Stadnieuws AMSTERDAMSCHE BEURS GMEQüE-KOEISEi GIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 VOOR DE STILLE ARMEN MUZIEK fïaarlems Klein a Capella Koor Verkeersongevallen Tegen de tram gereden Rijwieldiefstal BURGERLIJKE STAND Filmvoorstelling voor arme kinderen Jubileum Uit de raadzaal Weldadigheidspostzegels VAN ONZE RECHTBANK Brandje Dr, J. F. M. Sterck Autobusdiensten Nazorguitvoering: Het verdrinkingsgeval te Heemstede Het Bachconcert Gouden echtpaar Heropening zaak Nederlandsch Tooneelverbond Cursus in autogeen lasschen LAATSTE NIEUWS Ernstige autobotsing De Belgische Kroonprins en Prinses Astrid in In-dié De toestand va# den Koning De schadevergoeding Sigrid Undset in haar geboorteplaats Een protest Verpleegster, die kinderen mishandelde Brand „Onder de St. Maarten" OVERVEEN HEEMSTEDE Vischkotter geramd en gezonken Ernstige gasontploffing Een vuurgevecht met twee bandieten Auto in een ravijn gestort MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNIBANK Het lijk van capt. Marden gevonden De kroning van Koning Zogoe voor de vierde maal uitgesteld Nieuwe branden te Berlijn 237 160 169 1 170 1 293% 421% 161 193 775 1 763 213% 155% 20% 220 217% 154 385% 225 b 403% 166 232% 158 59% 180 91 125% 68 f 11% 80% 77 94'" 234 198 b 185% 209% 35 673% 368 93% 152 132 1 520% 436% 174 507% 142 b 210 75 33 86 67% 101141 102% 1 100% 99% 237 160 169 1691 295 %-6 422 163-5 193 7801 774 216 1521 386 403-4 167 231 126 63 11% 80% 77L, 200 b 6% 35% 67% 95 1531 1331 577% 435 172-3 507% MEDEGEDEELD DOOR Haarlem - Amsterdam DE SFAARNEBANK De toestand van grootvorst Nicolaas ernstig Van H. B2.50 Deze intieme kunstavond, mèt een enkel wjcrd door den voorzitter van bovengenoemd ensemble ingeleid, was druk bezocht. En al was bet er koud, het was er, juist door de verwarmende muziek en de prettig dansende lichtjes van den kerstboom, toch gezellig. En wat de accoustiek van het zaaltje betreft, die mag er best wezen. Zoowel de koor- als de solozang komt er uitstekend tot z'n recht. Aileen zouden we de rollen om willen kee- ren. en was het misschien ook voor vele aanwezigen, die vooraan zaten, prettiger ge weest. indien het koortje en de solisten ach ter in de zaal gelijkvloers waren gebleven, terwijl dan het wel zeer hooge podium als iaicon dienst had kunnen doen. Doch. mo gelijk zijn hier bezwaren tegenen we willen er ons verder dan ook niet in verdie pen. Maar wat dezen avond ten beste werd ge geven, kon ons zeer goed bevredigen. Het gemengde koortje, dat onder leiding staat van den heer Hoogerwerf, zong de verschil lende Kerstliederen frisch en pittig, 'n En kele maal, althans voor de kleine zaalruimte, wat al te forsch van klank, maar meeren- deels zuiver en met overgave. De bewerking van „Stille Nacht'' 'door Nico Hoogerwerf kunnen we niet dan loven. Ze is In hooge mate origineel, en het eenige bezwaar, dat we er tegen zouden hebben ls het zingen van de woorden van het „O denneboom" door de le tenoren: de muziek alleen, en dan geneuried, zooals ook de andere partijen dat met de andere kerstmelodieën als bege leiding doen, zou zeker nog fraaier klinken: dit vooral, omdat de woorden van de be kende melodie wat profaan aandoen tegen over den tegenzang, die van diep religieuze strekking is. Een melodie alleen, mits met de noodige wijding gezongen, kan dit nooit zijn. Van dit pittig geleide gemengde koortje hoorden we verder nog Maria's Wiegelied van Max Reger en een door den bekenden Belgischen toondichter Gevaert getoonzette „Cantique de Noël". 