Gemengd Nieuws VOOjR de huiskamer Uw Zenuwen VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1929 BLADZIJDE 2 Een salto mortale Voor de helden der zee O, schoone moedertaal Een vliegtuig over den kop geslagen Een halsstarrige krulstaart Aan de gevolgen overleden .Ingewaaid' Het gevaar van acetyleen Na het drama te Grootegast Duizenden guldens verduisterd Een oudheidkundige vondst De brand in de Stearine- kaarsenfabrieken te Gouda SOCIAAL LEVEN Het colletief contract in de Groningsche steenindustrie Een gevaarlijke sprong De Rijkscommissie Werk verruiming VERKEER EN POSTERIJEN Plannen tot volledige auto matiseering van den geheelen telefoondienst LUCHTVERKEER Huldiging van de bemanning van de PH-AEN te Amstelveen RADIO-NIEUWS De radio-uitzending van concerten en de aanleg van speciale telefoondraden De radio-telefoondienst N ederlandIndië VRAGEN BUS VAN ONZE RECHTBANK MARKTNIEUWS Het concert, de traantjes en de japon Donderdagavond is een luxe-auto uit Am sterdam op den Rotterdamschen weg nabij de Lijmfabriek te Delft door onbekende oor zaak over den kop geslagen De beide inzit tenden werden door de glasscherven aan hoofd, armen en beenen verwond. De zwaar beschadigde auto werd later met behulp van een kraanwagen weggesleept. Onder voorzitterschap van den heer T. Jas, neeft zich te Hoek van Holland een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen, ten einde een gedenkteeken op te richten als blijvend aandenken aan de bij het vergaan der stoomreddingbooten omgekomen bemanningen. Een lezer zendt aan de „Haagsche Post." als staaltje, dat ook in den handel op taal gebied wel wat is te verbeteren, een kalender, waarop het volgende opschrift voorkomt: „Door de bijzondere hoogfijne smaken en aroma zijn der Kernkruiden enz. kwaliteit boven elke mededinging, is het succes van reclame de aanbevolen kwaliteit bevredigd, en vereischte kwaliteit daar nog boven gaat als eerste norm geldt. Zijn die in de Kern kruiden enz. beide vereenigd, vanwege de Vitaliteit der fijnste Gebaks. Pervectiteit in zijn geheel. En der mijner inrichting niet te evenaren, als één verzichzelft. Waarborgt kwaliteit. Monsters en prijsopgaaf worden door mij, op aanvraag, zonder kosten, gaarne gezonden. Verblijf ik UEd. Heeren! Hoog achtend te zijn! Uw dw. dienaar," (Naam), Op het kalenderblokje: „Specerijenhandel, voor de Bakkerij. Met mijn beste wenschen ter Uwer zaken en al wat dies meer zij, als ook voorspoed en zegen ter Uwer aller ge zinnen. Hopende voor UEd. Heeren alles goed zij in 1929!" Het jachtvliegtuig D 31 is buiten het ter rein van het vliegkamp De Kooij, nabij Den Helder, over den kop geslagen. Het toestel vloog kort na den start over de linkerhand, toén op pijn. 30 Meter hoogte de motor afsloeg, waardoor de vlieger buiten het ter rein moest landen. Bij het uitrollen kwam het toestel over een toegevroren drinkplaats vodr vee en sloeg over den kop. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bestuurder was de leerling-onderofficier sergeant-seiner M. Faber. Dezer dagen had te Helmond een eigen aardig voorval plaats, dat voor den persoon in kwestie een vrij schadelijk gevolg had. Omstreeks 9 uur reed een landbouwer uit Stiphout met een ongeveer 300 pond zwaar varken op een kar naar het station te Hel mond om dit aldaar af te leveren. Alvorens dit geschiedde zou het varken gewogen wor den op de waag van den Boerenbond nabij de spoorbrug. Toen dit gebeurd was, werd het varken weer op de kar geheschen en de reis naar het station vervolgd. De knorrepot scheen echter een kwade bui gekregen te hebben, want opeens, zonder dat er iemand erg in had, sprong het zware dier van de Kar en kwam pardoes terecht in de Zuid- Willemsvaart. Daar het water gedeeltelijk bedekt was met ijs, schoof het varken onder een zware ijsschots, zoodat het niet meer zwemmen kon en daar men het niet bereiken kon, vond het den dood in het kille nat. („Meier. Crt.") De 23-jarige werkman Pora, die la de Vleeschwarenfabriek der firma Anton Hunik te Deventer onder de lift geraakte, is aan de gevolgen daarvan in het St. Jo seph-gesticht, aldaar, overleden. Naar aanleiding van het ongeval te Zwyn- drecht zendt de „Nederiandsche Acetyleen, vmeeniging" ons een schrijven, waarin ver schillende wenken warden gegeven ter voorkoming van acetyleen-ongevallen. De ontploffingen zijn te duchten, wanneer zich een zeer explosief mengsel van acetyleen en lucht