I Dinsdagavond Het zilveren priesterfeest van Pater Alexander W.B.-THEATER, Peperstraat 15 Dinsdagmiddag half 3 Matinee „De Geluksvogel" VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 31 DECEMBER 1928 BLADZIJDE Een enthousiaste huldiging te IJmuiden-Oost druk bezochte receptie en een schitterend geslaagde feestavond Een SANTPOORT VELSEN IJMUIDEN Stormvogels II- 7-2 -R.C.H. II Marktbericht R i j k s v i s c h a f s 1 a g Staat van Besommingen BEVERWIJK Nederlandsche trawler te Engeland gestrand Fransch luxe stoomschip in vlammen opgegaan Op werkelijk zeer luisterrijke wijze is gis teren in IJmuiden-Oost het zilveren Pries terfeest gevierd van den Weleerw. Pater Alexander, van het klooster der Paters Ca- pucijnen. De in alle kringen der bevolking zoo goed bekende Eerw. jubilaris heeft dezen dag vele ondubbelzinnige bewijzen van hoog achting, sympathie en dankbaarheid ont vangen. En dat was niet te verwonderen, wan een zóó lange staat van dienst in één en dezelfde parochie is zeldzaam. Er is hier echter getoond, dat men den arbeid van den Pater weet te waardeeren en dankbaarheid weet te betoonen jegens dezen priester, die een zoo belangrijk aandeel heeft gehad in den opbouw van het geestelijk leven in deze plaats. Reeds Zaterdagavond wapperde van vele huizen onze driekleur met den Pauselijken wimpel, ter eere van den Eerw. jubilaris. De parochiekerk, het middelpunt, van waar de zegenrijke arbeid van den priester uitgaat, was door vaardige handen prachtig versierd. Het altaar en het priesterkoor prijkten in een weelderigen tooi van palmen, groen en bloemen en in een gloed van electrisch licht, terwijl langs de wanden der kerk een zeer smaakvolle versiering was aangebracht. Ook het Vereenigingsgebouw was in ge- pasten tooi gebracht om den Eerw. feestelijk te kunnen otvagen binnen zijn muren, welke, wanneer zij spreken konden, onge twijfeld zouden weten te verhalen van het sociaal werk, dat hier gewrocht is. Zoo was alles in gereedheid, toen Zater dagavond om half 7 de plechtige ontvangst van den Pater in de kerk plaats vond. De plechtige ontvangst- De Eerw, jubilaris arriveerde per auto voor den ingang der kerk, waar de Pater Rector en de Pater Vicarius ter ontvangst aan wezig waren en een eerewacht van misdie naars stond opgesteld. Toen Pater Alexander met zijn familiele den de kerk binnengeleid werd, klonk een hartelijk feestlied op, dat de parochianen in grooten getale aanwezig den jubi leerenden priester toezongen. Nadat door het koor een plechtig „Veni- Creator" was gezongen, betrad de Hoogeerw. Pater Rector den preekstoel om een kort woord te spreken. Pater Rector zeide, dat, wanneer er ooit reden zou zijn om niet te spreken, het dan dezen avond is, nu alles in de kerk voor zich zelf spreekt, nu uit alles blijkt wat er gaan de is en wien dit feest geldt. Maar van den anderen kant wanneer er ooit een reden is om wél te spreken, dan is het ook hedenavond aldus de Eerw. spr. nu we in dit bedehuis den priestei Gods ontvangen, die zelf den dag herdenkt, waarop hij vóór 25 jaar het geluk mocht smaken, tot priester te worden gewijd en die daarna gedurende bijna al de jaren van zijn priesterschap in deze gemeente heeft gewoond en voor de menschen die er wonen heeft gearbeid. De Eerw. spr. wenschte dan in de eerste plaats een woord van gelukwensch en feli citatie te spreken tot den jubilaris, die door God geroepen were! voor den dienst van Zijn altaar, die deze groote waardigheid 25 jaren lang met grooten ernst heeft bekleed en zijn priesterambt met groot succes en met groote verdiensten heeft uitgeoefend. Vervolgens feliciteerde de Eerw. spr. de familieleden van den Eerw. jubilaris, vooral