Stadsnieuws Muziek uit de Lucht I derde blad Kalenders 1929 TOONEEL luchtverkeer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 3 JANUARI 1929 BLADZIJDE 1 i RECHTSZAKEN Van Philipsfabrieken tot Amsterdamschen gemeente winkel Waalhaven in 1928 LANDBOUW EN VISSCHERIJ Fonds Landbouw-export Bureau RADIO-NIEUWS Vrij denker s-radio-omroep- vereeniging KUNST EN KENNIS St Bemulphusgilde KERKNIEUWS Priester-congregatie In particuliere audiëntie bij Z.H. den Paus UIT ONZE OOST De heer Maas Geesteranus vraagt ontslag De werkverschaffing Mi], tot Bevordering der Toonkunst, afd. Haarlem R. K. Volksbond goed begin De sensationeele uitvinding van Prof. Theremin (Rusland) ':v' Vv-- II V- Het graf van den onbekenden soldaat A .rfteressante procedure voor de Rechtbank. De Gemeente goedkooper dan de particu liere handel. Voor de Derde Kamer der Arrondisse- ments-rechtbank te Amsterd'am is gepleit in de civiele procedure van de firma Jans en Co. te Amsterdam tegen de N. V. Phi lips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven. Het betreft hier een kwestie, welke ten nauw ste verband houdt met den vinnigen strijd, welke door de Amsterdamsche instalateurs gevoerd wordt tegen den door cfe Gemeen telijke Electriciteitswerken opgerichten win kel. Zooals bekend, is deze Gemeentewinkel ondergebracht in het groote hoekpand van den nieuwen bouw in de Vijzelstraat te Am sterdam. Het was Mr. F. S. M. Rits,, optredend voor de firma Jans en Co., die de Recht bank er aan herinnerde, dat deze strijd her haalde malen in den Amsterdamschen Ge meenteraad het onderwerp der besprekingen heeft uitgemaakt; met dat al is de winkel gebleven. De installateurs zijn niet alleen gegriefd over het feit, dat de overheid hen beconcurreert, erger is. dat deze concurren tie geschiedt op deloyale wijze. Zoo is wel het meest egerlijke, dat het den installa teurs langzamerhand onmogelijk is gewor den om electrische gloeilampen te verkoo- pen. De oorzaak hiervan is, dat de Gemeen- tewinkel de lampen verkocht tegen prijzen, die lager zijn dan die, welke de installateurs volgens met Philips gesloten contract be dingen moeten. De installateurs zijn ge dwongen zich te houden aan door Philips vastgestelde prijzen en dat, terwijl gebleken is, dat Philips met andere afnemers niet dezelfde verkoopswaarde heeft gestipuleerd. Sinds een aantal jaren toch verkocht en ver koopt Philips tegen lagere prijzen of met grootere rabatten aan één of meer derden, met de wetenschap, dat deze derden de lam pen tegen lagere prijzen doorleveren aan den Gemeentewinkel. Het verschil in prijs is zoo buitengewoon, dat de installateurs geen lam pen kunnen verkoopen en groote schade lij den. Daarom had de firma Jans de gelegen heid aangegrepen om een actie tot schade- Vergoeding tegen de Philipsfabrieken in te stellen, op grond, dat Philips handelt in strijd met zijn verplichtingen en subsidiair op grond, dat Philips zich tegenover eische- res heeft schuldig gemaakt aan een on rechtmatige daad. De vraag, aan de Recht bank voorgelegd pleiter wees daar op beeft zich nog nimmer in de rechtzaal voor gedaan. De Rechtbank toch zal hebben uit te maken of het Philips geoorloofd is om aan den eenen kant den installateurs con tractueel tot het zich houden aan een vaste verkoopswaarde der lampen te dwingen, en bij overtreding met boete of uitsluiting van levering te dreigen, en aan den anderen kant andere afnemers tegen geheel andere voorwaarden te bedienen. Wat het verweer van Philips ook moge zijn, het komt pl. on aannemelijk voor, dat Philips niet de weten schap heeft, dat groote partijen