, J. O. Vermeer, P. H. Fijma en dr. J. B. R. v. d. Schoot. Voor de wateileidingcommissie treden periodiek af de heeren J. H. A. Voo ren en P. Klaver. Als commissieleden voor de Zweminrichting treden periodiek af de heeren J. H. A. Vooren, P. Klaver, P. H. Fijma en J. D. Jansen. Voor het Scheids gerecht Ambtenaren, Reglement 1920 treden als leden periodiek af, de heeren J. H. A. Vooren en F. C. v. Lierop Jzn. en als plaats vervangers de heeren J. C. Groot en D. Möhlmann. De voorstellen der punten 9 en 10 volgen spoedig. 13a (toegevoegd). Vast stelling begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1929. Personalia Te Amsterdam is geslaagd als apothekersassistente mej. C. v. d. Jagt, al hier. Plechtige eerste H. Mis Zondag 23 De cember a.s. zal de Eerwaarde Heer P. Bot telier in de Parochiekerk te Halfweg des voormiddags 10 uur, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Onderzoek van water Voor wetenschap pelijke doeleinden worden door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder uit alle gas- en waterwellen mons.ers water genomen. In hoofdzaak heeft dit ten doel om te on derzoeken of deze wellen, door de gassen en het vele ijzer, schadelijken invloed kunnen uitoefenen op de landbouwgewassen. Gemeentezaken B. en W. stellen voor de verordening betreffende aanstelling en bezoldiging van den concierge der Bronstee- school te wijzigen. B. en W. stellen voor in het Grondbedrijf te brengen de perceelen grond achter de perceelen Eikenlaan 30 tot en met 48, samen groot ongeveer 378 M2. B. en W. stellen voor te verhuren aan de wed. P. de Jong een perceel tuingrond aan den Glipperweg, tegen 0.20 per R.R. 2. B. en W. stellen voor onderhands te ver huren aan de N. V. Exploitatie Mij van On roerende Goederen voorheen gebrs. J. en H. v d. Pol een strook grond aan den Glipper weg, groot ongeveer 3.80 Are tegen 1 per jaar. B. en W. vragen machtiging om de noo- dige stappen te doen teneinde te komen tot benoeming van een vierde leerkracht aan de Bronsteeschool voor U.L.O. B. en W. stellen voor een wijziging van de verordening voor de openbare scholen en voor het onderwijzend personeel aan die scholen. B. en W. vragen machtiging om de ge meente te doen toetreden tot de Nederl. Vereeniging tot Bevordering van den Ar beid voor Onvolwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.) tegen een jaarlijksche contributie van 50. B. en W. stellen voor toe te staan een ver zoek van het R. K. Kerkbestuur van St. Bavo om gelden uit de gemeentekas, ter in richting van een vertrek der villa „Postlust" als leslokaal, daar in de R. K. school aan den Heerenweg niet voor alle leerlingèn plaats is. B. en W. stellen voor vast te stellen de vergoeding ingevolge art, 101, eerste en achtste lid der LO.-Wet 1920, voor de Bijz. Prot. school Voorweg op 5255 52, voor de Bijz. Prot. school Adr. Pauwlaan op 7818 25 en de Bijz. Prot. school (Ulo) Adr. Pauw laan op 5968.74; het gemiddelde der kosten per leerling op 12 45 voor openb. lag. school en op 38 58 voor de openb. ulo-school; afwijzend te beschikken op de aanvragen om vergoeding voor vakonderwijzers van de R. K. School aan de Molenwerfslaan en de Bijz. Prot. school aan de Adr. Pauwlaan. Nog altijd was de toren zonder klok en bel. De klok, die ook spoedig zal komen, was nu niet zulk een groot gemis, maar wel een bel om het Angelus te luiden en de geloovigen op te roepen voor de verschil lende kerkelijke plechtigheden. Het gemis er van was vanaf de ingebruikname der kerk een groot bezwaar; de