IJs-ongeval te Spaarndam f125. De Unie van Utrecht ONDER ROOD SCHRIKBEWIND TeEegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49S DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 21 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17061 I dUUU.' VAN VF.RIJFS VAN AU F RECHTEN. SCHIFDEN UITERLIJK DPIFMAM VIER FN TWïNTjn URFN NA HET ONGEVAL. I ^U.'-a De PH-AEN wordt hedenmiddag 3 uur op Schiphol verwacht Gisteren van Belgrado naar Praag Slechte weersomstandig heden beletten verder vliegen Eindelijk verweer Voornaamste Nieuws De nieuwe R. K. Kerk te Lisse Inbraak te Hillegom 263 candidaten Keert de minister van Buitenlandsche Zaken niet terug m Een gefingeerde berooving van f 15.000 Het „slachtoffer" had vermoedelijk het geval zelf en scène gezet Amnestatie voor Mexico's katholieken? Ernstig ongeluk by het bobsleeën te Bloemendaal 7-jarige jongen gedood De werking van den Krakatau wederom toegenomen Autobotsing op den Muiderslraatweg .1. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem 14- Jarige jongen bij 't redden verdronken Kapelaan G. J. Kemperman T Telefoon No. 13866 (drielijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: roor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. -.ADVERTENTIES 35 cl. p. regale VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 00 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij Tooruitbcl, Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den téksl 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden f onnn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: AANGIFTE DFT OP STPAETE Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7HfJ Dij een ongeval met fnen verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i <JU.~ doodeiijken afloop; I <6u U. bij verlies van een hand, 'ew» bjj verlies van een fCfl r; IdU.' voet of een oog; 1 ILit.' duim of wijsvinger; 1 dU.^ been of arm; bij 'n breuk van fin t>U verlies v. een anderen vinger. De aanstaande herdenking van het feit, dat het Woensdag 23 Januari driehon derd vijftig jaren geleden is, dat de „Unie van Utrecht" werd gesloten, heeft al heel wat pennen van Katholieke schrijvers in be weging gezet. Vooral de circulaire van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin hij de inspecteurs van het Lager Onderwijs uitnoodigt een aanschrijving te richten tot de hoofden van onderwijs-in- richtingen om op hunne school op 23 Ja nuari de beteekenis der Unie van Utrecht te doen behandelen, is door sommige schrij vers sterk belicht. Evenzoo het verzoek van de Regeering om de vlag te ontplooien van openbare gebouwen en scholen. Er zijn, zoo wordt door sommigen beweerd aan de totstandkoming van de Unie van Utrecht voor de Katholieken zulke droevige herinneringen verbonden, dat een feestelijke herdenking daarvan gansch ongepast is; de Unie van Utrecht was een anti-Katholieke daad. Van andere zijde is, niet ten onrechte, gewezen op het sterk nationale karakter van de Unie van Utrecht; zij was in alle geval het begin van onze nationale zelfstandigheid Dat is een reden voor alle Nederlanders, ook voor de Katholieken, dit geschiedkundig feit dankbaar te herdenken. In alle geval heeft de Regeering aan dezen kant van het geschiedkundige feit en niet aan het anti-Katholieke van de Unie gedacht, toen zij de gewraakte circulaire de wereld inzond, zoo voegt men er dan aan toe. Door kundige Katholieke geschiedvorschers is de Juiste beteekenis van de Unie van Utrecht ijverig doorvorscht en zóó uitvoerig in verschillende kranten en periodieken be handeld, dat onze Katholieke onderwijzers, zelfs al zouden zij geen geschiedenis hebben gestudeerd, geen moeite zullen hebben aan de leerlingen der Katholieke scholen precies te vertellen, welke voor- en nadeelen de Unie van Utrecht voor den Nederlandschen stam en de Katholieken in het bijzonder heeft gehad. Wat wij een zeer gelukkig effect van de ministerieele circulaire achten, ook voor de Katholieken. Wij zullen ons in de polemiek niet mengen en niet beoordeelen of herdenking van de Üiiie van Utrecht voor de Katholieken al of niet gewenscht is, of