Buitenlandsch Nieuws I Voor één bon een plantje! TielemansStro. AAN ONZE LEZERS Nieuwe Haarlemsclie Conranf Molen album DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 26 JANUARI 1929 BLADZIJDE 2 HABIB OELLAH ONTVANGT DE BUITEN LANDSCHE VERTEGENWOORDIGERS 2S- „Hollandsche Aiolens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. 3 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN UIT ONZE OOST Een muisje met een staartje In de modder gestikt De conferentie van de residenten van Java STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-cuiver- tenties te plaatsen in onze eigen Bra bant sche Brieven ZIEKTE VAN KONING GEORGE Het volgende bulletin werd Vrijdagmor gen even voor twaalven ten paieize gepu bliceerd. De verbetering in den toestand van Z. M.. in het vorige bulletin geconstateerd, houdt aan. Uit het bacteriologisch onder zoek blijkt, dat de rechterborst thans be vrijd is van het infecteerende organisme. De koning is sedert het jongste bulletin van Dinsdagmorgen, langzaam maar bevre digend vooruitgegaan. De wijziging is zoo gering, dat deze slechts met tusschenruimten van verschei dene dagen kan worden afgemeten. In de commentaren der gepubliceerde medische Diaden wordt de toestand van den koning geruststellend en gunstig genoemd. De „Lancet", die van meening is, dat thans gehoopt mag worden, dat de pe riode van het herstel spoedig zal worden be reikt, noemt de mededeeling, dat thans vast voedsel wordt gebruikt, bizonder bemoedi gend, daar het een publiek geheim is, dat gedurende langen tijd de aanhoudende te genwoordigheid der koningin noodig was om te maken, dat er eenigerlei voedsel werd ge bruikt. Het „British Medical Journal" schrijft: „Men behoeft slechts de tegenwoordige bul letins met die van enkele weken geleden te vergelijken, om te beseffen, hoe aanmerke lijk de verbetering is geweest. Slechts de com binatie van een gezond gestel, van den wil om te leven en van de volmaakt geregelde medische zorg heeft dit kunnen bereiken". DE NOBEL-VREDESPRIJS MacDonald en Herriot voorgesteld In een onder voorzitterschap van den Deenschen minister van buitenlandsche za ken, dr Moltesen, gehouden vergadering van de Deensche interparlementaire com missie is een voorstel van den soc.-dem. oud-premier aangenomen om Ramsay MacDonald en Herriot aan te bevelen vooi den Nobel.vredesprijs voor 1929. INBRAAK IN EEN BERLIJNSCII POSTKANTOOR Waarde van 60.000 Mark gestolen Uit Berlijn wordt gemeld, dat Donderdag middag tegen vier uur in de tweede verdie ping van het postkantoor in de Französi- sche Strasse ingebroken is. Er is een groote hoeveelheid postzegels gestolen, wel voor een waarde van 60.000 M. Tal van kasten waren opengebroken. De buit der inbrekers moet weggesleept zijn in minstens twee zakken en heeft een gewicht van honderd vijftig tot tweehonderd kilo. Een later bericht meldt, dat de inbraak over veel grooter bedragen loopt. Er blijkt nu. dat voor 830.260 M. aan postzegels is gestolen. De postdirectie heeft een belooning van 5000 M. uitgeloofd voor de arrestatie der daders en 10 pCt. van de gestolen postze gels, die weer in het bezit van het Rijk komen. UIT DEN RIJKSDAG. De communistische afgevaardigden krijgen geen introducties méér. BERLIJN, 25 Jan.- (V. D.) De Rijksdag- vooratiter Loebe opende hedenmiddag de vergadering van den Rijksdag met de me dedeeling, dat bij den Rijksdag het voorstel tot toetreding tot het anti-oorlogsverdrag is ingediend. Voordat met de behandeling van de agenda regonnen werd, deed zich nog een klein incident voor, toen de voorzitter naar aanleiding van de Donderdag op de publieke tribune gehouden demonstratie van werkloozen mededeelde, dat in de toekomst noch de communistische fractie, noch de leden der communistische fractie, toegangs kaarten voor de tribune zouden krijgen, aan gezien gebleken was, dat de demonstreeren- de werkloozen door middel van Introductie- kaarten van de communistische fractie op de tribune waren gekomen. Onder veel ge schreeuw en vele interrupties protesteerden de communistische Rijksdagleden tegen de zen maatregel. De voorzitter deelde voorts mede, dat sommige tribune-bezoekers Rijks dagbeambten hadden bedreigd en beleedigd. Het lag natuurlijk niet in de bedoeling, den werkloozen te beletten de tribunes te be treden, maar hec was gebleken, dat de lie