Stadsnieuws Heringa Wnlbri^, Haarlem CHEQUE-KOERSEN BliksemlieYeiii,.^ Stofzaigerhuis MAERTEN'S Barteljorisstr. 16 Tel. Ro. IBIS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1929 BLADZIJDE 2 Agenda 4 Januari Aan de jonge R.K. Midden standers van Haarlem De opheffing der ceintuurbaan Wat zal er gebeuren? De Inbraak te Krommenie BURGERLIJKE STAND Ontheffing Winkelsluiting Personalia De behandeling der gemeente- begrooting Fröbel- en Montessori-afdeeling van de Mariascholen aan de Koningstraat INGEZONDEN. H. W. Michiels De verhuizing van de R.K. Leeszaal in vollen gang Muntmeter gelicht Door de gladheid geslipt Onvoorzichtige kwajongensstreek Jubilea De opheffing der Ceintuurbaan Statuten De autobus in Noord-Holland Een handige bakker Jubileum A. van Opzecland Examen Heilgymnastiek en Massage VAN ONZE RECHTBANK De verduistering van f 20.000 Brandstichting Personalia Hobby Vloei*wrijvers i 1251— Aardbeving in Japan Hevige koude in Noord- en Midden-Italië Koude in Scandinavië De toestand van den Engelschen Koning Zoebkow naar den Congo LAATSTE NIEUWS Visschersboot omgeslagen Ernstig trein-ongeval De Gazette du Franc Hoover officieel tot president gekozen De taxitarieven in Haarlem De Nieuwjaarsdrukte op ons Postkantoor BLOEMENDAAL De toestand in Afghanistan Griep-epidemie te Lodz De overeenkomst tusschen Nanking en Moekden MEDEGEDEELD DOOR Haarlem - Amsterdam DE SPAARNEBANK i__ Sociëteit „St. Bavo" 8 uur R. K. Kiesver- eeniging district III 8 uur Propagan- daclub R. K. Vrouwenbond. 8 uur St. Caecilia 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Bevolkingsbureau. St Josepsgezellenvereeniging Jansstraat 59 half 9 uur Bestuursraadsvergadering. Schouwburg-Jansweg 8 uur „Het Proces Mary Dugan". St. Bavo-Patronaat Leidschevaart half 8 uur Tooneeluitvoering en muziekuitvoe ring, te geven door de harmonie „Koning j David." (Gemeentelijk Concertgebouw Lange Begijnestraat 8 uur concert, te geven door het Mannenkoor „Caecilia". {Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur bioscoopvoorstelling. XiUxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur bioscoopvoorstelling. JXembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur bioscoopvoorstellingen. De Weleerw. heer J. B. M. Timp, geestel. adviseur van den Kath. Kring, verzocht ons opneming van het volgende: Ouden van dagen heb ik meermalen hoofdschuddend hooren klagen: „Ach, ach. die jonge menschen toch van onzen tijd! Het is allemaal maar: Sport, sport, wat je hoort. Ze hebben voor niets anders eenige belangstelling." Ik heb wel eens geantwoord: „Kom. kom! niet zoo somber! Er zijn gelukkig ook nu nog degelijke jongelui, die al missen zij den crost van den ouden dag (en gelukkig maar, want ik vind het zoo akelig als jonge man nen al oude mannetjes zijn!) toch nog wel vatbaar zijn voor iets hoogers dan een voet bal en die in het leven heusch nog wel een edeler doel nastreven dan een doel op het sportveld." Zeker er zijn, ook onder ons, wel jonge mannen, die alleen maar oog en hart schijnen te hebben voor spel en sport. Maar laten wij toch niet overdrijven! Vooreerst gunnen wij toch jongen menschen van harte de vroolijkheid eener zonnige jeugd en ver volgens generaliseeren wij toch niet: omdat sommige onzer jonge mannen alleen maar schijnen te leven voor hun plezier en zelfs voor lichtzinnige genoegens, daarom zijn toch allen niet zoo. Evenals er vroeger in den ouden tijd luxe-paarden en werkpaar den waren, zoo zijn er nu: luxe-auto's en vrachtwagens! Ziezoo, jongelui! Heb ik jullie niet goed I verdedigd? i Ik hoop het van harte. Een klein half jaar heb ik het genoegen, adviseur te mo gen zijn van den Kath. Kring en ik heb in dien tijd goed uitgezien en met belang stelling gevolgd „l'histoire contemporaine" van deze vereeniging, waarvan een 60 10 jonge mannen lid zijn (van 18 jaar tot den trouwdag volgens de statuten). En wat heb Ik ontdekt? O, zeker, er zijn vroolijke gasten bij en op de bijeenkomsten klinkt dikwijls een gulle schaterlach, doch ook kunnen zij ernstig zijn en vol belangstelling wanneer de aandacht wordt gevraagd voor aangelegen heden