Gemengd Nieuws vooe de hu met x - f/ kerknieuws. DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - WOENSDAG 2 JANUARI 1929 BLADZIJDE 2 £en middel tegen de Bloederziekte Stagnatie bij het station D.P. Onder den trein De politie doet een inval Een beer in een auto Vaders en zonen Tunnels voor schoolkinderen In een beerput gestikt Te water Een meisje vermoord, Gestikt Het 15.000ste schip Bloedvergiftiging De Batavia I aangevaren Scheepsongeluk Rijwieldiefstallen te Amersfoort Een rumoerige oudejaars nacht De verdwenen postzak Botsing tusschen vracht auto's Botsing tusschen vracht auto's Auto tegen een spoorwagen Auto over den kop Landaanwinning aan den Dollard Man pleegd moordaanslag op zijn echtgenoote Verdwijnende tollen SOCIAAL LEVEN Uit de Textielnijverheid Het conflict op het Amsterdamsche Abattoir Een H. wijding met speciale Dispensatie Brievenbusjes aan auto bussen Moord en inbraak Noodlottige val De valsche entree-biljetten Ze wisten niet, wat ze deden Buiten woedde een felle sneeuwstorm en heftige windstooten joegen de fyne sneeuw Tegenover de bloederziekte, de afschuwe lijke kwaal, waarvan Ernst Zahn in zijn be kenden roman Die Frauen von Tenna zoo ontroerend verhaalt, staat de wetenschap tot nog toe machteloos. Haar oorzaak ligt in het duister, haar bestrijding komt in hoofdzaak hierop neer, dat de geneesheer naast de uiterste pogingen om den wegsiepelenden bloedstroom tegen te houden, al het mogelijke doet om door voeding en rust den patiënt op kracht te houden, te voorkomen, dat hij aan uitputting ten gronde gaat. Dat moge ten slotte gelukken, niettemin blijft de bloeder- zieke voortdurend aan doodsgevaar blootge steld. Een schram of prik doet zijn bloed op nieuw onstelpbaar vloeien, een buil ontaardt tot een ge-weel, een kneuzing van een ge wricht maakt hem tot invalide en het ge beurt slechts zelden, dat een bloederzieke tot een volwassen man opgroeit. Vóór dien tijd heeft de dood hem weggerukt. In het jongste nummer van Die Umschau doet echter dr. Erwin Schrader, assistent aan de orthopedische kliniek der universiteit te Heidelberg, eenige mededeelingen omtrent een middel, dat met goed gevolg is gebruikt om een patiënt van zijn hoogst gevaarlijke kwaal te genezen. Het is wel zeer te betreu ren. dat dit middel. „Nateina" geheeten, een geheim middel is. Het is van Spaansche her komst, wordt vervaardigd door het laborato rium Llopis te Madrid en dr. Schrader weet er enkel van mee te deelen, dat 't vermoede lijk bevat de vitaminen A. B, C en D, fosfor- zure kalk en melksuiker, terwijl het wordt ingenomen met een versterkend middel, „Natel" gedoopt omtrent welks samenstelling hij niets weet. Nu was sinds 1923 in zijn kliniek een 19- jarige jongen in behandeling, die als lijder aan de bloederziekte reeds sinds zijn vierde jaar onder dokters handen was. De jonge man leea in het bijzonder aan onderhuidsche bloeduitstortingen in de gewrichten, welke tevens klinische behandeling noodig maak ten. Toen hij in Juli j.l. in de kliniek vertoefde, had hij het ongeluk bij het eten de kroon van een zijner kiezen te breken. Het tand- vleesch werd daardoor gewond en het gevolg was zulk een hevige bloeding, die drie we ken aanhield, dat men het ergste vreesde. Gelukkig werd hij gered en vermoedelijk uit overweging: baat het niet, het schaadt ook niet,diende dr. Schrader hetm daarop het geheim middel Nateina toe. „Het gevolg," schrijft hij in Die Umschau, „overtrof alle verwachtingen. Niet alleen ver dwenen binnen korten tijd de verschijnselen der ziekte (gewrichtsbloedingen enz.) en kwa men niet terug, doch in een tijdvak van vier weken nam hij 21 pond aan gewicht toe, ter wijl het bloedonderzoek aanwees dat het bloed volkomen normale