KENNEMERLAND Seringa Wiithiicli, Haaifeni De Hatende Kanarie?? UIT DEN OMTREK W.B.-THEATER PEPERSTRAAT Ons Kerstprogramma is boven allen lof verheven f EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER 1928 BLADZIJDE DINSDAG, Ie Kerstdag en WOENSDAG 2e Kerstdag des avonds 8 uur 2e Kerstdag te half 3 Matinee met DE GRIJZE DUIVEL Centrale Verwarming Stofzuigerhuis MAERTENS Bartel] oris sir. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stoizufgers 1175*- Marktbericht Rijksvischaf slag Staat van Besommingen bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - B EVER WIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK VELSEN HEEMSKERK IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST. OVERVEEN HEEMSTEDE f NOORDWIJKERHOUT VOGELENZANG i SOCIALE ZONDAG Als inzet van een krachtige propaganda voor de aansluiting bij de R. K. Organisaties werd gisteren alhier een Sociale Zondag ge houden welke uitstekend geslaagd is en die voor deze propaganda heel wat belooft. De deelneming was zeer groot. Dit kwam vooral tot uiting in de groote middagverga dering, welke in het K. S. A.-gebouw werd gehouden en waar de zaal te klein was om al de belangstellenden te kunnen bevatten. De dag werd op de, voor ons katholieken gebruikelijke wijze, ingezet met een alge- meene H. Communie, waarna onder alle H.H. Missen door de Eerwaarde geestelijkheid predikaties werden gehouden welke de gods dienstig sociale beweging tot onderwerp van bespreking hadden. Met groote welsprekendheid werd daarbij uiteengezet waarom het voor den katholiek noodig en nuttig is dat hij georganiseerd is in de vereenigingen, waartoe hij behoort vol gens de uitdrukkelijken wensch der Kerke lijke overheid. De groote propaganda-vergadering, welke des middags plaats had was, zooals wij reeds schreven, zeer druk bezocht. Het moet voor het bestuur van den R. K. Volksbond een groote voldoening zijn geweest en een be moedigend teeken voor de toekomst, toen het zooveel katholieken uit Beverwijk zag opko men ter vergadering. De voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer Jac. van Zutphen, opende met den Christelijken groet en richtte daarna een bij zonder woord van welkom tot den Hoogeerw. Heer Deken J. M. Lucassen, den Zeereerw. Heer Pastoor C. M. Wouterlood en de Wel- eerw. Heeren kapelaan Braak en kapelaan Schretien. Ook den spr. den heer Chr. L. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, heette spr. hartelijk welkom. Spr. hoopte, dat de woorden van den heer v. d. Bilt voor de ongeorganiseerden den slui er zouden oplichten, welke voor hij nog over de organisatie hangt en dat deze hierna weer zal mogen opbloeien. De heer v. d. Bilt, die onmiddellijk daarop het woord verkreeg, begon met de hoop uit te spreken, (Jat net hem zou mogen gelukken te kunnen laten zien dat men niet meer kan zonder organisatie. Spr. maakte het bestuur een compliment voor de welsprekende taal in het manifest, welke taal zoo kort en krachtig zegt, wat wij Katholieken van allen rang en stand te doen hebben. Ieder die het leest moet overtuigd ZÜn. In verband met zijn rede had spr. de ge schiedenis van de organisatie in Beverwijk eens nageslagen en vond 't daarna zeer be grijpelijk, dat het Centraal bestuur gezegd heeft: spreek daar eens een hartig woordje over vak- en standsorganisatie, want het is er noodig! Dat is voor Beverwijk geen com pliment maar daarom ook zou spr. trachten om allen de overtuiging bij te brengen, dat men eerst dan als Katholiek ten volle zijn plicht gedaan heeft, wanneer met lid is van zijn vak- en standsorganisatie. En spr. ver trouwde ten volle dat allen, wanneer zij over tuigd waren, zulks zouden doen. Is er een tekort? Ja. Onder de R. K. ge organiseerde werklieden is een tekort en dal- zelfde geldt ook voor den middenstand en den L. T. B. De opmerking, dat het verschijnsel algemeen is, is geen verontschuldiging. Spr. herinnerde aan de woorden, die onze overleden Bisschop gesproken heeft en aan de woorden van onzen tegenwoordigen, „socialen" Bisschop, die van de sociale kwes tie een studie gemaakt heeft als geen ander. Uitdrukkelijk hebben deze kerkvorsten ge sproken en hun voorschrift geldt voor allen, zoowel voor werkgevers als voor werknemers. Het