BEURSOVERZICHT UIT DEN OMTREK DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1929 BLADZIJDE 3 LANDBOUW EN VISSCHERIJ Prof. Vissers trekkracht meter De landbouw-uitvoer van Denemarken Motor- of paarden tractie De golflengteverdeeling Vee-export-belangen BILJARTEN Weekoverzicht SPORT EN WEDSTRIJDEN t GYMNASTIEK RADIONIEUWS „Blinde plekken" iii de radio-ontvangst DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HEEMSTEDE Passagierslijst Kampioenschap Ressort van den Ned. Biljartbond Haarlem en Omstreken De triomf van de korte goif INGEZONDEN OVERVEEN Een demonstratie te Hamburg Volgens het Alg. Ned. Landbouwblad heeft de Grola (Grosze Landwirtschaftliche Ausstellung te Hamburg van 8 tot 14 Mei) den Wageningschen hoogleeraar pref. M. P. Visser 14. uitgenoodigd, aldaar zijn toestel voor het meten der trekkracht van paarden te demonstreeren. De Ned. gezant te Kopenhagen deelt mede, dat de Deensche uitvoer van landbouwpro ducten in het jaar 1928 een waarde van 1250 millioen kronen vertegenwoordigde. In 1927 hadden de uitgevoerde landbouwpro ducten een waarde van 190 millioen kronen. Aan boter en bewerkt vleesch zijn in 1928 resp. 147 millioen K.G. en 270 millioen K.G. uitgevoerd, hetgeen in vergelijking met 1927 beteekent een vermeerdering van 3 pCt. voor boter en 5 pCt. voor vleesch. De export van eieren is daarentegen eenige procenten achteruitgegaan, terwijl in 1928 ook niet hetzelfde aantal levend stuks vee naar het buitenland is uitgevoerd als in 1927. Denemarken heeft in 1928 zijn bevoor rechte positie op de Engeische markt ge handhaafd. Denemarken leverde ongeveer een derde deel van Engelands boterinvoer, ruim de helft van het ingevoerde bewerkt vleesch en ongeveer een vijfde deel van de ingevoerde eieren. Als gevolg van den goeden oogst in het afgeloopen jaar heeft men minder voeder, stoffen uit het buitenland behoeven te be trekken dan in andere jaren, hetgeen uiter aard aan de handelsbalans ten goede is ge komen. De motortractie is in Rotterdam de laat ste jaren sterk toegenomen. De stad, aldus „De R. K. Boerenstand", heeft thans ruim 3000 vrachtauto's, autobussen, auto's en an- echter op en de aanwezigheid van verschil lende dezer „doode plekken" moet een an dere oorzaak hebben. Verschillende onderzoekers hebben zich reeds met dit vraagstuk bezig gehouden en thans is men zoover gevorderd, dat men meent, dat in de theorie van Heaviside een verkla ring van het verschijnsel ligt. Byrd's wetenschappelijke staf heeft zich tot taak gesteld, om meer licht in deze ma terie te brengen en de oorzaak van het voorkomen der „doode gebieden" vast te stellen. Deze onderzoekingen geschieden op iniatief van de Amerikaansche Marine, welke het zoeken naar de verklaring van 't verschijnsel niet alleen als een wetenschap pelijk experiment, doch ook als een belang rijken factor voor de nationale verdediging beschouwt. Blinde plekken zijn n.l. niet uit sluitend tot het land beperkt, doch komen ook op zee voor, zoodat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat een dringend telegram 'n oorlogsschip, dat zich in zulk een voor radio-ontvangst ongevoelige zone bevindt, niet kan bereiken Het onderzoekingswerk aan de Zuidpool zal onder leiding staan van een der radio ingenieurs der expeditie, die onder meer de beschikking heeft over een speciaal hiervoor geschikt apparaat, de Osiso, een meetin strument. van bijzondere gevoeligheid, dat eenige jaren geleden in de laboratoria der Westinghouse Co werd uitgevonden. Het verschijnsel der „blinde plekken" waarvan men intusschen hier te lande in de radio-ontvancst al zeer weinig merkt, tracht men te Verklaren door aan te nemen, dat er een Interferentie plaats vindt tusschen de golven, welke door de Heaviside-laag worden teruggekaatst en die, welke linea recta van het zendstation naar den ontvan ger Teizen. Verschillende metingen mot de Osiso zul len deze veronderstelling echter moeten be vestigen Met dit instrument is men er ook m geslaagd, om de snelheid der radiogolven en den tiid die ze noodig hebben .om naar de Heavlsidelaag terug te keeren, te benalen, waaruit men kon bereker-n. dat de Heavl sidelaag zich op een afstand van ongeveer 350 mijl boven de aarde zou bevinden. Het jongste nummer van het Radio-Expres brenft een staatje van de verdeeling van de golflengten tusschen 200 en 6oo meter over omroepstations, Zooals die op de con