TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 20 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De verbetering der Fonteinlaan Debat over de volkshuisvesting Straataanleg in Haarlem-Noord -De café's op Oudejaarsavond De Oudeweg wordt verbeterd Dinosaurus ontdekt De Influenza-epidemie in de Ver. Staten De reis van Herbert Hoover Gisterenmiddag vergaderde de gemeente- aad onder voorzitterschap van den burge- neester. Afwezig bij het begin der vergadering de eden Van Vliet, Berdenis van Berlekom en üoosjes. De heer PEPER dringt aan op een gron dige behandeling van het adres van den Haarlemschen Bestuursdersbond In zake de te werk stelling van werkloozen. Wethouder GERRITSZ meent, dat deee zaak het best bij de begrooting behandeld kan worden. De vragen zijn aan den Haarlemschen Be- s.uurriersbond gesteld, omdat het niet on mogelijk was, dat die bond werk wist, dat direct uitgevoerd kan worden. Begrootingen Woningbouwvereenlgtngen B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan de begrootingen voor 1929 van een aan tal woningbouwverenigingen. Aldus vastgesteld. Aangaan geldleening B. en W. vragen machtiging, in 1929 tijde lijk gelden op te mogen nemen tot een ma ximum bedrag van 70 000.000. De machtiging wordt verleend. Verkoop grond B. en W. stellen voor het college van Re genten van het St. Elisabeth's Gasthuis machtiging te verleenen tot verkoop aan 't rijk van een strook grond aan den Rijks straatweg voor 260. Aldus besloten. Verhuur grond voor stichting badhuis De afdeeling Haarlem van Het Witte Kruis wenscht voor den bouw van een volks- douchebadhuis met 24 badcellen, voor den tijd van 40 jaren (ingaande 1 Januari 1929) in huur te ontvangen grond, gelegen aan de .Van Egmondstraat. Zij is bereid een huurprijs te betalen van 0.72 y, per M2. per jaar. De koster van den bouw Van een badhuis overeenkomstig het plan zijn geraamd op f 70.000. B. en W. stellen voor, voor dat doel aan de vereeniglng te verhuren 825 M2. grond, gelegen aan de Van Egmondstraat, tegen j 0.72 'A per M2. per jaar. Aldus besloten. VeUen van rieke( boomen. B. en W. stellen voor, over te gaan tot het. vellen van boomen, meest iepen en eiken, aan de Raaks, Leidschevaart, Prin- sesekade, Emmalaan, Beelslaan, Boschlaan, Middenlaan, Spaarneiaan Linnaeuslaan, Dreef, Voorhelmstraat, Langebrug, Dubbele Buurt, Fhoenixlaan, Spoorlaan, PrinsenboJ- werrk, Spaamdammerweg en Kloppersingel. Deze boomen zijn slecht, ziek of vormen hinderpalen voor het verkeer. Tevens stellen zij voor, dat de boomen om de» anderen zullen worden verwijderd in verschillende straten, zooals Beelslaan, Bo6ohlaan, Leidseheplein, Middenlaan, Spaarneiaan, Linnaeuslaan, Julianastraat en Julianapark. Aldus besloten. Aankoop vrachtauto. B. en W. vragen een crediet van f 2750 aan voor den aankoop van een vrachtauto, ten behoeve van den dienst van Den Hout en plantsoenen. Het crediet wordt verleend. Aanvaarding grond. B. en W. stellen voor gratis in eigendom te aanvaarden een gedeelte grond, kad. ge meente Schoten, bestemd voor openbaren weg en een ruiling van grond aan te gaan met den eigenaar van den grond aan Bors- kistraat, hoek Timorstraat. Aldifs besloten. B.en W. stellen voor, in te willigen het verzoek van H. Smolenaars om in gedeel ten te doen geschieden de overdracht van den hem toebehoorenden grond bij Pijn- boomstraat. Sparrenstraat en ten Oosten van de Delft, die om niet door de gemeen te in eigendom is aanvaard, en om een kleine wijziging in het stratenplan aldaar aan te brengen. Aldus besloten. Verbrceding van de Rustenburgerlaan Ter verbreeding van de Rustenburgerlaan ts het noodig, dat perceel Esschilderstraat 23 en de beide ten Noorden daarvan gelegen perceelen worden* afgebroken. Eerstgenoemd perceel wil de eigenaresse in koop afstaan aan de gemeente voor 8000. B, en W. stellen voor tot den koop over te gaan. Aldus besloten. Vervoer lijders besmettelijke ziekten Tot nu toe geschiedde het vervoer van lijders aan een besmettelijke ziekte met een der gemeentelijke ziekenrijtuigen, waarvoor de bespanning werd gehuurd. •De firma Mathot heeft thans in eigendom een ziekenauto, uitsluitend bestemd voor het vervoer van lijders aan een besmettelijke ziekte; deze auto stelt de finna ter beschik king voor het vervoer vanwege de gemeente, tegen een vergoeding van 3 per vervoer en restitutie van eventueel te betalen we genbelasting. B. en W. vragen machtiging met de firma Mathot een overeenkomst terzake aan te gaan. De machtigingwordt verleend. Verkoop grond B. en W. stellen voor, te verkoopen aan: je N..V. Bond- en Aannemersbedrijf „Persevero" 170 M2 grond, gelegen aan de Zomervaart, tegen 17 per M2; P. H. Meijer, 635 M2 grond gelegen aan het