In en om Haarlem Él NIEUWJ A ARS- WENSCHEN *8 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NIEUWJAARSWENSCH 1* DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 ïelegraphisch Weerbericht ïwi abonnementen-" voor Haarlem en DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17036 A ANfsjpYp f OF" OP STRAFFE VAN VFRMFS VAN AU F PFCUTFN. PFSFHfpOEN UITERLIJK PPIFP'AA!. VIER FN TWINTIG UPFN NA HET ONGEVAL 1 fHl.'s Uit den Gemeenteraad. De noodtoestand in de suiker-industrie De kortegolf-zender te Huizen Een waanzinnige steekt zich zelf in brand Een geslaagd kruisgesprek tusschen Den Haag en Sydney A1VSSTE RDAOCH E ANTHRACIET-r IJ. Groote Houtstr. 187 Tel. 12504 De PHAEN heden morgen van Constantinopel naar Aleppo vertrokken De wereld-productie van petroleum Ernstig ongeval in de Doelstraat te Haarlem Jong meisje verbrand De Hari Besar afgeschaft Vijf Chineesche toko's in de asch gelegd Kardinaal Van Rossum Een nieuw hoogterecord Onaangename woorden in den gemeenteraad van Batavia Een aardbeving Voornaamste Nieuws Een lijk uit het wrak van de „Salento" J. J WEBER ZOON Pastoor J. J. Bruning iib'A BUREAUX:NAS3AULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. Agentschappen: per week 2& ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1DVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. 5' Alle abonnê's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden j"3(j£jQ - T Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door f7 Rn Dij een ongeval met 4f| m 0_ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I «JÜuU." verlies van beide armen, belde beenen of belde oogen; 1/ ÜU."" doodelijken afloop; 1 Zul), een voet of een oog; t md, duim of wijsvinger, v Deen o a i bij verlies van een hand, f125. bij verlies van een fcn r; lilü.' bij 'n breuk van f f| bij verlies v. een anderen vinger. De heer Gerritsz heeft het in de Raads zitting van gisterenmiddag hard te ver duren gehad. Op de eerste plaats kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot verbetering van de Fonteinlaan. De meerderheid van B. en W. vroeg een crediet aan van 80,000. De minderheid wilde slechts eenige eenvoudige verbeteringen aanorengen om voorzieningen te treffen voor voetgangers en wielrijders. In den Raad waren de meeningen ver- De heer De Breuk vereenigde zich met de minderheid en wees er op, dat er wel andere dingen dringender noodig waren. De weg, gaf hij toe, is wel niet mooi, maar de verbetering kan veel goedkooper worden aangebracht. In denzelfden geest sprak de heer Miezerus. De heer Van Liemt deelde mede, dat er drie ontwerpen tot verbetering van dezen weg waren ingediend. De duurste is de beste, zei hij; de vraag is alleen: moet er zoo'n groot bedrag voor dezen weg word eg uitgetrokken? Wethouder Slingenberg, de minderheid, van het college van B. en W., legde de zaak in den breede uit, dat het zonde en jammer zou zijn 80.000 voor deze saak te besteden. Op de eerste plaats was hij het eens met den directeur van Hout en Plant soenen, dat de Hout er niet beter op zal worden, waneer men de Fonteinlaan tot een goeden verkeersweg ook voor automobie len maakt. Het groote verkeer moet wor den afgeleid naar den Wagenweg. Verder moet er een klinkerbestrating komen, zoo als er een is tusschen Amsterdam en Haar den en tusschen Amersfoort en Zwolle, dat is beter dan asphalt, ook tegen het slippen. Vervolgens zijn er de financieele bezwaren, zei de wethouder, en die zijn veel grooter. In 1928 is er vier millioen aan kapitaals uitgaven gevoteerd. Dit moeten wij wel be denken, wanneer wij wederom 80.000 voor dezen eenen weg gaan besteden. Ook de Gewestelijke Commissie wit in deze zaak wellicht een woordje meespreken. Zij heeft B. en W. al reeds goedmoedig op de vingers getikt, omdat het College buiten ha&r om met dit voorstel gekomen is. Daarom zou het z. i beter zijn, dat B. en W. zich