lampen te gen lagere prijzen werden doorgeleverd aan den Gemeentewinkel. Voor de Philipsfabrieken kwam hierna Mr. J. C. van Kempen aan het woord. Pl. wees er op, dat hij in de conclusies van de tegen partij zekere vaagheid had gevonden. Thans is hem dat duidelijk, nu hij begrijpt, dat het hier niet gaat om een strijd tusschen de firma Jans en de Philipsfabrieken, maar om een strijd tusschen de Amsterdamsche installateurs en den Gemeentewinkel. Laatstgenoemde kon door de firma Jans niet worden aangesproken, dus moest er een noodbruggetje geslagen worden. Pl. betoog de, dat hier in elk geval van een onrecht matige daad geen sprake is. Er blijft dan over schadevergoeding wegens wanprestatie. In verband hiermede merkte pl. op, dat hij de zaak slechts theoretisch beschouwen kon, wijl de feiten niet zoo zijn als zij door den tegenpleiter worden gesteld. Van alles blijft alleen over de vraag: mag Philips aan an dere afnemers andere verkoopsvoorwaarden geven dan aan de firma Jans. Er is inder daad geen vonnis op-dit gebied; er zijn wei nig vonnissen over de kwestie van billijkheid in verband met de uitvoering van contrac ten. Maar met klem wilde pl. er op wijzen, dat van een fabrikant juridisch niet is te vergen, dat hij aan al zijn afnemers dezelf de condities oplegt. Volgens pl. zou dat te ver gaan; men kan niet beoordeelen welke redenen een handelsman kan hebben om verschil to zijn condities te maken. Tot de feiten komende, waarop de vor dering is gebaseerd, wees pl. er op, dat hij to de repliek in reconventie geen feiten, alleen vermoedens aangetroffen heeft. Vast staat, dat Philips nooit aan den Gemeente- winkel geleverd heeft, en dat Philips niet weet, hoe deze winkel aan zijn lampen ge komen is. Wel heeft de fabriek onderzoek gedaan, maar dat heeft niets opgeleverd. Volgens pl. staat de zaak practisch zóó, dat Philips heeft gedaan, wat de tegenpartij van Philips verlangt. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 8 Februari a.s. Ook to 1928 heeft het tochtvervoer van eh naar Rotterdam weer een aanzienlijke ®tyging vertoond tegenover het voorgaande Jaar. Het aantal verkeersvliegtuigen, d Van het vliegveld „Waalhaven" gebruik taaakte bedroeg 3260 tegen 2350 in 1927. Het passagiers- zoowei als het goederen verkeer op de buitenlandsche lijnen nam toet niet minder dan 50 pet. toe. Het totaal aantal betalende passagiers met bestemming naar en komende van Rotter dam (doorgaande passagiers derhalve niet toeegeteld) bedroeg circa 4100, terwijl j®8 O0O K.G. goederen vervoerd werden, vhe aantal betalende bezoekers van het 8Veld steeg van 128 tot 188 duizend. de komst van het gezelschap op het vliegveld Le Bourget, achtte de heer Hylton het ver standiger, om, na bijvulling op Waalhaven, rechtstreeks naar Hamburg door te vliegen. Nadat de stationsleidtog op Waalhaven zich telefonisch overtuigd had, dat het vliegveld Fuhlsbüttel bij Hamburg in goeden staat ver keerde, werd de tocht ondernomen. Om ongeveer kwart voro drie Duitschen tijd landden de beide K. L. M.-vliegtuigen be stuurd door de vliegers Smirnoff en Tepas op de bestemde plaats. Jack Hylton, die, zooals bekend is, reeds vroeger per K. L. M. gereisd had, toonde zich uiterst tevreden over de snelle en prompte wijze van vervoer. Een bijzonder practische maandkalender, die vooral op kantoren welkom zal zijn, is voor 1929 door de firma Frans Perquin uit gegeven. Een aparte maandkalender doet het Ge meente Electriciteitsbedrijf te Haarlem het licht zien. Op de twaalf maandbladen is door den schilder P. Heyenbrock de ont wikkelingsgeschiedenis van het licht door