Nationale Spaar- en Emissiebank f125.' 40.- Het eerste zaad, dat wordt uitgestrooid Geen „Klassenstrijd" Telegraphisch Weerbericht 4 pCt. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 15 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17056 i: I «ÏUUU. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIFS VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ff De roodvonk-epidemie te Maastricht Een nieuwe Fransche gezant te Den Haag Spring niet uit een rijdenden trein De Museum-Schouwburg te Amsterdam Paul Whiteman De heer Van Lear Black zal voortaan wereldvluchten maken voor eigen rekening MMM. Het onderzoek naar de oor zaken der Italia-ramp Autobusdiensten Beslissingen van de Kroon 3e Propaganda-avond R.K. Volksbond - Mgr. dr. Poels zal geen candidatuur aanvaarden Onderzoek inzake de werkloosheid Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUX: NASSAULAAN49; Telefoon No. 13S66 (drie'lianen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENT IEN 35 ct. p. reguf VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbct. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, n Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7EO oij een ongeval met f O-sfl verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 ÜU.~ doodelijken afloop; luiiu. bij verlies van een hand, f|OC bij verlies van een fCA 'êm* voet of een oog; ll«w.*duim of wijsvinger; tdU. been of bij "n breuk van arm bij verlies v. een anderen vinger. Het stelselmatig ophitsen van de commu nistische Jeugd, de roode opvoeding door het gesproken woord en de bijeenkomsten, wordt trouw aangevuld door tal van jeugd kranten en jeugdblaadjes als „de Jonge Communist", finantieel gesteund door de Tribune die zelf voor een deel van Mos- cousch geld! leeft, „de Jonge Kameraad", „de Roode Roep". Krachtig helpen ook aan de afbraak der zielen van de jeugd met bladen als „Alarm", orgaan der alarmgroe- pen, „de Branding", „de Kreet der Jonge ren" en „de Moker", alle drie organen van het Anarchistisch Vrije Jeugdverbond, „de Jonge Arbeider", „het Jonge Volk" e.a. Ver geten we ook niet de wekelijks terugkeeren- de Tribune-rubriek „de Jeugd vooraan" en in de bijlage voor den Zondag (die zelf dik wijls schunnige en gemeene verhalen bevat, „de Pioniershoek" (bestemd voor kinderen Van 715 jaar). Hoe In dezen Pioniershoek de jeugd ver giftigd wordt en handig en stelselmatig dc communistische terminologie en gedachten- gang wordt ingeprent, blijke uit eenige staaltjes. We deden een greep uit de Pio- niershoeken van dit afgeloopen jaar. In het nummer van 7 April lezen we een verhaaltje: „de stoute Papegaai": Barend, een oud matroos, had zijn papegaai o.a. „een beetje stoute woorden geleerd" als: huiche laar, misbaksel enz. Op zekeren dag is Frans, de papagaai, verdwenen. Alle zoe ken is vruchteloos, tot Barend 's Maandags bij den kruidenier komt. „De kruidenier was een braaf man. 's Zon dags ging hij tweemaal naar de kerk. Alle brave menschen gaan veel naar de kerk. De kruidenier dan deed Barend een vreese- lijk verhaal. Stel je -voor: Dominee had ge beden en was begonnen uit den Bijbel voor te lezen. Je weet wel, dat dikke boek, waar- Uit alle vrome kruideniers lezen. Dominee las uit het boek van Mattheus. Je kent dat boek niet? Moet je later maar eens lezen. Daar staan mooie dingen in. Dominee las van liefde tot den naaste. „Huichelaar!" Vreese- hjk, alle menschen keken onthutst. Domi nee las door; h(j las: „Gy zult niet dooden". „Moordenaar!" Verschrikkelijk! Wie durfde zoo iets roepen. Dominee keek boos. Alle brave menschen keken boos. „Dief!" Domi nee keek heel boos. Alle brave menschen keken heel boos. En toen plotseling: „Mis baksel, huichelaar leugenaar!" Dominee viel flauw. Alle brave menschen vielen!neen ze vielen niet flauw. Maar ze waren vree- seiyk bang en ze waren allemaal de kerk uitgegaan. „Tot de koster 's middags een papagaai vond in een hoekje van de kerk. „Barend vond het heelemaal niet vreese- lijk, hy