Heringa &tfBttrirt,Haay Plaatselijk nieuws HOEING'S Centrale Verwarming- EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 31 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De Telefoon te Lisse EDAM UITHOORN WEESP UITGEEST AyanVALK LEV LEEU wARDCIV ILPENDAM ENKHUIZEN KUDELSTAART NIEUWVEEN ska: LISSE PURMEREND NOORDWIJKERHOUT Kolonisatieplan Z.W. Frankrijk POSTZEGELNIEUWS Nieuwjaarswenschen en kinderpostzegels STOOMERIJ BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Audiëntie Examen Heilgymnastiek en massage Examen Handenarbeid VRAGENBUS Een huldiging van H.M. de Koningin-Moeder Stofzuigerhuis MAERTENS Barieljorisstr. 16 - Tel. No Ir .756 Apex Klop-veeg-Stofzuigers 1175* Het Duitsche vrachtschip „Crefeld" in botsing met de „Governor John Line" Een militair vliegtuig te pletter gevallen De begrooting 1929 door den Senaat aangenomen Verlenging van de opschor ting van den vaccinatie- dwang De heer de Marcilly Een vliegveld te Egmond- Binnen? Diefstal van konijnen LEGER EN VLOOT Hr. Ms. „Hertog Hendrik" naar de Middellandsche Zee NIEUWER AMSTEL De Bolksbeek weer doorgebroken Een nieuwe landbouw machine MARKTNIEUWS „Een, twee, drie klaveraas" In de gisteren gehouden gemeenteraads vergadering te Lisse werd besloten, het telefoonkantoor dag en nacht onafgebroken open te stellen. Deze maatregel zal in deze streek, waar zooveel bollenhandelaars in het buitenland vertoeven, zeer zeker worden toegejuicht. De afdeeling Lisse van de Vereeniging Voor Bloembollencultuur zal 25 pCt. van de kosten dragen, terwijl de rest door de Gemeente zal worden bekostigd. Het ligt in de bedoeling de voortdurende telefonische verbinding reeds 1 Januari 1929 te doen ingaan. DINSDAG Feestdag van de Besnijdenis des Heeren. Half 8 Vroegmis xo uur Hoog mis met Veni Creator 3 uur Vespers met Rozenhoedje. WOENSDAG Feestdag van den Zoeten Naam kwart over 7 en kwart voor 8 uit reiking van de H.Communie. 9 uur Veni Crea tor en Huwelijksmis voor Adrianus Bucker en Hendrika Kieft. 6—8 uur gelegenheid om te biechten. DONDERDAGPlechtige jaargetijde voor den Z. E. Heer Pastoor Joes. Gerardus van Kelckhoven. 7 uur uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met Rozenhoedje en gebed voor de veelvuldige H. Comm. VRIJDAG Eerste Vrijdag der maand, kwart voor 8 Gezongen H. Mis. 7 uur Lof met rozenkrans en opdracht aan het H. Hart. ZATERDAG Vigiliedag van het feest wan de openbaring des Heeren aan de Heide nen. 48 gelegenheid om te biechten. 7 uur Lof ter eere van Maria met rozenkrans en ge bed tot den H. Jozef tot bekeering der zonda ren. ZONDAGie Zondag der maand. Kinderen van het 5e en 6e Leerjaar komen ge zamenlijk ter H. Tafel. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER In de keurig met groen en bloemen ver sierde raadzaal had Donderdagmiddag de in stallatie plaats van den nieuwen burgemees ter dezer gemeente, den heer G. A. L. M. Vos-de Wael. Onder de genoodigden waren de beide ambtsvoorgangers, oud-burgemeester Van Mertelen en mr. D. F. Pont, thans burge meester van Hillegom, de burgemeester van Aalsmeer, Mijdrecht en Nieuwer-Amstel, van welke laatste gemeente ook de wethou ders Alsena en Bergkamp Van de gemeente Uithoorn waren aanwezig de heeren wethou ders, raadsleden, hoofdambtenaar en amb tenaren van de secretarie en gemeente-be drijven. Alvorens de vergadering werd geopend, traden nog binnen de vader van den meuw- benoemden burgemeester en de burgemees ter van Stompwijk-Veur, de heer Keijzer. Dan opent de loco-burgemeester de ver- fadering met gebed en verzoekt daarna den eeren Blom en Kleijn, den nieuw be noemden burgemeester binnen te leiden. Als deze en zijn vrouw hebben plaats ge nomen, leest de secretaris het Koninklijk De- sluit voor. De loco-burgemeester spreekt dan een woord van gelukwensch en harte lijk welkom tot den heer en mevrouw Vos de Wael. Hij hoopt, dat God hem de kracht kal geven zijn ambt met liefde en toewij ding te vervullen, dat 't zijn streven zal zijn de belangen van Uithoorn zoo goed moge tijk te behartigen en de welvaart te bevorde