Plaatseiijk nieuws VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 HILLEGOM LISSE SASSENHEIM VOGELENZANG HALFWEG LOUIS D0BBELMANN-ROTTERDAM BENNEBROEK ZANDVOORT LAATSTE NIEUWS Ernstige autobotsing te Zeist Het Afghaansche hof zal verhuizen De aanslag op Fachot R. K. Postmannen De afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. R. K. Bond van P. T. T. Personeel „St. Petrus" vergaderde in de bovenzaal van café „Flora" van den heer W. J. van Dril. Wegens afwezigheid door ziek te van den Voorzitter deri Heer J. Heemskerk, werd de vergadering geleid door den 2en voorzitter den heer L. J. Floris te Heemstede Deze worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aange nomen. Voorstel tot het deelnemen in het garantie fonds voor de Bloembollententoonstelling. De heer Fijma merkt op, dat hij de vorige maal heeft tegengestemd spr. kan het nut voor'de gemeente van dit fonds niet inzien laat het vak de kosten dragen en als mocht blijken, dat er een tekort is, dan kloppe men bij ons aan. Misschien wordt in het gebouw straks een winkelbeurs gehouden en klopt men ook daarvoor om subsidie bij ons aan. De voorzitter zegt, zich in dit geval aan het prae-advies te zullen houden, maar feitelijk kan hij het idee onderschrijven Na opening met den Chr. Groet roept spr een woord van welkom den leden toe, doch I het punt was echter reeds aanhangig voor in het bijzonder tot de nieuwe leden welke de- hij hier -Burgemeester was, daarom zal hij zen avond zullen geïnstalleerd worden en waaronder we de eer hebben in onze afdee- ling te krijgen den heer J. de Beus, lid van het Hoofdbestuur. Spr. hoopt, dat onder zijn lei ding, voor de eerste maal in heel den tijd van ons bestaan, de besprekingen vlot en za kelijk zullen zijn. Hierna worden de notulen gelezen en on veranderd vastgesteld. Vervolgens had de in stallatie plaats van drie overgeplaatste leden. zich tegen aanneming met verzetten. De heer Meskers is het niet met Fijma gemeente. Dit woord is niet gericht tot onzen nieuwen burgemeester. De intieme kennis making, die ik met den nieuwen voorzitter mocht hebben, is reden, dat we hem met het grootste genoegen tegemoet kunnen treden. Wat de batige saldi betreft, dit wordt al gewoonte. Elk jaar zijn B. en W. angstig en daardoor worc^t er veel te veel belasting uit de zakken gehaald. De opcenten geheel weg te werken, is mij nog niet gelukt. Ik vertrouw, dat deze voorzitter bij het vaststellen van het nieuwe vermenigvuldigingscijfer ook reke ning zal willen houden met den gunstigen toestand dezer gemeente. Het nieuwe bad huis bestaat reeds in teekening en ik hoop, dat het in werking is, voor we de volgende begrooting behandelen. De heer Van Houten heeft niet de bedoe ling, algemeene beschouwingen te houden. Waar de heer Vermeer spreekt van een zekere vrees, daar kan spr. mededeelen, dat hij eens. Ging het in dezen over hef verstrekken al jaren vrees gehad heeft, n.l. deze, dat de van subsidie, dan zou spr. ook tegenstemmen. menschen van hier hun geld verteren in Het waarborgfonds is echter geheel iets andere plaatsen en in groote drommen trek- anders. Overal elders wordt bij dergelijke ken naar de naburige steden. Wat daar naar tentoonstelling een dergelijk fonds gevormd toetrekt is gemengd, niet van een richting, en de gemeenten nemen er aan deel. Ook de j Bij mij staat vast, dat, als het dien kant uit banken etc. Spr. kan niet inzien, waarom we j moet, er ook op Zondag geen autobussen met zouden deelnemen het komt bijna en trams meer moeten rijden, dan komt nooit voor, dat her fonds behoeft aange- men gedeeltelijk, waar de heer Vermeer naar Vervolgens doet de secretaris eenige mede- deelingen inzake het 10 jarig bestaan van de j sproken te worden. Indien er later een te afd. Leiden en over de ziekte van een mede- I kort was en men zou bij de gemeente komen lid te Heemstede. om dit zooals de heer Fijma wil te Hierna had een zeer uitgebreide bespreking I helpen dekken, dan zou spr. tegenstemmen, j toe wil. Ik zeg dit niet het minst ter wille van den middenstand, waarvan de heer Klaver terecht zei, dat hij verdrukt wordt. De heer Jansen ondersteunt de vraag naar plaats over de viering van het 10-jarig bestaan van de afdeeling op 6 April 1929. Een voorloo- pig programma werd opgesteld en een feest comité gevormd, bestaande uit de heeren H. J. van Bemmel, L. J. Floris, F. C. van Lierop Jzn., C. Warmerdam en J. Boon. Bij de rondvraag informeert de heer Theu- nissen, Noordwijkerhout naar de werking vin het fonds bij'penrionnee ing en overlijden hetgeen tot gevolg had. dat enkele nieuwe leden zich als lid van