De Romeinsche Kwestie 9 Spinnewebjes Telegraphisch Weerbericht f50.- Dr. WILLEM ROYAARDS t mm I BUREAUX: NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 25 JANUARI 1929 ADVERTENTIE* 35 ct. p, regel TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17065 1 OUUU." VAN VRi>ï IFS VAN A-ï ^pchtfn ceschiewn "'termik DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. EISCH EN AANBOD Het oponthoud van de PH-AEN te Praag Een Fransch militair vlieg tuig neergestort Bierbrouwen onder tropische i hitte V- De staking aan de Hevea- fabrieken Hernieuwde werking van den „Krakatau" De interpretatie van de Bioscoopwet De suiker-smokkelhandel Vader Borms overleden Twee volleerden en een leerling-inbreker De voortgezette ijswed- strijden te Weénen De schroei verloren Voornaamste Nieuws J. J. WFBER ZOON Een doodelijk auto-ongeluk Qr00te Houtstraat 166 Haarlem Ford te Rotterdam Hr. Ms. „Piet Hein" De IJsbaan aan de Kleverlaan Het ijs in slechte conditie Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLE VRAAG- EN AANBOD,ADVERTEN TIES. t4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÉN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnes op dit blad zijn ingevolge de' ver^«aa-iugbvuoi-waarcten 4' 'Jiltifl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: A A V°TTF tfOFT O*"» SVÓ'AFFE ijuvciio.aiigc gcicc.ü ojiaesciinitneid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; ou een ongeval met *n, gl bij verlies van een hand, 1/uiü>U."een voet of een oog; Il/5d. bij verlies van een doodeltjken afloop bij 'n breuk van voet of een oog; I VLO," duim of wijsvinger; 1 dU.' been of arm; bij verlies v. at n "anderen vinger. (Van onzen Romeinschen correspondent) Wij moeten er nog aan wennen, dat wij net pauselijk Rome met zijn grootsche plech tigheden, prachtige processies, met al zijn praal en luister, wel nooit meer zuilen terug zien. Ook niet wanneer de Romeinsche kwes tie wordt opgelost. Er is daarvoor te veel veranderd. Rome is, bij 1870 vergeleken, Rome niet meer. De 225.000 inwoners van toen zijn uitgegroeid tot bijna 900 000. De stad is door geweldige huizen-complexen in bebouwde oppervlakte meer dan verdubbeld. Openbare gebouwen tot een waaide van milliarden zijn uit den grond opgerezen als bij tooverslag. Maar desondanks rookt in Rome nog niet één fabrieksschoorsteen. Er bestaan wat repa- ratiewerkplaatsen, maar geen Industrie. De weidsche Campagna Romana is practisch een woes' nij en brengt in ieder geval niets op. Heel Italië betaalt aan het onderhoud van de hoofdstad, die in ronde cijfers alleen een zekere waarde heeft als centrum der vreem delingen-industrie. (Dit is heusch de offi- cieele Italiaansche naam.) Giuseppe Garribaldi, de „tTsurpalore" van den Kerkdijken Staat Natuurlijk probeerden wij zelfs niet afbreuk te doen aan de moreele beteekenis van Rome. Is echter een regeering niet voor alles aan gewezen op de cijfers? Welnu, daarop con centreert zich ons betoog. Als de H. Stoel vandaag nog heel Rome en zijn omgeving, heel den Kerkelijken Staat binnen de grenzen van 1870 terugkreeg, zou di kort en goed een failliet beteekenen. Al de vrijwillige gaven der Katholieken van de geheele wereld zouden niet in staat zijn den Kerkelijken Staat te onderhouden. En de andere bezittingen van den H Stoel, die door heel Italië verspreid lagen, zullen hier eveneens geen uitkomst brengen. Na de algemeene confiscatie zijn ze verdeeld, soms verdwenen in bebouwingen of bedrijven, soms ook onscheidbaar vergroeid in Italië's onge neeslijke kwaal, het grootgrondbezit, en boven alles voor een zeer belangrijk deel zoo goed als waardeloos geworden door een alge- heele uitputting, die van administratieve laksheid het gevolg was. Niet alleen Rome. maar ook