den gelukkigen vader, die thans getuige zal mogen zijn van de hulde, zijn zoon gebracht. Heeft hij eens het zware offer van het afscheid gebracht, thans mag hij de blijd schap smaken bij het zilveren priesterfeest van zijn zoon. Pater Rector feliciteerde tenslotte ook de geloovigen, die 20 jaren lang Pater Alexan der in hun midden hebben, die met hem bekend zijn geworden en die in Pater Alex ander zooveel lange jaren zoowel den pries ter als den raadsman en leider mocht be zitten. De Eerw. spr. dankte dan den jubilaris voor alles, wat hij hier heeft gedaan. Na mens allen beloofde Pater IJector een harte lijk gebed voor den jubilaris, opdat God zijn priesterleven nog lang moge rekken en op dat hij als priester nog veel zal mogen doen voor deze parochie. Een geschenk in den vorm van een vurig gebed en een geza menlijke H. Communie, opdat Pater Alexan der nog lang moge blijven werken zooals hij tot nu toe gedaan heeft. Na deze toespraak volgde een kort lof, waarbij de Eerw. jubilaris agens was, ge assisteerd door Pater Rector en Pater Vi carius. De feestdag De parochiekerk was tot in de uiterste hoe ken gevuld, toen gistermorgen de plechtige Hoogmis een aanvang nam. Celebrant was de Eerw. jubilaris, die geassisteerd werd door Pater Rector als diaken en Pater Engel- mundus als sub-diaken, terwijl pater Vica rius als ceremoniarius fungeerde. Na het Evangelie beklom de Eerw. Pater Theofilus den preekstoel voor het uitspre ken van de feestpredikatie. De gewijde redenaar schetste allereerst de beteekenis van dezen feestdag voor den Eerw. jubilaris zelf en voor zijn familieleden, om vervolgens te komen tothet eigenlijke onderwerp van zijn feesterede, den eerbied voor den priester. Want verhooging van den eerbied voor den priester moet de vrucht zijn van deze feestelijkheid; den eerbied, welke zijn reden vindt in de hoogheid van het ambt en het werk dat de priester doet. De Eerw. spr. vroeg geen eerbied voor den persoon maar voor de hooge waardigheid van het ambt van den priester, den „anderen Christus", zooals zijn kerkelijke benaming luidt, omdat hij het werk van Christus voortzet in de wereld. Genas Christus eenmaal den blinde, die om ontferming smeekte in deze wereld zijn er zoovelen verblind door onkunde, on wetendheid en hartstocht, die, nadat zij tot anderen gegaan waren en geen licht von den, tot den priester gingen en van dezen het licht ontvingen van den goeden weg met de woorden: „Wie in Mijnen Naam wan delt, wandelt niet in de duisternis, maar in het licht." En gelijk Jezus eenmaal de kreupelen ge nas en de lammen deed loopen zoo zou den ons de biechtstoelen, wanneer zij spre ken konden, verhalen kunnen doen over de wondermacht van den priester, die stommen deed spreken en dooven deed hooren en die de door zonden en ellenden lamgeslagenen oprichtte, zoodat zij door den priester ge komen zijn tot het mooie en schoone eind doel. De Eerw. spr. schetste in nog andere tref fende beelden den arbeid van den priester als plaatsvervanger van Christus. Hij herinnerde aan het verhaal van de opwekking van het dochtertje van Jaïrus. De priesters hebben deze macht niet, maar al kunnen zij niet verhinderen, dat de dood zijn slachtoffer velt, zij kunnen toch het woord van bevrijding spreken over de ziel uit den kerker van het lichaam. Zij zijn het, die aan de ziel de gezondheid kunnen teruggeven en tot de achterblfjven- den zeggen, dat, wanneer zij de priesters volgen, zij eens te zamen met hun dier baren zullen zijn, daar waar geen dood of scheiding zal zijn in eeuwigheid. De macht van de priesters is echter niet beperkt tot de aarde. Zij reikt tot in de eeuwigheid, tot in het vagevuur en