IIIT DEB OMTREK f f! -I IiJu J'Mtm «11» IB 11 i f if 1 iimëmÊËmm S&M 1 21 4 i. .mm TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 20 DECEMBER 192S BLADZIJDE 4 J SASSENHEIM s >5 -mr HILLEGOM OVERVEEN ZANDVOORT SPORT EN WEDSTRIJDEN Junioren - Competitie DISTRICT LEIDEN DAMMEN Alliance I—DeSpaarnestadll KEGELEN VAN ONZE RECHTBANK KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS De gecompliceerde auto botsing op den Amersfoortschen straatweg Een auto door den trein gegrepen en 100 meter meegesleurd LUCHTVERKEER 25 Jaar luchtverkeer 86 MARKTNÏEUWS ipm "m. ,jh geheele materie thans met besproken kan worden, omdat er nog stukken van moeten worden ingezien. Spr. wil echter wel zeggen, dat hij, wanneer hij alles vooruit geweten had, anders over deze materie gestemd zou hebben. Spr. vraagt, of B. en W. willen toe zeggen, dat zij de aanzegging van ontslag zullen intrekken, teneinde niet vooruit te loopen op het resultaat van de uiteindelijke bespreking. Spr. betoogt vervolgens, dat het niet aan gaat om menschen, die gedurende 5 of 6 ja3r onafgebroken, zij het ook in tijdeiijken dienst der gemeente zijn geweest, nu met een maand opzegging op de keien te zetten, nu het eerste symptoon van vorst zich voor doet. Wettelijk hebben B. en W. daar het recht toe, maar moreel hebben zij het recht niet om die menschen in den slechtsten tijd van het jaar op straat te zetten. De wethouder, de heer DUNNEBIER, merkt op, dat niet B. en W., maar de direc teur van Openbare werken de aanzegging heeft gedaan. In de commissie vaoor Open bare Werken stond men unaniem op het standpunt, dat niet anders kon gehandeld worden. Het betrof 16 personen, waarvan er 7 minder dan een jaar, 4 minder dan 4 jaar en de overigen minder dan 3 laar in dienst der gemeente zijn. Spr. komt op tegen de voorstelling van 2aken, zooais de heer Vermeulen die geeft. De heer SCHILLING betoogt, dat men den personen anders een vaste aanstelling moet geven. De heer BOSMAN vindt den termijn van 4 weken een paskwil als men bij de eerste vorstverschijnselen ontslag aanzegt om er maar zeker van te zijn, dat men de menschen bij voortdurende vorst niet be hoeft te houden. De heer VISSER zet uiteen, dat men deze regeling dan ook bij regen zou moeten toe passen. Spr. vraagt, om deze zaak in het ge organiseerd overleg te brengen. De wethoudei, de heer NIJSSEN, zegt dat het college heeft gewild, dat het argu ment van den directeur niet opgaat. Het motief mag niet zijn de vorstperiode. De wethouder, de heer DUNNEBIER, Voegt hieraan toe, dat tot het ontsiag be sloten is, vorst of geen vorst. En zulks, om tè voorkomen, dat men aanspaiak zou gaan maken op een vaste aanstelling. De heer MAAS merkt op, dat men hier mede dan in een slechten tijd begint. Had daarmede niet gewacht kunnen worden tot Mei of Juni. De menschen, die ontslagen worden, kunnen nu toch geen werk krijgen en komen dan toch ten laste van de overheid. De heer VERMEULEN heeft den indruk gekregen dat bij B. en W. de pensioen betalingen zwaarder hebben gewogen dan de belangen van de betrokken menschen. Spr. stelt een motie voor, waarin aan B. en W. wordt verzocht, in afwachting van de besprekingen om deze zaak in de volgende vergadering, het daarheen te leiden, dat het aangezegde ontslag wordt geschorst. Deze motie wordt 'aangenomen met 19 tegen 4 stemmen. tie bleef. De betrokkene had misschien zijn prijs reeds op zijn uittreding gebaseerd, j De heer BOSMAN wenschte de bedragen te hooren van de inschrijvingsbiljetten. Wethouder TUSENIUS die maken de drukkers liever niet bekend. Na breedvoerige