Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST DE JAARLIJKSCHE LIEFDADIGHEIDS PREDÏCATIE Heringa Wuthrich, Haarlem MUZIEK Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 26 JANUARI 1929 BLADZIJDE 2 Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda 27 Januari Vgenda 28 Januari ZONDAG 3 FEBRUARI a.S. zal in de Kerk v.d H. Anttmius van Padua GROEIMARKT gehouden worden VOOR DE VELE ARMEN DER PAROCHIE door den Zeereerw. Heer J. Reijnenberg Pastoor der Parochie De Autobuslijnen De Manègebrug Haarlemsche Orkestvereenïging De IJsfoaan heden middag geopend De uitvoer van bloem bollen in 1928 Dr. Willem Roy aards De Santos-kegelwedstrijden GEMEENTERAAD. HEBT HIJ, ALS CIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER EO I/" Levensverzekering Mij. m l\* 1\B Nassausmgel 3 te Nijmegen VRAAGT INLICHTINGEN. De A. V. R. O.-Stedenavond op 1 Maart a.s. De vergadering der R. K. Middenstandsvereeniging 't Duurde ook alweer te lang! Opening van de 2de H. B. S. aan het Santpoorterplein Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 ApexKlop-Veeg-Stofzuigersf 175.- „Zeeland" De uitbreiding van Vroom en Dreesmann „Zang en Vriendschap" Voor den Politierechter Zal het aan belangstelling ontbreken? Wethouder J. óerritsz Gevonden dieren en voorwerpen H.H. ELISABETH EN BARBARA Het Brokkenhuis, Kinderhuisvest Sociëteit „St. Bavo" half 3 uur Kinder operette 7 uur Feestavond R.K. Bloemisten. St. JosephssezeUenvereeniging- Jansstr. 59 Van 122 uur geopend 8 uur Eerste uitvoering van de jaarfeesten. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur „Merijntje Gijzen's Jeugd". Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne straat half 3 uur Concert H.O.V. 8 uur Opera-Concert. K.K. Leeszaal Nieuwe Gracht Van 25 uur Vondeltentoonstelling. HEEMSTEDE R.K. Vereenigingsgebouw Heerenweg Bloembollententoonstelling. H. K. B. Tempeliersstraat Van 2half 7 en 812 uur Kegelconcours. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. sociëteit „St. Bavo" 7 uur Paulusver- eeniging 8 uur Bevolkingsbureau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstr. 59 Van 810 uur Clubavond damclub „T. en P." Hotel Central Groote Houtstraat kwart over 8 uur Kienavond Haarl. R.K. Mannenkoor. HEEMSTEDE R.K. Vereenigingsgebouw Heerenweg Bloembollententoonstelling. H. K. B. Tempeliersstraat Van 2half 7 en 812 uur Kegelconcours. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen) Rembrandt-Theater -r- Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: Duym Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378 en de firma H. Remmers en Zn., Kruisstraat C, Tel. 10354. St. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij dag. Gracht. Dat werd aangenomen voor 16000. De zoogenaamde Rolhuizen kwamen onge veer, waar n u de tram van de Manègebrug het Kenaupark inrolt. Dar zouden ze een twintig jaar blijven. Toen zou een nieuwe zijweg worden ge maakt van de vest (Kinderhuisvest) naar het Kenaupark. Daartoe moesten de Rol huizen, waarin ook de manége was gehuis vest, weg en die werden nu verrold naar de Zuidzijde van de Nieuwe Gracht, dicht aan den waterkant, waar nu de tram rijdt en wel tusschen de brug en de plaats van den Pijnmolen, die in 1882 was afgebroken. Die stond recht tegenover de brug over de Garenkokerskade, ter plaatse van den Pijn- toren, één der vele torens in den vesting muur, die Haarlem omringde. In 1878 was al een overeenkomst getrof fen tusschen Rijk en gemeente, over grond aankoop aan den Schoterweg, waarbij de stad de cavalleriestallen aan de Nieuwe Gracht en de Kleine Manége in de Mag- dalenastraat en eenige militaire gebouwen aan de Kinderhuisvest terug kreeg. Schrijver heeft een 22 jaar geleden een heel moderne manége voor de huzaren zien bouwen achter de huzarenkazerne. Al eenige malen heeft hij hooren twisten over de Manègebrug. De brug, die nu wordt afge broken, was in 1874 klaar; in 1873 was men met den bouw begonnen (verband met den rijweg VestKenaupark). Ze verving een bestaande oudere, kleinere. De nieuwe Gracht is even na 1672 gegra ven in verband