Paters PaSiottiners Sleuwe Haarlemsche Cooranl 8j, Oblicatiën a 98,, AAN ONZE LEZERS TWEEDE blad NIEUWE HAARl EMSCHE COURANT - DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 GEMENGD NIEUWS Een woeste automobilist Arme kleine Een consternatie Twee loopplanken gebroken RADIO-NIEUWS De V.A.R.A. vraagt concessie voor uitzending naar Indië Landbouw-radiodienst in Amerika Inschrijvingen worden bij alle Bankiers aangenomen. Gewijzigde zendtijden van den Philips kortegolfzendei Het aantal luisteraars in Zwitserland LANDBOUW EN VISSCHERIJ In Februari a.s. uitzendingen Recordproductie in 1927 van radioapparaten en onderdeelen in Amerika De radio en de sleepbootreis ONDERWIJS Het voorkomen van long- tuberculose onder onder wijzend personeel Spoort al Uw konnissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Wat elke maand te doen geeft POSTZEGELNÏEUWS Nieuwe zegels Passagierslijst Boekbespreking Tegen den vrijhandel VRAGENBUS Te 's-Gravenhage is op den hoek van het Bezuidenhout en Koningskade, een ernsige aanrijding gebeurd. De heer H., die daar met de 26-jarige mejuffrouw C. L. fietste, werd door een uit he tegenovergestelde richting komenden auto, bestuurd door een heer uit Naaldwijk, aangereden. De auto zou volgens getuigenverkla ringen met een te groote snelheid ge reden hebben en daarbij zich aan den lin kerkant van den weg hebben bevonden. De heer H. bekwam verschillende ernstige verwondingen. Vermoedelijk heeft hij een schedelbreuk bekomen. De geneeskundige dienst bracht hem haar het ziekenhuis. Hedenochtend was zijn toestand bevre digend. Mejuffrouw L. bekwam slechts enkele schaafwonden. Haar rijwiel werd geheel vernield. De chauffeur is door de politie aange houden, doch na verhoor heengezonden. De auto is in beslag genomen. Te Buitenverdert is het anderhalf jarig zoontje van een landbouwer in een tobbe vol kokend water gevallen. Hoewel het kind spoedig er uit werd gehaald, bekwam het dusdanige brand wonden, dat het in ernstigen toestand naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Een losgebroken koe heeft te Delft veel opschudding verwekt. Bij het afladen van een vrachtauto brak het touw, waaraan het dier bevestigd was. De koe rende de Brabantsche Turfmarkt op, waar een oude dame en een 14-jarige knaap werden omver geioopen. Verder stormde het dier de Breestraat in en drukte den koopman Maarssen en een agent van politie door een groote spiegelruit. Op het Oude Delft werd de koe in een poort ge grepen, nadat zij nog een meisje omver had geioopen. De oude dame en de jongen werden naar het gasthuis vervoerd. Eerstbedoelde bleek geen ernstig letsel te hebben bekomen. Bij den jongen werd een beemractuur gecon stateerd. De koopman Maarssen werd aan den hals wond. Vier personen te water Te Rotterdam zijn door het breken van ewee loopplanken niet minder dan vier menschen in de Leuvehaven gevallen, ge lukkig zonder ernstige gevolgen. Te ongeveer kwart voor zeven Dinsdag, wilde, naar de „Msb." meldt, de 53-jange mejuffrouw C. Z., wonende in de Een- drachtstraat, met den schippersknecht H. L., aan boord van het sleepschip „Cathe- rina Johanna" gaan. Toen beiden op de loopplank waren ge komen, brak deze. De knecht wis naar boord te zwemmen en zich te redden. De vrouw werd door een agent van politie in een roeiboot met behulp van een haak ge red. Nog geen kwartier later raakten weer twee personen op dezelfde plaats te water. De 40-jarige mejuffrouw M. V., wonende Zwart Janstraat, wilde met behulp van den schipper L. G. van het sleepschip „Amle", 8-an boord van een achter de „Catherine Johanna" liggend schip gaan. Zij gingen daarbij over de tweede loopplank, dooi den schipper van het eerste schip uitge legd; middenop gekomen brak ook deze Plank, zoodat de vrouw te water viel. De schipper G. sprong haar na, doch slaagde er Qiet in haar te redden. Beiden werden met behulp van een roeiboot uit het water ge haald door schippers van omliggende boo ten. In een café aan de Leuvehaven werden de vier drenkelingen verzorgd en van droge kleeren voorzien. De vrouwen zijn door den Geneeskundi gen Dienst per auto naar haar woningen