LEEKEPREEKEN T40.- MASSA-VERGIFTIGING TE ROTTERDAM Het moreel peil I Spinnewebjes BUREAUX:NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD - ZATERDAG 26 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17066 n of" F VAN "p^i van Af it rr-r«TFN gfschüEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DEPOSITO'S. Spaarbank met 3K rentevergoeding. f"- L;. \.v. Tweehonderd menschen onwel geworden na een diner in de Doelen Een „Sauve qui peut" in het theater Tivoli Audiëntie Wedstrijden afgelast D. H. V. B. Alle wedstrijden afgelast De premie verhooging voor de ongevallenwetten Een dankbetuiging van H.M. de Koningin- Moeder aan het Nederlandsche volk Voornaamste Nieuws De Hoogeerw. Heer Mgr.,M. P. J. Möllmann licht ongesteld Een Hollandsch stoomschip redt Fransche vliegers Personalia Staten-Generaal Eerste Kamer J.-J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT KIJ Vh VAN HULST AlexandBrpl. 1-25 Maerten v. Heemskerkstr. 25. De voorwaardelijke toelating van den Russische film regisseur Poedowkin Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVEJRTEfïITIÉW 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—-4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 cl., bij vooruitbel. Bij conlracl belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tcksl 60 ct. per regel, n AUe abonne's op dit blad zijn mgevoige de veizeKeringsvoorwaarden O ij d ("1 Levensiange geneeie ongeschiktheid tot werken door f '7C(] oy een ongeval met on bij verlies van een hand, fj9C bij verlies van een fCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i OU." doodelijken afloop; lZtiU."een voet of een oog; 11 Au».'" duim of wijsvinger; 1 wU. bij 'n breuk van arm: A AIV' oo c;- duim of wijsvinger; 1 dW." been of bij verlies v. ren anderen vbogtr. 271 VERLICHTE TORENS Een toren is een kostbaar bezit van stad en dorp. Hij is een steunpunt voor den blik in den wirwar van gevels en daken of wel een afstandmeter in open vlakten. Van nabij gezien is hij een oude, trouwe wachter, altijd op post., vereerd om zijn ouderdom en erva ring, kalmeerend om zijn onwrikbare indruk wekkendheid; vereerd ook, om zijn altijd om hoog trekken van hoofd en blik en geesi, naar de wolken, naar den hemel, boven het stof en het klein menschengedoe uit. Een toren is in het stadsbeeld een verheuging van schoonheid. Wanneer de lucht grijs is, dan breekt hij de somberheid en geeft leven en teekening in het vale grauw. Storm- en regenvlagen gieren om zijn sterken hais: beeld van moed en kracht! Maar het liefst is hij ons, wanneer de zon door mist en wolken boort en zijn kroon in gouden glans zet. Hoe prachtig is zoo'n hooge stadsleven in het zonlicht! Daar waar de spits den hemel schijnt te raken, brandt de gouden weerhaan als een vlam of spat het kruis stralen uit. En het juichende licht in den top glijdt in ste-ri3 zachter glansen langs de schuine flanken of breede transen naar omlaag, om ten slotte den massalen voet te zetten in koele klaarte Of wel bij helderen nachthemel speelt rie maan met haar geleende licht een fantas tisch spel om onzen trouwen vriend. Zij overstroomt den steenen reus van hoofd tot lendenen met smeltend zilver en laat zijn voeten in nachtelijk zwart. Is er iets schoo ner,dan het spel van de zilveren sikkel rondom het hoofd van een kerktoren in klaren maannacht? De schoonheid van onze torens is het licht; dat zij afteekenen voor onzen blik. Wanneer het daglicht in den avond is ondergegaan en de nachthemel achter gouden wolken zwart blijft, dan is voor onze oogen de stad beperkt tot de straten of de grachten, waarover wij loopen; dan zijn enkele straat lantaarns de eemge wegwijzers voor onze voeten of trekken verlichte winkelétalages of lichtreclames op schreeuwende wijze onze aandacht; dan voelen wij ons klein en bekrompen; niets is er rondom ons wat den blik verruimt, het hart verheft, den geest