De Ziel van Franrijk De Sociale Hygiëne Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht JHPMwl 11 BUREAUX:NASSAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regej* DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 23 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. JTD63 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VEPLIF8 VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. ii. Rosa Spier in den Kunstkring „Heemstede" Ondeugdelijke chocolade De kwaliteitszetel, Handel, Nijverheid en Verkeer fri Noord- Holland De toestand der mobilisatie slachtoffers LAMBOOY Na de ramp der Salento Dr. August Borms Het georganiseerd overleg bij de P. T. T. Een carbid-toestel uit elkaar gesprongen Twee personen gedood De in- en uitvoer in 1928 Het wachten is op den Oost-Moesson Prof. dr. J. G. Slees wijk De Radio-raad benoemd Dr. J. Th. de Visser voorzitter Voornaamste Nieuws Een nieuw succes voor de F okkervliegtuigen De primaire wegen in Haarlemmermeer Het rooien der boomen De werking van den Krakatau neemt af De Vondel-tentoonstelling in de R.K. Leeszaal J. J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een snelvaart-dienst tusschen Europa en Ned. Indië Inbrekers Velen zijn er, die de tentoonstelling nog De PhilipS-OmrOeP Holland- verryken door nieuwe dingen te brengen. Indië laat zich hooren De nieuwe St. Augustinus- kerk te Amsterdam Een Nederlandsche automobielenfabriek 4 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer tS ct.. bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, p Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f *3 J] H tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door /'7C(l dij een ongeval met oO |l verlies vay beide armen, beide beenen of beide oogen; I dU."" doodelijken afloop: 1 6<iU.' bij verlies van een hand, f ine bij verlies van een fCf) bij 'n breuk van 4 tn 1 IZiu." duim of wijsvinger; 1 uil.been of arm; 1 Til.' een voet of een oog; bij verlies v. een anderen vinger. „Anima gallicana naturaliter Christiana" De Fransche ziel Is van nature christelijk Daar liggen dus die, naar ruwe schatting, 12000 parochies zonder priester. En de overi ge? Wy vertelden u er van. Er staan biecht stoelen, maar bijna geen „mea culpa" wordt er gefluisterd. Communiebanken, maar geen zielen, die komen vragen naar het Brood van het eeuwig leven. Troosteloos staan er de banken, tevergeefs wachtend op eene schare, die huldigen gaat Hem die van de hemelen tot ons kwam. Neen, het is zoo droef, wy nemen waar, slechts waar en zien dan hoe selchts vier religieuze feiten nog eenigen invloed hebben op de Fransche Katholieken: Het Doopsel, de eerste H. Communie, het Huwelijk en het afsterven. Is er een nieuw menschenleven ontloken, dan heeft men geen haast, dat nieuwe leven zijn volle ontplooiing te schenken door het eeuwig heil brengend bad van het doopcel. Waarom zoo'n haast, als men verleerd heeft de juiste beteekenis van dit H. Sacrament. Maanden, maanden verloopen er vooraleer God bezit kan nemen van die kinderziel, naar Zijn evenbeeld geschapen. Maar ten slotte, de doop heeft plaats, tenzy de men- schen zoo zyn verhard en afgedwaald, dat een doopsel als volkomen overbodig wordt beschouwd. Maar gelukkig behoort zulks tot de uitzonderingen. Hier is reeds van toepas sing: „anima gallicana Christiana naturali ter". Men moge al niet biechten, eommuni- ceeren, mishooren of andere religieuze plich ten verwaarloozen, men staat er ten slotte op, dat het geboren kind door de wateren van het doopsel als lid der Algemeene Hei lige en Apostolische Kerk wordt aangeno men. Het is intuït'ef, naturaliter Christiana. De vader moge dan ook een uitgesproken communist zijn, de doop vindt plaats. Het is steeds voor ons Hollanders eene ceremonie die treft. De geheele familie is aanwezig, Van overgrootvader, zoo nog in leven, tot achterneven en -nichten. Het is tevens een familiefeest van niet te onderschatten be teekenis. Hoe verschilt dat met Holland, waar de doopceremonie zich tot