Stadsnieuws FILM-NIEUWS TOONEEL Telegraphisch Weerbericht CHEQUE-KOERSEN m VIERDE BLAD De heer E. H. Krelage zestig jaar Opdracht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1929 KERKNIEUWS SASSENHEIM VOORHOUT HOORN Nederlandsche Roomsche Relsvereetiigmg Merijntje Güzen's Jeugd Gunning LISSE Alberdingk Thijm Een Paardenmiddel Gebouw St. Bavo Rembrandt-Tlieater Cinema-Palace OVERVEEN R.K.S.V. „Hercules" Overveen Nieuwe zegels Monseigneur Dr. Ariëns- Comité LUCHTVERKEER De nationale trofeeën voor 1928 RECHTSZAKEN Het werd er niet minder op KUNST EN KENNIS Nap de la Mar ongesteld BLADZIJDE 3 De vorst houdt aan LAATSTE NIEUWS De heer R. Stenhuis opnieuw ongesteld De verjaardag van den ex-keizer De staking bij de Hevea- fabrieken opgeheven De a.s. Volkenbonds uitzending via Kootwijk Mr. J. G. Schurmann Voor de nabestaanden der slachtoffers van de „Prins der Nederlanden" Het gebruik van de Maleische taal Ontslagen van rechtsver volging MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Wij lezen in het „Wkbld. voor Bi. C.", dat de heer Ernst H. Krelage a.s. Maandag 28 Januari zijn zestigsten verjaardag zal vieren. Door den architect J. J. Verhagen Jzn., contrast de algemeene kleur aanhoudend verdiept. Op de rij der successen van Alberdingk Thijm zal de naam van dit stuk ondersteept worden! E. H. R. K. WERKLIEDEN VERBOND Commissie voor de Volksgezondheid Deze Commissie, die een instelling is van het R. K. Werkliedenverbond, vergader- alhier, is bij onderhanösche aanbesteding de dezer dagen in Utrecht. Op de eerste opgedragen aan den aannemer W. C. Kloos plaats kwam daar in bespreking het scheppen aE> V het bouwen van een dubbele villa te Aerden hout, gemeente Bloemendaal. van een mogelijkheid om.de leden der R. K. Arbeidersbeweging eventueel met hunne gezinnen een gelegenheid te bieden, waar zij tegen matigen prijs hunne vacantie zullen t it-i. kunnen doorbrengen» Herwonnen Levenskracht Besloten werd in verscheidene streken '.Utile Dulci" en ,-St. Genesius" van het land te trachten plaatsen te reser- veeren, waarvan dan ieder gebruik kan Men schrijft ons. maken tegen nader vast te stellen prijzen Morgen wordt de tradit.oneele avond ten yia d„zg Commissie, bate voor Herwonnen Levenskracht in het; Verder werd besproken de mogelijkheid gebouw „St. Bavo" gegeven. om te komen t0t een eigen Herstellingsoord. Wij twijfelen er niet aan, of het initiatief Deze mogelijkheid is nog niet groot omdat vair „Utile Dulci" en „St. Genesius" zal voor de verpleging van herstelbehoevenden door velen op prijs gesteld worden. Het gaat groote sommen noodig zijn, die uiteraard om de kas van „Herwonnen Levenskracht" door de leden der R. K. Arbeidersbeweging te sterken en de bestrijding dr tubrculose 'e zelf moeten worden bijeengebracht, want beverderen. j vooral nu moeilijk zal zijn, nu Herwonnen D bzokers zullen op dien feestavond op Levenskracht staat aan den vooravond van Donderdag 31 Januari niet met aanbeveling het bouwen van een eigen nieuw Sanatorium, van coliecte of iets anders lastig gevallen Aan Voorzitter en Secretaris werd opge- worden. Ieder belangstellende zal op dien dragen een plan te ontwerpen inhoudende avond kunnen genieten van muziek en een propaganda-schema, welke de uitzending tooneel. De lachspieren zullen door de rede. «aar eenHerstellingsoord mogehj maakt, rijkerskamer danig in beweging gebrachten waarbij rekening wordt gehouden met worden. De velenTcüe sympathiseeren metde belangenjan „Herwonnen Levenskracht", zullen zeer ze-Arbeidersbeweging tegenover het Wit-Gele ker op dien avond aanwezig zijn. Zoo., g Knjis maakte een punt van bespreking uit. de kaarten voorradig zijn, zullen ze ook des t vertegenwoordigers van Diocesan a avonds aan de zaal verkrijgbaar zijn. Kunt gesturerlf die zitting hebben in de Diocesane ge nu nog niet besluiten om toegangsbewij- pederatie van het Wit-Gele Kruis en het onze hyacinten, tulpen en narctssebloemen inderdaad veel te maken. Laten wij leeren zoo te schikken en binden, dat onze bloemen ons voldoening geven. Na er op gewezen te hebben, dat de kleurenleer een groote basis vormt in het binden, ving de eerste les aan. Burgerlijke Stand Geboren: Francisca