met den uitleg der stad naar het Noorden. Op een plattegrond van 1750 zien we „de Nieuwstad" wel, maar geen Manègebrug. Die zien we wel op den plattegrond van 1854; dan is er ook een excercitieveld tus schen Lange Molenstraat, Heerenstraat en Phoenixterrein. We beschreven reeds den breederen opzet der nieuwe Manègebrug, die, naar we ver moeden, wel meer dan een halve eeuw tegen het verkeer zal zijn opgewassen. De routes Op verzoek van eenige lezers laten wij hieronder nogmaals de routes van de stads bussen volgen: Het zooveelste wintertje is weer voorbij en er is weer open water. Dat is ook hier te merken, hoewel het werk zelfs geen dag volkomen stil gelegen heeft. Dan wordt na melijk nog een keer of drie gepompt, om den werkput zooveel mogelijk watervry te houden. In den vorsttijd gaat het afgraven en muursloopen steeds door; alles wordt in een paar schuiten geborgen en nu Hgt er de Gezina, een sleepaak, om alles op te nemen. Zooals alle openbare werken, lokt ook dit veel toeschouwers en ais men zich dan binnen de poorten waagt, dan ziet men, dat pas de bodem van den bovenkant af is. Sinds gisteren gaat de tram niet meer over de brug, zoodat de passagiers uit moe ten stappen om na de noodbrug weer in een aan den overkant staande tram de reis voort te zetten. In het midden zijn eenige lange heipalen geheid en krachtig geschoord en binnen kort kan de trambaan daarover gelegd wor den en het bestaande bruggedeelte worden weggenomen. Dan kan men daar heien en aan de zijde van den singel; de andere palen in rijen van drie en ook in het midden zitten al. Zoo men weet, zal de nieuwe trambrug een rijvlak krijgen van 12.70 M., de trot toirs worden 3.65 M. breed, zoodat het heele brugviak een breedte van 20 Meter krijgt. De leuningen worden van eenvoudig kunst smeedwerk. De nieuwe brug zal twee openingen van zes meter overspannen. Ze wordt even breed als de Jansbrug, waarbij men aan de afbraak i_ begonnen. De Manègebrug heet naar de manége of rijschool der huzaren. Het was jhr. Willem Boreel, die dit wapen in het Nederlandsche leger van den na-Napoleontischen tijd orga niseerde. Hij richtte hier ter stede het eerste regiment huzaren op en was daar van de eerste kolonel. De naam dier mili taire ruiters was wel anders, maar zij ver tegenwoordigden, wat wij nu huzaren noe men. Zij droegen een helm met een langen paardestaart en hadden een borstplaat of kuras. Nog spreekt men van iemand met zwaren gang, dat hij stapt als een kuras sier. Het is hier de plaats niet al de wisselin gen van regimenten en namen na te gaan. We herinneren alleen, dat het depot voor eenige jaren uit Haarlem is gegaan naar Amersfoort. Dat depot was hier alleen nog maar tot africhting der paarden voor het legergebruik. Elk jaar zag men hier een transport van een vijftig paarden binnen komen. Ze waren 'slechts gedeeltelijk ge hoefd. De huzarenkazerne aan den Schoter weg, in 1884 gebouwd, op het weiland van het Huis ter Spijt, wordt nu gebruikt door de motor- en autorijders van het leger Die oude kurassiers vormden het eerste echte garnizoen van Haarlem. Jonkheer Willem Boreel, dien we 18 Augustus 1814 als eersten kolonel zagen optreden, kreeg 1 Maart 1814 van den Souvereinen Vorst Willem I, verlof te Haarlem te requireeren een emplacement tot het kazemeeren der aangeworven manschappen. Op 15 Augustus had hij 18 trompetters, 54 onderofficieren, 62 korporaals en 581 manschappen. Die eerste huzaren „lagen" in de kazerne aan den Koudenhorn. De stallen waren aan het tegenwoordige Nassauplein. De stad had in 1808 al een huis in de Magdalenastraat gekocht voor het garnizoen van Napoleon en sinds tot manége ingericht. 21 Januari 1884 werden de voormalige cavaleriestallen aan het Waaigat de Nieuwe Gracht en de Plantage (het voormalige boschje tusschen het gebouw van de Nieuwe Haarlemsche Courant en de Nieuwe Gracht gelegen) voor 6375 verkocht. De lezer ziet reeds verband met den bovengenoemden bouw aan den Schoterweg. 