een kerke lijke gebeurtenis beperkt. Zoo even besprak ik het voor Holland bijna ondenkbaar feit, dat een communist! sche vader toch zyn pas geboren kind katho liek laat doopen. Hier past het dus even uit te weiden over het algemeen ontwikkelings peil der plattelandsbevolking. Trekken wij eene vergelijking met Holland, dan is de palm der overwinning onbetwist aan Hol land. Hier is de ontwikkeling slecht, zeer slecht. Niet, dat er zoo ontzettend veel anal- phabeten gevonden zullen worden, maar het wil ons voorkomen, dat de Franschman in het algemeen zyn hoofd niet breekt over de groote strydvragen van het leven. By ons is een communist een communist pur sang. Hy Weet "Wat hy wil. De theorieën in hun alge meenheden zyn hem bekend. Hij heeft over tuiging. Hier is het oppervlak. De Fransche communist noemt zich wel zoodanig, maar eene discussie over hetgeen het communis me nu feitelijk inhoudt, zal hy niet licht aanvaarden. Immers hy weet het zelf niet. Hy is communist, omdat hy ontevreden is over iets of omdat hij louter oppositie voeren wil. De beloften der leiders en die zijn wetend schuldig hebben hem een nog „zachter" Frankryk beloofd en hij gelooft onvoorwaardeiyk. Daarom, hoewel Frankryk een vrij groot aantal communisten telt, is het gevaar daarvan niet overdreven groot. Men versta het goed. Het gevaar is natuur lijk relatief. In Holland is men meer doctrinair in het algemeen. Hiervan legt Dordrecht een spre kend getuigenis af. Dit heeft echter ook weer het niet te onderschatten voordeel, dat de fantasie en het gevoel meer aan banden zijr gelegd, waarvan onze typische benaming van „nuchtere Hollander", die weinig neiging gevoelt, voor een of andere schoone leuze, dat wat hem dierbaar is, feil te geven. Het di recte gevaar voor Holland schuilt in dat min óf meer doctrinaire, omdat juist d a t de middeliyke actie beïnvloedt en de typen be wuster doet handelen. De Franschman daarentegen, beduidend minder doctrinair, maar impulsiever, meer gevoels- dan ver- standsmensch, zal, wat de middeliyke actie betreft, gevaarloozer zyn, dan zyn Holland- sche collega. Hy wint het echter ten tyde van algemeene agitatie, medegesleept als hy wordt door zijn impulsen- De eerste H. Communie is het tweede feit van religieuze beteekenis voor de bevolking. Maar daarvoor wordt meer vereischt dan even ter kerke te komen, zooals by het doop- •el. Immers eenige kennis der geloofswaar heden moet toch zeker worden geëischt. En waar zouden de kinderen die kennis anders opdoen, dan in den catèchismus. Niets na tuurlijker dus dan de kinderen, die de eerste H. Communie moeten doen, daarheen te zen den. Oh! vergissen wy ons niet. Zeker, de meeste ouders zénden hunne kinderen. Maar geregeld? Verre! En dan lang niet allen. Zelfs gebeurt het helaas maar al te vaak, dat de ter catechismus gaande kinderen om elke reden wettig of onwettig door de ouders belet worden om des Zondags de H. Mis by te wonen. Om echter den juisten toestand te karakteriseeren volge hier eene kleine geschiedenis, die een priester in groote verlegenheid bracht en een bisschop een zeer moeilijke beslissing noopte te nemen. Ergens in Frankrijk was een pater belast bij gebrek aan een seculieren priester met de aielzorg van de bewoners eener in de nabyheid van zyn klooster gelegen plaatsje. Na vele moeiiykheden waren ten slotte een tiental kinderen zoo godsdienstig ontwikkeld, om hen tot de eerste H. Com munie te kunnen toelaten. De pater kondigde dan ook den daarvoor vastgestelden datum eenigen oyd van te voren aan. Wie schetst zyne verbazing, toen den daar op volgenden keer boven het gewoonlijk aan wezig aantal zich een nieuw 4-tal kinderen had gevoegd. De catechismus afgeloopen, vroeg de pater naar de beweegreden van hun aanwezig zyn. Niets eenvoudiger dan het antwoord: „wy willen onze eerste H. Com munie doen met de andere kinderen." „Ja, besten, maar daarvoor moeten jullie toch eerst een poosje den catechismus vol gen." De pater dacht van alles af te zyn. Maar zyne verbazing