Brieven uit Rome Nog meer gevaar Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN o MAANDAG 14 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17055 AANHIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE PFCHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK P^IFMAAL VIER EN twintig UREN NA HET ON De moeilijkheden in de suikerindustrie De aangenomen motie Een buitengewoon jubilé Een auto in de sloot gereden Een groot moreel succes voor de Nederlandsche vliegtuig-industrie Aan een groot gevaar ontsnapt Door gas bedwelmd De toestand van Mgr. Stroomer De PH-AEN te Karachi aangekomen Ruim f 55 miilloen Banka- tin in 1928 Handschriften van Dickens, Byron en Conrad Engelsch schip aan den grond en weer vlot Het stempelen van eieren Een vaste luchtlijn tusschen Engeland en Britsch-Indië Louis van Tulder „Officier d'academie' Autobusdienst opgeheven Draaiorgel en orgelman door het ijs gezakt Voornaamste Nieuws Pater A. Gielen S. J. ernstig ongesteld J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Zilveren klooster-jubilé Japansche maatregelen in Hanka Een eervolle buitenlandsche onderscheiding BUREAUX: NASSAULAAN49, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per weck 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 ADVERTtftTiEN 35 ct. p. regelt VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 repels 6C ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel. Alle tegen abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden f'ïflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fJCf\ bij een ongeval met f'Onfl verllef van een f125 - riHiTTAlvüTer" f50.' been of arm: f 40.' i ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «iUUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I OU.'doodelijken afloop; lCÜÜ.'e** voet of een oog. UbO. duim of wijsvinger, bij verlies v. een 'anderen vinger. Het is niet alleen van werknemerszijde dat een juiste beleving en een bescheiden uit voering van het geldende kiesreglement voor de Kamerverkiezingen in gevaar gebracht dreigen te worden. Ook werkgevers, ook nvddenstanders. ook tuinbouw-belanghebbenden misschien ook onderwijzers schijnen er „standesgemasz" naar te streven bij de aanstaande partij- verkiezingen zoo glorievol mogelijk uit de bus te komen, ofwe' om zonder meer voor eigen stand of groep zooveel mogelijk te bereiken, ofwel om min of meer met recht de door het Centraal College bij de toekenning der kwaliteitszetels gewekte verwachtingen te corrigeeren. Nu is er verschil in de onderscheidene ge dragingen der genoemde standen en groe pen, en het is niet toevallig geweest, dat blijkens ons artikel „Buiten de perken" allereerst onze aandacht getrokken werd door de gestie van enkelen onzer arbeiders leiders. 't Was Immers alleen van deze zijde, dat men met uitsluiting van andere stan den tot op zekere hoogte alléén aan eigen candidaten steun proclameerde en dat men als stand -- op den zetel van een ande ren stand een gepvotegeerden candidaat wenschte te pousseeren. Op dit gradueel verschil in het streven naar standenvertegenwoordiging zullen wij voor heden echter niet te diep ingaan; het lijkt ons in dit stadium der voorverkie zingen niet fewenscht, op alle slakjes zout te leggen, en tds onzerzijds een waarschu wend woord wordt gesproken misschien ook een goedbedoelde terechtwijzing (men lette op het woord: terechtwijzing!) wordt gegeven dan geschiedt dit alleen in het geval van uiterste noodzaak. Omdat wij anders èrser dingen dan eeni- ge ontstemming hier of daar vreezen. Er dreigt inderdaad nog méér gevaar, dan hetwelk wij in ons artikel „Buiten de per ken" reeds signaleerden: Ook werkgevers, ook middenstanders