KENNEMERLAND Stadsnieuws UIT DEN OMTREK Telegrapftisch Weerbericht VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 12 JANUARI 1929 BLADZIJDE 3 BREESTRAAT 121 - B SVERWIJK - Tel. 2213 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BEVERWIJK Het zilveren jubileum van den R. K. Volks bond MM! ITDF.N HAARLEMMERLIEDE BENNEBROEK OVERVEEN ZANDVOORT R.K. Kiesvereeniging VOGELENZANG BLOEMENDAAL IJSBERICHTEN is hedenavond niet HALFWEG HILLEGOM HEEMSTEDE Bloemententoonstelling te Heemstede De ijsbaan geopend. Alliance Fran^aise Met Theremin-trio nogmaals te Haarlem Personalia LAAiSTE NIEUWS Het collectief contract in de Steen-industrie Een spoorlijn nabij Makas sar beschadigd Gevecht tusschen politie en hoeren Regen in Bretange De staatsgreep in Mandsjoerije Verplaatsing van ministeries van Nanking naar Peking Twee Vlamingen gearresteerd Dezer dagen zal de afdeeling Beverwijk van den Ned. R.K. Volksbond het heuglijke feit herdenken, dat een kwart eeuw geleden da afdeeling hier werd opgericht. Morgen wordt het feest kerkelijk gevierd met een algemeene H. Communie der leden, waarna op Donderdag 17 Januari a.s. des avonds in het IC S. A.-gebouw een feest- vergadering. zal- plaats hebben. Het is een goede gewoonte om, wanneer een zekere periode is voorbijgegaan of (zoo als het meestal luidt) wanneer een mijlpaal is bereikt, even terug te treden, niet op den afgelegden weg, maar in de geschiedenis, welke acher ons ligt. Deze goede gewoonte zullen we ook thans volgen, vooral waar het een historie betreft, waarin men vele goede dingen kan aanwijzen en welke het .bewijs lévert, dat het bestaan van de jubilaresse niet vergeefsch is geweest. Integendeel. Wanneer men de verslagen even naslaat, •dan komt vanzelf de overtuiging, dat er zeer veel voor liet geestelijk en stoffelijk belang der leden is gedaan en dat doze ju bilaresse in casu onze R.K. Standsorganl- satle ook nog veel kan bereiken en tot stand brengen. De eerste stappen, om te komen tot stich ting van deze afdeeling, werden gezet in het laatst van 1903, toen eenlge lieeren op bezoek gingen bij den HoogEerw. heer De ken Waare z.g„ om de wenschelijkheid van de stichting van een afdeeling van den R K. Volksbon te bespreken. Deze heeren waren destijds lid van een neutrale vereeniging, welke zich, in weerwil van deze neutrali teit in socialistisch vaarwater begon te bewegen. Zij voelden zich daar dan ook niet thuis. Deken Waare zag dit heel goed in en de toezeggmg kwam, dat, zoo men 50 man by elkaar kreeg, van de oprichting direct werk gemaakt zou worden. Al heel spoedig' waren de vijftig bij el kaar, waarna, het was op 20 December 1903, de afdeeling werd opgericht door den heer J. W. Smit, toen lid van het Centraal Be stuur en voorzitter van de afd. Amsterdam. De installatie van onze aideeling volgde op 17 Januari 1904 en wel door den toen- maligen voorzitter van het Centraal Be stuur, den voor ons onvergetelijken Willem Pastoors. Z. D. H. de Bisschop van Haar lem wees Deken Waare aan als Geestelijk adviseur, terwijl het eerste bestuur er als volgt uitzag: J. Steenvoorden, le voorz.; L. Pirovano, 2e voorz.: J. de Goede, secretaris; F. Doll, 2e seer.; C. Th. Wiilemse, penning meester: H. Esseling, 2e penningm.; J. v. d. Hoorn, H. van 't Hoff en N Kors, com missarissen. De heeren J, J. Bisschop en G. v. d. Werf, die in. het voorloopig bestuur zitting hadden, wenschten voor een defini tieve benoeming niet in aanmerking te ko men. Het duurde niet heel lang', of de afdee ling telde reeds verschillende onderafdee- lingenzooals de propagandaclub, het co mité Hulp in Nood'; Vereenigde bouwvak ken; Bloemist-, land- en tmnarbeiders; Zang- en tooneelafdeelingen, Spaarkas en Spaarbank; het fonds St. Barbara en een afdeeling Post- en Telegraafbeambten. Zooals men zien zal, heeft deze lijst in den loop der jaren een ander aanzien ge kregen. Een belangrijke zaak, waar men zeer spoe dig aan begon, was het verkrijgen van een eigen gebouw. Op 26 December 1904 werd daartoe een commissie gevormd. Na hard werken en na vele teleurstel lingen te hebben ondervonden, slaagde deze commissie er ten slotte toch in, om met medewerking van den Geestelijk Adviseui en het bestuur een