Gemengd Nieuws WAT IS RADIO-OMROEP VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 12 JANUARI BLADZIJDE 4 Wel de auto, maar geen chauffeur I De veerpont bij Culemborg onklaar Nog goed afgeloopen De lange man Hij kwam op „eigen kracht" uit de voeten Het was een vergissing Een auto gestolen Schiermonnikoog geïsoleerd Vlug werk Door zijn eigen wagen overreden en 'gedood Prinses Juliana op de schaats Tusschen de ijsschotsen dood gevonden Een belangrijke arrestatie De Zuiderzeewerken stopgezet Een man dood gevallen Poging tot doodslag KERKNIEUWS Een Constitutio Apostolica van Z. H. den Paus lyjb) LUCHTVERKEER De ondergang der „Italia" De luchtvaartwet Het landingsrecht op militaire vliegvelden SOCIAAL LEVEN De toestanden in het Veenbedrijf RADIO MOORS MARKTNIEUWS Brabantsche Brieven Thans is te Bleyerheide in de garage van 5. in beslag genomen, op last der justitie, ie smokkelauto, toebehoorende aan zekeren *4. aldaar, die te Maastricht spiritus had resmokkeld. De chauffeur, die den auto naar Bleyerheide bricht, is nog niet achterhaald. Het drukke verkeer over d.' Lek bij Julemborg ondervond gisteren ernstige stag natie door het inklaar worden van de veer pont. Een met steenen geladen zeilschip was met het roer in de kettingen van de pont vastgeraakt, 's Avonds om 10 uur was het euvel nog niet verholpen. Het personen verkeer werd met een roeiboot onderhouden. Auto's en wagens echter moesten een groo- ten omweg maken over Vianen of Beusi- chem. Te Zegwaart is een ongeluk gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Toen de koet sier V. met een wagen, bespannen, met twee paarden, door de Dorpsstraat reed, sloegen de dieren door onbekende oorzaak op hol. In wilde vaart ging het via de Dorpsstraat den Molenweg op, terwijl de koetsier alle moeite deed de paarden meester te worden. De wagen werd zoodanig over den weg ge slingerd, dat de koetsier er af werd gegooid. Hij raakte verward in de leidsels en werd naast den wagen meegesleurd. Gelukkig raakte hij spoedig los, doch hij bleef bloe dend op den weg liggen. De paarden en de wagen kwamen in een sloot terecht. Met vereende krachten heeft men ze op het droge gebracht. De koetsier is, na te verbonden, huis waarts gebracht. Zijn toestand is vrij gunstig. Een dezer nachten heeft men getracht in te breken in de hoeve van den landbou wer Sp. te Kerkrade. Een der dochters werd wakker en waarschuwde haar broer, die door een geopend venster een langen man zag staan op het erf. Reeds was een raampje van de voordeur uitgesneden. De dief of dieven zijn op de vlucht gegaan. Uit Nieuwer-Amstel meldt men aan de Maasbode: Donderdagmiddag ontstond op den Amstel- dijk twist tusschen een tweetal reizende kooplieden. Op een gegeven moment liep deze twist zoo hoog, dat men handgemeen ge raakte, waarbij een der vechtenden een zijner kaken werd stukgeslagen. Laatstge noemde persoon liet zich ook niet onbetuigd en trapte behalve zijn tegenstander, diens geheele negotiekist zoo goed als in elkaar. Omstanders gelukte het tenslotte, de vech tenden te scheiden, waarna de man van de stukgeslagen kaak bij in de nabijheid wo nende menscr.en werd binnengebracht, waar een geneesheer het eerste verband legde. Per auto werd de man, die het danig op zijn zenuwen had, naar zijne woning te Amsterdam overgebracht. Zijn tegenstander had zich op „eigen kracht" weten uit de voeten te maken, voordat de politie kon ingrijpen. Het faillissement van den heer J. V. te Alkmaar, die bij vergissing was failliet ver klaard, is door de rechtbank aldaar vernie tigd. Zoekt den dader Gisternacht is te Weesperkarspel ont vreemd een vierwielig motorrijtuig, gemerkt G 49613, merk „Ford", jaar van fabricage 1925, chassis-nummer 11036902, motornum mer 11036902, aantal cylinders vier, model Sedan, vier zitplaatsen, kleur zwartbruin, hoofdbekleeding grijs-mouquette, eigen ge wicht 985 K.G. voorzien van luchtbanden. In dezen auto bevond zich een reisdeken, tijgerkleur. Van dezen diefstal wordt, naar de burge meester van Weesperkarspel mededeelt, ver dacht Philippus van der Kuyl, geboren te Delft, 29 November 1904. Hij was vermoede lijk op klompen, draagt veelal een lorgnet, is lang 1.70 M. draagt een grijze overjas met fluweelen kraag, voorzien van stoffen knoo- pen. Hun, die inlichtingen kunnen geven, wordt verzocht zich te vervoegen tot