•18 f125. HET ZWARTE MONOPOLIE Het verdachte verdrinkingsgeval te Heemstede Telegraphisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 19 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17035 VIER FN TWINTIG URFN NA HET ONGEVAL I *U.~8 DE FASCISTISCHE SCHOOL - HET MATERIAAL - DE GEEST Visschershaven en Staats- visschershavenbedrijf te IJmuiden Verblindende autolichten Een R.K. Gymnasium voor meisjes te Haarlem De twist in het Prov. Ziekenhuis te Santpoort Pater Alexander O.C. BERICHT ZIJ, die zich heden op de Nieuw Uaarlemsche Courant abonnee- ren, ontvangen de nummers tot en met 31 December a.s. GRATIS. De Administratie. Het autobusverkeer met Schiphol Het s.s. „Slamat'' heden te Rotterdam Voornaamste Nieuws Prof. Dr. E. van Everdingen De uitkomsten van het Visscherijbedrijf te IJmuiden Een auto in de sloot Nadere bijzonderheden Misdaad niet uitgesloten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem FAILLISSEMENTEN Inbraak in een kantoorgebouw Telefoon No. 13866 (drielijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN? voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regal* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbel. .^Ür-^Jrac' belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel, rs Alle abonnê sop dit blad zijn ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f Qflflfl Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f7 Cf) oij een ongeval met f C_ f| gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I «UUU.* verlies van beide aimen, belde beenen of beide oogen; 1 3U." doodelijken afloop; 1 ZuU.' bij vermes van een hand, een bij verlies van een -f Cfl r; 1 vU«' AiynipTF /vOFT OP STRAFFE VAN VEPUFS VAN AU F pfgihtfN. PESCHIEDEN UITERLIJK DP-ïpN«AAI ee* voet of een oog; 11LO.' duim of wijsvinger; 1 dO.' been bij 'n breuk vanin bij verlies v. een of arm; anderen vinger. III De fascistische school natuurlijk een doodgewone staatsschool, die, als zoo veel, door de zwarthemden werd geannexeerd betreedt men niet zonder een gevoel van beklemming. Van buiten onderscheidt zich het gebouw, evenals een Italiaansch poli tiebureau, door niets van een gewoon woon huis; althans niet opvallend: want natuur- lijkt hangt er een enorme lictorenbundel boven den ingang en duidt een wapenschild de bestemming aan. Met de school is het gegaan als met de kranten: ze zijn fascistisch della prima ora 1) of, gedwongen, gefascistiseerd. De „private" katholieke school maakt daarop geen uitzondering. Aan de scholen van de uitgespuwde vorige regeering heeft het fascisme niets ver anderd. Die in aanbouw waren, heeft het afgemaakt en plechtig ingewijd op de reclamedagen der zwarte revolutie: 28 Oc tober, de Marsch op Rome; 21 April, het Feest van den Arbeid. Ten Zuiden van Napels, waar een school gebouw zijn bestaan behalve dan in de weinige steden alleen daaraan dankt, dat de betreffende schuur niet meer dienen kan voor verblijf van het vee, zegt. men, dat er hard gewerkt wordt. Dit blijkt uit niets, maar ik haast mij toe te geven, dat het reusachtig terrein, hetwelk daar braak ligt, zeker tientallen jaren van noesten arbeid vereischt, voor het de eerste resul taten toonen zal. Het cijfer der analfabeten, dat volgens de officieele statistieken onlangs nog 40 pet. der bevolking was, krimpt geleidelijk in. Niettemin doet een algemeen gebrek aan de meest elementaire schoolsche kennis lezen, schrijven en vóór alles rekenen! bij de resteerende 60 pet. van hot Itaiiaan- sche volk, dat wel kan lezen en schrijven, weinig vertrouwen hebben in den ernst van het onderwijs. Vooral daarom is het bedroevend te zien, dat de gebrachte veranderingen, waarover ik eerder sprak, zeer twijfelachtige verbete ringen blijken, daar