perceel aan te koopen in de Peperstraat, voor de som van f 8000 Nu had men tenminste een eigen tehuis en behoefde men voor vergaderingen niet meer van anderen afhankelijk te zijn. Nadat de afdeeling in het jaar daarop rechtspersoonlykheid had verkregen, volgde, weer een jaar later, de oprichting van een vaandelcomité, Op 22 April 1S06 werd het benoemd en op 15 November van hetzelfde jaar mocht de Geestelijk adviseur het nieu we vaandel onthullen. Acht jaar later, n.l. op 2 October 1914 werd besloten het Bondsgebouw t ver- koopen aan het Plaatselijk comité voor de Katholieke Sociale Actie, Kort daarop moest de penningmeester, de heer Wiilemse, we gens hoogen leeftijd bedanken, maar hij gmg,_niet heen dan nadat hem een hulde blijk was aangeboden voor zijn vele ver diensten voor den Volksbond. Zijn opvolger was d'e heer Esseling. De toenmalige voorzitter, de heer Steen voorden trad in 1921 af en werd opgevolgd door den heer Jac. v. Zutphen, den tegen- woordigen voorzitter der afdeeling. De kring van onderafdeelingen onderging vele veranderingen. Er kwamen en er gin gen. De zang- en tooneelafdeeling, zoo ook de propagandaclub en de gymnastiekvere niging verdween van het tooneel. Ook de afdeeling postbeambten werd opgeheven. In tusschen weten we, dat deze vereeniging weer in anderen vorm is teruggekomen. Hebben we niet onze gvoote zangkoren en onze gymnastiekvereniging S. S. S.? Verdwenen er afdeelingen, anderen kwa men er voor in de plaats. We kermen than" b.v. het comité voor Herwonnen Levens kracht, dat zoo schitterend werkt. In net geheel zijn er nu vijftien onderafdeelingen. ml.: bouwvakarbeiders, land- en luin'oouw- arbeiders, fabrieksarbeiders. tabaksbewer kers, bakkersgezellen, spoor- en tramweg personeel, haven- en transportarbeiders, typografen, metaalbewerkers, overheidsper soneel, spaarbank, spaarkas St. Barbara Hulp in Nood en Hei-wonnen Levenskracht. Wat nu de afdeeling zelf betreft, door haar is veel gedaan, gelijk we reeds op merkten. Daarby ondervond zij evenwel dik wijls weinig belangstelling van de zijde der leden. Het bezoek aan de maandver gadering was dikwyis heel slecht in tegen stelling met de feest/vergaderingen, welke altijd veel belangstelling hadden. Desniettegenstaande mag toch gewezen worden op de tali-yke leerzame lezingen welke door de respectieve geesteiyke advi seurs gehouden werden, ook bij matige be langstelling en dankbaar zij in dit ver- band herinnerd aan de Eerwaarde heeren 7 die steeds bereid gevonden werden voor het houden van leerzame en interessante voor drachten. Ook naar buiten deed de Volksbond ver schillende malen van zich hooren. In Me' 1915 werd hier, ter gelegenheid van het Encycliekfeest een landdag gehouden, waar aan de afdeelingen uit Velsen. Velseroord Uitgeest en Wijk aan Zee deelnamen In 1921 is het Encycliekfeest gevierd met een grooten optocht door Beverwijk en twee gToote vergaderingen. Verschillende andere en zeer nuttige za ken zyn nog door den Volksbond' bewerkt, maar reeds is voldoende gebleken, dat hef bestaan van den RK. Volksbond inderdaad niet, een ledig bestaan was. Het blykt vol- doende dat, bij goeden wil, veel bereikt kan 1 worden. Te meer openden daarvoor de ge- 1 legenheid de nieuwe statuten en de be- stursraad, waarin by onderlinge samenwer king zooveel tot stand kan worden gebracht De afdeeling heeft zooals andere tijden van opgang zoowel als perioden van teruggang beleefd. Zij begon haar bestaan met ongeveer 350 leden, welk aantal lang zaam verminderde. Toen de leden, die te Velsen woonden, zelf een afdeeling stichtten, was dit een gevoelig' verlies voor Beverwijk. Na een sterke stijging ten tijde van den hoogconjunctuur volgde weer een inzinking Momenteel telt de afdeeling ongeveer 300 leden. Maar laten wij er als een verbiedend slot aan toevoegen, dat het ledental zich thans in sty.yende lijn beweegt. Laten we hopen, dat de laatst gehouden Sociale Zondag in dit opzicht vruchten af werpt en dat dit zilveren jubileum de in zet zal zijn van een voortdurenden groei Vermelden we nog dat de secretaris, de heer S. J. de Goede, gedurende deze 25 jaren onafgebroken zijn functie heeft waar genomen. Een zeldzaam jubileum dus. On getwijfeld zal men de vele verdiensten van dit ijverig en trouw bestuurslid weten te wuaardeeren. De heer S. J. de Goede, die zijn zilveren jubileum als secretaris viert. Jublleerende leden der afdeeling zijn de heeren J. v. d. Hoorn, H. Esseling, H. Bur ger Jr., J. Snijders, F, J. de Wildt, Jb. Schelvis, J. Thomas en G. Kleijne. R. K. Bouwpatroons in Kennemerland Donderdagavond werd in het K.S.A.