Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws' De regeling voor den Kleinhandel in alcoholhoudende dranken TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 3 JANUARI 1929 Het verslag van de commissie van voorbereiding is verschenen Een Zweedsche dank- tuiging voor den Néderl. Radiodienst BLADZIJDE 2 Buitenlandsche paspoorten De doodenlijst der Limburgsche mijnen Nieuwjaars-receptie ten Hove De malversaties bij het Burg, Armbestuur te Grave Hoog water Brutaal Een oud scheepsjournaal ontdekt Het geschenk der Nederl. vrouwen aan H.M. de Koningin-Moeder KUNST EN KENNIS De Zuidpooi-expeditie In zijn nieuwe ambtswoning Die het reizen van een penitentie in een plezier wist om te zetten De kindermoord te Nieuwer-Amstel De Indische mail Vermeende corruptiege vallen te Den Haag Een oude veete tot klaarheid gebracht Brand in een kantoor gebouw te Rotterdam Autobotsing te Amsterdam Onder een vrachtwagen Sittard onveilig gemaakt Een verstekeling Overreden en gedood Voorloopig overzicht van het weer in December 1928 Met scheerkwast en scheermes gedreigd Aan den vuurdood ontsnapt Versohenen is het Verslag van de Commis sie van Voorbereiding betreffende het wets ontwerp houdende bepalingen tot regeling voor den kleinhandel in alcoholhoudende drank en. Daaraan wordt het volgende ont leend. Verscheidene leden betreurden het, dat de regeenng zich niet heeft bepaald tot een tech nische herzienmg en achtten het niet juist gezien thans weder te komen met een voor stel tot invoering der plaatselijke keuze. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de vroegere voorsteilen inzake plaatselijke keuze verwor pen zijn, mede op grond van de overweging,, dat voor een regeling van dezen aard het ini tiatief van de regeering behoort uit te gaan. De in de eerste plaats aan het woord zijnde leden wezen er op, dat het geheele ontwerp, niet alleen wat betreft het voorstel tot invoe ring der plaatselijke keuze, een geest van on verzoenlijkheid ademt. Zóó in strijd met de eerste beginselen van wetgeving en politiek achtten deze leden het ontwerp, dat zij een oogenblik de gedachten over zich hadden voe len komen, dat het wellicht meer de strek king heeft te getuigen van 's ministers denk beelden op drankwetgevingsgebied, dan van het bieden van een redelijke, voor allen te althans voor een groote meerderheid aan vaardbare oplossing van de strijdvragen, welke op dit gebied bestaan. Niet zonder verwondering hadden zij geconstateerd, dat in de Memorie van Toelichting geen enkel woord werd gewijd aan de velen, wier belangen door de voorgestelde bepalingen worden geschaad en dat zelfs niet schijnt te zijn gedacht aan den plicht om deze schade, Indien het alge meen belang de toebrenging daarvan gebie dend eischt, aan de getroffenen te vergoeden. Deze leden hadden hierbij het oog op de winkeliers die sinds jaar en dag, zoowel in de steden als op liet platteland, een deel van den wijnhandel in handen hebben en zich than* plotseling den verkoop van wiin nagst dien van a.idere artikelen verboden zien. Van an dere zijde werd hiertegenover opgemerkt, dat er maatregelen noodig zijn zoowel om den clandestienen verkoop te keeren als om te voorkomen, dat drank wordt verkocht op plaatsen waar jeugdige personen komen. Daarenboven is verbod van den verkoop in winkels geboden, wijl deze aanleiding geeft tot zeer ongewenschte uitlokking tot drankge bruik. De gevoerde gedachtenwisseling leidde er toe, dat armeen de wenscheljjkheidwerd er kend en bepleit voor het treffen van scherpe maatregelen tegen het gebruik van alcohol houdende dranken door jeugdige personen. In zijn schriftelijk antwoord merkt de mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid tegenover de critiek op de opneming van de plaatselijke keuze in het voorstel op: le. dat in de Regeeringsverklaring van 11 Maart 1926 is aangekondigd een wijziging van de Drankwet o.m. tot invoering van plaatselijke keuze; 2e. dat dus verschillende van de vast gestelde technische herzieningen bepalingen van de Drankwet 1904 soepeler zullen werken en zal worden tegemoetgekomen aan bezwa ren of wenschen van belanghebbenden. De Minister betwist dan ook dat zijn wets ontwerp van onverzoenlijkheid getuigt, onder opmerking, dat het allerminst de radicale