De ziel van Frankrijk Het Kerstpostvliegtuig, de PHAEN, te Aleppo aangekomen f. Telegraphisch Weerbericht dit nummer bestaat uitvier bladen VRIJDAG 21 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17038 Het tractaat met Turkije Verlaging van den accijns op gedistilleerd De loonlijsten Een rioolput te Sant poort ingestort Arbeider onder het zand bedolven Het ongeluk in de Doelstraat Het slachtoffer overleden Een tragisch ongeluk Op heeterdaad betrapt Verlaging van port voor brieven en nieuwsbladen naar Ned.-Indië Amsterdamsche conversie- leening van bijna 10 millioen goedgekeurd Vrijgesproken Inbraak en bedreiging met doodslag Uit de R. K. Staatspartij Een verdrag met China De Gemeentebegrooting van A'dam 1929 goedgekeurd Een doodelijke messteek Een echtpaar doodgereden Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Alle gevaar voor vijandelijk heden tusschen Bolivia en Paraguay geweken BUREAUX: NASSAULAAIM49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEWTIÉN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den teksl 60 cl. per regel, (t Alle abonné's op dit blad zyn ingevolge de verzeü-enngsvoorwaarden fOiinn .Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door fycn olj een ongeval met in n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 oU.~doodelyken afloop; I ZüU. bij verlies van een hand. I, ffOC ee* voet of een oog; 1 Inü.' duim of wijsvinger; I till." been of arm; DRF-"AAJ. VIER EN TWINTIG UFFN NA HET ONGEVAL. bij verlies van een fCfï bij "n breuk van* (O bfj verlies v. een duim of wijsvinger; 1 3U." been of arm; 1 ftli.'a AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN V-^i "-<? VAN Ai i f dfg"tF!\j P-frgrhfDEN UITERLIJK anderen vinger. „Anima gallicana naturaliter Christiana" „De Fransche ziel is van nature christelijk." Wanneer men met zijn Hollandsche be grippen den toestand van de Fransche katholieken zou willen beoordeelen, kwam men zonder eenigen twijfel tot een vernieti gend oordeel. Hierbij zou het Hollandsche vooroordeel een niet gering aandeel hebben. Men heeft ge hoord van de verlaten kerken, van de weini ge of in sommige parochies geene Paasch- communie. De lichtzinnige geest der bevol king. Over het droeve, zeer droeve moreele peil. Dat de regeering zich genoodzaakt heeft gezien de groote gezinnen aan te moedigen met niet onbelangrijke geldelijke premies en andere privilegiën. Over de rechtspraak waar het den hartstocht betreft.Van de verjaagde priesters en kloosterlingen. Zeker, allemaal ernstige dingen, die als men ze hoort in ons goede Holland met zijn strijdbaar katholiek leven evenzooveel vernietigende oordeelen inhouden als er feiten worden opgesomd. In derdaad zijn dat ernstige, te ernstige dingen en elk goed gestemd katholiek hart zal over die dingen weemoedig en droevig gestemd zijn. Ons oordeel wordt dan hard en vernieti gend voor dat Fransche volk, met zijn enorme goede en bezielende hoedanigheden. Wij Hollandsche katholieken, wij begrij pen en wij weten en kunnen dus, zij het ge wijzigd, niet in toepassing brengen het „tout savoir est tout pardonner." In onze aderen stroomt edel bloed. Wij herinneren ons. en op sommige plaatsen zijn ze nog daar, de staatskerken met al den aankleve van dien.Wij zijn eeuwen door de smeltkroes gegaan en zijn gelouterd te voren getreden. Wij, d.w.z. de vorige geslachten, hebben offers gebracht, geweldige offers en daar waar geofferd wordt is liefde. En die liefde werd grooter naarmate de offers groo- ter werden. En van die heerlijke liefde heb ben wij geëerfd en van de gebrachte offers plukken wij de vruchten en hebben wij be waard ons combattief karakter. Ook daaruit