Stadsnieuws i A m Een kijkje het kiesreglement 1927 Filmnieuws MUZIEK i TWEEDE BLa, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 5 JANUARI 1929 BLADZIJDE 1 v,„ a. wawwtói*. pr.«»oh g. ïi":£erd™ r,laS van liet Centraal College STStVt li. d«n Concert Mannenkoor „Caecilia" Luxor-Theater Cinema Palace 1929 Begint goed! *"/'Y m Geloof en Wetenschap Een Nederlandsche tuinbouwtentoon stelling te Madrid 4^ Eerste Nationale Postduiven- tentoonstelling van P. C. „Kennemerland" R.K.V.V. „Concordia" Weten en Werken Gevonden dieren en voorwerpen Ingezonden Voorzichtigheid zeer aanbevolen Sinds de verschijning van he* berede neerd verslag der werkzaamheden van het Centraal College, verheugt de techniek van het nieuwe kiesreglement 1927, volgens het welk de R.K. Kiesverenigingen thans haar candidaten zullen hebben te kiezen, ter sa- mennstelling van de groslijsten, zich in de algemeene belangstelling. De goede en rede lijke toepassing ervan immers beslist over vier jaren volksvertegenwoordiging en als resultante daarvan vier jaar belang van de R.K. Staatspartij. Echter maakt het gecompliceerd karakter dier techniek, welke het reglement behelst en dat nu niet dadelijk onverdeelde appre ciatie gevonden heeft, feitelijk een prac- tisch overzicht van het complex van han delingen, die de candidaatstelling vooraf gaan, niet gemakkelijk. De uiteindelijke be slissing toch, welke ten slotte aan den kie zer zelf is toegekend, treedt hier niet zoo evident aan den dag, als zij in werkelijkheid wel is en daarom is 't misschien niet van practisch belang ontbloot, m het kort de meest sprekende bepalingen van het kies reglement 1927 onder de loupe te nemen en nader toe te lichten, om zoodoende eenigen vorm te kunnen geven aan de voorbereiden de handelingen, die, de definitieve Tweede- Kamerverkiezingen voorafgaan. Het Centraal College, zoo bepaalt artikel 8 van het reglement, vergadert in de eerste helft van de maand November. Dat is ge beurd. Op 10 November j.l. heeft het Cen traal College te ütrecht een zeer langdu rige vergadering gehouden onder voorzitter schap van Jh. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van het Partijbestuur. Dit College nu bepaalt, volgens het zelfde artikel, welke speciale kwaliteiten in de Ka merfractie moeten worden vertegenwoordigd en op welke lijsten de candidaten, dis deze kwaliteiten bezitten, moeten worden ge plaatst. Hier raken wij de kern van het nieuwe reglement, immers het instituut: Kwaliteits zetels is een der nieuwe bijzonderheden van het reglement 1927 en dat deze nieuwigheid niet met algemeen enthousiasme ontvangen is hebben de feiten sinds de publicatie van de handelingen door het Centraal College reeds geleerd. Vat is feitelijk een kwaliteitszetel. Ook artikel 8 definieert dat weer. .Onder een speciale kwaliteit." zoo wordt daar gezegd, wordt verstaan een bijzondere bekendheid met en-of een bijzonneie ge schiktheid ter beoordeeling van bepaald door het Centraal College omschreven vraagstukken of groepen van vraagstukken, welke bij den wetgevenden arbeid der Twee de Kamerfractie zich ter beoordeeling voor doen, opdat bij verschillende onderdeelen van staatsbeleid de Kamerfractie over ter zake kundige leden beschikke." Herhaaldelijk, voornamelijk in de laatste Kaïnerperiode sinds 1925 is ds noodzakelijk heid van kwaliteiten gebleken, omdat het Staatsbeleid zich zoo heeft gepreciseerd, dat personen, grondig onderlegd op een of meer details der regeeringsbemoeiing van zeer groote waarde in ons Parlement zijn gewor den. Daarom dus het institiuut: kwaliteitszetel. Intusschen heeft men toch de onge- wenschtheid ingezien, om voor alle te ver wachten zetels een bijzondere specialiteit aan te wijzen. Vandaar dat artikel 8 verder bepa3lt. dat de vaststelling van kwaliteiten slechts geldt voor ten hoogste twee derden der in totaal te verwachten zetels. Het Centraal College heeft er ditmaal 18 aangewezen, hoewel wederom, zooals in 1925, toch rekening gehouden kan worden met on geveer 30 zetels. Deze kwaliteiten verder moeten volgens het reglement zooveel moge lijk evenredig worden verdeeld over de ver schillende lijsten van kieskringen of samen gevoegde kieskringen, met dien verstande, dat voor lijsten, welke ten minste drie te verwachten zetels omvatten, ten