den têraöwes I Binnenlandsch Nieuws s i bi i tweede blad ROEST'bu/en! ABDIJSIROOP 0 BB ■bh NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 18 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 MEDAN De Koninklijke Familie Z.K.H. de Prins naar den Helder Prins Hendrik 20 jaar voor zitter van het Roode Kruis O, die AKKER'S Voorde Borst FINANCIËN Bisdom Trier Scheuring in de S.D.A.P, in Limburg De S.D.A.P. in het derde kwartaal van 1928 De linkervleugel der S. D. A. P. UIT ONZE OOST Een duistere zaak Een Rijkskleeding besluit De verlaging van den accijns op gedistilleerd Een legaat van f 300.000 POSTZEGELNIEUWS Postzegels met de beeltenis van Z.H. den Paus? XXXV Safes? Op den steiger der My. „Nederland" te Belawan, bij het vertrek van de „Christiaan Huygens". In het midden (dame wuivend) de heer en mevrouw Vréke Straat van MaJakka. 5 Nov. 1928 Ik ben in Medan geweest! Dat zult u natuurlijk niet zoo merkwaar dig vinden; u zult zeggen, je bent in Ba tavia en in Singapore en in nog veel andere plaatsen ook geweest. Volkomen waar. Maar al die andere plaat sen, hoe mooi en hoe belangwekkend ze dan ook mogen wezen, oefenden op mij minder aantrekkingskracht uit dan Medan. Want in Medan heb ik gewoond, in Medan heb ik mijn jongezellen-leven afgesloten en de eerste jaren van mijn huwelijk door gebracht, in Medan is mijn eenige dochter geboren, kortom, Medan. waar ik bijna vijf jaren hoofdredacteur van „De Sumatra Post" was, is een keerpunt geweest in mijn leven. Vier en twintig jaar geleden heb ik Medan verlaten en sedert was ik er niet meer ge weest. Begrijpt u nu, dat bij de nadering van Sumatra's Oostkust allerlei herinne ringen in mij opkwamen en dat Medan mij trok, meer dan eenige andere stad, die ik op mijn lange reis had gezien? Als de boot, die in Belawan aan den stei ger komt. daar nu maar lang genoeg bleef. Want Belawan ligt drie kwartier auto-en van Medan af en in een paar uren doe je dus niet veel. Maar ik heb geboft iets wat voor mij* nu niet bepaald zoo'n ongewone gewaarwor ding is de Huygens bleef er bijna volle vierentwintig uur liggen. Zaterdagmiddag om 3 uur lag ze goed en wel aan den steiger en Zondagmiddag om twee uur zou ze de touwen weer los gooien. Ik had dus een vollen dag om weer eens in m'n ouden tampat rond te dwalen, eens te kijken, hoe die zich had ontwikkeld tot een der belangrijkste steden van den heelen Archipel. Reeds „in mijn tijd" w,as. Medan, dat zich toen eerst kort geleden éls centrum van de tabakscultuur was beginnen te ontwikkelen, een der meest Europeesche steden van Ne- derlandsch Indië. Voor een deel zal dit wei zijn oorzaak vinden in de nabijheid van de Straits Settlements, waar de Engelsche ste den een heel ander karakter hebben dan die op Java, maar voor een ander deel ook wel in het ontbreken van traditie er werd h er. door Europeanen, door Nederlanders, midden op de vlakte medan van Deli, een geheel nieuwe stad aangelegd en al paste men zich, bij den bouw der huizen, ook al aan bij het klimaat, de levenswijze richtte men in, zooals men die thuis gewoon was Europeesch. Zoo is bijvoorbeeld de. vooral toen, op Java nog overheerschende, rijsttafel in Medan nooit algemeen gebruike lijk geweest; men at er, wat men ook in Holland at en slechts ter afwisseling werd eens een rijsttafel klaargemaakt. Die dan dubbel lekker werd gevonden. Hadden alle andere steden in Indië zich langzamerhand als het ware u't den oer staat ontwikkeld tot moderne steden, had den ze eerst de oude olielampen zien ver vangen door gas en kwam eerst veel later ook het electrisch licht in de woningen; in Medan heeft men slechts kort de petroleum- en nooit de gasverlichting