Omhoog trekt. Zooals het rijkste salon en de Schitterendste feestzaal na weinige uren een benauwenis en verveling weken en het met dui/encl punten afleggen tegenover de onuit puttelijke schoonheid van een natuurtafereel, zoo valt de helle verlichting van een klater- gouden winkelstraat bij avond weg, tegen over de sobere schoonheid van het beeld v: i een oude stad in het klare daglicht. Daarom is het zoo toe te juichen, dat wij in den laatsten tijd de stadsbesturen bezig zien om ook in den avond de oude torens te laten spreken. Die torens zijn de ziel van het stadsbeeld; wanneer zij in het avond duister verdwijnen, sterft het stadsschoen. Wekt hen dus ten leven door de macht, welke den modernen mensch in de electnci- teit gegeven Is! Welk een verheugenis is het, om op een donkeren avond in een mooie, oude stad den hoek van een straat om te slaan en plotseling het ranke lichaam van den hoogen stadstoren uit den mist of avonddonkerte te zien oprijzen in de zilveren glansen van onzichtbare schijnwerpers. Ge lukkig ons geslacht, dat met deze eenvoudige daad toont nog niet geheel en al het verwijt te verdienen, van onder te gaan in zake lijkheid, in mechanisatie, in geld verdienen overdag en banale pretmakerij in den avond. Die verlichte torens getuigen van een goe den smaak, van een liefde voor stadsschoon, Van een vindingrijke liefde, die het moderne Vernuft In dienst der schoonheid wil stellen. Die verlichte bouwwerken zeggen ons nog meer. De forens doen ons als vanzelf een vergelijking maken met de grooten en de kiemen in onze samenleving. Zij, die hooge kerktorens, wijzers en steuners voor onzen blik, ons hart en hoofd omhoog trekkend, rustig en onbewogen domineerend boven alle lagere bouwsels aan hun voet, zij vestigen onzen zin voor symbolen op den engen en wijden kring onzer samenleving: In beiden, zoowel in onzen dagelijkschen omgang als op het wijde veld der gansche menscheiijke maatschappij, zien wij boven het groote getal kiemen en eenvoudigen, boven het geringere getal middelmatigen den enkelen mensche- bjken toren uitsteken: de begaafden, de hoo- Ben van geest, de bezitters van tien talenten, de wils- en geestkrachtigen. Hoe geneel ahders vergaat het hun en is het hun gel ij- door alle eeuwen vergaan dan de stads- en dorpsforens. Waarom kunnen ook die tïlehschelijke torens niet? rustig hun plicht doen; richtend, vermanend, den weg wijzend, kart en geest van anderen omhoog trekkend? Daar is een tweevoudige reden, een dub bele schuld voor aan te wijzen. De eerste ligt bij veel menscheiijke torens zelf. Zij gelijken hun steenen voorbeeld niet in zijn voornaamste deugden. Zij missen den een voud, het onbaatzuchtige van de ranke, steenen torens Deze staan daar altijd in zonneschijn en regen in Sentezoelte en na jaarsstormen. trouw hun plicht vervuilend, de Drenzen klokken van liet groote uurwerk torsend, met hun spits omhoog wijzend, den tijd en den weg aangevend, schoonheid Uitstralend, leerend, vermanend, verkwik kend, zonder iets te wagen voor zichzelf. Hoe weinig grooten onder de menschen ge lijken op die trouwe torens; hoe weinig van hen ontkomen aan de baatzucht, de eer- en I heerschzucht, het verlangen naar wierook en bewondering? Hoe weinigen beschouwen zichzelf slechte zóó, als de profeten deden in het Oud Verbondwerktuigen in de hand |van Jehova, lippen, waardoor God zelf sprak? i Zoo gemakkelijk vergeten zij, dat hun talen- ten en begaafdheden niet hun eigendom zijn; dat z-ij er slechts mee hebben te woeke ren tot eer van Hem, Die ze hun gaf, tot hulp en steun van kleineren en zwakkeren, tot zedelijke verheffing en vervolmaking ook van zichzelf. Maar de schuld ligt ook weer voor een groot deel aan den anderen kant. Hoe gaan wij, gewone stervelingen, om met de grooten, die te midden van ons leven? Is de geschie denis van zeer veel genieën, van kunstenaars, wijsgeeren, geleerden en