Santpoorterplein, hoek Molijnstraat, te gen 16 per M2. Aldus besloten. Goedkeuring balansen. B. en W. stellen voor goed te keuren t balansen met verlies- en winstrekening ovci 1927 van de Coöp. Woningbouwvereni ging „Eigen Woning" en van de Haarlem- sche Woningstichting „Vooruitgang". De heer MIEZERUS vraagt, of het niet beter is, dat dergelijke balansen bijv. bin nen het eerste half jaar ingezonden r-"~- ten worden. In dit geval gaan er z- 2 jaren over heen. Spr. heeft gehoord. er zelfs nog meer balansen moeten komen. De heer DE BRAAD vraagt ook B. en W., maatregelen te nemen, welke er toe leiden, dat de balansen van woningbouw- vereenigingen spoediger ingezonden en dus goedgekeurd worden. Wethouder SBINGENBERG merkt op, dat de vereenigingen wel laat zijn, maar dat ook de gemeente niet vlug is met haar rekeningen. De vorige maal is zelfs zonder één woord van protest de gemeenterekening over 1927 goedgekeurd. B. en W. zullen er echter naar streven, dat die balansen spoediger goedgekeurd wor den; een volledige toezegging kunnen zij echter niet doen. Op het oogenblik is men bezig, een achterstand in te halen. De balansen worden goedgekeurd. Ie Suppletoire begrooting. B. en W. bieden ter vaststelling aan een le suppletoire begreoting voor den dienst van 1928. De heer JOOSTEN vraagt stemming over den post 69a, welke betreft het aandeel -n laste van den kapitaaldienst, komende m d'e koeten van den dienst van openbare werken. Voorts informeert spr. naar het verschil der raming van de personeele belasting over 1928 en 1929. In zake dit laatste merkt wethouder SLEN- GENBERG op, dat het bedrag der ie sup pletoire begrooting 1928 het meest aan den juisten kant is. De post kan met f 70.000 verhoogd worden, terwijl de geraamde be grooting voor 1929 eenige ruimte laat. Post 69a wordt met 2212 stemmen goed gekeurd. Tegen de S. D. A. P. De suppletoire begrooting wordt vastge steld. Verbetering Fonteinlaan. De meerderheid van B. en W. vraagt een crediet van f 80.000 aan voor verbetering van de Fonteinlaan. Een minderheid wil slechts eenige voor ziening voor voetgangers en wielrijders, waarmede slechts een beperkt bedrag ge moeid zou zijn. De heer DE BREUK is van oordeel, dat tal van nuttige zaken op afdoening wach ten. Niet alle wenschen kunnen voldaan worden. Dat is, volgens spr., ook het geval met de verbetering van de Fonteinlaan. Hij gelooft niet, dat het verkeer zoo geweldig is, dat verbetering bijzonder urgent is. De weg is niet mooi, maar kan wel goedkoo- per opgeknapt worden. De heer MIEZéRUS is wel voor verbete ring, maar het aangevraagde bedrag vindt hij hoog. De heer VAN LEEMT legt uit, dat Open bare Werken van den financieelen kant der vraagstukken af moet blijven. Van de 3 in gediende ontwerpen is het duurste het beste. Een andere vraag is, of dat bedrag voor dien weg uitgegeven moet worden. Spr. wacht de verklaring der minderheid van B. en W. af, want dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat zijn meening als raadslid niet parallel, ging met-die als lid van Openbare Werken. Wethouder SLINGENBERG is de min derheid van B. en W. Hij heeft financieele bezwaren, maar ook andere. Juist om den Hout zelf wil spr. daar zoo min mogelijk verkeer hebben en het afleiden naar den Wagenweg. De directeur van Hout en Plantsoenen is tegen de voorgestelde oplos sing. Ook hij acht met spr. verbetering van de Fonteinlaan gewenscht. Het leggen van asphalt zal ten nadeele van de rust van den Hout komen. Hij meent, dat de klin- kerbestrating verbreed moet worden en spr. is het daarmede eens. Dat heeft men ook el ders in den lande gedaan, o.m. op den weg van Amsterdam naar Naarden en van Amersfoort naar Zwolle. Klinkerbestrating, vischgraat geformeerd, acht spr. een goede bestrating. Voor slippen op dergelijke wegen bestaat minder gevaar dan >p asphalteeringen. De klinkerbestra ting _>p de Fonteinlaan mag er zijn, maar als men den klinkerweg verbreedt, is het de vraag voor spr., of dit duurder is dan den bestaand en weg opbreken en een nieuw asphaltdek legged. Het financieel bezwaar voor spr. is nog grooter. In 1928 is aan kapitaalsuitgaven gedaan voor een bedrag van f 4 millioen. Rente en aflossing moeten daarvan opge bracht worden. Bij kapitaalsuitgaven moet de vraag gesteld worden, of zij noodig of nuttig zijn. Er zijn meer wegen, welke sleoht zijn, bijv. de verkeersweg vanaf de plaats, waar straks het beroemde monument komt te staan, naar den Kleinen Houtweg. Van de zijde der provincie is opgemerkt, dat de Fonteinlaan moet aansluiten op den weg naar Heemstede en dat ook de Ge westelijke Commissie voor de uitbreidings plannen een woordje wil meespreken. Bpr. acht het daarom beter, dat B. en W. zich eerst