gekend; er werd dadelijk een electriciteitsfabriek opgericht, nog vóór men aan een gasfabriek dacht gas voor verlichtingsdoeleinden was ver ouderd, aldus redeneerde men daar toen al. De tabakscultuur groe'de, de tabakscul tuur bloeide en de in. de jaren van mijn verbljjf in Medan begonnen en o.a. op de onderneming Deli Moeda flink aangepakte rubber-cultuur nam van jaar tot jaar in omvang toe. Natuurlijk gevolg: Ook Medan, waar o.a. ds groote Deli-Maatschappij haar hoofd kantoor heeft, groeide en is in de vieren twintig jaren dat ik het niet zag, geworden tot een stad van beteekenis. Toen de auto, die me van Belawan, de haven, die een kwart eeuw geleden nog geen behoorlijke haven was en nu van dag tot dag in belan'grijkheid toeneemt, naar de stad bracht, de Esplanade op reed, voelde ik me al dadelijk weer thuis. Neen, het was er heusch niet nog precies zoo, als ik het vierentwintig jaren geleden voor het laatst had gezien, haast geen gebouw stond er, of het was anders dan toen en tóch was het hetzelfde, tóch herkende ik alles. Want al was het ook mooier, moderner dan in tempo doeloe, het Hotel de Boer stond er nog, het Medan Hotel stond er nog, het station nam nog dezelfde plaats in. de Witte Soos en het postkantoor, alles, alles hetzelfde, niettegentaande de groote veran deringen. Alleen het gebouw der firma Keh- ding was nog precies zoo als vroeger en het Protestantsche kerkje was verdwenen. Ik herinner het me nog goed, dat kleine aardige protestantsche kerkje op de Espla nade bij de Kesawan, waar wij, Roomschen, zoo jaloersch op waren, omdat wij er geen kerk hadden en zelfs geen pastoor. En nu? Het Protestantsche kerkje vond ik verdwenen, maar een eindje verder de stad in, op den hoek van den Paleisweg en de Soekamoelia, staat nu een statige Katho lieke kerk, die men juist alweer bezig was te verfraaien en te vergrooten. En twee pastoors zorgen er nu voor de geestelijke be langen der Europeesche Katholieken, een voor die der Klingaleezen. één voor die der Clr'neezen en één voor die der Batakkers. De Klingaleezen hebben er zelfs een eigen kerk. Dat ook voor de Batakkers in Medan wordt gezorgd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Katholieke missie in de Batak- landen zelf niet is toegelaten. Ook voor het onderwijs, zoowel voor Euro peanen als voor Oosterlingen, wordt door de Katholieken (Franciscanessen van Dongen) veel gedaan en de plannen tot den bouw H. M. de Koningin is gistermiddag met H. K. H. Prinses Juliana en gevolg per auto van Den Haag naar het Loo vertrokken, om daar ongeveer een week te verblijven. Z. K. H. de Prins zal over enkele dagen naar het Loo vertrekken. nonnenweg weer, waarin ik gewoond had, een houten huis, zooals ze nu niet meer bou wen, maar dat ruimer, royaler is dan de meeste nieuwere, steenen. Het stond daar nog, vrijwel precies zoo als toen, alleen de koningspalmen in den tuin, die ik zelf er ge plant had, waren nu tot prachtige hooge boomen met sierlijke kruinen uitgegroeid. En nu mag u het sentimenteel noemen, ga gerust uw gang, u zult er mij niet mee hinderen, maar ik voelde wat, toen ik daar zoo ineens weer stond voor het huis, waarin ik mijn vijf Indische jaren had gesleten. En als het niet zoo vroeg was geweest, zou ik zeker den tegenwoordigen bewoner ge vraagd hebben, het ook van binnen nog eens te mogen zien. De menschen? Indië heeft nu eenmaal een vlottende bevolking; de Europeaan komt er voor eenige jaren en gaat dan weer weg en ik verwachtte dan ook niet, er nog iemand te kennen. Toch heb ik er 's-avonds op een van die gezellige avonden bij „De Boer" een persoon ontmoet. d'e ik er een kwart eeuw geleden ook al kende de