is onze genegenheid legroeid voor ons inwendig en uiterlijk katholiek leven. Maar wij vergeten maar al te dikwijls, welke stormen er vooraf zijn gegaan en hoe dikwijls die stormen waren verdiend. Daarom is het goed ook in tijden van grootschen bloei de geschiedenis te geden ken; Niet de bloote feiten, die zich eens vol trokken, maar te zoeken naar de diepere oorzaken die de gevolgen noodzakelijk baar den. Zoo was het eens in Holland, maar w ziin het vergefen of denken er niet meer aan Zoo is het ook, zij het in gewijzigden vorm, met de Franscne K&vaoueke Ke,a.s d„. van die eene groote algemeene H. Kerk met het middelpunt Rome. Om een juist oordeel te kunnen vormen moeten wij teruggaan, ver terug en zoeken naar oorzaken, de gevolgen springen ons nu te zeer in het oog. Maar alvorens terug te gaan, laat ons onomwonden zeggen het heden van het katholieke leven in Frankrijk. Vermelden wij feiten om ons oordeel tot later op te schorten en de lichtende punten naar voren te brengen. Expres laten wij bui ten beschouwing de groote centra als Parijs, Bordeaux. Lyon enz. In die plaatsen is zeker in elke parochie een kern, een diep gezonde kern, waar eike geestelijke voldoende steun en aanmoediging vindt om met vreugde en opgewektheid èn vrucht zijn apostolaat te kunnen uitoefenen. Wij doelen hier speciaal op het platteland. En dan is de toestand treurig. Wij vragen niet nu: hoe komt dat? Waarom? Wij constateeren een feit zonder meer. Een feit dat te onbegrijpelijker wordt als men uit zijn feitengeschiedenis weet, dat Frankrijk toch nog altijd genoemd wordt „La fille aïnée de l'église", de oudste dochter der Kerk. Een feit, dat te eigenaardiger aan doet als men de schitterende rij Heiligen beziet door het „douce France" den hemel geschonken. Noemen wij uit het hoofd: een H. Lodewijk, een Vincentius a Paulo, een Bernardus, een Grignon de Montfort, een kleine Heilige Theresia, om slechts enkele ?an die grootsche rij te noemen. En welk een invloed is op de katholieke wereld door dergelijke figuren niet uitgeoefend? Nog vreemder wordt het ons, als wij als het ware God met deze zoo vreemde natie rechtstreeks contact zien zoeken. Welk volk werd uit verkoren om de zuiverheid der H. Maagd zoo te proclameeren als het Fransche, toen Zij verscheen aan de kleine Bernadette en haar het uitdrukkelijk verlangen kenbaar maakte om speciaal op Franschen bodem geëerd te worden als de Vertroosteres der zieken. Welk volk vond genade in Zijn oogen om de devo tie van Zijn brandend liefdehart te versprei den? Was het weer niet het zoo verzonken Fransche ras, dat ons, katholieken der gan- sche wereld, met die heerlijke devotie kwam verblijden, vertroosten, versterken? Welk volk mocht eens, tenzij het Oude, rechtstreeks door God van zijn vijanden bevrijd worden, tenzij het Fransche, toen die bijna onaard- sche figuur van Jeanne d'Arc ten velde trok. Oh! wij begrijpen nog niet goed. Zooveel verval en zooveel grootschheid in zijn katho liek verleden, zijn heden de Pastoor van Ars en de kleine rozen strooiende maagd van Lisieux en naar wij hopen in zijn toekomst. Neen, wij begrijpen niet goed, wij willen niet goed begrijpen nog, maar staan als verstomd, wanneer wij vernemen, dat in het toch altijd nog katholieke Frankrijk zegge twaalf duizend parochies (naar ruwe schat ting) zonder priester zijn. Wat dat beteekent vraagt alleen een nieuw artikel. Zien wij de kerken, wat een verval treft ons onmiddellijk. Welk eene verwaarloozing en wat voor ar moede. Hoe schitterend treedt dan Holland voor den dag. Dan gloeit even onze nationale trots en wij weten dank aan hen, die ons vooraf zijn gegaan en die de wegen hebben gebaand, die wij thans bewandelen. Holland is overdekt met katholieke bedehuizen, menschelijkerwijs gesproken God waardig. 