Buitenlandsch Nieuws Een Wettige Staatsgreep FEUILLETON VAN DEN StAHLHELM? RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT MAANDAG 28 JANUARI 1929 BLADZIJDE t Marcia DE LAUBLY GEMENGDE BUITENU BERICHTEN In de leidende kringen van de Duitsche republiek houdt men zich bezig met de ver hoogde werkzaamheid, die de tegenstanders van de republiek aan den dag leggen, vooral die, welke den zoogenaamden „legalen staatsgreep" op hun programma hebben, d. w. z. ze willen de grondwet omverwerpen en zich daarby van bepalingen van deze grond wet bedienen, vooral de groote vereeniging van front-soldaten, de „Stahlhelm", die met de rechts-partijen in voeling staat en wiens leiders telkens weer nieuwe betoogen tegen de republiek uitvaardigen, trekt de aandacht van de leidende kringen. Er wordt daarom nu in het Pruisische Ministerie van Binnen- landsche Zaken onderzocht, op welke manier de republikeinsche grondwet zou kunnen worden beschermd tegen een bedreiging door den „Stahlhelm". De politieke plannen van den „Stahlhelm" worden met bijzondere aan dacht gevolgd, sedert de tegenwoordige lei der van de Duitsch-nationale party, de af gevaardigde Hugenberg, die eveneens een aanhanger is van den „legalen staatsgreep", den „Stahlhelm" en de Duitsch-nationale partij nauw met elkaar heeft verbonden. Hugenberg is bevriend met den bekenden voorzitter van het al-Duitsche Verbond, Ju- stizrat Class, die al eens is betrokken ge weest in een onderzoek wegens voorbereidse len voor een omwenteling van de tegenwoor dige staatsorde. De „Stahlhelm" telt wel niet, zooals zyn leiders beweren, een millioen, maar toch altijd 350.000 leden, uitsluitend mannen, die geoefend zijn in het gebruik der wapenen en die hun leiders militaire ge hoorzaamheid verschuldigd zijn. De „Stahl helm" nam vroeger een politieke midden plaats in en er bestond een zeker verband met de Duitsche Volkspartij. Door de be toogingen van sommige leiders welke tegen de grondwet waren gericht, heeft de Duit sche Volksparty zich gedwongen gezien, om zich van den „Stahlhelm" los te maken en sedert dien tyd hebben schijnbaar de rechts- radicalen in den „Stahlhelm" beslissenden invloed gekregen. Dit was duidelijk te mer ken op de bijeenkomst der leiders van den „Stahlhelm" in Magdeburg. Op deze vergadering eischte de leider Seldte, dat er een oorlogsreserve zou worden bijeen gebracht, die noodig zou zijn, als de „Stahlhelm" op zekeren dag zou moeten aan treden. Ritmeester n. a. v. Morotowitz heeft aangekondigd, dat de „Stahlhelm" eerst daags zou afrekenen onder het motto „Vrij heid en wraak". De democratische pers begint haar aan dacht te wijden aan de ernstige symptomen, die zich in den „Stahlhelm" gaan vertoonen. Deze symptomen moeten zoo ernstig worden opgevat, omdat de leider van de Duitsch-na tionale party, Hugenberg, er naar streeft, den „Stahlhelm" in den dienst van zyn poli tieke doeleinden te stellen. De laatste vergadering der leiders van den .-„Stahlhelm" was bijeengeroepen, om het „volksbegeeren" in te leiden. Dit volksbegee- ren is er op gericht, de grondwet te wijzigen. Er werd een besluit genomen, waarbij aan het bestuur van den „Stahlhelm" volmacht- werd verleend, om de volksstemming in te leiden tegen de alleen-heerschappy van het parlementarisme en van het politieke leven in Duitschland. Alle leiders hebben zich moeten inschrijven op lysten, die het bonds- bestuur deze volmacht verzekeren. Aan het hoofd der ingeschrevenen staan de vroegere Hertog van CoburgGotha en een van de zonen van den gewezen Keizerr Prins August Wilhelm van Pruisen. In bovengenoemd besluit wordt de grond wet van Weimar een grondwettig stelsel ge noemd, dat door het buitenland en de vyan- den met geweld is opgedrongen. Met beroep op de grondwet zelf wil men den staatsgreep Uitvoeren. Artikel 73 van de grondwet be paalt, dat er tot een volksstemming moet worden besloten, als een tiende van alle kie zers een nieuw wetsontwerp verlangt. Om aan deze bepaling te voldoen, moeten zich op de lijsten, die de „Stahlhelm" heeft opgelegd, 4.2 millioen kiezers inschrijven. Een uitge werkt wetsontwerp moet de grondslag zyn •van het volksbegeeren, in dit geval dus een voorstel, waardoor de grondwet van Weimar zou worden gewyzigd of afgeschaft. Dit Wetsontwerp moet door de regeering als er Zich werkelijk 4.2 millioen kiezers voor de volksstemming hebben verklaard bij den Rijksdag worden ingediend. Door den Rijks dag moet het daar het om een wijziging van de grondwet gaat met twee derden meerderheid worden aangenomen. Wordt het ontwerp