stollingsverschijnse len vertoonde. Daardoor aangemoedigd be sloten we de afgebroken kies, die een bron van gevaar voor hem kon worden, te verwij deren. De operatie verliep niet glad, door het afbreken van een wortel ontstond een bloe ding, die een paar dagen met tusschenpoo- zen aanhield, doch na een tweed» operatie had het genezingsproces een even normaal verloop als bij een gewoon mensch." Dr. Schrader trekt daaruit de slotsom, dat Nateina de hoop doet herleven, dat de bloe derziekte met goed gevolg bestreden zal kun nen worden. Immers tot nog toe heeft geen bloederzieke het overleefd, dat hem een tand werd getrokken. Het zou inderdaad een wel daad zijn, indien die verwachting werd ver wezenlijkt. Door een defecten wissel Maandagmiddag Is de trein die 12.22 van het station D. P. in de richting Maassluis vertrok op het emplacement ongeveer 100 meter achter den tunnel van den Beukels- dijk, doordat een wissel defect was, blijven staan en heeft de rails daar ter plaatse ver bogen. Hierdoor konden de treinen naar en van Delft niet binnen komen. De trein, die 12.31 uit Amsterdam moest arriveeren kwam pas bij eenen binnen, de trein die om 12.32 uit Rotterdam naar Amsterdam moest vertrek ken, ging pas over eenen het station uit en moest zeer langzaam rijden. Alle binnenko mende en uitgaande treinen hadden tot half drie gemiddeld elk een half uur vertraging, ook de Pullman trein. Op den overdrukken oudejaarsmiddag be- teekende dat voor zeer velen een onaange naam oponthoud, op het station D. P. was het overdruk, de trein die om een uur naar Amsterdam vertrok was begrijpelijkerwijs meer dan vol. Gelukkig was het verkeer na half drie weer normaal. De courantenven ter Veis, die te Enschede door den sneltrein uit Amsterdam werd ge grepen, is in het ziekenhuis aan de gevol gen overleden. Zegt men. In de bewuste rijwielzaak had de jaarlyk- sche rijwielwisseling van de politie plaats gehadDe agenten waren in drommen op hun karretjes komen aanpeddelen en waren weer op fonkelnieuwe fietsen verdwenen. Hoe men politiehonden aan het werk ge zien heeft blijft een raadsel, waarvan ook de rijwielhandelaar de oplossing niet wist. Mis schien een aantal al te nieuwsgierige straat honden, dat op een rijtje snuffelend toege keken heeft? 't Is mogelijk! In een van de buitenwijken van Rotterdam kwam uit een van de dorpen in de buurt een man met een bruinen beer aan een ketting. De beer kon keurig dansen en de Jeugd vermaakte er zich mee. Maar toen kwam er een agent, die in zulke gevallen meestal toestemming tot zulk een openbare vermakelijkheid mag verleenen. De agent moest de politieverordening handhaven en vroeg den berenleider, of hij toestemming van het college van B. en W. had. De man had dat niet en wist zelfs niet, dat hij zoo iets moest hebben. In elk geval zou hij zijn voorstellingen staken. Hij moest eigenlijk naar Amsterdam, maar hoe kon hij zonder vergunning het dier naar de vrachtboot krij gen? Wandelen mocht niet. De agent wist raad en bestelde, voor rekening van den lei der, 'n luxe-auto. Bruintje werd in den auto geladen, maar nauwelijks begon de auto te rijden, of het dier werd zóó wild, dat de chauffeur weigerde zijn zonderlingen passa gier verder te brengen. Ook de berenleider moest er niets meer van hebben. Men heeft daarop een vrachtauto laten komen. Deze bleek meer naar den zin van den beer te zijn en zonder ongelukken is men bij de boot ge komen. De „Maasbode" schrijft volgend luimig stukje: In de goede stad Bergen op Zoom ver schijnt een blad, dat ,,De Avondster" heet. In weerwil van dezen poëtischen naam ge- looven wij niet, dat het onder de schrijvers en dichters veel gelezen wordt. Mocht het blad in die kringen toch eenige verspreiding