PATER B0RR0MAEUS KOMT IN SINT BAV0 TOEGANG VRIJ! KOMT ALLEN! De Limburgsche sociale studieweken Telegraphisch Weerbericht I BUREAUX: NASSAULAAIV49, DIT Nl'MMER BESTAAT UIT DRIE BL ADEN -. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel WOENSDAG 16 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17057 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE I J.'s VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De kwaliteitszetel Handel, Nijverheid en Verkeer in Noord-Holland DONDERDAGAVOND 8 UUR Het Chineesche s.s. „Hsinwah" gezonken 380 personen omgekomen De contract-actie in het stucadoorsbedrijf De aanwijzing der candidaten voor de Tweede Kamer Voornaamste Nieuws Pater Alexander O. C. De toekomstige vliegtochten van den heer v. Lear Black J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De PH-AEN op den terug- Een samenzwering tegen de weg naar Nederland Het wrak van de Salento" verdwenen De ijsbaan aan de Kleverlaan Turksche regeering Opnieuw vorst? Gevolgen van den sneeuw storm Telefoon No. 13866 (drie"lijnes) Postrekening No, 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE VRA&G- EN AANBOD-ADVERTEN. T,!ES' rc*e,s A0 c' P- plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet Bij conlracl belangrijke kortiné INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN tusschen den leksl 60 ct. per regel, rt 'W Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: r f 7Cfl een onSeval met fO> fl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fCJl veriies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 3U." doodelijken afloop; toet of een oog; I lit J." duim of wijsvinger; 1 uU.' been of Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij 'n breuk van f n bij verlies r. een arm: anderen vinger; Reeds eenige weken ligt op onze schrijf tafel het verslagboek van de Vierde Llm burgsche Sociale Studieweek, gehouden te Rolduc, 57 Augustus jJ., dat om een be spreking vraagt. Met die bespreking zijn wij spoedig gereed; Immers, wie maar even den inhoud door bladert, krijgt al terstond den Indruk dat hier voortreffelijk werk wordt geleverd en wordt onwillekeurig tot verdere kennisne ming geprikkeld. Trouwens wanneer men weet. dat de lei ding berust bij niemand minder dan Mgr, Dr Poels, dat hier geleerden van den eer sten rang, als de Professoren Kors, Weve, en Van Ginneken, benevens mannen uit de practijk als de Kamerleden Henri Hermans en Kuiper, en nog enkele ordesgeestelijken van erkende faam het woord voerden, dan begrijpt men vanzelf, dat hier iets voortref felijks geboden werd en dat ook het Verslag boek zeer lezenswaard is. Deze Limburgsche Sociale Studieweken zijn bovendien niet alleen belangrijk om de redevoeringen, welke gehouden worden, maar vooral om datgene wat daarbuiten staat, de gezellige conversatie, de onderlin ge kennismaking, de banden welke geknoopt worden, enz. De Limburgsche Sociale Studieweken ge nieten dan ook een welverdiende reputatie en het is daaraan ongetwijfeld te danken, dat er dit jaar weer (ondanks de vacantie- maand) deelnamen 46 geestelijken, 9 jour nalisten, 167 leden der Kath. Arbeidersbe weging en 67 andere personen. De toeloop van alle kanten is zoo groot, dat men blijk baar eerder aan beperking dan aan uit breiding kan denken. Omdat de aandrang tot uitbreiding zoo groot is, wordt deze kwestie ook besproken in 'n Voorwoord van 't Verslagboek. Daarin wordt herinnerd, dat deze Sociale Weken uitgaan van den Limburgschen Werklieden- bond en dus in de eerste plaats bestemd zijn en blijven voor de leden van dien bond, en dat gastvrijheid voor anderen wel erg aardig is, njaar niet ontaarden mag in een veran- ering van 't karakter dezer bijeenkomsten. M.a.w. de Limburgsche Sociale Weken zul len nimmer haar deuren wijd voor de „Hol landers" kunnen openstellen. Wij begrijpen dit volkomen en overwegen hierbij, dat Rolduc ook te