J U 1 L lill HET ZWARTE MONOPOLIE Het verdachte verdrinkingsgeval te Heemstede Ë4 f 40.- jr. IM 1 H m werf van r BUREAUX: NASSAULAAN49 abonnementenT voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. dit nummer bestaat uitdrie bladen WOENSDAG 19 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 17035 AANGIFTE MOFT OP STRAFFE VAN VFPI1FS VAN A"F PFCHTFN. AFSCHILDEN UITERLIJK UP FN NA HET ONGEVAL. DE FASCISTISCHE SCHOOL - HET MATERIAAL DE GEEST 13 ïf 116 «n De twist in het Prov. Ziekenhuis te Santpoort Pater Alexander O.C. Een R.K. Gymnasium voor meisjes te Haarlem De uitkomsten van het Visscherijbedrijf te IJmuiden Verblindende autolichten Een auto in de sloot Zeven gasdirecteuren voor de rechtbank te Leeuwarden Prof. Dr. E. van Everdingen Nadere bijzonderheden Misdaad niet uitgesloten r m I ngefl den pvoor- lende liwen |r N. origl -ud'en een, De- met zien •tar* i, da' jrd'a» telde |el«K- een van •n F <n i» een Schip' »ven Igend it op oten, I het n te titin* s ge' shade gheid een Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. NIEUWE - AD VERTENT iÊN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, r Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekerrngsvoorwaarden f Qftflf) tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU.' Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door f 7CO oij een ongeval mat j o n verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 Ju.*doodelijken afloop; iLtüij, bij vernes van een hand, f IOC bij verlies van een fCO 11 tio." duim of wijsvinger; 1 JU.* been of arm bij 'n breuk van een voet of een oog ÖÏ2IFMA4I VIER FN TWINTIG bij verlies v. een anderen vinger. in iK De fascistische school natuurlijk een doodgewone staatsschool, die, als zoo veel, door de zwarthemden werd geannexeerd betreedt men niet zonder een gevoel van I beklemming. Van buiten onderscheidt zich het gebouw, evenals een Italiaansch poli tiebureau, door niets van een gewoon woon huis; althans niet opvallend: want natuur- lijkt nangt er een enorme lictorenbundel boven den ingang en duidt een wapenschild de bestemming aan. Met de school is het gegaan als met de kranten: ze zijn fascistisch della prima ora 1) of, gedwongen, gefascistiseerd. De „private" katholieke school maakt daarop geen uitzondering. Aan de scholen van de uitgespuwde vorige regeering heeft het fascisme niets ver anderd. Die in aanbouw waren, heeft het afgemaakt en plechtig ingewijd op de reclamedagen der zwarte revolutie: 28 Oc tober, de Marsch op Rome; 21 April, het Peest van den Arbeid. Ten Zuiden van Napels, waar een school gebouw zijn bestaan behalve dan in de weinige steden alleen daaraan dankt, dat de betreffende schuur niet meer dienen kan voor verblijf van het vee, zegt men, dat er hard gewerkt wordt. Dit blijkt uit niets, maar ik haast mij toe te geven, dat het reusachtig terrein, hetwelk daar braak ligt, zeker tientallen jaren van noesten arbeid vereischt, voor het de eerste resul taten toonen zal. Het cijfer der analfabeten, dat volgens de officieele statistieken onlangs nog 40 pet. der bevolking was, krimpt geleidelijk in. Niettemin doet een algemeen gebrek aan de meest elementaire schoolsche kennis lezen, schrijven en vóór alles rekenen! by de resteerende 60 pet. van het Italiaan- sche volk, dat wel kan lezen en schrijven, weinig vertrouwen hebben in den ernst van het onderwijs. Vooral daarom is het bedroevend te zien, dat de gebrachte veranderingen, waarover ik eerder sprak, zeer twyfelachtige verbete ringen blijken, daar zü alleen maar grondig onderricht verzekeren In de „wetenschap pen", die, nu