door den Rijksdag niet aangenomen, dan moet het aan een volksstemming worden onderworpen. Deze, door den „Stahlhelm" ingeleide be weging tegen de grondwet, beteekent nog geen onmiddellijk gevaar. Want het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de „Stahlhelm" de be- noodigde 4.2 millioen kiezers by elkaar krygt. Mocht dit tegen alle verwachting in toch gebeuren, dan kai\ toch al met zeker heid worden gezegd, dat het door den „Stahlhelm" uitgewerkte wetsontwerp voor een wijziging van de grondwet geen twee derden meerderheid in den Rijksdag zal vin- verband met de oneenigheid in het centrum heeft verklaard, in geen geval fractievoor zitter te willen worden. Er bestond dus biykbaar aanleiding voor hem, zijn verzet op te geven.) DE EX-KEIZER EN DE DUITSCH- NATIONALE RIJKSDAGFRACTIE Naan aanleiding van den zeventigsten verjaardag van ex-keizer Wilhelm heeft ae voorzitter van de Duitsch-nationale Rijks- dagfractie, graaf Westarp, Zaterdag het volgende telegram naar Doorn gezonden: den, evenmin als een meerderheid by de volksstemming. DE BETREEKINGEN TUSSCHEN ENGE LAND EN AMERIKA. Redevoeringen van Houghton en Chamber lain. LONDEN, 27 Jan. jV.D.J De Amerikaan- sche gezant te Louden, Houghton, heeft Zondag op de jaarvergadering der vereeni ging van Burminghamsche juweliers, zooals gebruikelijk, een redevoering gehouden over den stand der Engelsch-Amerikaansche be trekkingen, Tusschen Engeland en Amerika aldus Houghton bestaat sinds lang een nauwe vriendschap. Spr. is er van overtuigd', dat deze vriendschap sterker zal worden naarmate de beide volkeren elkaar beter leeren kennen. Het bevorderen van wea'er- zydsch verkeer moet een der voornaamste taken zijn der beide regeeringen. Voor hem had Chamberlain een rede ge houden waarin hy o.a. zeid'e, dat de be trekkingen tusschen Engeland en Amerika niet principieel gevaar liepen, ofschoon toegegeven moet worden, dat in de betrek kingen tusschen beide staten een zekere vervreemding had plaats gegrepen. Keek men echter nauwkeurig naar de bestaande verschillen in meening, dan bleek, dat er slechts één werkelijket egensteUing was, n.l. de misstap van de Geneefsche viootconfe- rentie en de daaruit voortvloeiende moei lijkheden. Doch zelfs ten tijde van het af breken der Geneefsche onderhandelingen is de tegenstelling niet wezenlijk geweest. Groot-Brittannië veroorloofde Amerika al lerbereidwilligst een gelijke vlooisterkte. Een dergelijke inwilliging heeft Engeland nog aan geen enkele andere natie gegeven, en zal die ook geen andere geven. Men kon daarom niet spreken van meeningsverschillen over het toepassen dezer gelijke vlootrechten. Men moest tot een oplossing komen, waardoor ae gelykheid van vloten gegarandeerd werd, zonder tot een vlootvermeerdering te ko men. Men moet zich niet laten ontmoedi gen wanneer deze kwestie niet onmiddellijk opgelost is. Ongeveer 50 volkeren hebben gepoogd te Genève een gemeenschappelij- ken maatstaf te vinden voor de beperking van de bewapeningen te land. Hij betwijfel de, dat ook maar twee landen volkomen de zelfde meening hadden over de ontwapening' te land. Wanneer men hieraan dacht, zou men er niet toe verleidt worden aan de met- ningsverschillen een te groote beteekenis te hechten. Engeland bezit wijdverspreide ge bieden, Amerika is een aaneengesloten land. Daarom zyn de behoeften zoo absoluut ver schillend. Engeland heeft geen grooter vriend dan de V. S. waarmee het door een groo- tere verwantschap verbonden is, dan met eenig ander volk ter wereld. EEN REDE VAN MINISTER SEVERING VOOR DE REICHSBANNER HAMBURG, 27 Jan. (V. D.) In de groote zaal van het „Gewerkschaftshaus" te Ham burg had de afd. Hamburg van de organisatie „Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold" hedenmid dag een groote openbare byeenkomst belegd, waar het woord gevoerd werd door den Ryks- minister van Binnenlandsche Zaken Severing over „De Staat der Hohenzollems de Staat van Weimar." Minister Severing herinnerde eraan, dat het ruim 10 jaar geleden is, dat het Duitsche volk zijn vertegenwoordigers naar Weimar zond en dat alle aanvallen van buiten afgestuit zijn op den ijzeren wil, van het Duitsche volk om uit de chaos van den verloren oorlog een nieuw bouwwerk op te richten. De toenmalige vyan- den hebben zich niet alleen als overwinnaars gevoeld, maar zich ook als zoodanig gedragen. Thans is de economische stand van Duitsch land zoo, dat de levensstandaard hooger is dan die in vele der toenmaals vyandige lan den. Tegenover den invloed van de Stahlhelm staat die van de Reichsbanner