drankbestrijdersbevredigt. Het feit, dat par- t euliere belangen moeten worden terugge drongen voor het algemeen beiang Kan eenter op zichzelf nog niet grond van schadevergoe ding zijn tot beperking van het voorstel in hoofdzaak tot scherps maatregelen tegen het gebruik van alcoholische dranken door tie jeugd kan Ue Minister vooralsnog niet over gaan. Handhaving van het voorstel in zijn oor spronkelijke vormen beteekent evenwel aller minst, dat de volksvertegenwoordiging niet vrij zou zijn in haar beslissing. Het ontwerp is voor velerlei verandering vatoaar; de Minis ter is tot gemeen overleg gaarne breid. Naar de meening van den "Minister is het pleidooi van verscheidene leden tegen het maximum-stelsel in te somberen toon gesteld. Verscheidenen leden was 't niet duidelijk, hoe de Minister, gezien zijn uit de overige bepalingen van het ontwerp blijkende menta liteit, tot de omzetting van de verplichte splitsing voor den verkoop in het tappen en slijten in een facultatieve is kunnen over gaan. De Minister antwoordde dat hij zich bij de technische herziening tot doel heeft gesteld, dwingende bepaüngrn, die niet voldoende te motiveeren zijn, soepeler te maken of te schrappen. Op het platteland, waar de split sing nu reeds niet geldt, zijn de herbergen de eenige gelegenheid, waar men sterken drank per flesch kan koopen. Van bezwaren is daar nog nooit gebleken. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar te gen de heffing van een recht voor hotelver gunningen. De Minister verklaarde zich bereid aan het bezwaar der uniformiteit in zoovere tegemoet te komen, dat, met behoud van een maxi mumbedrag van 25 het recht bij algemee- nen maatregel van bestuur nader wordt ge regeld naar gelang van het aantal voor lo geergasten beschikbare bedden. Met betrekking tel de overdracht van het recht tot uitoefening van een vergunning aan een naamlooze vennootschap en van het recht van uitoefening van meer dan één ver gunning aan één persoon, verklaarde de Re geering, tot uitbreiding van de bevoegdheid tot overdracht, die door een aantal leden ge vraagd werd, niet te kunnen overgaan, wijl oncentratie in enkele handen van een be- ngrijk aantal rechten tot uitoefening van n vergunning een nieuwe grootmacht van litaal in zou schakelen, die allicht met ter- ólating van iedere persoonlijke conside- ,e uitsluitend op wList bedacht zou zijn. Je Regeering meer.de evenwel het door aar ingenomen standpunt te mosten hand- .aven. Zeer vele leden waren van mesnlng, dat het onmogelijk maken van den verkoop van bier of wijn per flesch in winkels waar ook andere zaken worden verkocht, te ver gaat. Door andere leden werd deze regeling echter toegejuicht. De minister deelde mede, dat zich hierbij de vraag voordoet, of deze maatregel kan worden doorgevoerd, met vermijding van schade voor de tegenwoordige verkoopers. Hl. meent, c at aanvaard kan worden de vrijstel ling va a het verbod voor de perceelen, waar die verkoop op 1 Juni 1928 plaats had, zoo lang da tegenwoordige verkoopers daarin hun bedrijf uitoefenen, doch niet langer dan 1 Juni 1903. Het wetsontwerp wordt dienover eenkomstig gewijzigd. Tegen de toekenning aan den Raad van de bevoegdheid tot verspreiding van de verloven voor den verkoop van zwak-alcohtu.schen 1r^™a-rTT2 Naar aanleiding van het göëüisslsigdè' .ge sprek IndiëZweden van den Belgischen kroonprins en dé prinses meV'Se Zvteédsche koninklijke familie,'is van deZweedséhe ad ministratie" een telegrafische öaïribetüi|ing ontvangen, benevens de mededeêüng dal dc Zweedsche koninklijke familie hdar: hartéiij- 'kën dank heeft betuigd voor de-bewonderens waardige verbinding, waarbij elk woord in beide richtingen goed werd verstaan. drank, over de gemeente, bestond bij ver scheidene leden ernstig bezwaar In elk ge val zal naar hun meening in de wet een zoo danig criterium moeten worden opgenomen, dat niet alleen op grond van „vrees voor mis bruik" tot het droogleggen van bepaalde wij ken kan worden overgegaan. Dcor andere leden werd de voorgestelde regeling toegejuicht. De minister merkte op, dat de wet moeilijk een criterium zou kunnen geven, tenzij in Zoo vage termen dat er alle betëekenis aan zou moeten worden ontzegd. Verscheidene leden verklaarden het gewenscht te achten, dat van de nieuw te verleenen verloven