band tusschen het verleden en het heden. Maar het meest werd ik getroffen, toen mij 's Zaterdagsmid dags door den heer van Beem de fraaie zetterij van „De Sumatra Post" werd ge toond en er plotseling een Inlandsche zetter op mij toekwam met een „Tabé toean Ter- vooren" en nog een andere Inlander en een Chinees mij eveneens kwamen begroeten. Alle drie werkten ze reeds in mijn tijd in de zetterij en alle drie herkenden zij mij onmiddellijk. Maar het sterkste was, dat de eerste zelfs mijn naam, d'e voor de meeste Inlanders niet eens is uit te spreken, nog wist en volkomen correct zei. Nog iets is me opgevallen in het nu zoo veel grootere Medan met zijn fraaie Euro peanen-wijken met flinke steenen huizen, waarvan de groote, goed onderhouden tuinen zeer opvallen, als men van Ja-va komt alle straatnamen zijn er verhollandscht. Had je er vroeger de Djalan Astana en de Djalan Huttenbach bijvoorbeeld, nu heeten die straten Paleisweg en Huttenbachstraat, de Djalan Goedang is Pakhuisstraat ge worden en zoo is het met alle andere. Alleen de hoofd-winkelstraat is Kesawan gebleven prins nog vele jaren als voorzitter leiding en de Soekamoelia heet nóg zoo. Maar dat j zaj mogen geven aan het werk van het Roode zijn ook de eenige straten, die nog Inland- Kruis. sche namen hebben. Gistermorgen om half twaalf hebben de leden van het dagelijksch bestuur der ver- eeniging den Prins hun opwachting gemaakt in het gebouw van het Ned. Roode Kruis. De eerste ondervoorzitter, de luit.-generaal b. d. jhr. J. H. Röell heeft hierbij in een korte toe spraak de gevoelens van het bestuur ver tolkt. Z. K. H. de Prins is voornemens Woens dag a.s. naar den Helder te gaan, ten einde zich op de hoogte te stellen van den toe stand van het aldaar tijdens het jongste stormweer gestrande stoomschip en verder ook een bezoek te brengen aan de bij d'e marinewerf aldaar in aanbouw zijnde mij nenvegers bestemd voor den dienst in Ne- derlandsch-Inö'ië. Des avonds zal de Prins zich van Den Helder naar Het Loo begeven. Zondag was het 20 jaar geleden, dat Z.K.H. Prins Hendrik bij Koninklijk besluit werd be noemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Namens de vereeniging heeft het bestuur dit feit herdacht door aan het paleis in het Noordeinde een bloemenhulde te doen bezorgen, welke Z. K. H. des morgens op zijn ontbijttafel vond met een begeleidend schrijven, waarin het bestuur dank betuigde aan zijn voorzitter en de hoop uitsprak, dat Medan was vroeger zeer cosmopolitisch. Mijn vrouw en ik tennisten er alle dagen met een Italiaan en een Duitscher. een Australische dame en een Oostenrijksche dat schijnt nog zoo te zijn, tenminste, de eerste dame, aan wie ik er nu werd voorge steld, was een Spaansche, de vrouw van een der Sumatrapost-redacteuren. Ik was op mijn reis nu al uit zooveel havens vertrokken en als je daar dan arn den wal de familieleden en kennissen van andere passagiers zag staan wulven naar de vertrekkende boot, dan voelde je je zoo eenzaam zoo, alsof je er eigenlijk niet bij hoorde. Hier in Médan niet; hier werd ik tot Belawan uitgeleide gedaan door den heer Het personeel van het Rijkskleedingbu- reau wordt in dienst genomen op dezelfde voorwaard'en als de ambtenaren bij de de partementen van Algemeen Bestuur. Voor de benoeming van het hoofd van het Bu reau wordt door de Rijkskleeding-commissie een aanbeveling voor den Minister van Wa terstaat opgemaakt. De kosten van het Rijkskleedingbureau word'en door den Minister van Waterstaat, gehoord de Rijkskleedingcommissie, naar evenredigheid verdeeld over* de Departe menten. Een overgangsbepaling bevat o.m. dat ten aanzien van de op het tijdstip van inwer