de eeuwen heen ta beeld gebracht. Vsn het spaandervuur af, via de catacom. benlamp en de „snotneus", de waskaars, de patentolie-lamp, de stearinekaars, de pe troleumlamp. de gasverlichting, vond ten slotte de electrische lichtbron toepasstag, om tot de heden ten dage bekende perfec tie uit te groeien. De verschillende tafereelen zijn rood- omrand op donkergrijs fond bevestigd, ter wijl de cijfers in dezelfde kleur als de rand zita aangebracht. Het geheel vormt een fraaie en smaakvolle wandversiering. „Schakel" Santpoort zendt ons een artis. tieken maandkalender met .reproducties van werken van Kees Koeman. Goede wijn be hoeft geen krans. Voor dezen kalender is elke aanbeveling overbodig. De bekende uitgeversfirma I. C. G. Malm- berg te 's-Hertogenbosch. heeft voor 1929 een kwartaal-kalender uitgegeven. De schil, den zijn fraai bewerkt; de ontwerpen zijn van verschillende kunstenaars. De A. P. C. (American Petroleum Com pany) te 's-Hage zendt ons een maand kalender. Op het Januari-blad prijkt het eigen gebouw der maatschappij; andere bla^ den vertoonen tafereelen betreffende dis tributie en gebruik van het artikel. Een zeer bruikbare kantoorkalender. Van de Vereeniging „Wet-Risfco", Am. sterdam en Den Haag, ontvangen wjj een keurige agenda 1929. l i Het bestuur van de stichting „Fonds Land bouw Export Bureau 1916/1918" deelt mede, dat, in het belang van een juiste! besteding der bij het fonds beschikbare gelden, in overeenstemming met de bedoeling, uitge sproken in de alg. vergadering j van het bestuur de leden van het bestuur der stich ting, de Senaat der Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, de Handelsfaculteit van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, de landbouworganisaties en verdere belangstel lenden in de gelegenheid worden gesteld, denkbeelden omtrent een doelmatige be steding aan het bestuur in overweging te geven. Het doel der stichting is de bevordering van de landbouwwetenschap en aanverwante handelswetenschap in haar geheelen omvang, welk doel zij tracht te bereiken door de inkomsten uit haar vermogen aan te wen den voor de toepassing van alle doeltref fende en wettige middelen, onder andere het uitschrijven van prijsvragen, het be kostigen van studiereizen, het steunen van wetenschappelijke instellingen of onder zoekingen, het bezorgen van wetenschappe lijke uitgaven, enzoovoort. Denkbeelden in overeenstemming met het doel der stichting en schriftelijk geformu leerd, kunnen vóór 15 Februari 1929 ter ken- is worden gebracht van den secretaris der stichting: prof. dr. J. H. Aberson te Wage- ntagen. Men bericht aan de „Msb.", dat boven genoemde vereeniging een schrijven heelt gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin melding wordt gemaakt van haar oprichting op 11 Juli j.l. en dat deze ver eeniging, thans reeds meer dan drieduizend leden tellende, zoodra de Koninklijke goed keuring, die Inmiddels op haar statuten werd aangevraagd, zal zijn verkregen, on middellijk een aanvraag om een zendver gunning zal indienen. Door het St. Bemulphusgilde wordt een kunstreis naar Spanje voorbereid. De juiste data zfjn nog niet vastgesteld, daar deze mede afhankelijk zijn van het aantal der deelnemers. De Haarlemsche Maria-Congregatie voor Priesters wordt gehouden op Maandag 7 Januari, in plaats van op 14 Januari, op den gewonen tijd. Rector P. W. DE WOLF, Secr. De H. Vader ontving Zaterdagmorgen, naar men uit Rome aan de Msb. meldt, in particuliere audiëntie dr. W. Mulder, professor der Nijmeegsche Universiteit, met den Zeereerw. heer Koeken en twee andere studenten