eens verstaan met de Gewestelijke Commissie, om daarna een plan te maken en een kostenberekening. B. en W. zijn zelfs op zachtmoedige wijze door de Gewestelijke Commissie op de vingers getikt. De mak zal wel in orde komen, maar zij is nog niet in orde. De heer ADRIAN acht wel urgentie aan wezig. Als eens het doorgaand verkeer om Haarlem geleid wordt, zal die weg misschien niet zoo druk meer bereden worden. Spr. wijst er op, dat de weg slecht ver licht wordt en daarom des avonds moeilijk berijdbaar is. Aan de westzijde is ook ver betering van den weg noodig. Er gaan geen 14 dagen voorbij zonder ongelukken. Ver breeding zou, volgens spr., zelfs moeten ge schieden met opoffering van boomen. De heer REIN ADDA zou eerst het vraag stuk willen behandelen van de bemerkingen der Gewestelijke Commissie. Wethouder GERRITSZ antwoordt aller eerst, dat or een oud uitbreidingsplan van Heemstede de betreffende weg staat aange- ~even. Men komt dus niet in striji met het le uitbreidingsplan. Nagegaan moest dus orden, of de weg geheel was conform den weg op het uitbreidingsplan. De Geweste lijke Commissie moet formeel gehoord wor den en spr. kan niet de vei'zekering geven, dat dan geen objecties zullen komen. Als men den formeelen weg wil volgen, meet de Gewestelijke Commissie gehoord worden en worden gewacht met het nemen van een besluit, doch dat zou spr. spijten, want bij aanneming van het besluit had men spoedig met het grondwerk kunnen beginnen, hetgeen ten goede was gekomen aan de werkloosheidsbestrijding. De heer VAN LIEMT zou gaarne zien, dat, nu het voorstel aangehouden wordt, ook een goedkooper plan onder het oog gezien wordt. Wethouder GERRITSZ merkt op, dat een klinkerweg duurder uitkomt dan een as- phaltweg. De heer VAN LIEMT meent, dat de zaak anders komt te staan, als het over herstel ling van den weg gaat en niet over den aanleg van een geheel nieuwen weg. De heer VAN DE KAMP is van oordeel, dat men wel eerder bij de Gewestelijke Commissie te rade had kminen gaan. Het voorstel wordt aangehouden. Vergoeding bijzondere scholen. B. en W. stellen voor, de vergoeding in gevolge art. 100 der L. O.-wet 1920 vast te stellen op f 1500 voor de school Nassau- plein 2, f 1441.67 voor school Velserstraat 55. f 3275 voor school Jansstraat 83. f 1616.66 voor school Nagtzaamstraat 54. f 4991.67 voor school Anthoniestraat 28. f 1333.33 voor school Kerklaan 49, f 4052.36 voor school Heerensingel 74 en f 1740.21 voor school Timorstraat 17. Aangenomen. Plaatsing urinoirs. B. en W. stellen voor, te hunner be schikking te stellen een bedrag van i 2950 voor den bouw van een urinoir op den hoek BeukenstraatSchoterboschplein, voor het vervangen van het urinoir in de Nagtzaam straat bij de Amsterdamsche Vaart door een nieuw en het aanbrengen van plantsoe nen bij eerstgenoemd urinoir. De heer KOPPEN zou gaarne zien, dat in Haarlem-Noord meer urinoirs geplaatst werden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Onbewoonbaar verklaarde woningen. De by raadsbesluit van 2 November 1927 onbewoonbaar verklaarde woningen Banne- steeg 3, 3a, 4, 7 en 10a. Koudenhom 36a en 36b 't Krom 45 en Ravesteeg 22 zijn nog bewoond terwijl de termijn van ontruiming reeds met 6 maanden is verlengd. De be woners hebben nog geen andere hun pas sende woning gevonden. B. en W. geven den raad, daarom In overweging, den ter mijn van ontruiming weer met zes maan den te verlengen, evenals voor de perceelen Bannesteeg 5 en 6 en 't Krom 35. De heer VAN LIEMT kan er niet voor stemmen, dat men de menschen nog een half jaar langer laat wonen in deze krot ten. Die krotten zijn dusdanig, dat een var kenshouder er zelfs zijn varkens niet in zou laten verblijven, uit vrees, dat ze ziek zouden worden. De kinderen worden in die krotten ziek. De raad heeft een vergissing begaan, de noodwoningen af te willen bre ken, zoolang nog daze krotten bewoond moe ten worden. Aan dezen toestand moet een einde komen. De heer VISSER kan zich voor een groot deel aansluiten bij de woorden van den heer Van Liemt. Indertijd is door den wethouder van Openbare Werken verklaard, dat de wo ningen niet verder bewoond zouden worden. Op een motie der chr.