afgelegen is, om deelneming op groote schaal uit het Noor den blijvend te mogen verwachten. Dit leidt er vanzelf toe, te overwegen, of ook „boven den Moerdijk" de Sociale Weken van voorheen weer niet zouden kunnen her leven, maar dan op eenigszins gewijzigden voet.. In dit verband herinneren wij aan een op roeping in denzelfden geest, welke onze ge achte stadgeoot Mr. V. ten vorigen jare in ons blad plaatste. Wij gelooven dat het waarlijk tijd is, deze uitstekende gedachte nog eens naar voren te brengen Zouden in het verleden fouten gemaakt zijn dan kan men daarmee nu zijn leering doen. Ook kan men zijn nut doen. met al het goede, dat men in Rolduc gezien heeft. De tijdelijke stopzetting in onze omgeving vas dan slechts een „reculer pour mieux sauter." Wanneer wij na het neerschrijven van deze aanmoediging tevens een bescheiden advies zouden mogen geven, dan zou 't zijn, om in één opzicht het Limburgsche voor beeld niet te volgen. Wij zeiden het reeds, de Limburgsche Weken gaan uit van den Werkliedenbond; maar het sociale vraagstuk is geen vraag stuk van één stand, doch van alle standen. Wanneer er voorlichting moet worden ge geven, verbroedering moet worden gebracht, dan moet dat niet alleen geschieden aan en onder de arbeidersklasse. Er bestaat juist behoefte aan nauwere aanraking van de verschillende standen onderling. Wij zouden het sociale vraagstuk in de toekomst liever niet meer willen zien ln 3 of 4 los van elkaar staande brokstukken, waartusschen de levende draden zijn doorgesneden, maar als een onverbreekbaar geheel, gelijk ons ge heele maatschappelijk leven een geheel j vormt. Werkgevers, werknemers, middenstanders, intellectueelen en anderen moeten elkaar op die sociale weken ontmoeten, elkaar beter leeren kennen en begrijpen. Aan hen allen moet een en hetzelfde onveranderlijke be ginsel op sociaal gebied worden verkondigd. V/ij verwachten daarvan vooral veel goeds. Wanneer men is thuisgekeerd, gaan werk gevers, middenstanders en arbeiders na tuurlijk voort, hunne speciale belangen in afzonderlijke organisaties te behartigen, zoo veel mogelijk volgens 't licht, dat door eerste- kiasse-figuren voor hen allen te ramen op de Sociale Weken Is ontstoken. Trouwens de Limburgsche Sociale Weken gaan wel uit van de werklieden, maar wor den toch ook door tal van nlet-werklieden bezocht Dat lijkt ons ook volkomen juist, maar dan lijkt het ons ook beter, daarop niet het cachet van één bepaalden stand te drukken. Na deze korte opmerking herhalen wij onze meening. dat het zeer aanbevelens waardig zou zijn om ook ln „Nederland boven den Moerdijk" weer te komen tot de sociale studieweken, welke wt1 ln Limburg ■oo zien bloeien. De tijd schijnt er thans rijp voor. nu de solidariteitsgedachte onder ons een groei ende beweging gelijkt. Deze meening kwam weer eens bij ons naar voren, na lezing van het interessante Limburgsche Verslagboek, dat wij gaarne aan ieder aanbevelen. En om practisch te zijn: is het niet mo gelijk, dat de besturen der comité's van Ka tholieke Actie, welke het vorig jaar in onze groote Hollandsche steden zijn opgericht, de handen ln elkaar slaan en voor het Haar- lemsche of misschien voor het Haarlemsche en Utrechtsche diocees samen een Sociale Week in het leven roepen? (Ingezonden) Mijnheer de redacteur, In uw geacht blad van Zaterdag 12 dezer nam ik kennis van een ingezonden stuk. waaruit de zienswijze blijkt van den heer Asselbergs, voorzitter der Alg. R. K. Werk gevers Ver. in zake den qualiteitszetel, die aan de Rijkskieskringen Haarlemden Hel der is toegewezen. Met alle respect voor die beschouwingen, stel ik er prijs op als ingezetene en wel als zeer belangstellend ingezetene van den Rijkskieskring den Helder, met uw verlof mfjne meening daar beleefd tegenover te stellen en te kennen te geven, dat ik die zienswijze allerminst deel en ik sta daar niet alleen. Wat is de