Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijden Illeuwe Haarlemsche Coura' tweede blad PUROL er op! AAN ONZE LEZERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 28 JANUARI 1929 BLADZIJDE 3 Het museum-theater te Amsterdam De Rijkscommissie van heidsverzekering benoemd verzekering benoemd KUNST EN KENNIS Het muziek-auteursreebt in Nederland De massa-vergiftiging te Rotterdam Slachtoffer van het ijs Arme kleine Aan de gevolgen overleden Ontploffing van een flesch zwavelzuur Krasse maatregelen Twee ongelukken op de mijn Maurits Brand in een kluis Tragisch Een Rembrandt verkocht voor 56.000 dollars Johan de Meester Jr. VERKEER EN POSTERIJEN Verrekening in giro van postkwitantiën Nog goed afgeloopen Een acetyleentoestel uit elkaar gesprongen ATHLETIEK De Jaarvergadering der K.N.A.U. leger en vloot Hr. Ms. „Java" Uit het Kon. Ned. Gymn. Verbond Het Tumblad Kennemer Turnkring Turnlust Haarlem GYMNASTIEK HaarlemscheR.K.Gymn. ver, „Ursus" VOETBAL Het voetbal-wereld kampioenschap in 1930 Het verzacht en geneest België—Frankrijk De man met de fluit Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Nijkamp. Enschedé (plaatsvervanger); Dr. A. J. B. Qomen, Utrecht (plaatsvervanger); Max. v. Peil, Helmond; Mr. C. P. M. Romme, A'dam; Mevr. A. SteenhoffSmulders, Baam; Mr. M. P. L. v. Steenberghe, Goirle; Th. P. M. Schaepman, 's-Gravenhage. Niet gehandhaafd zijn de volgende aanwij zingen: Kwaliteitszetel Binnenl. Bestuur: Ir. mr. C. E. Bongaerts, 's-Gravenhage. Kwaliteitszetel Arbeidszaken: J. Andries- sen, Utrecht; A. Conyn, Doetinchem; L. P. Guit, 's-Gravenhage; P. D. L. Nivard, Rot terdam; Max. v. Poll, Helmond. Vrije zetels: J. Andriessen, Utrecht; H. E. f- d. Brule, Rotterdam; Mr. C. Geseling, A'dam; Mr. I* C. Kortenhorst, 's-Graven hage; A. J. Loerakker, Haarlem; F. D. L Nivard, Rotterdam; Mr. D. J. L v. d. Oever. Scheveningen; P. J. S. Serrarens, Bilthoven; Prof. dr. Alph. Steger, Heemstede. Reeds 6 Februari a.s. behandeling in den raad? Naar het „Hbld." verneemt, bestaat het voornemen de voordracht van B. en W. van Amsterdam inzake den bouw van een schpuwburg op een terrein achter het Rijks museum in de eerstvolgende vergadering van den Amsterdamschen raad, welke op Woensdag 6 Februari zal worden gehouden, aan de orde te stellen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft voor het tijdvak 1 Jan. 1929 tot en met 31 December 1931 benoemd in de Rijkscommissie van Advies voor de Werk loosheidsverzekering tot leden Dhn. H. de Bordes, te Bussum; W. Drees te 's-Graven hage; Mr. Dr. A. M. Joekes te 's-Graven hage; U. T. Mijs, te Rijswijk (Z.-H) Prof. dr. w. H. Nolens, te 's-Gravenhage; Mr. G. W. Sannes, te 's-Gravenhage; J. R. Snoeck Henkemans, te 's-Gravenhage; Mr. Dr. P. L. G. Z. M. Vonk de Both, te Tilburg; Th. J. Dissel, te Amsterdam (N.A.S.); J. Kok, t_ Eindhoven (R. K. W.); K. Kruithof te Utrecht (C.N.V.); E. Kupers, te Amsterdam (N.V.V.); J. Th. Nijkamp. te Utrecht fR.K.W.) G. J. A. Smit, te Amsterdam (N.V.V.); J. G. Valkenburg, te Leiden (A. N. V.); F. v. d. Walle, te Amsterdam (N. V. V.); en tot hun plaatsvervangers resp. Dhn. Dr. H. J. Lovink te Alphen a. d. Rijn, Mr. P. W. R. Wittewaal te Lochem, Jhr. Ir. R. R. L. de Muralt te Borculo; J. J. Talsma te Woerden: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen te Haarlem: H Polak te Laren (N.H.); Mr J. J. de Waal Malefijt te Utrecht; O. L. P. van de Loo te Venray; A. Rosseau te Am sterdam (N.S.V.)C. Roestenberg te Kaats heuvel (R.K.W.); H. Amelink te Utrecht (C. N. V.); V. van den Berg te Amsterdam (N. V. V.): J. A. Schutte te Utrecht (R. K. W.); L. van der Wal te Amsterdam (N. V. V.); J. Bakker te Rotterdam (V. V. H.) en N. Walop te Amsterdam (N.V.V.) De Minister heeft aangewezen als voorzit ter en plaatsvervangend voorzitter der com missie respect, de heeren Prof. Dr. W. H. Nolens en H. Bordes. Onder leiding van mr. P. Snijder van Wis- ®enkerke heeft de Nederlandsche afdeeling Van de Association littéraire et artistique in ternationale in een der zalen van „Excel sior" te 's-Gravenhage een vergadering ge houden, gewijd aan het muziekauteursrecht hl Nederland. De gedachtenwisseling werd ingeleid door