ook tuinbouw-belanghebbenden 'om ons voor- loopig tot deze groepen te bepalen) trach ten als zoodanig hun politieke ver langens verwezenlijkt te kriigen. méér en beter, dan zij deze ineevolee het besluit van het Centraal College te verwezenlijken achten De werkgevers hebben besneurd, dat hun gewenschte candidaat. Dr. Kortenhorst. ir Haarlem-Helder met weinig enthousiasme is begroet en zij doen circulaires en persarti kelen uitgaan, waarin stelling wordt geno men tegen een anderen dan den door hen gewenschten candidaat; de middenstanders zijn (als organisatie ge nomen) niet tevreden met den Zeeuwschen zetel en zij stellen nu allerwegen in de kiasve-eenigincren hun „eigen" candidaat op een vrije plaats, om te trachten dezen (wel licht naast den veilig gestelden Zecwschen middenstandsman) gekozen te kriigen: vele tuinbouw-belanghebbenden. vooral in onze kieskringen, hebben een bepaalden fa voriet, en ook zii doen. al dan niet voor de p'aatsvervangersfunctie, een beroep op een vriie plaats. Dat is allemaal stands-actie. Welke intus- schen des te gevaarliikpr zal bhiken. naar mate men als stand een wedloop zal gaan houden om een of andere (vrije) plaats'in landelijk verband. Het- kipsresripmont k°nt n bisten welke voor een beoaalde candidaat in verschillen de kieskringen kunnen worden ingediend, en waarop dus desgewenscht stemmen over het heele land verzameld kunnen worden. „De Maasbode" snrak van sommeèringï- lijsten": een nieuw uitgevonden benaming, weike ter onderscheiding van groslijsten (voorheen) en verzamellijsten (thans) niet overbodig schijnt. Onder „sommeeringsliisten'' verstaan wil dus lijsten, welke voor bepaalde candidaten in verschillende kieskringen worden inge diend en gestemd, zoowel voor kwaliteits- als yoor vrije zetels. Hoewel dit soort van lijsten praktisch alleen voor de verovering van vrije zetels benut zal worden. Hierin nu schuilt groot gevaar: Allereerst het gevaar van je re'nsten Standen-strijd. Wij weten nog niets, wat de werkgevers ten slotte van p'an zullen ziin, maar de mid denstanders hebben alreeds heel duidelijk te kennen gegeven, dat zij hun „eigen" candi daat ongeacht den Zeeuwschen candidaat 1 a n d e 1 ij k wenschen te stellen, waar door, zoo noodig, dan maar een of andere vrije zetel, zeer beslist aan een ander toege dacht, in gevaar moet komen. Voor iederen kieskring of iedere kies- kringcombinetie dreigt daardoor en dat ts het tweede gevaar <ie ineenstorting van een keurig opgezette berekening waardoor een groote illusie gestoord en groo e ontstem ming eventueel gewékt gaat worden Nemen wij als voorbeeld onze kiesknngencombinaUc HaarlemHelder. Het is wél duidelijk, dat merL !fr SP" meen den heer Ch. v. d. Bilt herkozen wenscht te zien; wanneer nu echter onze arbe'ders den heer Guit of, onze midden standers den heer van Hellenberg hu bar 1 a n d e 1 ij k stellen voor een vrije p.aa.s, dan is het gevaar heelemaal niet uitgesloten, dat een dezer candidaten 1 a n d e I iJ k voor een vrijen zetel in aanmerking kom endat hij aan HaarlemHelder „toege wezen" wordt, omdat hij da&r het hoogste percentage behaalde. En dan zou de heer v d. Bilt als ïiamer- lid voor ons verloren zijn. Iets wat, naar wij reeds genoegzaam heb ben kunnen bemerken, niemand wenscht. Men zij dus heel voorzichtig met gebruik making van „sommeeringsliisten" voor al dan niet vrije zetels niét alleen, omdat daar door een zekere klassenstrijd binnen de partij nog eens sterker ontwikkeld dreigt te wor den. maar ook, omdat wij er gewestelijk ten zeerste door gedupeerd kunnen raken. Het goed-gemeende kiesreglement kan nooit bedoeld hebben, dat de vrije zetels een dankbaar object zouden vormen tot