-hist. fractie, welke B. en W. uitnoodigde, met voorstellen te komen tot bouw van kleine gezinswoningen, is nooit prae-advies gegeven. Niets is er ge daan, om de menschen, die daar het meest behoefte aan hebben, aan woningruimte te helpen. De heer KEESEN was een vorige maal voor verlenging van den termijn maar staat er nu wat huiverig tegenover na de ver klaring van den heer Van Liemt. Hij on dersteunt de klacht betreffende bewoning, door den heer Van Liemt geschetst. Na de motie-Visser zijn verschillende voorstellen door B. en W. ingediend in zake woningbouw. De heer Visser wilde voor klei ne gezinnen bouwen. Hij laat het altijd voor komen, alsof zijn voorstellen een ideaal zijn. De heer PEPER staat altijd vierkant te genover den heer Van Liemt, maar nu moet hij zich toch geheel aan diens zijde scharen. Opmerkelijk is, dat de termijn nu weer ver lengd moet worden en voorts, dat de S. D. A. P. niets over dit voorstel zegt en als zij het gaat doen, het slechts zal verdedigen. Aanneming van het voorstel zal den drang van B. en W., om met plannen tot betere huisvesting te komen, verminderen. Verwer ping van het voorstel zal B. en W. nood zaken, spoedig met een oplossing te komen. De heer CASTRICUM is het met den heer Van Liemt eens, dat uit protest tegen dit voorstel gestemd moet worden. Spr. zal echter noodt zijn stem geven aan voorstel len als van den heer Visser, om woningen van kleine afmetingen te bouwen. Ook daar om heeft hij steeds de woningrpolitiek van den wethouder van Openbare Werken ge steund. Ook de heer VAN DE KAMP zal tegen deze voordracht stemmen. Wethouder GERRITSZ meent, dat de raad eenig geduld had moeten beoefenen, want in de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der begrooting over 1929 wordt het vraagstuk geheel behandeld. Het autobusbedrijf is in 7 weken tijds in werking gesteld; het trambedrijf is in ruime mate tijd voor bespreking toegemeten; openbare' werken zijn voor f 1 millioen voorbereid. Te verklaren, dat in de 3 maan den, dat spr. wethouder is, niets gedaan is, acht spr. een onredelijk verwijt. De bewoners waarover het nu gaat, kun nen voor de huur, welke zij betalen, geen andere woning vinden. In de memorie van antwoord zal men vinden, waarom de 138 woningen, waarvoor f 400.000 uitgetrokken was, nog niet ge bouwd zijn. De voorwaarden van den mi nister zijn daarvan oorzaak. O.m. mag de grondprijs niet hooger zijn dan f 800, ter wijl men er 100 M2 voor noodig heeft. Dat komt neer op een prijs van f 0.80 per M2 maagdelijken grond. Verlangt rrjan een soort bungalows, welke voor zomerverblijf ge bruikt worden in Amerika?. In Helder zijn huizen gebouwd voor 1300, in Beverwijk voor f 1700. Maar in Beverwijk kostten die woningen f 2000. En zij waren niet afge werkt. Dat waren typen, welke voor den bouw aanbevolen waren. Er was geen kap of zoldering, er waren geen kasten, de W. C.'s waren buiten. In Zaandam zouden er goedkoope huizen zijn van 4.35. Maar daar is 1 toeslag boven op. Daarenboven was d'e bouw niet goed, terwijl ook veel mankeerde aan de bestra ting. Als men hier iets duurder bouwt, heeft men waar voor zijn geld. Maar voor het rijk mag men niet duurder bouwen dan f 5, Hier wil men wel bouwen, maar van bovenaf houdt men het tegen. En d'an moet men niet komen als bij de Fonteinlaan De heer VAN LIEMT: „Het is een schan de, de Fonteinlaan te vergelijken met die krotten." Wethouder GERRITSZ merkt op, dat' als men toch wil bouwen, men ook de con sequenties moet aanvaarden: bouw, verlee nen van bijslag op d'e huren, enz. Hoe zal een woning van f 2000 over 10 jaar er uitzien? Dan zal dat soort wo ningen nieuwe krotten zijn. De woningen in Beverwijk zijn reeds nu krotten. Sprekers ervaring is, dat de menschen geen f 6 per week kminen verwonen. Het protest van den heer Visser moet deze niet hier, maar in Den Haag uiten. Het spijt den heer VAN LIEMT voor den wethouder, d'at deze een vergelijking maakt tusschen verbetering van de Fonteinlaan en ontruiming van de krotten. Nu gaat het er alleen om, of het toelaat baar is de menschen in de krotten te laten wonen. Als er s' .n verleend moet worden, dan moet dit gebeuren boven den steun, welken men nu reeds verlee Er is een toestand, welke absoluut onhou ir is. Met die geheele woningbouwgeschit anis heeft men niets te maken, omdat zij naast deze zaak staat. Het gaat er hier om, een niet- houdbaren toestand niet langer te hand haven. De heer VISSER merkt op, dat de toeslag Ik:treft dien aan valide arbeiders. Toeslag moet slechts verleend worden op goede gronden. Van valide arbeiders mag ver wacht worden, dat zij een behoorlijk ar beidersloon verdienen. Spr. verwijt het den vorigen wethouder van Openbare Werken^ dat hij geen plan nen Ingediend heeft De heer REINALDA: „Dat moet u ver wijten aan uw partijgenoot De Geer." De heer VISSER: „Daar heb ik niets mee te maken." In andere plaatsen is toch wel aan woningbouw gedaan ondanks de mis schien niet-welwillende medewerking van de regeering. Hier heeft spr. te maken met B. en W. van Haarlem en hij verwijt den vorigen wethouder van Openbare Werken, dat hij niet met plannen gekomen is, welke hij beloofd had. Dat is de reden dat wij nu in de misère zitten en de menschen in de krotten moeten blijven. De