ren. „Wanneer gij u zult toonen als burger vader, zullen de bewoners u aannemen. Wet houders en raadsleden zullen u van inlich tingen dienen. Zoo zal uw ambt dan een vreugde zijn; aanvaard dit dan met blijdschap en vervul uw verplichtingen met tevreden heid." Hierna werd den burgemeester den ambts keten overhandigd. „Uw gezag zullen wij eerbiedigen, van onze medewerking kunt ge verzekerd zijn als de gemeentebelangen worden behartigd." Hierna sprak de heer Blom als oudste raadslid. Hij hoopt, dat de samenwerking rooge zijn als de kennismaking alleraange naamst. Hij hoopt, dat de nieuwe burgemees ter in de voetstappen zijner voorgangers moge treden. De heer Camphuynder (S.D.A.P.) zegt, dat 't burgemeestersambt verplichtingen van veelzijdigen aard met zich brengt. Hij wenscht, dat ook de nieuwe burgemeester evenals zijn voorganger boven de partijen zal staan en dat hij vooral op sociaal gebied Zijn taak zoo ruim mogelijk zal opnemen. De heer Berkhout, secretaris, sprak na mens het gemeente-personeel een woord van toewijding. Zij zullen steeds hun ijver en werklust toonen als bij zijn voorganger het geval was. Hierna gaf de heer Nederland de leiding der vergadering over aan burgemeester Vos- de Wael. In zijn openingsrede dankt spr. God voor de benoeming hem te beurt gevallen, ver volgens H.M. de Koningin, den minister en den Commissaris der Koningin. Hij hoopt zijn taak naar behooren te kunnen vervullen. Hij verzoekt den wethouders om voorlich ting. De gemeentebelangen dienen zal zijn eerste werk zijn. Dan werd de vergadering gesloten. Hierna spraken nog eenige heeren. Burgemeester Pont van Hillegom zegt, dat hij in deze gemeente steeds prettig met de gemeentenaren heeft samengewerkt. Oud-burgemeester van Merlen zegt, dat hij 35 jaar deze gemeente heeft bestuurd en de waarheid heeft ondervonden dat„in dien u,w u geeft aan de burgerij, de gemeente ■u zal aannemen." Hij wenscht, dat God kracht en sterkte zal geven, de zware taak te vervullen. De burgemeester van Stompwijk-Veur ■noemt 't een eer, den heer Vos de Wael hier officieel als burgemeester, dus als collega, te mogen begroeten. Negen jaar heeft hij pret tig met hem samengewerkt. „Gij zijt voort gesproten uit een geslacht dat burgemeesters- bloed in de adren heeft. Moogt gij de rechte man op de rechte plaats zijn. Onze vriend schapsbanden zijn wel verlegd, maar niet verbroken," Spr. feleciteert de gemeente tnet den heer Vos de Wael als burgemeester. De burgemeester Vos de Wael van Olden- Zaal, 's burgemeesters vader, gaf aan zijn Zoon een wijze les „Handhaaf 't gezag met zachtheid, geef leiding aan uw gemeentena- xen, behandel de ingezetenen op dezelfde wijze, zie niet naar stand of rang. 't Ga u goed." Dan spreken de heeren Coiijn en Caste- leyn, resp. burgemeester van Nieuwer-Am stel en Aalsmeer, nog een woord van geluk wensch. De heer Coiijn zegt, dat men 't meest geprezen wordt bij 't komen en 't gaan. Gewichtig en mooi is 't burgemeestersambt. Spr. zegt den burgemeester zijn steun toe. De heer Casteleyn merkt op, dat een bur gemeester moet zijn een goed financier, een man met zelfbeheersching en toewijding. Ten slotte werd van 4 tot 5 uur receptie gehouden ten raadhuize. Gemeenteraad Vrijdag hield de raad dezer gemeente een vergadering, de laatste van 't jaar. Aanwezig twaalf leden, daar de heer Rua- rus absent is. Voordat de agenda wordt aangesneden, wordt de heer E. A. Dinger, accountant te Bussum, binnengeleid, die in 1927 en 1928 voor de gemeente verschillende zaken had opgeknapt. Naast den dank van den raad, had deze heer een bureaulamp en een boek werk in ontvangst te nemen. Dezen zomer had de heer D. nog een adres aan den raad gericht, daar het tot meeningsverschillen tusschen hem en het college van B. en W. was gekomen, maar alles was weer in orde gebracht en de heer D. zeide verder geen wraakplannen te hebben. Op voorstel van B. en W. werd een stuk gemeentegrond van 1 yt H.A. voor de som van f 6000 verkocht, hetgeen met 8 tegen 4 stemmen geschiedde, (tegen, de drie socia listen en de communist). Van