28 Mei reeds was het stadsbestuur met plannen van bebou wing voor het terrein der geamoveerde militaire gebouwen gereed en nam de Raad die aan. Wie de jaartallen op de gebouwen aan het Nassauplein ziet, vindt ook hier het verband. Maar nu een manége, een rijschool. Welnu 1854 in de Januarimaand, besloot de Raad een nieuwe manége voor de cava lerie te bouwen op den wal over de Nieuwe Lijn I Richting: ElzenpleinJoh. v. Oldenbame- veldlaan Elzenpl. v. perc. 29 standpl. Hulstraat 1, hoek Plantaanstr. Eikenstraat 37, hoek Eschdoornstraat. Pijnboomstraat 111, hoek Hoogerwoerdstr. Hoogerwoerdstraat, hoek Kweektuinstraat, x Terspijtstraat, hoek Kleverlaan. Kleverlaan, hoek Engelszstraat. Vluchtheuvel. Santpoorterstraat 44, hoek Kleverparkweg. Santpoorterstraat, hoek Verspronckweg 56. x Verspronckweg 1, hoek Schotersingel. Statenbolwerk 44, hoek Kruisweg. Stationsplein v. ingang Station. Nassaulaan 45, hoek Magdalenenstraat. x Postkantoor v. ingang. Leidschevaart 6, hoek Brkouwervaart. Leidschevaart 58, hoek Oranjestraat. Oranjestraat 87, hoek Oranjeboomstraat. Oranjeboomstraat 183, hoek Westergracht. Emmaplein 2. Karei van Manderstr. 28 hk. Schreveliusstr. x Oosten de Bruinstr. 220 hk. Leidsche vaart. Oranjeplein 7. x Zomerluststr. 2 hoek Heerenweg. Heerenweg, hoek Spanjaardsl. Joh. v. Oldenbarneveldlaan, standpl. lantaarnpaal. Lijn II Richting: GraafschapstraatMaasstraat Graafschapstraat 1, standplaats. Graafschapstr. 57, hoek Karoïingenstr. Noormannenstraat 70. Merovingenstraat 3. Slachthuisstraat 80. Kruistochtstraat 26. Nachtzaamplein 12. Teylingerplein 53. Amsterdamschevaart 2. Amsterdamschevaart 4 x Oostvest 76. Harmenjansweg 12. Groenmarkt 32. Hooimarkt hoek Parklaan. Parklaan 40. Jansweg 17. Kennemerplein 36, x Frans Halsplein 5. Joh. de Breukstraat 45 (115). Paul Krugerkade 28. Kritsingerstraat 39. Atjehstraat 33. Atjehstraat 62. Floresstraat plantsoen. Raadhuisplein 45. Bushalte 103, Rijksstraatweg. Bushalte 147, Rijksstraatweg. Lantaarnp. Rijksstraatweg. Borkskistr. Bushalte Rijksstrw. J. Gijzenvaart. Rijksstraatw. hk. Vergierdeweg. Maasstraat 18 Lijn III Richting: NachtzaampleinAmsterdamstraat Nachtzaamplein 12. Kruistochtstraat 26. Graaf van Wiedstraat 1. Byzantiumstraat 1. x Cchalkwijkerstraat 3. Kampervest 34, hoek Turfmarkt, b. Kamperv. KI Houtstraat. KI. Houtweg voor de Baan. Kleine Houtweg 11. Bushalte Dreef hk. Hazepaterslaan. Floraplein t.o. perceel 1. Wihelminapk 6. 11 Vluchth. Emmabrug. Leidschevaart 1. 1Vi8'! Westergracht 77. Brouwersplein 24. Hoofmanstraat 1 hk. Brouwersvaart 68. Hoofmanstraat, hoek Zylweg. Zijlweg 43. Pieter Kiesstraat 76, Kennemerplein t.o. Busstation. Stationsplein 11. Plantsoen Jansweg. Kerk Jansstraat. Riviervischmarkt 7. Damstraat 32, hoek Spaame. Hoogstraat 4, hoek Spaamwouderstraat. Spaamwouderstraat 53. Spaamwouderstraat 14? Amsterdamstraat 24. x Vaste stopplaatsen De cyclus „Lieder eines fahrenden Gesel- len" van Gustav Mahler blijft, ondanks zij een jeugdwerk is, zeer interessant. Alleen ai reeds de eenvoudige tekst, geheel naar den geest der volkspoëzie. „Die natuurlijke, niet geforceerde drang naar het volkslied", aldus lezen we in het Mahler-feestboek, „naar de oorspronkelijke poëzie, is een be wijs voor een zeer belangrijken trek, die Mahler doet contrasteeren met de romanti sche kunst der 19e eeuw. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat Mahler, voordat hij den dichtbundel „Des Knaben Wunderhorn" leerde kennen, zijn tekst zelf dichtte. Hoe eenvoudig en logisch is de gedach- tengang der cyclus. In het eerste der vier Gesellenliederen klaagt de jongeling: „Wenn mein Schatz fröhliche Hochzeit macht, hab 'ich meinen traurigen Tag!" Niets kan hem troosten, immer denkt hij aan zijn leed. Zelfs de wandeling over het veld, „wo Than noch auf den Grasem hing" (tweede lied) brengt hem geen vertroosting. „Leise und traurig", zoo luidt de aanduiding in de par tituur, blijft de stemming. Het derde lied vangt smartvol aan: „ich hab' ein glühend Messer in meiner Brust". Een oogenblik wordt de stemming rustiger bij het aanschouwen van het uitspansel, tot plotseling hij „ihr silbern Lachen" hoort, waarna het ontmoedigend klinkt: „ich wolt', ich lag' an der schwarzen Bahr". Daarna beschrijft Mahler in het vierde lied het opgaan in het nachtelijk uur van den jon geling naar de heide, waar hij „zum ersten Mal im Schlaf gesult" het aardsche leed vergeet. Die stemmingen illustreert Mahler ons teer en fijn, meestal met simpele orkestratie. Maar hoe eenvoudig ook tekst en muziek moge lijken, voor de vertolking is noodig een zanger, die niet alleen den geest van het werk doorvoelt, doch tevens over een stem, groot van omvang, egaal van timbre, technisch volkomen beheerscht, beschikt om zijn gevoelens te kunnen uiten. Daar nu de sopraan mej. Anna Ibald een dergelijke stem niet bezit, was de vertolking een mis lukking. De lage tonen bezaten niét de minste resonance, de hooge klonken onwelluidend en deden somwijlen zeer geforceerd aan (waar bleef p.p.?), alleen de middenligging voldeed eenigermate. Wat jammer voor de verdienstelijke or kestbegeleiding, bijzonder de evenwichtige klankverhouding van dit subsiele werk. Waarom moet een jeugdige zangeres nu debuteeren met dergelijke Mahler-liederen? Na de pauze zong mej. Ibald drie Wolf- liederen. Aanvankelijk dachten we, dat het beter ging. Het eerste lied: „Auf ein alter Bild" voldeed ten minste tamelijk goed. Dit lied lag de zangeres gunstiger (bijna alleen middenligging). De andere liederen daaren tegen werden grootendeeis weer onvoldoende beheerscht voorgedragen. Ook hier genoten we alleen van de orkest begeleiding, die uiterst fijn was verzorgd. Mede goed verzorgd waren de orkestwer ken. Een kleine orkestsuite van Brucken Fock, bestaande uit zes, aardige miniatuur tjes, mooi van stemming en klank, dikwerf zeer origineel (al hooren we liever zijn groo- tere en tevens grootsche „Zee"-stukken), voldeed daarom zeer. De componist moest in de hulde deelen. De eerste symphonie van Beethoven, waar mede werd geopend, genoot een lichte, gra cieuze vertolking, volkomen volgens den stijl van dit laatste jeugdwerk, en de ouverture „Tannhauser" van Wagner vormde, alhoe wel een contradictio in terminis, een impo sant slot. Vooral hier viel weder de mooie afge ronde klank van het „koper" op en voor de praestaties van het kleine strijkorkest niets dan lof en hulde. Een ongelukkige solisterikeuze, maar het orkestspel vergoedde veel, dank zij den voor- treffelijken leider: Eduard van Beinum. O. K. Vanmiddag om I uur wordt de ijsbaan aan de Kleverlaan geopend. Het ijs is prachtig en velen zullen er op den vrijen Zaterdagmiddag een baantje gaan maken. Vanavond is de baan gesloten. Of zij mor gen geopend zal zijn, is niet bekend. Wij ontleenen aan een in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" voorkomende staat van den uitvoer van bloembollen in 1928, dat uitgevoerd werd 42.645.872 K.G. tot een waarde van 42.718.192 gulden. In 15-.ren deze cijfers respectievelijk 39.332.862 K.G. en 399.918.191 guldens. Een belangrijke ver meerdering dus. Herdenking in den Stadsschouwburg Gisterenavond is in den Stadschouwburg te Haarlem voor den aanvang van de op voering van „Het proces van Mary Dugan", dogr het „Vereenigd Tooneel" het overlijden van dr. Willem Royaards herdacht. De heer Paul Huf trad voor het voetlicht, deelde aan het publiek den plotselingen dood van dr. Royaards mede. Ik hoop, aldus spr., dat het overlijden van den grooteii tooneelleider u iets zegt. Met dezen leider is een van de belangrijkste hoofdstukken der Nederlandsche tooneelge- schiedenis afgesloten. Nederland is niet zoo rijk aan menschen, die, als persoon mogen ze zijn, wat ze willen, als kunstenaar groote beteekenis hebben voor ons tooneel. Wanneer van hen een is heengegaan, is er reden tot treuren. Vanmiddag heb ik vernomen, dat het be richt van het overlijden van dr. Royaards op de Beurs te Amsterdam groote ontstel tenis wekte, dat wil in ons land iets zeggen, ons land, dat niet bekend is om zijn gevoel voor het tooneel. Als zoo iets gebeurt, als hedenmiddag het geval was, mag dat als een criterium gelden voor het overige Ne derland. Bij allen zal nu een gedachte uitgaan naar de modelopvoeringen, die