Binnenlandsch Nieuws k Gemengd Nieuws FEUILLETON VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1929 BLADZIJDE 1 Het gouden jubileum van H.M. de Koningin Moeder Het kiesreglement Een Poolsche onderscheiding Minister Kan naar Drente Herdenking van de Unie van Utrecht Roodvonk aan boord van het s.s. Prins der Neder landen De uitvoer van eieren naar Engeland Bijeenkomst der R. K. Indischgasten De toestand van het kamerlid Dobbelman Th. G. A. M. Spierings f Het Rijkswegenreglement Dé uitlevering van Liebermann De kwestie aan de gas bedrijven te Roosendaal FINANCIËN Een Spaarbankstatistiek 1927-1928 f 6000 verduisterd Hoog water in de groote rivieren Een mislukte manoeuvre Jeugdige dieveggen Een kostbare bontmantel gestolen Een noodlanding Een geheele school ziek Is het in Europa werkelijk koud Een paard van 44 jaar oud Gevaarlijk speelgoed Drijfijs in onze binnen wateren MARCIA DE LAUBLY Een feestelijke bijeenkomst te 's-Gravenhage Bij gelegenheid tan. 't gouden jubileum van H.M. de Koningin-Moeder had gisterenavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Den Haag een feestelijke samenkomst plaats, georganiseerd door de vereenigingen „Bijbel en Oranje" en door „Bijbel, Oranje en Nederland." Onder de aanwezigen waren de minister president jhr. mr. de Geer, de. ministers Lam- booy en Beelaerts van Blokland, de oud ministers dr. De Visser, Heemskerk, Bijleveld en oud-gouverneur-generaal Foch, burge meester Patijn, de gemeente-secretaris mr. dr. Ter Pelkwjjk, Staatsraad Muller Massis, de gouverneur der residentie luit.-generaal Insinger, gep. luit.-generaaJ Weber, generaal majoor Laatsman en voorts vele hoofdofficie ren van ons leger. Precies te acht uur betraden de Koningin, de Koningin-Moeder, de Prinses en Prins Hendrik met hun gevolg de Hofloge. Zij wer den begroet met de eerste twee coupletten van het Wilhelmus, door alle aanwezigen staande gezongen, onder leiding van Arnold Spoel. De voorzitter van „Bijbel en Oranje," de heer Spaa Jr. sprak een openingsrede uit. De' bedoeling van deze feestvergadering is, om met eerbied en dankbaarheid het feit te herdenken, dat H. M. de Koningin-Moeder nu 50 jaren te midden van ons volk heeft verkeerd. Op deze openingsrede volgde een langdu rige ovatie. Gedurende den avond sprak oud-minister dr. J. Th. de Visser nog een feestrede uit. De avond werd verder gevuld met zang en muziek onder leiding van den heer Ara. Spoeh Het Partijsecretariaat verzocht ons mede te deelen, dat bestellingen van Kiesregle menten alleen din over het Partijsecre^ariaat behoeven te loopen, wanneer de exemplaren bestemd zijn voor R. K. Kies vereenigingen en dus tegen den gereduceerden prijs van 5 cent (i. p. v. 10 cent) kunnen worden geleverd. Andere bestellingen gelieve men recht streeks te richten tot Teulings' Uitgevers Mij. te 's-Hertogenbosch. Dringend wordt verzocht bij vooruitbetaling te voldoen. Bestellingen beneden 10 exempla ren zonder gelijktijdige betaling worden niet uitgevoerd. De heer A. Tuschinski, directeur van het theater-concern A. Tuschinski, ontving van de Poolsche regeering de eereteekenen van de orde Polonia Restituta. Bij de nieuwjaarsont vangst in de Poolsche legatie heeft de ge zant, prof. Ketrzynski, den heer Tuschinski deze teekenen overhandigd. Op verzoek van de Vereeniging „Drenthe Vooruit", een stichting van den Aartsdioce- sanen R. K. Boeren- en Tutadersbond, zal de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, mr. J- B. Kan, Maandag 7 dezer, verge zeld van den heer Meyer de Vries, Rijksin specteur voor de werkverschaffing a alge- meenen dienst, verschalende terreinen van genoemde vereeniging bezichtigen. De voor zitter en de secretaris van „Drenthe Voor- uit," de heeren baron van Voorst tot Voorst, lid der Tweede Kamer, en Ruiter, zullen den Minister rondleiden. Défilé voor H.M. dc Koningin De herdenking van de totstandkoming van de Unie van Utrecht zal plaats hebben op 23 oanuari 1929 Des