naast- bijzijnde politiebureau. Een Vaz-Dias bericht meldt: De postboot Oostmahom-Schiermonnik- oog, die gisteren aldaar met de post arri veerde moest wegens het ijs haar terugreis staken, zoodat Schiermonnikoog thans is geïsoleerd. Gedurende deze vorstperiode voer de boot dagelijks, doch het blijkt nu, dat de nieuwe landingsdam te kort is. Was dere 300 Meter langer, dan had gistermorgen de postboot naar behooren kunnen landen. De ifstand van de postboot naar den niei; - wen landingsdam moest per vlet gebeuren. Zooals bekend, is het te Rotterdam inko mende stoomschip Batavier IV ter hoogte van Poorters-haven in aanvaring gekomen met een voor anker liggend Italiaansch stoomschip. De Batavier, welke aan den boeg was beschadigd, is in den loop van den avond opgestoomd naar Rotterdam. Bij aan komst stond al een ploeg metaalbewerkers klaar en den volgenden morgen om 9 uur was de schade alweer hersteld, zoodat de dagelijksche passagiersdienst op Londen van de Batavierlijn door deze averij niet in gevaar gebracht -s. Gisteren heeft op den Oostvlietweg te Leibschendam een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 30-jariee J. O. was bezig mest te rijden met een met 'n paard be spannen wagen. Hij liep er naast. Hij schijnt toen gestruikeld te zijn en met het hoofd onder de wielen gekomen te zijn. Men vond hem badend in zijn bloed en zwaar verwond aan het hoofd op den weg liggen, waar hij een kwartier moet hebben gelegen. De on gelukkige werd in de fabriek der firma B. binnen gedragen, waar spoedig geestelijke en geneeskundige hulp aanwezig was. Hij over leed echter kort daarna. Het slachtoffer was ongehuwd. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag schaats gereden op de banen van de Haag- sche IJsclub. het daarom vetrkomen alsof de wissel niet terstond uitbetaald kon worden en ver zocht den toonder er op eoo bepaalden tijd nog eens terug te komen. .inderdaad kwam de aanbieder op het afgc-sproken tijdstip terug. Doch intusschen i ic men aan het kantoor zijn maatregelen genomen. M'-n had eerst bij het bankiers huis, waarop de wissel luidde, geïnformeerd en de zaak niet in orde bevonden. Ver volgens heeft men de politie op dc hoogte gebracht, die dan ook aanwezig was, toen de wissel-aanbieder terugkwam. Hij werd terstond gearresteerd. Nu bleek ook spoedig, dat deze falsaris en de dief van het post kantoor één persoon waren. Deze oplichter is, naar het „Hbld." mede deelt, een vrii bekende avonturier. Het is niet de eerste keer, dat hij met de justi tie in aanraking zal komen. Vroeger heeft hij zich op ander gebied onderscheiden, zelfs zoo, dat zijn naam alom bekend werd. Hij heeft zich namelijk, toen de E.L.T.A. gehou den werd, beschikbaar gesteld als parachu tist. Hij is inderdaad in die functie opgetre den. Hij steeg met een vliegtuig op, maar hoog in de lucht viel de afstand hem niet mee en weigerde hij te springen. Met geweld is hij toen door de bemanning uit het vlieg tuig geworpen en werkelijk nog goed te land gekomen. Thans zegt hij een sportief mensch en „reporter" te zijn; inderdaad is hfj in het bezit bevonden van eenige kaar ten van foto-persbureaux. Men moet aan nemen, dat de man geestelijk niet geheel normaal is. Gelijk gemeld, werd Woensdag te Nieuw- Helvoet het 14-jarig zoontje van C. v. M. vermist. Hij was met zijn slee naar het strand gegaan en men vermoedde dat hij toen op een ijsschots het Haringvliet zou zijn ingedreven. Den volgenden dag heeft men hem echter naar thans wordt gemeld, nabij Rockanje op het strand tusschen de ijsschotsen dood gevonden. Kostbare poststukken gestolen en bank instellingen opgelicht. In het hoofdpostkantoor te Amsterdam werd dezer dagen geconstateerd, dat een aantal poststukken was ontvreemd. De da der moet zich hebben voorgedaan als een der kantoorloopers die dagelijks aan het bureau-aankomst de voor hun kantoren be stemde post komen halen. De post wordt voor dat doel op stapels gelegd en de dader heeit zich blijkbaar aan eenige dezer sta pels vergrepen zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. In een der brieven vond de dief een wissel die bestemd was voor een dame te Amsterdam en betaalbaar bij de Javasche Bank. De man heeft vervolgens een briefje ge schreven en onderteekend met den naam van de geadresseerde. Daarin werd mach tiging verleend aan den aanbieder