den, die van de communistische fractie de introductiekaarten krijgen, op de tribune komen met de vooropgezette bedoeling,- on rust te stichten en de ambtenaren te be- leedigen. Dezen moeen daartegen be schermd worden en de voorzitter deelde varder mede, dat hij den Rijksdag verlof zal vragen om een vervolging in te stellen tegen een communistischen afgevaardigde, dia zich eveneens aan beleediging van Rijksdagbeambten heeft schuldig gemaakt. EEN HELSCIIE MACHINE ONTPLOFT In de wollenstoffenfabriek Schmieder te Apolda (Saksen Weimar, Thüringen) werd gistermiddag een postpakket besteld, bij opening, waarvan een hevige ontploffing volgde. De inhoud van het pakket had den verm van een radio-toestel en toen een der bedienden probeerde, een der knoppen te draaien «ntplofte de machine. De koopman Hoehn en een der leerlingen bekwamen zware verwondingen. In de kamer werd groote schade aangericht, terwijl alle ven sterruiten werden vernield. De Justitie heef t de zaak reeds in onderzoek. PARACHUTISTE VALT TE PLETTER De parachutiste V/ichart is in de nabij heid van Los Angelos tijdens een filmop name van een hoogte van 1000 M. neerge stort. Zij was onmiddellijk dood. 4 KINDEREN VERMOORD MET EEN SCHEERMES In den afgeloopen nacht zijn m een schuur in de nabijheid van Romford 4 kin deren in den leeftijd van 2 tot 6 jaar ver moord gevonden. Allen vier kinderen had men met een scheermes den hals afgesne den. De Londensche crimineele politie zoekt den vroegeren politieagent Percy Gray, den vader van 2 der kinderen De beide anderé kinderen zijn yan de zuster van den ge- zochten agent. Het schijnt de daad te zijn van een krankzinnige. DE ELZAS-DEBATTEN Tijdens de gistermiddag voortgezette de batten inzake den Elzas voerden het woord de gewezen voorzitter van het Elzassische centrum, Seltz en de Lotharingsche af gevaardigde Moncelle van de groep Martn. Vervolgens hield de Lotharinger Schumann een rede. waarin hij heftige aanvallen deed, op het Fransche bestuur in Elzas-Lotha- ringen, hetgeen den bijval van rechts en een tegenaanval van links en Poincaré ten ge volge had. Telkens weer riep Poincaré den redenaar toe, dat de beambten in den Elzas beter met elkaar overweg konden dan hun collega's in het overige Frankrijk en dat de Fransche regeering bereid was gevonden de pensioenen te betalen aan Elzassische be ambten, die eigenlijk door de Duitsche re geering hadden moeten betaald worden. ARBITRAGEVERDRAG MET DCITSCHLAND Naar uit Moskou gemeld wordt, is Vrijdag in het departement van buitenland sche zaken ter uitwerking van het in 1926 gesloten non-agressiepact een verdrag tus schen Duitschland en de Sowjetregeering betreffende het arbitrageprocédé ondertee kend door den Duitschen ambassadeur v. Dirksen en den plaatsvervangenden commis saris van buitenlandsche zaken Litwinow. Het verdrag voorziet in het vormen van een commissie die uit 2 Duitsche en 2 Russische leden zal bestaan en in den regel 1 maal per jaar bijeen zal komen. OPSTAND TEGEN HABIB OELLAH KOWNO, 26 Januari V.D. Naar uit Moskou gemed wordt, is in de nabijheid der stad Termss, een opstand tegen koning Ha- bib Oellah uitgebroken. De stad bevindt zich in handen der opstan delingen, die volgens dit bericht dat uit Kaboel komt een veldtocht tegen Kaboel georganiseerd hebben. Nadere bijzonderheden over dezen opstand ontbreken nog. MOSKOU, 26 Januari V. D. Naar uit Kaboel geseind wordt, heeft tusschen de voorposten der vereenigde stammen van Djallalabad en detachementen van Hablb Oellah, die hun tegemoet zijn gezonden,' een treffen plaats gehad op 40 kilometer af stand van Kaboel. Het detachement van Hablb Oellah heeft aanzienlijke verliezen geleden en Is op de vlucht geslagen. KAïRO, 26 Januari V. D. Volgens hier ontvangen officieuze berichten uit Ka boel betreffende den politieken toestand in Afghanistan, werd Donderdag te Kaboel het ministerie van buitenlandsche zeiken weer geopend. Verschillende gezanten hebben besprekin gen gehouden met koning Habib Oellah over de laatste betrekkingen tusschen Afghani stan en andere groote machten. Koning Habib Oellah heeft den Engel- schen gezant en den Engelschen militairen attaché, met wien hij een lang onderhoud had over de politieke betrekkingen tusschen Engeland en Afghanistan ontvangen. De radio-telegrafische dienst tusschen Indië en Kaboel is