voormiddags om 11 uur zullen in het Groot-Auditorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht spreken de Heeren Professor Dr. G. W. Kernkamp en Oud-Minister Dr. J. Th. De Visser, terwijl Coers' liederenkoor onder lei ding van den heer J. H. Winnubst enkele liederen zal zingen. Vanwege de Koningin is bericht ingekomen, dat Hare Majesteit bij de herdenking hoopt aanwezig te zijn. Te half één zullen vereenigingen voor Hare Majesteit op het Domplein en langs het standbeeld van Graaf Jan van Nassau kun nen voorbijtrekken. Te half drie 's middags 'zal het gemeentebestuur van Utrecht in te genwoordigheid van H. M. de Koningin de St Michaelskapel in den Domtoren geopend verklaren in verband met het feit, dat de herstelling van den toren gereed is gekomen In de Domkerk zal om vier uur Dr. j. r. rallenbach een gedachtenisrede uitspreken, waarbij de Kon. Utrechtsche Vereeniging vow Kerkzang en de heer F. H. Bos, organist der Kerk, hunne medewerking zullen veriee- nen. In het gebouw voor -Kunsten en Weten schappen zal des avonds te acht uur een bij eenkomst worden gehouden, waar als spre kers zullen optreden de heeren Dr. P. H. Ritter. hoofdredacteur van het Utrechtsch, Provinciaal en Stedelijk Dagblad, Dr. F. C. Gerretson. hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit, Dr. A. van de Poel, redacteur van de Limburger Koerier, en W. P. van Reede van Oudshoorn, Zuldafrikaansch student aan de Handelshoogeschool te Rot terdam Ook hier zal de heer Winnubst door van Coers' liederenkoor den avond luis ter laten bijzetten. In aansluiting op. het bericht omtrent ge vallen van roodvonk aan boord van hetj stoomschip „Prins der Nederlanden meldt Aneta nader uit Batavia: De vertegenwoordiger van de Stoomvaart Mij. „Nederland", ontving een telegram uit Colombo van den kapitein van de „Prins der Nederlanden", waarin deze meldde dat aan boord van zijn schip een niet ernstig roodvonkgeval geconstateerd was. Hierop is de Geneeskundige Dienst ge waarschuwd, die opdracht gaf het schip te Sabang grondig te onderzoeken. Hiermede is een commissie bezig geweest met het gevolg, dat het schip vier uur op onthoud had, maar verder te Belawan geen belemmeringen ondervond en evenmin te Singapore. Ook zullen de passagiers waarschijnlijk geen moeilijkheden ondervinden bij het de basement te Tandjong Priok. Medegedeeld werd nog, dat de roodvonk patiënten geïsoleerd zijn. Verplichte stempeling Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren meldt, dat in verband met de straks in Engeland verplichte stempeling van eieren, de N. P. F. een studie-commissie in het leven heeft geroepen, om na te gaan wat thans ter zake in ons land moet gebeuren. In deze commissie hebben zitting genomen de heeren Beukers, Radenhuis, Vos, Dirks en Klomp, resp. directeuren der Coop. Eieren- veilingen te Roermond, Leeuwarden, En schedé, Venlo en Arnhem. Is het blad welingelicht dan stelt deze commissie zich op het standpunt, dat, waar slechts 2 pet. der eierenproductie naar Engeland gaat, het de meest gewenschte regeling is, dat het overige deel der produc tie buiten de stempeling valt. Het blad verneemt voorts uit Londen, dat de bepalingen op het stempelen 21 April a.s. in Engeland in werking zullen treden. Men verzoekt ons te "willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R. K. Indischgasten, oud-Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vestigen, zal plaats hebben op Woensdag 9 Januari a.s. in „Huize Voorhout," Lange Voorhout 19, Den Haag, des avonds te 8 uur. Zij, die deze bij eenkomst wenschen bij te wonen, kunnen zich in verbinding stellen met het „Katho liek Indisch Bureau," de Carpentierstraat 153, Den Haag. Kolonel (die zich al lang ergert aan de onmogelijke verhalen, die in de club als heusche ervaringen verteld worden): en plotseling sprong die brrruut van een tijgerrr tegen me op, plaatste een van zijn klauwen in m'n borrrrst, sperrrrde zijn muil wijd open Gezelschap: „En toen?" Kolonel: „En toen Vrrrrat ie me op!!" maanden reeds enkele keeren in Riga en Helsingfors geweest in verband met het onderzoek in de Liebermannzaak. Naar gemeld wordt, is de toestand van het Eerste Kamerlid, den heer P. Th. H. M. Dobbelman, thans geruststellend. Te Wassenaar is overleden de heer Th. G. A. M. Spierings, burgemeester van St. Mi chielsgestel, en lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Vroeger vervulde de heer Spierings een leidende rol in de R. K. Middenstandsbewe ging te 's-Hertogenbosch. Hij was o.a. na eerst voorzitter der Hanze te zijn geweest, eerste directeur der Hanzebank en begon later een eigen kassiersbureau. Verder was hij president der Hanze-Borgmaatschappij. In 1920 werd hij tot burgemeester van st. Michielsgestel benoemd. Rijden met aaneengekoppelde voertuigen Bij Kon. besluit is artikel 11 van het Rijks wegenreglement zoodanig gewijzigd, dat voor het rijden met twee aaneengekoppelde voer tuigen op de Rijkswegen geen vergunning meer noodig is. Het is echter verboden over een Rijksweg te rijden,.te doen of te laten rijden met aaneengekoppelde voertuigen, die niet zoodanig zijn verbonden, dat zijdelings uitwijken van een aangekoppeld voertuig zooveel mogelijk wordt voorkomen. Twee inspecteurs der Haagsche recherche naar Helsingfors In verband met het thans vaststaande feit, dat Liebermann uitgeleverd zal wordeiV zullen dezer dagen de inspecteurs der Haag- i sche recherche, de heeren Van der Mark en Hoestra, naar Helsingfors vertrekken, ten einde den arrestant naar Amsterdam over te brengen. Zooals men zich herinneren zal, is de heer Van der Matk gedurende de laaste Rapport van de commissie van onderzoek Zooals bekend, was door den gemeenteraad van Roosendaal in een geheime zitting be sloten den directeur van de gemeente-bedrij ven, op grond van hec uitgebrachte rapport, uit te noodigen voor 1 Januari ontslag aan' te vragen, terwijl tevens werd besloten, tot 1 Januari de geheimhouding, van het rap port en van de besloten vergadering te hand haven. Nu aan de uitnoodiging om ontslag te nemen door den directeur niet is voldaan, is het tot dusver geheime rapport openbaar geworden. De betreffende cbmmissie komt daarin tot de volgende concessies: Ie. Aan de gemeentebedrijven bestaan toestanden en verhoudingen, welker besten diging niet toelaatbaar mag worden geacht. De inrichting van de administratie, de on beteugelde vrijheid van handelen van den directeur, het op vele zaken waargenomen stempel van onnauwkeurigheid en slordig heid, het foutief invullen van kolenstaatjes, het gebrek aan bureau- en magazijnruimte, de magazijnregeling, het ontbreken van de juiste verhouding tusschen directeur en boekhouder, vormen naast diverse andere, zoovele onderwerpen, welke nadere voor zieningen eischen; 2e. Dc heer P., directeur der gemeente bedrijven, heeft van leveranciers gelden aan genomen, waaraan het karakter van steek penningen of retourcommissiën moet worden toegekend. 3e. De administratie van de gemeente bedrijven behoort geheel bijeen te worden ge bracht, zoodat deze zal beantwoorden aan de in het Wetboek van Koophandel vastge stelde eischen, waaraan elke koopmansboek houding heeft te voldoen; 4e. De controle van den controleur der gemeentefinanciën dient zich uit te strekken over de geheele 'administratie van de ge meentebedrijven zoodat alle administratieve bescheiden dien controleur steeds ten dienste staan; 5e. B. en W. en de commissie van toezicht op de gemeentebedrijven zijn tekort gescho ten in hun leiding van en toezicht op de exploitatie van de gemeentebedrijven. Aan het coUege van B. en W. moet als besturend college in dezen meer aansprake lijkheid worden toegeschreven dan aan 'de commissie van toezicht op de bedrijven, welker taak het slechts is, B. en W. van advies te dienen. Na ampele overweging sprak voorts de commissie, behoudens één lid, als haar oordeel uit, dat: le. den heer P. als directeur der