kingtreding van het besluit in gebruik zijn de uniformen, de daarvoor bepaalde draag tijden van toepassing blijven. Indien op het salaris van een ambtenaar als gevolg van het besluit meer inhouding zal worden toe gepast dan tot dusver het geval was. zal dit meerdere voor het eerste jaar van de inwer kingtreding van het besluit slech s voor de helft in ekening worden gebracht. Ten slotte wordt bepaald dat ter voorbe reiding van de noodige uitvoeringsmaatre gelen de Rijkskleedingcommissie op 1 Ja nuari 1929 en het Rijkskleedingbureau op 1 Februari 1929 in werking treedt. Grijp in Uw vertwijfeling niet naar een van die „kalmeerende" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet alt den slaap te houden. Neem ilechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en slijmoplossende van een groot ziekenhuis zijn al in een zeer, Vréke en zijn gastvrij Spaansch vrouwtje ver gevorderd stadium van voorbereid;ng. En toen de boot vertrok, wuifde ik, als al Dat alles is er nu in Medan en dat alles die anderen en als al die anderen liet ik is er in één kwart eeuw gekomen de Missie daar ook iets achter: een blijde herinnering werkt hard in de Oost. ARTHUR TERVOOREN Het was warm, toen ik in de stad kwam, maar ik kon het niet helpen, ik moest er loopen, en daarom was ik voor het post kantoor al uitgestapt. Type van een der oudere Medansche woonhuizen: De vroegere woning van den schrijver dezer artikelen Toen dwaalde ik de Kesawan, de voor naamste winkelstraat der stad, op, waar reuzengebouwen verrezen zijn, maar waar toch ook nog oude bekende gebouwen ston den, o.a. de, prachtige Chineesche woning, die de toenmalige kapitein der Chineezen, Tjong A Fie, nu reeds overleden, daar in mijn tijd liet bouwen, naast het kantoor van „De Sumatra Post". Het kantoor van „De Sumatra Post"! Ook dat had een reusachtige uitbreiding onder gaan, dat stond daar nu als een der sta tigste gebouwen van de stad en ik ben er natuurlijk binnen gegaan, om er den hoofd redacteur en een der redacteuren, de heeren Van Beem en Vréke, te begroeten. Beide collega's hebben me gedurende mijn verblijf op echt Indische wijze allerharte lijkst begastheerd en prettig hebben we zit ten praten over het Medan van toen, dat zij, en het Medan van nu, dat ik niet kende, waardoor we tevens van elkaar leerden. Den volgenden ochtend, Zondag, ben ik. alvorens naar de Hoogmis van 8 uur te gaan, in m'n eentje aan het dwalen gegaan door de nieuwe wijken der Europeesche bewoners, die er keurig uitzien en ook ben ik gegaan naar de wijken, die 24 jaar geleden nieuw waren. En daar zag ik het huis op den Ka- •n- :;t:> - X'/ Kesawan, de hoofdstraat van Medan, op Zondagmorgen. Rechts op den voorgrond de verkeersagent die het stop-bord, niet als de Amsterdamsche politie, aan een paal, •haar op zijn rug bevestigd heeft, zoodat hij zich, om het verkeer uit een bepaalde richting stop te zetten, slechts met den rug daarheen hoeft op te steUen 1% Eerste Hyp. 10-jarige Obligatie-leening groot 600.000. De Spaarnebank bericht, dat op Donder dag 27 December 1928 de inschrijving is opengesteld op 600.000 7 pet. Eerste Hypo thecaire 10-jarige obligatiën, ten laste van het Bisdom van Trier, in stukken van ƒ1000 en 500, tot den koers van 99% pet. Het bisdom van Trier wenscht, volgens de toelichting, voor den bouw van een nieuw seminarie op den linker Moezeloever een leening te sluiten van 600.000 nomi naal. De leening is verdeeld in obligatiën van 1000 en 500, welke zullen zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons per 1 Januari en 1 Juli. De eerste coupon verschijnt den lsten Juli 1929. De obligatiën luiden aan toonder en zijn doorloopend