Anna d. van F. C. Homan en C. J. van der Meer. Pieter, z. van L. van Leeuwen en J. G. W. Ie Grand. Maria Fetronella, d. van W. Krom en H. J. Murk. Hendricus Johannes, z. van H. J. de Groot en C. Was senaar. Ondertrouwd: Adrianus Hoogendoorn, 29 jaar en Maria van Tongeren, 25 jaar. Petrus Josephus van der Geest, 31 jaar en Catharina Dina Warmerdam, 26 jaar. Oprichting L. T. B. Gisterenavond had in het Patronaatsgebouw op initiatief en on der leiding van den Weleerw. Heer kapelaan Kramer wederom een bijeenkomst plaats van bloemisten en bloembollenkweekers (werk gevers) in deze gemeente, om te komen tot oprichting, of beter heropening van een af- deeling van den Ij. T. B. Er waren een 11-tal de voorbereidingen en de besprekingen, voor het oprichten noodig sloot hij de bijeen komst. Gemeenteraad Gisterenavond vergader de de raad, waarin de heer Oor wegens on gesteldheid afwezig was, voor de 2de maal over dezelfde agenda, die zij de vorige week niet verwerken kon. Over de salarisverhooging van burge meester, secretaris en ontvanger was in- tusschen een vergadering gehouden van de commissies van financiën en die der be drijven. Thans werd besloten, de verhooging van den burgemeester alleen dan te erken nen als deze in de gemeente ging wonen, terwijl de verhooging der beide andere amb tenaren niet worden erkend. De voorzitter zegt, dat deze bedoeling van den raad verder gaat, dan het voorstel van Ged. Staten, maar hij zal er thans niets meer van zeggen. Het advies van den Raad, tegen welk de beide wethouders achten tegengestemd te hebben, zal aan Ged. Staten worden opge zonden. Inzake het adres van den Weesper Be- stuurdersbond betreffende de steunregeling voor werkloozen. Punt 1.: de arbeid voor den genoten steun zal worden verricht in de week, waarin die steun wofdt uitgekeerd. Hierover staakten de stemmen. Punt 2.: Geen tweederde deel zal worden afgetrokken erkgevers aanwezig. Verschillende waren van de particuliere arbeidsverdienste in de zen te kcopen, dan wordt u daartoe nog op den dag der uitvoering in de gelegen, heid ges 3ld. Echter raden wij de belang stellenden aan: koopt heden nog een toe gangsbewijs en wacht niet tot den laatsten dag. Dezer dagen bracht de afd. Haarlem van de Nederiaudsche Roomsche Reisverec i -ging een bezoek aan de modern ingerichte stoom- wasscherij van Jac. van Hooff Zonen, aan de Brouwersvaart. De deelneemsters vooral namen met belangstelling het bcdujf in oogenschouw. Wit wenschen de aandacht te vestigen op de vertooning van Merijntje Gijzen s Jeugd (Het Verraad), welke morgen (Zondagavond) in den Stadsschouwburg, Wilsonsplem, zal gegeven vrorden. De bouw van de L. O. School aan de Zomervaart, onder architect A. de Maaker, alhier, ten behoeve van de Vereeniging „Groen van Prinsterer", is gegund aan de Fa. N. Cobelens Zonen, alhier. Groene Kruis in Limburg zal deze zaak nader worden besproken Cursus In een der lokalen van de R.K. Jongensschool had de opening plaats van den cursus in de bloemschikkunst. Behalve een 12-tal cursisten, waren aan wezig de heer P. Warmerdam, voorzitter van de afdeeling van den L. T. B., de Weleerw. Heer Kapelaan W. G. Versteegen, welke he' initiatief tot dezen cursus heeft genomen, de heer H. Volkertz, directeur van de Rijks tuinbouwschool alhier en de heer Buurman uit Leiden, leider van den cursus. De heer Warmerdam opende de bijeen komst en heette allen welkom, in het bij zonder t}8 heeren Volkertz en Buurman. Hij bracht een woord van dank aan kapelaan Versteegen, door wiens ijverig streven om de bollenkweekers meer en meer te bekwamen ook deze cursus is tot stand gekomen, aan den heer Volkertz, welke voor alles wat ons vak betreft zijn volle en gewaardeerde mede werking verleent en aan den heer Buurman, welke de leiding op zich heeft willen nemen. Hij hoopte, dat onder aller medewerking deze cursus moge slagen. Voorts gaf hü het woord aan den heer Volkertz om den cursus te openen. Deze bracht allereerst dank aan den weleerw. heer kapelaan Versteegen voor het nemen van het initiatief en aan den voorzitter voor zijn sympathieke woord. Hij stelde den heer Buurman voor als een uitstekend en bekwa- verhinderd de bijeenkomst bij