van den wissel om claarop 175 te incasseeren. In derdaad is deze toeleg gelukt; het bedrag werd terstond uitbetaald. Aangemoedigd door dit succes is de da der met deze oplichtlngspractijken voort gegaan. Bij den diefstal in het postkantoor had hij ook brieven in handen gekregen van een bekende firma te Amsterdam. Hij liet het briefhoofd van deze firma nadruk ken en op aldus toegerust papier schreef hij een brief aan den postdirecteur, waarin verzocht werd aan den houder van den brief de voor de firma bestemde poststuk ken af te leveren. Dit geschiedde inderdaad; voor de tweede maal was hij in zijn pogin gen geslaagd. Hij kreeg een brief in handen die een wissel op een bekend bankierskan toor bevatte, ten bedrage van 42600. Te recht vreesde de man, dat zulk een som niet zonder voorbehoud aan den eersten den besten zou worden uitgekeerd. Daarna heeft hij de 4 uitgeradeerd, zoodat de wissel luidde op het bescheidener bedrag van 2600 gulden. Den toondersnaam van den wissel heeft hij op vrij handige en geraffineerde wijze door den zijnen vervangen. Met dezen sterk vervalschten wissel trok hij naar het onlangs geopende bijkantoor van de Amsterdamsche Bank in de Joden Breestraat en booa daar den wissei ter dis conteering aan. De vervalsching bemerkte men niet terstond, wel viel het op, dat op den wissel een veel te hoog zegelrecht was betaald. Deze bijkomstigheid had de falsaris ever het hoofd gezien. A ingezien deze wijze aanb'eding bovendien ongebruikelijk is, vertrouwde men de zaak niet erg. Men deed Alle Zuiderzeewerken zijn wegens ijsgang en den mist stopgezet; gisteren is al het materiaal naar de havens gesleept. De haven van Medemblik is vol schepen. Gisterenmiddag heeft aan de Kininefa- briek aan de De Wittekade te Amsterdam, een ernstig ongeval plaats gehad. De 46- jarige schilder G. Vonk, die op een ladder ter hoogte van de twede verdieping zijn werkzaamheden verrichtte, verloor zijn evenwicht en stortte naar beneden. Met ernstige verwondingen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aan komst aldaar bleek de man te zijn 'over leden. Een 34-jarige zeeman, is op de Levantkade te Amsterdam aangehouden, verdacht van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling. Hij had n.l. bij een vechtpartij een collega met een mes een steek in de hartstreek ge geven. Het slachtoffer is per auto van den G.G. en G.D. naar het O. L. V. Gasthuis ver voerd en na verbonden te zijn huiswaarts ge keerd. Een Heilig Jaar „extra ordinem" afgekondigd Z. H. de Paus heeft een Constitutio Apos tolica bij gelegenheid van zijn gouden jubilé gepubliceerd. De H. Vader begint, naar de „Msb." ver neemt, in deze Constitutio met God te dan ken en Gods hulp af te smeeken, opdat de geestelijkheid nog meer moge werken voor uitbreiding van het Geloof en den opbloei van het Christelijk leven. Z. H. spreekt Zijn vreugde uit over de ge negenheid door de kinderen der H. Moeder kerk betoond. Het is liefhebbenden kinderen eigen deel te nemen aan de vreugde des vaders en de eerste wet der liefde is, door daden te toonen wat men is. Daarom wenscht de Paus Zijn kinderen deelachtig te maken aan de geestelijke schatten, waarvan Hij de bewaarder is. Hij wil het voorbeeld volgen van Leo XIII z.g. bij Diens gouden priesterfeest, door een Hei lig Jaar extra ordinem, in den vorm van een jubilé. te verdienen tot einde December af te kondigen. De Heilige Vader is overtuigd, dat alle geloovigen hieraan zullen deelnemen, zoodat de persoonlijke en openbare zeden verbeteren en het geloof verlevendigd. Matigheidspropagandiste: „Maar als de verleiding komt, denk je dan nooit aan je vrouw, thuis?" Vroolijke ziel: „Jawel, dame, maar op zulke oogenblikken ken ik geen vrees." (Londen Opinion) Indien het gebed verlevendigt, zal e- krachtige hulp komen in de moeilijke en bijzondere omstandigheden, welke wij be leven. Met de woorden van Leo XIII vermaant de H. Vader dan allen, die In hun eigen heil belang stellen, na te denken en de gedachten van het aardsche tot hooger dingen te ver heffen. Dit zal tot heil zijn van personen en vol ken, want verbetering der afzonderlijke indi viduen leidt tot verbetering van samenleving en zeden. In het bijzonder hoopt de Paus, dat Zijn feest voor allen, die zelf de priesterlijke waardigheid bekleeden, aanmaning zal j zijn om hun leven steeds meer aan