Het huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder van de Nederlandsche vrouwen KAPITAAL f RESERVE f 2.000.000.- 470.000 - v/h van hulst i dit nummer bestaat uitvier bladen ZATERDAG 5 JANUARI 1929 VAN c; 1 OU.' De schaakmatch Euwe en Bogoljubow Elk jaar een Kerstmis- Tentoonstelling te Sassenheim Het militaire vraag stuk Behandeling in de vergade ring van den Partijraad der R. K. Staatspartij in November 1929 De tentoonstelling van Hollandsche kunst in Londen De retourvlucht van de PHAEN naar Nederland Het scheepvaartverkeer door de sluizen te IJmuiden Jhr. Beelaerts van Blokland lid der Tweede Kamer? Uitbreiding van het priestergraf te Oud-Schoten Uit de R. K. Staatspartij Z. D. H. de Bisschop en de R. K. Midden stands ver eeniging Mgr. zal de vereeniging Donderdag 24 Januari bezoeken Het conflict in de Goudsche aardewerk-industrie Tentoonstelling van gebroeide bolgewassen in Bloemlust te Sassenheim te houden 912 Januari Een nieuwe Bewaarschool met Zusterschool in de St. Bavo-Parochie Haarlem- Noord (Oud-Schoten) Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. Alexanderpi. 1-25 Maerten i. Heemskerkstr. 25a BUREAUX: NASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ci.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. UWE HAARLEM BB EN HET GEILl USTREERD ZONDAGSBLAD «e ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1-4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet ®JLContracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGÈN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1704! Alle abonne's op dit blad zyn ingevolge de V|i||f) Leveui»«u»e geucce uuaeaw.utuietd tot werken door f >7Cfl oxj een ongeval met.ft (j 1 OuUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 UU.~doodelyken afloop; 1 WU.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: A iVrtj-TF- OP S'rr>'\FFE .«,£0 ge..oci.e onj^cscAiiatnerd tot werken door ide armen, beide beenen of beide oogen; J VFPI IFS VAN A' rr >>rotTpM nFCz-mprnFN Ï^TEPLUK bij verues van een hand een voet of een oog; f 125."duim of wijsvinger; ldU."been of DPPWAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bil verlies van een f EO bij "n breuk van f tf| b(J verlies r. een m; I til.'j anderen vinger. 269 ACTIVITEIT Bij de jaarvernieuwing is het niet alleen gewoonte onder familieleden, vrienden en bekenden heil- en zegenwenschen te wisse len, ook in het openbaar achten velen zich geroepen het nieuwe jaar met een terugblik op het verleden en een kijk in de toekomst in te luiden. Dat kan zijn goede zijde hebben. Er zijn er. die zich bij zulk een gelegenheid boven de gemeenplaatsen weten uit te hef fen en aan de geheele menschheid vragen eenige oogenblikken in zichzelf te keeren en het goed en het kwaad van eigen tijd. van eigen omgeving, van eigen geslacht tegen elkaar af te wegen, om dan voor zichzelf te verantwoorden in welke richting eigen werkzaamheid voortaan dient te zyn. Zoo schreef een Italiaansche professor voor een Engelsch-Amerikaansch nieuwsagentschap een verhandeling over „arbeid en ascese" waarin de voor- en nadeelen van de toege nomen krachtontplooiing in onzen tijd tegen elkaar werden afgewogen. 't Is een beschouwing, die te denken geeft en welke ons aanleiding is om het vraagstuk der menschelijke activiteit eens van Katho liek standpunt te bekijken. Ongetwyfeld wordt er tegenwoordig veel harder gewerkt dan in vroeger eeuwen. Deze stelling lykt oppervlakkig wellicht in strijd met de feiten. Dadelijk staan er tientallen economen en statistici klaar, die u zullen wyzen naar de op de productie remmende bepalingen van arbeidswetten, internationale overeenkomsten, contractueele regelingen, vacanties enz,, die alle belemmerend op de vryheid van den werkgever, dus op de voort brenging moeten werken. Men herinnert zich wellicht ook nog de vele klachten, tien jaren geleden, na de mobilisatie- en oorlogsjaren