1-Iier in dit arme Frankrijk en wij spreken steeds van dat groote platteland staan, en dat is een eer, overal eeuwen-oude kerkge bouwen, waaraan geen cent wordt besteed om ze althans nog voor menschen geniet baar te maken. Voor eenigen tijd terug werd in een Fransch bisdom een pastoor benoemd die in zijn kerk een 4 meter groot gat vond, waaraan men zelfs niet dacht het te dichten. De armoede van gewaden en ornamenten is schreiend. Als zoo de toestand is van de nog met kerken bezaaide landouwen, hoe kan het anders dat ook het inwendige katholiek leven navenant is. In een parochie met ruim 300 zielen kwamen verleden jaar met Pa- schen slechts een twaalftal Communies voor. In de week zijn de kerken uitgestorven. Een lof is een totaal onbekend iets. Zelfs des Zondags volstaat men met het lezen van een H. Mis. Eene gezongen? Vergissen wij ons niet, waar zal de geestelijke zangers vandaan halen als -zëlïs nog niet eens eenige koor knapen ter beschikking staan? Wordt er toch gezongen, vraag dan niet hoe, als maar al te dikwijls een meisje, dat nog net iets te weinig weet van de elementaire muziekbegrippen, een stelletje vriendinnen bij elkaar zoekt om de zoo mooie en wijdingsvolle gregoriaansche zangen uit te voeren. Dus één H. Mis en verder uit. En wie komen er? Ach! wie zouden er komen? Die zelfde pastoor telde op zijn eerste Zondagen 17, werkelijk zeventien Mishoord- sters, want, zeggen wij het meteen, de man nen beschouwen den godsdienst als iets al- een geschikt voor de vrouwen. Wanneer men een dergelijke bewering leest in boeken als van den grooten litterator Flaubert, wanneer hij zijn Homais, zijn pantheïstische ideeën laat verkondigen, denkt men aan uitzonde ringen, alsook wanneer men bij een Balzac of anderen, die beweringen verneemt. Maar helaas het is geene bewering, het is de vertwijfelende waarheid. Het bestek van dit artikel laat geen verdere uitbreiding toe en ik zie me genoopt u in een volgenden brief over deze bijzonderheden nader uit te weiden. Les M. Benard D. De Tweede Kamer heeft het handelstrac- taat met Turkije zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp omtrent de lijke stemming aangenomen het wetsontwerp omtrent de verlaging van den accijns op gedistilleerd. Bevoegdheid van ambtenaren tot Bevoegdheid van ambtenaren tot inzage De Minister van Arbeid, Handel en Ny- rerheid heeft bepaald: lé. Indien een inspecteur, accountant of ontvanger der directe belastingen gebruik svenscht te maken van de hem verleende bevoegdheid tot het nemen of deen nemen ran een afschrift van eene loonlijst richt hij daartoe een verzoek tot den voor zitter van den bevoegden Raad van Arbeid. Onder inr.-octeur oer directs belastingen fvorden in deze beschikking mede verstaan indere ambtenaren der directe belastingen en ambtenaren der registratie, die geheel of lede ltelyk belast zijn met de taak van Inspecteur der directe belastingen. Onder loonlijst wordt in deze beschikking nede verstaan elk stuk, hetwelk een werk gever verplicht is te houden in plaats van •en loonlijst. 2. De voorzitter van den Raad van Ar- oeid zendt de loonlijst, waarop het verzoek betrekking beeft, zoo spoedig mogelijk ter Inzage aan den aanvrager. Deze is verplicht de loonlijst binnen 10 dagen aangeteekend terug te zenden, tenzij de voorzitter den termijn verlengt. 