ja, eigenlijk geen wetenschap pen zijn. Treden we dan een schoollokaal binnen, dan doet ons het materiaal wat muf en ontzettend verouderd aan. Schoolbanken, waarop de huidige Nederlandsche jonge generatie tien en vyttien jaar terug haar N-ARC verdouwde, ziet men in Italië alleen nog maar op de buitenlandsche stands van Tentoonstellmgen. Aan het onderricht in hygiëne, het verplicht stellen der aanwezig heid van een verbandkist, aan de contröle op de ïyfsverzorging der leerlingen, wordt nauweiyks een begin van uitvoering ge geven. Over het instituut der schoolartsen bestaan slechts vage plannen, terwijl ik my van een tentoonstelling meen te herinne ren, dat er door een vereeniging ter be strijding van tuberculose, althans plaatse- ïyk, proeven mee genomen zijn. Genees kundige controle bestaat verder in de stre ken, waar de malaria woedt; ten minste ten noorden van Napels. Deze allereerste noodzakelijkheden geschieden voor verre weg het grootste gedeelte nog steeds op initiatief van weldadige vereenigingen. Vooraan in elk schoollokaal hangt een kruisbeeld, een gevolg van de fascistische wetgeving; onder de liberale regeering was dit in de openbare scholen niet het geval. Daar onder hangt de zoogenaamde leger order van generaal Diaz ik zou er op durven zweren dat deze man het verwaande ding nooit geschreven heeft! aanvoerder Van het ïtaliaansche offensief tegen het Oostenrilksche leger by Vittorio Veneto: Onder het hoofd „4 November 1918, Italië heeft den oorlog tegen Oostenrijk gewon nen," volgt een belacheiyk brok rethorica, dat een dorpspotentaatje best zou staan, maar dat een soldaat, en vooral een leger aanvoerder, onsterfeiyk zou blameeren. In de nieuwste en thans in gebruik zijnde conterfeitsels van dit document, is de pas sage, dat Italië met den steun van Engel- sche en Fransche legerafdeelingen -«verwon, weggelaten. Aan beide zyden van het kruisbeeld en het gememoreerde overwinningstelegram, pronken de portretten van koning Victor Emanuel III en den duce Benito Mussolini. De schoolboeken zullen binnen korten tyd over heel het land gelük zijn, wan neer, als verwacht, de testo unico, de eenige, geiyke tekst, gereed komt. Die testo unico is het werk van jaren. Aan- vankeiyk verbood men het gebruik der be staande leerboeken en zorgde voor andere in meer vaderlandslievenden geest. Na nauwelijks in gebruik genomen te zyn December 1927 werden ook deze ver boden en verzorgde men een uitgave van nog patriottischer getint materiaal. Deze Uitgave werd, voor zoover ik kan na gaan, nooit in gebruik genomen. Nu wordt er gewerkt aan de derde en tot heden laatste uitgave, die, getuige het voorproefje, dat we gehad hebben 2), zacht uitgedrukt, niet van chauvinisme vry zal zyn. Het uitgangspunt is natuurlijk het Ro- taeinsehe Wereldrijk. Al de voorgaande be schavingen worden eenvoudig ontkend, en Egypte, Perzië, Medië, enfin de geheele oude wereld, leert de leerling slechts ken nen als een enorme Romeinsche kolonie en als zoodanig aan Rome minderwaardig. Dat 9e Romeinen alles wat ze hadden, dankten aan Griekenland, ook hun zakenmenschen- Verstand, hetwelk het Grieksche kunnen ^at practischer toepaste, wordt absoluut °ntkend, en de groote meerderheid der "Uenschen van de huidige wetenschap, die er op wyzen, dat zelfs de beste Romein- Sche copieën nog door Grieken werden Vervaardigd, Is onherroepeiyk in den ban. Dat het Romeinsche Wereldrijk na zijn 'erugtocht tot Byzantium bleef voortbe staan en dat Rome er ondanks alles de h°ofds-ad van was. spreekt natuuriyk van- *®lf. Zooals ook vanzelf spreekt, dat er ®een kenmerkend verschil