dit fonds lieten inschrij- vn. Door een lid van Heem: tide werd geïn formeerd naar de uitbetaling van de nieuwe salarissen en benevens de regeling van den dienst bij gladde wegen. Een en ander wordt tot tevredenheid der vergadering beantwoord. Hierna sluiting op de gewone wijze. nomen met io2 stemmen. Tegen de heeren Fijma en Paase. Er wordt dus voor 400 deelgenomen in het garantiefonds. Vastgesteld wordt de instructie van voor man der gemeente-werklieden. Herbenoemd worden de aftredende leden der Gascommissie waterleidingcommissie commissie voor de zweminrichting scheids gerecht Ambtenaren-reglement 1920 lid Burgerlijk Armbestuur leden plaatselijke Schoolcommissie. Voorloopig wordt vastgesteld de Gemeente rekening over 1927, waaronder begrepen de bedrijfsrekenmgen en die van het Burger lijk Armbestuur over 1927 Het voorstel van B. en W. wordt aange- verfraaiing. Tot den heer Van Houten zegt hij, dat het al of met gaan van trams of bussen niet ons hier als overheid regardeer'. Spr. j vertrouwt in dezen op den rechtschen raad. 1 De heer Meskers zal met in herhaling I treden. Verschillende werken zijn reeds besproken; we kunnen gerust zijn. Als voor zitter der begrootings-commissie breng ik dank aan den secretaris voor diens voor lichting en aan den heer Schouten bij diens vervanging. De burgemeester beantwoordt nu de sprekers. Deze begint met te zeggen, dat ten aanzien der begrooting verschillende sprekers in diverse toonaarden hebben gejuicht. Ik al- het Waterleiding- en Gasbedrijf. Gemeentebegrooting. Al gemeene Beschouwingen De voorzitter zegt, dat het desbetreffende rapport is ingekomen, dat in het algemeen een zeer gunstigen indruk gemaakt heeft, j De heer, Fijma opent de rij der sprekers. Spr. begint met te zeggen, dat de begroo ting er keurig uitziet, maar toch wil spr. enke'e opmerkingen maken. Vooreerst vraagt hij meer zorg voor wegen en voetpaden. Onzichtens woningbouw had spr. maat regelen verwacht. Spr. betreurt het, dat zoo weinig aan de versiering der plantsoenen gedaan wordt na den uitbloei der bolge wassen de plantsoenen gelijken dan wel op een vuilnisbelt er dienen meer ver fraaiingen aangebracht te worden. In deze gaan B. en W. niet gehéel vrij uit er wordt aan een en ander niet voldoende zorg besteed, er zijn geen speelplaatsen en daardoor blijft er gevaa1" voor vernieling. Laten we daarom openbare speelplaatsen stichten, en voor de veiligheid, èn om zoo de baldadigheid te bestrijden. Spr. is verder een voorstander van medisch toezicht op de scholen en gelooft, dat Ged. Staten in de kosten van een school arts zullen bijdragen uit de provinciale fondsen. De heer Loerakker is het. wat de bevor dering der verfraaiing betreft, volmaakt met den heer Fijma eens. Spr. bespreekt nu de uitgetrokken f 1400 voor een klerk ter secretarie. Er wordt gesproken van een zuinig beheer, maar bij een aldus geschetste bezuiniging, zouden de werkloozen het eerst in het ge drang komen. Als dit de politiek is, zoo zuinig mogelijk te zijn, zco weinig mogelijk te leenen, lage belastingen, alles uit de gewone middelen, dan lijkt spr. dat gevaarlijk. De heer Klaver zegt, dat het meeste wat hier thans behandeld wordt, over het hoofd van den voorzitter heengaat, want deze is nog slechts kort hier. Deze heeft de' toezegging gedaan, te zijn een huisvader, die zoo zuinig mogelijk beheert, niet het minst, omdat het geld andermans geld is. Ik betuig gaarne mijn tevredenheid over het mooie stuk werk, dat in deze begroo'ing is neergelegd, maar daarom kan ik niet met alles medegaan. Meermalen heb ik betoogd, dat de begroo ting te ruim wordt opgezet en dit zit hem in de hoofdambtenaren. De posten worden steeds hooger en hooger. De heer Vermeer zal mede eenige opmer kingen maken. Opzichtens enkele punten is bij mij ongerustheid gerezen. Het college van B. en W. is met 33% vermeerderd. Zullen we in zekere inrichting gaan Dit is een principieel punt en er is aanleiding toe. In den Raad is een overgroote rechtstneerder- heid. De algemeene beginselen eener recht- sche politiek worden daarom aanvaard. Een grondbeginsel is het, God als souverein te erkennen in het staatsbestuur. Wordt dit aanvaard, dan aanvaardt men ook diens geboden en moet men de programma's der rechtsche partijen nazien en naleven. De Zondag is dan de rustdag en die van heiliging voor die groepen, al is er een gradueel ver schil. Mij is gebleken, dat aanvragen voor bioscoop b.v. op Zondag worden gesteund, maar ee partijen hebben zich feitelijk anders uitgesproken. Wenscht men zich niei aan die beginselen te houden, dan moet men zich losmaken van die