of acetyleen en zuurstof vormt. Ont steking van dit mengsel ontstaat zeer ge makkelijk door wrijving of door een stoot en is practisch niet te voorkomen. In de eerste plaats moet dus verhinderd worden, dat het mengsel ontstaat. Om te voorkomen, dat de zuurstof, die bij het las- schen wordt gebruikt, naar het acetyleen- apparaat stroomt, moet elk acetyleen-appa- raat voorzien zijn van een waterslot. Men kan echter jaren lang met een ondeugdelijk waterslot werken zonder dat er iets gebeurt. Het is dan ook zoo goed als zeker, dat er henderden gevaarlijke watersloten in het bedrijf zijn. Aangezien eik toestel voor het in gebruik nemen met lucht gevuld is, bestaat bij elk nieuw toestel het gevaar voor het ontstaan van een explosief mengsel. Dit kan voorko men worden door het doorspoelen van het toestel met koolzuur of acetyleen. Bij klef nere toestellen doet men dat gewoonlijk niet, maar daar kan men zorg dragen, dat de schadelijke luchtrulmte zoo klein moge- lijk blijft. De deskundige vakman moet met de aanwezigheid van het mengsel steeds re. kening houden. Van een apparaat zonder fouten kan men aannemen, dat tijdens hét werken het mengsel niet voorkomt. Het carbid kan vergast worden op drie manieren. Bij een toestel met een beweeg lijke gasklok moet er echter altijd rekening mee gehouden worden, dat per 10 L. ont- vrikkelingswater 1 K. G. carbid vergast kan worden. Daarna moet het water uit veilig heidsoogpunt noodzakelijk ververscht wor den. Ongelukkigerwijze weten vele lieden niet, wanneer het juiste en veiligste oogen. blik om het water te ververschen, gekomen is. Het uittrekken van de gasklok blijft echter steeds een gevaarlijk karwei en de arbeids inspectie schrijft dan ook voor, dat men dit moet doen met behulp van een katrol, waarbij men op eenigen afstand kan staan. Door het toepassen van dit voorschrift zouden vele doodelijke ongevallen voorko men kunnen worden, vooral met kleinere toestellen, waar men zich meestal met het hoofd of de borst boven het toestel bevindt. Het kan honderdmaal goed gaan, maar op den duur moet het tot ongevallen leiden. Eenige menschen uit Gouda op bezoek bij bevriende kennissen te Cabauw. Er werd druk gepraat over dit en over dat, zooals dat onder kennissen gaat. De menschen uit Cabauw vertelden ook, dat ze een mooie nieuwe kerk hadden. Belangstelling bij de Gouwenaars. Cabauwer: Ja en ze is nou ingewaaid. Gouwenaar: Ingewaaid? De ramen kapot? Cabauwer: Neen, ingewaaid! Gouwenaar: Hoe is dat mogelijk, zoo'n pas gebouwde nieuwe kerk waait toch zoo maar niet in elkaar? Cabauwer: Och nee; ingewaaid deur den bisschop. Te Groningen heeft zich een comité ge vormd, dat zich voorstelt gelden bijeen te brengen ten bate van de nagelaten betrek kingen van de vermoorde veldwachters te Grootegast. Eere-voorzitter van dat comité is jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen; voorzitter rar. H. E. Oving; secretaris ds. C. W; Coolsma; penning meester J. E. van Hasselt. Te Gouda is in zijn woning gearresteerd de beëedigd makelaar J. C. J., als verdacht van valschheid in geschrifte en verduiste ring. Het verduisterde bedrag moet in de dui zenden loopen en moet hoofdzakelijk hypo- theekgelden betreffen. Te Bisbeck (Oostfr.) zijn bij het uitgraven vair een vossenhol, op 2'4 meter diepte, twee merkwaardig gave, gevulde urnen ge vonden. Over eenige weken zal worden gepoogd nog meer uitgravingen te doen. In de Stearinekaarse-nfabrieken te Gouda is gisteren brand uitgebroken. Het vuur ont stond in de vetzuurafdeeling, waar loodgie ters werkzaamheden aan ee* der kuipen hadden verricht. De houten bekleeding dezer kuip vatte vlam, waardoor een groot ge vaar voor de gelrele fabriek ontstond. In deze afdeeling bevinden zich namelijk nog drie zulke kuipen, welke alle gevuld waren met 2000 liter olie en vet. Onmiddellijk toen het vuur werd ontdekt, werd groot alarm gemaakt en binnen enkele oogenblikken gaf de fabrieksspuit, met twee stralen, water, terwijl spoedig daarop de ge meentebrandweer met motor- en stoom spuit en heel haar materiaal op de plaats des onhells aa.nwezig was. Met een 10-tal stralen werd het vuur, dat reeds ernstige afmetin gen dreigde aan te nemen de vlammen sloegen reeds uit den schoorsteen van het groote dak met alle kracht bestreden. Na een uur hard werken was men het vuur meester. De schade is niet groot, zij beperkt zich in hoofdzaak tot de leege kuip en