zij alleen maar grondig onderricht verzekeren in de „wetenschap pen", die, nu ja, eigenlijk geen wetenschap- ■^en zün. Treden we dan een schoollokaal binnen, dan doet ons het materiaal wat muf en ontzettend verouderd aan. Schoolbanken, waarop de huidige Nederlandsche jonge generatie tien en vijftien jaar terug haar ABC verdouwde, ziet men in Italië alleen nog maar op de buitenlandsche stands van tentoonstellingen. Aan het onderricht in hygiëne, het verplicht stellen der aanwezig heid van een verbandkist, aan de controle op de lijfsverzorging der leerlingen, wordt nauwelijks een begin van uitvoering ge geven. Over het instituut der schoolartsen bestaan slechts vage plannen, terwijl ik mij van een tentoonstelling meen te herinne ren, dat er door een vereeniging ter be strijding van tuberculose, althans plaatse lijk, proeven mee genomen zijn. Genees kundige contróle bestaat verder in de stre ken, waar de malaria woedt; ten minste ten noorden van Napels. Deze allereerste noodzakelijkheden geschieden voor verre weg het grootste gedeelte nog steeds op initiatief van weldadige vereenigingen. Vooraan in elk schoollokaal hangt een kruisbeeld, een gevolg van de fascistische wetgeving; onder de liberale regeering was dit in de openbare scholen niet het geval. Daar onder hangt de zoogenaamde leger order van generaal Diaz ik zou er op durven zweren dat deze man het verwaande ding nooit geschreven heeft! aanvoerder van het Italiaansche offensief tegen het Oostenrijksche leger bij Vittorio Veneto: Onder het hoofd „4 November 1918, Italië heeft den oorlog tegen Oostenrijk gewon nen," volgt een belachelijk brok rethorica, dat een dorpspotentaatje best zou staan, maar dat een soldaat, en vooral een leger aanvoerder, onsterfelijk zou blameeren. In de nieuwste en thans in gebruik zijnde conterfeitsels van dit document, is de pas sage, dat Italië met den steun van Engel- sche en Fransche legerafdeelingen overwon, weggelaten. Aan beide zijden van het kruisbeeld en het gememoreerde overwinningstelegram, pronken de portretten van koning Victor Emanuel III en den duce Benito Mussolini. De schoolboeken zullen binnen korten tijd over heel het land gelijk zijn, wan neer, als verwacht, de testo unico, de eenige, gelijke tekst, gereed komt. Die testo unico is het werk van jaren. Aan vankelijk verbood men het gebruik der be staande leerboeken en zorgde voor andere in meer vaderlandslievenden geest. Na nauwelijks in gebruik genomen te zijn December 1927 werden ook deze ver boden en verzorgde men een uitgave van nog patriottischer getint materiaal. Deze uitgave werd, voor zoover ik kan na gaan, nooit in gebruik genomen. Nu wordt er gewerkt aan de derde en tot heden laatste uitgave, die, getuige het voorproefje, dat we gehad hebben 2)zacht uitgedrukt, niet van chauvinisme vrij zal zijn. Het uitgangspunt is natuurlijk het Ro- meinsche Wereldrijk. Al de voorgaande be schavingen worden eenvoudig ontkend, en Egypte, Perzië, Medië, enfin de geheele oude wereld, leert de leerling slechts ken nen als een enorme Romeinsche kolonie en als zoodanig aan Rome minderwaardig. Dat de Romeinen alles wat ze hadden, dankten aan Griekenland, ook hun zakenmenschen- verstand, hetwelk het Grieksche kunnen wat practischer toepaste, wordt absoluut ontkend, en de groote meerderheid der menschen van de huidige wetenschap, die er op wijzen, dat zelfs de beste Romein sche copieën nog door Grieken werden vervaardigd, is onherroepelijk in den ban. Dat het Romeinsche Wereldrijk na zTJn terugtocht tot Byzantium bleef voortbe staan en dat Rome er ondanks alles de hoofds ad van was, spreekt natuurlijk van zelf. Zooals ook vanzelf spreekt, dat er geen kenmerkend verschil wordt aangege ven tusschen de wereld, die