zelfs tot in den hemel, waarvan zij de poorten kan ontsluiten, om den Zoon van God te doen nederdalen op onze altaren. Daarom achten wij den priester hoog- om de groote waardigheid van God ont vangen. Dit is ook de Goddelijke grondslag van den eerbied voor den priester. Maar er is ook nog een menschelijke grondslag, namelijk de dankbaarheid voor alles, wat de priester voor de menschen doet. De Eerw. spreker herinnerde in dit ver band aan het Velseroord van 20 jaar ge. leden, toen de Paters hier kwamen. Moet men dan niet zeggen, dat er veel gebeurd is? De Paters vonden bij hun komst hier een verstrooide kudde, een verwaarloosd katholiek leven. En geen wonder, want de geestelijke leidsman ontbrak hier. Destijds werden de Paters door de niet- katholieken niet anders bejegend dan met een spotlach of een hatelijkheid. Hoe is dat nu veranderd. Al worden zij niet be mind, zij worden toch gerespecteerd door de niet-katholieken, die nu hebben kun. nen zien, wat priesterwerk kan volbrengen en wat priesterleiding doet. Scholen en patronaat zijn verrezen. Het Vereenigingsgebouw kwam tot stand. En hij, die dit alles ziet. die hier den zielenood ziet lenigen en ginds in het hospitaal den licha- melijken nood, hij zal moeten getuigen, dat hier door priesterarbeid heel wat tot stand is gebracht tot heii van cïe zielen, tot heil van de jeugd en van heel n^i volk. De Eerw. jubilaris heeft een groot deel van den last van dezen arbeid gedragen. Van de overwinning, welke wij vieren komt een groot deel aan den jubilaris, en daarom is er reden om dankbaar te zijn, jegens hem, die zich gegeven heeft met zijn gaven en ta lenten. De Eerw. spr. zeide dan, dit alles nog eens te hebben willen zeggen, opdat allen, dit al les mét den jubilaris ziende, dank zouden brengen aan God en den jubileerenden priester inh un gebeden zouden gedenken; opdat God ons de troost mag geven den jubilaris nog lang in ons midden te hebben; opdat de eerbied voor den priester meer en meer zal blijken; opdat allen zullen bidden dat God ons geven mag goede priesters. Maar vooral ook, opdat een gebed van al len zal opgaan voor den Eerw. jubilaris, op dat hij nog lang gespaard moge blijven tot eere van de orde, tot zegen van zijn familie en tot heil van de zielen in allen tijd en eeuwigheid. Met deze woorden besloot de Eerw. spr. BEVERWIJK Als hoofdnmmer naar den beroemden roman van Victor Hugo, auteur o.m. van „De Klokkenluider van de Notre Dame". In de hoofdrol Conrad Veidt. EEN PRIMA FILM De spannende sensatie WILD—WEST—FILM zijn treffende predicatie, welke met onver deelde aandacht gevolgd was. De plechtigheid werd hierna voortgezet. Het zangkoor zong op verdienstelijke wijze onder leiding van d'en heer P. Grimbergen de Mis van Jos. Gruber. Na de Hoogmis werd een meerstemmig Te Deum uitgevoerd en tot slot na den zegen met het Allerheiligste, de Priestercantate van Haagh, waarna deze indrukwekkende plechtigheid geëindigd was. De receptie Nadat om half 3 een plechtig danklof had plaats gehad, werd in het Patronaatsgebouw de receptie gehouden, welke, zooals te ver wacht enwas, zeer druk werd bezocht. Terwijl de R.K. Harmonie „St. Fidelis" een klinkende feestmarsch speelde, werd de Eerw. jubilaris met zijn familieleden binnen geleid en naar de eereplaats gebracht, waar omheen de leden van het feestcomité zich rond hadden opgesteld. Allereerst werd aan de besturen der orga- Van het zilveren priesterfeest van Pater Alexander te IJmuiden-Oost. Groep van familie en feestcommissie, genomen tijden de receptie Toe mooi versierd de kapel er wel uitzag! Pater Alexander nisaties gelegenheid gegeven om Pater Alexander met een korte toespraak te