-gebouw de jaarvergadering gehouden van de afdee ling Kennemerland van den R. K. Bond van Bouwpatroons, onder voorzitterschap van den heer J. Henneman. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat de afdeeling in 1928 met 4 leden is vooruitgegaan en thans 15 leden telt. De rekening van den penningmeester wees een batig saldo aan van 32.20. Beide verslagen werden goedgekeurd. Bij het verslag van de vergadering van voorziters en secretarissen werd door den voorzitter de aandacht gevestigd op de bin dende bepaling, inzake de borgstellingen en arbitrage welke bepalingen de leden gehou den zijn na te leven op straffe van een boete van ten hoogste 5000. De betreffende bepaling luidt aldus: Het is den leden van den bond verboden in te schrijven naar, aan te nemen en (of) uit te voeren (hetzij geheel of gedeeltelijk) zich als borg, onderaannemer, als leveran cier van materialen te verbinden ten be hoeve van, in welk opzicht ook, eenig be lang te hebben bij weken: a. waarby in het bestek een bepaling ont breekt, krachtens welke alle geschillen door arbitrage zullen worden beslecht, hetzij in den vorm van een bindend besluit, hetzij door scheidsrechteriyke beslissing. b. waarvoor 1 persooniyke of zakeiyke borg tocht wordt geëischt, c. indien in het bestek of de overeenkomst is bepaald, dat werkstaking en (of) uitslui ting geen recht geven op termijnsverlengmg. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende secretaris, de heer J. Meesters, met op één na algemeene stemmen herkozen. Als leden van de Commissie van toezicht op de Arbeidsbemiddeling en werkloosheids verzekering in de gemeente Velsen B. van Geldorp en J Meesters. Besloten werd nog om in den a.s. zomer gezamenlijk een reisje te maken naar de omstreken van Nijmegen. Hierna volgde sluiting. BEVERWIJK, 11 Jan. R. K. Coöp. Tuinders- vereeniging Spruiten 1936 per K. G., Witlof 2426 per KG.; Wortelen 34; Bie ten 45 per K.G.; Boerekool 1-«Ï4: Groenekool 47; Roode kool 5 11, Gee kool 4—10; Knollen 3—8 per 100; Prei 15— 30 bos; Selderie 10—12 per bos; Andijvie 1 502.40 per kist. Operette „Nelly" A. s. Dinsdagavond zal in het K. S. A.-gebouw een opvoering plaats hebben van de operette „Nelly'*, door de R. k. Zangvereeniging „Zang- en Vriendschap" te IJmuiden. Deze operette is reeds met zeer veel succes te IJmuiden opgevoerd zoodat ook hier verwacht wordt, dat deze uitvoering groote belangstelling zal trekken. Opdracht Het bouwen der nieuwe Ge. ref. school met 7 lokalen en gymnastieklo kaal aan de Torricellistraat is opgedragen aan de firma Schaaf en Stegerhoek te Alk maar en het betonwerk aan de firma H. Ninis te Haarlem. Haring uit Noorwegen Het Noorsche stoomschip Belothe bracht hier van Hange- sund 1200 kisten versche haring, 100 tonnen pekelharing en 100 kisten visch aan voor dc firma Dekker. R. K. Iiiesvereeniging A.s. Maandag avond houdt de R. K. Kiesvereniging IJmuiden I een ledenvergadering in het 'okaal boven de Zusterschool om 8 uur Da "agenda vermeldt o.a. aanwyzing van candidaten fan de Tweede Kamer. De operette „Nelly" Voor de tweede opvoering' van de operette „Nelly", morgen avond in het R- K. Verenigingsgebouw, be staat reeds veel belangstelling. De leiding zal wederom in handen van den heer Jan Nibbering zijn, die de vorige week reeds getoond heeft, wat hy met het "itstekend ensemble kan bereiken. Men verzuime niet van deze gelegenheid te profiteeren. Kiesvereniging De R. K. Kiesvereni ging „Kiesrecht is Kiesplicht heeft Don derdag j.l. een ledenvergadering gehouden voor de candidaatstelling voor leden an de Tweede Kamer. Candidaat zijn gesteld voor den kwali teitszetel voor Handel, Nijverheid en Ver keer 1. ir. M. C. E. Bongaerts; 2. H: E. Everard te Bloemendaal; voor den kwaliteitszetel voor maatschap pelijke belangen voor vrouwen- en kinder arbeid: 