den ex-agent Post was een aanvrage binnengekomen, waarin deze uitkeering vroeg van nog een week loon, zijnde vergoeding voor zeven verlofdagen, die in werkelijkheid niet genoten waren. Het raadslid Sertons meende, dat Post wel 40 vrije dagen had ge mist, waarop de voorzitter antwoordde, dat Post er slechts zeven noemt en deze zal 't zelf toch wel 't beste weten. De heer Van Asselt zegt, dat na onderzoek is gebleken, dat niet meer dan 7 dagen moeten worden betaald, terwijl de heer Vader meent, dat men nu niet alles moet gaan vragen werklieden, en ambtenaren in gemeentedienst hebben toch al zooveel voor, dat de verschil len met anderen niet grooter gemaakt be hoeven te worden. Hierna wordt de gevraagde uitkeering goedgekeurd. Tot uitvoering van het dempingsplan wor den enkele stukken grond aan den Heeren singel aangekocht. Meer stof tot discussie geeft de voorgestelde verkoop van bouwgrond tegenover het station, de zgn. „afgrond". Deze grond is indertijd van de H.IJ.S.M. gekocht en zal nu weder gedeeltelijk van de hand worden gedaan, teneinde er 13 heeren huizen op te bouwen. De heer Vader vindt 't vreemd, dat telkens maar weer een andere uitleg van het koopcontract door de spoor wegmaatschappij wordt gegevenhij had gehoopt, dat de aanwezigheid van een mees ter in de rechten onder het secretarieper- soneel zulks voorkomen had. Hij twijfelt er aan, of B. en W. de zaak zelf goed hebben begrepen, of den raad alles is medegedeeld. De heer van Soeren, wist niet, dat het juist heerenhuizen zouden zijn, die gebouwd zullen worden, maar meende, dat er arbeiderswonin gen zouden komen. De Voorzitter en wethouder Raadsheer, bestreden de meening, dat de gemeentebe langen hier niet voldoende zouden zijn be hartigd, terwijl zij bevestigden dat het steeds de bedoeling was geweest, daar heerenhuizen te bouwen. Hierna werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de heer Van Soeren, Vader en Van Asselt. Bij de rondvraag deelde de heer Veerman mede, van meening te zijn geweest, dat de Kerstgave ook aan alle ongehuwden zou worden uitgekeerd. De heer Van Asselt, voorsteller der Kerst- gaven, was van tegenovergestelde meening, alsook wethouder dr. Knaap. De Voorzitter deed een tusschenvoorstel, door de ongehuwden weliswaar uit te keeren, maar niet hen, die zich sinds het vorig besluit bij de arbeidsbeurs hadden laten inschrijven. Dit voorstel werd tenslotte aangenomen. De heer Van Soeren stelde hierna vast, dat de werkzaamheden der commissie van Financiën zoo slecht opschieten en maakte hiervan in 't bizonder Dr. Knaap een ver wijt. Deze werd verdedigd door de heeren Oor, Van Asselt en Nordemann. Ook de wethouder verdedigde zich tegen het verwijt. De burgemeester erkent de goede hoe danigheden van Dr. Knaap gaarne en hoopt, dat de werkzaamheden van genoemde com missie vlot van stapel mogen loopen. Nog zegt wethouder Raadsheer, dat de deuren der huizen van woningvereenigingen naar binnen zullen opengaan, inplaats van naar buiten. Hierna sluiting. R. K. Kiesvereeniging Vrijdagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging. Voor zitter memoreerde in zijn openingswoord het verkregen succes bij de aanwerving van nieuwe leden. Het ledental der R. K. Kiesvereeniging bedraagt momenteel ongeveer 600. De notulen van den secretaris worden onder dank vastgesteld. Door den Z. E. Heer Pastoor was bericht van verhindering inge zonden. Onder de ingekomen stukken vermelden we a. een schrijven van den Rijkskieskring „Helder" betreffende het stemmen bij volmacht. b. Een schrijven, waarbij de WelEd. Gestr. Heer G. Bulten bericht 11 Jan. a.s. alhier een spreekbeurt te zullen vervullen. c. Een circulaire van de Rijkskieskringen HaarlemHelder, bevattende gegevens voor 't stellen van candidaten, nl. de z.g. 2 kwaliteitszetels, welke deze gecombineerde kieskringen zullen moeten opleveren. d. Een schrijven van de algem. R. K. Werkgeversvereniging, waarin als candidaat voor de 1ste kwaliteitszetel (handel, nijverheid en verkeer) wordt aanbevolen Dr. L. G. Kortenhorst te Den Haag. Vervolgens