Gemengd Nieuws eerlijk ötoibcj PEPERMUNT Tl TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 'De mist was bondgenoot Ondeugdelijke worst Een gevaarlijk werk Geen gemeentelijk bittertje meer Het ernstig ongeluk in de mijn Maurits Brand in een garage Zware mist belemmerde het scheepvaartverkeer Nalatigheid was de oorzaak Boefjes RECHTSZAKEN Inbraak in het Departement van Justitie Zenuwachtig, Overspannen en Siaoeioos Mijnhardi's Zenuwtabletten HANDEL EN NIJVERHEID Aangeteekende stukken voor Britsch Guyana j r p Een nieuw tabaksconcern Geraffineerde slimheid van de Ned. Spoorwegen Paderewski naar Nederland Voorzichtigheid geboden Een benzine-tankwagentje uit elkaar gesprongen Het weer in November FINANCIEN Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië Het genot, dat het gebruik van U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is vandeorigineeie bereiding uit echte pepermuntolie. SOCIAAL LEVEN Ned, Spoorwegen Algemeene R. K. Werk- geversvereeniging UITLOTINGEN lÖRAlSIt AvAN-iM-KETIBURCi'S'' e AmLEVERTRA) V-LEEU WARDE rv KERKNIEUWS Wijdingen VRAGENBUS f I Te Utrecht heeft brand gewoed in de Stichtsche Glasverzekeringsmij. aan het Pieterskerkhof. De vlammen sloegen met kracht uit het perceel, dat grootendeels door het vuur verwoest werd. De brandweer gat van die zijden water, doch het blusschings- werk werd aanvankelijk door den dikken mist bemoeilijkt. Nadat echter een electrische schijnwerper zijn lichtbundels over 't dak van het bewuste perceel, waaruit zware rookwol ken opstegen, had geworpen, slaagde men er vrij spoedig in het vuur te dooven. Dit schijnt ontstaan te zijn in de kantoren van den glashandel, die eveneens in het perceel gevestigd was. In het gezin van den heer Kolk te Oterleek heeft zich een geval van vergiftiging voor gedaan na het eten van worst, die betrok ken was uit Alkmaar. Man, vrouw en kind werden onpasselijk, de eerste twee geraakten zelfs buiten kennis. Een hond kreeg ook wat van de worst en werd ook z'ek. Het schuim kwam hem op den bek. Dr. Heringa gaf de fami'ie een braakmiddel waarna de patiën ten spoedig herstelden. Ook de hond genas er door. Dezer dagen was de dienstbode van den heer L. te Heerlen bezig haar kleeding met benzine te reinigen. Zij kwam te dicht bij de brandende kachel waardoor haar kleeren vlam vatten. Gillend holde het kind naar beneden, waar een zoon van den heer L. met een jas de vlammen wist te dooven. In zeer erostigen toestand is het meisje naar het ziekenhuis overgebracht. In den gemeenteraad te Jutfaas werd naar aanleiding van het rapport der gemeentere kening critiek uitgeoefend op het beschik baar stellen van gemeentewege van Catz Elixer aan de leden van het stembureaux. Een der wethouders achtte dat niet ter beschikking willen stellen van drank kren terig. De voorzitter bracht daarop het beschik baar stellen van een halven liter alcoholhou denden drank per stembureau ofwel het be drag daarvoor, In stemming, waarbij met 7 tegen 4 stemmen besloten werd het gemeen telijk bittertje niet meer te verstrekken. Aangaande het ongeval in de staatsmijn „Maurits" vernemen wij nader, dat de in storting geheel onverwacht plaats vond. Bij voorafgaande inspecties door het toezicht houdend personeel op verschillende oogen- blikken, o.m. tijdens den dienst waarin liet ongeval gebeurde, was gebleken, dat het we-kmunt naar hebooren en volgens voor schrift was ondersteund. De neerkomende steennlaat was lan? ongev. 20 meter, breed 3 4 meter en dik pl.m. 0.60 meter. Deze zware massa heeft de betimmering omver geschoven zonder deze te doen breken. De instorting is veroorzaakt door de aanwezig heid van een scheidingsvlak, dat zich onge veer 60 centimeter boven de kolenlaag be vond, doch voor het ongeval onzichtbaar was. Dezer dagen ontstond ten gevolge van kort sluiting bij het repareeren van een auto brand in de groote autoiarage van den heer Mars aan de Langewijk te Dedemsvaart, meldt de ,,Zw. Crt." In een kort oogenblik was de geheele garage met de in een ge deelte daarvan getimmerde woning, bewoond door het gezin Veldman, een vuurzee, waar tegen niet was te strijden. De garagehoudei en de monteur J. bekwamen dusdanige brandwonden, dat zij zich