later naar Rome opzag, omdat er de Paus resideerde, en de wereld, die voor Rome beefde, omdat daar een oppermachtige keizer blindelings gehoorzaamd werd door onverwinbare legioe nen. Ten slotte slikt de leerling, dat er een beetje inzakking kwam zoo op den langen duur, maar dat de geest van het oude Rome toen den wereldoorlog won en dat Mussolini precies op tijd kwam, om de zaak weer op de been te helpen. Geestig, maar toch bedroevend ook is het te zien, hoe men een student van een inrichting voor hooger onderwijs verwart met hem een verklaring te wagen van het feit, dat Duitschland, Frankrijk, Engeland, België, Holland en andere landen vrije sta ten zijn, die weliswaar rillen en beven voor Rome, maar die intusschen toch maar doen wat ze willen; al die landen waren toch eensRomeinsche koloniën. De student maakt er zich van af met een smoes. Want de nederlagen der Romei nen en den ondergang van hun Imperium leert hij niet! Voor mij ligt een stapel schoolschriften. Ik heb ze gekocht voor minder dan een halven cent per stuk. Het papier is goed, maarde omslag is niet vaderlandslie vend genoeg. En daarom moeten ze weg. En er komen andere. Hoe ze er uitzien? Ik beschik over twee soorten Het eerste draagt een teekening over de volle voorzijde van den omslag van een soldaat In standbeeldheldhaftigheidsstijl, en van een andere, die er gewoon-mensche- lijk uitziet. Het tconeel is een loopgraaf met strijdende figuren. Het onderschrift vertelt: „De geest der soldaten van Sardi nië. Ziende, dat zijn broeder door angst werd aangegrepen, naderde de soldaat Scintu hem onder een hevig vuur, toonde hem de Oostenrijksche stellingen en schreeuwde: „Herinner je, dat je naam Sc.ntu is en doe hem eer aan!" (voor een Sard is de familienaam het grootste bezit) Het tweede draagt de voorstelling van erg kwieke Italiaansche soldaten, die lam zakken van wegloopende Oostenrijkers op de hielen zitten. In het midden staat een eenbeenige, die een kruk in - de lucht zwaait. Het onderschrift vertelt: „Het heldhaftig einde van den ver minkten Toti. Voor den derden keer gewond, richt hij zich op en slingert den vluchten den vijand zijn krukken na." Beide schriften dragen voorts op de achterzijde het overwinnings-telegram, waarover ik boven sprak; ook hier is mel ding van Fransche en Engelsche hulp weg gelaten. Op de atlassen staan alle ontdekkings reizen van Italianen aangegeven en zijn die van anderen niet te vinden. Men heeft het klaar gespeeld om poolkaarten uit te geven, waar, met uitzondering van Scott, alleen Italiaansche „ontdekkers" staan, aangegeven. Amundsen wordt vermeld als iemand, die Nobile bij den tocht met de Norge, nu ja, .vergezelde. En zoo voort. -Dat de geest na deze enkele grepen in de feiten nog groote nieuwsgierigheid ver wekken zal, geloof ik niet. Ik zal er dan ook niet verder op ingaan en alleen wat rondtasten in de resultaten der „peilin gen", in casu: de enquêtes, die de regee ring nu en dan houdt ter contróle van de werking der wetten en den ijver van den onderwijzer. Van een mij onbekenden jongen van minder dan veertien jaar, ontving de heer Gravelii, die zulk een enquête leidde, het volgende antwoord: „Ik wacht op het moment, dat ik soJdaat van Italië zal zijn; ik verlang er vurig naar twintig jaren te leven om de uniform te kunnen dragen van onze helden van den Grappa en den Carso (Italiaansche slag velden in den wereldoorlog), blij mijn leven en mijn jeugd te kunnen geven voor de grootheid van het Vaderland, overal en altijd: öf aan de grens ter verdediging van onze heilige grenzen, öf ginds verre, oin in de landen van-over-zee met het zwaard en onze machtige pantserschepen en onze onverwinnelijke vliegtuigen onze beschaving en onzen