te passen aan hun hooge roeping. Ten slotte uit de Paus het vertrouwen, dat de vrucht van dit jubilé het gewenschte her stel van den vrede van Christus in het rijk van Christus zal zijn. De Paus schenkt een vollen aflaat in den vorm van het jubilé en schrijft voor hen, die te Rome wonen of er heen komen, voor hen, die buiten Rome wonen, voor zieken en religieuzen en voor degenen, die in pro cessie de kerken bezoeken, de voorwaarden voor om dezen jubilé-aflaat te verdienen. Aan de biechtvaders geeft de Paus in en buiten den biechtstoel pro foro interno groote en speciale faculteiten. Andere privi legies voor biechtvaders houden dit jaar op. Allerlei straffen zelfs, die nominatim af gekondigd zijn kunnen worden geabsolveerd, indien aan de desbetreffende juridische voor schriften ook pro foro externo is voldaan. De jubilé-aflaat kan tweemaal worden verdiend, den tweeden keer voor de geloo- vige fielen. De andere aflaten houden dit jaar niet op, zooals bij andere jubilé's doch worden zelfs vermeerderd. Een verklaring van generaal Nobile Generaal Nobile, de leider van de Itali- aansche Noordpoolexpeditie, heeft aan een vertegenwoordiger van 'de Amerikaansche pers een uitvoerig relaas gegeven over zijn redding door den Zweedschen vlieger Lund- borg. Generaal Nobile heeft hiermede voor het eerst het stilzwijgen verbroken, dat hem na zijn terugkeer uit het noorden door de regeering van Italië opgelegd was. Overigens is het ook thans aan de Itali- aansche pers verboden het relaas van No- bile's redding op te nemen. Nobile verdedigt zich tegen de meermalen tegen hem geuite verwijten, dat hij zich door Lundborg, het eerst heeft laten red den. Hij zegt daarbij o.a. dat Lundborg bij zijn aankomst bij de Roode Tent van een uit drukkelijk bevel gesproken had den gene raal 't eerst mee te nemen. Nobile beweert verder, dat hij als leider van de expeditie den plicht had, aan boord van het Itali- aansche stoomschip Citta di Milano het red dingswerk voor de overige leden van de expeditie te leiden. Later is gebleken, dat zijn tegenwoordigheid op het ItaliaanSche schip tot heil van de expeditie is geweest, nadat Lundborg bij zijn tweede landing op het ijs zijn vliegtuig verspeeld had. Vermoe delijk hadden de leden van de expeditie veel langer op het ijs moeten blijven, wanneer hij het reddingswerk niet krachtig had ge steund. 1 Februari in werking Naar wij vernemen zal 1 Februari e.k. de Luchtvaartwet in werking treden, benevens de Maatregel van Algemeen Bestuur inzake het toezicht op de Luchtvaart. Voor cngTos bij Fa. C. H. S. Heilker, Haarlem In een bericht aan luchtvarenden worden mededeelingen gedaan over het landingsrecht voor burgerlijke luchtvaartuigen op militaire luchtvaartterreinen. Bljjkens deze mededeelingen kunnen bur gerlijke luchtvaartuigen op de permanente militaire luchtvaartterreinen Kortrijk, Diest, Luik, Nivelles en Tirlemont en op de tijdelijke mil. luchtvaarartterreinen Kamp v. Beverloo, Brasschaat en Elanborn niet landen, dan met vooraf verleende toestemming van den minister van nationale defensie of in geval van overmacht. Het landingsterrein van het luchtvaartterrein Evere-Haren staat, voor ver het burgerlijk luchtverkeer betreft, onder toezicht en controle van den havenmeester van dat luchtvaartterrein. De commandant van een in gebruik zijnd militair luchtvaartterrein (uitgezonderd Evere) kan slechts zooveel brandstof en olie verstrekken aan een burgerlijk luchtvaartuig, dat er geland is, als noodzakelijk om dit in staat te stellen het dichtstbij gelegen Bel gisch burgerlijk luchtvaartterrein te bereiken. Besprekingen tusschen vertegenwoordigers van arbeiders en vervenersbonden. De arbeidersorganisaties en de vertegen woordigers van de beide groote verveners bonden in*cfe Groninger en Drentsche veen koloniën, hebben nogmaals de moeilijkheden besproken, waarin het Veenbedrijf verkeert. Van verveiyerszijde werd speciaal de aan dacht gevestigd op het werk, dat reeds Is gedaan om de productiemethode t,ï ver beteren en daarom was naar hun meening niet juist, dat hulpverleening van de zijde van de regeering de zoo noodige mechani seering van het bedrijf zou tegenhouden. De arbeiders stonden anders tegenover deze zaak en betoogden dat de regeering meent, dat beperking van de productie noodzakelijk is en zonder mechaniseering van het