HETONTWERP-KAN TOT WIJZIGING DER GEMEENTEWET c Op 9 Januari terug naar Nederland Tetegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN O DONDERDAG 3 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17046 AANGIFTE A10F.T. OP STRAFFE VAN VEPIJES VAN AL» F PFCHTEN. GFSCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER FN TWINTIG ÏJRFN NA HET ONGEVAL. Een Zeppelin-tocht rond de wereld Plannen van dr, Eckener TO Een derde Seminarie in het bisdom Haarlem Een studiehuis voor de Philosophen De Zuidpooltocht van commander Byrd Van het altaar gevallen Een particulier vliegtuig neergestort Gedeputeerde Staten Slachtoffer van den onbewaakten overweg Een auto nabij Borculo door den trein gegrepen; de chauffeur gedood Uit de R.K. Staatspartij Voornaamste Nieuws Autobotsing te Batavia Veertien personen ernstig gewond Hevige stormvloed aan de Japansche kust Dr. J. F. M. Sterck, 70 jaar Ernstig scheepsongeval Richard Tauber naar Nederland? De Schneider-cup De f inancieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten De zakelijke belasting op het bedrijf J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De schaakmatch Euwe Bogoljubow Een vervalsching BUREAUX: NASSAULAAN 49 .FT'Teleüuon No. 13866 (drie lijnen) mh Postrekening No. 5970. ^LONNEMENTEN: voor Haarlem en genischappen: per week 25 ct.; per vartaai 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regev% VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel- Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den teksl 60 ct. per regel, ff Alle abonne'B op dit blad zyn ingevolgd verzeKermgsvoorwaaraen tegen ongevallen verzekerd voor een verzeKermgsvoorwaaraen Ojf) j"|71 -uvensiange geneeie ong&sciuKClieidtót werken door nn r» oy een ongeval met Q. O der volgende uitkeeringen: 1 ouUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U.~ doodelijken afloop; i bilü. bij vernes van een band, flOC D1J verlies van een f£f\ by 'n breuk van l in bij verlies v, een oog; 1 IA 3.' duim of wijsvinger; 1 o(J.~ been of arm; 1 IJ."anderen vinger. een een voet of Onze Gemeentewet valt zoo stilaan te vergelijken met een oude tante; sinds een paar jaar is zij immers het laatste vierendeel van haar eeuwbestaan ingetreden. Maar het is een oude tante, die er zijn mag; wanneer ze haar eerbiedwaardigen mond opent, dan krijgt men weliswaar heel wat goude kronen en geplombeerde kiezen te zien, maar overigens heeft zij zich prach tig geconserveerd. Het wetgevend talent van Thorbecke wordt in onze dagen zeer spaar zaam aangetroffen! In haar jeugd heeft ze betere dagen ge kend, ze reed met koetsier en palfrenier, had het niet te druk en haar conversatie liep langs bontjassen en hooge hoeden. Daarom moet men haar te meer bewonderen, nu zij het op haar ouden dag zoo volhandig heeft gekregen, nu zti vaak een zuur bestaan heeft, nu de tijd, waarin alles eere-ambt was, voor bij is en zij zich niettemin, ondanks haar jaren, toch zoo voortreffelijk houdt. Bij Kon. Boodschap van 21 November j.l. is bij de Tweede Kamer weer eens een wets ontwerp ingediend tot wijziging van die oude Gemeentewet, n.l. het ontwerp-Kan. Kort tevoren was ingetrokken een wets- outwerp-Ruys de Beerenbrouck, waarvan nimmer een Voorloopig Verslag is versche nen, al werd het ook in de afdeelingen be handeld. Het ontwerp-Ruys was voor een niet onbelangrijk deel gebaseerd op het rap port van de Staatscommissie-Oppenheim, ingesteld bij K. B. van 6 December 1918 en belast met de voorbereiding van de herzie ning der Gemeentewet. In hoeverre de invoering van het ontwerp- Kan in dit stadium der politiek practische beteekenis heeft, zal de tijd moeten leeren. Zeker is, dat deze spaarzaam is toegemeten. Nog enkele