geslaakt, over arbeidsschuwheid en over de energie-verslappende werkloosheid en daar mee samengaande steunverleening. Dit alles moge in sociaal-economische of politieke debatten opgeld doen, een feit is. dat er veel meer en veel intensiever gearbeid wordt dan in verschillende voorgaande tyd- perken. De eerste reden is de sterk, toegeno men orde in het bedrijfsleven, gevolg van studie, scherpe concurrentie, mechanisatie en concentratie. Vroeger werd in kleine, slecht ingerichte ondernemingen en bii huis industrie een onnoemeiyk aantal uren ver daan onder den naam van arbeid, die geen werkelijke productie was. Er waren ontel bare werklieden, die wel bezig waren, maar na elf uur arbeid minder moe dan een werk man thans is na acht uur werken in een goed beheerde, groote onderneming. Vervolgens is er de veranderde opvatting omtrent den arbeid. Er zyn weinig tydperken in de ge schiedenis aan te wyzen, waarin arbeid zoo weinig als een schande werd beschouwd als thans. De zuivere renteniers en de loutere pleiziermakers zyn schaarsch. Er is een alge- meene behoefte aan arbeid; werken is in zekeren zin mode geworden. Mannen van den allerhoogsten stand en bezitters van een groot fortuin stellen er een eer in om lei ders van een groote onderneming te zyn. Een ieder kan in zijn omgeving tientallen schatryke lieden aanwezen, die meer dan acht uren daags ingespannen werken, alsof zy er hun brood mee moesten verdienen, terwijl zij in werkelijkheid in staat zouden zyn om onbekommerd en zonder zorg van de inkomsten van hun kapitaal te leven. En neem het leger vrouwen en meisjes, dat in onzen tijd als nooit te voren aan de produc tie deel neemt. Hierdoor alleen al is het arbeidsvermogen van onzen tijd met tientallen procenten boven dat van een vroeger tyd- perk gestegen. En hoevelen zijn daar niet onder, die louter werken voor hun genoegen of om bezig te zijn? Veel gemakkelijker dan de jongeman kan het meisje bij moeder thuis een leventje van weinig of niets-doen siyten. De tijd geest dry ft haar echter ook ongedwongen het bedryfsleven ln. ZeUs ^fortuneerde jonge vrouwen zoeken buitenshuis in nede rige functies van verpleegster, huis oudster, kantoorbediende een gelegenheid om e wei ken. Arbeid is voor velen sport. Te vei er eens de dames uit den midden- en den noo- geren stand, die naar charitatieven aioeid gedreven worden niet allereerst door mede lijden met de lijdende menschheid, of uit zuiver christelijken drang, maar omdat zij afleiding noodig hebben; omdat het rustige thuiszitten en het enkele bestieren van een huishouden haar ondraaglijk is; omdat thuis- blyven en den ouden sleurgang van moeder en grootmoeder gaan, haar zenuwen zou sloopen. Zoo is er overal een drang naar werken, een nooit gekende arbeidslust waarneembaar. En wanneer er nog geklaagd wordt over te weinig productie, arbeidsschuwheid en der gel jke, dan is dat, omdat moderne middelen ons in staat hebben gesteld, op zeer scherpe wij Je capaciteit van den arbeider te con troleeren. In Iedere onderneming, waarin ren prikkel voor den arbeider ontbreekt om voor een overeengekomen loon meer te doen dan de contractueel vast gestelde taak, zal men die klachten kunnen hooren. Zij zyn begrijpelijk, omdat het verschijnsel mensche- iyk is. Men meene echter niet, dat daardoor onze tyd by andere zou afsteken, integen deel, men kan er staat op maken, dat er procentsgewijze vroeger veel meer en veel ernstiger luiaards en dagdieven waren dan thans: de algemeene gezindheid, de arbeids- mode, de controle en de productiejacht maken het waarschynlijk, dat die luiaards tegenwoordig veel meer dan vroeger tot de uitzonderingen behooren. Is deze verhoogde activiteit nu een zegen voor de menschheid? Zy kan het zyn en is het ook in menig opzicht. Uit luiheid toch komen zeer veel zonden voort; de catechis mus noemt de luiheid dan ook onder de hoofdzonden. Werken houdt van veel kwaad af; het