den oud-hoofdredacteur van •.De Nieuwe Courant", mr. L. J. Plemp van Duiveland. Na gedachtenwisseling werden de conclusies van den inleider aanvaard. In veroand met de massa-vergu ciging te Rotterdam, na afloop van een diner, dat door het personeel van de R. V. S. was genuttigd en waarbij meer dan honderd menschen onwei zijn geworden, neeft de directeur van de R. V. S:, de heer Karrak, verteld van den toestand van het personeel van deze onderneming. De heer Krink vertelde, dat het perso- over het geheeel land ter bespreking van de resultaten was bijeengekomen en dat men zich, zooais ieder jaar, aan een maaitijd had vereemgd na afloop van de bespre kingen. De gevolgen van dezen maaitijd zyn bekend. Vanmorgen heeft de heer Kormk uit verschillende deeien des lands oericht ontvangen, dat patiënten, die naar huis terug konden keeren, net goed maken, al zijn er versaheidenen nog niet geheel in orde. Op het kantoor te Rotterdam zijn de meeste employe's weer aan het werk ge gaan, al klagen er daar ook verscneidenen, dat zy zich minder goed gevoelden. De directeur van den gem. geneeskundigen dienst dr. Van Herwerden, vertelde, dat in den loop van den nacht alle patiënten uit het ziekenhuis zijn ontslagen. Vanmor gen is de directeur nog opgebeld door een dokter uit Velp, die ook een patiënt te behandelen had gekregen. Ook deze pa tiënt maakt het goed. Het bacteriologisch en chemisch onder zoek is in handen gesteld van dr. J. D: Jansen, directeur van den Gem. Keurings dienst van Waren. Het resultaat was Zaterdagavond nog niet bekend. Zaterdag is men den geheeien dag bezig geweest de verdachte etensresten aan een onderzoek te onderwerpen. Naar gemeld wordt, zal de neer Louis Bouwmeester Jr. het personeel van de K. V. S. een extravoorstelling aanbieden van de revue „Wonder boven Wonder", hopend dat de gasten dan tot het einde van het gebodene zullen kunnen profiteeren. Te Rotterdam is de 7-jarige Schoeman op net Boezemwater achter de Algemeene Be graafplaats, door het ijs gezakt en ver dronken. Te Rotterdam is het 3-jarig meisje C. v Velsen, wonende Van Duylstraat 104, in een pan kokende soep gevallen. In zorgwekken- den toestand werd het kind naar het zie kenhuis gebracht. Tengevolge van een noodlottigen val op het ijs te Oosterhout op 20 Januari j.l. by het schaatsenrijden, is thans de 16-jarige A. H., aldaar overleden. Te Leiden is in het pharmaceutisch labo- ratorium van prof. Itallie een kleine ont ploffing geweest. Een student was bezig een chemisch prae- paraat samen te stellen, waarvoor hij een flesch zwavelzuur noodig had. Deze flesch is toen uit elkaar gesprongen, tengevolge waar van de student door de glasscherven eenige verwondingen aan rt gelaat opliep. Eeni-' iamesstudent'en dif n de nabijheid stonden rregen het zwavel- r gedeeltelijk over haar kleeren, tengevolge waarvan gaten in hun kleeren brandden. De student is door den G. G. Dienst verbonden. In verband met het ongeluk dat dezer dagen plaats had pp het Centraal Station te Amsterdam, zijn vijf veldwachters op de errons geplaatst, met de opdracht ieder, die racht den trein te verlaten voordat deze Teheel tot stilstand is gekomen, te bekeuren. Zaterdag werden twee heeren, behoorende tot het hooger kantoorpersoneel van de ar tillerie-inrichting aan de Hembrug, alsmede een dame op grond van genoemde overtre ding bekeurd, toen zij den trein van 12.44 uur, komend uit de richting Zaandam wil den verlaten.. Op de bpvengrondsche werken van de 'taatsmijn Maurits zijn een tweetal onge- ukken gebeurd. Tijdens een herstellinga- verk op de Amoniakfabriek is een werkman naar beneden gevallen en liep een ems'iee "-actuur aan de ruggegraat op. Op de Cokesfabriek verongelukte eveneens een werkman. Deze liep ernstige inwendige ver wondingen op. Met den ziekenauto werden beiden naar het Fransche klooster te Sit~ ard vervoerd. Zaterdag werd de brandweer te Leiden ge alarmeerd voor een brand in het gebouw ran de Amsterdamsche Bank aan het Ra penburg aldaar De brand bleek te zijn ont staan in de kluis, die door een defect niet 'angs den gewonen weg toegankelijk was ge worden, waarom men er toe was overgegaan een gat in de kluisdeur te branden. Hierbij