eerst met de commissie verstonden, alvorens verder te gaan. Nog andere stemmen in den Raad deden zich hooren, voor en tegen, totdat de heer Reinalda vroeg of het niet betei* was ge weest de prealabele vraag- te beantwoorden of de Gewestelijke Commissie eerst ge vraagd zal worden, alvorens een beslissing genomen wordt. Wethouder Gerritsz merkte op, dat op het oude uitbreidingsplan van Heemstede de verbetering van dezen weg alreeds is aangegeven; dit viorstel is dus niet in strijd met het uitbreidingsplan. De heer Gerritsz (en dat was niet te verwonderen, want niemand meer dan hij heeft zich aan den formeelen kant gehouden), gaf toe, dat de Gewestelijke Commissie formeel gehoord diende te worden. Wanneer nu blijkt, dat er meerderen in den Raad daarvoor voelen, dan zal het stuk moeten worden aange houden. De wethouder vond het wei erg jammer, want nu raakte het plan voor werkverschaffing wederom in de war. En veel van deze wegverbetering zou nog in de werkloosheidsbestrijding kunnen worden opgenomen. Wordt het stuk aangehouden, dan kan daar dezen winter niets van komen. Na deze verklaring was de zaak natuurlijk voorloopig van de baan en zon der eenige stemming werd het voorstel tot nader order aangehouden. Een tweede en nog fellere strijd wachte den wethouder bij de voordracht, waarbij B. en W. voorstelden om den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen in de Bannesteek, Koudehorn, 't Krom en Gravensteeg wederom met zes maanden te verlengen. Een half jaar ge leden is deze verlenging al reeds voor zes maanden uitgesproken, zoodat het wel eenigszlns verwonderde, dat B. erf W. onder dezen wethouder al wederom met een voorstel tot uitstel kwamen. De heer Van Liemt deed aanstonds een krachtig „neen" hooren. De krotten, zeide hij, zijn zóó slecht, dat een varkenshouder er zijn beesten niet in zou zetten uit vrees, dat deze ziek zouden worden. De kinderen worden er dan ook inderdaad ziek, zei de heer Van Liemt. Het zou, volgens dezen katholieken spreker, een schande zijn, wan neer de Raad de verlenging der ontruiming nog langer zou toestaan. De Raad heeft z. i. vroeger een groote fout begaan met noodwoningen af te breken, terwijl er nog een toestand bestaat als in deze sloppen en stegen te vinden is. Na dezen aanval ontketende zich een woningdebat in gr ooien stijl, zooals wij dit in den Haarlemschen Raad herhaaldelijk hebben medegemaakt. Nieuws kregen wij natuurlijk niet te hooren. Allereerst was het de heer Joh. Visser, die wederom zijn stokpaardje van kleine woningen voor kleine g.zinnen bereed. Hij herinnerde aan de motie der Chr.-Hist., waarin op den bouw van dergelijke woningen was aangedrongen en waarop nu al in vier jaren geen prae- advies van B. en V/. verschenen was. V/as dit maar gekomen en had de Raad zijn advies maar gevolgd, dan zou er thans geen nood zijn. De heer Ksesen liet zich dit niet zeggen en wees er den heer De Visser nog maals op, dat zijn plannen een ideaal be vatten, hetwelk geen ideaal was en nooit te verwezenlijken zou zijn. De heer Castricum sloot zich hierbij aan; verklaarde echter °ok met den gang van zaken, zcoals die door B. en W. werden gevoerd, niet te kunnen instemmen en daarom uit protest tegen de voordracht te su en stemmen. Wethouder Gerritsz kon deze zware critiek hfet over zich la en gaan. Hij gevoelde dit alles als ernstige aanmerkingen op zijn beleid en begon in den breede op te som den, wat hij in den korten tijd van drie •baanden van zijn wethouderschap alzoo bad gedaan: het autobusbedrijf op gang kezet, lange tramdebatten doen houden, °P«nbare werken ad één millioen gulden Voorbereid, etc. De hem gedane verwijten moest hij dan ook afwijzen. Wat de zaak zelf betrof, men vergat te veel, dat het hier menschen gold, die in zoodanige wo ningen gehuisvest zijn, dat er voor dezelfde huur geen woningen eiders in de stad voor hen te krijgen