wordt door verzekering gedekt. Het personeel der steenfabrieken In de provineie Groningen, georganiseerd in de Nederiandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders, heeft, naar „Het Volk" bericht,- in een aldaar gehouden vergadering be sloten de collectieve contracten in de Groningsche steenindustrie, verleden jaar afgesloten, op te zeggen. Er zal een actie voor verschillende ver beteringen op touw worden gezet. In de De Clercqstraat te Amsterdam is een man, die op een in beweging zijnden motorwagen van de N. Z. H. T; M: wilde springen, daarbij gevallen en met zijn rechtervoet onder de wielen van den bij wagen geraakt, waardoor dit lichaamsdeel werd verbrijzeld Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming, onder presidium van haar voorzitter prof. dr. W. H. Nolens te 's-Gravenhage. Aan de hand van gegevens, door het bureau verzameld, werd het verschijnsel besproken, dat het bedrijf van grind- baggeren voor een groot deel uit ons land naar het buitenland heeft verplaatst. Be sloten werd eenige maatregelen ln overwe ging te geven, waardoor het bedrijf in ons land zich misschien weer zou kunnen uitbreiden. Betreffende het verstrekken van de op dracht tot het bouwen van draadlooze zend- en ontvanginstallabies in Neder land en Ned.-Indië, werd medegedeeld, hoe de stand van zaken op het oogenblik ts. Besloten werd afwijzend te adviseeren omtrent het verstrekken van steun aan één bepaalde onderneming Omtrent de volgorde van aanbesteding van uitvoering van werken ten behoeve van onze groote wegen, zal het overleg worden voortgezet. Mededeeling werd gedaan, dat de Mi nister van Waterstaat afwijzend had beslist op het verzoek om bij de voorbereiding van den bouw van de bruggen over onze groote rivieren samen te werken met de techni sche bureaux van de groote metaal- fabrieken. Hierover werden beraadslagin gen gevoerd. Verder werd mededeeling gedaan van een aantal gevallen, waarin de commissie bemiddeling had verleend, om te bereiken, dat orders aan Nederiandsche ondernemin gen ter uitvoering zouden worden opge dragen. Ten slotte zal een onderzoek, dat reeds ingesteld was was, worden voortgezet, ten einde te bereiken, dat door de industrieels ontwikkeling in een bepaalds streek, de werkloosheid hier belangrijk zou kunnen worden verminderd. Naar blijkt uit een artikel in het Tijd schrift voor P. en T. bestaan bij de Be drijfsleiding van den P. en T.-dienst plannen om het geheele telefoonbedrijf volgens het automatische systeem in te richten. Een voordeel, vooral voor het platteland verbonden aan een geautomatiseerden tele foondienst is dat, doordien men niet meer gebonden zal zijn aan de uren van openstel ling der telefoonkantoren, eik telefoon- abonné waar hij ook moge wonen en op welk uur van den dag of den nacht ook zal kun nen teiefoneeren Bovendien wordt bespa ring verwacht op den post arbeidsloon, omdat het werk der telefonisten dan groo- tendeels automatisch zal geschieden. Tegen deze plannen, met welker verwezen lijking volgens bedoeld artikel millioenen gemoeid zullen zijn, worden door den schrij ver verschillende bedenkingen geopperd. Hij vreest o.a. dat van die besparing niet zooveel terecht zal komen omdat tegenover aanmerkelijke vermindering van het aantal telefonisten over het algemeen goedkoope werkkrachten belangrijke uitbreiding zal komen te staan van het aantal technici, die veelal duurder werkkrachten zijn. Belangrijke verkeersaanwinst verwacht de schrijver van automatiseering niet, omdat gedurende de uren, waarin de behoefte aan teiefoneeren 't grootst is, daartoe reeds thans in ruime mate gelegenheid bestaat. De ver- keerstoeneming zal dus moeten worden ge vormd door gesprekken, gevoerd in de overi ge uren. Deze toeneming zal evenwel ook verkregen kunnen worden met gedeeltelijke automatiseering, n.l. van den telefoondienst ten plattelande. Automatiseering van den geheelen dienst zal gepaard gaan met invoering van een lokalegesprekkentarief, waaraan o.a. dit be zwaar verbonden is, dat dan in de geleiding van eiken abonné (eind 1927 waren er rond 128.000) een gesprekkenteller aangebracht moet worden. Dat dit belangrijke kosten zal medebrengen ligt voor de hand. De schr meent, dat de Bedrijfsleiding, ge fascineerd door de techniek, een technisch ideaal najaagt, dat niet uit bedrijfsbehoefte geboren is en door economische overwegingen niet wordt gerechtvaardigd. Gisteravond