is eenig vuur in de kluis terecht gekomen en zijn eenige papieren in brand geraakt. Of dit waardepapieren waren, is nog niet bekend Toen de brandweerlieden ter plaatse kwamen, had men op de bank het vuur reeds met eigen middelen eebluscht. Reuter meldt d.d. 26 dezer uit Toronto: Een schilderij van Rembrandt, voorstel lende een Dame, werd hier op een veiling voor 56.000 dollars verkocht aan den ver zamelaar Weitner te New-York. „Het Volk' meent te weten, dat Johan de Meester Jr., thans leider van het Vlaamsche Volkstooneel, voor het volgend seizoen ge ëngageerd is bij het Vereenigd Tooneel als opvolger van Albert van Dalsum, die het Eezelschajj zou verlaten, om, naar sinds e enigen tijd verluidt, met een eigen ensemble op te treden. Met ingang van 1 Februari as. wordt °or de rekeninghouders bij den postcheque- girodienst de gelegenheid opengesteld Jj*1 door hen te betalen postkwitantiën in Dezer d'agen heeft op de spoorlijn Utrecht —den Bosch bij den onbewaakten overweg bij wachtpost 10 nabij Utrecht een botsing plaats gehad. Van de richting Utrecht na derde een sneltrein, terwijl uit de richting 't Goy een vrachtauto van de firma V. uit Schalkwijk naderde. Waarschijnlijk heeft de bestuurder den sneltrein niet gezien, want plotseling had een botsing plaats tusschen den auto en den uit alle macht geremden trein. De auto kwam daarbij dwars over den weg te staan. Ongelukken kwamen niet voor, en he' personeel van den trein maakte proces-ver baal op. Dezer dagen wilde de achttienjarige J. van het Hof, te 's-Gravendeel, aldaar een motor op gang brengen; de machine sprong uiteen en de jonge man werd door de stuk ken terstond gedood Te Dordrecht is op de machinefabriek „De Biesbosch" een carbidtoestel gedeeltelijk ge sprongen. De gehuwde werkman A. Plus, wonende te Dordrecht, is met brandwonden aan hoofd en rug naar het gemeentezieken huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. te verrekenen. Rekeninghouders, die IC VCliCACllCIl. DiCACilUlgllU UUCi O, atl deze gelegenheid gebruik willen maken, nben bij de aanbieding van een postkwi- "thtie aan den besteller mededeelen, dat de kwitantie per giro verrekend wen- schen te zien. Blijkens bü het Departement van Defensie ^gekomen bericht, heeft Hr. Ms. Kruiser ■Java" onder bevel van den kapitein ter A P H Dalhuisen en waar aan boord Schout bü Nacht A. ten Broecke Hoek- Btra <jpo\ 23sten Januari haar reis naar Japan Téindigd en is te Tandjong Priok *ahgeiOi^aen. Het heengaan van majoor Scharroo. Dick J. de Vries de nieuwe voorzitter. Iets over de werkwijze van het nieuwe bestuur De jaarlüksche Algemeene Vergadering der Kon. Ned. Athletiek Unie wordt gehou den op Zondag 10 Februari as. in het ge bouw Excelsior, Zeestraat 57, Den Haag. Van de zitting hebbende bestuursleden zul len de heeren P. W. Scharroo (voorzitter), J. A. Wartena en C. F. v. d. Meulen (com missarissen) geen herbenoeming meer aan vaarden. Eerlijk gezegd, nu de Olympische Spelen niet vóór, maar achter ons liggen, hadden we meer mutaties verwacht Hoe het echter ook zij, er komt thans in ieder ge val frisch bloed in de bestuursorganisaties en daaraan was naar veler meening drin gend behoefte. Ten opzichte van den scheidenden voor zitter had men de consequenties van de door hem zelf aangekondigde mindere acti viteit volledig aanvaard door, toen de heer Scharroo voor een paar jaar terug eveneens den wensch te kennen gaf zich uit de K. N. A. U. te willen terugtrekken, dezen als t ware te smeeken op zün post te bhjven tot de Olympische Spelen voorbij waren. Hij is jammer genoeg onder den sterken drang der vergadering ten slotte bezweken, doch maakte tegelijk het hierbovengenoemde voorbehoud, daar al zijn vrü tüd in beslag werd genomen door de organisatie der O. S. En wat is het gevolg geweest van dit onzalig besluit? De K. N. A. U. is geworden een schip zonder roer. Kwesties en strub belingen waren niet van de lucht, terwül de vereen'gingen waren overgeleverd aan de bureaucratiche willekeur van eenige ambtenaren in dit college. Een groote hoe veelheid papier werd weliswaar over de aangesloten vereenigingen en bonden uitge strooid, met als gevolg een groote stüging in