onder geneeskun dige behandeling moesten stellen, terwijl het gezin Veldman mei achterlating van hun ge heele hebben en houden, zich in allerijl uit het b-an^ende narceri moest verwilderen Vier in de garage ondergebrachte auto's en vier motorrijwielen, alsmede al het mater'aal werden door den brand vernield, terwijl mede een schaap van Veldman den dood in de vlammen vond. De schade wordt gedeeltelijk door verze kering gedekt. Ten gevolge van den mist lag Zaterdag te Botterdam het scheepvaartverkeer op den Nieuwen Waterweg geheel stil. Behalve de Harwichboot was er tot twaalf uur geen enkel schip uitgevaren of aangekomen. Te Rotterdam moesten de booten van het Wagenveer den dienst staken. Naar uit het onderzoek van rijkswege naar de oorzaak van het vliegongeluk, dat on langs aan de Engelsche vliegster miss O'Brien overkwam, blijkt, is dit ongeluk te wijten geweest aan nalatigheid. Miss O'Brien, die bezig was in haar Moth sport- vliegtuig vliegonderricht te geven aan een vrouwelijke leerling, bemerkte te laat, dat het voetenstuur in de door haar ingenomen voorste cockpit, niet verbonden was met dat van de achterste cockpit, waarin haar leer ling zat. De machine ging in een vrille, en daar miss O'Erien alleen den verticalen stuurstand kon bedienen, was een val onver mijdelijk. Beide vrouwen werden ernstig gewond. overal heen en In de smederij bleef geen ruit heel. De aanwezigen kregen allen verwondin gen, waarvan die van den knecht, een zekere D. Horsman wel het ergst waren. Horsman was in zijn geheele gezicht zoodanig met brandwonden overdekt, dat hij na eerst be handeld te zijn geweest door dr. W. G. Weg- geman te Bergentheim, nog denzelfden avond is vervoerd geworden naar het zieken huis te Almelo. De politie te Maastricht heeft op heeter- daad betrapt bij een diefstal met inbraak aan den Cabergerweg bij mej. Van Aken twee 17-jarige jongens, recidivisten. Ze wa ren in het bezit van zilveren lensltjss. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft ver oordeeld: een chauffeur uit Den Haag, reci- d.vist en gedetineerd, wegens diefstal, onder verzwarende omstandigheden, van ongeveei 1200 uit het Departement van Justitie en van een gelijk bedrag, benevens eenige effec ten, ter waarde van 1600, uit het perceel Heerengracht 2 A aldaar, tot drie jaren en zes maanden gevangenisstraf; een loop knecht, uit Den Haag, wegens medeplichtig heid aan laatstbedoelde inbraak en heling in verband met den diefstal in het Departement van Justitie, tot zes maanden gevangen's- straf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren; een anderen loopknecht uit Den Haag, wegens poging tot diefstal van geld uit het Departement van Justitie, tot twee maanden gevangenisstraf, eveneens voor waardelijk met een proeftijd van drie jaren. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. geestelijke adviseur, eventueel plaatselijke geestelijkheid aan te bevelen. Aan het Dagelijksch bestuur werd in overweging gegeven de mogelijkheid van een landelijke retraite nader te onderzoeken. Het programma met toelichting werd vervolgens goedgekeurd. De diocesane kring- comité's kunnen nu op dit program hun werkzaamheden aanvangen. Bij de bespreking over de ontwikkeilng van het kringleven werd speciaal de aandacht gevestigd op het doel van de kringen en op de verhouding tot de diocesane vereeniging. Met ingang van 1 Janari a-s. zullen doos jes met een aangegeven geldswaarde van ten hoogste 5 000 ter verzending naar Britsch Guyana zijn toegelaten. Elk doosje moet vergezeld gaan van één douaneverklaring. De „Amerikaansche" plannen Op 6 Juni j.I. werd op den onbewaakten overweg bij Varseveld een kar van een Onlangs deed in de pers een bericht de landbouwer, Saalminte, aldaar, door een roncje over een groot tabaksconcern, dat trein gegrepen en vernield. [voornemens zou zijn volgens Amerikaansch Toen S. den overweg overstak, was de «jn VOorbeeld een groot aantal sigarenwinkels geheel vrij en geen trein in zicht. De kar op te richten_ raakte tusschen de reils beklemd en toen een j De maatschappij zou met een volgestort „Nes. De bekende Poolsche pianist Paderewski zal omstreeks half Maart drie concerten in ons land geven en wel