3. Indien de voorzatter van den Raad van Arbeid van oordeel is, de loonlijst *en kantore van den Raad niet kan worden ge mist, doet hij hiervan mededeeling aan den aanvrager. Indien het aangevraagde stuk niet een kantore van den Raad van Arbeid ian- wezig is, zendt de voorzitter van den Raad het zoo spoedig mogelijk, nadat het terug ontvangen is, aangeteekend aan den aan. vrager toe. Kan het echter niet worden gemist, dan doet hij hiervan aan den aanvrager me dedeeling. 4. Nadat eene mededeeling is gedaan, als bedoeld is in 3, kan elk der in 1 bedoelde Rijksambtenaren inzage en afschrift van ue loonlijst nemen ten kantore van den Raad van Arbeid. Het nemen van inzage en afschrift kan alsdan ook geschieden door andere ambtena. ren der directe belastingen of der registratie de domeinen, onder overlegging van een machtiging van één der eerstgenoemde be voegde ambtenaren. 5. De Raad van Arbeid verstrekt» op verzoek van de tot het raadplegen der loon lijsten bevoegde ambtenaren, de inlichtingen, die zij noodig hebben om te beoordeelen, welke waarde de lijsten hebben ten aanzien van de vraag, welk bedrag aan loon door een werknemer over eenig periode werkelijk is genoten, en ten aanzien van de vraag, welk bedrag door den werkgever over eenige periode aan belooningen werkelijk is uit. gegeven. De R. K. Middenstand en de Kwali teitszetel De heer P. J. de Brabander, directeur van het Centraal Hanze Bureau te Utrecht, zond ons de volgende mededeeling: Te Utrecht werd dezer dagen een druk be zochte vergadering gehouden van R. K. Mid denstanders uit het Aartsbisdom Utrecht. Deze vergadering had ten doel, de situatie te bespreken, ontstaan door 't besluit van het Centraal College der R.K. Staatspartij, waar bij de kwaliteitszetel voor den middenstand werd toegewezen aan Zeeland. In de verga dering werd blijk gegeven van groote ont stemming over de gevallen beslissing. Een besluit waarvan o.m. het gevolg is, dat: ie het karakter van den genoemden kwali teitszetel vcor een groot deel niet tot zijn recht komt en dus wordt misvormd; Ie nagenoeg de geheels R. K. Middenstand gespeend blijft van eenige medezeggenschap in de keuze van den persoon, die dezen zetel zal bezetten. Daar inmiddels ook reeds was gebleken, dat niettegenstaande een krachtig protest van den R. K. Middenstand bij het bevoegde college geen herziening van het besluit kon worden verwacht werd besloten tot het voeren van een zoo krachtig mo gelijke actie, teneinde de verkiezing te ver zekeren, zij het dan niet middels een kwa liteitszetel van een persoon, die als de ver trouwensman van den geheelen R. K. Mid denstand kan worden aangemerkt. Hedenmorgen is door tot nog toe onbe kende oorzaak een rioolput, welke gegraven werd tegenover het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, ingestoort. Een arbeider ge raakte onder het zand bedolven en kon slechts met moeite er onder uit gehaald worden. Hij vertoonde geen teeken van le ven meer, doch onmiddellijk werden po gingen in het werk gesteld, om de levens geesten weder op te wekken. Tot heden middag half 1 was men daarin nog niet geslaagd. Gisteravond omstreeks 7 uur is mej. A. Fiege, die, zooals wij in ons nummer van gistere® reeds meldden, in de achterkamer van een perceel aan de Doelstraat in brand was geraakt, in het St. Elisabeth's Gasthuis overleden. De oorzaak van het droevig ongeval is onbekend, hoewel natuurlijk verschillende veronderstellingen geuit worden. De politie, die een onderzoek instelde, heeft ook geen oorzaak kunnen vaststellen. Naar het persbureau Vaz Dias meldt, is de PH-AEN, het Kerstpostvliegtuig op weg naar Indië, dat gistermorgen om 8.45 van Constantinopel was vertrokken, om 15.35 uur te Aleppo aangekomen. Alles is wel aan boord. Wanneer het vliegtuig heden doorgaat naar Bagdad en er zich geen verdere ver jaging op den tocht meer voordoen, dan kunnen