holde naar den koster en vertelde het later lachend aan ieder <Jie het hooren wilde." Verheffend, nietwaar? En voor kinderen bestemd. In den Pioniershoek van 21 April staat 'n verhaal: )>Hoe de italiaansche pioniers de fascisten fopten": ..Toen Mussolini met een stel goed betaalde en Soed gewapende soldaten naar Rome op- marcheerde, hebben de arbeiders zich overal hevjg verzetIn dien strijd hebben dc l°hge Italiaansche arbeiderskinderen dapper meegedaan. Er waren heel handige jongens bÜ. Luister maar. „Als de fascisten b.v. een dorp of stad binnentrokken, doorzochten ze elk hoekje en gaatje, of er ook wapens door de arbei ders waren verborgen. En als ze dan bij een arbeider een revolver of zoo vonden, dan werd hij met z'n eigen wapen neerge schoten.. „Zoo ging het ook bij het stadje Tor- tona. Maar zooals de arbeiders de koppen bij elkaar staken, zoo deden ook de Pioniers. „Luciano was hun leidr hij kwam uit een familie van allemaal bolsjewieken en met hem Welden zij een heel geheim zinnige vergaderingHet einde van het liedje was, dat de jongens en de meisjes één voor één voorzichtigin een of an dere arbeiderswoning gingen en er even la ter met 'n erg vergenoegd gezicht weer uit kwamen. Toen de fascisten kwamen, vonden zij „in plaats van een stel verschrikkelijke „bolsjewieken" slechts „vreedzame" arbei ders, die verklaarden nog nooit een revol ver gezien, laat staan bezeten te hebben. En werkeiyk ze vonden nietsMaar nauwe lijks waren de fascisten vertrokken of de kinderen gingen naar huis en daar kwamen uit blouse en kiel, uit broek en rokzak aller lei gevaariyke wapens te voorschijn. „Dat was het werk van de pioniers. De fascisten hadden natuuriyk niet aan de mo gelijkheid gedacht, dat die kinderen „wapen bergplaats" zouden spelen. „En de arbeiders, die zoo hun wapens be hielden, wisten er gebruik van te maken. Dat heeft later meniga fascist tot zyn schade ondervonden. „En al hebben de arbeiders het nu tegen Mussolini verloren, we weten zeker, dat met zulke flinke pioniers als Luciano en z'n makkers de Italiaansche arbeiders zich eens van 't bloedige juk van Mussolini zullen be vrijden en hun eigen Sovjet-staat zullen stichten" En in een ander nummer vinden we een kruiswoordenraadsel (urenlang zit een kind daarop te piekeren), waarin voorkomen om in te vullen, b.v. „Horizontaal: -X. een jonge strijder tegen het imperialisme (pionier). 17. Een slee, maar niet voor arbeiderskin deren (ar). 20. Wat je tegen een kapitalist zou zeg gen, als hij een pionier wilde slaan (jy hond!) Vertikaal: 2. Deed de bourgeoisie bij de Indonesische Studenten (inval). 3. Waar de kapitalisten de gevangen ar beiders in stoppen (nor). 5. Het vaderland van alle arbeiders (RUS LAND)" Zoo krügt het communisme vat op de kinderziel. Zoo worden in ons land massa's kinderen opgevoed in haat tegen godsdienst, maatschappelijke orde en hun medemen- schen. Zoo wordt langzaam maar zeker in ons "olk een steeds grooter wordend element gevormd voor oen ondergang en de revolutie (Ingezonden) Op de vergadering van de R. K. Kies- vereeniging „Credo Pugno" te Haarlem, afdeeling II, gehouden op Vrüdag 11 Jan. j.l. heb ik ernstig geprotesteerd tegen een hoofdartikel voorkomende in uw blad van dienzelfden avond en getiteld: Buiten de perken. Vooreerst wordt er in dat artikel op een m. i. buitengewoon onhandige wyze met het begrip klassenstryd omgesprongen, waarop ik hier maar niet nader zal ingaan. Vervolgens krijgen „sommige arbeiderslei ders" op een zeer eenzijdige manier een ik zal maar zeggen „terechtwijzing", welke, indien alleen gericht aan „sommige arbei dersleiders", beslist onredelijk is. Als één der medeonderteekenaren der bewuste, door een gedienstige ziel aan „De Morgen" verstrekte circulaire stel ik er prüs op liet volgende te verklaren. Eerst toen uit tal van verschynselen viel op te maken, dat zoowel de R. K. grootwerkers als de R. K. middenstanders hverig aan het werk waren om te bevor deren, dat hun