het aantal „uitgaande" brieven, doch iets byzonders tot stand bracht men niet en wel om de eenvoudige reden, dat de groote lijn den heeren ten eenmale ontging. Wel echter stapelde in het belangrükste jaar, dat der O. S., de eene fout zich op de andere Zoo heeft b.v. aan de verzorging van de mannelüke leden der Olympische ploeg alles ontbroken. Trainer Kreigsman werd in beslag genomen door den bouw van de sintelbaan, waarna de athleten verder aan hun lot werden overgelaten. Ieder kon doen en laten wat hü zelf verkoos en nie mand bemoeide zich met hen. De captain van de ploeg, die in naam wel bestond, miste elke autoriteit om in te grijpen. De sintelbaanmisère (oefenbaan der athleten) vermocht niet de belangstelling van het K. N. A. U.-bestuur in voldoende mate op te wekken, alhoewel een krachtig ingrijpen hier zeker op zijn weg had gelegen. De training van de Olympische ploeg we weten zulks bij ondervinding noch de arbeid van trainer Kreigsman, heeft vanaf November 1926 eenige interesse van be- teekenis van de ziide der leiders ondervonden. Alleen de heer Burger, voorzitter der Tech nische Commissie, maakte hierop een gun stige uitzondering. Het beloofde medisch onderzoek der in vóórtraining zünde athle ten is uitgebleven, ondanks het feit, dat bü een voorloopig onderzoek van een paar Marathonloopers te Haarlem, een verdere medische controle zeer noodig was geble ken. De leiderscursus, welke na afloop der spelen door Kreigsman is gegeven, was ge heel onvoldoende voorbereid, zoodat zü niet aan haar doel heeft beantwoord. Zoo zouden we nog wel eenige oogenblikken door kunnen gaan, maar dit lükt ons na hetgeen reeds werd opgesomd onnoodig We zün er van overtuigd, dat onder de kraahtige leiding van den ,,vroegeren" Scharroo dit alles niet was voorgevallen, hoewel we herhalen zulks nog eens hem in deze geen enkele blaam treft! Wanneer straks het oogenblik van schel den zal zijn aangebroken, wordt tegelük een tqdperk van grooten bloei afgesloten. Veel, zeer veel van wat in de periode liggende tusschen 9 Juni 1925 en 10 Febr. 1929 tot stand is gekomen, danken we aan de bui tengewone capaciteiten van de toenmalige „Kapitein". Hij heeft dé gunstige omstan digheden, speciaal het mobilisatietijdperk, uitstekend weten uit te buiten en het is hem gelukt de K. N. A. U. in lutele jaren de eervolle plaats in de rij van Sportbon den te doen innemen, welke zü op het oogenblik bezet. Daarvoor onze dank en hulde! Als zijn vermoedelyke opvolger wordt ge noemd de heer Dick J. de Vries, momenteel commissaris in het bestuur, tevens eere-üd van den Bond. Of hü de juiste man op de juiste plaats is, zal nog moeten blqken. In elk geval Is de Vries zef practisch athleet geweest, waarom we mogen verwachten, dat hü werkelijk iets van athletiek afweet. Want de vereenigingen zouden .juist nu met de O. S. en de opgedane ervaring nog zoo kersversch in het geheugen, het meeste gebaat zijn bü een leider, die volkomen in de beweging is opgegroeid. Van de vele vraagstukken welke op een oplossing liggen te wachten, zijn naar onze meening het meest urgent: le het kweeken van athletiekleiders De opleiding daartoe dient te worden opge dragen aan een alleszins bekwaam vak man, m. a. w. de K. N. A. U zal zoo spoedig mogeUjk moeten overgaan tot de aanstel ling van een permanenten buitenlandschen athletiekcoach. In alle centra wordt steen en been geklaagd over gebrek aan vakkun dige leid'ng. 2e. Aanleg van sintelbanen. Het nog lan ger aangewezen zün, zoowel bü wedstrijden als oefeningen, op de terreinen van voet balclubs, is zoo funest voor de ontwikkeling der athletiek, dat dit punt absoluut geen langer uitstel duldt. Tot in het kleinste stadje van ons land moet de overheid straks door middel van de Pers, propaganda-lec- tuur, lezingen enz., overtuigd worden van de noodzakelijkheid een sintelbaan te be zitten. 3e. Schoolathletiek. Wie de jeugd heeft, heeft ook de toekomst! Er is in de laatste jaren wel iets in deze richting gedaan, doch de masa heeft de K. N. A. U. toch niet weten te bereiken. Over *t algemeen houden de leeraren M. O. gymnastiek zich nog te veel afzüdig. Het hoe en waarom kan in dit artikel gevoegelijk buiten beschouwing blijven. Meer aandacht aan de jeugd en een reorganisatie van de bestaande School- athletiek-Commissie, waarin een grooter aantal leeraren d'ent te worden opgenomen behoort voorzeker tot het werkprogramma van het nieuwe bestuur. 