gemeente bedrijven dient te worden opgelegd een ver plichting tot storting van de blijkens de justitieele stukken door hem van leveran ciers ontvangen gelden tot een bedrag van 6705 in de gemeente kas, zulks in een tijdvak en op een wijze, hetzij door den ge meenteraad, hetzij door B. en W. te be palen; 2e. het salaris van den heer P. als direc teur der gemeentebedrijven dient te worden teruggebracht tot het minimum, thans voor zijn rang bepaald, zulks voor den tijd van vijf jaren, aan het einde waarvan de ge meenteraad opnieuw omtrent het aan den heer P. uit te keeren salaris een uitspraak zal hebben te doen. Zooals hierboven reeds opgemerkt, be sloot de Raad in zijn geheime zitting, begin December, in afwijking van het voorstel der commisssie in het rapport, den directeur uit te noodigen voor 1 Januari ontslag aan te vragen, nadat de conclusies van het rapport met 12 tegen 3 stemmen waren verworpen. Het voorstel inzake ontslagaanvrage werd daarop met 14 tegen 1 stem, die van wet houder Konings, aangenomen. Het saldo toegenomen met 32 millioen Nog in het laatst van het vorige jaar heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek een spaarbankstatistiek in het licht gegeven, waarvan de gegevens betrekking hebben op het boekjaar, geëindigd op eeni- gen datum liggende tusschen 1 Juli 1927 en 30 Juni 1928. Ter vergelijking zijn ook ge gevens over het daaraan voorafgaande jaar alsmede over 1921, in de statistiek opgeno men. Een retrospectief overzicht, waarin de groei van de Rijkspostspaarbank en de par ticuliere banken" zich ai'teekent, gaat echter tot 1900 terug. Evenals haar voorgangster beperkt de statistiek zich tot de gegevens, welke in eco nomisch opzicht het meest van belang moe ten worden geacht. Nieuw daarin opgeno men zijn eenige cijfers betreffende de be roepen der nieuw toegetreden inleggers bij een aantal particuliere banken. Uit de statistiek blijkt, dat in de laatste jaren het saldo-tegoed bij de particuliere spaarbanken meer toenam dan bij de Rijks spaarbank. Dientengevolge wérd de voor- sprohg van laatstgenoemde op het einde van 1927 bijna geheel ingehaald. Het saldo tegoed bij 281 particuliere spaarbanken, die zoowel over 1926 als over 1927 gegevens hebben verstrekt, nam toe van rond 300 millioen tot ƒ324 millioen, alzoo met ƒ24 millioen (8 pet.). Daartegenover staat in deze jaren een toeneming van het saldo tegoed bij de Rijkspostspaarbank van rond 321 millioen tot 329 millioen, alzoo met 8 millioen (2.6 pet.). Neemt men de Rijks postspaarbank met de particuliere instellin gen samen, dan blijkt het saldo-tegoed te zijn gestegen van 621 millioen tot 653 millioen, alzoo met 32 millioen (5.2 pet.). Hierbij neme men in aanmerking, dat de bevolking op 31 December 1927 tegenover den laatsten dag van 1926 eene vermeerde ring van 1.3 pet. aanwees. In alle provin cies nam het saldo-tegoed bij de Rijkspost spaarbank toe, behalve in Groningen, waar de particuliere banken echter een flinken vooruitgang konden boeken. Met uitzonde ring van Noord-Brabant een provincie, welke bijzonder hooge cijfers voor de Rijks postspaarbank te zien geeft was de toeneming van het saldo-tegoed bij die instelling in alle provincies kleiner, dan bil de particuliere banken. In het bijzonder trekt het de aandacht, dat in de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Groningen het saldo-tegoed dezer banken niet onbe langrijk toenam en wel met resp. 7.7 millioen, 4.8 millioen en 3.8 millioen, ter wij de Rijkspostspaarbank daar slechts toenam met 2.2 millioen, 1.8 millioen en (in Groningen) afnam met 59.000. Ook in de drie grootste gemeenten wonnen de particuliere spaarbanken veld, zooals hier uit blijkt, dat het saldo-tegoed dier instel lingen te 's-Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam resp. met 3.2 millioen, 2 millioen en 1.6 millioen steeg. Te Buurse, gem. Haaksbergen, is een zekere van M. aangehouden, die wordt ver dacht van verduistering van een bedrag, groot 6000, ten nadeele van den A. B. T. B. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Het water in Rijn en Lek is de laatste dagen weder hard gewassen. De kribben en uiterwaarden te Wijk bij Duurstede staan reeds onder water! Gisteren 'was de water stand 5.41 m. pl. N. A. P., dat is sinds Don. derdag 14 c.m. was. Terwijl het Amerlkaansche s.s. „Bellepline" te Rotterdam op punt lag te vertrekken, werden in de bunkers vier Portugeesche ver stekelingen ontdekt. Zij werden van boord gehaald door de Rivierpolitie en ter beschik, king gesteld van den Vreemdelingen-Dienst. In den trein van Hengelo naar Enschedé werden twee veertienjarige meisjes uit Enschedé aangetroffen die in het bezit wa ren van kaartjes voor Deventer. De conduc teur steldé de politie hiermede in kennis en toen bleek, dat de kinderen zich hadden schuldig gemaakt aan het lichten van een offerbus in de R.K. kerk aan de Enschede- scliestraat te Hengelo. Voorts hadden ze daar uit een damestaschje eenig geld ge stolen. Ze zijn aan de Hengeloschc politie overgegeven. Uit een magazijn te Den Haag is een kostbare bontmantel ter waarde van 1500 gestolen. Van den dader geen spoor. Op een weiland in den Rondehoep te Ouderkerk is een militair vliegtuig, bestuurd door luitenant Jansen uit Soesterberg, ten gevolge van motordefect geland. Het toestel werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Donderdagmorgen is de openbare lagere school te Böekeloo, gem. Lonneker, gesloten wegens het in erge mate heerschen van ma zelen. Niet minder dan 116 leerlingen der school zijn door de ziekte aangetast. Geluk, kig draagt deze geen kwaadaardig karakter. „Zeg, Jan, weet je daar de uitleg van as 'n getrouwde man droomt, dat-ie vrij gezel is?" „Dat beteekent 'n teugevaller, as-ie wak ker wordt!" In verband met vele en min of meer uitvoerige berichten over strenge koude in verschillende streken in het buitenland is het goed eens na te gaan hoe het daar ei genlijk mee gesteld is, aldus de weerkundige medewerker van het „Vad." De eerste indruk is, wanneer men de be richten vergelijkt met de officieele gegevens over den weerstoestana' in Europa, dat men overdrijft. De berichten zijn te verdeelenin drie groepen: het hooge Noorden, het Zuid- europeesche hooggebergte en Italië. Wat het hooge Noorden betreft, was de vorst daar gedurende den laatsten tijd streng, hoewel niet meer zoo streng als aan het begin van den winter. Men dient even wel in aanmerking te nemen, dat Zweden door zijn ligging achter een bergketen in het Westen afgesloten is van den grooten toevoer van warme lucht uit den Oceaan daarentegen aan d'en toevoer van koude lucht uit het Oosten en Noordoosten onge hinderd is blootgesteld. Bovendien spelen daar andere klimatologische omstandighe den en geografische verhoudingen een bij zondere rol, zoodat strenge vorst in dat ge deelte van Europa een zeer normaal ver schijnsel is. Men moet dus de sterke vorst in Noordoosj-Europa altijd beschouwen als een verschijnsel waarmede de vorst in Mid den- en Zuid-Europa niet in rechtstreeksch verband staat. Wat verder het hooggebergte betreft, ook de vorstverschijnselen daar spelen niet zulk een rol, dat men hun voorkomen in recht streeksch verband met vorst in d'e overige deelen van Zuid- en West-Europa kan bren gen. Iets anders is dat bij het invallen van een kouden luchtstroom uit het Noorden in Europa de gevolgen in hét hooggebergte meestal niet uitblijven. Het feit, dat d'e tem peratuur in den dampkring naar boven toe afneemt, heeft tengevolge dat op hooggele gen plaatsen de thermometer gewoonlijk en gemiddeld een vast aantal graden lager staat cïan in het laagland. Alleen wanneer in die plaatsen de temperatuur ongewoon laag is, dan is er een bijzondere beteekenis aan te hechten. Gelukkig voorzien de kran ten ons dagelijks van zeer uitvoerige tem peratuur-opgaven uit tal van zulke hoogge legen plaatsen. De laatste dagen krijgt men niet