Terug naar het platteland Spinnewebjes k Teiegraphisch Weerfcgrisht BUREAUX:NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 28 JANUARI 1929 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. I7G67 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAJ VIEP EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Bloemententoonstelling te Hillegom Ernstig ongeluk op den Haagweg nabij Delft Felle brand te Nijmegen Voornaamste Nieuws Toebereidselen voor een krachtproef IJ SBERICHTEN Een draadloos gesprek tusschen San-Francisco en Byrds Zuidpool-expeditie De staking in de Gouds che aardewerk-industr^i 2359 erupties van den Krakatau Noodweer te Solo Een quasi-regeermgs- telegram In den storm omgeslagen I. J. WFOER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem file loon No. 13°'' (drie lijnen) Posirekeni 5970. ABONNEMENTEN: Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, r ij op Uit LUctU 6\}Ll UióoVdxèO Ow tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 I 4ji||fl| Litvouöiaugc ua^oüv/i4»ö.oi4^iu loJc- WfciiKtiil ClOPl' yj^gÉ oXigeVHA ii^ec g| 1 uUUU.'* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 3U." doodelijken afloop; 1 /ZaU." uij vexues v«*u ceil nana, een «voet of een tana, f m -y** ujj vuuwü van een Liji oog; 1 duim of wijsvinger; I dU.' o^j n m e uk v an - been of arm; 1 oij vernes v. c wn "anderen vinger. Er kan o.i. nooit te veel gewezen worden op de gevaren, welke de groote steden ople veren voor geloof en zeden van de groote massa. Wij lazen dezer dagen de bewering, dat de gevaren ongeveer evenredig toenemen, naarmate de steden in zielental toenemen. Men moet dergelijke beweringen natuurlijk met een rreltje zout nemen, maar een feit is het toch wel, dat de gevaren In een millioenenstad grooter zijn dan in een met enkele honderdduizenden inwoners, dat in een stad met een half millioen inwoners de gevaren groot"*- zijn,'dan in een met nauwe lijks honderdduizend zielen, enz. Waarom dat alles zoo is, zullen wij niet probeeren te verklaren, genoeg zij het, het feit zelf te constateeren. Nu willen wij niet beweren, dat de toe standen op het platteland nog zijn, gelijk zij een halve eeuw geleden waren. Fiets, auto bus, spoortrein, de gemakkelijker verkeers middelen in het algemeen, hebben zoodanige veranderingen teweeggebracht, dat ook daar de oude toestanden op godsdienstig en zede lijk gebied, zeker niet meer onder de jeugd, gaaf konden worden behouden. Dit neemt echter niet weg, dat de gevaren daar niet zoo ernstig zijn en dat er nog veel goeds behouden bleef. Dat het echter niet denkbeeldig is, dat ook het platteland verloren gaat, leert ons het voorbeeld van Frankrijk, waar ook op de corpen het godsdienstig leven vaak tot een minimum is gereduceerd. Toch gelooven wij, dat dit gevaar voor '*et platteland hier veel geringer is, ter. eerste wegens de geaardheid van ons volk, ten tweede wegens onze intenser zielzorg, ten derde wegens ons katholieke onderwijs en ten slotte wegens onze politieke situatie. Het platteland moet en zal dus in de naaste toekomst het bolwerk van ons katho liek leven blijven. Dat b'ijkt overduidelijk, wanneer wij eens de cijfers cnder het oog nemen van hen, die in onze groote steden verloren gaan wegens het socialisme, het gemengde huwelijk, de zedelijke gevaren, of om andere redenen. De cijfers zijn inderdaad allerdroevigst en hebben altijd ons episcopaal groote zorg gebaard. Daarom kan er nooit genoeg gedaan wor den. om de menschen op het platteland te houden en hen te waarschuwen voor de groote stad. Zeker, het