minste één vrije plaats overblijft en voor zoodanige lijsten een maximum van twee derde dei- voor deze lijsten te verwachten zetels niet wordt overschreden. Van de kieskringen Haarlem—Helder ver wacht men 3 zetels. Nu zijn twee kwaliteiten aangewezen, n.l. één voor handel en nijver heid en één voor vrouwenbelangen. De derde zetel is een „vrije" zetel. Over het geheele land zijn ongeveer 12 vrije zetels te verwachten en daarvoor bestaat begrijpelijkerwijze veel belangstel ling, daar sommige categorieën van kiezers, welke zich door de beslissing van het Cen traal College min of meer gedupeerd mee- nen, door het reserveeren van een of meer vrije plaatsen zullen willen pogen, haar ver meende verkorte rechten te herstellen. Ten slotte bepaald artikel 9, dat het be redeneerd verslag van het Centraal College vóór* 1 December moet verschijnen. Dat is eveneens gebeurd en daarmede is ook de taak van het Centraal College geëindigd. Het is intusschen hier niet de plaats, om de wiize te beschouwen .waarop het Cen- traal College zich van zijn taak heeft ge- 'iïtL S Zbeoordeelen c'<£»»»»- «p 01 ,er" ineend cnrecat ot bevoorrechting. Het is hier echter slechts taak den S van zaken uit te stippelen, welke leidt t definitieve candidaatstelling en w ,e macht van iederen kiezer individueel on aangetast laat. De kern van de zaak bUJ toch deze, dat iedere stem, mits geldig ui - gebracht, waarde bezit en zeer veel invloed op de samenstelling der candidatenlijsten ken uitoefenen Is hst werk van het Centraal College be ëindigd dan komen de kiesvereenigingen aan de fcsurt. Zij hebben inmiddels van de Kring- besturen mededeeling ontvangen, voor hoe veel te verwachten zetels candidaten moe ten worden gesteld, welke speciale kwali teiten d'jor het Centraal College aan den betrokken Kieskring of samengevoegde kies kringen zfjn vastgesteld en hoeveel vrije plaatsen er overblijven. Bij die mededeeling is dan, zooals artikel 10 bepaalt, het verzoek gevoegd, om aanwijzing van candidaten te doen. De kiesvereenigingen gaan aan 't werk en dat werk is thans van actueelen aard, want, zoo zegt immers artikel 11, de kiesvereenigin gen moeten, tot het doen van die aanwij zingen, in de tweede helft van December of de eerste helft van Januari vergaderen. Daar komen de kiezers aan het woord, want, wan neer ten minste 1/10 van de aanwezige leden en indien er minder dan 100 aanwezig zijn, 'ten minste 10 aanwezige leden, een genoemden candidaat ondersteunen, is deze aangewezen. Ook door het bestuur als zoodanig kunnen candidaten worden aangewezen. Doch ook kunnen de leden der kiesvereeni gingen, tot dezelfde kieskringorganisatie be- hoorend, buiten de vergaderingen der kies vereenigingen eveneens aanwijzingen doen. In deze laatste bepalingen culmineert de individueele macht van den kiezer, waarvan ook dezen keer vermoedelijk gebruik zal wor den gemaakt, omdat, naar verluidt, de R. K. Middenstand waarschijnlijk aanspraken zal laten gelden op aanwijzing van een tweeden middenstandscandidaat, buiten den aangewe zen kwaliteitszetel voor den middenstand in Zeeland. De aanwijzingen echter, welke eventueel geschieden buiten het verband van de ver gaderingen der Kiesvereenigingen, moeten tenminste door 25 leden van Kiesvereenigin gen indien zij één candidaat betreffen en dor'tenminste 50 leden van Kiesvereenigin gen indien zij een aantal (ten hoogste 5) candidaten betreffen, zijn onderteekend, wil len zij geldig zijn. Hier kan dus wel degelijk de stem van eiken kiezer afzonderlijk voor de samenstelling van de lijsten van overwe genden invloed, zijn. Zijn eenmaal de aanwijzingen geschied, dan maakt het Kringbestuur daarvan een verzamellijst en zendt die vóór 1 Februari naar het Partijbestuur. Het is dan de taak van het Dagelijksch Bestuur de aanwijzingen aan de door het Centraal College gestelde speciale kwali teiten te toetsen en daarvan verslag uit te brengen aan het Partijbestuur, dat in de eerste helft van Februari vergadert, om de verzamellijsten na te zien en een beslissing over de aanwijzingen te doen. Niet goedge keurde aanwijzingen worden door het Partij bestuur geschrapt en beschouwd als te zijn aangewezen voor een vrije plaats. Weer is het woord dan aan de Kringver gaderingen, die bijeenkomen in de eerste helft van Maart. Zij