De Weg naar de Oplossing Losser Huwelijksbanden Telegraphisch Weerbericht MJ BUREAUX: «SJASSAULAAN49, ADVERTENTIEN 35 ct. p. pegels DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 22 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17063 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De PH-AEN wordt vandaag verwacht De post per trein De staking te Tandjong Priok opgeheven Het grafmonument voor wijlen Mgr. dr. A. Ariëns Kroonprins Leopold en Prinses Astrid wonen de H. Mis te Kepandjen bij J. G. Nijk f HET DRAMA TE GROOTEGAST Het huis van vrouw Wobbes door onbekenden grooten- deels afgebroken Voornaamste Nieuws Door het ijs gezakt en verdronken J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlea IJ SBERICHTEN Een feestzaal te Lonneker ingestort Een arbeider gedood, drie andere ernstig gewond Een monster-luchtschip voor 1000 passagiers De Krakatau in werking 6800 erupties in één etmaal Nieuwe postzegels voor Ned. Indië Staatsvisschershaven- bedrijf Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct-, bij rooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEEI.ÏNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regeL ft Alle abonua's op dit blad zijn ingevolge de verzekermgsvoorwaarden 4' qaaa Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyC(t bij een ongeval met fA A tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: 1 wUUU."" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I tJU.""doodelijken afloop; 1 ^«U.' bij verlies van een hand. ffQlZ bij verlies van een fCfl bij 'n breuk van# r.n bij verlies v. een een voet of een oog; 1 IC/v." duim of wijsvinger; I uü.' been of arm; 1 tU.'anderen vinger. (Van onzen Romeinschen correspondent) Alweer is er sprake van de diepe schei ding tusschen Kerk en Staat in Italië, van de groote klove tusschen Vaticaan en Quiri naal, van de Romeinsche Kwestie, die nu al ruim acht en vijftig jaren oud is en, on danks alle voorbarige berichtgeving, on danks alle voorspelingen, waarin de wensch helaas te veel de vader der gedachten was, nog even dringend als vruchteloos om een oplossing roept. Want, al kan men in ernst aannemen en verzekeren dat de lange weg tuschen de piazza Pietro en de piazza Montecavallo lang zaam aan geëffend wordt, een positief resultaat bereikte noch het Vaticaan, noch het Quirinaal. Alleen de basis voor een eventueel accoord is gelegd: en dit is eere wien eere toekomt! zeker voor een groot deel te danken aan het feit dat half weg tusschen de piazza San Pietro en de piazza Montecavallo depiazza Colonna ligt, welke begrensd wordt door Palazza Chigi. Zonder te vervallen in de fascistische me thode van het gejuich te doen voorafgaan aan de resultaten, meenen we er nadruk kelijk de aandacht op te moeten vestigen dat Mussolini de eerste Italiaansche regeering vertegenwoordigt, die na den be- j ruchten September een poging tot oplossing der Romeinsche Kwestie, met hoeveel restricties ook, overwoog misschien be trachtte en minstens gewenscht, zoo niet noodzakelijk oordeelde. Men hoeft niet in Rome te wonen, noch deskundige te zijn in j de politieke geschiedenis van het Italië der j laatste halve eeuw om van zulk een gedrag de wezenlijke waarde te kunnen schatten en meer nog achten. Wanneer wij zeggen, dat er alweer sprake is van de Romeinsche Kwestie, behoeft dat geen verdere verklaring. Het spreekt van zelf dat wij doelen op een radiotelegram het welk in minder dan een dag een reis rond de wereld maakte en „uit officieele Vati- caansche kringen" verklapte dab „onder- handelingen betreffende de Romeinsche1 Kwestie tot een gunstig resultaat