misschien het uitsté ken van de vlag voor de Katholieken zelfs een smaad beteekent. Wij willen er liever de aandacht op vestigen, dat deze en meer dergelijke kwesties pas be teekenis krijgen als er door de Katholieken zelf de aandacht op wordt gevestigd. Ware er niét anders over de Unievan Utrecht geschreven dan in een of ander wetenschappelijk tijdschrift, de herdenking zou niemand aanstoot gegeven hebben. Zij zou een nationaal en zelfs niet den schijn van een anti-Katholiek karakter hebben ge dragen. Nu er in de regeeringscirculaires, kom, kom, toeh wel een beetje gezocht door sommigen een onvriendelijke daad tegenover de Katholieken wordt gelegd, zijn er natuurlijk andere Katholieken, die het daarmede niet eens zijn. Een polemiek ls er het gevolg van en zeer vele Katholieken wor den voor de moeilijke beslissing gezet of zij al of niet instemming zullen betuigen met de herdenking. Voor sommige Katholieken kan dat, gezien de positie, dia zij bekleeden, een zeer zware beslissing zijn. De over de Unie van Utrecht gevoerde polemiek en de vroeger gevoerde over derge lijke gebeurtenissen noopt ons, aan Katho lieke schrijvers de vraag voor te leggen of wij voortaan met het poneeren van derge lijke kwesties niet voorzichtiger moeten zijn en wél bedenken, dat wij in een land met gemengde bevolking leven. Duizenden van onze Katholieken komen dagelijks met an dersdenkenden in aanraking en hebben zakelijke relaties met hen. Dat legt Iedereen den plicht op zooveel mogelijk' alles te ver mijden wat burgers van een zelfde land, een aelfde stad verdeelen, verbitteren, prikkelen kan. Dat wil niet zeggen, dat de Katholieken zich niet moeten verdedigen, niet van zich af mogen bijten, maar dat zij, niet. soms zelfs gezocht, de bestaande tegenstellingen moeten toespitsen. Heeft de Katholieke zaak eenignadeel ondervonden van het feit, dat in de com missie tot voorbereiding van de feesten ter herdenking van de inneming van den Brièl ook vooraanstaande Katholieken zitting den? Integendeel. En toch zou ook in dat historische feit wel iets gevonden kunnen worden; dat den Katholieken onaangenaam ls. Jarenlang hebben de Katholieken zich af zijdig gehouden van de viering van „Alk- maar's ontzet" en was het feest jaarlijks een bron van ergernis voor Se Katholieken van Alkmaar, eeri anti-papistisch feest voor som mige Protestanten. Totdat er uitgemaakt werd, dat de Katholieken ip het geheel geen reden hadden om zich van de herdenking van Alkmaar's ontzet te onthouden. Van het jaar af, dat ook Katholieken in de feest commissie zitting hebben, deze bron van tweespalt tusschen burgr van een zelfde stad verdwenen. Men beroept zich op een schrijven, dat Alberdtngk Thjjm vijftig jaren geleden tot den burgemeester van Amsterdam richtte •n waarin hij weigerde zitting te nemen in de plaatselijke commissie ter herdenking van de Unie van Utrecht, wijl het hem beden-' kelijk.voi wam, dat eenig Katholiek aan die feestviering zou deelnemen. Men herinnert aan een beschouwing, welke omstreeks dien tijd de Katholieke geschiedschrijver Nuyens over de Unie schreef en waarin hij het stand punt van Thijm deelde. Thjjm en Nuyens hebben ontzaglijk groote verdiensten voor de Katholieke zaak, maar men moet niet vergeten, dat zij streden vior de emancipatie der Katholieken van Ne derland, dat zij leefden in een moeilijken tjjd, in een tijd, dat getuigen en nog eens ge tuigen een daad van groeten moed voor de Katholieken was en een daad van noodwen digheid. De vraag is echter gewettigd of Thijm en Nuyens in dezen tijd, nu de Katholieken, mede dank zij hun groote toe wijding, hun plaats in Nederland veroverd hebben of zij ook nu nog een zelfde houding ',o,jden aannemen. Gezien hun groote edel moedigheid durven wij veronderstellen, dat zij de stelling van verdraagzaamheid, die wij in dit artikel poneeren, volkomen zouden onderschrijven. Zoolang men in een daad, in een gebeur tenis geen anti-Katholieke beteekenis legt, doen de Katholieken van Nederland goed met ook niet aan de mogelijkheid daarvan te herinneren, tenzij bij uiterste noodzaak. Laten wij het kruit droog houden