bereikte het toppunt toen op de volgende les geen, maar dan ook geen zyner leerlingen verscheen. Na een vluchtig onderzoek bleek hem alras de ontstellende waarheid. De ouders hadden zich solidair verklaard. Of alle kinderen zouden worden aangenomen of geene. De pater opende on derhandelingen met de vier paar betrokken ouders. Met een niet te stelpen woorden vloed werd hy ontvangen. U spaart ons de weergave. Een der motieven, dat nog eenige waarschyniykheid en grond inhield was, dat de respectievelijke echtgenooten werkzaam waren by eene spoorwegmaatschappy, die, vernemende de snoode daad van het cate- chismusbezoek hunner kinderen, weieens voor de gezinnen schadelijke maatregelen zou kunnen treffen. O! prachtige leeken- staat! O! heerlyke Fransche grondwet met haar waarborg der vrije gedachte! En hoe de pater redeneerde en betoogde, het was alles te vergeefsch: allen of geen! Moedeloos keerde de pater kloosterwaarts, waar hij zijne superieuren raadpleegden. De zen, geene beslissing durvende te nemen, ver wezen hem naar den Bisschop van het dio cees en daar viel de onverwachte beslissing: Aannemen! „Bereid ze voor," aldus de Bis schop, „leer hun de grondwaarheden en in hemelsnaam laat ze toe." De beslissing moge vreemd lyken. Maar wat zou er by weigering bereikt zyn? Niets, niets en toch veel, maar veel leed voor de eeuwigheid. De ouders in hunne bekrompenheid zouden zonder eenigen twijfel of aarzeling hunne bedreiging hebben uitgevoerd. Maar wat erger zou geweest zyn en wat er valt niet aan te twyfelen zou zyn geschied, de kinderen die nog ge boren zouden worden, zouden niet meer worden gedoopt, weinig of geen huwelijken meer worden gesloten, ten slotte zou de parochie verworden zijn tot een staat van m dern heidendom. Zeker, er schuilt eene groote waarheid in het „anima gallicana naturaliter Christiana", maar dat „naturaliter" werkt soms op ver rassende manier! p. Er zyn altyd nog menschen, die het nut eener goed geregelde sociale hygiëne niet zoo zeer voelen. De noodzakelijkheid van een goede volks huisvesting, gezonde fabriekstoestanden, volksbadhuizen, wykverpleging, medisch schooltoezicht, doelmatige zuigelingen-ver zorging enz. spreekt niet zoo tot hun ge moed. Daarom mogen hier een paar cijfers dienst doen. Van 1840 tot 1849 bedroeg de sterfte per 1000 inwoners voor het geheele Rijk gemiddeld 26.56, terwyl dit cyfer over 1927 bedroeg 10.24. Dit verschil is inderdaad verbazend groot en wy meenen niet ver mis te raden, wan neer we dit voor een groot deel toeschrijven aan de betere sociaal-hygiënische verzor ging der bevolking. Maandag 28 Jan as. des avonds 8.15 uur zal Rosa Spier voor den Kunstkring „Heem stede" een harp-concert geven in het ge bouw van den Nederl. Protestantenbond, Postlaan te Heemstede. Het programma bevat werken van Couperm, Rameau, Pa- radisi, Handel, Nadermann, Saint Saens. Fauré, Rousseau, Gassbert, Piemé en Tedesci. Drie kinderen ernstig ongesteld Te 's-Gravenhage zyn, naar de „Tel." ver neemt, in een gezin in de v.d. Veldestraat drie kinderen, van 8, 7 en 5 jaar, ernstig ongesteld geworden na het gebruik van cho colade. De ziekteverschynselen gingen ge paard met hevige brakingen. De kinderen zyn door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toe stand was gisteren goed. De overgebleven chocolade gn het braaksel zullen worden onderzocht. (Ingezonden) Onder bovenstaanden titel werd in uw ge acht blad van 16 dezer een beschouwing ge wijd aan het groote belang, hetwelk de Zui- derzee-demping met zich zal brengen voor Noord-Holland. Ieder zal het hiermede vol komen eens zyn. Ja, zelfs voor geheel Ne derland zal deze demping van groot belang zijn. Dat dit belang echter door den geach- ten inzender wordt vooropgesteld vóór een veel gewichtiger landsbelang, is mij een aan leiding, de gastvryheid van uw blad te ver zoeken om het volgende onder de aandacht van uw lezers te brengen. Na rijpelijk overleg heeft de topleiding onzer R. K. Staatsparty besloten, dat er geen kwaliteitszetel