zijn. Nu wordt er wel naar andere gemeenten verwezen, maar ten on rechte. In Beverwijk zijn, bijv., naar men beweert, woningen voor 1700 gebouwd. De heer Gerritsz is daarheen gaan kijken en het leken wel Amerikaansche bungalows in de prairiën. Op de eerste plaats kosten ze geen 1700, maar 2000; vervolgens zijn zij zoo slecht, dat men gerust deze splinternieuwe woningen alweer onbewoon baar kan verklaren. De bewoners vervloe ken ze dan ook; zoo is het overal elders. Wil men de schuld zoeken, dan zoeke men die in Den Haag. Er ligt altijd nog een besluit van den Gemeenteraad van Haar lem, waarbij is bepaald, dat er 138 wonin- i gen voor de som van 400.000 zullen wor den bijgebouwd. De minister wil daar echter ste 2400 per woning, waarvan dan nog niet aan, hij eischt een prijs van ten hoog- 800 voor den grond af gaat. Spreker heeft berekend, dat de grond dan in Haarlem niet meer 'dan 0.86 per vierk. Meter zou mogen kosten en hij hield zich gerecom mandeerd wanneer er een raadslid was, dat hem tegen dien prijs grond kon leveren. Zoo ging het langen tijd door. Men kent nu langzamerhand dit standpunt wel en alles wat onze Raad over deze zaken de laatste jaren zooal gesproken heeft. Boven dien is nu al reeds van verschillende kan ten toegezegd, dat wij de geheele zaak van de volkshuisvesting bij de a. s. begrootings- debatien nog eens frisch over zullen krij gen. Het zou dus overbodig zijn, er verder thans op in te gaan. Een wending aan het debat gaf de heer Joosten, die het volgende voorstel indiende; laat de Raad aan B. en W. 3000 crediet geven, om hun, die uit de krotten verwijderd moeten worden, gelegenheid te geven een onderdak te vinden. Erkend moet worden, dat dit voorstel consequent uit de critiek voortvloeide. Men kan nu eenmaal de men sehen niet op straat zetten. Verwijdedt men ze uit de woningen, dan moet er gelegen heid zijn een nieuwe woning te geven. De heer Van Liemt en zij die hem gesteund hadden,, waren dan ook bereid voor dit voorstel van den heer Joosten te stemmen. Inmiddels ontketende zich natuurlijk weer een nieuw debat. Verschillende leden, waar onder ook de heeren Keesen en Klein, wezen er op, dat hier toch een gevaarlijk precedent werd gesteld. De zaak moet, zei de heer Klein, in een rustige sfeer behandeld worden en dan In het algemeen worden bekeken. Het gaat hier toch om de principieele vraag of er een nieuw soort toeslag-stelsel moet komen en .dit is niet zoo eenvoudig. Ook de heer Klein Schiphorst sloot zich daarbij aan. Als er, zei hij, van de 51 woningen nu reeds 39 zijn ontruimd, dan zal het met de 12 andere ook wel gaan. Het merkwaardigste was de sterke steun, dien de heer Reinalda aan het voorstel van B. en W. gaf. Hij wees er op dat het hier om gaat slechts enkele ouden van dagen (er is zelfs een oud paar, dat 50 jaar ge trouwd is en liefst maar in zijn huisje zou sterven) onder dak te brengen. Wan neer men wat vertrouwen in het beleid van B. en W. heeft, dan komt deze zaak wel in orde. Ook deze oud-wethouder van openbare werken gaf den heeren in Den Haag de schuld van den tragen gang van zaken. Het merkwaardigste was wel dat de heer Reinalda de speech van den heer v. Liemt en van allen, die evenals hij gesproken hadden de- magogischen praat noehide. Het was ons, als hoorden wij een vijftig jaar geleden een zelfde debat in den Amsterdamschen Raad, toen het voor het eerst om ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen ging en toen de heeren De Vliegen, Wibaut en hun parlijgenooten vroegen, wat thans de heer v. Liemt vroeg en toen, wat men noemde het conservatieve element, daartegen pleitte op de manier, zooals nu de heer Reinalda deed. De zaken kunnen wel een merkwaardigen keer nemen! Het slot der zaak was. dat het voorstel van B. en V". niet 21 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Het voorstel Joosten kwam daardoor natuurlijk te