derzelfde „Alma Mater". De H. Vader informeerde met veel be langstelling naar de Universiteit en naar den aard en het doel der onderzoekingen in het Vaticaansche archief, waarvoor de heeren naar Rome waren gekomen. Aneta seint uit Batavia: De directeur van het departement van Btanenlandsch Bestuur, de heer A. H. Maas Geesteranus, vroeg eer vol ontslag aan met ingang van 4 Mei as. Door de afdeeling Haarlem van de Inter nationale Arbeiders-Hulp is adhaesie be tuigd met het adres van den Haarlemschen Bestuurdersbond vooral wat betreft werk verschaffing. het opruimen van krotwonin gen, en het bouwen van woningen voor ouden van dagen. De tweede kamermuziekavond van de Mjj. tot bevordering der Toonkunst zal plaats vinden op Maandag 7 Januari as. in den Stadsschouwburg. De pianist Ives Nat is de solist op dien avond. De leden van den R. K. Volksbond kwamen gisteravond in vergadering bijeen. Ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. P. Cas- tricum met den Chr. groet. De notulen wer den gelezen en goedgekeurd. De heer Ch. v. d. Bilt, van het Centraal Bestuur, wordt dan door den voorzitter hartelijk welkom gehee- ten. Er worden weer eenige nieuwe leden ge ïnstalleerd. Een Zalig Nieuwjaar wordt den leden toegewenscht. Het jaar 1929 is voor den Volksbond van groote beteekenis, daar het 40-jarig bestaan door de afd. Haarlem zal worden gevierd. De voorzitter schetst de toestanden onder de werklieden ta het buitenland en wijst ten slotte op ons eigen land, waar dezen zomer de Tweede Kamerleden zullen moeten wor den gekozen. Spr. is van meentag, dat de wet qp de ftoancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten to het voordeel zal zijn van de Haarlemmers. B. en W. hebben voorge steld het vastrecht-tarief voor gas etc. met 10% te verlagen, waardoor de minder finan- cieel-krachtige man in staat zal worden ge steld van dit tarief gebruik te maken. Het R. K. Werkliedenverbond neemt steeds meer in groef en bloei toe. De belangrijke voorstellen betreffende kindertoeslag, werke- loosheidverzekertag en pensioen-regeling ge tuigen daarvan. Ook is het plan een Arbei ders-Bank ta het leven te roepen. In het Leidschekwartier zal heden. Donderdag, een propaganda-vergadertag gehouden worden, met deze wijze van propaganda is men reeds het vorig jaar begonnen. Toch bevredigt de plaatselijke organisatie niet in alle opzichten. Er moeten dit Jaar nog vele veranderingen in het ledental komen. De Haarl. Bestuur- dersbond telt 6000 leden, daartegenover ko men wij met slechts 1800 Hoe komt dit nu? De solidariteit is in het roode kamp veel en veel grooter. Vooral het hoogere personeel is Bc K,. L. u gezet. neeft het nieuwe jaar goed in- F VIIJ1 toeltVl°Ben twee 2-motorige Fok- -Lhenlazzb»™ en «et den bekenden En- gelschen jazzbandie^, Jack Hylton en zijn gezelschap 17 pen.jnen van Parijs naar Hamburg, een afstand van ongeveer 500 K.M. Op Oudejaarsavond nioest het gezelschap te Parijs optreden, terwijl men gecontracteerd had, dat men op Nieuwjaarsdag om half vijf in Hamburg zou spelen. Deze verbinding kon per trein niet tot stand worden gebracht. reden waarom de Wagons Lits zich tot dé K L M richtte met het verzoek om het ge- een des te dieper toon ons oor binnendringt, zeischap over te vliegen. j daarcntegen de hand het De Aethergolvenmuzietc van prof. There min, welke de cultureele en muzikale wereld ta Duitschland en het buiten land als een nieuw wonder in de grootste verbazing brengt, wordt door het, op initia tief van prof. Theremin gevormde „There- min-trio" Zondag a.s. den 6en Januari to den Stadsschouwburg te Haarlem