wordt aangege- ,|n tusschen de wereld, die later naar °<ne opzag, omdat er de Paus resideerde de wereld, die voor Rome beefde, omdat nen. Ten slotte slikt de leerling, dat er een beetje inzakking kwam zoo op den langen duur, maar dat de geest van het oude Rome toen den wereldoorlog won en dat Mussolini precies op tyd kwam, om de zaak weer op de been te helpen. Geestig, maar toch bedroevend ook is het te zien, hoe men een student van een inrichting voor hooger onderwijs verwart met hem een verklaring te vragen van het feit, dat Duitschland, Frankrijk, Engeland. België, Holland en andere landen vrye sta ten zijn, die weliswaar rillen en beven voor Rome, maar die intusschen toch maar doen wat ze willen; al die landen waren toch eensRomeinsche koloniën. De student maakt er zich van af met een smoes. Want de nederlagen der Romei nen en den ondergang van hun Imperium leert hij niet! Voor mij ligt een stapel schoolschriften. Ik heb ze gekocht voor minder dan een halven cent per stuk. Het papier is goed, maarde omslag is niet vaderlandslie vend genoeg. En daarom moeten ze weg. En er komen andere. Hoe ze er uitzien? Ik beschik over twee soorten Het eerste draagt een teekening over de volle voorzyde van den omslag van een soldaat in standbeeldheldhaftigheidsstijl. en van een andere, die er gewoon-mensche- lijk uitziet. Het tooneel is een loopgraaf met strydende figuren. Het onderschrift vertelt: „De geest der soldaten van Sardi nië. Ziende, dat zyn broeder door angst werd aangegrepen, naderde de soldaat Scintu hem onder een hevig vuur, toonde hem de Oostenrijksche stellingen en schreeuwde; „Herinner je, dat je naam Sc.ntu is en doe hem eer aan!" (voor een Sard is de familienaam het grootste bezit). Het tweede draagt de voorstelling van erg kwieke ïtaliaansche soldaten, die lam zakken van wegloopende Oostenrijkers op de, hielen zitten. In het midden staat een eenbeenige, die een kruk in de lucht zwaait. Het onderschrift vertelt: „Het heldhaftig einde van den ver minkten Toti. Voor den derden keer gewond, richt hy zich op en slingert den vluchten den vyand zyn krukken na." Beide schriften dragen voorts op de achterzijde het overwinnings-telegram. waarover ik boven sprak; ook hier is mel ding van Fransche en Engelsche hulp weg gelaten. Op de atlassen staan alle ontdekkings reizen van Italianen aangegeven en zyn die van anderen niet te vinden. Men heeft het klaar gespeeld om poolkaarten uit te geven, waar, met uitzondering van Scott, alleen ïtaliaansche „ontdekkers" staan aangegeven. Amundsen wordt vermeld als iemand, die Nobile by den tocht met de Norge, nu ja, vergezelde. En zoo voort. Dat de geest na deze enkele grepen in de feiten nog groote nieuwsgierigheid ver wekken zal, geloof ik niet. II: zal er dan ook met verder op Ingaan en alleen wat rondtasten in de resultaten der „peilin gen", in casu: de enquêtes, die de regee ring nu en dan houdt ter contröle van de werking der wetten en den yver van den onderwyzer Van een mij onbekenden jongen van minder dan veertien jaar, ontving de heer Gravelli, die zulk een enquête leidde, het volgende antwoord: „Ik wacht op het moment, dat ik soldaat van Italië zal zijn; ik verlang er vurig naar twintig jaren te leven om de uniform te kunnen dragen van onze helden van den Grappa en den Carso (ïtaliaansche slag velden in den wereldoorlog), blij mjjn leven en mijn jeugd te kunnen geven voor de grootheid van het Vaderland, overal en altijd: óf aan de grens ter verdediging van onze heilige grenzen, óf ginds verre, om in de landen van-over-zee met het zwaard en onze machtige pantserschepen en