ferentie te Brussel van de Intern. Radio "Unie dere door een motor voortbewogen voertui- js vastgesteld. Zooals men weet, is deze gen meer dan een jaar geleden. Er rijden regeling slechts voorloopig. In April a.s. In deze stad niet minder dan 7000 van zulke -ullen de regeeringsvertegenwoordigers te snelle voertuigen en veüig mag worden aan- p bijeenkomen ter bespreking van een genomen, dat 80 pCt. hiervan dagelijks op F 1 straat komt. Aan het einde van 1927 waren er ongeveer 6000. De sleepsrsw agens en de andere voertui gen, die door paarden worden getrokken, zijn, in tegenstelling met wat men wellicht zou verwachten, nog lang niet uit den tijd. I 366 M. Augsburg 294.1 In 1927 werd de laatste telling gehouden I Hannover als definitieve regeling. Het lijstje ziet er als volgt uit 377 M. Freiburg als 297 proef). proef). 545.5 M. Sundsvall 336.4 M. Münchgn. met als resultaat 3100. Thans zal dit getal minstens 2750 bedragen, dus nog altijd meer j 554.5 M. Budapest dan de helft van het aantal vrachtauto's, 1 want bij de 7000 zijn alle autobussen en partieul ere auto's gerekend. 15282 M R' Met de paardentractie is het merkwaar- i i 'Z. UT „Jga' dig gegaan. In 1914 waren er 3600 vracht-'519*9 rr Weenen wagens, bij het eindigen van den oorlog 5"*9 M. Brussel, steeg dit aantal buitensporig, n.l. tot 4700. 5°4-2 M. Milaan De reden hiervan was de opleving van het 496.7 M. Oslo, transitoverkeer en het ruime aanbod van paarden en wagens uit het buitenland. Doch langzamerhand kwam de vrachtauto er ill en circa 1600 sleeperswagens verdwe nen, in npg geen tien jaar tyd. Het aantal j.oentuig'eii in déze stad is in 15 jaar tijd fhans drie keer zoo groot geworden, het e an tal fietsen eveneens. In het buitenland Volgens „Ons PaarcV'ls het aantal paar. o'en m Londen, Parijs en New-York stij gende. In New-York alleen reeds in de bak. kerjjbedrijven, waarin voor 49 pCt. van paar den wordt gebruik gemaakt en 728 stuks werkzaam zijn, is dit getal in 1928 gestegen met 126 stuks. Thans worden in New-York gebruikt 18235 paarden tegenover 5602 vracht auto's. Een conferentie niet minister Kan 489.4 M. Zürich Höngg. 482.3 M. Daventry 5 G. B. 475.4 M. Berlijn. 468.8 M. Lyon 462.2 M. Langenberg 455.9 M. I. gem. golf Aken, Danzig, Porsgrund. 449.9 M. Paris, Tel.- Sch. M. Lissabon No todden. M. Estland, Engelsche gem. golf 291.3 M. Frankrijk. 288.5 M. Bourne mouth (Gleichwelle) 285.7 M. Finland. 283 M. Kowno Gleichwell Berl. Stettin, Magdeb. 280.4 M. Konings berg. 277.8 M. Kaschau? 275.2 M. Italië. 272.7 M. Griekenl. voorl. Kalserlaii- tern. Sheffield. 270.3 M. Spanje 267.8. M. Polen. 365.5 M. Albanië, voorl. Munster. 263.15 M. Keulen. 260.9 M. Laibach. 258:6 M. Zweden. 256.4 M. Italië 254.2 M. Presburg. 252.1 M. Frankfort. 443.8 M. Rome 438 M. Stockholm 432.3 M. Brünn. 426.7 M. Bilbao 421.7 M. Frankfurt 4x6.1 M. Kattowitz? 4:1 M. Ierland Bern 247.9 M. Spanje 406 M. Zwitserland 245.9 M. Polen. 401.1 M. Glasgow, taten, welke werden verkregen bij het expe rimenteeren met z.g. ultra-korte radio- gol ven, waarmede bedoeld worden golven ter lengte van 10 tot 100 M. Velen zien in de combinatie groote afstand kleine golflengte een zekere tegenstrijdigheid en ten deele is die meening ook jujst, want de tijd ligt niet zoo ver achter ons, dat de oplossing van het vraagstuk, hoe zeer groote afstanden door de radio het best konden worden overbrugd, werd gezocht in de rich ting van steeds grooter golflengten. Ook thans nog trouwens wordt een gedeelte van het trans-oceanisch radio-verkeer op groote golflengten (meerdere K.M.) afgewikkeld. Toch verdienen de kortere golflengten bi] verkeer over groote en zeer groote afstanden de voorkeur, omdat, populair uitgedrukt, deze korte golflengten een grooter doordringings vermogen hebben dan de lange. Hieruit volgt vanzelfsprekend, dat men, om dezelfde resultaten te bereiken minder ener gie behoeft, de zendinstallatie dus mindei uitgebreid, minder krachtig en eenvoudiger kan zijn. De z.g. korte-golfzender werkt dus econo mischer. Voorts bleek nog de mogelijkheid te bestaan, deze korte golven gedeeltelijk te richten, de golven zich hoofdzakelijk in de gewenschte richting te doen voortplanten, wat ook alweer bijdroeg tot een hoog nuttig effect, wat echter niet wegneemt, dat vooi kortegolfverkeer hetzelfde geldt als voor dat op lange golf, n.l. dat de energie, welke wordt opgevangen, haast