Italië is het Italië van 1870 niet meer. En een algeheele restitutie van wat voor zestig jaren wederrechtelijk onteigend werd hetzij in natura, hetzij in baren is zoo een practische onmogelijkheid geworden, dat geen enkele Italiaansche regeering de op lossing der Romeinsche Kwestie in dien vorm ook maar een oogenblik onder de oogen kón laat staan: zou willen zien. En het Vaticaan is gezwicht voor de ge bleken noodzaak. Ofschoon we niet precies tveten, hoe de H. Stoel de oplossine- der Romeinsche Kwestie wil, is het ons bekend, dat men niet meer star en straf vasthoudt aan de nu eenmaal onmogelijke volledige restitutie. Men vraagt voor alles eerherstel en de zichtbare daad van erkenning der begane misslagen. Of dan nadat de H. Stoel van zijn rech ten practisch afstand deed en de regeering ontegenzegli'k van veel goeden wil blijk gaf de oplossing der Romeinsche Kwestie inderdaad nog slechts bestaat in het vinden der nu wel bijna beruchte „juridische formule", die „eerherstel en de zichtbare daad van erkenning der begane miss.agen We antwoorden met eefi volmondig: neen! Want tegenover het uiterste van een „stat en straf vasthouden aan volledige restitu tie," staat het andere uiterste van de huidige betreurenswaardige werkelijkheid, die den H. Stoel vernedert tot een gevangen-zijn op en in vervreemd eigendom, bij de gratie van. een vreemden indringer. Zeker, de bijna onverzoenlijke houding van Pius IX, die pas een week voor zijn dood den banvloek wegnam van Victor Emanuel II. Werd al veel verzacht tijdens de toch altijd hog groote gestrengheid van Leo XTII. Pius X toonde zich Italië vriendelijk gezind. Bene dicts XV en Pi us XI waren tegemoetko mend. Maar geen dezer Pausen heeft nage laten uitdrukkelijk en ondubbelzinnig te brotesteeren tegen de vernederende Garan- jiewet, die den H. Stoel een rustig en vol- boiaen vrij verblijf binnen de Italiaansche ^rehzen verzekert, maar tegelijk de rust en de vrijheid van dit verblijf geheel onder werpt aan de grillen der Italiaansche re- geering. De vraagt klemt: Welke is dan de houding van cien h. Stoel en gegeven, dat de onder handelingen gaande zijn hoe reageert de Italiaansche regeering? Het antwoord op het eerste deel onzer vraag is makkelijk en moeilijk tegelijk. We weten immers waarin de voornaamste pre tenties bestaan, maar kunnen tegelijk naar haar omvang en formulatie slechts gissen. Ten eerste weten we met volstrekte zeker heid, dat het Vaticaan nooit een voorslag aan de Italiaansche regeering heeft gedaan of doen zal. Men stelt ich op het standpunt dat Italië uit eigen beweging moet herstellen wat het misdeed. Hier is het feit, dat de on derhandelingen gaande zijn wat bewijst, dat de Italiaansche (fascistische) regeering dus een voorstel heeft gedaan hetwelk nadere overtuiging bleek te verdienen natuurlijk van verblijdende beteekenis. Ten tweede is het ons bekend dat men in elk geval een wezenlijk geen formeel of juridisch territorium verlangt, dat woonplaats biedt voor het bij den H. Stoel geaccrediteerde corps diplomatique, voör de kerkelijke dignitarissen en voor een zeker aantal „onderdanen" van den „Paus-Vorst", en dat de Vaticaansche paleizen met hun tuinen onder geen voorwaarde ooit als een bevredigend territorium zullen worden be schouwd. Ten derde staat het vrijwel vast, dat eenige restitutie zal worden gevraagd voor het ver vreemde bezit. Maar daarna stuiten we dan ook onherroepelijk op de moeilijkheden. Want wie hebben gelijk: zij, die beweren, dat deze restitutie een jaarlijksche subsidie zal zijn van Italië aan het Vaticaan en dat deze subsidie een milliard of minstens vele millioenen lires zal bedragen? of zij, die zeggen, dat de subsidie slechts formeel zai zijn en als zoodanig zal worden vastgesteld