partijen. Mijnheer de Voorzitter, ik eisch van de rechterzijde, dat als zou blijken, dat er zich hier excessen voordoen, er zoo noodig zelf een verordening gemaakt worden door den raad, om zulks te coupeeren. Wat de finantieele gemeente politiek betreft, staat dit voor mij voorop, dat, als er in iets een vaste lijn moet zijn, dan zeker in de finantieele gemeentepolitiek. Ik denk aan de wijziging in de regeling der opcenten. Het ging er alleen om, vast' te leggen, wat in 1920 was bepaald. Ik feliciteer met deze begrooting B. en W., maar vooral de heeren wethouders, die in dezen het leeuwenaandeel hebben gehad. Ook gaat mijn gelukwensch uit tot Mr. Sens en zijn ambtenaren. Ik hoop, dat er rekening gehouden wordt met de wenschen, vorig jaar geuit. Ik denk hier aan de riolee- ring van den Loosterweg II. Met genoegen hoorde ik, dat de bouw van een badhuis overwogen wordt en spreek het vertrouwen uit, dat 't het volgend jaar gereed komt. Met waardeering heb ik gezien, dat de wethouders tijdens de langdurige ziekte van den overleden burgemeester en in de vacature hun vollen arbeid aan de gemeente hebben gegeven, dezer gemeente hield Vrijdagmiddag te 1.45 j zij het onder critiek en onder niet-begrijpen «en openbare vergadering. j van sommigen. Ik en velen met mij waardee- Voorzitter Burgemeester Mr. D. F. Pont. j ren de liefde, waarmede beide wethouders De voorzitter opent de vergadering met en niet het minst de loco-burgemeester zich gebed, waarna bij loting tot voorstemmer van hun zware taak hebben gekweten, wordt aangewezen de heer Fijma. j De heer Vooren zal niet lang zijn, maar wil t Vaststelling notulen der vorige vergadering.een opmerking maken inzake de finantiën der Vastgesteld worden de begrootingen voor 1 leen niet ik vind de gemeente buitengewoon Afscheid Dr. J. H. der WeduwenZa terdagmiddag om 3 uur werd door de patiën ten van Dr. J. H. der Weduwen op treffende wijze afscheid genomen in de zaal van Hotel Sistermans. Op het podium was een rijke ver siering met planten en bloemen aangebracht en had het bestuur, bestaande uit de Dames Kraaij-Griffioen, Zuster ter Horst en de heeren J. H. A. Vooren, P. D. van Maurik, C. Joh. Bakker Jzn, A. Schoonderbeek en H. van Dijk, plaats genomen. Als te ruim 3 uur de zaal tot in de uiterste hoeken met patiën ten gevuld is, wordt door den voorzitter van het afscheidsbed tuur, den heer Vooren, na het te volgen programma te hebben aange kondigd, aan de jongste leden van het comité n. 1. Zuster ter Korst en den heer H. van Dijk, verzocht, den dokter van diens woning aan den overkant van Hotel Sistermans te halen om hem te midden van zijn wachtende patiën ten te brengen. Als na eenige oogenblikken de dokter binnenkomt en naar het podium wordt geleid, staan alle aanwezigen op, merk baar ontroerd over hetgeen gaat gebeuren. Daarna werd de dokter door den heer Voo ren toegesproken Na deze toespraak en passende huldiging verkreeg Wethouder J. H. M. Balvers het woord. Wanneer ik hier een woord mag spre ken, aldus dan spr. doe ik dit op de eerste plaats namens Burgemeester en Wethouders, om U bij dit afscheid een groet te brengen, een groet welke met gemengde gevoelens ge paard gaat. Wij eerbiedigen Uw besluit, want och wij kennen zoo slecht het leven van een dokter, die met zooveel zorgen uit liefde voor de patiënten is belast. Slechts dan, wan neer wij een dokter noodig hebben, eerst dan beginnen wij meer het werk van een dokter te waardeeren en zien wij hem zoo gaarne in ons midden, bij ziekte en lijden om van hem raad en daad te ontvangen. Dokter, wij zien U noode vertrekken en het past mij niet om te illustreeren, want gij naast Uw ambt nog meer uit liefde gedaan hebt aan de velen, wien gij een warm hart toedroegt, daarvoor is U te bescheiden.Namens Burgemeester en Wethou ders zeg ik U hartelijk dank, voor alles, wal U met Uw medische kennis aan Hillegom ge daan hebt gedurende 31 jaar. Wij wenschen U een lang, rustig en gelukkig leven. W'eest er van overtuigd, dat waar U later ook zult zijn, honderden vrouwen en mannen van Hillegom U altijd zullen blijven eeren en aan U denken, dikwijls tranen in de oogen. Ook namens de echtgenoote van spr. zegt deze den dokter har telijk dank voor de goede zorgen nog in het bijzonder de laatste maanden aan haar besteed en waardoor naast de hulp van God haar le ven behouden bleef. Vervolgens sprak de heer Vooren woorden van dank namens de Hillegomsche vereeni- ging tot bestrijding van t. b. c. en namens de Protestantsche ziekenhuizenverpleging. Dokter ten Hoope prees den scheidenden dokter om zijn collegialiteit en wenschte hem