hebben geleid" en dat zoowaar „een oplossing nabij lijkt." Nu is het ongetwijfeld niet zoo maar uit te maken, wie en wat voor „officieele Vati- caansche kringen" kan doorgaan. De ver onderstelling lijkt ons echter gewettigd dat men niet elkeen die met het Vaticaan in een zekere relatie staat of zelfs „achter de bronzen deuren" werkzaam is, zonder meer „officieel' kan noemen; laat staan: eenige positieve beteekenis hechten aan een uitla ting, een geven van meening of zienswijze of verwachting van een zoodanige. Wat werkelijk neel jammer is, omdat een kleine vierhonderd collega's die de „officieele Va- ticaansche kringen" dagelijks aandachtig volgen, bespieden of probeeren uit te hooren, den vader van het gewraakte kabelbericht er voor borg kunnen staan dat meergenoem de kringen niets zeggen, noch ontkennen, noch toegeven en dat de wezenlijke verhou ding van het Vaticaan tot het koninkrijk Italië hoogstens met eenige waarschijnlijk heid gegist, maar in geen geval met een schijn van zekerheid geweten kan worden. Behalve dan door de „officieele Vaticaansche kringen", maar die wij herhalen, ondanks het sensationeele telegram zeggen niets! En is het niet merkwaardig dat de Italiaan sche bladen geen van alle het bericht overnamen van de Corriere ö'ella Sera, die het telegram nog wat aandikte door de vrij positieve mededeeling, dat de onderhandelin gen reeds ten einde waren en dat zoowel het Vaticaan als het Quirinaal hun gevolmach tigden gekozen had'den om de zaak wettelijk en officieel „af te wikkelen"? De Italiaan sche bladen, die dit bericht zonder vermel ding zelfs ioopen lieten, hebben ter zake heusch een zekere ervaring! Of de Romeinsche kwestie dan „voor een volgende halve eeuw in slaap verzonken je?" om een uitdrukking te gebruiken van Mussolini in een artikel, dat we aan den duce toeschrijven, niettegenstaande zijn broer onderteekende. Deze onderhandelingen eindigden al bijzon der dramatisch met een moordaanslag waaraan pater Tacchi Venturi alleen door een samenloop van gelukkige omstandig heden slechts licht gewond, ontsnapte. De nieuwe klove werd nog op verschillende wijzen verdiept, niet in het minst door de opheffing der Katholieke padvinders en des Pausen openlijk stelling nemen tegen de fascistische methode van jeugdopvoeding. Ten slotte werden onlangs zijn we goed ingelicht: in September de onderhan delingen heropend en het was dezelfde pa ter Tacchi Venturi, die als bemiddelaar op trad. Niets toont aan dat een beslissend sta dium bereikt is. Wel mogen we daarentegen aannemen, dat er zekere vorderingen zijn gemaakt, minstens gemaakt zullen worden, Z.Exc. Bennito Mussolini, Minister van Buitenlandsche Zaken, die in de onderhan delingen betreffende de Romeische kwestie het koninkrijk Italië vertegenwoordigt. „Neen!" En nu laten we de Osservatore Romano even aan het woord: „Maar men overhaast de zaak niet. De Kerk, Wie Christus Zijn bijstand toezegde tot aan het einde der tijden, heeft geen haast." „Echter hoeft dit de vervulling van den wensch dat de twintigste eeuw de op lossing der Romeinsche Kwestie zal aan schouwen, niet buiten te sluiten, daar deze eeuw nog twee en zeventig" dit werd ge schreven in '28 „jaren voort zal duren." Men heeft in de aangehaalde verzuchting van Mussolini willen lezen dat hij verlangde tel, .srhandelen. Hoe dit zij, ds wensen va-.'