LEEKEPREEKEN f50.' v/h van hulst Garde Meubles, Buitenlandsche transporten DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 12 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17054 VIER fn twintig URFN NA HET ONGEVAL. Wij stellen loketten beschikbaar in onze brand- en inbraakvrije kluismrichtmg vana? f5.00 per jaar. De toestand van Mgr. P. Stroomer Audiëntie Sven Hedin terug De qualiteitszetel Handel, Nijverheid en Verkeer De actie der aannemers voor afschaffing van borgstelling Corruptie in het gasbedrijf De politieke bijeenkomst te Amersfoort in 1929 1 Geen voetbal Hockey en Korfbalwed- strijden gaan niet door Rijkswerkverschaffing stopgezet Wantoestanden te Nieuwer-Amstel Verduistering van f.20 a f 30.000 Een visschersprauw omgeslagen Het mond- en klauwzeer- instituut Een bericht aan lucht- varenden - Voornaamste Nieuws Hij gebruikte het geld zelf De radio-telefoonverbinding met Indië Een driemotorig Fokker vliegtuig neergestort »ERütó J. j. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem NX MEUBELTRANSPORT MIJ AlsxanderpL 1-25 WtaerlM v. Reemskerkstr. 25. Door een strooper aangevallen Wilkins naar Amerika teruggekeerd Uit de R.K. Staatspartij De candidaatstelling voor de Tweede Kamer BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal S 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEW 35 et. p. reg»fö VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij ooruil bet- Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i tusscben den tekst 60 ct. per regeL ft Alle abonne's op dit blad ztjn ingevolge de verzeKdrtugs voorwaarden 9(11)0 Levensiange geneeie ongescmKineid tot werlcen door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; t |i by verlies van een band, j >ic bij verlies van een fCA bij 'n breuk van j (|j docdelijken afloop; IZiiU.*'ee» voet of een oog; I IZtJ.'öuiin of wijsvinger; i dw. been of arm; I 4fu« oy een ongeval met 4AN01FTF MOFT OP STpAFFF VAM VFo| IFS VAN 4"r dfohtfN. GFSf'HIFDE-N UITERLIJK D»IFMAA,I bij verlies v. eto anderen vinger. 270 OVER CRITIEK Al meermalen heb ik u vroeger verteld, dat ik onder mijn beste vrienden er één heb, die journalist is in merg en been en bovendien Katholiek in hart en nieren; dus Katholiek journalist. De omstandigheden zijn er langen tijd niet naar geweest, hier ter plaatse over hem te spreken, ofschoon menige gedachte, in deze kolommen verwerkt, te danken is aan onzen vriendschappelijken omgang. Vandaag komt hij weer eens in volle lengte naar voren en zooals van een goed journalist mag verwacht worden met iets verrassends, iets ongewoons. Hij toonde mij n.l. een met de cyclostiel vermenigvuldigd schrijven van vier vellen dicht opeen getypt proza, gedateerd: Aller heiligen 1 November 1928; geteekend „Observator' en gepost aan het Centraal Station te Amsterdam op 4 Januari 1929. M'si vriend was in het bezit van twee exemplaren, uit welker adresseering kon wor den opgemaakt, dat dit tien weken na de geboorte verspreide rondschrijven gestuurd was aan de redacties van onze Nederland- sche Katholieke bladen, aan de Katholieke uitgeversmaatschappijen en vooraanstaande personen in ons Katholiek leven. In iederen journalist zit iets van den re chercheur; en zoo had mijn vriend aan den inkt, het papier of wat ook ik weet het niet geroken, dat dit aan de Amsterdam- sche post toevertrouwde drukwerk zijn oorsprong in den Haag had. Hoe dan ook, het is een merkwaardig geestesproduct; dat ben ik met m'n vriend eens! De titel luidt: „Is er verschil tusschen de Katholieke en de „Neutrale" Pers?" Het is voldoende om uit de tweehonderd breede regels, welke het stuk bevat, er een dertigtal uit te nemen, om precies de strekking en de bedoeling aan te geven. Ziehier: De ideeën, de verlangens der jLauiolieke uitgevers zijn niet gericht op de versterking van het katholieke leven; de