vertrouwensmensehen via de vrije lusten in de Kamer zouden komen, hebben .sommige arbeidersleiders" ver schillende hunner collega's tot een bijeen komst genoodigd, waarop de toestand be sproken is. Deze bijeenkomst heeft geleid tot de dato 29 December 1928 gedateerde circulaire, waarvan ik u ingesloten een exemplaar toezend. Nu kan men deze handelwijze goed- dan wel afkeuren: maar het Is toch in hooge mate onredelijk om dan alléén den arbeiders, die er het laatst van allemaal aan begonnen zijn, een verwijt te maken. Ik moet intusschen toegeven, dat uw hoofdartikel van Maandagavond in zooverre een verbetering is, dat daarin niet alléén de arbeiders, maar ook de grootwerkgevers, middenstanders en boeren, een „terecht- wüzing" bekomen. Wat me echter het meest gehinderd heeft, dat is de volgende absoluut onware bewering in uw hoofdartikel van Vrijdag j.l. Daarin wordt het volgende gezegd: Hoezeer rij voor zichzelf ook het recht opeischen, om aan te wijzen wie hen vertegenwoordigen zullen en zelfs uit welke kringen de candidaten moe ten voortkomen ten aanzien van de werkgevers willen zij opeens een andere taktiek gevolgd zien: niet alleen wij zen zy den door de-werkgevers gewensch- ten candidaat (overigens met eens een directen standsvertegenwoordiger) af, niet alleen houden zij zich niet afzijdig om den uitslag aan het verkiezings- lot over te laten neen, zij toonen een bepaalde voorkeur, en er is naar ons blükt, zelfs een parool ubgegaan, om een oud-werkgever uit Den Bosch, die de gunst en de recommandatie van enkele Utrecbtsche heeren verwerven mocht, in Haarlem-Helder zooveel mogelijk te steunen. Zoodat de arbeiders tot op zekere hoogte óók nog beslag zouden leggen op den werkgeverszetel! Deze bewering, eigenlijk een insinuatie aan het adres der arbeiders, komt ook nog even terug in uw hoofdartikel van Maan dagavond. Zie, geachte heer Hoofdredacteur, dat gaat tóch te ver. Deze bewering, ik weet het heel zeker, is volkomen In strijd met de waarheid. Nergens en door niemand uit de arbeidersbeweging, noch door „sommige arbeidersleiders" is er een parool uitge geven in den hier aangeduiden zin. Ik verzoek u dan ook dringend om der waarheidswille deze bewering wel te willen terugnemen. Tot slot moge ik nog opmerken dat ik als voorzitter der R. K. Politieke Propa ganda- en Debatingclub Haarlem-Noord op bovenaangehaalde vergadering der kiesver- eenigmg een oproep gedaan heb om straks bij de officieele verkiezingen te zorgen, dat wij over voldoende propagandisten be schikken voor het zoo hoog noodige propa gandawerk. Ik heb daarbij uitdrukkelijk het volgende gezegd: Wanneer straks bij de partustemming onze georganiseerde R. K. kiezers gesproken zullen hebben, dan zal elk rechtgeaard Katholiek moeten mee werken om het aantal stemmen, uit te brengen op de ïyst van onze R. K. Staats partij, zoo hoog mogelijk op te voeren. Hoé deze lijst er ook moge uitzien. Wü zullen straks inaien onze georgani seerde partij het heeft beslist, met even veel geestdrift voor bijv. dr. Kortenhorst onze propaganda moeien vreter, ais voor eik ander onzer candidaten. Hij of zij, die dit niet zou doen, kent het wezen onzer R. K. Staatsparty niet en ziet en kent- evenmin het groote, en allergrootste beiarig onzer ééne groote R. K. Staatspartij. Hoogachtend H. J. KUIPER Haarlem, 15 Januari 1929. NASCHRIFT Wij zijn den heer Kui per dankbaar voor zijn verklaring. Omtrent het begrip „symptomen van klassenstrijd" zullen wij hier niet twisten; het ware ge- wenscht, dat dit woord onder ons zelfs niet genoemd behoefde te worden. Het streven van onze artikelen was dan ook zelfs de allerzwakste verschijnselen, ter voorkoming van erger, aanstonds te signaleeien. Wat betreft de bewering, dat enkele ar beidersleiders een eigen werkgeverscandi- daat, den heer Houtman, zouden propagee- ren met genoegen vernemen wü van den heer Kuif er, dat hu daaraan bij het teeke nen der je w us te circulaire niet heeft ge dacht, wij némen aan, ook zijn medeonder