lijkt allemaal zor mooi in de groote stad, de muziek, de dans, het fantas tische licht, de gelegenheden tot vermaak, de loonen, enz. Maar och, voor hoevelen is die schijn een bron van verderf geworden! Een tijd lang fladderen ze als de vlinder rond het licht, om al spoedig met ver schroeide vleugels neer te vallen. Hoe menig jongen of meisje, wie een ge zonde, frissche toekomst op het platteland in de eenvoudige omgeving van de vrije natuur wachtte, zit nu met zijn of haar gezin op een zolderkamer in de groote stad, onder de pannen, met veel miserie! Er bestaan heel wat vereenigingen, wier nut minder duidelijk spreekt dan het ge val zou zijn met een vereeniging, welke in haar vaandel zou schrijven: „Terug naar het platteland". Dat zou een buitengemeen nuttige vereeni- Jubileum 18791829 Het 50-jarig bestaan der afdeeling Hille gom van de Vereeniging voor Bloembollen cultuur, zal gevierd worden niet een grooce tentoonstelling van getrokken bloemt/Uen en aanverwante gewassen in het nieuwe lo kaal der Veilingvereeniging „Hillegom" op 5 tot en met 9 Februari a.s. De groote exporteurs en kweekers van Hillegom, net centrale punt van den export der bloembollenstreek, hebben zich dezen winter beijverd hun beste beentje voor te zetten, om te laten zien, wat met hun kost bare producten is te bereiken. De Hillegom- sche afdeeling wil wedijveren met hare jon gere zusteraideelingen. Hillegom is de oud ste en zij zal nevens de nieuwste aanwinsten van tulpen, hyacintnen en narcissen, veie bijgewassen in bijzonder verzorgde stands of vakken toonen, terwijl eenige groote in zenders schitterend mooie modeltuinen laten aanleggen om te demonstreeren hoe met de gewassen van de streek, prachtige resultaten zijn te bereiken. Het geheel wordt gearrangeerd door twee tuin-arcüitecten, die hun sporen op binnen- en buitenlandsche bloemententoonstellingen hebben verdiend. De ernstige, veel tijd van bestuurs- en commissieleden vorderende voorbereiding, belooft een tentoonstelling, die zal uitblin ken door schoone bloemen en smaakvolle opstelling. Dat de bloembollencultuur in de laatsfê 50 jaar, dus gedurende het bestaan der af deeling Hillegom, zich sterk ontwikkeld heeft, bewijst de statistiek. De oppervlakte beteelde grond immers werd in deze haive eeuw 10 maal zoo groot, terwijl de export van het afgeloopen jaar een waarde ver tegenwoordigde, welke bijna 18 maal zoo groot is als 50 jaar geleden. Een belangrijk deel van de exporteurs is te Hillegom ge vestigd. Zondagmiddag heeft op den Haagweg na bij Delft een vrij ernstig ongeval plaats ge had. De 22-jarige W. P. van K„ uit Den Haag reed per rijwiel in de richting van zijn woonplaats met nog een rijwiel aan de hand Een passeerende auto, die waarscmjn- lijk slipte, greep dat rijwiel, tengevolge waarvan K. tegen een boom geslingerd werd en daarna onder den auto terecht kwam. Met vrij ernstige verwondingen, voor namelijk aan het hoofd, bleef hij bewuste loos liggen. Per politieauto uit Delft is hij in dezen toestand naar het R. K. Zieken huis te Den Haag vervoerd. De Rijswijksche politie heeft de zaak in onderzoek Zaterdagavond, omstreeks 9 uur, ontstond brand in de zaak van ongeregelde goederen van den heer Prins in de Houtstraat te Nij megen. Spoedig verleenden de politie en de buren de eerste hulp, maar de watertoevoer was voor de reeds van alle kanten uitlaainde vlammen te zwak en eerst toen de motor spuit en ladderwagen op het tooneel van de ramp verschenen kon ernstig ingegrepen worden. Van het huis en den inboedel kon toen niets meer gered