1. Mej. Annie Meyer; 2. Mej. Krieriaers ,lid van den gemeenteraad van Amsterdam; voor den vrijen zetel: 1. Ch. van der Bilt en 2 dr E. A. M. Droog. Tevens werd een motie aangenomen om aan den Partijraad te verzoeken om den heer Ch. van der Bilt met de vrije plaats no. 1 van de lijst te plaatsen, dus boven de kwaliteitszetels. R. K. Bioscoop Dat de R. K- Bioscoop commissie in haar verwachtingen niet te leurgesteld wordt, als zij een bijzonder pro gramma arrangeert, bleek nog ten duide lijkste bij haar laatste film. En zoo durft zij dan ook voort te gaan met bijzondere programma s, daar zy op de belangstelling en medewerking van het pu- olik kan rekenen. Morgenavond projecteert zij liet boeiende drama „De vreemdeling in huis", uit zeven acten bestaande, wat alleen al een kykje waard is. Doch de commissie is hiermede met tevre. den, zij zal dit hoofdnummer van een uit gebreid en zeer interessant voorprogramma doen voorafgaan, dat grootendeels uit een paar groote kluchten bestaat. Een zeer groot programma dus; reden, dat men dezen keer precies half acht niet de voorstelling in het R. K. Verenigingsge bouw aanvangt. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. „Kunst na Arbeid" - Voor een goed be zette zaal gaf bet plaatselijk fanfarecorps Kunst na Arbeid" gisteravond m het R. K. Verenigingsgebouw een muziekui vering. „Kunst na Arbeid" is een goed muziekge- zelschap en de dien avond ten gehoOre ge breid stukken werden zuiver weergegeven Het was als steeds een genot naar deze uitvoeringen te luisteren en het applaus be wees, dat het publiek dankbaar was voor hTochbmetnalleen „Kunst na Arbeid" vukle, hoewel deze avond van haar uitging, den Sen avond, zij werd daarin op voor treffelijke wijze by gestaan door den ka™-k- ttjr-humorist Reusink, terwijl ook weder de goochelaar met zijn ongelofelijkste kunststukjes een welkomen afleiuing was De aanwezigen hebben zich geamuseerd zcodat wij niet anders kunnen resumee- ren dan een gezelligen welgeslaagden avond R. K. Kiesvereniging „Recht en Plicht" De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht hield Dinsdagavond een ledenvergadering m de St. Aloysiusschool te Overveen De voor zitter opende de vergadering met den Chns- telyken groet en sprak den wensch uit, dat 't jaar 1929 een goed jaar moge zyn voor de R. K. Staatspartij en dat de verkiezingen tot een goed einde zullen gebracht worden. De voorzitter memoreerde de schitterend ëe~ slaagde propaganda tot aanwerving van nieuwe leden en liet daarna door den secre taris de notulen der vorigp bijeenkomst voor lezen, welke onder dankzegging werden goed gekeurd. Punt 3 der agenda luidde: Aanwijzing van candidaten voor de a.s. Tweede Kamerver kiezing. Door den voorzitter werd medege deeld dat bij deze aanwijzing het bestuur in 't geheel geen invloed wil uitoefenen door 't noemen van namen of 't geven van aanwij zingen, doch de vergadering moet zelf he candidaten stellen. De volgende namen worden dan naar vo ren gebracht Voor den kwaliteitszetel. Handel- Indu strie en Nijverheid, Mr. L. G. Kortenhorst, als plaatsvervanger H. E. Everard. Voor den zetel voor vrouwen belangen de dames Annie Meyer en A. Htitte, als plaats- ervangster. Voor den vrijen zetel de heer Chr. v. d. Bilt en Dr. E. A. M. Droog. Door den afgevaardigde wordt nu verslag uitgebracht van de gehouden vergaderingen der R. K. Kamercentrale. Het nog steeds niet voltallige bestuur werd aangevuld mei mevr. Schous—van Delft en de heer J. Staphorst. Aan 't einde der vergadering werd door den heer Moes een motie ingediend tot wyziging van 't ontwerp-programma 1929 als eerste te stellen en te doen opnemen: le. Instelling' van 't Gezantschap bij Z. H den Paus. 2e. Opheffing van 't Processie-verbod. Door den Zeereerw. Heer Pastoor G. van Niekerk werden punt 1 en 2 nader toegehc*' ••'aarom dit niet algemeen gewenscht werd De heer Moes gaat hiermede aecoord, doch wi°ef aandringen op opheffing Processie-ver bod. De voorzitter besloot deze motie ter kenn'- e brencen bij den kieskring Haarlem, maa- oiinr><o,c< von-pnc; f"P* "NjüJ' dienen dezer motie. Nadat de rondvraag naar ~?noegen was beantwoord, werd deze zeer ge animeerde verbetering op de gewone manier loor den voorzitter gesloten. Gisteravond vergaderde de R.K. Kienver- eenieing onder voorzitterschap van den vice- president, den heer Broersma. De notulen werden vastgesteld, waarna de ingekomen stukken werden behandeld. Het jaarverslag van de 2de secretaresse, mej. VerstéegeCortie, werd onder dank zegging goedgekeurd. 