voornaamste kwestie is, waardevolle coupons te kunnen knippen, een blad moet rentewerpend zijn: Nietwaar, katholieke uitgevers, wat gaat u een katholiek zieleleven aan? Misschien werpt ge wel een klinkenden rijksdaalder in de collecteschaal of schenkt gij een diamant: maar God is daarmêe niét verzoend Als roöde fakkels moéten 'wij 'afsteken, als de brandende lichamen der eerste katho lieken tegen den nacht van Nero s tuinen. Ge moest u omhangen met een scharlaken Christusmantel, nu draagt ge het vodje der Liberale opvatting. Ik wil u wijzen op eenige buitenlandsche bladen. „De Croix", die het crucifix voert als een schoon embleem en als een onaantastbaar wapen. „Osservatore Romano", „Civilta Catholica". Hoort ge, Catholica? en verschillende Amerikaansch- Ka'tholieke bladen. Dat is overtuiging, dat is principe dragen, dat is Christus volgen, die Zich ook niet verscholen heeft- onder gewaande liberaliteit. „Wij zijn een schouw spel geworden," maar vergeef mij, ik vergeet: Nu is men verstandig, dus zakelijk, die eerste Christenen waren maar idealisten, dus dwazen... Ik weet i „ui willen opwerpen met een hoogmoedig sarcastisch lachje: „Maar we zijn toch geen priester, we be hoeven toch niet te preeken, daar is toch het nieuwsblad niet voor". Kent ge nog Kaki's antwoord aan G d? Hier voor mij ligt het ochtendblad van de Maasbode van Vrij dag. 31 Augustus., Ik zal u hieruit enkele sensatieberichten opsommen: „Incidenten in het bezette Gebied." „De Failliete Stad", ..De Knoeierijen met de Oorlogsieeningsstukken" (deze berichten zullen wij echter in het mid den laten)„Dubbele moord en zelfmoord". „Boerenvrouw, Giftmengster". „Inbraak", „De lotgevallen van den derden' Scheve- ningsclien vluchteling" (interessant niet waar cm te weten, hoe die weer werd gevan gen genomen). Dit was alleen het voorblad. I* dit nu zoo erg? Zeker nietFn- n het niet, neen, waarom zou dat erg zijn? Dat er absoluut geen katholieke berichten zijn gegeven, dat is toch ook zoo erg niet, immers de Maasbode is vooral handels courant en in nandel is niets eig, daar kan het katholiek principe wel op sterk water worden gezet. In den handel is men ver standig, dus wordt het katholiek principe zeker niet naar voren geschoven. Er konden immers gevoeligheden worden gekwetst onder maconnieke of Joodsche lezers? Ik noemde nu de Maasbode, maar geen enkel ander katholiek dagblad in Nederland kan zich beroemen op intense katholiciteit, even min de Zondagsbladen en geïllustreerde weekbladen De heldin onzer Zondagsbladen-verhalen is het slanke teedere kind-vrouwtje met haar smachtend-groote blauwe oogen en de lieve blonde krullen en het smeltend zoete zieltje. De held, is de robuste man met de ge bruinde gelaatstrekken, de sterke armen, waarmede hij zijn geliefde „omvaamt", die dan haar schuchter blozend gezichtje aan zijn trouwe en edele borst vleit". „En keukenmeid weent, en tranen glippen in den baard van papa, kantoorklerk strijkt harts tochtelijk nerveus zijn vingers door zijn manen Een dochter kwijnt over haar jongeling niet de chocolade-charlestonbroek. Waar, Katholieke lezer, is het verschil met de „neutrale" lectuur? Misschien wordt er wel eens over God ge sproken, een meisje gaat 't klooster in, maar schrijft eerst een brief aar. haar lieven, lieven Hans, die dan missionaris wordt natuurlijk. Maar wijs mij één verhaal, één verhaal tje, een heel, heel klein verhaaltje, waarin een hevig katholiek leven bloeit, waarin een man met hartstochten en begeerten, niet de weekeling met de „sterke armen", vecht met zijn lijf om zijn ziel, om God, om zijn ge loof; één, één verhaal waarin een katholiek meisje met een psychologisch geloof, met een meisjeshart, een waarachtig modern meisjeshart, maar katholiek tot in de miniemste vezels Wanneer, wanneer zullen de katholieke I bladen rood druipen van Christus' bloed, j