oneindig klein is in ver houding tot de energie, welke wordt uitge zonden. Hoe meer nu de techniek er in slaagt deze verhouding te verbeteren, des te zekerder en des te goedkooper wordt de radio-verbinding. De lengte der radio-golven wordt bepaald door de snelheid, waarmede de c'.ectrische stroom in de antenne van richting verandert (frequentie) en hoe sneller nu deze richtings veranderingen plaats hebben, dus hoe groo ter de frequentie wordt, des te kleiner wordt de golflengte en deze golflengte wordt dus naar believend geregeld door de frequentie te vergrooten (kleinere golflengte), of te ver kleinen (grootere golflengte). De factoren, welke de frequentie bepalen, kunnen binnen tamelijk wfjde grenzen gewij zigd worden, zoodat dus, meer populair uitge drukt. elke gewenschte golflengte kan wor den ingesteld, waaruit men ziet, dat tusschen de te overbruggen afstand en de gebezigde golflengte geen direct verband bestaat. Ons land heeft zich in de techniek der radio een uitstekenden roep verworven en is dan ook een der eersten, waar de radio-telefoni sche verbinding over zeer grooten afstand (NederlandOost-Indië) voor den algemee- nen openbaren dienst is opengesteld, zooals kort geleden uitvoerig in de pers is gepubli ceerd. De hulde onzen knappen Ingenieurs van de Rijkstelegraaf toegezwaaid, is dan ook welverdiend Ook onze Oostelijke buren hebben op het gebied van lange-afstand radio-telefonie prachtig werk gedaan. worden gesteld, om op een avond in de week 1 iedereen, die dagelijks te leven heeft tus- j of op Zaterdagmiddag door den Kring een' schen de verdooving der motoren- en ma- l geschikt terrein te Haarlem te doen huren chmebeschavxng en de lakende, waarop gezamenlijk kan worden geoefend. en e m ermg van ps 1 v Dit vooral met het oog op die vereenigingen, welke over geen oefenterrein kunnen be schikken. GYMNASTIEKUITVOERINGEN Al hebben „O.S.S." te Zandvoort, Sparta'' te Velsen en „Turnlust" te Haarlem hun uitvoeringen reeds gegeven, de liefhebbers van gymnastiek kunnen nog volop hun hart ophalen daar nog heel wat uitvoeringen in den K.T.K. op het programma staan. 7 Februari „Turnlust", Beverwijk. 8 Februari „Olympia", Bloemendaal. 9 Februari„R. G. V." Bloemendaal. 13 Februari„T.* V. S." Santpoort. 16 Februari 2e uitvoering „B. G. V." Bloemendaal. 16 Februari„Gratia" IJmuiden-Oost. 16 Maart „Concordia" Haarlem. Begin Maart „T. V. IJ" IJmuiden. Buiten het verband van den K. T. K. krijgen wij nog te zien Kweekschooluit voering te Haarlem op 1 Februari en de Haarlemsche Lighaluitvoering op 9 Februari met medewerking van „Turnlust" te Bever wijk. Voor de plaatselijke competitie staan in de a.s. week een drietal wedstrijden op het programma. Woensdag 30 Jan. gaat het tweede C-team van Vriendenkring naar Veisen-Noord orn Excelsior I in café Lamers te bekampen. Wij geven den Haarlemmers weinig kans. De B-ploeg van Excelsior speelt Donder dag daarop een lasijgen uitwedstrijd tegen H. B. C. in café Metz, aan de Barteljoris- straat, De constant spelende thuisclub zal de puntjes wel in Haarlem houden. Olympia most tenslotte op Vrijdag 1 Fe bruari a.s. in zijn clubgebouw van dien naam zijn kansen verdedigen tegen het sterke H. B. C. I-viertal. H. B. O. zal door deze match te winnen zijn positie in de A-klasse wel weer versterken. Ook te Lis se wordt deze week een aar dige wedstrijd gespeeld. Zijn B. C. Excel sior krügt een sterk D. E. S.-vijftal op be zoek. Het belooft Dinsdag 29 dezer een span nende match te worden in café De Duif aan der. Heeren weg Last not least wordt Zaterdag een aan- Hier'treedt" vooraTde Telefunken-Maat- vang gemaakt met het persoonlijke kam pioenschap in café Bos aan het Soendapiein. Ongetwijfeld zal voor a'it interessante tournooi weder groote belangstelling be staan. schappij op den voorgrond. Telefunken schiep hier een radio-telefoni sche verbinding tusschen Berlijn en Buenos- Alres en deze verbinding werd reeds eind 1928 voor het publiek opengesteld- Ook in de andere beschaafde landen wordt "ioor de technici rusteloos gewerkt aan de vervolmaking der radio-techniek en de toe komst zal moeten leeren, welke verrassingen zij nog in petto houdt. UIT DEN KENNEMER TURNKRING H.B.C. IIVriendenkring Klasse A Onder flinke belangstelling werd Vrijdag avond in café „De Wijnberg" a/d. Bartel- jorisstraat bovengenoemde biljartmatch ge speeld. In de eerste partij moest