rijkdom te brengen." Wie een bloemlezing van dergelijke ont boezemingen verlangt, raad ik mijn eigen bron aan. 3) Daar staan er genoeg in. De laatste dezer enquêtes, waarvan de resultaten bekend zijn, werd gehouden onder de meisjes van zeven tot negen jaar De vraag was: „Wat denk je van den duce?" De antwoorden waren van heel anderen aard, dan die der jongens, waar van ik werkelijk geen „speciale" aanhaalde, en getuigden van meer practische waardee ring. Zoo geeft de grootste helft der meisjes als reden harer gehechtheid aan Mussolini op, „dat hij de werkloosheid zoo fel be streed" en „dat hij zoo veel van de kinderen houdt" en „dat hij ons allemaal brood ge noeg probeert te geven". Een gering aantal acht het een verdienste, „dat hij Italië zoo groot heeft gemaakt". Antwoorden in moord- bloed-en-brandstijl kwamen bijna niet binnen. Een gelukkig verschijnsel, maarhoe lang nog? Boven zeide ik al, dat de onder wijzeressen, die nu op alle meisjesscholen haar diensten verrichten, verdwijnen gaan. En wat voor „Kenau's" er uit meisjes te vormen zijn, het wordt ons al op zoo be droevende wijze gedemonstreerd door de „Piceoie" en „Giovane Italiane". Doch daarover later. Dit hoort niet bij de school. Ten minste Neen, later. J. H. De desbetreffende wetsontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen In de vergadering-der Tweede Kamer kwa men gisteren terstond na opening der bijeen komst aan de orde de wetsontwerpen tot wij ziging van den tak van rijksdienst, omvat tende de visschershaven te IJmuiden, voor een beheer als bedoeld in art. 88 der Comp tabiliteitswet (Staatsblad 1929, No. 259) en de begrooting van het staatsvisschershaven- bedrijf te IJmuiden voor 1929. Eenige leden voerden naar aanleiding hier van het woord. Sprekende over het eerste der twee wets ontwerpen, zeide de heer VAN GIJN (V.B.) zich er over te verheugen, dat de Minister thans een oplossing heeft gevonden van de moeilijkheden. Hij wijst er echter op, dat er nog een groot tekort is op de exploitatie van de haven en dat de rechten deze niet kunnen dekken. Voorts meent spr., dat men niet moet terugkeeren tot het tijdstip, dat er win sten worden gemaakt op de exploitatie. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN DE VEGTE, kon zich hiermede vereenigen. Het eerste der twee wetsontwerpen werd daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen, waarna aan de orde kwam de be grooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1929. Bij de algemeene beschouwingen voerde de heer v. d. BILT (R.K.) het woord. Spr. klaagde over de hooge canons der rijksgron- den, waarvoor de uitbreiding van IJmuiden onmogelijk wordt gemaakt. Bouwrijpén grond verkoopt men voor 5., terwijl de canon van deze gronden uitgaat vah een waarde van 12. tot 24. Daarbij worden de meest be zwarende erfpachtsvoorwaarden vastgesteld. Na zestig jaar komt de volle eigendom der opstallen aai- den Staat. Ook omtrent het gebruik van de opstallen worden bezwarende voorwaarden gemaakt. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN DER VEGTE, zeide deze opmer kingen over te zuilen brengen aan den Minister van Financiën. Het betreft hier domeingrond. De heer VAN DE BILT dankte den Minis ter voor zijn toezegging. Daarna werden de algemeene beschou wingen gesloten en de begrooting artikels gewijs behandeld. Bij artikel 7 besprak de heer VAN DE BILT een post van 36.000 voor den aanleg van spoorrails in de Aehterhavenstraat. Men gaat daarbij de klinkers opbreken en die ver vangen door dure, vierkante grès-keien. De MINISTER antwoordde, dat de1 aanleg van het spoorlijntje nog in onderzoek is. Om trent de béstrating heeft de dienst een andere opvatting dan de heer Van de Bilt. Ten slotte werd de