Het Verleden in het Heden I Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49 dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 2 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG NO.J7045 Het Kerstfeest in de Eeuwen De Amsterdamsche haven in 1928 Historische tentoonstelling over de Jesuieten te Amsterdam De Gij'sbrecht en Kloris en Roosje Op Oudejaarsavond Tusschen twee electrische treinen „gekraakt" Aangeteekende stukken aan huis Autobus rijdt door gesloten spoorboom Een ongeluk dat buitenge woon goed afliep Uit de R.K. Staatsparty Voornaamste Nieuws Scheepsramp Belangrijke diefstal met braak te Heemstede Diocesane vereeniging het Wit-Gele Kruis 0 I J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlen. Teleioon No. 13866 (drie lijnen) postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaa' 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. AD VERTENT IEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet/ Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, f* Alle abonne's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflftfl Levenslange geneete ongeschiktheid tot werken door fJC!) Dij een ongeval met fÓi,fl blJ verlies van een hand, f jOJr witsvineav f5Q.* been" ^T^arm0 f 40."anderen6 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeertagen: 1 JUUU.~ verlies van belde armen, beide beenen of belde oogen; li D(J.~ doodelyken afloop; lZ<JU."een voet of een oog; 11AJ. duim of wijsvinger, A au. «en ot arm, anderen vinger. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Van een document dat geen do cument was Het verschil tus- schen de Oostersche en de Wes- tersche Kerk Waarom 25 December? De mysteriespelen en hun gevolgen Onze kribbe Onze kennis van de kerstviering in de vroegste eeuwen der Kerk is niet bepaald grondig te noemen. Van de kerstgebruiken weten wü zoo goed als heelemaal niets af. Een schoon verhaal wordt ons aan de hand gedaan door een document dat eer. oogenblik sensatie verwekte: een oogenblik doordat de vervalsching er bovenop lag en 't betreffende stuk spoedig gedateerd was or het einde van de negende, misschien zelfs het begin van de tiend'e eeuw, terwijl hei pretendeerde een zeshonderd jaren ouder te zijn. Het schrijft de introductie van he' Kerstfeest toe aan Paus Julius II (337352). die in briefwisseling zou geweest zijn me Cyrfflus van Jeruzalem (348336) en van dezen den raad zou ontvangen hebben de boeken der Joden, welke Titus, die Jerusa lem in het jaar 70 verwoestte, naar Rome had gebracht, te doorzoeken en daarin de geboorte van Christus uit te vinden. De Paus zou dat dadelijk gedaan hebben en in de papieren van den H. Jozef geconstateerd hebben, dat de verschijning van den engel aan Zacharias, waarvan de H. Schrift spreekt, plaats vond op Grooten Verzoendag en wel op 23 September, waardoor het niet moeie- lijk was om na te rekenen dat Maria Bood schap op 25 Maart en Christus' Geboorte op 25 December viel. Zooals men ziet, een verhaal dat pakt. maar de knapste koppen der wetenschap wisten aan te toonen dat het document van onnauwkeurigheid en fabeltjes wemelde, en men wist zelfs na te vorschen dat het geschreven werd door Johannes van Nicea Intusschen weet men dat er in het jaar 243 te Rome vart eenige kerkelijke kerstr viering nog niets bekend was. Daarentegen is het niet onwaarschijnlijk dat het feest kort na 350 regelmatig werd gevierd. Nog steeds echter onderscheidde men in die da gen niet de feesten, die wij als twee ver schillende kennen, van Kerstmis en var. Driekoningen. In