behandelen de verza mellijsten, die door het Partijbestuur weer zijn toegezonden en zij bepalen de geadvi seerde candidaten en de volgorde der kwa liteitszetels. Uiterlijk vóór 1 April wordt van den uit slag dier "ergaderingen mededeeling gedaan aan het Partijbestuur. IX' maand Mei U gereserveerd voor de slothandeling: De stemming over de defini tieve lijst, waar wederom de beteekenis van iedere stem individueel naar voren treedt. Artikel 21 bepaalt: „Aan deze stemming mogen uitsluitend deelnemen de leden der R. K. Staatspartij, die het lidmaatschap reeds bezaten op 31 December van het -'oor- afgaande jaar." Ieder dus, die zich vóór Dinsdag 1 Ja nuari j.l. heeft opgegeven als lid van een R. K. Kiesvereeniging, is gerechtigd zijn stem voor de definitieve lijst uit te bren gen. De uitslagen ervan worden ter kennis van het Patybestuur gebracht, dat den defini. tieven uitslag bekend maakt en vaststelt, welke candidaten gekozen zijn en welke plaats zij op de definitieve lijst hebben ver kregen. Zoo zijn dan de officieele lijsten op gemaakt. Het laat zich aanzien, dat voor de stem ming op de definitieve lijsten dezen keer een ongekend groote deelname zal zijn. daar de eerste toepassing van het kiesreglement 1927 met gemengde gevoelens is ontvangen en iedere categorie van kiezers zich het aandeel in de aanspraken voor de verkiezingen der candidaten wil verzekeren, dat haar volgens haar vaste overtuiging toekomt. Zulk een groote deelname kan niet anders dan verheugend stemmen, omdat daardoor de meening van het kiezerscorps in al zijn geledingen in de zuiverste verhoudingen wordt gedemonstreerd, hoe die dan ten op zichte van het nieuwe kiesreglement ook moge zijn. Te hopen is het, dat het resultaat ervan zal strekken tot het waarachtig welzijn vdn de R. K. Staatspartij en haar vertegenwoor diging in ons Parlement, Er waren een groot aantal medewerkenden van diverse qualiteit aan dit uitstekend ge slaagd concert van het Mannenkoor Caecilia, gisterenavond in de Gemeentelijke Concert zaal gegeven. Behalve het Mannenkoor zelf, dat zeer verdienstelijk den avond opende en sloot zooals het dit ook de beide helften voor en na de pauze deed, trad ook het knapen koor „Klein Caecilia" voor het voetlicht, na de pauze met enkele nummers van meer recenten datum. Rosa Spier bespeelde haar klankvol instrument, en mej. Ida van Goor, mezzo sopraan uit Amsterdam, zong een aan tal liederen met begeleiding van Jacob Bijs ter aan den vleugel. De koorwerken waarmee het Mannenkoor opende „Le Ménestrel" en „Les Montagnards" van Boïeldieu en het slotnummer, het prach tige, we zouden bijna zeggen, monumentale werk van Mathieu Neumann, „Vexilla Regis," liet de heer Hoogerwerf in uitstekende opvat ting zingen. Natuurlijk klonken de beide eerste nummers frisscher en ook onberispelij- ker van afwerking dan het nogal zware eischen stellende laatste nummer. We hebben dan ook bij de eerste zoo goed als geen en kele aanteekening gemaakt. Dat was goede, fijn beheerschte, frissche mannenzang. Bij het slotnummer, het „Vexilla Regis" was, vooral bij de fuga „Te fons salutis" te bemer ken dat de zangers wat uitgeput raakten, en de stemmen in plaats van beter, minder goed op dreef geraakten, maar bepaald hin derlijk was het toch niet, en behalve een kleine fout der 24 tenoren bij „praemium," was de vertolking alleszins te loven. We heb ben slechts bezwaar tegen de uitspraak van de g, wanneer ze voor 'n klinker komt zooals bij regis, largiris en 'n enkele, vooral van de le en 2e, tenoren te open u (oe) uitspraak. Maar nogmaals dit zijn details welke bij een volgende uitvoering, die het werk zeker waard is, mogen worden herzien en verbeterd. Het Fransche werk „Soir d'été" van Oc tave Isoré bevredigde ons minder. De keuze alleen reeds vinden wij minder goed te verde digen. Dan zijn er in de Fransche mannen koor-literatuur wel veel en veel betere wer ken, zoowel wat muziek als wat tekst betreft. De compositie zelf is, hoe ingewikkeld ze hier en daar ook schijnt, vrij oppervlakkig, en oudmodisch van toonzetting en het effect is daarom niet altijd wat men er bij het lezen van. den tekst van zou verwachten. We no teerden een paar zeer groote fouten in de uit spraak, 'n paar verkeerde woordgroepeeringen en over het geheel werd dit nummer wat