genieten, dan zal dezer dagen een niet ge ringe sensatie zijn teweeggebracht door het volgende bericht: „De bekende bekeerling en schrijver, de heer P. van der Meer de Walcheren, is heden Zaterdag in de kloosterkerk der E.E. Paters Benedictijnen te Oosterhout tot priester ge wijd". Onze collega zal zich In deze dagen wel met andere dingen beziggehouden hebben, dan met de studie van de provinciale pers. Maar mocht dit bericht hem onder de oogen zijn gekomen, dan zal hij zich hebben afge vraagd, of het nu nóóit genoeg is. Hij heeft voor de Benedictijnen alles gedaan wat mo gelijk was. Hij heeft onvermoeibaar over hen gesproken en geschreven, hij is oblaat ge worden, hij heeftzijn zoon aan de orde afgestaan, die, jong ingetreden, thans reeds priester gewijd mocht worden. Hij heeft kortom alles gedaan, wat hem als echtgenoot en vader gegeven was te doen. Maar zijn ge- loofsgenooten rusten niet, vooraleer zij hem althans op papier, grondig en volkomen heb ben ingelijfd. In Highland Park, een voorstad van Detroit, zijn tunnels aangelegd om school kinderen het bereiken van de school, wan neer zij daartoe drukke verkeersstraten moeten oversteken, te vergemakkelijken. Bij wijze van proef zijn twee dergelijke tunnels aangelegd onder de Cortlandstraat en onder de Pelgrimstraat. De eerste heeft een hoogte in den dag van 2.13 M., de nadere een hoogte van 2.03 M., bij een breedte van 1.83 M. Men is voornemens, nog meer dergelijke tunnels te maken, daar zij voor de kinderen een veiligen weg vor men voor het bereiken van de school. On getwijfeld zullen, behalve in Detroit, ook elders dergelijke maatregelen moeten worden genomen. ..'«.fW „Kijk 's, mammie! Die locomotief heeft zeker 'n vrije middag vond de vrouw met een schotwonde in de borst, badende in haar bloed. Hij waarschuwde de politie en geeste die gevlucht was. lijken en achtervolgde daarna den dader, Kapelaan Mommers diende de vrouw het H. Oliesel toe, terwijl dr. Mettrop genees kundige hulp verleende en de vrouw naar het ziekenhuis liet overbrengen. De buurman slaagde er in, den dader, een sterken 60-jarigen man, op den Kuipertjes- wal te grijpen en in bedwang te houden, tot de politie hem arresteerde. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Na de scène van gisteravond had hij de revolver gekocht. De toestand der vrouw is ernstig. Zaterdagavond is in 't gehucht Einig- hausen, ten Westen van Sittard, de 3JL- jarigs mejuffrouw Stevens, vermoedelijk door de duisternis misleid, op het erf in een beerput geraakt en gestikt. De ongelukkige heeft zich nog willen redden, door den rand vast te houden, doch spoedig waren haar de krachten ontnomen en zonk zij langzaam in den put. De Amsterdamsche politie heeft gister ochtend opgehaald uit het water bij het Ma mixplantsoen, het lijk van een 53-jarige hofjesbewoonster. Gistermiddag geraakte een 26-jarige vrouw in een vijver van het Vondelpark, zy kon worden gered. Heden heeft de politie gearresteerd en aan- I de justitie overgeleverd een man uit Oost zijn achttienjarig buurmeisje met een burg (Z.), die bekend heeft op 15 Dec. scheermes de keel te hebben afgesneden, delaar F. van Beurden voor de derde maal getrouwd. Het huwelijk was niet gelukkig en herhaaldelijk kwam ér ruzie voor en meermalen heeft de man zich uitgelaten, dat hij daaraan een einde zou maken. Een terreinknecht der Amsterdamsche Gemeentelijke Vuilverbranding is bij hét los- steken van s'htels, in een der daarvoor be stemde kokers gevallen en in de losse sintels gestikt. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. In den Nieuwen Waterweg aangekomen De Nieuwe Waterweg heeft nog net op den laatsten dag van het jaar het 15.000ste schip kunnen boeken. Het was het Zweedsche stoomschip „Fe. licia". Het vorig jaar kwam het 15.000ste schip aanmerkelijk vroeger in het jaar. De weduwe H. te Leiden, krabde dezer dagen een puistje op haar gelaat open. Zondag is zij, tengevolge van bloedver giftiging, overleden. Dezer dagen bereikte ons van verschil lende zijden het alarmeerende bericht, aldus het Vaderland dat in de Parklaan te 's-Hage bij een rijwielhandelaar naast de R. K. Kerk door de politie een inval was gedaan. En tot onze schande moesten we bekennen er niets van af te weten. „Ja," zei een der opbellers, „dat moest u toch weten, t Is vlak naast u gebeurd." „Heeft u het dan gezien?" was onze tele fonische vraag. „Maar natuurlijk! Er waren heel wat agen ten en zelfs politiehonden aan het werk." En de vriendelijke opbeller wist nog het één en ander te vertellen en kwam ten slotte tot de conclusie, dat „die rijwielzaak minstens een broeinest van misdaad moest zijn!" Natuurlijk togen we dadelijk op onderzoek uit. We vonden de rijwielzaak naast de kerk. Er was niets bijzonders te zien. De eigenaar kwam ons lachend tegemoet. Dat vonden we al vreemd. Zoo iets doet men toch niet, wanneer de politie een inval heeft gedaan. We begonnen aarzelend: „Ja, ziet u, en..." het verhaal van een inval volgde uiterst voor zichtig. We hadden verwacht, dat de rijwiel handelaar ons een heel relaas zou doen over het schandalige optreden van agenten, over de terreur der politiewat na afloop van invallen steeds de gewoonte pleegt te zün. Maar wat bleek? Den eigenaar trof in het geheel geen blaam. Geen politie-lnval, geen sensatie, geen koovWat was er dan ge beurd' Een Dnitsrh schip gezonken Volgens een ontvangen Lloyd's-telegram, is het Nederjandsch stoomschip „Batavier I" nabij Brunsbuttelkoog in aanvaring ge weest met het Buitsche stoomschip „Harald", hetwelk gezonken is. De „Batavier I" is met schade naar Ham burg teruggekeerd. De bemanning van „Harald", die met de „Batavier I" In aanvaring ls geweest is ge red. Het Nederl. stoomschip „Hontestroom" aan den grond gezet Het van Amsterdam komende Nederland- sche stoomschip „Hontestroom" is in de Theems, na een aanvaring nabij Crayford- ness, met schade aan stuurboordzijde en mid scheeps aan den grond gezet. Te Amersfoort wercl op aanwijzing van een burger, een 9-jarig jongmenseh van gegoede familie aangehouden, die bezig was een nieuwe fiets te verkoopen. Het bleek, dat dit ventje deze fiets had gestolen. Tevens kwam aan het licht, dat een 12-tal fietsen door dit jongmenseh was meegenomen, waarvan er een achttal op' I diverse plaatsen werd teruggevonden. Wanneer verkoop niet lukte, werd de fiets maar ergens neergezet en werd weer een exemplaar weggenomen. Deze handelingen werden gepleegd om aan geld te komen voor een reisje en om „vrienden" te tracteeren. Het mysterie van geregeld verdwijnen van rijwielen is ondertusschen opgelost. In November 1925 werd dit feit her dacht bij het 60-jarig jubileum van mr. Jordens als zoodanig, toen van officieels zijde uit de stad en uit kringen der rech terlijke macht den toen nog zoo krassen en levenslustigen grijsaard hulde werd ge bracht. Mr. Jordens was jarenlang te Deventer kantonrechter-plaatsvervanger en van 1897 af deken der orde van advocaten in het arrondissement Zutphen. Hij behoorde tot de oprichters der Gel- dersch-Overijsselsche Stoomtram Maat schappij, van welke maatschappij hij ook het commissariaat vervulde. Door zijn rechtspractijk kwam mr. Jor dens tot medewerking aan verschillende stichtingen geboren uit nalatenschappen. Zoo was hij bestuurder van het De Weerd- gesticht en van het Jordensgesticht De venter -en van het weeshuis der Berghorst- stichting te Apeldoorn. De verdiensten van den overledene zijn door de regeering erkend door zijn