4e. Verplicht medisch onderzoek van alle wedstrüdathleten. Hierover kunnen we kort zijn, omdat ieder weidenkend mensch. die het goed met de sport meent, een over tuigd voorstander van zoo'n onderzoek zal wezen Door de aanwezigheid van een be trekkelijk groot aantal medische sport- bureaux. waar men voor een luttel bedrag onderzocht kan worden, wordt het de K. N A. U. al bijzonder gemakkelijk gemaakt. Waarom zou men om te beginnen de medi sche keuring in die plaatsen, waar ge noemde bureaux gevestigd zijn, niet ver plichtend gaan stellen voor hen die geregeld aan wedstrijden delnemen 5e Damesatbl=tiek. Deze kwestie is in de laatste maanden, sedert de dames eenige becheiden resultaten wisten te behalen, in sommige kring tot het belangrijkste vraag punt in den bond opgeblazen. Als zoo urgent zien we de athletiekbeoefening door dames wel niet. maar toch zal de K. N. A. U.- leiding goed doen met de ontwikkeling der dames-athletiek niet te onderschatten. Ofschoon één zwaluw (in dit geval mej. Gisolf) nog geen zomer maakt, moeten we toch bedenken, dat in de zwemwereld de dames Braun, Baron e.a. in het afgeloopen jaar meer voor de propaganda der zwem- sport hebben gedaan dan de heerenafdee- ling. Maar, dan voor dames-athleten in de allereerste plaats een doktersadvies en uitschakeling van de 800 meter hardloopen. Dit zün de punten, met de verwezelüking waarvan de athletiek in de komende jaren het meest gebaat zou zün en die we daarom gaarne in de belangstelling van de nieuwe leiders aanbevelen. Het vertrek van de heeren Wartena en v. d. Meulen beteekent voor den bond niet zoo'n groot verlies, vooral niet wanneer het athletiek-parlement er toe kan besluiten om in de plaats van v. d. Meulen, den heer de Jong (voorzitter van den Frieschen Athle tiek Bond) te benoemen en de tweede vrij komende zetel toe te wijzen aan den heer Westerveld (T. C.-secretaris van den Oost. Athlet'ek Bond). In belde gevallen betee kent de verwisseling een aanwinst voor het bestuur. Een volgende keer iets over de taak der nieuwe Technische Commissie. Tot zoover onze medewerker. Onverdeeld gunstig beoordeelt hy de dames-athletiek ook al niet. Naar hetgeen wü er op de Olympische Spelen van hebben gezien, zou den wij hier naar liever de dames geheel van het tooneel zien verdwijnen. Een Leiderscursus te Alkmaar Aangezien by vele vereenigingen ten plat- telande een groot te kort bestaat aan goed onderlegde leiders, heeft het bondsbestuur van het K. N. G. V. besloten tot het instel len van een leiderscursus te Alkmaar. Met de leiding van dezen cursus heeft zich belast de heer A. de Jong uit Amsterdam, welke voorheen hd der Technische Commis sie van het voormalige Gewest Noord-Hol land was en in geheel Noord-Holland een goed bekend en gezien persoon. De geheee cursus omvat 20 a, 25 lessen, terwijl aan het einde een examen wordt afgenomen ter verkryging van een leidersdi ploma van het Kon. Ned. Gymn. Verbond. Uit de aanmeldingen blijkt dat deze cur sus in een dringende behoefte zal voorzien, al is het tekort in eiken turnkring natuurlyk niet even groot. 22 Dames en 23 heeren heb ben ingeschreven. De eerste les werd j.l. Zondag 27 Januari, dank zü de medewerking van den turnkring Alkmaar en Omstreken in de gymnastiekzaal aan de Nieuwsloot, in tegenwoordigheid van het bondsbestuur, gegeven. Onder de drang naar contributieverlaging besloot eenige jaren geleden de bondsverga dering op voorstel van het bondsbestuur tot opheffing van het verplichte abonnement op het tumblad. Deze opheffing geschiedde bü velen niet van ganscher harte, men vreesde, dat de leden van het Verbond te weinig op de hoogte zouden blüven van wat al zoo in het Verbohd voorvalt. Reeds verleden jaar werd voorgesteld, dat het bondsbestuur, ge zien de opgedane ervaringen, weder werk zaam zou zyn om te komen dat het Tum blad komt in handen van ieder lid. De Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring stelt