te wonen we gens verblijf buitenlands, doch van deze was ven sympathiebetuiging ingekomen. De Weleerw. Heer Kramer zete in een in leidend woord het doel van deze bijeen komst uiteen, er op wijzende, dat ongeveer 10 jaren de L. T. B. afdeeling alhier had be staan uit een geestelijke adviseur en geen leden. In twee bijeenkomsten, aan deze voorafge gaan, had spreker reeds de noodzakelijkheid van de L. T. B., ook voor Voorhout, uiteen gezet. Vooral werd dit door spreker aange toond uit de rede, welke Mgr. Aengenent had gehouden op de feestvergaderingen der L. T. B. en St. Deus Dedit, waarin Mgr. het als een gewetensplicht beschouwde voor patroons en arbeiders om zich te organiseeren in hun so ciale bonden, ten einde daardoor mede te werken en te bevorderen het weer christe lijk worden der maatschappij- Dit kunnen zij niet als eenlingen, maar wel georganiseerd. En eenmaal zal God, aldus spreker, hun ook rekenschap vragen van de vervulling van die sociale taak. Het groote bezwaar voor toetreding tot de L. T. B. is blikbaar voor de werkgevers de verplichting o..i het collectief contract in te voeren in hun onderneming. Spreker toonde duidelijk aan, dat dit contract niet zoo erg was als sommigen zich voorstelden. Men moest begrijpen, dat op den duur toch het collectief contract zou worden doorgevoerd, patroons, in andere plaatsen georganiseerd, verlangen dat men het ook te Voorbout zal doen. De arbeiders vragen er evenzeer om. Als men nog langer buiten de oragnisatie bleef staan, zou hét voor de patroons steeds moeilijker en wellicht ook r.adeeiiger worden, wijl zü, ongeorganiseerd, niet het recht heb ben mee te spreken bij het samenstellen van het contract. De vergaderden waren ten slotte na eenige opwerpingen van de noodzakelijkheid en wen- schelükheid der organisatie overtuigd en be sloten werd eindelijk het groote offer te brengen, welke in het prijsgeven van hun vrijheid en de bezwaren tegen het collectief contract gelegen zijn. Alle aanwezigen gaven zich op als lid der L. T. B., zoodat de afdee ling begint met 11 leden. Een voorloopig bestuur werd geformeerd, Er is vóór en na heel veel goeds gezegd van Alberding Thijm; wij voor ons hebben soms vrijmoedig bezwaren geopperd, die ons tegenover de velen die zich bij Thijm-voor- stellingen kostelijk amuseerden, den schijn van te groote stengheid gaven. Nu kunnen we prijzen zonder reserve. Ku zagen we een stuk, dat niets geleden heeft door de beperking tot mannenrollen, integen deel, wijl 't op een grossierskantoor speelt lioudt de afwezigheid der andere sexe het geheel pittiger; een stuk, dat origineel is jeeren en te zullen trachten hun het binden i. Trr.-1-i t.tiH L'L-nlino'' mpf van opzet en knap van ontwikkeling; niet tal van rake tafereelen waarin we telkens groepen kranige vertolkers tegelijk op 't tooneel zagen. Het heele eerste bedrijf door hebben we versteld gezeten over 't talent van den schrijver-regisseur-speler Gerard Nielen, en al kwam er daarna nog soms een „terzijde", en al werd 't karakterspel tot klucht, en al deed zich bij sommige effecten de opzette lijkheid wat sterk gevoelen vooral bij 't gelijktijdig spreken en verbazen op sommige topmomenten ons respect heeft zoolang geduurd als de avond, dus langer. Zoo'n pakkend, logisch groeiend, even wichtig eerste bedrijf hebben maar weinig stukken: maar zelden zagen we de willekeu righeden, die bij de doorvoering van een kluchtje situatie slecht te vermijden zijn, zoo handig in tooneelkracht gedenkt, als in dit tweede bedrijf; maar zelden werd ons gepeins-in-de-pauze t derde bedrijf op hoogte blijven, zoo af doend door vondst op vondst beantwoord. Constructie ja maar door de gedegenheid en kleurigheid der bekleeding voel je de kantigheid van het Iptwerk niet. Vondst op vondst! De regisseur heeft ons al bij 't eerste optreden van den kosteljjken kriek - waarvoor geen gezelchap een bete ren speler zou kunnen aanwijzen dan Jacques van Elten is met zijn sècure preparatieven voor den arbeid; en onuit sprekelijk komisch is de herhaling dier Preparatieven bij 't begin van het tweede bedrijf; een ware heksensabbath is de a»S6- meene botsing aan 't einde van datzelfde j tweede bedrijf; en om