1 Het jaarverslag van den penningmeester was nog niet gereed. Daarna was aan de orde de aanwyzing van candidaten voor de Tweede Kamer. De heer Driessen verdedigde een candida- tuur—ir. Feber. De heer Siegers wees er op, dat zijns inziens de kwaliteitszetel voor de kieskrin gen HaarlemHelder een andere hebben, dan die, welke de heer Feber kan vertegen woordigen. Spr. stelde voor, voor den eersten kwaliteitszetel (Handel, Nyverheid en Ver keer) aan te wyzen dr. L. G. Kortenhorst en mr. Romme, voor den tweeden kwaliteits zetel (vrouwenbelangen) mej. Annie Meijer en mej. Crielaars en voor den vrijen zetel den heer Ch. v. d. Bilt en, om te blyven in den geest van het voorstel-Driessen, voor den tweeden vrijen zetel ir. Feber. Dit voorstel-Slegers werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Siegers sprak nog woorden van lof aan het adres van mr. Bomans, die als lid der Tweede Kamer zal aftreden. Een voorstel van de heeren Ferdolage en Siegers, om het reglement aldus te wijzigen, dat geen raadsleden in het bestuur der kies vereeniging of P. A. C. zullen kunnen zitting hebben, werd aangenomen met 32 tegen 3 stemmen. By de verkiezing van een voorzitter werd met 22 stemmen gekozen de heer J. Kapteijn. Tot bestuursleden werden gekozen de heer L. Tli. J. Polman en mej. S. v. d. Schinkel v. d. Werff. Vervolgens kwam aan de orde de verkie zing van vier leden van de P. A. C. Door het uittreden van den heer Kapteijn, die als wethouder is gekozen, moesten feite lijk 5 leden der P. A. C. benoemd worden. Op voorstel van den heer Geers echter werd besloten, de 5de vacature nog niet aan te vullen, doch voor een vrouwelijk lid te reserveeren. De voor de verkiezing' in de P. A. C. voor gedragen leden J. L. Vinken, Willemsen en de Jong, trokken zich terug. Benoemd werden de heeren J. Aben, P. J. Berkhout, G. A. Seders en P. Zegwaart. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Verkooping Ten overstaan van mr. J. A De la Hayze te Heemstede, had Donderdag in hotel „Zomerlust" te Zandvoort de ver- kooping plaats van vier woonhuizen met j erven aan de Helmerstraat en Potgieter- i straat. Drie huizen werden verkocht aan den heer Vaags te Heemstede q.q., het andere werd aangehouden. „Hallo met Mars" De St. Jozefgezellen- yereeniging zal Zondag 13 Januari a.s. we gens het enorme succes van vorige week een wederopvoering geven van de bekende klucht „Hallo met Mars", waarover wij Maandag- j.l. een gunstige recensie schreven. Entree zal geheven worden, zoodat deze avond voor allen toegankelyk is. Geven de St. Jozefgezellen hetzelfde goede spel van verleden week te zien dan verdient zij we der een volle zaal. Gemeentezaken B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot aanvul ling der verordening op de keuring van waren. Geen restitutie B. en W. stellen voor, afwyzend te beschikken op het verzoek van G. J. van Asch e.a„ om restitutie der voor „recht van aansluiting" by de waterleiding betaalde bedragen. Subsidie R.K. Fröbelschool B. en W. stellen voor, de nieuwe R.K. Fröbelschool een subsidie toe te kennen ten bedrage van 30 per leerling per jaar. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van W. C. BakkerTroost. d. van T. Cassee Schotvanger. d. van A. C. M. Pooters— Rozeboom. Ondertrouwd: F. Spoor en C. M. Stam J. K. R. ten Broeke en J. C. van Hout. Getrouwd: Jkhr. J. M. van Vierssen Trip en J. E. Ch. Wensma. H. Mienis en P. F. van Alphen. Overleden: C. J. Dietz, 25 jaar, overleden te Haarlem. J. A. van den Enden, 64 jaar, overleden! te Haarlem. De toestand van het ijs is naar uit inge komen berichten blijkt, niet van dien aard dat, wij al groote tochten kunnen aangeven. Weliswaar is op verschillende plaatsen het ijs goed, doch voorzichtigheid is nog geboden. Er zijn ongetwijfeld wel aardige tochtjes te organiseeren, maar het is en blyft nog een risico. Hieronder laten wij eenige