't Reger-nummer leek ons voor 'n Wiegelied wat al te forsch van toonontwikkeling, hoewel 't slot ons door het fijne piano toch even pakte: het Fran- sche lied, waarvan de uitspraak, evenals van het Dultsche, 'n enkel moment nog wel 'ns wat te wenschen overliet, stond in ver tolking gelijk met het door den heer Hoo gerwerf bewerkte „Stille Nacht". Het klonk frisch en de accoorden stonden, vooral bij het mooi doorwerkte refrein, statig opge bouwd. Het applaus was dubbel en dwars verdiend. Het Dameskoortje, waarover mej. Corry Bijster den schepter zwaaide, zong met min der zuiverheid dan het groote ensemble, 't Wilde ons voorkomen, dat de partijen wat aarzelend werden voorgedragen, juist alsof er zwakkere zusters onder stonden, 't Kerst lied van Philip Loots klonk ons van 't geen we hoorden, het beste. „Zondag", van Julius Röntgen, waarvan de toonschakéering nogal zware eischen stelt aan toonreinheid, was ui. .der goed, maar toch bevredigend. Ter afwisseling declameerde de heer Claes Slikker „Ase's dood', een fragment uit Ib sen's Peer Gynt, op woorden van Adema van Scheltema, terwijl de sterfscène door de bekende muziek van Grieg werd onder streept. Jammer, dat de uitspraak van den heer Slikker hier en daar wat vol is, zoodat hij niet steeds even verstaanbaar is. Doch de dictie en de toonbuiging waren ♦aak van groote Innigheid, wat vooral in de weergave van de moeder-rol tot uiting kwam. Peer Gynt's figuur zelve denizen we ons bruusker, pittiger nog dan de heer Slikker haar ons wist uit te beelden. Dan waren er nog twee solisten: de hoer Jan Hoeben, een zeer goed violist, met temperament en goede techniek, die ons de deze week reeds gehoorde D-dur ionate van Vivaldi voorspeelde en de Ro mance in f-dur van Beethoven, en waarover me dus wel niets meer behoeven te zeggen: en voorts mej. Corry Bijster, sopraan, die een vijftal liederen zong. Mogelijk was de zangeres 'n weinig zenuwachtig, maar waar lijk, met de stemmiddelen waarover zij be schikt, behoeft ze dit niet te zijn. Ze heeft een mooi, vol geluid, dat goed draagt, goed zit en vol glans is. Ze kan dit meer uit putten dan ze gisteravond deed, en liederen als het „Klokkenkerstlied" van Bonset en ,Het Lied der Engelen" van Philip Loots ge rust wat breeder en wat minder gejaagd zin gen. Ze zou er voorzeker nog meer succes mee oogsten dan ze nu al had. Ook het solo-mannenkwartet „Euphonia" verleende als steeds z'n hooggewaardeerde medewerking. Den lof van dit waarlijk goed samenklinkende ensemble behoeven we waar lijk niet meer te bezingen, dat doen ze door hun zang zelf, want wat ze ten beste geven is af en goed. De hear Jacob Bijster begeleidde de sopraan-soliste en den violist vlot en accu raat, waar 't moest pittig en zelfstandig. En wanneer we dan nog aantippen dat allen uitbundig succes hadden en bloemen iet applaus nog kwamen onderstrepen, dan meenen we aan dezen goed geslaagden intie- men kunstavond alle recht te hebben laten wedervaren, en te mogen zeggengaarne tot een volgenden keer. J. S. De 30-jarige J. M. J., Spaanschevaart- straat 44, reed gisterenavond 6 uur per rijwiel op de trambaan onder de viaduct bij pen Kruisweg te Haarlem in de richting van het Kennemerplein. Van de tegenoverge stelde richting naderde een tram. Daar hij ïchter een auto hoorde, bleef J. op de tram baan* met het gevolg, dat hij tegen de tram reed. Hij werd tegen den grond geslagen. Per ziekenauto werd hij naar het St. Elisa- bethsgasthuis vervoerd; hij heeft vermoede lijk een hersenschudding. Uit een portiek van een woning in de Patrimoniumstraat is gisteren een rijwiel ontvreemd. Ondertrouwd: 19 December, B. Verdoes en G. Rijbroek; J. van Ake en W. J. Bak ker; A. J. de Bruin en G. Breuker; J. Zwart en J. T. Ditmar; A. van Kessel en I. M. Hanhart; A. F. W. Huzemeier en A. C. C. Sedel. Getrouwd: 19 December: Q. H. Huijs- mens en A. J. Bronmeijer; I. A. Doezie en C. Zwitser; A. van den Heuvel en F. Ha- linga; G. A. O. Lammertsma en A. J. Bolle; H. Rouwenhorst en M. Nieuwdorp; F. van Berkum en H. M. Kruisman; A. Maartense en E. van Alphen. Geboren: 16 December: M. G. W. Bin- delsKorremans, dochter; 18 December: I. C. M. van AssemaDekker, dochter; 19 December: G. Oostmeijer-Schreuder, dochter; 18 December: W. Bouma-nSteijl, zoon, 15 December: C. E. Reigersman—Vollgraff, dochter; 18 