gebracht. Naar de „Voorwaarts" verneemt, heeft het bestuur van de VA.R.A. aan den minister van Waterstaat vergunning gevraagd voor het uitzenden van radio-programma's naar Ned Indië gebruik te mogen maken van den zen der, dien de Philips-kortegolfzender te Huizen exploiteert. In bijna alle landen, waar de radio een betrekkelijk hoogen trap van volmaaktheid bereikt heeft, wordt éenige zorg aan spe ciale uitzendingen voor het platteland be- steed. Tot een vasten landbouwdienst, ''elke de landbouwers op allerlei gebied in licht, is het echter nog slechts in enkele landen gekomen. In de Vereenigde Staten, die overigens bekend zijn om hun slecht georganiseerden r&dio-omroep, is de radio-omroep voor het Platteland juist zeer welgeslaagd. Een be llis hiervan is wel, dat een vierde gedeelte van de zes millioen plattelandsbewoners een ra<3io-ontvangapparaat bezit Men tracht door dezen radio-dienst den boeren niet alleen verstrooiing te geven, b°ch de radio is voor hen ook van zeer veel hut voor hun beroep, dank zij de zorgvuldige °rganisatie van speciale programma's. He landbouw-radio-dienst werkt ten hauwste samen met het departement van tóndbouw te Washington, lil de radio-programma's wordt dagelijks m twaalf uur 's middags een kwartiertje jpMid aan den landbouw. Er heeft een be- Preking plaats, welke geschiedt in den vorm van en een dialoog tusschen een Iandbouwei een beambte van den radiodienst van v ueamuwj van t bt station In die streek. s Hok zeer leerzaam zijn de landbouwcur- Ssen, welke door deskundigen op zeer be- ebjke wijze worden gegeven. a„ eden jaar werden cursussen ultgezon- >op i0VEr onderwerpen uit de dierkunde, over en zuivelindustrie. Het is zeer goed gezien om op eiken dag van de week één speciaal onderwerp te be handelen. Als voorbeeld geven we hier den gang van zaken van verleen jaar. 's Maandags trad iemand op, die 'n resumé gaf van de lessen der vorige week. De Dinsdag was gereserveerd voor de studie van Insecten en knaagdieren, 's Woensdags werden de problemen van meteorologische en klimatorische verschijnselen behan deld. Het programma van Donderdag was bestemd voor hen, die in de stad woonden en een tuin bezaten. Op Vrijdag werd er een onderwerp uit de landbouw-economie besproken. En Zaterdags, ten slotte, behan delde men een of ander actueel onderwerp. Deze vaste programma's werden natuur lijk gecompleteerd door de geregelde uitzen ding van meteorologische berichten, cursus sen over chemische meststoffen, vee, land bouwproducten, enz. De zendtijden van den Philips kortegolfzen- der PCJJ zijn met ingang van heden als volgt vastgesteld: Donderdags van 18.2020.20 en van 23.20 3.20. Vrijdags van 18.2020.20, Zaterdags van 00.20—6.20. Deze tijden zijn alle aangegeven in Amster- damschen wintertijd. Volgens een mededeeling van de directie der Zwitsersche Telegraafdirectie, zijn op het oogenblik in Zwitserland 67.099 luiste raars in het bezit van een luistervergunning. G. Timm, A. Tomkins en echtg., J. Hl Treur, dr. J. O. Veitch en echtg., C. Vek- huizen, J. Veltkamp, fam. H. A. E. Vennit. fam. G. C. Visarius, J. R. Vinken, W. d Vlugt, E. de Vlugt, C. A. Vos, F. W. Vogt, famJ. de Vries, fam. T. J. de Waard, L. O Waturorgol en echtg., fam. A. van der Werff fam. A. M. Wichers, J. B. de Wilde, mej. E. Willemsz Geerons, mevr. W. de Wolf, mej. H. C. Wonder, fam. E. W. Wyers, H. J. Wytman en echtg., fam. J. E. Zegelink, fam. M. Zinnemers G. M. Zuidvliet. De Deutsche Reichspost deelt mede, dat de Wereldomroepzender op de korte golf. die bij Königswusterhausen in aanbouw is, op 7 Februari a. s. officieel geopend zal wor den. Door het Bureau of Commerce van het Amerikaansche Departement van Handel, is verleden week een statistiek openbaar ge maakt, waaruit blijkt, dat het jaar 1927 voor de Amerikaansche radio-industrie een recordjaar beteekende. Er werd voor meer dan 191.848.665 dollar aan radio-artikelen gefabriceerd. Dit bedrag betqekent tegenover het jaar 1925 een vermeerdering van 8,4 procent. In 1925 bedroeg de waarde der geproduceerde radio-artikelen ruim 176.990.334 dollar, In 1923 54.000.470 dollar en ln 1921 slechts 10.625.617 