discussie wordt ten- j slotte een motie van den heer Homburg aangenomen, waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over het opdragen van het ge meentelijk drukwerk aan een ongeorgani seerden drukker en waarin voorts aan' B. en W. verzocht wordt in het vervolg rekening te houden met het bestaande raadsbesluit. Tegen deze motie stemden de heeren Handgraaf, Ten Broeke, Waterlander, Zwa nenburg, Dunnebier, Nijssen en Schilling. De heer Tusenius onthield zich van stem ming. Hierna ging de raad over in geheime ver gadering. Een dezer dagen is de schutting, die om de in aanbouw zijnde nieuwe H. B. S. aan liet Santpoorterplein stond, weggenomen. Hierboven een kiek van wat er veor den dag is gekomen. De leverantie van druk werk Door den heer HOMBURG was verzocht om de volgende vragen te mogen stellen te. Is het juist dat B. en V/. bij de laatste inschrijving voor Gemeente-drukwerk, dit hebben opgedragen aan een der inschrijvers, waarvan hun bekend zou zijn geweest, dat deze althans met ingang van 1 Jan. 1929, niet meer georganiseerd zal zijn en mitsdien geen collectieve arbeidsovereenkomst zalkind Gemeenteraad Gistermorgen half tien kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren alle le den. Voorzitter was de burgemeester. Na opening werden de notulen van 15 Oc tober en 7 November 1928 goedgekeurd en van 26 November aangehouden. Ingekomen was een schrijven van den bond voor Politiehonden, waarin een sub sidie van 10 werd verzocht. B. en W. meenden deze niet te moeten toestaan. Aldus besloten. Door Ged. Staten was goedgunstig beschikt j over de wijzigingen in de verkeersverorde- ning. De heer Zonneveld wilde een bespreking j openen over deze verordening, waarvoor hem door den voorzitter de toezegging werd ge daan na afloop der agenda. Ontvangen was het voorschot van het rijk betreffende de gestichte landarbeidersplaats jes van de heeren Slootweg en Smit. Door den minister van Arbeid, Handel en Nij verheid was afwijkend beschikt op den ge- vraagden steun voor den bouw van 5 wo ningen ter vervanging van krotwoningen. Door B. en W. was aan Ged. Staten advies gevraagd, hoe de bouw zal worden uitge voerd, volgens de eerste aanbesteding of het Ipzuinigde plan. Van Ged. Staten was antwoordt ontvangen, waarin deze meenen, dat de wijzigingen in het plan te duur zijn gekocht, en daarom adviseerden te bouwen volgens de eerste aanbesteding. B. en W. hebben daarom het werk aan den laagsten inschrijver, den heer de Gelder uit Oegstgeest, gegund. Een verzoek van den heer van Dijk om vermindering van huur door afname van verkoop door de gemeente werd ingewilligd. Aan de orde was nu de instructie voor den bode-concierge voor de gemeente. Met een enkele wijziging werd het concept door den raad aangenomen. Als jaarwedde voor dezen functionaris werd vastgesteld 1800, 150 voor dienstkleeding en vrij wonen, met gebruik van verwarming en water. Voor deze functie werd, na een voordracht van B. en W„ de politieagent Bruinsma met al- gemeene stemmen benoemd. In verband hier mede werden de salarissen der overige agen ten besproken, waarbij de voorzitter mede deelde, dat de jaarwedde der agenten in Lisse en Hillegom 2000. en in Voorschoten 2020 bedraagt. Enkele leden meenen, dat de salarissen der politie in gunstigen zin moeten worden her zien, en wilden den 'kindertoeslag niet ge ven vanaf het eerste, doch bij het derde hebben met de werknemersorganisatie 2e. Zoo ja, zijn B. en W. niet van meening, Intusschen werd eerst besloten hetf salaris van den te benoemen hoofdagent te bepa dat hiermede in tegenspraak