.en oplossing ligt er min of meer in. Pij de onderhandelingen vonden plaats. Pa- tér Tacchi Venturi was de officieuze - l njmiddelaar tusschen Z. Em. Kard. Gaspar- ri„ Secretaris van Staat, en Benito Musso lini, Minister van Binnenlandsche Zaken 4 Is bekend weigert Italië hardnekkig in de ■romeinsche Kwestie iets anders dan een wmnenlandsche aangelegenheid te zien). Z. Em. Kard. Gasparri, Serctaris van Staat, die in de onderhandelingen betreffende de Romeinsche kwestie het Vaticaan vertegen woordigt. omdat behalve om andere redenen. het Vaticaan zeker niet, na een dergelijk eindt», zoo grif zou herbegonnen zijn, wanneer er niet minstens de redelijke verwachting van zekere resultaten was geweest. Dit is het minimum van hetgeen be reikt werd. Men oordeele hoeveel het, al leen als basis, vertegenwoordigt. Verder meenen we hier niet te moeten gaan, om de min of meer gebruikelijke se rie van even nuttelooze als ook tot zekere hoogte onverantwoordelijke speculaties te vermijden. Daarentegen kan het zijn nut hebben en is het in elk geval interessant even de groote lijnen uit te stippelen, waarbinnen de on derhandelingen zich bewegen en zooals we hopen nog eens beëindigd zullen wor den. Bepalen wij ons tot de drie groote „grondslagen" waarop een eventueel accoord zal moeten steunen, en welke zijn: I. Bestaat er een Romeinsche kwestie? n. Zoo ja: wie moet haar oplossen? III. En hoe? I. Het begrip Romeinsche Kwestie is zoo al gemeen bekend, dat wij bij voorbaat van een uitvoerige verklaring er van afzien. Hei ligt der wereld nog te versch in het geheu gen hoe een beetje nationalisme door gods- I diensthaat en anticlericalisme werd opge blazen, tot het niet vreesde de schermende hand uit de steken naar het bezit van Christus' Plaatsbekleeder op aarde, naar den Kerkdijken Staat, die door een over macht werd overweldigd, der Kerk ontsto len, en dat den Paus maakte tot een gevan gene in zijn eigen paleis. De rampzalige 20 September 1870 ligt nog te versch in het ge heugenwij herhalen om een uitvoerige bespreking noodzakelijk te maken.. Wij stellen ons dan ook niet os vraag: wat de Romeinsche kwestie is, maar. of deze bestaat! Voor een Katholiek lijkt deze vraag misschien overbodig. Voor de groot: wereld is ze dat ongetwijfeld niet. En voor Italië, a'at zijn eigen belang direct aan een oplos sing der Romeinsche Kwestie verbonden ziet, is onze vraag van de allergrootste be teekenis. De Paus heeft steeds zijn volle rechten en al zijn aanspraken op het geroofde bezit doen gelden en gehandhaafd. Pius IX gar Rome onder protest over, Leo XIII protes teerde, Pius X, Benedictus XV en Pius XI volgden dit voorbeeld. Daarentegen heeft het koninkrijk Italië het pauselijk recht op een eigen souverein gebied practisch steeds ontkend. Zeker, er waren uitzonderingen en zelfs hoogst be langrijke. Onder hen was Koning Victor Emanuel u wien Rome direct na de ver overing als hoofdstad aangeboden werd. Onder hen waren de prinsen Massimi, Chigi en Lancelotti, die den Paus trouw bleven er. weigerden den Koning hun opwachting te maken. En er waren er nog oneindig vee! meer. Maar nooit werd het bestaan eener Romeinsche Kwestie erkend door een meer derheid en daardoor door de regeering. Deze periode is nu voorbij. Ook Italië als Koninkrijk heeft emdelijk by monde van zijn regeering openlijk verklaard dat een Romsinsche Kwestie wezenlijk bestaat. En voegen we het er openhartig bij: dit ^h.ktn we alweer tot groote hoogte aan Mussolini, die het zelfs bestond het laatste restje libe ralisme dat hij nog niet over de grenzen of naar de eilanden bezemde, tot deze bt- kentenis te dwingen. Om ons niet te vergaloppeeren, meenen we er den nadruk op te moeten leggen dat. over de eventueele oplossing ook thans nog groote verschillen in meening bestaan. Maar dit neemt niet weg dat de noodzakelijke basis voor een oplossing de erkenning is van het