op een bedrag van minder dan een Holland- schen gulden? Hoe zal vervolgens de houding zijn van den Paus tegenover Rome, waarvan Hij dan offi cieel afstand zal hebben gedaan ten gunste van Italië? Zal de H. Vader er zich vrijelijk kunnen bewegen? Zal Hij practisch Rome als zijn hoofdstad gaan gebruiken ofmijden als behoorende tot een buitenlandsche mo- I gendheid? En waar zal de nieuwe Kerkelijke Staat gesticht worden? Op den Gianicolo aan wiens voet het Vaticaan ligt en op wiens helling zich een kleine stad van kloosters en semi naries geworteld heeft? i Het zijn alle raadselen, die te verdrie-, te vertienvoudigen zijn, maar die niemand ver mag op te lossen, zoolang de H. Stoel zwij gen blijft. Ondanks de ontelbare vragen, waarop we het antwoord schuldig moesten blijven, wa ren we ten minste in staat eenige leidende principes aan te geven, die voor het al of niet tot stand komen van een oplossing der Romeinsche Kwestie aan den kant van het Vaticaan beslissend zullen zijn. Voor een uit- stippeling der groote lijnen, waarbinnen het eventueele voorstel der Italiaansche regee ring begrensd ligt, staan ons nagenoeg niet anders dan wat negatieve wetenschappen ten dienste. En die negatieve wetenschappen hebben nog bovendien de hebbelijkheid van den goeden wil, die toch werkelijk niet hee- lemaal weg te praten valt, in een zeer twijfel achtig daglicht te stellen. Ten eerste heeft Mussolini openlijk gespe culeerd op een moreelen steun van den H. Stoel voor zijn regime. Op eenige goedkeu rende knikjes van den kant van de Osser- vatore Romano heeft hij de openlijk in de Popoio d'Italia neergeschreven stelling ge bouwd dat „de fascistische regeering bij den H. Stoel in het crediet" stond. Toen hij daarop den wind van voren kreeg, bond hij dadelijk in en bood gul alle mogelijke toe nadering aan, ook met offers van zijn kant, echter onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat de Romeinsche Kwestie als afgedaan moest werden beschouwd en dat het Vaticaan over die moeilijkheid heen moest probeeren te stappen. Ten tweede, toen dat, ongetwijfeld tot Mussolini's groote teleurstelling men neme gerust aan dat een andere dan de fascisti sche Italiaansche regeering momenteel on mogelijk tot een oplossing zou komen I zonder meer van de hand werd gewezen, toen dus de Romeinsche Kwestie als natuurlijk heel goed te overwinnen hindernis in den weg werd geplaatst aan elke toenadering van het Vaticaan tot het Quirinaal, verborg de Duce zich officieus achter de wel wat al te „fascistische" opvatting, dat het nutteloos was een kleinen Kerkelijken Staat te stich ten. terwijl fascistisch Italië te allen tijde sterk genoeg was om dien Kerkelijken Staat weer op te heffen. Ten derde beloofde hij direct daarop met een nadruk, die geloof eischt aan zijn eer lijkheid, de meest loyale, de meest soepele toepassing van de Garantiewet. Ook dit officieus. Officieel bulderde hij in het or gaan van zijii partij dat elke, ook de kleinste Kerkelijke Staat een utopie moest worden geacht. Ten vierdebegonnen heel kort daarop de onderhandelingen, die wel werden afge broken, maar ondanks zeer ernstige inciden ten. die wij eerder aanstipten, konden hervat worden en voortduren tot op den huidigen dag. Men voeit de tegenspraak tusschen de ver schillende feiten. Maar waar het Vaticaan onverbiddelijk is en vooral blijkt, dat het Mussolini is, die toenadering zocht, ja vroeg enkreeg kunnen wij niet anders dan overhellen naar een optimistische opvatting van die tegenspraak. Toch is dit optimisme alweer niet onbe perkt. Al mèenen we -eden te hebben om over te hellen naar de overtuiging dat een oplossing der Romeinsche Kwestie momen teel zeer dicht by de mogelijkheden staat t -gelijk worden we overstelpt