die diepen ernst waardig zijn. Groot was de opkomst, toen een achtenswaardig man meerdere avonden achtereen een cur- bus hield over gewichtige onderwerpen en met stijgende belangstelling volgden onze jonge mannen zijn belangrijke uiteenzettin gen. Hoe was mijn priesterhart gesticht over de alg. H. Communie in de intieme kapel aan de Koningstraat: ja toen heb ik ge voeld, met welk een diepe aandacht zij "ulsteren wanneer de Meester zelf tot hen ekt op den levensweg. Met groote in crease volgden meerderen de apologetische -handelingen op den avond van het St. vogilde, een onderafdeeling van den Kath. ig, en is 't geen glorie voor onze jonge annen, wanneer een brief wordt voorgele- van een jongen man ver in den vreem- e, waarin hij zijn jeugdige vrienden harte lijk dank zegt, omdat hun offers hem in staat stellen, eenmaal priester te zijn, offer aar van den Allerhoogste? Jonge mannen, voor dat alles openlijk mijne hulde en dank! Moge de Kath. Kring nog veel meer jonge mannen in zich op nemen. De deur van de Kringzalen staat wagenwijd open, hartelijk zijn allen wel kom, die mede willen werken aan den groo teren bloei van deze sympathieke vereeni ging. Laten de jonge Kath. Middenstanders van Haarlem en omstreken door de daad toonen, dat jonge blijde harten ook nog toe gankelijk zijn voor waarachtigen, hun leef tijd passenden levensernst! Leden van den Kath. Kring en ook gij *11 en, jonge Kath. Middenstanders die nog niet zijn toegetreden tot onze vereeniging, voortaan, eiken eersten Maandag van de maand, te beginnen as. Maandag 7 Januari, wordt in de kapel van het Lyceum te Over- veen een kort Lof gehouden, met een con ferentie, waarin een onderwerp zal worden behandeld, dat uwe belangstelling verdient. Zoo gaarne wil uwe adviseur en ook andere priesters die zich bereid verklaarden, mij nu en dan te vervangen, u te wijzen op de groote gevaren, die juist u bedreigen, en u door wel- gemeenden raad en voorlichting steunen, om sterk te staan, wanneer men u wil ont rukken uw heerlijk katholiek geloof, de pa- Tel waarom men het al verliest, met winst en de kroon uwer jeugd, uwe reinheid! Wij rekenen op u en verwachten u zeker ta grooten getale! Wij beginnen vol goeden moed om hetgeen wij mochten zien in de bijeenkomsten van den Kath. Kring en voor al om de geestdrift, waarmede het voorstel werd begroet op de laatste algemeene ver gadering. Jonge kath. Middenstanders, tot Maan dagavond, kwart vóór negen, in de kapel van het Lyceum. Men heeft ons gevraagd, wat er na de op heffing der ceintuurbaan zal gebeuren, om dat die opheffing geschied is tegen den zin van het gemeentebestuur. 1 Blijkens de concessie-voorwaarden kan de raad nu, op voorstel van B. en W., de con- cessie intrekken, omdat de concessionaris-1 sen de voorwaarden der concessie niet nale- ven. Ter beoordeeling van den raad moet echter zooveel mogelijk rekening gehouden worden met de redenen, welke tot ver schooning van de concessionarisen aanlei ding kunnen geven. B. en W. moeten dus nog eerst bij den raad komen met een voorstel, om de aan de E. N. E. T. verleende concessie in te trekken. Besluit de raad daartoe, dan moet de tramwegmaatschappij de consequenties aan vaarden, uit de opheffing voortvloeiend. Dit houdt in, dat de door haar gestorte waarborgsom van ƒ5.000 aan de gemeente ver valt, terwijl uiterlijk drie maanden na het staken van de exploitatie zoowel het vaste materieel van en uit den openbaren weg door de concessionarissen verwijderd als de bestratingen en behardingen ten genoegen van B. en W. op kosten van de concessiona rissen hersteld moeten worden. Bij nalatig heid dieaangaande zal de verwijdering van gemeentewege geschieden op kosten van con cessionarissen. M. veroordeeld tot 1 jaar en S. tot Z'/i jaar gevangenisstraf Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 26-jarigen varensgezel N. M. en den 30- jarigen loswerkman J. J. S., beiden uit Zaan dam. In hooger beroep haddén zij terecht gestaan wegens poging tot diefstal met braak op 30 Juni ji. gepleegd in de gros- sierderij van de Gebr. van Vliet te Kromme nie. S. had bovendien nog terecht gestaan wegens bedreiging met doodslag. Hjj had n.l. den politieagent, die hem gearresteerd had, met een revolver bedreigd. De Haarlemsche rechtbank had M. ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en ,S. tot 1 jaar en zes maanden gevangenis straf. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Haarlemsche rechtbank be vestigd, behalve ten aanzien van de straffen. M. werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf en S. tot 2'/, jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal mr. Harinxma thoa Slooten had respect. 2 jaar en 3 jaar gevan genisstraf geëischt. Ondertrouwd: 2 Januari: H. W. Beumer en J. Siemons; J. J. de la Court en L. B. Schouw; P. N. Steenkist en P. M. Eeren- drecht. Getrouwd: 2 Januari: J. H. T. van Vastenhoven en M. A. Adelaar; A. van Kessel en J. M. Hanhart; B. Verdoes en G. Rijbroek; C. J. Comelissen en J. Hoekstra; J. van Ake en W. J. Bakker; A. P. W. Huzemeier en A. C. C. Sedel; A. J. de Brum en G. Breuker. Geboren: 31 December: M. M. Martin Bussing, dochter; 1 Januari: A. C. KretzschmarHille, dochter; 1 Januari: H. J. OorthuisProost, dochter; 29 De cember; M. G. WeijersPrins, dochter; 31 December: G. van VelzenVan Kam pen, dochter; 31 December: M. Rentenaar Hofer, dochter; 31 December A. Schone- veldVan 't Hof, dochter; 30 December; G. E. KuijperDe Graaf f, dochter; 1 Januari: C. A. C. WillemseSedel, zoon. Overleden: 1 Januari: J. F. Fischer, 78 jaar, Westerhoutpark; 31 December: S. C. NixNix, 74 jaar, Zonnebloemstraat; 1 Ja nuari; A. C., 2 jaar, dochter van J. Ken- sen, Camphuijsstraat; 31 December: J. Teetiw, 65 jaar, Gasthuisvest; 31 December: J. T. BerndesVan Hooff, 76 jaar, Kinder huissingel: 1 Januari: C. BackxHuisveld, 38 jaar, Barbarossastraat. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den ten bate van het St. Rosa- Patronaat in het gebouw Zoetestraat 14 te houden bazar ingevolge de verordenmg op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verorde ning in dier voege, dat die winkels op 6, 7 en 8 Januari 1929 na des namiddags 8 uur tot des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarip mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Tot tijdelijk leeraar in het Duitsch aan de M. T. S. te Haarlem is benoemd met in gang van 1 Februari 1929 de heer A. H. Claasen te Alkmaar. Van verschillende zijden is den burge meester gebleken, dat er bezwaren bestaan tegen het vastgestelde aanvangsuur van de vergadering van 9 Januari a s., op 10 uur des voormiddags. Ten einde aan die bezwa ren tegemoet te komen, is de aanvang van de vergadering op dien datum nader vastge steld op half twee des namiddags. Het ligt in het voornemen van den burge meester, die vergadering tot 6 uur voort te zetten, zulks in verband met het feit, dat op dien dag geen avondvergadering wordt gehouden. Op uitnoodiging van het bestuur der Fröbel- en Montessori-afdeeling van de Mariascholen, begaven wij ons naar de Koningstraat om de nieuwe school voor het voorbereidend onderwijs te bezichtigen. En we moeten het al dadelijk bekennen: hier is in een' behoefte voorzien, hier is een school gesticht, waarvoor ongetwijfeld veel belang stelling zal bestaan. Ieder onderdeeltje van den bouw is speciaal verzorgd, vooral de kleurschakeeringen van verf zijn bijzonder goed gekozen. In de beneden-verdieping is de groote Frooel-afdeeling voor kinderen van 56 jaar. Frisch geschilderde kasten en een alleraar digste lambrizeering (allerhande speel- tafereelen in olieverf) voeren daar den boven toon. In het midden van het lokaal is een Montessori-cirkel getrokken, zoodat de kin deren, die van het wepken vermoeid zijn, in de klas ontspanning kunnen nemen. Een tiental privaten, ingericht voor het kleine volkje en uiterst modern, zijn op etage 1 en 2 aangebracht. De treden van de trap zijn klein genomen, de leuningen laag, om het den kleintjes maar zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Verder is beneden nog een spreekkamer, een speelzaal, ingericht volgens Montessori- methode. De 2de verdieping wordt bijna geheel inge nomen door het Montessori-lokaal. Een mooie, breede