bedoeling? De bedoeling moet zijn en is ook: Ons district dien kwaliteits zetel te geven, waarmede het algemeen be lang het beste wordt gediend. En ik be schouw het als een dankbaarstemmende beschikking der Voorzienigheid, dat voor de komends zittingsperiode ons district een kwaliteitszetel „Waterstaat" is toegewezen. De toekomstige welvaart, om niet te zeggen het „to be» or not to be", van speciaal ons dis trict, maar ook van den kieskring Haarlem hangt, zoowel ten opzichte van de arbei dende klasse, den handeldrij"endcn midden stand als van de groct'-industrieelen af en is onderscheidenlijk verbonden aan de wijze, waarop en de snelheid, waarmede het groot, sche werk der Zuiderzeedrooglegging zal worden voltoqid. Van de ligging der te pro jecteeren kanalen en vaarten, hun diepgang en breedte, van de ligging der sluiswerken en hun omvang, van de projectie der toekom stige verkeerswegen te land, van het water peil etc., van de aanpassing aan en de ver wezenlijking van het z,g. Kanalenplan van Aalst hangt de toekomst van Noord-Holland boven het IJ voor een zeer groot gedeelte af. Voor al die werken is een technisch in zicht noodig en een man met dat inzicht moet onze man zijn, want als het technische deel tot zijn recht komt, zooals 't hier wordt gevoeld en gewenscht, dan bestaat de kans dat ook hier weer de welvaart wordt ge kend van vroeger eeuwen. Het geldt hier niet uitsluitend varbetering van het lot van hen, die hun bestaan- ontleenen aan de Zui derzee, die staat te verdwijnen, het geldt hier ook de werkgevers en de werknemers daar buiten staande; het geld hier de ge heele bevolking in al haar geledingen. De vraagstukken, die het arbeiders- en werkgevers-element beheerschen zijn voor ons district van niet onbeteekenend bejang doch momenteel zijn zij niet overheerschend, niet, domineerend. Een technisch vertegenwoordiger hebben wij in de eerstvolgende zittingsperiode der 2e Kamer noodig, als onze raadsman en onze promotor. En waar we hier op vele plaatsen gelukkig één van zin den kiezers ,en dergelijk man hebben mogen aanbevelen en als de voorteekenen niet bedriygen, ook oo den zetel zullen brengen, daar vreezen we het Centraal College niet, omdat dat voeden moet en voelen zal, dat de man onzer keuze is „the right man on the right place," naast hem, aan wien we reeds jaren ons vertrouwen schonken Mocht ons district drie vertegenwoordigers kunnen zenden naar de Kamer, dan komen de rechten der vrouw door de toewijzing m.i. naar voren; ware zulte niet het geval, we zouden dan gaarne voor dien ztel onze stem geven aen de ver wezenlijking der wenschen van den voor zitter der werkgeversvereniging. Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, De scheidende directeur van het R. K. Man- De nieuwe directeur van „St. Caecilia", de nenkoor „St. Caecilia" te Haarlem. De heer heer A. J. A risk. Gisteravond had de plech- P. C. Rooyakkers was vanaf de oprichting tige installatie plaats in 't gebouw St. Bavo. als directeur aan het koor verbonden. HONGKONG, 16 Januari. Het Chineesche s.s. „Hsinwah" uit Sjanghai is tijdens den storm hedenmorgen vroeg nabij Hongkong gezonken. Van de 300 passagiers, onder wie 30 vrou- i vacanuer®?eun wen en kinderen, en dé 100 leden der be- 1 dCrdG contractjaar- manning, zijn slechts 4 passagiers leden der bemanning gered. De overige opvarenden zijn verdronken Het verluidt, dat alle opvarenden, met uitzondering der officieren, Chineezen wa ren. "Sr. In de Maandag in Den Haag gehouden besprekingen tusschen de besturen van par tijen betrokken bij het landelijk collectief contract voor het stucadoorsbedrijf, is, naar „De Volkskrant" meldt, overeengekomen, dat deze besturen voor hun leden zullen verdedigen een contract voor den tijdsduur van drie jaren waarin o.m. is opgenomen een vacantieregeling, in te voeren in het Totale uitslag in den Kieskring Helder De totale uitslag van