staatslieden niet een aanklacht tegen de domheid of on dankbaarheid van het geslacht, dat hen voortbracht? De menschen kennen zoo zel den de juiste maat in het waardeeren van hen, die boven de massa uitsteken. Wij zien het in den dagelijkschen omgang, waar de scherpzinnige zich al heel spoedig op den voorgrond plaatst en leiding neemt, wan neer hem, behalve vernuft, nog tact en doorzicht, zelfbeheersching en andere ka- rakterdeugden zijn toebedeeld. Maar hoe moeilijk valt het velen om deze superioriteit te erkennen: hoe knaagt de ijverzucht van jaloerschen al spoedig met achterdocht en laster aan een eerlijk verworven reputatie; of stelt de vleierij van zwakkelingen de on partijdigheid en zelfkennis van den sterkere op een zware proef. En in de groote samenleving begaat de menschheid nog grover fouten. Nu eens schijnt een wilde nivelleeringszucht haar te bezielen en trekt zij met sarcasme, met spot en hoon, iedere figuur neer, die haar schou ders boven de middelmaat uitheft. Dan weer slaat zij over in dwaze heldenvereering: krachtige persoonlijkheden worden als goden 1 aanbeden en men rust niet, alvorens dezen j in overmoed hun hiel zetten op den gebogen hals hunner vereerders. Dichters en toon dichters, geleerden en beeldende kunstenaars, de eene eeuw van honger omkomend, wor den zij in de andere met goud betaald, zóó, dat hun talent verslapt en hun deugd schade lijdt, In niets is de mensch zoo wisselval lig en onevenwichtig, als in zijn waardeering van de waarlijk grooten van zijn geslacht. Laat ons een les nemen bü onze torens in onze steden en dorpen. Laten de grooten onder ons rustig hun plicht doen. Laten wij hun lessen tot ons nemen, wanneer zij in schoonheid stralen op middaghoogte of wel taai volharden, wanneer de storm om hun kruin woedt. Ónze bewondering zij eerlijk en oprecht maar ingetogen. En wanneer de avond voor hen daalt, moeten wij zijn als de schijnwerpers; dan strale er van ons uit lichtende sympathie, opdat zij in het zachte schijnsel van onze waardeering tot in hoo gen ouderdom, ja, in hun werk nog na hun dood, ons ten zeger kunnen strekken. Dit moge de les der verlichte torens ztin! HOMO SAPIENS RIME i I Wij ontmoeten in d'e niet-Katholieke pers bij tijd en wijle nog wel eens stukjes, waarin laatdunkend wordt afgegeven op het moreel peil, waarop de katholieke provincies van ons land zich zouden bevinden. Men houde ons ten goede, dat wij op onze beurt uit zuiver defensieve overwegingen ook enkele onwraakbare cijfers, omdat ze officieel zijn mededeelen, welke eenig licht ontsteken omtrent bestaande opvat tingen en practijken op moreel gebied. Zij betreffen het aantal levend aangegevepen geboorten) per 1000 inwoners. 't Is slechts een greep. N.-Holl Zuid-Holl. N.-Brab. Limb. 1840—1840 35.91 38.09 28.98 30.06 1927 20.01 21.36 28.93 28.64 Wij houden niet van overbodige commen taar en zwijgen dus. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem za *.s. Maandag geen audiëntie verleenen. AUe door den N. V. B. en Haarl. Voetbal bond vastgestelde wedstrijden voor Zondag zijn in verband met de hernieuwde vorst periode afgelast. Van R. K. F- Rn D- H. V. B. ontvingen wij nog geen bericht, doch de velden zijn in elk geval onbespeelbaar, zcodat ook hier morgen zeker niet gevoetbald zal worden. Nader vernemen wij dat ook de D. H. V. B. alle wedstrijden voor Zondag a.s. heeft afge last. Men meldt ons uit Rotterdam: De Coolsingel te Rotterdam heeft gister avond in rep en roer gestaan, doordat er uit het Tivoli Theater eenige honderden men schen kwamen, die zich onwel voelden, hevig overgaven en alle mogelijke vergiftigingsver schijnselen vertoonden. Gisteren is het jaarfeest gegeven van de personeelvereeniging van de Verzekerings sociëteit. Des avonds is een diner gegeven in „de Doelen" waaraan ongeveer 550 per sonen hebben aangezeten waarna een be sloten voorstelling, van de Bouwmeester