gedemon streerd. Dat is het nuchtere krantenbericht. En toch, in z'n betrekkelijke kortheid is be lichaamd het resultaat van jaren zoeken, van eindeloos experimenteeren op het schijnbaar nog onontgonnen, schijnbaar ook onbe perkte terrein der electrodynamiek; want dat is deze wonderlijke uitvinding van den genialen Rus, dien we op deze bladzijde voor zijn toestel bezig zien, en die als een tweede Edison de wereld verbaasd heeft doen staan met zijn als "t ware uit de lucht gegrepen muziek. Het lijkt zoo simpel: een paar lampen, 'n paar kleine antennes, en door 'n enkele beweging der hand verkrijgt men geluiden, welke naar gelang der sterkte en verwijde ring van het gebaar, varieeren van hoog tot laag, van oneindig zacht tot zeer sterk. Een uiterst simpel toestel dus, maar dat, hoe klein van afmetingen ook, geweldige moge lijkheden biedt tot nieuwe toonvormtog en daarmee verbonden muziekvoortbrenging. Men moet dit apparaat natuurlijk niet verwarren met een T. S. F. of een phono- graaf, daar het geluid niet erdoor wordt overgebracht noch weergegeven; immers, het instrument brengt zelf de gewenschte gelui den voort. Volge hier dan nog een korte technische uiteenzetting van het apparaat en zijn wer king. Het eigenaardige verbluffende aan het apparaat van Theremin bestaat in de eerste plaats hierin, dat tonen zonder gebruikma king van eenige mechanische voorbereiding als t ware uit de lucht worden voortge bracht en door vrije beweging der hand in de ruimte geheel muziekstukken vormen. Daarbij kan en dat is weer het eigenaar dige en verbluffende een bij een derge- lijken kleinen omvang met andere instrumen ten nauwelijks te bereiken toonscala verkregen worden, tot de diepste, misschien nog bij een orgel te hooren tonen. Evenals bU andere muziekinstrumenten kan ook met het Theremin-apparaat een afwisselende toonsterkte verkregen worden, echter ta een veel hoogere mate dan dit met de gebruikelijke muziekinstrumenten het geval is. Zoo laat zich zonder moeite het teerste pianissimo alsook het geweldigste fortissimo in de fijnste trapsgewijze schei ding aan het apparaat, of juister gezegd, aan de lucht ontlokken. Wat betreft 't toonkarakter heeft men hier weer met een eenige bestaande uitvinding te doen. De mogelijkheid bestaat namelijk met het Theremin-apparaat bijna iedere wille keurige toonkleur te voorschijn te tooveren. Het interessante daarbij is, dat de voorko mende toonkleuren niet onvoorwaardelijk in overeenstemming behoeven te zijn met de reeds bekende timbres, maar dat veeleer ge heel nieuwe, tot nu toe onbekend gebleven klanken ons oor bereiken. Dan eens doet de melodie aan een cello, een viool, dan weer aan een menschelijke stem denken. Op de technische zijde maar heel opper vlakkig ingaand, zouden wij slechts in 't kort willen opmerken, dat het hier hoogfrequente electrische stroomen betreft, die om he' apparaat een zgn. electro-magnetisch veld doen ontstaan. Door de beweging der men schelijke hand ondergaan nu de onzichtbare golven van dit veld een verandering. Deze verandering heeft tengevolge, dat, hoe verder men de hand van het apparaat verwijdert. i: V>;gV„if >v,;yik ji/Svfï?i MiiiiiWiliSiDiiijriOT Prof. LEO THEREMIN De uitvinder der AeUter-mnziek Prof. Maurice Martenot, de eerste die de Theremln-muziek practisch in toepassing bracht door concerten in Parijs en Berlijn. Aan den vleugel zijn zuster, die op 'n ge wone piano zijn muziek begeleidt Oors,- onkelijk was het plan om per vlieg tuig n. i Bremen te gaan en vandaar per trein naar Hamburg. Door een vertraging in apparaat wordt nadert de toon des te