weer hersteld. De koning gaf den buitenladschen ver tegenwoordigers de verzekering, dat hij alle maatregelen getroffen had, voor een verde ren strijd tegen Aman Oellah. Volgens zijn meenig zal Aman Oellah met zijn troepen de nederlaag lijden en gedwongen worden Afghanistan te verlaten. IDÏJS I; i'i Tegemoetkomend aan het ver zoek van veie alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album DE STRIJD OM DEN NIEUWEN KRUI- SERBOUW. WASHINGTON, 25 Jan. (V.D.) In den Senaat begonnen gisteren de beraadslagin gen over het voorstel tot aanbouw van nieu we kruisers. Senator Borah eischte opnieuw, dat de Vereenigde Staten met andere mo gendheden overeenstemming zullen trachten te bereiken over het aandeel in de bewape ning en inzake het vraagstuk van de vrij heid ter zee. Senator Hale, die hét voor stel verdedigde, verklaarde zich voor de door Borah voorgestelde wijziging om de rechten der neutralen in oorlogstijd vast te leggen. BOYCOT VAN BUITENLANDSCHE KLEEDING. LONDEN, 25 Jan. (V.D.) Volgens tele grammen uit Bombay heeft Ghandi in overr eenstemming met cïe besluiten van het Con gres van Calcutta een plan voor den boycot van buitenlandsche kleeding uitgewerkt. Volgens dit plan zal in alle Indische ste den en dorpen de buitenlandsche kleeding worden verzameld.' Voor alle winkels, waar buitenlandsche kleeding verkocht wordt, zul ten posten opgesteld worden. Aan de regeè- ring zal de eisch gesteld worden een invoer verbod van buitenlandsche kleeding uit'ite vaardiger». DE SCHADEVERGOEDING. De V, S. en de Commissie van deskundigen. LONDEN, 25 Jan. (V.D.) De Amerikaan - sche leden van de commissie van deskundi gen zullen, naar men in goed ingelichte kringen te Londen aanneemt, door een groot aantal niet-officieele waarnemers worcfen vergezeld. Het zullen vertegenwoordigers van Amerikaansche banken of financieele instel-, tingen zijn, dis belang hebben bij de oplos sing van het schadevergoedingsvraagstuk. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt, d'at Parker Gilbert na zijn terugkeer in Europa de benoeming van Owen Young tot voorzitter van de commis sie van deskundigen zal voorstellen. Moreaü van de Fransche bank en Dr. Schacht van de Duitsche Rijksbank zullen tot vice-pre- sidenten worden benoemd. HONGERSNOOD IN SJANSJI. Lijken door honden en wolven verslonden. Uit berichten over den vreesdij ken liongers-, nood uit Saratsji in de provincie Sjans! blijkt, cïat het aantal dooden zoo groot is, dat het onmogelijk is graven te maken groot- genoeg om de lijken te begraven. Buiten de stad liggen reusachtige stapels lijken; de. lijken worden door honden en wolven ver slonden. Verleden week zijn er veertig men- schen op straat gestorven. De honger drijft velen tot rooverij. Verleden week trokken 3000 bandieten door Saratsji, zij pijnigden tal van boeren om te weten te komen waar zij hun graan verborgen hadden. DE TOESTAND IN MEXICO Een onderhoud met Aartsbisschop Ruiz Het blad „La Opinion" van Los Angelos, publiceert een onderhoud met den aarts bisschop van Michoacan, Mgr. Leopoldo Ruiz in Florcs. De Bischop verklaarde, dat de Kerk nie.t kon instemmen met de godsdienstwetten, die tegenwoordig in Mexico .-an kracht zijij^, omdat deze inbreuk maken op de rechts macht van de Kerk en omdat zij den gehee- len godsdienst de godsdienstoefeningen enz. overleveren aan de willekeur der wereldsche overheid. De Bisschoppen verzetten zich ook tegen- de overige wetsbepalingen, waardoor de Katholieken hun recht van opvoeding hunner kinderen, vrijheid van vergadering vrijheid van drukpers enz. ontnemen werd. De onderhandelingen over een bijleggen van het conflict, kunnen slechts gevoerd worden met den R Vader zelf of met den vertegen woordiger van den H. Stoel voor Mexico, welke post momenteel bekleed wordt door den Apostolischen Delegaat in Mexico. Op de vraag of de katholieken de can- didatuur van Jozé Vascoucelos. als president zouden ondersteunen, antwoordde de aarts bisschop, dat de katholieken gaarne iedere partij zullen steunen, die oprecht belooft, om weer vrijheid van godsdienst te schen ken. Een nieuwe inrichting voor melaat- schen te Shantung Kortgeleden werd de afdeeling van het nieuwe leprozenhuis, dat voor mannen, be stemd en dat nu toch eindelijk klaargekomen is, ingewijd door Mgr. Henninghaus, apos tolisch vicaris van