de aanwijzing der candidaten voor de Tweede Kamer in den Rijkskieskring Helder luidt als volgt: Van de 77 kiesvereenigingen werden ont vangen 70 lijsten. Het resultaat hiervan was: - le kwaliteitszetel (Handel, Nijverheid en Verkeer) Ch. v. d. Bilt Ir, M. C. E, Bongaerts H. E. Eeverard Ch. Houtman Kamphuis Dr. L. G. Kortenhorst Niemöller (Den Haag) v. d. Putt Mr. Steenberghe 2e Kwaliteitszetel (Vrouwenbelangen) Mej. Crielaers Mej. Htitte Mej. A. Meyer Mej. T. Post Mevr. Steenberghe-Engering Vrije zetel. Ch. v. d. Bilt G. Bulten Groen L. F. Guit Mr. J. A. G. M, van Hellenberg-Hubar Mr. Kusters (Alkmaar) G. W. Kamnschöer J. Th. v. d. Laan (Zuilen) Mr. Leesberg A. J. Loerakker Dr. Möller v. Nul and Max v. Poll E. J. M. Stumpel (Hoorn) P. v. Wees (Amstelveen). Eenige andere zaken zullen in een coni- en 16 mjSSje onder de oogen worden gezien, terwijl te Rotterdam een bespreking zal worden ge houden om eenige speciale Rotterdamsche kwesties op te lossen. Deze bespreking zal binnen een maand na teekening der overeenkomst moeten plaats vinden. Zooals velen in de gemeente Velsen en daaromheen met leedwezen zullen verne men, gaat pater Alexander O.C. het klooster te IJmuiden-Oost verlaten en vertrekt naar Amsterdam. Wegens zijn spoedig vertrek (dat op mor gen is vastgesteld) is er geen gelegenheid meer voor een offisieel afscheid. Pater Alexander heeft, zooals men weet, onlangs onder groote belangstelling ztin zilveren priesterfeest gevierd. Pater Alexander (Petrus Joannes de Waard) was, met een kleine onderbreking, gedurende bijna 20 jaar werkzaam als ka pelaan in het klooster der Capucijnen te IJmuiden-Oost. De naam van Pater Alexander is onaf scheidelij k verbonden aan het groote Pa~ tronaatsgebouw. Groot is zijn werk geweest voor vak- en middenstandsorganisaties, Vrouweiv en Volksbond. Toen pater Alexander zijn zilveren pries terfeest vierde, kwam in de feestrede van den heer Stevens zoo duidelijk naar voren, wat pater beteekende voor de IJmuidena- ren. Wij durven dan ook gerust verklaren, aldus spr., „dat alles, wat hier op sociaal terrein is tot stand gebracht, voor een be langrijk deel uw werk is. Wij hopen, dat de goede God u nog vele jaren mag sparen opdat wij nog eenige jaren van uw uitne mende priestergaven mogen profiteeren." En thans zult ge het moeten lezen, dat uw beminde Herder vertrekken gaat. Van Lear Black, die nu Geysendorffer en Scholte in eigen dienst heeft genomen, gaat er weer op uit, met een Fokker-ma. chine van het type dat pas het wereld- duurrecord verbeterde. In Februari zal de Amerikaan naar de Kaap vliegen over Centraal Europa en Afrika. In Maart hoopt hij te Amsterdam terug te zijn na een tocht van 25.000 K.M. In April gaat hü naar het verre Oosten, de Indische luchtlijn volgende. Voor Augustus steekt hij per boot over naar Amerika, en daar heeft hij een tocht van Washington naar Zuid-Amerika op het programma staan. De P.H.-A.E.N. is gisteren op den terug weg naar Nederland te Bagdad aangekomen. Salomon Liebermann is gisteren op trans port naar Nederland gesteld. Armenzorg-statistiek over 1926. Z. D. H. Mgr. dr. Jan Olav Smit en pater C. Damen C.ss.R. zijn benoemd tot consul tor van de H. Congregatie de Propaganda Flde. Verschenen is een statistiek der te-financiën over 1928. Wij publiceeren den totalen uitslag de aanwijzing der Tweede Kamer-candida ten in den kieskring Helder. Tengevolge van den sneeuwstorm zfjn drie te Schiermonnikoog thnisbehoorende vrachtscheepjes losgeslagen en weggedre ven. De laatste overblijfselen van het wrak der Salento" zijn hedennacht in de golven ver dwenen. Clemencean is lijdende aan griep. Er li echter geen reden tot bezorgdheid. Z. H. de Pans zendt Maarschalk Foch den apostolischen zegen. Koning George van Engeland langzaam vooruitgaande. Pern heeft achterstallige contributie be taald aan den Volkenbond tot een bedrag van 15000 pond sterling. He Kellogg-pact geratificeerd. De opstand in Afghanistan. De strijd om Kaboel woedt voort. Het Chineesche s.s. „Hsinwah* gezonken. Bijna 300 passagiers en 84 leden der beman ning omgekomen. Barometerstand 9 uur vjjl: 754. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.50. Wij lusten er dezen winter wel van! Nauw elijks hebben we onze schaatsen weer in het vet gezet, of een dik sneeuwpak dekt d e straten, ons uitnoodigende tot een fiksche wandeling in de mooie natuur Uw Dw. Til. C. P. M. KOLFSCHOTEN Edam, 14 Januari 1929. Naar men ons hedenmorgen uit Zandvoort meldt, zijn hedennacht, waarschijnlijk ten gevolge van de ruwe zee, de laatste over- blijfselen van het wrak der Salento" welke en te 11.20 m Bushir aangekomen, vanwaar nog boven water uitstaken "in de 'golven het vliegtuig weer om 12.11 vertrokken is verdwenen, zoodat dus vanaf het strand 1 w 17 1K ,c niets meer van het wrak is te bespeuren. Te Bagdad aangekomen De P. H.-A. E. N. is gisteren om 7.10 uur plaatselijken tijd, te Bend'er Abbas gestart met bestemming naar Bagdad. Om 17.16 is het daar gearriveerd. Alles is wel aan boord Indien te Constantinopel uit de weerbe richten mocht blijken, dat door slecht weel- vertraging op de verdere Europeesche route te verwachten is, zal de post per trein naar Amsterdam worden doorgezonden, om de ver kregen belangrijke tijdwinst van deze tot dusver voorspoedige reis niet ongedaan te maken Jongens van Jan de Wit vinden we geiukk ig nog. Deze knaap, loerende op een ge- «rbikt mikmint. is niet bang voor dc sneen w. Zijn ondeugende oogen X. -i «Ulrlr* mnoim'Hal flfnk T ank Kans op heropening? Een oud-Hollandsch spreekwoord zegt, dat 't op oud ijs hard vriest. Nu 't na 't gril lige weer der laatste dagen in den afgeloo- pen nacht weer vrij hard heeft gevroren, hebben we eens geïnformeerd, hoe 't met de baan aan de Kleverlaan staat. Op 't oogenblik is de stand van het ijs zoo, dat van heropening der baan nog geen spra ke kan zijn. Zou 't echter in den as. nacht wederom flink vriezen, dan zou 't niet uit gesloten zijn, dat de baan morgen werd opengesteld. Het is echter te vreezen, dat de voorbereidende maatregelen, om de baan berijdbaar op te leveren meer tijd eischen, dan vermoed wordt. Vooral op Zondag j.l. heeft de baan door 't drukke bezoek en den sterken dooi veel te lijden gehad. Nader wordt ons gemeld, dat heden te i uur met het vegen der baan is begonnen. LONDEN, 16 Januari. Volgens hier ont vangen telegrammen, is te Broessa een sa menzwering tegen de regeering van Angora ontdekt. De samenzweerders beoog den gearresteerd. De samenzweerders beoog den een gewapenden opmarsch naar Ango ra, om Kemal Pasha ten val te brengen. Na het onderzoek werden 33 personen weer in vrijheid gesteld, terwijl tegen 47 een straf vervolging zal worden ingesteld. Hoogste bar. stand 772 m-m. te Isaf jortL Laagste bar. stand 736.6 mm. te Wisby. Verwachting; matige tot krachtige, noor delijke tot N. W. wind, half tot zwaar be wolkt, sneeuwbuien, lichte tot matige vorst in het westen, in het oosten matige tot stren ge vorst. Een Engelsch stoomschip gestrand en wede* vlot Uit Hoek van Holland wordt ons geseind: Het Engelsche seinstoomschip „El Oso" welk schip uitgaande is, is buiten Rood II gestrand. Het Noorsche s.s. „Valke" zal vermoedelijk ten gevolge van den N. W. sneeuwstorm op de Maasvlakte stranden. Een nader telegram uit Hoek van Hol land meldt: Nader wordt ons gemeld, dat bet Engel sche seinstoomschip „El Oso" op eigen kracht weder is vlot gekomen. Het Noor sche ss. „Valke" drijft ln Westelijke rich- ting af. Dc sneeuw ligt vee! dikker dan den vorigen k eer, waardoor het bobsleeën een waar genot wordt. In den morgen was het slechts wein ig menschen gegeven de Bloemendaalsche bergen af te glijden, vanmiddag werd he t al drukker zoo men op onze foto ziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1