hooger Wanneer wij nu over de door de uitvinding van Theremin geopende uitzichten willen spreken, is het ta de eerste plaats de groote veelzijdigheid van het apparaat in muzikaal opzicht welke ons in verbazing brengt. Dan zijn echter ook naar de meentag van de vooraanstaande musici de als t ware uit de lucht voortgebrachte tonen van (no's mach tige, bovenaardsche schoonheid en verande ringsmogelijkheid ais tot nu toe bij geen enkel instrument het geval was. Daarbij kunnen tot heden onverwachte uitwerkingen en verrassingen verkregen worden, zooals b.v. de echo. Wanneer men daarbij ta aan merking neemt, dat deze sensationeele uit vinding nieuw is, dan is op 't oogenblik ab soluut-niet vooruit te zien, welke omwente lingen deze „aethergolven-muziek" ten gevolge zal hebben. Het spelen op het apparaat moet gemak kelijk te leeren zijn, ta tegenstelling met de gebruikelijke instrumenten. Overal, waar de aethergolven-muziek van Theremin ge demonstreerd werd, b.v. op de „Groote Muziektentoonstelling" in Frankfurt a. M., in de „Groote Opera te Parijs, in de „Albert Hall" te Londen, ta Berlijn, Miinchen, Leip zig, Hamburg, enz., verwekte dit nieuwe wonder de grootste geestdrift; allen waren onder den indruk van een groote, onbegrij pelijke gebeurtenis Kortgeleden werd de aethergolven-muziek van Theremin in Ko penhagen in aanwezigheid der koninklijke familie, tweemaal met het grootste succes gedemonstreerd. Wij reproduceeren hierbij een photo, ge nomen op een der eerste concerten door den Franschen musicus Maurice Martenst en diens zuster te Parijs gegeven met de Theremta-aether-golvenmuziek, over welke concerten de muziek-critici der groote Parijsche bladen, met enthousiasme schreven. De N.V. Internationale Concert-Directie Ernst Krauss, is het met haar bekende voortvarendheid gelukt, het zich op de door reis bevindende „Theremta-trio" voor een enkel concert ta den Stadsschouwburg alhier op Zondag 6 Jan. as., des avonds om 8 uur te engageeren. Voor Haarlem ongetwijfeld ta buitenkansje. Daarbij zal bulten een reeks voor te dra gen muziekstukken (soli, duo's, trio's) een korte inleidende voordracht met demonstra ties het wezen van deze sensationeele uit vinding duidelijk maken. Ten slotte wordt het publiek gelegpnheid geboden het spelen zelf te beproeven en door vrije beweging der hand in de ruimte tonen aan de lucht te ontlokken. We zijn natuurlijk niet van meening, dat met deze sensatieverwekkende uitvinding de persoonlijke muziekbeoefening zelfs ook maar ta oogenblik in het gedrang zal komen. Te zwaar immers weegt hierbij het gevoelsmo ment van den produceerenden kunstenaar zelf, hetzij op vocaal, hetzij op tastrumen- taalgebied; de ziel, deze allesoverheerschen- de waarde, kan door geen mechanische kracht, al is die van nog zoo volmaakte fijn heid en schakeering, worden vervangen, en het zal met dit instrument, dat we Zondag avond in werking zullen kunnen zien, wel juist zoo gaan als met het „Orpheal", de uitvinding welke wij voor enkele maanden in Amsterdam mochten hooren, en waarvan we toen een korte beschrijving gaven. Het zal, afgezien van de grootere mogelijkheden bi) de productie van de electrische muzikale golven, ongetwijfeld geen musicus eu geen instrument verdringen, maar er naast zich een plaats veroveren, die -eker belang rijk zijn zal, als een uitvinding, die nieuwe mogelijkheden schept en waarnaar misschien reeds spoedig een der modernste componis- j ten, van onzen modernen, vermechaniseer-1 den tijd we durven niet voorspellen wie zal grijpen, als naar een onmisbaar element bij het schrijven van het hyper-moderne