met zyn mil- iioenen leden. Thans zyn er nog velen, die den vroegeren keizer verheerlijken en het door hem gevoerde beleid. Men heeft gewezen op zyn warm hart voor de arbeiders, maar de spr. herinnert aan de bestrijding door den keizer ook wel „de vredeskeizer" genoemd, en spr. wilde dan ook niet ontkennen, dat Wil helm II in de critleke maanden van 1914 veel gedaan heeft om den vrede voor Duitschland te behouden en den door Serajewo ontstoken brand te localiseeren, maar wie gedurende tientallen van jaren het vuur heeft aangebla zen moet zich er niet over verwonderen als de vlam om zich heen grypt. Spr. wilde niet ach teraf een oordeel over Wilhelm II vellen, maar tegenover de ongemotiveerde verheerlijking van den x-keizer wenschte hy de historische waarheid vast te leggen. Hij besloot zyn rede met een Hoch op de Duitsche Republiek. STEGERWALD FRACTIEVOORZITTER De rijksdagfractie van het Centrum heeft den voormaligen Pruisischen ministerpresi dent Adam Stegerwald met algemeene stemmen tot voorzitter der fraotie gekozen. Hij nam de verkiezing aan. (Men herinnert zich, dat Stegerwald eenigen tijd geleden in Graaf Westarp De Duitsch-nationale fractie verzoekt in dankbare trouw uwe Keizerlijke en Konink lijke Majesteit eerbiedige gelukwenschen te mogen aanbieden. Zij weet zich met Uwe Majesteit verbonden in diepen rouw over het lot van ons vaderland, alsmede in het vaste geloof aan een door Gods genade groote en vrije toekomst van het Duitsche volk." EEN NIEUWE MILLIOENENZWENDEL Een z. g. Ioodwinningmaatschappij Na een nauwkeurig onderzoek heeft de justitie te Parijs gearresteerd de leden van den raad van beheer van de loodwinning- maatschappij Borja, meldt een V. D.-be- richt uit Parys, wier groeven in Spanje zouden liggen, wegens bedrog en misbruik van vertrouwen. Het bedrag der gepleegde verduisteringen beloopt eenige millioenen francs. De bedriegers hadden aandeelen uitgege. ven met hun naam onderteekend en aan den man gebracht. Bij nader onderzoek te Borja bleek dat daar in het geheel geen loodgroeven aanwezig waren. EEN LANDBOUWFAJtTIJ IN FRANKRIJK Vertegenwoordiging in het parlement noodzakelijk Met het doel, tot stischting eener Fransche Boerenpartij over te gaan, is een congres geopend, waarheen 77 bij de oprichting be trokken departementsorganisaties gedele geerden hebben gezonden. De Boerenpartijen in Tsjecho-Slowakye, Bulgarye en Roemenie, als mede de Plattelandersbond in Nederland hadden telegrammen met goede wenschen ge zonden. De voorzitter der nieuwe partij, Bleurant, wees er in zijn programrede op, dat 48 pCt. der Fransche bevolking landbouw drijft, doch noch over een vertegenwoordiging to het parlement, noch over den invloed be schikt die toekomst. De laeune zal de nieuwe partij aanvullen. Als verdere punten van het program noem de spr de versterking van de koopkracht van den landbouwer, maatregelen tot be- strijdin^ van de schaarschte aan. land en verbetering van de methoden tot het ge bruik van den grond. In het parlement die nen er op zijn minst 35 afgevaardigden te zyn, die den landbouw vertegenwoordigen. De partij stelt groote verwachtingen in de werkzaamheid van het internationale landbouwbureau. HET SUIKERSCHANDAAL PARIJS, 27 Jan. Naar het Journal des Debats in verband met het suikerschandaal mededeelt, zyn de schuldeischers van de Industrie Sucrière" voor 28 millioen francs en de „Société Fermière" voor 15 millioen francs benadeeld. Daarby komen nog de 80 millioen ten nadeele van den Staat en 725.000 francs onbetaalde omzetbelasting over 1927. SNELTREIN MADRID—LISSABON ONTSPOORD Drie dooden De sneltrein MadridLissabon is bij San Vincente d'Alcantar ontspoord. Drie perso nen werden gedood. MIJNONTPLOFFING IN VIRGINIË Twintig arbeiders vermist Uit Kingston (Virginië) wordt geseind: De myn Pacahontas is door een ontplof fing vernield. Twintig mynwerkers worden vermist. DE DUITSCHE SCHADEVERGOEDING Parker Gilbert, die met het Fransche s.s. „Paris" naar Europa reist, heeft ieder onderhoud over de schadevergoedingsconfe rentie geweigerd. Hij zeide alleen, dat hy in raadgevende hoedanigheid zou werkzaam zijn. Morgan zal de volgende week met de „Aquitania" vertrekken. Owen Young weigert, voorzitter te worden NEW-YORK, 26 Jan. (V. D.) Parker Gil bert heeft voor zijn vertrek nogmaals met Owen Young den stand van het schadever- goedings-vraagstuk besproken en er de Europeesche regeeringen van op de hoogte gesteld, dat Owen Young geweigerd heeft het voorzitterschap van de commissie van deskundigen op zich te nemen. Parker Gil