dollar. Op twee van de acht sleepbooten, welke onlangs het Engelsch marinedok in twee secties naar Singapore hebben gebracht, na melijk de „Witte Zee" en de „Roode Zee, zijn door „Radio-Holland" kortegolfzenders, typen K. T. A. 2 geïnstalleerd, die gebouwd zijn door de N(ederlandsche) S(eintoestellen) F(abriek) te Hilversum. Terwijl dhet dok, geconstrueerd door de Mij. Swan Hunter and Richardson, in drie mooten gedeeld, naar zijn plaats van bestem ming werd gesleept, konden de sleepers door middel van de uitstekend werkende instal laties geregeld verbinding met de achterge laten landen onderhouden, en de onontbeer lijke berichten opvangen. Zooals men weet zijn den 9den December de sleepbooten „Zwarte Zee" en „Kumber" na een afwezigheid van bijna een half jaar weer in de haven van Maassluis teruggekeèrd De kapiteins waren opgetogen over de voor spoedige reis en niet het minst over het gemak van de draadlooze ondervonden. Vragen van mevr. de Vries.Bruina aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid Door mevr. De Vries-Bruins zijn aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld; 1. Heeft de minister kennis genomen van een artikel in het „Zeltschrift für Schul- gesundheitspflege und Soz. Hygiëne", 1928, no. 17, waarin melding wordt gemaakt van een onderzoek, gedaan bij de leerlingen van een school, waarvan drie onderwijzers aan longtuberculose waren gestorven, welk on derzoek aantoonde, dat bh 79,5 pCt. der leerlingen, die van de bovenbedoelde on derwijzers les hadden gehad, een positieve tuberculinereactie optrad, terwijl bh 24 van deze kinderen reeds duidelijke longaandoe ningen voorkwamen? 2. Is de minister bereid, om in verband met bovenstaande, zeer ernstige feiten, een onderzoek te bevorderen naar het voorkomen van longtuberculose onder het onderwijzend personeel der openbare lagere scholen ln ons land? 3. Is de minister verder bereid, om, indien gevallen van longtuberculose m eenigszins ernstige mate worden aangetrof fen, ^eneens een onderzoek ln te laten stel len iS&r het eventueel voorkomen van long tuberculose onder de schoolkinderen, die met bovenbedoelde onderwijzers (onderwij zeressen) in aanraking zijn geweest? 4. Zou de minister tevens willen laten nagaan, wat aan de verschillende consu- latiebureaux over het voorkomen van tu berculose bij onderwijzers (onderwijzeres sen) bekend is? 5. Zou den minister tenslotte willen toezeg gen. om het resultaat van bedoeld onder zoek aan de Kamer mee te deelen? In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (2e helft December) Het einde nadert. Maar eerst krijgen we nog eenige gezellige dagenKerstmis en Oudejaar. Als straks de Kerstklokken luiden op het feest van licht en vrede en vreugde, dan ontbreken ook de attributen van 't Kerst feest niet. Den Kerstboom kennen we ook ten onzent al van ouds in kerkgebouw en feestzaal maar in de laatste jaren heeft hij ook zijn plaats gevonden bij familiefeestjes, en geeft met zijn kaarsjes of glazen bolletjes zijn lichtluister in menigen huiselijken kring. Maar ook andere attributen als Hulst, Kerstroos en Maretak ken zien we bij onzeKerstfeestvieringen steeds meer. Tusschen heidendom en christenheid ligt een tegenstelling van 19 eeuwen, het joel feest der Indo-Germanen, in al zijn nuancee ringen, en het Vredefeest, waarop de Christen wereld den vreugdezang van Bethlehem op nieuw doet voortruischen, hebben een gansche andere beeteekenis, maar toch leeft in beide dezelfde traditie, en vinden we zoo veel van onze Kerstfeestviering in het winterfeest dier oude volken. Over een paar dier attributen willen we iets zeggen allereerst over de Hulst, (lex Aquifo- lium) met zijn lederachtige, glanzende, don kergroene en stekelige bladeren. En mooie roode bessen, zegt ge, ja, maar niet elke Hulst draagt bessen. Alleen wanneer het een vrouwelijke Hulst is, en dan moet de boom ook reeds enkele jaren oud zijn. Hij begint pas te groeien als hij ongeveer 12 jaar oud is. Ge zult ook niet altoos stekels aan een Huis struik vindèn, ten minste niet over de gehee- le lengte. Is de Hulst 3 a 4 Meter hoog gewor den dit is de gewone