thans voor de bondscontributie K. N. G. V. per werkend lid te verhoogen met 1 per jaar en deze dus te brengen van 2 op 3 onder voorwaarde, dat deze verhooging zal worden aangewend om het bondsbestuur in de gelegenheid te stellen het Turnblad toe te zenden aan alle leden van het K. N. G. V. daarby trachtend te voorkomen, dat leden van eenzelfde gezin verplicht worden meer dere abonnementen te betalen en met ver vallenverklaring van alle gratis exemplaren. Aan dit ingediende voorstel werd nog een motie verbonden en ter kennis gebracht van het bondsbestuur en alle turnkringen met verzoek om adhaesie. De a.s. bondsvergadering zal dus dit voor stel te behandelen krügen. Bondsstaat K. N. G. V. Uit den Bondsstaat K. N. G. V., welke heden is verschenen, ontleenen wy het vol gend aantal leden van de by den Kennemer Turnkring aangesloten vereenigingen. Turnlust, Beverwijk: 13 heeren, 13 dames, 3 eereleden of leden van Verdienste, 60 jon gens en 78 meisjes. B. G. V., Bloemendaal: 28 heeren, 28 da mes, 2 eereleden, 17 jongens en meisjes. Bato, Haarlem, 10 heeren, 19 dames, 6 eereleden, 40 jongens en 35 meisjes. Concordia, Haarlem, 42 heeren, 65 dames, 12 eereleden, 110 jongens en 132 meisjes. T. V. S., Santpoort, 14 heeren, 10 dames, 18 jongens en 27 meisjes. Sparta, Velsen, 2 heeren, 13 dames, 35 jongens en 30 meisjes. Gratia, IJmuiden, 19 dames en 81 meisjes. Olympia, 19 heeren, 19 dames, 87 jongens en 125 meisjes. T. V. Y., IJmuiden, 27 heeren, 21 dames, 5 eereleden, 60 jongens en 101 meisjes. O. S. S., Zandvoort, 15 heeren, 28 dames, 3 eereleden, 56 jongens en 75 meisjes. H. S. V. te Velsen zond den staat nog niet in. Voegen wü hierby de leden van de beide proefleden van den Kennemer Turnkring, n.L Plato, IJmuiden, met 3 heeren en 29 jon gens en Turnlust, Haarlem, met 43 heeren, 62 dames, 5 eereleden, 117 jongens en 64 meisjes en telt de Kennemer Turnkring in totaal: 226 heeren, 297 dames, 23 eereleden of leden van Verdienste, 629 jongens en 766 meisjes. De T. C. van bovengenoemde vereeniging heeft thans het zomerprogramma vastge steld. Bü genoegzame deelname zal met Hemel vaartsdag een autotocht worden gehouden naar Arnhem, heen over Utrecht, terug over Amersfoort. Tweeden Pinksterdag fietstocht naar Zaandam, met bezoek aan de groote gym- i nastiekwedstrijden, te houden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van Concordia, Zaandam. Verder staan nog verschillende uitstapjes op het programma b.v.: Bezoek Amsterdam sche waterleiding, Sluiswerken te IJmuiden en bezoeken aan de Stadstuin, Gasfabriek en de Scheepswerf. Ook voor de jongeren staan wandel- en fietstochten, o.a. een avondwandeling naar Zandvoort, op het programma. Turnlust zal trachten om te komen tot oprichting van een veteranenafdeeling. De 1 aanmelding voor deze afdeeling is des Maan- 1 dagsavonds, gymnastieklokaal Badhuisstraat. Secretariaat: Vooruitgangstraat 79 Hedenavond 8 uur precies wordt de ver gadering van het Bestuur gehouden ten huize van den voorzitter, Patrimonium- Straat 9. Voor de gymnastiekuitvoering zyn de oe feningen deze week aangevangen. Een aan sporing wordt er aan toegevoegd om de oe fenavonden trouw te bezoeken, om het "suc ces daarvan te verzekeren. „PIM". UIT HET GEEL-ZWARTKAMP. Sneeuw en vorst zorgden er voor, dat wij gisteren den zooveelsten verloren Zondag kon den noteeren. Hoeveel zullen er nog volgen? Zooals allen Yellows natuurlijk bekend is, wordt er a.s. Woensdagavond een intiem feestavondje gegeven in ons clubgebouw. Wij vertrouwen er op dat een ieder die zich voor ons interesseert, dien avond present zal zijn. Het programma verzekert u een genotvollen avond. Tot Woensdag dus! A.s. Donderdagavond geen clubavond. Zaterdagavond van 78 uur contributie- betalen in het clubgebouw. Donderdag 7 Februari a.s. wordt er een algemeene ledenvergadering gehouden. Er staan eenige zeer belangrijke punten op de agenda, o.a. de één-cents-missie-actie, voet balverzekering en mededeelingen over de viering van het 2e lustrum. Convocaties wor den deze week verzonden. HENK Om den „Coupe du Monde" Toen da simpele berichten binnenliepen, dat Italië zich reeds aanmeldde, en Zweden zulks binnenkort zal doen, om