het opzeg baar karakter in de wet worden vastgelegd. Door den minister wordt zulks echter niet noodig geacht. Voorts kan de Minister niet voorstellén een verbod van zwak-alcoholische dranken te schenken aan personen beneden 15 jaar. Ook sluiting voor jongelingen beneden 18 jaar van verlofslokaliteiten wier exploitanten drankwetovertredingen hebben gepleegd', o'ï hebben gepoogd te plegen, kan hij niet voor stellen. BE PLAATSELIJKE KEUZE Tegen invoering der plaatselijke keuze be stond bij verscheidene leden ernstig bezwaar. Volgens hen zal invoering van dit stelsel aan leiding geven tot het ontstaan van onrust in verschillende gemeenten. Immers herhaalde lijk zal men trachten stemmingen over in ge heele of gedeeltelijke drooglegging te doen houden. Voorts zou bij toepassing van het stelsel ontduiking op groote schaal zijn waar te nemen. De ondervinding, in Amerika, Noorwegen en elders met verbodsbepalingen opgedaan, lokt allerminst tot navolging. Verscheidene andere leden konden deze op vattingen niet deelen. De tegenstanders achtten voorts het insti tuut der plaaselijke keuze ook .ongrondwettig De minister deelde o.m. in zijn antwoord mede, dat hij zich zeer wel kan vereenigen met hetgeen door de voorstanders ten gunste van het instituut is aangevoerd. Hij acht zich tot het voorstellen der plaatselijke keuze ge bonden. zoowel door de Regeeringsverklaring van 11 Maart als door het feit, dat zij van vele zijden begeerd wordt. De voorstanders der plaatselijke keuze ver klaarden met leedwezen te hebben gezien, 'dat dc vergunningen, verleend vóór 1 Mei 1914 aan de werking der regeling zijn onttrokken. Het gevolg hiervan zal zijn, dat in verschillende gemeenten het stelsel nog in geen 15 jaar toepassing zal kunnen vinden. Bovendien wordt de onmogelijke toestand geschapen dat de oude vergunninghouders het grootste belang krijgen bij den gunstigen uitslag van een referendum. Zij worden daardoor monopolist. Dit alleen reeds wijst op het volkomen ongezonde en onnatuurlijke karakter van de te dien op zichte voorgestelde richting. De hierbedoelde uitzondering wordt door de Regeering voor gesteld op financieele gronden. Deze léden meenden, dat het financieele hier geen 'ge wicht in de schaal kan leggen. In zijn antwoord deelde de minister mede, dat hij ten deze zijn standpunt niet kan wijzigen. Voor noodige of zeer wenschelijke maatregelen kan geen geld worden beschik baar gesteld. De minister acht het voorts niet wenschelijk ook stemming over het ver leenen van nieuwe vergunningen te maken. Het niet toelaten der plaatselijke keuze vcor verlaging van het maximum werd door sommige leden betreurd, naar de meening dezer leden is een zoodanige beperkte toe passing van het beginsel der plaatselijke keuze, vooral voor de groote gemeenten van veel meer practische beteekenis dan de meer uitgebreide, welke het ontwerp wel kent. De minister antwoordde, dat hij van ge voelen blijft, dat dit ontwerp niet van vol doende belang daarvoor is. Bovendien zou den ook daarbij de houders van bestaande vergunningen een al te groot belang hebben. De in het ontwerp geschapen mogelijkheid van plaatselijke keuze ten aanzien van één of meer wijken eener gemeente werd door verscheidene leden toegejuicht. Sommige leden zouden in het ontwerp op- genomenwenschen te zien een verbod tot het verkoopen van sterken drank in openbare dansgelegenheden. Aandere leden verklaarden zich met een zoodanig verbod niet te kun nen vereenigen. In zijn antwoord zeide de minister, dat bij zoodanig verbod aan de burgemeesters een stuk van de plaatselijke poiitieregeling zou worden ontnomen, zonder dat dit door de omstandigheden volstrekt geboden schijnt. Bij het mondeling overleg verklaarde de Regeering zich echter bij nadere overweging bereid, aan dezen aandrang ten deele ge volg te geven. Zij deelde daarbij mede, dat tot die beslissing mee had bijgedragen het kort te voren verschenen rapport van de Tucht-Unie, waaruit haar gebleken was, dat volgens het oordeel van deskundigen, kras ser optreden tegen de combinatie „dans- alcohol" noodig kan zijn. De regeering achtte de beste oplossing van deze kwestie gelegen in een aanvulling van artikel 53 in dien zin, dat verlof van den burgemeester noodig zal zijn voor het bieden van gelegenheid in -oor