lengte van den uitge- groeiden stand, maar er zijn exemplaren, die veel en veel hooger worden dan laten de bo- I venste bladeren hun stekels vallen.Zij zijn niet meer noodig want ze dienen ter bescherming tegen verschillend gedierte, dat de bovenste bladeren niet bereiken kan. Hebt u wel eens gehoord van Hij-Hulst en Zij-Hulst Hij-hulst en Zij-hulst noemt men in het Noorden de prikkelbladeren; die zonder stekels Zij-Hulst. Wordt er aan den vooravond van Kerstmis het eerst een takje 'Hij-Hulst in uw woning gebracht, dan moogt gij, heer des huizes, het geheele vol gende jaar inderdaad dien naam dragen. Maar komt er een Zij-Hulst het eerst binnen, dan is de vrouw des huizes een jaar lang meesteres. Opgepast dus 1 Ja, daar zit grootg kraent en beteekenis in die puntige, spitse bladeren. Dat wisten de oude Kelten wel, die de Hulst- plantten nabij hun verblijfplaatsen, om geva ren (bliksemgevaar wellicht) af tewenden. Tegen onweer, maar ook tegen heksen en kabouters, bood de Hulst bescherming. In den kerstnacht deed men op Hulstblaadjes kleine stukjes brandende kaars in een tobbe drijven voor ieder des huisgenooten een. Gelukkig degene, wiens of wier kaarsje bleef drijven en niet zonk; dat beteekende vervulling van een gekoesterden wensch. Alle eeuwen door bleef de Hulst in eere, en kon al was hij vaak als decoratie vergezeld van klimop, laurier of taxus, door geen dezsr worden verdrongen. Ook door het klimop niet, zooals een oud versje van 1456 zegt „Neen, klimop, neen 1 dat wensch ik niet gewis Laat Hulst de meesterschap, gelijk gewoonte is. Hulst stond in de halle, fraai als fijn glas, Klimop aan den buitenmuur, een koukleum eerste klas." Miqder bekend dan de Hulst als Kerstat tribuut is de Mistletoe, die bij ons het best bekend is als Vogellijm. Ook „Maretak ken" wordt zij genoemd, 't Is dus niet, zooals ik in een encyclopaedie eens vond dat uit „maretakken" vogellijm wordt bereid. De Mistletoe was bij onze Germaansche voor ouders het onderwerp van tal van sagen haar afwijkend uiterlijk, haar bijzondere groeiwijze en levensvoorwaarden, waren hier zeker niet vreemd aan. De mistel wortelt niet in de aarde,maar groeit op andere boomen zij heeft gaffelvormige takken, en staat niet als andere planten 's winters naakt en kaal, maar tooit zich dan met bladeren en vruchten. Moest dat geen wonderplant zijn? Het saP geering door oberamtsrat dr. Ftnk. In het verloop van de beraadslagingen werd met den grootsten nadruk geprotes. teerd tegen den invoer van buitenlandsche aardappelen in Oostenrijk. Op voorstel van Landesrat dr. Barsch werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt; De volledige vergadering 1 van de Eerste Oostenrijksche Vereeniging j voor Aardappelkweekers eischt oogenblikke- Frankrijk Daar men nog steeds geen geschikt ont- lijke invoering van maatregelen, om den bin. werp voor een vliegzegel heeft, is er, volgens nenlandschen aardappelverbouw te verze-het „Buil. Mens." gedurende eenige maan- keren van een productiebescherming, welke den een concours geweest voor een geschikt j woningtoezicht, Kruisstraat 45. aan haar doel beantwoordt. 1 ontwerp, waarvoor door 29 artisten ongeveer vr Een familie gaat vodr drie maanden de Kerstdagen uit te betalen? Ik ben voor vast aangenomen. Ik heb geen andere dagen vrij om ze in te "halen. Antw. Mevrouw zal, indien ze u op Kerst dag niet gebruiken kan, het loon wel moe ten uitbetalen, doch u zult genoegen moe ten nemen met een regeling van het werk, indien deze niet onredelijk is. Vr. Moet mevrouw een meisje, dat voor 2% dag per week vast in dienst is aange nomen, gedurende de Kerstdagen uitbeta len? Beide dagen vallen op de voor me vrouw bestemde werkdagen. Antw. Zie het antwoord op voorgaande vraag. Vr. Ik ben bij een mevrouw van half 8 tot 9 uur 's morgens. Mevrouw gaat voor 14 dagen op reis, Is zij nu verplicht mij te be talen of niet? Antw. Mevrouw dient u uw loon uit te betalèn. Vr. Bij welken persoon en waar zijn dé noodwoningen te koop of bij de gemeente zelf te bevragen of er nog zijn. Is u bekend een publieke verkoop van deze noodwoningen? Antw. V/end u tot den dienst Bouw- en