bert heeft opdracht, de redenen, welke Owen Young tot deze weigering gebracht hebben, aan de Europeesche regeeringen persoonlijk uiteen te z etten. President Coolidge achtte het, zooals bekend was, niet gewenscht, dat Young als voorzitter der commissie zou fun- geeren. ENGELSCHMAN IN MEXICO ONTVOERD Een losprijs van 5000 dollar De regeeringstroeoen hebben bevel gekre gen te pogen den Engelschman S. H. James te bevrijden die bij Tototlan in den staat Jalisco door roovers werd ontvoerd en voor wiens vrijlating een losgeld van 5000 dollar wordt geëischt. EEN LEENING VAN 100 MILLIOEN DOLLAR? LONDEN, 27 Jan. De bijzondere corres pondent van de „Observer" te Sjanghai meldt, dat aldaar op het oogenblik een ver tegenwoordiger van de Harrimangroep ver blijft, die uit naam van een Amerikaansch consortium met de Chineesche regeering onderhandelt over een leening van 100 mil lioen dollar. Een ander Amerikaansch plan zou zijn, in China een leening te plaatsen voor de schep ping van een Chineesche handelsvloot van 50 tot 75 schepen. Deze schepen zouden dan onder Amerikaansche leiding staan en zuiver Chineesch personeel hebben. COMMUNISTEN EN BANDIETEN PEKING, 27 Jan. Naar uit Nanking gemeld wordt, bevinden zich te Sjansi 6000 goed gewapende communisten, die onder bevel staan van Sovjet-Russische officieren en gewapend zijn met Russische geweren. De Nankingregeering wil, volgens dit be richt, deze comunistische organisatie onder alle ostandigheden ontbinden. De Nanking-regeering heeft bericht ont vangen van een overval van benden op de stad Wudjan, die zij half in brand gestoken hebben. Bij de gevechten in de stad zouden ook verscheidene honderden personen gedood zijn en gewond. AMAN OELLAH's KANSEN STIJGEN Demonstraties voor Aman Oellah in Britsch-Indië CONSTANTINOPEL, 27 Jan. Uit Angora wordt gemeld, dat te Bombay reusachtige demonstraties voor Aman Oellah hebben plaats gevonden. Aan deze demonstraties na men alle Indische nationalisten deel en ver tegenwoordigers van verscheidene Moham- medaansche partijen-. Er werd een reusach tige vergadering belegd, welke een telegram zond aan Aman Oellah. waarin de erken ning van Aman Oellah als koning van Afghanistan werd uitgesproken en hem alle mogelijke steun werd toegezegd. Voorts werd een telegram gezonden aan de Engelsche regeering, waarin verlangd wordt, dat de Engelsche regeering haar politiek ten op zichte van Aman Oellah zal wijzigen en geen verdere hulp meer zal bieden aan Habib Oellah in zijn strijd tegen Aman Oellah. Militaire successen voor Aman Oellah KOWNO, 27 Jan. Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens de laatste berichten uit Kaboel de toestand in Afghanistan zich sterk ten gunste van Aman Oellah aan het wij zigen is. Aman Oellah heeft een oproep ge richt tot de soldaten van Habib Oellah's leger, waarin hy hun, wanneer zij binnen drie dagen de wapenen tegen hem nederleg- gen, hun volledige kwijtschelding van straf wegens landverraad belooft. De troepen van Aman Oellah zijn er in geslaagd, twee aan voerders van het huidige regeeringsleger van Habib Oellah gevangen te nemen. Voorts heeft een eskader vliegtuigen van Aman Oellah met succes een aanval op de troepen van Habib Oellah gedaan. Een ultimatum aan Koning Habib Oellah CAIRO, 27 Jan. Uit Afghanistan wordt officieus medegedeeld dat Aman Oellah een ultimatum aan Habib Oellah heeft gesteld, om binnen drie dagen den strijd tegen hem te staken en Kaboel aan zijn troepen over te geven. De verwekker van de gele koorts. Sinds van de gele koorts niet alleen kleine epidemieën op de westkust van Afrika zyn waargenomen, maar de ziekte ook weer in Rio de Janeiro is teruggekeerd, waar men ze <fe laatste jaren dank zij de uitste kende hygiënische maatregelen! niet meer had waargenomen, hebben alle ernstige on derzoekingen over deze ziekte een zeer groot practisch belang gekregen en ziet men reikhalzend uit naar mededeelingen die ons over de oorzaken der ziekte inlichtingen kunnen geven. Immers, het is in het geheel niet uitgesloten, dat de ziekte zich in de toekomst ook in andere tropische of sub tropische landen zal nestelen, daar voor de verbreiding behalve <ïe specifieke smetstof alleen de aanwezigheid noodig is van de Stegyomyia fasciata en deze mug in een zeer groot gedeelte der warme landen voorkomt. In de Klinische Wochenschrift is nu de zer dagen een uitvoerige mededeeling ver schenen van professor Kuczynski uit Berlijn, die in West-Afrika onderzoekingen heeft gedaan en beweert de bacterie der gele koorts te hebben gevonden. Kuczynski