m- De aanwijzing van candidaten Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 18 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17034 De uitlevering van Liebermann Moord of zelfmoord? Bestelling van aangeteekende stukken bij de geadres seerden thuis BERICHT ZIJ, die zich heden op de Nieuwe Haarlemsche Courant abonnee- reu, ontvangen de nummers tot en met 31 December a.s. GRATIS. De Administratie. De Rijksmiddelen in November 1928 Het gebeurde ter Sumatra's Westkust Onveilig Noord-Oostelijk Brabant Voornaamste Nieuws Na de ramp van de .Salento" De destructor voor afgekeurd vleesch te Barsingerhorn De onderhoudsplicht ten opzichte van natuurlijke kinderen De treinabonnementen Verlenging der opschorting van verplichting tot vaccinatie J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Rosa en de afgewezen minnaar Het Kerstpostvliegtuig naar Indië De moord op den heer Lans te Rotterdam Glijbaantje spelen mef doodelijk gevolg wmmm - Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regsl VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regeL <7 we ®b0nné'S nP dit bla? ziin bigevolge de verzekerings voorwaarden f Qflflfl Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door frjnn oij een ongeval met fn 2 n bij vernes van eeO hand, f IOC bij verlies van een f Cf» bij 'n breuk van f f| bij verlies v. een gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uuUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 /OU»"'doodelyken afloop; IZ3U."eo» voet of een oog; llZJ."duim of wijsvinger; l«U."been of AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AL' F RFCDTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER FN TWINTIG URFN NA HET ONGEVAL. arm anderen vinger. Do verkiezingsmachine is voor wat onze Partij betreft thans eerst voor goed in Werking gesteld: Bleef de voorbereiding der verkiezingen tot °P heden beperkt tot de verschillende be- stuursinstanties van onze partij, thans is het oogenblik aangebroken, waarop Zijne veel hoofdige Majesteit de Kiezer in de gelegen heid gesteld wordt, hare wenschen, ja, hare Voorloopige bevelen uit te spreken. En gezien den grooten invloed, welke den kiezer in het nieuwe kiesreglement is toege kend gezien ook de veelheid van neigin gen en genegenheden in het kiezerscorps, Öie onze Staatspartij, als echte volkspartij, hu eenmaal omvat, hebben wij er ons op Voor te bereiden, dat er voor de bezetting der te verwachten zetels een groote belangstel ling zal blijken te bestaan en dat de kie zers zich gelukkig! terdege zullen doen Keiden. De besturen der kieskringen HaarlemHel per, welke kieskringen thans, gloeiender dan ooit, aanéén gesmeed mogen heeten en inderdaad ook slechts van één gemeenschap pelijk verlangen bezield zijn, waren zoo ac tief, aan de onder hen ressorteerende kies- Vereenigingen een rondschrijven te richten, Waarin een leidraad gegeven wordt voor de eerstvolgende verkiezingsactie. Een leidraad tot aanduiding van den te Volgen gedragsregel geen leiding. De kiezers worden thans op de meest demo cratische wijze aan zichzelf overgelaten, en 2(j zijn binnen de heel algemeene normen Van het kiesreglement volkomen vrij om thans hun verlangen en hun voorkeur ten aanzien van de personen der te stellen can didaten te toonen. Dat kan een „run" worden op de door onze kieskringen te bezetten kamerzetels im mers, in vrijwel ieder kringetje kent men wel een persoon, die naar verondersteld wordt om de een of andere reden wel voor een kamerzetel in aanmerking zou kunnen ko men, en al pousseeren dergelijke candidaten °ver 't algemeen ook niet zichzelf, er zijn altijd wel politieke of andere vrienden, die deze of gene plaatselijke of gewestelijke be roemdheid graag op het gestoelte der eere Willen plaatsen. De goedmeenende kiezers zullen zich echter hoeden voor een a' te anarchistisch gebruik Van hun bevoegdheden, zij mogen, hoe goed hun bedoelingen ook zijn, geen chaos schep pen en in het algemeen Katholiek belang zal het wenschelijk zijn, dat er na verloop Van korten tijd eenige Hjn, eenige teekening komt ia wat en wiede kiezers van HaarlemHelder willen. Men beproeve derhalve de mooie levens kunst der beperking; men vrage zich bij iedere candidaatstelling af, of een eventueele candidatuur eneen eventueel