is gehandeld 'en °P f 2600 per jaar, plus 50 voor geworden, met het Raadsbesluit van 29 ijpIof® ®et aanteekening en f 200 voor April 1919 luidende: „het drukwerk der, 'verdef wfs men het er nog niét over Gemeente alleen op te dragen aan georgam- j eenSj uoe men (je gewone agenten zal sala- seerde drukkers" en blijkens de mededee- rieeren. Genoemd werd 2000 en den kin dertoeslag te doen beginnen bij het derde kind. De heer Schrama bracht naar voren dat, waar men aan den eenen kant een verbete ring wil, men door afname van den kinder toeslag geen verslechtering moet aanbrengen. Met de stemmen tegen van dp heeren Ba- der, Speelman en Schrama werd besloten, De VOORZITTER merkt op dat de den toeslag te doen beginnen bij het derde drukker op 't tijdstip der gunning nog geor- kind. ganiseerd was. Zijn voornemen om uit de De heer Bisschops stelde hierna voor de lingen in Gemeenteblad 188 van 21 Nov. 1923, „dat voor de bedoelde opdracht slechts in aanmerking komen de drukkerspatroons georganiseerd in een bond, welke een col lectieve arbeidsovereenkomst heeft met eene werknemersorganisatie". De heer HOMBURG licht zijn vragen toe. organisatie te treden, was aan B. en W. be kend, doch hij had op dit voornemen nog vóór 1 Januari kunnen terugkomen. jaarwedde met npg 50 te verhoogen, het welk niet werd ondersteund. De heer Zonneveld wilde een algemeene T-. l regeling voor het geheele personeel, den De heer VERMELL_N zegt dat dan in toeslag voor de eerste 2 kinderen doen ver- het contract een ontbindende voorwaarde moest voorkomen. B. en W. hebben geheel in strijd met het bestaande raadsbesluit gehandeld. De heer SCHILLING betoogt ook dat de drukker op 't oogenblik van de gunning georganiseerd was. De heer TEN BROEKE zegt dat er naast de Federatie van drukkerspatroons nog een organisatie bestaat van onafhankelijke druk kers. Spr. wenscht te weten of de betrokken drukker geheel buiten organisatorisch ver band zal staan. De heer MAAS zegt dat het te wenschen ware dat in meerdere bedrijven als in de typografie zulk een goede regeling voor de arbeiders bestond. Spr.'s fractie staat nog steeds op het standpunt dat het werk aan georganiseerde drukkers moet worden ge gund. De heer DE NIPPEL zegt dat dit geva. den indruk wekt an oneerlijke concurrentiel Er hadden bij de aanbesteding feitelijk twee prijzen moeten worden opgegeven, n.l. één ingeval van uittreding uit de organisatie en een bij geval de inschrijver in de organisa- vallen en deze derving in loon omzetten. Een en ander zal door B, en W. onder de oogen worden gezien. Hierna volgde een breedvoerig betoog door den voorzitter over de toepassing van art. 104 der Lager Onderwijswet. Spr. zegt, dat volgens dit artikel, die ge meenten, waarvan de kinderen op onze scho len gaan, bij moeten dragen in de exploi tatiekosten onzer scholen. Er is gebleken, dat de wet gebiedt niet te mogen aftrekken. In verschillende plaatsen is de wetsuitleg toegepast, zelfs met gerechtelijke uitspraak ten gunste van de eischende gemeente. Onze gemeente verkeert in de omstandigheid, dat zeer veel van andere gemeenten moet onf- vangen worden. Deze gemeenten weigeren echter te betalen. B. en W. hebben nu aan Ged. Staten advies gevraagd, hoe in dsze te handelen. Deze antwoordden niet de be voegdheid te bezitten hieraan iets te kun nen doen. Er schiet voor de gemeente dus niets anders over dan langs gerechtelijkén weg het verschuldigde te innen. B. en W willen nu de goedkeuring vragen aan Ged. Staten tot het aangaan van een rechtsge ding. In totaal is door verschillende ge meenten aan