staalt den mensch. Arbeid is onze straf na Adams val. Gelukkig, wanneer wij die straf door vrywillige aanvaarding en be reidwilligheid ons zelf en anderen ten zegen kunnen maken! Maar er kan in activiteit ook een gevaar schuilen en in die van onzen tijd schuilt het zeker! Wanneer de eenige arbeidsprikkel is geldverdienen, jacht naar geld, onbeperkt, om in den kortst mogelyken tyd ryk te wor den en zoo spoedig mogelyk van het byeen- gegaarde een leven van pleizier te gaan lei den, dan is de prikkel tot den arbeid louter hebzucht en het schuwen der luiheid enkel een uitstel om zich zoo gauw mogelijk van den arbeidsketen te bevrijden. En helaas moet van onzen tijd getuigd worden, dat nooit zoo weinig arbeid om den arbeid, uit liefde voor het werk zelf is verricht. Bij de keuze van een beroep staat niet allereerst voorop de vraag naar eigen geschiktheid, be kwaamheid, lust en ambitie, maar de hoe grootheid van het loon of erger: de winst kans. Vandaar het zoo veelvuldig wisselen van beroep; vandaar ook de vele bedenke lijke beroepen, vooral in den handel, beroe pen, die louter op winstmaken zyn gericht en niet uit een nieuwe behoefte geboren. De schryver, dien wij boven vermeldden, ziet in den verhoogden drang naar arbeid een gevaar voor eenzydigheid der mensch heid. Vroeger zegt hij was er meer zin voor ascese; de tyden brachten heiligen voort; die beweert men nu niet meer noodig te hebben. En hy doet een beroep op de menschheid om edelmoediger zich meer te gaan wijden aan niet winstgevende beroepen of bescheiden, publieke functies, om de wereld niet achteruit te doen gaan in wer- kelyke beschaving. Wy gelooven, dat de wereld er met dien raad alleen niet komen zal. Ock is het moei- lyk uit te maken, of de zin voor geestelyke dingen wel zooveel geringer is dan b.v. een eeuw geleden. Er is nooit zooveel gelezen als thans en men staat versteld over de op- lage-cyfers van godsdienstige blaadjes en boeken en ethische geschriften. Er is trouwens een onmiskenbare zucht om zich met religi euze dingen bezig te houden, meer dan een halve eeuw geleden. De ascese van de wereld te peilen is al heel moeilijk. Er moet een ste viger houvast zyn, dat is een diepe, godsdien stige overtuiging. Eerst wanneer dit aanwezig is en bij de massa gaat groeien, eerst dan kan men er gerust op zyn, dat er in de materieele en geestelijke activiteit een gezond evenwicht zal komen. Eerst dan immers is er kans. dat de arbeid weer zal beschouwd worden in zijn juiste waarde, n.l. als een middel tot een hooger doel. Alleen de mensch met een diep gods dienstige overtuiging, die de beteekenis van zyn bestaan zuiver voor oogen heeft, die de plichten van zyn staat, zijn verplichtingen tegenover God, zijn naaste en zichzelf af weegt, alleen hij is in staat een vruchtbare activiteit te ontwikkelen. Hy zal zyn talen ten ontplooien naar best vermogen, hij zal ze niet roekeloos verspillen; hy zal loon naar arbeid vragen. En dat loon mag en moet over vloedig zijn, naar gelang die arbeid groot, voornaam, zeldzaam is. Maar de vruchten van zijn arbeid zal hy niet beschouwen als onbeperkt bezit; hij weet, dat hy er reken schap van zal moeten geven en dat het bezit slechts enkele tientallen jaren duren zal. Dat zal aan zijn streven, aan zyn activiteit de goede tempering geven; hy zal er door komen tot het juiste evenwicht. Geef dus aan de menschen den godsdienst weer, niet als uiterlyken beschavingsvorm, noch als een voldoening aan een behoefte en een verlangen naar wat vage rcligieusheid, maar als diepe overtuiging, als waarheid en werkelijkheid, dat de mensch, afhankelijk van zyn Schepper, de wet van den arbeid zóó heeft te vervullen, dat de zorg voor zijn ziel hem eerste eisch blijft. Dan behoeft er geen vrees te bestaan, dat de wereld door ver hoogde activiteit schade zal lyden. HOMO SAPIENS. De gisteren gespeelde wedstrijd tusschen Euwe en Bogoljubow werd na 40 