December: M. C. Limbach Drogtrop, zoon; 16 December: M. A. F. KransStevens, dochter. Overleden: 18 December: M T. Emmer— Verhoeven, 30 jaar, Oostvest; 17 December. E. Smit, 72 jaar, Duvenvoordestraat. De directie van het Rembrandt-Theater heeft de aardige gedachte gehad een extra filmvoorstelling te willen geven voor arme kinderen. Deze voorstelling zal plaats hebben Zaterdagmorgen 29 December. Er zullen wor den vertoond eenige goede kinderfilms, ter wijl een poppenkast en een goochelaar er tusschendoor de jeugd zullen amuseeren. Het Kerstmannetje zal een bezoek aan de bios coop brengen en een tractatie meenemen. Een groot aantal vrijbiljetten is hiervoor reeds verzonden. Dinsdag 25 December a.s. herdenkt de heer D. Smink, den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé Zo nen in dienst trad op de afd. drukkerij als drukker. Den laatsten tijd is hij als hand- persdrukker op de Chemigraphie werkzaam- Met het oog op de feestdagen zal het jubileum Zaterdag 22 Januari herdacht worden bij bovengenoemde firma. Uit ons raadsverslag blijkt, dat gisteren cfe burgemeester de stenografen van het bureau d'Oliveira bedankt heeft voor hun werk, om dat zij niet meer In den raad zouden terug- keeren. Naar wij vernemen, heeft het ge meentebestuur met het Bureau-Stemmer In Amsterdam een nieuw verband afgesloten voor het leveren van het stenografisch ver slag. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de levering van het gesprokene zeer veel vertraging ondervond. Hierin zou alleen verbetering gebracht kunnen worden door een veel hooger salaris toe te kennen. B. en W. konden dan echter goedkooper terecht. •Vandaar de verandering. Ook dit jaar wenscht de Armenraad wederom een woord van warme aanbeveling te plaatsen ten behoeve van den verkoop der kinderpostzegels en briefkaarten. Wanneer een ieder in de komende feest dagen van deze postzegels gebruik maakt, dan zal een belangrijk bedrag ten bate van het bescherming en hulpbehoevende kind worden ontvangen, waardoor de financieele zorgen van hen, die zich met groote toe wijding aan u.t werk geven, zullen worden verlicht. We vertrouwen, dat allen gaarne zullen medewerken voor dit schoone en sympa thieke doel en dat de opbrengst van den verkoop der kinderpostzegels en briefkaar ten te Haarlem, die van het vorige jaar verre zal overtreffen. Het bestuur van den Armenraad te Hr.arlem: Mr. dr. W. P. Vis, Voorzitter Mr. R. C. BAKHUIZEN V. d. BRINK P. J. VAN KESSEL Mr. J. W. KOOL W. KORVINUS F. H. SMIT G. WOLZAK Mi'. P. E. BARBAS, Secretaris VERDUISTERING VAN 20.000 Oneerlijke boekhouder voor dc rechtbank Eenigen tijd geleden, deden wij melding van verduistering van 20.000 ten nadeele van een bankinstelling hier ter stede. Het mocht de Haarlemsche recherche gelukken den boekhouder, die van de verduistering verdacht werd, te Keulen aan te houden. Hedenmorgen stond de boekhouder terecht voor de Haarlemsche Rechtbank. Op onder scheidene data had hij een totaal van 20.000 weten te verduisteren. Verd. was verscheidene jaren als boekhouder bij de bankinstelling werkzaam en ging ook wel groote wissels innen. Hij droeg het ontvan gen geld niet af en eigende het zich toe, kocht er o.a. een niéuwen auto voor. De directeur van de bankinstelling ver telde dat verd. reeds 10 jaar bij hem werk zaam was. Hij salarieerde hem met 100 in de maand. In de dagvaarding wordt van verduiste ring van 2000 gesproken, het ls echter zeker, dat over een tijd van 3 jaar minstens 15.000 verduisterd is, maximum 20.000. Specuïeeren deed verd. niet, hij kocht wel auto's op, maakte die wat mooier, om ze daarna met winst te verkoopen. De verdediger, Mr. L. G. van Dam, merkt op, dat verd. in den beginne wel speculeerde en ongv. 9000 verloor. Spr. vraagt nu, of de getuige zich nooit heeft afgevraagd, waar verd. dat van deed. De president vindt het gevaarlijk, spe culatie door een boekhouder in het bank bedrijf toe te staan. Toen