ingekomen ijsberichten volgen. Bericht van de IJsvereeniging Haarlem en Omstreken. Amsterdamsche Vaart slecht, Delft slecht. Groote voorzichtigheid geboden. HAARLEM Op den Schotersingel werd gistermiddag al schaatsengereden. Het ijs was echter met zeer mooi, wat vooral zijn oorzaak vond in de sneeuw. De vorst van hedennacht zal echter heel wat goed gemaakt hebben. Van de ijsbaan. Vanmiddag om half drie wordt de ijs- hockey-wedstrijd Bloemendaal en de Mus- schen gespeeld. Vanavond om 9.21 komen de Belgen aan, pl.m. 20 personen, waaronder eenige dames. Zondagmorgen om elf uur worden er wederom hockeywedstrijden gespeeld. Om half twee heeft er een wedstrijd plaats tusschen de winnende clubs. Om half drie stryden de Belgen tegen elkaar. St. Barbara-vereeniging Men verzoekt ons mede te deelen, dat de tooneelvereeni- ging „Arti et Amieitiae" as. Zondag 13 Jan. niet optreedt, daar dan de tooneelvereeni- ring St. Garardus Majella dien avond voor de St. Barbara-vereeniging op de planken komt. Op Zondag 10 Februari zal echter een ooneeluitvoering worden gegeven door „Arti Pt Amieitiae", met het succesvolle stuk „de Loge." St. Barbara Donderdag hield deze R.K. Dragcrsvereeniging voor ongehuwden haar Jaarvergadering in café B. van Heisteeg. De belangstelling was goed. De voorzitter, de eer G. van Lierop, opent met den chr. groet, wenscht allen een Zalig Nieuwjaar en bedankt de leden voor hetgeen zij inzake dit werk van barmhartig heid hebben verricht. Hij brengt bijzonderen dank aan die leden, welke wegens in het huwelijk treden reglementair worden afge voerd. De secr. leest nu de notulen, die onveran derd worden vastgesteld. Het jaarverslag drukt den wensch uit, dat meerdere jongelui tot lid van St. Barbara zullen toetreden, waardoor het werk voor allen automatisch wordt verlicht. De penningmeester sloot zijn boeken met een kasinhoud van 75.97- De bescheiden werden accoord bevonden en de penn. onder dankzegging gedéchar- geerd. De voorzitter, die periodiek aftrad, werd jnet algemeene stemmen herkozen. Tot secretaris werd gekozen de heer K. J. van Bourgondien Gzn. De rondvraag was van strikt huishoudelijken aard. Aan .het eind der vergadering gaven zich eenige leden als propagandist op, ten einde te trachten het ledental vergroot te krijgen. Vooral in de St. Martinusparochie kunnen nog meerdere jongelui als lid toetreden. De voorzitter wenschte deze propagandisten namens het bestuur, allen succes. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Kindervoeding Nu de winter zich duchtig laat voelen, heeft zich de St. Vin- centiusvereeniging weder belast met 't mooie werk der kindervoeding. Gaarne wekken we de beter gesitueerden op, in natura of anders zins dit werk van barmhait.gheid te steunen er is zooveel noodig. De afdeeling Heemstede van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur viert dit jaar haar gouden feest en meende dit niet beter te kunnen doen, dan door het houclen van een groote tentoonstelling van de In bloei getrokken, bolgewasen. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in het R. K. Vereeniglngsgebouw aan den Heerenweg en wel van 2428 Januari a.s. Een degelijke tentoonstelling in het hartje van den winter, is een byzondere attractie voor velen. In den winter toch is het een genot zich te verdiepen in de bloeiende kleuren, rijkdom van vormen en heerlijke geuren van hyacinth, tulp, narcis enz. Maar er komt meer bij! Honderden in Haarlem en Omstreken houden zioh in eigen kas of huis bezig met het in bloei trekken van bolgewassen. Veelal is dit een succes, soms geeft het een teleurstelling. In het laatste geval is een toch naar Heem stede aan te bevelen, omdat daar een keuze te doen zal zijn uit die verscheidenheden, welk het wel doen. Maar ook als men succes heeft, Is een bezoek aan de Heemsteedsche tentoonstel ling haat een noodzakelijkheid, want daar zal men het neusje van den zalm zien; de uitverkorenen uit de handelssoorten en de allerbeste nieuwigheden. Hyacinthen in de duurste soorten worden daar geëxposeerd en de gelegenheid om daar zoo iets fraais te zien, doet zich niet dikwijls voor. Heemstede Hedenmiddag zal ook de ysbaan van de „Volharding" op de v. Merlenvaaxt geopend