begrooting zonder hoofdelijke Stemming aangenomen. Etn aanrijding was het gevolg Te Leiden reed gisteren de heer C. Mizee borstelfabrikant te Leiden, met zijn motor rijwiel op den hoogen Rijndijk, ter hoogte van het gesticht „De Goede Herder", onder Zoeterwoude, toen van den anderen kant 'n auto aan kwam rijden, met verblindende lichten. Hierdoor bemerkte de heer M. niet, dat ar langs den weg een wielrijder stond, die bezig was zijn lantaarn aan te steken, met het gevolg, dat hij den wielrijder aam-eed. Deze kwam er met eenige lichte schaaf wonden af, doch de heer M. sloeg over den kop, liep eenige ernstige verwondingen aan het hoofd op, alsmede een zware hersen schudding In zorglijken toestand is hij naar het St. Eiisabethsgasthuis te Leiden overgebracht. Men zal zich herinneren, dat wij dezen zomer een enquête hebben ingesteld om uit te vorschen, waarheen de voorkeur der Ka tholieken in Haarlem ging ten opzichte van het Middelbaar Onderwijs voor meisjes, zulks naar aanleiding van het plan der E.E. Z.Z. in de Koningstraat, om een R. K. Middel bare school voor meisjes volgens het nieuwe wetsontwerp op het M. O. op te richten. De uitslag der enquête was, dat er ruim 100 antwoorden binnenkwamen. Het over- groote deel, en wel 80 pet., sprak zich uit voor een R. K. Gymnasium c.q. Lyceum voor meisjes, slechts enkele voor een Middelbare school en nog minder voor een H. B. S. In verband met een en ander hebben de Zusters van de Koningstraat, daartoe ge machtigd door het bestuur van haar Con gregatie, besloten, om naast den bestaanden toestand (dus met behoud van de middel bare school) met ingang van het nieuwe schooljaar 1929, dus 1 September a.s., met een 1ste klas van een R. K. Gymnasium voor meisjes te beginnen, mits daarvoor subsidie wordt toegestaan. Naar wij hopen zal, en daarvoor is een request bij H. M. de Konin gin al reeds ingediend, dit subsidie door het Rijk verleend worden, ondanks het tijdelijk stopzetten der subsidieering van nieuw op te richten bijzondere Middelbare scholen. Op .grond van de zinsnede uit de Memorie van Antwoord betreffende de Onderwijsbe- grooting 1929, dat n.l. „de Regeering op het standpunt staat, dat het niet aangaat de aanvragen voor nieuwe bijzondere scholen ten eenen male te weigeren, nu er zóó urgente bij zijn," vertrouwt men, dat ook voor ons bijzonder geval, waar de nieuwe school voor geheel liet aan Haarlem grenzend Roomsch Kennemerland moet dienen, een uitzondering i zal worden gemaakt, evenals dit indertijd voor Alkmaar is geschied. Vragen aan Ged. Staten De heer M. de Hartogh, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, heeft de volgende vraag aan Ged. Staten gesteld. Kunnen Ged. Staten naar aanleiding van het bericht in de dagbladen omtrent het drama in het ziekenhuis te Santpoort, nadere inlichtingen verstrekken? Heden herdenkt de Zeereerw. Pater Alexander O.C., in het klooster der Eerw. Paters Capucijnen te IJmuiden-Oost, den dag waarop Z.Eerw. vóór 25 jaren de tl. Pries terwijding ontving. In verband met den ad- vent-tijd wordt dit priesterfeest vandaag eenvoudig herdacht. De feestelijke viering is uitgesteld tot 29 en 30 December a.s. Maar dit beloven dan dagen te worden, welke èn voor den Eerw. jubilaris èn voor de parochianen van IJmuiden-Oost van groote beteekenis worden zullen. Want Pater Alexander neemt onder de bevolking van dit nieuwe IJmuiden een bijzondere en voor aanstaande plaats in en we durven gerust voorspellen, dat dit op 29 en 30 December wel heel duidelijk blijken zal. Een niet goede brug De heer Klaas de Vries, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, heeft aan Ged. Staten de volgende vragen gesteld: Achten Ged. Staten het in overeenstem ming met hun