om 7 uur werd in de raadszaal van het gemeentehuis te Amstelveen gehul digd de HollandIndië-vliegers Duimelaar, Frijns en Bruinestein. Namens het gemeentebestuur werd door burgemeester A. Colijn de twee eerstgenoem- den als inwoners der gemeente Nieuwer- Amstel een verguld zilveren herinneringsme daille met oorkonde aangeboden, terwijl laatstgenoemde, geen ingezetene der ge meente, twee boekwerken, betreffende de aviatiek, werden aangeboden. Hunne echtge- nooten kregen bloemen. Bij deze huldiging waren o.a. tegenwoordig de wethouders en raadsleden, vliegers, woon achtig in deze gemeente, da heer Plesman, directeur der K.L.M., de heer Dellaart, ha venmeester, de heer Thomson, stationschef van Schiphol en de heer Spit van den tech- nischen dienst. Na de verschillende speechjes werd de eerewijn rondgediend, waarmee de huldiging ten einde was. Het oponthoud te Praag Naar aanleiding van de mededeeling van het Tsjecho-Slowaaksch Gezantschap te 's-Gravenhage, bericht de K, L. M.: Wanneer wij het oponthoud van het Indië- vliegtuig te Praag aan de koude in de loods aldaar hebben geweten, hebben wij daar mede niets onaangenaams ten opzichte var de organisatie van het vliegveld willen zeg gen. Ook op Croydon zijn de loodsen onver warmd, hetgeen eveneens een ongewenschte toestand is. Daar echter beschikt de K. L. M. over electrische olieverwarmers (berekend op de spanning van het net) en andere mid delen om het aanslaan der motoren te ver gemakkelijken. Te Praag zijn deze middelen niet aanwezig en was de olie in de motoren door de koude zoo dik geworden, dat de schroeven haast niet gewenteld konden wor den. Ten slotte is olie in een blik met sol- deerlampen warm en vloeibaar gemaakt en zijn met dezelfde soldeerlampen de motoren flink heet gemaakt, terwijl men ze acetyleen- gas liet opzuigen. Pas na deze behandeling sprongen ze aan. Van een magneetstoring was dus geen sprake. Ware dit het geval ge weest, dan zouden ze ook na deze omslach tige bewerking niet hebben aangeslagen. Den dag na aankomst op Schiphol liepen de drie motoren in 10 minuten tijd. Ze had den toen echter een nacht in een warme loods gestaan. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt; Bij de uitzending door een der omroep- zenders van en concert dat elaers gegeven wordt, geschiedt de overbrenging via een gewone telefoonverbining. Het gehalte van de uitzending l:ceft hierjuor dikwijls te lijden. Daarom houdt de P. X, T.-dienst sedert eenigen tijd bij den aanleg va.i nieuwe ver bindingen er rekening mede dat een aantal draden speciaal voor de overbrenging van muziek geschikt moet worden gemaakt. De reeds gereed gekomen verbindingen tusschen Amsterdam en Hilversum, zullen met ingang van 1 Februari a. s. officieel in gebruik worden genomen. Voor dergelijke muziekverbindingen zal in verband met de bijzondere technische voorzieningen een hoogere vergoeding verschuldigd zijn. In de meeste gevallen zal het overigens wenschelijk zijn, een tweede verbinding voor eventueel spreken tijdens de uitzending in gebruik te nemen Gedurende het tijdvak van 4 t.m, 9 Febru ari as. blijven de diensturen van den radio telefoondienst NederlandNed. Indië be paald op 13.43 tot ongeveer 16.45 (Amster- damschen tijd). Vr.; Ik heb een meisje voor dag en nacht. Zij wordt per week betaald. Nu is zij bij haar ouders thuis vier weken ziek geweest. Wat ben ik verplicht haar te betalen? 2. Is men verplicht vergoeding te geven voor een meisje voor dag en nacht, dat des avonds met uitgaan een ongeval krijgt aan haar voet en hiervoor drie weken thuis ge bleven is? Zy wordt per week betaald. Antw. 1 en 2: Bij ziekte van een dienst bode voor dag en nacht zijn de verplegings- kosten 6 weken voor rekening van den werkgever, waarvan de laatste 2 weken op de dienstbode verhaald kunnen worden. Voorts gaat het loon gedurende korten tijd b.v. 8 of 14 dagen door. Vr.; Kan een echtpaar met kinderen een testament maken, volgens hetwelk de man of vrouw erft en de kinderen niets krijgen. Antw.: Elk kind behoudt het recht op de hem wettelijk toekomende portie. Vr.: Hoe maak ik poffertjes en wat heb ik er voor noodig? Antw.: 250 gram tarwemeel, pl.m. 3 d.L. lauwe melk, 20 gram gist, 100 gram krenten, rozijnen en sucade, 125 gram boter of 100 gram reuzel, wat zout. Desgewenscht 2 eieren. Meng het tarwemeel met zooveel lauwe melk aan, dat het niet meer stuift, roer uit dit beslag de