het publiek toegankelijke locaiteiten met vergunning of verlof A in die gemeenten, die daarvoor bij Kon. besluit mochten worden aangewezen. Op deze wijze blijft het toezicht van den burgemeester gehandhaafd. Sommige leden waren van meening, dat het aanbeveling verdient een algemeene over gangsbepaling in het leven te roepen, welke het mogelijk maakt, dat zij die thans meer dan één zaak exploiteeren, het zij van meer dan één vergunninghouder vervangen zijn, hetzij door verschillende vervangers hun vergunningen doen exploiteeren, tenminste hetzelfde aantal zaken op dezelfde wijze zul len kunnen blijven drijven. Een zoodanige overgangsbepaling ontmoet te echter bi) den minister bezwaar; De ingewikkelde verhoudingen, die daar worden bedoeld, strooken niet met dé wét en zijn ongezond. De minister meent niet verder te mogen gaan dan in art. 25 is voorgesteld. Binnen de daar getrokken grenzen is con- tróle gelijk. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft, aan de commissarissen dér kóningin be richt, een onderzoek te hebben ingesteld no pens de vraag óf de in de verschillende Euro- pëesche landen (behalve Sovjet-Rusland) van kracht zijnde bepalingen in zake de toe lating en het verblijf van vreemdelingen vér- sischen, dat het portret en de hanüjeekening van den houder van een vreemd buiten- landsch paspoort voor echt worden gewaar merkt door de overheid van het land, waar het paspoort is afgegeven. 'Uit de verkregen inlichtingen Is gébleken, dat zoodanige waarmerking alleen wordt vér„- eischt door de in Rporwegep," Zweden en Fin land op dit stuk bestaande .voorschriften, dóch dat deze waarmerking niet yereischt is voor toelating en verblijf in alle overige Europeesche landen. Öhder deze omstandigheden kan tenzij de aanvragers van een buitenlandsch paspoort uitdrukkelijk te kennen geven zich naar een :der drie hierboven genoemde landen te willen begeven, de waarmerking der handteekening en van het portret van houder van Neder- iandsche paspoorten in het vervolg achter wege worden gelaten, hétgeen-voor1 hem eene besparing van kosten medebrengt. De Minister verzoekt de burgemeesters met het voorafgaande in kennis te stellen. In de twaalf Limburgsche mijnen zijn in het afgeloopen jaar 44 ongelukken met doo- delijken afloop gebeurd, verdeeld over de vol gende mijnen: Staatsmijn Hendrik '18'; Staatsmijn Maurits 12; Staatsmijn Emma 2; Staatsmijn Wilhelmina 3; Oranjè-Nassaumijn Hl, 2; Oranje-Nassaumijn II, 1; Orarije- Nassaumijn IV, 1;- Willem Sophia 2; Doiha- niale Mijn 2; Laura 1; de Oranje-Nassaumijn II en de Julia bleven in 1928 van doodelijke ongelukken geheel vrij. In 1927 bedroeg het aantal ongelukken met doodelijken afloop op de gezamenlijke Lim burgsche mijnen: 34; in 1926: 33 en in 1925: 41 ongelukken. Ter Nieuwjaarsreceptie, welke ep 1 Jan. ten hove'gehouden is vopr de hoogere auto riteiten te 's-Gravenhage, verschenen de Ministers, hoofden der Departementen van algemeen bestuur, dé voorzitter van de Eer ste Kamer, (de voorzitter van de Tweede Kamer is, naar men weet, in verband met zijn gestel uitstedig), jhr. Van Tets, direc- ,teur van het Kabinet der Koningin, de Minister van Staat, jhr. mr. Van Karnebeek, dé burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. U. Patijn eh de gouverneur der residentie, luit.-generaal Insinger. Daarna verleende H. M. de Koningin audiëntie aan de leden der hofhouding tot het aanbieden van gelukwenschen. Gistermiddag is ten -hove om twaalf uur, op de gewöne plechtstatige, wijze, het bij H. M.'s hof geaccrediteerde diplomatieke corps ontvangen tér aanbieding van. geluk wenschen aan de koningin bij de jaarwisse ling. Het meerendeel der diplomaten droeg hierbij het ambtskostuum. Onmiddellijk na deze audiëntie ontving H, M. de Koningin het Permanente Hof van. Internationale Justitie. De valschhcid m geschrifte van den oneer vol ontslagen rentmeester van het Burgerlijk Armbestuur te Grave bestaat, naar thans ge meld wórdt, hierin, dat hij als gemachtigde van hét Armbestuur voor effecten, welke hij bij de Nedcrlandsche Bank in open bewaar- neming móést brengen, valsche reeu's heeft laten drukken, deze onderteekend heëft met den naam van den procuratiehouder 'van de Nederiandsche Bank en deze ais echt heëft afgegeven aan het Burgerlijk Armbestuur van Grave. Wegens den hoogen waterstand van de Maas is de Veerstraat te Grave overstroomd. De gierpont-dienst is gestaakt; de overtocht geschiedt per motorboot annex de pont naar den Neerasseltschendijk. .Te Amersfoort is gisternacht ten huize van dé familie Van W. aan den Nieuwen Weg ingebroken. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is de deur geforceerd en hebben de on gewenschte bezoekers verschillende kamers doorsnuffeld. Gebleken is, dat een bedrag van 50 a 60 ontvreemd is. en Noorwegen, terwijl in" 1861 en. '62 reeds het Vereenigd Koninkrijk en'Londen in de rij der Baedekers was getreden!' Elk jaar kwam er weer een 'niéuw land bij en nu is er vrij-^ll geen deel van den- aardbél dat niet zijn'plaats in Baedèker's collectie hééft. Baedekeréïi Cook zijn huishoudwoord'en in het tourisme en beidén hebben veel gedéan om b.v. het reizen naar Egypte te bevorde ren, waar Cook zijn eigen Nijlvloot heeft en ook in Napels is dit merkbaar, waar "deze energieke firma haar eigen spoorweg heeft, die naar den top van den Vesuvius voert. Thans staan drie zoons van Fritz Baede ker aan het. hoofd van deze honderdjarige firma; mogé het hun gegeven zijn om ge trouw te blijven aan de tradities van hun voorvader, die het reizenvan een peniten tie in een pleizier wist om te zetten. Óp hun tochten in de Noordelijke IJszee in de jaren 159415S7 hadden Willem Ba- rentsz. Heemskerk en De Rijp een copie bij zich van het journaal van de reis der Engel- sche schepen Pet en Jackman naar Nova Zembla. De Hollanders overwinterden op Nova Zetnöitf van 15B6—1597. Het bedoelde jour naal is,tiaar uit Oslo aan de Tel. wordt ge méld, daar gevonden door Noórdsche zeelie den. De bekende expert en docent Adolf Hoel Ontdekte het journaal dezen zomer te Ham- merfest en nam fiet van daar mee. Het journaal, dat 65 bladzijden bevat, is keurig geschreven in het Nederlandsch en in zeer goeden staat. Kot zal waarschijnlijk naar een museum te Amsterdam worden gezonden. Het geschenk der Nederiandsche Vrouwen zal den 7den'Januari a;s. aan Hare Majesteit, de Koningin-Moeder worden aangeboden. Dit zal geschieden door het Comité, dat in deze de leiding heeft genomen onder voorzitster schap van Mevr. van Leeuwen-Waeler. Drie dames uit dé verschillende Provinciale Co- mité's zullen daarbij tegenwoordig zijn. De Provincie Utrecht wordt behalve door Mevr. 's Jacob-Brusse van Boetzèlaer, ver tegenwoordigd door Gravin.van Randwijck uit Amersfoort, Mevr. van der Valk-Bouman uit Linschoten en Mevr. Leecius cls Ridder uit Rhenen. Deze twee laatsten zijn bij loting aangewezen. Langs den ijsmnnr In een draadloos telegram aan de „Daily Chronicle" deelt Byrd mede, dat de groote ijsbarrière werd bereikt op een punt weste lijk van Discovery Harbour. De ijsbarrière bleek op twee plaatsen" on der een helling uit het water cp te rijzen, terwijl zijzich in hét algemeen loodrecht uit het water verheft, - tot een hoogte tusschen de 15 en 35 meter. Byrd heeft bevondèn, dat Discovery Har bour niet geheel accuraat in kaart is ge bracht, tenzij er vormverandering heeft plaats gehad sinds dé laatste onderzoeker vóór hem: dén omtrek vaststelde. Het zal later wellicht mogelijk zijn Disco very Harbour van boven af uit een vlieg tuig in kaart te brengen en door meer. pei lingen hopen de onderzoekers"' te kunnen vaststellen, dat daar ter plaatse een belang rijk deel van de ijsbarrière op het land rust. Men ging - zeilende om steenkool te sparen het front langs van de barrière in oostelijke richting. Op Nieuwjaarsdag heeft de Mihister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, voor de eerste maal de Nieuwjaars ontvangst gehouden in de benedenzalen van de voor hem bestemde ambtswoning aan het Lange Voorhout te den Haag, welke, zoöals men weet, nog niet geheel voltooid, en ook nog niet door den Minister betrokken is. Taxi-chauffeur: „Zeg, mooie meneer; 't is je gelukj dat je dien voetganger «oor Moot»! kussen^ gebruikt, anders was gr van mjjn wagen .aangegaan en 1861 J**er dat land', in 1875 kwam, nog niet gelukkig". Een eeuw Baedeker. In „Spoor en Trainwegen" schrijft M. W. Elty Leal: Een eeuw geleden kwam de eerste „Bae deker" uit en van dat oogenblik aan is een omwenteling gekomen in het reizen, dat toen slechts het monopolie was