min der geacheveerd gezongen dan de overige, en was do vereischte stemming, de natuur schildering niet overal juist uitgebeeld. Zoo dat we hopen dat de heer Hoogerwerf met z'n koor 'n volgenden keer ons 'n fraaier nummer brengen zal-. Het knapenkoor „Klein Caecilia was goed, en het had vooral met het laatste nummer „Op het IJS" van H. van Tussenbroek veel succes. We hebben er slechts één bezwaar tegen: de oudere stemmen onder de jongens maken' het ensemble hard eh stug. Met het oog op een juister en fijner aigeiond geheel, zouden ze met succes geëlimineerd kunnen worden. „Eenzaam zieltje" van Cath. van Rennes was een poging van den heer Hooger werf om z'n jongens wat zwaai deren kost te zetten. We hebben sterk den indruk dat hem dit niet gelukt is.Wat gezien de mentaliteit van het jongensgeslacht trou wens ook alleszins verklaarbaar is. Niettemin dient een opvoedende poging, als deze te wor den gewaardeerd. Maar de uitspraak van die Vlaamsche ae in de zeventiende-eeuwsche liederen? De heer Hoogerwerf maakt er West- Friesch van! De mezzo-sopraan, mëj. Ida van Goor, zong eenige niet smaak gekozen liederen, welke echter voor haar nog niet geheel ontwikkelde stem, dié ons veel beloften schijnt in te hou den voor een uitstékende toskomst, wel wat zwaai' waren, en haar eischen van zang techniek en diepere weergave en begrip stel den waaraan ze jammer genoeg, niet geheel kon voldoen. We zeggen, jammer, want de stemqualiteiten zijn inderdaad voortreffelijk, vooral in het middenregister van een mooien, soepelen klank en goed volume. De beide Hol- landsche liederen van Willem Andriessen en Lodewijk Mortelmans behoorden ongetwijfeld tot de best geslaagden. Het publiek waardeer de haar zang met hartelijk applaus en er wa ren bloemen. We hebben onzen indruk van mevrouw Rosa Spier's harpspel tot het laatste bewaard. Deze enkele, virtuoos gespeelde nummers op het klankvolle instrument, waren alleen reeds een gang naar het Concertgebouw waard geweest. We merkten elkaar op, hoe zij allee?» meer klank ontwikkelde dan de vier Casa- desus-harpisten samen op een vorig concert- Wat wel zijn instrumentale oorzaken heeft daar een chromatische harp met de in het midden elkaar kruisende snaren niet daar kan bespeeld worden, waar hét meeste toon te verkrijgen is, juist in het middendeel dus maar wat toch niet wegneemt, dat het oor hierdoor aangenamer wordt gestreeld. Met welk een heerlijk temperament speelt deze artiste, met welk een absolute beheer- sching van de techniek, en welk een diep be grip van de prachtige muziek. Wat ze ons op haar instrument te vertellen had van de Ncorsche bergen, fjorden, meren, van het tintelende licht, van den minnezanger, 't was als een sprookje, evenals het „Al Ruscello" dat zoo zuiver en fijn het kabbelende water schilderde van het rustig vloeiende beeekje. Ook de beide nummers van den beroemden Franschen harpist Alph. Hasselmans en de melodieuze toegift, welke zij op het herhaald applaus en de bloemen liet volgen, waren een vertolking van groote schoonheid, die ont roerde en stil deed luisteren. Dank! Dank! De heer Hoogerwerf kan met zijn koor en medewerkenden terugzien op een prachtig geslaagden avond. J. S. Het Luxor-programma opent deze week met een Duitsch reisje naar Neurenberg. Dan luidt al spoedig de brandweer-klok voor een sensationeele film in 6 acten: „De Doo- denzwaai". De tekst kondigt het al aan: dit is een film van een meisje en twee jongens. Een er van wint- de spurt en trouwt met het meisje, terwijl de ander als een wanhopige het leven verder doorsukkelt. Plotseling komt er brand bij zijn vroegere meisje en natuur lijkhij redt haar en haar kind, waar voor hij haar lach nog eenmaal mag aan schouwen. Een goed gespeelde film, met een zeer goed aanvaardbaar gegeven. Voor de pauze gaan we nog een kijkje nemen in Soerabaja, een dubbele stad met veel oude gebouwen en een rijke traditie. Het aanlokkelijkste op het programma leek ons wel „Wiener Liebe", een film met een lach en een traan uit de dagen der Habs- burger monarchie. Hoofdpersonen: Harry Liedtke en Hans Junkermann. Harry Liedtke, de lieveling der dames, kiest zich liefst in elke film, waarin hij speelt een andere film- sterre. Ditmaal is hij echter niet zoo geluk kig geweest, want wij zouden Edda Croy liever