onze onverwlnneiyke vliegtuigen onze beschaving en onzen rykdom te brengen." Wie een bloemlezing van dergelijke ont boezemingen verlangt, raad ik mijn eigen bron aan. 3) Daar staan er genoeg in. De laatste dezer enquêtes, waarvan de resultaten bekend zijn, w.erd gehouden onder de meisjes van zeven tot regen jaar De vraag was; „Wat denk j<e van den duce?" De antwoorden waren van heel anderen aard, dan die der jongens, waar van ik werkeiyk geen „speciale" aanhaalde, en getuigden van meer practische waardee ring. Zoo geeft de grootste helft der meisjes als reden harer gehechtheid aan Mussolini op, „dat hy de werkloosheid zoo fel be streed" en „dat hij zoo veel van de kinderen houdt" en „dat hy ons allemaal brood ge noeg probeert te geven". Een gering aantal acht' het een verdienste, „dat hy Italië zoo groot heeft gemaakt". Antwoorden in moord- bloed-en-brandstijl kwamen bijna niet binnen. Een gelukkig verschijnsel, maarhoe lang nog? Boven zeide ik al, dat de onder- wyzeressen, die nu op alle meisjesscholen haar diensten verrichten, verdwenen gaan. En wat voor „Kenau's" er uit meisjes te vormen zyn, het wordt ons al op zoo be droevende wyze gedemonstreerd door de „Piccole" en „Giovane Italiane". Doch daarover later. Dit hoort niet bij de school. Ten minste Neen, later. j. H. Vragen aan Ged. Staten De heer M. de Hartogh, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, heeft de volgende vraag aan Ged. Staten gesteld. Kunnen Ged. Staten naar aanleiding van het bericht in de dagbladen omtrent het drama in het ziekenhuis te Santpoort, nadere inlichtingen verstrekken? Heden herdenkt de Zeereerw. Pater Alexander O.C., in het klooster der Eerw. Paters Capucijnen te IJmuiden-Oost, den dag waarop Z.Eerw. vóór 25 jaren de H. Pries terwijding ontving. In verband met den ad- vent-tyd wordt dit priesterfeest vandaag eenvoudig herdacht. De feestelijke viering is uitgesteld tot 29 en 30 December a.s. Maar dit beloven dan dagen te worden, welke èn voor den Eerw. jubilaris èn voor de parochianen van IJmuiden-Oost van groote beteekenis worden zullen. Want Pater Alexander neemt onder de bevolking van dit nieuwe IJmuiden een bijzondere en voor aanstaande plaats in en we durven gerust voorspellen, dat dit op 29 en 30 December wel heel duidelijk biyken zal. Men zal zic'n herinneren, dat wy dezen zomer een enquête hebben ingesteld om uit te vorschen, waarheen de voorkeur der Ka tholieken in Haarlem ging ten opzichte van het Middelbaar Onderwijs voor meisjes, zulks naar aanleiding van het plan der E.E. Z.Z in de Koningstraat, om een R. K. Middel bare school voor meisjes volgens het nieuwe wetsontwerp op het M. O. op te richten. De uitslag der enquête was, dat er ruim 100 antwoorden binnenkwamen. Het over- groote deel, en wel 80 pet., sprak zich uit voor een R. K. Gymnasium c.q. Lyceum voor meisjes, slechts enkele voor een Middelbare school en nog minder voor een H. B. S. In verband met een en ander hebben de Zusters van de Koningstraat, daartoe ge machtigd door het bestuur van haar Con gregatie, besloten, om naast den bestaanden toestand (dus met behoud van de middel bare school) met ingang van het nieuwe schooljaar 1929, dus 1 September a.s., met een 1ste klas van een R. K. Gymnasium voor meisjes te beginnen, mits daarvoor subsidie wordt toegestaan. Naar wy hopen zal, en daarvoor is een request by H. M. de Konin gin al reeds ingediend, dit subsidie door het Rijk verleend worden, ondanks het tydeiyk stopzetten der subsidieering van nieuw op te richten byzondere Middelbare scholen. Op grond van de zinsnede uit de Memorie van Antwoord