zaal, groot genoeg om 40 kin deren te herbergen. Kleine Oud-hollandsche stoeltjes en tafeltjes zijn er gezet. De kap stokken in de gang hebben geen nummers, maar figuurtjes, ais kat, hond, muis enz. In de Montessori-zaal staat nu een kast, waarop dezelfde figuurtjes. De kinderen leeren daar door reeds vroeg de vergelijking. In de groote zaal is een keukentje ge maakt, daar kunnen de kinderen poetsen, wrijven en stoffen naar hartelust. Ja, de j jeugd van tegenwoordig is wel bevoorrecht. Om den kleintjes liefde voor bloemen en planten te geven is in alle lokalen met plan ten versiering aangebracht. Op dezelfde etage bevindt zich ook de kleine Fröbelklas voor kinderen van 3 tot 4 jaar. De derde verdieping wordt gebruikt voor andere doeleinden. Daarin is de naai school, die zoo noodig meer ruimte moest hebben, aangebracht. Ook een type- en stenozaaltje is daar inge richt. Een groote lantaarn van glas-in-iood geeft de noodige verlichting in het trappen huis. De nieuwe school mag er in alle opzichten zijn. De uitvoerders, de heeren Klein Schiphorst en Philips hebben ongetwijfeld eer van hun werk. Niet in het minst echter de verzorger van het schilderwerk, de heer G. M. Captein. Waarschijnlijk wordt het publiek Zondag i 13 Januari in de gelegenheid gesteld de prachtige inrichting van de school te be zichtigen. putaties van verschillende vereenigingen. den jubilaris te komen complimenteeren. Hierbij werd allereerst het woord gevoerd door den heer H. Vis, namens de buspatiën ten, die na een toespraak, waarin de dank der buspatiënten voor het nacht en dag klaar staan voor de patiënten tot uiting kwam, een fraaie ets in lijst aanbood. De volgende spreker was de heer M. P. Blonker Herny, sprekende namens patiënten en oud-patiënten. Na een geestige speech, waarin de aanwezige patiënten werden voor gesteld als menschen met een bezwaard ge moed, waarvan dokter hen alleen kon af helpen, als hij eenige blijken van achting en waardeering voor de ondervonden hulp wilde aanvaarden, bood deze een fraaie schilderij van Wenckebach in lijst, een notenhouten boekenkast, een prachtig bloemstuk en een album met de namen der schenkers aan. Namens de afd. Bloemendaal van het Cen traal Genootschap bood de heer D. Kuiper eveneens een bloemstuk aan. Na de receptie werd het feest in huiselijken en familiekring verder voortgezet. Voor den Inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De heer H. W. Michels, lid van Geef. Sta ten van Noord-Holland, die geruimen tijd ziek is geweest, woonde gisteren de verga dering van Ged. Staten, weer bij. De R. K. Leeszaal tot nu toe gevestigd in een perceel in de Jansstraat, is thans bezig haar boeken, tijdschriften, etc. over te brengen naar de nieuwe inrichting, Nieuwe Gracht 70. Vanmorgen zijn wij eens een kijkje gaan nemen in het gebouw, bij welk bezoek wij welwillend door den directeur, den heer Jos. van der Velden, werden rondgeleid. Direct als men binnenkomt, treedt men een fraaie gang binnen, welke geheel ver bouwd is. Links daarvan, aan den voor kant, bevindt zich de courantenkamer, waarin in het midden een flinke tafel staat en aan den wand een aantal vakken voor ontspanningstijdschriften en couranten, zijn bevestigd. Voor het jaam en aan den kant komen een paar tafeltjes met stoelen te staan. Boven de tafel komen rekjes voor Ka. merverslagen, Staatscouranten, enz. Een tweetal mooie lampen zorgt voor voldoende verlichting. Vlak naast de courantenkamer bevindt zich de kamer voor het uitleenen van boe ken. Men was hier druk bezig de boeken, kasten van hun kostbaren inhoud te voorzien. In een hoek van dit vertrek staat een diensttrap, welke naar het daar boven gelegen magazijn voert. Rechts van den ingang vindt men aan den voorkant de kamer van den heer Jos. Van der Velden, een gezellig vertrek! Daarachter is het nieuw gebouwde trap penhuis en de vestiaire. Deze vestiaire, die van alle „gemakken" voorzien is, kan zoo noodig tot cabine worden ingericht, wanneer in het, op het eind der gang ge legen tentoonstellings- en vergaderzaaltje, lichtbeelden moeten worden vertoond. Dit tentoonstellingszaaltje ziet