Zeereerw. heer Pastoor riep de geloovigen te hulp, om als een St. Nicolaassurprise een bel te schenken. Dank zij de algemeene medewerking is er succes geweest. De e.erste van de drie bellen, die in den toren geplaatst zullen worden, is er, en zal op den lstën Kerst dag voor de Nachtmis de geloovigen ter kerke oproepen. In tegenwoordigheid van talrijke geloo vigen had Zondagavond de zegening plaats door den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, als vertegenwoordiger van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, daar bij geassisteerd door prof. Van Leeuwen, als diaken en prof. v. d. Wiel, als sub diaken, de Zeereerw. heeren Pastoor Nieu- wenhuis en dr. Vlaar, Rector van het R.K. Lyceum. Als de Z.E. H.H. geestelijken op het al taar hebben plaatsgenomen, zingt het Zang koor het „Veni Creator Spiritus", waarna onder 't zingen van de „Miserere" de gees telijkheid, omgeven door een groot aantal koorknapen, zich plaatste rond de te wij den bel. Na het zingen der „Profundus" heeft de eerste wijding plaats met water, waarna de afwassching. Na de verdere afwassching, bewierooking en zalving besteeg de Zeereerw. heer Pas toor Nieuwenhuis den kansel, tot het hou den van een korte toespraak. Z.eerw. dankt den Hoogeerw. Plebaan, als afgezant van Z. D. H. den Bisschop, voor zijn aanwezigheid hier, en allen, die door hun offertjes, en in het bijzonder door de klompjes van het vorige jaar, hem in de gelegenheid gesteld hebben reeds nu de eerste bel aan te schaffen. De bel, zegt Zijneerw., hebben wij Maria gedoopt, naar onze He- melsche Koningin en beschermster dezer parochie. Laat deze bel voor ons zijn de roepstem Gods. aldus spr. Laat zij ons aansporen om te denken aan onze Hemelsche Moeder. Deze bel zal ons niet enkel aankondigen elk uur van den dag, maar ook driemaal .V, dit te dofin door krachtige pro- daags het Angelus luiden Hoe schoon moei; .«ggg te laken vtó zijn 1. K. Vak- rru„ öie ttlom r»hristonen onder voor- J. KLEEFSTRA j Na een kort ziekbed is alhier overleden de 1 heer J. Kleefstra, die sinds 1907 alhier als hoofd der openbare lagere school werkzaam was. Beneemd Door Burgemeester en Wet houders van Velsen is benoemd, met ingang van 1 Januari 1929, tot Parkopziener: H. Verweij, thans agent van politie alhier. Propaganda Vergadering van de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond, afd. IJmuiden Gisterenavond vergaderde in het Patro naatsgebouwte IJmuiden Oost de leden van bovenvermelde organisatie. Op deze propaganda vergadering voor de R. K. Metaalbewerkersbond waren als spre kers uitgenoodigd, de District bes.uurd'er, de heer Th. Steinmetz en den Bondspen- ningmeester de heer van Tongeren. Ter opluistering van dezen avond' was de afdeeling zoo gelukkig geweest het trio Need direct bereid te vinden, gedurende d'en avond eenige muzieknummers uit te voeren, onder leiding van en heer Theo Need". Te circa 8 uur opende de Voorz. deze ver gadering met den Chr. groet, heet.e allen van harte welkom in het bijzonder d'en Geestelijken Adviseur, kapelaan Hijgemann en de beide sprekers. Het is den voorzitter tevens aangenaam den District-bestuurder Steinmetz te mogen feliciteeren met zijn 10-jarig jubileum als Hoofdbestuurder van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond. Nadat door den Voorz. nog een korte me- dedeeling was gedaan over het <loel van deze prop. vergadering werd het woord ver leend aan den lsten spreker, den heer van Tongeren. Zooals bekend zal zijn heeft het H. B. be sloten