betreffende de Onderwijsbe- grooting 1929, dat n.l. „de Regeering op het standpunt staat, dat het niet aangaat de aanvragen voor nieuwe byzondere scholen ten eenen male te weigeren, nu er zóó urgente bij zyn," vertrouwt men, dat ook voor ons bijzonder geval, waar de nieuwe school voor jeheel het aan Haarlem grenzend Roomsch Kennemerland moet dienen, een uitzondering zal worden gemaakt, evenals dit indertijd voor Alkmaar is geschied. i De vischomzet by het visschery bedrijf te IJmuiden, bedroeg in de maand November totaal 1.820.102 03 tegen 1.734.814.19 in dezelfde maand van 1927. In totaal werd tot 1 December 1928 omge zet voor een bedrag van 13.967.298.68 tegen 12.638.646.74 over hetzelfde tydvak in 1927. Een stijging dus van ruim een millioen gul den. Etn aanrijding was het gevolg Te Leiden reed gisteren de heer C. Mizee borstelfabrikant te Leiden, met zyn motor- rywiel op den hoogen Rijndyk, ter hoogte van het gesticht „De Goede Herder", onder Zoeterwoude, toen van den anderen kant n auto aan kwam rijden, met verblindende achten. Hierdoor bemerkte de heer M. niet, dat er angs den weg een wielrijder stond, die bezig was zyn lantaarn aan te steken, met .ret gevolg, dat hy den wielryder aanreed. Deze kwara er met eenige lichte schaaf wonden af, doch de heer M. sloeg over den kop, liep eenige ernstige verwondingen aan ret hoofd op, alsmede een zware hersen schudding In zorglyken toestand is hij naar het St. Zlisabethsgasthuis te Leiden overgebracht. een oppermachtige keizer blindelings uorzaamd w*»rd rfonr nnverwTb^"® 1'ri-c 1) della prima ora beteekent: van het eerste uur; dit ter onderscheiding van alles wat later naar het fascisme overge- loopen is. 2) Het eerste deel van de testo unico- uitgave verscheen reeds en wel van de hand van minister Belluzzo zelf. Het is een dik boek met uittreksels uit de rede voeringen van Mussolini, die de jeugd uit haar hoofd zal hebben te leenen. Z. Exc. kondigde bij voorbaat aan, dat hy al aan een tweede „schoolboek" begonnen Is, een „Geschiedenis van de Fascistische Revo lutie". 3) Asvero Gravelli. Br.lilla. Met een voor rede van Mussolini. Uitgave Alba. Milaan, Pater Alexander O.C. De naam van dezen priester is op byzon dere wyze verbonden met de historie van dit zeer snel gegroeide deel der gemeente Velsen. Bijna 20 jaar geleden deed Pater Alexander hier zyn intrede als kapelaan in het kloos ter en zag zich spoedig voor de taak ge plaatst om het moeilyke en uitgebreide ter rein voor het godsdienstig sociaal leven te bewerken, het geschikt te maken voor het -:aad, dat gestrooid moest worden en waar van een voorspoedige oogst moest komen. Pater Alexander toog aan het werk, ar beidde, zooals maar weinig arbeiden kunnen, zaaide en het tegenwoordige sociale leven in IJmuiden-Oost is er om te getuigen dat het niet te vergeefsch was. Het begon met de oprichting van een af- deeling van den R. K. Bouwvakarbeiders bond St. Jozef, v/elke de Pater, te zamen met den heer v. Zutphcn, oprichtte. Het toenmalige Velseroord was niet zeer groot, geen schaduw van wat het thans is; sen Vereenigingsgebouw was er niet en de eerste vergaderingen vonden plaats in het café van den lieer Jansen, aan de Kabu- straat. waar ook de R. k. Volksbond werd opgericht. Later werd het hulp-patronaatsgebouwtje weggebroken en volgde de stichting van het nieuwe en groote Patronaatsgebouw, waaraan de naam van den Pater altijd verbonden zal blijven. Vak- en middenstandsorganisaties werden in het leven geroepen, de Vrouwenbond ont stond en met dezen groei vermeerderde het werk en blijkbaar tegelijkertijd de werklust van dezen