de gemeente ruim 4000 ver schuldigd. i V De heer van Zonneveld wenschte de bil lijkheid in acht te nemen, al weet hij wel, dat deze gelden werkelijk verschuldigd zijn. De heer Breda vond het een schandaal, dat de gemeenten, waarvan kinderen onze scholen bezoeken, niet willen betalen; hij wenscht het uit te maken langs gerechtelij ken weg. Er werd in deze besloten de goedkeuring van Ged. Staten te vragen tot het aangaan van een rechtsgeding. De besprekingen over de uitbreiding van Hervormde en Visscher- school werden in geheime zitting gevoerd. Verbetering op den hoek Kastanjelaan Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat het oude perceel op bovengenoemde plaats is aangekocht door den heer Steijnman. Dit zal gesloopt en vervangen worden door een nieuw winkelpand. Slooping Eindelijk is de tijd aangebro ken, dat een aanvang kon worden gemaakt met de slooping van de oude boerenwoning op de Kerklaan. De gemeente zal wel den meesten spoed betrachten deze ruïne zoo vlug mógelijk te doen verdwijnen. Diefstal van een bankbiljet De Haagsche rechtbank heeft S. S., lijnwerker, wonende al hier, wegens diefstal van een bankbiljet van 25, veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk, z. van J. van Nieuwkoop en C. Daudeij Cornelia Maria, d. van J. Kattenberg en J. C. C. Loos Margaretha Helena, d. van P. van der Meij en M. A. van Schooten. Getrouwd: Hendrik Jan Foppen, 24 j. en Maria Johanna van der V/allen, 20 j. Besmettelijke ziekte In de week van 9—15 December heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk en 1 geval van diph- theritis voorgedaan. Benzinepomp omver gereden De benzine pomp van den heer C. v. M. aan den Bloe- mendaalscheweg is gisterenavond door een auto, komende van den Tetterodeweg, om vergereden. Burgerlijk Armbestuur In het bestuur van het B. A. is de heer Hollenberg aan da beurt van aftreden. In deze vacature zijn candidaat gesteld: 1. de heer A. J. Kollen berg; 2. de heer J. Water. De benoeming is in de raadsvergadering van hedenavond aan de orde. Forensen-vereeniging Wegens het ver- crek van den heer Van den Broek uit deze gemeente was er een vacature in het be stuur. In de laatst gehouden jaarvergadering werd in zijn plaats gekozen de heer Van Wijk. De heeren Karnmann en Thijssen werden als bestuursleden herkozen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs Bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs waren deze week ingeschreven: 31 grondwerkers, 15 opperlie den, 8 visschers, 3 bakkers, 2 kellners, 6 schilders, 3 stratenmakers, 1 monteur, 4 metselaars en 10 losse werklieden. Het bureau is geopend Maandag, Dins dag en Vrijdag van 7 tot 8 uur. De uitslagen van de Zondag 16 Dec. ge speelde wedstrijden z"n als volgt: Afd. A O N A.Leiden 1 11 Lisse IILisse I 05 Afd. B. D.V.O.—O.V.V. 0—0 Lisse IIITeylingen II 05 De vereeniging Leiden beboet met 0 50 wens het onjuist invullen formulier wed strijd S.N.A.Leiden op 16 Dec. j.l. Voor Zondag 23 Dec. is het volgende pro gramma vastgesteld: Afd. A Leiden: Leiden ILisse I.' Stompwijk: S.N.A.—S.J.C. Afd. B. Lisse: Lisse IIILeiden II Oegstgeest: O.V.V—D.V.O. Alle wedstrijden vangen te half één aan. De R.K.S-V. „Meerburg" te Zoeterwoude, zal, naar ons reeds officieus werd medege deeld, met één elftal aan de Junioren-com- oetitis deel nemen. Zoodra het bericht van de'elname binnenkomt zal haar Junioren- „elftal worden ingedeeld. D. HAVERKORN, Competitieleider. Dinsdagavond speelde 't eerste tiental van 't R. K. Lyceum tegen de reserves van de Spaarnestad. Jammer was het dat van de gasten er 3 wegbleven, zoodat het voor Al liance niet zoo buitengewoon moeilijk was om te winnen. Evenwel was de uitslag toch 137 voor 't Lyceum, dat 2 invallers telde. De gedetailleerde uitslag Is als volgt: Alliance De Spaarnestad Jac. Bosse Jzn.P. Beelen 11 G. ZeeuweJ. v. Zilt 02 I J, v. d. BergM. v. Veenendaal O2 1 Er. ClaassenTh Wesselman 2—0 Ie. SpierenburgTh. Eandsma no. 2r 1 J. BolleE. Swart n.o. 20 P. DeelemanJ. Beelen 20 J v. d. Vossen—F. Ouwerkerk n.o. 20 1 D. SmitJ. v. Soest 20 Jac. Bosse Pzn.