op 11 Maart in Den Haag in het Gebouw v. K. en W.; 13 Maart te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw, en 15 Maart te Botterdam in de groote Doelezaal. Naar thans blijkt, Is het postvliegtuig van den Argentië—Frankrijk-dienst, dat Zaterdag j,l. op weg zijnde naar Frankrijk, bij Barce lona een noodlanding moest maken, en in vlammen opging, in brand gevlogen door onvoorzichtigheid, begaan door omstanders met een acetyleenlamp. Van de 180 K.G. post, was reeds 150 K.G. uitgeladen, zoodat slechts 30 K.G. verbrandde. trein naderde, liep S. deze met zweep en pet zwaaiend tegemoet. De trein reed ech ter door en het paard werd gedood. Het politie-rapport gaf de justitie geen reden tot vervolging, ook niet van den ma chinist en het dossier werd ter zijde ge legd. »ic, Toch diende deze zaak thans, naar het ^at zjj met deze enkele „Hbld." meldt,voor het Kantongerecht te ilf;bben. Terborg waar bovenstaande feiten door ge- i Nog ^cjen hebben wii een courantenbe. tuigen werden bevestigd. I ricnt doen inslaan als dit, ,de verbazing en De ambtenaar van het O. M. verontschul- j nieuwsgierigheid en verwekken van de rrir-U rlo!" HctP «7.Q nlf tnrh vnnrkwam en n-nlorHr in on won kapitaal vkn 1 millioen werken. In verband met dit bericht schrijft burger" in de „Tabakskoerier": Hij of zij (in den pluralis), die dit pers bericht gelanceerd hebben, zullen in hun verborgen schuilhoek glimlachen van te vredenheid over het overweldigend succes, volzinnen behaald Deze dagen had bij den smid K. H Dek ker te Bergentheim in de gemeente Ambt Hardenberg een ongeluk plaats met een ben zine tankwagentje meldt de „Zw. Crt." Dek ker had juist een nieuw ontvangen wagentje uitgepakt en in de smederij geplaatst, toen het op 't alleronverwachtst op een nog niet opgehelderde wijze in brand vloog en uit el kaar sprong. Nog meer eigenaardig is, dit ongeval, daar het wagentje nog niet met benzine gevuld was. De stukken vlogen Aan het Maandoverzicht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut ontleenen wij: Tot den tienden was de luchtdruk hoog in het Noord-Westen en bewogen depressie- kernen zich aanvankelijk in Westelijke richting over Z.W.-Europa. Van 11 tot 25 lagen gebieden van hoogen luchtdruk in het Z.W. en ver in het O. met een ver binding over de Alphen; na den 26sten ont wikkelde het Z.W.-lijke gebied zich ver naar het Noorden en bleef de luchtdruk laag in het N.O. Van II tot 14 lag een stationnair minimum bij IJsland; den 23sten en 22sten daalde de luchtdruk bij Engeland resp. Denemarken tot beneden 720 m.M. In de eerste dekade waren Noordelijke en N.O.- lijke in de tweede Z.W.-lijke, in de derde N.W.-lijke en Westelijke winden veel talrijker dan normaal De gemiddelde windkracht was in de eerste dekade belangrijk beneden nor maal, vooral tengevolge van de zware stor men op 16—17 en 23—26 November. Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum respectievelijk 2,5 gr. 2,1 gr. en 2,9 gr. te hoog. De afwijkingen bedroegen 0,0 gr., 0,1 gr. en 0,7 gr. in de eerste, 4,1 gr., 3.1 gr. j en 45 gr. in de tweede, 3,3 gr., 3.2 gr. en I 3,5 gr. in de derde dekade. De hoogste tem- peratuur, 14,9 gr, werd waargenomen te Maastricht op 23, de laagste, —6,7 gr. te Warsveld op den lOden. De dagelijksche temperatuurschommeling was in alle deka- den, maar vooral in de tweede, normaal. De neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 123 m.M. tegen 59 normaal. In Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Zuid-Limburg was de neerslag 75 tot 90 pet., in Friesland ongeveer 100 pet. boven nor maal, in het overige deel van het land met inbegrip van de Wadden-eilanden 120 tot 140 pet. boven normaal. De tweede dekade had over het geheele land een geringe, de derde een zeer groote overmaat van neerslag. De neerslag over het geheele land was j grooter dan in de laatste 50 jaren in No- vember voorgekomen. De maandsom van 130 m.M. te De Bilt was de grootste November- neerslag van de geheele reeks sinds 1849. Onweer kwam vooral voor op den 5den, 17den, 28sten, 24sten en 25sten; verspreide berichten op den 3den, 16den, 26sten en 27sten. Het aantal uren zonneschijn op de drie hoofdstations bedroeg 38 tegen 52 