priester. Het terrein van zijn werk was hiermede Intusschen niet beperkt geworden. Ook op onderwijsgebied was de Pater werkzaam en niet het minst op het terrein van liet jeugd werk, waarop hy spoedig, evenals op zooveel ander gebied, een zeer vooraanstaande plaats innam. Dat dit alles niet zoo vlug tot stand kwam, als het hier wordt neergeschreven, Is begrij pelijk. Daar zullen heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn geweest en zeer veel vol harding moet noodig zijn om ten slotte zulk een resultaat te bereiken. En thans kan men den Pater altyd op zijn oost vinden. Op alle vergaderingen vindt men hem tegenwoordig; zijn initiatief werkt steeds onvermoeid voort en de arbeidskracht van dezen priester blijft onverminderd te midden van de sociale beweging, welke in IJmuiden gelukkig groeiende is, niettegenstaande de eigenaardige moeilykheden, welke gemeenlijk by een zoo gemengde bevolking worden on dervonden. Wy twyfelen er niet aan, of de bevolking van IJmuiden-Oost zal het sociale en geeste- lyke werk van dezen priester weten te waar- deeren. Zonder uitzondering zullen de pa rochianen daarvan bliik geven wanneer straks het feest gevierd wordt, waarvan thans de voorbereidingen worden getroffen. We hopen hierop te zijner tijd uitvoerig op terug te komen. Hieronder volgen nog eenige data: Pater Alexander (Petrus Joannes de Waard) geboren te Den Helder op 22 April '378, voltooide zyn lagere studiën op het Seraphijnsche Seminarie te Langeweg en trad -■p 3 October 1896 in de orde der Capucijners. De hoogere studiën volgde hij in de kloos ters te Helmond, 's-Hertogenbosch en Til burg, waarna hy op 19 December 1903 de 3. Priesterwijding ontving. Pater Alexander verbleef daarna enkele jaren in het klooster te Babberich, om daar na, met een kleine onderbreking, gedurende byna 20 jaar werkzaam te zyn als kapelaan in het klooster der Capucijnen te IJmuiden- Per auto van den G.G. en G-D. is naar 't Tesselschade Ziekenhuis te Amsterdam ver voerd een 38-jarige man, die op den Hem- weg met een auto rydende door de glad- neid by net uitwyken was geslipt en ln een sloot was gereden. Hij viel uit den auto en brak zyn linkerenkel. Vijf van tot 100 boete spbs 50 dagen hechtenis veroordeeld Twee andere vrygesproken Men meldt ont uit Leeuwarden: De rechtbank te eLeuwarden heeft he denmorgen vonnis gewzen in de zaak tegen een zevental gasdirecteuren, die Zaterdag 8 December hebben terechtgestaan terzake van het aannemen van gelden van de leveran ciers N. V. Wilton en N. V. Gautz. Veroordeeld werden: G. J„ 47 jaar, gasdirecteur te Huizum, tot 100 boete, subs. £0 dagen hechtenis; G. F. 44 jaar, gasdirecteur te Lemmer, tot 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis; J. L., 46 jaar, chef-fitter te St. Annapa- rochtie, tot 100 boete subs. 50 dagen hech tenis; W. v. B., gasdirecteur te Joure, tot 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis; A. S„ 49 jaar. gasdirecteur te Drachten, 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis. S. J. P., 46 jaar, gas-directeur te Frane- ker. en J. G„ 52 jaar, gasdirecteur te Gor- redijk, werden vrijgesproken. Tegen alle verdachten was door den Of ficier van Justitie 200 boete, subs. 1 maand hechtenis geëischt. By Kon. besluit is de heer prof. dr. E. van Everdingen, hoofd directeur van het Ko ninklijk Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, benoemd tot plaatsvervangend gedele geerde voor Nederland in den te Kopenha gen gevestigden Permanenten Internationa len Raad voor het onderzoek der zee. y;,ji4fe<LS De riiwiel-herstelplaats van A. J. v. R. aan de