teekenaren niet. Het is goed, dat dit open lijk komt vast te staan. Wij voor ons had den uit den Heldersehen Kieskring aanwij zigen van het tegendeel. Wanneer vooraan staande mannen in de R. K. Arbeidersbe weging daarvoor de verantwoordelijkheid niet aanvaarden, dan nemen wij daarvan met dankbaarheid acte. Overigens blijft wat de hoofdzaak be treft, ons betoog onaangetast. Wanneer na de beslissing van het centraal college het nieuwe kiesreglement niet naar den geest, maar énkel naar de letter wordt uitgevoerd, dan kan onze partij uit dien strijd slechts verzwakt te voorschijn komen. Het gevecht om de zetels immers gaat niet om bepaalde personen in de Kamer te krijgen, maar overal ziet men de verschillende standen groepsgewijze tegen elkaar opkomen. En dat kan de bedoeling van ons nieuwe kies reglement niet zijn! Redactie N. H. Crt f: - .'if 'fff-.: Oscar Matthiesen verbeterde gisteren tc Davos het record 500 M. Op onze foto ziet men Oscar Matthiesen en ziin echteenoote Uit Maastricht meldt men ons: Eiken dag worden nog nieuwe patiënten naar het ziekenhuis gebracht Het totaal aantal patiënten in het hospitaal bedraagt hans 67. Het grootste aantal patiënten zijn kinderen, hoewel ook volwassenen, o.a. een dokter en eenige verpleegsters getroffen zijn. De ziekte heeft echter een goedaardig karakter Tot nu toe is nog slechts een kind overleden. De burgemeester heeft de bioscoopvoor stellingen voor kinderen tot nader order af gelast. Tot opvolger van Graaf de Marcilly als Fransch gezant te 's-Gravenhage, die in lijke functie te Bern is benoemd, is aange steld de heer Kammerer, Fransch gedele geerde in den Raad voor de Egyptische schulden. Men meldt ons uit Amsterdam: In den namiddag, omstreeks half zes, Is gisteren by aankomst van den trein Zaandam een 16-jarig meisje uit den coupé gesprongen, voordat de trein stil stond. Zij geraakte tusschen de treeplank en het per ron beklemd Vermoedelük heeft het meisje het linkerdijbeen gebroken Het is per auto brancard van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De bouwkosten zün op 4.600.000 geraamd Het Amsterdamsch gemeenteblad bevat een voordracht tot stichting van een Museum schouwburg achter het Rijksmuseum, volgens het bekende plan-Staal. De kosten van den bouw zullen bedragen 4.600.000. B. en W. vragen o.m. machtiging aan den raad tot 't aangaan van een overeenkomst, waarbij de gemeente onvoorwaardelijk waarborgt beta ling van rente en aflossing van een door de N.V. „Museum-theater" aangegane geldlee- ning van 4.600.000. Paul Whiteman met zün orkest zal van 1 Mei af een tournée van drie maanden door Europa maken. Waarschüniyk zal hij in de maand Juli tweee concerten in Nederland seven. Hij koopt een vliegmachine Geysendorffer en Scholte naar Amerika Daar de taak van de K. L. M. steeds in omvang toeneemt en met name de luchtver- binding Nederland-Indië volle concentratie van aandacht en inspanning vergt, is tus schen de K. L. M. en den heer Van Lear Black over eengekomen. dat deze zijn verdere wereldvluchten ge heel voor eigen rekening zal onder nemen, opdat de stijgende risico, welke deze vluch ten medebrengen, niet eveneens op de i K. L. M. komt te drukken. Te dien einde heeft de heer Van De lieer Geysendorffer Lear Black het speciaal voor hem gebouwde Fokkervliegtuig aangekocht en gaan de vliegers Geysendorffer en Scholte in zijn dienst over. Dit bericht geeft onwillekeurig aanleiding tot eenige nadere beschouwing. De heer v. Lear Black toch heeft in de ontwikkeling van het K. L. M.