Shantung. Zoodra het gebouw voor de vrouwen-afdeeling voltooid is, zullen ook deze zieken daarin opgenomen worden. Het huis wordt bestuurd door de zusters van den H. Geest uit Steijl. De ziel zorg wordt uitgeoefend door een ziekelijk Chineesch priester. Dagelijks komen er nieuwe aanvragen van melaatschen, die om opname in het nieuwe gesticht verzoeken. Gevé Bod, dat de nieuwè inrichting aan alle vragen kan voldoen en dat het een toe vluchtsoord worde voor de ongelukkigen, die toch zoozeer behoefte hebben aan een goede verzorging! De oudste hoofdstad van zAië ont hult hare geheimen M. S. Langdou, de leider der expeditie van het Museum van Oxford, die nieuwe onder zoekingen instelt omtrent het oude Kish (Mesopotamië) bericht, dat er nieuwe ont dekkingen gedaan zijn. De vondsten die men nu gedaan heeft be- hooren tot 6 perioden van de geschiedenis der menschheid, het oudste spoor reikt te rug tot den tijd van 42003500 jaar vóór Christus; het jongste tijdperk waaromtrent men ontdekkingen gedaan heeft, liep in de jaren 28001200 voor Christus. M. Langdou noemt Kish de oudste der groote steden van Azië die volgens Chal- deeuwsche inscripties, kort na den zond vloed gesticht werden. Klingenthal De stad van de wintersport en de muziek-instru- menten Te Klingenthal in het Vogtland zullen op 31 Januari* en 1 Februari a.s. de Duitsche ski kampioenschappen worden betwist. Ook uit Noorwegen, Zwitserland, Engeland en Tsje- zho-lowakije worden deelnemers verwacht. KHngenthal bezit een vermaarde muziek instrumentenindustrie, die dit jaar haar eer ste eeuwfeest viert. Eigenlijk is deze industrie reeds veel ouder. Reeds in de zeventiende eeuw hadden instrumentmakers uit Bohemen zich In het stadje gevestigd. Zij vervaardig den gitaren, violen, luiten en andere snaren instrumenten, die zij zelf aan de bevolking der streek te koop aanboden. Later volgde de fabricatie van blaasinstru menten en van 1829 dagteekent de fabricatie van mondharmonica's, die de specialiteit der industrie van Klingenthal zijn géwordén. Het as dc instrumenteuhancle'aar Johann Wil helm Glier uit Klingenthal, die, bij dén terug- :.ear van een.ssa.. naar Italië te Frank- -fort een mondharmonica te zien kreeg en terstond besloot deze instrumenten eveneens n-zijn stad te gaan vervaardigen- Tegenwoordig worden ongeveer 50 millioen mondharmonica's per jaar uit Duitschland .uitgevoerd. De uitvoer van werkelijke harmo nica's varieert tusschen de 750.000 en het mil ioen. Deze geheele uitvoer vertegenwoor digt een waarde van ongeveer 24 millioen mark. Alleen in Noord-Amerika worden elk jaar 20 millioen mondharmonica's afgezet, De meeste arbeiders van Klingenthal ver vaardigen de instrumenten in hun woning. Ter gelegenheid van de ski-kampioenschap- oen worden te Klingenthal verschillende con- -ertcn door de arbeiders der gemeente gege ven. Zij zullen in hun stad vervaardigde in strumenten bespelen. Worden dit jaar de Martelaren heilig verklaard? Het jaar 1929 is voor Engeland het jaar, waarin 't eeuwfeest van de emancipatie der Katholieke Kerk gevierd wordt. Waarschijn lijk zal nu dc Kroon geplaatst worden op het werk, waaraan men reeds 350 jaren werkzaam is, n.l. de heiligverklaring van de Katholieke Martelaren in Engeland. Het begin van dezen veldtocht, die haast zijn gelijkenis niet vindt In de geheele geschiedenis der Kerk werd ge maakt in het jaar 1580. Men verlangde de heiligverklaring van 250 katholieken, die in .Tybura en in andere plaatsen vermoord wa ren. De vijf martelaren zijn: De eerw. pater Haydoch, die in 1556 tot de katholieke kerk ls overgegaan en vermoord werd in het jaar 1584, de eerw. pater John Roberts, Benedic tijn, geboren in 1575, gemarteld in het jaar 1610, de eerw. pater Arthur Bell, geboren in het jaar 1590; de eerw. pater Robert Soutwell, geboren in 1581, langen tijd gevangen gehou den en gefolterd in den Tower te Londen, ge dood in 1595 en Graaf Philipp van Arundel. Bij deze 250 Engelschen komt nog een mar telaar uit Schotlandde eerw. pater John Ogilvie, geboren te Leuven in 1589. Hij ging over tot het Katholicisme, trad in de Orde der Jezuiten en werd in 1615 te Glasgow ge marteld. Zijn proces werd reeds In het jaar 1629 ingeleid en wordt nu tegelijk met het proces der 250 Engelsche martelaren onder zocht. Ieder afzonderlijk geval wordt grondig onderzocht. De