klontjes, voeg er de overige lauwe melk en de aangemengde gist bij en de gewasschen krenten en rozijnen en de sucade die gesnipperd is. Baat het beslag op een lauw-warme plaats, dicht gedekt 3 kwartier <4 1 uur rijzen. Voeg er dan het zout bij en bak er met de reuzel of boter in de poffertjespan poffertjes van. Bestrooi ze warm met poedersuiker en leg in het midden van elk bord poffertjes een klontje suiker. Vr.: Hoe kan ik een rood zijden pluchen hoed schoonmaken? Antw.: Met ammoniak, die met wat water verdund is. Vr.: Is er te Haarlem een R.K. Handels avondschool? Zoo ja, wat is 't adres en wat zijn de kosten? Antw.: De R.K. Handelsavondschool te Haarlem is gevestigd in de R.K. Mulo-school, Ged. Oude Gracht 122. Wend u voor nadere inlichtingen tot het hoofd van den cursus, den heer Luijten. Vr.: Ik heb een Aspidistraplant. Kunt u mij zeggen, wanneer het tijd is, deze te stekken en welke aarde daarvoor noodig is. Antw.: De vermeerdering van Aspidistra's geschiedt door scheuren. We nemen daarvoor de plant uit den pot, schudden de potkiuis flink los en verdeelen de plant in zooveel stukken, als gewenscht is. Daarna panlt men ieder gedeelte, in een pot van een niet te jgrooten omvang. Als grondmengsel gebruike men ouden mestgrond, bladgrond en een inke hoeveelheid scherp zand. Onder in den pot leggen we eenige potscherven. Deze werkzaamheden kunnen het ge schiktst in de maanden MaartMei ge schieden. Vr.: Wat is in Nederland het hoofdmiddel van bestaan? Antw.: Hoofdmiddelen van bestaan zijn handel, landbouw, nijverheid en scheepvaart. Vr.: Daar ik geen kat kan houden, zou ik gaarne van u een middel weten, hoe ik van muizenplaag bevrijd kan blijven. Antw.: Een muizenval zetten of muizen - tarwe (vergif) strooien. Vr.: Mijn zoontje wordt 3 Mei 14 jaar en zit in de 5e klas. Wanneer mag hij de school verlaten? Antw.: Op 3 Mei. Vr. omtrent een verzekerings-maatschappij te 's Gravenhage. De financieele toestand dier maatschappij is ons niet bekend. Der gelijke inlichtingen kunt u het best bij een informatiebureau inwinnen, bijv. Van der Graaf's Bureau voor den Handel, Keizers gracht 398, Amsterdam. Vr. Tot welke kerk behooren de Katholie ken van de Hagestraat, Achterstraat en Spaarnwouderstraat? En hoe heet de Pastoor van bovenbedoelde parochie Antw.: Die Katholieken behooren tot de parochie vau O. L. Vr. Rozenkrans en H. Do- minicus, Spaarne. Pastoor dier parochie is ds Zeereerw. Heer J. de Vlieger. Vr. Hoe is het adres van den secretaris der afd. Haarlem van de R. K. Reisvereeniging? Antw.: Secretaris is de heer W. J. P. Jan sen, Ged. Schalkburgergracht 95. (Herplaatsing wegens misstelling). Vr. Is serie 50 no. 11 van de Noord-Hol- landsche vereeniging „Het Witte Kruis" al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Moet een echtpaar zonder kinderen, dat een pleegdochter tot zich heeft genomen, een testament hebben bij overlijden? Of kunnen broer of zuster him rechten toch niet doen gelden? Antw.: Indien het echtpaar de pleegdoch ter wil laten erven, moet het een testament laten maken, daar anders de wettige erfge namen voor de erfenis opkomen. Vr.: Mag iemand, als men een duizendje speelt met de kaart, een zeven zoolang in handen houden totdat de laatste slag gespeeld is? Mag hij dan nog verwisselen? Antw.: Met het spelen van den laatsten slag bedoelt u waarschijnlijk dien slag, welken men speelt, zoolang er nog een sta peltje kaarten voor „afnemen" op de tafel ligt. Uiterlijk vóór het spelen van dien slag moet de openliggende troefkaart tegen de zeven ingewisseld worden. Is de slag gespeeld, zoodat de openliggende troef kaart en de laatste bedekte kaart opgenomen moeten worden, dan mag niet meer geruild worden. Vr.: Ik ben in een betrekking voor dag en nacht. Met Nieuwjaar kreeg ik 5 van me vrouw. Ik ben Nieuwjaarsdag naar huls gegaan, ben ziek geworden en kan niet meer ln mijn betrekking terugkomen. Mevrouw vraagt die 5 terug, anders krijg ik mijn koffer niet. Heeft zij daar recht toe? Antw.: Het geven van de Nieuwjaarsfooi wordt tegenwoordig beschouwd als het schen ken van een gift. Mevrouw heeft niet het recht, het bedrag terug te eischen. Vr.: Ik ben eenige jaren geleden borg ge worden voor een zeker bedrag met nog een inedeborg, maar het is zoo geloopen, dat' wij moesten betalen door het failleeren van den geidopnemer. Nu heb ik alles betaald met de rente. Kan ik nu gerechtelijk van mijn me- deborg de helft eischen, als hij niet wenscht te betalen? Is dit wettelijk? Antw.: De beide borgen moeten gezamen lijk betalen, zoodat u van den tweeden borg diens aandeel terug kan eischen. Vr.: 1. Mag ik een geneesmiddel in den handel brengen voor uitwendig gebruik (voor huidziekten) 2. Zoo niet, tot wien, moet ik mij dan wenden? 