benoe ming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. terrein Feijenoord, zijn thans weer op berechting dezer zaak voor de rechtbank. De politie neemt aan, dat de verkoop van deze valsche biljetten niet meer zal voor komen. Men meldt ons: Te Katendrecht zijn in den Oudejaars nacht een tweetal ruzies met het mes be slecht. in zyn café in de Deliusstraat is de 35-jarige caféhouder L. K. aangevallen dooi den havenarbeider J. K., die hem met een dolkmes een steek in de rechterzijde toe bracht. K. moest in het ziekenhuis worden opgenomen: de dader is in arrest gesteld. Verder is ruzie ontstaan tusschen eenige per sonen, die den avond „genoegelijk" hadden doorgebracht. De 28-jarige havenarbeider H, G. heeft twist gekregen met den koopman T. W. L. in de Kokerstraat. Hij heeft den man wonden toegebracht in de hartstreek en aan den rechterarm wélke echter niet van emstigen aard waren. Na verbonden te zijn kon L. huiswaarts keeren. G. is in beworing gesteld en het mes werd in beslag genomen. De pogingen van de Nederlandsche Post administratie om de geadresseerden van de stukken uit den vermisten postzak zoo spoe dig mogelijk voor het verlies schadeloos te stellen, zijn, dank zij de vlugge medewer king van de Indisbhe administratie en van verschillende afzenders voor een deel met succes bekroond. Dezer dagen wordt reeds aan verscheidene geadresseerden de schadevergoeding uitge keerd. Voor het hotel „Jan Tabak'" aan den Rijks straatweg tusschen Naarden en Bussum, is een vrachtauto, komende uit de richting Bussum, in ernstige botsing gekomen met een vrachtauto uit de tegenovergestelde richting Beide wagens werden nagenoeg vernield. Een der chauffeurs kon tijdig van zijn plaats springen, terwijl de ander zwaar gewond ge noemd hotel werd binnengedragen.. Volgens hec onderzoek der politie treeft de laatste de schuld van het ongeval. Voor het hotel „Jan Tabak" aan den Rijksstraatweg tusschen Naarden en Bus sum is Maandagmiddag een vrachtauto, komends uit de richting Bussum, in ern. stige botsing gekomen met een vrachtauto uit de tegenovergestelde richting. Beide wagens werden nagenoeg vernield. Eén der chauffeurs kon tijdig van. zijn plaats .springen, terwijl de ander zwaar ge wond genoemd hotel werd binnengedragen. Volgens het onderzoek der politie treft den laatste de schuld van het ongeval. In de afgeloopen nacht is op de empla- j cementen van de Haagsche spoorwegen aan de Leeghwaterstraat een auto op een spoorwegwagen gereden. Daar de spoor wagens niet verlicht zijn heeft de chauffeur den wagen niet opgemerkt. Tengevolge van de botsing raakte de chauffeur zijn stuur kwijt en reed tegen een muur. Hy bekwam een hersenschudding en enkele schaafwonden, zoodat opneming in het ziekenhuis noodzakeiyk was. Maandagmiddag is op den Amsteldijk, even voorbij Trompenburg, een kleine auto, waar schijnlijk als gevolg van een defect aan dc stuurinrichting, over den kop geslagen. De bestuurder en zijn zoontje, die in den wagen zaten, hadden lichte wonden. De auto was zwaar beschadigd. Ongeveer van de nieuwe sluis van den Carel Coenraadpolder af naar den dijk van den Johannes Kerkbovenpolder, dus in de richting naar het landpunt Reide, wor den rijsdammen geplaatst, om de aanslib bing te bevorderen. Soortgelijke rijsdammen ziet men ook op Duitsch gebied in den Dollard, en in den Eems. Gewichtenwerker tot zyn vrouw: „Oogen dicht en je hand ophoue, Selien je raait nooit wat ik voor je verjaardag meege bracht heb." Het slachtoffer zwaar gewond Sedert eenigen tijd was de groetenhan- delaar F. van Beurden te 's-Hertogen- bosch voor dederde maal getrouwd. Het huwelijk was niet gelukkig en herhaaldelijk kwam er ruzie voor en meermalen heeft de man zich uitgelaten, dat