In en om Haarlem J Spinnewehjes Telegraphisch Weerbericht Mgr. P. STROOMER t dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 24 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17064 OP STPAFFE VAN VFRLIFS VAN Al 1 F RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad Conflict aan boord van een stoomtrawler te IJmuiden De restauratie van den Domtoren te Utrecht Doodelijk ongeluk op den Utrechtschen weg te Zeist Vechtpartij tusschen Chineezen en Atjehers De werking van dep Krakatau vermindert sterk De nieuwe R.K. Jongens school te Heemstede De hinderlijke mist Salomon Liebermann te Amsterdam aangekomen Brandstichting te Vijfhuizen De dader te Halfweg aangehouden Voornaamste Nieuws De lichting 1930 De „Hertog Hendrik" J. WFBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De verscherpte strijd tegen de Trotzkisten Prof. dr. G. H. J. W. Geesink BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTlÉN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I— 4 regels 60 ct. p. plaatsing; eike regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 cL per regel. a.xxA^£>vooA*w^u.rciGn jjGVcuoxisuig'G gexiccxö uugesoxiiicuxeicl tot wcriton door een ongevai met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 OU." doodelijken afloop; 1Z u L" AUe auonnes. op ent biad zijn do ïc. ir vo A A vorpTF JHOFT. dij verlies van een hand, f JOC hij verlies van een fCj] bij 'n breuk van 1 iXü.' duim of wijsvinger; 1 uü.' been of arm; een voet of een oog bij verlies v. een 'anderen vinger. Wü moesten 't in deze elfde en twaalfde begrootingszitting zonder den burgemeester doen, die ter viering van de Unie in Utrecht toefde, zoodat de presidentieele hamer ge hanteerd werd door den w.n. burgemeester Mr. Heerkens Thijssen. Het was aandoenlijk te zien hoe eerlijk de nestor van het col lege, zelfs als voorzitter van den achtbaren raad, zich aan de nieuwe reglementaire voorschriften hield door telkens als hij het woord voerde te gaan staan. De goede stem ming leed intusschen niet onder zulk een geroutineerde leiding, al waren 't tempo der behandeling en de belangstelling in de de batten mat. Dat lag aan de onderwerpen die aan de orde waren. Wethouder Roodenburg De jonge wethouder van onderwijs, de heef Roodenburg, zette de verdediging van zijn departement voort. In telegramstijl, had hij beloofd, zou hij zijn antwoord aan de verschillende sprekers formuleeren. Hij hield woord en als de waarde van een rede hitsluitend moet worden afgemeten naar den innerlijken inhoud, dan heeft de heer Roo denburg het Hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, zoo vol voetangels en klemmen, even goed verdedigd als zijn knap pe voorganger, Mr. Bruch. Deze zou waar schijnlijk op de verschillende desiderata en grieven een zelfde antwoord als de heer Roodenburg hebben gegeven, maar met meer verve en overtuigingskracht, een kwa liteit van spijs, die in en buiten den Raad zeer zeker genoten werd. Wij weten echter, dat met den heer Bruch een knap spreker uit den Haarlemschen Raad ging, doch de rust en kalmte waarmede de nieuwe wet houder, zonder zweem van plankenkoorts, aan de debatten deelnam, toonden niet al leen aan, dat hij de „zaakjes" behoorlijk onder de knie had. maar geven de veron derstelling vrij, dat meti.ertijd de argumen ten uit den mond van dezen meester'in het cijferen immers accountant ook in sierlijken vorm zullen vloeien. Hij deed vele toezeggingen. Zoo sloot hy zich aan bij de woorden van den heer Loos- jes, dat de voorstanders van openbaar en bijzonder onderwijs elkander noodig heb ben. Do organisaties op