een kleine verduistering uitkwam, werd. v. d. R. niet op straat gezet, maar in staat gesteld door inhouden van salaris het verduisterde af te lossen. Baaruit verklaar de get. dat hij den verd. zulk een klein sa laris gaf. Hij had hem ook kunnen ontslaan. Wanneer verd. wissels meenam om te in nen, moest dit worden aangeteekend in het wisselkasboek, dit deed verd. niet. De officier heeft het reclasseeringsrap- port ontvangen; dat luidt zeer gunstig. Wel iswaar was het salaris veel te laag, maar dit gaf verd. toch niet het recht minstens 5000 per jaar te verduisteren. De officier eischt een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger zegt, dat verdachte de wis sels en kwitantiën verduisterd heeft, soms nog lang onder zich gehouden, later inde hij het geld. Op het moment, dat hij dus de wissels uit de wisselportefeuille nam, was er sprake van verduistering. Verdediger ge looft niet, dat het ten laste gelegde bewezen is en vraagt primair vrijspraak. Verdachte heeft zichzelf opgewerkt tot boekhouder, zijn jongensleven was niet zeer gelukkig. De auto-affaire werkte niet mee aan de welgesteldheid van verd., daarbij is verd. niet alle gelegenheid onthouden zich het verloren geld wederrechtelijk toe te eigenen. Het gezinsleven van verd. was altijd goed, de toestand van zijn vrouw ls niet roos kleurig, daarnaast heeft hij 3 kinderen, waarvoor hij nog te zorgen heeft. Pleiter vraagt dus vrijspraak, subs, de uiterste cle mentie. Uitspraak 3 Januari 1929. In een in aanbouw zijnde villa aan de Julianalaan brak gisterenavond half zeven brand uit. De oorzaak lag in de centrale verwarming, waarvan de buizen nog niet geïsoleerd waren, zoodat de vloer vlam vatte. Een deel van de betimmeringen werd door den brand beschadigd. De brandweer van Bloemendaal was het voor spoedig meester. Naar wij reeds meldden hoopt de heer Dr J. F. M. Sterck den 3en Januari a.s. zijn zeventigsten verjaardag te vieren. De heer Sterck zal echter in het begin van het vol gend jaar buitenslands zijn en ook geen re ceptie houden. De Prov. Staten van Noord-Holland heb ben vergunning verleend aan de heeren N. A. v. d. Hoff en J. Ton, te Graft, tot het uit breiden van den door hen geëxploiteerden autobusdienst van Alkmaar naar Spijkerboor en terug tot Purmerend en terug. Ten bate van de Nazorg voor onvolwaar- digen werd Proza en Poëzie bereid gevonden een uitvoering te geven. Behalve het benoo- digde geld gaf deze avond nog een batig saldo van ruim 500. De verdachte bevindt zich nog steeds op het politiebureau te Heemstede. Hij blijft alle schuld ontkennen. De politie is nog bezig met enkele bijzonderheden te onderzoeken. Het slachtoffer van het verdrinkingsgeval wordt morgenochtend half tien begraven. In mijn verslag van het Bachconcert, dat in het nummer van de N. H. Crt. van giste renavond voorkomt, staat een zinstorende fout. Over de eerste svmuhonie van Sibelius schreef ik o.m.: „In de doorwerking verslapt de groote lijn, er zit geen spanning meer in." De zetter maakte ervan „er zit geen opening meer in," wat niet mijn bedoeling weergeeft. O. K. Den 9en Januari a s. viert het echtpaar J. Brouwer, wonende Rijksstraatweg 354, in HaarlemNoord zijn gouden echtverbin tenis. Vanmiddag heropent de heer G. B. A. Hensen zfjn geheel verbouwde zaak in Vak- kleeding en Heerenondergoederen, aan de Paarlaarsteeg No. 1 en Koningstraat 15. De winkel, die thans tweemaal zoo groot is geworden, biedt met zijn ruime en mooie etalages een keurigen aanblik. De etalages zijn geheel stofdicht afgesloten, terwijl zich in den winkel ook kastjes bevinden, die stof dicht zijn. De eikenhouten betimmering, die aan het geheel een voornaam cachet geeft is geleverd door de firma Zonneveld; de fraaie H. P.