- bedrijf een bedui dende rol gespeeld. Want hij heeft het reizen per vliegtuig gepoogd te popula- riseeren. Zijn verdienste is net geweest, dat nij, door de K. L. M. voor zijn groote ;ochten te kiezen, ie aandacht van heel de wereld op het Nederlandch De heer v. Lear Black luchtverkeer heeft gevestigd, een reclame, die de K. L. M. niet genoeg zal kunnen waardeeren, omdat ze haar op zoo lucratieve wijze werd aangebo den. Intusschen teekent de nieuwe overeen komst tuschen de K. L. M. en den heer v. Lear Black wel goed den huidi'gen stand van het luchtverkeer in Nederland en met Ko loniën, want de Koninklijke Luchtvaart-Mij. zal er slechts noode toe zün over gegaan, de relaties met den heer Van Lear Black zij het dan op de meest vriendschap pelijke wüze te verbreken. Beteren propa gandist voor het luchtverkeer zal zü moeilijk meer kun nen vinden. Maar toch zal ook, na intrede van deze nieuwe phase, de roem van onze vaderlandsche luchtvaart gehandhaafd blijven. De heer v. Lear Black heeft zich de dien sten van twee der beste Nederlandsche piloten weten te verzekeren. Geysendorffer en Scholte zullen den roem die de piloten der K. h. M. bezitten, n.l. tot de beste piloten der wereld te behooren, ook in Amerika ongetwijfeld hoog houden. PROF. FRIDJOF NANSEN C' De heer Scholte De commissie nadert het einde van haar werk Uit Rome meldt men ons: Gisteren werd Lundborg, de Zweedsche aviateur, die Nobile vorigen zomer gered heeft, en die eenige dagen geleden te Rome is aangekomen in verband met net onderzoek, dat thans door een speciale regeeringscommissie ingesteld wordt naar de omstandigheden waaronder de ramp plaats vond, door Mussolini ont- Generaal Nobile vanger. Mussolini dankte hem voor zün nienschlievend hulpbetoon, doch maakte ver der geen toespelingen op de Itala-rhmp. Ook stelde hij geen vragen naar Lundtaorg's meening over de expeditie en de omstandig heden van de ramp. In een onderhoud, dat Lundborg na de audiëntie met de pers had, verklaarde hü natuurlijk geen büzonderheden te kunnen geven aangaande zün getuigenis, doch wel te kunnen mededeelen, dat dit ge tuigenis strekte in de richting van een volkomen vrijspraak van Nobile van alle verantwoordelijkheid voor het feit, dat hü toegestaan heeft het eerst gered te worden. BU de groote Noordpoolvlucht, welke in 1930 me de Graf Zeppelin" zal worden on dernomen, zal prof. Fridjof Nansen als leider optreden. Prof. Nansen heeft zich naar Amerika be geven, om daar bü de autoriteiten belang stelling voor zijn plannen te wekken. De commissie nadert thans het einde van haar onderzoek Het is evenwel niet bekend of zü de resultaten van haar onderzoekin gen zal publiceeren of niet Bij Kon. besluit zün ongegrond verklaard de beroepen van de directie der Nederl Spoorwegen en de N. V. Algemeene Trans portonderneming te Utrecht tegen de be schikking van Ged. Staten van Noord-Hol land van 1 Juni 1927, waarbij afwuzend Is beschikt op het verzoek van de directie der Ned. Spoorwegen ten behoeve van de N. V Algemeene Transportonderneming om ver gunning tot het in werking brengen van autobusdiensten tusschen Alkmaar en Oud karspel en tusschen Alkmaar en Medem blik; van de directie der Ned. Spoorwegen, de Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Maat- schappü te Amsterdam, W. Keetman te Winkel, S. SchoorI te Barsingerhom, de Erven G. SchoorI te Winkel, G. C. Barten te Winkel en P. Strüker e.a. te Winkel tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord Holland van 29 Juni i927, waarbü aan W. Keetman Jr., J. S. Scnoorl, G. SchoorI en G. C. Barten, tezamen vormende de ven nootschap onder de firma Keetman en SchoorI te Winkel, vergunning is verleend tot het in werking houden van autobusdien sten tusschen Winkel en Alkmaar, tusschen Winkel en Hoorn en tusschen Winkel en Purmerend (op Dinsdag) en waarbij is af gewezen hun verzoek om vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Winkel en Schagen (op Donder dag); van de directie der Nederlandsche Spoor wegen tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Noord-Holland van 29 Juni 1927. waarbij G. Boon te Medemblik vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Medemblik en Alkmaar. Dat belooft wat te worden vanavond in het patronaatsgebouw aan het Teyler- plein. De R.K. Propagandaelub in het Ara- sterdamsche kwartier, heeft met medewer king van het Leekenapostolaat der St. Jan Parochie onder leiding van den wakkeren