in een suggestieve Oostersche film zien, dan in een blije Weensche. De juffrouw verveelde ons zoo nu en dan door haar aanstellerige manieren. Het ver haal was overigens heel genoeglijk. De dochter van een vervallen grootheid wenscht niet aan de grillige verliefdheid van Zijne Hoogheid Harry Liedtke te beantwoorden, dat houdt ze bijna 7 acten vol, totdat ze ten laatste bezwijkt. Er komt nog een heel booze grootmoeder in voor, met de postuur van een onweerstaanbare heerscheres. Ten laat. ste verliest ze haar hoogmoed, omdat het volk tegen haar optrekt. Dan mag haar kleinzoon trouwen met de vrouw zijner droomen. Iedereen kan deze film gaan zien, een gang naar het Luxor is deze week aan bevelenswaardig, vooral voor de brandweer film, het eerste hoofdnummer. We misten deze week het Luxor-Nieuws, dit zal toch, naar wij hopen, op het programma blijven? Het programma wordt geopend met een nieuw soort reclame, een prettige variatie op de series reclames, die in het reclame kwartier de een voor, de ander na den toe schouwer vertoond worden. Deze nieuwe soort zouden we constructieve reclame kun nen noemen: de bezoeker ziet ze ontstaan. Het Wereldnieuws bracht naast de ge wone actualiteiten een aantrekkelijk gedeel te: de nationale kleederdracht in ons eigen land. Mogen we den tekst gelooven, die deze projecties begeleidt, dan wordt de nationale kleederdracht bedreigd, d. w. z. ze begint te verdwijnen. We trokken op de rolprent o.a heel Zaan dam door gefilmd van uit een auto, waar eens een even schilderachtige als rijke kleederdracht viel te bewonderen. Natuur, lijk krijgen we Volendam en Marken te zien, verder Friesland, Drente, kortom al die ge westen en streken, waar de nationale klee derdracht nog is bewaard gebleven. Een lach.film is de hierna volgende klucht in twee acten, door het bekende stel: Stan Laurel en Oliver Hardy gespeeld op een ma nier, dat men zelf wel moét lachen. Het hoofdnummer op het nieuwe pro gramma is: Alledagsmenschen, een schep ping van King Vidor, dien we kennen van de film „De Groote Parade". King Vidor schreef voor zijn nieuwe werk het scenario en regiseerde de film. waarin rijn vrouw, Elanor Boardman met James Murray de hoofdrollen vervullen. King Vidor heeft het leven in beeld ge bracht van een jong Amerikaansch echt paar met al de ups en downs daaraan ver bonden. Wat er gebeurt en wat er vertoond wordt, kan voor 't grootste gedeelte even goed een echtpaar in Boedapest of Tweilo, als dit Amer kaansehe paar overkomen. En tourage, levenswijze en opvattingen zijn hier Amerikaansch getint. In de eerste bedrijven heeft King Vidor een spanning en stijging weten te leggen, die 't, laatste gedeelte niet heeft. Het einde is ietwat onverwacht en onbe vredigend. We komen rheen te weten, wat Sims en zijn vrouw beleven tot ze ongeveer dertig jaar zijn. Wat er nadien gebeurt, blijft een geheim, wat eenerziids maar goed is, anders waren we eerst tegen mid dernacht naar huis kunnen gaan. ..Alledagsmenschen" geeft vele fraaie ta- fereelen en het dagelijksche. gewoon.men- scheljjke gebeuren, dat hier in beeld is ge bracht, wordt altfjd gaarne gezien. Zagen we niet in onze naaste omgeving een dame in tranen? Dat zegt méér dan de warmste aanbeveling. eerst met enkele Oud-Hollandsche liederen, straat stond. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat gisteravond in het voortuintje van een perceel aan de Riouw- Lezing over V. van Gogh. Op Dinsdag 8 Januari a.s„ des avonds te 8 uur, houdt de vereeniging Geloof en We tenschap voor Haarlem en omstreken, haar zesde bijeenkomst in dit seizoen in den schouwburg aan d'en Jansweg. De heer Otto van Tussenbroek uit Utrecht houdt op deze bijeenkomst zijn aangekon digde lezing met lichtbeelden over Vincent van Gogh en zijne beteekenis voor de schil derkunst. Aan deze voordracht gaat vooraf een kor ts Algemeene Jaarvergadering, waarvoor de volgende agenda is vastgesteld: 1. Opening. 2. Notulen. 3. -Jaarverslag van den secre taris. 4. Jaarverslag van den Penningmees ter. 5. Rapport der verificatie-commissie no pens de financieele bescheiden over 1926-27. 6- Benoeming van een commissie ter veri ficatie van tioeken en bescheiden van den Penningmeester over 1927-'28. Het bestuur stelt ten deze voor de heeren Th. H. W. Klompé, L. M. Reestman en K. Trautwein. 