ten af weer van den aanval. Wij behoeven zelf geen aanvallen uit te lokken. Bij de K. L. M. kwam Zaterdagavond uit Belgrado van de bemanning van het post vliegtuig telegrafisch bericht dat het vlieg tuig te 10 uur pi. tijd uit Konstantinopel was vertrokken en te 15 uur 10 te Belgrado was geland. Alles was in orde. De mogelijkheid bestond, dat de vliegers bij zeer gunstig weer reeds zouden trachten Zondag Amsterdam te bereiken. De afstand was echter nog groot n.l. 1600 K.M. De K. L. M. had evenwel haar maat regelen voor een eventueele aankomst op Zondag getroffen. Het vliegtuig is echter gisteren nog niet aangekomen. Wel hadden zich eenige honderden in den loop van den middag op Schiphol ver zameld, om de aankomst bij te wonen, doch de vliegers hebben het traject Belgrado- Amsterdam in éen dag niet kunnen vol- loten J. J. E. Duimelaar en'G. M. H. brengen. De P. H.—A. E. N;, bemand met de pi- Prijns en den mecanicien G. Bruinesteyn. is Zondag op zijn vlucht van Belgrado naar Amsterdam te Praag geland. Zondagmiddag te ongeveer 4 uur heeft de heer Duimelaar zich vanuit Praag tele fonisch in verbinding gesteld met den neer Thomson, chef van het vliegveld Schiphol, wien hij mededeelde, dat het vliegtuig op het traject Belgrado—Praag met zeer slecht weer heeft te kampen gehad, ter wijl boven Praag zelfs sneeuwstormen woedden. In dit verband heeft de bemanning der P. H.—A. E. N. besloten, hedennacht in Praag over te blijven. De heer Duimelaar heeft ook nog even gesproken met den op Schiphol aanwezigen directeur der Kon. Luchtvaart Mij., den heer Plesman. Van laatstgenoemde vernamen wij, dat de vliegers nog een stuk voorbij Praag zyn geweest, doch tengevolge van de ongun stige weersomstandigheden zijn teruggekeerd. Het lag in de bedoeling, hedenmorgen om 10 uur v.m. te starten, zoodat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden de vliegers hedenmiddag te ongeveer drie uur op Schiphol kunnen worden verwacht. Toen wij Zaterdagavond naar tot een tweede natuur geworden gewoonte ons lijfblad „Het Volk" doorbladerden, in arge loosheid op geen gevaar, op geen sensatie verdacht, werd onze aandacht bij het om slaan van een blad plotseling getrokken door een dikke feuilleton, waarboven in vette letters prijkte als titel: ONDER ROOD BEWIND Opzienbarende onthullingen, waarvan niets overblijft De heer Leo Speet in aktie En daaronder, als een hevige bedreiging een Romeinsch cijfer: I. Een vluchtige blik over de feuilleton-ko lommetjes en het was ons duidelijk: Eindelijk en ten lange leste een verweer van socialistische zijde tegen het „boekje", dat wij in een reeks van veertien artikelen een l.if-ln jaar geleden opendeden van toe standen in Weenen (en elders) „Onder rood schrikbewind." Een klein jaar heeft de M.-redacteur van „Het Volk", noodig gehad om blijkens zijn opschrift („Onder rood bewind") den schrik te laten varen! Het heeft wèi lang geduurd, alvorens deze, toch heusch niet weinig beteekenende, jour nalist tegenover ons betoog zóóveel tegen spraak wist te verzamelen, dat hij er mee voor den dag durfde komen Geruimen tijd liet het zich aanzien, dat de socialistische leidrs in den lande onze schildering van de toestanden in de roode heilstad zonder meer zouden doodzwijgen, wat intusschen niet onbegrijpelijk geweest zou zijn: op herhaalde aanmaningen onzerzijds werd geen acht geslagen, op zinspelingen op onze artikelen In de Kamer, hier en daar in den gemeenteraad en elders in de pers werd hoegenaamd geen „asem" gegeven en toeh de afdeeling Nijmegen der S.D.AP. in dertijd een vergadering uitschreef, waarin (naar een strooibiljet aankondigde) de heer Kleerekoper eens radicaal af zou rekenen met den schrijver der artikelen „Onder rood schrikbewind" (de artikelen waren n.l. ook in „De Gelderlander" verschenen en de partijgenooten hadden er last van), toen wist een verslaggever ons na afloop der vergade ring mede te deelen dat de heer Kleerekoper het Weensche schrikbewind angstvallig on besproken had gelaten. Een verweer van roode zijde kon echter niet uitblijven; vergissen wij ons niet, dan is het thans aangevangen verweer een ge volg van door vele partijgenooten in den lan de reeds lang op de leiding geoefende aandr&tg: men zat aljerwegen verlegen met „Weenen" entegen de verkiezingen vreesde men van een en ander menig succes voor de niet-socialisten. Eindelijk dan ook ls de M.