Re vue „Wonder boven wonder" in het^ „Tivoli- theater" werd bijgewoond. Kort na den aan vang werden enkele menschen onwel. Dit trok toen niet de aandacht. Van het toonsel af werd zelfs nog een grapje gemaakt over het blijkbaar copieus diner, dat genoten was. Telkens werden er evenwel meer menschen ziek en ten slotte werd 't 'n waar sauve qui peut in de zaal om naar buiten te komen, in alle hoeken en gaten van „Tivoli" zag men menschen staan, die het blijkbaar hevig be nauwd hadden. Velen renden naar buiten, waar hun verschijning de noodige consterna tie wekte. Tegen 10 uur was de nood op het hoogst. Het geheeie gebouw en de straat er voor waren bevuild. Politie en Geneeskundi gen Diénst werden gewaarschuwd. Verschil lende auto's van den G. D. eri doktoren kwamen ter plaatse. Tal van menschen wer den rechtstreeks naar het ziekenhuis Cool singel gebracht. Verschillende anderen wer den met' auto's naar hun hotels vervoerd. De oorzaak van de massavergiftiging moet waarschijnlijk gezocht worden in het'diner, aangezien verscheidene personen, die geen wijn gedronken hadden eveneens onwel zijn geworden. Vermoed wordt dat vleeschvsrgif- tiging hier de schuldige is. Ongeveer 200 per sonen zijn ziek. Omtrent, bovenstaande meldt de Msb. uit Rotterdam nog het volgende: Er heeft zich gisteravond in onze stad een geval van massa-vergiftiging voorgedaan waarvan ongeveer tweehonderd menschen de dupe zijn geworden. De Rotterdamscne Verzekering Sociëteit, hield haar jaarlijks terugkeerend feest in de Groote Doelezaal aan den Coolsingel, waar ongeveer een vijf honderd dames en heeren uit alle streken van ons land de gast waren van den direc teur der R.V.S. Het feest bestond voornamelijk uit een ge meenschappelijk diner. Het menu luidde: Verschillende voorgerechten, Koninginne soep, Pasteitjes, Tarbot met Hollandsche Saus, Kalfsoester en doperwten, taart, ijs en fruit De afspraak was, dat na het timer een gastvoorstelling zou worden gegeven van Bouwmeester's Revue, „Wonder boven Won der" in den Tivoli-Schouwburg aan den Coolsingel. Meerdere personen hadden zich echter eerst naar hun hotels begeven» ten einde zich van hun kamers op de hoogte te stellen. Toen men ongeveer een klein uurtje in Tivoli zat en Buziau als naar gewoonte het publiek voor zich trachtte te winnen werden er plotseling eenige personen onwel. Buziau die wist dat hij zijn grollen verkocht voor een publiek, dat zich juist- te goed had gedaan aan een diner, maakte eenige grap jes op de onwel geworden personen, welke aardigheden natuurlijk veel hilariteit wek ten. Doch toen er steeds meer slachtoffers vie len het was op een gegeven moment als of een mitrailleur aan alle kanten slacht offers deed vallen staakte men het spel, daar men bemerkte, dat er iets zeer onge woons aan de hand was. Er ontstond een ware paniek onder de toeschouwers. Over al zag men menschen zitten spuwen en in den tijd van een oogenblik hing er in den Tivoli Schouwburg een vreeselijke lucht. Velen liepen haastig naar buiten meenende van de frissche lucht wel op te knappen. In de vestibule, op de trappen en ook buiten op den Coolsingel stonden verschillende men schen. zoo wit als een doek, over te geven. Ondersteund door vrienden of omstanders werden sommige personen, steeds maar bra kend, weggebracht naar het Groote Zieken huis aan den Coolsingel. De gérant van Ti voli had intusschen den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst opgebeld, die in den tijd' van een seconde ter plaatse was met eenige ziekenauto's om de onwel geworden personen over te brengen. Ook andere au to's als taxi's etc.. werden door de politie aangehouden om de slachtbffers naar het ziekenhuis te transporteeren. Niet alleen in den Tivoli Schouwburg was het. een minder prettige toestand de zaal moest met een ton azijn weer worden gereinigd maar ook buiten op straat was het een minder appe tijtelijk