wanneer zal Christus leven in iederen zin, in ieder woord? De katholieke bladen moeten j den boog spannen naar de zuiverste levens- i schoonheid. Zij moeten zijn de vuurpijlen, j zich storten naar Gort: worden als de ge- i smaade wonde van Christus, opengesperd I naar allen Alle collega's van mijn vriend schijnen zoo verstandig te zijn geweest, deze ontboeze mingen naast zich neer te leggen; naast zich: en we weten, dat de naaste van een krantenman is de papiermand. Althans, in heel myn wijden omtrek heeft niemand hier van iets gehoord of gelezen. Waarom ik dan eenige brokstukken uit den algemeenen ondergang, die aan dit schrikkelijk requisitoir al beschoren scheen, nog tracht te redden? Niét, omdat het stuk zelf zoo gewichtig lijkt of zooveel waarheid bevat; maar omdat er een mentaliteit uit spreekt, die in min of meer gematigden vorm ook elders en nog al veelvuldig wordt aangetroffen en waarover het goecl kan zijn, eens iets te zeggen. Het is heel gemakkelijk en wellicht ook niet onjuist om te beweren; iemand, die zulke stukken schrijft, is een uit zijn evenwicht geslagen man; öf wel, het is een spijtige, die tevergeefs getracht heeft in de pers iets te bereiken en nu zijn mislukking wreekt op hen, die zich niet van hun plaats laten dringen. Maar een critiek in gelijken geest kan men somtijds ook van menschen zonder zulke aspiraties en pretenties hooien; en 't was al weer mijn vriend de journalist, die mij dit op een soortgelijke opmerking mijner zijds beaamde en met talrijke voorbeelden staafde. Er wordt zoo vaak geklaagd over het groot aantal slapi» katholieken, over afval en over duizenden, die op den zelfkant van ons Roomsche kamp leven. Wanneer wy onder elkaar in dien toonaard doorslaan, dan heet het al spoedig, dat er tienduizenden Katholieken neutrale of socialistische bladen lezen, bij verboden vereenigingen zijn aan gesloten, enz. En het is goed, dat wij op zwakke plekken in eigen organisme het oog houden. Maar het Is verkeerd, het werkt verlammend en ontmoedigend, wanneer wij de Indrukken, bij het opzetten van dezen zwarten bril opgedaan, blijven vasthouden ook, wanneer wij de donkere kijkglazeli weer hebben afgezet. Dan zien wij niet meer de werkelijkheid, welke is, dat wij in ons kleine, sléchts voor één derde Katholieke land van zeven millioen inwoners toch maar even dertig Katholieke dagbladen hebben, waar onder een eerste klas Roomsch handelsblad, een aantal gewestelijke bladen, die met de beste neutrale kunnen concurreeren; een geïllustreerd weekblad, dat een grooter op laag heeft dan eenig van zijn concurren ten. En al die bladen worden dan toch maar I door tienduizenden katholieken gelézen! Zoo ook is het met onze organisaties, modellen, j die én om inrichting, én om werkwijze, én om ledental de bewondering en naijver van heel de Katholieke wereld wekken. Zoo ook is het met ons bijzonder onderwijs, met heel ons openbaar Kathnliek leven. Daarop bluf fen; door ons enthousiasme daarover fouten, leemten, zwakheden, gevaren over het hoofd zien, zou kortzichtig en zelfs verderfelijk zijn. Critiek, gezonde, opbouwende critiek, ook in het openbaar geuit, kan en moet zelfs dank baar aanvaard worden. Grootspraak moet afgewezen worden; Roomsche „troeven" doet men beter binnen te houden. Laat anderen ons prijzen en benijden; laten wij zelf onze fouten zien en die trachten te verbeteren. Er is echter een soort critiek, die naar een ander uiterste wil; die op een zomerschen dag, bij hot eerste wolkje, dat aan den helde ren hemel komt, de blinden sluit en dan binnenkamers gaat pruttelen en mopperen, dat het maar geen dag wil worden. Zulk soort „critiek" wilden wij met bovenstaande citaten signaleeren en het loont de moeite, daarop een volgenden keer nog eens dieper in te gaan. HOMO SAPIENS In den toestand van den Hoogeerw. heer Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, viel gisteren eenige verbetering te bespeuren. Z. D. H. Mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, kwam den zieke zelf bezoeken, om zich van zijn toestand op de hoogte te stellen. Z. D. H. (Je Bisschop van Haarlem zal Maandag en Woensdag van de volgende week geen audiëntie verieenen. Een N. T. A.