bestaan eener Romeinsche Kwestie. En die erkenning is er! II. Hoe de Romeinsche kwestie, wier bestaan als „kwestie" toegegeven is, op te.icssen? Op deze allereenvoudigste wijze: door een ac coord te bewerken tusschen de geïnteres seerde partijen. Laten we het „accoord" even rusten en bepalen wü ons tot de „geïnteresseerde par tijen" omdat het moeilijk is vast te stellen wat geëischt en wat aangeboden kan wor den, zoolang men niet weet wie tot eischen bevoegd, wie tot aanbieden verplicht is. De Romeinsche kwestie als rakende het hoogste bestuur der Katholieke Kerk kan men als zoodanig wel naar Rome noemen, maar zij is natuurlijk Katholiek, d.i. alge meen cn zij raakt zoo alle Katholieken ter wereld, alle landen waarin Katholieken wo nen, alle volkeren die minstens ten derie Katholiek zijn. Dit beteekent echter niet dat alle katholie ken ter wereld ook maar het minste recht van zegging hebben in een eventueele op lossing. Door den goddelijken wil hoofd der Kerk en geplaatst boven alle geloovigen, is de Paus de eenige rechter die te beslissen heeft over zijn eigen vrijheid en onafhan kelijkheid; vormt de Paus de eenige en hoog ste Rechtbank wier vonnis bindend en zonder beroep is voor alle geloovigen. En dat het Vaticaan zelfs geen advies zal vragen aan den Volkenbond of aan het In ternationaal Gerechtshof, weten we offi cieel sinds den wereldoorlog, toen Z. Em. Kard. Gasparri als Secretaris van Staat van Benedictus XV z.g., officieel verklaarde: dat de H. Stoel geen oplossing verwachtte van een buitenlandsche tusschenkomst, doch van het rechtvaardigheidsgevoel van het Italiaan sche volk. Officieus werd deze verklaring onder Pius XI meermalen herhaald. Waar dus zonder veel moeite het Vaticaan als de eene partij is aan te wijzen, bestaan er niet lichte moeilijkheden voor de interpre tatie van het begrip „koninkrijk Italiëdat noodzakelijk als andere partij fungeert. Het Garribaldijnsche Italië immers leeft nauwelijks meer in zijn schimmen voort. Het anticlericale van later wordt door Mussolin' uitgeroeid en overwonnen verklaard. Rest de fascistische half-republiek die er echter naar overhelt om zich voor wat vroeger gebeurd 's, niet verantwoordelijk te achten. Wij herinneren er echter aan, dat de on derhandelingen gaande zijn en dat Musso lini dus minstens een op het begrip „Italië" rustende verplichting erkent, die hij, als vertegenwoordiger der regeering, onder wel ken naam of vorm dan ook, poogt af te doen Door een grondwetverandering heeft hij zich bovendien nog, zoo al niet formeel, dan toch practisch, het alleenrecht verze kerd in de onderhandelingen die, eenmaal besloten, door den Koning slechts geteekend moeten worden. Het al of niet verkrijgen van deze handteekening de ervaring leert het is iets dat geen bespreking vordert. Zoo weten we dus, dat de onderhandelin gen noodzakelijk gevoerd moeten worden door het Vaticaan in den engsten zin van het woord en door de Ialiaansche regeering wat momenteel beteekent: het fascistisch partijbestuur. III. Wanneer gebleken is, dat er een Romein sche kwestie bestaat, die om oplossing vraagt, en wij kennen degenen, die tot die oplossing bevoegd zijn. dan blijkt direct het grootste gewicht van de vraag: waarin die oplossing zal bestaan. We zeiden eerder kort en precies, dat de oplossing zal bestaan in „een accoord tus schen de geïnteresseerde partijen." Bou wen we daarop voort. Dit accoord staat voor alles los van wat in 1870 gebeurde, behalve dan het recht op herstel en den plicht om dit herstel te ge ven Dit herstel kan echter overal in be staan wanneer beide partijen het over den vorm maar