ook in 't derde iets 1 aan te wijzen: als 't kraakt en kalt op den Voorgrond vergeet de jeugdige Nol niet, zich met z'n krukje te beschutten tegen de scherven, 't Zijn maar greepjes, die we boen: de verrassende knepen zijn vele En geen speler blijft mat of matig: tel kens weer constateerden we een tooneel vol men leider voor dezen specialen cursus. Zoo'n cursus is eigenlijk bestemd, zeide hij, voorbestaande uit de heeren Th. v. d. Nouland, menschen, welke het bloemenvak tot in alle voorzitter, J. van Reyscn en J. L. Nijssen, be- bijzonderheden beoefenen, zooais houders ituursleden De verwachting werd uitgesproken, dat bin nenkort zich nog verschillende leden zullen aanmelden, waarna een definitief en volledig bestuur gekozen zal worden. De Weleerw. Heer Kramer sprak er zijn voldoening over uit, dat het thans zoo ver gekomen is, dat de afdeeling L. T. B, weer kan gaan herleven. Spreker bracht hulde aan die patroons, die zich op het breeder standpunt hebben gesteld en niet enkel zien naar de onmiddellijke per soonlijke belangen van hun eigen onderne ming, maar als Katholieken luisterend naar hun Bisschop, ook hun steun willen geven om het geheele bedrijf helvarend te houden, om geleidelijk de maatschappij weer volgens christelijke beginselen op te bouwen. Mogen, zoo besloot spreker, de sndére pa troons van Voorhout zoo spoedig mogelijk hun edel pogen gaan steunen, door eveneens lid te worden van de nieuw opgerichte af' deeling van den L. T. B. Zij kunnen zich te allen tijde opgeven bij het voorloopige be stuur. Nadat de spreker nog dank gebracht had aan al degenen, die medegewerkt hebben aan van bloemenwinkels o.a. Maar ook zij welke maar een deel van het vak beoefenen, moe ten leeren deze bloemen zoo te schikken, dat zij in al haar schoonheid naar voren komen en uitblinken. Wjj moeten leeren, wat met hyacinten, tulpen en narcissebloe- men kan worden bereikt. Deze cursus is niet in meerdere perioden verdeeld, doch zal een geheel vormen. Er zal moeten gewerkt Wor den met de hand, doch ook met het hoofd. Dank bracht hij aan den L. T. B. voor het nemen van het initiatief en hij hoopte, dat deze cursus trouw zal worden gevolgd en goede resultaten zal opleveren. Alsnu verkreeg de heer Buurman 't woord. Deze schetste het groote verschil tusschen een grooten bindcursus en dezen specialen cursus. Spr. zou trachten den leerlingen liet schikken en 'binden zoo goed mogalijk te en schikken te leeren begrijpen. Daarom spoorde hij de cursisten aan dezen cursus, welke uiteraard niet van langen duur kan zijn, trouw te volgen en het hun opgedragen huiswerk, hetgeen ook zal voorkomen, te volbrengen. Men moet bij dezen cursus niet tegen eenige moeite opzien. Daar is van „Vriend Harry" heet deze week de hoofd film. Hoewel niet nieuw, is het toch een ge noeglijk. aangenaam spel <|;t tegen alle hr*> nm», verwachting in vlot en prettig verloopt. Ttouwens Harry Liedtke, dat sympathiek filmmensch en Maria Pandler, de vroolijke, talentvolle speelster, vervullen de hoofdrol len en dat waarborgt reeds, dat d'eze film tot de meest geliefkoosde kwaliteiten be hoort. Geestige vondsten, welke niet door lang dradigheid verzwakt' worden, en diverse pop pige, onmogelijke momentjes, zijn door het geheele scenario heengeweven en worden ab steeds hoogelijk gewaardeerd. Harry Liedtke heeft de rol van een beschermengel, over een engel (Haria Pauó'ier) die natuur- t in 'n hovenhandcn is gevallen. De lief- boeven slagen aanvankelijk in hun snood bedrijf, doch worden door de activte ei van een Slow-away, die door den be-' scnermengei in-eene-moeite-door, ook even esc. ermd werd en zich dus aan hen ver pacht gevoelt, ontdekt en deze steekt een stoxje voor het gemeene gedoe, 't Lukt na- .UUr. Uw ,en t0,1 slo; trouwt Liecnke, weer vooi de zooveeïste filmmaal, met een schat, sterke krachten. Gerard Nielen als de oer- 00'': «°S millionnaire is. Patiënt altijd goed, hoewel in zijn ver legenheid een ietsje uiterlijk, en in zijn ï^erltjk een ietsje te jong; de heeren t^'eeswijk (i.p.v. Jan Icas van Dijk, door r'ekte plots verhinderd), Jacob Henneman. !:0r. Hoogeboom. Cor. Campfens en Piet Rfiber als namaalk-driftkoppen geheel ep Peil, zóó