onderwijsgebied zul len gehoord worden zooals onder zijn voor ganger gebruikelijk was. De bouw van nieu we scholen zou krachtig ter hand worden genomen. Evenzoo de stichting van een buitenschool. De heer Klein Schiphorst kreeg de toezegging, dat kleinzielige beknib beling bij den bouw van bijzondere scholen voortaan achterwege zou blijven. Inzake ver nieuwing of verbouw van de Huishoud- en Industrieschool zullen B. en W. welwillend zijn. Maar het bleef niet bij ja-knikken, want de wethouder dorst ook stelling te nemen. Zoo was het ons een genoegen, dat de wethouder erkende, dat de bouw van de school in het Slachthuiskwartier goedkoo- per had kunnen zijn. Deze erkenning is een stap op den goeden weg om het algemeen Haarlemsch belang, ook bij scholenbouw, te behartigen. Voegen wij er echter aan toe, dat mej. Berdenis van Berlekom (en mevr. MaarschaliKomin) volhield, dat de school voor voorbereidend onderwijs niet te luxueus is, dat de inrichting niet mooier is dan die van de R.K. school aan de Anthoniestraat en dat de inspectrice bij de opening van de school het gebouw niet te duur heeft ge noemd. Dit laatste werd o.m. ontkend dooi de heeren Klein en v. Liemt, die ook bij de opening tegenwoordig zijn geweest. Intus schen betreft de klacht niet alléén deze school; zij betreft den bouw van de Haar- lemsche openbare scholen in het algemeen en waarschijnlijk is de opmerking van den heef Gerritsz juist, die meende, dat de duurte zit in den zwaarderen bouw, die toegepast wordt en het gebruik van be paald soort matërialen. Dat klopt ook met de bulten den Raad gemaakte opmerking dat de Haarlemsche schatkist niet toelaat van elke school een monument van moderne bouworde te maken. Afwijzend stond de wethouder tegenover het adres van den Bond van Ned. Onder wijzers inzake de benoemingen van hoofden voor openbare scholen. Dat adres acht hij met gelukkig. Daar bleef het bij. Met Schoten hebben wij in Haarlem ook ^fn kwestie gekregen, die jarenlang den kchotenschen Raad in beroering heeft ge hóuden, zonder dat de onderwijzerswereld hl Haarlem er op reageerde. Wij bedoelen de actie, van eenlge openbare onderwijzers in Schoten tegen het repeteeren op school van nationale liederen tegen den tijd, dat de kinderaubade op de Groote Markt moet worden gehouden ter gelegenheid van Ko ninginnedag. B. en W. denken er niet aan. zeide de wethouder, hun houding ten op zichte van de vereeniging „Koninginnedag" te wijzigen. Het zingen van nationale liede ren heeft meer de bedoeling te wijzen op de nationale eenheid. Scherper formuleerde de heer Bijvoet de kwestie, toen hij als zijn meening uitsprak, dat staatsscholen moeten taeedoen aan feesten ter eere van het staats hoofd. Dat geschiedt ook b.v. in de repu bliek Duitschland. De gemeente moet daar toe medewerken en in Haarlem heeft het gemeentebestuur de organisatie daarvan op gedragen aan' „Koninginnedag". De open bare schooi moeu niet in dienst van de ver eeniging „Koninginnedag" staan en dat ge beurt ook niet, maar zij moet evenmin in dienst van den Bo:;d. van Onder-wijzers staan. Een motie- van den heer Scholl om her zepeteeren van de gewraakte liederen bin- hen het raam van het lesrooster op de openbare scholen tegen te gaan, kreeg een onverwachten steun in mej. Berdenis v. Ber lekom, die zich gestooten had aan sommige liederen, die den kinderen geleerd worden. De wethouder toonde aan, dat liedjes van hetzelfde slag op het jongste feest van den Bond van Onderwijzers waren gezonc toen daar „de inneming van den Bne. werd opgevoerd. Het debat was lang, maai niet oninteressant en de voorzitter