Royaards heeft gegeven. Als ik denk aan het groote eerher stel dat hij aan Vondel heeft gegeven, dan is het treffend, dat zijn sterfdag elf dagen voor dien van Vondel valt. Als Royaards Vondel niet had gespeeld, zouden velen de taal van Vondel niet kunnen en waarschijn lijk nooit gehoord hebben. Spr. verzocht allen zich eenige oogenblik- ken van hun zetels te verheffen als eerbiedige hulde aan den grooten kunstenaar. Aan dit verzoek werd door de stampvolle zaal in stilte voldaan. Gistermiddag hebben wij in het Kegelge bouw aan de Tempelierstraat.de schitterende collectie prijzen bezichtigd, welke worden uitgereikt aan de winnaars van den te hou den kegelwedstrijd ten bate van het Santos fonds. De allereerste indruk, die wij van den enormen voorraad prijzen kregen was, dat er zeer veel kostbare prijzen waren. Direct viel o.a. een fraaie, moderne lam- pekap in het oog. Een klok, boekenkast, rooktafeltje en een salontafeltje zijn voor werpen, die een sieraad in ieder huis zullen uitmaken. Voor de dames zijn een tweetal eetserviezen en een theeservies om te stelen. Maar ook de heeren vinden er iets van hun gading, we noemen b.v. een likeurstelletje, een viervoudige likeurflesch van Bols, een mandje likeur, champagne, wijn, port en sigaren. Diverse fraaie kussens nooden tot een zitje uit. Voor de huiskamer is er ver der nog een bordenrek, fraaie grootere en kleinere etsen, een snoeperig lampekapje, fraai gemodeleerde vazen en voor den haard niet te vergeten een haardstel en een zeer mooi bewerkte koperen kolenbak. Het mar meren inktstel zal het op ieder schrijfbureau wel goed doen. Dan zijn er nog een tweetal bekers, een groote en een kleine. De groote is door de kegelclub L. U. H. G. beschikbaar gesteld. Goud en zilver is er ook, o.m een prachtige vulpenhouder met goud montuur. Dan zijn er nog zilveren en verguld zilveren medailles, gouden kegels etc. De eerste korps- prijs is een zilveren lauwertak met 5 gouden kegels. Het is echter ondoenlijk al de geëx poseerde prijzen te vermelden, we zouden haast een kolom druks noodig hebben. Maar nog eens gezegd: de voorraad is groot en de prijzen zijn prachig. Dus nu allen maar gaan kegelen, men dient er het goede doel mee! Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 30 Januari 1929 des namiddags ten 1 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). 2. Aanvaarding geschenk. 3. Terugneming grond (voor voorberei dende school No. 4 Saracenenstraat) uit grondbedrijf. 4. Verbetering verwarming voorbereidende school No. 2 Smedëstraat. 5. Aanschaffing schoolbehoeften, enz. voorbereidende school No. 5 Leidsche Plein. 6. Wijziging namen van straten. 7. Garantstelling gemeente voor betaling rente en aflossing te stichten school voorbe reidend lager onderwijs Stichting „Noorder- kerk en School". 8. Uitgifte grond in erfpacht Cornelis van Noordestraat (Th. H. M. Bosse). 9. Verkoop grond a. Kempstraat (Van Leeuwen en Wolzak) b. Santpoorterplein (M. Nederkoorn) c. Zonnebloemstraat, (J. v. d. Kroft). 10. Aankoop grond Rijksstraatweg (P. C. Wezel). 11. Verhuring grond Heerenweg (R. C. A. van Cranenburgh). 12. Verlenging termijn ontruiming onbe woonbaar verklaarde woningen Vrouwesteeg 4 en 't Krom 8 links en rechts. 13. Uitbreiding buizennet duinwaterleiding. 14. Rooilijn Koningstraat. 15. Benoeming a. leden Commissie van Plaatselijk toezicht op het L. O. b. leeraar H. B. School A. met 5-j. c. (Maleisch) c. leeraar H. B. School A. met 5-j. c. (Wiskunde) d. leerares Middelbare School voor Meis jes met 5-j. c. e. onderwijzer school No. 38 (Rijksstraat weg) f. onderwijzer school No. 40 (Middenweg) Men schrijft ons: Op initiatief van het voorloopig comité, is Donderdagavond in hotel Royal een ver gadering gehouden, ter bespreking van de plannen voor een ontvangst en huldiging van de AVRO-leiding, orkest enz. op 1 Maart a.s. Zooals reeds is medegedeeld; zal de Hil- versumsclie Omroep op genoemden datum een Stedenavond houden in het Gemeente lijk Concertgebouw. Er werd een huldigingscommissie gevormd bestaande uit de heeren D. J. van