Houtkooper zoowaar in Zitman (Vriendenkring) zijn meerdere erkennen, zij het dan ook na groote tegenstand. Kort na het begin scoorde de bezoeker reeds eenige mooie series, n.m. 10, 20, 14 en 13 car. zoodat zijn voorsprong weldra 40 car. bedroeg. De H.B.C.'er gaf daarna echter ook blijk van zijn kunnen en liep met Nu uit de ingekomen antwoorden der vereenigingen gebleken is, dat voldoende j series van g, 14,^14 en 10 car. »jn achter medewerking bestaat, heeft het Dag. Bestuur van den Kennemer Turnkring besloten, de K'ingzaaluitvoeringen te doen doorgaan en is deze voorloopig vastgesteld op Zaterdag 4 Mei in de schouwburg aan den Jansweg 250 M. II gem.sch. te Haaricm Kassei, Linz. 396.3 M. Rumenië. Plymouth. 391.6 M. Hamburg De voorzitter en secretaris van den Ne- derlandschen Bond van Veehandelaren, de heer A. Trompetter en de her Sutherland, werden gisteren in het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw door den Minister Mr, J. B. Kan in audiëntie ont vangen. De voorzitter deed een beroep op den Minister, de opheffing van het invoerverbod van vee in Limburg, op grond van het ver minderde aantal gevallen van mond- en M cfllff„,r. klauwzeer in geheel Nederland, te willen j 374- ,,f overwegen. Nogmaals werd de aandacht van zijn Excellentie gevestigd op de groote moei lijkheden voor den export van vee naar het buitenland en werd den Minister medege deeld, dat vele buitenlandsche relaties, die anders op de Nederlandsche markt hun vee betrekken thans in het buitenland koopen, waardoor Nederland als exportland kans loopt geheel uitgeschakeld' te worden De ,heer Trompetter meende in dit verband den Minister een weg te mogen wijzen, welke mogelijk een middenweg zou kunnen zijn en waarbij, onder handhaving van de 243.9 M. Newcastle, 241.9 M. Rjukan. 240 M. Neurenberg 1 stand weldra in. Beide spelers maakten toen eenige goede series en met een stand 181— 175 was er van het resultaat nog niets te zeggen. Zitman dacht er echter anders over en maakte met 19 car. de partij uit. De match Kobus (Vriendenkring) tegen de Jager was er één van de goede soort. Kobus liep hard van stapel en maakte in de eerste beurten it, ji, 28, 11 en 14 car., zoodat zijn partner ondnaks goede series Zooals reeds eer werd besloten, zal de heer D. Beets als hoofdleider voor deze uitvoering optreden, bijgestaan door den - van het prosramraa is een commtsste be-crack in de een s£rie ,,ln 4Cj. noemd, bestaande uit de Leeren P. Dijkstra,welke spoedig gevolgd werd door een goede 2» tut tv J' J* van ^oorn' R* ^eets e" T. Dekker, 19. De Jager had hierdoor de leiding over- 2 enemar-wejjje op de uitvoeringen der vereenigingen genomen en stond in de 32e brt. 189 tegen ken. 1 - i - 387.1 M. voorl. Dres- 236.2 M. Frankrijk, j den, Bremen, 233.4 M. Noor- Frederkast. 382.7 M. Toulouse. 378.3 M. Manchester 369.9 M. Sevilla 365.9 M. Bergen. 361.9 M. Leipzig. 358 M. Londen. 354.2 M. Graz. 350.5 M. Madrid 346.8 M. Zweden. 343.2 M. Praag. 339.8 M. Kopenhagen 336.3 M. Petit Paris wegen 232.6 M. Tsjecho- j Slowakije. 230.6 M. Frankrijk. 229 M. Malmö, Helsingborg. 227.3 M. Spanje. 225.6 M. Agram. 223.9 M. Roemenië. 222.2 M. Ierland. 220.6 M. Luxem burg. 219 M. Ill, gem, golf Flensburg Karlsstadt. 217.4 M. IV gem. golf. noodige veterinaire maatregelen, toch de ex- 333 M. Napels? Falun 215-8 M. V. gem. g. porthandel vee vergemakkelijkt zou kunnen 329.7 M.België worden. De minister was het in vele opzich- 326.4 M. Gleiwitz. ten met het gehoorde eens, al bracht hij j 323.2 M. Cardiff, eenige bezwaren te berde, doch hij zou zeer 320.2 M. Breslau zeker nogmaals naar aanleiding van het ge- 3I7-I Bulgarije hoorde ernstig overleg plegen met het hoofd - - - - - tan den Veterinairen Dienst. Byrd's expeditie za! trachten het geheijn te ontsluieren Een van de belangrijkste wetenschappe lijke problemen, weike Byrd's poolexpeditie Bedurer.de het tweejarig verblijf in het pool ijs tót oplossing zal trachten te brengen, is uet vraagstuk der blinde plekken in de radio-ontvangst. Deze „doode plekken" d.w.z. gebieden, waar naar men beweert, geen radioontvangst mo gelijk is, behooren tot de nog onvolledig be kende verschijnselen en tot nu toe is men er nog niet In kunnen slagen, om de aanwe zigheid van deze gebieden, waar de signalen van becaalde stations niet gehoord worden of s'ecbts zwak doorkomen, afdoende te Verklaren Dat zulke .blinde plekken" bestaan ls feeds bekend stdert bet begin van de radio. Men schrijft het voorkomen van „blinde Plekken" dikwijls aan terrein-condities toe. Lang niet alle verschijnselen wijzen hier 314-1 M. Polen. 