-bericht houdt in, dat Sven Hedin, na onderzoekingswerk van vele maanden in Centraal Azië, thans te Peking is aangekomen. Hij richtte in het door hem geëxploreerd gebied vijf meteorologische stations op en hij vond een tot dusver nog onbekende soort Dinosaurus. (Ingezonden) De voorzitter der Alg. R- K. Werkgevers- vereeniging, de heer Asselbergs, schrijft ons: Alvorens myn „.enswyze mede ie deelen met bterekking tot den kwaliteitszetel, die aan de Rijkskieskringen Haarlem—tien Hei der is toegewezen, moge een enkel woord voorafgaan over het tot stand komen en de taak van het Centraal College. Dit College is in het leven geroepen met medewerking van de Rijkskieskringbesturen pa, de verschillende plaatselijke Kiesvereeni- gingen gehoord te hebben. Ingevolge art. 8 van het Kiesreglement 1927, dat eveneens met medewerking van dezelfde instanties is samengesteld, is aan het Centraal College opgedragen de .speciale kwaliteiten, welke in de Kamerfractie moe ten worden vertegenwoordigd, aan te wij zen en te bepalen op. welke lijsten de-can didates. die deze kwaliteiten bezitten, moe ten geplaatst worden. Een en ander voor oogen houdend, is het m.i. plicht om het besluit van het Centraal College loyaal uit te- voeren. In zijn verga- -toring van 10 November heeft hot Centraal College nu aan de Rijkskieskringen Haar lem-Den Helder o.m. de kwaliteit Handel, Nijverheid en Verkeer toegewezen. Uit de bekendmakingen van die vergade ring kan ten stelligste weden afgeleid, dat de kwaliteitszetel „Handel, Nijverheid en Verkeer niet bedoeld is als een technische Waterstaatszetel. Die zetel is daadwerkelijk bestemd voor 'err.and, die speciaal deskundige is in liet groote .aantal belangwekkende vraagstuk ken, ressorteerende onder handel, nijverheid >r> verkeer Deskundigheid is ten deze niet voldoende, bovendien moet die specialiteit ook de ver trouwensman zijn van de R. K. W«reevers Wanneer met deze factoren in de Rijks- kieskringen HaarlemDen Helder geen re kening zou worden gehouden straks al» -eactie op de ontstemming, die blijkbaar -n sommige deelen van die Rtjkskleskringen bestaat, tegen het toewiizen van iuist d'-0 kwaliteit een Waterstaatkundige boven een werkgeverscandidaat verkozen zou worden, zou dit een niet te vergeven onrecht schep pen tegenover een belangrijke groep der R.K- bevolking. Meer nog, het evenwicht in de R K Kamerfractie, waarin het werkgevers element naast het arbeiderselement niet kan worden gemist, zou verstoord worden en aan R K „Staatspartij" ontnemen het ka rakter van „volkspartij" omvattend alle So ciale groepen Hier staan derhalve veel grootere vraag stukken op het spel dan een simpele kwes tie van keuze tusschen personen. Met het grootste vertrouwen durf ik 'angs dezen weg een beroep doen op het ge voel van Christelijke solidariteit van a"e kiezers in de Rijkskieskringen Haarlem Jen Helder Moge onze katholieke eenheidsgedachte tot uitdrukking gebracht worden in een daad ten opzichte van de R. K. Werkgevers nok al mocht die een offer vragen Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben besloten de borgstellingen voor aan nemers bij aanbestedingen van het Hoog heemraadschap af te schaffen. *je kwestie te Putten De Zwolsche rechtbank heeft behandeld de zaak tegen den directeur-administrateur der gem. gasfabriek te Putten, verdacht van het aannemen van giften in geld van le veranciers der gasfabriek. Hem werd ten laste gelegd, dat hij omstreeks 1923 met een kolenimporteur te Apeldoorn overeengeko men was, dat