van-hen, diê een góed gevulde beurs bezaten. Karl Baedeker was cTe zoon van Gott- schalk Diedérieh Baedeker, een boekdrukker eh boekverkooper te Essen; Op zes-on-twm- èïijarigen leeftijd begaf hij zich naar CJ- blénz en begon daar eén eigen boekhandel In 1829 gaf hij een gids van die s a3 uit, géschreven door professor J. A. Klein, én dat was de eerste stap in een richting wel ke zou voeren naar een stroom van roodë rëisboeken. In 1832 nam hij de uitgeverij van Rohrling over en verkreeg daarmede Ook cïe réchten verbonden aan een uitgave van denzelfden Klein, een reisgids voor „snel" reizen van Mainz naar Keulen, langs den Rijn. Deze gids was in 1828 ver schenen, doch bevatte kaarten noch index ey in een kort aanhangsel bevonden zich ni'agere inlichtingen aangaande herbergen eii „uitspanningen" op die route. Karl Bae- dèker zag direct in wat aan dien reisgids mankeerde en toen Klein in datzelfde jaar overleed, zette hij zich neer om het boekje om te werken. In 1835 was hij met zijn taak gereed en d'e „verbeterde druk" was in elk opzicht beter, elke bladzijde droeg den stern- pel van zijn meesterhand. Hij had bereik; wat hij voor oogen had gehad: li. om d'en reiziger duidelijk te maken wat bezienswaardig was; 2. hoe hij zijn doel kon bereiken en waar hij kon overnachten; 3. hij ken staat maken op Baedeker's per soonlijke ervaringen. Baedeker maakte nu elk jaar groote reizen en vergaarde zijn kennis door persoonlijke oydervind'ing, welke daarop in zijn roode reisboeken werd neergeschreven, die een vademecum voor den tourist werden. Hoe nauwgezet hij te werk ging bewijzen zijn nagelaten notitieboeken; twee dagen lang b,racht hij door in het bekend'e Barljschc kerkhof Père La Chaise om de namen en juiste ligplaatsen»van bekende Fransche doo- den op te teekenen. Elke nieuwe uitgave Wacht ineer kaarten en straatnetten dan de voorafgaande en hij wist precies me; welke informaties de rondreizende touris": gebaat zou zijn. Toen in 1843 de vierde edi tie van zijn Reisboek langs den Rijn ver scheen, het boek dat den stam vormde wel ke vele takken zou dragen, bevatte dit needs' acht kaarten van steden. Baedeker's uitga ven vielen in een tijd toen het reizen een geheel ander aspect begon te vertoonen ten .gevolge. van de omwenteling gebracht door Watt en Stephenson, den spoortrein en het stoomschip. De nieuwe verkeersmiddelen maakten het reizen gpedkooper en de „Bae- dëkërs" maakten het eenvoudiger en gemak kelijker. In 1842 verscheen.zijn Duitschland, terwijl in1838 reeds België en Holland was vérs'chenen, in 1844 kwam Zwitserland en iri 1855 zijn laatste werk: Parijs en omge ving.. Karl Baedeker overleed in 1859 en toen haddén zijn meest belangrijke gidsen reeds acht tot tien uitgaven achter den rug. Zijn drié zoons. Ernst, Karl en Fritz (deze laat ste oyerleed pas in 1925 op 81-jarigen leef tijd),zetten zijn werk voort. In 1872 vei. plaatste de firma haar zetel naar Leipzig en yéi dat jaar af zijn Baedeker en'Tauchr nitz ija Duitschiancïs boekenstad gevestigd en hoewel (irma's gescheiden zijn, mogen zij web el an één adem genoemd worden, omdtfe 'd' oen zich ten doel stelt om den reizi^i v:.«r te "lichten en de andere om zijn vaer.rie op te fleuren. Hoe dikwijls: zien wjj lilèt Angelsaksische toeristen met in de cene hand don rooden Baedeker en in de andere; de witte =Tauchnitz! •De ,uitgfkvenu-die onder dit driemanschap •het li©At sagen, geven *ecn' beeld van den weg dien het tourisme nam. Alles in deze wereld is mode, ook het reizen. Het drietal wist t^tifdst /telkens de bakens té verzetten. Toen ert vogue kwam, verscheenin De daderes toont geen berouw Als daderes van den kindermoord in dén Bovenkerkerpoider is, zooals men weet, een 20-jarige dienstbode uit Amsterdam ge arresteerd, die bekend heeft, den moord te hebben gepleegd. De aangehoudene heeft onder geleide van marechaussee persoonlijk de piek aangewezen, waar zij de kleine in het water heeft geworpen. Zij is ,ook nog met het .lijkje geconfronteerd.Ook hierbij toonde zij geen berouw. Volgens haar ver klaring heeft hét kind gedurendede reis grootendeels geslapen, dóch het was wakker teen zij het in het water wierp. Het heeft echter geen kreet meer geslaakt. Zij is daarna naar den Amsteldijk gewandeld en heeft kalm een autobus genomennaar Am sterdam, waarna' zij zich weer naar hare betrekking begaf en haar bezigheden her vatte alsof er niets gebeurd was. Zij had reeds eenigen tijd met het plan rondge- loopen haar kind te dooden dat haar een last was, en toonde bij de arrestatie niet de minste ontroering. Alleen verwonderde zij zich erover, dat het was uitgekomen. De speciale trein, die met mail en passa giers in aansluiting op het m.s. „P. C. Hooft" van Genua vertrekt, zal Vrijdagmorgen 4 Januari te 10.38 van Genua vertrekken. Aan komst Zaterdagmorgen 5 Januari te 7.57 te Arnhem; 8.48 te Utrecht; 9.45 te Den Haag (S.S.