normaal, de drie dekaden telden resp. 18, 13 en 7 uren. digde zich dat deze zaak toch voorkwam en gaf als reden op. dat de Spoorwegmaat schappij met „geraffineerde slimheid" drie maanden na dato een proces-verbaal tegen S. inzond. Toen dit verbaal spreker be reikte, was het eerste hem ontgaan, wat bij een behandeling van zoovele verbalen te verontschuldigen is. Spreker noemde de houding van de spoorwegen in hooge mate ongepast en vroeg vrijspraak voor ver dachte met ontzegging van de Ned. Spoor wegen van de civiele vordering. De kantonrechter, direct uitspraak doende, sprak beklaagde vrij. In de gisteren, onder voorzitterschap van mr. Capadose gehouden buitengewone alge- meene vergadering der Koninklijke Fetro- leum-Maatschappij, waren 23 personen aanwezig, vertegenwoordigende 250 prefe rente aandeelen, 4908 gewone aandeelen, recht hebbende op het uitbrengen van 124 stemmen. De voorzitter doet voorlezing van de voor gestelde statutenwijzigingen, die voornamelijk het gevolg zijn van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschappen. Zij betreffen slechts ondergeschikte punten. Zoo zal in het vervolg de naam der vennootschap wor den voorafgegaan door de letters N. V. en zal de inwisseling van aandeelen tegen onder-aandeelen tegen vergoeding van kosten behalve zegel geschieden en worden maat regelen getroffen bij het verloren gaan der mantels van de stukken. Daar het door de statuten verelschte aan tal aandeelen niet vertegenwoordigd is, wordt de vergadering verdaagd tot 15 tabakswereld in al haar geledingen, van den grootsten tabakshandelaar In de Nes af, tot het kleinste sigarenwinkeliertje in do Jordaan toe. Donderdags stonden de betooverende woor den in de avondbladen en Vrijdag 's mor- gens stonden de telefoontoestellen niet stil, hielden de gesprekken in den tabaks- hoek niet op over de miraculeuze regelen; een groot tabaksconcern met één millioen gulden begint winkels volgens Apieri- kaansch systeem. Fabrikanten uit de provincie belden hun makelaars in de Nes op, deze informeerden weer bij de industrie, zoodat ieder zijn eigen vraag onbeantwoord terugkreeg. Honderderlei gissingen werden gemaakt. Sommigen zagen verwantschap tusschen dit bericht en een vroeger, waarbij gesproken werd over een Amerikaansch consortium, dat afzetgebied zocht voor zijn Virginie- en Balkan tabak en dat reeds groote opslag ruimten in Amsterdam gehuurd had. Anderen zochten samenhang tusschen het geannonceerde concern en een Neder- landsche sigarenfabriek, die een groot aan. tal winkels exploiteert. Weer anderen dach ten aan een in ons land bestaande sigaren winkels-organisatie, die op Amerikaansche wijze haar vleugels wildé uitslaan, doel', het waren alles slechts bloote hypothesen, al was het interessant te zien, hoe vindingrijk de van nieuwsgierigheid brandende mensch wordt. Maar niemand, geen sterveling in den anders alleswetenden tabakshoek, kon n vast punt ontdekken in de dwarreling der me ningen, niemand kon eeni.. - verklaring ge ven van de sfinx en zoo komen wil tot een on; 'stheid in het E-tmakende persbericht, waar het aan 't slot heet: „In tabaltskringen gelooft men, dat «et doel der maatschappij is door haar groote inkoopen bij fabrikanten een afzetg.-bied te vinden voor de overzeesche- en Ooster- sche tabakken." Want in tabakskringen gelooit men überhaupt nie1-. om de pimnei" reden, ol men daar van het uit de lucht gevallen concern niets hoegenaamd afweet. Nu is het begrip „kring" zeer rekbaar. Duizend menschen kunnen een kring vor men. maar desnoods kan men twee of or e personen reeds als een kring beschouwen, Januari a.s. In een vergadering van 14 Augustus 1916 werd het bestuur gemachtigd eventueel - 10.000.000 aandeelen uit te geven zonder ,en wanneer het 6-Deceinber berichthet ^zoo voorkeursrecht. Aangezien sedert dien datum geplaatst zijn aan de beurs te New-York 7.400.000 aandeelen en onlangs aan de beurzen in Zwitserland 1.8C0.0C0 wordt, mede in ver band met eventueele verdere introductie aan de buitenlandsche beurzen, verzocht op nieuw een ontheffing te verleenen tot een bedrag van 15.000.000 nominaal. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen, waarop de vergadering wordt gesloten. De scheidsgerechtvoorzitters De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft na overleg met den Personeelraad, in de plaats van de heeren S. van der Bergh en mr. P. Rink, die voor de benoeming tot scheidsgerechtvoorzitter bedankt hebben, thans benoemd de heeren prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk en mr. P. Droogleever For- tuyn. TONMEMA'S CONrCCTIONEPVWOOKS De R.-K. Werkgever meldt, dat in de huishoudelijke vergadering van het Fede ratiebestuur de aftredende functionarissen in het dagelijksch bestur Tta Federatie, de heeren J. P. J. Asselbergs, voorzitter; H. W. D. Hellebrekers, vice-voorzitter en mr. M. Steenberghe, penningmeester, als zoo danig met algemeene stemmen zijn her kozen. Als lid der kascomissie werd benoemd de heer H. Smulders Lzn., te Utrecht, in de plaats van den heer J. Bots te Leiden, die niet terstond herkiesbaar was. Voor 1929 werden de heeren W. van der Lugt, mr. M. Steenberghe en dr. L. G, Kortenhorst wederom als delegatie der vereeniging naar den Nijverheldsraad afge vaardigd. In den Hoogen Raad van Arbeid werden de heeren Oh. Stulemeyer als lid en dr. L. G. Kortenhorst als plaatsvervangend lid voor het volgend jaar aangewezen. Het werkprogramma met toelichting van de Godsdienstig-Sociale Commissie onder ging een amendeering onder punt I „Het werkterrein op zuiver godsdienstig gebied". r-\ -3 -3 T »-» /w, Aa-h K rl on A TTQ TV Y^llT*ltV ci.1 vvaniiooi w bedoelt, dan verandert eenigszins de betee- kennis, die men aan de rest van den zin moet hechten. Hetgeen men daar voorstelt als de opinie te zijn in tabakskringen, wordt dan ilechts de meening van enke'en. rn»t het doel der maatschappij wellicht bekend Dit doel zou dan, naast winkel.exploitatie, zijn een afzetgebied te vinden voor over zeesche en Oostersche tabakken, in 't al gemeen" een afzetgebied te vinden. Nu mag men 't als een axioma beschou wen, dat een millioen-concern geen andei dan een egoïstisch doel nastreeft, wat vol strekt geen schande is, doch wat volkomen uitsluit, dat zijn doel zou zijn: voor Over zeesche en Oostersche tabakken in 't al gemeen een afzetgebied te vinden. Wel is het doel, afzet te zoeken voor die tabakken, die het eigendom zijn van de deelnemers zelf. Maar om dat doel te bereiken is de exploi. tatie van sigarenwinkels een gansch onge wone weg, een dure omslachtige en er moe ten wel bijzondere redenen zijn, die een be zitter van Overzeesche en Oostersche tabak bewes-en van den gewonen weg af te wijken. Indien inderdaad het concern zijn doel wil bereiken door het exploiteeren van sigaren winkels, dan liikt ons dit een min of meer forceerende wijze van verkoopen, waarvan het succes wel heel groot moet zijn, wil het de omvangrijke kosten en risico's van een si garen-winkels-exploitatie vergoeden. Hoe dan ook, het concern is van meening dat in ons land nog plaats is voor een nieuw I en groot aantal sigarenwinkels. Wij voor ons, wij sidderen al bij de ge dachte daaraan. Hun aantal is thans reeds zoo verbijsterend groot, dat zij elkaar in economischen zin verslinden. De winstmarge op sigaretten is nog slechts door een micros coop te ontwaren en de omzet van sigaren is te klein om den winkeliers een redelijk be staan te verschaffen. De toestand is benard en hij zou door aan was van het aantal groote winkels hachelijk worden, te meer, daar men aankondigt, dat de nieuwe sigarenwinkels op Amerikaansche leest zullen geschoeid worden. Amerikaansch? Beoogt men het voorbeeld te volgen van de „United Cigar.Stores Company", de „Schulte Retail" en de verschillende Drug- chain-stores in de Vereenigde Staten. Dan zouden die nieuwe winkels een soort warenhuizen worden, waar kousen, bretels, scheermessen, toffee's, reepen, drops, poets- crême, lioest-geneesmiddelen en wat al niet meer verkocht worden, waar toonbanken zijn om belegde broodjes, gebak, thee, limo nade enz. te nuttigen en waar tenslotte sigaretten (meestal per automaat) verkocht Verstaat het persbericht dit ook onder den term .Amerikaansche wijze"? En zou iemand denken, dat dit denkbeeld in ons land voor uitvoering vatbaar was, althans met succes? Misschien!Heel misschien! Maar de gevolgen, die het Amerikaanche stelsel