hij per ton kolen, door de firma K. Kooij, agent der Staatsmijnen te Arnhem te leveren,, een zeker bedrag in geld zou ontvangen en voorts, dat hij in de jaren 1923 tot en met 1927 herhaaldelijk giften in geld heeft aangenomen van dien impirteur. Verdachte, ontkende pertinent, dat hij die voorwaarden gesteld heeft, hij heeft vier- of vijfmaal een fooi van de firma Kooij aan genomen aan het eind van het jaar 20 a 25. Hij zag er geen kwaad in, hij dacht dat. dit uit ""iendschap gebeurde. Het was hem in Zijn instructie niet verboden giften aan te nemen Nu is die instructie veran derd. Na getuigenverhoor eisebte het O.M. 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bouman, pleitte clementie. „Politiek en ethiek" „De Staatkundige taak der Katholieken in Ned. Indië" Naar 't Partijsecretariaat der R.K. Staats partij ons mededeelt, zijn als inleiders voor de Politieke Bijeenkomst te Amersfoort, te houden op 6 en 7 April 1929, uitgenoodigd en bereid gevonden Mgr. prof. J. Hoogveld, rec tor magnificus der R. K. Universiteit te Nij megen, over het onderwerp „Politiek en ethiek" en den heer L. G. Pastor, inspecteur van den Arbeid in Ned. Indië, ondervoorzitter der Indische Katholieke Partij, over het on derwerp „De staatkundige taak der katho lieken in Ned.-Indië". De heer Pastor ver toeft met verlof hier te lande. De uitnoodi- ging om als inleider over bovengenoemd onderwerp op te treden is tot hem gericht <n overleg met het bestuur der Indische Ka- 'holieke Partij. Na den D. H. V. B. hebben thans N. V. B. en R. K. F. alle wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast. Ook alle gewestelijke bonden 'rebben dit besluit genomen. Alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden van den N. K. B. en N. H. B. zijn afgelast. Naar gemeld wordt, zijn ten gevolge van de vorst alle rijkswerkverschaffingen in Friesland stopgezet. Een tekort van 3000 en een valsch mandaat van 60.000 In „Het Volk" treffen wij een zeer uitvoe. rig relaas over wantoestanden ten gemeen. tehuize- te Nieuwer-Amstel. Oud-wethouder Houtman was namelijk reeds lang ontevreden over het werk van secretaris en secretarie-personeel. De bom barstte toen het vaststellen van een nieuwe instructie voor den gemeente secretaris aan de orde kwam. Aan de hem gegeven opdracht zulk een gewijzigde instructie samen te steiien, vol deed de secretaris niet. De burgemeester gaf toen de opdracht aan een anderen ambtenaar. Ui+drukkeliik werd o'aarbij gestipuleerd, dat de kantooruren van den 'secretaris geliik zouden zijn aan die der owrise ambtenaren. Hiertegen maakte de secretaris be. zwaren. Na veel strijd benoemde de raad toen een commJssie aan welke tevens werd opgedra gen ren onderzoek in te stellen naar de ge- bvapingen van den administrateur Zorg- vlied. Weldra bleek dat deze administrateur groote sommen van de gemeente voor eigen doeleinden had gebruikt. Er bleek een tekort van 3000; het slot was, dat de administrateur zijn ontslag kreeg. Ten aanzien van de grieven jegens het secretariaat vermeldt het blad nog uit het door vprenbedoeJ.de raadscommissie uitge bracht rapport, dat inderdaad verzuimen ten gemeentehuize meerdere malen t.ot benadeeling van de gemeente hadden geleid. Tijdens de behandeling van het conflict kwam nog een ander punt te voorschijn, n.l. het uitschrijven van een valsch mandaat van 60.000. De geheele waarheid omtrent deze kwestie zal. volgens het blad, wel nooit aan het licht komen, omdat de betrokkene zijn overeengekomen daarover geen mededeelin. gen te doen. Eindelijk wordt nog vermeld, dat thans aan twee ambtenaren ter provinciale griffie een onderzoek is opgedragen. De rechtbank te Breda heeft behandeld de zaak tegen P. v. A„ waarnemend ontvanger der directe belastingen te Oudenbosch, be schuldigd van verduistering van 20.000 a 30.000 ten nadeele van het Rijk. Tegen