worden. Of deze echter in de avonduren voor 1 len en publiek geopend zal zijn, zal afhangen van de kwaliteit van het ys in de middag uren. Hoewel er plannen zijn voor wedstrijden, durft het bestuur wegens de zwakte van het ys deze nog niet uit te schryven. Penningsveer Het ys aan de nieuwe sluis te Pennings veer is betrouwbaar; by de oude sluis is het ijs echter afgezet, daar het onbetrouwbaar is. Het ijs onder de spoorbrug aan de vaart is grootendeels afgezet, slechts een klein stukje is berijdbaar. De ijsbaan aan de Liede is prachtig. Voor de Binnenliede kan echter nog niet worden ingestaan. Doorgaand verkeer naar Spaarnöam is nog niet aan te bevelen. Spaarnöam Het Noorder-Spaarne van Spaarnöam tot Haarlem is hoogst onbetrouwbaar. De Mooie Hel van het zg. Zwembad te Spaarnöam naar Haarlem is vrij goed. Het z.g. IJ bij Spaarnöam is betrouw baar. Het is daar mooi gezond ijs. Amstelveen Het aantal schaatsenrijdsters en rijders op den Amstelvcenschen Poel was gisteren reeds vrij groot, niettegenstaande de mede- deeling dat het ys nog niet betrouwbaar was De IJsclub „Voorwaarts" is druk bezig hare terreinen in orde te maken en af te bakenen, terwyl ook het grootste gedeelte der lichtmasten reeds Is aangebracht. Wanneer het flink doorvriest, hoopt de IJsclub hedenmiddag de banen te openen maar de vrees is niet ongegrond, dat bij massatoevoer de banen zullen moeten wor den ontruimd. Ter voorkoming van stremming in het verkeer wordt als parkeerterrein voor auto's voorloopig aangewezen het plein voor de Ned. Hervormde Kerk te Amstelveen. Ijsbond „Hollands Noorderkwartier". I)e Ijsbond „Hollands Noorderkwartier", afdeeling Purmerend, bericht, dat het Üs in de omgeving der stad geheel onbetrouw baar is. Het Noordhollandsch Kanaal wordt nog bevaren. De afdeeling is dan ook nog niet in actie. Wederom nam het schaatsenrijden toe, hoewel op de buitenvaarten het ijs nog niet betrouwbaar is. Op de grachten en polderslooten werd veel drukker gereden. De schoolkinderen kregen reeds vryaf. De ysclub de Oude Haven te Purmerend heeft een inzameling gehouden by de bur- I gerij, met het doel een hardrijdery te hou den om spek en levensmiddelen ten be- j hoeve van behoeftlgen en weduwen. I Naar wij vernemen, zou de ysclub Purmer- 1 steyn vergaderen over het houden van wed- i stryden in het schoonrijden. waarbij, zoo als bekend, de Provinciale kampioenschap- pen van Noord-Holland zouden worden ver- reden. 1 op de gehouden vergadering van de ysclub Purmersteyn te Purmerend is be- i sloten, dat, ys en weder dienende, Woensdag 16 dezer hier wedstrijden zullen worden ge houden in het schoonrijden, waaraan ver bonden de provinciale kampioenschappen van Noord-Holland. IJsongevallen Ook zyn reeds enkele ijsongevallen te melden. Vrijdagmiddag is een ame, die zich op een wetering in den Middenpolder te Am stelveen aan het oefenen was, hierby ko men te vr/'.en en wel zoodanig, dat zy haar linkerbeen brak. Ook is een slagersknecht, die zich per rywiel over een zwakke plek van de Poel begaf, door het ijs gezakt. Op zijn hulpge roep schoten onmiddellyk eenige personen toe, die met behulp van een stok den verkleumden jongeman uit zijn netelige posi tie wisten te verlossen. Ook het rywiel werd met behulp van den haak opgevischt. Het bestuur van de Alliance Frangaise verzoekt ons te willen berichten, dat in de convocatie tot de lezing van monsieur Copeau op Maandag 14 Januari ais. een fout is ge slopen. De lezing zal niet plaats hebben in de Kroon, doch wel in de benedenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw aan de Bagijnestraat. Wy verwijzen naar de advertentie in ons blad van Vrydag en hedenavond, waarin voor Zondagmiddag de komst wordt aangekondigd van het Theremin-trio, waarvan wy in onze muziek-rubriek in de afgeloopen week een ar- AFNEMENDE VORST Hoogste barometerstand 783 m.M. te Stornoway. Laagste barometerstand 757 m.M. te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen, wellicht later toenemenden N.-O. tot N. of N.