de Westersche Kerk, met uitzondering van Gallië (Frankrijk) en Span je, vierde men het feest op 25 December In de Oostersche Kerk daarentegen alsook in Gallië en Spanje, maar met uitzondering waarschijnlijk van Afrika, op 6 Januari. Pas tegen 500 begonnen de Westersche en- de Oostersche Kerk langzaam aan beide leesten te vieren. Hoe merkwaardig het ook klinken moge, tot heden duidt alles er op dat de datum van 25 December niet steunt op eenige tra ditie dat Christus dien dag zou geboren zijn. Ofschoon men een zekere mondelinge overlevering niet geheel heeft buiten ge sloten, zoekt men de verklaring van dien datum in een andere richting. Het allereerst heeft men gedacht aan 'n Christelijke voortleving van het Joodsche feest der Tabernakelen en vooral aan de eveneens Israëlitische Herdenking van de Stichting des Tempels. Deze gedachte heeft men al spoedig moeten laten varen om zich te werpen op hetgeen wel een beetje als spitsvondigheid aandoet, namelijk dat de Kerk de herdenking van Christus' Geboorte op 25 December zou hebben bepaald als te genhanger van eenig heidenseh feest, waar van zij haar onderhoorigen wilde afhouden Ditmaal liet men zijn blikken het eerst vallen op de beruchte Saturnalia der Ro meinen. Die begonnen echter op 17 Decem ber, duurden precies een week en behoorden dus op 25 December al lang weer tot het verleden. Veel steviger staat de bewering dat wij in de bepaling van de herdenking van Christus' Geboorte op 25 December een gekerstend heidenseh gebruik hebben te zien zooals er in de folklore der heele christe lijke wereld duizenden, voorbeelden waren en tot op den huidigen dag zijn aan te wij zen. In de eerste eeuw werd uit het Oosten in Rome de beruchte Mitras-dienst ingevoerd, die grooten opgang maakte en heel de twee de eeuw een ongekenüen bloei beleefde Deze zonne-afgoderij beleefde haar triomfen op 25 December, op den dag, die Natalis Invicti. de Geboorte van den Overwonnene werd ge noemd, en zeer algemeen gevierd. Als we nu als bekend mogen veronderstel len, dat het geheel in de l'jn der Kerk ligt, om zich aan te passen aan plaatselijke ge steldheden, zoolang deze haar leer geen ge weld aandoen, als we de Kerkvaders aan houdend Christus als de „nieuwe", de „-wa re" zon „van rechtvaardigheid" enz. hooren betitelen, dan men zal het toegeven iS er werkelijk wel wat voor te zeggen dat de Kerk aan een ten deele verlept feest ter eere van de zon, nieuwe diepte, nieuwe be- teekenis probeerde te geven zoowel om haar geloovigen nauwer in de banden van haar leer te sluiten als om de ongeïoovigen aan te trekken door een nieuwe zon tot middelpunt te stellen. Deze stelling wordt nog eenigszins versterkt, doordat de datum van 25 December zooals we boven zei den het eerst in de Westersche Keris voor het feest van Christus' Geboorte werd vastgesteld, en, meer bepaald, zeer waar schijnlijk het allereerst in Rome. Dit alles echter berust op stellingen waarvan de meesten eerder veronderstel lingen dan onomstootelijkheden zullen blij ken. °ver de Middeleeuwen zijn we dadelijk stukken beter geïnformeerd. En wanneer we if11 ,aan Kerstmis denken, komen we vanzelf direct <je mysteriespelen die veel latei" wel naar het marktplein verhuisden, maar aanvankelijk met de kinderlijke devo tie van d'en tijd binnen de muren der Kerk worden gegeven. Van die IBysteHespelen sja n 7K niet te laag aan! aanvankelijk waren ze wel een kleine kerkelijke plechtigheid die pas later in grooteren omvang buiten de Kerk verscheen, maar intusschen is er wat wij „tooneel" noemen