voorschrift: dat de geestelijkheid haar medewerking heeft te verleenen, ook zou zij voor haar zelf overtuigd zijn, dat het in haar omgeving niet noodig is, sluit allen twijfel buiten. Deze uitspraak is niet te kras, maar ligt ge heel in de lijn der dingen. Wie om zich heen ziet zal het begrijpen. De Priesters kunnen het niet meer af. Het leeken-apostolaat is, te midden van de ontkerstening in deze maat schappij, dringend noodig. Het leeken-aposte- laat op godsdienstig en zedelijk gebied kan ons volk behoeden en dit is juist de taak van de R. K. vak- en standsorganisaties. Spr. wees op het getal der afvalligen in de steden. In landelijke plaatsen wordt de trek naar de steden langzaam grooter. Den Katho liek, die dan niet goed onderlegd is, ziet men daar dikwijls naar den kelder gaan. In de Katholieke vereenigingen leert men de kracht vinden om, als men in de stad komt, stand te houden. De spr. vertelde hierna hoe, bij gelegenheid van een audiëntie bij Z. H. den Paus, waarbij spr. het geluk had tegenwoordig te zijn, op zoo duidelijke wijze is gebleken welk een hooge goedkeuring onze Heilige Vader voor onze vak- en standscrganisatie toekent. Spr. behandelde daarna de noodzakelijk heid van organisatie. Wie nog vraagt of het noodig is, begrijpt zijn tijd niet. Die miskent ook de waarde van de organisatie ten op zichte van het verleden en de toekomst. In dit verband wees spr. op wat door de R. K. organisaties is bereikt ten opzichte van con tracten, de leiders der R.K. vakorganisaties zijn het geweest, die den weg gewezen heb ben, welken thans ook anderen volgen. Ob to bedrijfsvrede te komen moet de weg met col lectieve contracten geopend worden. Die voorkomen conflicten, welke nimmer tot bloei van het bedrijf kunnen meewerken. En die bloei is toch immers in het belang èn van den werkman èn van den patroon. Zonder de R.K. organisaties waren wij nog lang niet zoo ver gevorderd. Zij die denken dat in het socialisme iets goeds zit moeten bedenken, dat onze godsdienst voor alles gaat. Confessioneele vereenigingen zijn noodig, wil de kerk kunnen staande blijven. Waarom hebben de Katho lieken in Frankrijk en België niets meer te zeggen: omdat er geen godsdienstige vereeni gingen waren. In België is men teruggeko men van den verkeerden weg, daar heeft men weer den Christelijken Boerenbond, die een machtige organisatie is geworden, die geestelijke maar ook stoffelijke dingen be reikt heeft. Wie ten slotte nog duidelijker zien wil of R. K. sociale organisaties noodig zijn, kijke naar Mexico, een land van Katholieken, maai van den kouden grond, aldus spr.; die zich niet durven verzetten tegen een Calles. Dat zou niet gebeurd zijn in een land met R. K. principieele organisaties, zooals de dagen van 1918 bewezen hebben. Spr. wees hierna op de vele mooie instellin gen, welke de R. K. organisaties bezitten. Maar wij willen ook kweeken zelfbewuste mannen, die weten wat ze willen en die op de hoogte zijn van het hoe es waarom der din gen. Wij ijveren ook voor de rijpere jeugd. Wij moeten zorgen, dat na ons komt een ge slacht, hetwelk in staat zal zijn om de banier uit onze handen over te nemen. Spr. wees dan op de mooie en hoogst nut tige ontwikkelingsavonden. Daar worden goede organisatie-mannen gekweekt en onze vakorganisaties zijn toch eigenlijk de ker nen waarop gebouwd kan worden in moeilijke omstandigheden, om te verdedigen wat men gelooft. In patronaats- en gezellen-vereenigingen en in jeugdbonden moet nog veel meer gedaan worden. Want daar ligt het voorbereidings- werk. Wanneer de jeugd later niet plaats neemt in vak- of standsorganisatie is al het werk tevergeefsch. Willen we behouden wat we hebben, dan moet gezorgd worden voor dit eenige middel ter versterking van onze vak- en standsor ganisaties. Niet van het socialisme, of van het libera lisme of van het communisme moeten we het hebben, maar van de Roomsche solidariteit, het met elkander eens gevoelen. Wat al stoffelijke voordeelen hebben wij daardoor niet. Wie heeft een instelling als „Herwonnen Levenskracht"? In welk land kan men bogen op een Roomsche pers als hier? En nog zooveel andere dingen. De offervaardigheid der Katholieken is be wezen op velerlei gebied en met de schitte rendste voorbeelden. En