maanden en de Tweede Kamer gaat uiteen, hare leden gaan zich dan aan de verkiezingen „wijden". Zal er in dien tus- schentüd nog gelegenheid bestaan, het ont werp-Kan in openbare behandeling te bren gen? Wij wagen het ernstig te betwijfelen. Immers, het ontwerp-Kan is niet het eenige ontwerp, dat op behandeling wacht. Minister de Geer hoopt zijn wet, regelende de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, er nog door te halen; Minister Slotemaker de Bruine zou het zich ongetwij feld tot eene eere rekenen, zijn wijziging van de Ziektewet nog in veilige haven te brengen enzoo is er nog wel meer. Maar al zou dit ministerie het ontwerp niet meer in het Staatsblad brengen, dan blijft het ontwerp-Kan toch zijn waarde voor een eventueel volgend ministerie behouden. Minister Kan is blijkbaar van oordeel ge weest, dat de schuit van Minister Ruys wel licht gezonken is, omdat ze te zwaar geladen was met allerlei belangrijke principieele vraagstukken, waaromtrent uiteraard nogal verschil van meening bestaat. Hij heeft daarom al die zwaarwichtige kwesties overboord gegooid en alleen een aantal meer technische wijzigingen inge diend, gedeeltelijk van zijn vroegeren depar tementschef overgenomen. Daarbij stelt hij min of meer belangrijke wijzigingen voor op het punt van samenwer king tusschen gemeenten en van grenswijzi ging. Voor we, in een volgend artikel, het ont werp-Kan nader gaan bezien, werpen we nog een laatsten afscheidsgroet aan het ontwerp- Ruys, waarbij we als een daad van piëteit en tevens van aanknooping aan ons onderwerp, nog even den voornaamsten inhoud daarvan willen memoreeren. In de eerste plaats maakte Minister Ruys een verschil tusschen gemeenten beneden en boven de 40.000 zielen, waarbij hij met oog op de toenemende taak der gemeentelijke organen, speciale maatregelen van vereen- voudigenden aard en van verplaatsing van bevoegdheden voor die grootere gemeenten mogelijk maakte. Met die maatregelen van vereenvoudiging en verplaatsing van bevoegdheden wierp Minister Kan ook tevens het verschil tus schen de gemeenten onderling overboord. Tot de belangrijke zaken uit het ontwerp- Ruys, welke we in het nieuwe ontwerp mis sen, behooren o.a. de volgende; Minister Ruys vond, dat de gemeenteraden overladen waren met werkzaamheden en dat ook B. en W. hiervan den ongewenschten weerslag ondervonden. Nu wilde hij aan de regelende en wetgevende bevoegdheid van de gemeenteraden niet tornen, maar behalve deze bevoegdheid bezitten de Raden ook be langrijke bestuursfuncties. Deze bestuurs functies nu wilde het vorige ontwerp over brengen naar B. en W. Dit zou echter niet kunnen geschieden tegen den zin van den Raad, want di: Ooilege zou daartoe zelfstan dig moeten besluiten. Minister Ruy; achtte intusschen ook de colleges van B o) W. overladen met werk zaamheden en oat zou nog erger worden, wanneer nu een gedeelte van 's Raads be- stuursfunctiëu aan hen werd overgedragen. Om ieraan tegemoet te komen, werd voor ges iu dat de Burgemeester en B. en W. onder eigen verantwoordelijkheid en behou dens beroep, een gedeelte van hun uitvoe- r r)< taak en van de werkzaamheden, ver- b f' i aan de uitvoering der rijkswetten, a bepaalde (hoofd) ambtenaren zouden kunnA. overdragen. Ook kreeg het College van B. en W. de bevoegdheid om zich bij de behandeling van zaken in den Raad door ambtenaren te doen bijstaan. Ook de Burgemeester had het volgens Minister Ruys te druk en daarom kreeg deze de bevoegdheid om een gedeelte zijner taak de uitvoering van rijkswetten betreffende, aan de ambtenaren over te dragen. Daardoor zou hij meer de handen vrij krijgen voor zijn aandeel in de eigenlijke huishouding der gemeente. De Burgemeester en B. en