hij daaraan een einde zou maken. Gisteravond schynt hij op zijn vrouw met een bijl een mislukten aanslag gepleegd te hebben. Heden in den voormiddag herhaalde hij dien in zyn woning op den Vugterdyk met een revolver. Een buurman, die het huis binnensnelde, In den nacht van Maandag op Dinsdag, zijn twee tollen op den weg van Loosdrecht naar Hilversum opgeruimd. De eene bevond zich in de kom van Oud- Loosdrecht, de ander op de grens van de provincies Utrecht en Noord-Holland. Slaking te Deventer opgeheven De sedert maanden durende staking by de mechanische tapytwevery van H. J. Peters te Deventer is opgeheven door een schikking tusschen den R. K. Bond van Werkgevers in de textielnijverheid en den Modernen Tex- tielarbeidersbond „De Eendracht." Een gToep afgevaardigden van den Bond van Varkensgrossiers en kooplieden heeft in een conferentie met den heer J. G. A. Rae- ser, directeur van het Abattoir, verzocht, om een commissie in te stellen en die commissie te belasten met het onderzoek naar een nieu we pijnlooze methode van merken. Aan wethouder Walrave Boissevain is te dien einde een telegram gezonden. Een ter mijn van twee maanden is bedongen, gedu rende welken tijd de aanvoer van varkens gewoon doorgaat. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft in de Bisschoppelijke kapel het H. Priesterschap toegediend aan den Weieerw. heer A. Han sen. De Weieerw. heer Hansen was, naar de .,'s-Hert. Crt." meldt, vóór het ontvangen van het H. Subdiaconaat ziek geworden: die ziekte duurde ongeveer vier jaren. De dok toren constateerden, dat het eene been tot aan de knie moest worden afgezet. Z.Eerw. gebruikt nu een kunstbeen. Zondag heeft Z.Eerw. zyn eerste H. Mis opgedragen in de kerk van St. Maria en Brigida te Geldrop. Aan den Weieerw. heer Hansen is speciaal verlof verleend zittend de H. Mis op te dragen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Posterijen althans voorloopig afwij zend beschikt op een verzoek van belang hebbenden, om brievenbusjes aan autobus sen te doen aanbrengen op de trajecten AlkmaarLemmer en AlkmaarDen Hel der. Deze afwyziging geschiedde uit economi sche en andere overwegingen, o. m. ondoel matige rij tijden. De Rotterdamsche politie zet het on derzoek in de geruchtmakende zaak van den moord op den heer Lans, steeds met klacht voort. Gisterochtend heeft de rivierpolitie ge dregd in het Ververschingskanaa: bij de Groot.Hertoginnelaan, in de omgeving van de woning van den procuratie-houder, die eenige weken geleden gearesteerd is. Ook vroeger is reeds op dezelfde plaats gedregd. Over het resultaat wenschte de politie geen inlichtingen te geven. Maandagavond is de 10-jarige J. Grauw- meyer, uit de Roemer Visscherstraat, te Rotterdam, in de ouderiyke woning, by het spelen op den zolder, door een misstap van de trap gevallen. De jongen was onmiddellijk dood. De aangehoudenen, verdacht betrokken te zyn by het vervaardigen en uitgeven van valsche entreebiljetten voor het voetbal- vrije vosten gesteld, in afwachting van de V-V zy (met haar man naar buiten gegaan om er een paar dagen te kampeeren): „Zeg, George, hoe komt die ouwe klare in de mand?" George: „O vrouwtje ik ik dacht zoo bij mezelf, dat 't wel makkelyk was; als ie leeg is, hebben we een goeie kandelaar om 's avonds de kaars In te steken Een Kerstvertelling uit den tijd der Kerkvervolging in Ierland door C. Raybould Het turfvuur in den open haard was uitge brand; er was niets meer te zien dan een hoop gloeiende asch. Maar Tliady Kane be kommerde er zich niet het minst om. Hij leunde in de ouderwetsche breede venster bank en luisterde angstig naar ieder geluid, dat opsteeg uit den diepen nacht Waarom kwam Father Pat toch niet te- rug?.