-verlichting van den winkel door de firma Keiler Macdonald. De verdere verlichting is door de firma Rijbroek aangelegd. In den winkel zijn verder nog een kan toortje en een paskamer. Boven den winkel is het magazijn, waar de goederen op stel lingen en in vakken zijn ondergebracht. Daarboven ls het atelier, waar'diverse ma chines geplaatst zullen worden. Dit vertrek, dat er zeer gezellig uitziet, heeft ook een nooduitgang. In de Koningstraat is een spe ciale ingang met trap voor de ateliermeisjes, zoodat dezen niet meer door den winkel be hoeven te gaan. Verder gaat er van den winkel tot het atelier een lift, waarmede de goederen naar en van de drie verdiepingen gemakkelijk getransporteerd kunnen worden; ook zijn de verschillende vertrekken per huistelefoon verbonden. De geheele zaak is centraal verwarmd; op alle verdiepingen zijn gias-in-lood-ramen aangebracht. Het grijze schilderwerk, dat op alles een rustig cachet drukt, is uitgevoerd door de firma Truyens Zoon. De verbouwing, welke ongeveer vier maan den geduurd heeft is uitgevoerd door de fa. J. P. A. Nelissen. Het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad- Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert, geeft op Zaterdag 22 Dec. a.s. in den Stads schouwburg een voorstelling van „Mensch en Oppermensch" van Bernard Shaw in de vertaling van mevr. J. A. SimonsMees. Leden van het Tooneelverbond betalen slechts twee gulden per plaats. Ieder lid heeft op vertoon van diploma recht op twee plaatsen. Eerste Cabaret-avond waarschijn lijk 15 Febr. 1929. GROENTEMARKT TE HAARLEM Appelen f 0.240.65 per kg peren fo.32 i'.xo p. kg bloemkool f 0.070.26 p. kg; roodekool f0.050.14 p. kg; gele kool f 0.050.12 p. kg groene kool f 0.02 0.08 p. kg boerekool f 0.150.50 p. kist andijvie f 3.505.p. 100 struik spruiten f 2.2-75 p. zak Brussels lof f 0.360.30 p. kg selderij f 0.03d.08 p. bos pieter selie f 0.060.12 p. bos uien f 22.75 p. 25 kg prei f 0.040.12 p. bos. Woensdagavond werd in de Ambachts school alhier een cursus geopend in het auto geen lasschen. Te half zeven hadden Zich in de bestuurs kamer vereenigd: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, de heer Vader, directeur van de Arbeidsbeurs en het bijna voltallig besomr van de Arbeidsbeurs, de directeur van de Ambachtsschool, benevens de vice-voorzitter van den B.S.P.N. te Haarlem, de heer D. Hogen'oirk en de heeren G. Alders en C. Molenaar, resp. als voorzitter van den Kath. Smedenpatroonsbond en commissie lid voor het autogeen lasschen. Mr. Heerkens Thijssen opende de bijeen komst en sprak eenige waardeerende woor den namens net gemeentebestuur tot den directeur van de Ambachtsschool. Spreker hoopte, dat deze cursus het begin mocht zijn van een reeks vervolgcursussen, waar door voor een gedeelte de werkloosheid zal bestreden worden. Dan vroeg de heer Hogenbirk het woord, om den dank over te brengen aan de ge meente Haarlem en den directeur van de Ambachtsschool. Spr. hoopte eveneens, dat de cursussen zullen medewerken om het werk van de gemeente Haarlem, den direc teur der Ambachtsschool en de patroonsbon den, volkomen te doen slagen. De heer Alders, als voorzitter van den R. K. S. B., kring Haarlem, bracht in her innering de voorgeschiedenis van dezen cursus. De bedoeling is geweest, dat de patroons of hun zenen aan, den cursus zou den deelnemen, omdat het aïtogeen las schen een zeer voorname taak tn het me taalwerk heeft overgenomen en voor een groot gedeelte het vuurwerk verdrongen heeft. Spr. hoopt, dat, evenals in Rotterdam, ook hier meerdere cursussen zullen kun- n engegeven worden en als gevolg daar van de werkloosheid zal verminderen. Met een woord van dank namens de pa troons-leden aan het gemeentebestuur en den directe I' dei' Ambachtsschool voor zijn nergieke medewerking, spreekt de hegr Alders den wensch uit, dat de leeraar na afloop van dén cursus tevreden zal mogen zijn. De directeur van de Ambachtsschool zeide, dat het hem aangenaam was hieraan te kunnen medewerken. Spr. beschouwde het a's zijn plicht zijn krachten in dienst te stellen van het algemeen belang. Met een