een welverdiende rust toe. De heer Oudolf, voorzitter van den Prot. Bond dankte den dokter als oprichter van den P. B. en voor alles wat hij hiervoor gedaan heeft. De scheidende dokter, die nu het woord verkreeg was merkbaar ontroerd. Spr. zei dat de laatste dagen voor hem waren dagen vol ontroering, doch de groote belangstelling, hem getoond en de hartelijke woorden steeds tot hem gesproken, hebben ze tot dagen van dankbaarheid gemaakt. Spr. had steeds een onschatbare liefde voor z'n practijk welke hem een levensvreugde, een levensvoldoening was. De hartelijke belangstelling na mijn genomen besluit heeft getoond, welk een diepe band van vriendschap er bestond tusschen mijn patiënten en mij. Moeilijk is mijn besluit ge weest, maar nu ik ga, ga ik toch met een dank baar hart. In het bijzonder zeg ik U hartelijk dank voor de oorkonde mij hier geschonken, ik zal deze dikwijls inzien en ze zal steeds 'n dankbare herinnering aan U zijn. Ik kan niets geven, doch draagt gij in Uw hart de herinne ringen aan mij. Vervolgens sprak de dokter woorden van dank tot den heer Vooren, voor de hartelijke woorden tot hem gericht, tot Wethouder Balver, die namens het bestuur van de Gemeente tot hem had gesproken. Spr. zeide, steeds me# liefde het wel en wee van de Gemeente te hebben meegemaakt en dat de gang van zaken steeds zijn volle aandacht had. Hiermede was het officieel afscheid ge ëindigd. Gemeenteraadsvergadering De Raad topzwaar. We zijn met f113000 begonnen en als de posten goed geraamd zijn zijn we plusminus f 70000 achteruit. Of de posten zijn niet voldoende zakelijk geraamd of de opbrengst der belasting is met juist geweest. Met deze begrooting is belastingverlaging feitelijk onmogelijk. Ik zou er veel voor gevoelen, met 0 te beginnen (met nul dus), dan zouden de overschotten kunnen dienen voor belastingverlaging of anderszins. Ik denk niet zoo optimistisch als de andere heeren. De heer Fijma heeft over de wegen en voetpaden gesproken. Voor een gron dige verbetering zou een fonds gewenscht zijn, zooals dat in de groote steden bestaat, want bijna alle wegen moeten onder handen worden genomen. Wat den woningbouw be treft, is de kwestie steun aan een vereeniging of zelf bouwen lood om oud ijzer. Opzichtens de jeugd ben ik optimistisch. Er is gesproken van opvoedend werken door B. en W. Als wij ook nog als opvoeders der jeugd moeten optreden, waar is dan het einde We kunnen in dezen iets doen, maar de leiding moet uit gaan van de ouders en van de geestelijke en wereldlijke opvoeders der kinderen. De buitenlanders klagen, dat de jeugd hier zoo baldadig is. maar het zal u uit ervaring be kend zijn. dat de ouders bijna altoos partij trekken voor hun kinderen, inplaats van ze erop te wijzen, dat ze mis geweest zijn. We zullen dus de medewerking der ouders inroepen. Komen we nu aan medisch toe zicht op de scholen. We moeten beginnen, met aan de medici en aan de schoolhoofden rapporten te vragen, om zoo gegevens te verzamelen. Wat zijn n.l. de konsekwenties? Er wordt b.v. oor- of oogziekte geconstateerd, moet de gemeente ook dat bekostigen Wie a gezegd heeft, moet ook b zeggen. De ge volgen zijn dus niet bij benadering te over zien. We staan er echter niet onsympathiek tegenover. Wat betreft onze a.s. verhouding opzichtens het Rijk, is een en ander nagegaan met tot gevolg, een vtij negatief resultaat. (Het rapport wordt gelezen). Persoonlijk meen ik, dat de belastingbetaleis er wel baat bij zullen hebben en ik juich het ontwerp toe, en om-den opzet en om de strekking. Tot den heer Loerakker kan ik zeggen, dat die f 1400 dienen voor een nieuwe kracht. De voorzitter gaat verder en zegt tot den heer Loerakker, dat de verhooging van het loon der arbeiders geen rechtstreeksche vraag inhoudt er kunnen in deze voor stellen worden ingediend bij B. en W. Tot den heer Klaver kan ik zeggen, inzake diens pleidooi voor een zuinig beheer, dat ik zeer gevoelig ben voor de aan mij gebrachte hulde. Of de hoofden van dienst de post en te ruim opzetten kan ik nog niet beoordeelen, doch ik kan u geruststellen met te zeggen, dat ik een groot voorstander ben van zuinig beheer. Voor de opmerking inzake de beer put bij de zweminrichting ben ik erkentelijk de zaak zal overwogen worden. Wat de uit breiding der politie betreft, deze zaak re gardeert mij persoonlijk. Ik heb dienaan gaande reeds rapporten ontvangen, doch nog geen positieve meening gevormd. Ik ben een tegenstander van veel politie, doch zoo noodig, zullen geen halve maatregelen ge nomen worden. De heer Vermeer koestert vrees voor de Zondagsrust in verband met de souverei- niteit