eens worden. Hierdoor treedt een merkwaardige situatie-verandering op: de H. Stoel immers, die krachtens recht de eischende partij is, wordt nu de biedende partij, waar het onmogelijk is de laatste zestig jaren en wat daarin gebeurde, weg te denken, weg te werken; wat beteekent, dat hij veel van zijn vroeger bezit zal moeten laten varen om de eenvoudige reden dat het terug te nemen onmogelijk is; en de Itali aansche regeering, die strict genomen de aanbiedende partij is, zal thans tot zekere hoogte eischende partij worden, omdat het onrechtvaardig verkregen goed in haar be zit zoodanig vergroeid is, dat zij het er nooit meer van af zal kunnen nemen, zelfs niet wanneer zij werkelijk bereid was wij ge- looven aan die mogelijkheid niet alles terug te geven wat zij onwettelijk verkreeg Natuurlijk bedoelen wij deze situatie-ver andering niet zoo radicaal, dat de H. Stoel nu om 'n oplosing hoef te vragen of vroeg. De geschiedenis van de laatste jaren zou dit dadelijk tegenspreken. Het was alleen onze wensch duidelijk aan te toonen, dat men in een oplossing der Romeinsche kwes tie of die nu tot stand komt door een fascistische of zuiver katholieke regeering onder geen voorwaarde een herstel moet zien van den Pauselijken Staat, zooals die in den loop van duizend jaren groeide, maar een voldoening der eischen van den H Stoel welke noodzakelijk toegepast zijn aan de in de laatste zestig jaren radicaal gewijzigde omstandigheden. (Slot volgt.) Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de bevolkings-statistiek over 1927. Wij ontleenen daaraan eenige cijfers, welke een kijk geven hoe bedenkeiyk het ook in ons land met de huwelijksmoraal berg-af- waarts gaat. Het bedenkelijke daarbij is, dat de cijfers vrij goed het beeld vertoonen van den sneeuwbal, die verhoudingsgewijze meer in omvang toeneemt, naarmate hij langer rolt. Ziehier een paar droevige getallen, weike een waarschuwende taal spreken. Van 1840 tot 1849 kwamen op 1000 ge huwde paren 0.10 echtscheidingen voor, doch in 1927 bedroeg dit cijfer 1.79 of 17.9 maal zooveel. Deze cijfers zeggen echter nog niet alles, want daarnaast staat nog, dat het aantal scheidingen van tafel en bed, dat van 1850— 1859 0.04 op 1000 gehuwde paren bedroeg, over 1927 0.30 beliep, dus ook nog ruim 7 maal zoo groot is. Het is niet alles even fraai, wat de moderne beschaving ons brengt! Over 1927 scheidden in Noord-Brabant 87 personen van echt; in Limburg 96 personen; in N.-Holland 1688 personen; in Z.-Holland 2064. Ook zonder nadere toelichting zeggen deze ciifers voldoend» In het gezicht van de veilige haven onder vindt het Indië-vliegtuig, de P.H.-A.E.N. tal van moeilijkheden. Was het eerst het gedwongen oponthoud te Constantinopel, waar aanvankelijk geen toestemming tot starten kon verkregen wor den, het slechte weer boven Praag was de tweede spelbreker. Wel poogden de vliegers er nog doorheen te komen, maar zwaarhangende regenwolken en stormvlagen beletten iedere voortzetting van de vlucht, zoodat Praag de tweede ge dwongen pleisterplaats werd. Daarbij is, tot overmaat van ramp, nog motorstoring gekomen, die de bemanning zelfs gisteren verhinderde op te stijgen. Duymelaar telefoneerde gistermiddag uit Praag: „Wij zitten nog in Praag, het weer is goed, maar twee van de drie motoren willen niet aanslaan. Er is dus geen kans om te vertrekken." De heer Guillonard, chef van den tech- nischen dienst der K. L. M„ gaf telefonisch eenige aanwijzingen. Nog hoopte men dat het vliegtuig zou starten, maar te 2 uur 10 kwam uit Praag wederom bericht, dat men dien dag niet kon starten. De familieleden van de