Kamerlid maatschap werkelijk in het algemeen belang van land en partij zouden zijn en of de te stellen candidaat inderdaad zou voldoen aan de zeer hooge eischen voor het kamerlid maatschap. Ondanks de volkomen vrijheid der kiezers ten aanzien van de personen der te stellen candidaten is hun van hoogerhand alweer heel gelukkig toch wel éénlge beperking in de keuze opgelegd. Zooals men weet, zullen de kiezers in onze kieskringen twee kwaliteits-zetels te bezetten krijgen, en daarnaast de beschikking houden over (waarschijnlijk) één vrijen zetel. Onze kieskringen moeten zorgen voor; a. een deskundige op het gebied van Handel, Nijverheid en Verkeer, waaronder mede valt deskundigheid bij vraagstukken, verband houdende met het Departement van Waterstaat en b. een deskundige, die geschikt is te be- oordeelen de speciale positie der vrouwen in het maatschappelijke en staatkundige leven. Met gemengde gevoelens heeft men in HaarlemHelder over 't algemeen deze op dracht vernomen, en ter Partijraadsvergade ring In Utrecht hebben de afgevaardigden van HaarlemHelder zelfs tegen deze zetel- toedeeling geprotesteerd. Ten deele begrijpelijk; Men achtte het Immers niet gemakkelijk, voor deze kwaliteiten juist in deze gewesten het voor een goeden uitslag der verkiezingen noodige, ja, onontbeerlijke enthousiasme bij het kiezersvolk te wekken iets, waarom trent wij ons intusschen niet al te ongerust maken, wanneer de kiezers maar goed voor gelicht worden omtrent htm taak in het nationaal katholiek belang en wanneer de uiteindelijke candidatenlijst voor de groote massa maar zoo aantrekkelijk mogelijk ge maakt wordt. We mogen toch niet vergeten, dat de kie zers van HaarlemHelder ten slotte één ge heel vormen met de partijgenooten-kiezers van rs'eral, en dat het niets uitmaakt, of b.v. een werkgevers-candidaat of een vrouw gekozen wordt in HaarlemHelder of in Limburg. Gezamenlijk hebben wij ervoor te zorgen, dat in de Kamer van Katholieke zijde min stens de voornaamste „kwaliteiten" vertegen woordigd worden, en het is ieders eereplicht, hiertoe naar best vermogen mede te werken in den Katholieken geest van Solidariteit. We mogen toch niet al te kleinzielig aan Particularisme doen, en bovendien moeten we bedenken, dat juist HaarlemHelder heel moeilijk ontkomen kon aan elders weinig ver langde kwaliteitezetels, omdat Juist in onze kieskringen eenige speling kwam ten aanzien van de bezetting van Kamerzetels. Heeft het Centraal College bij de toewij zing der kwaliteitszetels natuurlijk zooveel mogelijk rekening willen houden met ge westelijke ambities en met de In het ge west mm of meer thuis behoorende kwali teit tegenover Haarlem-Helder stond ge noemd college ietwat vrijer, doordat we gens de speiing ten aanzien van de bezet ting der kamerzetels hier een zekere ver kiezingstraditie tóch al verbroken was. Maar, ook afgezien van dit alles, mogen wij ons in HaarlemHelder wel zoo diep beklagen? Is er ook voor onze kiezers en kiezeressen! niet alle aanleiding om de verkiezing van een deskundige op het gebied van Handel, Nijverheid en Verkeer, en van een deskundige ter beoordeeling van de speciale positie der vrouwen te bevorderen? Om ons even tot de laatste deskundigheid te bepalen: Algemeen wordt de stelling aanvaard, dat deze deskundigheid in de Kamer niet ont breken mag en „de vrouw" is toch wel zóó nationaal, dat het niets uitmaakt ook niet voor de eerstbelanghebbende kiezeressen uit welk gewest en waar zij gekozen wordt. Wanneer intusschen de traditie een rol zou mogen spelen, dan zou er op gewezen kunnen worden, dat tot voor betrekkelijk korten tijd mevrouw BronsveldVitringa toch door ons gewest naar de Kamer afge vaardigd werd, en dat onze kiezers zich in die dagen toch, volkomen con amore, inge spannen hebben om deze vrouw een zetel in het parlement te verzekeren. En wat betreft den zetel voor Handel, Nij verheid, Verkeer, enz. ook wanneer men daarop het „odium" wil leggen van een werkgeverszetel, dan mogen wij ons daarte genover niet onwillig toonen. Integendeel: juist hier valt een eereplicht te vervullen; evengoed als onze arbeiders gaarne enkele arbeidsdeskundigen gekozen zien, even billijk, ja, even noodzakelijk is het, dat ook een werkgever-deskundige in de Kamer gekozen wordt. Maar