den indruk, dat het met de koude in het hooggebergte zoo erg is. In de derde plaats is de vorst in Enge land, in Frankrijk en in Italië gemiddeld veel geringer dan in Oost-, Midden- en Noord-Europa. Over een paar graden vorst maakt men daar veel meer drukte dan in Duitsehland b.v. over 1015 graden C. vorst, even zoo goed als bij ons erg hard zouden schreeuwen als het in September eens enkele graden vroor. Het is maar wat men gewend is. In Zweden geeft men nog geen kik als d'e thermometer 25 graden on der nul staat. Wij worden tegenwoordig heel goed inge- lipht over het weer in ons werelddeel. Dat het met de vorst in Midden- en West-Euro pa niet erg is, blijkt op meer dan eene wijze. Men kan moeilijk zeggen, dat een morgen- temperatuur van 5 graden C. onder nul strenge vorst is, en kouder is het daar niet geweest. Frankrijk had 's morgens een paar graden vorst, maar op hooggelegen plaatsen natuurlijk sterker vorst. Dat is niets bui tengewoons. In Oost-Europa was de vorst juist de laatste dagen zeer matig, n.l. on geveer 5 gr. C. Deze temperatuur is wel be neden de normale, maar zij beteekent voor dit gedeelte van Europa matige vorst. Ten slotte is de vorst bij ons den laatsten tijd van zeer weinig beteekenis. De temperatuur is nog niet lager geweest dan 5 gr. Wat de koude-golf betreft, die uit het Noorden over Europa is gekomen, ook daar mede is het niet zoo erg gesteld. Verleden jaar stortte zich in de tweede helft van December een zeer koude luchtstroom over Europa uit. De temperatuur daalde b.v. bij ons tot 10 gr. en 15 gr. C., maar wat veel belangrijker was, en waarop toen ook in een publicatie van het Meteor. Instituut werd gewezen, was, dat de temperatuur tot zeer hoog in den dampkring buitengewoon laag was. Op 13 en 14 Dec. daalde de tem peratuur op 2000 M. hoogte van 1 gr. tot —19 gr. Stelt men hiertegenover het aero- logisch bericht van Woensdag /uit Soes terberg), dan zien wij, dat de temperatuur op 2000 M. hoogte —12 gr. was, en dat de koude zich niet zeer hoog uitstrekte (5000 M. hoogte —19 gr.) Wij hebben dus dit maal niet te maken met een zoo machtigen kouden luchtstroom. Wij behoeven ons dus ook niet te verwonderen, dat de officieele weersverwachtingen steeds spreken van lich te vorst en de uitkomst bevestigt volkomen deze optimistische verwachtingen. Waar het in dit geval om gaat is dat de krachtige Noordoostelijke tot Oostelijke wind de matige koude geducht voelbaar maakt en dat de bedekte lucht het weer somber doet zijn. Was het bij dezelfde tem peratuur stil, zonnig weer, dan zou men het niet koud vinden. Ten slotte dient nog te worden opge merkt, dat de sneeuwval in Zuid-Europa in verband stond met de depressie, waarover in het vorige weerpraatje iets gezegd is. Deze is voorbij. Het gebied van hoogen druk ligt thans over een groot gedeelte van Europa, maar aangezien het in het Oosten niet bij zonder koud is, hebben wij voorloopig geer reden de vorst te vreezen. Een paard van 44 paar oud is wel een zeldzaamheid, schrijft De Veldbode; het is de Friesche merrie Flora; zij werd geboren in 1884 en kwam als driejarige in het bezit van baren de Vos van Steen wijk op den huize Windesheim bij Mantgum. Zij deed dienst als koetspaard en werd gebruikt om den vader van den tegenwoordigen eigenaar, destijds burgemeester van Zwollerkerspel, naar Zwolle te vervoeren. De meriie liep toen nog zeer snel, maar was blijkbaar nog al ongemakkelijk, want na eenige jaren te hebben dienst gedaan, ging zij op hol, sloeg van een smalle brug en verspeelde er bijna een oog bij. Op 21-jarigen leeftijd liep Flo ra nog zeer snel. Toen er eens groote haast bij was om bij een zeer ernstige zieke een geneesheer te halen, werd Flora daarvoor wegens haar snelheid gekozen. Later ver richtte zü ook andere diensten en hielp zij menig stuk grasland scheuren. Thans eet de merrie het genadebrood. Zij is gezond en laat zich de haver goed smaken. Het mooist is, dat zij nog gere geld