vervallen. In den breede heeft de Raad toen nog gedebatteerd over een vrij onbelangrijke zaak, nl. een verzoek van het personeel betrekken bij het café- en restaurantbedrijf or. op oudejaarsavond da sluiting der café's om half 10 te gelasten. Het praeadvies van B. en W. was afwijzend en dat betreurde onder meer de heer De Braai ten zeerste. Hij wees er op, dat; het motief van B. en W., nl, dat dergelijke zaken tusschen werk gever en werknemer geregeld moesten wor den, tcch zeker nu niet meer opgaat. Had den wij dit standpunc altijd ingenomen, dan v/as er van de winkelsluiting nooit iets terecht gekomen, zei de heer De Braai. In dezen geest raken nog verschillende andere leden. De kwestie draaide ten slotte hierom of het wel mogelijk was om thans nog in zoo'n korten tijd van veertien dagen aan het verzoek te voldoen. De burgemees ter stelde voor het aan hem over te laten de zaak te regelen. Het aantal café's, dat op oudenjaarsavond tot 12 uur openblijft, is nog maar zeer klein. De meeste en de grootste sluiten al reeds, waardoor het per soneel vanzelf vrij is. Het is beter, tus schen die overigen een aceoord te zoeken, en daartoe verklaarde de burgemeester zich bereid. Dreef men de zaak op de spits, dan kon men nu voor zeer groote moeilijkheden komen, tengevolge van de bestaande be palingen der winkelsluitingsverordening en der bioscoopwet. De heeren lieten zich echter niet overtuigen; er kwam een voor- I stel-Grcer.endaal, om B. en W. te verzoe- ken alsnog staande de vergadering een voorstel in te dienen om de politieveror- i dening dusdanig te wijzigen, dat aan het verzoek van de kellners kan worden vol daan. Dit voorstel werd echter met 24 tegen 11 stemmen verworpen. Tegen een voorstel om eenige perceelen aan den Zijlweg te koopen voor 40.000,1 verzette zich de heer Van Kessel met op het oog nogal sterke argumenten, waar tegenover de heer Gerritsz weinig te hooren gaf. Niettemin werd het voorstel met 27 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij de rondvraag trok voornamenlijk de aandacht het uitvoerige antwoord van mr. Gerritsz op de vragen van den heer De Breuk betreffende het tram- en autobus- vraagstuk. Wij verwijzen voor deze zaak naar een mededeeling elders in dit nummer, waar wü de verklaring van den wethouder, die velen ongetwijfeld zal interesseeren, uitvoerig h oben weergegeven. Behalve de heer De Breuk gevoelde de geheele Raad, dat hij het met deze verklaring moest doen en dat er verder aan deze zaak niet veel meer te ver anderen valt. Te ruim half zeven kon de vergadering eerst gesloten worden. Vragen van den heer v.d. Heuvel aan den Minister van Financiën om steunverleening Het Tweede Kamerlid, de heer van den Heuvel heeft aan den minister van Finan ciën, voorzitter van den Raad van minis ters. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering reeds kennis geno men van het rapport der landbouwcon- sulenten betreffende verbetering van de sui kerbietenteelt en van de pessimistische ver wachting dezer deskundigen, voor de móge lijkheden der verbetering betreft? 2. Heeft de Regeering reeds kennis ge nomen van de gronden, waarop de conclusie der interdepartementale commissie betref fende steun aan de suikerindustrie rust, welke gronden oen minister van Financiën bij de behandeling der interpellatie betref fende den noodstoestand in de suikerindus trie nog niet bekend waren? 3. Heeft de Regeering kennis genomen van het veranderd inzicht in de - provin ciën Groningen en Friesland betreffende steun aan de suikerindustrie? 4. Heeft de Regeering kennis genomen van de niet onbelangrijke tariefverhoogingen welke Duitschland en Amerika op den sui- kerinvoer zullen gaan toepassen? 5. Heeft de Regeering kennis genomen van de vrijwel eenparige meening van alle be langhebbenden bij de suikerindustrie, voor zoover dit uitsluitend Nederlandscho belan gen zijn, dat steun aan de suikerindustrie niet langer gemist kan worden, ondanks df kleinen prijsverbetering die is ingetreden? 