7. Bestuursverkiezing wegens periodiek en door vertrek uit Haarlem definitief aftre den van den heer F. M. S. Donders. Het bestuur stelt voor, in diens plaats te be noemen mej. Thea Th. G. A. M. Coelen. 8. Voorstel van het bestuur tot bekrachti ging van een nieuwe regeling voor de plaats bespreking. 9. Rondvraag en sluiting. aquarium aanwezig zijn en ook onze rivieren j en zeeën bevolken. Dat deze lezing in den smaak van het publiek viel, was te bemerken aan het spon tane applaus bij het einde. Het was een mooie en leerrijke avond. In de laatstgehouden bestuursvergade ring van den Nederlandschen Tuinbouw - raad is besloten tot het houden van een Nederlandsche tuinbouwtentoonstelling te j Madrid. De Nederlandsche tentoonstelling zal wor den gevormd door inzendingen van bloemen en planten uit Aalsmeer, Boskoop en de bollenstreek, zal in de eerste helft van April worden gehouden en 8 a 10 dagen duren. Aan de wijze van verzending zal de grootst mogelijke zorg worden besteed zoo- 'dat de aankomst der bloemen en planten in frisschen staat, ondanks den grooten af stand, gewaarborgd is. De voorbereiding en de uitvoering staan onder leiding van een door het bestuur van den Tuinbouwraad benoemde hoofdcommis sie, samengesteld uit de heeren E. H. Kre- lage te Haarlem, voorzitter; C. H. Kramer te Bloemendaal (voor de bollenstreek)J. C. M. Mensing te Aalsmeer (voor Aalsmeer)J. H. van Straaten van Nes te Boskoop (voor Boskoop); C. Thim te Amsterdam (voor den aanleg der tentoonstelling) en jhr. J. C. Mollerus, secretaris. Zoo noodig zullen nog subcommissies voor de deelnemende tuinbouwcentra gevormd worden. Als gedelegeerd lid te Madrid is benoemd mevrouw Van EeghenReineke, aldaar, die zich reeds geruimen tijd bijzonder veel moeite gegeven heeft om de belangstelling der Spaansche autoriteiten voor het plan te winnen. Zij: .Lieveling!" Haar man: „Ja, kindje?" ZijDoe niet zoo flauw, den hond!" Fred. Ik riep Nu de inschrijving gesloten is, blijkt, dat er 400 postduiven ingeschreven zijn voor de a.s. Zaterdag en Zondag te houden Ten toonstelling in het verkooplokaal „de Rid der" in de Ridderstraat. Dat er voor liefhebbers iets te bewondorer. zal zijn is te begrijpen, de meest bekende liefhebbers hebben ingeschreven. Ook de in zending van de groep van keurmeesters be looft veel. PROGRAMMA ZONDAG 6 JAN. Concordia I—T. Y. B. B. II? Leiden IVConcordia II 1214 uur. Van Concordia III en IV heden nog niets van die voorwerpen waarvan het drijfver- RAADGEVINGEN BIJ IJSONGEVALLEN. Met den aanvang van den winter heeft de Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen rekening te houden met het gevaar, dat het vriezende weer met zich brengt. Daar helaas nog niet in alle plaa' en van ons waterrriike landje Reddingsbrigades voor Drenkelingen zijn gevestigd en in de voorzorgsmaatregelen van Rijks en Gemeente besturen op vele plaatsen nog niet zoo is voor zien als men van een goed geoutilleerden reddingsdienst zou mogen verwachten (het Gemeentebestuur van Haarlem maakt een gunstige uitzondering, évenals de Gemeente besturen van Bloemendaal en Heemstede), is het de plicht van de Technische Commissie van bcvengenoemden Bond de aandacht van het publiek hierop te vestigen. Heeft men als redder in gewone omstandig heden reeds vrij veel moeite om een drenke ling in open water behouden aan den wal te brengen, die taak wordt nog beduidend zwaar der wanneer men één of meer slachtoffers van een ijsongeval hulp zal moeten bieden. Is door TJ wel eens bedacht wat gij zult doen wanneer iemand door het ijs zakt en gij bevindt U in zijn nabijheid Neen, waarschijnlijk. En toch kunt U in dezen tijd van het jaar op ieder oogenblik voor de dringende nood zakelijkheid komen te staan in zoo'n geval hulp te verleenen. In de groote gemeenten van ons land kan men, indien de drenkeling onder U wbereik ligt, reeds heipen door het toesteken van den reddingshaak, aan de bruggen bevestigd, of door het toewerpen van een boei met lijn (voor Haarlem bovendien gebruik maken van de ladderposten der Brigade). Ook kunt ge, zoo mogelijk, gebruik maken beleend. Contributiebetalen op den bekenden tijd en plaats. Zoo rollen we dan 1929 in en wat zal het ons brengen? En toch voor ons kan mogen groot is, zooals ladders, stokken, plan