gaat liggen en nog met gemak over eind komt. In Oost. Arnhem heeft een achtjarig jo» getje, dat alleen thuis was gelaten, met eer, bietensnijmachine gespeeld, met het gevolg, dat zijn midden- en wijsvinger van de lin kerhand werden afgesneden. Het knaapje is ter verpleging in het Diaconessenhuis te Arnhem opgenomen. Uit Lemmer wordt .gemeld: Er komt reeds veel drijfijs in onze binnen, wateren, ten gevolge waarvan de vaart voor zeilschepen is gestremd. Uit vrees wederom maandenlang in de haven alhier te worden opgesloten, zooals vorige jaren, zijn bijna alle Lemmer visschers naar Stavoren vertrokken. él (Naar het Fransch) „Maar hij schijnt het te betreuren en het bedreven onheil te willen herstellen, door u met zijne lièfde en weldaden te overladen... Hij is oud en gebrekkig en ziet zich slechts omringd door baatzucht en eigenbelang Misschien laat u het denkbeeld, zijne laatste dagen te verzachten en vooral om die ziel op te beuren en te geleiden naar het eeuwi ge licht, ofschoon dit minder gemakkelijk zal gaan, dan u zoudt veronderstellen, vrees ik niet koudHet bewustzijn, iemand Marcia beefde. „Van twee moeilijkheden" begon Marcia na een oogenblik zwijgens, „moet men altijd die kiezen, waartoe de plicht en het geweten ons het meest aansporen. Het is mijn vu rigste wensch dat oom tot God moge terug- keeren. maar ik heb aan hem geen verplich tingen, terwijl dankbaarheid aan den éénen kant en de noodzakelijkheid aan den ande ren kant mü aan tante De Laubly binden." „De noodzakelijkheid?" „Ja, hare gezondheid heeft een diepen knak gehad," antwoordde zij, hare stem verzachtende en beproevende hare aandoe ning te bedwingen. „Het verdriet en de ont beringen hebben haar de kracht ontnomen, zich met de opvoeding harer kinderen te belastenDe armoede on teert niemand en ik schaam mij niet u te bekennen, dat nujn arbeid een noodzakelijk iets is voor eze arme schepseltjes is geworden......" Raymond stond ontzet op. verbazing Werk6n!" V1'°eg hij met pi->nlijke tlet' eenige meisje van mijn leef tijd, dat zich den tijd te 'nutte moet maken 60 tt'^j ,a.re talenten woekeren moet?" „U denkt dus? „Ik hoop zangles te geven," antwoordde Marcia kalm, en weldra zal ik eenige leer lingen krijgen." Hij viel achterover in zijn stoel en be dekte een oogenblik het gelaat met zijne handen en zich omkeerende, begon hij heftig: „Neen! dat zal niet gebeuren! Ik heb u trouwens nog niet alles medegedeeld. Me vrouw De Laubly weet, wat ik u nog meer te zeggen hebZij keurt het goed. daar zij mij zelfs de gelegenheid heeft willen schenken, openhartig met u te pratenU heeft toch, is het niet, geraden, dat ik u teeder bemin en dat het mijn vurigste wensch is, u mijne vrouw te mogen noemen? Op haar beurt bedekte zij haar gelaat met de handen. Hoezeer zij zich ook in c(e laatste oogenblikken gefroisseerd had ge voeld, nu vergat zij voor één minuutje dat alles; voor haar geest kwamen de verrukke lijke uren, bij haar oom doorgebracht, met al de illusies die hare ziel in een idealisti sche wereld hadden vervoerdMaar het was slechts voor één oogenblik. Even daarna zag zij op en keek hem beslist en bedaard aan. „Ik bezit het recht niet meer om aan mij zelve te denkenik heb mijn leven opgeofferd aan een heilige zaakIk heb met Lucie de opvoeding harer kinderen op mij genomen." Raymonds gelaat betrok. „Dat is te erg," hernam hij, de tanden vast op elkaar geklemd en zijn zenuwen be proevende te bedwingen. „Dat is het, wat ik zoo aanstonds de grens der redelijkheid overschrijden noemde! Uwe tante heeft haar levensgeluk gehad: hebt gij nu niet het recht op het uwe?" Opnieuw zag zij hem aan: dezelfde huive ring beving har hart en ontnam haar hare korte vreugde. „Ik weet niet, of ik een dergelijk recht bezit, maar in alle geval, ik wil er geen gebruik van maken, ten koste van hetgeen ik als heiligen plicht beschouw Raymonds handen trokken zich kramp achtig samen. „Als u werkelijk zoo onbaatzuchtig bent, dat