dat men van den ee"ste nauwelijks Eelooven zou. dat hij de rol onverwacht ®yfr""ïnen de laatste, als pakknecht cae t alsmaar over 't nichtje van z'n zus ters zwager heeft, frappant zuiver: Toontje Switser ook als poesje, dat óók al gaat krab ben: Gerard Zijlmans en Piet Riemstra als Voorbijgaande. maa,r juist geteekend'e figu ren ze hebben allen, ieder op z'n plaats, Spiikers met koppen geslagen. Dirk Vrees- Wijk zouden we graag 't zelfde compliment keven, hij heeft veel svmpa'hieks. maa- was v»or de rol van René toch te blond en te *acht We besluiten met een aparte waar- 'J geheel is geschikt voor iedereen en groot en klem kan er van genieten. Op het tooneel is liet Russische danspaar Glduwa Gorev.a en 1\ an Kiruff naar op het pro gramma staat, van liet voormalige keizer lijk Maria-Theater te St. Petersburg. Rteds eerder zagen wedit schitterende tweeta; met zijn creaties in Haarlem optreden. Var* de drie dansen vinden v/e den laatsten bóe ren-huwelijksdans da verdienstelijkste, ter wijl ocj de solo-c'iins van mej. Gorewa van een uitstekende techniek .getuigde. Van de eerste, de tegenwoordig veel toegepaste, we zouden haast zeggen „gesyncopeerde" dansmethode zijn we geen liefhebbers, al is het zonder twijfel hocge kunst. Het is acro batiek, ais plastiek bedoeld, waarbij prach tige s.anden te bewonderen vallen. Het paar -ïad flink succes, wat zeker verdiend was. Een fantasie van opera-fragmenten sa- slagen van dit helaas ongewone intermezzo. Nieuws van Holland en het Buitenland en de gebruikelijke klucht waarin het zout ver geten is, gaan vooraf. (Ongecorrigeerd.) O Het programma van deze week opent met een bijzonder goed verzorgd wereld nieuws. Wij kregen daarbij o.rn. te zien hoe men zich in St. Moritz in den winter ver maakt. Een kunstschaatsenrijderspaar liet onnavolgbare staaltjes van vlugheid en durf zien, en verder talrijke min of meer belangrijke actualiteiten uit het binnen- en buitenland. Wij willen echter speciaal nog vermelden de opnamen gedaan te Hoek van Holland tijdens de begrafenis van de helden der zee en de opnamen gemaakt tijdens de begrafenis van de vier slachtoffers van het drama te Grootegast. Toen deze plaatjes op het witte doek verschenen zweeg de muziek en in de zaal was het zoo stil dat men een speld zou kunnen hooren vallen Een enorm klucht der Metro Goldwijn „Mijn baby" bracht er toen ween de vroolijke stemming in m de malle situaties en de soms aller- steunweek, als tevens voor den steunweek voor de gemeente is verricht. Dit punt werd verworpen met 75 stemmen. Punt 3.: De steunweek zal loopen van Maandagmorgen tot Zaterdagavond. Verworpen z.h.s. Punt 4.: Voor gewonen arbeid der ge meente kan elke werklooze in aanmerking komen, of hij veel of geen steun geniet. Ook dit punt werd verworpen. Een voorstel van B. en W. om kolen- en steenenlossen buiten het steunwerk te laten vallen, werd z. h. s. aangenomen. Ten slotte werd nog goedgevonden een renteloos voorschot ad 1100. te verleenen aan de commissarissen van het Zandpad. Aan de Algemeene Weesper Wontogbouw- vereeniging werd uit de gemeentekas een subsidie verleend ad 37000 voor het bouwen van woningen aan de Papelaan. Tenslotte werd aan den heer A van Beek op diens verzoek eervol ontslag verleend als regent van het St. Bartholomeus Gast- en Armenweeshuls. Instorting In den nacht van Woensdag op Donderdag is in de Trommelstraat een zeer oud pakhuis gedeeltelijk ingestort. De gevel is gestut, terwijl in afwachting van nadere beschikkingen der Bouwpolitie een politiepost aldaar geplaatst is om voorbij gangers te waarschuwen. Secretariaat: Schoterweg 2 Ter gelegenheid van ons eerste Lustrum zal er Zondag 27 Januari, in de kapel van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg een H. Mis worden opgedragen, waaronder algemeene H. Communie van leden en adspiranten. Na de H. Mis zullen de heerenleden en genoodigden in Café-Rest. Roozendaal ge zamenlijk ontbijten. Deze dag zal dus alleen kerkelijk gevierd worden. Direct na de Vasten krijgen de adspiranten eep feestavond. De Lustrutncommissie zal binnenkort weer vergaderen om den feestavond en uitvoering te bespreken. Hoe staan onze adspirantjes met hun