-redacteur van „Het Volk" er op uitgetogen cm materiaal tegen ons betoog te verzamelen en in „Het Volk" van Zaterdagavond etaleert de Ween sche specialist der socialistische pers den eersten buit van zijn veldtocht Uit alles blijkt, dat hij de vaste intentie heeft, ons méér dan totaal af te maken: er zal van enze „opzienbarende onthullingen" niets, absoluut niets overblijven! Wij bewonderen zooveel móed en zooveel journalistiek vermogen, en wij vragen ons brandend nieuwsgierig af, hoe de M.-redac teur het klaar zal spelen, de Weensche „Ge nossen" te zuiveren van de blaam, dat zij b.v. alle niet-socialisten economisch en an derszins terroriseeren, dat zij den niets-so- cialist „geen brood" gunnen, dat zij den ka tholiek zooveel mogelijk tot geloofsafval dwingen, dat hun partij in Oostenrijk voor een goed deel synoniem is metvrijden- kersvereeniging, enz. enz. Wij wachten af, brandend nieuwsgierig... Intusschen zijn wij er ons ten volle van bewust, dat het in „Het Volk" tegen ons van-dik-hout-zaagt-men-planken zal gaan! Nu hebben wij maar één vriendelijk ver zoek. Wij vragen deemoedig: „Beul, maak 't kort!" Niet omdat we, als slachtoffer, bang zijn voor 'n beetje pijn, noch ook voor den ge nadeslag, maaromdat het slachtoffer, wanneer het totaal afgemaakt zal zijn, des noods op de meest gruwzame wijze, stellig van plan is om na het vreeselijk einde springlevenden kerngezond uit de afslach ting te voorschijn te komen en nog tijdig vóór de verkiezingen zijn geachten tegen stander knock-out te slaan. Want hierin zien wij een trucje van den slimmen S.D.A.P.-er, dat hij zijn artikelen zóó laat doet verschijnen, dat wij ons ver weer niet tijdig genóeg meer kunnen voorbe reiden en publiceeren met het oog op de verkiezingsactie. Een dergelijke taktiek moge onze journa listieke tegenstander beneden zijn waardig heid achten, Hii heeft zelf een klein jaar noodig ge had om te bekomen van den schrik en zijn verweer op te stellen;.hij gunne ons althans enkele weken, vóór de eigenlijke verkiezings strijd aanvangt. En dan kunnen wij hem de verzekering geven, dat hi) voor zich weer een jaartje noodig zal hebben om op verhaal te komen... want al weten wij op 't oogenbllk ook nog absoluut niet, welke vreeselijkheden ons alle maal boven het hoofd hangen, wij ver klaren bij voorbaat, datwij onzen tegen stander het antwoord in geenendeele schul dig-zullen blijven. Zóó zeer weten wij het recht en de waar heid aan onze zijde. L. S. De PH-AEN zal hedenmiddag omstre-ks drie uur op Schiphol arriveeren. Gisteren vloog het toestel het traject Belgrad) Praag. Benoemd zijn de leden van de rijkscom-» missie van advies voor werkverschaffing. Verdacht van het fingeeren van een be- rooving tot een bedrag van 15.000 is een kantoorlooper der firma S. te Diepenveen gearresteerd. De werking van den Krakatau neemt steeds toe. IJ. Wijkstra, de bedrijver van den viervou- Het standpunt der S. D. A. P. inzake het digen moord te Grootegast. wetsontwerp betreffende de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten. Wij kunnen thans meedeeien, dat de grond voor de te bouwen R. K. kerk met pastorie, scholen en aan te leggen kerkhof is gekocht en de plaats alzoo definitief is vastgesteld. Gekocht is het perceel grond, juist over de Beekbrug, van den heer w. Heemskerk. De uiterste grens vanaf de te bouwen kerk is, voorzoover het langs den Rijksstraatweg be treft, 15 minuten loopen. Naar wij vernemen bestaan er plannen om de kerk toe te wijden aan de H.H. Engel bewaarders, aangezien de kerk in de buurt schap „de Engel" konit te staan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de schuur van „Meerbeek" aan de wtlhelminalaan. Door het indrukken van een ruit zijn de ongewenschte bezoekers naar binnen geko men, waar ze papieren zakken, gevuld met Ranonkels hebben overgestort. Er is voor een waarde