Billitonstraat te Heemstede. Boven de herstelplaats woonde het echtpaar v, R., waarvan de vrouw m de Ringvaart om het leven is gekomen. In ons nummer van gisteren hebben wy melding gemaakt van een verdacht ver drinkingsgevel, dat zich in het rustige Heemstede heeft voorgedaan, waarby de po litie misdaad niet uitgesloten achtte. De juiste lezing In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks ha f drie kwam de rijwielhersteller v. R., wonende Billitonstraat 2a. te Heem stede, van Vijfhuizen terug, alwaar hy een kaartavondje bij zyn broer had gehad. Hij was gezeten op een damesfiets. Zijn vro'jKi zat op de bagagedrager, die speciaal voor duo was Ingericht. Twee steppen waren aan het achterwiel bevestigd, terwijl een jute-zak met twee riemen op den bagagedrager was bevestigd. Even voorby het stoomgemaal de Cruquius, dear waar de weg naar Heem stede een bocht maakt en van de Ringvaart afwijkt, op den hoek, waar het woonwagen kamp staat, reed v. Ryn met zijn vrouw te water. Het spoor van den achterband wees later uit, dat ze den berm zijn opgereden. De berm was hobbelig en hard, aan den rand van het water liggen groote baksteenen. Daaren tegen was de middenweg modderig, zoodat met den kalmen gang, waarmede van R. reed een zekere zuiging het rywiel op het middenpad moest houden. Toch is hij c.a. 8 Meter over de hobbelige keien gereden. De flets kwam l^M. van den kant te lig gen, het lyk lag binnen de flets, het water is ter plaatse slechts 1.15 M. diep, zoodat v. R. zyn vrouw gemakkelijk had kunnen red den. Hij beweerde echter voorover in het water gevallen te zijn, hy kon zichzelf nau welijks redden, en zijn vrouw niet grypen. Zooals wij zeiden, was de diepte slechts 1.15 M„ v. R. is dan ook gaan staan. Iiy kon zwemmen .hoewel hy geen vaardig zwemmer genoemd mag worden. De vrouw heeft geroepen; „Hulp, hulp!" v. R/ gaf echter geen antwoord op het hulp geroep van zijn vrouw. Toen de vrouw werd opgehaald, lag zij 2 Meter van den kant. Het Is een algemeen rekend feit, dat drenkelingen wel dieper ïaar de vaargeul afzakken, doch,in geen ge- /al naar den oever terugdrijven, waaruit de ronclusie getrokken kan worden ,dat het v. Ryn mogelijk was geweest zijn vrouw te red den. Het spoor van het rijwiel wees uit, dat zy aan den linkerkant van den weg hebben gereden, dit is echter verklaarbaar, daar de weg ddfer ter plaatse beter aan den linker- kafit is te berijden. Toen v. R. eenmaal op het droge was. ging hij naar het huisje'r an den brugwachter, op c.a. 75 meter alstand van de plek des onheils. Deze rende met een dreg uit huis, waarschuw de zyn collega, die naar een dokter zou fiet sen, en was reeds vrij spoedig in staat de vrouw cp het drooge te brengen. Ze scheen bewusteloos, zoodat met kunstmatige adem haling getracht werd de levensgeesten op te wekken. De omstandigheden, waaronder een en an der zich heeft afgespeeld, was voor de politie aanleiding v. R. op het politiebureau aan een streng verhoor te onderwerpen. De offi cier van Justitie uit Haarlem heeft daaraan ook de?1 «nomen. Een bezwarende omstandigheid van v. Rijn is, dat algemeen bekend was, dat net huwe lijk der v R.'s, dat ruim IV. jaar geleden gesloten was, niet tot de gelukkigste behoor den. Het karakter van R. behoorde niet tot het meest aangename, zoodat er in huis nogal eens ruzie was. Daarnaast was v. R. korrten tyd geleden failliet gegaan, zoodat ook de geldzorgen de gespannen verhouding nog verhoogden. Soms was er hoogloopende ruzie, waarna weer de beste verstandhou ding ontstond. Een andere bezwarende omstandigheid was, dat op de plaats van het