uit8egroeid! van de mysteriespelen zijn er heel wat voor ons bewaard gebleven, deels in beschrijving deels In tekst. Een der eersten die we kennen en die officium pastorum. de dienst der herders, werd betiteld, speelde jaarlijks af in Noord-Frankrijk, meer bepaald 'in Rou- aan. Vóór de eerste H. Mis, direct na het Te Deum, schreden daar vijf herders, waarvoor vijf kanunniken dienst deden, het priester koor binnen, waar ze tegemoet werden ge treden door een klein jongetje dat de boodschap van den engel: „Vreest niet, want ik verkondig u een groote vreugde!" reciteerde. Direct daarop zong een kinder koor, dat de engelenschaar verbeeldde en een plaats had in de gewelven der Kerk. 'net Gloria in Excelsis. De „herders" kruisten intusschen processie-gewijze het priesterkoor en knielden voor de kribbe die achter het altaar was opgericht. Daar wer den ze opgewacht door twee geestelijken in dalmatiek, die de beide vroedvrouwen Sa- lome en Zelomi vertegenwoordigden, wier hulp de H. Jozef, volgens de Apocriefen. voor Maria zou hebben ingeroepen, die de „herders" ondervroegen naar het doel van hun komst; waarop dezen de belofte van den engel herhaalden. Er werd dan een gordijn weggeschoven waar achter Maria en haar Kindje verborgen waren (of hier wer kelijk een vrouw met een kind optrad, zegt het OrdinariumRothomagense dat de beschrijving van het O f f 1 c I u m Pastorum bevat, niet: het is echter zeer waarschijnlijk). De herders knielden dan in aanbidding neer en verlieten ver volgens onder Halleluja-gezang het pries terkoor. waarna de H. Mis begon. Hetzelfde Ordinarium geeft nog de beschrijving van een ander mysteriespel, dat meer een „profetische" basis heeft. Hier treden figuren op als Mozes, Aaron, Amos, Isaias, Jeremias, Balaam, de H. Elisabeth, de H. Johannes de Dooper, de oude .Simeon, de Romeinsche dichter Virgilius. Nabucho- donozor, de Sibille, die in den nacht van Christus' geboorte aan keizer Augustus zou hebben geopenbaard, dat een vorst, mach tiger dan hij, in een stal geboren was, en wier beeltenis tot voor kort een plaatsje vond in Rome's allergroots.' 4 kribbe, die van S. Maria in Ara Coeli; enz. Het geheel droeg den naam van Festum Asinorum. het Feest der Ezels, naar den langoor, waarop Balaam ten tooneele verscheen. Van het Italiaansche stadje Sienna we ten we dat het een zelfde feestelijkheid ken de. Hier had de plechtigheid na de H. Mis plaats. Het feest was uitgebreider dan het hier boven beschrevene. De tijdgenoot-be richtgever schijnt onder andere gezien te hebben, dat heel de geboorte „gebeurde". De herders die door een engel van buiten naar binnen werden gehaaid, voerden tot slot r-iistieke dansen uit. Een menigte hon den, geiten en schapen verzorgden de cou leur locale. Maarde misbruiken stelden als aan zooveel, ook aan deze vrome plechtigheden een natuurlijke grens. Vooral Duitschland maakte het in dit opzicht meer dan bont. In Franken was het in de zestiende eeuw gebruikelijk een kind op het altaar te zet ten; en terwijl opgeschoten jongens en meisjes daar in wilden dans omheen zwier den, zong het volk fir vroolijk op les. Om denze.lfden tijd was het in Stralsund nog erger. Daar begaven zich jongens als vrouwen gekleed naar de kerk. Anderen, als herders uitgedasebt, sleepten aan tou wen allerlei gedierte mee. als honden, scha pen, geiten enz. Met dje beesten liepen ze door de kerk te wandelen, zoolang ze geen plaats op den grond zochten om wat te eten en te drinken. Weer anderen brachten varkensblazen vol erwten mee, welke aan stokken