—Th. Kuyken 0—2 Se werkzaamheden aan de sluis te Spaamdam. Gezicht op de sluiskolk in de richting van het Spaarne. Uitslag 13—7 Door dit succes bemoedigd zullen de Lyce- isten waarschijnlijk déél nemen aan de competitie 2de klas Dambond Haarlem en Omstreken. De Haa-lemsrhe Kcelbond gaf in haar rlubgeb.ouw, Tempeln-staat 35, te Haariem, haar jaarlijksche traditieneele wild-, con sumptie- en verrassingswedstrijden op 9, 15 en 16 December. j Niettegenstaande de wedstrijden om hot persoonlijk kam-ioenschao nog maar enkele weken achter den rug zijn, werd aan dezen wedstrijd toch door velen deelgenomen en al hadden wij het niet gedacht, is deze deelname toch meer dan bevredigend. De wedstrijd-commissie had in den ver- rassin^swedstrijd weer iets nieuws en nam voor deze de volgende tellm", nl. de 5e ba.l j uit de eerste serie, de 9e uit de 2e en de 2e uit j de 3e serie, zoodat degenen, w l'te j hieraan hebben deelgenomen, zelf uit den hieronder volgenden s'and kunnen zien of zij al of niet voor een prijs in de verrassing in aanmerkin" komen. Namens de Wedstrijd-commissie M. H. SLIGGERS secr. Vrije Baan Hamburger telling) Baan C Ie r-rijs J. Klauwers 96 2e prijs H. C. Louw, 2 x 94 3e prijs Mevr. Schouten 94 4e nrijs H. van Duinen 92, 2x90 5e orijs A. Wa~e- naar 2x90 6e prijs P. Beccari 90, 84, 82, 80.7e prijs E. Stoeken 90. 80, 74, 8e prijs Mejuffrouw Groenewegen 90,74. Wild- en consumptiewedstrijd No. 1 H. Frantzen met 213 2. H. de Vos met 196 3. H. Smolenaars 195 4. H. v. d. Kaa 195 5. G. Schou'en 194 6. H. Das 194 7. J. j Stammeier 192 8. J. C. W. de Paus 192 9. Jos. v. d. Elzen 190 10. N. P. Visser 189; 11. J. T. v. d. Horst 189 12. Mevr. Huiden- daal 189 13. Mevr. Donkers 189 ;*I4. J. P. W. de Veer 187 15. G. Lombock 187 16. M. Henneman 18617. Mevr. Schouten 186 18. L. Giebels 185 19. J. T. Meier 184 20. E. A. Casse 183 21. J. P. Klippers 183 22. H. C. Louw 183 23. J. A~. van Kessel 183 24. P. J. H. Kui-ers 183 25. H. van Duinen 183 26. Ed. Kimman 183 27. E. Stooken 182 28. G. Rotteveel 182 29. Y. Faber 182 30. W. J. B-nsmans 182 31. L. van Vliet 182 32. K. Kok 181 33. A. Vasen 181 34. H. Lomans 181 35. P. Smits Jr. 181 34. Jac. van Maris 181 37. A. Wacenaaf 179 38. J. van Dam 179 39. I, Eymans 178 40. L. Vissers 178 41. D. P. Joustra 178 42. A. van Eik 178 43. J. Water 177 44. T. Klauwers 177 45. Mevr. de Bruin 177 46. D. Bremer 176 47. H. A. Schouten 176 48. G. Kromhout 176 49. W. Lubbers 175 50. J. Baggerman 175. VereenigingswedstrijdNo. 1 D. P. Joustra 25 2. J. Paulen 25 3. Mevr. Schou ten 24 4. H. Das 24 5. J. A. van Kessel 24 6. H. M. Verdel 23 7. J. Stammeier 23; 8. W. Kuyk 23 9. E. A. Casse 23 10. G. Kromhout 22 11. W. J. van Buchem 22 12. H. de Vos 22 13. Jos. v. d. Eisen 22 14. Mevr. de Bruin 22 15. A. Wagenaar 21 16. P. van Gaart 21 17. Mevr. Donkers 21 18. J. C. W. Paus 21. Paren-wedstrijd baan A le prijs. Mevr. en de heer Heidendaal 4544 2e prijs Mej. Groenewegen en de heer H. Smole naars 4544 3e prijs Mevr. en de heer Schouten 44—43 4e prijs Mevr. en de heer Kimman 44. Koppelwedstrijd baan A le prijs B. Don kers en J. v. Leeuwen 47, 44 2e pri's J. Tummers en G. Rotteveel 46,44 3e prijs H. v. Duinen en H. v. d. Kan 2x45, 44 4e prijs J. Stammeier en J. v. d. Eisen 45, 43. Vrije Baan Hamburger telling) Baan D, Dames: le prijs Mevr. Heidendaal 94 2e prijs Mevr. Schouten 88, 78 3e prijs Mevr. Denkers 78, 75, 74. Vrije Baan {gewone telling) Baan B: le prijs H. Frantzen, 40, 36 2e prijs P. Beccari 39 3e prijs J. Noë 2x38. 