worden tot 9 bestuursleden-plaatsvervangers gekozen de H.H K. Mors, K. Molenaar, S. Veld- mans, J. C. Merz, H. van Egmond, G. Veldmans, P. de Goede, L. Liefting, A. Veldhuis. Het stembureau werd waargenomen door de heeren Van der Zee, Vonk, J. C. Merz. Hierna brengt de heer L. Klaver verslag uit van de in October j.l. gehouden Rijks- kieskringvergadering. Bij de rondvraag brengt de heer Merz hulde aan 't Bestuur voor de door haar zoo goed gevoerde en met succes bekroonde propaganda. De herstelde eenheid der partij is zijns inziens voor een groot deel te danken aan de activiteit van dit Bestuur. De heer Mots verzoekt de vergaderingen op 't uitge schreven uur te willen openen, terwijl de heer K. Daan vraagt of de R. K. raadslieden niet eens een poging zonden willen probee- ren, om ter gemoet koming der grootere ge zinnen, den kinderaftrek te doen verhoogen. De aanwezige R. K. raadslieden zeggen nun steun volmondig toe. Ook het motorrijwiel was flink beschadigd. De politie heeft proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. R. K. Kiesvereeniging De actie voor aanwerving van nieuwe leden heeft succes. Wij vernemen, dat van de zijde van den mid denstand welke een bijzondere actie voor het lidmaatschap van de R. K. Kiesvereeni ging voert, alleen reeds een vijftiental nieuwe leden zijn opgegeven. Burgert, stand Geboren: Jacoba, dochter van Herre Tuininga en Itsche Postma. Adrianus, Jacobus, Petrus zoon van Jacobus Petrus de Koning en Maria van Schaik. Overleden: Josephus Antonius Petrus Wes ter, 10 dagen zoon van D. Wester en L. J. Roskam. Jan Veis, 75 jaar, weduwnaar van Maartje Veen. Burgert stand Johannes Kuijn 62 jaar en Agatha Johanna Droog 59 jaar. De tweede ..Flratc"-kop verdwenen Door de regen der laatste dagen is nu ook de tweede „Pirate"-kop verdwenen van de voormalige Koggepoort. Zooals men weet hadden velen zich aan deze „koppen" geërgerd wegens kwetsing van het schoonheidsgevoel. We hopen, dat de eigenaar er van zal af zien deze koppen weder op deze prachtige poort te plaatsen. Tweeden Kerstdag gaf de Tooneelvereeni- ging Amicitia, afdeeling dames, een goed geslaagde uitvoering in de gr00te gymnas tiekzaal der R.K. school. Opgevoerd werd het schitterend tooneel- stuk „Maria's macht te Lourdes", drama in vier bedrijven door F. Heggelman, die ook zijn medewerking verleende. Dit tooneelstuk dat door deze vereeniging reeds op verschillende plaatsen werd opge voerd en in deze zaal reeds voor de derde maal werd vertoond trok ook thans weer aller belangstelling, zoodat de zaal tjokvol was. Te circa acht uur opende de heer, Heg gelman met een woord van welkom. Daarna was het tconeelspel aan de beurt. In de pauze toonde de ZJEerw. heer Pas toor de muziekinstrumenten van het fan farekorps en hield een collecte voor dit korps welke ongeveer f 56 opbracht. De heer Heggelman dankte in een slot woord alle aanwezigen voor de belangstel ling welke is betoond en in het bijzonder de dames van het Tooneel die ook nu, zoo- als voorheen, dit stuk zoo schitterend hadden weergegeven, hopende dat zij onder de bekwame leiding van den regisseur den heer van 't Schip voort mogen gaan tot verhooging van het dilettantentooneel en tot verschaffing van nog vele genoeglijke avonden. Hierna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen en ging men ten slotte allen tevreden naar huis in een blijde stemming voor hetgeen men dezen avond door de werkzame tooneelvereeniging had genoten. Diefstal Bij den manufacturier van V. werden gisterenavond, terwijl het gezin in de huiskamer was, van de toonbank eenige manufacturen weggenomen, 2 pullovers en een vest, enz. Toen v. V. weer in den winkel kwam, was het licht uitgedraaid. De politie stelde dadelijk een onderzoek in, tot nu toe zonder resultaat. Diefstal Ten nadeple van N. R. in den Roversbroekpolder heeft men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag twee in de weide loopende pinken ontvreemd. Voor zoover men kan nagaan, zijn ze per vrachtauto vervoerd. Burgerlijke Stand Geboren: Helena Hen- rica, d. van