Duimelaar, Frjjns en Bruynenstein morgen naar Bender Abbéls komen, 23 Dec. naar Karatsji, 24 Dec. naar Allahabad, 25 Dec. naar Calcutta, 26 Dec. naar Rangoon, 27 Dec. naar Sengora, 28 Dec. naar Medan, 29 Dec. naar Batavia. Zoo zou dan de PH-AEN nog juist voor het begin van 1929 het doel van de vlucht kunnen bereiken. Met een mes in het oog gestoken. Te Woensel is gistermiddag de 12-jarige L. V., toen hy met eenige vriendjes heide ging snijden, bij het springen over een sloot, met zijn rechteroog gevallen in een geopend mes, dat hij in de hand droeg. Het drong hem tot over het handVat in het oog. Hoe wel hij veel bloed verloor, wist hy het na bijgelegen krankzinnigengesticht te berei ken, waar hy werd verbonden. Daarna werd hij naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Men vreest voor zijn leven, daar waarschijniyk de hersenen geraakt zijn. Eenigen tijd geleden betrapte de Rotter- damsche politie in de woning van den heer J. B. Katz aan de Haringpakkerstraat te Rotterdam twee inbrekers op heeterdaad, toen zy daar wilden inbreken. Eén van de inbrekers is daarbij door een der recher cheurs met een revolver een schotwond toe gebracht, tengevolge waarvan de man met een schot in de ruggegraat in het zieken huis aan den Coolsingel is opgenomen, waar hy thans nog wordt verpleegd. De man is tengevolge van de bekomen verwondingen verlamd. De rechtbank te Rotterdam heeft giste ren de zaken behandeld tegen een 42-ja- rigen schilder en een 41-jarigen kellner, die terecht hebben gestaan respectievelijk wegens poging tot inbraak, en medeplichtig heid' aan die poging en uitlokking van in braak. De eerste verdachte bekende, op den avond van 14 October in de woning van den heer Katz, waartoe hy zich met valsche sleutels toegang had verschaft, te zyn over vallen door politie-ambtenaren. Zyn kame raad, die op het gebleken onraad was ge vlucht naar de gang, teneinde de voordeur te kunnen bereiken, was in een worsteling geraakt met reohercheurs, by welke worste ling een revolver is afgegaan, ten gevolge waarvan hy werd geraakt. De tweede verdachte zei, van niets te weten. Na getuigenverhoor repuireerde de verte genwoordiger van het O. M„ mr. E. D. H. Schutter, tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf voor den tyd van vier jaar. De verdedigers van de verdachten, mrs. J. Buskop en K. B. van Diemen, bepleitten ieder vryspraak, subs, clementie voor hun cliënten. Uitspraak 29 December a.s Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het port der brieven tot 20 gram per landmail verzonden naar Ned.-Indië, verlaagd tot 7 A cent. Boven 20 gram blyft het port voor die brieven bepaald op 5 cent voor iedere vol gende 20 gram. Voorts wordt het port der by abonnement gefrankeerde nieuwsbladen en byvoegsels, welke per zeepost naar Indië verzonden worden, verlaagd tot y, cent per exemplaar ven niet meer dan 55 gram, VA cent tot en met 150 gram en verder yt cent voor elk 50 gram daarboven. In de gistermiddag gehouden zitting van den Amsterdamschen Gemeenteraad is de voordracht van B. en W. om de obligatiën der 6 pCt. geldleening 1924 van 10 millioen, per resto groot 948.000.