-W. wind, zwaar bewolkt of be trokken, waarschynlijk met nevel of mist, weinig of geen neerslag, afne mende vorst. tikcl en een recensie opnamen. Deze sensa- tioneele vinding is ongetwijfeld waard door velen te worden gehoord. Volgens de buiten- landsehe bladen waren in tal van steden al daar schouwburgen en concertzalen uitver kocht. Wy kunnen dan ook niet anders dan ten bezoek aan deze matinée onzen lezers warm aanbevelen. Het experiment is verras send en onbegrijpelijk wonderlijk. Bij Koninklijk besluit van 9 Januari 1929 zijn benoemd tot rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem mr. A. L. M. van Berckel, thans in gelijke betrekking te Roermond Arnhem mr. J. H. Smits, thans rechter: plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Haarlem. De heer S. D. Neter, gediplomeerde van de afdeeling Bouwkunde van de Middel bare Technische School te Haarlem is be noemd tot leider van het kantoor te Londen van de Nederlandsche Steengaas Maatschap pij. De heer G. Holtkamp, gediplomeerde van de afdeeling Werktuigbouwkunde is benoemd tot echnisch ambtenaar 2e klasse bij het Rij kstoezicht op de Spoor- en Tramwegen te 's Gravenhage de heer P. Mooyman van dezelfde afdeeling is geplaatst bij de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij, te Balik Papan. (Borneo) TIEL, 12 Januari. De bestu,en van de ar beidersorganisaties in de steenindustrie he ben het collectief contract opgezegd, dot tevens voorstellen tot het 6luien van een nieuw collectief contract in de steen-Indu strie ingedien d. DE KON. PETROLEUM ATSCHAPPÏJ AMSTERDAM, 12 Januari. Naar wij ver nemen is door d ejongste uitgifte der Ko ninklijke het aandeelen-bezit der Dordtsche Petroleum Industrie Maatschappy vermeer derd met 6014 stuks, zoodat thans de Dorü sche Petroleum Maatschappijen houdster van 36459 aandeelen Koninklijke. MAKASSAR, 11 Januari (Aneta) Ten gevolge van den Westmoeson is het spoor wegverkeer nabij Makassar gestremd. D baan is over een lengte van 1 KM. weg geslagen. Belangrijke verwoestingen z; aangericht. Een inlandsche vrouw kwam het leven. Aan telefoon- en telegraaf1 gen werd ernstige schade aangericht. De „Glas Prawda" meldt uit Lemberg, da te Zelkwia in Galicia sinds eenigen tijd eer conflict bestaat tusschen de houthandelaren en de boeren van de omliggende dorpen ovei de loenen voor het vervoer van hout. Gis teren is een houttransport, dat onder tc zicht van de politie stond, door de boerei overvallen. Hierbij is het tot hevige gevecl ten gekomen. De politie moest van hp vuurwapens gebruik maken. Zes boeren w den gedood, terwyl nog een aantal erns werd gewond. Een aantal arrestaties het plaats gehad. PARIJS, 12 Januari. Terwijl te Parijs en omstreken en in het grootste gedeelte van het land de vorst aanhoudt, is in gehee Bretagne het weer plotseling omgeslagen. Sinds vannacht, regent het. LONDEN, 12 Januari. Over de gebeur tenissen te Moekden, wordt nader uit Sjang hai gemeldt, dat de aanhangers van de re geering te Nanking na den staatsgreep van Tsjang Hsoe Liang te Moekden thans vol komen meester van den toestand zyn en de tegenstanders van Nanking allen invloed verlóren hebben. Het optreden van Tsjang Hsoe Liang wordt te Moekden als een ver raad aan Yang Yu Ting beschouwd, daar deze generaal de rechterhand van Tsjang Tso Lin, den vader van Tsjang Hsoe Liang is geweest. In Peking is men van meening, dat de gebeurtenissen in Mandsjoerije tot een verscherping van de anti-Japansche houding in dit gebied zullen leiden. LONDEN, 12 Januari. Naar de „Chi cago Tribune" uit Peking meldt, zouden de ministeries van buitenlandsche zaken en verkeer binnenkort van Nanking naar Pe king worden verplaatst, terwijl daarna an dere ministeries zullen volgen. Te Nanking wordt verklaard, dat zulks geschiedt wegens gebrek aan geschikte gebouwen. Volgens het blad heeft de verplaatsing ten doel een eenheidsfront tegen Japan te scheppen, dat de regeering hoopt te bereiken door haar zetel of althans eenige ministeries naar he* centraler gelegen Peking te verplaatsen. BRUSSEL, 12 Januari. Bij een rede vai. den Belgischen minister van Justitie, Jan- son, te Antwerpen kwam het tot een hef tige demonstratie. Een aantal Vlamingen interrumpeerde op heftige wijze en vroegen amnestie voor de veroordeelde Vlamingen. De politie moest ten slotte ingrijpen en twee Vlamingen werden gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 15