voor Waterstaatsbelangen af zonderlijk in onze Kamerfractie kon worden opengesteld. Daarom werden dan ook de Waterstaatsbelangen ten deele ter behar tiging toegedacht aan dengene, die als spe cialist voor Handel en Nijverheid en Ver keer in de Kamer zou zitting nemen. Dit is ook niet meer dan logisch, aangezien het Verkeer ten slotte toch ondergeschikt is aan Handel en Nijverheid en zonder Nijverheid en Handel geen Verkeer zou bestaan. Aangezien nu toch de topleiding aan den Kieskring HaarlemHelder toewees een persoon, candidaat te stellen voor Handel, Nijverheid en Verkeer, die de belangen van deze gewichtige factoren voor het econo misch leven van geheel liet land te behartigen zal hebben, is 't zeer duidelyk onjuist, wan neer men voor dezen zetel een specialist alléén op Waterstaatsgebied zou aanwyzen. Het strijdt dan ook absoluut tegen den geest van party-discipline en tevens tegen het landsbelang, wanneer men met het oog op meer gewestelijke belangen een specialist op Waterstaatsgebied zou willen aanbevelen voor de bezetting van den zetel Handel, Nyverheid en Verkeer, waarvan het landsbelang eischt, dat deze bezet worde door een persoon, die zeker allereerst des kundige dient te zijn op het gebied van Han del en Nyverheid. Als ingezetene, en wel als zeer belang stellend ingezetene van den Rykskieskring Haarlem—Helder, zou ik dus alle kiezers van dezen kring er beleefd op willen wyzen, dat het landsbelang van ons eischt zonder aanzien des persoons diengene voor den Kwaliteitszetel Handel, Nijverheid en Verkeer af te vaardigen, die als allereerste kracht daarvoor in aanmerking komt, en waar wy hier op vele plaatsen -een dergeiyk man als candidaat aanwezen, mogen wü vertrouwen, dat de Centrale leiding dan ook als candidaat aan onze kiezers zal aanbevelen den heer Dr. L. G. Kortenhorst, die reeds verschillen de jaren bewezen heeft, by uitstek te zijn de juiste man voor meergenoemden kwali teitszetel. Laat daarnaast een vruchtbare actie worden gevoerd om Ir. M. Bongaerts tot Kamerlid verkozen te krijgen op de vrije ïyst. De heer Bongaerts is als zoodanig in vele kieskringen gesteld en maakt een zeer goede kans. U beleefd dankend voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. J- M. B. VAN VLIJMEN. "Overveen, 22 Jan. 1929. Commissie van onderzoek geïnstalleerd De minister van Defensie, de heer Lambooy heeft hedenmorgen te 11 u. in 't Departement de Commissie betreffende onderzoek naar den toestand der mobilisatie-slachtoffers geïn stalleerd. De Commissie bestaat uit de heeren dr Deckers, voorzitter; dr. Diehl, dirig. offi cier van gezondheid le kl., chef van het Militaire Hospitaal te 's-Gravenhage; Joe- kes, lid van de Tweede Kamer, terwyl als secretaris fungeert de heer Krayenbrink, ambtenaar van het Departement van De fensie. De lijken der opvarenden Luigi Russo en Raffaelo Lippi van de „Salento" zyn te IJmuiden en Zandvoort opgegraven en naar Rotterdam vervoerd,-teneinde heden met 't in de Waalhaven liggende Ialiaansche s.s. -Petrarca" naar Italië te worden overge bracht. Vader Borms door een beroerte getroffen In de jongst gehouden vergadering van de postale commissie voor georganiseerd overleg sprak de commissie als haar mee ning uit dat het bepaalde in artikel 52, le en 2e lid D. A. P. T. T. nie toelaat, dat aan ambtenaren doorloopend 4 van de 6 Zon dagen dienst wordt opgelegd, zonder dat hiervoor in een of anderen vorm compensa tie wordt genoten. Voorts besloot de commissie: 1. te adviseeren te bevorderen, dat ook aan de locale krachten, met loketdienst be last, die dagelijks in dienst zyn, de kas tekorten-toelage wordt toegekend; 2. te verzoeken aan de C. v. O; mede- deeling te doen van de normen, welke voor de arbeidsprestatie van het personeel zyn vastgesteld. 