W. kregen verder de bevoegdheid, de uitvoering der besluiten, resp. van B. en W. en den Raad, aan de ambtenaren over te dragen. Verder wilde Minister Ruys de bepalingen ten aanzien van den gemeente-ontvanger uit de gemeentewet schrappen. De ontvanger zou niet anders worden dan de kasbeheerder, maar naast hem zouden verschillende andere beheerders komen, misschien van belangrij ker kassen. Het financieel beheer zou geheel komen bij B. en W.; de Raad zou daarvoor regelen stellen, welke de goedkeuring van Ged. Staten behoeven. Verder werden bepaüngen voorgesteld, welke ten doel hadden een duidelijk beeld te verschaffen van den financieelen toestand der gemeente met al hare diensten en bedrij ven en om door een uniforme regeling te geraken tot een onderlinge vergelijking tus schen het beheer der verschillende gemeen ten. Nog bevatte het thans ingetrokken ont werp regelingen met betrekking tot 's Raads verordenende macht en de regelingen door hooger g. ag vastgesteld en voorts ten aan zien van de delegatie-bevoegdheid van den Raad ten aanzien der uitvoering van veror deningen door B. en W. en door anderen. Hierop verder in te gaan, is niet wel doen lijk voor een dagblad. Verder bevatte het ontwerp-Ruys een aan tal min of meer technische herzieningen welke niet meer gememoreerd behoeven te worden, nu het ontwerp van de baan is. Alleen willen wij nog in herinnering bren gen, dat het ontwerp-Ruys ook de vrouw benoembaar maakte tot burgemeester en secretaris, welke bepalingen ook in het ont werp-Kan zijn overgenomen. Deze bepaling kan in bijzondere gevallen nuttig zijn, voorloopig zal het met die benoe mingen nog wel geen vaart loopen. Het stemt tot teleurstelling, wanneer men ziet dat door het ontwerp-Kan het belang rijke werk van de Staatscommissie-Oppen heim voorloopig weer wordt begraven. Het zou de moeite waard zijn, in de staats archieven eens na te gaan, hoeveel staats commissies de laatste 25 jaren wérden inge steld, wier vaak moeitevolle arbeid in de practijk tot geen enkel resultaat heeft geleid. Ten 'slotte bracht Minister Ruys voorstel len in zake samenwerking tusschen de ge meenten en ten aanzien van vereeniging van gemeenten. Aangezien Minister Kan ook op dit gebied wijzigingen brengt, welke echter afwijken van het vorige voorstel, hopen wij in een volgend artikel een parallel tusschen beide wetsontwerpen ten aanzien van deze twee punten te trekken. Een W. B.-telegram uit Friedrichshafen meldt; Dr. Eckener heeft zich tegenover een Amerikaansch persvertegenwoordiger over zijn plannen voor 1929 uitgelaten. Volgens deze uitlating kan men na het beëindigen der door de D. V. L. geëischte nieuwe proeftochten in Maart op een groote reis van het luchtschip rekenen, welke eventueel over de Middellandsche Zee naar Egypte en Palestina zal gaan. De groote wereldreis, welke dr. Eckener, zooals men weet, sinds langen tijd voor nemens is te ondernemen, zal, naar verwacht wordt, in het midden van den zomer wor den aangevangen. Zij zal eerst naar Tokio gaan waar door levering van Amerika uit, brandgas- en brandstofvoorraden worden gereed gemaakt. Van Tokio gaat de tocht dan over San Diego in Californië en vervolgens naar Friedrichshafen terug. DR. ECKENER Alle voorbereidende maatregelen voor dezen grootsten tocht, welke het luchtschip tot dusverre heeft ondernomen, zijn reeds thans getroffen. Dr. Eckener wil op de we reldreis een aantal reizigers medenemen; daarnaast zijn onderhandelingen hangende met de bedrijfsleiding der werf over de inrichting van het begin 1930 te bouwen nieuwe luchtschip, dat de „Graf Zeppelin" niet alleen in grootte, doch misschien ook wat betreft het aantal in te bouwen mo toren, aanzienlijk zal overtreffen. De