Kerkelijke Commissie in En geland met Kardinaal Bourne aan het hoofd, heeft haar voorbereidende werkzaamheden reeds in het jaar 1926 voltooid. Een eigenaardig vonnis. „El Debate" geeft een beschrijving van een proces om het eigendomsrecht, waarin een vonnis geveld werd, zooals niet lederen dag voorkomt. Een der leden der Spaansche Academie van Geschiedenis toonde een photographie, die een grafmonument uit de 4e eeuw voorstelde, dat nog in zeer goeden staat verkeerde en dat gevonden werd in de nabijheid van twee dor pen in de provincie Zaragossa. Elk der beide dorpen deed zijn aanspraken gelden op het bezit van dit monument. Ten slotte werd er een einde aan gemaakt aan dezen strijd door een vonnis, dat welhaast 'n Salomonsoordeel genoemd mag worden. De twee sterkste muildieren die de ge meente bezat, zouden de beslissing leveren. Zij werden n.l. in tegenovergestelde richting voor een wagen gespannen, waarop het mo nument vervoerd zou worden en met luide hallo's en zweepgeklap aangevuurd. Het ge lukte den overwinnaar zijn kostbaren last tot op de markt van Cinvo Villas, d.w.z. ongeveer 5 huizen ver, vooruit te trekken, terwijl het andere dorp kon toezien, hoe hun ezel het onderspit moest delven. Overigens vertoont het monument een groo te gelijkenis met een ander gedenkteeken, dat in een kerk van Toledo staat. Het beeldhouw werk is er nog duidelijk op te onderscheiden, n.l. de opwekking van Lazarus en de verschij ning der Drie Koningen. De mnmnü van Lenin. Naar de bladen melden, begint de mummie van Lenin tot ontbinding over te gaan. De dokters, die 't lijk gebalsemd hebben, staan verbaasd, dat zij daardoor de microben en wormen niet hebben kunnen vernietigen. Het lijk van den ex-dictator is nog in een glazen kist gesloten en tentoongesteld in het Krem- lin-paleis, maar het zal toch wel verwijderd moeten worden, omdat de wonnen hun ver nietigend werk aan 't verrichten zijn. Men wil in deze ontbinding, die niet tegen te houden is, de voorafbeelding zien van 'n andere in teressante en even onvermijdelijke ontbinding n.l. van het werk van Lenin, het Russische Communisme; dit wordt afgeknaagd door zijn parasieten en reeds is de bederfelijke lucht van de verkankering te ruiken Het werk der Zusters van den H. Vincentius onder de Bedoeïnen Een der schoonste vormen, waaronder het Apostolaat wordt uitgeoefend, is het werk der Zusters van den H. Vincentius in het Apos tolisch Vicariaat van het Suez-kanaal. In het gunstige jaargetijde, zoodra de grootste hitte, die voor de Europeanen on draaglijk is, voorbij is, gaan de Zusters» vol gens gewoonte de woestijn In, om de Bedoeï- nenstammen op te zoeken, hun zieken te verzorgen en hun te vertellen over de schoon heid van het Christendom, die zich vooral heerlijk openbaart in het uitoefenen van werken van barmhartigheid en naastenliefde. De Suez-maatschappij, die zich altijd zeer milddadig toont tegenover de werkzaamheden der Missie in het Vicariaat, hebben op wer kelijk praetische manier deze ijverige liefde zusters in hun goede wérken gesteund. Zij heeft n.l. van Parijs uit een sterke automo biel op zes wielen gestuurd. De auto stelt de Zusters in staat, de woestijn in alle richtingen met dubbele, ja driedubbele snel heid te doorkruisen, zoodat zij veel meer werk kunnen doen, waarvan de goede gevol gen niet zullen uitblijven. De inbraak, die in Juni j.l. in het gebouw van de Hollandsche Bank voor West-Indië op Curasao heeft plaats gehad, heeft nog een staartje gehad, meldt de Am. di Cur. De drie veroordeelden zijn n.l. in hooger beroep gegaan. Ter rechtszitting in appèl heeft de advocaat-generaal bevestiging van het vonnis gevraagd. De uitspraak van het Hof zal later volgen. Een van de veroor deelden, Marcelli Marcelle alias Antonio Charrys, heeft te kennen „-geven, dat hij wist waar de rest van het geld, een be drag van f 5000 tot f 6000, dat toentertijd niet gevonden was, verborgen was. Nadat hij zich vergewist had, d'at hij de toegezegde belooning van 10 procent krijgen sou, heeft hij zich bereid verklaard de plek aan te wijzen. De advocaat-generaal gaf hem twee politie-agenten mee en op zijn aan wijzing werd werkelijk aan den voet van -en berg van Scharloo aan den zeekant, na een weinig graven een som van onge veer f 2800 gevonden, ongeveer de helft van hetgeen er nog vermist werd. De