er werkelijk keurig uit. Door een groot raam in het plafond valt een zee van licht naar binnen. Dit zaaltje biedt voor ongeveer 80 perso nen plaats; vereenigingen, die in verband met het doei van de Leeszaal staan, kunnen I daar hun vergaderingen houden; andere vereenigingen zal men er niet kunnen toe. laten. Aan den voorkant van de eerste ver dieping heeft men de studiezaal. Het zal werkelijk een genoegen zijn daar te kunnen zitten; een ruim uitzicht op de rustige, statige Nieuwe Gracht en altijd een heer. lijk zonnetje. In het naast de studeerzaal gelegen ma gazijn, is voldoende ruimte om een schat aan lectuur te herbergen. Trouwens, op de tweede verdieping heeft men nog meer ruimte; verschillende groote vertrekken heeft men hier vlak onder de pannen. Het geheele gebouw heeft wel den indruk van ruim en practisch te zijn. In alle deuren zijn de ruiten in glas en lood gemaakt en aangebracht door den heer Frautwein. Genoemde heer heeft wel eer van zijn werk, want het ziet er keurig uit. Het geheele gebouw is in oudholland- schen stijl ingericht, waarbij de groene én gele kleuren het prachtig doen. De rustige eenvoud van het heele interieur doet den binnenkomende aangenaam aan. De datum van de plechtige opening, kon de heer Van der Velden ons nog niet mededeelen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat uit een geldbakje van den muntmeter in een perceel aan den Vergierdeweg 25 kwartjes worden vermist, terwijl de afsluiting was verbroken. Gisterenavond omstreeks half tien slipte een auto op de Amsterdamsche Vaart door de gladheid van den weg. Twee jonge hoo rnen werden omver gereden. In den auto zaten 3 dames en een heer. De 49-jarige d'ame R. B. uit Keulen kreeg een snijwond boven het .linkeroog en is door een dokter verbonden. Van den auto werd-het rechter spatbord en portier beschadigd. Gisterenmiddag bemerkte een agent van politie, dat jongens een reddingshaak van een hek aan het Rosenhagheplein hadden genomen en dwars over den weg van den Kloppersingel hadden gelegd. Een chauffeur kon door krachtig remmen, juist stoppen voor het gevaarlijke verkeers-obstacle. Op 4 Januari a.s. zal de heer J. H. Knip per en op 5 Januari zal de heer F. L. Jung, beiden commies aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen alhier, den dag her denken, waarop zij voor 25 jaren in dienst der Ned. Spoorwegen traden. Eennige bewoners van het Bosch- en Vaart kwartier hebben aan gemeenteraad een adres gericht waarin zij zeggen, met leed wezen kennis genomen te hebben van de dreigende opheffing der Ceintuurbaan. Deze toch is voor hen, ook al is zij verre van ideaal, in de gegeven omstandigheden een vrij goede verbinding met het centrum der stad, de Hervormde en R.-Katholieke Kerken, de drie groote ziekenhuizen, schouw burgen, concertgebouw, station, postkantoor inrichtingen van onderwijs, groote winkels, enz. Werd zij opgeheven, dan zou bovenge noemd stadsgedeelte zeer geïsoleerd komen te liggen daar de geprojecteerde autobussen niet in de noodige verbindingen zouden voor zien. Zij verzoeken daarom met aandrang aan uw college om, zoolang in de verbinding van dit stadsgedeelte met het centrum der stad geen werkelijk afdoende verbetering kan worden gebracht, de Ceintuurbaan te hand haven. Vergunning ingetrokken Ged. Staten van Noord-Holland hebben de aan C. Vader, te Julianadorp (Den Hel der) verleende vergunning voor een auto busdienst JulianadorpSchagen en Juliana dorpAlkmaar ingetrokken, daar de exploi tant den dienst had gestaakt, omdat hij Biet ioonend was, en daar in de behoefte van het verkeer wordt voorzien door de N.V. Autobusdienst „Noord-Holland", te Alk maar. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöperatieve vereeniging U. A. Associatie voor Lijkbezorging, alhier. Door de recherche alhier is aangehouden de 50-jarige G. S., bakker, die gedurende de maanden April tot November ten nadeele van een banketbakker heeft ontvreémd: 60 pond amandelen, 50 a 60 pond kunsteiwit en een aantal chocolade vormen. Hij had de vormen in Amsterdam verkocht, waar ze in beslag genomen zijn. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer A. van Opzeeland bij de Gemeenterei niging in dienst trad. Hij klom geleid'elijk omhoog en bekleedt thans de functie van straatveger-voorwerker. Van gemeentewege ontving hij een enve loppe met inhoud. HAARLEM, 2 Jan. Geslaagd de dames: J. W. A. Scheltins, Amsterdam; A. A. Metus, Amsterdam; G. Ouwenbroek, Amsterdam; M. de Boer, 's-Gravenhage en de heeren A. Oostra, Amsterdam; A. A. van Diggelen, Den Haag; W. de Heer, Rotterdam. De boekhouder, die ten nadeele van een bankinstelling, hier ter stede met kle.'ne be dragen een totaal van 20000 had weten te verduisteren, werd 14 dagen geleden gehoord. De Officier van Justitie eischte toen een ge vangenisstraf van 1jaar. De rechtbank deed hedenmorgen geen uit spraak, daar zij een en ander nog nader wenscht te onderzoeken. Tegen den sch-ldersknecht M. B. S. te Wormerveer was door den Officier van Justi tie een voorwaardelijke gevangenisstraf ge ëischt van 3 maanden, proeftijd 3 jaar; terzake dat hij door dronkenschap brand had gesticht in een petroleumkeet. De uitspraak lu'dde hedenmorgen: 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De volgende gediplomeerden van de Mid delbare Technische School te Haarlem zijn geplaatst in de nagenoemde betrekkingen: Af deeling werktuigbouwkunde: de heer G. J. Keulen tot constructeur voor speciale machines bij de Nederlandsche seintoestel- lenfabriek te Hilversum; de heer P, Voeten tot employé bij de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Pangkalan Brandan, Suma tra. Afdeeling electrotechniek: de heer J. S. de Groot bij het gem. electr. bedrijf te Haarlem; de heer M. A. Haas tot licht-technicus bij de Philipsfabrieken te Eindhoven; de heer P. Krabbendam tot electrotechn. teekenear bij de Ver. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen, Velsen. „ZIJN EIGEN VONNIS HALEN" Mijnheer de Redacteur, Naar "aanleiding van het bericht „Zijn eigen vonnis halen", voorkomende in Uw geacht blad (1ste blad, folio 2) van Vrij dag, zijn wij zoo vrij, het navolgende onder uw aandacht te brengen: Waar het hier gaat om de beteekening van een „Dwangbevel" is de Wet op de Invordering van 's Rijks Directe Eelastin. gen van kracht. Deze wet verwijst voor de beteekening ivan Dwangbevelen enz. in art. 14 naar het Wetboek van Burgerlijke Kecnts vordering, dat in art. 2 zegt: „ingeval de deurwaarder noch de ge daagde (belastingplichtige) noch iemand van diens huisgenooten aan zijn woon plaats vindt, zal hij het afschrift (van het Dwangbevel) terstond ter hand stel len aan het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur (Burgemeester) of aan dengene, die hem vervangt, die het afschrift zoo mogelijk aan den gedaagde (belasting plichtige) moet doen toekomen." Uit het voorafgaande volgt, dat de zaak, hoe vreemd het ook klinkt, een normaal verloop heeft gehad daar de afwezige be lastingplichtige gelijk staat met een af wezig gedaagde in burgerlijke en in han delszaken. De Wet op de Invordering bevat nog enkele andere, voor den leek onbillijk schijnende voorschriften, waarop wij nader in uw geacht blad zullen wijzen. Hoogachtend Accountantskantoor van W. A. VAN DER DRIFT Amsterdam ,29 December 1928. Santpoort-Station, Naschrift der redactie Wij hebben er geen oogenblilc aan ge twijfeld of de zaak was formeel wel in orde. Een ambtenaar doet nooit iets of hij moet door de wet gedekt zijn. Daarvoor is hij ambtenaar. Wij wisten trouwens heel goed, dat de door ons gewraakte handel wijze steunde op een wettelijke bepaling en de bedoeling van onze ironische opmerkin gen was dan ook geen andere, dan het idiote en onhebbelijke van die bepaling op de kaak te stellen in de stille, maar wij vreezen ijdele hoop, dat art. 14 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering niet meer toepasselijk zal zijn op belas tingkwesties. Wij merken ten overvloede op, dat de burgemeester niet verplicht is het dwangbevel te laten halen, maar dat hij het ook tehuis kan laten bezorgen, en tegen dat zelf halen ging in hoofdzaak ons bezwaar. TOKIO, 3 Januari. Uit Kumamoto wordt gemeld, dat gisteren een hevige aardbeving" werd