aldus spr. de maanden December en Januari te gebruiken als propaganda maan den. Het doel is de organisatie uit te brei den, waarvoor reeds propaganda materiaal is toegezonden. Spr. zet in het kort uiteen, wat het doel is van den R. K. Metaalbewer kersorganisatie. Spr. wil de vakvereenlging behandelen, die zeer nauw in verband staat met de bedrijfs organisatie. Dè vakvereeniging heeft dus te behartigen en al dat gene ts bespreken, en te bespreken in het belang van de arbeiders dier vak groep. Het doel van de vakvereeniging is door onderlinge harmonie te werken in het belang der arbeiders, b.v. door het afsluiten van contracten en dergelijke. Met het afslui ten van een Contract, aldus spr., wordt ge durende den tijd van den contractsduur rust in een bedrijf gebracht, zoowel voor de arbeiders als voor het bedrijf zelve. Het wantrouwen zal hiermede plaats maken voor vertrouwen; men kan de moei lijkheden door samenwerking oplossen, wat zeer belangrijk is voor dep arbeider en den patroon. Het werk is dus alle enden vrede te bevorderen door de geheele maatschap pij. Spreker noemt nog vele voorbeelden om alle aanwezigen op te wekken, mede te werken aan het solidarisme van den R, K. het zijn, als ware christenen onder voor spraak van Maria des 's morgens, 's middags en 's avonds het gebed „de Engel des Hee ren" te bidden, daartoe opgewekt door het luiden der bel,' een gebed, door de Pausen zoo bijzonder aanbevolen. Moge deze avond ons doen besluiten aan die roepstem ge hoor te geven, niet alleen door het bidden van het „Angelus", maar ook als zij ons roept naar het kerkgebouw. Dan zal ons nieuw bezit een middel worden tot meer deren zegen, zal meer voorspoed door de voorspraak van Maria op u allen neder dalen. Zoo moge het zijn. Hierna werd een kort Lof gecelebreerd en werden bij den zegen de gebruikelijke drie slagen op de nieuwe bel gegeven. Deze eerste bel, vervaardigd in de gieterij van de firma Eijsbouts te Asten, weegt 350 K.G. De nog later komende klokken zullen heeten St. Joseph, wegende 425 K.G. en zal als doodsklok dienst doen en de derde, die den naam van Salvator zal dragen, moet 700 K.G. wegen en zal dienst doen voor algemeene plechtigheden. Dit is echter nog toekomstmuziek. Op deze klok is het volgende vers in gegoten Maria is mijn naam, Tot luiden wel bekwaam, Roep ik Maria's kinderen Tot het gebed te saam. Gisteren reeds zou een begin gemaakt worden met het plaatsen der klok in den toren, wat verricht zal worden door de aannemersfirma Assendelft te Heemstede. IJsclub Onder voorzitterschap van den heer Vemooy, vergaderde gisteravond de organisatie En ten slotte vraagt spreker of alle R. K. metaalbewerkers hier aanwezig, het offer willen brengen om op huisbezoek te gaan bij de on- en verkeerd georgani seerde R. K. metaalbewerkers, om zoodoen- allen mede te werken in he belang van de R K. arbeiders in het algemeen. Het gaat om een groot, maatschappelijk zedelijk be lang, om den haat te deen verdwijnen en de liefde er voor in de plaats te brengen, opda wij krijgen een maatschappij in Chris- telijken zin. (Applaus). De voorzitter dankte den spreker voor zijn schitterende rede, waana wij werden vergast op een muzieknummer, gegeven door het trio Need. Nadat er een kleine pauze was gehouden, werd het woord verleend aan den tweeden spreker, den heer Steinmetz. De heer Steinmetz bedankte in de eerste plaats den voorziter voor zijn harelijke feli- ciatie, en het cadeautje, wat hem namens de afdeeling is aangeboden. Spr. wil alsdan op