als organi sator op te treden bij het eerste voetbal wereldkampioenschap, overwogen wü, of onze lezers wel voldoende georiënteerd zijn in de massale beweging, welke momenteel in voetballend Europa wordt gevoerd. Een toe lichting komt ons daarom niet ondienstig voor, benevens de motieven, die hiertoe heb ben geleid. Men herinnert zich natuurlyk de wrüving welke reeds voor de Olympische Spelen be stond tuschen het Internationaal Olympisch Comité en de F.I.F.A. betreffende de ama teursparagraaf Hoewel bü de uitlegging de zer paragraaf ten opzichte van vele landen eenige twijfel werd geopperd, bleek achteraf, dat sommige naties deze bepaling zoo opvat ten, dat h.i. hun handelwijzen niet in stryd waren met de bestaande reglementen en werd alles door de Olympische eed van Harry Denis gedekt. Andere landen, die ln deze een gevoeliger geweten betoonden, dankten voor de uitnoodiging en kwamen niet Tot kort voor de spelen nog trachten IOC. en F.I.F.A principieel tot overeen stemming te geraken, hetgeen echter niet baten mocht. Hierop heeft de F.I.F.A. een studie-com missie in het leven geroepen, bestaande uit de heeren Delaumay (Frankrijk), Linneman (Duitschland), Meisl (Oostenrijk) en Bonnet (Zwitserland), welke de levensvatbaarheid van plannen te overwegen hadden om in stede voetbal aan de O. S. te koppelen, de FI.F.A. een eigen wereldkampioenschap te laten organiseeren. Aan te vangen in 1930, ligt 't in de be doeling dit kampioenschap om de vier jaar te doen verspelen, dus gelyk de Olympische Spelen, alleen met dit onderscheid, dat het kampioenschap steeds twee jaar na de O S. wordt vastgesteld. De wedstrijden worden gehouden volgens competitie-systeem, waar door men vermüdt, dat een natie welke on- gelukkigerwüze eens onfortuinlük optreedt, van verdere deelname worden uitgesloten Daarentegen is 't echter geducht tüdroo- vend, waarbü niet uit het oog moet worden dat een maand (15 Mei15 Juni 1930) voor deze wedstrijden is gereserveerd. Begrüpe- lijk is een dergelüke lange periode niet be- zwaarlük voor profs, of spelers wier land is uitverkoren, lastiger wordt büv de positie van onze voetballers, eveneens de Belgen, waar het amateurisme nog wordt doorge voerd. Excepties daargelaten, zullen andere voetballers moeilyk hun werkkring een maand kunnen vaarwel zeggen. Zonder op de besprekingen van ons bondsbestuur voor uit te loopen, zal dit wel een van de lastig ste problemen blijken Wüders schünt 't in de bedoeling te liggen geen splitsing te ma ken tusschen amateurs en profs, zoodat beide categoriën in een competitie zün ver eenigd. Hoewel het rapport mede te Madrid zal worden besproken, is dit in breede bin de inhoud van het commissie-rapport, waarbü nog vermeld dient, dat het kampioenschap zal belichaamd worden in een „Coup du Monde." Nu de commissieleden weer naar huis zyn teruggekeerd en de verschilende landen het onderwerp bespreken en hun opinie wereld- Als Uw handen ruw zijn of gesprongen en Uw lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen kundig maken, duiken nu reeds gegadigden op, die in 1930 de regeling op zich willen nemen. Want hoewel de F.I.FA. het be sturend lichaam is, ligt 't in de bedoeling, dat de aangewezen federatie voor de de tails zorgt Ais eerste gegadigde meldde zich aan Italië. De heer Meise (Oostenrijk) ontving een breedvoerig project, dat hü zoo pas send noemt, dat geen enkel land z.i. met betere plannen kan komen, als Italië thans zond. Misschien een tikje voorbarige uit spraak, dienen wij toch aan den anderen kant niet uit het oog te verliezen, dat de Azuris over schitterende accomodaties be schikken, de publieke belangstelling buiten gewoon levendig is, zoodat van een finan cieel succes reeds bij voorbaat kan worden gesproken. Want de financiën spelen natuur lijk een uiterst belangrijke rol. Vooraf moet dan ook nog het percentage-gewüze ver- deelen van de inkomsten nog definitief worden geregeld en is slechts voorloopig vastgelegd, dat de F.I F.A. en het organi- seerend land hun aandeel krijgen en het overschot, hetgeen natuurlyk het belang rijkste deel der ontvangsten bedraagt, over de deelnemende landen wordt verdeeld. Op de gegadigden terug te komen, oor deelde de studie-commissie, dat Duitsch land uit hoofde van zijn centrale Iiggin, het aangewezen land is. Echter toont ook Zwe den veel animo voor de organisatie, hetgeen deze natie grondt, op het feit, dat de Zweedsche Voetbal Bond op 12 December 1929 zijn 25-jarig bestaan herdenkt en dit wereldkampioenschap een prachtige her denking is van dit feest Thans is 't wachten op de e.k. F.I.F.A.