Gods, gezien den nieuwen functio naris. Ik beschouw dat niet als een persoon lijken aanval. Allereerst zeg ik, dat ik bij geen enkele politieke partij ben aangesloten en acht dit voor een burgemeester ook niet gewenscht. Het utiliteitsbeginsel leidt mij en ook mijn eigen overtuiging en coscientie. Er werd gezegd, dat in dezen de gedragslijn der 3 chr. pol. partijen ongeveer gelijk is. Bij het sociale vraagstuk behoort de werk verschaffing. In andere gemeenten heeft deze een afwijkende richting van hier ik meen een strooming te onderkennen voor het doen verrichten van productief werk, de niet- valide arbeiders zullen moeten gesteund worden door het Burgerlijk Armbestuur of anderszins. Ik hoop, dat dit in dit jaar zoo weinig mogelijk voorkomt. Er is gezegd, dat de economische politiek niet zoo moet zijn, dat de zuinigheid de wijs heid bedriegt dit onderschrijf ik gaarne. De verbetering van Loosterweg II zal gebeuren. De bouw van het badhuis is in overweging. Het is de vraag, of doorgevoerd kan worden, dat het aangesloten wordt aan het abattoir, waar altoos veel warm water beschikbaar is. De bouw geschiedt, mits er gebruik van ge maakt zal worden, (vele stemmen daar be hoeft u niet bang voor te zijn). Tot den heer Vooren kan ik zeggen, dat ik zeer erkentelijk ben voor de woorden van lof tot mij gericht. Als inderdaad belastingverlaging mogelijk jsi zal ik dat toejuichen. Het hoe daarvan is moeielijk de een wil dit, de ander dat. Inzake de Boaz-school is reeds opdracht gegeven aan den gemeentearchitectwe wachten de plannen en de kostenberekening. De heer Van Houten is een tegenvoeter van den heer Vermeer. Ik heb reeds mijn meening kenbaar gemaakt. De consekwentie, om op Zondag geen trams of bussen te hebben, kan niet door ons geregeld worden, we zouden kunnen verzoeken, hier niet te stoppen. Na nog enkele replieken wordt over gegaan tot de behandeling der begrooting zelf. Gemeenteraadsbegrooting Volgnummer 129. De heer Loerakker komt terug op den post van f 1400 voor een klerk ter secretarie en vraagt, of B. en W. de toezegging willen doen, den raad te hooren, voor zij in dezen beslissen. De voorzitter zegt. de post is reeds gevo teerd. Volgnummer 177. Toelage aan Mevr. de Wed. Wentholt. De heer Van der Schoot informeert hiernaar. De voorzitter zegt, dat het besluit nog genomen moet worden. Volgn. 178. De heer Fijma zegt, dat de vreemde rijksveldwachters, die hier bij gele genheden zijn niet de orde bevorderen, maar wel de wanorde en geeft er voorbeelden van. De voorzitter meent, dat er dan een mis verstand heeft plaats gehad en vindt het gesprokene geen reden, om een blaam op het corps te werpen. Intusschen zal de burge meester den chef die een zeer humaan man is verzoeken, t.z.t. zijn personeel met discretie te kiezen. Volgnummer 222. De heer Klaver dacht, dat die f 1100 lager gekund had. De voorzitter ik wil dat op de waterleiding brengen teneinde tot meer aansluitingen te nopen. Volgn. 254. De heer Paase komt terug op het abnormale, dat we hier op meer dan 10000 inwoners 1 urinoir hebben, dat bijna niet te vinden is. Spr. heeft er al zoo vaak naar gevraagd, terwijl we er nog een over hebben, maar nergens kunnen ze het ding hebben. De voorzitter maar het is ook zeer moei lijk. De zaak is reeds een punt van bespreking in ons college geweest en een voorstel dien aangaande kunt u verwachten, hetzij positief of negatief. Volgn. 80 t.m. 82. De heer Klaver wil de opcenten der vermogensbelasting verminde ren menschen, die een kapitaaltje hebben van b.v. f 25000 en daarvan moeten leven zijn gedupeerd. De voorzitter het komt mij juist voor, is dat de vermogensbelasting in ons land angstvallig laag is. In Denemarken b.v. is ze enorm hooger. De opbrengst hier is gering. Of men hier de kunst verstaat, deze gering te maken, wil spr. niet nagaan (gelach). Die 60 opc. op deze vermogens zijn niet exorbitant. De heer Klaver vraagt, of B. en W. het reservekapitaal nog meer wenschen te ver- hoogen. De voorzitter dat hangt van de omstandig heden af ik kan er nu nog niets van zeggen. Nog vraagt de voorzitter machtiging, aan den arbeider Bruine der Gasfabriek met ingang van 1 Jan. 1929 een vaste aan stelling te geven. Het punt kon niet gecon voceerd worden. De heer Loerakker heeft bezwaar tegen de methode. Tot vaste aanstelling wordt besloten met alg. stemmen. De voorzitter brengt nu ter sprake een Rapport der Gascommissie naar aanleiding van een klacht van den heer K. Velthuijs e.a. dat het gas aan de Leidschestraat van 1112 onbruikbaar is. De gascommissie wijst den weg ter verbetering. De heer Loerakker wil