donateurs(trices) zoeken? De aanhouder wint hoor, en denk om de mooie prijzen die jullie kunt winnen. Vasthouden dus. Voor de hecrenafdeeling zal er, in verband met het jaarfeest van den R.K. Volksbond, a.s. Dinsdag geen ocfenavond zijn. Canada In de nieuwe serie met inschrift „OPostes" en „Post", waarvan de i en a c. met beeltenis van koning George reeds vermeld werden, verschenen verder nog3 c. wijnrood, 5 c, violet en 10 c. groen, voorstellende land schappen uit het hooggebergte. Dominicaansche Republiek In de nieuwe serie zijn nog verschenen de Vi c. lilarood en de 5 c. donkerblauw. De teekening van alle zegels is dezelfde het fort Kolon. Egypte In Maart zuilen te Alexandrië pan-Afri- kaansche spelen worden gehouden 'n soort concurrentie met de Olympische spelen Bij deze gelegenheid zal de Egyp tische post een speciale fecstserie uitgeven. Frankrijk In het Semeuse type verscheen de 40 c. paarsblauw. Paraguay Den iaden November 1878 stierf Hayes, de toenmalige president der Vereenigde Staten, die in den langdurigen strijd tusschen Argentinië en Paraguay over het Chacoge- bied als scheidsrechter optrad en her groot ste deel van dit gebied aan Paraguay toe wees. Paraguay herdenkt dit feit thans met ju- bil é-zegels, voorstellende links de beelte nis van genoemden president, rechts een landschap uit Chaco- Het inschrift luidt „1878—1938 cincucn- tenario del Lando Arbitral Villa Occiden tal." Gelijk men weet, is het een eigenaardigheid van dit land, dar het dezelfde zegels in ver schillende kleuren uitgeeft. Zoo ook nu het jubilézegel, de 10 Pesos, verschijnt in de kleuren bruin en rood. Portugal In het Ceres-type zijn nog de volgende opdrukken verschenen 15 c. op 16 c. blauw, ui ui vac ril uc ovüio auci- zotste verwikkelingen werd onbedaarlijk ge-1 J5 .c- °P 24 c' blauwgroen, 15 c. op lachen. Aan kniezere en zwartkijkers wordt deze rolprent bijzonder aanbevolen. Een uitste kend geneesmiddel; faalt nooit. Hetgeen wij na de pauze kregen, was de hoofdschotel vnn dan avond, immers de filmdiva Po!a Negri zagen wij in de hoofdrol van de film „Vrijspraak" een schitterend product van de Paramount. Julie Morland (Pola Negri) staat terecht voor moord op Graston Napier. In de recht, zéal vertelt ze naar levensgeschiedenis, want grijs, 15 c. op 25 c. rose en 40 c. op 50 c. geel. Rusland Het onlangs vermelde zegel van 14 kop. groen, getand, draagt de beeltenis van Lenin. Spanje De vermelde catacomben-zegels met de beeltenissen van den Paus en den koning zouden, naar verluidt, slechts van 23 Dec. 1928 tot 6 Jan. 1929 in koers geweest zijn en een oplage hebben van 24.000 series. De daarvan hangt haar vrijspraak af. En dan fraaj ujtgevoarde 2 ls zijn gedrukt b:j worden we verplaatst zes jaar lerjjg; Julie Wate,]ow and s te Londen. is verliefd ep Pierre Bonton. Maar deze lijdt fleering voor Jacques van Elten, de reus van mengesteld door den kapelmeester den heer kalmte midden in de Iwanding die met I N- Snoeck, werd over de volle linie onver- rug naar 't kokend gewoel de aardigste I deeld gewaardeerd. De goede uitvoering van Nuchterheden de zaal in geeft en door 't het orkest was mede oorzaak voor het wel aan een ziekte die alleen in de bergen te ge nezen is, doch hb is kunstschilder, woont to Montmartre er is dus arm We willen de geheele ges-hledenls niet neerschrijven, maar slechts aanstippen dat Julio's verdere geschiedenis aangrijpend is. Het ls een be zoek waard, alleen al om het fijn doorvoelde en steeds boeiende spel van Pola. Het pro gramma is uitsluitend voor volwassenen ge schikt. Vereenigde Staten In het type van het pakket-zegel van 25 c. verscheen ook de 10 c„ eveneens groen. De voor het internationale luchtvaart- congre* uitgegeven zegels doen ook dienst voor het jubilé der gebroeders Wrighi. Speciale herinneringszegels zullen hiervoor dus niet uitgegeven worden. De Uitvoerende Commissie van het Mgr. Dr. Ariëns-Comité mocht van Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop een goedgunstige beschik king ontvangen op haar verzoek tot Z. D. H. gericht, als Eere-Voorzitter van het Mgr. Dr. Ariëns-Comité op te willen treden. Omtrent de werkzaamheden van het comité kan nog het volgende worden medegedeeld: le. Ter uitvoering van het besluit, de geestelijke nalatenschap van Mgr. Dr. Ariëns voor het nageslacht te bewaren, werden, voor wat betreft de uitgave zijner brochures, arti kelen, enz. de heeren: Prof. Dr. C-erard Brom, Henri Hermans en Pastoor Dr. W. van Koe verden tot het vormen eener Comissie aange zocht en bereid gevonden deze uitgave te .eiden. Tot R. K. Werkliedenverbond, „Sobriëtas" en Geert-Groote-Genootschap zai een verzoek gericht worden de werken uit te geven. 