streving naar standenvertegenwoordiging, noch ook, dat er landelijke toevalligheden zouden ge beuren, waardoor bepaalde gewesten teleurge steld worden met alle ernstige gevolgen van dien. We vermanen nogmaals: Men beleve het kiesreglement in beschri- denheid en in den goeden geest van saam- hoorigheid! In de onlangs te Hoofddorp gehouden ver gadering ter bespreking van de moeilijkheden in de suikerindustrie, werd ook een motie aangenomen, waarvan de juiste redactie over gelaten werd aan de beleggers der vergade ring. Deze motie is thans als volgt geformuleerd: De afdeeüng Haarlemmermeer van den R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, de afd Zuid, deel van N.-Hollond van den Christel. Boeren- en Tuindersbond. de afdeelingen Houtrjjk en Polanen en Haarlemmermeer der Hollandsche Mij. van Landbouw, in gecom bineerde vergadering bijeen op Vrijdag 4 Ja nuari 1929 in Hotel de Beurs te Hoofddorp, Overwegende, dat ten gevolge van overpro ductie de suikerprijs is gedaald tot ver be neden den kostprijs, dat geen beteekenende verbetering in den toestand is te verwachten, eenerzijds omdat door bescherming een groot aantal pro ducenten niet gedeerd worden door den lagen prijs en anderzijds door hoogen accijns in 'n groot deel der wereld de consumptie niet kan toenemen, dringt er bij de Regeering en Volksver tegenwoordiging met den meesten aandrang op aan, door een nieuwe suikei-condentie ver betering in dezen toestand te brengen en in de uit den aard der zaak niet zoo korte pe riode, welke noodig is voor het tot stand ko men van een dergelijke conferentie, door een tjjdelijken steun de beetwortelsuikerindustrie met haar groote nevenbelangen, voor land- .bouw, veehouderij, transportwezen en vooral den landarbeider, voor ondergang te behoe den. Besluit deze motie te zenden aan Z.Exc. Ministers van Financiën, Binnenlandsche Za ken en Landbouw, Arbeid, Handel en Nijver heid en Buitenlandsche Zaken, voorts aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Centrale Landbouworganisaties en de groote dagbladen. Ten gevolge van de gladheid Men meldt ons uit Sluis: Gistermorgen, omstreeks half twaalf, is een auto, waarin een Antwerpsche familie gezeten was, ten gevolge van de gladheid van den weg. nabij het St. Jozéfpatronaat alhier, in een sloot gereden. De auto kwam ondersteboven in de sloot terecht en met uitzondering van één dame konden de inzit tenden zich door het inslaan van een ach terruit redden. Voor de achtergebleven dame, die eenigszins corpulent was, moest het portier worden uitgehakt. Met een anderen auto zette het gezelschap zijn reis naai' Knocke voort. Tien Fokkervliegtuigen voor de lijn ParijsConstantinopel Nadat de Fransche handelsluchtvaart ja ren lang gesukkeld had met toestellen, dij voor het doel ongeschikt waren, is thans ein delijk een kentering ten goede gekomen, die daarenboven voor de Nederlandsche industrie in het buitenland een groot moreel succea is geworden. Eén der grootste luchtvaartmaatschap pijen in Frankrijk, de C I D N A (Compag nie Internationale de Navigation Aeréale) die de lijn Parijs—BelgradoBoekarest Sofia—Constantinopel exploiteert, heeft n.i. tien Fokker-vliegtuigen besteld, waarvan zeven van het type F 7 J, cn drie van t.upe F 7—3 m., uitgerust met drie Titan-motoren. De patiënten en het personeel van het Ned. Isr. Ziekenhuis aan de Keizersgracht te Amsterdam zijn Zondagmiddag aan een groot gevaar ontsnapt. De stoker, die het toezicht heeft over de installatie der centrale verwar ming voor het gebouw, welke in een der kelders is ondergebracht, hoorde een lichten kr.al, toen hij in de vestibule van het zieken huis liep. Om zich ervan te kunnen over tuigen, of