opwkkend woord tot de cursisten, om een vruchtbaar gebruik te maken van hetgeen hun zal worden voorgehouden, ver klaarde de directeur dezen cursus voor ge opend. Dirct daarop nam de cursus een aanvang en werden de genoodigden rond geleid. Vier personen gedood XANTEN, 20 Dec. Een ernstig auto ongeluk heeft gistermiddag plaats gehad op den weg tusschen Xanten en Birten. Twee auto's reden met een snelheid van ongeveer 60 K.M. op elkaar. De beide chauffeurs en een dame werden op slag gedood. Een andere inzittende is op weg naar het zieken huis overleden. Beide voertuigen werden ge heel vernield. laas, die te Antibes verpleegd wordt, zeer ernstig. Het eind'e wordt elk uur verwacht Den patiënt moet geregeld zuurstof worde- toegediend-. BUITENZORG, 19 Dec. (Aneta). De Kroonprins van België en Prinses Astrid be zochten hedenmorgen met den directeur van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer Bemar, Ben Cultuurtuin, het Instituut van Plantenziekten en de proefstations voor rub ber en thee. Hedenavond zullen zij deelne men aan het diner ten paleize waarbij de Gouverneur-Generaal en mevrouw De Graeff geen andere gasten genoodigd hebben. Vrijdag zal het kroonprinselijk paar uit Buitenzorg vertrekken. Het gevaar geweken? LONDEN, 20 Dec. Door de behandelen de geneesheeren van den Koning wordt in een toelichting tot de korte cfficieele bulle- tins een uitvoerig overzicht gegeven van het I verloop van de ziekte en van den toestand op het oogenblik. Deze toelichting eindigt met de mjgledeeling, dat de gevaarlijke phase der ziekte is overwonnen en dat er gegronde hoop bestaat, dat de Koning van zijn lang durige en gevaarlijke ziekte zal herstellen. LONDEN, 20 Dec. Tot hedenmorgen half 12 was geen bulletin omtrent den toe stand van den Koning verstrekt. Het antwoord aan Duitschland PARIJS, 20 Dec. V. D. Officieus wordt bevestigd, dat de tusschen de geallieerden en Duitschland over het bijeenkomen van de Commissie van Deskundigen bereikte overeenkomst niet in een schriftelijk antwoord aan de Duitsche regeering zal worden bevestigd, doch tegelijkertijd in de betrokken hoofdsteden bekend zal worden gemaakt door de publicatie van een com muniqué, waarin alle bijzonderheden zul len worden medegedeeld. OSLO, 20 Dec. V. D. De Nobelprijs winnares, Sigrid Undset, werd Woensdag bij haar terugkeer in haar geboorteplaats Lille- hammer op enthousiaste wijze begroet. Op het station werd zij verwelkomd door ver tegenwoordigers van de stad. In optocht werd zij naar haar woning begeleid. BATAVIA, 20 December (Aneta-Vaz Dias). The British Chamber of Commerce in TTie Indies en een groep belanghebbenden in den theehandel hebben het voornemen bij The Board of Trade te protesteeren tegen het merken van Buitenlandsche thee, die in Epgeland wordt ingevoerd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak van een 61-jarige verpleegster, die zich in hooger beroep te verantwoorden heeft gehad wegens vier gevallen van opzettelijke mishandeling, waar van twee kinderen, een Hongaarsch en een Nederlandsch meisje, die door haar werden opgevoed, het slachtoffer zijn geweest. Liet Hof legde verd. f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis op. De advocaat-generaal, mr. Bauduin, had acht dagen gevangenis straf gevorderd. Hedenmorgen ca. kwart over zes wilden de chauffeurs van de fa. van Hulst van de meubelfabriek „Onder de St. Maarten" in de Maarten van Heemskerkstraat den vrachtauto aanslaan, toen de vlam in den carburateur sloeg. Onmiddellijk sloegen de vlammen wijd om zich heen en schroeiden reeds de zoldering. De chauffeurs uit alle macht trekkende, wisten den wagen buiten de garage te brengen. De brandweer die inmiddels gearriveerd was, bluschte het vuur in den auto en aan de brandende zolde ring. De materieele schade beperkte zich tot den uitgebranden vrachtauto en de zolde ring van de garage tevens verbrandden drie dekzeilen en een tafel. Een