3X 1.2 M. Aberdeen 308.3 M. Zagreb. 305.5 M. Frankrijk. 302.7 M. Belfast 214.3 M. Finland, 212.8 M. Polen. 310.3 M. Frankrijk. 209.8 M. Italië. 208.3 M. Roemenië. 206.9 M. VI. gem. golf. 205.5 M. VII, idem. 204..1 M. VIII id. 203.7 M. IX idenx, naar geschikte nummers zal uitzien. In verband met de uitvoeringen der ver- j eeniginf en en de voorturnlessen, welke èn voor de dames èn voor de hceren reeds zijn aangevangen, is besloten, de instelling van een keurkorps dames en het oefenen daarmee uit te stellen tot het najaar, waardoor dan een half jaar achte~een gewerkt kan worden. Tevens zal dan overwogen worden, of met het oefenen van het keurkorps heeren weder een aanvang kan worden genomen. De leiding van de voorturnlessen berust bij den heer G. Borkent. De dames oefenen des Vrijdagsavonds in het gymnastieklokaal der 3-jarige H.B-S. aan de Raaks, de heeren des Zaterdagsmiddags, eveneens in dat lokaal. Daar de Zaterdagmiddag voor velen bezwaren oplevert, zal overwogen worden, of deze lessen op een avond in de week gegeven kunnen worden. Gezien echter de verschillende oefenavonden der diverse vereenigingen, zal dit waarschijnlijk moeilijk gaan. Evenals vorige jaren is ook thans de Technische Commissie van den Kring, waarvan de heer T. Dekker voorzitter en de heer G. Borkent secretaris is, onderver deeld in verschillende sub-commissies. Deze sub-commissies zijn samengesteld als volgt Keerengymnastiek de heeren C. F. Smit, J. J. van Doorn en W. H. Verkes. n;r tdr* 'J'J* van uuürn en w. rr. verKCS* uizen Var- 20I*34 M. idem, Pamesgymnastiek de heeren P. Dijkstra, berg 200 M. Liberia. Voor de z.g. lange golven mag volgens de conferentie van Washington voortaan niet alleen de golfbaud van 1351 tot 1852 M. worden gebruikt. Daar kunnen 7 stations plaats vinden en die golflengten zijn nu aldus bezet Huizen 1852 M., R.-Paris 1744 M., K.W. Hausen 1648 M., Daventry 1562.5 M., Moskou 1.485.1 M. Warschau 1416.1 M., Motala 1351 M* Bovendien werken thans boven 1000 M. nog Kowno 2000 M., Kalundborg 1153 M., Hilversum 1071 M., Bazel 1010 M. T. Dekker en D. Beets. Athletiek en spel de heeren R. Verwers, G. Borkent en C. F. Smit. Adspiranten en zwemmen de heeren 167. P. Kobus wist door een goedgespeelde 30 de partij echter nog juist uit het vuur te sleepen. In de laatste partij, die tusschen Boer winkel en G. Metz werd in den beginne slecht gespeeld. In de 18e brt. kwam de laatste er even in en liet een goede 22 no- teeren. Beide spelers kunnen echter hun vorm niet vinden en tenslotte moet de match wegens het vergevorderde uur worden af gebroken. Dinsdagavond 9 V3 uur wordt de wedstrijd voortgezet. fijnd materialisme. Toch legt alleen Godsdienst, ondanks alle uiterlijke weivaart en comfort, bevredigen den zin en inhoud in het leven geeft laaraan kleur en perspectief, zorgt voor diepgang, redt onze persoonlijke waarde. En terwijl de wetenschap zich weer ge neert, om het Godsbestaan te ontkennen en de nieuwste resultaten van ziel- en levenskunde de unieke beteekenis van gods dienst vaststellende, leven, ondanks die sprekende feiten zeer velen zonder een sterk Godsbesef, schijnbaar tevreden met den afval onzer geparfumeerde civilisatie. In théorie ls ons Katholicisme onwrikbaar gebleven, zelfs naar het woord van prof. B. H. Molkenboer voor de meest sata- nisch-sluwe methodes der ongeloovige we tenschap der laatste halve eeuw. In de we- kelijkheid waardeeren velen al te weinig de hoop van onze roeping en de rijke glorie van Christus' erfenis, zooals de welsprekende volkerenapostei zich triomfantelijk uitdrukt (Eph. 1 17). Ze zijn practisch-modernist. Hun leven graviteert niet naar God en den Christus. Zou dan godsdtenstlectuur, die onze inte resse gericht houdt op God en Zijn Dienst, geen sterken zegen verspreiden? En wanneer we nu een tijdschrift juist voor deze geloofsverdieping, dus geestelijke persoonsverrijking bloeiend en groeiend zien, is het dan niet jammer, dat zoovelen zich niet verfrisschen en sterken juist aan deze gemakkelijk bereikbare levensbron? Want zoo mogen we ons bekende, opgang makend godsdiensttijdschrift gerust noe men. Het is geen moraliseerend preekboek, zalvend en saai, geen