heer JOOSTEN zal met genoegen stemmen tegen een voorstel, d'e menschen in de krotten te laten wonen. Maar een dak is toch nog beter dan de open lucht. Men kan de menschen toch niet in de open lucht laten: er moet hier wat gebeuren. Spr. stelt daarom voor, B. en W. een cre diet van f 3000 te verleenen, om bijslag te verleenen op de huren, welke betaald moe ten worden door hen, die nu de krotten moeten verlaten en duurder moeten gaan wonen. De heer ADRIAN meent, dat men met die bewoners nog niet klaar is. Het is bui tengewoon onvoorzichtig, cfe menschen niet in de krotten te laten wonen, en dat zij maar moeten zien, elders onder dak te ko men. En niet alleen deze bewoners zouden dan geholpen moeten worden maar ook de andere krotbewoners kunnen dan om hulp komen. Daar hebben zij het volste recht op. Het gevaar dreigt ook, dat men huizen gaat bouwen volgens het systeem van de toeslagregeling. Beter' is een slechte woning dan geen woning. De heer PEPER protesteert er tegen, dat de bewoners der krotten genoemd worden maatschappelijk ontoelaabbaren. Z. i. zijn de ontoelaatbaren diegenen, die de bewoners in dien toestand gebracht hebben. De heer KEESEN is van meening, dat invalide arbeiders ten slotte bij publieke liefdadigheid terecht moeten komen. Er zijn genoeg valide arbeiders, die minder dan f 20 verdienen, en deswege toeslag op de huren zouden moeten hebben. Aan den heer Visser merkt spr. op, dat getracht is woningen van f 5 huur te bou wen. Ten slotte zijn zij gebouwd voor f 5.50 huur met toeslagverleening. Er is hier nog woningnood voor de groote gezinnen en die moet gelenigd worden. Spr. verwijt het den heer Visser, dat deze zich steeds tegen bij- slagverleening heeft verklaard. Nu het voorstel-Joosten is ingediend, zou spr. het 't beste vinden, dat het voorstel van B. en W. aangenomen werd en het voorstel-Joosten om prae-advies naar B. en W. ging. Spr. zal anders tot zijn spijt moeten stem men voor het voorstel van B. en W., omdat hij de menschen niet op straat wil laten zetten. De heer LOERAKKER acht liet voorstel- Joosten ontijdig, maar hij zal er voor moeten stemmen, omdat de consequenties moeten worden aanvaard van het verwerpen van het voorstel van B. en W. De heer CASTRICUM vraagt zich af, waaraan men nu eigenlijk vast zit, als het voorstel-Jocsten aangenomen wordt. De heer WOLZAK vindt, dat B. en W. nog vrij veel doen voor de woningvoorzie ning. Door verschillende omstandigheden in en buiten Haarlem kan men echter niet al tijd plannen uitvoeren. Be raad zal nu het voorstel van B. en W. moeten aannemen, om den wethouder in de gelegenheid te stellen, ook voor deze krotbewoners wat te doen. Heeft men stemming willen maken tegen dazen wethouder? En is het voorstel-Joosten er gekomen na bespreking tusschen de hee- ren? Als wij deze f 3000 voor de kroibewo-' ners beschikbaar stellen blijft het dan mo gelijk, degenen, die een te hooge huur be talen geen toeslag te verleenen? Spr. meent, dat de raad zal moeten stemmen voor het voorstel van B. en W. 'De heerREINALDA merkt op, dat wo ningen slechts onbewoonbaar verklaard kun nen worden, als I nieuwe woningen gebouwd worden. Deze zaak heeft niets te ma ken met het vraagstuk der volkshuisves ting. Van de 51 onbewoonbaar verklaarde woningen zijn er 39 ontruimd'. En die 12 overblijvenden zijn er nog in ten gevolge van verschillende omstandigheden. Wil men hen er niet langer laten wonen, dan moet men ook de consequenties aanvaarden en er geld bijleggen, wat inhoudt, dat het voorstel- Joosten aangenomen moet worden. Wat de heer Visser aangehaald heeft over de woningen in Den Haag, de heer Lietaert Peeibolte, inspecteur de» Volksgezondheid, betreurt den bouw dier woningen, daar het naeuwe krotten zijn. Over het vraagstuk der volkshuisvesting wordt dacmagogisch gedaasd. Als menschen er 55 jaar wonen, is het geen vraagstuk dei- volkshuisvesting, hen te laten verhuizen. Men dient dit vraagstuk, door den termijn der onbewoonbaarverklaring te verlengen, maar toch zoo spoedig mogelijk die men schen aan andere woningen te helpen. Spreker merkt op, dat eerst heden de goedkeuring van bouw van woningen van Ged. Staten is afgekomen, welk voorstel l'A jaar geleden reeds is aangenomen. Dat geen rijkssteun verkregen kan worden voor den bouw van de woningen, waarvoor f 400.000 is uitgetrokken, verwondert spr. niets. De circulaire, waarin staat, dat f 2400 per wo ning besteed mag worden, wordt nog steeds gehandhaafd. In Beverwijk verwenscht men nu reeds de z.g.n. bungalow-woningen. Nu kan men zelf woningen gaan bouwen van f 4 huurwaarde. Daarop moet toeslag verleend worden. Er zijn arme valide ar beiders; in de metaalindustrie gaan de on geschoolden met f 21.80 naar huis. Aan