zal zich ongetwijfeld eenige raadsvergaderingen her innerd hebben uit den tijd, dat hij waarne mend burgemeester van Schoten was. In tusschen scheen de heer Castricum de per soonlijke vrijheid' zoo hoog aan te slaan, dat hij een voorstei indiende van dezelfde strekking als de motie van den heer Scholl, maar duidelijker en korter. Het werd ver worpen met 1819 stemmen, waarna de mo- tie-Scholl met dezelfde stemmenverhouding werd aangenomen. Wij, voorstanders van de bijzondere school, kunnen ten slotte geen groot bezwaar hebben tegen het aannemen van dergelijke voorstellen. Indertijd is in Schoten wel gebleken, dat vele ouders van kinderen, die openbare scholen bezoeken, zich aan bovenbedoeld verbod stooten. Nog vele van die overwinningen en de openbare school is morsdood. Een voorstel-Wolzak tot het geven van vergoeding voor vakonderwijzers werd ver worpen. Bij de puntsgewijze behandeling ra telde even de voorzittershamer terecht om het raadslid Oversteegen tot de orde te roepen, toen deze sprak van de nationale vlag als van de vuile wasch. Een voorstel-Castricum om de Protestant- sche Paulusvereenigmg subsidie te geven, ging naar B. en W. om advies. De raad bracht nu een bezoek aan het Hoofdstuk: Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen, het departement van den voorzitter in hoogst eigen persoon. Mr. Heer kens Thijssen ging er eens voor zitten. Men had de bewoners van de perstribune bang gemaakt met het vooruitzicht, dat dit hoofdstuk „Armenzorg" een extra lang en geanimeerd debat zou brengen. Lang is het wel geworden,'' maar de wethouder bleek te behooren tot de gelukkige regeerders, die geen geschiedenis hebben. De hoofdlijnen van het beleid werden zoo goed als niet aangevochten, maar op vele details werd nog eens de aandacht gevestigd, met het gevolg, dat de behandeling Woensdagavond niet gereed kwam. De heer Peper had een heele litanie wan- schen en aanmerkingen, maar hij droeg ze op een sympathieke manier voor. Hij werd, ook in de critiek op zijn betoog, welwillend door de sprekers tegemoet getreden. De werkverruiming voor de werkloozen bleek een voornaam punt voor gedachten- wisseling.. De meeste sprekers waren niet bevredigd door de lange lijst van werkzaam heden, die zullen verrichtworden. Op die lijst staan vele werken, die toch verricht moeten worden en dus geen werkverrui ming zijn in den eigenlijken zin. Hiertegen over merkte de voorzitter op, dat er toch vele werkzaamheden zijn, waarvan di jit voering geforceerd wordt en die eigenlijk wel wachten kunnen. Het verwonderde ons, dat geen der sprekers de aandacht vestigde op de groote wegwerken, die Rijk en Provincie weldra zullen uitvoeren en op de mogelijk heid met deze lichamen een overeenkomst aan te gaan om Haarlemschen werkloozen arbeid te geven. De heer Peper en anderen repten wel van tewerkstelling van werkloo zen in het Oosten van ons land, maar vroe gen, voor verhuizing vooral geen dwang toe te passen. De heer Keesen bleek voor dwang echter niet zoo bang te zijn, al dient met de omstandigheden rekening te worden gehouden. De verzekering van de Ziekenfondsen voor opname in de ziekenhuizen schijnt een suc ces te wezen. Er is zelfs een klein batig sal do. De heer Peper wilde daarom de premies veria-gen.. De heer Sllngenberg betoogde, dat nu nog geen conclusies zijn te trekken en dat een volgend jaar wel een na- deelig saldo zou kunnen opleveren. Hij voel de trouwens meer voor het kweeken van reserve. De heereri Koppen en Keesen pleitten voor uitbreiding van de verzekering, waarbij de eerste wees op de mogelijkheid van verpleging in