vliegers, alsmede een aantal belangstellenden, hebben een vergeefschen tocht naar het viegveld ge maakt. Eerst om twaalf uur werd het op Schiphol bekend, dat het Indië-vliegtuig niet uit Praag vertrokken was wegens motorstoring. Het niet werken der motoren, die zich ge durende de geheele reis uitstekend hebben gehouden, moet, voor zoover men dit thans reeds kan beoordeelen, waarschijnlijk ge weten worden aan de omstandigheid, dat het vliegtuig gedurende den nacht in een onverwarmde loods heeft gestaan. Uit de ervaring was gebleken, dat de Wright-motoren van het toestel van Van Lear Black bijna nooit dadelijk aansloegen zoolang het toestel in de Fokkerloods stond, waarin niet werd gestookt. Zoodra het tn een verwarmde loods kwam, had men van dit euvel nooit meer last. Door de koude treedt condensatie op. Waarschijnlijk Is dit ook hier het geval geweest en is daardoor de carburatie in de war geraakt. Met behulp van een steekvlam is het euvel te verhelpen. De motoren hebben op de twee vluchten naar en van Indië nooit eerder geweigerd aan te slaan. De E.N. heeft drie vijf-cylin- der Titan-motoren. Op het zuster-vliegtuig de P.H.-A.E.O is een startinrichting aangebracht met pa tronen. Door het afschieten van een patroon gaan de motoren draaien. Men heeft op die wijze honderd malen geprobeerd te starten en steeds ging het dadelijk goed. Bij het aanzetten met een patroon is het toerental dadelijk grooter dan bij aanzetten met de hand. De kans op „geen contact" is daardoor kleiner. De E.N. heeft zoo'n startinrichting nog niet. Gisterenmorgen zijn van Soesterberg drie legervliegtuigen opgestegen om de P.H.- A.E.N. tegemoet te vliegen. Deze vliegtuigen keerden echter onver- richterzake terug en streken omstreeks twee uur op Schiphol neer, waar intusschen ook reeds een viertal andere legervliegtuigen was geland. Later in den middag zijn de legertoestellen v/eer naar Soesterberg vertrokken. De post per trein Medegedeeld wordt, dat telegrafisch aan de bemanning van de P. H. A. E. N. opdracht is gegeven, de mail te verzenden met den trein van 11.40 gisteravond uit Praag. Deze trein komt hedenavond te 7 uur te Amsterdam aan. Waarschijnlijk Is het vliegtuig eerder op Schiphol, maar men neemt het zekere voor het onzekere. Naar aglemeen verwacht wordt zal de P.H.- A.E.N. vandaag uit Praag starten en van middag op Schiphol aankomen. Hedenmiddag tusschen half 4 en 4 uur op Schiphol verwacht Bij de KL.M. is telefonisch bericht uit Praag ontvangen, dat de PH-AEN heden morgen te 11 uur 10, Amsterd. tijd, uit Praag is vertrokken. Het vliegtuig wordt heden middag tusschen half vier en vier uur op Schiphol verwacht. Aheta seint uit Batavia: De staking bij de Ned.-Indische Steen kolenhandelmaatschappij is opgeheven Alle prauwvoerders zijn teruggekeerd en allen zijn, met uitzondering van de bel hamels door de Ned.-Indlsche Steenkolen handelmaatschappij weer in dienst genomen op de oude voorwaarden. Het werk is onmiddellijk hervat. De Ned - Tnd Steenkolenhandelmaatschappij deelde mede in deze dagen bijzonder grooten steun van de politie ontvangen te hebben. Aan den beeldhouwer-edelsmid Leo Brom te Utrecht is het ontwerp en de vervaardi ging opgedragen van het monument, dat zal worden opgericht op het graf van Mgr. Dr. Ariëns te Maarssen. Op het gedenkteeken, dat wordt uitge voerd in Travertynsche steen, zal een bron zen portretplaquette worden aangebracht. Aneta seint uit Soerabaja: Graaf en gravin de Rethy, (de kroonprins en prinses Astrid) hebben Zondagmorgen een bezoek gebracht aan de R. K. Kerk te Kepandjen, waar de H, Mis werd bijge woond. Vervolgens werd