2e. Wat aangaat de correspondentie van Mgr. Dr. Ariëns, zullen de heeren Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, Rector Magnificus der Kei- zer-Universiteit en Pastoor Dr. W. van Koe verden worden uitgenoodigd, een andere com missie te vormen, rtie de brieven enz. zal ver zamelen. Het iigt in de bedoeling, deze verzamelde correspondentie onder te brengen in het Ariëns-archief, dat reeds in de Uni versiteitsbibliotheek te Nijmegen is gesticht. Genoemde beide Eerw. heeren zullen gaarne orieverriflnz., door Dr. Ariëns geschreven, in origtaaim of desgewenscht in copie, in ont vangst nemen. Een gedeelte dezer correspon dentie eiseht uiteraard voorloopig geheim houding. In overleg met beide Eerw. heeren kunnen de schenkers maatregelen treffen, deze geheimhouding te verzekeren. In ieder geval zal de afdeeling correspondentie in het Ariëns-archief de eerste 50 jaar gesloten blij ven. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd, hunne herinneringen aan Ariëns op schrift te stellen en, zoo men dit verlangt, evenzeer ander voorwaarde van geheimhouding, aan een der beide bovengenoemde heeren toe te •enden. 3e. Ten aanzien van het standbeeld te En schede, is reeds in de Comité-vergadering van 5 November besloten, te trachten een be drag van 50.000.bijeen te brengen. a. De helft daarvan, dus 24.000.meent het comité te kunnen verkrijgen, door aan vrienden en vereerders, die daarvoor in aan merking komen, een circulaire te zenden. b. De Comité-leden zijn gaarne bereid, van personen in hun kring, die er mogelijk de voorkeur aan geven niet aan de plaatselijke comité's sub c hun bijdragen te geven, deze bijdragen to ontvangst te nemen en eveneens op bovengenoemde post,-ritening te storten. c. De andere 25.000.moeten, naar de meening van het Comité, door de godsdien stige, charitatieve en sociale organisaties wor den bijeengebracht. Daartoe zal een schrijven worden gericht tot de Hoofdbesturen van het R. K, Werk liedenverbond en van Sobriëtas, waarin aan de Hoofdbesturen wordt verzocht, de plaatse lijke afdeelingen hunner organisaties aan te sporen, gezamenlijk het initiatief te nemen tot de vorming van plaatselijke comité's. Deze plaatselijke comité's zullen zooveel mo gelijk uit alle godsdienstige, charitatieve en sociale organisaties ter plaatse gevormd moe ten worden en belasten zich met de inzame- 'ing van gelden, die dan aan den penning meester van het Ariëns-comité worden opge zonden. In liet Mgr. Dr. Ariënscomité hebben o.m. ritting genomen als eere-voorzitter: Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht en verder als leden zeer vele voor aanstaande personen uit den lande. Een N.T.A.-telegram uit Parijs meldt: Het hoofdbestuur der Int. Liga van Vlie gers heeft onder leiding van zijn voorzitter Clifford-Harmon, 11a een onderzoek der voorstellen der verschillende naties, de natio nale trofeeën voor 1928 vastgesteld. Voor Duitschland kreeg Hermann Kölh den prijs. De trofee voor luchtscheepvaart is aan dr. Hugo Eckener toegekend. Vervolgens werd een stemming gehouden om vast te stellen, wie als de beste vlieger ter wereld voor 1928 kan worden beschouwd, die als zoodanig de Internationale Clifford- Harmon-trofee ontvangt Met twee stemmen meerderheid werd de Italiaansche prijswin- winner kolonel Arturo Ferrarin voor 1928 tot den besten vlieger ter wereld verklaard. Het bestuur heeft voorts ingevolge vele wenschen eeremedailles verleend aan waar nemers en pasagiers, die hebben deelgeno men aan de vluchten, welke aanleiding wa ren om voor 1928 prijzen aan vliegers toe te kennen. Dergelijke eeremedailles werden toe- -ekend aan baron v Hünefeld en majoor Fitz Maurice. In den nacht van 14 op 