6 Is de Regeering na kennisname van al deze feiten en schrifturen niet tot de conclusie' gekomen, dat, met het oog op de uitzaai in 1929, onverwijld pogingen behooren ge daan te worden om door het in uitzicht stel len van steun belangrijke inkrimping der teelt te voorkomen? Zooals men weet, is de door Philips ge bouwde kortegelf-zender te Huizen, welke ingericht is voor het verkeer met Ned.-Indie, thans bijna gereed. Naar verluid zou de officieele opening op Woensdag 16 Januari plaats hébben. Te Groningen heeft de vrouw van een kleermaker in een vlaag van waanzin zich begoten met petroleum. Vervolgens stak zij zichzelf in brand. Overdekt met brand wonden werd zij in het ziekenhuis opgeno men, waar zij spoedig aan de gevolgen Over leed. Een afstand van 17.000 K.M. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie deelt mede, dat gisteren uit de studio van de Rijkstelegraaf in het gebouw van het hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Graven- hage een geslaagd kruisgesprek is gevoerd met Sydney. Ir. Völter van den Rijksradio dienst had een over het algemeen vlot on derhoud met een der Australische technici; pen telefoongesprek derhalve over een af pand van 17.000 K.M. Naderhand zijn zender en ontvanger nog vereenigd in het telefoonkantoor te Amster dam, waar het gesprek via een gewone abonnélijn kon worden doorgegeven naar 't kantoor van den Engelschen consul aldaar Deze heeft op zijn gewone abonnétoestel 'n tvencens zeer geslaagd gesprek gevoerd. Overeengekomen werd. de proeven te her halen, met doorverbinding naar andere plaatsen m of buiten Nederland, zulks met gebruikmaking van de gewone interlocale en 'nternationale telefoongeleidingen. Sydney ontving rechtstreeks via den korte- golf-telefoniezender te Kootwijk, terwijl Australië hier werd ontvangen via de Ne- derlandsch-lndische radiostations. Australië werkte op een golflengte van 28.5 M. en met een energie van 14 kilowatt 'n de antenne. De uitzending te Kootwijk geschiedde Ap een golflengte van 18.4 M Bandoeng heeft gerelayeerd via zijn zen ders met golflengten van respect. 15 5 M en 17.2 M. Prima brandstof V erzegelde zakken Amsterdam - Hilversum—Bussum—Le^oe. Ook anthraciet eD brechcoie* v cent?, verw Het Persbureau Vaz Dias meldt, dat volgens hedenmorgen bij de K. L. M. ontvangen be richt de P.H.-A.E.N., het Kerstpostvliegtuig naar Indië, hedenochtend te 8.45 uur van Constantinopel naar Aleppo is vertrokken. Zooals men weet, zou het vliegtuig aan vankelijk het begin dezer week van Constan tinopel gestart zijn. De toestand van net vliegveld aldaar schijnt echter van dien aard te zijn gev/eest, dat een start van het vliegtuig niet mogelijk was. Dit gedwongen verblijf te Constantinopel, alsook de noodlanding te Gotha is intusschen een ernstige stagnatie en het is dientenge volge vrijwel uitgesloten, dat de P. H*- A. E. N. nog tijdig vóór Kerstmis Batavia zal bereiken, hetgeen een ernstige tegenslag beteekent voor de bemanning en ook voor degenen, die hun correspondentie met het vliegtuig verzonden. Desniettemin is vliegtuig, bemanning en lading volkomen intact. Alles wijst er dus op, dat het vliegtuig zij het dan ook eenige dagen later, dan aanvankelijk ge hoopt was veilig het einddoel van den tocht zal bereiken. Grooter opbrengst dan het vorige jaar. Wei'eld^ioJwcLe Petroleum 1928 VEWEZUEU M LL. VAT Ne.ico Tertii Roemenie N Necl. hul ic U «versen Hedenmiddag omstreeks 1 uur is in de Doelstraat te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd. Door een bewoonster der straat werd ontdekt, dat rook kwam uit een boven- raampje van de woning der weduwe Fiege Onmiddellijk alarmeerde zij voor brand en eenige mannen trapten de deur in en gingen naar binnen. In de kamer vond men voor de kachel liggen