Ellinck- huyzen, Anegang 36, voorzitter; A. C. Schotel, Westerhoutstraat 33, secretaris; C. P. Ronca, Schoutjeslaan 55, penningmeester; J. W. Boon, Van der Vinnestraat 24; J. van Eden, Spaarne; W. B. Engelenberg, Zonnebloemstraat 13; M. E. de Grauw, Van 't Hofstraat 83; D. Houtgraaf, Korte Kle verlaan, Bioemendaal; J. F. H. Pruschen, Rampenlaan 5a, Overveen; J. Streng, Smedestraat 34 rood. Verschillende vooraanstaande heeren uit Haarlem en omstreken, zullen worden uit- genoodigd in een eere-comité zitting te wil- nem nemen. De plannen werden nog slechts zeer voor loopig vastgesteld. De commissie besloot om eiken Vrijdag avond ter definitieve vaststelling en uitwer king van de plannen in hotel Royal te ver gaderen. De commissie zal daar elke week op ge noemden avond na 9 uur te spreken zijn. Ons wordt verzocht, er de aandacht op te vestigen, (Jat een der aanwezigen op de vergaderingen der R. K. Middenstandsver eeniging een verkeerden hoed heeft mede genomen. Diegene wordt verzocht, den hoed terug te brengen bij den voorzitter der ver- eeniging, Groote Markt 4. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een damesrijwiel, dat geplaatst was in een tuintje voor perceel Leidschevaartweg No. 249. Wij vernemen, dat de officieele opening van de 2e H. B. S. aan het Santpoorterplein, Vrijdag 16 Februari zal plaats hebben. De gehouden jaarvergadering der Zeeuw- sche Vereeniging „Zeeland" voor Haarlem en Omstreken, werd door den voorzitter geopend. Hij heette alle leden welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en daarna de ingekomen stukken behandeld. Hierna worden, in een kort résu mé, door den secretaris de belangrijkste ge beurtenissen uit het afgeloopen Vereenigings- jaar geschetst ook door den penningmeester wordt verslag uitgebracht over het financieel beheer der gelden. Deze verslagen dragen de algemeene goedkeuring der vergadering weg. Twee der drie aftredende bestuursleden, die zich herkiesbaar hadden gesteld, nl. de voorzitter, de heer J. W. M. Sevenhuysen, Voorweg 13, te Heemstede en Mevr. E. E. Stoel-Huyssen te Bioemendaal, worden bij acclamatie herkozen een nieuw bestuurslid wordt tevens gekozen. De Voorzitter doet vervolgens eenige mededeelingen, wat in 1929 vermoedelijk door de Vereeniging aan de leden zal worden aangeboden. O.a. zal op 23 Maart a.s. weder een echt Zeeuwsch tooneelstuk worden opgevoerd in den Jansschouwburg. Tevens wordt nog te berde gebracht de kwestie der Zeeuwsche Zangvereeniging „Luctor et Emergo", waarbij er uitdrukkelijk op wordt gewezen, dat deze vereeniging absoluut in geen enkel verband staat met de Zeeuwsche Vereeniging „Zeeland". Na een opwekking aan de leden om zooveel mogelijk de diverse avonden der Vereeniging bij te wonen en de hoop uitsprekende, dat vele Zeeuwen hier ter stede als lid mogen toetreden, sloot de voorzitter, onder dank voor de opkomst, de vergadering. Door de fa. Vroom en Dreesmann is thans voor 85.000 aangekocht het per ceel hoek Groote Houtstraat—Verwulft. Het propaganda- en reclame comité van het eeuwfeest der Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap, organiseert Maan dag 28 Januari as. 's avonds om 8 uur een cabaret-avond in het Gemeentelijk Concert gebouw. Medewerking wordt verleend door het v. Edenstrijkje, K. Bakker, zang en Mej. N. Duvoel, piano. Vier koperdiefjes uit Vclsen Voor den politierechter stond hedenmorgen de 18-jarige schilder D. S. terecht wegens diefstal van een hoeveelheid koper ten na- deele van de Papierfabrieken van v. Gelder. Hij had het koper op een terrein achter de gebouwen gevonden en het aan een opkooper H. D. C. te IJmuiden verkocht voor 17.50. De politierechter informeerde, hoe verdachte tot den diefstal gekomen was, waarop verd. antwoordde: Om meer Zondagscenten te hebben. Dit antwoord vond de officier van Justitie in 't geheel niet passend. Daar er in de buurt van de papierfabrieken en hoog ovens nogal gestolen worcft den laatsten tijd, eischte de officier 10 dagen hechtenis, waarmede de politierechter accoord ging. Drie andere jongens hadden bij