bestuurstaak, dat zij bij het verleenen van de concessies aan de K.L.M. en den heel- Van Poelgeest, tot 't instellen en onderhouden van een autobusdienst Amster damSchiphol v.v. zich ten aanzien van de bij hen bekende onvoldoende draagkracht en den algeheel slechten toestand van de brug over de Ringvaart bij Sloten vergenoegd hebben met: a. de mededeeling aan concessionafissen, dat deze brug in onvoldoenden staat ver, keert; b. het in overweging geven, te trachten, daarin verbetering te verkrijgen? Zoo neen, boe denken Ged. Staten in de toekomst in dit en dergelijke gevallen te handelen? Het stoomschip „Slamat" op weg van Batavia naar Nederland werd hedenmiddag te 2 uur te Rotterdam verwacht. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de Indische begroeting behandeld. In de avondvergadering der Tweede Kamei werd de behandeling der begrooting van Defensie voortgezet. Donderdag a.s. zal de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd behandeld. „Horecaf" heeft besloten rich by de Cen trale vereeniging voor den GedistUleerd- handel aan te sluiten. De ministers van Financiën en Arbeid, Handel en Nijverheid hebben een commissie ngesteld tot onderzoek der moeilijkheden bij de exploitatie van de met steun van het Rijk gebouwde woningen. De Hooge Raad van Arbeid heeft advies uitgebracht inzake den wekeiykschen rust dag voor transportarbeiders. De Prov. Staten van Noord-HoUand heb ben met 532 stemmen besloten tot den bouw eener nieuwe clectrische centrale te IJmuiden. De kosten zijn op 12 millioen geraamd. Een verdacht verdrinkingsgeval in Heem stede. Het conflict tusschcn Bolivia en Para>- guay. Bemiddeling door de Pan-Amerikaan- sche Conferentie, De Volkenbond wordt niet bijeengeroepen. De verkiezing van Dr. Borms ongeldig verklaard. De liberaal, mr. Baelde, gekozen verklaard. 150 Fransche intellectueelen dringen aan op herziening van het verdrag van Versailles. Mussolini, minister van Koloniën. Thans acht portefeuiUes onder zijn beheer. De opstand in Afghanistan. Moet Aman OeUah aftreden? Een nieuw Engelsch-Chineesch verdrag tot stand gekomen. Bij Kon. besluit is de heer prof. dr. E. van Everdingen, hoofd-directeur van het Ko ninklijk Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, benoemd tot plaatsvervangend gedele geerde voor Nederland in den te Kopenha gen gevestigden Permanenten Internationa len Raad voor het onderzoek der zee. De visehomzet bij het visscherijbedrijf te IJmuiden, bedroeg in de maand November totaal 1.820.102.03 tegen 1.734.814.19 in dezelfde maand van 1927. In totaal werd tot 1 December 1928 omge zet voor een bedrag van 13.967.298.68 tegen 12.638.646.74 over hetzelfde tijdvak in 1927. Een stijging dus van ruim een millioen gul den. Per auto van den G.G. en G-D. is naar 't Tesselschade Ziekenhuis te Amsterdam ver voerd een 38-jnrlge man, die op den Hem- weg met een auto rijdende door de glad heid bij het uitwijken was geslipt en ln een sloot was gereden. Hij viel uit den auto en brak zijn linkerenkel. 1) della prima ora beteekent van het eerste uur; dit ter onderscheiding van alles wat later naar het fascisme overge- loopen is. 2) Het eerste deel van de testo unico- ui'gave verscheen reeds en wel van de hand van minister Belluzzo zelf. Het is een dik bóek mët uittreksels uit de rede voeringen van Mussolini, die de jeugd uit haar hoofd zal hebben te leenen. Z. Exc. kondigde bij voorbaat aan, dat hij al aan een tweede „schoolboek" begonnen is, een „Geschiedenis van de Fascistische Revo lutie". 