gezicht. Ook daar hadden de men schen staan overgeven. Intusschen was de G. G. D. ook reeds opgebeld door meerdere hotels in de stad', waar eveneens den groot aantal gasten on wel was geworden. In Coomans logeerden ongeveer 200 personen. De directeur, de heer Roelofszen, deelde ons mede, dat de kellners maar konden blijven loopen met kisten en anderszins, daar de menschen overal waar zij waren stonden over te ge ven. Sommigen vielen er bij neer en gaven wat bloed op., Stuk voor stuk werden zij door auto's van den G. G. D. of door particuliere au to's weggehaald en overgebracht naar het Groote Ziekenhuis. Begrijpelijkerwijze was het ook daar een consternatie. De auto's reden af en aan en telkens werden weer patiënten binnen ge bracht. Sommige personen waren zoo ziek dat zij haast niet meer op hun beenen konden staan. Overal verspreid lagen zij op banken of ligtafels of zaten zij in stoelen. Terstond werd hun door eenige zusters en broeders norit gegeven, een bekend zuive ringsmiddel, waarmede zij hun magen kon den spoelen. Om twaalf uur gisterenavond was de toestand echter zoo, dat nog nie mand behoefde opgenomen te worden. Teen het gerucht zich in de stad had verspreid, als zouden zeer vele personen aan het diner van d'e R. V. S. onwel zijn gewor den, kv/amen veie bloedverwanten in allerijl naar het groote ziekenhuis toe, om te infor- meeren hoe de toestand was. Tot heel laat in den avond schoolde men voor het zieken huis samen. Geleidchjk konden de patiënten, wanneer zij hun magen gezuiverd hadden, weer naar au,i hotel of woonhuis vertrekken. Zoover ons bekend, hebben zich geen ernstige toe standen voorgedaan. Dr. Snijdel de Vogel van d'en Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst heeft zich gis terenavond nog naar de Groote Doelenzaal begeven, om de resten van het diner in be slag te namen, voor een bacteriologisch on derzoek. Volgens de vier doctoren, die in Hotel coomans de onwel geworden perso nen verzorgden, moet het vergiftigingsgeval vermoedelijk te wijten zijn aan de vleesch- spijzen. Alle patiënten weder naar huis. Nader vernemen wij hedenmorgen nog. omtrent de toestand van de personen, die hebben deelgenomen aan den feestmaaltijd der R. V. S: en bij wie vergif tigingsver- schijnselen optraden, tijdens de voorstelling in den Tivoli-Schouwburg van de revue „Wonder boven Wonder", dat niemand op het oogenblik nog in het ziekenhuis ver toeft. Allen konden hun woningen weer op zoeken. Omtrent de oorzaak van deze massa vergiftiging kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. Wel zouden eenige personen geklaagd hebben, dat de aardappel puree zuur smaakte. Op de vragen van den heer Beumer be- treüende verhooging van de tarieven, be doeld in artikel 40, lid 1, der Ongevallen wet 1921 en art. 79, lid 1, der Land- en Tuinbouwongevalienwet 1922, heeft de Mi nister van Arbeid, Nijverheid en Handel, het volgende geantwoord: De bedeelde tarieven zijn verhoogd bij de Koninklijke Besluiten van 28 December 1928, onderscheidenlijk Staatsblad no. 503 en Staatsblad no. 504. Die verhoogingen vinden haar grond in de uitbreiding van het begrip „ongeval waartoe de wetten van 2 Juli 1928, Staats blad no 223, en 2 Juli 1928, Staatsblad no. 224, hebben geleid. Zij vinden niet uitslui tend haar grond in de aanneming van het onder vraag 2 bedoelde amendement dei Commissie van Rapporteurs, aangezien ook in geval van verwerping van dat amende- geteekende's voorstellen tot gelijkstelling ment en van de aanvaarding van onder van onderscheidene oneigenlijke beroeps ziekten met ongevallen, verhooging der ta rieven zij het mogelijk in mindere mate zou hebben moeten volgen. Hieruit blijkt, dat aanneming der bedoel de amendementen de noodzakelijkheid van premieverhooging heeft doen gevoelen. Het valt bezwaarlijk aan te geven, welk ge deelte der verhooging haar ontstaan dankt aan de aanneming dezer