- vergadering, die zooals gezegd te Madrid wordt gehouden en waar het uitgebrachte rapport wordt onderzocht en de noodig» disposities getroffen. België's 100ste internationale wedstrijd Op 17 Februari vindt te Luik op het ter rein van de Standard Club Liègevis de in ternationale wedstrijd plaats België versus Frankrük. Dit is de 100ste wedstrüd van België in internationaal voetbal, reden waarom de B. V. B. den deelnemers een herinnering zal aanbieden. 18 Het was wel buitengewoon toevallig, dat we verleden week het thema protesteeren behandelden, waarbij wij tot de conclusie kwamen, dat protesteeren tegen een ver keerde waarneming van den scheidsrechter nooit kans op succes heeft, terwijl drie ko lommen verder een bericht meldde, dat H.V.V. haar protest tegen het niet-toekennen van een doelpunt had gewonnen. Het geval is des te raadselachtiger, omdat het hier in het geheel niet gmg om een ver keerde waarneming van den scheidsrechter, maar het alleen een verschil van inzicht beteekende tusschen den scheidsrechter (den heer H. Boekman) en de protestcommissie. Hoe het mogelijk is, dat dit protest door de Haagsche is gewonnen is ons ten eenen male een raadsel en in verband met hetgeen wij de vorige week in dit rubriekje schreven, kunnen wij het geval onmogelijk laten pas- seeren, zonder onze meening er over te hebben gezegd. Bij het derde door H.V.V. gemaakte doel punt stond een der Haagsche aanvallers in buitenspel-positie (daarover zijn allen het eens). De scheidsrechter kende het door H.V.V. gemaakte doelpunt met toe, omdat hij van meening was, dat bedoelde speler invloed op het spel uitoefende. Tegen het niet-toekennen van het doelpunt, teekende de Haagsche protest aan en na veel wikken en wegen, heeft de protestcommissie achter de groene tafel uitgemaakt, dat bedoelde speler geen invloed op het spel uitoefende en dus een geldig doelpunt was gemaakt. Wij willen ons in de juistheid van deze laatste redeneering niet verdiepen, want op de eerste plaats woonden wij den wedstrijd niet bij, en al was dit wel zoo, dan noch hadden wij geen recht om tegen de meening van den scheidsrechter in te gaan En wij ontzeggen eveneens de protestcommissie van den N.V.B. het recht zulks te doen, om de doodeenvoudige reden, dat ghet ter beoordeeling aan den scheidsrechter is, of een speler al dan niet invloed op het spel uitoefent. En nu komt er juist zoo'n eigen aardig licht op deze affaire, omdat de con clusie voor de hand ligt, dat de protest commissie van den N.V.B.scheidsrechter Boekman blijkbaar niet competent acht, uit te maken of een speler al dan niet invloed op het spel uitoefent. De proestcommissie schokt het vertrouwen van een bekwaam scheidsrechter als de heer Boekman is ge weldig, en het is des te eigenaardiger, daar de heer Boekman, althans in de omgeving van Haarlem, een vertrouwen geniet, zooals nog nooit een scheidsrechter heeft genoten. Vervolgens zit er nog een tweede kant aan deze kwestie. Wat tot heden onmogelijk was, bestaat thans wel, nml. dat men tegen een verkeerde waarneming van den scheids rechter protest kan aanteekenen. Een ieder, die van meening is, dat een buitenspel doel punt geldig is, kan een protest indienen. Want dit is door H.V.V. gewonnen, waarom zou een ander geen kans op succes hebben De protestcommissie van den N.V.B. verdient een geweldige stroom van protesteik Het spijt ons overigens, dat wij nog niet in de gelegenheid waren, den heer Boekman zelf over het geval te hooren. In ieder geval hebben wij zoo'n idee, dat hij het er niet bij zal laten zitten, want zijn scheidsrechters- reputatie is er mee gemoeid. ARBITER. P.S. Eenige vragen wachten nog op ant woord. Wij hopen ze de volgende week te kunnen beantwoorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7