de provinciale besturen is door de regeering gezegd, dat de aandacht der ge meenten er op gevestigd moest worden bij be sluiten in zake woningbouw, dat de belangen van het rUk niet geschaad moeten worden. De heer Visser wil woningen bouwen, maar de gemeentebeurs gesloten houden. De heer VISSER; „Dat zijn leugens." De heer REINALDA zet verder uiteen, dat de raad gerust het voorstel van B. en W. kan aannemen en tevens met aandrang B. en W. verzoeken, maatregelen te treffen tot spoedige ontruiming. De heer KLEIN verzoekt den wethouder van Openbare Werken, eens naar Enschedé te zien, waar wel gebouwd is ondanks de tegenwerking van bovenaf. Hoe zullen de f 3000 van het voorstel- Joosten verdeeld moeten worden? Er zal controle uitgeoefend moeten worden, of de menschen werkelijk een andere woning zoe ken. Spr. vreest, dat er dan een nieuwe dienst als onderdeel van Bouw- en Woning toezicht zal ontstaan. Laat men het voor stel-Joosten om prae-advies naar B. en W. zenden en in rustiger sfeer bekijken. De heer KLEIN SCHIPHORST was eerst tegen het voorstel van B. en W., doch nu er voor; 39 gezinnen hebben een andere woning kunnen vinden. Wie zegt spr., dat die 12 in het komende haif jaar geen an dere woning zullen vinden? De heer Rei- nalc'a lieeft gezegd, dat de raad gerust voor het voorstel van B. en W. kan stemmen, maar onder de gegeven omstandigheden meent spr., dat de raad er voor moet stemmen. Waarom zouden die 12 gezinnen ook geen andere woningen kunnen vinden? evenals de andere 39. De heer VISSER stelt voor, van de f 25.000, vroeger daarvoor beschikbaar ge steld, ook toeslag te verleenen aan de 12 gezinnen, waar het nu om gaat. Wethouder GERRITSZ merkt op, dat van de 51 gezinnen.er nog 12 over zijn, waarbij er nog zijn, die zeer voorzichtig behandeld moeten worden. Over enkele weken had men de zaak bij de begrooting kunnen overzien. Als men dit voorstel niet aanneemt, krijgt men consequenties voor enkele gevallen. Het beste doet men, het voorstel van B. en W. te steunen, omdat mede daard'oor men ster ker komt te staap tegenover hoogere auto riteiten. Bereikt men dan nog niets, dan zou men op eigen houtje kunnen bouwen en het voorstel-Joosten aannemen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 2115 stemmen. De sluiting van café's op Oudejaarsavond. De afdeeling Haarlem van de Horecab had een adres gericht aan den gemeenteraad, met verzoek, die maatregelen te willen tref fen, welke leiden tot het sluiten van restau rants, café's e.d. op Oudejaarsavond om half tien 's avonds. B. en W. prae-adviseeren, het verzoek niet toe te staan, omdat het h. i. meer een aan gelegenheid is van overleg tusschen werk gevers en werknemers, en zij vertrouwen, dat de vervroegde sluiting een feit zal wor den, wanneer door de werknemers algemeen het verlangen ertoe wordt kenbaar gemaakt. De leden De Braai, Van Kessel, Castricum en Visser stellen voor, het verzoek van de vereeniging in te willigen. De heer DE BRAAL is teleurgesteld door het afwijzend prae-advies. De raad kan iets deen, om hier helpend op te treden en nu moet hij dit ook doen. B. en W. willen de sluiting niet gebiedend opleggen, omdat zij deze zaak er een van overleg noemen. Maar dat acht spr. een argument, oppervlakkig in hooge mate. Bij vervroegde sluiting geeft men honderden bedienden op Oudejaarsavond vrij. De heer PEPER is ook van meening, dat een vervroegd sluitingsuur dien avond inge voerd moet worden. De heer GROENENDAAL vindt het jam mer, dat B. en W. niet met het verzoek mee zijn kunnen gaan. Het gaat er om, die men schen l'A uur vroeger vrij te geven, die al tijd in dienst zijn, als anderen vrij zijn. Het betreft voorts inrichtingen, waar dien avond slechts een zeer klein gedeelte den Oudejaarsavond passeert. De heer CASTRICUM zou het wenschelijk vinden, de inrichtingen half 11 des avonds te sluiten, als dit overeenkomstig de politie-ver- ordening mogelijk is. Ook in Den Haag is door Horeraf voorgesteld, op Oudejaarsavond vervroegd te sluiten. De heer VAN DE KAMP zou over een eventueel blijvende maatregel eerst de be treffende organisaties willen hooren. De VOORZITTER merkt op,'dat B. en W. de zaak met een welwillend oog hebben be schouwd. Maar er zijn moeilijkheden. De raad heeft imperatief den winkeliers opge legd, tot 12 uur 's avonds open te blijven op oudejaarsavond. Daarenboven is er de Bioscoopwet, welke den bioscoophouders veroorlooft open te blij ven. Spr. heeft geen bevoegdheid, de sluiting met één uur te vervroegen. Daarenboven zou vervroegde sluiting een enkel deel der bevolking bevoordeelen, er blijven nog zoo veel, die toch ook moeten werken. Laat men deze zaak overlaten aan het gemeen overleg, zooals óok in Den Haag is