genummerd, met dien ver stande, dat de obligatiën van 500 paars gewijze hetzelfde nummer dragen met bij vermelding van de letters A of B. Hoofdsom en rente zijn vrij van alle tegen woordige of toekomstige Duitsche belastin gen en betaalbaar bij De Spaarnebank te Haarlem en Amsterdam. Coupons en lossingen vervallen respec tievelijk 5 en 30 jaar na den dag hunner betaalbaarstelling ten bate van het Bisdom Trier. Tot meerdere zekerheid voor obligatiehou ders wordt een eerste hypotheek verstrekt Höchstbetragsgesamtsicherungshypotheek" op onroerende goederen ter waarde van R. M. 3.005.000. De hypotheek, welke in fijn goud luidt, wordt ingeschreven ten name van den Trustee en bedraagt 110 pet. van de hoofd som der leening. Obligatiehouders worden geacht de bepalingen van de Trust-akte te kennen, en deze voor zich en tusschen hen onderling als verbindend, te beschouwen. De tekst van de Trust-akte ligt bij den Trustee ter inzage. De aflossing der leening zal kunnen ge schieden door inkoop beneden of tot pari- koers en indien daarvoor geen of niet vol doende stukken zijn te verkrijgen door mid del van uitloting van het geheele, in dat jaar af te lossen bedrag (of restant daar van) 100 pet. De aflossing zal geschieden als volgt: te beginnen in 1932 t/m 1934, tel kens per den lsten Januari, jaarlijks 30.000, van 1935 t/m 1938 jaarlijks 40.000 en 1 Januari 1939 het restant. Het recht wordt voorbehouden om op 1 Januari 1932 en daar na op eiken coupondatum de leening in haar geheel of gedeeltelijk af te lossen. Een nieuwe partij gevormd Te Heerlen heeft een vergadering plaats gehad van een 80-tal personen, vertegen woordigende Kerkrade, Heerlen, Schaesberg, Brunssum, Treebeek, Hoensbroek en Heerier- heide, die onder aanvoering van den heer v. d. Ploeg, de S. D. A. p. hebben verlaten. De vergadering besloot tot oprichting van een nieuwe partij, onder den naam van Sociaal- Democratische Volkspartij in Nederland, met als onderafdeeling een nieuwen mijnwerkers- bond. Van het voorloopig bestuur is voor zitter de heer v. d. Ploeg en van den Lim- burgschen mijnwerkersbond eveneens de heer v. d. Ploeg. De vergadering besloot voorts tot het uit geven van een weekblad voor partij en vak bond. De afgevaardigden ter vergadering waren van oordeel, dat slechts het vestigen van een eigen partij en vakbeweging voor de in Lim burg werkende sociaal-democraten de moge lijkheid kan scheppen om tot een behoorlijke ontwikkeling van de socialistische organisatie te geraken. Uit de discussies ter vergadering bleek, dat van het gewestelijk bestuur der S. D. A. P. alleen de heer Paris over is gebleven. In tal van afdeelingen zijn de secretaris en penningmeester afgetreden. Te Brunssum is het geheele bestuur afgetreden, te Heer- lerheide is de afdeeling opgeheven, te Heerlen stelt zich slechts een lid als bestuurslid ver kiesbaar. Ten opzichte van de komende ver kiezingen is er nog geen beslissing genomen Wel wordt er niet aan gedacht, ook maar een stap te verzetten ten behoeve van de S. D. A. P. Het Achteruitgang van 462 leden „Volk" publiceert de volgende cijfers: Op 30 Sept. 1928 bedroeg het aantal leden 53.395 tegen 53.857 aan het einde van het tweede kwartaal 1928. Een achteruitgang dus van 462 leden. Opgericht werden in het derde kwartaal de afdeelingen: Gaanderen, Sleeuwijk, Oss en Almkerk. Opgeheven werden Gasselte en Vaassen, terwijl de afdeelingen IJmuiden-Oost en IJmuiden-West werden gecombineerd en thans den naam dragen van Groot-IJmuiden. Het aantal afdeelingen bedroeg op 30 Sep tember 1928: 609. Hieronder volgt een overzicht van het ver loop van het ledental in het derde kwartaal 1928, verdeeld over de