het Parkherstellingsoord. De heer Groenendaal kreeg welwillende toe zeggingen naar aanleiding van zijn warm pleidooi ten bate van hen, die in handen van voekeraars dreigen te vallei.. Er waren verschillende klachten over de wijze van bedeeling, maar de wethouder zal wel dankbaar geweest zijn voor den steun, Ren hij voor de beantwoording der vragen dt den raad zelf kreeg. De heeren Keesen, Koppen, Wolzak, v. d. Kamp en anderen, namen een groot deel van zijn werk over. De heer v. Kessel klaagde o.a. over het verschaffen van geld om werkloozen Instaat te stellen een handel te beginnen. Dat ver oorzaakt concurrentie aan de bona fide-han- delaren. De heer v. d. Kamp antwoordde, dat het moeilijk; is iedereen te voldoen. De een ziet heil in d'ezen vorm van steun; de ander heeft er bezwaar tegen. Het einde van de avondzitting kwam met een sympathiek betoog van mej. van Vliet ten bate der blinden. De blinden, die door de Blindencommissie te werk gesteld worden, ontvangen daarvoor loon met een toeslag van het Armbestuur. Dat vond zij verne derend en zij pleitte er voor, dat het geheele bedrag voortaan door de Blindencommissie zal worden uitbetaald. Anderen bleken van meening te zijn, dat het Armbestuur het best in staat is de noodzakelijkheid van toeslag te beoordeelen. Mej. van Vliet kreeg haar zin met 1617 stemmen. Het was een vrij groote verrassing, die mej. Van Vliet waarschijnlijk te danken heeft aan 't late uur kwart over elf waarop iedereen zoo vlug mogelijk naar huls wilde. Zij werd dan ook gelukgewenscht met het onverwachte succes. Aan dit late uur is het ongetwijfeld pok te wijten, dat wij in dit -.tadium van dediscussies een warm plei- lool misten om de voortreffelijkheid van de oarticuliere en christelijke liefdadigheid aan te toonen boven de meer en meer veldwin nende overheidshulp voor behoeftigen en ge- brekklgen, welke tendenz ongetwijfeld in het voorstel van mej. Van Vliet ligt. Heden wordt het begrootingsfeest voort gezet. Naar verluidt wordt hedenmiddag de taart voor het dessert aangesneden en 1 gegeten. Het einde. Gedurende de laatste reis heeft zich aan boord van den stoomtrawler „Dordrecht IJ M 52" van de reederij „Zaanstroom" een conflict voorgedaan tusschen den schipper en een der stokers. Naar aller oordeel was het ongelijk aan den kant van den schipper, die zich zelfs tot handtastelijkheden had laten verleiden. De reederij meende het conflict te kunnen oplossen door den machinist en den steker te ontslaan, hoewel dezen het scheeps register voor de volgende reis geteekend had den. De IJmuider Federatie, waarvan de be trokkenen en de meeste overige opvarenden, ook de schipper, lid zijn, kon zich daarmede echter niet vereen'gen, evenmin als de op varenden, die weigerden, deze oplossing te aanvaarden. Het bestuur der Federatie stelde zich in verbinding met de reederij, maar daar er geen schikking kon worden getroffen, bleef de trawler dien dag liggen. De reederij be taalde het reisgeld en gaf allen order, den volgenden morgen op den gewonen tijd aan wezig te zijn Aldus geschiedde. In een nieuwe bespreking, welke toen tusschen de reederij en het vakvereenigingsbestuur plaats vond, werd het volgende overeengekomen; 1. De schipper zal voorloopig niet mee gaan. 2. Machinist en stoker blijven ontslagen. Hun zal echter een schadeloosstelling wor den uitbetaald, gelijk aan de gage en de premie van de vorige reis. Bovendien zal den machinist de 40 afstappersgeld worden uit betaald. In verband met deze schikking trok de stoker op advies van de IJmuider Federatie de tegen den schimier ingediende justitieele