bevestigd waren en waarmee ze op de grafzerken mikten, terwij! er intusschen gedanst, gezongen en bovenal lawaai werd gemaakt. Inderdaad dit is te veel om af te schui ven op den breeden rug van den „eenvoud" der middeneeuwen. En ofschoon hier niet bepaald de „maksie" wangebruiken zijn aan gehaald. traden de kerkelijke en soms zelfs de wereldlijke autoriteiten krachtig op, zoo als vroeger door Innocentius III in 1210, door het Concilie van Trier in 1227 door de Synode van Utrecht in 1293 en dror koning Alfons X van Castilië omstreeks 1260, reeds opgetreden was tegen be paalde uitwassen van de mysteriespelen: niet tegen de mysteriespelen zelve, die zich overigens niet tot Kerstmis bepaalden. Waar de misbruiken nog niet zoo hevig waren, dat zij tot een uitroeien met wortel en tak noodzaakten, poogde de geestelijkheid ze over te planten naar het marktplein, waar ze. als gezegd, groeiden tot wat wü „tooneel" noemen. Waar geen misbruiken waren ingeslopen of geen te groote uitwassen woekerden, ble ven ze voortbestaan. Zoo in de Kathedraal van Valladolid, in Spanje, tot minder dan hon derd jaar terug. De St Paulskerk op Piazza Colonna, in het hartje van Rome, aan schouwde nog in de zeventiende eeuw de opvoering van een mysteriespel. Elders, zoo- als in Gascon je by voorbeeld en op Sicilië, sleten de uitgroeisels langzaam af en keer den (je mysteriespelen in de kerken terug, waar zü werden gevierd tot op den huidigen dag. Daarentegen zag de pastoor van St. Malo zich reeds zeshonderd jaren geleden door het kapittel van Boireaux beboet, om dat hü een mysteriespel in zijn kerk had laten opvoeren. Over het algemeen echter viert men thans het kerkelijk feest van Christus' geboorte zonder profane bijvoegsels. Van het myste riespel re^t ons bijna niets meer dan wat optochten en liedjes, die hier en daar in het volksgebruik bleven hangen. Hierop uitgezonderd natuurlijk de kribbe die niet z°° heel stellig te beschouwen is als een gekristalliseerd mysteriespel als zij op het eerste gezicht misschien wel lükt. J. H. In het jaar 1928 zijn in totaal in de Am sterdamsche haven binnengekomen 3870 schepen, met een totalen inhoud van 26.024.475 bruto kubieken meter, tegen 3318 schepen met 21.977.676 kubieken meter in 1927. Het laatste schip, dat in 1928 de Amster damsche haven binnenkwam en het getal 3870 volmaakte, was het Zweedsche stoomschip „Emily" dat op Oudejaars avond te ongeveer tien uur binnenkwam. In verband met de sluiting van de oude Zaaierskerk op de Keizersgracht en opening der nieuwe kerk op de Rozengracht, zal een historische tentoonstelling worden gehouden in het oude kerkgebouw op de Keizersgracht. Deze tentoonstelling zal een beeld geven over het leven en werken van Paters Jezuïeten in Amsterdam. Met de leiding van deze tentoonstelling is belast de heer J. B. Janus, regent van de stichting „Museum Amstelkring", met mede werking van een uitvoerend comité, samen gesteld uit: de Zeereerwaarde pater H. A. van Ruth 8.J., pastoor der parochie H. Igna tius, eere-voorzitter; en de heeren P. Schooneberg, secretaris; J. N. Jungst, pen ningmeester; C. J. M. van Lingen; Joh. van Steyn en J. Strommel als commissarissen. De opening van de tentoonstelling zal plaats hebben op Zondag 13 Januari a s„ des middags om 3 uur. Wellicht zijn er onder degenen, die met het werk der Eerw. Paters Jezuïeten sympa- thiseeren, nog personen in het bezit van documenten of gegevens betreffende de ker ken en instellingen der Eerw. Paters Jezuïe ten te Amsterdam. Beleefd wordt verzocht deze tijdelijk