verschillende federaties Aant. leden Aant. leden 30-6-1928 30-9-1928 Friesland 5959 Groningen 3941 Drenthe 1571 Overijsel 3826 Gelderland 4475 Utrecht 2511 Een conferentie Zaterdag en Zondag werd door de link- schen groep in de S. D. A. P., gegroepeerd om het links-socialistisch weekblad „De Socialist" in De Harmonie te Amsterdam, een conferentie gehouden, waar een aantal inleiders stellingen ter bepaling van het standpunt in een aantal zaken van de linksche socialisten behandelden. Zooals reeds werd aangekondigd werd een inleiding gehouden door J. de Kadt, over: „Standpunt en taak der linksche socialis ten". De stellingen van den heer De Kadt werden aangenomen. In de zitting van Zondag hield de heer F. van der Goes een inleiding over: „Het Ministerialisme in verband met de komende verkiezingen". Na discussie werden de stellingen van den heer Van der Goes met een aanvullend amendement en een geringe wijziging met één stem tegen aangenomen. In de middagzitting werd begonnen met verkiezingen. De aftredende redactie van het weekblad „De Socialist", de heeren Edo Fimmen, J. de Kadt en P. J. Schmidt, werden herkozen, evenals de voorzitter, de heer H. Schutjes en de secretaris-penning- meester, de heer J. H. Oldenbroek. Het be stuur werd verder uitgebreid met twee te Amsterdam wonende leden en 8 leden uit het land. De heer P. J. Schmidt voerde daarna het woord aan de hand van zijn stellingen: „De algemeene economische grondslagen der links-socialistische politiek." Aan de hand van punt 10 dezer stellingen, verklaarde de vergadering zich accoord met het instellen van een commissie, die een gedetailleerd rapport zal samenstellen over de vraagstukken, die het economisch be staan der arbeidersklasse raken, met inbe grip van de verhouding tusschen politieke partij en vakbeweging. In dit rapport zal tevens het werkloosheidsvraagstuk behan deld worden, zoodat de stellingen van den heer H. Schutjes in discussie komen. Daarna worden de stellingen van den heer P. J. Schmidt over „Imperialisme en kolo niale politiek" in discussie gebracht. Deze stellingen werden aangenomen. Daarna hield de heer P. Kies een inleiding over „Socialisme en Militarisme' groothandel in gedistilleerd op zoodanige wijze is georganiseerd als de bovenbedoelde geacht moet worden tot de mogelijkheden te behooren. Van het antwoord, dat zij zouden ontvangen, meenden deze leden het voor een groot deel te moeten laten afhangen of zij nun stem aan dit ontwerp zouden kunnen geven. Wat aangaat het vraagstuk der prijsrege ling sloot de regeering zich aan bij de mee ning van de leden, die ten deze van hun gerustheid hadden blijk gegeven. Wel is het der Regeering bekend, dat verschillende organisaties op het gebied van den handel in gedistilleerd kort geleden zijn overge gaan tot het oprichten van een centrale vereeniging voor den gedistilleerdhandel en dat die vereeniging van het denkbeeld eener prijsregeling niet afkeerig is. Maar hiermede is niet gezegd, dat zulk een prijs regeling zal kunnen worden doorgevoerd, of een maal doorgevoerd, in stad zal kunnen blijven. Inderdaad, zou, indien een prijs regeling als de gevreesde tot stand zal ko men, de kwaal zelve het geneesmiddel in zich bergen; juist doordat de smokkelhan del dan weer locnend zou worden. De moordende concurrentie van den smok kelhandel kan men thans niet van zich af schudden; na de accijnsverlaging wel. Bo vendien zou een opdrijving van den prijs ook stimuleerend werken op den regelma- tigen invoer, die immers aan een relatief slechtS gering invoerrecht op gedistilleerd van 3.50 per H L. is onderworpen Wat de invoering van een monopolie be treft. verklaarde de regeering