worden. De brandweer bepaalde zich tot het be schermen van de naastbijzijnde perceelen. Tegen 1 uur was de brandweer het vuur meester. Verzekering dekt de schade. Drie agenten van politie begonnen aan het einde van 't Kolkje 't publiek op te „heuen", zooals men een koppel schapen in de richting dirigeert, die men hem hebben wil. Hier met een gemoedelijk woord, daar met een kwinkslag, elders weer met een zachten drang en in geval van een rijder, die 't liedje van verlangen begon te zingen, met een meer straffe aanmaning, werd 't talrijke publiek naar één kant gestuurd en na een kwartier lag de Kolk even ver laten, als zij kort te voren nog bevolkt was geweest. Toen kregen de baanvegers de handen vrij, om van 't ijs nog te maken wat er van te maken was, natuurlijk op hoop van doorgaand vriezend weer. Onder zeer groote belangstelling heeft heden de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen mgr. P. Stroomer, deken van Amster dam. De Ned. R. K. Volkszangvereeniging heeft gisteren te 's-Gravenhage haar vierde lus trum feestelijk herdacht. Dë begrafenis van wijlen dr. ir. C. Lelv heeft Zaterdag te 's-Gravenhage plaats ge- had. Een mooie foto van den aanbouw der Liduina-kerk te Haarlem (N.). torens naast den hoofdingang is bijna gereed. Een der twee Een vlucht KaapstadEngeland non-stop In Engeland houdt men zich steeds bezig met het verbeteren van wereldrecords: ook In de luchtvaart. Men kent de pogingen van vlieger-luit. d'Arcy Grieg, om steeds meer mijlen-per-uur te doen; men weet hoe men er in Engeland naar snakt om ook op hst gebied van het lichter-dan-lucht de concur renten in hoofdzaak Amerika en Duitseh- land naar de kroon te steken. Thans is er een Fairey-vliegtuig gereed gekomen, waarmede men rekent, den lang- sten afstand in één enkele vlucht te kun nen volbrengen: een poging om in één enkele etappe van Kaapstad naar Engeland te vliegen Is het eerste wat te dien opzichte jp het programma staat. Dit vliegtuig is een zoog. Fairey „long rang?" ééndekker met een vleugel-spanwijdte van 82 voet, een lengte van 48 >4 v°et en een hoogte van 12 voet. Het is voorzien van een 530-paards Napier „Lion" motor, die „op de bank" al een dikke zeventig uur gedraaid neeft. De benzine-tanks zijn alle in den vleugel mgebouwd: er is plaats in totaal voor een 1000 gallons oftewel ongeveer drie ton. Theoretisch wordt deze machine in sta^t »eacht tot etn vlucht van ruim 70 uren zon der benzine-t>ijvulling, vandaar dat men zich voorstelt den afstand KaapstadEnge land in één vlucht te kunnen volbrengen- De accomodatie voor de vliegers er zijn er natuurlijk twee is heel goed: en er is op bijzondere wijze zorg voor gedragen, dat de sturende vlieger naar alle kanten ruim uitzicht heeft. Bovendien is in de cabine gelegenheid tot waarneming naar alle zijden, zelfs naar boven. Het onderstel van de machine is van het normale type, alleen is het iets breeder gemaakt en voorzien van Oleo-pneumatische schokbrekers en speciaal vervaardigde ban den om de wielen. Men verwacht in aviatische kringen, <Jat met de vliegproeven wel een week of zes heen zullen gaan. alvorens de groote kracht proef: de vlucht Kaapstad—Engeland zal kunnen worden ondernomen: met het vlieg tuig zal daartoe te voren in etappes naar Kaapstad worden gevlogen. De vliegers voor deze reuzenmachine zijn ook reeds aangewezen. Het zijn de escadron- commandant A. G. Jones Williams en de vlieger-luitenant R V. Major. Beide officie ren hebben, naar het „Hbld.'' mededeelt, een groote ervaring als vlieger en zhn beiden ook zeer goed