een tocht ge maakt naar Grisee ter bezichtiging van de vischvijvers. In den namiddag werd onder leiding van den regent oen bezoek gebracht aan een Kampong. Na kortstondige ziekte is te Haarlem naar de N. R. Crt. meldt, in den ouderdom van 66 jaar, overleden de heer J. G. Nük, oud directeur der Rijkskweekschool voor onder wijzersfessen) te Haarlem een bekende per soonlijkheid in onderwijskringen De deputaties uit Amsterdam, Velp en Hilversum zijn gisteravond met den laatsten sneltrein in Groningen gearriveerd. De hoofdcommissaris en de hoofdinspecteur van politie van Pol in Groningen zullen bij de begrafenis den Bond van Hooger Politieper soneel vertegenwoordigen. De deputatie van het Groninger Politiecorps bestaat uit 80 personen. De bondsvaandels worden in den stoet meegedragen. Het huis van vrouw Wobbes te Kornhorn is in den nacht van Zaterdag op Zondag door onbekenden groo- tendeels afgebroken. Het schot in den nacht Op een inwoner van Twyzel, die gisternacht per rijwiel naar Groningen ging, werd onder Grootegast een schot gelost. De man werd niet getroffen. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. In tegenwoordigheid van duizenden be langstellenden heeft gisteren te Hoek van Holland de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers der ramp van de „Prins der Nederlanden." De Hooge Raad heeft het vonnis van de® Hilversnmschen Kantonrechter in de zaak tegen den tolgaarder te Muiden vernietigd. De PH-AEN wordt heden op Schiphol verwacht. BU een vechtpartij te 's-Gravenhagc zijd twee politieagenten ernstig mishandeld. De Raad voor de Scheepvaart heeft behan deld de stranding van het s.s. „Christian Michelsen" te Hoek van Holland. De werking van den Krakatau neemt no« steeds toe; gisteren werden 6800 erupties ge constateerd. Onder de gemeente Lonnckcr is een feestzaal ingestort. Een arbeider werd ge dood, drie anderen ernstig gewond. Een droevig geval te Beverwijk Gistemamiddag heeft te Beverwijk het ijs nog een slachtoffer geëischt. Op de Ringsloot naby den Wijkermeer-polder waren twee jongens aan het schaatsenrij den, hoewel zy gewaarschuwd waren, aat het ijs slecht was en zy ook zonder die waarschuwing hadden kunnen weten, dat het gevaarlijk was zich op het ijs te be geven. Op een gegeven oogenblik zakten bel den er door. Een van hen, zekere W„ wist zich zwemmende te redden, doch de an dere, de 20-jarige P. A. Knegjes, wonende te Beverwijk, kon zich met houden en zonk in de diepte. Intusschen was van verschillende zyden hulp toegeschoten en door middel van planken en ladders pro beerde men den jongen te redden. Verschillende personen, waaronder een agent van politie, geraakten daarbij even eens te water, zoodat nog een gevaarlijke situatie ontstond. Ten slotte werd de jongen door middel van een dreg naar boven gehaald, maar toen waren de levens geesten reeds geweken. Gedurende l'A uur heeft men kunstma tige ademhaling toegepast, doch het was tevergeefsch. Dr. Boon Sr. en dr. Boon Jr. konden slechts den dood constateeren. Het lijk is per politie-brancard naar de ouderlijke woning vervoerd. Barometerstand 9 uur van.: 7.72 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5 uur. Uit Enschedé meldt men ons: Hedenmor gen te ruim 11 uur heeft aan den Straat weg EnschedeHengelo onder de gemeente Lonneker een zeer ernstig ongeval plaats gehad. In een bijna gereed zijnde feestzaal van café Dikker waren op dat tijdstip zeven arbeiders, schilders en metselaars aan het werk. Plotseling stortte de feestzaal in; vier arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven. Eén van hen, de getrouwde schil der