-Station);- Amsterdam (W.P.) 9.36; Amsterdam (C.S.) 9.53: Rotterdam D.P. 9.52. Wraakneming door een ontslagen boekhouder? Er is op het oogenblik weer een onderzoek gaande naar vermeende corruptie-gevallen in Den Haag. Eenige opzichters bij gemeentewerken, ver moedelijk een 8-tal, zoudën hamelijk gift-en hebberfaangeftctoèri va.ii een aannemer.;firma te 's-Gvavenhage, rdie yoor de -gemeente: heef t gewerkt. De onthulling van déze overtreding van dé voorschriften der gemeente, welke luiden, dat een geiheeiite-ambtênaar geen giften van 'leveranciers der gemeente mag aannemen, in welken vorm ook, heeft. een. voorgeschiedenis, welke ,een zeer eigenaardig licht op do kwestie werpt. Een weggeloopen bediende van de aanne mers-firma was een dag of veertien voordat een aanbesteding van straatwerken zou plaats hebben, bij zijn vroeg óren patroon ge komen en had van hem een zeker bedrag aan jaargeld 'geëischt.' Zoo de aannemers dezen eisch niet inwill gde, dan zou de voor malige bediende den gemeentelijken autori teiten aantoonen, dat zijn vroegere patroon in den loop der jaren sigaren had gegeven aan opzichters der gemeente. De aannemer ging echter op deze afdreiging niet in. De aanbesteding kwam en de betrokken firma was de laagste inschrijfster. Ook de vroegere bediende van de firma had een inschrijvingsbiljet ingeleverd. Een paar dagen vóórdat de gunning zou plaats hebben, trok de ontsla., .n bediende naar de gemeente lijke autoriteiten en deelde mede. wat zijn vroegere patroon had misdaan, tiet gevolg hiervan was, dat het werk niet aan deze firma werd gegund. Echter evenmin aan den verklikker. Intusschen werd aan de politie opdracht gegeven om de zaak te onderzoeken. De voor malige bediende der aannemersfirma ver schafte de adressen der sigaren-winkeliers, die de sigaren voor de opzichters hadden ge leverd. Dit onderzoek is nog niet geheel geëindigd. Intusschen verneemt de „Msb.", dat hét met het geven van geschenken door deze aannemersfirma en 't aannemen ervan door de gemeenteopzichters niet zoo'n vaart heeft geloopen. Zijn de inlichtingen juist, dan zou den de giften zoo gering zijn, dat de betrok ken opz'chterS van de hun door de aan nemersfirma geschonken sigaren slechts 'X sigaar per dag zouden hebben kunnen rooken! Men is dan Ook van meening, dat er van omkooperij in'dit geval géén sprake is. Wat intusschen niet wegneemt, dat de ambtenaren z'ch. stipter aan de gegeven voorschriften hadden moeten houden, vooral waar déze zoo absoluut luiden, dat geen gif ten van leveranciers, in welken vorm ook, door gemeenteambtenaren mogen worden aangenomen. „Ik heb nog nooit gehoord, dat iemand 'n gat in een trom snee," „Dat kan weL 't Is een idee van m*n eige!" nen te achten haar neuzen tijdens den kerk dienst op Zondagavond te poederen. Ik zelf had eenigen tijd geleden in een schouwburg last van een meisje, dat, tusschen de be drijven, heur haar boven mijn avondkleeding kamde. Ik kwam in mijn ouderwetsche boos heid in verzoeking den volgenden keer mijn scheergerei mee te nemen, om te zien of een flinke seheerpartij het publiek wellicht ook belangsielling zou inboezemen. In zake het. maken van toilet in de kerk, sch'jnen wij nu wel het toppunt van slechte manie ren te hebben bereikt. Ik laat nu de kwes tie van oneerbiedighéid onbesproken, maar mij dunkt, dat zelfs de meest glanzende neus zijn oorspronkelijken gloed wel kan behou den totdat wij met onze godsdienstoefening klaar 'zijn. Gisternacht is een viertal Oosterbcekers weer eens ouderwets aan het vechten ge weest, De lantaarnopsteker C. en de groen tekoopman Van B. hadden sedert gerui- men tijd oneenigheid. Gisteren heeft men deze veete uit den weg willen