ter beschikking te willen stellen van de te houden tentoonstelling en te zen den aan de pastorie Rozengracht. De inzendingen worden na sluiting der tentoonstelling weder aan de eigenaars terug gezonden. Der gewoonte getrouw was op Nieuwjaars dag een groote schare Amsterdammers opge komen ter bywoning van de Gijsbrechtopvoe- ring in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Bezetting en decors waren grootendeels ge lijk aan die van de laatste jaren. Alleen werd de Badelochpartij thans gespeeld, voor het eerst, door mevr. Chrispljn—Mulder. In Klorifc en Roosje gaf de heer Hunscbe als Thomasvaer terstond de vereischte vroolij'.. heid, toen hij onder 't zingen van „Hop, hop, hop. Olympiade" ten tooneele verscheen. De wensch stond voor een groot gedeelte in het teeken van de Olympiade 1928. Toen ter eere van de Ned. Kampioenen de Oranje-Blanje Bleuvlag werd geheschen en het Wilhelmus weerklonk, verhieven de aanwezigen zich van hunne zetels en zongen uit volle borst het volkslied mede. Daarna brachten Thomas vaer en Pieternel (Mevr. Chrisp'in-Mulder) nog ter sprake o.a. het Rijnkanaal, de Mui- dertol, de postvluchten Indie-Holland en de Novemberstormen. Van de c oodcn werden herdacht prof. Lorentz. mevr. v. d. Hofst en Hubert Laroche. Van de levenden werd prof. Treub niet vergeten. De eigenlijke wenschen golden in de eerste plaats het Koninklijk Gezin met een speciaal woord voor de Koningin-Moeder. Burgemees ter de Vlugt werd na zijn Indlë-reis volledig herstel toegewenscht. De waarnemende bur gemeester, weth. ter Haar, kreeg goede wen schen, evenals de heer Ketelaar, weth. voor Kunstzaken. Hierna had onder vroolijk ge zang en dans het bruiloftsmaal van Kloris en Roosje plaats. Op Oudejaarsavond werd b(j de politie te Amsterdam kennis gegeven door iemand die langs de Hobbemakade was gekomen, dat hy er een plons had gehoord. Door politie en brandweer werd daarop ge dregd. Tegen middernacht werd door de politie het lijk opgehaald van een man. Het is door den G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd. Een auto-ongeluk, zooals dit gistermiddag om half drie te Voorburg plaats had, zal zeker wel tot de groote zeldzaamheden be- hooren, meent het „Nieuws van den Dag." Ter hoogte van de Koningin Wilhelmina- laan hoek Parkweg is een Buick-auto H. 1240, bestuurd door den heer S. uit Rotter dam. in aanraking gekomen met een elec- trischen trein, komende uit Den Haag en met een electrischen trein uit de richting Voorburg, waardoor de auto geheel en al tusschen de beide treinen bekneld geraakte en vrijwel totaal werd verpletterd. Van alle kanten werd hulp geboden en reeds binnen enkele minuten was de auto Van den Eerste Hulpdienst ter plaatse, die echter niet behoefde te helpen. Den heer S„ diens echtgenoote, hun zesjarig zoontje en een vriend had men inmiddels namelyk door hetgeen nog van de kap was overge bleven, uit hun benarde positie kunnen ver lossen. Wat niemand had kunnen denken, bleek inderdaad het geval te zijn. Alle in zittenden waren er namelijk met den schrik en vrijwel ongedeerd afgekomen. Zij konden zich te voet naar de woning van dr. Oortgüzen begeven, die slechts enkele kleine ontvellingen constateerde. Het mag wel een groot wonder worden ge noemd, dat bij dit ongeluk geen menschen- levens te betreuren zün. Met groote moeite slaagde men er voorts In, de overblijfselen van den auto tusschen de beide treinen vandaan te halen. Bijna geen spüker of bout was op zyn plaats ge bleven. Ook de twee treinen waren ernstig beschadigd, doch zij