aanhouden, waartoe besloten wordt. Mededeelingen van den voorzitter Wat de bestrating betreft bij de Gemeente school, hieraan is een nader onderzoek gaande. Tot den heer Fijma kan spr. zeggen, dat de kwestie der verkochte oude steenen is onderzocht. Steenen is een moeilijke zaak. De aangeslotenen bij de Vlamovenfabrieken bieden den besten waarborg voor goede kwaliteit. Maar dikwijls gaat het zoo ge vraagd worden 1ste kw. Er komen diverse inschrijvers. Iemand koopt 3e kw. en kan daardoor goedkooper inschrijven. Het eenige middel is, na te gaan, welke firma, als bone fide bekend staan en die alleen uitnoodigen. De heer Loerakker de moeilijkheden zijn vele. Een der grootste is, als we de kwes tie zuiver stellen, dat andere gemeenten de bepalingen aan hun laars lappen. Vroegen we andere, grootere gemeenten, dan kregen we niet eens antwoord. De moeilijkheid zit in andere gemeenten, die niet als wij handelen. Wij willen de voorschriften in optima forma handhaven. De voorzitter goede leveranciers is no. 1. De heer Loerakker ik hecht niet het minste vertrouwen aan de adviezen van andere gemeenten. De voorzitter dus u bedoelt corruptie De heer Loerakker ja. De voorzitter deze Mij, die den weg aan legt, is goed. In principe is wat u het laatst zei een scherpe beschuldiging. De heer Loerakker u is heel handig, om het te draaien. Ik heb negatieve bewijzen in algemeenen zin is het een feit, dat, als we geen antwoord krijgen, ze niet zuiver in de schoenen staan. De voorzitter waardoor krijgt men de corruptie Omdat men 3e kwaliteit levert en 1ste kw. laat betalen. De Vlamovenfa- briek geeft waarborg en nu mogen we niet zoover gaan te beweren, dat er altoos corrup- tie# zou zijn. De heer Fijma wij stellen eischen en moeten die handhaven. De voorzitter natuurlijk. De misère krijg je, als geen prima leveranciers inschrij ven. Den heer Klaver antwoord ik, dat hier vertegenwoordigers zijn. De heer Loerakker Is inzake de werke- loozen hetzelfde besluit genomen als vorig jaar De voorzitter met een kleine wijziging. We willen de arbeiders nopen, zich aan te sluiten bij de werkloosheidsverzekeringen. We zijn 'n kleinen stap in die richting de aangeslotenen zullen een dagloon van 3.75 ontvangen, de anderen 2.75. Dit als wenk. De heer Loerakker het loon is iets minder geworden. De gemeente Hillegom heeft zich opzichtens den werkloozensteun niet onverschillig getoond. De weg der arbeiders is niet, de lasten op de gemeente te schuiven en zelf niets te doen. De voorzitter dat is ook ons principe en dat zullen we in de toekomst handhaven. Er is ook een voorstel in de vergadering geweest, de werkloozen niet in café's toe te laten, maar bij stemming staakten de stem men. De bedoeling is, meer productief werk te laten maken. De heer Loerakker wil nu daar de heer Vooren als oudste Raadslid weg is een felicitatie richten tot B. en W. met de aan neming der Begrooting en hoopt, dat deze strekke tot welvaart der gemeente. De Burgemeester dankt namens het col lege voor dezen gelukwensch en sluit de vergadering. Deze heeft juist onafgebroken 7 uren geduurd. Personalia De heer L.Schuman, de jong ste ambtenaar ter Gemeentesecretarie, al hier, Is geslaagd voor het examen Middelbaa Staatsinrichting. Burgerl. Stand Ondertrouwd: G. Hoo- gervorst en G. C. van Leeuwen: J. J. van Roode en J. C. van der Voorn; M. Th. Ebbing en M. S. van Assendelft; E. Spreeuw en J. C. Hockx. Getrouwd: H. Moes en A. Hageman; B. Moes en T. Pol; A. H. Vermeulen en A. van Beek Geboren: dochter van M. RomeijnKou- wenhoven; zoon van W. HartmanSpek, d. van den Wijngaardde Jong. Overleden: S. Rijnveld, m. 83 jaar, G. S. Admiraal m., 2 mnd, L. L. Muller, weduwe G. Veldhuijzen van Zanten, 60 jaar. Gemeenteraad Een openbare verga dering van den Raad der gemeente wordt ge houden op Vrijdag, den 28en December '28, des namiddags om 2 uur. De agenda vermeldt 1. Voorstel van B. en W., om mej. E. Eijmael te benoemen tot onbezoldigd assistente en vakonderwijzeres aan de O.L. School 2. Verzoek van de Voet balvereniging „Excelsior" om voor haar een voetbalterrein beschikbaar te stellen 3. Verzoek van de bewoners van den Achterweg, Cathrijnelaan en Akervoorderlaan, om aan sluiting aan de Waterleiding 4. Herhaald voorstel van B. en W. tot doorloopende openstelling van het telefoonkantoor 5. Voorstel van B. en W. tot overname van de Zwartelaan met kunstwerken van diversen. 6. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel grasland aan den heer C. van Leeu wen te Haarlemmermeer 7. Voorstel van B. en W. tot gesloten verklaring van enkele straten 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Algemeene Politieverordening met betrekking tot stopplaatsen voor autobus sen 9. Vaststelling van een nieuw reglemen voor de werklieden in dienst der gemeente Lisse 10. Comptabiliteit 11. Ingekomen stukken en mededeelingen. Suppletoir ohier Hondenbelasting 1928. Pluimvee- tentoonstelling in de gebouwen der Coöp. Veilingvereeniging te Lisse Nu de inschrijvingen gesloten zijn, kunnen wij een kort overzicht geven. Het bestuur van bovengenoemde tentoonstelling deelt ons mede, dat de verwachtingen alles verre over treffen. Niet alleen is deze tentoonstelling 300 nummers grooter dan de voorgaande, maar ook de kwaliteit van dieren is beter, gezien de inzendingen van verschillende vooraan staande exposanten. Het totaal aantal dieren bedraagt 1300 stuks, verdeeld als volgt: Hoenders 400, waaronder 100 stuks Wyan- dotten, krielhoenders ongeveer 200 stuks, vooral Sebrigtkrielen zullen de aandacht trekken. Voorts ruim een 250 tal konijnen in prachtcollecties, 100 sierduiven, ruim 300 postduiven van vooraanstaande fokkers. De duivenliefhebbers kunnen hiervan volop ge nieten. Wat de grootste aandacht wel zal trekken, is het groote aantal water- en sier- vogels in pracht verscheidenheid. Voor Filmavond R.K. Volksbond. Gisteravond hield de R.K. Volksbond een openbare ver gadering, toegankelijk voor alle katholieken. Deze bijeenkomst was uitsluitend belegd, om den katholieken uit onze plaats eens de ge legenheid te geven wat meer te hooren en te zien van de gruwelijke vervolging in Mexico. Hiervoor werd door een vertegen woordiger van het Internationaal persbureau te 's-Gravenhage een lezing gehouden, waar bij passende lichtbeelden op het doek werden gebracht. Er was nu direct geen buitenge woon groote belangstelling toen de voorzit ter, de heer J. Kortekaas, te ongeveer half acht de aanwezigen welkom heette. Toch liep de groote zaal van K. S. A. nog bijna vol. Na deze opening werd een aanvang ge maakt met de lezing. Te veel om alles te noemen hebben we gehoord. Als men op pervlakkig over Mexico hoort spreken en men leest herhaaldelijk de courantenberioh ten, dan kan men zich niet voorstellen, dat er zulke gruwelen kunnen plaats vinden. Het is ons dezen avond met duidelijke woorden verteld, hoe het mogelijk is, dat in een land van 15 millioen katholieken 100.000 menschen het land regeeren. We hebben ge hoord, en de personen op het doek gezien, met welk een liefde voor het geloof pries ters, zusters en leeken zich lieten martelen. Ruim 2 uur hield de spreker, welke een goede redenaar was, ons bezig waarin hij ons wist aan te zetten propagandisten te zijn voor ons H. Geloof. Het was een leerzame avond. St. Elisabethnaai-vereeniging Evenals vorige jaren hebben de dames-leden van de St. Elisabathnaai-vereeniging alles in het werk gesteld, om lsten en 2den Kerstdag hun nuttige en fraaie naaiproducten tentoon te stellen in de Katechismuskamer. Het vervaardigde zal aan de armen en be- hoeftigen in deze parochie ten goede komen. Ook is er een loting, waarbij zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld zijn, uitgeschre ven. De tentoonstelling zeker een kijkje waard is geopend eersten Kerstodag en tweeden Kerstdag na de Vesper. Plechtige Eerste H. Mis van den Wel eerwaarden Heer P. Bottelier In de kapel van het Seminarie te Warmond heeft Zaterdag j.l. Mgr. Aengenent de H. Priester wijding toes;ediend aan een zoon dezer parochie, den Weleerwaarden Heer P. Bottelier. Reeds lang hadden de parochianen naar dezen dag uitgezien en zich in gebed ver enigd om Gods zegen over den jongen pries'er af te smeeken. Den vorigen Zondag had de Zeereerwaarae Heer Pastoor een verklaring gegeven van de liturgische plech tigheden bij een priesterwijding, zoodat de parochianen goed op de hoogte waren. In grooten getale was men Zondagmorgen ter kerke gekomen om getuige te zijn van de eerste plechtige H. Mis, die te tien uur door den neomist werd opgedragen. Het feestelijk versierde kerkgebouw bleek veel te klein om allen een plaats te verschaffen, zoodat velen op klapstoeltjes in de zijpaden zaten of stonden. Bij de H. Mis werd assistentie verleend door den Zeereerwaarden Heer B. M. J. van Rooij, pastoor dezer parochie, den Wei- Eerwaarden Heer Kapelaan H. A. van Beijnen uit Weesp en Prof. Bottelier van het Semina rie „Hageveld". Na het Evangelie besteeg de Zeereerwaarde Heer Pastoor den kansel om in gevoelvolle bewoordingen de verheven en vaak zeer moeilijke taak van den priester te schetsen. De gewijdi; redenaar wees er de geloovigen wordt dagelijks door didtendengerookl om. den fijnen geuren heer lijk «.achten smaak. II rookt toch ookJaam? Vu&ett lUndili cait empdijt op, dat vooral in den tegenwoordigen tijd d< priester, die voor zoovelen een hulp en eer raadgever zijn moet, ook zelf steun en leiding noodig heeft en het daarom de plicht dei Earochianen is om veel voor de priesters te idden opdat zij hun zware en verantwoor delijke taak met toewijding kunnen ver vullen. Een indrukwekkend oogenblik is het, wanneer de jonge priester de H. Communie uitreikt aan zijn ouders en familieleden efl wanneer tenslotte na de H. Mis zijn eerste priesterlijke zegen over alle aanwezigen neerdaalt. Hierna werd door het zangkoor de priester- cantate van Haagh op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. In den middag hield de feesteling een receptie ten huize van zijn ouders, waarvan door de parochianen een zeer druk gebruik werd gemaakt. De dag werd besloten met een solemneel Lof. Wederom was de kerk geheel gevuld en het Te Deum van dankzegging jubelde doof het gebouw. Het „Tantum Ergo" werd door alle geloovigen meegezongen en tot slot zong men gezamenlijk een Marialied. Lang is het geleden, dat in onze Parochie kerk een eerste H. Mis werd opgedragen. Deze plechtigheden van Zondag, die wel de laatste in deze oude kerk zullen zijn, hebben voorzeker een diepen indruk op velen gemaakt, zoodat het feest van deze wijding als een blijde herinnering aan de oude kerk verbonden zal blijven. Moge het den jongen priester gegeven zijn, vele jaren aan het heil der zielen te arbeiden. R. K. Bioscoop Voor tweeden Kerst avond heeft de plaatselijke bioscoopcom missie een zeer bijzonder programma vast gesteld. „Het Kindje van Parijs", het hoofdnum mer in 6 octen, is zeer zeker de moeite waard te zien. De hoofdfilm wordt door een interessante revue voorafgegaan. Hopen we dat de bioscoopcommissie met het arrangeeren van dit speciale program ma in haar verwachtingen niet teleurge steld worde, dat zij op een stampvolle zaal kan rekenen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie, voorkomende in het nummei van Zaterdag. Jubileum Dondergad a.s. viert de Chr Zangvereeniging „Bennebroek" haar 30-jarig bestaan. Burgerlijke Stand Geboren: d. van M. Kemp en C. J. Bol, d. van D. Koper en P. Terol, zoon van A Koper en J. van der Mije. Getrouwd: W. van der Ban en S. M. Joren, A. Koldenhof en J. J. Joren, A. Kuik en H. Paap. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J. P. van Kleefl en C. van der Meij. Vier personen gewond In „Bosch en Duin" heeft te Zeist Zondag middag een hevige autobotsing plaats gehad. Op het kruispunt PostlaanBaarscheweg reed een door den eigenaar baron van Lijn den uit Soesterberg bestuurde auto ter plaatse tegen een uit Utrecht komende auto op, naar het heet door gebrek aan uitzicht. Na den schok vloog de Utrechtsche wagen nog tegen een lantaarnpaal, terwijl de an dere auto tegen een boom werd gesmakt, kwamen oe inzittenden van den Utrechtschen auto met den schrik en schade aan den wagen vrij, de auto van baron van Lijnden werd vernield, terwijl de inzittenden min of meer ernstig werden gewond. Mevrouw van L., die met een dochter ach terin zat, kermde van pijn in den rug, ter wijl het meisjes bewusteloos was. Baron v. L. klaagde over pijn in de knie, terwijl zijn naast- hem gezeten zoontje ge wond wrd door glasscherven van de voorruit. Nadat een politieauto was gearriveerd en hulp was verleend door eenige doctoren, werden allen pier politieauto naar het zieken huis te Zeist overgebracht. De beida auto's werden naar Utrecht ge sleept. CONSTANTINOPEL, 24 December. Naar" uit Kaboul gemeld wordt, wordt aldaar .n officieuze kringen verklaard, dat het Hof waarschijnlijk eerstdaags van Kaboul naar Kandahar zal verhuizen. De moeder van den koning is reeds te Kandahar aangeko men. De konii^g heeft den ministers mede gedeeld, dat de strijd tegen de opstandelin gen nog niet geëindigd is. Hij is voornemens binnen afzienbaren tfjd een groote gestie tegen hen te beginnen. In de nabijheid van Kaboul zijn tal van arrestaties verricht, ongeveer 40 in getal. De gearresteerden wilden zich de stad binnen laten smokkelen en daar propaganda voor de rebellen maken. PARIJS, 24 December. De autoriteiten, die belast zijn met de instructie in de zaak van den dader van den aanslag op Fachot, heb ben gisteren een huiszoeking bij de echtge noote van den dader verricht. Men trof een aant al brieven aan, gericht aan de vrouw en den schoonvader van den gearresteerde, waarin deze zijn vertrek naar Madagscar aankondigt, dat echter door omstandigheden 8 dagen vertraagd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14