het gesproken woord van den eersten spreker nog een enkel woord spreken tot aanvulling. Het bedrijf ven de alhier gevestigde Hoogovens waar nog zoo veel ongeorganiseerde R K arbeiders werk zaam zijn, vormt het te bewerken terrein. Voor zoover, aldus spreker, wij na kunnen gaan, zijn er voor de R. K. Metaalbewerkers organisatie nog ruim 100 arbe'ders te win nen. Er zijn ook nog een groot aantal jon gens, die onder gebracht moeten worden in onze rijen. Wij kunnen reeds de eerste tee kenen van vooruitgang waarnemen, doordat er reeds een R. K. jeugdafdeeling door de jongens is opgericht, die onder le'ding staan van de afd. IJmuiden. Het noodzakelijke en grootste doe] van de jeugdafdeeling is het geloof vn de jongens te bewaren. Doch daar voor is wederom noodig, dat allen er mede „IJsvereeniging Bennebroek en Omstreken", j op uittrekken, op huibezoek gaan, om zoo- in café „De Oude Geleerde Man". j doende mede te werken aan de cultureele De notulen enhet jaarverslag van den se- verhef fng van de arbeiders. Spr. noemt nog cretaris, den heer D. W. Kooimans, werden J verschillende voorbeelden, hoe en op welke onder een dankwoord onveranderd goedge- wijze men op huisbezoek moet gaen, om keurd. De uitgebrachte rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer C. v. d. Porren, werden door de heeren Gulde- mond en de Wit, nagezien en in orde bevon den. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Vernooy, Kooimans, Zwaag en Hulse bosch, werden herkozen. Bij de rondvraag gekomen, kwamen de heeren Guklemond en Heemskerk met het voorstel, ten bate van de kas een loterij te houden. Wordt tot de volgende vergadering aangehouden. Na sluiting der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Serenade Gisteravond verraste de Christ, zangvereeniging „Bennebroek", haar sympha- tieken oud-directeur, den hoofdonderwijzer den heer J. Snippenberg, ter gelegenheid van haar 64sten verjaardag, met een bezoek, waarbij zij een viertal nummers ten gehoore brachten, die ondanks het vochtige weer, on berispelijk uitgevoerd werden. De heer Snippenberg heeft van haar op richting af, gedurende 20-Jaren. als directeur aan het hoofd gestaan en de Chr. zangver eeniging is nog steeds van zijn symphatie en medeleven verzekerd. Wegens té drukken werkzaamheden als directeur bedankende, is hij haar beschermheer geworden. Schietvereenlging Vrijdagavond Is alhier opgericht een schletvereeniging, genaamd „De Venneperschutters". 't Bestuur bestaat uit de heeren Benaert, voorzitter; J. Tates, J. Malipaard, A. Reekers en R. v. Elderep. Een 25-tal gaf zich als lid op. Getracht zal worden een lokaal te bekomen, voor deze te houden schietoefeningen. zoowel de jongeren als de oudere ongeorga- nisëerden te kunnen overtuigen. Als slot vraagt spreker dat toch alle mede zullen werken aan de uitbreid'ng van de R. K. or ganisatie (applFus). Ook de heer Steinmetz krijgt namens den voorz'tter een woord van dank voor het gesprokene, waarna een pro- pagandpclub wordt opgericht, die in de ko mende maanden op huisbezoek zal gaan. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun opkomst en sluit de vergadering. Burgerlijke Stand Geboren: H. Seig- netteHeere, d. A. C. BrandjesDekker, z. A. E. AkerslootBorck, d. H. G. Suanet Arnse, d. Overleden: J. KeM'er, 84 jaar, werd. van C. MolenaarHendrik Duiveman, 18 mnd. Rijwieldiefstal Bij de politie is aang e gedaan van den diefstal van een rijwiel uit de serre van een hotel alhier. Dr. II. F. G. Lijnkamp Woensdag a.s. 19 Dec. zal het de dag zijn, waarop de heer H F. G. Lijnkamp vóór 25 jaar bevorderd werd tot arts aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Deze dag zal enkel in intiemen huiseüiken kring herdacht worden. Op 28 Jan, a.s, hoopt het Algemeen Comité dat zich hier ter plaatse gevormd heeft 'eestelijk het feit te herdenken, dat Dr. Lijn kamp 25 jaren lang onafgebroken werkzaam ig geweest als geneesheer voor Beverwijk en omstreken. Te zijner tijd zal het comité de nadere regeling van deze feestelijke herden king in dit blad uitvoerig bekend maken. Verder zal In de maand Maart a.s. nog herdacht worden het 25-jarig bestaan van het R. K. Ziekenfonds, waarbij verschillende zilveren jubilarissen nog in leven zijn, n.I. Dr. H. Lijnkamp, apotheker Aug. Donker en de heer J. P. Burger, bestuurslid, voor wie deze dag zeker ook niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Mishandeling Door A. M. alhier, is bij de politie aangifte gedaan van mishande- "ing met een z g. ploertendooder door een zekeren Chr. S. Tegen dezen laatste is proces verbaal opgemaakt, tevens wegens overtre ding van de wapenwet. yerschenen is de gemeentebegrooting voor den dienst van 1929. Wij' ontleenen er de volgende cijfers aan: Uitgaven. De totale kosten van het hoofdstuk „Alge meen beheer" worden begroot op 48899.36. terwijl die van het hoofdstuk „Openbare veiligheid" op 56297.88 begroot zijn. Bij dit laatste hoofdstuk stalen B. en W. voor aan de yereeniging „Pro Juventate" een subsidie van f 25.— toe te kennen en aan de Gemeentelijke landstormcommissie een sub sidie van 50. Bij het hoofdstak „Volksgezondheid", waar van de totale uitgaven worden begroot op 18098.79, stellen B. en W. voor aan de com missie voor de Maariabestrijding in Noord- Holland een subsidie te verleehen van een cent per inwoner. Het subsidie aan de Beverwijksche Bad- en Zweminrichting is „pro memorie" uitgetrok ken aangezien thans nog niet kan worden beoordeeld of de toestand van het water bij het begin van het zwemseizaen zoodanig zal zijn, dat het openstellen der inrichting in het belang der volksgezondheid mag worden genoemd. B. en W. stellen voor om aan de afd. Be verwijk van .Het Witte Kruis" ten behoeve van de exploitatie van het badhuis over 1928 een subsidie te verleenen van ten hoogste 750.—. Onder het hoofdstuk openbare werken wordt 205.geraamd voor onderhoud van den toren; voor het onderhoud van straten en pleinen is 8100.— uitgetrokken (v. j. ƒ7230) en voor het onderhoud van plantsoenen 2068.— (v. j. 725.—), geraamd als volgt: 650.voor het aanplanten en snoeien van boomen; 350.— voor beplanting der gazons in de Breestraat; voor aanleg van een plantsoen in de Baanstraat 350.—; voor afscheiden van het plantsoen op het Sta tionsplein 100— en voor hulp voor onder houd 618. .Voor onderhoud van pompen en riolen is 1580.uitgetrokken, terwijl de kosten van haven, vaarten, e.d. op 6433.33 begroot zijn en de kosten van de gemeentereiniging op 16168.—. Totaal vraagt het hoofdstuk Oenpbare Werken 113789.36. Bij het hoofdstuk „Onderwijs" worden de uitgaven voor O. L. onderwijs geraamd op 62529.95 en de inkomsten op 52388 12; het openbaar U. L. onderwijs vraagt 16418.54 met 14550.02 aan inkomsten; de uitgaven van het openbaar buitengewoon lager onder wijs zijn geraamd op 11911.29 en de in- kohistéri op *8766.52. Het openbaar voorbereidend onderwijs ten slotte vraagt 7393.44, met 700.