Door de invoering van een dergelijke be- 50 maquetten zijn ingezonden, welke van scherming wordt de consumptie op geenerlei 25—30 November in de salons der Aéro wijze getroffen, aangezien de binnenlandsch» club werden tentoongesteld. In de 2 opdrukken van 10 Fr. gebruikt voor den vliegdienst op de „Ile de France" schijnt een kleine afwijking te zijn. De af stand tusschen de 2 strepen onder den opdruk is n.l. 6 m.M. of 8 m.M. Met den opdruk is n.l. 6 m.M. Met een afstand van 6 m.M. zij er van 10 f. op 90 ct. 2.700 en van 10 f. op 1.50 f. 900; van den 8 m.M. Passagierslijst van het s.s. „Christiaan i afstand slechts 300 van de 10 f. op 90 c. en Huygens" Dinsdag van Amsterdam naar 100 met 10 f. op 1.50 f. Batavia vertrokken j De portzegel 40 c. op 50 c. rood der uit- Naar Southampton 9 passagiers. Naar gave 1927 bestaat met dubbelen opdruk. Van Algiers 56 passagiers. Naar Genua 81 pasa- het type 1927, tanding 14 X 13 54, verscheen productie geheel en ai in de behoefte voor. ziet. giers. Naar Indië: Fam. L. Adams, Fam. H. Alberts, fam. P. Alsema, C. W. van Assum en echtg., H. W. J. Aurik, mej. I. Baath, mevr. J. Baert,' A. Bakar en echtg., mej. J. E. Bauwens, W. Beate, fam. M. C. Beauchez, mej. A. A. den Beider, J. E. van den Benden, J. H. Bennett, mevr. P. C. J. Benz en 2 kin deren, Th. F. van Bergen, mej. A. van den Bergen, A. Beukema en echtgen., fam.J. Beumer, fam. A. Bloklander, mevr. A. de de 1 c. olijf. In de Fransche kolonies verschenen de volgende nieuwe zegels Akaouites Libanon Syrië. In deze 3 koloniën verscheen de 05 op OP10 violet der uitgave 1925. Alexandrië Port-Said In het type der uitgaven 1902-03 versche nen de 3 m. oranje en de 20 m. lila. (De waar- Boer, mej. R. Bolder, ir. P. A. Bomer, fam. I den zijn nu milliêmes in plaats van centimes), ir. J. H. Bos, ir. J. F. W. Bosma, fam. R, Boukamp, G. Th. Bouma, P. C. van Boxtel, ir. J. J. S. Brandsma en echtg., mej. M, Cilicië In de „Yvert et Tellier-1929" vindt men Bremer, L. G. van Brink, mevr. J. B. W. 1 vermeld onder de nummers 105108 4 Brinkman en kind, fam. G. J. Broekgaarden. vliegpostzegels. Deze hebben echter alleen G. J. Broekhoven en echtg., mevr. wed. M; postalische waarde voor type II van No. 105 Brouwer, J. Brummer en echtg., T. Buchen 106. De zegels van 10 pl. op 50 c. en 50 pi R. M. Buechlein, J. Buist, fam. J. A. Buite- op x fr. der uitgave 1920 met den opdruk laar, fam. P. Buys, F. Capelari, G. J. de i „Poste par Avion" moeten dus geheel ver- Ceuninck van Capelle, mevr. I. M. Cliff, me). J. B. C. Cotgrave, fam. dr. A. P. Ie Coultre, E. L. Courvoisier en echtge., mej. M. J. A. Crevels, L. Czepielewski, ZA. C. Dammann, J. Davies en echtg., mej. E. Delbrück, ir. J. P. Delprat en echtg., C. H. Diephuis en echtg., J. van Diemen en echtg., fam. A. J. M. Ditmar, fam. R. L. Djajadinin- grat, fam. H. C. H. Doeve, G. W. F. Dold, J. A. P. Driessen Dubois, E. J. Dujardin en echtg., J. van Duist, mr. H. van Dijk en echtg., N. van Dijk, J. H. Echter en echtg., fam. P. Eger, mr. L. Einthoven, M. G. A. van Enck, mej. M. Engel, W. van der Ent en echtg., mevr. Wed. B. van Eyk, mej. J. A. van Eyk, P. Ferdinandus, fam. G. H. Ferguson, G. Fischer en echtg., F. plame- ling en echtg., mej. M. Freudwiller, W. Friedrich en echtg., A. B. Frinking, A. G. Gayier, mevr. J. Gerardts en kind, ir. A. L. Gerretsen en echtg., fam. F. C. Gerrits, mej. J. van der Giessen, A. W. van der Giessen, mevr. C. Goedman van Es, fam. A. de Graaf, prof. H. A. Grimshaw, mevr. A. C. A. Groenendaal van der Post, J. H. de Haas, fam. W. H. Haasse, G. Hagedoorn, J. Hammelbrug, C. C. Hampe, mej. D. C. Hannington, F. den Hartog en echtg., J. P. Heck en echtg., fam. A. J. Heemskerk, fam. J. A. van Helsdingen, mevr. C. J. Herklots, O. Herm en echtg., B. E. R. Hessling, mr. F. H. van Heukelom en echtg., fam. J. F. van Hille- gondsberg, ir. J. Hoekstra en echtg., J. E. Holland, W. C. van Holten, mr. H. Holt- kamp, fam. J. Hoolboom, J. C. W. Horn, K. J. Horrel, fam. G. J. van Houweninge, fam. F. W. T. Hunger Jr., L. Jaarsma, G. J. Jansen en echtg., fam. G. Japin, U. V. S. von Jaroschka Pohl en echtg., fam. J. Jelk- man, J. L. P. A. Jerphanion, fam. A. de Jong, mej. E. H. Jongeneel, W. de Jong, H. J. W. Ch. Kamphuis en echtg., fam. F Kampstra, C. Keg en echtg., mevr. C. Kere- kes en kind, J. M. A. Keyzer, F. J. Keyzer en echtg., mej. J. A. Kleinsmiede, mej. M. M. A. Knops, Ko Tjay Sing, H. G. Kolman, fam. S. Koning, mevr. W. M. G. Koning, C. Kooy, fam. N. Kop, C. van de Koppel, mej. E. A. Kravhun Ott, mr. J. Kreemer, M. J. vallen. Haute Volta De nieuwe serie is verschenen, tanding 13 Vi X 14. Zij bestaat uit de waarden 1, 2, 4, 5, 10. 