zouden wij dan niet willen meebouwen aan het noodzakelijke werk der Katholieke vak- en standsorganisaties? De spr. eindigde hierna met 'n mooie per oratie, waarin hij de aanwezigen aanspoorde als fiere Katholieken te zeggen: wat moet, gebeurt en ik doe mee! Voor behoud van het geloof; om den afval tegen te gaan; om den bedrijfsvrede te vestigen, voor een rechtvaar dig loon en een werktijd, die niet overmatig is. Maar vooral om de Kerk een steun te geven, waarop zij kan vertrouwen en om onze jongens te maken tot fiere weltoegeruste strij ders voor ons geloof en voor onze Roomsche vak- en standsorganisaties. Met deze woorden besloot de heer v. d. Bilt zijn rede. waarop een luid applaus volgde. De voorzitter dankte den spreker voor zijn betoog, waarna de Hoogeerw. Deken nog 'n kort en opwekkend woord sprak en het ver trouwen uitte, dat allen zich zouden opgeven als lid. Daarna volgde sluiting met den christelij ken groet. Allen begaven zich nu naar de St. Agathakerk, waar de socialedag met een plechtig Lof werd besloten. De huren van de woningen aan den Polderweg Door het lid van den raad, den heer J. Eyking, is het volgende schrijven aan den raad gericht Ondergeteekende stelt voor aan de huur ders van de woningen aan den Polderweg, waarvan de huurprijs op f 3.85 per week is vastgesteld een toeslag op deze huur van f 1»van gemeentewege toe te staan, daar de huurprijs boven hun financieele draag kracht gaat. Toelichting. Ondergeteekende acht het beter en in het belang van de Gemeente om de gelden, die de proceduren met zich brengen, aan de huurders, die niet bij machte zijn de hooge huur te betalen te besteden. Hij meent, dat juist de ontevredenheid is geschapen, doordat de eene huurder f 1. meer huur dan de andere moet betalen en de woningen hetzelfde zijn, en de huurders dezelfde bronnen of geen inkomsten hebben. Zoo tot uitzetting overgegaaan wordt, komt de gemeente voor grooter uitgaven te staan dan de achterstallige huur van Bout (nl. f 28.en dit legt den plicht op de ge meente om dit gezin in een der volks logementen een onderdak te geven, waarvan de kosten binnen 14 dagen de huurschuld van Bout zullen overschrijden. De heer Eyking schrijft verder, dat de ingezetenen bij zoo'n uitvoering aan de Christelijke naastenliefde van het Gemeente bestuur zouden gaan twijfelen en een voor beeld. aan huiseigenaren wordt gegeven om hetzelfde uit te voereren, waar zij nu voor een dergelijk bedrag niet aan denken. Zoo de gemeenteraad den toeslag toestaat, en Bout bij machte is, de huur te betalen en niet betaalt, gelooft dan, aldus de heer Eyking, dat ik in het eerste gelid zal staan om Bout de woning uit te drijven. W. B. Theater Het programma van het W. B. Theater bevat voor de Kerstdagen als hoofdnummer een van de beste films, welke gedurende dit seizoen zijn uitgebracht. Eersten en Tweeden Kerstdag, des avonds te 8 uur gaat nl. het mysterieuze drama: ..De Kat en de Kanarie", waarin Laura la Plante op onnavolgbare wijze de hoofdrol vervult. Deze geheimzinnige geschiedenis is hoogst boeiend van inhoud en bijzonder sterk van uitbeelding. Een film, die velen voor de Kerstdagen een prettig amusement waarborgt. Tweeden Kerstdag des n.m. te half drie wordt vertoond: „De Grijze Duivel", met BEVERWIJK is een mysterieuse geschiedenis die het publiek in ademlooze spanning brengt. Een succesfilm in de hoofdro, RIN TIN-TIN de beroemde Speurder Ons Cinema-orgel illustreert den beroemden speurhond Rin-Tin-Tin in de hoofdrol, een omstandigheid die veraere aanbeveling overbodig maakt. DAT KOMT ER VAN Zaterdagavond stond op de Schans een luxe auto. Een tweetal agenten waarschuwde den bestuurder, doch deze trad brutaal op tegen de agenten, die hem wilden verbali seeren. De man sprong nu echter in den auto en wilde wegrijden. De agenten bemerk ten echter, dat hij onder invloed van sterken drank verkeerde en haalden hem uit de auto; he" geen echter met eenig verzet geschiedde. Toch kwam de man natuurlijk op het bureau terecht, waar hij drie processen- verbaal kreeg. Het bleek te zijn G. S., autobus-ondernemer te IJmuiden. Directeur arbeidsbeurs B. en W. bie den den raad de volgende aanbeveling aan voor de benoeming van directeur van den dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloos heidsverzekering 1. M. W. Hellemons, adj.