J. v. Schooten en H. P. v. d. meer Wilhelmus, z. van J. Akkerman en C. J. Booms Elisabeth, d. van G. B. Meij- gaarden en E. Booms Johanna, d. van K. Hoogmeijer en T. v. Gent. Overleden: Helena Henrica v. Schouten, oud 1 dag. Ondertrouwd: M. J. de Groot en P. van Alphen. EDAM PI. Jaargetijde Pastoor J. G. van Kelck hoven Waren wij Zaterdagavond niet in de mogelijkheid den tijd aan te geven van de Plechtige jaargetijde voor Pastoor van Kelck hoven, thans kunnen wij mededeelen, dat deze Donderdagmorgen om kwart voor ach ten zal plaatsvinden. Hulpbrug Waar gemis eener brug door de breuk der Spoorbrug zeer werd gevoeld door het reizend publiek, is thans aan een grodte behoefte voorzien door het bouwen eener tijdelijke hulpbrug, welke van die constructie is, dat de scheepvaart er niet door belemmerd wordt. „Gestam" In de algemeene vergade ring der N. V. Gestam, Kaasexportvereeni ging en Zuivelfabrieken in Noordholland en tevens de oudste in haar genre is besloten het contract van Juli 1916 te ontbinden, waar door de alhier gevestigde zaak door statuten wijziging in eene gewone handelszaak wordt omgezet. E.V.C.-nieuws E.V.C. 2Beverwijk 2 3—0. Meteoor—E.V.C. 1 4—3. E.V.C. 3— Z.F.C. 7 2—1. Teekenschool Tot tijdelijk leeraar in plaats van den heer D. Bakker is aangesteld aan de Teekenschool de heer B. Gorter. Aanrijding; Gister had alhier een aan rijding plaats tusschen een motorrijwiel en 'n Fordvrachtauto, waarbij de bestuurder van het eerste kwam te vallen en het linker been brak. 1 Dr. Batenburg verleende de eerste hulp en I liet toen den getroffene naar het ziekenhuis J vervoeren Tuindersvergadering In café v.d. Berg hield de tuindersvereeniging „De Een dracht" een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer G. Schilder, opende en spreekt er zijn genoegen over uit dat zoo- velen zijn opgekomen. Deze vergadering is volgens spreker noodig, omdat volgens het reglement de periodieke bestuursverkiezing voor 1 Januari moet plaats hebben. Spr. hoopt dat de besprekingen in gematigden toon zullen gevoerd worden en moge leiden tot groei en bloei der vereeniging. De notulen werden onveranderd vastge steld. Door den voorzitter werd een zeer kort voorloopig verslag uitgebracht over 1928. Hieruit stippen wij het volgende aan. Ondanks de slechte uitkomst der teelt van de verschillende producten, werd, dank zij de goede prijzen welke deze opbrachten, bijna zooveel ongezet als in 1927, n..l. pl.m. ƒ115.000. De betalingen hadden een goed verloop zelfs werd nog 300 ontvangen van vroegere vorderingen, zoodat 1928 een gunstig jaar genoemd kan worden. Van de oude schuld werd totaal afgelost 3500, terwijl voor ƒ1400 zakken werden aange schaft. Ook werd nog een partijtje aarbeien- sloffen aangekocht. Zoodat het bezit der vereeniging ook is vooruitgegaan. Een meer uitgebreid verslag zal op de volgende ver gadering worden uitgebracht. Bij de be stuursverkiezing welke nu volgdé, werden de heeren L.P. Heemskerk als bestuurslid en P. Bekkers en H. Granneman als commissa rissen bij acclamatie als zoodanig herkozen. Deze verklaarden allen hun benoeming weer aan te nemen en brachten dank voor het in hen gestelde hernieuwde vertrouwen. De rondvraag bracht niet veel bijzonders op, zoodat de voorzitter onder dank voor ae medewerking, deze zeer geanimeerde ver- fadering sloot op de gebruikelijke wijze. >aarna werd een mooie verloting gehouden. Gevraagd ontslag De heer J. Pennings, gedurende vele jaren lid der Oranje-ver- eeniging, en een zeer ijverig bestuurder, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Geslaagd De leerlingen van den knip cursus der Eerw. Zusters Dominicanessen van de St. Jozefschool alhier, de dames J. Heemskerk, Jb. Broekhof, M. Duindam en A. v. d. Klauw, verwierven allen een diploma als costumière, bij het gehouden examen te Utrecht. Brandje Terwijl de ouders naar de kerk waren hadden de kinderen van het echt paar L. de onvoorzichtigheid de Kerstboom met kaarsjes om te stooten, zoodat de gor- nen vlam vatten, toegeschoten hulp gelukte het de vlammen te