15 Juli werd in het kantoor van de „Gooi- en Eemlander" te Hilversum ingebroken. Van die inbraak ver dacht, hebben voor de Vierde Kamer der émsterdamsche Rechtbank twee recidivisten terechtgestaan, een timmerman uit Laren en een koopman uit Amsterdam. Zij werden op 9 October 11. door de Rechtbank ieder veroordeeld tot l'/i jaar gevangenisstraf we gens diefstal met inklimming, in vereeniging -"pleegd De koopman kwam van het vonnis in hoo ter beroep. Uitspraak doende, verzwaarde het Gerechtshof te Amsterdam de hem op telegge- straf tot twee jaren gevangenis straf. Zondag, na zjjn optreden in „Merijntje Gijzen's jeugd", te 's-Gravenhage, is Nap !e la Mar ongesteld geworden. Daar hij te Den Haag in een hotel ver leef, achtte ztfn geneesheer het beter voor ,1e verpleging, dat hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Donderdagmorgen is hij der halve naar het Rcode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Volgens de „Avp." zou hü aan een hart en nicraandoening lijden. Hoogste barometerstand 783,6 m. M. t Jan Mayen. Laagste barometerstand 759,5 m. M. te Weenen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noord oostelijken wind; meest licht tot half be wolkt; weinig of geen sneeuw; lichte tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. Naar wij vernemen is de heer R. Stenhui opnieuw ongesteld geworden. Dit heeft hem aanleiding gegeven te bedanken als redacteur van de „Nieuwen Weg." Uit Oldenzaal meldt men ons: Hedenmorgen vroeg passeerden alhier met den D-trein, die om 5 uur 55 uit Oldenzaal vertrekt, de groothertogin van Mecklenburg, prins Eitel van Preussen, prins August Wil helm met zijn zoon en prins Oscar van Pruis- sen met zijn vier kinderen. Zij waren op weg naar huize Doorn. In de gisteravond te Oosterboek gehou den vergadering van het personeel der He vea-fabrieken werd besloten Maandag a.s. het werk hervatten. Vóór dit besluit werden 306 stemmen en tegen 68 stemmen uitgebracht terwijl 8 stemmen blanco en 5 stemmen ongeldig waren. De proefuitzendingen voor den Volken bond via de kortegolf-telefoniezending van de Rijkstelegraaf te Kootwijk, welke, 200- als gemeld, meer in het bijzonder bedoeid. zijn om de waarneembaarheid van de uit zending in Amerika, Japan en Australië te bepalen, zullen worden gehouden op 12, 19 en 26 Maart voor Amerika; op 13, 20 en 27 Maart voor Japan en op 14, 21 en 28 Maart voor Australië. De uitzendingen voor Amerika zullen, in verband met het jaargetijde, plaats vinden tusschen 22 en 23 uur G. M. T. Het tijdstip van de overige uitzendingen vermoedelijk omstreeks 14 uur G. M.T., is afhankelijk van de ontwikkeling van he' openbaar telefoonverkeer mt Indië Naar aanleiding van de berichten over mr. J. G. Schürmann te Rotterdam, als zou hij zich van het tableau der advocaten aldaar hebben laten schrappen, wordt aan het „Vad." nader gemeld, dat mr. Schürmann dezer dagen in verband met de Vecndammer- affaire, door den Raad van Toezicht der Orde van Advocaten te Rotterdam, voor ne gen maanden is geschorst 10.000 uit Indië Aneta seint uit Soerabaja: Het Soerabayasch Handelsblad heeft 10.000 gulden geremitteerd aan den Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland voor de na bestaanden van de omgekomen bemaning van de reddingboot „Prins der Nederlanden." Dit bedrag is de eerste zending van het geld, dat door het blad bijeen wordt gebracht. BANDOENG, 26 Januari (Aneta) D> gemeenteraad heeft gisterenavond een nieuw reglement van orde vastgesteld, waarin het gebruik van Maleisch mogelijk wordt ge maakt. Hetgeen de leden in deze taal zeg gen, moet echter in een Nederlandsch résumé verduidelijkt word. BATAVIA, 26 Jan. (Anet-a) De raad van Justitie ontsloeg den heer Karei Wy- brands, directeur van het Nieuws van den Dag van Ned.-Indië, tegen wien wegens een persdelict in verband met overtreding dei art. 154 en 136 van het W. v. 3. een boete was geëischt van 300, van rechtsvervolging. ZATERDAG 26 JANUARI. 59.20 59.30 9.70 9.80 34.60 34.70 12.09 12.10 Zürich 47.95 48.05 13 13.10 40.70 40.80 35 35.10 New-York (cable 2.49 2.50 7.35 7.45 27 27.10 66.45 66.60 66.40 66.55 66.60 66.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 15