beklaagde werd een gevangenisstraf eëischt van 2 jaar. Verschillende opvarenden verdronken Aneta seint uit Cheribon: Het stoomschip „Garmula" heeft zeven personen aangebracht, die gered waren van een visschersprauw, die' van Tandjong-Priok op weg was naar Telage, maar die bij den hoek van Indramajoe was omgeslagen. Van de zestien inzittenden zijn er acht verdron ken. Een bleek later gered door het stoom schip ,-Banhonliong". De kapitein van de „Garmula" verklaarde, dat. de geredden zich niet minder dan 60 uur vastgeklemd hadden aan een mast. Hij heeft de personen aan den havenmeester overgegeven. Naar aanleiding van het bericht, dat het Hoofdbestuur der Maatschappij voor Dierge neeskunde den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zou hebben geadviseerd liever heelemaal geen Mond- en Klauwzeer- instituut op te richten en zeer zeker een dus danig instituut niet te combineeren met de Rijksserumiprichting, deelt de heer H. Ver meulen, secretaris van gencemd hoofdbe stuur mede, dat zulks wat het eerste ge deelte betreft, onjuist is. Het Hoofdbestuur heeft Z.Exc. bericht, dat bij de keuze van de plaats van vestiging van een op te richten Mond- en Klauwzeerinstituut men volstrekt riet gebonden is aan een weinig bevolkt cen trum, dat echter, op grond vair zeer krach tige argumenten, een vereenigiirg nret de Rijksseruminrichting te Rotterdam moet wor- len ontraden. Wat aangaat de vraag of een Mond- en Tlauwzeerinstituut voor ons land noodzake lijk of gewenscht moet worden geacht, heeft .ret hoofdbestuur eenparig als zijn nreening te kennen gegeven, dat het Mond- en Klauw- reer-vraagstuk zoovele en zoodanige moeilijk- treden oplevert,.dat slechts oprichting van een Intern. Instituut, onder de auspiciën van de Veterinaire Commissie uit den Volkenbond, de oplossing kan brengen. Radio-Noordwijk. In een bericht aan luchtvarenden van het ministerie van Waterstaat wordt meegedeeld, dat ongeveer 6 KM .N.N.O. van Noordwijk aan Zee op 't duinterrein een radio-ontvang station is opgericht met drie masten ter hoogte van 55 M, boven den zeespiegel en 1 mast ter hoogte van40 M. boven den zee spiegel. Aangezien bij het passeeren van vliegtuigen dé motoren een zeer storenden iiïvloed uitoefenen op de kortegolfontvangst van genoemd station, wordt bestuurders van vliegtuigen verzocht, het station niet te na deren binnen een afstand van 2 K.M. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroor deelde den marechaussee H„ uit Heerlen, die door den kantonrechter opgelegde boeten inde, en deze gelden voor zichzelf behield im schulden te betalen, tot 3 maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst. De eisch was zes maanden met ontslag. Gedurende het tijdvak van 21 tot en met 26 Januari zijn de diensturen van de tele foonverbinding met Indië bepaald op 13.30 uur tot ongeveer 18 uur Amsterdamschen tijd. Vijf dooden, drie gewonden Uit New-York bericht N. T- A. ons, dat in Middletown (Pennsylvanië) een groot leger- transport vliegtuig met 10 inzittenden neer gestort is. Drie daarvan vonden den dood. Een nader bericht meldt, dat het een driemotorig Fokkervliegtuig is van hetzelfde type als de Question Mark. Het was in den voormiddag na een oefen- vlucht van het vliegveld Bollingfield bij Washington gedaald op dat bij Middletown voor het vernieuwen van voorraden. Er was een piloot met zeven soldaten aan boord. Na de opstijging volgde drie km. verder het ongeluk boven het vrije veld. De oor zaak is nog onbekend. Ooggetuigen verkla ren, dat ze het toestel eenigen tyd hebben zien wankelen en toen plotseling neerstor ten. De slachtoffers moesten uit de ruïne uitgezaagd worden. Een laatste bericht meldt, dat het aantal dooden aangegroeid is tot vijf, terwyl er drie ernstig gewond zijn, zoodat er slechts twee goed zijn afgekomen. II. M. de Koningin-Moeder heeft nog eeat