het geluid uit den kelder der cen trale verwarming kwam, daalde hij de trap af en constateerde tot zijn schrik, dat wer kelijk er iets niet in orde was. De veiligheids klep van den stoomketel was opengesprongen en de spanning in den ketel was zoo groot dat een geweldige explosie elk oogenblik ver wacht kon worden. Met vereende krachten hebben toen, naar de „Maandagmorgen" verneemt, de stoker en eenige leden van het personeel de steenkolen uit den ketel gehaald teneinde de spanning te verminderen. Geluk kig deden zich hierbij geen ongevallen voor. Aan dezen maatregel is het echter onge twijfeld te danken dat de patiënten en alle andere personen, die zich in het ziekenhuis bevonden voor een ramp gespaard bleven. Ernstig ongeval te Middelburg Zondagmorgen werd te Middelburg ont dekt. dat de weuwe G. en haar kleinzoontje, die bij haar inwoont, bewusteloos op bed lagen, terwijl in huis een gaslucht hing. De oorzaak hiervan was, dat een gaskraan open stond. Onmiddellijk werd een dokter gehaald, terwijl de politie spoedig met een zuurstof apparaat aanwezig was. Het mocht hun niet gelukken het bewustzijn op te wekken. Zondagmiddag achtte men overbrenging van de beide slachtoffers naar het gasthuis noodig. Zondagavond waren beide patiënten nog steeds buiten bewustzijn. Een buitengewoon jubilé of een amper Heilig Jaar wordt door de Pauselijke Con stitutie „Auspicantibus Nobis" afgekondjgd ter gelegenheid van het 50-jarig priester feest van Z. H. den Paus, dat gevierd wordt op 20 December a.s. en dus op 20 December 1.1. is ingegaan. De H. Vader verklaart in deze Constitutie dat Hem niets aangenamer kan zijn, als Vader van alle geloovigen, dan de vereejii- ging van allen in geest en gebed met Hem en de Kerk, blootgesteld aan zoovele geva ren. Versterkt door dit gebed, kunnen allen en bijzonder de geestelijkheid, geheel hunne werkzaamheid aanwenden tot bloei en ifit- breiding van het geloof en een volmaaraer christelijk leven. 't Was voor Z. H. den Paus een groote vreugde, dat allen zich tot Hem hebben ge richt om hunne gelukwenschen aan te bie den en hunne gebeden tot God hebben op gezonden. Dat toonde ons, zegt de H. Va der, dat de kinderen deelnemen aan de smart en droefheid, maar ook aan j de vreugde des Vaders, gelijk de banden van een goed geordend, huisgezin dit vragen.; De eerste en voornaamste wet der liefde is immers, dat men deze niet toont dpor woorden alleen, maar ook door feiten en vooral door de gemeenzaamheid en onder linge deelname der goederen, die aan elk behooren. Wij voelen Ons zoo gebonden door deze wet der liefde, dat Wij Onze beminde kin deren deelachtig willen maken aan de goe- deren. die Ons toevertrouwd werden en Wij openen de schatten der liemelsche gopa den. die de vreugde des Vaders verhoofren door de vreugde en de geestelijke vruchten door de kinderen verdiend. Volgens het voorbeeld van Paus Leo XIII. Onzen Voorganger, hebben Wij besloten voor geheel de katholieke wereld een nieuw bui tengewoon Heilig Jaar af te kondigen in den vorm van een Jubilé te verdienen ge durende het loopende jaar tot het einde van December. De H. Vader verklaart, dat het doel van dat Jubilé ts de -verbetering der particu liere en openbare zeden, bloei van het ka tholiek geloof, vuur van christelijke gods vrucht. Immers als, gelijk Wij meermalen vermaanden, de geest van gebed opnieuw zal bloeien onder hst christelijke volk. zult gij. gelijk geheel de H. Kerk, daarin de krach tigste hu'p vinden in de moeilijke tijden dié we beleven. Hetzelfde voornemen en dezelfd» hoop die Paus Leo XIII aanzetten, het buitengewoon Jubilé af te kondigen, bewegen ook Ons in de afkondiging van deze buitengewone gun sten, namelijk: „Wij wekken allen die hun eeuwig heil ter harte hebben, op, een wei nig in zichzelf te keeren, de gedachten van het aardsche af te trekken en naar betere zaken te wenden, hetgeen niet alleen nut tig is- voor particulieren maar ook voor de volkeren, daar de volmaking der individuen de volmaking van het openbaar leven en den openbare zeden ten gevolge heeft." Daarenboven, gezien dat het doel va-n het Heilig Jaar voornamelijk bestaat in de uit breiding des geloofs onder het volk en in het gelijkvormig maken der zeden aan de wet van het Evangelie, schijnt het Ons toe, dat- de herdenking van den dag Onzer pries terwijding een opwekking moet ziin voor allen die dezelfde waardigheid verkregen, om hun leven steeds meer godvruchtig en gelijkvormig te maken aan de verheven heid hunner zending. Eindelijk vertrouwen V/ij, dat dit Jubilé veel vruchten zal afwerpen voor allen en voor een ieder, voor individuen en volkeren, opdat de vrede van Christus, volledig en volmaakt, heersche in het Rijk van Chris tus. De Pauselijke Constitutie stelt dan vast de voorwaarden waarop men den vollen af laat van het buitengewoon Heilig Jaar ot Jubilé kan verdienen voor de katholieken van Rome of Rome-reizigers en voor de genen die buiten Rome verblijven. De voorwaarden van het Jubilé. Deze voorwaarden zijn eenigszins anders dan in het Heilig Jaar 1925. In Rome wo nenden of daar komenden, moeten op één en denzelfden dag of op verschillende dagen twee bezoeken brengen aan de drie groote Basilieken, Sint Jan van Lateranen, Sint Pieter en H. Maria de Meerdere of Santa Maria Maggiore. Daarbij biecht en H. Com munie, buiten de gewone Paaschbiecht en Communie, twee vasten- en onthoudings- dagen en een aalmoes aan een goed werk waarvoor de Paus het Werk tot Versprei ding des Geloofs of Behoud des Geloofs aanbeveelt. Voor de menschen, die ver van de genoemde kerken afwonen kunnen de biechtvaders andere kerken of openbare bedehuizen aanwijzen. Buiten Rome moet men tw„eemaal gaan bidder, in drie kerken of openbare bede huizen, waar men gewoonlijk de H. Mis leest, en die dpor den Bisschop worden aangewezen. De bezoeken aan de kerken kunnen op één of öp verschillende dagen geschieden. Indien er op een plaats geen drie kerken of openbare bedehuizen zijn. kan men drie bezoeken doen aan twee kerken of zes be zoeken aan één kerk. Daarenboven moet men de andere werken doen gelijk te Rome, namelijk biechten, H. Communie, twee vasten- en onthoudingsdagen, een aalmoes aan een goed werk en vooral aan de Ver spreiding des Geloofs. Als men te Rome of buiten Rome dc be zoeken processiesgewijs onder leiding van den pastoor of van een priester door hem aangesteld volbrengt, kan de Bisschop he' aantal dezer bezoeken verminderen. De be zoeken kunnen afgelegd worden in alle ker ken, door den Bisschop aangewezen. Zoo kan men zelfs eenige bezoeken doen in een kerk van een bisdom, en andere bezoeken in ker ken van een ander bisdom. De biechtvaders hebben de volmacht, de geloovigen te ontslaan om wettige redenen van een of ander opgelegd werk en ook van alles, door ze te vervangen door andere goede werken. De Oversten der Regulieren kunnen al hunne onderdanen tegelijk of een elk ont slaan en andere werken opleggen, die niet reeds tot- de verplichtingen behooren. Gedurende geheel het Heilig Jaar hebben de biechtvaders buitengewone volmachten, ook om te ontslaan van de voorwaarden van het Jubilé. In tegenstelling met andere jubilé's kan men voortgaan met het ver dienen van alle andere aflaten. Z. H. de Paus verleent daarenboven een aflaat van zeven jaren en zeven quadra- genen aan degenen, die gedurende d'it jaar voor het Allerheiligste, uitgesteld of