konden de reis voort zetten. De proef uitgesteld tot 16 Februari :us. Naar de „Courant" verneemt, wordt de aangekondigde proefneming met de bezor ging van aangeteekende stukken aan huis in de postale provinciale afdeelingen Dord recht en Maastricht en in de stad Utrecht, in verband met de te treffen voorbereidin gen waartoe in het begin van het volgend jaar door de vele extra-werkzaamheden wei nig gelegenheid bestaat, uitgesteld tot 16 Fe bruari as. Oudejaarsnacht, omstreeks 1 uur, bracht de chauffeur C. J. v. E„ uit Beverwijk, de autobus van den ondernemer H. v. D. te Santpoort naar de garage. In de bus bevon den zich geen passagiers. Door tot nog toe onverklaarbare redenen is de autobus met een tamelijke vaart tegen den gesloten spoorboom van den overweg in den Ryksstraatweg by Beverwijk gereden op 't oogenblik dat van twee kanten een trein in aantocht was. De overwegwaehter kon een trein, door het onveilig stellen van het signaal, tot stil stand brengen, terwyl een andere spoorweg beambte, die daar in de nabijheid woont den van tegenovergestelde zyde komenden trein met een roode lantaarn tegemoet ging en dezen zóó tot stilstand bracht. De autobus was terechtgekomen tegen de z.g. „kruk", dit is de standaard waar de boom op draait. De kruk was afgebroken terwyl het een eind van den boom in het wachthuisje was gedrukt. De chauffeur was tengevolge van den schrik buiten kennis geraakt. Dr. Lijnkamp, uit Beverwük, die inmiddels ontboden was constateerde, dat de chauffeur niet gewond was, zoodat hij met een autobus van den heer M. naar zyn woning in Beverwijk kon wor den overgebracht. In verband met zijn toestand kon de chauf-! feur nog niet verhoord worden. I Intusschen is dit ongeval buitengewoon gelukkig afgeloopen. 1 De villa van de familie van B. V., waar Maandagmorgen, terwijl de bewoners op reis waren, werd ingebroken en een groote hoeveelheid zilver gestolen. 31 personen verdronken. TOKIO, 2 Januari Naby Hokkaido is sen Japansch stoomschip gezonken. De be manning, bestaande uit 31 koppen, is ver- Stonken. De oorzaak van de scheepsramp is snbekend. De daders op heeterdaad betrapt Toen Maandagmorgen mej. L. in de villa van den heer v. B. V., aan de Van Merien- laan te Heemstede, kwam, om de planten te verzogen, omdat de familie v. B. V. eenige dagen afwezig was, vluchtten twee personen aan de achterzüde het huis uit. Daar mej. L. tot de ontdekking kwam. dat verschillende laden van kasten en buffet openstonden, stelde zü de politie onmid- dellyk telefonisch hiermede in kennis. Toen da politie ter plaatse kwam, vernam zy, dat die personen waren weggevlucht in de rich ting Bennebroek. Op den Heerenweg ter hoogte van Groe. nendssl werden zy door de politie aange houden. Het bleek, dat men van de woning van heer v. B. V.. aan de Van Merlelaan alhier, aan de achterzijde een glasruit van de tuin deuren had verbroken. In de eetkamer en den salon waren verschillende kasten en la den dóorzccht. Bij de vlucht had een der daders een lepel verloren, welke werd te- ruggevonden. Daar gezien was. dat zij aanvankelijk het houtgewas van het grotstuk waren inge vlucht en zy by hun aanhouding geen bij zondere voorwerpen bij zich hadden, heeft de politie dat houtgewas afgezocht en vond zü onder boombladeren verborgen een groote party' tafelzilver. De familie v. B. V„ die te Hilversum lo geerde we d gewaarschuwd, en toen mevr. v. B. V. naar hier kwam om dat zjjver te herkennen, kon worden vastgesteld, dat dat zilver uit haar woning was verdwenen. De daders worden heden ter