navigator. MONNIKENDAM Morgenmiddag 2 uur zal door de bekende ijsvereeniging „Olympia" een groote Natio nale ringrijderij gehouden worden. Verschil lende paren uit Marken en Volendam in hun schilderachtige kleeding, hebben reeds toezegging gedaan. De ijsbaan naar Marken zal zeer waarschijnlijk morgen opgebakencl worden. De baan op de Gouwzee is in prima conditie en eenige K.M2. groot. Het gemak kelijkst kan Monnikendam bereikt worden per tram of autobus. De slooten in de om geving zijn door het malen van de water molens niet betrouwbaar. HILLEGOM De kunstbaan der Hillegomsche IJsclub Een zeldzaam geslaagde ijszondag te Heemstede Was het Zaterdag al buitengewoon mooi en zacht weer, waardoor weer mogelijk volop van de ijspret geprofiteerd werd, met als middelpunt de baan van de „Volharding" die ook in de avonduren weer verlicht was, de Zondag zette in met een prachtochtend. zoo om net vriespunt zonder wind; dat deed denken aan het heerlijke wmterkli- maat van Davos. Reeds om 10 uur in den morgen komen de eerste liefhebbers ook nu weer voor een groot deel naar de Volhardingbaan, hoewel ook de andere gelegenheden als de baan langs de Vrijheidsdreef en de Crayennes tervaart vele liefhebbers tot zich trekken. In de middaguren neemt het getal lief hebbers meer en meer toe, en wij overschat ten niet, als enkel op de baan van de Vol harding het getal schaatsenrijders en rijd sters gestegen was tot 7 a 800. Voor dit niet te sterke ijs een te groot aantal waardoor op het Westelijk eindpunt het ijs gevaarlijke teekenen van broosheid gaf. waardoor het eindpunt eenige malen werd ingekort. Ook nu weer mag geconstateerd worden dat het schoonrijden enorm toeneemt, waardoor het daarvoor gereserveerde ge deelte veel te klein bleek. Gelukkig iiep alles vrijwel zonder ernstige ongelukken af. Alleen op de Crayenerster- singel kwam een dame te vallen en brak een arm, terwijl om ruim half 10 des avonds op de baan van „de Volharding" een dame stilstaande achteroversloeg en even buiten Een foto van de collecte te Overveen en Bloemendaal ten bate van de slachtoffers der ramp aan Hoek van Holland Verschenen is de memorie van antwc >rd aan de Tweede Kamer over het wetsontw erp betreffende de eischen van practische be kwaamheid voor tandtechniei. De zeventigste verjaardag van den ex- keizer. De Engelsch-Amerikaansche betrekkingen. Redevoeringen van den Amerikaanscncn gezant en Chamberlain te Birmingham. Minister Severing voert het woord te Hamburg voor de „Reichsbanncr Schwarz- Rot-Gold." Stegerwald met aigemeene stemmen toi voorzitter der Rijksdagfractie van het Canr trum gekozen. Een telegrafische gelukwensch van graaf Westarp aan den ex-keizer. In Frankrijk is een landbouwpartij ge sticht. Bij een ontsporing van den snelkre MadridLissabon verloren drie mensc ion het leven. Mijnontploffing in de Virginië; 20 arbei ders worden vermist. Een Amerikaansch consortium onde: han delt met de Chineesche regeering over er:i leening van 100 millioen dollar. Bij noodweer te Solo zijn elf inlanders g- - dood. De directeur der strafgevangenis te Va- lang is het slachtoffer geworden van een list. De „Krakatau" heeft 2359 meestal zere zwakke erupties te zien gegeven. Op niemand „Weest u zelf!" zei. ik tot iemand, Maar hij kon niet: hij was niemand. Achilles. Op ijsbaan-vuurwerk Veel beloven weinig geven, Doet de gek in vreugde leven. Op Callcs „Hier ziet ge èn leeuw, èn wolvenaard, De woede van een beer, De listen van den vosse^taart, En honderd zaken meer. W. Bilderdijk. ging zijn. Maar wil men iets bereiken ir c'en strijd om