aanklacht in. Hierna vertrok de trawler weer naar zee. Op denzelfden dag van d'e herdenking der Unie van Utrecht is gisteren te Utrecht ook gevierd de restauratie van den grooten Domtoren. In een samenkomst gistermiddag in te genwoordigheid' van de Koninklijke familie heeft de burgemeester van Utrecht, zooals wij reeds in 't kort meldden, daaraan een rede gewijd, waaraan wij nog het volgende ontleenen: Het was den 26sten Juni 1321 dat de eerste steen voor den toren werd gelegd. Een bezielde bouwmeester uit Henegouwen, Jan van den Doem, ^reeg en behield lan gen tijd de leiding van den bouw; later zijn anderen hem opgevolgd. Ontzaglijke moei lijkheden ontbraken allerminst, maar men wist ze valle të overwinnen. De arbeid werd regelmatig voortgezet en na 61 jaren was de toren voltooid. De Dom zelf was toen nog lang niet gereed. Men heeft er, zij het slechts met tusschenpoozen, aan voortgearbeld tot In de 16e eeuw, toen een verbinding met den to ren tot stand kwam. Nadat kort daarop bisschop Hendrik van Beijeren afstand van zijn wereldlijk gezag had gedaan, werd de bouw niet verder voortgezet en begon ook het onderhoud te wensehen over te laten. Door en na de reformatie beliep het bouw werk bovendien een niet onaanzienlijke schade en de cycloon van 1 Augustus 1674 vernielde het middenschip en scheidde kérk en toren wederom vaneen. Sinds dien staat de toren opnieuw op zichzelf. Hij bleef gespaard, doch wie de afbeeldingen uit vroeger eeuwen, voorko mende op teekeningen en gravures van be kende meesters, naast elkander legt, merkt maar al te duidelijk op, hoe gaandeweg de toren ontluisterd werd, ja, in verval ge raakts. Na 1840 breekt er een lang tijdperk van tamelijk groote rust aan, waarin het tech nisch en het aesthetisch geweten van wie den toren bezagen, niet spreekt. Maar tegen het einde der vorige eeuvr moest men zich opnieuw over den toestand van den reus ongerust maken en ook kon men niet lan ger vrede hebben met den sinakeloozen staat, waarin een vorig geslacht het een maal zoo schoon en luisterrijk bouwwerk had gebracht. De restauratie nam in 1901 een aanvang en heeft alzoo ruim 27 jaren gevorderd. Wat in het bijzonder met dankbaarheid vervult is, dat het gansche werk zonder ongelukken is volbracht, en zulks niettegen staande de arbeid allerminst vrij van ge varen was en er tijdens de restauratie me nig hachelijk oogenblik is geweest, waarbij van de leiders groote kunde en gespannen aandacht, onafgebroken werkzaamheid en zorgvuldige aanwijzingen, soms van uur tot uur, werden gevraagd, en verder van alle medewerkenden groote voorzichtigheid, goe de vakkennis, stipte uitvoering der gegeven opdrachten, enliefde voor het werk. Gistermiddag vijf uur is de carillonneur de heer J. A. H. Wagenaar Jr., die al 35 jaar het carillon van den Domtoren be speelt, in de St. Michaëlskapel gehuldigd. Tegenwoordig waren het bestuur der Utrechtsche Klokkenspelvereeniging, en een aantal genoodigden. Namens genoemde ver- eenigingen werd den heer Wagenaar een klok voor zijn beiaard aangeboden, voorzien van zijn door de firma C. L. Begeer ont worpen beeltenis. De klok is een Z. G. D.