3, Hoeveel zouden de kosten bedragen voor een wettig gedeponeerd Handelsmerk? Antw.: Ja, mits ze geen vergif bevatten. 2 en 3, Wendt u tot het Bureau voor den industrieelen eigendom voor het Rijk in Europa, afdeeling fabrieks- en handelsmer ken te 's Gravenhage. Vr.: Kunt u mij zeggen of serie 1551 No. 11 van de Rotterdamsche schouwburg al uitgeloot is? Antw.: Nog niet uitgeloot. Wij ontvingen weer verschillende ongetee- kendevragen, zoodat wij er nogmaals de aan dacht op vestigen, dat slechts met volledigen naam en adres onderteekende vragen wor den beantwoord. Vr.: Volgens het Burgerlijk Wetboek is 'n voogd verplicht, de bezittingen der minder jarigen hypothecair te beleggen in onbelaste goederen, tot ten hoogste een derde der waar de der te belasten goederen. De voogd wenscht thans, met toestemming van den toezienden voogd en in overleg met de minderjarigen, aan een familielid dier minderjarigen, aan een familielid dier min derjarigen een tweede hypotheek a 8000 te verstrekken op een pand dat 12000 waarde heeft, en waarop een eerste hypotheek van 4000.gevestigd is. 1. Kan hij daarvoor toestemming krijgen van den kantonrechter, daar hij dus van de Wettelijke bepalingen wenscht af te wijken? 2. Indien nu de nemer van de 2e hypo theek het bedrag en rente niet volgens af spraak aflost, kunnen dan de erfgenamen, die inmiddels meerderjarig zijn geworden, den voogd hiervoor aansprakelijk stellen, zich er op beroepende, dat tijdens hunne minderja righeid wel met hen overleg is gepleegd, doch daartoe geene toestemming hadden kunnen geven? Antw.: 1. Volgens het Burgerlijk Wetboek moet de voogd de goederen van den minder jarige als een goed huisvader besturen en is verantwoordelijk voor de kosten, schaden en interessen, die uit zijn slecht beheer zouden kunnen voortvloeien. 2. Hij mag de penningen van den minder jarige op geen andere wijze beleggen, dan door den aankoop van inschrijvingen op het grootboek der werkelijke schuld van dit ko ninkrijk, van onroerende goederen of in rente- gevende schuldbrieven, gehypothekeerd of in goederen, welke onbezwaarde waarde ten minste een derde boven de te beleggen som bedraagt. De voogd zal ten behoeve van den minder jarige geen geld mogen opnemen, noch diens onroerende goederen vervreemden of verpan den, noch deszelfs effecten, schuldvorderin gen en actiën verkoopen of overdragen zon der daartoe door den kantonrechter te zijn gemachtigd. De kantonrechter zal deze macht niet verleenen, dan uit hoofde eener vol strekte noodzakelijkheid of van een klaar blijkelijk voordeel, en na verhoor of na be hoorlijke oproeping van den toezienden voogd en van de bloedverwanten of aangehuwden van den minderjarige. Vr. 1. Ik heb een werkster voor 3 halve dagen in de week, die per keer betaald wil worden. Ze is dikwijls 1 of 2 maal per week ziek, moet ik haar dan betalen? 2. Nu wordt het al 2 weken dat zy ziek is, moet ik haar ziekengeld betalen? Zoo ja, hoeveel bedraagt dat en hoe lang? 3. Moeten er ook zegeltjes geplakt worden? Welke eventueel? 4. Is er niet, een soortelijk „dienstbodewetje'' te be komen om met het mogen en niet mogen doen op de hoogte te komen? Zoo ja en waar? Antw.: 1. en 2. Bij ziekte gaat het loon gedurende korten tijd door, 8 a 12 dagen, door. 3. Tijdens de ziekte behoeven geen zégels geplakt te worden. 4. Ja, over het „di istbcdenrecht" zyn.' wel boekjes in den handel. Wend u tot een boekhandelaar. Vr. Kunt u mij het adres opgeven der Nederiandsche Fokker Vliegtuigen fabriek te Amsterdam? Antw. Amsteldijk, Amsterdam. Vr. Hoe kan ik een gummi regenjas, waar- komen tot rust en worden gesterkt door Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apotli. en Drog. van de lym tusschen de naden los -gelaten heeft, weer lijmen? Antw. Met syndeticon. Vraag een drogist. Vr. Bij het dragen' van een wollen, niet gebreiden, doek, zit ik steeds vol pluisjes. Wat zou daartegen te doen zijn? Antw. Dat zal waarschijnlijk aan de kwa liteit van den doek liggen, zoodat er misschien niets aan te doen is. Wend u tot den winke lier, waar u den doek gekocht heeft. Vr. Ik ben aangeslagen voor het jaar 1928 1929 in de belasting naar een zuiver inkomen van 1120. Aftrek levensonderhoud 500. Ik moet betalen voer Rijksinkomstenbelasting 12.88; gemeentelijke inkomstenbelasting 9, totaal 21.83. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja,'de aanslag is juist. Uitspraken van Donderdag 24 Januari 1929 A. N., betonwerker, wonende te Velsen, appèl overtr. Jachtwet, f 15 boete subs. 10 dagen hecht. o.v. K. J. v. d. W„ chauffeur, wonende te Zaandam, brand door schuld, f 40 boete subs. 20 dagen hecht. o. v. P. C. T„ los arbeicier, wonende te Alke made, thans gedetineerd, diefstal, drie maanden gèv-straf m. a. pr. hecht. o. v. A. C. B„ groentenkoopman, wonende te Alkemade, Heling, f 30 boete suhs. 15 dagen hecht. o. v. 1'. B„ los werkman, wonende te Haarlem, appèl overtr. art. 453 W. v. S. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. R. A„ los werkman, wonende te Amster dam, thans gedetineerd, diefstal door mid del van braak, een jaar en zes maanden gev.straf m. a. pr. hecht. o. v. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Beems'ter, Purmerend en fstre ken" van Vrijdag 25 Jan. Aardappelen 0.70 0.93 per 25 K.G. Witlof 12—33 per 100 K.G. Roodekool 510.80 per 100. Saviye kool 1.70—7.20 per 100. Spruitkool 1.05 4.45 per 15 K.G. Boerekool 0.400.70 per 10 K.G. Andijvie 1.503.0 per 100 struik. Selderij 14—15.20 per 100 bos. Rapen ƒ2— 5.40 per 100. Bleten 4.5012 per 1000. Wor telen 0.50—0.75 per 25 K.G. Uien 2.60— 3.20 per 25 K.G. Uien Drielingen 1.752.20 per 25 K.G. Uien Nep 2.903.10 per 25 K.G. Prei 625 per 100 bos. Winterjan 14 29.80 per 100 K.G. Present van Engeland 38—63 per 100 K.G. Het regende dat het goot. 't Was geen motregen, geen gewone re genhet regende dat het goot! In 'n half snurk-accoord bleef Kievitson steken, door een wiskundig-juist berekende por in zyn zwaar-bevette lendenen, hem toe gediend door zyn geliefde vrouwe. „Half acht, wor es wakker, akelige snork - pot, we motte naar 't kesert. 't Is Bach van- avend. Kom d'r af, je mot je nog verkleeje je sjaket hangt klaar; je piké-overhemd is gesteven, je zwarte dassie is ontvlekt, wat zag 't er weer uit, jed'r uitje zal d'r uit De toon waarop de aanmaning geschiedde, de opsomming van een aantal zeer incon- veniente kleedlngstukken, was mi juist geen directe aanleiding voor Kievitson om te ont waken uit zyn zevenuursche-siësta, een ge woonte-slaapje, overgenomen van roemrijke voorvaderen, tegelijk met het borreltje dat dagelyks met een diner aan het dutje voor afging. Vroeger had Kievitson een druk-beklante slagerij gehad; hy was er ryk in geworden en sinds een jaar verhuisd naar een buiten goed, genaamd „De Kievit", een kwartiertje van het drukke stadsgewoel. Het was een mooi landhuis, 'n garage d'r naast, h tuin d'r achter en d'r voor, 'n kostbaar meubilair d'r in. Zyn geld en z'n „wagen" bezorgden hem aldra connecties met rijke lui. „Regent het nog, vrouw?" zemelde Kievit son met 'n slymerige alcohol-stem, ongeoor loofd wakker geroepen uit een midwinter- dagdroom, welke hem voerde naar het he melsblauwe Venetië. „Regenen of niet regenen," kefte zyn vrouw, „je mot je verkleeje en daarmee uit. Ze zouen op 't kesert niet weten wat er aan de hand was, als wy d'r niet waren." „Goed vrouw, we gaan d'r heen." En om een doorslaand bewijs van inconse quentie te leveren, draaide hy zich welgeval lig om in de chaise longue, verlegde het tin- telend-ruig-opgestikte kussen met de papa gaaien van de eene zwaar-eikenhouten leu ning op de andere dito, neeg zyn hoofd weer ter ruste, wiemelde gevallig met het log-be- zwaarde schommelstoeltje, dat piepte. Z'n neusvleugels trilden van tevredenheid, zijn lippen droog-bekorst nog door een am per uitgeziekte verkoudheid, weken uit elkaar, steeds wijder en wijder tot de senti- menteele zacht-zwellende zaagsyraphonie voortgang kon vinden, 'n Lok geel-bruin haar bengelde als een vischhaak over z'n bepuist voorhoofd, z'n oogen waren gelyk die van een gipsen Homerus, slechts de oogwimpers, stuiptrekkend-wibberend op de oogwallen, vertoonden onrust. Mevrouw was naar haar boudoir gegaan om een feestjurk aan te trekken, kapsel te verzorgen, gelaat te soigneeren en vingeren te be-eutexen. Wat zou ze aandoen? Haar blauwe crêpe-de-chine-japon met het enge len-motiefje, haar zeegroene avondjurk met het sienna-vest ofja, wat had ze nu eigenlyk voor japonsniets? En