3) Asvero Gravelii. Balilla. Met een voor rede van Mussolini. Uitgave Alba, Milaan, 1926. In ons nummer van gisteren hebben wij melding gemaakt van een verdacht ver drinkingsgeval, dat zich in het rustige Heemstede heeft voorgedaan, waarbij de po litie misdaad niet uitgesloten achtte. In den nacht van Maandag op Dinsdag kwam de rijwielhersteller v. R-, wonende Billitonstraat 2a te Heemstede, van Vijfhui zen terug, alwaar hij bij kennissen een ver- jaringsbezoek had gebracht. De terugtocht geschiedde per damesfiets langs de Ring vaart. De 29-jarige vrouw van4 v. Rijn zat op den bagagedrager. Even voorbij het stoomgemaal De Crucquius, daar waar de weg naar Heemstede een bocht maakt en van de Ringvaart afwijkt, op den hoek, waar het Woonwagenkamp staat, reed v. Rijn met zijn vrouw te water. Zelf kon hi) uit het water kruipen maar ging om zijn vrouw te redden den brugwachter van de Crucquiussluis waarschuwen. De omstandigheden, waaronder een en ander zich afgespeeld heeft, was voor de po litie aanleiding v. R. op het politiebureau aen streng verhoor te doen ondergaan. De officier van Justitie uit Haarlem heeft daaraan ook deelgenomen. Een bezwarende omstandigheid voor v. Rijn is dat algemeen bekend was, dat het hu welijk der v. R's dat ruim W% jaar geleden gesloten was, niet tot de gelukkigse behoorde. Het waren twee opvliegende elementen, zoo als ons door goede kennissen van hen werd medegedeeld. Soms hoogloopende ruzie, waarna weer de beste verstandhouding ontstond. Een andere bezwarende omstandigheid was dat op de plaats van het ongeval weinig water staat, en het lijk der vrouw niet ver van den kant met een dreg voor den brug wachter van de Crucquisbrug is opgehaald Na het ongeval is de Heemsteedsche poli tie door den brugwachter gewaarschuwd, die direct onder leiding van inspecteur C. H. Kemper het onderzoek aanving. Toen de schijn van misdaad zich voor deed, werd' het parket te Haarlem gewaar schuwd, die het onderzoek verder leidde. Tot laat in den avond was de officier van Jus titie nog ter plaatse. Het lijk van de verongelukte werd ter schouwing naar het politiebureau overge bracht. Dr. Colenbrander verrichtte de lijk- schouwing. Groot was natuurlijk de verslagenheid in de omgeving der wening, Billitonstraat. Velen der buren konden aan geen mis daad gelooven, omdat de v. R's zoo dikwijls te zamen uitgingen, ook al vonden de mees te vrouwen het onverantwoordelijk, dat zij hun kindje van 14 maanden dan maar al leen in huis lieten, wat ook nu weer was ge schied. Het parket stelde in de woning een uit gebreid onderzoek in, het laatste bezoek duurde circa 2 uur. Het kindje werd toe vertrouwd aan de hoede van een familielid, wonende in de Bankastraat. Pater Alexander O.C. De naam van dezen priester is op bijzon dere wijze verbondeh met de historie van dit zeer snel gegroeide deel der gemeente Velsen. Bijna 20 jaar geleden deed Pater Alexander hier zijn intrede als kapelaan in het kloos ter en zag zich spoedig voor de taak ge plaatst om het moeilijke en uitgebreide ter rein voor het godsdienstig sociaal leven te bewerken, het geschikt te maken voor het zaad, dat gestrooid moest worden en waar van een voorspoedige oogst moest komen. Pater Alexander toog aan het werk, ar beidde, zooals maar weinig arbeiden kunnen, zaaide en het tegenwoordige sociale leven in IJmuiden-Oost is er om te getuigen dat het niet te vergeefsch was. Het begon met de oprichting' van een af- deeling van den R. K. Bouwvakarbeiders bond St. Jozef, welke de Pater, te zamen met den heer v. Zutphen, oprichtte. Het toenmalige Velseroord was niet zeer groot, geen schaduw van wat het thans is; een Vereenigingsgebouw was er niet en de eerste vergaderingen vonden plaats ln het café van den heer Jansen, aan de Kabu- straat, waar ook de R. K. Volksbond werd opgericht. Later werd het hulp-patronaatsgebouwtje weggebroken en volgde de stichting van het nieuwe en groote Patronaatsgebouw, waaraan de