zich voor dit product geen voorstandster. Op een vraag antwoordde de Regeering, dat niet met zekerheid is te antwoorden op een vraag, of in de toekomst de op brengst van den accijns gelijk zal blijven aan of althans niet aanzienlijke zal ver schillen met de tegenwoordige. De regeering deelde voorts mede, dat bi teruggaaf van accijns, ook de op dien ac cijns ten behoeve van het Leeningfond geheven opcenten zullen worden terugge geven. stellingen eveneens werden aangenomen. Ten slotte nam de vergadering de vol gende motie aan: De kwestie-Schalkwijk voor den Raad van Justitie Aneta seint uit Batavia: Bij de voortgezette behandeling van de zaak-Schalkwijk voor den Raad van Justitie, wordt opgemerkt, dat beklaagde zich bij het voor-onderzoek positiever heeft uitge laten over de besteding van 2000 gulden voor medicijnen. Beklaagde vernietigde in 1926 de admi nistratie, omdat hij deze niet langer noo- dig oordeelde. Hij liet zijn privé-middelen ook door de kas loopen. Hij houdt vol van dubbele boekhouding eigenlijk nooit wat geweten te hebben en kan andere hem ge- wiens steide vragen niet beantwoorden. Hij ver klaart, dat de administratie voor hem een volkomen warboel was en hij ontkent punt 5 van de acte van beschuldiging, verduiste- „De bijeenkomst van links-socialisten, op j»mg van 853 van een deel der riogr de 15 en 16 December 1928 te Amsterdam bijeen, eischt de opheffing van het Digoel- kamp. amnestie voor alle politieke gevange nen en bannelingen, afschaffing van den doodstraf, de exorbitante rechten, de poe nale sanctie, de heerendiensten en de on middellijke invoering van alle democratische rechten in Indonesië, en brengt zulks ter kennis van het Partijbestuur, de Kamer fractie, de Soc.-Dem. Indische Club en van de pers." N.-Holland N. N.-Holland Z. Amsterdam Rotterdam Den Haag Zuid-Holland Zeeland Noordbrabant Limburg 4016 3027 7678 4561 3785 5784 1041 718 964 5882 3931 1525 3786 4439 2497 3973 3025 7627 4398 3793 5754 1043 773 944 Totaal 53857 53395 Zoowel het aantal mannelijke als vrouwe lijke leden is teruggeloopen. Over de laatste zes jaren vertoont het derde kwartaal met uitzondering van 1925 na de Kamerverkiezin gen steeds een geringe inzinking. Het aantal mannen liep terug met 395 of met 1.04 pet., het aantal vrouwen met 67 of met 0.42 pet. Een Koninklijk Besluit van 12 December 1928 stelt uit overweging dat het wensche- lijk is voor allo burgerlijke Rijksdiensten geldende bepalingen vast te stellen, ten aanzien van de dienst kleedingvoorziening, verschillende bepalingen daaromtrent vast. In een bijlage is bepaald aan wie de ver strekking van uniformen plaats vindt, met vermelding van hetgeen een ieder ontvangt. Voorts wordt aan het Besluit o.a. ont leend: Door den Minister van Waterstaat wordt ingesteld een Rijkskleedingbureau, hetwelk ressorteert onder den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie. Het verslag der vaste commissie voor de Belastingen Verschenen is het verslag der Vaste Com missie voor Belastingen inzake het ontwerp tot verlaging van den accijns op gedistil leerd en van dien op houtgeest, alsmede van het specifieke recht, dat in verband met die accijnzen, volgens de Tariefwet 1924 ge heven wordt van sommige producten. Een minderheid in de commissie bleek zich met 't ontwerp niet te kunnen vereenigen. Naar haar meening zal, evenals elke verhoo ging van den accijns op het gedistilleerd het verbruik heeft doen terugloopen, de voorge stelde verlaging zonder twijfel een vermeer dering van het gebruik ten gevolge hebben. De voorgestelde maatregel zou alzoo een stap achterwaarts beteekenen op den weg van de vermindering van het drankgebruik, welke