heeft in samenwerking met Franschen aan de goudkust onderzoekingen gedaan op apen en hy heeft voor de cultiveering van zijn bacterie een nieuwen door hem gevonden voedingsbodem bereid. Hoe moeilyk het was om de bacterie buiten het lichaam van mensch of aap tot ontwikkeling te brengen blijkt wei uit het feit, dat van 1300 cultu ren, die aangelegd werden, er slechts zes tien positief waren. De bacterie, een zeer klein juist even waarneembaar organisme, door den schrijver Becterium hepatodiptro- phicans genoemd, groeit uiterst langzaam; meestal is pas na veertien dagen, soms pas na een maand zijn aanwezigheid in het cultuurbuisje te bespeuren. Het is gelukt met de achtste overenting van een stam bij een aap weer een typisch ziektebeeld van de gele koorts te verwekken; bovendien kon den apen door inspuitingen van gedoode culturen beschermd worden tegen de gevol gen van een besmetting met het virus van de gele koorts. Het spreekt vanzelf, dat we de bevesti ging van andere geleerden moeten afwach ten, vóór we een zeker oordeel over deze nieuwe bacterie van de gele koorts kunnen vellen; op een vergadering in Duitschland, waar prof. K. zijn vondsten' mededeelde, vond hij meer bestrijding en ongeloof dan waardeering. Hoe dit ook zy, men moet in ieder geval groote bewondering hebben voor den moed en het doorzettingsvermogen van de geleer den, die zich aan zulk een studie wagen, ondanks het feit, dat achter elkaar ver scheidene hunner collega's zich bij deze studie hebben besmet en zijn gestorven. Zeer terloops vertelt professor Kuczynski, dat hij en zyn medewerkster, mejuffrouw Bianca Hohenadel, zelf ook tydens het werk ondanks alle voorzorgen besmet zijn geworden en gele koorts hebben gekre gen, die gelukkig bij beiden niet doodelijk verliep. Dezen goeden afloop van de ziekte schrijft prof. Kuczynski toe aan de inspui ting van serum van apen, die met het virus der ziekte waren ingespoten, maar genezen waren. Hij stelt zich voor, dat het in de toekomst mogelijk zal zijn, dit serum in het groot te bereiden, nu het mogelijk is het virus van de ziekte in groote hoeveelheid te kweeken buiten het organisme van het dier. Broedermoord nit afgunst In het Westen van Berlijn heeft een gru- welyke misdaad plaats gevonden. Naar aan leiding van een vrij onbeteekenenden twist heeft de 18-jarige Manasse Friedlander zyn een jaar jongeren broeder Waldemar en diens vriend Földes met een revolver dood geschoten. Tusschen beide broeders bestond sinds langen tijd groote wrijving. De oudste broe der kon het niet verkroppen, dat Waldemar hem in alles de baas was en ook, naar Ma nasse meende, door zyn ouders werd voor getrokken. Földes en Manase, die het goed konden vinden, waren tot kort geleden werkzaam in een zelfde betrekking by een fotograaf. Enkel weken geleden was Manasse echter ontslagen. Hij hoopte nu, door zelf foto grafische opnemingen te doen, in zijn onder houd te kunnen voorzien en wel door het nemen van foto's van bekende figuren uit de misdadigerswereld. welke hij dan aan de geïllustreerde pers dacht te verkoopen. Op een van zijn zwerftochten om voor zijn experimenten geschikte personen te vinden, was hij in kennis gekomen met een man, die hem voor 20 Mark een revolver verkocht. In het begin had hij, naar hij bekend heeft, geen andere gedachte gehad, dan het wapen te gebruiken voor zelfverdediging. Maar lang zamerhand was het denkbeeld gerijpt om zyn broer ermede te intimideeren. Steeds droeg hij het wapen by zich. Hetgeen langen tyd onbewust bij hem gesluimerd had, brak zich toen de twist uitbrak, plotseling met ele mentaire kracht baan, met het noodlottige gevolg, dat hij den gehaten broeder dood schoot en tevens diens vriend, omdat hy zich in het geschil mengde. Na de daad ijlde de moordenaar het huis uit, riep een taxi aan en liet zich naar het politiebureau brengen, waar hy zich aangaf en een uitvoerig relaas gaf van het gebeurde. Na afloop van het verhoor is tegen den moordenaar een bevel tot aanhouding uitge vaardigd. Het drama te Romford Met een enkel woord is al gewag gemaakt van het drama te Romford, waar een zoon een dochter, een neef en een nicht van een gepensionneerden politie-beambte met afge sneden hals werden gevonden, terwijl de be ambte zelf verdwenen was. Uit nadere by- zonderheden in de Engelsche bladen blykt, dat de slachtoffers kinderen waren van twee tot zes jaar. Men vond ze in 'n schuurtje bij Romford liggen, geheel gekleed. Blijkbaar zijn ze door den dader opgewacht toen ze uit school kwamen. Het vinden der lykjes was het gevolg van een briefje dat op het politie bureau van Romford bezorgd werd door een jongen, die zeide het van een man aan het station gekregen te hebben. By de DINSDAG 29 JANUARI HILVERSUM, 1071 M 12-152.00 Concert door het; Boris Lensky Trio 2.002.30 Kookpraatje door P. Wv Kers 2.303.00 Gramofoonmuziek 3.004-«y Kniples 4.005.00 Aansl. v. h. Cabaret „La Gaité" (Tusschinsky) Dansmuziek 5.006.00 Concert* R. VCürtenhoff-Stark, zangeres. M. E. Hoogenraad, piano* L. Vogels, zanger6.007-15 Concert door het Boris Lensky Trio 7.157.45 Engelsche les 8.30—9.30.., Concert. Mannenzangverr „Zang en vr endschap." Man— dol ne, orkest „Sempre Avant*." 