zetten af gebroken. Aangemoed gd door het zeer groote succes van de nu gehouden tentoonstelling, besloot de yverige tentoonstellings-commissie om voortaan ekl jaar in Bloemlust te Sassenheim een Kerstmistentoonstelling te houden. Kweekers en broeiers weten voortaan, waar aan zij zich te houden hebben meldt het „Kweekersblad." •V»vv -v - f- Het Partysecretariaat der R. K. Staats partij deelt ons mede, dat voor de behan deling van „Het Militaire Vraagstuk in de Partijraadsvergadering van November 1929 de navolgende heeren zich bereid hebben ver klaard als praeadviseurs op te treden: 1. mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer der Staten Generaal, voorzitter der R.K. Eerste Kamerfractie te Vught, voor de politieke, meer bijzonder de internationale politieke aspecten van het vraagstuk; 2 mr. dr. J. Beuns SJ. te Nymegen, voor de economische aspecten van het vraag stuk; 3 mr. D. Beaufort OFM., secretaris van den IK. Vredesbond, adviseerend lid van den partyraad, te Venray, voor de moraal theologische zijde van het vraagstuk; 4. generaal P. J. van Munnekrede, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, voor zitter der Algemeene R. K: Officierenver- eeniging, adviseerend lid van den Partij raad, te 's Gravenhage, vo/ de militair- technische zyde van het vraagstuk. Reuter meldt uit Londen; De Erigelsche bladen staan vol van be schouwingen over de tentoonstelling van Hollandsche kunst, welke in Burlington House te Londen geopend is. De uitvoerige artikelen van de kunstreferenten gaan ver gezeld van talrijke afbeeldingen, die zich over een groot gedeelte van de foto-pagina's uitstrekken. De kunstcriticus van de „Moming Post" roemt, naar Reuter ons seint, het algemeene hooge peil van de tentoons telling, die van de hoogste importantie is en een helder beeld geeft van de onaantastbare positie, die Hol land zich met Rembrandt als leider, in de Europeesche schilderkunst van de 'periode, die thans in Burlington House vertegen woordigd is, verwierf. De dankbaarheid van het Britsche publiek voor de vriendschap pelijke daad van de organisatoren wordt bet beste uitgedrukt, wanneer alle kunstliefheb bers in grooten getale dere waarlyk zeel' belangrijke tentoonstelling gaan bezoeken. De tentoonstelling werd, naar Reuter meldt, gisteren opengesteld voor het pu bliek. Er was -dadelijk een stijgende stroom bezoekers, waaronder werden opgemerkt Prof. dr. Leo van Puyvelde, directeur van het Koninklijk museum der Schoone Kun sten te Brussel en d'e heer Gratama, direc teur van het Frans Hals-museum te Haar lem. Het eerste uur werden reeds over de honderd doorloopende toegangsbewijzen ge kocht. Later stond het publiek in een rij te wachten om tickets te krijgen. De retourvlucht van de P.H.-A.E.N. zal, naar verluidt, niet te lyden hebben onder het tydelyk verbod van de Engelsche re geering tot het gebruik maken van de vlieg terreinen in Engelsch-Indië. Dit toestel zal dus op den afgesproken tyd terugkeeren. Belangrijke vooruitgang in 1928 Gedurende het jaar 1928 passeerden 7820 zeeschepen, met een inhoud van totaal 54.638.815 M3, de Noordzeesluizen te IJmul- dpn. Het totaal aantal vaartuigen, (zeevaart en binnenvaart) dat de sluizen passeerde be droeg 48416, met een inhoud van 62.395:095 kub. M. Hiervoor werden verricht 21.301 schuttin gen. In 1927 bedroeg het totaal aantal vaartui gen, dat de sluizen passeerde, 42736 met een inhoud van 50.387.434 M3. Een vermeerdering alzoo in 1928 van 5680 vaartuigen met een in houd van 12.007.661 M3. Het aantal zeeschepen, dat gesehut werd bedroeg in 1927 7031, met een inhoud van 46.269.130 M3, hetgeen een toename in 1928 beteekent van 709 zeeschepen met een inhoud van 8369685 M3. Het aantal schuttingen be droeg in 1927 19626. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat het grootste stoomschip, dat in 1928 hier geschut is, de „Christiaan Huygens" was. Dit Neder - landsche stoomschip meet 44296 M3; het heeft een lengte van 167.83 M. bij een breedte van 20.87 M. De grootste diepgang, welke door de sluis is gepasseerd was van het Noorsche stoom schip „N. P. Nielsen" uit Alonso en bedroeg 9 60 M. Ten slotte volgen hier nog de cijfers be treffende het verkeer in de maand December, de record-maand: 368 zeeschepen met een in houd van 2505171 M3 kwamen uit zee, terwyi 376 zeeschepen, met een inhoud van 2655041 M3 naar zee vertrokken. Ia één maand passeerden dus 744 zeesche pen de sluizen, d.i. gemiddeld 24 per dag. Blykt uit bovenstaande cijfers hoe het scheepvaartverkeer door de sluizen in 1928 toenam, nog sterker blijkt deze toename, wan neer men de cijfers over de afgeloopen jai en beziet In 1922, toen dus weer van een nor malen toestand-gesproken kon worden, pas seerden 6053 zeeschepen de sluizen. Na 6 jaar is dit aantal dus met 1800 gestegen. En hier bij zijn de binnenvaart-schepen buiten be schouwing gelaten. Ook dat aantal is zeer be langrijk gestegen. In verband met dit alles mag het thans noodzakelijk genoemd worden, dat het be dieningspersoneel der sluizen een uitbreiding ondergaat. Wy hebben er al eens meer de aandacht op gevestigd dat voor de leiding van een bedrijf als dit heel wat komt kyken. De rejeling van een dergelyk verkeer is niet zoo eenvoudig en naarmate het toeneemt wordt het moeilijker. Van den sluismeester wordt thans reeds zeer veel gevergd! Naar het „Hbld." verneemt, is op een der groslysten van de Christelyk-Historische Unie, voor de a.s. Tweede Kamerverkiezin gen. geplaatst de naam van den minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. F. Bee laerts van Blokland. Naar wij vernemen zal het priestergraf op de R. K. Begraafplaats te Oud Schoten worden uitgebreid. andidaatstelling te Haarlem In de Vrijdag gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", afdeeling III te Haarlem, zyn voor de Tweede Kamer candidaat gesteld in de kieskringen HaarlemHelder; voor den kwaliteitszetel Handel, Industrie en Verkeer, de heeren mr. L. G. Korten- horst te Den Haag, lid der Tweede Kamer, en ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat; met de heeren J. Kamphuis, wethouder te Zaandam en H. E. Everard, te Heemstede, ais plaatsvervangers; voor den kwaliteitszetel gewijd aan vrouwenbelangen, de dames Annie Meijer, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam, en A. Hütte, Vleutensche weg te Utrecht, ge salarieerd bestuurster van den R. K. Textielai beidersbond te Utrecht, met als plaatsvervangsters de dames J. Crielaers, lid van den Raad te Amsterdam, cn Toos Post te Delft, voorzitster van den R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem; voor den vrijen zetel de heeren Chr. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer te Haar lem en mr. J. A. G. M. van Hellenberg- Hubar, directeur van het Nationaal Hanze- bureau te Rijswijk. De candidatuur mr. Steenberghe. In aansluiting aan een vorig bericht, waarin werd gemeld, dat de heer mr. N. Steenberghe door verschillende vooraan staande personen was aangezocht, om zich beschikbaar te stellen voor een candid'atuur op een vrije lyst, verneemt het Centr. thans nader, dat de heer mr. N. Steenberghe zich daartoe bereid heeft verklaard. Zooals reeds gemeld is, zullen Maandag a.s. behalve het geheele comité nog drie dames uit elke provincie tegenwoordig zijn by de aanbieding aan H. M. d'e Koningin- Moeder van het huldeblijk der Nederland sche vrouwen. De dames, die alzoo met de echtgenoote van den Commissaris der Ko ningin de verschillende provincies zullen vertegenwoordigen, zyn Voor Noord-Brabant: Mevr. van Lan schotvan Meeuwen, 's-Hertogenbosch; Mv. H. van GilseCoenen, Roosendaal; Mevr. J. van de MortelHouben, Tilburg. Voor Gelderland: Mevr. PlasEngelhard, Ammerzoden, Mevr. StotynZoons, Scher- pehzeel, Mevr. Som, Didam. Voor Noord-Holland: Mevr. Brander Bronkhorst, Hoogkarspel; Mevr. Bosma