de menschen weer terug te voeren naar het platteland en vooral om den trek naar de stad tegen te gaan wat natuurlijk nog veel beter is dan moet men ook zorgen, dat daa„ de toestand voor de menschen op sociaal-economisch gebied aanlokkelijker wordt. En wordt daaraan wel genoeg ge daan? Wij betwijfelen het! Noodig schijnt ons uitbreiding der hoeveel heid cultuurgronden; bevordering van inten siever cultuur; verkaveling van de grootbe drijven; deelachtigheid aan den eigendom door de massa, en in het algemeen die over heidsmaatregelen, welke den export bevorde ren, het vervoer verbeteren, land- en tuin bouw meer loonend maken, de kleinindustrie en het ambacht in de hand werken, de wo ningtoestanden verbeteren, enz. Dit alles is onmisbaar, wil men den ver- derfelijken trek naar de groote steden te gengaan. Tegen dien trek hebben wij nogmaals wil len waarschuwen met alle kracht' Reuter meldt uit San Francisco dat Vrij dagochtend vroeg een draadloos telefonisch gesprek is gevoerd, hetwelk men als een re cord beschouwt. Het gesprek had plaats tusschen het draad- looze station te San Francisco en den radio- deslcundige van de Zuid-Pool-expeditie van Byrd, die op een hoogte van 3000 voet boven de Walvisch-baai vloog, op 9000 mijl afstand De verbinding duurde 22 minuten. Te Gouda heeft met betrekking tot het con flict in de Goudsche Aardewerk-industrie een conferentie plaats gehad tusschen den R. K. wethouder J. A. Donker, die onlangs zijn be middeling heeft aangeboden, en de hoofdbe sturen der bij het conflict betrokken fabrieks arbeidersbonden. De conferentie droeg een informatorisch karakter. De besprekingen zullen worden voortgezet. Men verwacht er gunstige resulta ten van. Aneta seint hedenmorgen uit Batavia; Van het noodstation op Lang-eiland wordt gemeld, dat de Krakatau 2359 meestal zeer zwakke erupties te zien heeft gegeven. Slecht twee maakten een uitzondering en oereikten een hoogte van 600 en 500 M. Er zijn 625 opwellingen geregistreerd en 38 waterfonteinen. Het aantal geregistreerde oevingen was groot. ^andvoort heeft men een mooie rodelbaan ontdekt. Van 't land glijdt men zoo cte uïe in, zou men vermoeden, wanneer men deze loto ziet. 't Was er gisteren druk als op een zomerschen dag! Elf inlanders gedood Aneta seint uit Solo d.d. 26 Januari: Gisterenmiddag heeft een noodweer op de suikerfabriek Gondangwinangoeng tientallen hoornen ontworteld. Elf inlanders werden ge dood. De telefonische en electrische geleidin gen werden onbruikbaar. De directeur der gevangenis te Malang slachtoffer van een list Aneta seint: Een tot dusver onbekend per soon zond een quasi-regeeringstelegram aan den directeur van de strafgevangenis te Ma- lang met vermelding, dat volgens gouverne- ments-besluit een met name genoemd persoon, die in Malang zijn straftijd uitzat, uit de ge vangenis moest worden ontslagen. De direc teur heeft in goed vertrouwen aan de op dracht gevolg gegeven, rneenende, dat deze van het departement van justitie afkomstig was. Later is gebleken, dat het betreffende departement geen telegram als bovenbedoeld verzonden had, zoodat de directeur van de strafgevangenis het slachtoffer is geworden van een list. De zaak wordt nader onderzocht. Een N. T. A.