ruimen en beide vechtersbazen, geassisteerd door hun zoons, trokken er met een groeten ijzeren staaf, stokken, waardoor eenige spijkers wa ren geslagen en meer dergelijk materiaal op uit. Er werden hevige slagen uitgedeeld. De strijd waa zoo verwoed, dat eenige agenten eerst na heel veel moeite en na van de gummistokken gebruik te hebben ge maakt, de vechtenden konden arresteeren. Alle vier hebben ernstige verwondingen op- geloopen. Gisteren is te Rotterdam brand ontdekt in de bovenverdiepingen van een kantoor gebouw aan de Leuvehaven, welke gebruikt worden als archief-ruimte door verschillen de in het gebouw gevestigde firma's. Vermoedelijk doordat- eenige verdiepingen leeg staan, werd de brand pas ontdekt toen de vlamfen reeds uitsloegen. Het vuur breidde zich zeer snel uit en weldra stonden de beid bovenste verdiepin gen in lichter laaie. De brandweer was spoe dig met groot ma t riaal ter plaarie en slaagde er na een uur in met 12 slangen den brand te beperken tot het gebouw zelf. De zolder en de daaronder gelegen verdie pingen zijn uitgebrand. De andere verdiepingen bekwamen veel waterschade. Per auto van den Amsterdamschen G.G. en G.D. is naar het gasthuis vervoerd een passagier van een taxi, welk" in de FerrL Holstraat met een andere ta::i in aanri'ding kwam, waardoor de eerste wagen omsioeg en de passagier werd verwond. Gisterenmorgen geraakte aan den los'val te Lexmond de 55-jarige arbeider H. L. uit Zijderveld onder een zwaar beladen vr acht wagen. Met een verbrijzeld schouderblad en met in wend'ge kneuzingen is het slacht» "fer naar Utrecht overgebracht. Ook Sittard krijgt een beurt. Want, was eerst het naburige Geleen-Lutterkade-Lin- denheuvei de duoe van talrijke inbraken, thans hebben de dieven in Sittard hun slag geslagen en danig hu'sgehouden. Buiten de reeds gemelde inbraken, hebben dieven ook nog ingebroken in het winkelhuis van J. Laumen, kolonie Sanderbouth. Ze hebben voor 300 aan rookartikelen, su'kerwerk en geld buitgemaakt. Tevens werd een bezoek gebracht bij den heer H. Bux, particulier te Overhoven. Hier worden kleedingstukken en een portefeuille met 60 vermist. De daders zijn tot heden onbekend gebleven. Te Vlissiiigen is van eeii schip, op weg van Antwerpen naar Buenos-Ayres, een ver stekeling, een Rus, afgezet. Hij is., over de grens gebracht. Te Rotterdam is een drie en eeii halfjarig meisje, H. Offermans, uit de Oosterstraat, op den Ooudschesingel door een auto over reden. is naar het ziekenhuis aan den Coolsingël vervoërd waar zij 'kort "na aan komst 'is overleden. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was db ochtendtemperatuur 0.1 graad Celcius te laag. Zij was in de eerste en derde decade 1 graad boven nórmaai, in de tweede 2.5 graad beneden normaal. De grootste afwijkin gen totamen voor op den lOen en 26en, res pectievelijk 7 graden beneden en 7.5 graad boven normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was 1.5 graad benéden nor maal, het gemiddelde ni'nimum ongeveer normaal, echter óp een groöt aantel dagen, te. De Bilt op 16 dagen, de minimumtempera tuur beneden het vriespunt. De neerslag was in Zuid-Holland, Utrecht, West-Brabant en Noord-Limburg ongeveer normaal, in den Achterhoek ongeveer 1 procent, in het noorden van het lrnd 20 tot 30 procent bene den normaal, in Zeeland daarentegen onge veer 25 procent, in Oost-Brabant en Zuid- Limburg 5 tot 15 procent boven normaal. Te De Bilt werden 27 uren zonneschijn waarge nomen, tegen 37 normaal. Pal^t|na^..m^Ï8,p Egypte en in 1879 Zweden Een Engelsche predikant, ds. Stewart Ber- nays, schreef volgens de „N. R. Ct." in het Januari-nummërvan ;zijn 'kerkelijk, blad: Men .heeft zich bij my beklaagd over eeni ge; jonge dames, die het noodzakelijk sehij- Op Oudejarsavond is naar de N. R. Crt. meldt, te Rijswijk bij Gon'nchem, de door de familie Kant bewoonde boerenhofstede tot den grond afgebrand. Er kon niets van den inboedel worden gered, ook het geld niet. Een paard en. veel pluimvee kwamen in de vlammen om- De bewoners, vader en zoon, konden zich met moeite door het inslaan, van een ruit redden. De vader bezeerde zich ernstig. Hij werd bi) buren ondergebracht. Verzekering dekt de schade. De oorzaak vaa dén brand is onbekend. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6