blusschen, zoodat erger voorkomen werd. MEDEMBLIK, 29 Dec. R. K. Marktver- eeniging „St. Jozef" Deensche witte kool 2.60—5.10 per 100. Roodekool 3.10-5.50 per 100. Savooie kool 1.703.20 per 100. Uien: Groote gele 4.554.85. Kleine gele 4.10—4.40 per halve H.L. De Regeer in gscommissie voor Emigratie van Landarbeiders naar Frankrijk zal waar schijnlijk In de gelegenheid zijn in de eerste helft der maand April 1929 een tiental land arbeidersgezinnen te plaatsen in Z. W. Frankrijk waar reeds een aantal Neder, landsche gezinnen als deelbouwers zijn ge vestigd. In aanmerking komen gezinnen bij voor keur met volwassen kinderen, die met het geheele landbouwbedrijf (veehouderij en werk op het land) bekend zijn. De gezinnen zullen eerst gedurende ongeveer een half jaar in loondienst werken, teneinde op de hoogte te komen van den landbouw in Frankrijk. Daarna zal gelegenheid bestaan zich als deelbouwer (halfbouwer) te ves tigen. Gegadigden kunnen zich schriftelijk op. geven vóór 15 Januari 1929 bij den secre. taris der commissie, Bezuidenhoutscheweg 97 te 's-Gravenhage. Over den verkoop van de kinderpostze gels is nog weinig te zeggen, maar dit staat wel vast: de verwachting, dat zij dit jaar nu eens algemeen gebruikt zouden worden, Is tot dusverre niet verwezenlijkt. Dat wij weinig brieven met kinderpostzegels ont vangen, daaraan kunnen wij niets doen; wij kunnen er echter wel voor zorgen, dat an deren ze ontvangen van ons! Koopt dan kinderzegels voor uw Nieuw jaarswenschen! Niet zonder bedoeling wor den zij juist in deze maand uitgegeven. Het Amsterdamsche Postzegelcomité zorgt ervoor, dat men ze gemakkelijk kan koopen. Winkelende dames en heeren treffen in de Bijenkorf, bij Gerzon en bij Hirsch studenten aan die hen gaarne van kinderpostzegels en briefkaarten voorzien. Wie geen tijd heeft om te winkelen, komt toch allicht eens in het Hoofdpostkantoor of het geldkantoor. Ten gerieve van menschen, die haast heb ben, staat daar een tentje, evenals in het Postkantoor Zuid, waar men niet, zooals aan de postzegelloketten queue moet ma ken, doch de ervaring van de laatste weken heeft het helaas geleerd! bij ge brek aan drukke klandizie op zijn wenken bediend kan worden. Wij hopen echter, dat in de dagen voor Nieuwjaar althans dit voordeel voor het wachtend publiek tot een minimum gere duceerd zal zijn! Een goed begin, en 't halve werk, Dat is alreeds gedaan, Wie thans dus goed beginnen wil, Die moet naar HOEING gaan. Want HOEING stoomt en verft het best, Al meer dan zestig jaar, En levert alles af als nieuw. Goedkoop, en spoedig klaar! Met de beste wenschen van GED. OUDE GRACHT II SCHOTERWEG 54 Telef. 10873—10382 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal aA. Woensdag geen audiëntie verleenen. HAARLEM, 28 December. Geslaagd de dames M. Geldmaker, Jeanne Visser en mevr. J. Sann-Drukker, alleen Amsterdam; J. F. v. d. Forren, Nijmegen; de heeren J. A. Oskamp, Amsterdam; C. M. M. Constandse, Haarlem; J. de Bakker, Alk maar; J. P. A. Castelein, Leiden; W. Kraak, Den Haag en H. K. de Zwart, Den Haag. HAARLEM, 28 December. Geslaagd voor diploma A: de dames: G. Smits, D. Rou- wens, M. J. A. A. Teriaet-Medden en de heeren J. ter Maat, w.a. Rijniers, J. Rouw- kema en J. Liefhebber. Afgewezen 5 candi daten. Geslaagd voor diploma B, de dames D. Stikkel, S. van den Berg, A. Seppen A. de Geus, M. Schillinger, J. Gloms, A. Mulder, G Middeldorp, E. Vijlbrief en J. Tuinman. Afgewezen 4 candidaten. Vr.: Is serie 2859 No. 12 van den Rotterdam- schen Schouwburg ai uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Zoudt u mij inlichtingen kunnen ge ven, waar in Haarlem een gemengde R. K. Tooneelvereeniging bestaat? Hoe is het adres en de naam van die tooneelvereeni ging? Antw.: Een gemengde R.K. tooneelvereeni ging bestaat niet in Haarlem. Vr.: Is onderstaand lot van den Rotter- damsche Schouwburg, Serie 2520 No. 25 al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. In het gebouw voor Kuisten en Weten schappen te 's-Gravenhage Te 's-Gravenhage had Vrijdagavond in 't gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een feestavond plaats ten bate van het Neder- laudsch Sanatorium voor longlijders te Da vos, van de Nederlandsche Centrale Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose en van het Sanatorium „Oranje-Nassau's oord." Deze feestavond was bedoeld als een der eerste huldebetoogingen aan H. M. de Ko ningin-Moeder, ter gelegenheid van het teit, dat zij gedurende 50 jaar het Nederlander schap bezit en tevens als bewijs van dank baarheid voor hetgeen H. M. de Koningin- Moeder voor het werk der bestrijding van de tuberculose heeft gedaan. Vele autoriteiten vulden de groote zaal. Om kwart over acht betraden de Konin gin, de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses het Gebouw. De Koninklijke familie werd bij het bin nentreden der Hofloge met hoerageroep ver welkomd, waarna de aanwezigen zich van hun zetels verhieven en het Wilhelmus zon gen. Daarna betrad oud-minister dr. De Visser het tooneel, om op verzoek van het dames comité, dat dezen huldigingsavond georga niseerd had, een enkel woord te spreken. Al lereerst richtte dr. De Visser zich daarbij tot de Koninklijke familie, om dank te zeggen voor haar tegenwoordigheid, waardoor aan deze huldiging ter eere van de Koningin- Moeder 'n zoo ongemeenen luister wordt bij gezet. In de dagen en in de maanden, die komen, zal overal in den lande dankbare hulde worden gebracht zoo vervolgde dr. De Visser aan Haar, die zooveel gedaan heeft en geweest is voor Land en Volk. Deze huldiging echter draagt een gansch bijzon der karakter, omdat het een huldiging is door de Haagsche jeugd. Daarom is ook het oog gevallen op een sprookje van Grimm (De Stukgedanste Balschoentjes). Want wat Is het leven voor de jeugd anders dan een sprookje, waarin de liefde een voorname plaats inneemt? Maar achter deze fantas tische liefde ligt in dit geval zeker een reëele liefde, 'n kostbaar erfdeel der vaderen, dat de jeugd in het bloed zit ingegoten. Maar het comité heeft verstaan, dat dan eerst recht in den geest van H. M. de Koningin- Moeder zal gehandeld worden, indien bij deze huldiging in de eerste plaats gedacht wordt aan de lijdende menschheid. Want te midden van de feestelijke dagen zullen aan onze beminde Koningin-Moeder ongetwijfeld de slachtoffers van die bijna ongeneeslijke ziekte, de tuberculose, in de gedachten ko men en daarom is aan dit feest de weldadig heid verbonden. Wij kunnen niet beter han delen in den geest van Haar, te wier eer deze avond is georganiseerd, dan door de welda digheid zoo ruim mogelijk te betrachten. Breke dan een stroom van liefde los voor de lijdenden bij de gedachte, hoe Zij geduren de 50 jaren luisterrijk heeft getoond, wat liefde is. Een langdurig en hartelijk applaus volgde op de rede van dr. De Visser, waarna men staande het Wien Neerlands bloed aanhief. Vervolgens werd de operette opgevoerd, welke zeer veel bijval oogstte. BERLIJN, 29 December. Naar de och tendbladen melden is het Duitsche vracht schip „Crefeld" van de Noord-Duitsche Lloyd in de Chesespeake baai met het passagiers- en vrachtschip „Governor John Line" ln botsing gekomen. Beide schepen werden be schadigd, zonder dat er persoonlijke onge lukken plaats hadden. De „Crefeld" is aan den grond gezet, terwijl het andere schip ter reparatie in het dok van Baltimore werd opgenomen. PARIJS, 29 December. Tengevolge van eeö defect aan den motor moest in de nabij heid van Lyon een Fransch militair vlieg tuig dalen. Het vliegtuig viel te pletter er de bestuurder werd zwaar gewond. PARIJS, 29 December. De Senaat heeft in zijn nachtzitting de geheele begrooting over het dienstjaar 1929 met 273 tegen 11 stemmen goedgekeurd. De inkomsten bedroegen 45 milliard 453 millioen en de uitgaven 45 milliard 391 millioen francs, zoodat er een surplus van 134 millioen francs zou bestaan. Heden middag zal de Senaat beraadslagen over de onvereenigbaarheid van bepaalde daden van koopmanschap met het afge"-"-^"'1— mandaat. Met 21 tegen 7 stemmen heeft gisteren <tt Eerste Kamer het wetsontwerp tot verlen ging