muzikale opus. Wie zal het zeggen? We zijn ta elk geval benieuwd naar de auditie van aanstaanden Zondag en zullen de lezers van onze bevinding en onze indruk- ken gaarne volledig en objectief op de hoogte j stellen. Misschien dat ook wij kunnen schrijven van een sprookjesachtig wonder. J. S. bij den Bestuurdersbond aangesloten. Wat zien wij bij ons? Allemaal speciale bonden, waarin ieder op zichzelf werkt, in plaats van in één groot geheel. Dit geeft te denken voor de toekomst. Spr. schetst het succes van het Encycliek-feest, ook de jaarfeesten zijn weer succesvol geweest. Het bezoek van Mgr. Aen- genent vormde ook een glanspunt in het af- geloopen jaar. De H. Mis voor de overleden leden werd echter door weinigen bijgewoond. De geest van Bestuursraad en Bestuur was steeds zéér goed. Het ligt ta de bedoeling, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een nieuw vaandel aan te schaffen. Daarvoor is 1000 benoodigd en bij elkaar. Spr. leest dan het programma voor ont wikkeling in de komende maanden voor. In het afgeloopen jaar zijn er 75 leden bij den Bond gekomen. In het komende jaar zal speciaal voor een vrouwen-organisatie ge werkt worden. Dit jaar zullen er 35 mannen gratis ter retraite kunnen gaan. Eerbied iri Gods huis, Herwonnen levens kracht, worden speciaal voor het mooie werk bedankt. Alberdingk Thijm en St. Caecilia hebben het hunne tot aankweeken van liefde voor de kunst bijgedragen. „Arbeid Adelt" mocht zich ta *n toenemen- den bloei verheugen. De Spaarkas werkte ta het afgeloopen jaar zeer bevredigend. Spr. brengt een woord van dank aan de Rechtkundige adviseurs, die zich steeds be langeloos hebben beschikbaar gesteld. Het personeelfonds is ruim 1200 rijk. Het fonds „Hulp ta Nood" geeft een saldo van 835. Het fonds „Hulp bij ziekten" geeft een saldo van 289.14. De Centrale Volksbank en de Levensverze kering Mij. „Concordia" worden nog eens spe ciaal gereleveerd. Spr. brengt een woord van dank aan de besturen van de vak-afdeeltagen. Ten slotte geeft spreker een overzicht van de „Sociëteit St. Bavo." *Organiseeren is een plicht en een noodzaak, aldus de voorzitter. Doch dan alleen Roomsch organiseeren. Mogen we eind 1929 met dank baarheid op het afgeloopen jaar terugzien. Een hartelijk applaus was het antwoord op deze schitterende Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Van de rondvraag werd door eenige leden gebruik gemaakt, waarna sluiting volgde op de gebruikelijke wijze. De Rechtzaak „Mary Dugan" Schouwburg Jansweg. De Rechtzaak „Mary Dugan" is een too- neelstuk, dat door het groote tooneel ta dit seizoen gespeeld wordt. Niet minder dan drie bekende gezelschappen hebben het ta hun repertoire ingelascht. Zonder meer is dit reeds een bewijs voor de speelbaarheid van het stuk, waarvan Bayard de geestelijke va der is. Woensdagavond woonden wij ta den Schouwburg „Jansweg" de opvoering van „Mary Dugan" bij, gespeeld door een gezel schap. waarvan het éénbladige programma, dat aan de voorzijde het portret van Greta Lobo—Braakensiek vertoont, den naam niet vermeldt. Onder de medewerkenden komen enkele namen voor, die in de looneelwereld eenige bekendheid hebben, anderen waren voor ons volslagen onbekenden. De opkomst voor deze vertooning was vrij matig. De beide verdedigers van Mary Dugan, Ed ward West en haar eigen broer hadden uiter lijk veel gelijkenis met de correspondeerende rollen ta het gezelschap Verkade. André van Dijk Jr. als Edward West miste evenwel het overtuigende en Laurentius als Jimmy het pétillante, het levendige. Galwey als officier van justitie (Joh. de Boer) gaf