naam van den Pater altijd verbonden zal blijven. Vak- en middenstandsorganisaties werden In het leven geroepen, de Vrouwenbond ont stond en met dezen groei vermeerderde het werk en blijkbaar tegelijkertijd de werklust van dezen priester. Het terrein van zijn werk was hiermede intusschen niet beperkt geworden. Ook op onderwijsgebied was de Pater werkzaam en niet het minst op het terrein van het jeugd werk, waarop hij spoedig, evenals op zooveel ander gebied, een zeer vooraanstaande plaats innam. Dat dit alles niet zoo vlug tot stand kwam, als het hier wordt neergeschreven, is begrij pelijk. Daar zullen heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn geweest en zeer veel vol harding moet noodig zijn om ten slotte zulk een resultaat te bereiken. En thans kan men den Pater altijd op zijn post vinden. Op alle vergaderingen vindt men hem tegenwoordig; zijn initiatief werkt steeds onvermoeid voort en de arbeidskracht van dezen priester blijft onverminderd te midden van de sociale beweging, welke ln IJmuiden gelukkig groeiende is, niettegenstaande de eigenaardige moeilijkheden, welke gemeenlijk bij een zoo gemengde bevolking worden on dervonden. Wij twijfelen er niet aan, of de bevolking van IJmuiden-Oost zal het sociale en geeste lijke werk van dezen priester weten te waar- deeren. Zonder uitzondering zullen de pa rochianen daarvan blijk geven wanneer straks het feest gevierd wordt, waarvan thans de voorbereidingen worden getroffen. We hopen hierop te zijner tijd uitvoerig op terug te komen. iihuimii»; Barometerstand 9 uur vm.: 7.79 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.16. barometerstand 778,6 m.M. te barometerstand 748,4 m. M. te Hoogste Stettin. Laagste Isafjord. Meest zwakke wind uit Zuidelijke rich tingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Hieronder volgen nog eenige data: Pater Alexander (Petrus Joannes de Waard) geboren te Den Helder op 22 April 1878, voltooide zijn lagere studiën op het Seraphijnsche Seminarie te Langeweg en trad op 3 October 1896 in de orde der Capucijners. De hoogere studiën volgde hij in de kloos ters te Helmond, 's-Hertogenbosch en Til burg, waarna hij op 19 December 1903 de H. Priesterwijding ontving. Pater Alexander verbleef daarna enkele jaren in het klooster te Babberich, om daar na, met een kleine onderbreking, gedurende bijna 20 jaar werkzaam te zijn als kapelaan 'in het klooster der Capucijnen te IJmuiden- OrtBfc FAILLISSEMENTEN VAN 18 DEC. 1928 N. van Strien, aannemer van betonwerk te Haarlem, Lange Poellaan 22; curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. K. Visser, expediteur te Haarlem, N. Kerks- plein 26; curator Mr. Dr. F. A. Byvoet, alhier. G. A. Stam, banketbakker te Schoten, Overtonstraat 43; curator Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. P. Maljaars, schoenwinkelier te Aerden- hout, gem. Heemstede; curator Mr. L. H. Venhuizen te Heemstede. Geëindigd is het faillissement, door het verbindend worden der uitdeelingslijst van C. W. van Steyn, timmerman te Hillegom; cu rator Mr. M. van Toulon van der Koog, drllii6r KERSTVACANTIE Op 25 December en 1 Januari a.s. zulle? geen terechtzittingen der Civiele Kamer gr houden worden. Gisternacht hebben inbrekers alles over hoop gehaald in een kantoorgebouw op de Keizersgracht bij de Vijzelstraat te Amster dam. Vermoedelijk hebben de mannen zich laten insluiten in de bergplaats van het kantoorgebouw daar althans van braak aan de buitendeuren niets is te merken! Zij hebben echter geen grooten buit be haald. De brand"kast, welke zij getracht heb ben open te breken, bevatte zoo goed al» niets van waarde. De daders zijn echte nog niet door de politie gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1