definitieve beslissing ten aanzien van de machine-installatie is nog niet gevallen, doch o. a. is het plan uitgewerkt het nieuwe luchtschip met tien motoren in plaats van met vijf, zooals tot dusverre uit te rusten. De volgende maand denkt men met het afbreken van de oude z.g. Ringbauhalle, te Friedrichshafen, welke tusschen het directiegebouw en de middelste der drie hallen ligt, te beginrien. In plaats daarvan wordt een nieuwe groote werfhal opgericht, welke 50 meter brééd, 46 meter hoog en 250 meter lang zal zijn. Naar wij vernemen, wordt ernstig over wogen, tusschen de onderwijsinrichtingen Hageveld en Warmond voor de opleiding van onze toekomstige priesters een derde semina rie, een philosophicum, te stichten. Na hun studies te Hageveld volbracht te hebben zouden de studenten daar, alvorens te Warmond theologie te gaan studeeren, twee jaar philosophie loopen. Het eene jaar philosophie, dat tegenwoor dig te Warmond wordt gegeven zou aldaar komen te vervallen. De eventueele stichting van het derde semi narie houdt verband met een verandering in het studieprogram van Hageveld. Dit zal meer in overeenstemming gebracht worden met de programma's onzer gymna sia en wel zoodanig, dat studenten van Hage veld in staat zullen zijn aan het einde van hun studies staatsexamen te doen. Dit staatsexamen zal te zijner tijd dan toelating tot de universiteiten kunnen geven. Een plaats voor het kamp gevonden Aan de „Daily Chronicle" wordt uit Wal- vischbaai gemeld, dat Byrd, die Vrijdag met eenigen van zijn bemanning van boord ging, een plaats voor zijn kamp vond ietwat ten Oosten van Amundsen's „Framheim". Er is daar een goede landingsplaats voor vlieg tuigen. Terwijl hij in een kloosterkapel te Kortrijk de H. Mis opdroeg, werd de eerw. heer Van der Heijde door een duizeling bevangen, met het gevolg dat hij achterover stortte en met het achterhoofd op den marmeren vloer te recht kwam. De priester bekwam een ernstige wonde aan het hoofd. Geheel bebloed werd hij weggedragen, wat een groote consternatie veroorzaakte bij de kloosterzusters en de schoolkinderen, die de H. Mis bijwoonden. De toestand van het slachtoffer is zóó ernstig dat tot schedelboring zal moeten wor den overgegaan. De twee inzittenden op slag gedood Uit Stockholm wordt geseind: Bij Haneby in Midden-Zweden is een par ticulier vliegtuig, op de eerste vlucht na een ondergane groote reparatie, van 300 meter hoogte neergestort. Het vliegtuig werd totaal vernield. De beide inzittenden werden op slag ge dood. De Vereeniging voor Onderwijs op Gere formeerden Grondslag te Amsterdam, Pola- nenstraat, aldaar, heeft een vergoeding aan de Gemeente gevraagd voor Vakonderwijs. De Gemeenteraad heeft het voorstel afge wezen. Het schoolbestuur is in beroep ge gaan b(j Ged. Staten en beroept zich op art. 103 negende lid L. O. wet 1920. De gemeente Amsterdam stelt zich op hei standpunt, dat dit 9e lid niet van toepassing kan zijn op vergoeding voor vakonderwijs. De voorzitter van Ged. Staten zet een en ander uiteen: Het schoolbestuur is van meening. dat in andere gemeenten als b.v. Rotterdam, art. 103 wel wordt toegepast en is voorts van oordeel, dat het gemeentebestuur door zijn besluit niet ten volle nakomt de pacificatie gedachte in de L. o. wet 1920 neergelegd. De onderwijsraad erkent het bezwaar van het Schoolbestuur en meent, dat dit terecht in beroep is gegaan tegen de beslisisng van het Gemeentebestuur. Echter deelt hij niet het bezwaar ten aanzien van de pacificatie gedachte, omdat hij meent, dat het school bestuur niet gerechtigd is, te oordeelen of die pacificatie-gedachten in alle opzichten worden gehandhaafd. Namens het Schoolbestuur voerde de heer Dreeuwes het woord, namens de gem. Am sterdam mr. De Roos. De Voorzitter stelt eenige vragen, infor meert o.a. naar het bedrag der vergoeding, waarover partijen geen definitieve mede- deelingen kunnen doen. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Men seint ons uit Borculo: Hedenmorgen omstreeks 11 uur is de vischauto van den heer A. ter Bruggen uit Velp op den onbewaakten overweg nabij Borculo gegrepen door een locaaltrein van Ruurlo naar Enschedé. De auto werd eenige meters door de locomotief meegesleurd en viel daarna op den spoordijk. Toen de bewoners van het nabij gelegen woonwagenkamp bij den geheel vernielden auto kwamen en den chauffeur uit de in elkaar gedrukte cabine bevrijdden, bleek hij reeds te zijn overleden. De trein had twin tig minuten vertraging. De aanwijzing der candi- daten De Katholieke kiesvereeniging te Druten heeft voor de Tweede Kamer als candidaten aangewezen: voor den kwaliteitszetel: alge meens onderwijswetgeving, mr. A. baron van Wijnbergen, mr. Waszink, minister van on derwijs en dr. Moller; voor de technisch-juri- dische kwaliteit mr. van Schaick, Den Haag en mr. Kropman, Amsterdam; voor den vrijen zetel: G. Bulten, Voorhout; baron van Voorst tot Voorst, Twello; J. H. de Zwart, Nijmegen; notaris Dericks, Eindhoven. Jhr. mr. J. Smits van Oyen In verband met een bericht, dat jhr. mr. J. Smits van Oyen, burgemeester van Nunen en lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, een candidatuur voor de Tweede Kamer in overweging zou nemen, vernemen wij nader, dat hij verzocht heeft om persoonlijke rede nen, niet in aanmerking te komen. Candidatuur-H. Trienekens Naar de N. Venl. Crt. uit zeer vertrouwbare bron verneemt, hebben verschillende vooraan staande personen in de land- en tuinbouw- beweging in Limburg den heer H. Triene kens te Venlo aangezocht om zich beschik baar te stellen als plaatsvervanger voor den kwaliteitszetel voor landbouw. De heer Trienekens zal volgens het blad deze candidatuur aanvaarden. Aneta seint uit Batavia: Bij een autobot sing op den Buitenzorgschen weg werden twaalf buspassagiers en twee chauffeurs ernstig gewond. Honderden buizen verwoest; dorpen overstroomd 56 personen opgekomen TOKIO, 3 Januari. Volgens hier ontvan gen berichten heeft aan de Hondo-kust ten Z.-W. van Nügata een hevige stormvloed ge woed. Verscheidene honderden huizen werd sn verwoest; 56 personen kwamen om het le ven en vele tientallen werden gewond. Gemeld wordt, dat minstens 20 dorpen zijn overstroomd. Vandaag is dr. J. F. M. Sterck, 70 jaar geworden. Hij heeft zich echter aan alle hul debetuiging onttrokken, door zijn woon plaats te verlaten. Dit neemt evenwel niet weg, dat toch velen op dezen dag dr. Sterck een blijk van belangstelling deden toekomen door het zenden van schriftelijke gelukwen- schen of bloemstukken. Ond'er deze laatste was een fraai bloemstuk van het Amster- damsch Historisch Genootschap. Drie man van dek geslagen PARIJS, 3 Januari. Naar uit Marseille gemeld wordt, heeft tijdens de vaart van het s.s. „Gouverneur Génsral Jonrart" van Algiers raar Marseille een ernstig ongeval plaats gehad. Er woedde een hevige storm en de kapi tein liet het dek ontruimen. Zeven jonge mannen verzetten zich tegen het bevel van den kapitein en bleven aan dek. Door een overslaande zee werden drie van hen over boerd geslagen. Redd ngspogingen bleven vruchteloos en de drie jonge mannen ver dronken. Een verklaring van den heer Engels Men herinnert zich, dat van boeren-zijde in Overijsel het denkbeeld was geopperd, den heer Engels op den kwaliteitszetel voor so ciaal-economische vraagstukken te plaatsen en voor baron van Voorst tot Voorst den vrijen zetel te reserveeren: mr. Aalberse zou dan wel elders terecht