geschied. Wil men dit niet, dan zou nu een nood verordening getroffen moeten worden ,we.»ce imperatief de sluiting oplegt. B. en W. kun nen nu niets meer doen. De heer DE BRAAL zou dan zijn voorstel In moeten trekken. De heer PEPER vindt het een schandaal, dat B. en W. zoo onmachtig zijn, dat zij niets kunnen doen. De heer KEESEN wijst er op, dat ook op lotingsdagen tapperijen gesloten worden. De heer GROENENDAAL stelt voor, zich in principe te verklaren voor het verzoek der organisatie een B. en W. uit te noodigen, de daartoe noodige verordeningen in te dienen voor. het einde der vergadering. De heer REINALDA bespreekt het bezwaar, dat geen overleg tusschen de betrokkenen zou zijn gepleegd. Dat standpunt is reeds lang verlaten, als twee partijen niet tot elkaar kunnen komen. Het juridische bezwaar, dat men in conflict zou kunnen komen met de Bioscoopwet, kan men rustig onder de oogen zien. Laat men dat maar eens afwachten. Spr. houdt zich overtuigd, dat, als de raad in principe besluit tot de sluiting, B. en W. de verordening zelf reeds gereed hebben. Ged. Staten kunnen dan vroeg genoeg de verordening goedkeuren. De heer VAN LIEMT vraagt, of onder de verordening dan ook zullen vallen de koek en "banketbakkers, die ook verlof hebben. De VOORZITTER merkt op, dat de zaak wel te regelen is, maar hij acht het niet juist, op het verzoek in te gaan. De koek- en banketbakkers, die verlof hebben, zouden niet onder de verordening vallen Het beste is, de zaak het volgende jaar nader te regelen. Spr. wil persoonlijk zijn medewerking verleenen, om tot de vervroegde sluiting te geraken. Wethouder HEERKENS THIJSSEN merkt op, dat, als het voorstel-Groenaaal verwor pen wordt, er niets bereikt wordt. De burge meester wil zijn bemiddeling verleenen en de ervaring heeft geleerd, dat er dan toch wel iets bereikt zal worden. Het voorstel-Groenendaal wordt verworpen met 24II stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Aankoop grond Zijlweg. B. en W. stellen voor aan te koopen voor de gemeente voor een bedrag van 40.000. perceelen grond aan den Zijlweg, samen groot 4726 c.A. Aankoop van dien grond' komt B. en W. voor de gemeente gewenscht voor. De heer VAN'KESSEL wijst er op, dat voor verbreeding van den Zijlweg nog 2 per ceelen aangekocht zouden moeten worden. Als men de perceelen afbreekt, krijgt men geen 6% pet. van zijn kapitaal, hetgeen B. en W. thans nog in hun berekening vast leggen. Bebouwing van den grond aan twee zijden is niet mogelijk. Spr. ontraadt daar om den aankoop. Wethouder GERRITSZ verdedigt den aankoop, o.m. op grond van het foit, dat het der gemeente iets waard moet zijn, we gen te verbeteren. Voor verdere verbete ring kan men verder nog onteigenen. Door aankoop wordt tevens de mogelijkheid ge schapen, een zijstraat aan te leggen. De heer VAN KESSEL wijst er op, dat de eigenaar een strop aan de perceelen heeft, welken strop nu de gemeente over- den Spaamdammerweg en den Rijksstraat weg. Tevens stellen zij voor, te verklaren, dat de aan te leggen straten voldoen aan de vereischten voor den openbaren weg en de skating te regelen. Het crediet wordt B, en W. verleend en het overige deel van het voorstel van B. en W. aangenomen. Verbetering Oudeweg B. en W. vragen can crediet van 12.000 aan voor het gedeeltelijk vernieuwen en her stellen van het wegdek van den Oudenweg. Da heer PEPER vraagt, waarom niet de geheele weg op eenzelfde wijze bestraat wordt. Een zevende van den weg wil men nu met puin bestorten en daarop basaltslag brengen. Laat men nu over die zevende deel ook bestrating van oude keien aanbrengen. De hear KLEIN betreurt het ocik, dat men slechts de allernoodzakelijkste verbeterin gen aanbrengt. De menschen, die er pas- seeren, hebban recht op betere behande ling. Spr. dringt op liet aanbrengen van een beduidende verbetering aan. Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat een afdoende verbetering nog niet aangebracht kan worden. Men weet neg niets omtrent de spoorlijn, terwijl ook de havenplannen nog in bewerking zijn en de plannen in zake den gemeentereinigingsdienst. Er moet nu een noodmaatregel getroffen worden. Elke weg wordt voorts verbeterd naar zijn aard. Het crediet wordt B. en W. verleend. Stichting school voorbereidend L.O. In de vergadering van 13 Juli 1927 werd besloten over te gaan tot stichting van eene school voor voorbereidend lager on derwijs, bestemd voor ten hoogste 240 leer lingen in het Noordelijk deel der gemeente, en B. en W. werden uitgenoodigd, de plan nen voor die stichting te doen ontwerpen. Na overleg met de Commisie van Bijstand in het beheer der openbare werken en de Commissie van advies voor voorbereidend lager onderwijs( komt het B. en W. wen schelijk voor, om in plaats van één dubbele school, er twee elk met drie lokalen en een speellokaal te doen bouwen, t.w .