ongenietbaar keuken blaadje, zoet als saccharine, evenmin een theologisch vaktijdschi-ift voor enkelen; neen, het wil een algemeen godsdiensttijd schrift zijn voor meer ontwikkelden, om óns bewust de christelijke waarheid onzer H. Kerk te doen uitleven. Waarbij het besef ons dankbaar en beter maakt, wanneer we zien, wat wij bezitten en anderen missen; wat wij zijn en anderen vaak zeer moei zaam, en op allerlei dwaalwegen zoeken. Dit is een tweede eigenschap van „Het Schild", dat we daarin door deskunige krachten op de hoogte worden gehouden van de moderne stroomingen op religieus gebied. En als we aanspraak willen makenop ontwikkeling, dan dienen we zeker in ons vaderland, als zijn natuur bont van richtingen en belijde nissen, een elementair begrip te hebben van de voornamere godsdienstige groepeeringen. De prijs van „Het Schild" is gering, ja „bespottelijk goedkoop" schreef een abonné uit Indië, waar het op talrijke plaatsen wordt gelezen. Maar hoeveelzeggend het abonnementen aantal momenteel ongeveer 7000 de laatste drie jaren ook groeide, we maken toch een zwak figuur bij een bekend niet- katholiek religieus tijdschrift, dat overal licht wil zoeken, behalve bij Christus' ééne goddelijke Stichting, die de Weg naar het Licht, de Waai-heid en het Leven bewaart. Bedoeld orgaan telt rond de twintig dui zend abonné'sDie zullen ook wij eens halen, als honderden meer ontwikkelden dit verzoek om kennismaking beantwoorden met zonder uitstel minstens even een gratis proefnummer te bestellen bij het propa- ganda-secretariaat van „Het Schild", Tuin- laan 66, Schiedam. De ervaring leerde, dat zeer velen, na het doorzien van een enkele aflevering, voorgoed als trouw lezer waren gewonnen. Door zijn kwaliteit propageert „Het Schild" zichzelf. Katholiek en nlet- Katholiek vindt voldoening in den onder houd énden, ontwikkelenden, actüeelen, pret tig leesbaren Inhoud van „Het Schild", waarvan bijv. de ruim voorziene Vragenbus als zeer interessant peilglas mag gelden voor wat er aan religieuze moeilijkheden leeft onder roomsch en andersdenkende. Daarom niet weinig voor geestelijken van belang. Tot slot: mochten nog meer plaatselijke propagandaclubjes helpen bekend maken. „De bekendmaking van „Het Schild", is apostolaatwerk," schreef ons prof. J. P. Ver haar van Warmond, de bekende hoofd redacteur. We helpen daarmee evangelisee- ren op een een moderne wijze, in een vorm en in een mate evenredig aan de dringende be hoefte, waaraan de katholieke courant, zelfs de Zondagsche "kansel niet meer venwichtig kan voldoen. Mogen we dus nog eens uw adres her halen: Tuinlaan 66, Schiedam J. Westerman pr, In de laatste 14 dagen heeft de beurs over het algemeen een bijzonder opgewekt voor komen gehad, waarbij zoowel in Rubber- als in Industriewaarden en gedurende de laatste dagen Suikerwaarden, flinke koerswinsten konden geboekt worden De Rubbermarkt, I welke sinds maanden lang geheel verwaar- I loosd lag, heeft in lie begin dezer berichts- periode een buitengewoon willig aspect ge had. Door een kleide prijsstijging van het artikel en een ongetwijfeld gunstiger ge worden statistische positie, maar meer nog door groote baisse-posities in diverse Rub berwaarden, was een geforceerde koersstij ging het resultaat. Zoo wisten Amsterdam- Rubber, Serbads, Deiibats, Bandars, Vicos enz., in enkele dagen een aanzienlijke koersavans te behalen. Zoodra echter de baissiers hun operaties hadden verricht, moest een reactie intreden, mede in ver band met een lichte daling van den prijs van het artikel. De verbeterde stemming voor de Rubber- afdeeling had ook Invloed op Tabakswaar den, waarbij te constateeren viel, dat de nadering der voorjaarsinschrijvingen, ook eenige vraag in het leven riep, zoodat hier bij kalmen handel diverse soorten op hooger peil kwamen. Industriewaarden blijven nog steeds hun belangstelling houden. Meer en meer komt het publiek, zoowel in het binnen- als in het buitenland, tot de overtuiging, dat het diverse industrleele ondernemingen hier te lande goed gaat. Zoo is het, dat aandeelen PhUipslamp, Ned. Kabel, Van Berkels etc. muurvast in de markt liggen. Tevens zijxx Margarine-Unies gedurende de laatste da gen gezocht, en werden, na een kleine rust periode en reactie tot plm. 350%, op 380% druk verhandeld. Calvé's naar verhouding. Aniems en Ned. -Indisch Gas willig: Bu.rerwaarden waren goed gedisponeerd. Verschillende