andere auto werd beschadigd. Pruis, Emtnakade n, ceintuur v. d. Putten, Papaverstraat 18, handschoentje de Vries, Witte Heerenstraat 41 rd., hals band Bur. v. Politie, Smedestraat, hand schoen Kennel Fauna, hondje (zwart bruin), gebracht door Felix Zomerzorglaan 16, Bloemendaal Steffers, Spaarne 36, autolantaarn Kokkelkoom, Weerensteijn- straat 115, portemonnaie met inhoud de Mooier, Coleusostraat 42td., portemonnaie met inhoud de Boer, Korte Heerenvest 3, rijwielbelastingmerk Mej. Coeberg, Ged. Oude Gracht 74, spaarbankboekjes Aalders, Glasblazerstraat 16, schoentje Kempenaar, Donkere Spaarne 32, tasch met inhoud Kenbeek, Oosterstraat 37, tasch met inhoud van Es, Ursulastraat 7, tasch- je Zweers, Alkmaarschestfaatweg, Wijk aan Duin, taschje. Bloembollencultuur Bovengenoem de vereeniging hield Woensdagavond een ledenvergadering in hotel Van Ouds het Raadhuis. Nadat de voorzitter, de heer Bijvoet, de vergadering had geopend, werden de notulen door den heer Roozen gelezen en daarna vastgesteld. Na de behandeling van den beschrijvings brief der Algemeene Vergadering, werden tot afgevaardigden benoemd de heeren J. H. C. Bijvoet en T. Roozen v. d. Wijden. De voorzitter, de heer J. V/. Bijvoet, werd met algemeene stemmen herbenoemd, even als de penningmeester, de heer W. A. Rei- nierse, In plaats van den heer J. C. Roozen, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurs lid benoemd de heer T. Roozen van der Wijden. Vervolgens kwam het 50-jarig bestaan der afdeeling in Januari a.s. ter sprake. Besloten werd een feestavond te orga- niseeren. Aan den heer J. Roozen werd dank ge bracht voor het vele ten bate der afdeeling verricht. Tot slot volgde een intieme bijeenkomst, waar een aantal wildprijzen beschikbaar waren. Vergadering onderlinge Tuinlieden- vereeniging Woensdagavond hield bo vengenoemde vereeniging haar maandelijk- sche vergadering in het gymnastieklokaal dei bijz. lagere school aan den Voorweg. De opkomst was buitengewoon groov. Dc voorzitter opende op de gebruikelijke wijze, waarna voorlezing der notulen. Het bestuur heeft afwijzend beschikt op een subsidie aan de Harmonie „St. Michaël." Vooraleer de secr. zijn jaarverslag leest, houdt de voorz. een kort overzicht, waarin hij dankbaar releveert de goede verhouding er den wensch aan toevoegend, dat deze zoo mag blijven. In het jaarverslag van den secretaris, werd de bloei der vereeniging geschetst. Het verslag Van den penningmeester gaf aan een klein batig saldo. Er is dit jaar veel meer van de bibliotheek gebruik gemaakt, waaruit blijkt, de ernst der leden om zich meer te ontwikkeien. Als leden der kascommissie werden benoemd de heeien Niewerf en Holdorp. Hierna had de uitbetaling van de over dit jaar behaalde punten plaats. De animo was dit jaar bijzonder groot geweekt. In totaal waren er 653 punten behaald. Dat de liefde voor de vereeniging groot is, bleek wel uit het feit dat het meerendeel der gelden beschikbaar geste'd werden voor het aanschaffen van boeken voor de bibliotheek. Vervolgens reikte de Voorz. den wissel beker uit aan den heer v. d. Ham, Daar de heer v. d. Ham dezen beker ook het vorige jaar won ,werd dit nu zijn eigen dom. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren Radstake, H. v. Gurp en C. v. Iperen. Vervolgens had eene verloting plaats van gereedschappen, planten en bloemen, waarna rondvraag en sluiting;. WILHELMSHAFEN, 20 December. In den afgeloopen nacht tegen één uur werd de vischkotter „Merkur" uit Wilhelmshafen door de torpedoboot „Albatros" geramd en tot zinken gebracht.. Twee man van den vischkotter werden gered, de schipper zelf verdronk. LONDEN, 20 December. Hedenmorgen heeft in de binnenstad van Londen een ern stige gasontploffing plaats gehad. Tot op 3 K.M. afstand werden vensterruiten ver nield. Een auto werd in de lucht geslingerd. De chauffeur werd gedood. Het is nog niet békend, of en hoeveel slachtoffers dè ont