15, 20, 25, 30, 40, 45, 50, 65, 70 en 90 c. 1, 1.10, 1.50, 2, 3, 5, 10 en 20 Jrs. De nieuwe portzegels zijn van de uitgave communie ciQOr j w Brouwers; Emmanuel> 1915 van Haut-Senegalen Nxger met op- d00r j w BrQ ,fc ^oen# eüaE£ druk „Haute-Volta Tandmg 14 x 13 54-1 roman door H. B. van der Sande; Langs De waarden zijn 5, 10, 15, 2c, 30, 50 en de kio^en naar kribbe toe, door Louis 60 c., if 2 en 3 frs. j van den^ Bosch; Benito Mussolini, de duce, Indo-China artikel met foto's, door J. H.; Vrede, door Van het type 1919 verscheen de 24 c. op Robert van Passen; een geheele Jeugdpagina, op reis. Heeft de werkster recht op loon ge durende dien tijd? Ook op vergoeding voor het gemis aan wasehgeid voor het doen van de dienstbode wasch? Moet mevrouw voor de werkster co zegeltjes plakken? Antw.: De werkster heeft recht op loon gedurende den tijd dat de familie op reis is. Ook op een billijke .vergoeding voor het gemis van het loon voor de dienstboden- wasch. Natuurlijk is mevrouw verplicht ze gels te plakken. Vr.: Zijn de loten Holl. Grondcrediet 1715,16 en Rott. Schouwburg 1346,93 al uit geloot? Antw.; Nog niet. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Serie Kerstmis-platen: Vught in de sneeuw, naar een schilderij van Huib Luns; Ambtsverwisseling van den President der Oostenrijksche republiek; Een reu zenhond; Het s.s. „Celtic"; De volkenbondszitting té Lugano; Steigers aan den Dom te Keulen; Nederland vanuit de lucht Kinderdijk; Oorlogsgevaar in Zuid-Amerika; De laatste regeeringsdaad van Calles; Door de lucht naar Indië: Zwitserland: Dr. Borms; Hol- landsche schilderijen in Engeland; Sneeuw- lawine in Zwitserland; Wintërpracht ln het Beiersche Kooggebrgte; Als de winter komt; Demonstratie van een steno-type; Auto te water; Vertrek van het KersC-postvliegtuig naar Indië. Een pagina Uit het Rijke Roomsche Leven; Koning George van Engeland. Tekst: De slapende Boeddha, roman door F. J. A. L. Cordens; Het Kindje en hét Huis gezin, door H. W. F. A.; Artikel met foto's over Spitsbergen, door Dr. Job. Krijn; De nieuwe Huisvriend, door Jeannej Kerst klokken, door J. W. Brouwer»; Kerst- 35 c. 25 c. met den dubbelen opdruk „In dochine". Hetzelfde zegel en de 10 c. op 15 c. 10 c. dezelfde uitgave verschenen ook met dubbelen waarde-opdruk. Verder zijn nog te vermelden Portugal Van de opdrukken op het Cerestype zijn 2 verschillende opdrukken van 10 op 4 c. en van 40 op 2 c., n.l. op het type der uitgave 191821 en dat op der uitgave 1923-24. Perzië Met den opdruk „Poste aerienne" 'n vlieg machine en de waarde verschenen de vol gende fiscaalzegels, tanding 11 x c. geel groen, 2 c. blauwgroen, 3 c. karmijn, 5 c. bruin en 1 k. violet. Roemenië De oplage der Dobroedsja-zegels is vol gens 't „Buil. Mens." 200.000 series. Rusland Van de uitgave 190917, tanding 12 54 is ook 'n 5 R. blauw en groen verschenen. Van de uitgave 1918, eveneens tanding 12)4, de 3 R. 50 bruinpaars en groen, 7 R. rose en groen. - - wen en echtg., mej. M. C. L. van Leeuwen der twijgen was dan ook een heilzaam midde Boomkamp, P. van Leeuwen Boomkamp, V. tegen verschillende ziekten, alsook tegen too- Lepcmtre en echtg., fam., J. H. Levy, E. J. P OSTZEGELVEILING. Op de op Zaterdagavond 15 December in Hotel „Krasnapolski" te Amsterdam door de N. V. Hekkers Postzegenhandel gehouden postzegelveiling, werden onder meer de Kreemer en echtg., K. H. Krijgsman, dr. volgende prijzen besteed Nederland No 37, ongebruikt blok van 4 zegels van 5 cent van 1852. Fl. 500. No 94, als voren, een gebruikt blok van 4 Cent Fl. 360. M. J. H. L. A. C. von