soorten belandden op hooger niveau. Vooral Java-Cultuur waren ge vraagd en konden tot boven de 400% avanceeren. Kunstzijde waren stil met flauwe stem ming. De handel in Oliewaarden had niet veel te beteekenen. Kon. Olie hadden een weinig te 1 -en van de algemeene willigte op an dere atdeelingen, doordat er ruilingen plaats vonden in Philips, Margarine-Unies enz. Later trok de koers iets aan. Perlakken prijshoudend, terwijl Peudawa door de spe culatie gedurende den laateten tijd weer ijverig het hof wordt gemaakt. Van Mijnbouwwaarden bleven Boeton in de buurt van 280300% schommelen, ter wijl er voor aandeelen Alg. Exploratie in de laatste dagen weer flink vraag bestond, waardoor ze na 190% tot boven de 200% konden monteeren. Scheepvaart met weinig verandering. Scheepv. Unies hadden weinig te lijden van de komende emissie op 199 Alleen in claims ging veel om. Van diverse soorten waren Kuchenmeister weer willig. Amerika naar het voorbeeld van Wall-Street op hoo- gerger niveau. Vooral bestond er belangstel ling voor Fisk Rubber, U. S. Steel en Chocago Milwaukees. Geld iets ruimer op 4J44J(%. IJsberichten. Daar 't Ijs gisteren weer vol doende sterk bleek, besloot het bestuur van de ijsvereeniging de Volharding haar 'baan weer te openen. Het ijs is bijzonder mooi en er werd Vrijdagmiddag weer vrij druk gere den. Bij blijvende vorst zal de baan ook heden en zoo mogelijk Zondag geopend zijn. Gisteravond is ook de verlichting weer aan gebracht, zoodat ook heden-en morgenavond op verlichte banen zal gereden kunnen worden. Hieronder de voorloopige uitslag VriendenkringH.B.C. II P. Kobus—J. de Jager H. BoerwinkelG. Metz H. ZitmanW. Houtkooper 200- 142- 200- 190 '121 175 Totaal 542486 Voor de jaarlijksche wedstrijd voor de plaatselijke suprematie op het groene laken, hebben zich een achttal pretendenten aan gemeld, zoodat geen voorwedstrycien ge speeld behoeven te worden. Hieronder de deelnemers: D. A. de Foeljaeger, P. Mienis, A. G. Lub bers en A. Brauckman (allen B. C. D. E. S.) H. van Hooff en G. v. Egmono' (B. V. „De Zon", Heemskerk). W. H. Verheijde (B. C. T. Tekker, P. Dijkstra, W. H. Verkes en „Haarlem-Noord"). B. Mastenbroek (B. C. In het begin van deze maand werd de radio-te'efonische dienst tusschen Nederland, en Nederland ch-Indië officieel geopend, d.wz dat een ieder tegen betaling in de ge legenheid wordt gesteld langs radio-weg van Nederland uit met Oost-Indië te telefo- neeren of omgekeerd. Dit succes van de radio-techniek dankt men grootendeels aan de uitstekende resul- Passagierslijst van het s.s. Tambora, 23 Jan., van Rotterdam naar Batavia vertrok ken. Naar Southampton 6 passagiers. Naar Tanger 23 passagiers. Naar Marseille 4 passagiers. Naar Ned.-Indië: Ir. H. F. Adams, H. H. Albreghs, echtg. en 2 kinderen, J. D. van Ameyde, echtg, en 4 kinderen, Jhr. C. M. M. van Asch van Wyck, S. R. Ashmore en echtg. Th. Barendse, echtg. en 2 kinderen, E. J. W. Basset en echtgen., H. Beenen en echtg., mej. Zuster B. Beier, E. Belser, J. J. Beudeker en echtg., H. D. B. Beudeker, B. J. H. van Blaricum, H. R. Bloem, echtg. en 3 kinderen, A. W. Blokland, echtg. en 4 kinderen, G. Bogmans, A. Braat, J. C. Bi-ee, echtg. en 2 kinderen, mej. Zuster T, Bres, M. Th. Breu- nese, echtg. en kind, G. S. Brouwer, echtg. en kind, W. van der Brug en echtg., T. v. d. Burger en echtg., C. O. Burgschat, A. Burinlc, W. J. Butler, H. Cool en echtg., Dr. C. H. E. Croin, echtg. en kind, M. J. Dekkers, C. H. van Dooraum, A. £1. van der Els, J. A. van Eisen, J. J. van der Eyk en echtg., H. Ch. A. van der Eyk, Ir. J. Fokkinga, mej. M. J. Garjeanne, J. C. Gestman, echtg. en 3 kinderen, N. J. Grondhout en echtg., M. L. E. Groutars, N. G. Ham, G. P. Hamer, echtg. en 5 kinderen, J. Hanke en echtg., J. Haze- leger, echtg. en 4 kinderen, J. K. Helder, méj. Zuster M. I. Herz, G. van Hetcren en echtg., F. H. Heuvelman, L. A. H. Houtman, mej. Dr. A. J. van den Hoven van Genderen, J. W. Hulsman, echtg. en kind, K. Janszen, Ir. J. J. Jonker. L. Katz, N. J. Keyzer en echtg., mej. F. H. Keyzer, N. van Kleef en echtg., H. Knol en echtg., mevr. A. J. Kort—- Kruyt en kind, Ch. Kraus, C. Kroonstulver, G. O. Kruys, mevr. G. Kuyerv. d. Ree en kind, mej. M. W. Kuyer, mej. E. Kuyer, mej. J. F. Kuyer, W. Kuyer, J. A. A. de Laak, J. E. Langeler. echtg. en 2 kinderen, E. M. Landberg en echtgen., A. E. Lefeber, echtg. en 2 