niet, bidden tot intentie van Z. H. den Paus en een vollen aflaat, indien men een week lang dit alle dagen doet en de andere gewone voorwaarden (Biecht, H, Communie) vol brengt. Alle priesters, zegt de Paus, hebben ge durende dit jaar om hunne godsvrucht in het opdragen van het H. Sacrificie der Mis aan te wakkeren het privilegium personale waardoor ze eiken dag een vollen aflaat kunnen toepassen op een ziel van het Va gevuur. Het Jubilé kan meermalen, hetzij voor zichzelf, hetzij voor de zielen van het Va gevuur verdiend worden. Telkenmale moet men dan dje voorgeschreven werken deen De biechtvaders, echter kunnen slechts voor de eerste maal dispenseeren in de voor waarden of deze veranderen. Gcdurend'e de bezoeken in de kerken moet moet men bidden tot intentie van Z. H. den Paus. gelijk de Paus deze blootlegde in de constitutie hierboven vermeld. In 't al gemeen moet men in cfe kerken bidden voor de bekeering' der zondaren, de uitroeiing der ketterijen en der afscheuringen, voor den vrede en de eensgezindheid der vorsten vóór de verheffing, den groei en de vrijheid van de Kerk en van Haar Opperhoofd. In één woord men voldoet als men bidt tot intentie van Z. H. den Paus. CIVI8 ROMANUS. De toestand van mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, was Zondagavond niet vooruitgaande. Zijn Hoogeerw. mocht een telegram ont vangen van Zijn Exc. mgr. L. Schioppa, den Pauselijken internuntius te 's-Gravenhage, bevattende den wensch voor een spoedig en algeheel herstel en de mededeeling dat Z. H. de Paus den lijder den Apostolischen Ze gen verleende. Van de bemanning der PH—AEN werd Zaterdag bij de K, L. M. het volgende tele gram ontvangen: „Zijn 6.47 uur van Akyab vertrokken en 10.30 te Calcutta aangekomen. Vandaar 11.31 vertrokken en arriveerden 17.31 te Allaha bad. Alles in orde." DE POST AAN BOORD Met het op de thuisreis zijnde vliegtuig werden uit Indië verzond 1916 brieven. 4999 briefkaarten en 111 postwissels, benevens nog 61 brieven en 25 briefkaarten met be stemming voor Bangkok, Rangoon en Cal cutta. Aan luchtrecht werd in totaal ontvangen 9.215.65. Er behoefde geen correspondentie achter te blijven Te Karachi Het Persbureau Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is Zondag het volgend bericht van de bemanning van de PH- AEN uit Karacht binnengekomen: Zijn om 7.03 uur uit Allahabad vertrokken en om 11.40 uur in Nasirabad geland. Vandaar om 13 uur vertrokken en om 18.10 uur te Ka rachi aangekomen. Alles wel aan boord. Aneta seint uit Batavia: In 1928 zijn verkocht 23.996 quintalen Ban- katin; de opbrengst bedroeg 55.630.000: ge raamd was 19.460 quintalen, tot een waarde van 52.700,000. Te New-York is de Kern library verkocht waarbij hooge prijzen werden betaald voor eerste edities en handschriften. Mr. Alwin J. Scheuer kocht een editie van de „Pick wick Papers" voor 28.000 dollar. Dickens' dagboek, dat hij bijhield van 1885 tot het eind van zijn leven, werd door dr. Rosen- bach gekocht voor 15.00 dollar. Een zelfde bedrag werd betaald voor „The Perils of certain English Prisoners", dat 51 bladzij den van Dickens bevat en 39 van Collins. Eet manuscript van Byron's „Mirino Fa- liero, the Doge of Venice" met opdracht en een tweetal brieven bracht 27.000 dollar op. Handschriften van letterkundigen worden op deze manier een goede geldbelegging. Het is dus geen wonder, dat nu reeds voor manuscripten van Joseph Conrad 7000 dol lar wordt betaald. Tijdens den mist van Zaterdag voer een Engelsche tankboot op het Zandvoortsche strand, niet ver van de gestrande „Podetis" Van IJmuiden vertrokken 3 sleepbooten om hulp te verleenen, doch daar de zee spiegel glad was en de boot niet geladen, werd