in ons land reeds geruimen tijd met zoo gelukkige gevolgen is bestreden. De meerderheid der commissie kan zich met deze zienswijze niet vereenigen. Intusschen bestond bij een deel der tot deze meerderheid behoorende leden twijfel inzake de vraag, of inderdaad met de een voudige regeling welke voorgesteld wordt het doel kan worden bereikt, dat de Re geering zich voor oogen heeft gesteld. Deze leden achtten het zeer de vraag, of de ver laging van den accijns wel grooten invloed op den prijs van het gedistilleerd zal heb ben. Naar hun meening is het lang niet uit gesloten, dat de drankhandel de prij 11 slechts weinig zal verlagen om zelf zooveel mogelijk te profiteeren van de vermindering van den kostprijs welke een gevolg van de accijnsverlaging is. Hetgeen in dit opzicht reeds in het openbaar tot uiting is geko men, is alleszins geschikt vermoedens in deze richting te versterken. Geschiedt het hierbedoelde inderdaad, dan zal het doel van het wetsontwerp niet worden bereikt. Immers dan zal de smokkelarij en de hei melijke vervaardiging nagenoeg even loo- nend blijven als zij thans is. Hetgeen met zoodanige frauduleuze handelingen is te verdienen, wordt slechts minder naarmate de verkoopprijs van het gedistilleerd lager wordt. In verband met den te dezen opzichte gerezen twijfel verklaarden de hierbedoelde leden het zeer op prijs te zullen stellen, van de Regeering te mogen vernemen, of de Lampongsche Credietbank verstrekte voor schotten. Hij geeft de dubbele boeking van dit bedrag toe, wat hij een onvergeefelijke slordigheid noemt. De Officier van Justitie wijst beklaagde er op, dat hij in 1926 de kwitantie vernietigde en in den loop van hetzelfde jaar ontslag vroeg. Volgens be klaagde bestaat hiertuschen geen verband en hij houdt vol, dat hij ook dit geld ten behoeve van de kolonisatie heeft uitgegeven. Hij ontkent de beschuldiging van punt 6, verduistering van 747.50. Hij geeft toe slordig te zijn geweest, maar het geld is niet verduisterd. Ophelderen kan nij deze kwes tie echter niet. De beschuldiging van de punten 7, 8 en 9 worden door beklaagde eveneens een gevolg van zijn slordigheid genoemd. Punt 10, verduistering van 1144 door middel van een valsche quitantie, weer spreekt beklaagde. Bij punt 11, verduiste ring van"/ 13.50 en de bemanteling daarvan door een valsche kwartaalverantwoording, erkend beklaagde de kwitantie opgemaakt te hebben in strijd met de waarheid, maar hij ontkent de verduistering. Anea seint uit Batavia: De heer K. A. R. Bosscha heeft aan de Nederlandsch-Indische Sterrenkundige Ver eeniging 300,000 gelegateerd, onder meer ten behoeve van de exploitatie van de te Lembang gevestigde Bosscha-sterrenwacht, onder directie van genoemde vereeniging. Nu het uitgebreid instrumentarium na genoeg geheel bedrijfsklaar is, is het, met het subsidie van het gouvernement en het provenu uit het belegde stamkapitaal, moge lijk, zij het dan ook op bescheidener schaal, dan waarop in de toekomst gehoopt was, een aan haar doel beantwoordende exploita tie te kunnen volbrengen. In Spanje zullen waarschijnlijk binnenkort ..Catacomben'-posbzegels uitgegeven wor den, waarop naast het portret van den ko ning van Spanje ook de beeltenis van Z. H. den Paus zal staan. De postzegels zullen in Toledo en in Sint Jacob de Compostella verkocht worden. De opbrengst zal besteed worden om de op- gravingswerken te bekostigen in de Cata comben van de H.H. Damasous en Praeten- tatus. Dit was ook, volgens dé Msb., de reden, dat men besloten heeft, om naast de beelte nis van den koning ook de beeltenis van Paus Pius XI op deze postzegels aan te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5