door bezwaren, die zich tegen deze, onze persoonlijke over tuiging kanten. Een der voornaamste is wel, dat Mussolini noodzakeiyk spreekt uit naam van een party, niet uit naam van een >Tolk of een land. Dat j hü anders beweert, is bekend genoeg; maar de H. Stoel laat en liet duidëiyk blijken met hem van zienswijze te verschillen': zy het dan ook zonder te ontkennen, dat hij wer- j kelijk deel heeft in de regeering. I Een tweede bezwaar is, dat het Vaticaan j onmogelijk heelemaal den schyn zal kunnen j vermijden tot een accoord te zijn gekomen I met het fascisme, eerder dan met het j Koninkrijk Italië. Vaststaat, dat een even- tueele overeenkomst beslist op die wyze zal worden geïnterpreteerd en, misschien meer nog: uitgebuit. Ten eerde en bovenal: Italië is een Ka tholieke natie, die de Romeinsche Kwestie niet kan afdoen zonder een concordaat met den H. Stoel te sluiten. Hoe zou een conr cordaat er uit moeten zien, dat in ontelbare prlncipieele kwesties de Heilige Kerk en de hoogste Leiding der Partito Nazionale Fas- cista voldoet? wy biyven bij ons optimisme, maar meen den toch even te moeten aanstippen, dat dit optimisme zyn enge grenzen heeft. J. H. In den aigeloopen 'nacjit is i e Ment'o in ztjid-Frankv..;,-;, inar iuj voor ti2rs„el zijner gezondheid vertoefde, overleden dr. Willem Royaard;. De legatie van Tsjecho-Slowakië deelt mede, dat volgens bericht van de directie van het vliegveld te Praag, de berichten, welke in de Nederlandsche dagbladen be treffende het Prager-vliegtuigveld en de vliegloodsen aldaar, waarin zich de P.H.— A.E.N. bevond, werden gepubliceerd, door haar worden tegengesproken, Volgas de directie van het Prager vlieg veld is het ononthoud van het Nederland sche vliegtuig evroorzaakt door een fout in den magneet en in geen geval is het opont houd aan de vliegloods te wijten, Deze, hoewel niet verwarmd, was toch heel droog en goed in orde. Als bewijs daarvan geldt de omstandigheid, dat de anere mag neten van 't zelfde vliegtuig, die ook aldaar in bewaring waren, niet door het vocht zijn aangetast Het slechte opwinden van den motor was mede oorzaak van het oponthoud, daar deze motor reeds twee maal was ge bruikt en er onvoldoende compressie aan wezig was. De luchtvaartvereeniging „Lufthansa" en „Cidnadie gedurende het geheele jaar, dagelijks transporten over Praag voeren, hebben tot nu toe niet den gerings ten last van de pragerloodsen ondervonden. Uit Parijs seint men ons: Uit Rabat wordt gemeld, dat een Fransch militair vliegtuig, bemand met twee onder officieren, dat fotografische opnamen had ge- maaakt boven het Atlasgebergte op 30 meter hoogte boven het vliegveld te Arrakech in brand geraakte en brandend naar beneden stortte. De aviateur was onmiddellijk dood, terwijl de waarnemer nog zwakke teekenen van leven gaf. Het Soerabajaas'ch Hbld. meldt, dat een ge mengd Duitsch-Nederlandsch-Zwitsersch con cern het voornemen heeft een groote bierbrou- brouwerij te Soerabaje op te richten met een geheel nieuw brouwsysteem, waardoor het mogelijk is, onder tropische invloeden bier te kunnen brouwen. Het concern vroeg otitic aan op grond te Ngagel. welke optie gisterenavond door den gemeenteraad werd verleend. Woensdag heeft het personeel van de Nederlandsche rubberfabrieken in een te Oosterbeek gehouden vergadering met over- groote meerderheid van stemmen besloten de staking' voort te zetten. Gisteren zijn do posten in de nabüheid van de fabrieken verdubbeld, alle auto's met goederen van en naar de fabriek werden door de stakers aangehouden en tot terugkeeren genoodzaakt. Er zou nog een nieuwe conferentie tus schen personeel en directie gehouden worden. Maandag hervatting Naar thans gemeld wordt, zal de staking bu de Heveafabrleken door