zou hebben voor de sigarenwinke- lers in dit land zouden niet minder triest zijn dan die, welke het chain.store-systeem had en nog heeft voor de Amerikaansche si garenwinkeliers. Het is nog onze volle overtuiging, dat zoodra sgarenwinkeliers zich op Amer- kaansehe wijze zouden ontwikkelen tot wa renhuizen, met soda-fountains en lunch rooms, het niet lang zou duren, of de groote en kleine warenhuizen in Nederland zouden revanche geven, door ook sigaret ten, tabak en sigaren in hun repertoire op te nemen en ze evenals de Amerikaansche Drug-Stores te verkoopen tegen prijzen, nog ver beneden die der boksers. In April van dit jaar is in Amerka, ten gevolge van het chan-store-stelsel een 'felle sgarebtenoorlog uitgelf oken, die nog in vollen gan gis en die dreigt het bestaan j der eigenlijke sigarenwinkeliers totaal te vernietigen. Tot op het oogenblik, waarop ik deze regels schrijf (Maandagavond) zijn geen j nieuwe berichten gepubliceerd, die het op zienbarende c'ommunqué van 6 December bevestigen, aanvullen of tegenspreken. Want ook dit achten wij niet tot de on. mogelijkheden te behooren, dat alles een goed gelukte St. Nicolaasgrap is geweest. In dat geval lachen wij hartelijk mee. Te Genua werden nog de volgende passa giers van Pert Said ontscheept M. Attara en echtg. F. Bliss A. M. de Bay Wennip ger L. Kuchel en echtg. mej'. M. Meijer P. Metharan H. Pfleiderer en echtg. In het groot Seminarie der Afrikaanschi Missies te Bemelen (L.) hadden hedenmor gen de wijdingen plaats, toegediend door mgr. Strater. Het diakonaat ontvingen de E. E. H. H. Fischer, Lehaen, Moonen, Monkel, Vermuis t. De twee laatste mindere orders ontvin gen de E. E. H. H. Beckers, Hassing, Maassen, Mauriks, Reekers, Vugts. De twee eerste mindere orden werden toegediend aan de E. E. H. H. Bouchier, Derickx, V£n der Leeuw, De Rooy, Samuels, Tunn. De kruinschering hebben ontvangen de E. E. H. H. Bodewes, Bollen, Bond, Van den Broek, Van den Bronk, Fabri, Gordon, Cup, Van de Kooy, Sanders, Sevriens, Puidd, Keijzers, Smetsers, Veldboer, Vroonhoven. CREDIT NATIONAL 1919 Trekking 1 December No. 7639742 is betaalbaar m. fas. 1.000.000; no. 2315582 met frs. 500.000 no. 2809459, 3595903, 3672703, 5618316 en 7718246 elk met frs. 100.000 no. 892594, 900389, 1571886, 2440490, 2524166, 3212234, 5542736, 5887881, 6883768 en 798335 elk met frs. 50.000 no. 9C601, 90700, 285601 285700 892501 892600, 900301 900400 943001 943100 1337001 1337100 1571801 1571900 1622101 1622200 1837401 1837500 1897401 1897500 2158601 2158700 2315501 2315600 2440491 2440500 2524101 2524200 2790401 2790500 2809401 2809500 3212001 3212300 3241901 3242000 3595901 3596000 3672701 3672800 3857701 3857800 404-9701 4049800 4056701 4058608 4136901 4137000 4224901 4225000 4327201 4327300 4404301 f404400 4436701 4436800 4767001 4767100 4918601 4918700 4925101 4925200 5070501 5070600 5134601 5413470 5183101 5183200 5542701 5542800 5618301 5618400 5635501 5645600 5847001 5847100 5887801 5887900 6240801 6240900 6264501 6264600 6478901 6479000 6767601 6767700 6878501 6878600 6883701 6883800 6922801 6922900 7042301 7042400 7265901 7266000 7595401 7595500 7639701 7639800 7718201 7718300 7740191 7740200 7787801 7787900 7982301 7982400 elk met frs. 600. 4 pCt. PARIJS 1865 254ste Trekking van 15 December No. 401.781 met 150.000 frs.No. 561.365 met 50.000 frs. De vier vo geilde Nos. met 10.000 frs.2.619, 33.497, 409.682 en 473.893 Met 5000 frs. 72.050, 119.574, 424.605, 539.308 en 556.160. Met 2000 frs. 50.567, 42.236, 165.926, 224.765, 317.463, 470.624, 486.335, 524.648, 553.725, 596.004. 6.460 Nos. zijn a par" betaalbaar. WEERB AARHEIDSLOT EN Trekking van 15 December Uitgeloot zijn 12 seriën elk van 50 loten Serie 195 1400 2444 3844 4226 5285 5324 55*4 55®4 <5900 6630 7262. Totaal 600 loten en wel 1 met 1000 Serie 2444» No. 17 1 met Li00 Serie 5900, No. 3. 1 met f%o Serie 7262, No. 26. 