beschikking van de justitie gesteld. Beide personen zyn uit Haarlem afkom stig. NADERE MEDEDEELNGEN. Een tweetal bekenden van de politie( in brekers, die ondanks hun 17- en 24-jarigen leeftijd reeds een zekere reputatie bü de politie in Haarlem. Heemstede, Bloemendaal en verdere omstreken genieten, liep te wan delen nab j de van Merlenlaan. Het weer was nu nie t bepaald zacht, d'och juist daar door voelden de heeren er wel iets voor, de handen uit de mouwen te steken. Zy zagen de villa van de familie y. B. V. en bemerk en nat de gordünen waren neergelaten en dat het huis verlaten was. Waarschijnlyk zouden de bewoners dus uit de stad zyn. Even een kleine beraadslaging en 't twee tal toog op onderzoek. Verschillende laden en kasten werden doorzocht, het eene stuk zil ver na het andere verdween in de zakken van de beide inbrekers. Toen zü d'oor Mej. E. verrast werden, na men zü ijlings de vlucht in de richting Ben nebroek. Mej. E. was echter zoo onthutst, dat zü geen signalement van de belde ke rels kon geven, zy had alleen gezien, dat zij petten droegen. Even later waarschuwde zij de politie, die spoedig ter plaatse was. Een brigadier met een agent reden in de richting Bennebroek; plotseling zagen zy de beide verdachten loopen. Deze hadden waarschijn- lük een auto willen doen stoppen, met de vraag of ze een eindje mee mochten rijden. Fortuna was echter niet met hen. zoodat ze al vrij spoedig in de armen van. de politie liepen. Zü hadden de gestolen voorwerpen ver stopt, zoodat het directe bewüs niet on- middellük geleverd kon worden. Schoorvoe tend gingen zy met de politiemannen mede, beiden ontkenden zü iets van de inbraak af te weten. Zij zyn naar het politiebureau te Heem stede gebracht, alwaar een hunner al vrij spoedig door de mand vlei. Per motor zyn ze hedenmorgen naar Haarlem vervoerd, alwaar ze door de Jus titie nader zullen worden gehoord. De familie v. B. V., die telefonisch ver zocht was over te komen, is gisteren weer vertrokken, na te hebben vastgesteld, wat door de inbrekers was gestolen. In de Kieskringen Leiden, Fries land, Dordrecht, Groningen. De R.K. Kiesvereeniging te Sassenheim heeft de volgende circulaire verzonden: Het is bekend, dat de besturen der gecom bineerde R. K. Rijkskieskringen Lelden, Dor drecht. Friesland en Groningen zün overeen gekomen, de aan deze combinatie toegekende drie zetels toe te wijzen als volgt: den Kwaliteitszetel voor „Staatsfinanciën" aan de kringen Friesland en Groningen; den Kwaliteitszetel voor „Arbeidszaken en 't Arbeidsvraagstuk" aan den kring Dor drecht; den Vrye Zetel aan den kring Leiden. Door Friesland-Groningen is bereids de heer A. C. A van Vuuren. aftredend kamer lid, als candidaat aangewezen voor den ge noemden zetel „Staatsfinanciën". Door het kringbestuur Dordrecht was aan vankelijk voor den haar toegekenden kwali teitszetel Arbeidszaken aangewezen het aftre dend kamerlid, de heer C. J. Kuiper, die in middels echter voor dezen kieskring heeft be dankt. Thans heeft het bestuur van dezen kring Dordrecht besloten geen nieuw advies voor dezen zetel te geven en de aanwijzing aan de kiezers over te laten. De R. K Kiesvereeniging te Sassenheim, in zeer druk bezochte jaarvergadering by een op £7 December 1928, besloot met algemeene stemmen, als candidaten aan te wijzen en met den meesten aandrang aan te bevelen: voor Friesland-Groningen voor den zetel staatsfinanciën", den heer A. C. A. van Vuuren, aftredend lid der Tweede Kamer; voor den kring Dordrecht, voor den zetel „Arbeidszaken en het