verschillende concessies van de zyde der directie zeer waarschyr.iyk Maandag a.s. worden opgehe ven. Aneta seint uit Batavia hedenmorgen: De „Krakatau" heeft in het afgeloopen et maal 1190 kleine erupties te zien gegeven. Er werden 385 opwellingen geconstateerd en 820 knallen gehoord. Veel drijvende bomben werden waargenomen. Dr. Stehn is naar den top van de Rokata vertrokken. i Muziek een onderdeel van de bioscoopvoorstelling De rechtbank te Breda heeft in hooger beroep Uitspraak gedaan in twee vrijwel ge- ïyksoortige zaken met betrekking tot het doen maken van muziek in een bioscoop voorstelling door bioscoop-exploitanten, resp. in Bergen-op-Zoom en in Tilburg. De kantonrechter van Bergen-op-Zoom had den bioscoop—exploitant ontslagen van rechtsvei volging op grond, dat de muziek een integreerend deel uitmaakt van de bios coopvoorstelling, terwyi de kantonrechter te Tilburg den verdachte ter zake had vrU- gesproken. De rechtbank te Breda heeft thans de beide in eerste instantie gewezen beslissin gen bevestigd. Nog meer getuigen zullen gehoord worden De Rotterdamsche rechtbank heeft in de zaak betreffende de suikerfraude waar voor drie schippers wegens een vüftal fis cale misdreven hebben terechtgestaan en een drietal kooplieden als uitlokkers, verdere behandeling van de zaak gelast zullen wor den gehoord zekere Schneider en de carga door Schregardus. Bü de familie hier te lande is gisteren tele grafisch bericht ontvangen, dat vader Borms, die, zooals wü reeds meldden door een be roerte was getroffen, in den namiddag is overleden. Zyn wensch te mogen biyven leven, tot zyn zoon, dr. Aug. Borms, in vrijheid was gesteld, is in vervulling gegaan. Dr. Aug. Borms, die deze week in ons land vertoefde en heden te Haarlem zou komen, zal nu vermoedeiyk wel naar België terug keeren en nog op het programma staande be zoeken tot lateren datum verschuiven. Trouwens, zyn bezoek droeg een zeer voor- loopig karakter. Het was hoofdzakeiyk om in Nederland vertoevende familieleden en vrien den de hand te drukken. De volgende maand zal Dr. Borms ander maal in ons land komen en bij die gelegenheid spreekbeurten vervullen. De Amsterdamsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak van den 34- jarigen boekbinder J. W R., den 43-jarigen koopman P. J. E. M. B. en den 19-jarigen diamantsiyper G, F. K„ van wie vooral de eerste twee volleerde en gevaarlyke inbre kers zijn, terwyi laatstgenoemde nog feite- ïyk „leerling-inbreker" is Het drietal heeft terechtgestaan in verband met de inbraak, welke in den nacht van 16 op 17 November 1.1. heeft plaats gehahd in perceel Singel 270 te Amsterdam R. en B werden tot vier jaren, K. tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. HetO.M. had tegen elk der verdachten vier jaar gevangenisstraf geëischt. Nederland respectievelijk no. 3 en no. 2 By de voortgezette wedstrijden te Weenen werden de volgende resultaten bereikt. 500 Meter: 1. Thunberg, Finland, 46 sec.; 2. Kauser, Hongarije, 47.7 sec.; 3. Hooftman, Nederland, 47.9 sec.; 4. Moser, Oostenryk 48 sec.; 5. v. d. Scheer, Nederland, 48.4 sec.; 6. Polaksch, Oostenryk, 48.8 sec.; 7. Jungblut. Oostenrijk 49 sec.; 8. Heiden. Nederland 50.4 sec.; 9. Erdelyi. Hongarije 50.5 sec.; 10. Riedl, Oostenryk, 56.7 sec. 1500 Meter: 1. Thunberg, Finland, 2 min. 30.4 sec; 2. v. d. Scheer, Nederland, 2 min. 35.8 sec-; 3. Polaksch, Oostenryk, 2 min. 36.5 sec.; 4. Heiden, Nederland, 2 min. 38.2 sec.; 5. Riedl, Oostenrijk, 2 min. 38.3 sec.; 6. Moser, Oosten ryk, 2 min. 39 sec.; 7. Jungblut, Oostenryk, 2 min. 41.8 sec.; 8. Hooftman, Nederland, 2 min. 44.2 sec.; 9. Kauser, Hongarije, 2 min. 44.4 sec.; 10 Erdelyi, Hongarye, 2 min. 45.7 sec. Aneta seint: De blauwpyper „Theseus", heeft by de Zuidkust van Java de schroef verloren. De sleepboot „De Jongh" is van Soerabaja er heen vertrokken om hulp te verleenen. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem bezocht gisteren de jaarvergade ring van de E. K Middenstands ver eeniglng te Haarlem en hield daar een rede. Prof. Aalberse voerde het woord, terwijl ver der Interessante mededeelingen over een enquête werden gedaan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wyien mgr. P. Stroomer. zal Maandag a.s. plaats hebben. Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent zal de plechtige H. Mis van Requiem celebreeren. In den afgeloopen nacht is in Zuid-Frank rijk, waar hij tot herstel zijner gezondhe cl vertoefde, overleden dr. Willem Royaarls. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verlaging van den accijns op gedistilleerd. Een inleiding van prof. mr, dr. J. t. cl. Grinten over het wetsontwerp tot henle ning van de gemeentewet. Verhoogde werking van den Krakatau. Na 13 vergaderingen heeft de Haarlemsche gemeenteraad gisteren de gemeentebegrootlng 1929 aangenomen. De katholieke Missiën in 1928. Koningin Mary vertrekt volgende we ek naar 't zuiden van Engeland. De voorberei dingen voor 's konings afreis. De Zweedsche koning is in verhand nv t de ziekte van de koningin naar Rome ver trokken. Debatten in de Fransche kamer over den Elzaa. Italiaansche effectenhandelaren gestra t voor het verspreiden van voor den eti.at schadelijke berichten. Het standpunt van Borah inzake de ont ruiming. Vader Borms gisterenmic" \g overleden. Bü de voortgezette internationale (^wed strijden te Weenen werd Nederland bij de 5flï meter-wedstrijden no. 3 en bij de 1500 meter* wedstrijden no. 2 geplaatst. Publiek bü Gemeenteraad „Treedt biniiea. mannen, treedt maar int Hier is watecSif té kien; Zoo aanstonds maken wy begin. Treedt binnen, goede lien. W. Bilderduk. Langdradig redenaar Woorden zijn goed, maar de enden leggen de eieren. Nieuwe Wijsheid. Lange raadsvergaderingen Nu mocht ik liever hier vandaan, En slapen gaan en slapen gaan. Fred. v. Eden. Barometerstand 9 uur van.: 767, achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN De administrateur Weyne van de pirah Estate (S. O. K.) is, naar Aneta seint, by een auto-ongeluk omgekomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond met 28 tegen 11 stemmen de reeds eerder gepubliceerde overeenkomst met de Ford Motor Cy of Holland goedgekeurd, tot verkoop van een terrein aan het Mar- coniplein aldaar. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" is gisteren te Sabang aangekomen. De Bloernen-tentoonstelling te Heemstede - Ter gelegenheid van het vüftigjar g bestaan van de afdeeling Heemstede van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur is gisteren een bloemententoonstelling geopend. bestuur en genoodigden; no. 1 de heer Jos, Braam, voorzitter der jubileerende afdeeling 2 de heer E. Kreïagc, voorzitter van het hoofdbestuur; 3 Jhr. J. -r- burgemeester van Heemstede LICHT OP De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 5 uur 5 min. barometerstand 778.3 m.M. te Barometerstand 753.9 m.M. te Hoogste Isafjord. Laagste Marseille. Verwachting: Zwakke veranderlüks wind, aanvankeiyk meest uit Westeiyise richtingen, betrokken tot half bewolkt, waarschynbjk met eenige sneeuw, lichte, wellicht matige vorst des nachts, overdag meest lichte vorst. Heden niet geopend Wü hebben hedenmorgen geïnformeerd bü het bestuur van de IJsclub voor Haar lem en Omstreken, of de baan heden zou geopend worden. Ons werd medegedeeld, dat er wel op de baan wordt gewerkt, doch dat de toestand van het ys van dien aard is, dat van opening hedenmiddag of hedenavond geen sprake kan zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1