amendementen. Bij het bevorderen van de tariet.svernoo- gingen heeft ondergeteekende zich laten leiden door de overwegmgen, dat de uitbrei ding van het begrip ongeval uiteraard moet leiden tot verhooging der verzekerinsiasten en dat de tarieven der Bank aldus dienen te zijn gesteld, dat, naar redelijke verwach ting, de verzekeringslasten door de te ont vangen premiën zullen worden gedekt. Het tarief voor de Ongevallenwet 1921 had over de jaren 1926 en 1927 een overschot op geleverd van 5 pet., maar over het jaar 1927 had het tarief in plaats van een over schot een kleip tekort opgeleverd. In ver band met dit een en ander heeft onder geteekende, in overleg met het bestuur der Rijksverzekeringsbank, voorloopig een ver hooging van het tarief met 5 pet. bevorderd, in afwachting van hetgeen de ervaring om trent de Lnancieele beteekenis van de uit- breidin van het begrip ongeval zal leeren. Aangezien het tarief der Land- en Tuin bouwongevalienwet 1922 een tekort oplevert, vond ondergeteekene aanleiding, vor dat ta rief een verhooging met 10 pet. te bevor deren. De particulier-secretaris van H. M. de Koningin-Moeder verzoekt, ons de volgende persoonlijke dankbetuiging van Hare Majesteit op te nemen: Ter gelegenheid van de herdenking van Mijn 50-jarig verblijf in ons Vaderland ontving Ik zoo ontelbare blijken van liefde en toewijding in woord en daad, dat het Mij onmogelijk is alle Mijne landgenooten te bereiken om hun Mijne erkentelijkheid persoonlijk te betuigen. Daarom wensch Ik op deze wijze hun, die hier te Lande, in de Overzeesche Gewesten en in den Vreemde, hoe dan ook, er toe bijdroegen deze herinnerings- dagen voor Mij zóó schoon en gelukkig te maken, Mijnen diepgevoelden, innigen dank uit te spreken. De indrukken van dit feest, Mij door ons Volk bereid, staan diep in Mijn hart gegrift. EMMA Naar wij vernemen zal de Hoogeerw. Vi caris.Generaal Mgr. M. P. J. Möllmann tot zijn groote spijt de pontificale uitvaart van Mgr. P. Stroomer niet kunnen bijwo nen. Z. H. E. heeft deze week een flinken aanval van griep doorstaan, welke echter normaal verliep, zonder complicaties. Mgr. is bijna hersteld, doch mag op me disch advies zijn kamer nog niet verlaten. De H. E. Vicaris bracht Zaterdag der vorige week een bezoek bij zijn vriend Mgr. Stroomer, dien hij toen buitengewoon hel der van geest aantrof. Het Nederlandsche stoomschip Dordrecht'' meldt draadloos, dat. het er in geslaagd is met groote moeite de bemanning van een Fransch „Goliath"-vliegtuig, dat hoogstwaar schijnlijk behoort aan de Fransche marine, op de Middellandsche Zee te redden. Het vliegtuig zond noodseinen uit, welke des nachts aan boord van de „Dordrecht" waren opgevangen. Het schip, kon echter tengevolge van het slechte weer en den heerschenden mist slechts na uiterst moeilijke pogingen het vliegtuig naderen. Ten slotte is men er in geslaagd' de Fransche vliegers over te nemen, waarop het vliegtuig zelf onmiddel lijk in de diepte verdween. Het stoomschip „Dordrecht" behoort aan de Stoomvaart Mij. „De Maas" te Rotterdam. W« hebben ons gisteravond in verbinding gesteld met de directie van de firma Van Ommeren te Rotterdam, welke firma eige naresse is van de Stoomvaart Maatschappij „De Maas", waartoe het stoomschip „Dordrecht" behoort. Van de zijde der direc tie werd ons medegedeeld, dat de redding der bemanning van het Fransche Goliath- vliegtuig gistermorgen vroeg op de Middel landsche Zee heeft plaats gehad. De beman ning van het vliegtuig bestond uit vier per sonen. De geredden zijn gistermiddag te twaalf uur door de „Dordrecht" te Bonifacio op het eiland Corsica aan land gezet. Bij de laatste examens van „L.I.T.E.H." slaagden voor Handelscorresp. Fransch: mej. E. Piek, Haarlem; mej. J. Spanjaard, Wijk aan Duin; Duitsch: E. v. Bilderbeek, Haarlem; J. van Gelder, IJmuiden; N. de Groot, Beverwijk; mej. J. Kabel, Beverwijk; mej. H. Kok, Haarlem; W. Marcusse