gevoeld, waarvan de haard bij den vulkaan Asosan l'gt. Omtrent den omvang ven de aangerichte schade zijn nog geen be richten ontvangen. MILAAN, 3 Jan. (V.D.) De hevige koude in Noord- en Midden-Italië duurt voort. In Lombardije en in Venetië is veel sneeuw ge vallen, waardoor het verkeer belemmerd wordt. Op den spoorkeg Triëst-Adelsberg zijn de tremen in de sneeuw blijven steken. Een groot aantal arbeiders is bezig de treinen uit de sneeuw te werken. Op den Karst ligt de sneeuw 3 M. hoog. Fiume is door den hsvigen sneeuwval geheel van de buitenwereld afgesloten. Het spoor wegverkeer is gestremd en de telefoon- en telegraafverbmdingen zijn gestoord Men kan zich niet herinneren, dat er gedurende de laatste dertig jaren zooveel sneeuw in den winter is gevallen. De Monte Maggiore is tot aan het meer met sneeuw oedekt. Uit Grado worden hevige sneeuw- en regenbuien gemeld. Het scheepvaartverkeer langs de kust van Triest moest wegens den hevigen zeegang gestaakt worden. KOPENHAGEN, 3 Januari. Ook in Dene marken is thans een hevige koude ingetreden. Te Herning in Noord-Sleeswijk is de tempe ratuur gedaald tot 10 graden koude. Er 'leerscht een N. O. wind, die koude lucht- massa's uit Midden-Zweden naar Denemar ken brengt. Te Saerne in midden Zweden be droeg de temperatuur gisteren 21 graden on der het vriespunt. Volgens uit Oslo ontvangen berichten is ook in Noorwegen een hevige koude ingetreden. Op den berg-spoorweg zijn de rails op drie plaatsen tengevolge van de hevige koude gebroken, o.a. bij Geile, waar de temperatuur tot 23 graden onder het vries punt daalde. LONDEN, 3 Januari. Het bulletin van he denmorgen meldt, dat de Koning een onrusti- gen nacht heeft doorgebracht. De algemeene toestand is evenwel onveranderd. BRUSSEL, 3 Januari. Naar uit Antwerpen gemeld wordt.hebben Zoebkow en zijn vrouw zich naar den Congo ingescheept. Twee leden der bemanning verdronken HAMBURG, 3 Januari. Aan de Holsteinsche Oostzeekust bij Dahme heeft een ernstig on geval plaats gehad, waarbij twee visschers het leven verloren. De bemanning van een vis- schersvaartuig was bezig de door den storm afgedreven netten te bergen, toen de boot op ongeveer 200 meter van de kust in een hevige sneeuwbui geraakte en omsloeg. Twee der in zittenden konden zich aan de omgeslagen boot vasthouden tot redding kwam, doch twee an dere visschers verdronken. De stoker gedood; de machinist gewond. PARIJS, 3 Januari. Naar uit Carcassonne gemeld wordt, is tusschen Ville Rouge en St. Laurent een locaaltrein ontspoord. De loco motief en een goederenwagen stortten van een brug van 30 meter hoogte. De stoker werd gedood, terwijl de machinist ernstig gewond werd. Een nitkeerïng van 60 pet.? PARIJS, 3 Jan. E>e „Matin'' meldt, dat de verliezen van de slachtoffers van de Ga- zette du Franc minder groot zullen zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Volgens mededeeling van bevoegde zijde zou bij de afwikkeling van het faillissement 60 pet. worden uitgekeerd. WASHINGTON. 3 Jan. (V.D.) Herbert Hoover werd heden officieel tot president van de Vereenigde Staten gekozen. (Bij de vroegere verkiezingen werden de kiesmannen gekozen, die thans officieel den president hebben aangewezen). De Garage Econoom, Lange Heerenvest 86 heeft een tarief aangeboden aan B. en W. lager dan den grondslag, waarop de onder handelingen omtrent verlaging der taxita rieven, waren geopend en wel voor den eer sten KM. 50 cent, en verder 15 cent per K.M., zoowel binnen als buiten de stad en overdag, zoowel als 's nachts. De directie is tevens bereid de werktijden en de loonen van haar personeel vast te stellen volgens de voorschriften der ge meente. Wij zün vanmorgen eens gaan informee- ren aan het postkantoor hoe het met de lichting der bussen en de bestellingen der poststukken op oud- en nieuwjaarsdag is gegaan. En het antwoord was bevredigend. In tegenstelling met andere jaren waren er nu op den eersten dag des jaars twee post bestellingen ingevoerd, waardoor een zéér groot percentage van de ingekomen poststuk ken kon worden besteld. Daardoor was de stagnatie gisteren niet zoo bijzonder