naast zijn slechte uitspraak slap spel. Nash, de rechter, (Willem v. d. Hout) had uiterlijk wel het waardige, dat dit ambt eischt. Het best voldeed nog Mary Dugan (B. GritVink), die goed, innerlijk spel gaf. De liftboy James Madison (W. Kremeri gal een. goed geslaagde creatie. Over het geheel genomen werd de opvoe ring in een te slap tempo gegeven, wat wel voor een deel te wijten was aan de gebrek kige rolvastheid bijve. schillende medespe- leriden. (Het is juist het vlotte tempo, het knettervuur ta de dialogen, waaraan dit stuk aantrekkelijkheid en succes dankt. Dat miste de opvoering van g st-renavond. On- voi-ocude rolkeunis v. as bovendien oorzaak dat e. hinderlijk ïuid weid gesouffleerd. Ver. Rotterdamse!» Hofstad-Tooneel Indien Paul Raynal ta zijn drie-bedrijvig stuk een beeld heeft willen geven van snij dende, van bijna ondenkbare moreele pijn, dan is hij volkomen geslaagd. Wij bedoelen hiermede geen onbeperkten lof te geven, vooral omdat wij het gegevene van Raynal geenszins waardeeren, en ook omdat de fabel van zijn stuk de grens van het aesthetisch- genietbare zeer dicht nadert. Het leed schijnt hier té sterk. Bovendien sluit het karakter van den hoofdpersoon niet aan bij de verwikkelingen; de soldaat toont niet de moreele kracht te bezitten om het ont zettende leed grootmoedig te dragen. Het is wel merkwaardig, dat zelfs ta dit uit het Fransch vertaalde stuk ontrouw een overheerschende rol speelt, welke ontrouw ta dit geval een gemeene en afschuwelijke misdaad is, ook volgens de zuiver mensche lijke wetten van eer en plicht. De soldaat (Jan v. Ees) krijgt vier dagen verlof, „vier lange dagen", doch vóór hij zijn vader en zijn bruid wederziet, komt reeds het telegram dat hem naar het front terug roept. Slechts één nacht kon hij in het va derlijk huis doorbrengen, en deze korte be vrijding uit de verschrikking der loopgra ven heeft hij betaald met den dood, die hem bijna zeker na zijn terugkeer wacht. De liefde en het verlangen naar zijn bruid heeft hem tot het vreeseüjke spel om leven of dood gebracht en hij komt thuis om te ervaren, dat zijn bruid hem is ontstolen- Door zijn vader. Het Is pijnlijk en stuitend te hooren, hoe hij zijn vader van deze mis daad beschuldigt, nadat deze hem verweten heeft dat hij, de zoon, den nacht ta het vaderlijk huis heeft misbruikt om zijn bruid ten val te brengen. De soldaat, die God gevloekt en getart heeft, draagt deze wrange ontgoocheling met een soort cynische gela tenheid, doch de schrijver heeft zijn houding niet aannemelijk gemaakt. Het conflict kan onze waarcieering niet hebben, zoo min als de oplosstag ons volkomen bevredigt. Door den forschen dialoog en het sterke en bedwongen spel vooral van den soldaat en zijn bruid (Fientje de la Mar), vermoeide ons het stuk nergens, ondanks het gebrek aan actie. Er hing een doffe beklemming op het tooneel, die sterk de verlammende ellende van den oorlog suggereerde en het voorgevoel van een catastrophe gaf. Deze verdienste vah Raynal's stuk had echter een anderen invloed op de zaal; het applaus was zeer zwak; het spel verdiende beter dan de gereserveerde houding van 't publiek van gisterenavond. Sober doch machtig wisten de soldaat en zijn bruid de ellende van den oorlog uit te beelden. Een enkelen keer stoorde een te slappe dictie, doch de totaal indruk was die van een innerlijk, bewogen spel en (met behoud van bovengenoemde bezwaren) van een sterk stuk. Uit den inhoud blijkt voldoende, dat er voor Katholieken bezwaren zijn tegen bet Graf van den Onbekenden Soldaat. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9