de ongeveer 20-jar!ge doch ter des huizes. Zij lag met haar hoofd tegen de kachel. Haar kleeren stonden in lichter laaie. Onmiddellijk poogde men de vlammen te dooven. waarin men gelukkig spoedig slai'de. Het begin van brand kon ook dade lijk gebluscht worden. Direct werd een dokter, politie en brand weer gewaarschuwd, die spoedig ter plaats waren: de laatste behoefte echter niet han delend op te treden. Met den ziekenauto van Mathot werd het ongelukkige meisje, dat zeer ernstige brand wonden. vooral in het gezicht, had bekomen, naar het St. Elisabeth's Gasthuis overge bracht. Aneta seint uit Medan: De „Deli Courant" verneemt .dat de Deli Plantersvereeniging in principe besloten heeft tot afschaffing van de Hari Besar en vervanging door een vrijen Zondag om de veertien dagen. Het blad vijst op deze diepgaande wijziging, die aan toont, dat Deli niet bevreesd is voor belang rijke wijzigingen in de wereld der cultures. Aneta seint uit Medan: In den afgeloopen nacht werden door 'n brand vijf Chineesche toko's in de Kamponglada nabij Rindjei in de asch gelegd. De oorzaak Is onbekend. De schade bedraagt dertig-duizend gulden, waar van twintigduizend door verzekering is ge dekt. Naar uit Ronie gemeld wordt, is Z.Em. Tardinaal van Rossum thans zoover her steld, dat de Kardinaal heden naar zijn wo ning terugkeert. Een draadloos bericht uit Kopenhagen meldt: Het Scandinavisch hoogterecord (8860 M. eenige jaren geleden gemaakt door den Deen It. Jensen van de marine) is geklopt door den Deenschen inarinevlieger Erik Rasmussen, die een hoogte bereikte van 10.000. Het toestel was een Danecock Hunter voorzien van een Jaguar-motor van 385 P K. De recordvlucht duurde 1 uur 50 min. De barografen zulen gecontroleerd worden dooi de Deensche luchtvaartvereeniging. Bij een vlucht, later op den dag gemaakt bereikte de Deensche officier vlieger Petersen 9000 M. Aneta seint uit Batavia: De gemeenteraad hield algemeene beschouwingen over de be grooting voor 1929. Van de zijde van het i. E. V. en den P. E. B. werd zeer felle cri- iek geoefend op het financieel beleid en de .efficiency bij' de gemeentediensten en be drijven. De heer Beets zette uiteen, dat het onder roek naar de gemeentewerken eh het pasar- bedrijf telkens nieuwe tekortkomingen aan het licht brengt. Spr. verklaart dat het on derzoek naar de toestanden bij de gemeente werken op volkomen neutrale wijze geschiedt. Men zoekt geen personen. De heer Hildebrandt stelt voer eene rpeciale efficiency-commissie in te stellen. De heer Meistër wijst er in het bijzonder op, dat de begrooting voor 1926 blijkens de thans verschenen begrootingsrekening met oen half millioen gulden is overschreden. S;pr. vraagt de stellige toezegging van burgemees- er en wethouders, dat zü zich thans zullen houden aan de begroting en qiat zij den ge meenteraad niet langer zullen overompelen. De heer Van Aalderen stelt een particulier •.ccountantsonderzoek naar de gemeentedien- ten voor. De voorzitter, burgemeester mr. Meyroos, oetoogt, dat de mentaliteit van den gemeen teraad blijkbaar niet is veranderd sedert de periode waarin de z.g. centrale commissie optrad, en geeft in zijn antwoord te kennen, dat dan de mannen uit den raad, die zoo veel critiseeren ,maar moeten zitting nemen in het college van B. en W. De Rotterdamsohe Bankvereeniging schat de wereld-productie van petroleum voor 1928 op 1306 millicen vat of 157 millioen ton, waf 45 millioen vat meer is dan 't vorige jaar. De Ver. Staten, ver uit de groot ste producent, zijn iets achteruitgegaan: vo rig jaar 71.7 pet. der wereldproductie en in 1928 68.6 pet. Den sterksten achteruitgang wijst Mexico aan met ruim 15 millioen vat minder pro ductie dan in 1927. De sterkste verhooging van productie heeft Venezuela, n.l. 42 mil lioen vat. Het aandeel van dit land in de wereld-productie steeg daardoor van 5.1 tot 8.1 pet. Ook Rusland