ploffing tot gevolg heeft gehad. Een van hen pleegt zelfmoord, de andere ontsnapt LICHTENFELS, 20 December Toen hedenmorgen te Neiwnarkt-Wirsberg een trein uit Lichtenfels aankwam, stapten aan den verkeerden kant twee verdachte perso nen uit den trein. Volgens een beschrijving geleken zij veel op de beruchte bandieten uit Kulmbach. Zij werden door de politie opgemerkt en zouden gearresteerd worden. Hierbij ontstond een levendig vuurgevecht, waarbij de stationschef door drie schoten in den buik ernstig werd getroffen. Een der bandieten pleegde zelfmoord, toen hij op het punt stond gearresteerd te worden. De andere bandiet wist te vluchten. Er is een vervolging georganiseerd. Een der inzittenden gedood SOEKABOEMI, 19 Dec. (Aneta) Een twee en dertigjarige employé van een der onder nemingen, Baron Adolf Klenkert, oud-offi cier in het Oostenrijksche leger, reed met een vrachtauto over een brug over de Tjikandi- rivier met een vaart van veertig kilometer per uur. toen bij het nemen van een bocht de wagen plotseling slipte en in een ravijn stortte. Op acht meter diepte bleef de auto hangen. Klenkert werd er uit geslingerd en op slag gedood. Een Inlandsche machinist, die naast hem zat, wist van den auto te springen voor deze in het ravijn stortte. DONDERDAG 20 DECEMBER Koetsen i.e urv-: LONDEN, 20 December. Het lijk van den Engelschen ontdekkingsreiziger, capt. Mar den, die tijdens een ontdekkingsreis op den Aconcagua in Chili sedert 15 Julispoorloos verdwenen was, is op een hoogte van on geveer 5000 M. gevonden. I TIRANA, 20 Dec. Naar gemeld wordt, is de kroning van koning Zogoe opnieuw uit gesteld en wel tot September van het vol gend jaar. Dit is de vierde maal dat de kroning wordt uitgesteld. BERLIJN, 20 December. De Berlijnsehs brandweer heeft in den afgeloopen nacht weer verscheidene groots branden moeten blusschen, waarvan een in Stralhuerstrasse, die vesl moeilijkheden opleverde. Aldaar stonden de tweede, derde, vierde en vijfde verdieping van beide vleugels van een groot gebouw in brand. De toestand was zeer gevaarlijk, omdat in een zijvleugel een groote voorraad celluloid-platen was opge slagen. Het gelukte de brandweer evenwel deze opslagplaats te beschermen en een catastrophe te voorkomen. Tijdens den brand moest een onbekend persoon, die zich in het gebouw bevond, door de brandweer gered worden. Hij is door de politie m arrest gesteld, daar de mogelijkheid bestaat, dat hij den brand ge sticht heeft. De schade is aanzienlijk. Staatsieeningen. 5% Nederland 191£ 5% Nederland 1918 43» Nederi 1917 6% N.-Indië 1923 D iy, N.ind. 1928 fi Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederi. Kunstzijde Maecubee Holl Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Indastr. Buitenland Anaconda U 8 Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian Handelscndern. Comp.comm. du Liege Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Ferlak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl Silau V I. C. C Allied Intercortln Rubbei Scheepvaart. Holl Amerika Lijn dito Gem. Eig ia Kon Nea Stoomb Kon Pasetvaart Mij. Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine prei "■eiker. H V A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem labak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust feenembah Spoorwegen. Scutbern Rails ür.icn Pacific Wabash Chic Milw St Paui Kansas'City South Erie Railr prolongatie 101V1, 102®/ie 10C%6 100% 99% %15/ '16 100=% 144 209% 33%-% 67 5 DONDERDAG 30 DECEMBER PARIJS, 20 Dec. Naar uit Nice gemeld wordt, is de toestand van grootvorst Nico- Berljjn Parus j Brussel Lenden Zurich Rome Madrid V.'eenen New-York (cable1 Praag Warschau ftopcrihagen Olso Stockholm 59.30 9.70 34.60 12.07%. 47.90 13.— 40.50 35.20 2.48% 7.30 27.— 66.40 66.30 66.60 59.40 9.80 34.70 12.08% 48.— 13.10 40.60 35.30 2.49% 7.40 27.10 66.50 66.45 66.70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14