36 4e prijs H. van Duinen 38, 3x37 5e prijs A. van Eik, 38, 34, 36 6e prijs H. Lomans 38, 37 7e prijs G. Schouten 38, 36, 35 8e prijs J. C. W. Paus 38. De prijsuitreiking zal plaats vinden op Vrijdag 21 Dec. a.s. in het gebouw van den H. K. B. Aanvang half negen. De zaak de Breejen en t. d. Bont De fa. de Breejen en v. d. Bout stond 6 December j.l. terecht als verdacht van overtreding van de Arbeidswet in IJmuiden bij bagger- en heiwerken. De fa. was in appel gegaan, daar zij voor het kantonge recht tot 4 x 50 boete was veroordeeld. De Rechtbank veroordeelde verdachten tot 8 x 15 boete subs. 8x3 dagen hech tenis. De gratis autoritjes Veertien dagen geleden stonden als ver dacht van verduistering 'van benzine en olie en als bedrijven van de befaamde auto ritjes, terecht N. J. v. S. en G. A. K. De eisch luidde 10 of 10 dagen tegen elk. Uitspraak 10 of 10 dagen. Het vischnet-patent Als verdacht van overtreding van de Oc- irooiwet stonden 6 December terecht Th H. P., J. 't H., E. K. Hun was ten laste ge legd, dat de „Amplitudo" voorzien te heb ben van sleepnetten, waarop een geoctroy- eerde, niet aan hen behoorende, vinding was toegepast. Tegen verd. K. was door het O. M. ge- eischt 800 of 40 dagen hechtenis, voor de beide andere verdachten werd vrijspraak gevraagd. De Uitspraak luidde: Verd. K. en P. wer den vrijgesproken, terwijl verd. J. 't H. werd 'veroordeeld tot f 75 boete of 25 dagen. Het ongeval op een bewaakten over weg te Velsen Veertien dagen geleden is voor den kan tonrechter behandeld een zaak tegen den rangeerder B. die, als afiosser-blokwachter op 12 October j.l. den overweg fusschen de Cederstraat en den Verloren van Themaat- weg te IJmuiden daar niet afgesloten bad, toen een trein naderde, waardoor een vracht wagen werd aangereden. De vrachtwagen werd geheel versplinterd en het paard werd door den trein meegesleurd men vond het op vrij grooten afstand dood liggen. De voer man bekwam wonder boven wonder geen letsel. Gisteren werd de behandeling van de zaak voortgezet. De ambtenaar van het O.M. eischte tegen den rangeerder een geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechrems. Mr. Witlox uit 's-Hertogenbosch, die voor den verdachte optrad, zeide een pleidooi noodig te achten, omdat hij bij ervaring wee'., dat bij den ambtenaar van het O. M. een eenigszins wrevelige stemming pleegt te heerschen tegen overwegwachters, die hun piichj niet doen, een stemming die overigens verklaarbaar is. Wat ten laste gelegd is, is stellig mist. Men dient echter niet te vergeten, dat deze ver dachte, die eigenlijk rangeerder is, slechts één dag in de week aflossend blokwachter is. Bij dezen overweg eischt die betrekking ijzeren zenuwen, omdat daar dagelijks 170 a i3o treinen passeeren. Deze overweg moet eigenlijk 180X2 minuten, dat is 9 uur. per c'ag gesloten zij.1, t rwijl het verkeer daar zeer druk is. Men kan dus feitelijk de wet niet vervullen, vooral met. sinds bepaald is, ondanks een arrest van den Hoogen Raad dat de overweg gesloten moet worden, ook wanneer er geen kloksignaal geweest is. Verd. heeft een kloksignaal gehad, maar dat was daar 8 minuten voor den