— aflosbaar te stellen en voor laatstgenoemd bedrag eene nieuwe geldleening aan te gaan tegen de rente, den koers en op de verdere voorwaar den door B. en W. na overleg met de Com missie van Bijstand in het beheer der Financiën te bepalen, z. h. s. goedgekeurd. Gisteren heeft de Amsterdamsche recht, bank d en directeur eener scheepsbouw- maatschappü, die in den nacht van 8 op 9 Januari op het Rembrandtplein te Am sterdam door een aantal, den weg overste kende voetgangers heenreed en toen een dame ernstig 1 lichamelijk letsel toebracht, vrijgesproken van het hem ten laste ge legde veroorzaken van letsel door schuld. Het O M. had 500 boete of 50 dagen hechtenis gevorderd. Wild-West in de Zaanstreek De Tweede Kamerverkiezingen Naar gemeld wordt zal in de rijkskieskrin- ;en Leiden, Dordrecht, Friesland en Gronin gen door de kieskringbesturen worden gead viseerd voor kwaliteitszetels: a. als arbeidsspecialiteit, de heer C. J. Kuiper en als plaatsvervanger de heer F. v. Welie van den R. K. Metaalbewerkersbohd b. als financieele specialiteit de heer A. C. A. van Vuuren en als plaatsvervanger mr. Trip Voor den vrijen zetel zal door de besturen gelyk gemeld de door den Kring Lelden te stellen candidaat worden overgenomen. De minister van buitenlandsche zaken heeft in de Tweede Kamer mededeeling ge daan, dat hij van onzen gezant in China, die op het oogenblik te Nanking verblyft, telegrafisch de mededeeling heeft ontvan gen, dat een verdrag met nota tot stand is gekomen, waarbij voor goederen van Ne- derlandschen en Nederlandschindischen oor sprong een volledige meestbegunstiging is vastgesteld. Na 51 zittingen aan de behandeling der Gemeentebegrooting van 1929 te hebben ge wijd, heeft de Amsterdamsche Gemeente raad gistermiddag de Begrooting, sluitende aan inkomsten en uitgaven, wat den gewo nen dienst betreft met een bedrag van 113.953 263 en wat aan kapitaaldienst be treft met 10.405.482, goedgekeurd. Alleen de communisten stemden tegen. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren behardeld de zaak tegen den bakkers knecht te Losser, die door de Almelosche rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens doodslag gepleegd op een bruiloft, waarby hy een der gasten met een messteek in de borst doodde. De advocaat-generaal, mr. Visser, achtte de opgelegde straf te licht, daar vcrdach. te het plan met voorbedachten rade heeft uitgevoerd. Met vernietiging van het von nis der rechtbank werd geëischt zes jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Noyon uit Enschedé, pleitte clementie. Uitspraak 3 Januari. Gisteren heeft de Rotterdamsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak van P. F. M. K., 37 jaar, automobielhandelaar te Amsterdam die terecht gestaan had terzake van het veroorzaken van dood door schuld. Op Zaterdagavond, 28 April omstreeks 11 uur, had het echtpaar Groenhuizen aan de tramhalte aan den Hoornweg staan wachten, toen verdachte met een door hem bestuurden auto in de richting 's-Gra- venhage was gekomen en beide wachten, den had omvergereden, met het gevolg, dat mevr. Groenhuizen op slag ,werd gedood, en de heer Groenhuizen zoodanig letsel had bekomen, dat hy op 3 Mei in het ziekenhuis te Rotterdam is overleden. Het O. M., waargenomen door mr. J. G Holsteyn, had geëischt 6 maanden ge vangenisstraf en intrekking van het rybe- wijs voor den tyd van 1 jaar. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en intrek king van het rijbewys voor den tijd van één jaar. Twee beruchte misdadigers voor het Amsterdamsch Gerechtshof Toen de agent B. Zwart uit Krommenie in den nacht van 30 Juni 1.1. 't was on geveer half één aan 't surveilleeren was, kwam hef een man op de fiets achterop- rijden. Niet zoodra zag deze de politie- uniform, of hij liet zyn rijwiel draaien en reed den tegenovergestelden kant op. „Dat's verdacht," dacht Z. en hy spoedde zich in de richting van den geschrokken wielrijder, zyn weg leidde hem langs de grossierderij van de gebroeders Van Vliet en dadelijk ontdekte hy dat er met de poortdeur iets niet in orde was. Na voor de derde maal stevig geduwd te hebben, vloog de deur met een smak open. Daarachter ontdekte