felici- teeren. Achtereenvolgens voerden in 't kort net woord de heer de Ruiter, namens de Cen trale Kiesvereeniging; de heer Strijbosch, namens de R.K. Metaalbewerkers; de heer J. Jasperse, namens het Patronaatsbestuur: de heer T. de Vilder, namens de R.K. Bouw vakarbeiders; de heer P. v. Zutphen, nemens den R.K. Volksbond; de heer Kooiman, namens „St. Paulus" en de heer Verzijlbergh, namens de Kegelclub A. O. De Eerw. jubilaris had voorts nog een hulde in ontvangst te nemen van den voorzitter der muziekvereeniging „St. Fidelis" en van twee patronaatsleden, die den Pater tevens een geschenk aanboden. Na de hulde der organisaties volgde een lange stroom van parochianen en anderen, die den jubileerenden priester kwamen ge- lukwenschen. O. a. merkte wij op verschillende R. K. raadsleden; den heer Chr. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer; de directeur van de be drijven Gas en Water, de heer J. de Wit; den heer v. d. Meer, uit Haarlem, voorzitter van de R. K. Woningbouwverceniging te IJmui- den en vele anderen. Door den R. K. Wethouder, den heer J. P. Nijssen, was des middags reeds een felicitatie- bezoek afgelegd. De feestavond Tot slot had des avonds in het R. K. Vereenigingsgebouw de jubilé-avond plaats, welke door een zeer groot aantal genoodigden werd bijgewoond. Toen de Pater met zijn familieleden waren binnengeleid klonk het welkomstlied, dat door alle aanwezigen werd medegezongen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Stevens, opende daarop den avond met den Christelijken Groet en liet daarop onmiddel lijk een feestrede volgen. De heer Stevens sprak aldus: Zeereerw. Jubelaris, Het is ons een groot voorrecht u van avond te midden van een zoo groot aantal paro chianen het welkom te mogen toeroepen. Wij danken u dat u aan onze uitnoodiging wel hebt willen gevolg geven om hier vanavond onze hulde en dank in ontvangst te komen nemen. Wij feleciteeren u dan hartelijk met uw 25-jarig Priesterfeest en hopen dat de goede God u nog lange jaren mag sparen, niet het minst voor ons uwe dankbare pa rochianen. 25 jaar hebt u thans gearbeid tot eer van God en tot heil van onze onster- velijke zielen. Is het dan wonder, dat wij ons opgemaakt hebben om vanavonud u te hul digen nu u van uw priesterloopbaan er 20 jaar hebt doorgebracht te midden van ons, inwoners van IJmuiden-Oost. De goede God alleen kan weten, hoevele onsterfelijke zielen er behouden zijn door uw priesetwrer.k. Hoe- velen zullen er misschien nu reeds de eeuwi ge vreugde genieten, waar ze hier door uw vermaningen en bijstand tot inkeer zijn ge bracht. Ik herhaal wij weten het niet. Maar wat wij weten, dat is uwe ontzaggelijke arbeid hier ter plaatse verricht in het sociale ver- eenigingswerk. Is er wel een bijeenkomst op welk gebied dan ook denkbaar, zonder dat u er bij te genwoordig is? Wij durven dan ook gerust verklaren, dat van alles wat hier op sociaal terrein is tot stand gebracht, voor een belangrjjg deel uw werk is. Daarom gaat vandaag onze dank tot u Zeereerw. Jubilaris, voor alles, wat u voor ons hebt gedaan. Wij Katholieken hebben den plicht onze pries ters altijd en overal te eeren. En wij prij zen ons gelukkig, dat wij priesters be. zitten, die ons voorgaan op den weg naar onze eeuwige bestemming te vergemakke lijken. Zeererw. jubilaris naast de geluk- wenschen en dank, die wij u brengen, hopen wij, dat de goede God u nog vele jaren mag sparen, opdat wij nog eenige jaren van uw uitnemende priestergaven mogen profiteeren. zult begrijpen, geachte jubilaris, dat wij het niet mochten laten bij woorden van vriendschap alleen. Onze plicht van dank baarheid moest zich verder uitstrekken en wij hebben