de Ballast Mij. koperen draden en buizen gestolen Bij denzelfden opkooper waren ze de gestolen waar kwijt geraakt voor 28.50. Een hunner P. J. N., was feitelijk de hoofdschuldige, waarom hij tot 12 dagen hechtenis werd ver oordeeld, de anderen tot 10 dagen. Een goede les voor hun kameraden, die nog niet tegen de lamp geloopen zijn. De welbekende Harmonie-Kapel „Utili Dulci" heeft het plan op zich genomen, met samenwerking van de Rederijkerskamer „St. Genisius", beide onderafdeeling van de Sint Jozefgezellen, ieder jaar een traditionee- len feestavond te organiseeren ten bate van Herwonnen Levenskracht. Wie zal deze ver eeniging tot bestrijding der tuberculose niet kennen? Velen toch zijn er, die geheel onbe kend zijn met doel en streven van deze mooie instelling. Deze vereeniging heeft geld noodig, om den strijd met onvermoeiden ijver tegen de tuberculose voort te zetten. Hulde komt dezen beiden vereenigingen toe voor het initiatief, dat zij op zich hebben ge nomen. De bedoelde avond zal gehouden worden Donderdag 31 Januari in gebouw „St. Bavo". De prestatie van deze beide vereenigingen. zoowel op het muzikale terrein als tooneel zal buiten verwachting zijn. Dit moet dan voor een ieder, die belang stelt in Herwonnen Levenskracht reeds een gang waard zijn. om dezen feestavond bij te wonen. De toegangs prijs is zoo laag mogelijk gesteld, zoodat dat geen beletsel kan zijn. De besturen verwach ten dan ook een groote belangstelling en we twijfelen er niet aan, of deze zal dan ook niet 1 ontbreken. Naar wij vernemen, is Mr. J. Gerritsz we gens ongesteldheid a.s. Maandag verhinderd zijn gewone spreekuur te houden. Terug te bekomen bijKnape, v. Zeggelen- straat 29, horloge; Van Brie, Z. B. Spaarne 43 O.Z., horloge; Gaus; Van Loostraat 3, bril iri étui; Kollerie, Van Marumstraat 20, badschoentje; Schakel, Kruisweg 4, broche; Okkersen, Hoofmanstraat 5, breiwerk; Sacre, Gr. Houtstraat 33, breiwerk; Hennis, Talma- straat 6, ceintuur; Bureau v. Politie, Smede straat, ceintuur; Balm, Graaf Willemstraat 44, gewicht; Z ij Is tra. Kenaustraat 78. hand schoenen; Kennel Fauna, bruin hond;e, ge bracht door: Vermeulen, Nassaustraat 21 rd Van Sauen, Linschoterstraat 65, insigne; Bijster, Dorreboomstraat 17, kerkboekje; Handgraaf, Ursulastraat 10a, muts; Schild - meijer. Woonschip Oude Weg, auto onderdeel; Hooglucht. Hagestraat 6 rood, oorknopje; Piek, Ged. Oude Gracht 69, por- tefeuille; Prent, Westerboogaardstraat 5, schoentje; Blok, Kokstraat 13 rood, schoen tje; Hendriks, Oost-Indiëstraat 126, tram kaart; Warmerdam, Brouwersplein 6, tasch met inhoud; Wieman, Leidschepiein 40 zw., wantje. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, zakboekje: Ligter, Gasthuis laan 95, bril in étui; Peper, Hofdijkstraat 15, hond (herder); Kennel Fauna, zwart- langharige hond. gebracht door: Boer, Co- lensostraat 46rood; witte kat, gebracht door Boogaard, Bakenessergracht 13rocd; Spronk, Julianapark 50rd., horlogekast; v. d. Werff, Ged. Schalkb.gracht 80, mes; Zijl stra, Elzenplein 45, machine-onderdeel; de Bruin, Zomervaart 148rd\, tabakspijp; v. Mers, Tramweg 7 (Aerdenhout) portemon- naie; Vale, Bakenessergracht 31, idem; Bur. van Politie, Smedestraat, sleuteltje; Kollaan Oranjestraat 102, schoenen; Ter Wal, Groen- daalsteeg 16, sleutel; Cokenberg, Bakenes sergracht 26, schaatsen; v. Kuijk, Haarlem merstraat 52, Zandvoord, zakdoek en kou sen. (Paul Krugerstraat) ZONDAG, heden alg. H. Communie voor Patronaat en Congregatie, afd. jongens. De H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Half 1 Catechismus, 5 uur Maria-Congregatie, afd. jongens. Half 7 Lof en Rozenhoedje. MAANDAG, kwart over 8 Congregatie der H. Familie. Dinsdag half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG, kwart over 8 Maria-Con gregatie afd. Meisjes. DONDERDAG van 6—8 uur gelegenheid om te biechten voor de 1ste Vrijdag half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. VRIJDAG, te 6 uur wordt de H. Communie uitgereikt, half S Lof ter eere van het H. Hart. ZATERDAG, feest van Maria Lichtmis, voor de