-commissies le klasse bij de Arbeidsbeurs te Dordrecht; 2. B. Th. Kleine Staarmann, opvoedend ambtenaar aan het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. 3. K. Labree, directeur van een Coöpera tieve wasch-, strijk- en badinrichting te IJmuiden. 4. M. F. Vissinga, directeur van de Ar beidsbeurs te Wageningen. DE STANKVERSPREIDING DOOR HET NOORDZEEKANAAL De Noordhollandsche Bond van afdeelin- gen van de hoofdafdeeling Zoetwatervissche- rij der Ned. Heide Mij. besloot in haar laat ste te Zaandam gehouden vergadering er kentelijkheid te betuigen jegens de gezond heidscommissie te Velsen voor haar krach tig optreden tegen de waterverontreiniging van het Noordzeekanaal door het afvalwater van de Papierfabriek. Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 22 Dec. 1928 11 timmerlieden, 4 opperlie den, 1 metselaar, 2 stucadoors, 6 schilders, 2 betonwerkers, 1 ijzerwerker, 4 straat makers, 1 metaalbewerker, 3 machinisten, 2 electriciens, 1 revolverklinker, 3 mach.- bankwerkers, 5 bankwerkers, 6 stokers, 2 bakkers, 1 schipper, 1 reiziger, 1 kantoor bediende, 3 chauffeurs, 133 los-arbeiders, in totaal 193. Burgerlijke Stand Geboren H. S. SalterAlblas, z K. H. de Jongv. d. Bos, Z A. v. d. BosZwart, d W. A. Mulderv. d. Meij, z Th. J. L. W. H. SchoutenT- Epagniol, d C. M. Niessinkde Haan z; J. Zwartv. Veen, z J. G. SchadéRem, d H. A. BöhmBart, d d. C. van Kempen- Pirovano, d J. G. RaspoortOosterwal, d; T. SpiekerPost, d M. L. WilsonNeu mann, z M. A. Spanjaardv. Geel, z G. C. A. v. WeelderenMiddelkoop, z en d T. VisserRos, d G. de Boerde Jong, d H. HagedoornVellema, 2 d. Overleden G. Koedijk, 54 j., wede. van K. Hofer J. de Niet, 70 j., echtg. van M. v. d. Kraan A. Vredenberg, 9 w., z. v. K. Vre- denberg A. H. A. Manders, 71 j., echtg, van C. J. M. Severin P. H. Larssen, 55 j. echtg. van J. Larssen J. M. Kleefstra 61 j., echtg. van G. v. Liemen. Gehuwd P. Zwemmer en J. v. d. Wal K. A. L. Groenevelt en S. Lammers W. F. Veldmeijer en J. Rechsteiner J. Postma en J. M. Driessen J. Krab en J. E. Visser A. J. Bakker en M. Glas J. Stolk en J. H. Prins R. de Wijn en A. W. Draak. Ondertrouwd D. J. H. F. v. d. Wateren en G. Wiegman W. K. Stam en A. Th. Nies te A. Mollenkamp en H. M. Rijs L. Braken hoff en M. M. Pirovano W. Joosten cn A. E. Braam. Tuinbouwclub V.Z.O.S. Boven genoemde club hield Vrijdagavond in café Henneman een vergadering met lichtbeelden gegeven door den heer J. de Meza uit Sant poort. Eerst gaf bedoelde heer een inlei ding over het voortkweeken van de bijen en hoe men met bijen most omgaan. In de pauze werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen, wat door eenigen dan ook werd gedaan. Daarna kregen wij op 't doek de bijen van verschillende soort te' zien o.a. koningin der bijen, de larf enz. De spreker gaf bij verschillende beelden een uiteenzetting en hoe men met de bij moet omgaan. Het was dan ook een leerzame avond. De voorzitter Muijen brachteen wobrd van dank aan den heer de Meza voor zijn dui delijke en leerzame causerie en sprak den wensch uit, dat de tuinbouwclub nog eens in de gelegenheid zou komen om een ex cursie te houden en een kijkje te komen nemen naar den bijenstand van mijnheer de Meza. Haring-aanvoer De motorlogger „Dirk Job" bracht hier van Lowetoft (Engeland) 757 ton haring aan, bestemd voor de firma Job, Gouda. Kerstfeest op zee De commissie „Kerst mis op Zee" heeft dit jaar aan 64 stoom trawlers een Kerstkist kunnen meegeven. Dit aantal werd nog nooit bereikt. Men had thans heel wat gift enen goederen van buiten gekreegen. Ingebroken Zaterdagnacht is ingebro ken in het ijzerwarenmagazijn van den heer Z. op het Willemsplein alhier. De dief heeft vermoedelijk zich toegang weten te verschaf fen, door zich door een tuimelraam te wrin gen, dat achter den winkel is. Vermist wordt een klein bedrag aan geld, benevens eenige gereedschappen. De politie stelt een onder zoek in. Een kleerengeschiedenis F. P. wo nende in de Fragerstraat alhier heeft bij de politie alhier kennis gegeven, dat zijn Duitsche dienstbode j.l. Zaterdagmorgen was vertrokken met medeneming van lijf goed. Het Duitsche dienstmeisje, E. K. geheeten, verklaarde, dat