-■ telkens hoog opDe weg was lang en zeer moeilijk te begaan voor den ouden manAls hem maar geen ongeluk over komen is De onrust schonk hem geen oogenblik kalmen vrede. Het was in die verschrikkelyke dagen, nu reeds meer dan 100 jaar geleden, toen de strafwet als een vreeselyke nachtmerrie op Ierland drukte. Geknechtgebroken lag het volk daar neerRuwe soldatentroepen doortrokken het land. Op het hoofd van een priester was dezelfde premie gesteld als op den kop van een wolf. En in den laatsten tyd waren de priesterjagers bijzonder actief geweest.... God! Kad niet juist vandaag hem nog iemand verteld, dat Sam Young, de hoofd man der Yeomanry, op de markt in de stad gepocht had, dat hij zich spoedig met zijn gezellen op jacht zou begeven? Thady Kane begon te sidderen. Hij had Father Pat zoo innig lief. Hij hield zooveel van den ouden priester, dien hij reeds eenige maanden verborgen had gehouden in een kelder van zijn een zame pachthoeve. Och, dat was toch zoo'n goede man! Zijn hart brandde van liefde, hy kende geen offers! Altijd zou hy hulp verleenen, wanneer de armen die noodig haddenVandaag was een kleine jongen gekomen, die hem met angst in de oogen gebeden had om toch naar zijn lieve ster vende moeder te komenDadelijk was Fa ther Pat gereed en welgemoed was hij met den knaap meegegaan door den hevigen sneeuwstorm. En nu was het reeds over elvenwaarom kwam hij toch niet terug? Beneden bij den schaapherder, by Doherty, wachtten de menschen reeds op de Kerst mis, die te middernacht zou plaats hebben. Men had de arme hut gekozen, omdat zij aan den rand van het bosch stond en men dus in geval van nood een veiligen terug weg had. Boven op den zolder onder het strooien dak lagen de Misgewaden al ge reed. Langzaam kroop de tyd vooruit. Traag volgde de eene minuut na de andere... De slaap dreigde hem te overmeesteren, want hij had den heelen dag gewerkt. Hy waagde het niet licht aan te steken, hy durfde niet eens volgens oud gebruik een Kerstkaars in de vensternis te plaatsen, want hy wilde in 't geheel geen argwaan wekken. Van tyd tot tyd. wanneer de maan een lichtstraal over het landschap zond, blies hij met zyn warmen adem op de ijsbloemen, die dik op de ruiten zaten en hem elk uitzicht benamen. Toen hij weer zoo eens buiten keek, zag hij tot zyne onuitsprekende verlichting een donkere gestalte, die langs den achterkant op het huls toesloop. Toen hy de deur open de stond daar echter niet Father Pat, maar Doherty, de schaapherder. „Wat is er? Weet ge iets van den priester? Wat is er met hem gebeurd? Vertel op! 'k Heb slecht nieuws. De Yeomen zyn hem op het spoor. Men zegt, dat de hoofdman ge zworen heeft dat hij met Kerstmis zijn onge duldige mannen een paar geschoren priester- hoofden zal verschaffen als schadeloosstelling voor het geld dat maar steeds uitblijft. God helpe ons en ons arm land in deze verschrik kelijke tijden!Ilc heb de buren, die bij ons wachten, naar huis gestuurd en nu wi- ik met mijn vrouw naar onze ouders gaan.. Zy is zoo bang, dat zij het bij ons niet langer kan uithouden." Tandenknarsend hief Thady Kane de ge balde vuist omhoog. God in den piemel Hoe lang zal dit zoo nog duren? Dat zelfs een heilige nacht als deze door zooveel gru welen wordt ontheiligdhebt gij dan geen medeiyden met uw volkgeen medelijden met. den onschuldigsten van allen, met Uwen trouwen dienaar? Redt hem, o Heer, uit de handen van deze misdadigersvan deze goddeloozen „Amen!" antwoordde de herder en hy keer de zich om, om heen te gaan. Tranen rolden over zyn verweerd gezicht. Hy mompelde en kele afgebroken zinnen in zichzelven. Ach soggarth aroon (lieve priester), gy waart altijd de goedheid zelfnooit waart gy hard voor den zondaarMa- vrone! Mavrone! Dat juist