sleepboothulp geweigerd. Om 2 uur in den middag is de tankboot dan ook met eigen kracht vlotgekomen en weer vertrokken. Het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren meldt in zake het stempelen van eieren dat de door de N. P. F. in het leven geroepen studiecommissie besloten heeft een vrijwil- ligen controledienst in het Jeven te roepen. De commissie ad hoe heeft reeds het ini tiatief tot deze oprichting genomen en be sloot ter zake in overleg te treden met den particulieren handel. Bij dit overleg zal -ermoedelijk ook de kwestie der koelhuis- en geïmporteerde eieren, in bespreking komen. Opening in April Uit Londen wordt geseind: In April zal door de Imperial Airways een vaste luehtdienst van Engeland naar Britsch-Indië geopend worden, waardoor een verbinding tot stand zal komen, waar mee Karachi in zes dagen tijds bere,ikt kan worden. Op den eersten dag vliegen de pas sagiers per Handley Page van Londen naar Bazel en gaan vandaar per trein naar Ge nua. Van Genua wordt in twee dagen tijds naar Cairo gevlogen, terwijl op den vierden dag via Bagdad Basra bereikt wordt. De vlucht over de Ferzische Golf van Bas- ra naar Karachi neemt dan de overblijven de twee dagen in beslag. Reeds worat over wogen. deze luchtlijn te verlengen dwars over Indië naar Calcutta en vandaar via Singapore naar Australië. Voorts hoopt men binnen korten tijd een zijlijn tot stand te kunnen brengen van Kaapstad naar Caïro. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen is de bekende zanger, Louis van Tulder, door de Fransche regee- ring benoemd tot officier d'aiadèmie. Door beslissing van Gcd. Staten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben beslotcai, de beschikking voor het ex- ploiteeren van een autobusdienst Haarlem— 3evei'wijk door den heer Schweitzer in te trekken. Hij had gevraagd die te mogen overdoen, doch door het besluit tot intrekking is dit niet meer mogelijk. De reden, die tot deze beschikking van Ged. Staten leidde, was het onvoldoende on derhoud der autobussen en ofschoon Schweit zer was aangeschreven, zorg te dragen voor betere exploitatie, bleef hij in gebreke. Daar niet verwacht kan worden dat alsnog mn de opdrac' t zou worden voldaan en ge vaar voor reizigers niet uitgesloten was. werd Ie beschikking ingetrokken. De dienst is inmiddels gestaakt. Te Rijswijk is Zaterdag een eigenaardig 'is-ongeluk gebeurd. Op de geïmproviseerde isbaan op de ondergeloopen landen bij den nieuwen verkeersweg HoornbrugDelft, waar clezer dagen zeer druk gereden werd. ver scheen een groot draaiorgel uit Den Haag. Nauwelijks echter had de orgeldraaier eenige tonen aan het instrument ontlokt, of met .ren vrecselijk gekraak verdwenen èn orgel man èn instrument door het ijs. De man kwam er met den schrik en een nat pak af. Het werd financieel echter, zoo meldt het „N. v. d. D." een slechte dag voor hem: het orgel liep n.l. nog al wat waterschade op, terwijl het ongeveer 2 uur duurde, vóór de bergingsfirma De Graaff uit Delft het in strument, naar men beweerde 1000 KG. zwaar, onder groote belangstelling van de rijde van de vele schaatsenrijders, weer op den Delftweg had gebracht. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: De Zeereerw. Pater A. Gielen S.J., redac teur van „Boekenschouw" en moderator van de R. K. Studenten vereen igïng ,.St. Thomas van Aquino" is lijdende aan niervergiftiging en bronchitis. De behandelende geneesheer achtte hedenmorgen opname in het Maria- Paviljoen noodzakelijk. De P.H.