tijd ge komen. Op dat oogenblik behoefde hij dus stellig niet te sluiten, wel 3 minuten tevoren. Maar hoe wil iemand dat doen als het ver keer druk is en druk blijft. Die bepaling is onmogelijk, een voorbeeld van Chineesche wetgeving. Als men het probeeren wilde, zou men dagelijks 200 processen-verbaal op kunnen maken, want geen enkele over wegwachter houdt zich aan deze malle bepaling. Spr. beriep zich daarom op over macht. Pleiter had nog een formeel bezwaar tegen de dagvaarding, omdat er in staat, dat hij functionneerde als rangeerder, hetgeen niet mogelijk is, omdat hij dan niet voor het slui ten van een overweg aansprakelijk kan zijn. De ambtenaar van het O.M. zeide, dat hij rekening moest blijven houden met de eemaal geldende bepalingen. Spr. zou het goedvinden, als die wachters rigoureus "de bepalingen handhaafden dan zouden er wel andere klachten komen en dan zou de kans groo' worden, dat men de bepaling in trekt. De kantonrechter kan het beroep op over macht niet aanvaarden, aangezien hij wel in staat was geweest om de boomen dicht te laten. Ook het formeele bezwaar kan de kantonrechter niet deelen. Hij veroordeelde verdachte derhalve tot een geldboete van f 15 subs. 5 dagen hechtenis. fN iet-Officieel). 4l?e STA ATSLOTKRU. Trekking van D- nderdag 20 December 1028. 2e Kiasse 4e Lilst. Looge prijzen 12877 200.— Prijzen van 45 I 34 1650 2994 4629 6392 8463 99 1759 3100 4669 6576 84S1 243 193o 3168 4826 7G07 8326 438 2049 3261 53 S 7160 9173 681 2179 3378 5364 7531 918! 691 2181 975 2803 35 S4* 38S8 5491 5505 7673 7851 9298 10000 10627 146 b 2875 4375' 6129 8317 Men meldt ons uit Bussum: Gisteravond had op den Amersfoortschen straatweg tusschen „Gooische Boer" en Laarder Hoogte een auto-ongeval plaats, dat nog vrij goed is afgeloopen. Door de gladheid slipte een vrachtauto, die darna ln botsing kwam met een personen auto bestuurd door den heer K. uit Blari- cum. Beidé auto's werden beschadigd; de vracht auto sloeg om en een achterop rijdende vrachtwagen reed op den eersten, waarvan het achterlicht defect was geraakt. Ook deze auto bekwam aanmerkelijke materieele schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De bestuurder kwam er met eenige ver wondingen af. Gisteravond passeerde de heer Wevers uit Arnhem met zijn auto den overweg bij Ede, toen trein 55 uit Utrecht, welke te 17.15 te Arnhem moet arriveeren, nacferde. De ma chinist, het gevaar ziende, remde uit alle macht doch kon een aanrijding niet voor komen. De auto werd 100 meter meege sleurd aleer de trein stilstond. Men vond den heer Wevers bewusteloos in zijn geha- venden wagen. Het mag een wonder wor den genoemd, dat de heer Wever er af kwam met eenige verwondingen aan zijn hoofd en en gebroken been. Hij is naar het Diaco nessen-ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zijn toestand is goed. 10717 i f.895 10900 109-17 \'.2Jo 11522 12030 12179 12381 12385 12439 12154 125S0 12735 13130 1331» 13345 13639 14000 .4043 1414 S 14304 14426 1481» 15417 15732 15939 16116 16160 16171 16389 16402 176-5 17762 17929 17962 IS289 18503 19281 19327 19355 19725 19960 20110 20234 20241 20266 2032» ."0358 2 "453 2- 512 Verbetering 3c Ki. 3e lijst5787 m.z. 4787- Uit New-York wordt gemeldt, dat Maan dag, op den dag, dat Orville Wright 25 jaren geleden de eerste vlucht maakte, een ge zelschap, bestaande uit vooraanstaande per sonen, zich begeven heeft naar Kitty Ilawk (Noord-Carolina), naar de plek, waar Orville Wright en zijn broeder Wilbur voor het eerst de lucht in g ngen. Het gezelschap bestond uit vertegenwoord'gers van dertig