Terhorst, Bovenkarspel; Mevr. Pontvan Ogtrop, Hillegom. Voor Zuid-Holland: Mevr. Keijzer, Leid- schendam; Mevr. VisscherWarneer, Dirks- land; Mevr. KneppeihoutQuarles van Uf- ford', Hendrik Ióo Ambacht. Voor Zeeland: Mevr. Veeningsde Vries, Clinge; Mevr. Jac. van de Velde-Bruinooge, Ellewoutsdyk; Mevr. de BruynsSteendam, Brouwershaven. Voor Utrecht: Gravin van Randwijck de Jonge, Amersfoort; Mevr. van der Valk BoumanFilippo, Linschoten; Mevr. Leccius de Ridderde Haas, Rhenen. Voor Friesland: Mevr. d'e HoopWitte- veen, Sneek; Mevr. SelhorstKoos, Opster- land; Mevr. OleidoomKoerts, Rauwerd. Voor Overijsel: Mevr. J. van Bommel van VlotenWoïtnuis. Enschedé; Mevr. Janninkter Horst, Goor; Mevr. ter Brake Immink, Vriezonveen. Voor Groningen: Mevr. Bosch van Rosen- t' al, Groningen- Mevr. Huisman, Ten Boer; Mevr. Harrenslein, Bierum. Voor Drenthe: Mevr. BuitenSta-pel, Rui- nerwoid; Mevr. EversLuchies, del Wijk; Mevr. Hahn, Klaibeda, Tinaarloo, gem. Vries. Vcor Limburg: Mem. KroonMennen, Hoensbroek; Mevr. JanssenLennards, Bi'k Mej. Landsweers, Beesel. Deze dames zijn meerendeels door liet lot aangewezen. „Te Deum" in alle kerken van het bisdom Haarlem ,.St. Bavo" bevat het volgend schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem: Nu H. M. Koningin-Moeder op 7 Januari a.s.. den dag herdenkt, dat zij voor 50 jaren hare blijde intrede deed in ons Vaderland, bepalen Wij, dat op Zondag 13 Januari a.s. in alle kerken en kapellen van Ons Bisdom na de Hoogmis of gezongen H. Mis zal wor den gezongen het „Te Deum" en de daarbij passende Oratie „Pateant Aures." JOANNES Bisschop van Haarlem Haarlem, 29 December 1928. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de vergadering der Haarlemsche R. K. Middenstandsvereeniging bezoeken op Don derdag 24 Januari. Deze vergadering zal gehouden worden in de zaal van de St. Josephsgezellenvereeni- ging, aan de Jansstraat 59. Op die bijeenkomst zal tevens het woord gevoerd worden door mr. P. J. M. Aa'.berse, oud-minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. De heer J. A. Donker-, wethouder van Gou da, en de Goudsche middenstandscentrale hebben opnieuw een poging gedaan om het conflict in de Goudsche aardewerkindustrie ;e beëindigen. De middenstandscentrale heeft den organisaties van werkgevers en werkne mers in overweging gegeven, den rijksbe middelaar te verzoeken, de middenstands centrale als buitengewoon bemiddelaarster aan te wyzen. Ook wethouder Donker heeft opnieuw aan partijen zijn bemiddeling aan geboden. De tentoonstellingscommissie van Bloem lust te Sassenheim besloot van 912 Januari een tentoonstelling te houden van gebroeide bolgewassen. Deze tentoonstelling belooft zeer interessant te worden, omdat dan verwacht mag worden een groot aantal Mendeltulpen in schitterende conditie, maar ook vele Triumph tulpen, Narcissen en Hyacinten. Vele inzendingen zyn reeds toe gezegd. Verplaatsing van de St. Bavoschool (aan de Kerklaan) naar den Rijksstraatweg Naar aanleiding van het gisteren in ons blad gepubliceerde bericht, vernemen wij nog het volgende: Was reeds in Sept. 1928 door het kerk bestuur van de St. Bavo-parochie te oud- Schoten besloten tot het oprichten van een school voor voorbereidend lager onderwys, sinds genoemden datum zijn de voorberei dingsmaatregelen voor den bouw zoover ge vorderd. dat reeds in deze maand de defini tieve teekeningën en plannen aan B. en W. van Haarlem kunnen worden voorgelegd. Wanneer geen onverwachte moeilijkheden zich voordoen, hoopt men, na de bisschoppe lijke goedkeuring verkregen te hebben, in Maart tot de éanbesteding van de zesklassige Bewaarschool met zusterhuis te kunnen overgaan. Zoowel bewaarschool als zuster huis komen onmiddellijk naast de kerk (op de z.g. Klaverkrocht) aan den Rijksstraat weg te liggen. Vermoedelijk in Sept. 1920 zal deze school, die gedoopt is met den naam van St. Catharinaschool, voor