Kühlewein, B. J, Kuik, ir. J. F. M. Lange, H. J. J. Lauxter- mann, E. D. Lecluse, fam. dr. S. Leefmans, mej. F. W. van Leeuwen, J. C. van Leeu- verij. De goden, zelf hadden de plant op den boom, waarop zij groeide geplant of wel zij was uit den hemel op den boom gevallen. Nog wordt de mistletoe in vele streken vereerd. In Frankrijk dragen de kinderen op Nieuw jaarsdag misteltakken van huis tot huis, roe pende Unqui l'anneuf der misteljzij het nieuwe jaar gewijd 1 In ieder Neder-Ooster- rijk versiert men hier en daar de dorpsher berg met sparregroen, tusschen kachel en muur staat een gestalte, met een vlasbaard, dat is Sylvesterop het hoofd draagt hij een krans van misteltakken. Die gestalte, een levend persoon, geeft hem of haar, die in in zijn nabijheid koomt een zoen; slaat de klok 12 uur, dan wordt hij met slagen de deur uitgejaagd. Anders doet men het in Engeland op het platteland. Men hangt daar een bosje mistletoe aan den zol der; komt een maagdelijn daar onder, dan mag zij door eiken jongeling gekust worden. Zou zij zich daaraan willen onttrekken, dan o wee, zou zij zich den toorn der liefdesgodin op den hals halen. Want aan deze godin was eertijds de mistletoe gewijd. Onzen Hollandschen vrijhandelaars ten spijt, dreigt ook Oostenrijk zich te gaan scha ren aan de zijde van de beschermers, de protectionisten, die het den Nederlandschen ha*x'°J niet gemakkelijker zullen mak«"i. Wij lezen tenminste in de Weensche „Reichspost", dat onder voorzitterschap van Landesrat dr. Barsch een voltallige verga dering werd gehouden door de Eerste Oos tenrijksche vereeniging voor aard appelk wee- Ikers, welke vergadering ook werd bijgewoond |door den President van de Kamer, Reither, (minister Buchinger en als vertegenwoordi- I ger van de Neder-Oostenrijksche Landsre- Lodewijks, ir. R. A. D. Loven en echtg., B. C. Maas, fam. E. M. J. A. Majoie, Th. C. F. H. van der Mark, A. A. J. B. Masseur, mevr. H. M. Matthiassen en kind, ir. H. W. Meindersma, C. Meyer Jr., W. H. Meyer en echtg., fam. G. Meyers, mevr. S. Meyjes, fam. J. C. Middleton, jhr. J. L. Mock, fam. J. C. Mol, W. Mollinger en echtg., P. Mon- tijn en echtg., fam. J. W. A. Mostert, H. Muurling, mevr. E. Mijnlieff, J. H. A. Nagel, C. M. Nash, fam. H. A. van Neden, Sir. George Noble, Bart, mevr. Oemar en kind, fam. ir. F. Oldenburger, G. J. R. P. Oistenga en echtg., mevr. J. A. M. Oosterbaan, fam. A. Oosterop, fam. C. A. J. Ophoff, jongej. T. van Ostaven, C. L. van Otterloo en echtg., mej. T. Pel, F. W. L. Peterman en echtg., fam. W. H. Peyrot, mej. C. Piet, fam. M. H. Pille> prof. F. Pistono, K. v. der Ploeg, L. A. J. van de Poel, fam. H. W. van der Pol, mevr. H. Portier, mej. H. Powdermaker, L. Pront, fam. G. de Raad, fam. H. G. K. van Reede van Outshoorn, mej. A. Reid, W. Reilingh, A. L. van Reysen, fam. W. G. Riko, W. K. J. Risseéuw en echtg., fam. C. R. Rittich, mej. G. J. Rockland, G. P. Ro denburg, fam. C. W. M. Roozen, A. J. van Rossen, H. Rubin, C. R. van Ruyven, mej. A. S. Saclise, P. C. Scheringa, RT. van der Schilden, mevr. C. Schiphorst en kind, fam. M. Schmidt, dr. H. Schneider en echtg., mej. N. Schouten, J. G. Schwan, J. W. P. J. Sel- les, H. C. Servaas, fam. R. Siegers, fam. B. Simon, fam. J. Simons, W. van Slooten, mej. T. Smids, mr. W. J. Smits, G. R. van Solin gen en echtg., fam. A. P. T. M. Spaans, J. W. Speekenbrink, fam. J. Steenbergen, mevr. A. B. Steenstra, mevr. M. Sunnotel en kind, fam. A. J. Swanborn, S. Taconis, J. H. van der Tang, W. C. G. Tap en echtg., S. T. Teng, J. Tettelaar, fam. N. Tiemstra, fam. W. Thierry, mevr. I. Thuma, fam. F. No 99, een ongebruikt blok van 4 zegels van 10 Ct. van 1852. Fl. 540. No 121, een ongebruikt blok van 4 zegels van 5 Ct van 1864 Fl. 260. No 188, een ongebruikt blok van 4 zegels van 10 Ct van 1864 Fl. 340. No 184, een ongebruikt blok van 4 zegels van 15 Ct van 1864 Fl. 355. No 198, 1867. 