3. te adviseeren te bevorderen, dat de toelage wegens kastekorten ook wordt toe gekend aan de vaste ambtenaren, die op de hulpkantoren der 1ste klasse belast zyn met loketdienst met uitzondering van kan toorhouders. De Directeur-Generaal zal worden ver zocht, om: a. by inkoop van tydelyken dienstty'd door ambtenaren, die 1 Juli 1922 in dienst waren, de mededeeling van het bedrag, dat deswege op het salaris zal worden gekort, in verband met de onder b. genoemde termy- nen, zoo spoedig mogeiyk aan den belang hebbende te doen toekomen; b. in de onder a bedoelde mededeeling te doen opnemen, de intrekking der bereidver klaring, bedoeld in artikel 134, 5e lid. sub c, der Pensioenwet waaruit voortvloeit dat de inkoop vervalt binnen twee maanden na den datum van verzending der desbetref fende beschikking van den Pensioenraad kan geschieden; voorts, dat indiening van een bezwaarschrift tegen de door den P. R vastgestelde inkoopsom kan plaats vinden binnen een maand na den datum van ver zending van de beschikking van genoemden Raad. Het voorstel: „te adviseeren om te bevor deren, dat de vakwerklieden bij den teeh- nischen dienst in dezelfde klasse van het Reisbesluit en van de regeling, omschreven in artikel 180 V. P. T. worden opgenomen", kon geen meerderheid verwerven. Men seint ons uit Zwyndrecht: Hedenmorgen heeft op het terrein van de Jurgens Oliefabrieken te Zwyndrecht ernstig ongeval plaats gehad.. By het ver richten van werkzaamheden is een carbid- toestel uit elkaar gesprongen. Twee perso nen G. en v. E. werden gedood, De oorzaak is nog onbekend. De slachtoffers van het ongeval by Jurgens Oliefabrieken zijn de 60-jange Goudsbloem uit Zwijndrecht en v. Eyk uit Dordrecht. By een der slachtoffers werd het hoofd van de romp gescheiden. Omtrent de ontploffing op de terreinen van Jurgens' Oliefabrieken wordt ons nog nader gemeld Drie arbeiders, lasschers, waren hedenmor gen bezig met het schoonmaken van een ver plaatsbaar carbid-gastoestel. Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft in den ketel van dit toestel een ontploffing plaats gehad. De ketel vloog uit elkaar en de stukken vlogen tegen de hoofden van twee der arbeiders, den 33-jarigen gehuwden arbeider Goudsbloem en den 30-jarigen gehuwden arbeider Van Eyk. Beiden werden vreeselijk verminkt en °P slag gedood. De derde arbeider stond, toen de ontploffing plaats ha, op eenigen afstand en bleef ongedeerd. De arbeidsinspectie eft de politie hebben in den loop van den ochtend een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing inge steld. In 't jaar 1928 had onze invoer een waarde van 2684 millioen gulden (in 1927 was het 2549 millioen), onze uitvoer een waarde van 1986 millioen (in 1927 1900 mihoen). Het saldo heeft in de maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei, Juni Juli, Augustus, September, October, November en December resp. bedragen: 76.8; 66.1; 73.9; 58.7; 50.3; 83.7; 50.8; 36.3; 49.7; 53.7; 52.7; en 45.0; totaal over het jaar 1928 697.7 mil lioen (vcor het jaar 1927 649 millioen). De vreugde over Dr. Borms' bevrijding wordt verstoord door een bericht, dat vader Borms door een beroerte is getroffen. Ver- moedelyk hebben de gebeurtenissen der laatste dagen den ouden man hy is 83 jaar te sterk aangegrepen. I Op het oogenblik 'vertoeft Dr. Borms in ken zyn, zal de oost-moesson worden afge- ons land Het ligt in zyn voornemen deze wacht voor het instellen van een nader on week ook Haarlem te bezoeken, tenzy de derzoek, Intusschen zal een nieuwe sleepboot toestand van zyn vader een terugkeer naar ter vervanging van de „Kraus" uit Nederland België voor hem noodzakelyk zou maken, 1 worden uitgezonden. Aneta seint uit Batavia: Nu de pogingen om de „Kraus" en de .Hockseng" af te sleepen vruchteloos geble- Aan prof. dr. J. G. Sleeswyk, hoogleeraar aan de Technische HHoogeschool te Delft, is met ingang van 1 Februari a.s. een buiten landse verlof verleend van vijf maanden voor het ondernemen van een studiereis naar Wcst-Indië. Bij K. B. zijn voor het tijdstip van heden tot en met 31 December 1933 benoemd tot leden van den Radio-Raad dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen te den Haag, die te vens voorzitter is; mevrouw D. Boonv. d. Starp te Den