groot; een zeer klein percentage moest tot een vol gende bestelling blijven liggen. Het lichten des bussen op oudejaarsdag heeft veel talrijker keeren plaats gehad dan gewoonlijk, waardoor de toevloed van post stukken veel spoed'ger verwerkt kon wor den. Alles by elkaar genomen kan men dit jaar werkeiyk tevreden zyn. De toevloed van visitekaartjes was even als vorige jaren, abnormaal groot. Zoo goed en zoo kwaad als het gaat. worden deze met de gewone postbestellingen meegegeven. Vandaag lag nog slechts een zeer gering aantal klaar om besteld te worden. JUBILEUM Dr. H. L. VAN BEUSEKOM Gedachtig aan de spreuk: „Laat bloemen uw tolk zijn", heeft Bloemendakl zyn be minden dokter, Dr. H. L. van Beusekom, gis teren eens fijn in de bloemen gezet bij ge legenheid van zijn 2?-jarig Jubileum als arts te Bloemendaal. Terwyi buiten een ijzige, koude Noordenwind blies, was er in de salons van den jubilaris een rijke verzameling van het schoonste, wat de bloemkweekerij in cit jaargetijde weet voort te brengen, alles als blijk van de groote sympathie ende warme belangstelling van de vele vrienden, die de dokter zich in Bloemendaal en elders heeft weten te maken. Maar ook het aantal tele grammen en dat der brieven met gelukwen- schen was zeer groot. En tijdens de receptie, welke van 3—5 uur gehouden werd, was 't een j onafgebroken komen en gaan van hen, die j den, jubilaris en zyn echtgenoote persoonlijk j hun gelukwenschen kwamen aanbieden. 1 Om half drie was er gelegenheid voor de- De concessies van Aman Oellah LONDEN, 3 Januari. Volgens door de Afghaansche legatie te Londen ontvangen telegrammen heerscht in geheel Afghanistan rust. De koning en de leden der koninklijke familie bevonden zich op het oogenblik te I Kaboel. In tegenspraak met het bovenstaande is het volgende telegram: LONDEN, 3 Jan. (V.D.) De bladen melden uit Kaboul, dat koning Aman Oellah de vol gende concessies aan de opstandelingen zou hebben gedaan: sluiting van de me'sjes- schon.l te Kaboul, herstel van den Vrijdag als rustdag overeenkomstig den Mohamme- daanschen godsdienst, voldoende vertegen woordiging van de leiders der stammen en van de militaire gouverneurs in een nieuw te stichten wetgevende verge dering. Het staat evenwel nog niet vast of deze concessies voldoende zijn om den opstand definitief tot het verleden te doen behooren of dat de kon'ng nog gedwongen zal worden de leiders van den opstand in vryheid te stellen. WARSCHAU, 3 Januari. Te Lodz heerscht op het oogenblik een ernstige griep-epide mie. Dagelijks worden gemiddeld 400 nieuwe gevallen van griep geconstateerd. In de apotheken zou reeds gebrek aan de noodige geneesmiddelen zün. Erkenning door Japan PEKING, 3 Jan. (V.D.) De Japansche con- sul-generral te Moekden heeft maarschalk Chang Hsue Liang officieel medegedeeld, dat Japan de overeenkomst tusschen Nanking en Moekden erkent. In deze Japansche mededeeling wordt tevens vastgesteld, dat Nanking en Moekden de Japansche voorrechten in Noord-Mand- sjoeriie erkennen en dat de Japansche regee- rng bereid is met de Chineesche regeering een nieuw handelsverdrag te sluiten. DONDERDAG, 3 JANUARI 59.20 59.30 9.70 9.80 34.60 34.70 12.071/2 I2.C814 47.90 48.— 13.— 13.10 Madrid 40.55 40.70 35.— 35.10 New-York (cable) 2.49 2.50 7.25 7.45 27.— 27.10 66.35 66.50 66.30 66.45 66.55 66.70 (N i e t -t) f f i c i e e 1). 449e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 3 Januari 1929. 4e Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen: 471 100.—. 4 Prijzen vanT 65 8 427 775 1009 17S2 181? 2046 2155 2228 2774 2881 2889 3103 3239 3319 3390 3418 3513 3872 3913 4167 4176 4383 4419 4489 4493 4919 5033 5406 5459 5521 5828 6230 6243 7084 7093 7151 7549 7600 7677 9525 9630 9705 9853 9862 10029 10088 10099 10202 10237 10349 1C396 10455 10821 11020 11780 12055 12312 12314 12316 12522 12539 12935 13002 13505 13777 13860 14061 14132 14286 14670 14814 15041 15476 15603 15916 16016 16394 16526 16641 16790 16865 17034 17363 17599 176IS 17792 17854 18207 18278 18370 18434 18463 18785 18891 18954 19103 19174 19515

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2