10 Cent Type I, grof ge tand F.l. 80. No 276, 1891. Foutdruk 5 Cent oranje Fl. 750. No 494, Portzegel van 1912 met de fout druk 3 ENT in plaats van 3 CENT Fl. 110. No 500. Blok van 4 portzegels van 1924.5 Cent op 1 Cent met kopstaanden opdruk Fl. 260. Nederlandsch-Indie. No 512, ongebruikt blok van 4 strafport zegels van 5 Cent van 1874 Fl. 380. No 531, ongebruikt blok van 4 strafport zegels van 5 Cent van 1874 Fl. 370. No 533, alsvorens een ongebruikt blok van 4 strafportzegels van de 10 Cent Fl. 200. Suriname. No 626, een ongebruikte strook van 3 nood- hulpportzegels van 1911, 10 op 30 Cent, Typen 1, II en III Fl. 600. Vr. Lot van het Witte Kruis Serie 6046 no. 16 is dit al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. Hoe groot is het bedrag der verschul digde Rijks-, gemeente- en verd'edigingsbe- Instlng II. Ik heb een inkomen van f 6570. Ik ben getrouwd en heb 1 kind van 13 jaar en woon in de gemeente Bloemendaal. Antw. Totaal l 331. Vr. Ik ben werkster. Is mevrouw verplicht benevens een groote Kerstprijsvraag. Kinderen van ons Volk, door An- toon Coolen. N. V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf, Hilversum. ,Het lijkt bijna overbodig, een waardeerend woord te schrijven bij de jongste uitgave van An toon Coolen; „Kinderen van ons Volk". Wat reeds van dezen auteur ver scheen, zooals Peerke, dat manneke, De Rauwe grond, Hun grond verwaait, vond algemeen zooveel bijval, dat ook van de laatste pennevrucht van Coolen niet andera verwacht mocht worden. Aan die verwach ting heeft de schrijver ten voile beantwoord met zijn jongste werk. Antoon Coolen snijdt, ciseleert zijn figu ren uit en naar het leven. Hier, het leven der eenvoudigen. In schrijnende smart, in overslaande vreugde toont hij ze ons, echt en waar als de werkelijkheid ze levert, in de sprake, die hun moeder hen leerde, de sprake van hun geboortegrond. Hun taal heeft hij beluisterd; een zuivere weergave vinden we in zijn werk terug. Uiterlijk en innerlijk leven smeedde hij saam tot een levende, schoone realiteit. Wie zóó schrijft^ moet deze menschen niet alleen liefheb ben, maar ook begrijpen. Begrijpen, dat noodwendig voert tot waardeeren en vergeven. „Want wij hebben wonderlijke bewegin gen in ons. Wij wandelen schreiend en lachend naar den dood door den nood en de vreugd der dagen. Aan elke hemelkim, aan de grenzen van den tijd wenkt en kom* de dood en vervult ons leven." Het lachende en weenende menschdam, dat wandelt naar den dood, heeft Antoon Coolen in den meesterlijken, sapplgen vorm, dien we van hem kennen, ln zijn jongste werk te voeten uit geteekend. Herinnerigen van Geert raida Carclsen, II. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem. Onze bejaarde stadgenoote. Mej. A. G. de Leeuw, als schrijfster en publiciste meer be kend onder den naam Geertruida Carelsen, heeft bij Tjeenk Willink een werk het licht doen zien, dat zij „Herinneringen" tot titel gaf. Hoe de schrijfster tot haar gekozen pseudoniem is gekomen, vertelt zij ln dit boek. „Mijn vader deed de best-mogelijke oplossing aan de hand. Hij zelf heette Ca- rel en mijn moeder Geertruida; naar haar heette ik ook, al werd ik in de wandeling naar de andere grootmoeder, van Engelsohe afkomst, genoemd. Wat was er dus natuur lijker, dan dat ik, als pennenaam, dien van Geertruida Carelsen zou aannemen?" Voor een deel bevat „Herinneringen" reeds vroeger gepubliceerde novellen, voor een ander deel herinneringen uit een wel besteed leven, waarin de journalistieke erva ringen niet het geringste aandeel hsbben. Geertruida Carelsen heeft in haar leven veel buitenslands vertoefd en daardoor grooter waardeering opgedaan voor het schoone.dat eigen land biedt. Ook hierover wordt in „Herinneringen" iets verteld. Zonder onderscheid zijn deze schetsen, deze impressies, uit een ver verleden vaak, ln denzelfden prettigen, helderen schrijf trant neergeschreven, zóó, dat men aan t einde van menig stukje verzucht: „Jammer, dat 't uit is." Een foto van da schrijfster, naar een schilderij van Lechner, verrast den lezer bij 't opslaan van 't boek. Met een wensch. vervat in de volgende dichtregelen, zendt mej. de Leeuw haar boek de wereld in: Moog uit dit kleine boek, vol bonte 'erinne- ringen, In meen'ge menschenziel iets wèldoends binnendringen! Deze wensch van de schrijfster is ten volle in vervulling gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5