bovendien als wij de deskundig heid, zooals we die in het algemeen voorge schreven zien, eens nader beschouwen, dan is er heelemaal geen reden, waarom juist HaarlemHelder weigerachtig zou zijn. Hebben wij juist ten deze geen groote economische en sociale belangen? Men denke maar eens aan de Zaansche industrie, aan onze scheepvaart, aan onzen handel in land- en tuinbouw-artikelen, den bloembollenhandel niet te vergisten! Men denke maar eens aan de economi sche perspectieven, welke de drooglegging der Zuiderzee ons biedt. Neen, het is nog niet zoo zonderling, dat onze kieskringen te zorgen krijgen voor den bedoelden deskundige. Het komt er echter maar op aan, dat men in de voorgeschreven kwaliteiten personen candideert, welke inderdaad de grootst- gemeene-deeler van aller belangen en wen schen beteekenen en dus onze candidaten lijst maken tot een heel aantrekkelijke. Want dit dient vooropgesteld te blijven er moet algemeen rekening gehouden wor den met de vraag, of bepaalde candidaten (hoe deskundig misschien ook) wel genoeg zaam de algemeene sympathie bezitten om beschouwd te kunnen worden als échte can didaten van heel ons Roomsche kiezersvolk. De heer v. d. Bilt ls een zeer gewild trait- d'union tusschen Den Haag en ons en voor heel veel Noord-Hollandsche belangen (b.v. in verband met de drooglegging der Zuider zee en ten aanzien van de Heldersche ma rine, waarvoor hem eigenlijk een kwaliteits zetel toegekend had mogen worden) sprong hij steeds in de bres. Thans moge ons kiezersvolk „namen" gaan noemen. We willen echter heel bescheiden hopen, dat de hierboven neergeschreven overwegin gen hun daarbij in 't geheugen zullen toeven. Het Hooggerechtshof van Finland maakt geen bezwaar Het Persbureau Vaz Dias meldt uit Hel- singfors Het Hooggerechtshof heeft beslist, dat er geen wettelijke redenen zijn, om de uitle vering van Liebermann aan de Nederland- sche regeering te weigeren. Het Hooggerechtshof heeft de zaak verwe zen naar het Kabinet, dat in laatste in stantie beslissen zal. In het gehucht Klein-Brabant bij Oost burg is het lijk gevonden van een 18-jarig meisje met afgsneden hals, terwijl in de nabijheid een scheermes werd gevonden. De justitie uit Middelburg is naar Oostburg vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen. De derde, de „vrije" zetel, is natuurlijk vrij! En van alle kanten mag men, tot op zekere hoogte „rücksichtlos", trachten, dien zetel bezet te krijgen. Maar(en hier veroorloven wü ons zelf een „particularistische" vrijheid in veler geest!) wij voor ons hebben hier allereerst gedacht aan ons aftredend kamerlid, den heer Ch. v. d. Bilt. Wanneer men werkelijk verlangt, dat de continuïteit in de bezetting der kamerzetels zooveel mogelijk geëerbiedigd wordt, en dat het contact tusschen kiezers en gekozenen zoo sterk mogelijk blijft bestaan, dan wordt hier een schoone gelegenheid geboden om beide verlangens te bevredigen. De heer v. d. Bilt ls naar veler meening een man, die, ondanks wélk kiesreglement en ondanks wélke kwaliteiten-aanduiding ook, als kamerlid gehandhaafd moet worden. We weten het toch Immers allen: Een proef De reeds vroeger aangekondigde proef neming met bestelling van aangeteekende stukken bij de geadresseerden aan huls, welke zou geschieden in de postale provin ciale afdeelingen Dordrecht en Maastricht, zal met ingang van 16 Januari as. plaats vinden. Het proefnemingsgebied zal voorts nog uitgebreid worden met een groote plaats, waarvoor gekozen is de stad Utrecht. Als regel zullen de aangeteekende stuk ken in Alle briefpostbestellingen worden opgenomen. De uitreiking zal slechts ge schieden tegen afgifte van een door den ge adresseerde of zijn gemachtigde ondertee kend bewijs van ontvangst. Deze machti ging is ook noodig voor huisgenooten. Indien afgifte niet mogelijk is, kan wor den verzocht het stuk weder in de volgende bestelling op te nemen, tenzij het vóórdien wordt afgehaald. Gedurende de proefneming zal aan de geadresseerden gelegenheid worden gegeven, de voor hen aankomende aangeteekende stdkken desverlangd van de bezorging aan huis uit te sluiten, terwijl de aangetee kende brieven met een hoogere aangegeven waarde dan 1000, van de uitreiking aan huis zullen worden uitgesloten. Een felle brand heeft Zondag het grootste der gebouwen van Carp's garenfabrieken te Helmond verwoest. De schade wordt op bijna 1 millioen geraamd. Hierboven een over zicht van het brandende gebouw en het blus schingswerk, dat door de vorst zeer bemoei lijkt werd De Rijksmiddelen brachten in November 329.660 meer op, dan in dezelfde maand van het vorige jaar en in de eerste elf maanden van dit jaar 10.302.354 minder dan in dezelfde periode van 1927. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer L. L. H. de Visser. In verband met de vragen van den heer L. L. H. de Visser in verband met misdra gingen door militairen tijdens het ageeren van troepen ter Sumatra's Westkust bij de beteugeling van de aldaar in Januari 1927 voorgekomen ongeregeldheden heeft de heer Koningsberger, Minister van Koloniën het volgende geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat bij de militaire operaties tot onderdrukking van de opstand ter Sumatra's Westkust in Januari 1927 gevallen van mishandeling door militairen zijn voorgekomen. De uit een ar tikel van het Soerabajasoh Handelsblad aan gehaalde kwalificaties gaan echter, evenals de in dat artikel gegeven voorstelling van de mishandelingen, ver uit boven een juiste kenschetsing van de feiten, waarvoor de be trokken militairen gerechtelijk zijn of nog worden vervolgd. De thans gepensionneerde majoor Rhemrev draagt voor die feiten geen rechtstreeksche verantwoordelijkheid; slechts kan van een zekere mate van mede-ver antwoordelijkheid worden gesproken. Vaststaat, dat de gewestelijke militaire commandant van Sumatra's Westkust, kolo nel Hofkamp, zich stipt gehouden heeft aan het beginsel, dat een onnoodig hardhandig optreden der militairen ontoelaatbaar is; dat door hem aan majoor Rhemrev de last was versterkt, aan het zoogenaamde „koejenee- ren" van verdachte personen een einde te maken, is den ondergeteekende niet bekend. Inderdaad zijn de klachten tegen de van mishandeling verdachte militairen voor zoo ver deze voldoende gestaafd werden om ver volging mogelijk te maken, naar den mili tairen rechter verwezen. De hiervoren bedoelde mede-verantwoorde lijkheid van den gewezen majoor Rhemrev voor door aan hem ondergeschikte militairen bedreven feiten strekt zich niet zoo ver uit, dat de begane excessen hem strafrechterlijk zouden kunnen worden toegerkend. Om die reden is dan ook geen vervolging tegen hem ingesteld. Er bestaat, naar de meening van den on dergeteekende, geen enkele grond om uit het feit, dat op enkele plaatsen mishandelingen zijn voorgekomen tijdens de militaire actie tot krachtdadig herstel van rust en orde on der de door een groep communisten geter roriseerde bevolking, eenige gevolgtrekking te maken ten opzichte van de toepassing van het intemeeringsrecht op de te Boven-Digoel geïnterneerden. Die toepassing heeft plaats gehad na een zorgvuldige en veelal tijdroo- vende beoordeling van elk geval afzonder lijk en nadat orde en rust volkomen waren hersteld. Het dagbladartikel, dat tot het stellen van de onderwerpelijke vragen aanleiding gaf, is een wel zeer sterk sprekend bewijs, dat de pers geen belemmering ondervindt, waar het geldt klachten omtrent de door de bevolking ondervonden behandeling openbaar te ma ken. Door den heer Deckers was de volgende vraag aan den Minister van Justitie ge steld Is de Minister bereid te doen onderzoeken of het groot aantal inbraken, waardoor den laatsten tijd Noord.Oostelijk Noord-Brabant onveilig wordt gemaakt, het niet noodig doet zijn, dat de in de streek gestationneerde po litiemacht wordt versterkt? Hierop heeft Minister Donner het volgen de geantwoord, dat de toestand ter plaatse de volle aandacht heeft. Maatregelen in ver band met de eischen der veiligheid werden reeds genomen en op een zoo doeltreffend mogelijk gebruik in onderlinge samenwerking van het ter plaatse aanwezige en van elders reeds tijdelijk versterkte personeel is men bü voortduring bedacht. Het Finsche Hooggerechtshof acht geen wettelijke redenen aanwezig om Nederland de uitlevering van Liebermann te weigeren. Bij Kon. Besluit zijn bepalingen vastge steld ter voorziening van dienstkleeding voor burgerlijke rijksdiensten. De Rijksmiddelen in November 1928. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de verlenging der opschorting van verplichting tot vaccinatie. Het verslag is verschenen van de vaste commissie voor belastingen inzake het ont- I werp tot verlaging van accijns op gedistil leerd. Het conflict tusschen Bolivia en Faraquay. Vergeefsche bemiddelingspogingen. Gevech ten in het Chaco-gebied. Ingrijpen van Argentinië? I De toestand van koning George weer minder guns dg. Ernstig spoorwegongeluk in Polen; vier dooden. De opstand in Afghanistan neemt een ernstig karakter aan. Oplossing Romeinsche kwestie te ver wachten? Het Hjk van den eersten machinist naar Italië overgebracht Het lijk van den eersten machinist is per auto van Katwijk naar Rotterdam ver voerd. Aan Schiemond werd de kist met het stoffelijk overschot aan boord gebracht van het bootje van de Italiaansche delegatie waarmede het lijk werd gebracht naar het Italiaansche stoomschip „Ugliaglianza", dat het lijk naar Italië zal vervoeren. Het auto-ongeluk op den Rijksstraatweg bij Santpoort. De auto sloeg over den kop en werd ernstig beschadigd. Men meldt ons uit Schagen: Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, zullen Ged. Staten van Noord-Hol land de stichting der verwerkingsinriohting voor afgekeurd vee en vleesch en Nood- slachtplaats goedkeuren, waarmee dus de Kring Barsingerhorn in het gelijk zal wor den gesteld en Ged. Staten zich voor decen tralisatie uitspreken. Een wetsontwerp ls ingediend tot herzie ning van de bepalingen betreffende den on derhoudsplicht ten opzichte van natuurlijke, niet erkende kinderen. Dit ontwerp is vrucht van het voorontwerp der commissie-Molen- graaff, ingesteld door „Onderlinge Vrouwen bescherming" en van het advies, daaróver uitgebracht door de Staatscommissie voor de Nederlandsche Burgerlijke Wetgeving. Een kleine prijsverlaging der 2e klasse. Naar de Stand, verneemt, ligt het in de bedoeling der Ned. Spoorwegen een kleine prijsverlaging voor abonnementen 2e klasse is te voeren. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp inhoudende verlenging van den geldigheids duur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Februari 1928, zegt de minister, dat hjj ten volle be grijpt, dat er bij velen, die in de vaccinatie 'n krachtig middel tegen de pokken zien, zorg bestaat. Die zorg kan evenwel naar zijn meening niet zoo zeer gelden dit wetsont werp, dat een gevolg van den ingetreden toestand is, als wel dien toestand zelf. Van tegemoetkoming aan zorgeloozen en onvoorzichtigen kan bij de opschorting van den den dwang geen sprake zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 775 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken om 4.16. De Amsterdamsche politierechter, mr. Servatius, heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 22-jarigen achterlijken bloe menhandelaar, die zijn zinnen had gezet op een meisje, Rosa, die niets van hem wilde weten, maar dat hij niettemin voortdurend bleef achtervolgen, zoodra zij zich niet meer alleen op straat kon bewegen. Hij had het meisje mishandeld en des wege terecht gestaan. Mr. Servatius legde den verdachte één maand gevangenisstraf op. De P. H.—A. E. N. zou heden naar Aleppo starten De bemanning van de P. H.A. E. N. seinde gisteren uit Konstantinopel aan de directie der K. L. M., dat het doorweekte vliegveld thans zoover ls ingedroogd, dat het vliegtuig heden zijn reis naar Aleppo zou kunnen voortzetten. Hoogste barometerstand 776 m.M. Wisby. Laagste barometerstand 749.3 m.M. Vest- manör. Verwachting: Zwakke tot matigen veran derlijken wind, later uit zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichten dooi. Naar wij vernemen, ls de termijn van gevangenhouding van den procuratiehouder Van O., die gearresteerd werd, verdacht van malversaties en tevens er van verdacht, betrokken te zijn by den moord op den heer Lans te Rotterdam, gisteren met 30 dagen verlengd. Zondag is bij Albergen by Almelo een elf jarige schooljongen bij het giybaantje spe len achterover gevallen. Hy werd dood op genomen. HET CONFLICT TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY Alle bemiddelingspogingen ten spyt, zijn de vyandeiykheden tusschen Bolivia en Para guay uitgebroken. De hoop, het conflict minnelijken weg op te lossen, schijnt men thans te hebben laten varen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1