die kleeren, welke zij droeg, van haar juffrouw waren geweest, doch dat zij deze had gekregen van F. P., zoodat van diefstal geen sprake was. Het meisje is daarop met haar vader naar Duitschland vertrokken. Dronken Duitscher Zaterdagavond sloeg een der opvarenden van den alhier liggenden Duitschen stoomtrawler Kersten- Miles SD 142 in dronkenschap de voorruit van het perceel in de Visscheringstraat, bewoond door P. T. in. De Duitscher ging daarop door de Neptunusstraat, en sloeg van de voordeur van het filiaal der Melkinrichting „Velsen" eveneens de ruit in. De politie re kende den man in en borg hem achter slot en grendel. Toen de man nuchter was, heeft hij de schade, welke hij had aangericht, door de bemiddeling van zijn schipper vergoed, waarna hij weer op vrije voeten is gesteld. Verduistering Op het politiebureau is door J. P. E. aangifte gedaan van vermoe- delijke verduistering van een rijwiel, hetwelk 1 hij in huurkoop had geleverd aan H. D. Later kwam J. J. R. aangifte doen van j vermoedelijke verduistering van een som 'gelds, gepleegd door L. G. St. Isidorus Op Vrijdag 21 December hield deze vereeniging een ledenvergadering in de St. Aloysiusschool. De voorzitter, de heer J. van Woensel opende op de gebruike lijke wijze, constateerde met genoegen, de talrijke opkomst en wees op het belang der besprekingen in verband met de behandeling van den beschrijvingsbrief. De notulen werden behoudens een kleine wijziging goedgekeurd. Hierna deed de voor zitter eenige mededeelingen omtrent de viering van 't zilveren jubileum van den R. K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond St. Deusdedit. Op 2en Kertsdag zal door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent om half elf een Ponti ficale H. Mis worden opgedragen in de Kathedraal St. Bavo. Na afloop der H. Mis bestaat er gelegenheid om de koffietafel te gebruiken in gebouw St. Bavo in de Smede- straat. 's Avonds zal de feestvergadering plaats hebben in het Krelagehuis met medewer king van de harmoniekapel uit Lisse en de voordracht-kunstenaar Frits Bouwmeester. De overige bijzonderheden zijn reeds vroeger in ons blad vermeid. •De voorzitter spoorde alle leden aan om in grooten getale op te trekken, naar de plaats, waar dit 25-jarig jubileum zal worden herdacht. Aan de orde was nu de behandeling van den beschrijvingsbrief voor den bondsraad. De voorstellen der verschillende afdeelingen werden voorgelezen en uitvoerig door den voorzitter toegelicht. Verder werd medegedeeld, dat op Zaterdag 29 Dec. a.s. 2 uur n.m. uitkeering zal plaats hebben In de St. Aloysiusschool van het kindertoeslagfonds. In de rondvraag werd door een der leden gevraag of de bondsraa ook toegankelijk wort gesteld voor de leden, waarop de voor zitter mededeelde, dat de bbndsraad toegan kelijk is voor alle leden; dezen hebben echter geen stemrecht. In het slotwoord drong de voorzitter er nog een met klem aan, om de komende winter maanden goed te benutten voor de pro paganda, opdat zij, die nog buiten de rijen staan van St. Isidorus, daarin spoedig wor den opgenomen, waarna de vergadering met den christelijken groet werd gesloten. De gemeente loopt ook al zoolang rond met dit idée. De verlichting zal ook niet direct plaats hebben, als eerst de klokken er maar zijn. De heer ANDRESCH is nmt tegen de beweegredenen, maar tegen het tijdstip. Eerst moet de schadeloosstellingskwestie met Haarlem zijn opgelost. Mevr. BIGOT vindt het motief van re clame zeer sterk. De heer Kwak is het hier geheel mee eens en zegt, dat Heemstede veel te weinig reclame maakt. Wachten wij op Haarlem, dan is het te laat voor reclame. Wethouder v. d. POLL zegt, dat Heem stede geen reclame noodig heeft. De ge meente heeft in het land een goeden naam en verschillende atracties. De heer van UNEN vindt dat er nog wel op een andere manier reclame kan worden gemaakt. De heer v. d. ERF wil ook liever dat begon nen wordt met één kerktoren. De heer DE BOER was van meening dat in den tegenwoordigen tijd geen reclame genoeg kan worden gemaakt. Voor de vele auto's die hier passeeren, zouden de ver lichte kerktorens een prachtig gezicht zijn. Het voorstel van B. en W. wordt vervol gens in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór stemden Mevr. Bigot en de heeren Dr. Droog, de Boer, Breed, v. d. Linden en Kwak. Na eenige discussie wordt het voorstel van den heer Rijkes, om met één kerktoren btij wijze van proef te beginnen, verworpen met 8 tegen 6 stemmen. Vóór stemden Dr. Droog, en de heeren de Boer, Breed, v. d. Erf, Rijkes en v. d. Linden. Dan wordt in stemming gebracht het voor stel van den heer Kwak, om deze aangele genheid wederom ter tafel te brengen, wan neer de kwestie der schadeloosstelling haar beslag heeft gekregen. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Unen, v. d. Erf en Jhr. v. d. Poll. School- cn Wcrktuincn Voor het verleenen van geldelijken steun aan de Ver. van School- en Werktuinen voor Haarlem en Omstreken werd een post uit getrokken van f 400. De heer ANDRETSCH zag gaarne, dat boven dezen post nog een bedrag van f 200 werd uitgetrokken voor de extra kosten van verhuizing die deze Vereeniging heeft moeten maken. De heer VAN UNEN wil gaarne even wijzen op de groote jacht naar subsidies, die er langzamerhand is ontstoken. Toen spr. in den Raad zijn intrede deed, waren er 5 i 6 subsidiën-aanvragen, thans zijn er 30. a 35. Er zijn natuurlijk subsidies, die uit hoof de van volksbelang alleszins gewettigd zijn, doch lang niet alle aanvragen houden ver band met dit volksbelang. Zoo was er eerst ee fanfarecorps, thans zijn er 4. Laat die vereenigingen tn corpe- raties zorgen door contributies en vrije giften, rachten in het leven te blijven. Het is ir- keerd 01x1 steeds maar bij de gemeente aan te k oppen en gehoor te rijgen. D he r DE BOER merkt tp, dat het toch wel degelijk een algemeen belang kan worden genoema, wanneer b.v. d jeugd van de straat wordt gehoud n, door vereenigingen die zich dit op een of andere manier ten doel stellen. In Amsterdam kostte de baldadig heid van de jeugd f 10.000. De heer v. d. ERF is het met de subsidie politiek geheel eens. Mevr. DE VOOGT wijst op de zeer hooge kosten die de Vereeniging voor haar tuintjes moet maken. De afd. Haarlem kan dit jaar ook niet bijspringen, omdat zij ook voor extra kosten van verhuizing zit. De heer VRING noemt het bedrag dat Heemstede jaarlijks uittrekt voor maat schappelijk werk zeer gering. De heer VAN UNEN merkt op, dat de subsidiekoorts blijkbaar stijgt. Het voorstel om aan de Vereeniging f 400 subsidie te verleenen en f 200 als bijdrage in de kosten van verhuizing, wordt aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Tegen stemden wethouder v. d. Poll en de heer v. Unen. Muziekcorpsen. Voorgesteld wordt de volgende subsidies te verleenen Aan het fanfarecorps St. Michael f 200 aan het fanfarecorps Excelsior f 200 aan Harmonie Eensgezindheid f 200 aan de H. O. V. f 500. Verder een garantie van f 500 voor het door St. Michael te houden concours, in geval dit een tekort oplevert. Voor medailles voor dit concours wordt een bedrag van f 100 uitgetrokken. De subsidiever leening van de H. O. V. wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Unen, Breed, Rijkes, v. d. Linden en Kwak. De heer v. d. ERF merkt op, dat de garan tie voor het concours van St. Michael niet zoo'n groote strop kan worden. Er zullen vele personen van buiten in de gemeente komen bij die gelegenheid, terwijl de belas ting op de publieke vermakelijkheden vele baten in de gemeentekas zullen doen vloeien. De heeren v. Unen en Kwak stemmen tegen deze garantie, zoodat deze wordt ver leend. Het bedrag voor beschikbaarstelling der medailles wordt eveneens aangenomen met 122 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Unen en Kwak. Heemst. Kunstkring. Voorgesteld wordt een subsidie van f 100. De heer v. UNEN prijst het werk van den Heemst. Kunstkring, is er zelf lid van, doch is tegen de subsidiepost. De heer v. d. LINDEN dringt er op aan dat het door dezen kunstkring te geven gratis volksconcerten op een winteravond zal wor den gegeven, opdat iedereen daarvan kan profiteeren. Deze subsidie wordt verleend met 122 stemmen. Tegen stemden de heeren Kwak en v. Unen. R. K. Jeugdcommissie. Uitgetrokken voor subsidie ten behoeve van een cursus in huisvlijt aan de schoolvrije mannelijke jeugd f 200. Deze subsidie wordt vgrleend met 95 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Unen, Molenaar, Rijkes, Kwak