de jongens en meisjes van drie. tot zesjarigen leeftijd ge opend worden. Ook de bestaande St. Bavoschool (L. O. voor jongens en meisjes) aan de Kerklaan zal hoogstwaarschynlijk dit jaar verplaatst worden en meer in het centrum der parochie komen te liggen. Reeds vier maanden gele den werden, in verband met de aanneming van de wet op de verplichting van het 7de leerjaar, bij de gemeente plannen ingediend voor den aanbouw van een zevende leslokaal met gymnastieklokaal bij de bestaande O. L. Schooi. Wyl de gemeente zelf reeds plannen had om binnen afzienbaren tijd de school terreinen aan de Kerklaan te betrekken by den aanleg van een Noordelyken Haar lemmerhout, kon moeilijk goedkeuring voor de gevraagde uitbreiding gegeven worden. Op een conferentie ten gemeentehuize werd daarom voorgesteld een geheel nieuwe school te bouwen op een terrein, door het kerkbe stuur zelf aan te wyzen. Ook voor dit doel werd het terrein naast de kerk gekozen. In overleg met den directeur van openb. wer ken en den bisschoppel. inspecteur v. onder wijs werden verschillende besprekingen ge voerd, situatieteekeningen gemaakt, enz., waarbij rekening moest gehouden worden met het reeds geprojecteerde stratenplan rondom de kerk en de eischen der aesthe- tica. Ook deze voorbereidende schoolplannen zijn tot op heden zoover gevorderd, dat de voorloopige goedkeuring van B. en W'. voor een nieuwe acht-klassige L. O.-school wel licht nog in deze maand kan worden tege moet gezien. Aan den gemeenteraad wordt daarna de beslissing' in handen gegeven of de gemeente de benoodigde gelden voor den bouw dezer school zal fourneeren. Na ver kregen bisschoppelyke goedkeuring, zullen, zoo mogeiyk, zoowel de St. Catharina- als de St. Bavoschool gelyk worden aanbesteed en gebouw. Architect van de nieuwe scholen is de heer Jac. P. Dessing, te Gouda. Binnenkort hopen we een fotoschets van het nieuwe school complex in de Nieuwe Haarl. Courant te plaatsen. Ter herdenking van het gouden jubileum van H. M. Koningin Moeder is gisteravond te 's-Gravenhage een feestelijke bijeenkomst gehouden. Een spaarbankstatistiek 19271928. Mr. N. Steenberghe heeft een candidatuur op een vrije lyst der R. K. Staatspartij aan vaard. Waardeerende woorden van Z. H. den Paus over de R. K. Universiteit te Nijmegen. Van 4 tot en met 6 April zal te Nijmegen het dertiende Nederlandsche Philologencon- gres gehouden worden. Het wereldduurreeord voor vliegtuigen is door een Fokker-vliegtuig verbeterd. Bespreking ie Hoofddorp van de moei lijkheden in de suikerindustrie. Candidaatstelling voor de Tweede Kamer in de Kiesvereeniging Haarlem III. Gepubliceerd worden de namen der dames uit eike provincie, die Maandag aai. het huldeblijk namens de Nederlandsche vrou wen aan H. M. de Koningin-Moeder zullen aanbieden. Als prae-adviseurs bij de behandeling van het Militaire Vraagstuk in de vergadering van den Partijraad der R.K. Staatsparty in November 1929 zullen optreden mr. W. van Lanschot, mr. dr. Beuns S. J„ mr. D. Beaufort O. F. M. cn generaal P. J. van Munnekrede. De koude in het buitenland. Dr. Karl Unger, de voorzitter der Anthro- posofisclie vereeniging, te Neurenberg dood geschoten door een krankzinnige. In Potsdam heerscht dyphterie. Een aan tal personen reeds overleden. Noodweer en overstroomingen in Italië. Geweldige v.as van Arno en Tiber. Ver keersstremming en materieele schade. Het Keliogg-pact in den Amerikaanscheit senaat. Bolivia en Paraguay hebben het protocol inzake de regeling van het conflict getee- Uend. De stormvloed aan de Japanse he kust teistert thans Korea. Er zijn 150 slacht offers. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.75. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.30 en overmorgen om 4.31. Den Haag Haarlem Tel. 13052 Tel. 15166 SPECIALE BEWAARPLAATSEN VOOR INBOEDELS, REISBAGA GES, KOOPMANSGOEDEREN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1