— inkom sten. Voor het bijzonder lager onderwijs zijn de uitgaven begroot op 36956.88 en de inkom sten op 17475.12. Het bijzonder uitgebreid ir.ger onderwijs vraagt 12142.39 aan 7134.88 aan inkomsten. Voor het bijzonder voorbereidend lager on derwijs worden de uitgaven geraamd op 11206.90 (n.I. het geraamd subsidie voor de R. K. Fröbelschool) en de inkomsten op 2801.72. De uitgaven voor het nijverheidsonderwijs worden geraamd op 13995.20 en de inkom sten op 8274.36. De subsidie voor de R. K. Huishoudschool wordt begroot op 1250.—. Tensltte wordt bij dit hofdstuk dor B. en W. voorgesteld om aan de R. K. Leesbiblio theek „St. Agatha" over het jaar 1929 een subsidie toe te kennen van 250.onder voorwaarde dat de bibliotheek voor een ieder toegankelijk is. Verder stellen B. en W. voor, aan de Be verwijksche Harmoniekapel een subsidie te verleenen van 300 en aan de St. Joseph- harmonle 200. Onder de volgende hoofdstukken wordt 1500 uitgetrokken aan subsidiën van het Burgerlijk Armbestuur; verder wordt 2500 uitgetrokken voor steun aan uitgetrokken werkioozen. Onder het hoofdstuk belastingen wordt de uitkeering van het aandeel in de kwade posten wegens directe belastingen geraamd op 14800 (v. j. 16800). De kosten van den ophaal- en stortings- dienst van belastingen werden geraamd op 2100. De post onvoorziene uitgaven be draagt 5415.69 (V. j. 7727.61). Inkomsten Onder de inkomsten wordt allereerst ver meld het batig slot van den gewonen dienst volgens de laatst vastgestelde rekening, be dragende 27043.64, aan den dienst 1927. Als vermodeelijk batig slot van den dienst 1928 is 7528.63 uitgetrokken. De uitkeering van het rijk wordt geraamd op 17206.87, berekend naar een aantal zielen van 9586 op 1 Juli 1928. De oporengst van de heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren is geraamd op 1200, terwijl de post haven en kaaigeld, evenals het vorig jaar geraamd wordt 10.000. De post marktgelden is geraamd op 2600 (v. j. 1600). Alleen van de groentenmarkt wordt 2200 verwacht. De post is hoger uitgetrokken in verband met de herziening der marktgelden, welke in voorbereiding is. De opbrengst van de heffing van begra fenisrechten wordt bepaald op 2ij00. De kleiverkoop zal, volgens deze begrooting wederom 1000 opbrengen, terwijl van de belasting op gebouwde eigendommen 22500 wordt verwacht. Aan huur van huizen en andere gebouwen wordt 10p4 begroot; aan huur of pacht van landeren 10213. De opbrengst der belastingen wordt ge raamd als volgt: 80 opcenten op de belasting op de ge bouwde eigendommen 10.000 (vorig jaar 17500)20 opcenten op de belasting op de ongebouwde eigendommen 533.44; 50/86 opcenten op de personeele belasting 33000 (v. j. 28000)50 opcenten op de vermogens belasting 5600 (v. j. 5381); Inkomsten belasting 160.000 (evenals het vorige jaar) hondenbelasting 1600 (v. j. 1800); ver makelijkheidsbelasting 1000 (v. J. 10.00). De winst op het electricteitsbedrijf wordt begroot op 29000, terwijl de winst van het gasbedrijf op 16000 begroot wordt. De begrooting sluit aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van 298.154.83. (Ongecorrigeerd) van Dinsdag 18 Dec. Stoomtrawlers Infiërno Zaanstroom I Johanna Marie Ada Caroline S. D. 85 Christine Hercules Groningen Witte Zee Urania Maria Elisabeth Flamingo Walrus 2381.- 3520- 1417.- 2266- 3213.- 4400.- 5600.- 6400.- 3500.- 2800.- 3800.- 9500.- 3100.- 3500.- Tarbot per k.g. 1.80 058 Griet per 50 k.g. 59.— 32 Tong per k.g. 2.10 155 Groote schol per 50 k.g. 33.— 26.— Middel schol per 50 k.g. 3" 31.— Zet schol per 50 k.g. 39.— 33.— Kleine schol per 50 kg. 39.— 15.— Schar per 50 k.g. 29.— 6.