bedrijf, dit bedrijf niet kan blijven functioneeren. De regeering heeft op deze overwegingen haar afwijzend standpunt ten opzichte van de hulpverleening aan het veenbedrijf gemotiveerd. Nu moet men goed in het oog houden, zoo redeneerden zij, dat de ondeugdelijkheid van de argumenten van de regeering niet Is aangetoond en daarom wenschten zij in deze richting een proef tc nemen. Onder de huidige toestanden kaï het veenbedrijf niet functioneeren. Vele verveners zullen het veen onvergraven la ten, omdat zij niet in staat zijn de ver vening, die niet loonend is, te bekostigen Hoewel de verveners van meening bleven dat de argumenten van de regeering niet juist waren en zij zich zouden moeten hou den aan de meening van de ledenvergade ring, dat een saneeringsplan voor het veen bedrijf niet mogelijk is, wanneer de regee ring niet begint het bedrijf te helpen, werd toch door de commissie tot bevordering van een regelmatige vervening overweging toe gezegd om een comité van actie voor de verbetering van het bedrijf te vormen, be staande uit eenige arbeiders en verveners. ZONDAG 13 JANUARI HILVERSUM, 1071 M 12.0012.30 Schaaklcs 12.302.00 Concert door het Boris Lensky Trio 2.002.30 Pianoconcert door A. Zech 2.304.00 Concert door het Omroep-orkest 4.005.00 Wed strijd-uitslagen. I. de pauze's gramofoonmuziek 7.15 Persber. 8.00 „Mignon,opera van Thomas, in 3 actem Medew. o. m Magda Litef (Carmen), Corry Couvreur ea Henri Bloem>>arten. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M 8.309.30 K R.O* Morgenwijding. Spr. E. Wormer Dde H. Man Job - 9.30 N.C.R.V, Kerkdienst i.d. Geref. Kerk te Zaamslag - 12 301.30 K.R.O. Concert door het K.R.O-Triog 1.302.00 K.R.O. Spr. J. A. de Jong Het doel van de Pool-expedities 2.002.30 K.R.O. Spr. B. J. Koldewev. Literaire causerie 2.304.00 K.R.O. Con cert door het Enschedesche dubbelmannenkwartet o. v. T. Borghuis 4.005.00 K.R.O. Ziekenlof uit Bloemen- daal 5.50 N.C R.V. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Oosterend (bij Sneek) 7.308.00 K.R.O. Spr. E. v. Beu kering Liturgie van het H. Misoffer 8.00 K. R. O. Concert De Amsterdamsche Orkestvereniging 0. 1. v. F. v. Diepenbeek. Mevr. Soph. Both Haas, zangeres 10.45 K.R.O. Epiloog door het Klein Koor o. 1. v. Jos H Pickkers. DAVENTRY, 1562 M. 3.50 Concert. Symphonie, orkest o. 1. v. Herman Scherchen. V. Hely, Hutchinson en B. Mason, piano - 5.20 De Wireless Singers. H. Isaacs, piano 5.50 Voorlezing uit het Oude Testament 6.056.35 Bach's kerkcantate no. 112. Cooper, sopraan, d' Orsay, alt. E. Greene, tenor, Logan, banton. Chnstopher,conti- nuo. Koor en orkest 8.15 Kerkdienst 9.10 Nieuwsb.- 9.25 Concert. G. Johnson, sopraan. G. Eastman, bariton. Olof Sextet 10.50 Epiloog 11.0011.20 De „Silent Fellowship." PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M 12.20 Morgenwij ding 1.052.10 Orkestconcert 4.505.50 Gramo foonmuziek 7.057.50 Gramofoonmuziek 8.05 Circus 8.35n.oo Symphonieconcert. LANGENBERG, 469 M 8.25 Morgenwijding 11.20 Kerkconcert. Bachkoor en solisten 12.20 Orkestcon- cert 2.40 Schubertliederen 3.50 Vovcaal en instru mentaal concert 7.35 „De Barbier van Bagdad," opera, in 2 acten van Cornelius Daarna tot 11.20 Dansmuziek ZEESEN. 1649 M 8.20 Morgenwijding 10.50 Orkest concert Koor 3.50 Orkestconcert 7.10 „De Barbier' van Bagdad," opera van Cornelius Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M ®*35 Morgenwijding 10.50 Orkestconcert 12.25 Solistenooncert 4.20 Orkestcon- ccrt 5.20 Citherccncert 7.20 Vroolijk concert 8.50 Een avond met F. Lehar 9.50 Nieuwsber. en causerie. BRUSSEL, 509 M 2.50 Symphonieconcert - 5.20 Dans muziek 6.50 Kamermuziek 8.35 10.35 Concert» Orkest en Mile. Tenaerts, zangeres. Steeds /iet JVietcwste in Jtadio. Vafi£unc/^/fer3te/Kfï<7e/t&etvuaróorffcfi MAANDAG 14 JANUARI HILVERSUM, 1071 M 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het Boris Lensky Trio 2.45— 4.45 Filmmuziek ukit City Bioscoop Den Haag 5.006.00 Kinderuurtje 6.007.15 Concert door het Boris Lensky Trio 7.157.45 Engelsche les, beginners 8.008.30 Lezing door Mr. G. H. A. Grosheide Dc nieuwe N. V. wet 8.30 Operaconcert. Leden van dc Italiaansche opera en het omroep,orkest 10.30 Persber» HUIZENk. 