Haag; A. J. da Costa te Am sterdam; D Crommelin directeur van het zendingsbureau te Oegstgeest, Aerdenhout, Bloemendaal; dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht; mr. B. de Gaay Fortman, secretaris-penningmeester van het A.N.V. te Amsterdam; mr. P. S. Gerbrandy lid van Gedputeerde Staten van Friesland; professor mr. R. Kranenburg, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lelden; profes sor W. Nolet, hoogleeraar aan het Seminarie te Warmond; mr. August Philips, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers te Den Haag; dr. Theo Stoop arts te Dordrecht; mr. Th. J. Verschuur, voor zitter van den Raad van Arbeid te Breda; J. W. de Vries, hoofdbestuurder van de Ne derlandsche Vereeniging van Fabrieksarbei ders, te Bussum; en tot secretaris Ed. P. We ber, oud-hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P. T. T. te Den Haag. België koopt er een aantal voor haar luchtlijnen Het Nederlandsch vliegtuigproduct thans in 32 verschillende landen Nadat een der grootste Fransche lucht- vaartmaatschappyen by de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek kort geleden een order plaatste voor 10 stuks Fokker-verkeersvlieg tuigen, heeft thans ook België tot aankoop van Fokker-vliegtuigen besloten. Weliswaar worden deze toestellen niet door de Amster- damsche fabriek geleverd, doch is een licen tie-overeenkomst getroffen met de „Sabca' (Société Anonyme Beige de Constructions Acronautices) te Brussel, die de machines in eigen werkplaatsen monteert. Het betreft hier de 3 motorige Fokker F 8 3 m., uitgerust met Titan-motoren, welke vliegtuigen gebruikt zullen worden voor het Belgische luchtverkeer, de luchtlynen in de Belgische Congo en voor de luchtverbinding usschen België en zyn koloniën. Zoo langzamerhand is er geen land ter wereld meer, dat geen Fokker-vliegtuigen gebruikt. Reeds is dit Nederlandsch product in gebruik by meer dan 30 luchtverkeers-maatschappyen en in 32 verschillende landen. Naar wy vernemen is in verband met den aanleg van de primaire wegen in Haarlemmermeer, thans in de richting naar Heemstede een begin gemaakt met het rooien van de langs den Kruis weg den verbindingsweg tusschen Heem stede, Hoofddorp en Aalsmeer staande groote iepenboomen. Wanneer er zoo'n zware stam onder de byl van den houthakker moet vallen, kan dit niet geschieden aan den slootkant, met het oog op de aldaar aanwezige electrici- teits- en telefoongeleidingen, maar in te genover gestelde richting zoodat sommige boomen eerst dwars over den weg komen te liggen, hetgeen zoo nu en dan moeilijk heden veroorzaakt by het passeeren van auto's, enz. De boomenrooiers doen echter in zoo'n geval hun uiterste best om den weg weder vrij te maken, zoodat het oponthoud ge lukkig niet lang behoeft te duren. Hedenmorgen is de commissie van onder zoek naar den toestand der mobiiisatieslacht- offers geïnstalleerd. De PH-AEN is gistermiddag te 3.36 uur behouden op Schiphol geland. Onder enorme belangstelling heeft te Groningen de begrafenis plaats gehad van twee slachtoffers van het drama te Groote» gast. De Ned. Spoorwegen in het derde kwartaal van 1928. Te Utrecht hebben heden de herdenkings feesten van de Unie van Utrecht plaats. In den ouderdom van 74 jaar is overleden dr. C. Lely. oud-minister van Waterstaat. De samenstelling van den Radio-raad wordt gepubliceerd. Tot voorzitter Is benoemd dr. J. Th. de Visser. De werking van den Krakatau neemt af. Een nieuw millioenen-schandaal van de „Société Fermière de Sucrerie". Knoeierijen met Duitsche leveranties in natura. De toestand van den Engelsehen Koning bevredigend. De toestand van de koningin van Zwelen, die te Rome vertoeft, zorgwekkend. Ernstige botsing tusschen een tramwagen en een autobus te Bellevue (Ohio, V. S.) Volgens de laatste berichten 24 dooden en verscheidene gewonden. Op het terrein der Jurgens Oliefabrieken te Zwyndrecht is hedenmorgen een carbij- toestel ontploft. Twéé personen werd en gedood. Aan een broodschrijver. Hollands taalschat uit te