komen. De heer Engels schrijft thans, naar het Huisgezin verneemt, dat hij er niet aan denkt zijn ouden chef en hooggeachten leermeester te verdringen, en dat hij er evenmin aan denkt een bokspartij te beginnen met den heer Van Voorst tot Voorst. En verder: „Mijn vrienden uit de Arbei dersbeweging namen bovendien reeds maat regelen om dat volkomen overbodig te maken. „Willen de boeren, of een groep boeren in Overijsel ook den heer Van Voorst tot Voorst op de lijst brengen, om zijn verkiezing in Gelderland te verzekeren, ze mogen hun gang gaan. Ze zijn daartoe ten volle gerechtigd. Het Kiesreglement staat het toe, regelt het zelfs tot in de puntjes". Een buitengewone vergadering van den Partijraad? Naar de Residentiebode verneemt heeft de brief van het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Staatspartij aan het Haagsche Rijks- kieskringbestuur inzake de vermeende'schen ding van het kiesreglement door de Centrale Commissie een punt van bespreking uitge maakt in een geheel voltallige vergadering van dat bestuur. Unaniem was men daar van meening. dat dit antwoord als onjuist moest worden afge wezen, terwijl men tevens unaniem van mee ning was, dat de uitsluiting van prof. Veraart voor den Haagschen kwaliteitszetel onrecht matig is. Nader verneemt het blad, dat vertegen woordigers van de rijkskieskringen in de drie groote steden ingevolge de bepalingen der statuten een buitengewone vergadering van den Partijraad zullen aanvragen ten einde daar een uitspraak uit te lokken of de inter pretatie van art. 8 van het kiesreglement door de Centrale Commissie al of niet in overeen- eenstemming met het kiesreglement is ge weest. Verschenen is het verslag van de Com missie van Onderhoek inzake het wetsont werp tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, met het ant woord der regeering. Dr. Eckener heeft het plan opgevat een Zeppelintocht rond de wereld te maken. De P HA E N, het postvliegtuig, zal op 9 Januari a. s. den terugtocht van Batavia naar Holland aanvangen. Dc Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons en de Ned. Aannemersbond hebben een actie op touw gezet vóór afschaffing der borgstelling en vóór arbitrage in alle geschillen. De gisteren gespeelde schaakparty tusschen Euwe en Bogoljubow is door Euwe verloren. Op den onbewaakten overweg bij Borcuh» is hedenmorgen een auto door den trein ge grepen. Dc chauffeur werd gedood. By een autobotsing op den Buitenzorg- schenweg te Batavia zijn veertien personen ernstig gewond. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fa brieken. Strenge winter in vele deelen van Frank, ryk. Ernstige beschuldiging van een beambte tegen Klotz. gewezen De affaire van de „Gazette du Franc". Een nieuwe aanklacht tegen den hertog van Ayen. Bij een dynamiet-ontploffing worden twee arbeiders gedood. in Zweden Naar gemeld wordt, zal de tenor Richard Tauber in den a.s. zomer als gast optreden bij het Operettegezelschap van Fritz Hirsch en alsdan de titelrol vervullen in Lehar's operette „Paganini". Reuter seint uit Londen: Behalve Engeland, Frankrijk en Italië heeft thans ook Amerika ingeschreven voor den wedstrijd om den Schneider-beker. Bij de directie van de K. L. M. is vani vertrek uit Batavia, in overleg met de de bemanning van het vliegtuig P HI Ned.