kapelaan v. d. Lugt een campagne opgezet, voor de aanwerving van led'cn voor den R.K. Volksbond, die er mag zün. Nu vanavond moeten daarvan de vruch ten geplukt worden, dan wordt de 3e Pro paganda-avond gehouden. Kap. v. d. Lugt zal daar het woord voeren en de heer Aen- genent, secretaris van het Centraal Bestuur van den R.K. Volksbond. Wanneer er een prijsvraag was uitge schreven, welke parochie het hoogste aantal nieuwe Volksbonders, naar aanleiding van de grootsche propaganda-campagne zou heb ben te boeken, zou St. Jan van de Am- sterdamsche Buurt ongetwüfeld 'n ernstige mededingster zün naar 't hoogste aantal. We zullen zien, doch nebben een groot vertrou wen. Naar de Limburger Koerier verneemt, zal mgr. dr. Poels zich voor geen enkelen zetel ook niet voor de plaatsvervangende zetels voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen be schikbaar stellen. Het eerste «lecl van het rapport verschijnt binnen enkele dagen Naar het Volk verneemt, zal het eerste gedeelte van het rapport nopens het onder zoek naar den stand der 'werkloosheid, in gesteld vanwege de sub-commissie uit de commissie voor de economische politiek, binnen enkele dagen het licht zien. Dit eer ste gedeelte heeft betrekking op landbouw en visscherü. De P. H.-A. E. N. is gisteren op den tertg- weg naar Nederland te Bender Abbas aange komen. Het vliegtuig wordt Zaterdag op Schiphol verwacht. Volgens overeenkomst met de K. L. M. ral de heer v. Lear Black zijn verdere wereld vluchten geheel voor eigen rekening exploi- teeren. De piloten Geysendorffer en Scholte gaan in zijn dienst over. Verschenen is de voordracht inzake stich ting van het Museum-Theater op 't terrein achter het Rüksmuseum te Amsterdam. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan inzake het Leidsche opium-drama. Overleden is de heer A. J. Gijze, burge meester van Schiedam. De stand der collectieve arbeidsovereen komsten in ons land op 1 Juni 1928. Wij publiceeren den uitslag van de candi- daatstelling voor leden der Tweede Kamer in den Rykskieskring Haarlem. Buitengewone Algemeene Vergadering ran het Wit-Gele Kruis in het bisdom Haarlem. Besloten werd tot oprichting van een con- suiatiebureau. Prinses Martha van Zweden heeft zich verloofd met den kroonprins van Noorwe gen. Door ontploffing van een benzinebns in Perchau (Stiermarken) zijn vüf kinderen om het leven gekomen. De Albaneesche regeering afgetreden. Een wetsontwerp tot den bouw van een tunnel onder de Schelde te Antwerpen zal worden ingediend. Maarschalk Foch is ernstig ongesteld. I De Engelsche onderzeeboot „L 5" twee maal in aanvaring met een baggerboot. Kardinaal Gasparri lijdende aan longont steking. Koning Ama Oellah afgetreden. Het onderzoek naar de oorzaken van de ramp der „Italia" nadert rijn einde. Tot opvolger van graaf de Marcilly als Fransch gezant te Den Haag is benoemd de heer Kammerer, Fransch gedelegeerde in den Raad voor Egyptische schulden. Staatssecretaris Kellogg zal zich aan het einde der Coolidge-regeermg uit het openbare leven terugtrekken. Griep-epidemle en longontsteking in Schotland. Vorige week 645 sterfgevallen. Parker Gilbert, de agent voor de schade vergoedingsbetalingen, 'wenscht n>o spoedig mogelijk af te treden. De Krakatau is opnieuw in werking ge treden; 75 erupties zijn geconstateerd. De West-Moesson heeft op Zuid-Ba li groote schade aangericht. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor den opgestoken om: 4.48. Hoogste barometerstand 776.8 m.M. te Reik jank. Laagste barometerstand 743.6 te Stockholm Verwachting: Stormachtige tot krachtigen, later afnemende Westelijke tot Noordeiyken wind, zwaar bewolkt met tijdeiyke opkla ring. waarschijniyk nog sneeuwbuien, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst. NIJMEGEN (Direct ingaande) Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM Zitdagen: Maancags, VI oensdag en Vrijdags van 6—9 uur n.m Zaterdags van 69 V2 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1