- klok. afkomstig uit de Engelsche klokken gieterij van de firma Taylor uit Layborough en draagt tot opschrift: „J. A. H. Wage naar, klokkenist op den Domtoren 1929." Hoewel bedoeld als hulde voor den heer Waeenaar wegens zijn voortreffelijk spel, werd het klokje officieel aan het gemeente bestuur overgedragen ter plaatsing in den beiaard. Tevens werd namens de Klokke- snelvereeniging een plaquette van de beelte nis van den heer Wagenaar benevens een foto van de nieuwe klok overhandigd. De voorzitter der vereeniging, dr. G. A. E. B. Meyer, oud-wethouder, voerde het woord. Duizenden hebben gisteravond in Utrecht en wijde omgeving de feeërieke verlichting van den Domtoren aanschouwd. Het effect was schitterend. Een ontzag lijke menschenmassa bewoog zich door de stad om het schouwspel der belichting in kleuren gade te slaan. Van binnen, zoowel als van bulten straal de het machtig gevaarte een tooverachtig licht uit, dat aller bewondering heeft ge wekt. Hedenmiddag te ruim 12 uur is in het Maria-Paviljoen te Amsterdam, waar hij reeds geruimen tijd werd verpleegd, overle den mgr. P. Stroomer, deken van Amster dam. I Petrus Stroomer werd geboren te Schagen 7 April 1864 en priester gewijd 22 Maart 1890. Vervolgens was hij kapelaan te Am sterdam (H. Maria Magdalena), waar hij benoemd werd op 24 Maart 1890 en pastoor to Lambertschagen (de Weere) waar hij 26 Januari 1907 benoemd werd. Op 3 November 1910 werd pastoor Stroo mer benoemd tot rector van St. Joannes de Deo te Amsterdam en op 31 Mei 1913 tct rector van het St. Bemardusgesticht te Am sterdam. Vanaf 3 November 1910 was hij aks opvolger van mgr. Konings adviseur van Amsterdam. Daarna werd rector Stroomer tot deken en pastoor te Gouda benoemd op 29 Januari 1921 en ten slotte tot deken van Amsterdam en. rector van het Bagijnhof al daar op 18 Juli 1923. Mgr. P. Stroomer werd huisprelaat van zj H. den Paus in November 1924, naar aanleiding van het Internationaal Eucna- riitisch Congres, dat in dat jaar te Am sterdam gehouden werd. |Op 12 December 1925 volgde de benoe- nfing van Mgr. P. Stroomer tot Kanunnik van het Kathedraal Kapittel, in welke func tie. hij werd geïnstalleerd op 11 Jan, 1926- Mgr. P. Stroomer is een vooraanstaande figuur geweest in het bisdom Haarlem. Hij was commissaris der brandverzeke ringmaatschappij „St. Donatus", voorzitter van het Genootschap der H. Kindsheid in het bisdom Haarlem, lid van het diocesaan Missie-comité, voorzitter van het liefde werk der gesloten retraite, provisor in spi- ritualibus der beide seminaries en adviseur van zeer vele bonden. Met Mgr Stroomer is een heilig priester en een stoere werker, die in ons bisdom algemeen als een groote kracht werd er kend, heengegaan. Men meldt ons hedenmorgen uit Utrecht; Gisteravond heeft op den Utrechtschenweg nabij den Schorteldoek, juist op de grens de Bilt—Zeist, een noodlottig ongeval plaats gehad. Een tot nog toe onbekend gebleven persoon kwam in groote vaart den Kroostweg afloopen, teneinde de Zeistertram, die op den Utrechtschen weg nabij den Kroostwe' stopt, te kunnen halen. De tram was reeds in beweging. Door de groote vaart heeft het slachtoffer niet ge zien. dat uit de richting Utrecht een auto naderde, met het gevolg, dat hü pardoes onder den auto liep welke hem onverreed, waardoor hij onmiddellijk dood was. Den chauffeur treft in deze geen schuld daar hij, niets vermoedende, plotseling uit het donker een man voor zijn wagen zag springen en geen gelegenheid had hem te ontwijken of zijn wagen tijdig tot stilstand te brengen. De Zeister politie, die proces verbaal opmaakte, kon geen enkele aanwij zing omtrent de identiteit van het slacht offer op het Hjk vinden. Eén doode, vier gewonden Aneta seint uit Kota Radja; Bij een vechtpartij tusschen Chineezen en Atjehers te Paja in het Meulabo'sche is een Chinees gedood en werden 2 Cnineezen en 2 Atjehers zwaar gewond. Aneta seint uit Batavia: De Krakatau vertoonde 303 zwakke erup ties. Er werden 304 knallen en 28 keer ge rommel gehoord. In verband met ons bericht over een nieuw te stichten