andere ontbrekende helft schijnt spoorloos verdwe nen ta zijn. Aneta seint uit Medan: De administrateur Weyne, van de Pirah- Etate, is nabij Bireuën met zijn auto ov< den kop geslagen. Hij kwam in een sawaï terecht en is in de modder gestikt. De heer Weyne was op weg naar Bireuën om zijn echtgenoote, die daar voor een ope ratie in het hospitaal ligt, te bezoeken. De overledene bereikte den leeftijd val 36 jaren, en is te Bireuën begraven. Anetr, seint: De conferentie van de residenten van Ja va ten paieize is door den gouverneur-ge neraal geopend. Z.Exc. sprak hierbij eei woord ter inleiding. De politieke toestand werd besproken en een afwachtende hou ding ten aanzien van de ontwikkelingen vai verschillende bewegingen blijft ook in di toekomst aangenomen. EUTERPE 34/1 v. Odcnse te Stettin. GANYMEDES 34/1 v. Constanttnopel n. Cavalla. NERO 34li v. Danrig n. Amsterdam. PERSEUS 34/1 v. Kopenhagen n. Aarhtms. TELLUS 24 1 v. Valencia n. Amsterdam. VENEZUELA 25/1 v. Amst. te Barbados. KON. HOLL. LLOYD KENNEMERLAND (uitr.) 24 T v. Pernambuco. MAASLAND (uitr.) 24,1 te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA-LIJN JAGERSFONTEIN (thuisr.) 24ll v. East Londen nu 1 Elizabeth. KLIPFONTEIN (uitr.) 24/1 te Beira. SUMATRA (thuisr.) 24/1 te Marseille. HOLLANDAMERIKA-LIJN BULDERDIJK 24/j v. Philadelphia te Newport News* EEMDIJK 24/1 v./d. Pacifickust te Hamburg. HEMD I JK 34/1 v. Hamburg n. Emden. GAASTERDIJK 24/1 v. Londen n/d. Pacifickust. NEBRASKA, Vancouver n. Rott., pass, 25/1 Prawlepoin NIEUW-AMSTERDAM, Rott. n. New York, pass, 231 Kaap Race. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN BOVENKERK (thuisr.) 24/1 v. Madras. KOUDEKERK (uitr.) 24 r te Port Said. RIDDERKERK, Hamburg n. Antwerpen, pass. 2J Vlissingen. SCHIEKERK (uitr.) 23/1 r. Madras. STADSDIJK 25/1 v. Rett, te Hamburg. IJSELKERK (thuisr.) 24/x te Sues. HOLLAND—AUSTRALIE-UJN DJEMBER (thuisr.) "25/1 te Sues. HOLLAND—OOST-AZÏE-LIJN OUDERKERK (uitr.) 25/1 v. Yokohoma. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN RIJNLAND (thuisr.) wordt 26/1 te IJmuiden venraci JAVA—NEW YORK-LIJN BUITENZORG Batavia n. New York, 24/1 te Padang. MARKEN 23/x v, New York te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA INTEN (uitr.) pass. 25/1 Point de Gaïle. MADIOEN (uitr.) pass. 35/1 Point de Galle. MENADO (thuisr.) 24/j te en v. Malta. MERAUKE 25/1 v. Hamburg te Bremen. SOEKABOEMI 24/1 v. Rott. te Hamburg. TOB A 25 x v. Rott. te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJNf ALCYONE 24/1 v. Rott. n. Hamburg. ALDABI 24/1 v. Rott. te Hamburg. AL WAK (thuisr.) 23/1 v, Santos. SIRRAH (uitr.) 24/1 v. Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ASPHALION 25/x v. Amst. n. Londen. PEISANDER Batavia n. Amst., pass. 24/1 Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 25,'x Dungeness gep. New Orleans n. A'das AMSTEL 25/1 Dungeness gep. Rott. n. Me6sina. BEVERWIJK 24/1 Bcvezier gep., Rott. n. Oran. CALANTPLEIN 35/1 Kopervik gep. Narvik n. Ro'dai DORDRECHT 24^1 v. San Louis n. Constanxa. DRIEBERGEN 25/'1 Ouessant gep. Rotterdam n. Bah Blanca. DUBHE 24/1 Fernando Noronha gep. Cardiff n. B.-Ayr« ELLEWOUTSDIJK 23/1 v. Diamante te Huil. FR IS IA, lichter, 24/1 v. Rott. te Hamburg, per sleep» „Ajax." HAULERWIJK 24/1 v. New York n. Rotterdam. KATENDRECHT 24'x v. Batoum te Novorossisk. KELLEHAVEN 23/x v. Charleston n. W.-Indifc. KINDERDIJK 25/1 v. Hamburg n. Emden. LINGE 24/1 v. Cardiff te Milazzo. MAAS 23/1 v. Rotterdam te Algiers. MAASBURG 23/x te Panama, Vancouver n. Rott. PRÖCYON 24/1 v, Penarth te Villa Constjtuciou. RANDWIJK 24/1 Gibraltar gep., Rott. n. Oran. SCHIE 23/1 Finisterre gep. Blyth n. Messina. SLIEDRECKT 34/1 v. Rouaan Houston. STAD ZWOLLE 23/1 v. Lissabon n. Ronde. TROMPENBERG 24/1 Ouessat gep., Casablanca 1 Capelle. ZAANDIJK 24/1 Land's End gep., Cardiff n. Z.-Afrii AMSTERDAM, 25 Jan. Aardappelen. Bericht v/d. mak Jac. Knoop) Zeeuwsche bonten f 3.253.60, blauwe» f3.353.60, bravo's f2.502.75# bi. Eigenheimers f3- 3.XO per hl. Juin f 5-30—5*50 per 50 kg., Eigenheimers f 3.5» 3.70, blauwe poters f 1.902.10, bonte poters f x.go—a.io Bevelanders f 2.50—2.70, IJpolder bravo's f 2.502.75 bLuwe Eigenheimers f 33.10, Bevelanders f2.50—2.6c Noordholl. Eigenheimers f2.50, blauwe Eigcnh. f 3—3.1e Anna Paulowna zand f 33.50, Beverw. zandaardappclei f 3.854.20, Hil!"