2 elk met 25 Serie 1400, No. 19» Serie 3844# No. 28. Voorts met 101 - - gefie No> Scrie No. Serie No 5215 5 55^4 14 5900 35 5524 5o 5564 25 7263 35 Serie No. Serie No. 1400 4 2444 34 1400 20 4226 48 Met 5 "erie No. Serie No. 196 196 8 196 23 196 45 196 48 1400 23 1400 31 2444 33 3844 13 4226 14 4226 37 4226 40 Met ƒ2.50 Serie No. Serie No 196 5 196 26 196 35 196 39 1400 11 1400 24 1400 36 1400 42 1400 50 2444 2444 2444 2444 - 2444 16 2444 20 2444 24 2444 26 2444 36 2444 37 2444 39 2444 40 2444 45 2444 50 3844 6 3844 10 3844 13 3844 n 3844 20 3844 25 3844 39 3844 49 4226 12 4226 4226 Serie No. 5285 18 5285 36 5285 37 5285 45 5285 48 5324 36 Serie No. 4236 39 4226 42 4226 45 5385 2 5285 3 5285 8 5ï85 II 5=85 26 5285 29 52S5 42 5324 5 5324 16 5324 26 5324 32 5324 49 5514 I 5514 4 Secis No. 5514 f 5514 2« 5514 27 5564 12 5564 20 5564 38 Serie No. 5JI4 18 5514 19 5514 21 5514 =5 5514 38 5564 1 5584 15 5584 17 5564 30 5564 31 5564 35 5564 41 3564 46 5584 48 5564 49 5900 I 5900 II Serie No. 5900 29 5900 34 5900 40 5900 50 6630 37 7263 27 Serie No. 5900 27 5900 39 5900 46 6530 6 6630 14 I 6630 18 6630 21 6630 28 6630 31 6Ó30 40 6630 41 7262 3 7362 15 726a 20 7262 38 7262 46 7262 47 hierboven [-44 ze j j f jj 470 mat f 1.30 zijnde alle overige nummers der genoemde 12 Seriën. De volgende trekking wordt 15 April 1929 gehouden Voor H.H. Winkeliers bU: Fa. C. H. S. HEILKER Haarlem 1 opgesomd, om het zuiver godsdienstig leven der leden te bevorderen, besloot de ver gadering in de bijzondere zorg van de UXKLCIiCXXl biuvti Slgaacucil lUicwuu jvv. De middelen onder b, c, d en e van puntj^yorejen tegen bokserprijzen, alleen als lok. 1 114.J 11i U1I..1, il„i^-.» nlnvi VlSVO middel om het publiek te laten zien, hoe goedkoop men is met de andere artikelen. Dit is Amerikaansch. PASSAGIERSLIJST Passagierslijst van het s. Prinses Juliana, 28 November van Batavia vertrokken en 29 De cember te Amsterdam verwacht. Te Genua zijn ontscheeptfam. A. H. Bennewitz L. R. Beynen fam. J. Biegel O. W. F. S. Biese en echtg. B. ter Braake P. C. ten Broeke en echtg. mevr. A. F. Bronding, W. J. P. Brunet de Rochurebrune; mej. S. N. Burghardtfam. Coster H. Eng- Ier, en echtg. F. A. K. J. Farensbachtmej. dr J. de Geus A. van Greuningen mevr. H. Gribbling mevr. K. Groszmann P. Harkema G. J. Hekkert en echtg. mej. L. M. Hotter; fam. F. J. Holwqrtmej. DU Huegenin dr. W. Huender M. v. d. Hulst; B. F. Huntmej. E. Kiel J. H. Klukkert J. W. Koke O. G. Koop mevr. A. Kouwe- naar-Stumpff A. Kroese J. G. Kuyper j E. Kuntz A. J. de Lange en echtg H. Le- feuere en echtg.fam. A. Leyenaar E. H. G. van Lienen J. W. F. v. d. Linde mej. H. A. Loman fam. H. C. Loman L. Lom- bardo F. W. Maager H. A. P. Mac. Gilla- vry fam. A. C. D. Meeuwse mevr. S. H. v. d. Meulen J. M. Milatz J. Montauban van SwyndregtP. A. Mulock v. d. Vlies Bik G. Chr. Noé en fam. J. Noé fam. W. Olderkerken Th. G. Offerhaus J. H. P. j Oers M. J. Pieters fam. A. M. v. d. Ploeg P. J. Provoo A. Rensink en echtg. fam. H.1 J. Reuter C. Roldanus J. E. Romer A. J. Roosenschoon en echtg. B. C. Meurs Schou ten K. Selbold fam. H. Sjouke G. Smith; mej. J. Spits L. I. StelmaJ. Stopper en echtg.mej. P. W. F. SupitM. Vasbinder A. K. van Veen J. v. d. Vlies J. de Vries fam. J. Wassington mevr. J. Weerts-Drui- vestein A. J. Wenting E. C. Wessels. Te Amsterdam zullen worden ontscheept F. H. Altmann J. J. M. A. Binnicke fam. A. Bonau, J. W. B. Buykes J. Th. v. d. Eeckhout fam. G. EggertK. Fleury C. I L. Fokke F. Haesen J. F. Hagg J. Hen- ning W. Henderson fam. W. v. d. Heul fam. P. H. Jacobs H. H. J. Kroeze J. Kuhn. J. Ladde A. van Lierotp C. Mentz W Mussers W. Ringelberg D. F. Schouten J. H. Tielemans E. P. van Veen H Ver- hage A. J. P. M. M. VisserF. J. G, Vries S. WestdorpG. Wilders. Vr. Zijn onderstaande loten van den Bot- teidamsche Schouwburg serie 2941 no. 8 en Paleis voor Volksvlijt serie 5234—5236 no. 16 al uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. Tot welken datum zijn de rijwielbe- lastingplaatjes geldig van 1928? Antw. Tot 1 Augustus 1929. Vr. Is er gedurende de Kerstdagen In Amsterdam nog een algemeene schaakwed strijd en zoo ja, waar wordt die gehouden? Antw. Voor zoover ons bekend, niet. Wel begint Zondag de revanche-wedstrijd Euwe- Bogoljübow in het Natinaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage. Vr. Op welke dagen is de kerk geopenc op het Spui te Amsterdam (de kerk van d< Paters Redemptoristen). Op welke dagen is daar biechthooren. 