had in 1928 een groo- tere productie dan het vorige jaar: 85 mil lioen tegen 77 millioen in 1927. Door Ve nezuela kwam dit rijk evenwel eerst - op de derde plaats. Een Reuter-telegram uit Cambridge in Massachusetts meldt dat daar een aardbe ving is geregistreerd, die' naar men gelooft plaats had in de buurt van Malakka en uava. De geregistreerde schokken begon nen gistermorgen te 6 uur 58 (Amerikaan- schen tijd) en duurden anderhalf uur. Volgens de autoriteiten van het observa torium van Harvard waren de eerste trillin gen krachtig genoeg om te worden gevoeld tot het midden van den aardbol, hetgeen zeldzaam voorkomt. In dcfi Kaaxlemschen gemeenteraad is be sproken liet meeningsverschil tusschen het gemeentebestuur en de tramdirectie. Verder vond een debat plaats over de volks huisvesting. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling der Indische begrooting voortge- zet. In de studio van de Rijkstelegraaf te 's-Gravenliage is gisteren een goed geslaagd kruisgesprek met Sydney gevoerd. Voor 1929 zal aan woningwetvoorsehot- ten wederom 12 millioen beschikbaar ge steld worden. In een te Utrecht gehouden vergadering van R.K. Middenstanders is beslaten zoo mo gelijk met een eigen candidaat voor een vrijen zetel uit te komen. De afdeeling L. der Kiesvereeniging te Den Haag heeft o.m. prof. Veraart candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor den kwaliteitszetel voor arbeidszaken. Op den weg tusschen Xanten en Birten zijn twee auto's op elkaar gereden. Vier per sonen werden gedood. Vragen in het Britsche Lagerhuis over den stand van de ontruiming van het Rijnland. Rumoerige tooneclen. Brutale berooving van de stationskas te Kulmbach. Een nieuwe nota van Paraguay aan *len Volkenbond. Z. n. de Paus zendt telegrammen aan de presidenten van Bolivia en Paraguay. Smokkelhandel in narcotische middelen in de Ver. Staten. Aanzienlijke voorraden in beslag genomen. Internationaal smokkel- syndicaat ontdekt. De P.H.-A. E. N., het kerstpostvliegtuig naar Indië, is hedenmorgen van Constan tinopel naar Aleppo vertrokken. Gisterenavond heeft de schipper van den motorbotter IJm. 375 te IJmuiden aange bracht het lijk van een der opvarenden van de „Salento." De bemanning van den motorbotter had nog eens een onderzoek op het wrak inge steld en ontdekte bij toeval, dat in de kom buis van het schip, geheel onder zand be dolven, nog een lijk aanwezig was. Men heeft het aan boord van den botter gebracht en naar IJmuiden vervoerd, waar het naar de algemeene begraafplaats is overgebracht. Het lijk is vermoedelijk van den kok. Het vinden ervan is geheel aan toeval te wijten, zoodat het volkomen verklaarbaar is dat duiker van Drimmelen de vorige week niets kon vinden. Barometerstand 9 uur v.m. 768, achteruit. OPTICIENS - FABRIRANTE» Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4,17. De Zeereerw. heer J. J. Bruning, pastoor te Pijnacker, is van de II. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Naar wij vernemen, is zijn toestand naar omstandigheden redelijk. Hoogste barometerstand 775.1 m.M., Breslau. Laagste barometerstand 753.9 m.M. Vardö. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter, vooral in het Westen. ...J L. S. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.60 een NIEUWJAARSGROET in de te plaatsen, welke 5 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiën wordt voor eiken regel meer, 15 cent extra berekend. De abonnê's welke van deze meer en meer gebruikelijke wijze van „wensciieti aanbieden" gebruik willen maken, worden beleefd verzocht onderstaande bon ten spoedigste duidelijk inge vuld met toevoeging van faar» ons bureau Nassaulaan 49 Haarlem te doen bezorgen Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December Het bedrag ad fgaat hierbij S. v. p- duidelijk mei potlood invullen I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1