na lang wikken en wegen werd een gitzwarte sleep- jurk met een goud-chabione en een wit strikje uitverkoren om mevrouw naar het concert te begeleiden. In de krakende zwart-peau-de-suede schoentjes gleed ze voorzichtig de trap al. Beneden was alles nog in diepe rust, tikte alleen de klok, het horloge en het hart van Kievitson. Nu was hij op het San-Mareoplein by de duiven, voerde ze; wezenloos dwaalde zyn hand door de ruimte, sloeg hij haast het kostbare Zwcedsch-porceleinen-tiroler- poppetje van de schouw. Het slachtoffer achtte zich ver weg in 't zonnige Zuiden en bleef er. Een stevige ruk aap z'n haren maakte een bot einde aan zyn zoeten zomerdroomer vertoonden zich donder-wolkjes aan den Venetiaanschen ho rizon; toen barstten de luchten uiteen. Met 'n sprong stond hij naast de moderne leger stede, wreef z'n oogen uit en nam de beenen naar boven, naar de slaapkamer, waar zijn. gala-costuum met black and white-acces- soires naar 'm hunkerde. Slaperig keek !e naar buiten't regende, 't stortregende, het regende, dat het goot. Langzaam trok hy z'n daagsche colbertje en vest zwaar verkreukeld door het pafferige dutje uit, hing z'n uitgehuilde, vouwlooze huispantalon met de achtergesp aan de kastdeur, 'n Paar stevig gespierde bretelles bengelden er als een vlaggenwimpel onbeholpen naast. Kievitson mopperde. En met reden. Is er voor een man een grootere kwelling dan ver- kleeden, boordenknoopjes verwisselen, das op nieuw stroppen, zakken leegmaken en weer volproppen? Kievitson mopperde, zooals een man, in zyn omstandigheden, mopperen kan. De fyn in de plooi gestreken streepjes broek, zwart-grijs om en om, bengelde ein- deiyk om de welgevormde o-beenen van het slachtoffer, 't Hard-gestreken front van het piké-overhemd kraakte en knerste als een perkamenten zak met erwten; hoog opgebla zen gutste de stijve borst verwaand naar buiten, wedijverende met het niet geheel on bemiddelde buikje van den welleveling in kwestie. De glimmende, gummi puntjesboord pronkte vol majesteit, als geglaceerd marse pein gegoten, om z'n kwabberigen rimpelnek vuurrood van opgeperste bloedatomen Op z'n sokken wiegelde hij naar beneden, luidkeels mopperend. „Kwart over acht, nou mot Ie nog z'n schoenen en z'n pandjes anwe zalle w e 1 op tijd komme vanavond. Mannen je zou zenou ik weet 't niet, maar tus- schenbeie ,,'t Regent, vrouw," was het eenige cynische antwoord. „Och, kan meneer niet tegen 'n beetje re gen je moest ook 'rs nat worden in je wagen maar ik begrijp het wel, je wilt niet naar 't kezevt kunstgevoel? hee" lemaal zoekbahmannen „Myn 'n zorg, of 't Bach of Bacchus is, 't regent, 't stortregent, dat is 't 'm." Z'n gillend, glimmende lakbottines lachten in hun vuistje, blij, dat ze niet door het hon denweer moesten. Toen ge'-' irde het verschrikkelijke. Zijn hoogst gevoelig vrouwtje kon haar verdriet niet langer verkroppen en weende, weende zwaar gevulde tranen, kokkers van tranen, voor deze gelegenheid speciaal gebrouwen. Het is nu eenmaal een feit, dat op een mannenhart tranen meer invloed hebben dan zware krachtwoorden. Eerst lachte hy met welgevalligen hoon, maar toen 't lang duurde, begon zijn hart te spreken. „Moet je daarom janken, vrouw." „Huhhuhu',vw Kievitson werd er beroerd van, voelde ook een aangroeiende prop in z'n keel, 'n meer stille uiting van smartelijk verdriet. „Vrouwtje, 't is toch ook geen weer om uit te gaan," vergoeilijkte hij met een zach- ten aai van zijn grove hand op haar tengeren schouder. Huhuwwhik-huh „'t Is by half negen Betsie, 't is nou toch te laat. Zullen we morgen dan maar, dat mooie japonnetje bij Hirsch gaan koopen?" Het laatste voorstel scheen aanleiding te zijn tot verminderden tranenloop. En Kievit son, met zyn doodgoed slagershart, luisterde angstvallig naar de huil-syllaben, telde vurig den afstand tusschen de hik-aanvallen, welke nu langzaam wegstierven en smoorden i:i de zachte zij van een kanten zakdoekje. „Moet je dat lieve, blauwe japonnetje dan toch maar hebben?" Een laatste snikdan een lange stilte. „Zet 't dan eerst op schrift," was plotse ling het enkele antwoord. „Belooven heb je al meer gedaan." Kievitson lachte, dat de schilderyen aan den ir*ur er van trilden, haalde papier en pen en stelde zyn belofte op schrift, terwille van zyn styve front, zyn puntjesboord, zyn pandjesjas en den neerkletsenden regen. W. v. W,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14