landen, gedelegeerden van de beide Huizen van Con gres, Staats- en Oorlogsdepartement van een aantal luchtvaart-vereen'gingen en andere organisaties. Op de plek. waar het vliegtuig opsteeg, heeft Senator Brigham, van Connecticut, pres dent van de Nat. Aer. Association, een reusachtige granieten kei onthuld, waaron een gedenkplaat. Behalve mr. Orville Wright waren nog vier ooggetu gen van de eerste vlucht aanwezig, tw.: John T. Daniels. W. S. Dough, A. D. Etheridge en John Moore. Ook was er tegenwoordig de gastheer van het huis, waar'n de Wrights gedurende de drie seizoenen vertoefden, toen zij hun eerste proefnemingen uitvoerden met glü-vliegtui- gen alvorens zij opstegen met een toestel, voorzien van een motor. Hoe het mogelijk is mag Joost weten, maar wilt u gelooven dat er nog menschen zijn, die niet weten wat een Stichter(es) van het Missiehuis is, hoe men dat worden kan? Ik hoop dat de velen die het wel weten of de weinigen die al Stichter zijn het mij niet kwalijk zullen nemen, dat ik het nog eens voor de onwetenden uitleg. Welnu: In 1925 werd ik zonder een cent op zak er op uitgestuurd om een nieuw Missiehuis te stichten en kwam na lang zoeken ten slotte voor een tijdelijk verblijf, terecht in een huis in Hoorn. Aan studenten ontbreekt het niet in ons gezegend Nedrland. Het was dan ook duide lijk dat er dadelijk voorbereidselen moesten gemaakt worden voor een blijvend nieuw gebouw, en daar zat ik als Stichter zonder geld met direct al een groot aantal (vaak arme) studentjes, wier dagelijksch onder houd ook enorm veel geld verslindt. De eenige oplossing was natuurlijk goede Roomsche menschen te vinden die nvj een handje zouden helpen en om het een beetje regelmatig te doen heb ik toen om mede- Stichter (essen) gevraagd die mij elk ineens of bij gedeelten honderd gulden schenken. Bovendien staat natuurlijk de weg altijd apen voor allerlei andere manieren om deze stichting te steunen. Er zijn altijd arme jongens voor wie ik hard een weldoener roodig heb. Een testament maken zonder het Missiehuis (St. Bonifacius-Missiehuis te Hoorn) erin te vernoemen gaat natuurlijk niet! Geld geven tegen rente zoolang u leeft is een zeer mooie manier om ons te ïteunen. Verder zijn natuurlijk alle kleine giften welkom. Of ik nu al veel Stichters heb, of het hard gaat? Dat kur.t u altijd zien aan het aantal dat boven ieder stukje staat. Oordeelt zelf. Deze stichting kost tonnen gelds. Waar 'iet vandaan moet komen? Hij. Die gezegd heeft: Gaat en onderwijst alle volkeren; van Wien de woorden zijn: Wat ge aan de ninsten der Mijnen gedaan hebt, hebt ge aan Mij gedaan; zal het antwoord wel in aw hart leggen. Missiehuis, Hoorn Father LEFEBE8 Postrek. 120937 Directeur. Wat schooner dan Priesters aan God« Kerk te geven! Hebt ge zelf geen kinderen, die daarvoor roeping gevoelen, stelt dan een armen jongen in staat om het hooge doel te bereiken. Ik verstrek gaarne nadere inlichtingen. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Purmerend en Omstreken" van Woensdag 19 December. Witlof 824 ct. per K.G. Roode kool 3.2012 per 100. Witte kool 27.30 per 100. Savoye kool 1.30 5.40 per 100. Spruitkool 13.10 per 15 K.G. Boerekool 3050 ct. per 10 K.G .Andijvie 0.30—2 per 100 struik. Rapeö 4 per 100. Wortelen 40—65 ct. per 25 K.G. Uien 6.80— 8.50 per 25 K.G. Uien Drielingen 78.90 per 25 K.G .Prei 3.10—14 per 100 bos. Win- terjan 12.20—26.70 per 100 K.G. Present van Engeland 2145 ct. per K.G. Zoete Belle fleur 2228 ct. per K.G. A De werkzaamheden van de andere zjjde gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8