-Indische posterijen, bepaald is op 9 A E N bericht binnengekomen, dat hetl Januari a.s. In de gisteravond gehouden vergadering der Haarlemsche Kamer van Koophandel werd besloten, het volgende adres te ver zenden aan de Tweede Kamer: De indiening van het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten geeft ons aanleiding, opnieuw de aandacht van Uwe hooge vergadering te vestigen op de bevoegdheid, die in de gemeentewet aan de gemeenten verleend is, om een zakelijke belasting op het bedrijf te heffen. Onze Kamer heeft reeds bij adres van 13 Februari 1928 hare bezwaren tegen deze belasting aan Uwe vergadering medegedeeld en met bijna alle andere Kamers van Koop handel in een gezamenlijk adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, hetwelk op 28 Februari 1928 ter kennis van Uwe hooge vergadering werd gebracht, opnieuw op deze bezwaren gewezen. De voornaamste grief, welke bij onze Kamer, tegen deze belasting bestaat, vormt de inbreuk van het algemeene beginsel, dat er een opbrengst of inkomen moet zijn, waarvan een belasting in billijkheid ge heven kan worden. Deze belasting daaren tegen wordt uitsluitend bepaald door het aantal in een onderneming werkzame arbeiders, afgezien van een gunstigen of ongunstigen gang van zaken in het bedrijf. De omvang van het personeel in een in. dustrieel bedrijf vormt geen betrouwbaren maatstaf om de beteekenis eener zaak te beoordeelen, terwijl het argument, dat juist met het oog op het aantal te werk gestelde arbeiders wordt aangevoerd, dat namelijk een arbeidersbevolking aan de gemeenten meer geld zou kosten dan deze aan belasting opbrengt, in het systeem van het thans aanhangig gemaakte wetsontwerp zijn kracht verliest. Want krachtens de voor gestelde regeling wenscht men bij de uit- keering aan de gemeenten uit het Ge meentefonds rekening te houden met de financieele gevolgen, welke voor een ge meente uit het arbeiderspercentage harer bevolking voortvloeien voor zoover het uitgaven betreft voor lager onderwijs, voor armen- en werkloosheidszorg en voor de politie. Dan past het echter niet langer, De Estlandsche visschers, die op een ijs schots waren weggedreven,op drie na gered. Het door de Pan-Amerikaansche confe rentie opgestelde arbitrage-verdrag voor Bolivia en Paraguay door beide staten aan vaard. Hevige stormvloed aan de Japansche kust. Huizen verwoest, dorpen overstroomd; 56 personen omgekomen. Op een Fransche boot, varende van Algiers naar Marseille, sloegen drie leden der be manning van dek en verdronken. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.75 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om: 4.30. morgen Hoogste Barometerstand 777.8 m.M. te Stockholm. Laagste Barometerstand 717.3 m.M. te Ingo. Verwachting: Krachtige tot matigen, meest Noordoostelijke wind, meest licht tot half be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag temperatuur om het vries punt of lichte vorst. naar het onze Kamer wil voorkomen, om een gemeente daarnaast nog tevens de bevoegdheid te geven zoo noodig een zake. lijke belasting op het bedrijf in te voeren. In de negentiende eeuw werd het recht van patent onbillijk bevonden, omdat iedere industrieel patent moest betalen, on verschillig of het bedrijf winst dan wei ver. lies opleverde en het recht niet naar ver houding der werkelijke verdiensten geheven werd. Het hoofdbezwaar van destijds geldt onverminderd als voornaamste grief tegen de gelijksoortige belasting honderd jaar later. Onze Kamer vertrouwt daarom, dat Uwe hooge vergadering van de aanstaands behandeling van het bovengenoemde wets ontwerp zal willen gebruik maken, om de zakelijke belasting op het bedrijf in de Gemeentewet te doen vervallen. De gisteren gespeelde partij tusschen Euwe en Boguliubow is door Bogoljubow gewon nen. Euwe speelde zwart en verloor na 33 zetten. W.B. seint uit Oslo: Naar van bevoegde zijde werd vastgesteld is de in Finmarken aangedreven flesch, welke den z.g. laatsten brief van Amundsen zou hebben bevat, waaraan men van stond af aan, sterk getwijfeld heeft, een vervalsching.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1