gezongen H. Mis te kwart over 8 wij ding der kaarsen, half 8 Lof ter eere van de II. Maaagd. A.s. ZONDAG, alg. II. Communie voor de H. Familie en Propagandaclubs. H. MISSEN voor overl. familie en tot in tentie dergenen, die in de bus voor de geloo- vige zielen geofferd hebben: Maandag om kwart over 8 en 9 uur. Aartsbroederschap van O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand DONDERDAG kwart over 8 H. Mis voor de leden. De laatste 3 weken werd weder in vrien delijken dank ontvangen van Mevr. V. 1 pakje goed van Mej. D. 1 doos met hoeden 1 pakje goed en een petroleumkachel van Mevr. K. 1 vouwwagentje van N. N. 1 kinderwagen van Mevr. T. 1 pakje goed van den heer R. 1 heerencostuum, 3 pr. schoenen en diversen van Mevr. S. 1 kinder wagen van Mevr. V. 1 doos met goed, 1 kistje met goed en 15 stuks borden van Mevr. C. te Heemstede 1 doos met goed van Mevr. R. 1 pakje goed van, N. N. 1 ledikant en 2 stroomatrassen van den heer M. 1 pakje goed van Mevr. M. te Heem stede 1 jongensjasje van Mevr. D. te Heem stede 2 pakjes goed van Mevr. de Wed. K. 1 pak kleeren, 2 pr. schoenen van Mevr. v. S. 2 pakjes goed en 1 mantel van Mej. J. 5 japonnen, 1 mantel, 2 pr. schoenen en diversen van Mevr. v. B. 1 pakje goed, x pr. schoenen en 1 hoed van Mevr. v. R. te Aerdenhout 2 pakken goed van Mevr. S. 2 heerenjassen en 1 gewatteerde deken van Mevr. B. eenig speelgoed van Mevr. Th. 1 petroleumkachel van Mevr. L. 1 springbak en 1 kachel van Mevr. v. d. S. 1 heerenjas van Mevr. P. te Heemstede 2 doozen met goed van Mevr. v. d. B. 1 waschtafel, 1 stoel van Mevr. W. te Bioe mendaal 2 heerenjassen van Mevr. S. 2 heerenjassen en 3 mantels van Mevr. Rh. B. te Heemstede diverse mooie goederen en van Mevr. K. te Aerdenhout 4 doozen met mooi baby- en kindergoed en van Mevr. S. eveneens een mooie zending kinder ondergoed. Verder zond het bekende maga zijn de „Hema" ons een prachtige partij goederen, terwijl de heer M. ons verblijdde met een gift van 10 gulden. Tengevolge van de vorst en de daarmede gepaard gaande werkloosheid, van de laatste weken, is het aantal aanvragen om hulp weder schrikbarend gestegen. Veie gezinnen, die thans van een kleine ondersteuning of uit keering rond moe ten komen, en niet in staat zijn zelfs het hoognoodige aan te schaffen, wenden zich tot het Brokkenhuis ter verkrijging van beddegoed, kleeding en schoeisel e.d. Velen moeten echter worden afgewezen of voor loopig wachten, totdat de voorraad goederen weder is aangevuld. De laatste 3 weken konden er nog respectievelijk 22, 19 en 21 gezinnen aan het noodige worden geholpen. Thans doet het Bestuur, dat alle mogelijke moeite doet om de gezinnen te helpen, nog maals een vriendelijk, doch krachtig beroep op de weldadigheidszin van de ingezetenen van Haarlem en omstreken om de Vereeniging vooral in dezen tijd in het belang van be trokkenen te gedenken door alle mogelijke voorwerpen en kleedingstukken aan het Brokkenhuis af te staan. U steunt hiermede een mooi en nuttig werk. Voor een zeer oud echtpaar, dat van zeer beperkte middelen rond moet komen, vragen we ons te helpen aan een kachel, daar deze menschen thans een petroleumkachel gebruiken, die veel gevaar oplevert. Verder zouden we gaarne voor een groot gezin, dat veel met ziekte en werkloosheid he^ft te kampen, geholpen willen worden aan een 2 persoons ledikant met matrassén en eenige dekens, terwijl groot gebrek is aan eenige jongensjasjes voor den leeftijd van 1012 jaar. Steunt en helpt ons de nood, die in vele gezinnen weer hoog is, gestegen te lenigen en verzachten. De adressen voor het afhalen der goederen kunnen schriftelijk opgegeven worden aan het adres Kinderhuisvest en telefonisch voor Haarlem bij Mevr. G. N. v. d. Vangst de Gilde, Brederodestraat, 14, tel. no. 11702 en bij Mevr. G. S. de VeerBlok Wybrandi, Kleverlaan, 50, tel. 12998 en te Bioemendaal bij Mevr. M. LioniJungblut Rijperweg, i, tel. 22115 en bij Mevr. E. A. Prinsen GeeningsBlaauw, Platanenlaan, 6, tel. 22478. Het Bestuur van Het Brokkenhu>°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2