<"ommer id. f 2.50—3, Drentsche Eigen heimes f 2.80 Flakkeesche Eigenheimers f 3.60— 2.80 per hl., >0—5.50 per 50 kg., Eigenh. poter f22.20, Spu. eigenheimers f2.502.60, Frieschi borgers f2.302.50 p. hl. ULVENHOUT, 22 Jan. 1929. Menier, 't Wintert knap- kes, amico, 'n gèèf winterke. 't Mag er dan zoo zoo nouw en (fan s 'n bietje tusschen- deur dooien, maar alles en alles bij mekaar leet er hier nouw toch ai van Nuuwejaar af 't Ijs op de sloot jes. En 't ziet er zoo vuil en smerig uit van stof en takskes en steenen en zwart- geworren sneeuw, da ge echt kun zien: da leet 'n ok nie van één nachje. En da's altij 'n teeken van 'nen fermen winter, as 't ijï zoo on-proper d'r uitziet. En de velden leg gen d'rbij, amico as, as ja 't is gin schoon woord as kletskoppen. Hier en daar 'nen kwak bevroren sneeuw waar zoo nouw en dan "nen vergeelden en verflensten savooje kool tusschenstaat as te zeldzaam horke op 'ijen kalekop. Ze staan d'r bij as kaktussen, zóó lillek! Scho.s en scheef, as zattemannekes mee afgezakte gezichten Neeë, mooi zie-g-et sneeuwkleed er nie- meer uit. Nouw er allemaal stukken uitge- dooid zijn, lijken et wel op 'n versleten ta fellaken vol gaten en waar maar weinig op te bespeuren valt van bikkesement. Eremoei troef! De wegen, d'ie telkens tot pap dooien en dan weer bevriezen, zijn aamper te be gaan. Ge brikt er mee oew klompen ge woonweg d'n nek over as ge toevallig op zo'nen hard-bevroren kluit trapt, terwijl da ge denkt dat ie halfzacht is en da-g-er sjuust lekker vast in zult kunnen stappen. Daar motte ok zoo mee oppassen as ge 'n potje bent wiesten kaartspeulen in de „Gouwen Koei". Want och, hoe gaat da-ö- ee? 'n Pintje bier bij 't binnenkomen en eentje veur 't weggaan en nog ennigte daar tusschenin en dan is 't heelemaal oppassen geblazen over die bevrozen klonters. En d'n hemel bewaar me, amico, da'k nie mee 'n kapotte neus of 'n gat in m'nen kop of teen bult as 'nen èrepel uit de „Gouwen Koei" thuiskoom. Dan mok Trui direkt van 'n ge-wit-wel 'nen donderslag Zoo hadden me te paar dagen gelejer. zuurkool op tafel. Nouw motte weten: Aan 'n bord of drie zuurkcolstaamp mee de man 'n stuk pekelspek zoo groot as 'nen vüst, daar kan ik m'n eigen gewoon aan begaaien. Maar wa Trui d'r mee uitgevoerd had, da mag d'n duvel weten, maar da goedje was zoo zout, zóó-zout, amico, da-d-oewen mond ervan samentrok. Ik zee niks. Want as ik zeg: „Trui wa-d-is oew brouwsel zout," dan krijg ik hapseluut ten antwoord: „g'et oe- wen smaak nie" óf ,,'t ls eerder te flaauw as te zoift, wam ik docht nie da'k toekwam mee m'nen pot, die was leeger as ik docht." Ik zee dus niks en was benieuwd waar 't schip zou st'raanden. Trui nam d'ren eer sten hap ik had al 'n half bordeke naar binnen en ze smakte-n-is. Ik keek ze aan en knikte of Ik zeggen wou: „heddet ok in de gaten?" Trui smakte nóg 's en trok 'n gezicht zoo vies of ze 't' in d'r bord „ge daan" hadden. „Wa doede toch lillek, Trui?" vroeg ik zoo gewoon meugelijk. „Get oewen smaak zeker weer nie," veronderstelde de „zoutmenger", „want da frèten is zoo zout as brem." Achteraf bleek da ze zout bij de eerpels had gedaan, zout bij de kool, da-d-et spek al van z'n eigen zout was en d'r zóó inge- kokt, en da ze op 't eind veur ze gong staampen 't zaakje nog 's onder 't zout had gezet, zoodamme nét zooveul zout atten as zuurkool. Maar ik ben zoo gek op zuur kool, da'k maar rustig deurgegeten eb en tellekes m'n oogen dichidee as ik weer teen hap nam. Maar da's me komen te staan amico, op teen rijksdaalder aan bierkes. En 'kaddem saves staan, as 'n reezjement gele rijers! En toen hadde Trui uit motten hooren pakken! „Gij? Gij? gij, lllleké zui- pert? As ge mijn nie had, dan kwamdë in de schans terechte! Schaamd-oew eigen om zoo, as te oorlogsschip binnen te varen. Witte wa gij bent? Gij bent 'nen zatkul!" ..Trui', zee ik, „ge ben -r- hik hoe-ik, ge ben hoor-ik hcnredelijk! Get mé in 't zou- hout ge-hikt, gezet, da'k de zoutkristallekes, bhèè. aan m'n neus eb hangen en aan m'n oorlellen en aan de horkes van m'n oogen." ..En nouw hangt er allemaal pils aan," schaamperde Trui „en oew oogen zijn zoo rood as van de kernijnen. Ga wegt Gs ruukt allemaal naar 't pils. bambazjeerder da-gc daar staat." Nog veul meer ee ze beweerd, amico, maar ik ben gaan slapen en keo gedroomd van