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend N.C.R.V-uitz. 12.301.45 Orgelconcert door H. J, Eekhof 7.007.30 Stenografieles 7-308.00 Zang les door Jac. Ph. Caro. i DAVENTRY, 1562 M 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Ballade concert (alt, tenor) 12.50 Dansmuziek 1.20 Orgel concert 2.20 Voor de scholen 2.40 Muziek 3.15 Muziek 3.40 Muziek 3.50 Balladeconcert (sopraan, banton, piano) 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Causerie 6.35 Nieuwsb. 6.50 Voor de padvin ders 7.05 Bach'^koorpreludes 7.20 Liter, critiek 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 Concert. De militaire kapel. V. Lambeiet-sopiai. E» Lebtish, alt 9.20 Nieuwsb. 9.50 Nieuwsb. 0.55 Kamermuziek. De Wireless Singers. Stratton strijkkwartet 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M 12.502.10 Orkest concert 4-055.50 Orkestconcert 7.057.50 Gramo foonmuziek 8.35 Concert. Hr. Colin en zijn gezelschap: „Richard in," Shakespeare. Mile. Visconti-zang. Kamer muziek. LANGENBERG, 469 M 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Kamermuziek 7.208.15 Concert. Klein Werag, orkest 8.20 „Mit Messel, Pinsel und Palette," concert en declamaties Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1649 M 11.203.50 Lezingen 3-504-50 Concert 4.507.05 Lezingen 7.20 Oosterijksche Componisten-avond. Groot solistenconcertDaarna tot 11.50 dansmuziek. Hoffmann-kapelle. HAMBURG- 395 M 10.2011.20 Gramofoonmuziek 5.20 Vroolijk concert. BRUSSEL, 509 M 5.20 Dansmuziek 6.50 Triocon- vert 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Gramofoonmuziek - 8.5010.35 Concert. L. d. Vocht, dirigent. Solisten SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM PHILIPS, Telefunken en „£rrem"-Toestellen AMSTERDAM, 11 Jan. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonten f 3.603.70 id. blauwen f 3.603.70 id. bl. eigenheimers f 33.10 per hl. juin f 44.50 per 50 kg id. eigenheimers f 2.602.70 id. bl. poters f 1.902.20 IJpolder eigenheimers f 2.602.70 id. bravo's f 2.753 id- blauwe eigenheimers f 33.10 id. roodstar f 2.502.75 id. Bevelanders f 2.602.70 Drentsche eigenheimers f2.103.50 Flakkeesche eigen heimers f 2.70280; id. eigenh. poters f 2.102.20; Spui- sche eigenheimers f 2 60270 id. eigenh. poters f 2.10 2 25 Friesche blauwen f 2.602.70 per hl. BOVENKARSPEL (station), 10 Jan. („De Tuinbouw.") Tulpen I f 4.305, id. II f 0.400.90 per baal, aangevoerd 1050 bos. Uien. Groote gele f 5.355.65, drielingen f4.80 per baai, aangevoerd 350 baal. Roode kool f 4.10—6.50 pep 100 kg. aangevoerd 16000 kg. Gele kool f 2.204.10 per 100 khg. aangevoerd 9000 kg. Witte kool f 3.305.90 per 100 kg. aangevoerd 4200 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Jan. Aanvoer 1600 kg wortelen f 5, 90.000 kg. roode kool, ie srt. f 3.207-7°* 2e srt. f 37.50, 80.000 kg gele kool, ie srt. f2.105.20 2e srt f 24.30, 90.000 kg witte kool (Deensche) f 4.106.30, 18.200 kg uien f 10.80XX.50, Drielingen f 10.8011.30, alles per 100 kg. ALKMAAR, 11 Jan. Kaas. Aangevoerd 80 partijen, we gende 88.000 kg. Fabriekskaas kleine f47, id. commisie f 47.50, boerenkaas f 50, idem commissie f Handel vlug. AMSTERI|^M, 11 Jan. Aangevoerd door 1 motorbot- tcr en afgeslagen aan de Gemeente-vischhal D e Ruyterkade (Besomming f 240). Schar f8, kl. schol f 814, per kist schelvisch f 1.201.90 per 5 stuks handschol f 1814. bot f 14 per kist. Uit de hand verkocht op het terrein spiering f 0.080.15 per pond versche bokking f 1.503 per 100. IJMUIDEN, 10 Jan. Heden waren aan den Rijksvisch- afslag 11 stoomstreilers, 1 logger en 1 beuger. De prijzen waren als volgt: tarbolfi.700.60 tongen f 1.551 25 per kg. griet f 7432, gr. schol f 3932, md. schol f 4037# zetschol f4539, kl. schol f40362821, scharren f 278 per 50 kg roggen f 3018 per hoop vleet f x.17 per stuk pieterman en pcon f 1411, gr. schelvisch f5854, md id. f4933» kl* ™d. id. f3121.50» kl. id, f 2a1710.50 per 50 kg kabeljauw f 7555 Per I25 kg gr. gullen f 3322, kl. id. f 21ji, wijting f 84*70 per 50 Ulvenhout, 8 Januari 1929 Menier, Nouw kunde veur mijn part net doen 1 zicht zetten as d'n mas as ik oew m'n JËLni groote nuuws ver- *4 tel, maar da kan Maar ditte wil 'k oew dan alvast wel wilt dan za 'k oew de Nuuwe Haarlemsche Kraant onder oew neus vrijven, da-ge 'nen dag lank allemaal letterkes in oewen zakdoek ziet! 