van de opschorting van den vaccinatie- dwang aangenomen. Benoemd tot ambassadeur te Bern. Een Havas-telegram uit Parijs, d.d .21 Dec. bevestigt: De heer De Marcilly, gezar' te Den Haag, is benoemd tot ambassadeu: te Bern. Naar wi) van onzen correspondent ver. nemen, worden er van particuliere zijde on derhandelingen gevoerd, om in Egmond- Binnen, onder Rinnegom, een vliegterrei» in te richten. Ook de poes meegenomen. Bij den heer v. S. aan den Sloterweg te Haarlemmermeer zijn 's nachts uit een op het erf achter de woning staan hok eenige konijnen ontvreemd: En passant namen de dieven ook de poes mee, die bij het huis liep en zich blijkbaar gemakkelijk liet vangen. Van dezen diefstal werd aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Personalia Het bestuur van den Boven kerkerpolder heeft in zijn vergadering ge houden op 28 Dec. 1928 benoemd tot secre taris-penningmeester den heer P. J. J. Ver- beme te Hilversum, die reeds sedert het overlijden van den vorigen secretaris-pen ningmeester, den heer A. P. Verbeme te Uithoorn tijdelijk deze functie had waarge-ldag 28 Febr. vertrek van Napels; Woens- nomen. dag 13 Maart aankomst te Nieuwediep. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal het vol gend jaar een oefeningsrels maken naar het Westelijk deel van de Middellandsche Zee. Hiervoor is het volgende reisplan vast gesteld: Maandag 7 Jan. vertrek van Nieuwediep; Donderdag 17 Jan. aankomst te Tunis; Woensdag 23 Jan. vertrek van Tunis; Dins dag 29 Jan. aankomst te Palermo; Woens dag 6 Febr. aankomst te Port Mahon; Vrij dag 15 Febr. vertrek van Port Mahon; Vrij dag 22 Febr. aankomst te Napels; Donder - BORCULO, 29 December. In den afge- loopen nacht heeft wederom een dijkdoor braak bij de Bolksbeek in de omgeving van Nettelhorst, dezelfde plaats waar onlangs ook een doorbraak geschiedde, plaats gehad. Om het doorgeslagen vak te dichten, was een ringdijk gelegd, doch deze was nu niet bij machte weerstand te bieden tegen den hoogen waterdruk. Een streek van circa 500 H.A., die juist eenige weken van water was bevrijd, loopt nu weer onder water. De toe stand is echter niet zorgwekkend. De heer L. Volkerz, tuinbouwconsulent voor de bloembollenstreek, kondigde in de laatst gehouden algemeene vergadering van Bloembollencultuur te Haarlem aan, een machine, die in staat zou zijn den grond 3 meter diep om te werken. De nuttige breedte was 0.35 M. Zij werd voortbewogen door een tractor. Overwogen wordt om deze machine door toepassing van den rupsketting, zooals in den oorlog de tanks werden voortbewogen, ook geschikt te maken voor het te werk stellen op lossen grond. De machine is in Duitschland in gebruik; er zijn er reeds vijftig van gefabriceerd. In dien deze machine ook op lossen grond kan werken, kan deze een belangrijke rol spelen bij het losmaken van den ondergrond, en op sommige tuinen, waar het met handkracht onmogelijk is, den grond boven te halen, door middel van deze machine de betere grondlagen aan de oppervlakte brengen. BODEGRAVEN, 31 December. Aanvoer 96 wagens, 3998 stuks. 1ste soort met rijksm. 5559 2e soort met rijksmerk ƒ5152; zonder rijksmerk ƒ48—52. Handel matig. PURMEREND, 28 Dec. „Afslagvereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken." Witlof 36; Bloemkool 3.406-00; Roode Kool 1.90—13.50; Witte kool 1-10—6 30; Savoye kool 1.003.80 per 100; Boerenkool 0.20—0.45 per 10 K.G.; Andijvie 040—2.80; Selderij 4.307.80; Rapen 5 206-80 per 100; Wortelen 0.40—0 65 per 25 K.G.; Uien 580— 7.40; Uien Drielingen 78.30 per 25 K.G.; Prei 3.109.90 per 100 bos; Winter jan 780— 25 50; Reinette, goud 30—54; Brabantsche Bellefleur 21—32 per K-G. Te Rotterdam is de bekende Amsterdam sche kwartjesvinder, de 50-jarige J. K. in een café door een agent van politie gearres teerd en naar het bureau overgebracht, om dat hij zich had beziggehouden met het be ruchte „een twee, drie klaveraas," waardoor hij een café-bezoeker 10 gulden had weten! afhandig te maken. Voor engros bij.' fa. C. H. S. Hsilker Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2