men niet eens uw hart kan ontroeren door van uw eigen geluk te spreken," ant woordde hij bijna onhoorbaar, „kunt u dan niet eens aan mij denken? Zou de vurige en oprechte liefde van een man, die nog nooit te voren eene vrouw bemind heeft en er thans een gevonden heeft, zoo uitnemend geschikt de geleidster van zijn leven te worden, zou die liefde u niet kunnen ont roeren-en treffen?Soms schijnt het mij toe, alsof u in een geheel andere wereld leeft, dan die, waarin ik mij beweeg Maar u kunt mij die onbekende wereld lee- ren liefhebben, mij er toe geleiden, zelfs... Marcia, begrijp je m(j?" Andermaal voelde zij al het aantrekke lijke van de bedwelmende verleiding. Hij zag de ontroering, die op haar gelaat te lezen lag, en het straaltje van hoop, dat hem beving, deed hem, ofschoon minder ge past, vervolgen: „Ik ben niet rijk genoeg om ons beiden een zorgeloos leven te verschaffen, zooals ik dat voor mijne vrouw gewenscht zou hebbenMaar door aan 't verlangen van uw oom om ons beiden bij hem in te zien wonen, te voldoen, zouden wij ons een ge lukkige, u waardige toekomst verzekeren, en zouden wij daarenboven uwe tante nog kunnen ondersteunenIk heb kennis sen genoeg, die volgaarne haa'r zoons een plaats op het gymnasium zullen bezor gen Thans was het voor oed gedaan. Marcia wist, dat hij rijk genoeg was, om de wel daden van haar oom te kunnen ontberen. Zij kreeg een gevoel, alsof zij van een hoogte naar beneden stortte, er brak iets in haar hart, maar toch stond zij zeer bedaard op. „Af en toe kan ik mij zeer goed in het werke lijke leven verplaatsen," hernam zij waar dig. „Ik beschouw de zaken helder genoeg om te begrijpen, dat eene vrouw zonder bruidsgift, die een arme familie niet onbe zorgd wil achterlaten, evenmin een man zulk een last wil toevertrouwenBoven dien ben ik geenszins van plan te trouwen... Misschien heeft u zich vergist, toen u meende, dat ik u gelukkig kon maken. Ik ben er heilig van overtuigd, dat het geluk slechts bestaan kan tusschen twee wezens, die elkaar volkomen begrijpen en wier har ten dezelfde gevoelens deelen „Ik smeek ubegon hij. „Als u mij waarlijk sympathie toedraagt", vervolgde zij smeekend, „maak dan rn einde aan dit onderhoud, dat ons beiden pijnlijk isIk weet zeer goed, welk eene eer een man het meisje aandoet, door hem ten hu welijk gevraagd, en ik ben er niet ongevoe lig voor, ik hoop bovendien van harte, dat u dezen droom zult vergeten en in uw ver der leven zeer gelukkig xnoogt worden „Marcia! Met ontzetting staarde hij haar aan, maar onbeweeglijk stond zij voor hem en hij be greep met eene soort wanhoop in het hart, dat als zij hem ooit liefde had toegedragen, thans voor goed alles uit was tusschen hen beidenEen minuut later was hij vertrokken en Marcia, haar opgewonden heid, door dit gesprek veroorzaakt, bedwin gende, opende de deur van de kamer, waar Lucie de handen op den schoot en beweeg- loos voor zich uit starende, angstig het oogenblik afwachtte, waarop zü geroepen zou worden. „Luciê, lieve Lucie! Marcia knielde voor haar neer en sloot haar teeder in hare armen de oogen vol tranen tot haar opheffende. Lucie lachte pijnlijk. „Hoe is 't antwoord; goed, he kindlief? Mag ik hem gaan gelukwenschen." „Hij is vertrokken Lucie's gelaat betrok. „Wat, heb je Je geluk opgeofferd!.... O Marcia, lieveling, he'o je dan heusch ge loofd, dat ik een dergelijk offer zou goed keuren en aannemen?" Marcia zag haar met vreemden blik aan. „Lucie," begon zjj eindelijk zacht, „ik heb mij in hem vergist „Wat bedoel je? Is er een misverstand...» Iemand, die zijn geluk verdedigt, moet men het vergeven als hij al eens zegt, wat min der aangenaam is Marcia schudde ontmoedigd het hoofd. „Vroeger," zeide zij langzaam als leefde zij in een droom, „vroeger heb ik wel wat geleden omdat ik hemlief hadNu is alles voorbijIk houd niet meer van hemLaten wij hier nooit meer over spreken lieve Lucie." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13