de politieman op het erf twee fietsen en voor alle zekerheid waarschuwde hij den eigenaar van het gebouw, terwijl hy ook een collega liet roepen. Op een gegeven oogenblik kwamen toen twee personen, die het gebouw aan de achterzyde verlaten moesten hebben, te voorschijn. „Sta of ik schiet!" riep Z. ,11c sta al!" zei de kleinste van de twee. De dappere agent arresteerde vervolgens de beide verdachten en bracht hen, zonder de hulp van zyn collega, alleen met bedreiging van zyn revolver, over naar het op enkele minuten afstand gelegen posthuis. Zyn arrestanten bleken te zyn de 26- jarige varensgezel N. M. en de 30-jarige los werkman J. J. S. Bij het fouilleeren der verdachten kwam er een volledige serie in brekerswerktuigen voor den dag! S. bleek toen nog een of ander hard voor werp in den zak te hebben; de agent ge lastte hem dit over te geven. S. voldeed op zijn eigen manier aan dit bevel; hij sprong n.l. achteruit en richtte het voorwerp, dat een browning bleek te zijn, op den politie man. „Handen op!" schreeuwde hy. In een on derdeel van een seconde had de agent zijn revolver gegrepen en het volgend oogenblik schoot hij! S. sprong achter zijn kameraad en beiden vielen op den grond. Eerstge noemde bleek niet gewond te zijn, doch M. was in de rechterzijde van de borst getrof fen. De kogel ging door de long en zit thans nog in de wervelkolom. S. en M. hebben zich indertijd voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden gehad wegens poging tot diefstal in ver- eeniging met braak. S. was bovendien nog bedreiging met doodslag ten laste gelegd. M. kreeg acht maanden en S. een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Beiden tee kenden hooger beroep aan en zoo deed ook de officier. Gisteren hadden M. en S. zich te verant woorden voor het Gerechtshof te Amster dam. Beiden ontkenden. M. was naar hij beweerde naar binnen gegaan om zijn be hoefte te doen; S. was hem later gevolgd om te zien waar hy bleef. De inbrekerswerktuigen hadden ze in het gebouw gevonden. S. begreep overigens niet waarom men hem de bedreiging zoo kwaiyk nam; er zat geen kogel voor den loop van de browning. Wel was het wapen met scherp geladen. President mr. Jolles: „De agent had toch niet even kunnen gaay kyken of er een kogel voor zat!" Een winkelier die tegenover de bewuste grossierdery woont, had twee personen, die fietsen bij zich hadden, zien binnengaan. Hij deelde, zijn bevindingen aan zijn vader mede, die op zyn beurt de politie waarschuwde. Uit het verhoor van den agent Zwart kwam o.m. vast te staan dat in het kantoor en op andere plaatsen van het gebouw aan getroffen moeten in de op verdachten ge vonden beitels enz. pasten. Op M. was bovendien een met bloed be dekte sok gevonden en naar aanleiding hiervan herinnerde zich de politie dat ook bij het onderzoek van een geval van in braak, kort te voren te Beverwijk gepleegd, een bebloede sok gevonden was! In elk ge val bleek de agent Z., die in Krommenie voor zijn moedig optreden is gehuldigd, twee beruchte misdadigers gevat te hebben, want S. heeft negen en M. drie veroordee lingen achter den rug! De advocaat-generaal, mr. A. baron Van Harinxma thoe Slooten, achtte de ten laste- legging overtuigend bewezen. Hij vond het misdrijf, gezien de feiten, van buitengewoon ernstigen aard. Spr. eischte bevestiging van j het vonnis der Rechtbank, behalve echter ten aanzien van de straffen, welke hij veel te laag achtte. I Tegen M. eischte hy twee jaren tegen S. drie jaren gevangenisstraf. De verdediger van S„ mr. dr. Benno J. Stokvis, wees er op dat hem in de straf- praktyk is gebleken, dat niets onmogelyk is. De voorstelling van zaken, door verdach ten gegeven, kan best juist zyn. In de neriode. waartoe deze inbraak behoort, heb- l De Alg. R K. Werkgeversvereeniging heeft een adres gezonden aan het bestuur der R. K. Staatspartij inzake de aanwijzing en ver deeling der kwaliteitszetels. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot verlaging van den accyns op gedistilleerd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met ingang van 1 Januari aj. wordt het port der voor Ned. Indië bestemde brieven en by abonnement gefrankeerde nieuwsbla den verlaagd. In de avondvergadering heeft de Tweede Kamer voortgezet de behandeling der be grooting van Defensie. De stand der arbeidsmarkt in het derde kwartaal van 1928. Maatregelen worden genomen tot schade loosstelling van degenen, die gedupeerd wer den bij den roof van een der mail zakken nit Indië. De P.H.-A.E.N. is gistermiddag om 15.35 uur te Aleppo aangekomen. De gunstige wending in den toestand koning George houdt aan. Nadere byzonderheden over de gasontplof fing te Londen. Demonstraties in verschillende Belgische steden tegen dr. Borms. De publicatie der overeenstemming inzake de commissie van deskundigen heden te ver wachten. De Duitsche Volksbond richt een open brief aan den Poolschen minister van bui tenlandsche zaken, Zaleski. Barometerstand 9 uur v.m.: 768, vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten mor gen worden opgstoken om 4,17. Hoogste barometerstand 773.1 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 745.1 m. M. t« Janmayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelyke tot Westelyken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, waarschynlyk nog eenige neerslag. Lichte dooi in het Oosten; matige dooi in het Westen. ben er in de Zaanstreek series inbraken en diefstallen plaats gehad en het is best mogelyk dat anderen de verdachten zyn voorgeweest. De bedreiging met doodslag achtte pl. voorts niet bewezen; z.l staat wel vast dat het zijn cliënt niet te doen is ge- wees om den agent te treffen, doch om te ontsnappen. De eisch van den advocaat- generaal noemde pl. buitensporig hoog en hy drong op clementie aan. De verdediger van M., mr. A. de Leeuw, sloot zich voornamelijk aan by hetgeen door zyn confrère in het midden was gebracht. Pl. meende dat M. al voldoende gestraft is, doordat hij onschuldig is getroffen door den kogel van den politieman. Een voor- waardelyke veroordeeling zou z.L hier wel op haar plaats zyn, of anders een straf ge lyk aan den duur der preventieve hechtenis. Uitspraak 3 Januari a.s. In een strafzaak tegen den vader van bo- verdachte Ivengenoemden M. heeft het Gerechtshof hedenmorgen arrest gewezen. M. Sr. werd tot twee jaren gèvangenisstraf, zonder af trek der preventieve hechtenis veroordeeld terzake dat hij in den nacht van 26 op 27 Juli 1.1. had ingebroken by den heer de R. te Zaandam, uit wiens huis hy een brand kast met 600.had weggenomen. De Haarlemsche Rechtbank had hem in dertijd eveneens twee jaren gevangenisstraf echter met aftrek van een deel der preven tieve hechtenis, opgelegd. Uit Washington wordt gemeld: Ofschoon de antwoorden van Bolivia en Paraguay op de voorwaarden inzake de bylegging van het geschil nog niet te Washington zyn aangekomen heeft staats secretaris Kellogg zijn vertrouwen uitge sproken, dat alle gevaar voor vyandelyk- heden achter den rug is. Volgens hier ontvangen berichten is de oorlogsstemming in beide landen, na de aanvaarding va» het bemiddelingsaanbod der Pan-Amerikaansche conferentie, sterk verminderd. Men koestert de hoop, dat de opwinding even snel zal zyn verdwenen, als zij is out staan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1