dan ook gemeend u een stoffe. iijk bewijs van onze dankbaarheid te moe ten aanbieden. Waar wij weten, dat een belangrijk deel van Uw arbeid hier in dit gebouw wordt verricht, hebben wij gemeend, iets passends voor het gebouw te moeten zoeken en wij meenen het gevonden te hebben. De ver lichting van het gebouw is niet overeen komstig den wensch van den Eerw. jubila ris. Wij bieden u daaraan een bedrag aan, hetwelk u in staat zal stellen een verlichting naar uw eigen inzicht aan e brengen. Wij zijn al eens in de gelegenheid geweest uw architectonische kunde te bewonderen, wij hopen, dat wij dat wederom zullen kunnen, door thans ten aanzien der verlichting. Aan deze som hebben alle parochianen en organisaties bijgedragen. De voorzitter besloot deze rede met har telijke gelukwenschen aan den jubilaris en zijn familie. Een daverend applaus bekrachigde de woorden van den voorzitter. Dan nam de Eerw. jubilaris zelf 't woord. Ik heb al heel wat woorden op deze plaats tot u geuit, aldus begon Pater Alexander, maar nog nooi is het mij zoo moeilijk en e- gelijk zoo gemakkelijk gevallen als op dezen avond. De Eerw. jubilaris zeide dan, dat alles, wat hij dezen dag heeft mogen hooren, de hulde, welke he mis aangeboden, hem be schaamd heeft gemaakt, omdat hij weet, dat er zeer weinig van hun zelf is. De bron, waar alles zijn oorsprong vond, is fier slot van rekening toch de goede God, aan Wiens genade en goedheid spr. alles moet danken. Toch wilde de jubilaris allen hartelijk danken voor hetgeen zij voor hem gedaan hebben. Het cadeuau stelde de Eerw. spre ker op hoogen prijs en hij hoopte dat het een bewijs zou zijn van blijvende sympathie. Hij wees vervolgens op het groote belang van het jeugdwerk en het organisatiewerk en dankte zijn parochianen voor hun be reidwilligheid, waarmede zij gehoor gegeven hebben aan de stem van de geestelijke over heid. waarvan ook de Paters de dragers zijn. Had men aan die stem geen gehoor gege ven, dan had hier ook niet dat heer lijke Poomsche leven gekregen. De jubilaris dankte ten slotte voor de felicitatie, ook voor die, welke tot zijn familie gericht waren en hoopte, dat het groen en de bloemen van dit feest ver welkt zullen zijn, de innige band tusschen hem en de parochianen ongerept zal blijven. (Luid applaus). Het officieele gedeelte van het feest was hiermede geëindigd. Eerst volgde het optreden van h\t duo Helleman en Laman, uit Leiden, die de aanwezigen eenige oogenbliken kostelijk vermaakte. Dan, na een korte pauze, werd opge voerd het zeg- en zangspel „De andere Christus". De mooie prologen en de werke lijk schitterende tableaux maakten diepen indruk op de aanwezigen en werden met groote aanacht gevolgd. Zü, die dit organiseerden en regisseer den, verdienen een apart woord van hulde. De opvoering werd een groot succes. Vergeten we intusschen het strijkje „Utile Dulci" niet, dat den geheelen avond voor goede en prettige muzikale afwisse ling zorgde. Zoo werd het een uitstekend geslaagde feestavond welke wederom een waardig slot vormde van dezen luisterijken feest dag. Vernielzucht In den afgeloopcn zomer kreeg de heer J. J. Duyn, snijbloemenkwee- ker alhier, geregeld ongewenscht bezoek in den tuin, waarbij niet alleen bloemen werden ontvreemd, doch ook vele planten werden vernield. Verleden week plantte de heer Duyn weer een partij vaste planten, waar van er weer eenige zijn uitgerukt en vernield. Vrij zeker is de dader bekend, doch het bewijs ontbreekt nog. De politie stelt een onderzoek in, om deze laffe daad te doen straffen. Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 29 December 1928: 14 timmerlieden, 4 opperlieden, 4 metse laars, 2 stucadoors, 12 schilders, 2 beton werkers, 1 ijzerwerker, 3 straatmakers, 1 me taalbewerker, 4 machinisten, 3 electriciëns, revolverklinker 3 mach. bankwerkers, 5 bankwerkers, 6 stokers,. 2 bakkers, 2 schrij vers, 1 reiziger, 1 kantoorbediende, 3 chauf feurs, 3 stuurlui, 156 losse arbeiders Totaal 232. Diefstal van visch In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, haalden de twee sur- veilleerende politie-agenten in de Kenne- merlaan een zekere A. C. D. aan, die een zak met visch sjouwde. Men nam den man mede naar het bureau van politie en sloot hem achter slot en grendel. Zaterdag jl. werd D. voor den Commissaris van politie gebracht en beken de dat de visch gestolen was van een aan de Rijksvischhal liggende stoomtrawler. Opdracht De levering van 15000 KG. zachte zeep 'en 1200 stukken huishoudzeep, voor de Prov. Ziekenhuizen te Bakkum en te Santpoort is opgedragen aan de „Holian- dia" zeepfabriek te IJmuiden. Het succes van de Stormvogels-reserves blijft opvallend Menigeen had R.C.H. II in staat geacht den Vogels goed partij te ge ven, doch ook de Middenweg-bewoners leden een flinke nederlaag. Toch hebben wij meer tegenstand geboden, dan de cijfers zouden doen vermoeden, doch zij troffen de achter hoede van de thuisclub in goede conditie. Speciaal Blankhoff was dezen middag zeer trapvast. Voorts dient ook het goede spel van spil Wey genoemd te worden. Deze speler bleek bovendien een specialiteit in het ne men van vrije trappen. Niet minder dan driemaal wist hij op deze wijze den R.C.E- doelman te passeeren. Eenmaal echter werd oen dier doelpunten afgekeurd. Met de rust leidden de Vogels reeds met 31, ondanks 't feit, dat zij tegen den wind m speelden. Het eerste doelpunt scoorde een R C H.'r in eigen doel. Het tweede en derde doelpunt scoorden resp. de Waard en Wey. R.C.H. doelpuntte door Nachtegeller. Na de rust was het initiatief grootendeels aan de zijde der thuisclub. Voortdurend moesten Nieuwenhuis in actie komen. Het was Veuger, die er 41 van maakte, waar na R.C.H. uit een vrijen trap tegen scoorde 4—2. Toen was het met R.C.H.. gedaan en De Waard. Weij en Tol voerden den stand op tot 7—2. Het zou raar moeten loopen, als den Vogels het kampioenschap Zou ontgaan. Ze be schikken over een hecht achtertirio en een uit een verdedigingsoogpunt bekeken, goede middenlinie met Weü als de beste. In de voorhoede zijn enkele zwakke punten, doch ten slotte zijn de linksbuiten De Waard en Weij zoo noodig in staat, goals te maken. Succes, Stormvogels! IJMUIDEN, 31 Dec. Rijksvischafslag Tarbot 0.48—1.60 per K.G. Griet f 33—47 per 50 K.G. Tong 1.20—1.50 per K.G. groote Schol 22—29,middel Schol 27.50— 33, Zetschol 3034, kleine Schol 10.50— 30, Schar 6 50—25, per 50 K.G. Vleet 2.83 3.18, per stuk. Pieterman en Poon 14, groote Schelvisch 3947, middel Schel- visch 22—34, kl. midd. Schelvisch 14.50— 21, kleine Schelvisch 8.5014, per 50 K.G. Kabeljauw 42—6 per 125 K.G. Gullen 13.30 per stuk. Heilbot 1.251.50 per K.G. Wijting 2.90—6 per 50 K.G. Koolvisch 0.32—1.50 per stuk. VAN MAANDAG 31 DECEMBER Stoomtrawlers Henriette Jacoba 5000. Hercules 4600. Marta 3000. Nellie Gesina 3300, Balder 2400. Tris 2400. Victoria 28 00. Shamrock 2900, Duivis 2300. Amsteldijk 3000, Wilhelmina 3200. Derika 9 1700, 10 1900, 15 3100, Holland 6 2900, Clina 3000, Witte Zee 1900, Westland 2000, Inie 1900, Christ. Catherlna 3600.- Mascotte 2100, Nelly VI. 9 1600.- Azalia 2100.- Snift 1700.- Carolone 2800.- Walrus 2500.- Pelikan 2300.- Dolfijn 2400.- Annie IJh. 8 1400.- Tubantia 2100.- Spaarnestroom 3000- Pan 1600.- Zeeleeuw 2600.