2. Hoe duur kqet het boek van „Meneer van Netten", door Marie Koopman? Is dat boek ook in Amsterdam in een boekhandel verkrijgbaar? Antw. 1. Ons niet bekend. De kerk der EK. PP. Redemptoristen is niet op hef Spui doch op de Keizersgracht gevestigd. 2. Wend u tot den boekhandel. In Amsterdam zal het werk ook wel te krijgen zijn. Vr. I. Ik woon in een huis, waarvan ik per week f 3.25 huul betaal, maar daar de ejgenaar onlangs overleden is, wordt het huis met de Kerstveiling publiek verkocht. Ben ik nu deze week vrij van huur, omdat het huis nu puibliek in de courant staat en om den dag voor den verkoop eventueelen koopers 't huis te laten zien? Of ben ik vrij van huur, als het verkocht wordt en er bijvoorbeeld nog 5 of 6 weken er over heen' gaat voor de betaling geschiedt? Antw. Zoolang u in bedoeld huis woont, moet u natuurlijk huur er voor betalen. Vr. Wat is het beste middel om een zwar te leeren jas, die licht geworden ia, weer zwart te krijgen? Ik heb het geprobeerd met zwartsel en met lijnolie, maar dat wordt hard. Antw. Ons geen middel bekend; weet een onzer lezers er een? Vr. Waar is G'e Amsterdamsche waterlei ding? Op Zand voort of aan de Leidsche Vaart? Waar de Haarlemsche? Antw. 1. Op Leiduin onder Vogeleneang. 2, In de duinen te Overveen. Vr. Is een aangetrouwde zoon verplicht de schulden te betalen van zijn schoonouders na hun overlijden? Antw. Als hij hun erfenis aanvaardt wel; anders niet. Vr.: Ik heb twee loten van het Paleis voor Volksvlijt, gevestigd te Amsterdam, n.L No. 21 Serie 6390 en No. 49 Serie 5722. Zijn deze loten al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik heb een lot van de 448e Staats loterij, n.l. nummer 19970, en daar ik de uit geloofde nummers niet heb nagegaan, ver zoek ik u beleefd te willen berichten of op dat nummer iets gevallen is. Antw.: U kunt de trekkingslijstea op ons bureau komen nazien. Vr. Met St. Nicolaas heb ik een Crysant cadeau gekregen, nu is zij uitgebloeid en ko men onder aan de plant 6 jonge loten of plantjes uit den pot. Nu wilde ik gaarne die plant in het leven houden, kan dat? Kan ik haar zoo in den tuin planten met of zondeT pot? Atw.; Uwe uitgebloeide Chrysant moet op een koele vorstvrije plaats bewaard worden tot ongeveer half April, dan kan ze bij gun stig weer buiten in den tuin blijven staan. Beter is evenwel, om de jonge scheutjes die nu op den bodem ontspruiten, te stekken. De stekjes moeten zijn kort, 710 c.M. en krach tig. Deze worden van de moederplant afge scheurd en ieder afzonderlijk opgekweekt op een lichte frische standplaats. Nu maakt het voor verdere voortkweeking een groot ver- schü, van welk soort Chrysant de uwe is. Een grootbloemige bf tros-chrysant. Den planten liefhebbers (sters) is in het algemeen aan te raden, om bü diverse cultuur of kamerplanten hun kennis te verrijken uit de diverse boek jes uit de serie „Weten is kunnen". Voor Chrysantenkweek bestaat daarin 'n boekje, zoo keurig voor liefhebber en vakman be-, schreven, dat niet mag nagelaten worden om dat aan te bevelen. Vr.: Ik zou gaarne epnige inlichtingen oven de „Wikuna"-breimachine hebben waarvan ook de advertenties in de Kath. Illustratie verschijnen. Van de firma zelf heb Ik brochures ontvangen, doch ik meen, dat er onlangs een waarschuwing in de courant heeft gestaan over deze firma. Antw.: U doet het beste dergelijke inlich tingen bij een informatiebureau in te win nen, bijv. de N. V. Van der Graaf en Co-'s Bureau voor den Handel, Keizersgracht 398, Amsterdam. Vr.: Is 110. 14168 van de 445e Staatsloterij in de le klas uitgeloot en zoo ja met hoe veel? Antw.: U kunt de HJsfc op ons bureau komen nazien. Vr.: Zijn onderstaande loten al uitgeloot? Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Serie 75 no. 47; serie 2898 no. 18; serie 3966 no. 34. Antwerpen; Leening 1887 2)4 pet., eerie 37234 no. 12. Antw.; Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik heb 3 loten van de N. V. Futura gevestigd te Leiden. Serie A 03728, A 03729, A 03730, uitgegeven den 15 Nov. 1923 en in 1925 heb ik voor het laatst de 3 pCt. gehad. Zoudt u mij kunnen zeggen of deze nummers uitgeloot zijn? Antw.: De loten zijn nog niet uitgeloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7