ken, banken, tafelbladen, enz. alles steeds te verbinden door een lijn of touw met den wal. Gij kunt U ook met een dier voorwerpen We zijn in 1928, dank zij veler medewer king niet het minste de N. H. C. goed vooruitgegaan, en dit is toch een reden en aansporing voor al onze leden, overal waar ook noodig hard te werken voor hun club. ROSA SPIER. Gisteravond hield de vereeniging Weten en Werken haar eerste lezing van het winter seizoen in het gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat. De voorzitter, de heer Craandijk, opende deze lezing met een welkomstwoord en een nieuwjaarswensch aan de vele bezoekers (sters), die aanwezig waren en gaf een over zicht van de gebeurtenissen, die in de vereeniging in het afgeloopen jaar hadden plaats gegrepen. Hij gaf het woord aan den heer A. F. Portielje, directeur van Artis te Amsterdam, met het onderwerp „Dierenlevens in het Aquarium van Artis" met lichtbeelden. Spr. die de kunst verstaat zijn toehoorders te boeien, gaf een wetenschappelijke en leer rijke causerie, niet van humor ontbloot en schetste het leven en de verhoudingen van de visschen tegenover elkaar, die in het Terug te bekomen bijHendriks, Gasthuis- laan 97, bal; Kessel, Antoniestraat 67, bran der van petroleumlamp; Consent, Scheeper- straat 19, horloge; Verloop, Tulpenstraat 28rd„ foudraal; Breed, Slachthuisstraat 48, handschoen; v. Steijn, L. Poellaan 2 rd., handschoen; Van Liempt, Verwulft 9, hand schoen; Reins, Nachtegaalstraat 411, hand schoen; Lusthuis. Gen. de Wetstraat 36. handbeschermer; Bleij, Breestraat 5a: jacht hond; Kennel Fauna, grijs-witte kat-, ge bracht door Ris, Frankenstraat 18; idem, zwart, gebracht door Ros, Boerensteeg 4; Poelgeest, Frankenstraat 16, portemonnaie met inhoud; v. d. Plas, Gierstraat 75, rijwiel- tasch; Zonneveld, Ternatestraat 42, rijwiel- belastingmerk; Kater, Turfmarkt 10 rd., rijwielbelastingmerk; Alders, Jan Steenstraat "9, ring; Bur. van Politie, Smedestraat, slobkous; Wensveen. Pepijnstraat 18, school- behoeften; Schrijdemaker, Oranjekade (woonschuit), schoentje. het niet twijfelachtig zijn als maar alle ?P bet 'Is begeven, doch moet dit dan deen jongens, die de blauwe trui dragen er ook lJl Eggende houding, om het draagvlak voor propagandisten voor zijn, en dit jaar eens j Uw lichaam zoo groot mogelijk te makenlen speciaal diegenen, die het anders nog al i °P 'iet voorwerp, bij voor Keur een 1-idder, eens voor een ander overlieten: die denPjan^ 9 ta e.biad, gaan liggen of voor U schoen past, neme hem gerust. uitschuivende te duwen m de richting van het wak waarin de drenkeling ligt. Gij roept het slachtoffer toe zich kalm te houden, met de zijwaarts gestrekte armen op het ijs te steunen met achterwaarts gebo gen beenen. Is de ladder of stok lang genoeg, dan schui- ve men deze dwars over het wrak de dren keling grijpt ladder of stok en wordt nu opgetrokken. Hebt ge geen ladder of stok, maar wel een lijn te Uwer beschikking dan werpt ge het touw toe, en moet de drenkeling de lijn op Uwe aanwijzing om het lichaam trekken, zoodat'gij hem kunt vastbinden. Is hiervoor geen gelegenheid en hebt gij geen ander hulpmiddel dan een lijn touw tot Uw beschikking, dan bindt gij U deze zelf om, na te voren deze aan een vast punt van den wal te hebben bevestigd en gaat nu in liggende houding, met armen en beenen zoo wijd mogelijk uitgespreid, schuifelend over het ijs naar den doorgezakte. Is deze in staat Uw beenen te pakken, dan laat gij dit doen en zult gij trachten op deze wijze U beiden met de handen aan de lijn op te trekken naar den kant. Mist de drenkeling daartoe echter de macht, dan zult ge hem aan het touw moeten vastbinden om met hem den moeilijken terugtocht over het ijs, in i liggende houding, te beginnen. Is daarbij hulp aan den kant aanwezig, dan kunt gij in, afspraak met die helpers Uw taak lichter maken, door hen te doen trekken en begeeft gij U gerust bij den drenkeling, als het moet, te water. Be denk daarbij steeds, dat het niet laf is, doch van weloverwogen voorzichtigheid getuigt, indien gij U een lijn om het lichaam bindt. Ernstiger wordt het gevaar, als Uw drenke ling wegzinkt. Zijt ge met een touw aan den wai verbonden, dan begeeft gij U, indien ge een goed geoefend redder zijt, gerust te water en tracht hem op te duiken