— Rog per 20 stuks 27.— 17.50 Vleet per stuk 457 157 Groote schelvisch per 50 kg. 56.— 54.— Middel schelvisch per 50 k.g. 51.— 33.— KI. midd. schelvisch per 50 k.g. 41.— 21.— Kleine schelvisch per 50 kg. 30.— 14.— Kabeljauw per 125 kg. 90.— 70.— Gullen per 50 k.g. 36.— 11.— Leng per stuk 3.70 2.— Heilbot per k.g. 1.90 Wijting per '50 k.g. 11 6.— Koolvisch per stuk 2.— 0.47 Kerstliederen voor de radio Op den len Kerstdag zal de heer J. Hensen, van hier, Kerstliederen zingen voor de microfoon van den Katholieken Radio-Omroep. Actie Oude Schulpweg Ons wordt medefedeeld dat door den rfoogen Raad der Nederlanden, inzake het cassatieberoep van het vonnis van den Kantonrechter te Alk maar, waarbij twee leden van de vereeniging „Castricum Vooruit" waren veroordeeld wegens het loopen op den Ouden Schulpweg, welke weg huns inziens openbaar was, dat vottnis van den kantonrechter is vernietigd en de zaak ten einde opnieuw recht te doen is verwezen naar de rechtbank te Alkmaar. Werkverschaffing Door Gedeputeer de Staten van Noordholland is de rentmees ter van het provinciaal landgoed gemach tigd tot aanstelling van een 40-tal werkioozen, niet tuinders zijnde, die gedurende tal van weken (men verwacht tot huil April) aldaar werk zullen kunnen vinden. Door Gedeputeerde Staten is tevens beslist dat deze werkioozen zullen moeten worden gezocht onder de werknemers uit deze ge meente, Limmen, Heemskerk en Bgmond- Binnen. Als gevolg hiervan zullen binnen eenige dagen een 12-tal werkioozen uit Castricum te werk worden gesteld. Jachtverpachting op het Provinciaal landgoed 11 Verleden week heeft bit open bare inschrijving de verpachting plaats ge-:- had van de twee jachtterreinen van het pro vinciaal landgoed onder deze gemeente. Evenals verleden jaar ts die verpachting wederom voor den tijd van een jaar. De hoogste inschrijvers zijn de heeren Mr. P Donkeis te Beverwijk voor het zuidelijk gedeelte en Dr. van Beusekom voor het noor delijk gedeelte. Binnen eenige dagen is de gunning te ver wachten. Omtrent de staking aan de oliefabrieken „De Zaan" der N.V. T. Duyvis, verneemt de Tel., dat de christelijke arbeiders bereid zijn den arbeid op de oude voorwaarden te her vatten Morgen- (Woensdag) avond vergaderen de gecombineerde Christelijke Fabrieks- en Transportarbeidersbond „Zaanstreek" en de gecombineerde Christelijke Besturenbond Zaandam en Wormerveer, ter bespreking van den toestand. De opmarsch gestaakt Bolivia aanvaardt de bemiddeling der Pan-Amerikaansche conferentie WASHINGTON, 18 Dec. De regeering van Bolivia heeft den Raad van den Vol kenbond in een nato uit La Paz medege deeld, dat zij den bevelhebbers aan de grens heeft bevolen den opmarsch tegen de Para- guaysche strijdkrachten te staken. Tegelijkertijd heeft zij de Pan-Amerikaan sche conferentie te Washington doen weten, dat zij de aangeboden bemiddeling In het conflict aanvaardt. Dit, in weerwil van de be richten uit Asuncion, volgens welke de Pa- raguaysche regeering groote troepenmassa's mobiliseert. De onderhandelingen begonnen KOWNO, 18 Dec. Volgens een vla Mos kou ontvangen telegram, loopt de opstand in Afghanistan ten einde. De rebellen, die Djal- lalabad omsingeld hebben, zijn er niet in geslaagd, de stad te nemen. Op het oogen- blik hebben onderhandelingen plaats tus schen de regeering en de opstandelingen over het staken van de vijandelijkheden. In Kaboel zijn groote troepenmassa's gecon centreerd. De regeering is meester van den toestand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10