en Andretsch. Subsidie Vreemdelingen verkeer. Aan deze vereeniging wordt een subsidie toegekend van f 200. De heer MOLENAAR verklaart zich tegen deze subsidie, gezien de circulaire» die de afd. Haarlem van deze Vereeniging in Heemstede verspreidt, om lid van de afd. Haarlem te worden. Hierna wordt de begrooting zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Rondvraag De heer DE BOER vindt het onaange naam te moeten zeggen dat door een corres pondent van een blad geheel verkeerd is weergegeven, wat spreker ter vorige raads vergadering heeft opgemerkt bij de behan deling van het adres inzake vacantietoeslag. Spr. mag in eerste instantie geen kwade trouw veronderstellen, maar aangezien door dezen corr. reeds meerdere malen zijn woor den verkeerd zijn weergegeven, vreest hij, (kt de politieke aap hier uit de neutrale mouw komt. Spr. heeft n.l. gezegd, dat weinig drang bij de arbeiders en bij de andere standen naar geestelijke ontwikkeling bestaat, vooral niet tijdens de hondsdagen. Deze woorden zijn zoo weer gegeven, dat het uit den mond van een werkgever, raads lid, hatelijk moest klinken voor andere werk gevers. De heer BREED vraagt verplaatsing van een lantaarn nabij de losplaats op den hoek bij de Bleekersvaart, en vraagt opruiming van de steigers daar ter plaatse. Ook is spr. bang voor verranding aldaar. De heer v. d. ERF heeft eenige klachten vernomen over de kwaliteit van de palen cokes. De VOORZITTER zal hiernaar infor- meeren. Hierna wordt besproken het godsdienst onderwijs op de Openbare Scholen. Na eenige discussie merkt de Voorzitter op, dat de wet hiertoe kan verplichten, ook tijdens de schooluren. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering om 6 uur. KUNSTKRING „HEEMSTEDE" THEO VAN REIJN OVER MODERNE BEELDHOUWKUNST Voor een beperkt aantal belangstellenden hield Vrijdagavond de heer Theo van Reijn een voordracht over Moderne Beeldhouw kunst, toegelicht met lichtbeelden, in Hotel Lommeroord aan den Heerenweg, hoek Kerklaan te Heemstede. Spr. constateert, dat de belangstelling voor moderne beeldhouwkunst hier te lande nog niet zoo algemeen is. Dat komt, doordat die kunst nog niet zoo oud is. Voor ons land gaat ze terug tot ongeveer 1880. De eerste projectie, die de heer van Reijn den aanwezigen toonde, was een gebeeld houwde grafversiering van het Campo Santo te Genua. Bij de analyse van dit werk stuk toont spr. aan, wat daarin onlogisch of ondoelmatig is opgelost of ten uitvoer gebracht. Hierop toont de heer van Reijn enkele projecties van werken van Rodin, die hoewel veel zuiverder en klaarder, toch nog te veel van het schilderkunstige hebben. Voor de Hollandsche beeldhouwkunst was 't Berlage, die een nieuwe periode inluid de. Hij maakte de beeldhouwkunst onder geschikt aan de architectuur. Het werk van Mendes da Cosfa heeft niets schilderkunstigs meer hier is alles klaar en duidelijk. Hij kan als een der voorloopers van de Hollandsche beeldhouwkunst beschouwd worden. Zijn streven was, den inhoud te doen spreken door den uiterlijken vorm, en daarbij te benutten de groote contouren, de groote vlakken, die bij de vormgeving de expressie aangeven. Een tijdgenoot van Mendes da Costa, Altorp, wordt daarna door den heer van Reijn behandeld. Berlage trachtte klaarheid in de architec tuur te brengen. Tegenover de zakelijkheid van Berlage stelden jongeren een meer decoratieve oplossing, welke o.a. tot uiting komt bij het Scheepvaarthuis in Amsterdam, waar de beeldhouwer van den Eijnden beeldhouwkundige versieringen in aanbracht, die niet ondergeschikt waren gemaakt aan de architectuur. De beeldhouwers Radecker en Polet worden eveneens door den spreker behan deld, die ten slotte ook enkele projecties naar eigen werk doet zien. Het was voor de aanwezigen van buiten gewoon belang, dat bij deze voordracht een beeldhouwer aan 't woord was. Hier sprak de deskundige, de man van 't vak, die aan zijn voordracht de bezieling gaf, die alleen een kunstenaar, vertrouwd met 't werk en de materie, er aan vermag te geven. De voordracht van den heer van Reijn IJMUIDEN, 24 December 1928. Tarbot per K.G. 2.10 Griet per 50 K.G. 59- Tong per K.G. 1-75 Groote schol per 50 K.G. 28. Middel schol per 50 K.G. 32. Zet schol per 50 K.G. 33. Kleine schol per 50 K.G. 30. Schar per 50 K.G. 20. Rog per 20 stuks 29. Vleet per stuk 3.70 Pieterman en Poon p. 50 K.G. 11.50 Groote schelvisch per 50 K.G. 62. Middel schelvisch p. 50 K G. 47. Kl. midd. schelvisch p. 50 K.G. 26.