'n Vrindelijk briefke, zulde meschient den ken, maar ja, amico, 't is ok om tureluurs te worren! As 't nouw toch gedrukt staat, zwart op wit, in 'n hogst futsoendelijke kraant, ga- g-et danvergimme nóg aan, om oewen bloed- eogen man nle te gelooven? Maar 't is de kif, klinkklaar de kif, anders niks. Zjallezie. Bas ta! 'k Wil 'r gin letterke meer aan vuil maken. 't Gaat dan hierom, keb 'nen schoonen, langen brief ontvangen, heelemaal uit West- Af rika. Zeuven Broeders-Missionarissen schijnen daar mijn briefkes te lezen en nouw hee-t er eenen van die zeuven 'nen brief geschreven aan mijn, die ik zeivers uit de kraant las. En 'nen schoonen brief. De broeder die me schrijft begint zoo: „Zeg. Dré, weet je wel, dat deuze krant „niet alleen in ons kleine Hollandje, maar ok ,in het verre Afrika gelezen wordt. Weet je „wel, dat 'r hier in 't warme Zuide een Hol lander is, die alle veertien dage met smart naar de postboot staat te kijke, enkel en „alleen, omdat de brieve van Dré op komst „benne?" En dan zeet ie nog: „Weet je wel Dré, as onze Overste de post „uitdeelt, dat ik 'r dan as de kippe bij ben. ,om me pakkie kranten machtig te worren? „Ja, Dré, niet alleen in Holland en bij me „thuis genieten ze van je lectuur, ok in „Afrika breng Je met je lollige schrijverij „de lachspiere van een heel stelletje „Broeders in werking." Ok schrijft ie over de negerinnekes daar bij hullie in de buurt. En wilde wel geleuven, schrijft ie, dat die hier nog beter gekleed gaan as de wefkes in Europa. Da schrijft ie naar aanleiding van mijn ge- iielesofeer over de teugeswoorige mode! Maar ditte wil ik oew wel verassereeren, amico nouw ik in de gaten eb gekregen da ze daar bij de negers ok m'n briefkes lezen en dat die broeders zoo gère m'n stukskes lezen over ons eigen laandje, da 'k mee nog veul meer plezier deus briefkes schrijf. Want nouw ik da weet, nouw kan 'k m'n eigen 't zoo heele maal veurstellen, hoe die mannen dan, die daar de beschaving brengen, dikkels, as ze onder die gloeiende zon zitten, denken aan d'r laandje waar, net as nouw, de sneeuw teugen de boomen geplakt zit en 't ijs op de slooten en rivlerkes leet. Zooas 'n Zondag b.v. mee dieën Driekoningen, 't Was wezenlijk 'nen echten,ouwerwetschen, Ollaandschen dag. Zaterdagnacht waren de plumpkes aoo stille- kes neer komen dwèrelen. Toen me-n-alle- maal mee ons neus onder de dekens laggen, inmekare gerold zoo koud as 't was, toen wier heel Ulvenhout onder 'n wit kléejke bedekt. En toen me 's Zondagsmèrgens op- stinden, toen hè 'k kunnen zingen, amico, Wa was Ulvenhout schoon! Of 'r 's nachts mee 'nen grooten tooverstok over m'n laand was gezwaaid: hokus pokus pilatus, pas! En in éénen alles onder de suiker. Trui d'r blompotjes op 't raamkozijn stingen in den witten dons en op de stengeltjes zatten blom- mekes die glinsterden van 't schoone wit. „Trui," riep ik, „kom eruit! Oew graniejums ■taan in den bloei!" „Ge zijd-nen zotterik", geeuwde d'n drup pel, „ze waren giesteren nog zoo dood as 'nen pier." „Kom kijken, meid, heele trossen witte blommen hangen d'r aan!" „Och, dwaallicht," gromde ze weer, „ge wit toch da-det rooie graniejums zijn!" „Weet ik," zee ik, „maar ze zijn geschrokken van jouw geschèl op d'n vruugen mergen en nouw zien ze zoo bleek as sneeuw!" En toen Trui 'n kringeske had geasemd schoonen dag, jonk. Echt Driekoningen. Die deur de ruit, toen zee ze: „Dré, da's 'nen zijn deur de sneeuw gekomen, net as vruuger sn 't is vandaag Zondag ok, dus 't is nouw net 'nen ouwerwetschen Heiligendag!" Want vruuger was 't hier Zondag op Driekoningen ziede. En me voelden ons eigen twintig jaren jonger. „Jammer da-d-onzen Dré nouw weg is mee z'n huishouwen," zee Trui 's middagges, „want anders was 't nouw heelemaal lijk vruuger, hé?" Ge wit, die is mee de Kerssemus tot d'n Nuuwejaar hier gewiest uit Amsterdam en as ge zo'n druk huishouwen het g'ad en ze zijn pas weg, dan is 't net, amico, of oew sigen huis vrimd is geworren. Of ze allemaal weggonken en jouw vergatten mee te nemen. Want as ge wa-d-ouwer wordt, dan gerokte weer alleen, net as toen ge begon en in oewen jongen tijd nouw ja, dan was da gaauw te verhelpen maarre affijn, ge begrêp me wel, amico. Keb er Trui wel 's op getrappeerd, da ze zoo 's Zondagsmiddags in de week hedde oew handjes vol net dee of ze dutte, maar dan docht over de kein- ders die allemaal weg zijn en liep er 'n traantje langs d'r neus. Ik wachtte dan maar mee de lamp op te steken, tot et opgedroogd was, want over