gijgyzoo zwak en zoo oudals een hond ter dood gebracht moet wordenWat helpt het, al beminnen wij u uit heel ons hart, als wij u toch niet kunnen redden? Zoo uitten de beide mannen, ieder op zyn manier, him toorn want zy hielden veel van den ouden priester. Lantaarn keerde Thadv naar zijn vensternis terugbleef kijken en. luisterenmaakte zich booswond zich op, hy morde tegen God en de menschen hij vervloekte de onderdrukkers van zijn volkZyn snelle, heete ademhaling deed de ysbloemen op de ruiten smeltende druppels liepen naar benedenPlotseling sprong Thady op en liep naar buiten Niets dan duisternisPlotseling dringen ruwe kreten in Thady's oorLuid ge schreeuw en gejoel!De soldaten komen... Het krijschend lawaai kwam steeds dichter bijDe roode schijn der fakkels scheen reeds over den weg en gleed door het venster naar binnen. Wat voor bult zouden de solda ten toch wel behaald hebben, dat zU op dit uur nog juichend over den weg trokken? Thady sloot de deur en bukte zich onder het venster om den stoet goed te kunnen zien. Zingend, schreeuwend, krijschend, kwamen zij met rookende fakkels en zwaaiende lan taarns langs den landweg. Twee soldaten, wier ruw geluld al 't andere lawaai trachtta te overtreffen trokken een kar. Hortend en stootend, hotsend, stommelend, botste het over den oneffen weg. Puntige steenen, ver raderlijk verborgen onder het dunne sneeuw kleed, dreigden iedr oogenblik het lichte voertuig omver te werpen en zyn last in de sneeuw te slingeren. Het was een zwarte ge stalte, die daar ineengedoken op de kar ge worpen lag. Een stille, zwarte gestalte, die noch op de beleedigingen welke de soldaten neersuisden, scheen te letten. Toen de stoet voorby het huisje van den herder kwam, stiet de kar op een byzonder grooten steen en viel byna omver, hem toewierpen, noch op de vreeselijke zweepslagen, welke van tyd tot tyd op hem Vloekend bleven de soldaten staanMet hun ruwe vuisten sleurden zy de hulpelooze zwarte gestalte omhoogen ftonden ze slordig met een touw vastMet wellustige tevredenheid lieten ze nog eenmaal het licht der lantaarns op het bleeke vallen en trokken toen verder in de richting der stad. Op dit oogenblik herkende Thady Kane duidelijk op de kar het bleeke. bebloede ge laat van Father Pat. Bulten zichzelven van ontzetting, zakte de arme man kreunend In elkaar. Toen hy weer tot zichzelven kwam, begon in het Oosten reeds de dageraad te scheme ren en toen de zon haar eerste licht in de kamer strooide, keerde de herder juist met zijne vrouw naar huis terug. Nog half versuft richtte Thady zich van den grond opals gebrokenontzettend moeLangzamer hand keerde de herinnering terug aan wat hij doorleefdeZijn trouw h»rt kon dat allerergste nog maar steeds niet gelooven. Misschien was alles slechts een booze droom geweestMaar daar stond de herder voor hem, totaal verslagen en versuft! „Zij hebben hem gevangen genomen, toen hij de weide wilde overstekenEen gemak- kelyke vangst!Toen hebben ze hem met de zweep gegeeseldop een kar gesmeten en hem zóó mishandeld, dat hy onder hunne handen gestorven is nog voor ze hier aas het kruispunt gekomen waren." Thady zei niets. Hij kon nog niet spre kenGeen aroom dusharde werkeiyk- heidDat bebloede gezicht daarbuiten in den schijn der toortsendat was züc vriend geweest. „Ik zal hun niet vervloeken, Father Pat Ik heb het begrepenUwe ziel heeft of hare vlucht naar den hemel nog hier gerust om voor hen te biddenVergeving straaidi uit uwe oogenOm Uwentwille bid lk ook: „Vader vergeef het hun, want zy weten niei wat zy doen."'' In het Oosten brak in gouden licht eer nieuwe dag aanKerstmis met zyn Biydt Boodschap van vrede aan allen, die var goeden wil zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6