Arbeidsvraagstuk" den heer A. J. Loerakker, aftredend lid der Tweede Kamer, voor den kieskring Leiden voor den Vrijen zetel den heer J. P. Gouverneur. Burge meester van Sassenheim, voorzitter van den R. K. Rüksldeskring Leiden. Waar de heer Gouverneur, door zijne groote krachtige werkzaamheid op velerlei terrein, in de bloembollenstreek en daar buiten de sympathie verworven heeft van de verschil lende groepen der samenleving, daar mag deze candidaat in 't byzonder warm worden aanbevolen. Een vrjje zetel voor den heer Guit Naar wy vernemen, wordt in breeden kring sterk geyverd. om den heer L. F. Guit uit Dén Kaag een vrijen zetel te bezorgen. Men acht het daartoe noodig en zal aan dit voornemen ook uitvoering geven, den heer Guit in eiken Rijkskieskring, behalve in Overysel voor den vrijen zetel candidaat te stellen. Dat men den heer Guit niet candideeren zal in Overysel vindt zijn oorzaak hierin, dat men hierdoor mee bevorderen wil de candidatuur Engels, waarvan men. gelijk wy Zaterdag reeds berichtten, de candideering wil bevorderen in alle kieskringen waarvoor twee vrije zetels zijn aangewezen. Dat men bij het candidaatstellen van den heer Guit tevens de benoeming van den heer Engels bevordert en het voor den heer Aal- brrse in Overysel op deze wiize vrij wat ge- makkelüker maakt dan sommigen in dien Rijkskieskring jegens den oud-minister zich voorgenomen hebben te doen, zal velen sym pathiek stemmen. De heer Guit heeft zich, naar wij voorts vernamen, bereid verklaard een candidatuur voor den vrüen zetel in eiken rijkskieskring, behalve in Overijsel. te aanvaarden. i>c „uatavier 1" aangevaren. Duitsch stoomschip gezonken. Ken Op het departement van financiën is ingesteld eene commissie tot onderzoek van de vraag welke moeilijkheden zich voor doen bij de exploitatie van met financieelen steun gebouwde woningen. Pokken-epidemie uitgebroken in Baros (N. O.-Indië). De Amsterdamsche haven in 1928. In de vergadering der Kamer van Koop. handel en Fabrieken voor Amsterdam, heeft heeft de voorzitter, de heer Heldring, een rede uitgesproken, waarin hij een beschou wing hield over de economische toestanden in 1928. Poincaré blijft aan. President Doumergue verleent bij gelegen heid van Nieuwjaar gratie aan militaire en burgerlijke veroordeelden. De Britsche leden der d^kundige commis sie benoemd. Gasvergiftiging te Duisburg. Vijf slacht offers. tn den Oudejaarsnacht werden te Berï(Jn 238 personen gearresteerd. Auto-ongeluk te Oostende. Auto met 18 voetbal-supporters te water. Twee dooden. Een voorstel van Sovjet-Rusland aan Po len ter teekening van een speciaal protocol in verband met het Kellogg-pact. Japansch stoomschip bij Hokkaido ge zonken; 31 personen omgekomen. De diocesane vereeniging het wit.Gele Kruis belegt Maandag 14 Januari a.s. een buitengewone algemeene vergadering, waarop vóór iedere afdeeling uit het dio cees Haarlem twee afgevaardigden tegen woordig zullen zyn. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent zal deze vergadering bywonen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEÏ Lichtv op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.29. Hoogste barometerstand 775.3 te Karlstadt. Laagste barometerstand 746.5 te Jan- mayen. Verwachting: Krachtige tot matigen,meest noordoostelyke wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vriespunt. De deuren waardoor de inbrekers bü de familie van B. V. zijn binnengekomen. Een ruit werd uitgesneden, waardoor zij de deuren konden openen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1