zukke dingen motte mannen nie praten, wa gij? Zoo is 't leven. Langzaam vallen de blaaikes af. Stuk veur stuk gaat alles weg. Oew keinders, oew haren, oew taanden, oew krachten en op 'tl est blijfde alleenig staan as 'nen ouwen boomknoest mee 'n plak sneeuw boven op oew test. En dan wor et stil. Heel stil om oew henen. En as onzen lieveneer et dan nog zoo mee oew mokt da ge lang oew druppeltje mag houwen, ok al is 't dan wel 't wa bitsig uitgevallen, ollee dan hedde niks te murmereeren. En dan denk ik aan de ouwers, die d'r keinders ver weg zitten, zooas nouw ok die broeders die mijn schreven heelemaal uit West-Afrika, die zien ze maar om de zooveul jaar terug. En daarom amico, toen 'k van de week las, da me nouw zóóver zijn da me mekare al op kunnen tillefeneeren van hier naar Indië da nouw dieën telefoondienst geregeld openstaat toen wier ik koud van ontroe ring bij die gedachte. Hulde aan de Hol- landsche mannen, die 't na veul geleerd ploe teren is meugen gelukken, om da veur me kaar te stompen, 't Idee alleen, de ge mee da toestelleke van 'n sigarenkistje grotte, oewen zeun, oew dochter, oew vader, oew moeder op kunt roepen en op zes weken rei zen van mekaar, over zeeën en bergen en werelddeelen, aan d'n aanderen kant van de wèreld, mekaars stem kund hooren, kek amico, as ge daar bij denkt, dan worde koud. En dan vuulde 'n bietje minder d'n beesti- gen afstaand. As nouw 'n ouw moederke in 't een of ander nest van ons laand in gin vijf, zes ja ren d'r keind gezien heet, as ze meschient eiken dag z'n pertret afstoft mee 'n bevend haandje en op z'nen verjaardag mee 'n traantje in d'r oogen, dan opeens opgebeld wordt en mee d'r eigen kind sta te praten, me dunkt, dan mot zo'n menschke van aan doening bijna nikske kunnen zeggen en maar lusteren, lusteren, lusteren, allemaal naar die stem, waarvan ze de klanken vergeten was, maar die ze nouw zoo goed kent! Ja, dan zullen er wel 's veul snikskes van geluk en weemoed overgetillefeneerd worren, maar ze zullen toch ok ons lieveneerke bedaanken, da ze aan mekaren is emmen kunnen uitsnik ken hoe gelukkig ze eventjes waren Ons Koningin-Moeder ee al mee Indië gesproken, sjuust op d'n dag da ze vijftig jaren Nederlandsche vrouw was! 'n Schoon gedacht was da, om onze Landgenooten daar aan d'n aanderen kant deur deuze Koninklijke Moeder op 'r gouwen feest van d'r Lands- moederschap, toe te laten spreken. Wa zal daar heel Indië emmen zitten lusteren. Wa zullen ze 's mergens al teugen mekaar gezeet emmen: „denk erom, zóó laat hoor, dan belt Koningin-Moeder op." En toen ze die ouwe stem hoorden, 'n bietje schor meschient deur 't Hollandsche winterweer, toen zullen daar wel veul jonge mannen en vrouwen mekaren nie aangekeken emmen en de laamp zooiank uitgelaten om de tranen te laten drogen! Amico, 'k vin et de schoonste vinding van deuze eeuw. Veral, omdat hiermee nouw dierèk gin oorlog kan gevoerd worren en men» schen doodgemokt. Deuze vinding is er eene veur 't geluk van de menschen. En as ze nouw de prijzen maar nie als te hoog stellen, dan kan 't laand veul perfeit van die tillefo- neerderij emmen. As 't b.v. 'nen rijksdaalder kost veur drie menuten nóg 'n hand me* geld! dan staat da ding gin sekonde stlL Dan gaan d'r honderden, meschient duzen- den gesprekken per dag, overentweer en dan komen ze toch aan d'ren trek. Kom, amico, ik schei d'r af, want as ik 't mijne nou nog mot gaan zeggen van dieën Koninklijken rèvvelusjenèèr in Servië en over die Gazette du Franc in Parijs, die mee man en muis in de pèreplu zit, dan wor jouw kraant te klein! Ok mot ik eerst nog, ok uit naam van Trui, die 't nouw toch eindelijk is gaan ge leuven as de vaste waarheid, ons beste groe ten doen aan die zeuven broeders in West Afrika die me emmen toegewenscht Gods beste zegen mee ons vèrkens. En daar emmen ze Trui d'r hart mee gestolen, die zeuven. Want da-d-hee ze d'r eigen persoonlijk aan getrokken en keb ze d'ren gank laten gaan! Maar ik wensch de misjenarissen, en Trui ok, gin horke minder enzoo van uit de verte 'n kushandje aan de bekeerde negerin nekes (maar da doe 'k achted Trui om, horre, want negerin of Ulvenhoutsche, ae 't wefkes zijn is Trui zoo sjeloers as de p Amico, as altij, veul groeten van moeder de vrouw en gin horke minder van oewen toet a voe Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 16