ongeval weinig wqter staat, zooals wij reeds vertelden, en het lijk der vrouw met de hand door den brugwachter van de Cruquiusbrug is opge haald. Onder leiding van inspecteur C. H. Kemper te Heemstede, is het onderzoek onmiddellijk begonnen. Toen de schijn van misdaad zich voordeed, werd het parket te Haarlem gewaarschuwd, die het onderzoek verder leidde. Tot laat in den avond was de Officier van Justitie nog ter plaatse. Het lyk van de verongelukte werd ter schouwing naar liet politiebureau overge bracht. Dr. Colenbrander verrichtte de lijk schouwing. Men verwacht, dat vandaag de toestemming tot ter-aarde-bestelling zal afkomen. Groot was natuuriyk de verslagen heid in de omgeving der woning Billiton straat. Velen der buren konden aan geen misdaad gelooven, omdat de v, R.'s zoo dikwijls te zamen uitgingen. Ook al vonden de meeste vrouwen het onverantwoordelijk, dat zij hun kindje van 14 maanden dan maar alleen in huls lieten, wat ook nu weer was geschied. Het parket stelde in de woning een uitge breid onderzoek, het laatste bezoek duurde circa 2 uur. Het kindje werd reeds vrij spoe dig door de politie toevertrouwd aan de hoede van een familielid, wonende in de Banka- straat. Er deden geruchten de ronde, dat v. R. een verhouding moest hebben met een andere vrouw, die zeer veel by hen kwam logeeren. De twee vrouwen konden echter best met elkaar opschieten, terwijl door de buren nooit bemerkt was, dat R. zich speciaal voor de logée interesseerde. Niettemin werd door de politie ook in deze richting gezocht. De in specteur Kemper begaf zich naar de woon plaats van het meisje te Vlaardingen. By de politie heeft echter de overtuiging post gevat, dat van een verhouding geen sprake kan zyn. Het betrokken meisje maakte een zeer netten indruk, daarbij was zy zwak en stum perig. Alle factoren tezamen doen echter ver moeden, dat de rondgestrooide praatjes onwaar zyn. Het is daarom raadzaam met dergelijke zaken voorzichtig te zyn, daar zoo spoedig de kroon van iemands hoofd gerukt is. Wij doelen daarmede op het meisje te Vlaardingen. Dat het huwelijksgeluk van de v. R.'s maar zeer matig was, is echter een feit. Van R. is nog steeds in arrest en zal voor- loopig nog niet op vrije voeten worden ge steld. Blijft hy echter ontkennen en komen er geen nieuwe bezwarende omstandignecen te voorschijn, dan zal slechts een veroordeeling kunnen volgen op artikel 450 van het Wet boek van Strafrecht, dat zegt: „Hy, die in staat is, zonder eigen levensgevaar, een an der, die in levensgevaar is, te redden, is op straffe verplicht de helpende hand toe te steken." Een dergelijk geval zou zich dan voor het kantongerecht moeten afspelen. De overledene was een dochter van de familie v. Mooy, Ged. Voldersgracht. Ze was algemeen geacht om haar vrooiyken aard en edel karakter. Dit wordt niet overal van Van Rijn getuigd. Laten wij hopen, dat er vry spoedig licht komt in deze duistere zaak. opdat de vele praatjes, die in de stad rondgaan, gesmoord, worden in de waarheid! Van omwonenden vernamen wy, dat het echtpaar v. R. dikwyls 's avonds uitging, om in Vijfhuizen by familieleden te kaarten, terwijl deze familieleden soms ook in Heem- ste kwamen. Meestal duurde het kaarten tot laat in den nacht. Ook Maandagavond was het echtpaar naar Vyfhuizen gegaan. De omwonenden noemden de verhouding der echtgenooten niet goed. Soms hoorden zy in den nacht lawaai en woordenwisse- De plaats aan de Ringvaart nabij de Cruquiusbrug, waar in den nacht van Maandag op Dinsdag het echtpaar R. uit Heemstede te water is gereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1