9.30 Populair concert* door het Omroep orkest10.15 Persber. 11.00ii.3®< Gramofoonmuzie k. HUIZEN, 336.3 M, Na 6 uur 1852 M Uitsl. K.R.O-urtz, 12.301.30 Concert door het K. R. O.-Trio 5.30-6.30* Gramofoonmuziek 6.306.00 Duitsche les .7.007*1 7.30 en 7.30S.00 Cursus Kerklatijn 8.00—8.30 Spr.: Mr. N. N. C. Th. de Kort: De Godsdienstige en Sociaal-economische kat der Kath. Jonge Werg. Ver.— 8.3011.100 Concert. Een avond in Tegelen 8.3^: Concertavond in Tegelen. Kon. Harmonie „St. Caedllia," Dir. P. Guillaume. Harmonie „Voorwaarts." Orkest' Mignon." Zangver. „Vriendschap" Mannenkoor „Excel®1 sior." Kwartetver. „Zanglust." Tegelsch Openluchtthea* ter. DAVENTRY, 1562 M 10.35 Kerkdienst 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Brown's Kwintet en sopraanzang 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Voor de scholen 3.50 Muziek 3.55 Fransche les A.20 Orkestconcert 4.50 Orkestconcert5-35 Kinderuurtje 6.20 Gedichtenvoorlezing 6.35 Nieuws ber. 6.50 Muziek 7-05 Beethoven's pianosonaten 7.20causerie 7.35 Muziek 7.45 Lering Glass 8.05 Concert. Orkest. J. Thorns, bariton. E. Andjelkovttch viool. G. Tchemiak, Balalaika (8.208.50 Lezing) 9.20 Nieuwsb. 9.35 Muziekles 11.0012.20 Dans® muziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M 12.50—2.1» Orkestconcert 4.05—5-05 Solistenconcert 7.05 7.50 Gramofoonmuziek 8.3511.10 „Mignon," opera van Thomas. Orkest, koor en soli. LANGENBERG, 469 M 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5-055-5o Operette nmziek Orkest en solisten 7.20 Collegium Musicum, o. I. v. De Fröhlich Wiener dansen. 9.50 Sluiten. ZEESEN, 1649 M 11.203.50 Lezingen 3.50—4.5® Orkestconcert 4.50—7.20 Lezingen 7-20 Kamer, orkest en Prof. Havemann, viool 8.20 Lezing 8.50 De Journalist spreekt. HAMBURG. 395 M 10.2011.20 Gramofoonmariek 5.35 Dansmuziek 8.35 Moderne comyposities. Seckef® orkest. BRUSSEL, 512 M 5.20 Dansmuziek 6.50 Kamermu ziek 8.35 Fragmenten uit Traviata, opera van Verdi 10.35 Sluiten. schuur werd het lemmet van een scheermes gevonden. De verdwenen oud-politiebeambte was ln dienst geweest bij de Londensche politie. Hij. was aan het hoofd gewond toen hij door een brandweerwagen werd aangereden bij "n poging om een vrouw voor overreden worden te behoeden. Na zijn ontslag uit het zieken-, huis was hij gepensionneerd en was een tijd lang ln een tehuis voor geesteszieken ver pleegd. Britsche industrieele vooruitzichten Vrijdagavond in een openbare vergadering te Dundee het woord voerend over de voor uitzichten der industrie verklaarde de pre mier Baldwin dat er heden ten dage een betere toon en meer hoop in de industrieele wereld zijn dan sedert eenigen tijd het ge val was. De handel beweegt zich in stijgende lijn. Die stijging gaat niet snel. maar is uit gebreider dan zij geweest is. De staat kan helpen maar hoe minder hij tracht te be— heeren en te controleeren des te beter, zat- het zijn voor de industrie. De premier hechtte groot gewicht aan de- wetenschappelijke ontdekkingen die mem thans bezig is toe te passen en die den aller grootsten steun kunnen verleenen en noem de met name de voorziening met meststoffen door het vastleggen van stikstof, wat hij het eenige goede noemde dat uit den oorlog was voortgekomen en het vloeibaar maken van steenkool waardoor de Britsche steenkolen- velden wellicht een transformatie zullen ondergaan. Baldwin sprak het vertrouwen uit. dat men ten aanzien van de industrie voorbij het overgangstijdperk was en dat tenzij er iets onverwachts gebeurde beslist betere dagen thans spoedig zouden worden bereikt. ."1 Zwendel met hypotheken In den afgeloopen zomer verschenen in een Berlynsch dagblad advertenties, waar in onder gunstige voorwaarden geld werd aangeboden als hypotheek op stukken grond of andere goederen, die reeds tot 50 pet. der geschatte waarde belast waren, tegen een rente van 6 a 7 pet. Degenen, die hierop ingingen, werden door een zekeren meneer