R.K. Jongensschool op den hoek van de Lanckhorstlaan en den Binnenweg, vernemen wij heden, dat reeds spoedig de voordracht van B. en W. aan den Raad is te verwachten, om medewerking te verleenen tot den bouw van genoemde school. Geen vllegdienst op Engeland en Frankrijk Ook gisteren zijn ten gevolge van den mist geen vliegtuigen naar Engeland en Frankrijk, noch naar het oosten, vertrok ken. Ook vandaar zijn geen vliegtuigen op gestegen. Wij vernemen, dat Salomon Liebermann hedenmorgen in Nederland Is aangekomen. Gisteren kwamen de beide Haagsche rechercheurs met hun arrestant te Berlijn aan en nog gisterenavond is de reis naar Nederland voortgezet. Liebermann zou te Amsterdam arriveeren met den trein, die te 9 uur 11 te Amsterdam aankomt. Te Hilver sum stapten de begeleiders met Liebermann evenwel uit den trein en vandaar werd de reis naar Amsterdam per auto voortgezet. Omtrent den brand bij den landbouwer P. Smit, aan den Vjjfhuizerdük, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Maandagmiddag had de 28-jarige J. N„ die ongeveer een paar maanden bij genoem den landbouwer als knecht werkzaam was geweest, eenige woorden gehad met Smit's huishoudster, omdat hij niet spoedig genoeg thee kreeg. Hierna deelde hij aan zijn baas mede, dat hij maar ging vertrekken, wat dan ook ge beurde. Uit wraakneming is hij middernacht teruggekeerd, waarna hij den hooiberg in brand stak. Eerst heeft hij afgewacht of het wel doorbrandde en toen hij merkte dat het „ging", is hij naar Haarlem gaan loopen. Tegen den morgen is hij door den Vijf- huizerpolder naar Vijfhuizen gegaan en vervolgens naar den IJweg waar hij nog bij een paar bewoners is geweest. De Rijkspolitie, die direct vermoedde, dat N. de brandstichter was, had in de omgeving de politie gewaarschuwd, zoodat een wakend oog door haar gehouden werd en toen N. te Halfweg aankwam, werd hij door de po litie ingerekend, waarna hij spoedig be kende. Ook de Rijkspolitie van Vijfhuizen zat hem kort op de hielen, want even nadat N. was aangehouderi, kwam ook deze politie te Halfweg. N. is toen met een auto naar Hoofddorp vervoerd en Woensdagmorgen is hij op transport gesteld naar Haarlem. Uit N.'s papieren bleek, dat hü 28 jaar oud is. Hij had 2 jaar vrijwillig gediend bij de rijende artillerie hier te lande en was de rijdende artillerie hier te lande en was gaan. Zijn militaire loopbaan schijnt ook niet zonder smet te zijn geweest. Sinds twee jaar was hij zwervende, zooals men er in de Haarlemmermeer verschillenden aan treft, die dan hun verblijf houden in stallen en schuren bij de boeren. Met den brand is het betrekkelijk nog goed afgeloopen. De hooiberg is geheel ver brand en al het hooi is verloren gegaan, maar de stal, die ongeveer een meter van den hooiberg afstond, is, evenals het woon huis, behouden gebleven. Smit had eerst niets van den brand ge merkt, maar zijn buurman Ravestein was wakker geworden en die merkte den rook al in huis, waarna hij Smit ging wekken. Het eerste werk was, de 17 koeien, die op stal stonden, er uit te verwijderen. Inmiddels verscheen de spuit van 'Vijf- hulzen, die de belendende perceelen nat spoot. Spoedig daarna kwam de motorspuit van Hoofddorp, die het werk overnam. Nadat de berg geheel was uitgegooid het was inmiddeU acht uur geworden dreigde er geen gevaar meer, zoodat toen de brand weer kon inrukken. In het Maria-Paviljoen te Amsterdam Is hedenmiddag te ruim 12 uur overleden Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam en Ka nunnik van het Kathedrale Kapittel. Salomon Liebermann is te Amsterdam