viertal deputaties van vrouwenvereenigingetn in audiëntie ontvangen, ter aanbieding van gelukwenschen en huldeblijken. De Rottcrdamsche gemeenteraad heeft het groote annexatie-voorstel met 26 tegen 13 stemmen aangenomen. Een politieke rede van mr. Th. Heems kerk. De luchtvaartwet zal 1 Februari in wer king treden. Schiermonnikoog is door het ijs geïsoleeni. Mevr. F. SteenbergheEngeringh eht niet in aanmerking te komen voor een caa- didatuur voor de Tweede Kamer. Een „Constitutio Apoetolica" van Z. H» den Paus; een heilig jaar „extra ori inein". De interpellatie-debatten in de Fransdbe Kamer. Foincaré aan het woord. Een motie van vertrouwen voor de regeering. In den toestand van den Engelseh-n Ka ning is geen verandering te vermelden. Uit het buitenland wordt strenge vorst ge meld. Er zqjn voorteekenen, die op het einde der vorstperiode wijzen. De Staatsgreep van Tsjang Ilsoe Ujang fel Mandsjoerije. De boschbranden in Australië hebben meer dan een half millioen pond sterling schade aangericht. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.84. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor den opgestoken om 4.40, overmorgen om 4.41. Den Haag Haarlem Tel. 13052 Iel. 15166 De rechtbank te Assen heeft behandeld de zaak tegen den arbeider W. P. te Nieuwer- oord, die in den nacht van 17 op 18 Novem ber 1.1. toen hij aan het jagen was en door den marechaussee B. van Dijk werd achter volgd, op dezen laatste geschoten heeft. De Officier van Justitie eischte vier jaren gevan genisstraf. Reuter seint uit New-York d.d. 11 Jan.: Volgens een radiogram, afgezonden van het eiland Deception aan Amerikaansche bladen, heeft Wilkins het eerste deel vol bracht van zyn Zuidpool-expeditie door de exploratie van Graham-land. Wilkins heeft besloten spoedig naar de Vereenigde Staten terug te keeren en er te blijven tot het vol gende seizoen, om dan van uit een andere basis nieuwe pogingen te doen. Wilkins heeft dit besluit genomen, na gisteren een vlucht te hebben gedaan van 500 mijl, om te trach ten een meer zuidelijke basis te vinden, om zijn exploratie-tochten dit seizoen nog voort te zetten ,doch hij is hierin niet geslaagd. Candidatuur mevr. Steenberghe— Engeringh. Mevrouw F. Steenberghe—Engeringh, voorzitster van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland verzoekt mede te deelen, dat zij niet in aanmerking wenscht te komen voor een candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Door de R. K. Kiesvereeniging te Et ten (N.-B.) werden voor de Tweede Kamer als Candida ten aangewezen: Kwaliteitszetel voor Indië ir. L. Feber (aft.). Den Haag; plaatsvervanger dr. Vriens, Utrecht. i Kwaliteitszetel voor arbeidszaken A. J. Loerakker (aftr.), Haarlem; plaatsvervan ger C. Norbart, Breda. Vrije zetels Jac. Vos Antz. (aftr.), Roosen daal, dr. E. Droog, Heemstede en dr. Mol- ler (aftredend), Tilburg; plaatsvervangers dr. A. Oomen, Utrecht en P. Puylaars, Breda. De R. K. Kiesvereeniging te Oudorp (N.-H.) heeft voor den vrijen zetel als candidaat aangewezen Ch. van de Bilt en als plaatsvervanger Jac. Groen Az. en H. Bulten (zittend Kamerlid). Voor de kwali teitszetels werden geen candidaten aange wezen. Door de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" te Amersfoort werden de volgende candidaten aangewezen voor de Tweeds Kamerverkiezing: Voor den kwaliteitszetel (Lager Onder wijs: de heer Suring, Maarssen; plaatsver vanger de heer L. W. van Loon, inspec teur Lager Onderwijs, Amersfoort. Voor den vrijen zetel: Ir. Bongaerts, 's-Gravenhage; dr. Droog, Heemstede, de heer Guit, lid gemeenteraad, 's-Gravenhage; de heer Van der Laan, secretaris Herwon nen Levenskracht. Zuilen (Utrecht) en mr. Strenberghe, Goirle. Door de R. K. Kiesvereeniging te Wassenaar zijn aangewezen voor den kwaliteitszetel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1