te Berlyn naar een Nederlandsche Bank verwezen, welke her- haaldelyk van naam veranderde. De „bank" liet de goederen schatten, echter niet, dan nadat een zeker bedrag was betaald, dat de bank en de taxateur deelden. Het geld voor de nypotheek werd echter nimmer ver strekt en de heele zaak bleek later op zwen del te berusten. Het aantal slachtoffers moet groot zyn. Wraakneming door helsche machines De dader lag in het gasthuis Naar de politie te Weimar mededeelt, staat het uit Apolda gemelde geval van de toezending eener helsche machine niet op zichzelf, maar is het blykbaar een schakel in een keten van aanslagen, gepleegd ter bevrediging van persoonlyke wraakgevoelens. In den nacht van Donderdag op Vrijdag ontving een alleenwonende vrouw te Wei- mar zulk een geheimzinnig pakket, dat echter niet ontplofte. Gisteren ontving iemand te Bomstedt bij Sangerhausen, een derde pakket, by welks opening drie personen werden gekwetst. De pakjes zouden uit Erfurt zyn ver zonden. Nader wordt gemeld, dat de vervaardiger en verzender der helsche machines in eat ziekenhuis te Thuringen is opgespoord en gearresteerd. Hy is een bankwerker uit Apolda, Pflug genaamd, en heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Hy zegt drie helsche machines te hebben verzonden en zich te hebben willen wreken op de geadres seerden, met wie hy vroeger geschillen van persoonlyken aard heeft gehad. Om niet te worden ontdekt, was hij naar een ziekenhuis gegaan. «5 (Naar het Fransch) ^Uit vroeg zy zich onophoudelijk af. Heeft hem niet voortdurend hare dankbaarheid roezen? Heeft zij hem wellicht, zonder het 'e te willen gegriefd? Maar wie kent haar -er dan Luc, wie weet beter dan hij. hoe zij °Ver alles denkt en oordeelt? Niemand kan t°ch hare handelwijze toeschrijven aan be langzucht: luc weet toch wel, hoe weinig zij hzelve zoektEn als hij nog juist zoo over haar dacht als vroeger, waarom kwam hij haar dan thans niet met een enkel woordje zijne blijdschap te kennen geven, ■waarom dan haar niet verteld, wat er op den bodem van haar hart omging. Zou hij er Zoo goed in geslaagd zijn. zijn verdriet te be- to eestferen en zi.ine gevoelens te bedwingen, hat hij haar nu niets meer dan eene gewone Vriendschap toedroeg? Tranen ontrolden haar oosten; ondertus sen was zii ongemerkt den vijver genaderd hie grijs en dof, als door een witte lijst om stoten, voor haar lag. Het gesluierde beeld b30g Zie.: nog al tyd over de watervlakte: Gekrist m hingen aan haar kleed een mar- Jhgren "(uier; eene afbeelding van het ge- eimzinnige der toekomst of der smart. En in haar heiligdom, waar niemand dan zij heer en meester was verwijderde Marcia met kloeke hand eiken sluier en waas en dorst zichzelve te ondervragen. Zy ging de gebeurtenissen der laatste maanden na. Zij onderzocht zelfs de meest verborgen schuilhoeken van haar hart. Zij had den moed de waarheid te eerbiedigen, openlijk te bekennen, wat haar vreugde, wat haar leed veroorzaakt had Ja eens had zij zich vergist, toen zij meende een ideaal van menschelijk verstand, zede lijke grootheid, en zachte teederheid, een ideaal zonder gebreken, zonder menschelijke onvolmaaktheden ontmoet té hebben, waar zij slechts te doen had met een menscheh- kind, rijk begaafd aan geestesgavep inder daad, maar middelmatig in zedelijke kracht, egoïstisch in zijne liefde, doof en blind voor het strenge woord: „plicht". Had zy waarlijk liefgehad? Neen 't was slechts 't ide aal harer verbeelding,, dat zij bemind had. En 't uur was gekomen, waarop haar de volle waarheid duidelijk werd. waarop zij met eigen hand die band verbroken had of liever waarop het 'toeval haar ter hulp was ge komen en haar ontvoerd had aan de be dwelming van "t oogenblik Maar Luc was er immers nog Luc de kloeke, degehjke man, met evenveel schit terende hoedanigheden als Raymond, al had den die van Raymond de zijne ook voor een korte wijle in de schaduw gesteldLuc, die zonder om te zien, kloekmoedig het enge pad der zelfverloochening betreden had,dieedel- moedig zich alle opoffering getroostte, en uit plichtsbetrachting zyne schoonste illusies vaarwel had gezegdWie, dan hij, was beter in staat de vrouw die hy beminde ge lukkig te maken, al werd ook daardoor de kloof tusschen hem en haar telkenmale wijder Neen, zijne eerste liefde had hij niet ver geten, Marcia was er van overtuigddat zy nog vurig en hartstochtelijk voort leefde op den bodem van zijn ziel, maar nooit zou hij het toonen, nooit zou hij haar ook slechts flauw laten doorschemeren, dat hij haar beminde, uti vrees haar te