storten, Is mijn glorie, niets dan dit. W. BUderdyk. Gemeenteraad. Waar kan men zich een beter school prak» [kezeeren, Dan deze, om aan de menschen het zwygen Ite leeren. j G. v d. Linde. Op een lasteraar. Een orang-oetang scheen een mensch, indien [hy sprak: Veel menschen schenen wys, zoo hun de [spraak ontbrak. S. Styl. Aneta seint hedenmorgen uit Batavia: De Krakatau heeft gisteren 3080 erupties te zien gegeven in series waarvan 236 uit barstingen een hoogte bereikten van 100 875 meter. Tusschen 8 uur 50 en 9 uur 5 zijn d'rie keer bliksemverschijnselen uit de opryzende eruptie-massa waargenomen. De werking gaat echter langzaam achteruiten sedert 19 uur 30 is geen eruptische werking meer waargenomen. De kraterrand, die uit zee oprees, is weer verdwenen. Van 6 uur hedenmorgen af zyn slechts enkele kleine erupties waargenomen. Een groot succes Het is ons een genoegen te kunnen mel den, dat de Vondel-Tentoonstelling, die in het nieuwe gebouw van de R. K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht wordt gehouden, boven verwachting geslaagd is. De bezoeken per dag bereiken een gemid delde van 50 personen, buiten de scholen, die eveneens van hare belangstelling doen bly- ken. Zoo brachten gisteren leerlingen van de Da Costa Kweekschool een bezoek, ter wyl heden de twee hoogste klassen van de school aan de Koningstraat zullen komen. De belangstelling Is gewekt. Dan spiegelt zich niet alleen af in een geregeld bezoek. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 5 uur 2 min. Aneta seint uit Soerabaja: De D. A. D. G. heeft het voornemen een uitgebreiden snelvaart-dienst van Europa naar Nederlandsch-Indië in te stellen met nieuwe schepen van 10.000 ton. Er worden 8 schepen van dit nieuwe type aangebouwd. De Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeelde overeenkomstig den eisch tot twee en een half jaar gevangenis straf G. E. v. d. H. en J. K. .M., die in den nacht van 31 October op 1 November inge broken hadden In perceel Keizersgracht 613 te Amsterdam, waar gevestigd is de afdee- ling van de gemeente Amsterdam voor rentegevende eigendommen. Zoo werd het bestuur een 1ste druk van de „Leeuwendalers" aangeboden, portretten van Oidenbarneveldt, enz. De belangstelling komt van alle zyden en uit alle kringen. Dit is inderdaad een zeer verblijdend verschynsel. Wij willen er nog den nadruk op leggen, dat hier voor de hoogste klassen der lagere scholen en voor onze middelbare scholen een zeldzame gelegenheid wordt geboden sene tentoonstelling van groote cultuur historische waarde te bezichtigen. Naar wij vernemen bestaan er bij het bestuur der R. K. Leeszaal plannen een nieuwe, meer belangryke tentoonstelling op touw te zetten. Een goed geslaagde uitzending Gistermiddag heeft de Huizensc) e zender van de P.H.O.H.I. (Philips-Omroep Hoïland- Inóië) eene uitzending gehouden. Aneta verneemt, dat blykens een stroom vr.n uit Indië ingekomen telegrammen deze uitzen ding buitengewoon goed geslaagd is. O.a. seinde de Locomotief, dat de uitzending tq Semarang uitstekend gehoord was. Zondagmorgen is de nieuwe hulpkerk van de Eerw Paters Augustynen, aan den Baarsjesweg 225230 te Amsterdam pieen- tig ingewyd door d°n Hoogeerw. Heer ka nunnik G. C. van Noort, plaatsvervangend deken van Amsterdam. Het bestuur van de Kon. Ned. Automo bielclub heeft, naar h-t „Vad." verneemt, be sloten, de mogeiykheict van de oprichting en I de exploitatie van een Nederlandsche Auto mobielenfabriek grondig te laten onderzoeken door een commissie. Het fccctrur sr.! trachten, deze commissie I uit bekende personen Uit nyverheids. en I handelskringen te doen bestami. Hoogste barometerstand 777.3 m. M. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 764.2 m. M. te I" Stettin. f Verwachting: Zwakke tot matigen N. W. tot N. O.» wind; nevelig tot betrokken of zwaar be wolkt; waarschijnlyk eenige regen; later wellicht natte sneeuw; aanvankelijk zelfde temperatuur; later iets kouder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1