mi»> gekomen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzigir j van het Wetboek van Koophandel. De installatie der commissie van onderzoek naar den toestand der mobilisatie-slachtof fers. Het s.s. „Valka" is vlotgesleept. Doodelijk ongeluk op den Utrechtschen weg nabü Zeist. De werking van den Krakatau vermindert snel. Onder groote belangstelling heeft gisteren de begrafenis plaats gehad van de veldwach ters v. d. Molen en Meyer, slachtoffers van het drama te Grootegast. De viering der restauratie van den Dom toren te Utrecht. Het nieuwe millioenenschandaal te Parijs, Nadere bijzonderheden. De kwestie van den KanaalttmneL Brn re solutie van de Labour.partij. De vooruitgang in den toestand vau ko ning George gehandhaafd. De verwarring en onrust in Afghanistan houden aan. Te Moskon werden 150 Trotzkisten gear resteerd. De betrekkingen tusschen Irak en Inga. land zonden zijn verbroken. Bij een vechtpartij tusschen Chineezen en Atjehers te Paja viel één doode en «erden vier zwaar gewond. De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters der gemeenten een circulaire doen toekomen, waarin verzocht wordt aan den indeelingsdistricts-commandant tusschen 11 en 15 Februari a.s, mede te deelen: le. hoeveel personen voor de lichting 1930 zijn Ingeschreven en 2e. hoeveel ingeschrevenen van de lichting 1929 en 1928 tijdelijk onge schikt zijn verklaard, voorzoover zij niet in middels bij nadere uitspraak geschikt of voor goed ongeschikt zijn verklaard. Voorts wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om hen, die vóór de keuring wegens broeder- dienst zijn vrijgesteld, niet aan de keuring te doen onderwerpen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is gisteren van Tunis vertrokken naar Palermo. Op trouwlustigen De wind is goed, het is mooi weer, De boot is klaar: tree in, mijnheer. M. DE HARDS Op Liebermann: De vorsch springt weder naar den poeh Al zit hij op een gulden stoel. J. CATS Op muzikalen buurman Ik hoorde het weëig geblaat der geit, groot In den wijden avond en toen liep ik heen alsof ik den dood had gevoeld. F. TIMMERMAN3 Barometerstand 9 uur v.m. 770 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lantaarns moeien mor gen worden opgestoken om 5 uur 5 min. Hoogste Barometerstand 781.3 m.M. te Akuryri. Laagste Barometerstand 760.7 m.M. te Danzig. Verwachting: Zwakke tot matigen, tijdelijk wellicht toenemenden, Noordweste lijken tot Noordoostelijken wind, betrokken tot half bewolkt, mogelijk eenige sneeuw, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. KOWNO, 23 Jan. (V.D.) Naar uit Moskoi gemeld wordt, heeft de G. P. OE. 150 leden van de Moskousche partij-organisatie, die behoort tot de groep Trotzki, gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich o.a. de gewezen handelsvertegenwoordigf.? van de Sowjet-Unie in Parijs, Siwani, het gewezen lid van den Oorlogs- en Revolutieraid Pan- kratow en de voormalige chef-redacteur en medewerker van Lenin Roronski. Bi) de huis zoekingen zou veel anti-Sowjetliteratuur ge vonden zijn, stammende uit een geheime drukkerij' benevens vele geheime documenten, die bewijzen, dat de oppositie in onmiddel lijk verband met het buitenland staat. Jareslawski, een der drijvers van den strijd tegen de oppsositie en medewerker van de „Prawda" en „Iswestija" verklaarde op een arbeidersconferentie, dat de partij thans niet meer zou terugschrikken voor maatregelen tegen de oppositie. In den ouderdom vna 74, jaar is te Am sterdam overleden prof. dr. G. H. J. W. Gee sink, oud-hcoglecraar aan de Vrije Universi teit, aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1