-A.E.N. is Zaterdag te Allahabad aangekomen. Zondag is het vliegtuig naar Karachi vertrokken en aldaar aangekomen. De radio-uitzending van het huldigings concert van H. M. de Koningin-Moeder is, blijkens mededeeling, in de koliniën uitste kend ontvangen. De derde Karakorum-expeditie zal 2 Fe bruari a.s. vertrekken. De herhalingsoefeningen in 1929. Philips zou nieuwe fabrieken in België gaan bouwen. Mr. E. H. J. baron van Voorst tqt Voorst heeft medegedeeld, geen candidatuur voor de Tweede Kamer te zullen aanvaarden. Louis van Tulder, de bekende ccnccrt- zanger, is benoemd tot „Officier d'Académie" De Zeereerw. Pater A. Gielen S.J., is, ern stig onresteld, in het Maria-Paviljoen tc Amsterdam opgenomen. De heer v. d. Putt te Eindhoven trekt zijn candidatuur voor de Tweede Kamer In. Te de Bilt is een sterke aardbeving gere gistreerd op een afstand van ruim 810 K.5L De West-moesson heeft te Makassar en» stige schade aangericht. Koningii Mary van Engeland ongeste W. De koning gaat langzaam vooruit. Toeristen uit Annecy door een geweldige lawine overvallen. Men heeft drie dooclem geborgen tot nu toe. Het antwoord der Russische regeering op de Poolsehe nota. De strijd in Afghanistan duurt voort, on danks de concessies van Aman Oellah. Verhoogde werking van den vulkaan Cal- buco in Chili. De Compagnie Internationale de Naviga tion Aeréale heeft 10 Fokker-vliegtuigen besteld voor de lijn Parijs—Belgrado—Con stantinopel. In 1930 zal met de „Graf Zeppelin" een groote tocht naar de Noordpool worden on dernomen, waaraan verschillende geleerden zullen deelnemen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.43 Hoogste bar. stand 782.6 m.m. te Vestmanör Laagste bar. stand 753 m.m. te Memel. Verwachting: Zwakke tot matigen N. tot N. O. wind. helder ot half bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Op 15 April hoopt de eerw. moeder Mene- gilda, overste van t St. Henricus-Gesticht te Lierop den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in 't klooster trad. Omstreeks dien dag zullen de oud-leerlingen der Landbouwhuis- houdschool, aan welke de jubilaresse sinds 18 jaar als leerares verbonden is, ter feest viering worden uitgenoodigd. LONDEN. 14 Januari. De verdedigings werken van het. Japansche concessie-gebied te Har.kau zijn met zandzakken en draad versperringen versterkt. Tegelijkertijd werd de patrouille-dienst, met marine-soldaten versterkt. De vrouwen en kinderen zijn naar het centrum van het concessie-gebied over gebracht., terwijl naar verluidt, voor zes maanden levensmiddelen zijn aangevoerd. Deze maatregelen staan in verband met den ant i-Japanschen boycot naar aanleiding van het overrijden van een Chineeschen koelie door een Japanschen militairen auto. Aan Jrpansche zijde schijnt men te vreezen, dat De .Royal Astronomical Society" te Lon den heeft de gouden medaille toegekend aan prof. E. Hertzsprung, buitengewoon hoog leeraar in de sterrenkunde en adjunct-direc teur van de Leidsche Sterrenwacht. Dit is binnen een maand de tweede be langrijke wetenschappelijke onderscheiding uit het buitenland van een der leiders van de Leidsche Sterrenwacht. (De vorige maand werd de Watson-medaille der „National Academy of Sciences" te Washington, toe gekend aan den directeur der Leidsche Sterrenwacht, prof. de Sitter). De gouden medaille der „Royal Astronomi cal Society" is een der hoogste astronomische onderscheidingen. Zij wordt jaarlijks toege kend aan verdienstelijke astronomen. De eerste Nederlander, die haar voor prof. Hertzsprung kreeg, was prof. C. Kaptejjn in 11902in 1926 werd zij toegekend aan prof. Einstein. Ook de beide geleerden, die dezen j zomer te Leiden tot doctor honoris causa werden bevorderd, n.l. prof. Küstner te Bom en prof. Deslandres te Parijs, hebben haar verworven, respectievelijk in 1910 en 1913.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1