Jr., IJmuiden; A. Mookhock, Velsen-Noord; mej. W. van Ommeren, Haarlem; E. Pieter Jr., Bloemendaal; W. Vreeken, Haarlem. Engelsch: E. Borgera'ing, mej. K. Braber, beiden in Haarlem; P. Cremer, IJmuiden; C. Denijs, heemstede; M. Eek, J. de Geus, C. Keuss, allen in Haarlem; G. van Kooten, Velsen-Noord; P. van der Kuil, IJmuiden; J. Leibbrandt, Haarlem; P. Vis, IJmuiö'en; Mej. S. de Wijn, Haarlem. In de vergadering van de Eerste Kamer op Woensdag 6 Februari, des voormiddags te 11 uur, zullen, behalve de reeds genoemde wetsontwerpen, mede aan de orde komen de wetsontwerpen: wijziging van de grenzen tusschen de gemeente Breskens en Groede; vereeniging van de gemeenten Zijpe en Pet ten; begrooting van de Algemeene Lands drukkerij 1929; wijziging van de Pakketpost- wet; wijziging van de wetten van 2 Juli 1928 tot wijziging van de Ongevallenwet en tot wijziging der Land- en Tuinbouwongeval ienwet; begrooting 1929 van het Fonds voor de uitvoering van de Tiend wet; begrooting 1929 van het Staatsmuntbedrijf en de be grooting 1929 van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Een dankbetuiging van H.M. de Kor'ngin- Moeder aan het Nederlandsche volk. Te Rotterdam heeft zich een massa-vergif tiging voorgedaan. Waarschijnlijk tengevolge van het eten van ondeugdelijk vlecsch zijn 200 personen onwel geworden. De bemanning der PH-AEN te Amstel veen gehuldigd. Vergadering der Rijkscommissie voor de Werkverruiming. Een wijziging van het motor- en rijwiel reglement afgekondigd. Dr. Willem Royaards herdacht. MacDoitald en Herriot voorgedragen voor den Nobetevredesprijs 1929. Brutale rnttraak in een Berlijnsch postkan toor. Vier kinderen te Romford (Eng.) in een schuur vermoord gevonden. Een Duitseh-Russisch arbitrage-veidrag te Moskon geteekend. Hongersnood in de Chineeschr provincie Sjansi. Honden en wolven verslinden de lijken. Barometerstand 9 uur van.: 765, Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Barometerstand 9 uur v.m.: 7.65. Vooruit worden opgestoken om: 5 uur 7 min. en overmorgen om 5 uur 9 min. Aan een dichter Geen werkman, voor zoover ik weet, Bemint zijn eigen werk zoo sterk, Als een poeëet. Op onze redders aan de kust Zoo lees ik in uw ziel, een heerlijk oud, heel oud verhaal, ik ken 't van buiten al. Hèléne Swari Op verkiezingscandidaten Menigeen wacht er op, totdat men hen dal- gene, wat hij begeert, opdringt. Nieuwe Wijsheid. Den Haag Haarlem Tel. 13052 Tel. 15166 VERPAKKINGEN EN VERZEN DINGEN NAAR BINNEN- EN BUITENLAND Op de vragen van den heer L. L. H. de Visser, betreffende de toelating hier te lande van den filmregisseur Poedowkin, heeft de minister van Justitie geant voord, dat voor een op Donderdag 10 Januari j.L gehouden lezing inderdaad de vooiwaaroe was gesteld, dat Poedowkin slechts hier te lande kon verblijven, indien hij uitsluitend optrad voor de Filmliga, zoodat het publiek de door hem te houden lezingen niet zou kunnen volgen? Het stellen dezer voorwaarde is geschied uit overwegingen van voorzichtigheid, die zich op het oogenblik te meer deden gelden, waar in verband met het tijdstip van aan vrage van het visum en van medecleeiing van het doel dier aanvrage de be. is ing door de Regeering slechts op zoo korten termijn kon worden genomen, dat over ge heel afdoende gegevens ter beoordeeling van de aanvrage niet werd beschik".. Op de vraag of de regeering bereid is, „oogenblikkelijk maatregelen te nemen, waas- door aan dezejn grooten Russischen film- artist alsnog gelegenheid wordt geboden, zijn artistieke lezingen ook in het oi tnoaar te houden en hem daarvan telegrafisch mededeeling te doen, ten einde daarmede de daad van onbeleefdheid tegenove dezen kunstenaar, maar ook tegenover zijn volk en den staat, waartoe hij behoort, begai n, zoo veel doenlijk te corrigeeren", luidt het ant woord ontkennend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1