*- Kleine schelvisch p. 50 K.G. 17.50 Kabeljauw p. 125 K.G. 74. Guilen per 50 K.G. 27 Leng per stuk 3. Heilbot per K.G. 1-85 Wijting per 50 k.g. 7. Koolvisch per stuk 1.40 IJmuiden 24 Dec. 1928. Staat van besommingen van de op heden 0-52 25- 1.40 25.— 11- 4*30 15.- 1.13 9.50 37.- 39.— 21,— 8.50 57.- 7.50 1.40 3.20 05® aangekomen stoomtrawlers. Niet officieel. Gerbrich 4600 Mies en Truis II 3800.— Cremer 9* 2300.— Flora tt 1300.—, Derika 4 M 3100.— Derika 6 N 2600.— Derika 11 ft 3200.— Derika 12 t 2200.— Plutos ft 3800.— Polaris f' 3800.— Holland V ff 2000, Flandria ff 2700.— Alcmaria ft 1100.— Limburgia 1800.— Gelria ft 2600.— Zwarte Zee ft 1700 Azimuth Pt 5300.— Begonia Pt 2600.— Avanti PP 3400.— Forward PP 2900.— Kennemerduin PP 2700.— Raaf ff 2800.— Julli Streüf PP 2700.— Walvlsch ft 2800.— Jenny Elza ft 3800.— mag als een technische introductie op de tentoonstelling beschouwd worden, welke hedenmiddag door den Kunstkring Heem stede in het Kleuterhuis achter het Postkan toor geopend wordt. Het is een gebeuren van groote en bijzondere beteekenis, dat wij hier een tentoonstelling van modern beeld houwwerk kunnen bezichtigen zooals wel licht nog niet, althans niet in de omgeving van Haarlem, werd bijeengebracht. Wi) komen a.s. week in een afzonderlijke be schouwing op de tentoonstelling terug. Badhuis In het Badhuis aan de Post- iaan werden In de week van 17 tot en met 22 Dec. genomen 458 douchebaden, 50 kuip baden. Aan 15 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. CHRISTUS' GEBOORTE Hoort d'Engelenstemmen juichen In 't midden van den nacht. Zij brengen weer dien vrede, Zoolang op aard verwacht. En met hun zoete stemmen, Doen zij der wereld kond', Dat het Kindje in die Kribbe Ons dezen Vrede zond. Heel arme Herders snellen Naar Beth'lem schaam'len stal, Om Christus te aanbidden Als Redder van 't Heelal. Daar knielen zij eerbiedig Voor Jezus' Kribbe neer, Aanbidden in dat Kindje Ons aller Opperheer. En thans, na zooveel eeuwen Van woelingen en strijd, Blijft nog de Krib des Heeren Aanbeden, wijd en zijd. Nog ruischt het langs de wolken zoo lieflijk, zacht en stil: Gods Vrede zij op aarde Den mensch van goeden wil Wij knielen met de Herders, In dezen heil'gen Nacht Voor Jezus' Kribbe neder, Die ons den Vrede bracht. En offeren onz' Gave Aan het arme Christuskind, Dat met oneind'ge liefde De wereld heeft bemind. Een God, geboren in een stal, Gaf aan het kruis zijn leven. Om de zonde uit te wisschen Door Adams val bedreven. Dus, denken wij in dees dagen, Dat Hij voor den mensch alom In dien kouden beestenstal Zijn Verlossingswerk begon. F. DE VROEGE St. Bavogesticht, Noordwijkerhout. Bijzondere Vrijw. Landstorm Vrijdag avond reikte kapitein Eldermans, na den laatsten oefenavond van dit seizoen, de behaalde prijzen aan de verschillende win naars uit, vergezeld van eenige waardee- rende woorden. De uitsluit luidt als volgt: 1. G .Roeien, 91 punten. 2. Weijers, 88 punten. 3. J. Beliën, 88 punten. 4. Vermeijs, 87 punten. 5. J. van Bezu, 86 punten. 6. Kroon, 84 punten. 7. J. Hulsbosch, 84 punten. 8. C. Langendijk, 82 punten. 9. Brouwer, 81 punten. Na de prijsuitreiking bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Geslipt Vrijdagavond te omstreeks half elf uur maakte de heer G. met zijn fiets bij het in snelle vaart nemen van een scherpe bocht, kennis met het gladde bi- tumen-vlak van den Vogelenzangscheweg. Wonden aan kin en knie en een geheel verbogen fiets, getuigden van een niet on zachte kennismaking. R. K. Biljartvereeniging „Ons Genoegen-* Bij de te Bennebroek gehouden vriend schappelijke match tusschen de R.K. Biljart vereeniging te Bennebroek en „Ons Ge noegen" uit Vogelenzang, toonde Bennebroek zich met den volgenden uitslag de meerdere! Bennebroek—Vogelenzang H. AreschoekC. Verduin 50_n E. AreschoekP. Warmerdam 38—50 C. de WinterL. Waasdorp 50 B. AssendelftT. Oordhuizen 50— A. van der MeiH. Lans 50 Bennebroek—Vogelenzang 238—2^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2