zout en bier, da'k ,er 's mer- gens 'nen smaak van in m'nen moncT had of 't pèèrd er wa-d-in had gedaan, te Me- rakel, zo'nen slechten nasmaak as ge het, van zout, zuur en bier. Ge kun bijna net zoo goed 'nen opstaand emmen van 't moksel van Aanmeloelah, want die zal ok wel 'nen buitenmedèl-smaak legen z'n verhemelte hebben plakken na z'n hervormingen. Ge trek de wefkes zoo maar 't vaaltje van d'r gezicht. Ge gif ze zóó maar rokskes aan van te haand lengte en 'n bloeske wa-d-alleen bestaat uit èrmsgaten... Da's de Loei lillek opgebroken. Gif mijn dan maar liever 'n porsie zoute zuurkool mee 'n emmerke pils. Gin mensch wit waar le zit mee z'n Trui. En zte bruur hee-d-ok al afstaand gedaan van Aanmeloelah z'nen troon. En daarna nog éénen en nouw is d'n Vierde óp Weg. In dieën troon schijnt lilek de kriebel te zitten. Benieuwd hoe lank 't nouw Hadiemoella uithouwt. Die wouw gin Koning worren zee-t ie. Afgatiestam moes ginnen Koning Daar om heet-ie Emir op z'n visitekortje laten zetten; da beteekent ok Koning! Sjeekspier zee in z'nen tijd al: „Wa-d-is teen naam" en gelijk had ie, de Spier. Van deps week stlng er in de. kraanten te.en h.eelehsliert pertretten van weggejaag de koningen én keizers die allemaal afstaand emmen gedaan d'n letsten tijd in 't belang van d'r. Laand (en d'r eigen, maar da stlng i er niet bij i j. 't Leek wel 'nen femielie-album die kraant... mee al die bekende gezichten Varidne.- óf morgen zie 'k ze nog 'n werkloo- zen-W-metée. oprichten of adverteeren om 'n PQS^r"^" XI v r/rsrt Heer, van goede getuigen voorzien, over veel vrijen tijd beschikkende, biedt zich aan tegen nader overeen te komen condities, desnoods alleen voor de avonduren, als KONING Beschikt over veel praetische ervaring, goede referentiën en mooi handteeke- ningstempel. Eenmaal reeds met s uc ces afgestand gedaan, en gaarne bereid zulks ook in z'n nieuwe functie te be trachten. Brieven onder motto: H. A. D. Urne Mafcx, bur. dezer Courant. Alles bij mekaar zijn d'r nie veul meer en die we nog emmen op de wereld zijn bedlege rig. Al heddet nog 'zoo getroffen mee oew Laand, zooas onze Koningin. Die hee nouw van deus week 'n avondje gegeven. Maar ze mos 't splitsen. Ze kwam kepleet stoelen te kort. Duizend kennissen kwampen op de uitnoodigtn? af en vijfhonderd zijn nouw deus weken ten-eten gewiekt. Schep maar op! En dan al die menschen 'n haand je geven, vragen lioe-g-et thuis gaat meé de klnders en of Rinus lest over is gegaan uif de vijfde klas en of er nog zooveul steenen n den aantres'.et zitten, want ze will er nouw eenmaal van oew ebben as Konteg da-g-alles wit.' Trui zee al, toen ze 't las: ..wa-zal er de Koningin d'r Paleis uit ge zien emmen d'n aanderen dag, mee al die sneeuwpooten." Want 'n vrouw, amico, die ziet meestal nog de grootste bezwaren van zukke dingen beter as 'nen man. Maar allee, da's allemaal nog over te ko men. Erger is 't gesteld daar in Grootegast, 'n nest in Groningen, waar zo'nen gemeenen sloeber vier pliestemannen koud gemokt heet. Zoo ga-g-et mee die kerels die maar vaak leven as God in Frankrijk en d'r eigen van niks, ziedatte aantrekken! Eerst 't zoo van eieren maken, dat er vier veldwachters tegelijk aan de deur komen en dan die menschen as hazen neerpoffen en ze bovendien nog mee 'n groot mes de keel deur snijen. En dan alles In braand steken. Ik kan er gin woorden veur vinden, amico. Zooiets kan ik nie mee 'n pen behaan- delen, da zou ik beter kunnen doen mee 'n riek met vijf botte punten, 't Zal mijn be nieuwen amico, of er in ons Land nouw nog nen avvekaat te vinden ls, die veur dieën schrobbejak wil plijten. As ik 'm moes veroor- deelen kreeg ie gin levenslank-zitten, maar levenslank-staan op 'n plank mee spijkers! Kom, amico, ik mot er afscheiën, want as ik 't mijne nog mot zeggen over die acht stakkers die bevroren en verdronken zijn aan d'nen Hoek van Hollaand en over die èrme weduwvrouwkes mee die zeuvendartig kienders, dan hè 'k heel d'n avond nog noo dig en kan ik van broerdlgheid nie slapen. Keb wa geld opgestuurd veur die sukkelèèrS n da motte me allemaal maar doen amj- o. 't Is 't ennigste wa me nog'kunnen doen •eur die menschen. Ik schei er dus maar af. Veul groeten vete 1 n zoutestengel en gin horke minder, as altij, van oewen toet a voe Dré.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10