Zoethout, werd onmiddellijk gedood. De drie andere arbeiders werden zeer ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te En schedé overgebracht. HET IJS TE PURMEREND Tegen de verwachting in, was Zondag hei ijs weer heel goed te berijden, dank zij de strenge nachtvorst in den nacht van Zater dag op Zondag. Er werd druk gebruik van gemaakt vooral op de beide Havens, doch ook op de bui tenvaarten. want het ijs is nu overal mooi Echter is het niet overal sterk ineer, vooral niet bij bruggen en andere trekgaten waar de sterke stroom reeds dooigaten In het ijs heeft gemaakt. Van ongelukken hoorden wc echter nog niet, zoodat we aannemen, dat de sc'iaat- senrijders voldoende voorzichtig zijn geweest. Het ijs in den Haarlemmermee rpolder Hoewel 't ijs in de Haarlemmermeer onbe trouwbaar is, werd er hier en daar Maandag op de vaarten en fortgrachten nog schaatsen- gereden. Alhoewel de Ringvaart voor het scheep vaartverkeer zooveel mogelijk wordt op «ge houden, werden Man->dag op het gedeelte tusschen Halfweg en Lijnden toch nog vrij veel schaatsenrijders gezien. Oppassen is echter de boodschap! Hoogste barometerstand 775.6 m M, te Weenen. Laagste barometerstand 759.6 m M. te Valencia. Verwachting: Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen, nevelig tot zwaarbe wolkt, weinig of geen regen, lichte tot matlva dooi. Uit New York wordt gemeld: Men is bezig plannen uit te werken voor den bouw van een luchtschip met een inhoud van 20 millioen kubieke voeten. Het lucht schip zal 1000 passagiers kunnen vervoeren en een snelheid kunnen ontwikkelen van li>0 mijl per uur. Aneta seint hedenmorgen uit Batavia: De Krakatau heeft in het afgeloopen etmaal 6800 erupties te zien gegeven, in series, waarvan 638 uitbarstingen een hoogte bereikten van 100600 meter. Het centrum van de erupties is weer iets zuidelijker ver plaatst. De hoeveelheid uitgeworpen mate riaal, blokken, bommen en asch was zeer groot. Om 19 uur verscheen de oostelijke wand van den krater boven water en nam het ge luid van de explosies en de aschregen toe. Aneta verneemt uit Bantam, dat in ver band met de verhoogde werking van den Krakatau door het bestuur maatregelen zijn getroffen. Men heeft de bevolking voorzichtig gewarschuwd, opdat in geval van nood alles is voorbereid. In de Pasanggrahan van Pesoeran is een radio-telefoon opgesteld, waardoor het bestuur op de hoogte blijft van den toestand. In verband met de op 1 Januari j.l. in Ned.-Indië in werking getreden postver)*- ging, zullen op een nader te bepalen tijd stip aldaar worden ingevoerd: le Frankeerzegels van 15 ets in de kleur blauw van den tegenwoordigen 20 ets-zegel. 2e. Frankeerzegels van 35 ets in de kleur bruin van den ingetrokken zegel van 17 ct. 3e. Postzegels van 30 ets in de gebrui kelijke kleur. 4e. Briefkaarten van 5 ets van grooter formaat, 10)^ bij 14,8, met een afdruk van den tegenwoordigen lichtblauwen ze,.ei van 5 ets. terwijl voorts: 5e. de kleur van den 3 cents-zegel wordt gewijzigd in het groen van den tegenwoor digen 4 cents-zegel. De nieuwe zegels van 15 en 35 cems zullen van hetzelfde type zijn als de overige ze gels in de serie 12'A cent tot 40 cern. Blijkens het Voorloopig Verslag over hei wetsontwerp tot vaststelling van de be grooting van het S taats vissche rshaven - bedrijf te IJmuiden voor 1929 zeiden eenige leden, gaarne te zullen worden ingelicht of het overleg met financiën reeds is ge schied ten aanzien van verlaging van de erfpacht en het soepeler maken der voor waarden, waarop in de Tweede Kamer ae heer d. Bilt had afuivechnncen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1