- Flamingo 3000. Partij verkiezing voor Tweede Kamer leden Het bestuur van de R. K. Kiesver eniging „Recht en Plicht" wijst de R. K. kie zers en kiezeressen nogmaals op een bepaling uit ons Kiesreglement, volgens welke bepaling alleen zij mogen deelnemen aan de Partijver kiezing voor leden van de Tweede Kamer, die voor i Januari lid zijn van bovengenoem de vereeniging. Na dien datum sluit dus de ledenlijst van stemgerechtigden. Wie dus invloed uitoefenen bij de aanwij zing van candidaten zorgde zich spoedig als lidte laten inschrijven. Verder raadt het bestuur aan den avond van li Januari vrij te houden voor het be zoeken van de ledenvergadering, waarvan de agenda heden verschijhnt. Op deze vergadering zullen o. a. de candi daten voor de Tweede Kamer in de Kiesver- kringen Haarlem en Helder worden aangewe zen. Ook buiten de Kiesvereeniging om, kan men candidaten stellen, volgens art. 12 van ons Kiesreglement. Dit artikel luidt 1. De leden der Kiesvereenigingen, behoo- rend tot dezelfde Kringorganisatie, kunnen, buiten de vergaderingen der Kiesvereenigin gen bedoeld in het voorgaand artikel, even eens aanwijzingen doen. 2. Deze aanwijzingen moeten bevatten op gave van naam voornamen, beroep en woon plaats der aangewezen met positieve aandui ding van een speciale kwaliteit, als door het Centraal College voor de betrokken lijst aangewezen waarin de candidaat gesteld wordt, dan wel met de aanduiding, dat de can didaat wordt gesteld voor een vrije plaats. 3. Deze aanwijzingen moeten ondertee kend zijn door tenminste 25 leden van Kies vereenigingen, indien zij één candidaat be treffen, en door ten minste 50 leden van Kiesvereenigingen, indien zij een aantal (te hoogstevijf) vcandidaten betreffen. 4. Aan elke aanwijziging wordt een opgave gehecht, welke in alphabetische volgorde de namen der onderteekenaars vermeldt, met de vermelding van voorletters, woonplaats en Kiesvereeniging, waarvan zij lid zijn. 5. De aanwijzkiging moet uiterlijk 15 Ja nuari bij den Secietaris van het Kringbestuur zijn ingediend. 6. Een lid van een Kiesvereeniging mag niet meer dan één aanwijziging of groep van aanwijziging onderteekenen. Onder de hand teekening mag niet voorkomen, die van een candidaat, voor wien de aanwijziging geldt. De bemanning gered Uit Engeland wordt geseind, dat de Neder landsche stoomtrawler „Elnet", IJm. 80, eigendom van de Visscherij-Maatschappij „IJmond", directeur de heer J. M. Barneveld, nabij Lowestoft op het strand is geloopen. De reddingsboot van Lowestoft is uitgeva ren. Ook van de marine is een boot uitge zonden. Na veel moeite gelukte het een HJn op het gestrande schip te brengen waarna alle opvarenden door middel van een wipper toestel zijn gered. Een der matrozen was gewond en is in het hospitaal te Lowestoft opgenomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Schipper van de Elnet was de heer C. Gra- vemaker. PARIJS. 31 Dec. (V.D.) Naar uit Mar seille gemeld wordt, werd het mooiste stoom schip van de Messagerie Maritime „Paul Lecat" die op het verre Oosten voer Zondag een prooi der vlammen. Sedert 21 December lag het schip in het dok te Marseille. Het zou den llen Januari naar Yokohana ver trekken. Zondagmorgen bemrekte het perso neel dat aan boord was, dat de salon, in brand stond. Ofschoon men het dok onder water zette, sloegen de vlammen over op het geheele schip en werd het blusschingswerk buitengewoon moeilijk en gevaarlijk. De 150 man, die aan boord waren, konden gered worden. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd. In Sassenheim werd een goed geslaagde ten toonstelling gehouden. Hierboven een Map- mandje met Arentine Arendse van de N.V. v.h. Gebr. Zonneveld en Fhilippo te Sas- senheim

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13