-telegram uit Athene meldt: Een hydroplane van den dienst op Brin- disi is bij het eiland Korfoe in een storm omgeslagen. Twee personen van de beman ning zijn gedood; de vlieger en een passa gier werden gewond. is Zaterdag voor de derde maal in dezen winter opengesteld. Het ijs is zeer mooi en er wordt zoowel van hier als van elders zeer druk gebruik van gemaakt. HAARLEMMERLIEDE Op de Buitenliede heerschte Zondagmid dag op het ijs een gezellige drukte. Het ijs was er tamelijk betrouwbaar. Naar schat ting reden er wel een 600 menschen. Over de geheele breedte tot aan het ringkanaai werd druk gereden en men kon er verschil lende kunstenaars op de schaats gadeslaan. Langs den Rijksstraatweg stonden ver schillende automobielen waarvan de diverse eigenaars zich over het ijs bewogen. Op de Binnenliede waren daarentegen weinig liefhebbers, evenmin op de Mooie Nel. Op beide plaatsen was het ijs zeer onbe trouwbaar. IJsongeval te Ilaarlenimerliede Zondagmiddag was de heer J. Bulters, wonende in de Twijnderslaan te Haarlem op de Buitenliede aan het schaatsenrijden, toen hij plotseling kwam te vallen. Later bleek, dat hij een been had gebroken. Per particulieren auto werd hij naar huis ge bracht en vervolgens per ziekenauto van den heer Mathot naar het ziekenhuis. TE BLOEMENDAAL De schaatsenrijders (tenminste zij, die zich vergenoegen kunnen met een baantje van zeer bescheiden lengte) hebben gisteren nog eens weer hun hart kunnen ophalen. De vijver van Duin en Daal en 't meertje van Caprera hebben een zeer druk bezoek gehad, 't IJs hield zich redelijk goed en dus was de stemming niet minder goed. Toch zal bi) velèn de wensch zijn opgeko men, dat er nog eens gelegenheid zal ko men, om eens een eindje verder van honk te kunnen gaan. Te Overveen op 't Kolkje Ofschoon 't Kolkje nog niet zoo heel erg te vertrouwen was, besloot de politie, in aanmerking nemende 't mooie schaatsenrij- dersweer en den vrijen Zondag, toch maar de hand over 't hart te strijken en tege moet te komen aan den wensch van de schaatsrijders, door 't Kolkje voor de ijs- sport open te stellen. Toen echter gisteren, middag door de groote drukte het ijs als 't ware overtrokken werd door een net van natte scheuren, werd echter aan de pret een einde gemaakt, uit vrees voor een herhaling van 't in een waterballet eindi gende ijsver-maak van een paar Jaren terug. bewustzijn raakte, maar spoedig weer loo- pende naar haar woning gebracht kon worden. Op de Crayenestersingel bemerkte de po litie, die overal strenge controlemaatregelen uitoefende, een zeer gevaarlijke plek in hec ijs en liet dit gedeelte ontruimen, wat een zeer goede maatregel was. Op de baan van „de Volharding" zorgde zoowel des middags als des avonds een aar- ijsfeest voor een prettige afwisseling. Honderden belangstellenden sloegen het ijsfeest vanaf den kant gade. Houdt de vorst aan, dan zullen heden avond op de baan van „de Volharding" wee- strijden gehouden worden voor de leden, n.l. voor enkel dames en heeren en voor pa ren, om luxe prijzen. Het is bijna zeker, dat de heer v. Oost veen, kampioen schoonrijden van Neder land, een demonstratie in schoonrijden zal geven, terwijl ook nog een aardige attractie zal plaats hebben. Verschillende leden zeg den hunne medewerking toe, zoodat ook hedenavond de belangstelling groot zal zijn. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.67 stilstand, OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moet 11 morgen worden opgestoken om: 5.11. Hoogste barometerstand 782.6 m.M, te Vardö. Laagste barometerstand 758.6 m.M. te Thorshavn. Verwachting: Zwakke tot ma'igcn Z. ton Z O wind, zwaar bewolkt of betrokken, niet veel kans op sneeuw, temperatuur orn. hef vriespunt tot lichte vorst. Het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis te Zandvoort, tot welks afbraak besloten ifl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1