Gij zult waar schijnlijk bij het duiken in dat koude water een korte hevige pijn in Uw hals of achter hoofd voelen. Dit is echter maar tijdelijk door de plotselinge afkoeling het mag geen reden •zijn om Uw reddingspogingen op te geven. Hebt ge het geluk den drenkeling te vinden dan keert ge met hem terug naar boven langs de lijn, die U met den wal verbindt zoodat ge altijd in open water zult boven komen. Is de verbinding met den wal echter verbroken, of waart ge noodzakelijk zonder lijn te water te gaan, dan is het de zaak, omhoog te komen langs den door U in het wak gestoken stok, dien gij bij U hadt. Is ook geen stok aanwezig, dan moet gij altijd naar boven komen aan de donkerste plek van de oppervlakte, omdat h *.,pen water is het hchter gekleurde op pervlak ;s het gesloten 'jsvlak. Tijdens het vervoer van den drenkeling naar den kant roept men den omstanders toe geneeskundige hulp te gaan halen. Om ten deele verzekerd te zijn van spoedige hulp bij ijsongevallen.verdient het aanbeveling dat de Gemeentebesturen aan alle baanvegers de verplichting opleggen, steeds een sterke lijn of koord van 20 a 23 M. lengte bij zich te dragen om deze in geval van nood te beves tigen aan het midden van den bezemstok, die zij dan den drenkeling kunnen toeschuiven of toewerpen als onmiddellijke hulp. Men houde er rekening mede, dat bevroren stijve ledematen zeer broos zijn en gemakke lijk breken. Men brengt dus in dat geval den drenkeling niet in 'n warm vertrek, doch houdt dezen in de koude, terwijl men me1'sneeuw of koude doeken de bevroren ledematen lenig wrijft. Is er van bevroren ledematen geen sprake, dan brenge men een drenkeling zoo spoedig mogelijk in een verwarmd vertrek (ook de kens en verwarmde kruiken toepa.se.1) of liever nog, men geve hem een goed wrrm bad. Is de drenkeling bij bewijstzijn, dan geve men hem warme dranken (koffie, thee, warme melk enz.) Voor meer inlichtingen wende men zich tot den heer A. J. Meyerink, Hoofdcons ui voor Noord-Holland, Cruquiusstraat 10, Haarlem. Andere bladen in deze provincie worden beleefd verzocht deze raadgevingen over te nemen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk In de Volkskrant van 31 Dec. 1.1. komt het bericht voor dat de heer Guit uit den Haag zich candidaat laat stellen in alle kieskringen, behalve in Overijssel, om daar den zetel Engels niet In gevaar te brengen. Weet de heer Guit wel dat hij in Den HelderHaarlem met zijn candidaatstelling ook de zetel van den heer v. d. Bilt in gevaar brengt, dat elke stem op Guit uitgebracht voor v. d. Bilt verloren is? Heeft men in de Maasbode en andere bla den wel gelezen wat het inschuivings-systecm voor noodlottige gevolgen kan hebben? Iemand met 800 stemmen in een bepaald district die in 't heele land gesteld wordt, kan komen boven iemand die 8000 stemmen in datzelfde district haalt. Hij komt dus niet in 't district waar hij de meeste stemmen heeft, maar daar waar hij het grootste procent be haalt. Willen de kiezers die op den heer Guit zouden stemmen den zetel van den heer v. d. Bilt in gevaar brengen? Wat toch heeft de heer Guit tegen de can- didatuur v. d. Bilt? Laat hij of zijn voorstan ders eens hooren wat zij toch eigenlijk willen. Heeft de heer v. d. Bilt de belangen van het overheidspersoneel waarvoor de heer Guit dan meer speciaal zou moeten opkomen wcl- iicht niet voldoende behartigd? (Marine b.v.) Men zij toch vooral voorzichtig. Er zullen wellicht ook nog enkele andere candidaten komen. Ter voorkoming van den toch reeds dreigenden chaos stelle men vooral niet den heer Guit in Den HelderHaarlem, om daar mede te voorkomen dat de candidatuur v. d. Bilt In gevaar komt, deze kan geen stemmen missen. Vooral in Den HelderHaarlem is voorzich tigheid zeer aanbevolen omdat die lijst toch eeds zoo'n verandering ondergaat, en waarbij het meer dan gewenscht is dat de heer v. d. Bilt een vooraanstaande plaats inneemt, om de trekkracht, in beide districten zoo hoog noodzakelijk, te verkrijgen. Men geve den Noordhollanders iemand uit hun district die er heeft gewerkt, en zich door dat werk populair heeft gemaakt, dat is de heer v. d. Bilt. Nogmaals, voorzichtigheid zij hier in groote mate aanbevolen. H. C. M. NYPELS. A. J. Meyerink.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5