van ongeveer 1600 aan die bloe men meegenomen. De politie stelt een on derzoek in. Het blijkt thans, dat bij de candidaatstel- Ung in de R. K. Kiesvereénigingen niet min der' dan 263 verschillende dames en heeren „waardig bevonden" zijn vcor het lidmaat schap der Tweede Kamer. Naar de „Avondp." bij geruchte vernam, zou minister Beelaerts van Blokland niet veel lust hebben zijn nieuwe ambtswoning in het Voorhout te betrekken. De heer Bee laerts voelt er niet veel voor, voor ed enkele maanden welke zijn ministerschap nog duurt de ongerieflijkheden van een dergelijke ver huizing mee te maken. Want er schijnt wei nig kans te zijn, dat hij hóe de uitslag der verkiezingen ook zij weer een por tefeuille zou ambieeren. Het drama tc Grootegast. Na den viervondigen moord stak de misdadiger, IJ. Wijk stra, zijn huisje in brand. Hierboven de overblijfselen van de woning na den brand. Op den voorgrond de deur, waardoor het onmensch het eerste, doodcljjke schot loste. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over 10, zoo wordt gemeld, begaf de 20-jarige kan toorbediende Stoelenga, werkzaam bjj de fa. L. J. D. Stegeman Co., vleeschwarenfabriek te Diepenveen, zich naar de Nederlandsche Bank te Deventer voor het innen van een som gelds. Op den terugweg werd hij naar hij later vertelde nabij het Nieuwe Plant soen te Deventer door enkele personen over vallen, bewusteloos geslagen en aan een boom tusschen de struiken in het plantsoen vastgebonden. Korten tijd daarna hoorden voorbijgangers hulpgeroep en werd S. be vrijd. Het bleek toen, dat hij van een be drag van 15.000 was beroofd. Eenig zilver geld was nog in zijn bezit. De politie stelde onmiddellijk een ernstig en uitgebreid onderzoek in. Van de daders werd geen spoor gevonden en het was ook wel eenigszins te verwonderen, dat de over val op zulk een drukken weg had kunnen plaats vinden, zonder dat iemand het had bemerkt. De politie kreeg daarom ernstig vermoe den, dat S„ hetzij zelf, hetzij met anderen den aanval en scène had gezet. Zoowel zijn houding tot dusverre als wel de toestand waarin hij werd gevonden gaven daartoe aanleiding. S. is gearresteerd, doch, hoewel hijzelf het geval zeer vreemd vindt, ontkent hij elke schuld aan het gebeurde. Vreemd is nog dat uit zijn brieventasch wel het pa pieren geld doch hiet de brieven die hij te vens moest halen voor zijn firma van het postkantoor zijn verdwenen. Ook is noch aan zijn kleeding, noch aan zijn rijwiel eenig spoor van aanranding te ontdekken, terwijl de manier waarop hij zoogenaamd was ge bonden aan een boom doet vermoeden dat het geheele geval te voren is beraamd. Een bericht in de „Courant", dat volgens het blad draadloos zou zijn ontvangen, meldt: Volgens een bericht uit Mexico heeft de nieuwe Mexicaansche president Port.es Gil aan de Katholieken algeheele amnestie aan geboden, die als voorbereiding voor een over eenkomst met het Vaticaan zou dienen. Zoolang dit bericht intusschen niet offi cieel van katholieke zijde bevestigd is, moeten wij het geheel voor rekening van genoemd blad laten. Bij het bobsleeën aan de Dennenlaan te Bloemendaal heeft Vrijdag een droevig on geval plaats gehad, dat helaas aan een 7-jarig jongetje het leven gekost heelt. Tusschen ochtend. en middag-school, tijd vermaakten leerlingen van de R. K. school aan de Dennenlaan zich met bob sleeën. Onder hen was ook de ongeveer zevenjarige Kees Rings, wonende te Sant. poort. Toen hj) wederom met zijn slede de helling afgleed, trok een andere jongen een slede omhoog, waarbij hij ongelukki gerwijze de slede van Kees raakte. Zijn slee viel om en Kees viel met zijn borst op een scherpen kant er van. Hij klaagde over pijn en nadat zijn ouders gewaarschuwd waren, kwam zijn zusje hem halen, waar na hij op de fiets naar huis is gebracht. De dokte» werd ontboden, die onmid dellijke overbrenging naar de Mariastich. ting te Haarlem noodig achtte. Eenige ribben van het ventje waren gebroken en in de longen gedrongen. Gistermorgen is het ventje aan de ge volgen van den val overleden. Donderdag a.s. zal het stoffelijk over schot op het R. K. kerkhof te