bedroeven of te grieven Maar toch als hij er eens in geslaagd was, zijne liefde te verstikken of uit te dooven? Marcia nam het besluit nooit te trouwen... Plotseling viel het haar op, dat het kou der was geworden, het donkergrijs van den vijver stemde haar somber en weemoedig en zich dichter in haar mantel wikkelende, trad zij op het huis toe. Niemand bevond zich in het kleine zaaltje met de schilderijen, die weldra in 't kasteel der Traffords zouden pronken Nog eens beschouwde Marcia de kunstwer ken met volle aandacht. Uit het aangrenzende vertrek drongen stemmen tot haar door: men sprak over zaken; maar wat ging haar dit aan, zy was te moe om daarnaar te luis teren! Het gedmisch werd minder. De deur werd geopend, iemand bleef op den drempel staan en Marcia hoorde duideiyk den kolonel zeg gen: „Neen, toentertijd beminde zy hem niet... Hij heeft het echter nooit geweten, die arme jongenHij bezit te veel eergevoel om de hand van zulk een ryke erfgename té vra- en ik geef hem hierin groot gelijkGave God, dat hy haar vergat! Het was donker in de kamer en toen Sir Rupert en de kolonel 't vertrekje doorliepen bemerkten geen van beiden dat er nog iemand aanwezig was. Stom van verbazing en geluk, viel Marcia's blik op de Madonna, die haar in het halfduister vriendelijk 6cheen toe te knikken Zij viel op de knieën, bad vurig en harte lijk en ging toen het gezelschap in de vesti bule opzoeken. „Ik heb Luc hier niet gezien," begon zij zacht tegen den kolonel, eene poging doende om hare aandoening te verbergen. „Het spyt my erg, zoo aanstonds keer ik naar Parijs terug en hoop, dat hy my daar eens op zal komen zoeken!" De oogen van den kolonel werden vochtig en niet dadelyk gaf hy haar antwoord. „Luc moest eene vergadering bijwonen en is onmiddellijk na de begrafenis vertrokken... Maar hy zal u ongetwyfeld komen opzoeken, zeker!" „Ik zou heto morgen gaarne spreken! Wilt u hem verzoeken ons morgen door den dag een bezoek te brengen?Mijn heer Girar- det zal mij het huis laten zien dat oom in Parijs bewoonde en ik had gaarne, dat Lucie ien Luc mij vergezelden. Ik heb gehoord dat er eene kostbare bibliotheek aanwezig is en het zou my een groot pleiner doen, als Luc de boeken wilde uitkiezen, die hy gaarne had..." Hy zag haar even aan, wendde het hoofd af, aarzelde, beloofde de boodschap over te brengen, en verwyderde zich treurig. „Arme jongen! Het zou beter zijn, indien hy haar niet terug zag, maar dat gaat niet... Enfin 't is een man en hij kan lijden Ja, als de kunst om veel te lijden hierin bestaat, dat men nog glimlachen kan, al is het hart' ook gebroken en kalm over onverschil lige onderwerpen mee kan praten, al is de stem byna door het verdriet verstikt, dan be zat Luc die kunst in hooge mate. Den volgenden dag kwam hy en trof Mar cia in het oude salon met zijne ruime afme tingen en laag plafond, met zyne familiepor tretten, zyn talryke herinneringen aan Chêne Vert. Lucie zat naast haar, hare handen hielden die van 't jonge meisje omstrengeld. Beide vrouwen hadden geweend, maar het gelaat van mevrouw De Laubly teekende zulk eene zachte, gelukkige uitdrukking, als Luc na den dood van haar echtgenoot nog zelden by haar had gezien. „Kom Luc" begon Lucie tusschen hare tra nen door glimlachende, „heb je waarlyk ge meend, dat dit kind in die enkele dagen ver anderd zou zyn? Ja, inderdaad, ze is een ware tyran geworden, die hare heerschappy over allen uitbreidt en dat wel zonder va* iemand onzer den minsten tegenstand te dulden „Zoo!" antwoordde Luc met een gemaak# glimlachje. „En waarin bestaat dan die tyrantóek» heerschzucht, waaraan je je hebt onderwor pen?" „Wel, zij heeft in Versailles een huis voor ons gehuurd, vlak bij dat van uwen vader,, waar de kinderen ruimschoots kunnen genie ten van d» buitenlucht." „Verder verlangt zij, dat wij haar buiten goed als het onze zullen beschouwen, waar wij evenals de kolonel en nicht Sidonie onzen vryen tyd kunnen doorbrengen en naar har telust kunnen jagen, visschen, zieken bezoe ken en de genoegens smaken, die het land leven biedt „Het is dus eene vry zachte heerschappij, die zy over u allen voert, dunkt mezy heeft de liefste wenschen van vader en tante geraden." „Pas op, zorg maar dat gy ook niet onder haar plak komt", hernam Lucie vroolijk glim lachend. „Luc en ik hebben samen nog wat te bedia» selen.Weet je wel Luc, dat men haast zegi gen zou, dat mijn geluk je onverschillig is? Jf bent de eenige van rayne vrienden, die m| niet gefeliciteerd hebt...—" (8k>t wég1*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9