één aan de Tematestraat en één aan de Mamixstraat. Zij stellen voor, aldus te besluiten. Mevr. MAARSCHALL dient een voorstel in, dat tot strekking heeft, dat de aanbeste ding vóór 1 April 1929 kan plaats hebben. De heer PEPER acht het niet in den haak, dat B. en W. de eene school in tweeën wil splitsen, om zoodoende te ontkomen aan de verplichting, twee scholen te moeten bou wen. WETHOUDER ROODENBURG zegt toe, dat bij den bouw de meest mo gelijke spoed zal betracht worden. Indien de behoefte er aan blijkt, zal een voorstel In gediend worden voor den bouw van een tweede school. Overeenkomstig het voorstel van B. en W- wordt besloten. Benoemingen Benoemd worden tot: curator van het Stedelijk Gymnasium Mr. J. Gerritsz; onderwijzer aan school 32 (Karolingen- straat 61); J. van Ommen. De waterloozing nabij de „Deo" De heer KLEIN heeft vragen gesteld- om trent de waterloozing aan het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat daar een pomp te werk is gesteld, ongeacht de vraag, wie de schuld droeg en ongeacht wie de kosten moest betalen. Er is nu een normale toestand ingetreden. Dé heer KLEIN constateert, dat voorheen geen verbetering en thans slechts een tijde lijke verbetering is aangebracht. Niet alleen de „Deo", maar ook andere bewoners daar hebben last van de slechte waterloozing gr- - had. Spr. beveelt B. en W. aan, afdoende maatregelen te treffen. Wethouder GERRITSZ gelooft, dat nu de zaak opgelost is. De lichtdnüunachine Wethouder GERRITSZ antwoordt aan den heer Castricum op diens in de vorige verga dering omtrent de lichtdrukmachine ge stelde vraag, dat het beter is, dat de ge meente zelf lichtdrukken maakt, omdat ver schillende teekeningen niet onder de oogen van particulieren moeten komen. Daaren boven is het zelf maken der lichtdrukken goedkooper dan dat men het bij particulieren zou laten deen. De tramkwestie De heer De Breuk heeft vragen gesteld over de opheffin gder Ceintuurlijn en de ver binding van Bosch-en-Vaart met de stad. De behandeling dezer zaak is elders in dit nummer opgenomen. De hoofdboekhouder bU Openbare Werken De heer LOERAKKER heeft vragen ge steld over de door B. en W. geplaatste ad vertentie, waarin sollicitanten werden opge roepen voor het vervullen van de vacature van hoofdboekhouder bij Openbare Werken. Hij heeft geen bezwaar tegen aanhouding dier vragen, mits B. en.W. toezeggen, dat, zoolang de vragen niet beantwoord zijn, ook geen beslissing genomen zal worden. Dit wordt toegezegd Een bedankje De VOORZITTER dankt den stenograaf en diens staf voor den door hem verrichten ar beid, welken zij heden voor het laatst ver vulden. De vergadering wordt dan gesloten. neemt. Aankoop van de perceelen zal tot verdere stroppen leiden. Laat men wichten, tot de eigenaar de perceelen in exploitatie brengt, dan kan de gemeente d'e perceelen toch wel in handen krijgen. Aan den overkant van den Zijlweg kan de gemeente goedkooper beteren grond koo pen. Tot den aankoop wordt met 277 stem men besloten. Huur woning B. en W. vragen machtiging, tot het huren van de woning Schoterweg 208, voor 1 jaar en 4 maanden, voor een huurprijs van f 600 per jaar. De heer HEIDSTRA zal niet tegen het voorstel stemmen, maar de huurwaarde is niet hooger dan f 500. Z. i. meent hij, dat ook in dit bijzondere geval niet meer be taald! had moeten worden. De machtiging wordt B. en W. verleend. Aanleg wegen B. en W. vragen een crediet van f 108.500 aan voor den aanleg van wegen tusschen BERLIJN, 20 December. Volgens een be richt van Sven Hedih uit Urumtschi SLn- kiang (Oost-China) aan het Berliner Tage- blatt, heeft de Ohineesche geoloog van zijn expeditie ten zuiden van Santai de over blijfselen van een dinosaurus gevonden. Doze ontdekking acht Sven Hedin van zeer groo te beteekenis, omdat zij een leemte aanvult in de kennis van d'e geologische ontwikke ling van het Asiatisch Continent van mil- lioenen jaren geleden. Ontstellende cijfers. WASHINGTON, 20 December. De officier van gezondheid, generaal Cumming, heeft medegedeeld, dat gedurende de laatste week in het geheele land minstens 705.385 nieuwe gevallen van influenza zijn voorgekomen. Verwacht wordt dat in de aanstaande we ken het aantal nieuwe gevallen nog groo ter zal zijn. WASHINGTON, 20 December. De nieuW- gekozen president der Republiek, HooveL zal zijn bezoek aan Zuid-Amerika te Rio de Janeiro eindigen. Vandaar zal hij zich recht streeks naar Florida begeren waar hy voor nemens is te blijven, om rust te nemen, totdat hij zijn ambt van president zal aan' vaarden. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6