Santpoort worden begraven. Aneta seint d.d. Zondag uit Batavia: De Krakatau vertoonde 5527 erupties, waarvan 521 series uitbarstingene, die hon- waarvan 521 series-uitbarstingen, die hou- derd tot zevenhonderd meter hoogte be- De uitbarstingen volgen elkander vlugger in reeksen op. Onafgebroken worden bevin gen geconstateerd. Aneta seint hedenmorgen uit Batavia: De Krakatau vertoonde 6817 zichtbare oaoröerupties In vlug opeenvolgende series. Er waren 496 series, welke een hoogte bereikten van 100700 meter, terwijl één eruptie tot 1100 meter hoogte ging. Veel gloeiende bom men werden waargenomen, evenals vlammen boven 't water. De bevingen duren onafge broken voort. In verband met de verhoogde werking van den Krakatau zijn maatregelen getroffen voor de veiligheid van de bevolking. Zondagmorgen had op den Muiderstraat weg tusschen Muiden en Naarden een bot- Doodclijk ongeluk bij het bobsleeën te Bloemendaal. Een knaapje is Zondag bij het schaatsen rijden te Spaarndam verdronken. De afbraak van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis te Zandvoort is thans defi nitief. Nadere bijzonderheden omtrent den vier- voudigen moord te Grootegast. Het zilveren promotie-jubileum van prof. dr VV. H. Keesom. Het hoofdbestuur van den R. K. Midden standsbond heeft aan het bestuur der R,K. Staatspartij een schrijven gezonden inzake de „verzeeuwsching" van den Middenstands- kwaliteitszetel. De eerste zitting van de commissie van deskundigen zal begin Februari plaats hebben. Dr. Borms zal de leiding van het Vlaamsch-nationalistisch blad „de Schelde" op zich nemen. Maarschalk Foch gaat goed vooruit. Het proces tegen Hugo Stinnes zal in Maart a.s. aanvangen. Albert Thomas is te Batavia aangekomen. Barometerstand 9 uur v.m. 7.72 vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5 uur. Hoogste barometerstand778 m M. te Memel. Laagste barometerstand 757.8 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, z.o. tot sing tusschen twee luxe-auto's plaats. De iz. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlij- regen, lichte tot matigen dooi overdag: ke ongelukken hadden niet plaats. 's nachts om het vriespunt. Hedennacht ls te Lelden, waar hij ka pelaan was aan de parochie van den H. Petrus, overleden de Weleerw. Heer Kape laan G. J, Kemperman. Z. E. werd 20 Februari 1892 te Amsterdam geboren, den 15 Augustus 1916 priester gewijd en was achtereenvolgens kapelaan te Ovezande, te Noordwijk, Wervershoof en te Leiden. Z.E. was lijdende aan een keelaandoening. gas Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft op 't Zijkanaal B nabij 't IJ te Spaarndam 'n droevig ongeval plaats gehad. Drie jon gens, komende uit Santpoort, waagden zich te ver op 't ijs. De 12-jarige C. Tervoort liep voorop, gevolgd door G. Hartog. Het ijs was niet sterk genoeg om beide jongens te dragen, en het gevolg was dan ook, dat C. Tervoort er doorheen zakte. De 14-jarige G. Hartog riep om hulp, en spoedig stroomde een groote menigte naar de plek des onheils. De heer George Balm liep met 'n plank over 't aangrenzende .welland, zoodat hij niet ver van den drenkeling verwijderd was. De heer Balm schoof de plank over 't ijs om hem uit zijn gevaarlijke positie te bevrij den. De 12-jarige G. Hartog, die nog steeds op 't ijs stond, wilde den heer Balm helpen, maar het ijs was hier te zwak en 't gevolg was dan ook dat hij verdween onder c'e ijsschotsen. De heer J. Berk, die 'n reddingshank wrs gaan halen, wist hiermede de 12-jarige C. Tervoort op het droge te brengen. Na 1uur dreggen, gelukte het den moedigen redders, G. Hartog onder 't ijs weg te halen. De inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Smit, constateerde slechts den dood. G. Hartog was de jongste zoon van de familie. Men heeft C. Tervoort naar de Wa genmakerij van Balm vervoerd, waar hij voorzien werd van droge kleeding. De 12- jarige P. Tervoort was naar huis geioopen, om z'n vader 't gebeurde mede te deelen, man de jongen was zoo van streek, dat nen op onderzoek moest uitgaan. Het gebeurde verwekte groote deelneming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1