kinderen, G. P. van der Linden, echtg. en 3 kinderen, J. van der Linden, echtg. en kind, S. Lont, J. W. van Marie en echtg., H. A. M. Nyssen. G. Pen, W. H. Plokhooy, echtg. en kind, H. Priem, F. Reber, H. M. van Rhyn, H. J. Ryniker en echtg., A K. van der Salm, A. Schall, H. Schall, A. A. J. Scheffers, mej. Zuster E. Schep, H. F. Schrander, Dr. I- Segall en echtg., mej. G. Segall, A. Sigtermans, H. C. A. Smits en echtg., P. W. van der Steen, C. F. E. Stiel, GODSDTENSTLECTUUR G. M. J. Swart, F. Vergeer. Ir. J. H. Volten Frèd. Ozanam vroeg voor zijn dagen een en echtg., H. W. Vonk, echtg. en kind. L. J. „Excelsior", Lisse) Van een aantal spelers der biljartclubs H. B. C. en Vriendenkring, welke andere jaren veelal deelnamen, zijn ditmaal geen inschrijvingen ontvangen. Zooals gemeld, wordt er gespeeld' in het clublokaal van Haarlem-Noord, café Bos aan he'J Soendapiein. D. Beets. De Technische Commissie zal op de Tech nische Bondsvergadering van het K.N.G.V. te Utrecht worden vertegenwoordigd door den heer G. Borkent. Voor het ontwerpen der oefenstof voor de gymnastiekwedstrijden dames en heeren werden aangewezen voor brug datnes en heeren de heer C. F. Smit voor rek dames en heeren de heer J. J. van Doorn ringen dames en heeren de heer G. Bor kent voor tremplin paardsprong, dames en heeren en paard-vóltige heeren de heer ,W. H. Verkes.oefeningen in het voort bewegen dames en oefeningen np de plaats hee. en de heer T. Dekker oefeningen op de plaats dames de heer P. Dijkstra. Jt,Tea u; De heer R. Veiwe.s zal een plan uitwerken j !trulstocj:it van mtellëctueelen. Maar de Wijnvoord, echtg. en kind, M. van Zanten betreffende een athletiek-comf etitie tusrclen onzen voelen zeker niet minder de behoefte en echtg., F. H. Zeydel en echts., P. Zuur de aangesloten veieenigingen. Indien 1 icr- aan den zegen dezer beweging, die eigenlijk j mond. Voor bij de vereenigingen voldoende belang- j een eisch beteekent van alle tijden. stelling bestaat, gullen pogingen in het werkl Gesteiyke verdieping en verheffing in ons vruiterlijkt millieu, is een weldaad voor Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Massakamp Groen endaalOns Genoegen. De derde ontmoeting welke gespeeld werd tusschen de 2e viertallen in het café v. d. Heuvel te Heemstede, werd een kleine over winning voor Groenend aai. De uitslag was als volgt: Groenendaal 100. 83, 97, 100, totaal 380. Ons Genoegen 93, 100, 100, 74, totaal 367. Totaalstand na 3 wedstrijden 1073994 in het voordeel van Groenendaal. Dinsdagavond heeft d'e eindstrijd plaats in café v. Til, Leidschevaart te Haarlem tus schen de le viertallen, waarna de prijsuit reiking zal plaats hebben. Besmettelijke ziekte. In de week van 13 19 Januari heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Benedictns XV Door den Hoogeerw. Heer J. C. W. v. d. Wiel, professor van het Semi narie alhier, is het eerevoorzitterschap aan vaard van de R.K. mannen-zangvereeniging ,3enedictus XV," onderafd. van den R. K. Volksbond. Geldleening B en W. stellen voor, het restant der 5 pet. geldleening 1915, oorspron kelijk groot f 220.000 vervroegd af te l06- sen en een nieuwe 4 'A pet. geldleening aan te gaan, groot f 133.350, tegen den koers van 99 pet, Nieuwe school. B. en W. stellen voor, het R.K. Kerkbestuur van den H. Bavo mede werking te verleenen voor de stichting van een bijzondere lagere school aan en by den Bronsteeweg. Het Gasbedrijf. B. en W. vragen een cre- diet van f 8000 aan voor de aanschaffing van een afgassenketel ten behoeve van het gasbedrijf. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, de jaarlijksche rente, welke door gas-, duin water- en eleetriciteitsbedrijven zal moeten worden vergoed, op 5 pet. te stellen. Personalia Met ingang van 27 Januari is de heer G. Goedhart, dienstdoend assistent aan het station Overveen overgeplaatst als Arbeider-telegrafist aan het station Lei mul- den. Ruimtegebrek Aangezien het aantal leer lingen op de O. L. school den laats ten tyd dermate is toegenomen, dat het schoolplein wel wat te klein is geworden, is op een der laatste schoolvergaderingen besloten, oan het ruimtegebrek tegemoet te komen, door gedu rende het speelkwartier met een gedeelte der kinderen te gaan wandelen. Gedurende een week is deze maatregel thans toegepast, en, naar we vermoeden, vol- ooet zij weL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11